ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δεισιδαιμονίες και πως μπορεί να δημιουργήθηκαν
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 01:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos
Στην περίπτωση του σεισμού αισθάνονται τις δονήσεις και ακούν την βοή, πριν εκδηλωθεί πλήρως το φαινόμενο.Το ουρλιαχτό αυτό(που είναι σαν το ουρλιαχτό του λύκου) το έχω ακούσει και γώ από το λυκόσκυλο που είχα παλιά, στο σεισμό της Αθήνας.

Στον δικό μου τον «Βελγικό Ποιμενικό» φίλη keraynos , ξυπνάει μέσα του ο λύκος πρόγονός του όταν ακούει μεγάφωνα από πλανόδιους , πηγαίνει στα κάγκελα της γκαραζόπορτας και αρχίζει να τους ακομπανιάρη . Έχει πολύ πλάκα .
quote:

Agnostic
Πιστεύω πως ναι. Απλά οι δεισιδαιμονίες θα συνδέονται με την θρησκεία που ασπάζεται κάποιος. Π.χ. μια χριστιανή γιαγιά θα πιστεύει ότι είδε το όραμα του Αγίου Γεωργίου και όχι του Ποσειδώνα. Ασχετα αν πίσω από το "όραμα" μπορεί να κρύβεται ένα έντονο όνειρο, μια εγκεφαλική διαταραχή κτλ...

Πράγματι φίλε Agnostic συμβαίνουν καμιά φορά τέτοια φαινόμενα . Συγκεκριμένα έχω μια γειτόνισσα , την οποία δεν θα την χαρακτήριζα θρησκόληπτη , έχει όμως ανεπτυγμένο το θρησκευτικό συναίσθημα . Κάποιο καλοκαίρι λοιπόν που έκανε γενική ανακαίνιση στο σπίτι της και είχε μαστόρους να χτίζουν και να σουβαντίζουν , εξαντλημένη από την πολύωρη ορθοστασία και την ζέστη σωριάστηκε μισολιπόθυμη σε μια καρέκλα . Εκεί λοιπόν επιμένει ακόμα ότι πέρασε από μπροστά της ο Χριστός , της χαμογέλασε , και της έδωσε κουράγιο . Ήταν τόση η πεποίθησή της ότι αυτό που είδε ήταν πραγματικότητα , που ρώταγε μετά τους μαστόρους αν είδανε έναν άνδρα με λευκό χιτώνα , (δεν τόλμησε να τους πη για Χριστό για να μη την πάρουν στο ψιλό) , να περνάη από εκεί .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 08:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Κάποιο καλοκαίρι λοιπόν που έκανε γενική ανακαίνιση στο σπίτι της και είχε μαστόρους να χτίζουν και να σουβαντίζουν Εκεί λοιπόν επιμένει ακόμα ότι πέρασε από μπροστά της ο Χριστός , της χαμογέλασε , και της έδωσε κουράγιο . Ήταν τόση η πεποίθησή της ότι αυτό που είδε ήταν πραγματικότητα , που ρώταγε μετά τους μαστόρους αν είδανε έναν άνδρα με λευκό χιτώνα , (δεν τόλμησε να τους πη για Χριστό για να μη την πάρουν στο ψιλό) , να περνάη από εκεί .

Στα κλεφτά να απαντήσω λόγω χρόνου.......γιατί θα στείλω κανά εκπαιδευτικό για διορισμό στα Σούρμενα........(κάνω αιτήσεις).
Και καλά βρε φίλε Sesostris! να της χαμογελάσει πάει και έρχεται......αλλά να της δώσει και κουράγιο? Φαντάζομαι θα τις μίλησε και για την αύξηση του ελάχιστου κόστους οικοδομής (αφού έχτιζε κιόλας), για τα ένσημα που πρέπει σαν καλός άνθρωπος να κωλύσει, κ.λ.π....... να δεις που τον είχε στείλει ο Αλογοσκούφης με
τη Φάνη Πάλη!!!!!!
Πάντως η γειτόνησσα άμα δε σε ενημέρωνε .........θα έσκαγε...... σαν τον παππά με τον Νίκωνα και τους Σπαρτιάτες.......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 12:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1)Τελικά κατά πόσο τα θρησκευτικά πιστεύω του καθενός μπορεί να συμβάλουν στην υιοθέτηση δεισιδαιμονιών;

Agnostic:
Αρκετά εώς πολύ. Αυτό είναι φανερό αν αναλογιστούμε ότι σε κάθε θρησκεία εμφανίζονται συνεχώς "θαύματα", υπερβατικές ερμηνείες για καταστάσεις που μπορούν να εξηγηθούν από την επιστημονική γνώση κτλ. Ρίξε μια ματιά στο διαδίκτυο και θα δεις άτομα να πιστεύουν ότι ο ραβδωτός κώδικας π.χ. των μουσικών cd του Νταλάρα κρύβει τον αριθμό του Αντιχρίστου! Αλλη μια γελοία δεισιδαιμονία που τροφοδοτείται από την έντονη πίστη στην Αποκάλυψη...



Νομίζω ότι η ερμηνεία δεν είναι θέμα δεισιδαιμονίας αλλά καθαρά ερμηνείας. Έτσι το ερμηνεύουν έτσι το θεωρούν. Μπορείς να πεις λοιπόν αγαπητέ Agnostic, για λάθος ερμηνεία όχι όμως για δεισιδαιμονία.
Για παράδειγμα το να μην παίρναμε κάτω από τη σκάλα θεωρείται γρουσουζιά ανεξαρτήτου θρησκεύματος. Τα θαύματα πάλι τι σχέση έχουν με τη δεισιδαιμονία?
Κάποιος πιστεύει βάση θρησκείας ότι έγινε θαύμα και έτσι ο Ιησούς αναστήθηκε είναι δεισιδαίμονας? Κάποιο είναι άθεος, δεν πιστεύει σε Ανάσταση αλλά, θεωρεί γρουσουζιά να περάσει κάτω από σκάλα! ενώ αυτός που πιστεύει ότι ο Ιησούς αναστήθηκε δε φοβάται! Ποιος από τους δύο είναι ο δεισιδαίμονας?
quote:
2)Όσο μεγαλύτερη και βαθύτερη η πίστη κάποιου τόσος μεγαλύτερος ο κίνδυνος υιοθέτησης δεισιδαιμονιών;


Agnostic:
Πιστεύω πως ναι. Απλά οι δεισιδαιμονίες θα συνδέονται με την θρησκεία που ασπάζεται κάποιος. Π.χ. μια χριστιανή γιαγιά θα πιστεύει ότι είδε το όραμα του Αγίου Γεωργίου και όχι του Ποσειδώνα. Ασχετα αν πίσω από το "όραμα" μπορεί να κρύβεται ένα έντονο όνειρο, μια εγκεφαλική διαταραχή κτλ...



Και πάλι όχι......άλλο θαύμα άλλο δεισιδαιμονία. Σίγουρα άλλο "είδα" και άλλο "πιστεύω ότι είδα". Δε θα καταργήσουμε όμως τη δύναμη της θρησκείας προς χάριν της δεισιδαιμονίας.......εξού και οι διαφορετικές λέξεις.......αλλιώς δε θα υπήρχε στο λεξιλόγιο η μία εκ των δύο.
quote:
:3)Τελικά η πίστη τυφλώνει ή ανοίγει τα μάτια;

Agnostic:
Θα έλεγα ότι η θρησκευτική πίστη περισσότερο τυφλώνει αφού εντάσσει την σκέψη και την κοσμοθεωρία του πιστού σε αυστηρά νοητικά καλούπια, σε αδιαπέραστα θεολογικά στεγανά πέρα από τα οποία δεν μπορεί και πιθανόν ούτε θέλει να κοιτάξει(διότι έτσι είναι μαθημένος. Π.χ. για έναν χριστιανό, τα πάντα πρέπει να ξεκινούν και να καταλήγουν στον Θεό του. Η βιοποικιλότητα π.χ. σχεδιάστηκε από τον πάνσοφο Θεό. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι το αποτέλεσμα αυθόρμητων εξελικτικών αλλαγών και να μην υπάρχει ο Θεός του. Ούτε υπάρχει περίπτωση να κρύβεται άλλος Θεός ή άλλη "δύναμη" πίσω από οτιδήποτε στον κόσμο. Δεν υπάρχουν εναλλακτικές απαντήσεις. Μόνο ο Θεός του ο οποίος είναι μια ασαφής οντότητα που δεν μπορεί να ελεγθεί πειραματικά και για τον οποίο δεν υπάρχει καμία ουσιαστική απόδειξη, παρά μόνο λαϊκοί θρύλοι, οράματα και οπτασίες "χαρισματικών" γερόντων, προσωπικές -άρα και υποκειμενικές- εμπειρίες καθώς και ιστορίες της 80χρονης κυρά Μαρίκας από το χωριό για τελώνια, δαιμόνια, τρισκατάρατους καλικατζαρέους και δεν συμμαζεύεται. Αν αυτό δεν είναι αποχαύνωση, περιορισμός της σκέψης και του πνευματικού ορίζοντα τότε τι μπορεί να είναι?



Για κάποιους είναι παραμύθια θρύλοι και γελοιότητες για άλλους όχι.
Η θρησκευτική πίστη δεν τυφλώνει αντιθέτως βοηθάει τον άνθρωπο να προσπαθήσει να προσεγγίσει το Θείο μέσα από έναν ήδη ανοιχτό δρόμο και όχι ξεκινώντας από το μηδέν.
Το να μην πιστεύεις σε θρησκεία ή να πιστεύεις είναι ένα ελεύθερο δικαίωμα, το να χαρακτηρίζεις όμως αποχαύνωση, περιορισμό της σκέψης και του πνευματικού ορίζοντα ως αποτέλεσμα της πίστης! αυτό είναι το λιγότερο που μπορώ να πω ένα ατόπημα.
Ως προσωπική σου άποψη σίγουρα είναι σεβαστή! όπως όλων οι απόψεις φαντάζομαι.....

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 13:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
Στην ιστορία υπήρχαν 3 αυτόπτες μάρτυρες ........ και η μικρή που φυσικά δεν πιάνεται! Οι τρεις είδαν την κορδέλα και με τους κόμπους και μετά χωρίς τους κόμπους αλλά και τη μάγισσα ή ψευτομάγισσα με τον άντρα της όταν ήρθαν τη δεύτερη φορά.

Agnostic:
Και 23 να ήταν οι αυτόπτες μαρτυρες για τέτοια συμβάντα, δε νομίζω ότι εγκυροποιείται κάτι. Και αυτό για τους παρακάτω λόγους..

1) Ολοι οι μάρτυρες είναι θρησκευόμενοι και μάλιστα πιστοί της ίδιας θρησκείας, επομένως το νοητικό τους κινείται στο ίδιο "μήκος κύματος"

2) Ολοι βιώνουν ή νομίζουν ότι βιώνουν κάτι υπερφυσικό με προκαθορισμένη την άποψη ότι η συγκεκριμένη γυναίκα που άφησε την κορδέλλα ενδέχεται να είναι μάγισσα. Προφανώς αυτό τους δημιουργεί εκ των προτέρων μια ανατριχιαστική αβεβαιότητα για το ποιόν της και το τι μπορεί να πράξει αυτή η γυναίκα.

3) Είναι συγγενείς κάτι που αυξάνει τις πιθανότητες ο ένας να θεωρήσει αληθή την εκτίμηση του άλλου και να επηρεαστεί από αυτήν νομίζοντας ότι είδε το ίδιο ή περίπου το ίδιο πράγμα.Κακά τα ψέματα, ειδικά στα χωριά η εμπιστοσύνη στον συγγενή και στη μαρτυρία του γείτονα είναι συνηθισμένο φαινόμενο.

4) Ενδέχεται να μην θυμούνται σωστά τα γεγονότα, τόσο από άποψης σειράς, όσο και εικόνων. Εχω στο αρχείο μου τουλάχιστον δύο επιστημονικά άρθρα που επιβεβαιώνουν ότι η ανθρώπινη μνήμη πολλές φορές παίζει περίεργα παιχνίδια. Τουστέστιν, θυμόμαστε ελλειπώς ή λανθασμένα παρότι νομίζουμε ότι θυμόμαστε σωστά. Κλασικο παράδειγμα εσφαμένης μνήμης πολλών ανθρώπων είναι η περίπτωση της ανατίναξης του κυβερνητικού κτιρίου της Οκλαχόμα το 1995. Ο δράστης Timothy McVeigh, υποτίθεται ότι είχε έναν συνεργό που το FBI του έδωσε το ψευδώνυμο "John Doe 2"(ο McVeigh είχε το ψευδώνυμο "John Doe 1") Ενας μηχανικός από το συνεργείο απ'όπου ο McVeigh είχε νοικιάσει το φορτηγό (στο οποίο έβαλε μετά τα εκρηκτικά) θυμόταν καθαρά ότι τον είχε δει μαζί με κάποιον άλλο άνδρα και με βάση την περιγραφή του μηχανικού το FBI έφτιαξε ένα σκίτσο του "John Doe 2". Το σκίτσο δημοσιευόταν συνεχώς στα ΜΜΕ και στην πορεία της έρευνας 26 άτομα κατέθεσαν στις αρχές ότι είχαν δει τον δράστη McVeigh μαζί με τον "John Doe 2". Ο John Doe 2 όμως δεν βρέθηκε ποτέ και αποδείχτηκε ότι ο άνθρωπος που θυμόταν ο μηχανικός ήταν αθώος και είχε πάει στο συνεργείο του την επόμενη μέρα απ'αυτή που πήγε ο McVeigh. Δηλαδή ο μηχανικός μπέρδεψε δύο διαφορετικά συμβάντα και προφανώς οι άλλοι 26 μάρτυρες παρασύρθηκαν από τα σκίτσα κάνοντας κι αυτοί εσφαλμένες αναγνωρίσεις.


1).Δηλαδή εσύ για να εντοπίσεις το διανοητικό επίπεδο κάποιου αρκεί να σου πει εάν είναι θρησκευόμενος ή όχι?

2).Προκαθορισμένη άποψη? γιατί? τι θες να πεις? ότι αν ήταν για παράδειγμα ένας άθεος! δε θα έβλεπε τι? το αυτοκίνητο? την κορδέλα?
Με λίγα λόγια όταν έχεις να κάνεις με έναν πιστό πιστεύεις ότι απένατί σου έχεις έναν παρανοϊκό? γιατί τότε θα πως με άνεση ότι η κρίση σου είναι προκαθορισμένη.

3).Σου είπε κανείς ότι οι χωριάτες είναι κουτοί και ευκολόπιστοι?

4).Πρόβλημα μνήμης ίσως έχεις όταν βλέπεις έναν άγνωστο....και όχι έναν γνωστό.....για παράδειγμα εάν δω τη γειτόνισσά μου να κερατώνει τον άντρα της θα το θυμάμαι για πάντα............εάν όμως είμαι σε διακοπές και δω τη σύζυγο της διπλανής πόρτας να κερατώνει τον άντρα της το πολύ πολύ να τη θυμάμαι κανά χρόνο.
Στο συμβάν που είπα την ίδια μέρα το μετέφερε η θεία μου στη μητέρα μου την ίδια μέρα μου το είπε η μητέρα μου και μέσα σε 2-3 ημέρες η μητέρα μου ρώτησε και τα άλλα δύο πρόσωπα, αφού στο χωριό δεν κάνεις περισσότερο για να δεις τον άλλον......όλο και κάπου θα τον τρακάρεις.....στο πάρκο, στο μανάβικο, στο μπακάλικο, στο φούρνο...κ.ο.κ, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για πρόβλημα μνήμης επί του συγκεκριμένου.

quote:
europaios2:
Τα σταυροδρόμια πιθανών να συνδέονται με τη σταύρωση του Ιησού.
Μην περιμένεις σε κανένα σταυροδρόμι στην Αθήνα ή όπου υπάρχει κίνηση να συμβούν τέτοια πράγματα.
Αυτά συμβαίνουν όπου υπάρχει ησυχία!

Agnostic:
Αυτό πάλι δεν σε προβληματίζει? Συμβαίνουν σε μερη που έχει ησυχία, μακριά από πόλεις, σε χωρία που επικρατεί εύκολα ο λαϊκός θρύλος και η δεισιδαιμονία. Ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά είναι που ακούμε τέτοιες παράξενες ιστορίες να συμβαίνουν σε χωριά. Αυτή η συνέπεια αν μη τι άλλο με προβληματίζει και με πονηρεύει ταυτόχρονα
Φαίνεται ότι εκεί που η τεχνολογία και η επιστήμη είναι πολύ πιο περιορισμένες και ο αστικός μοντέρνος τρόπος ζωής απουσιάζει, διατηρείται το "υπερφυσικό" στοιχείο που συνδέεται με τη θρησκευτική παράδοση καθώς και η μαγική σκέψη...



Τελείως άτοπο αυτό που είπες.......έχουμε και ρεύμα......και νερό.......και κάπου μάθαμε ότι βγήκαν και γαϊδούρια που δεν καίνε σανό......θα πάρουμε και από αυτά.......
Λες στη διασταύρωση στην Κηφισίας για παράδειγμα να πάει ο μάγος ή ψευτομάγος να αφήσει μια κορδέλα αφού σταματήσει την κίνηση και μετά να πάει να τη μαζέψει?
Αν δεις σε όλες τις τελετές που κάποιοι προσπαθούν να επικαλεστούν πνεύματα ή να διαλογιστούν επικρατεί απόλυτη ησυχία και αυτοσυγκέντρωση για να έρθει το πνεύμα.....τι εννοείς λέγοντας μοντέρνο τρόπο?............όχι τίποτα άλλο αλλά για να το πως στους συντοπίτες μου να αγοράσουμε και από αυτό..........μή μείνουμε πίσω...............
quote:
europaios2:
Εκεί λοιπόν και τη συγκεκριμένη ώρα είδε την εν λόγω ψευτομάγισσα να περνάει με το αυτοκίνητο του άντρα της. Σταμάτησαν ακριβώς στο σταυροδρόμι (χωμάτινο) άνοιξαν την πόρτα του αυτοκινήτου και κάτι άφησαν. Μόλις φύγανε πήγε η θεία μου και είδε ότι είχαν αφήσει μια κόκκινη κορδέλα γεμάτη κόμπους.

Agnostic:
Εφόσον η θεία σου δεν είδε την κορδέλα εκείνη τη στιγμή να την αφήνουν, αλλά μετά αφότου έφυγε το αμάξι στο σημείο αυτό, μπορούμε να υποθέσουμε ότι η κορδέλα πιθανόν να υπήρχε ήδη εκεί(και η θεία σου να μην την είχε παρατηρήσει) και η μάγισσα με τον άντρα της να άφησαν τελικά κάτι άλλο? Σωστά?



Εκείνη η στιγμή δεν μπορούσε να δει γιατί ήταν ποιο μέσα στο χωράφι. Το αμάξι σταμάτησε η πόρτα άνοιξε και η κίνησή της ήταν ολοφάνερη (ότι, άφησε κάτι κάτω.)
Όταν λοιπόν πήγε εκεί δεν υπήρχε τίποτα κάτω παρά μόνο η κορδέλα.
Δεν επρόκειτο για κάποιο σταυροδρόμι με 10 μέρα φάρδος. Χωματόδρομος ήταν (τώρα τον έχουν ασφαλτοστρώσει)και 2 αυτοκίνητα για να περάσουν με αντίθετη κατεύθυνση γίνεται με δυσκολία και προσοχή.

quote:
europaios2:
Όταν πήγαν εκεί έριξαν επάνω στην κορδέλα που σημειωτέον ήταν γεμάτη κόμπους! λάδι από μοναστήρι και το μεγάλο αγιασμό. Στη συνέχεια κρύφτηκαν και περίμεναν να δόυν εάν θα γίνει κάτι.
Μετά από περίπου μισή ώρα φάνηκαν η (μάγισσα-ψευτομάγισσα με τον άντρα της).
Άρχισε αυτή να βρίζει την Παναγία και τον Ιησού και έφυγαν χωρίς να σκύψουν να πάρουν την κορδέλα ή να κάνουν κάτι άλλο.
Τότε πήγαν εκεί οι 2 θείες μου και η μητέρα της μίας (αδελφή της γιαγιάς μου) και είδαν την κορδέλα χωρίς κανέναν απολύτως κόμπο!
Λες και ήταν σιδερωμένη...........έλα τώρα εσύ και δώσε εξηγήσεις.

Agnostic:
-Εκεί που κρύφτηκαν πόσο καλή ορατότητα είχαν ώστε να διακρίνουν κάθε κίνηση του ζεύγους?

-Αν το ζεύγος ήρθε πάλι με το αμάξι λογικά το ένα άτομο θα βρισκόταν στην πλευρά που δεν θα έβλεπαν οι συγγενείς σου κάθε του κίνηση αφού θα καλυπτοταν από το άλλο, και φυσικά από ένα τμήμα του αμαξιού.

-Αλήθεια έχει το χωράφι δέντρα, θάμνους και γενικά αντικείμενα που θα μπορούσαν να περιορίσουν την ορατότητα των συγγενών σου περαιτέρω?

-Πόσο σίγουρη είναι η θεία σου που αρχικά πήγε στο χωράφι ότι δεν υπήρχε κι άλλη κορδέλλα δίχως κόμπους εκεί κοντα στο σταυροδρόμι? Το έψαξε καλα? Είχε αέρα που θα μπορούσε να μετακινήσει σε διάφορες θέσεις ελαφριά αντικείμενα όπως κορδέλες στα διαστήματα που οι συγγενείς σου δεν βρίσκονταν στο σταυροδρόμι, με αποτέλεσμα στη θέση της αρχικής με τους κόμπους να μετακινήθηκε η "σιδερωμένη"?



-Πολύ καλή στα 5-10 μέτρα περίπου. Ποιο κοντά δε γινόταν!

-Όχι σταμάτησε επί τόπου το αυτοκίνητο βγήκε έξω η σύζυγος και ήταν και από την πλευρά τους.

-Ναι το χωράφι είναι περιφραγμένο, έχει βερικοκιές, Αποθήκη για φύλαξη αγροτικών εργαλείων, και πηγάδι. Εκεί κάπου είχαν κρυφτεί με ασφάλεια και πολύ καλή ορατότητα.

-Η Θεία μου (η πρώτη) από το δρόμο αυτό αναγκαστικά πέρασε. Δεν είχε δει κάτι. Για αέρα ή κάποιο αντικείμενο (πέρα), ώστε να μην μετακινηθεί η κορδέλα ούτε μου ανέφερε η μητέρα μου ούτε σκέφτηκα να ρωτήσω. Θα ήταν όμως τεράστια σύμπτωση μια κορδέλα με το ίδιο χρώμα να μετακινηθεί και στη θέση της να πάει μια άλλη σιδερωμένη και ακριβώς ίδια.

Εξάλλου το βρισίδι της μάγισσας ή ψευτομάγισσας εξηγεί και την αποτυχία της όλης της φάσης.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 13:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic:
Οι θρησκείες όμως είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα που υποτίθεται επιδιώκουν μέσω της λατρείας και των τελετών τους να υμνήσουν το "θείο" και να έρθει ο πιστός κοντά σ'αυτό. Αλλά εγώ ουσιαστικά δεν κατηγορώ τις θρησκείες. Αυτό που κατηγορώ είναι η απροθυμία του πιστού να κοιτάξει πέρα από τα τείχη που υψώνουν οι θρησκείες. Έπίσης κατηγορώ την αναπτυσσόμενη δεισιδαιμονία των πιστών που σχετίζεται με συγκεκριμένη θρησκεία. Θες παράδειγμα των τελευταίων χρόνων? Ενα όνομα θα πω. Βησσαρίων...

Μη γενικεύεις! ούτε άγιος ανακυρίχτηκε ούτε τρέχανε τα εκατομμύρια των πιστών..........όταν κάποιος είναι αφελής και πιάνεται κότσο που λέμε δε φταίει η θρησκεία σε αυτό.........η ιδιοσυγκρασία του φταίει.
Μην ξεχνάς το τέχνασμα του Παπαδόπουλου για το θαυματουργό νερό του Καματερού που συρρέανε κατά χιλιάδες από ότι έχω ακούσει.........και δεν υπήρχε καμιά θρησκεία..
.....

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 14:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο βασκαμένος και τον ξεβασκάνανε!! Πιστεύανε και στο πιο κακό μάτι. Δηλαδή ότι είχαν μερικοί τέτοιο μάτι, που έριχνε και μεγάλα δένδρα κάτω. Μου διηγούντο ότι ένας μια φορά είδε μια μεγάλη καρυδιά, θεόρατη, γεμάτη άγουρα καρύδια και μόλις την θαύμασε... ξηράθηκε η καρυδιά από λίγες μέρες... Αλλος ότι έρριξε χάμω πεύκο μεγάλο... όταν όμως τους ρωτούσα, αν με τα μάτια τα είδαν αυτά, μου απαντούσαν.. .το λέγανε!!!

Όντως το μάτιασμα υπήρχε και υπάρχει........ίσως έχει να κάνει με τις αύρες.
Τα άλογα ματιάζονται πολύ εύκολα και για αυτό και οι τόσες χάντρες που τους βάζουνε. Ο πατέρας μου είχε έναν συγγενή του ο οποίος ήταν ελαφροίσκιοτος. Είχε ένα πανέμορφο άλογο. Κάποια μέρα είχαν έρθει στο σπίτι τους κάτι συγγενείς. Χάζευαν και θαύμαζαν το άλογο. Μέσα σε μια ώρα το άλογο σωριάστηκε. Αμέσως τρέξαν στον μπαρμπα-Διοφάνη (συγχωρεμένος) Ο μπαρμπα-Διοφάνης πήγε από πάνω του κάτι μουρμούρισε για ώρα και το άλογο αμέσως σηκώθηκε. Ο πατέρας μου ήταν μπροστά και στα δύο σύμβαντα αφού ήσαν στην ίδια μεγάλη γειτονιά.
Τον ίδιο άνθρωπο τον κάλεσαν για να ξεματιάσει ένα κοπάδι πρόβατα το οποίο πάλι φαίνεται να είχε ματιαστεί. Και πάλι τα ίδια......τα ζώα σηκώθηκαν με τη μία.
Εδώ αυτόπτης μάρτυς δεν ήταν ο πατέρας μου.

Υπάρχουν πολλά ανεξήγητα πράγματα και θαυμαστά γεγονότα. Στην Κόρινθο, εάν κάποιος από εσάς έχει συγγενή στα κάτωθι χωριά:
Αθίκια, Χιλιομόδι, Σολωμός, αρχαία Κόρινθο, Εξαμίλια, Κλένιες, ας ρωτήσει κάποιον από αυτά τα χωριά για τον μπαρμπα-Νίκο το Σολομωδιότη. Ζει ακόμη νομίζω αλλά είναι σε πολύ μεγάλη ηλικία.
Ειδικότης του τα σπασίματα...........για να μην τα πολυλογώ γιατροί στην Κόρινθο πριν πολλά χρόνια τον κατηγόρησαν για τσαρλαντάνο και του έκαναν μήνυση γιατί γιάτρευε χωρίς άδεια γιατρού σπασίματα.
Ένα παράδειγμα πάλι με τον πατέρα μου. Είχε δισκοπάθεια και καμπούριαζε υπερβολικά, ότι χειρότερο. Είχε πάει στους γιατρούς και
του έλεγαν ότι και ακόμη και με εγχείρηση δεν πρόκειται να γίνει καλά, πριν περίπου 30 χρόνια κάτι το οποίο σε συνδυασμό και με τρομερές οικονομικές δυσχέρειες του έφερε και άλλα δεινά. Ο συγχωρεμένος ο κουμπάρος του, του σφύριξε για τον μπαρμπα-Νίκο. Τον επισκέφτηκε………ο πρακτικός, τον έβαλε μπρούμυτα και όπως του έκανε μασάζ ξαφνικά τον χτύπησε με πολύ δύναμη
στη μέση, ο πατέρας μου πόνεσε τρομερά αλλά αμέσως σηκώθηκε και περπάτησε όρθιος. Σημειωτέων ότι υπέφερε περίπου 6 μήνες με τη μέση του.
Πάμε στη μήνυση.......στο δικαστήριο όταν έφτασε η στιγμή να απολογηθεί ο μπαρπα-Νίκος, ζήτησε την άδεια και του έφερε ένας δικός του άνθρωπος μέσα στο δικαστήριο ένα αρνί. Μπροστά στους δικαστές έσπασε και τα 4 πόδια του αρνιού το οποίο όπως ήταν φυσικό σφάδαζε από τους πόνους. Τότε ζήτησε από τους παρευρισκόμενους γιατρούς να σηκωθούν και να κάνουν καλά το αρνί.
Βουβαμάρα στο δικαστήριο...........τότε ζήτησε από τους δικαστές να φτιάξει ο ίδιος το αρνί......... και όντως έπιασε ένα ένα τα πόδια και με χτυπήματα τα έφτιαξε και τα 4! το αρνί σηκώθηκε ο μπαρμπα-Νίκος αθωώθηκε και η επιστήμη σήκωσε τα χέρια ψηλά......
Κάποιοι άνθρωποι έχουν χαρίσματα. Το ότι αυτό είναι υπερφυσικό δεν τους καταργεί αυτόματα......

quote:
Επιμένω στην άποψή μου ότι η βάση για κάθε δεισιδαιμονία ή πρόληψη, είναι ο φόβος απέναντι στο Θεό και στον αντίποδα στο Κακό, και το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο κάποιων ατόμων.Πιστεύω ότι ο συνδιασμός αυτών των δύο τα δημιουργεί.Τις δεισιδαιμονίες τις συναντάμε σε όλες τις Θρησκείες και σε όλους τους αιώνες που βρίσκεται ο άνθρωπος στη γη.

Ο φόβος απέναντι στο Θεό που φαίνεται για παράδειγμα σε κάποιον που φοβάται να περάσει κάτω από τη σκάλα? ή που θεωρεί τη μαύρη γάτα ως γρουσουζιά εάν τη δει το πρωί?
Άλλο επιστήμη άλλο θρησκεία και άλλο δεισιδαιμονία!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 15:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, η μαύρη γάτα πίστευαν ότι έχει σχέση με τον διάβολο, γι' αυτό μέχρι και σήμερα υπάρχει αυτή η δοξασία της κακοτυχίας.Το άμοιρο το ζώο, στον μεσαίωνα τις έκαιγαν μαζί με τις "μάγισσες"!Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις περισσότερα σε αυτό το άρθρο του esoterica.

Όσο για το πέρασμα κάτω από σκάλα, είχα διαβάσει πριν από χρόνια την εκδοχή ότι κρεμούσαν τους εγληματίες, ή όποιους είχαν κάνει κάποιο σοβαρό αδίκημα από σκάλες, ίσως το πέρασμα κάτω από την σκάλα, να έχει σχέση με το πνεύμα του νεκρού και συνεπαγωγικά πάλι με το "Κακό", γι' αυτο να θεωρείται γρουσουζιά.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 16:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή efi85 ανάφερα ότι τα θεοσεβούμενα άτομα είναι πιο επιρρεπή σε δεισιδαιμονίες(που έχουν σχέση με το να βλάψει κάποιος έναν συνάνθρωπό του) ειδικά αν αυτό συνδιάζεται με χαμηλό μορφωτικό επίπεδο. Δεν απέκλεισα το γεγονός της πίστης σε "γούρια" από λιγότερο ή και καθόλου θρησκευόμενα άτομα, αν και αυτό(το γούρι) είναι ένα είδος πρόληψης που μεταφέρεται από γενιά σε γενιά.

Εντέλει συμφωνούμε στις απόψεις...


[quote]

* Και είμαι η keraynos
[quote]

Συγνώμη ασυνείδητα σε θεώρησα άντρα , δεν ήθελα να σε προσβάλω,

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 18:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos:
Αγαπητέ europaios2, η μαύρη γάτα πίστευαν ότι έχει σχέση με τον διάβολο, γι' αυτό μέχρι και σήμερα υπάρχει αυτή η δοξασία της κακοτυχίας.Το άμοιρο το ζώο, στον μεσαίωνα τις έκαιγαν μαζί με τις "μάγισσες"!Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις περισσότερα σε αυτό το άρθρο του esoterica.

Όσο για το πέρασμα κάτω από σκάλα, είχα διαβάσει πριν από χρόνια την εκδοχή ότι κρεμούσαν τους εγληματίες, ή όποιους είχαν κάνει κάποιο σοβαρό αδίκημα από σκάλες, ίσως το πέρασμα κάτω από την σκάλα, να έχει σχέση με το πνεύμα του νεκρού και συνεπαγωγικά πάλι με το "Κακό", γι' αυτο να θεωρείται γρουσουζιά.



Όταν τα μικρά παιδιά μπουσουλάνε κάτω από τραπέζι λένε ότι θα έρθουν μουσαφίρηδες, όταν θέλουν να διώξουν κάποιον ανεπιθύμητο από το σπίτι γυρνάνε τη σκούπα ανάποδα και βάζουν αλάτι.......είναι γρουσουζιά να κόβεις νύχια μέσα στο σπίτι....... όταν βάλεις περισσότερα μαχαιροπήρουνα στο τραπέζι..πάλι λέει μουσαφίρης θα έρθει, όταν σε ξύνει το αριστερό το χέρι παίρνεις λεφτά....το δεξί δίνεις...... και σ΄ αυτά η θρησκεία φταίει.....ο αποδιοπομπαίος τράγος?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 18:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν τα μικρά παιδιά μπουσουλάνε κάτω από τραπέζι λένε ότι θα έρθουν μουσαφίρηδες, όταν θέλουν να διώξουν κάποιον ανεπιθύμητο από το σπίτι γυρνάνε τη σκούπα ανάποδα και βάζουν αλάτι.......είναι γρουσουζιά να κόβεις νύχια μέσα στο σπίτι....... όταν βάλεις περισσότερα μαχαιροπήρουνα στο τραπέζι..πάλι λέει μουσαφίρης θα έρθει, όταν σε ξύνει το αριστερό το χέρι παίρνεις λεφτά....το δεξί δίνεις...... και σ΄ αυτά η θρησκεία φταίει.....ο αποδιοπομπαίος τράγος?

Φίλε europaios2 προσπάθησε να δεις λίγο καλύτερα το μήνυμά μου:

"Επιμένω στην άποψή μου ότι η βάση για κάθε δεισιδαιμονία ή πρόληψη, είναι ο φόβος απέναντι στο Θεό και στον αντίποδα στο Κακό, και το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο κάποιων ατόμων.Πιστεύω ότι ο συνδιασμός αυτών των δύο τα δημιουργεί.Τις δεισιδαιμονίες τις συναντάμε σε όλες τις Θρησκείες και σε όλους τους αιώνες που βρίσκεται ο άνθρωπος στη γη."

Δεν αναφέρομαι σε μία Θρησκεία, επίσης αν πρόσεχες θα έβλεπες ότι αναφερόμουν σε δεισιδαιμονίες που έχουν σχέση με την μάχη του Καλού με το Κακό, μάγια που έχουν σκοπό να βλάψουν τον άνθρωπο.

"...ανάφερα ότι τα θεοσεβούμενα άτομα είναι πιο επιρρεπή σε δεισιδαιμονίες(που έχουν σχέση με το να βλάψει κάποιος έναν συνάνθρωπό του) ειδικά αν αυτό συνδιάζεται με χαμηλό μορφωτικό επίπεδο. Δεν απέκλεισα το γεγονός της πίστης σε "γούρια" από λιγότερο ή και καθόλου θρησκευόμενα άτομα, αν και αυτό(το γούρι) είναι ένα είδος πρόληψης που μεταφέρεται από γενιά σε γενιά."


Τώρα για τις δεισιδαιμονίες που αναφέρεις, για μωρά που μπουσουλάνε κάτω από τραπέζια, κόψιμο νυχιών(μήπως να βγαίνουμε στους δρόμους να κόψουμε τα νύχια μας; Έλεος!),φαγούρες χεριών κλπ, σε αυτά φίλε μου ευθύνη έχει το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο(κοινώς αγράμματοι), που είχαν οι άνθρωποι εκείνα τα χρόνια και τις δημιούργησαν, και αυτές πέρασαν από γενιά σε γενιά, και δυστυχώς παραμένουν ριζωμένες ακόμα σε πολλές περιοχές του τόπου μας(ανεξαρτήτως μόρφωσης πλέον), "έτσι τα βρήκαμε από τους παλιούς και τα κρατάμε", αυτό είναι το σκεπτικό των περισσότερων, και υπάρχουν ακόμα οι δοξασίες.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 19:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, οι δοξασίες και δεισιδαιμονίες που
λέτε προέρχονται, από παλιές θρησκείες, κομπογιαννίτες
και μέντιουμ....Αυτά φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με
τον χριστιανισμό, που δεν πιστεύει σε μάγια και γρουσουζιά,
αλλά στην αγάπη...
Είναι τόσο "κομπογιαννίτικα" αυτά ώστε δείχνουν άμαθους
ανθρώπους που η απλοική σκέψη τους τα έκανε δυνατά....Ανθρώπους
που εκμεταλλεύτηκαν αυτές τις προλήψεις και τις στηρίξαν για
να έχουν τους ανθρώπους στο χέρι...
Είναι δαιμόνια, καθώς φοβίζουν τον άνθρωπο και πρέπει να
τα ξεφορτωθεί...Γι αυτό πρέπει να λέμε αλήθεια αν ισχύουν
ή κρατιούνται μόνο και μονο από τα μυαλά των ανθρώπων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 19:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
keraynos:
Φίλε europaios2 προσπάθησε να δεις λίγο καλύτερα το μήνυμά μου:

"Επιμένω στην άποψή μου ότι η βάση για κάθε δεισιδαιμονία ή πρόληψη, είναι ο φόβος απέναντι στο Θεό και στον αντίποδα στο Κακό, και το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο κάποιων ατόμων.Πιστεύω ότι ο συνδιασμός αυτών των δύο τα δημιουργεί.Τις δεισιδαιμονίες τις συναντάμε σε όλες τις Θρησκείες και σε όλους τους αιώνες που βρίσκεται ο άνθρωπος στη γη."



Aκόμη χειρότερα απευθύνεσαι προς όλες τις θρησκείες.....
Για αυτό και ανέφερα τα συγκεκριμένα παραδείγματα που δείχνουν δεισιδαιμονίες που δε σχετίζονται με καμία απολύτως θρησκεία!!!!
Όταν κάποιον τον πιάνει ξερόβηχας......λέμε πες έναν αριθμό!!!!!! αυτό όχι μόνο δε συνάγει με τη θρησκεία αλλά είναι και ενάντια της θρησκείας τουλάχιστον της δικής μας που γνωρίζω, αφού τα θεωρεί μαγγανείες.
Οι δεισιδαιμονίες για μένα δεν οφείλονται στις θρησκείες αλλά κυρίως στο μορφωτικό επίπεδο κάποιου όπως και εσύ αναφέρεις, από κει και έπειτα στο διανοητικό επίπεδο του καθενός και φυσικά ως τρέιλερ θα βάλουμε και τη θρησκεία θα βάλουμε και τις συμπτώσεις θα βάλουμε και τις φάρσες, θα βάλουμε και τον απρόβλεπτο παράγοντα.........το
να λες όμως ότι............"Επιμένω στην άποψή μου ότι η βάση για κάθε δεισιδαιμονία ή πρόληψη, είναι ο φόβος απέναντι στο Θεό και στον αντίποδα στο Κακό, και το χαμηλό μορφωτικό επίπεδο κάποιων ατόμων. Πιστεύω ότι ο συνδιασμός αυτών των δύο τα δημιουργεί."

Αμέσως προκαλείς τους θρησκευόμενους αφού ευθέως λες ότι για να είσαι δεισιδαίμονας ή πρέπει να είσαι αμόρφωτος ή θρησκευόμενος!!! και πόσο μάλλον ο συνδυασμός αυτών των δύο......δημιουργείς έτσι και εσύ μια δεισιδαιμονία στον εαυτό σου χωρίς να το καταλάβεις......
το μόνο ελαφρυντικό ότι κάνεις μια προσπάθεια ανασκευής στην τελευταία σου παράγραφο, ίσως και άθελά σου δεν ξέρω........αλλά η ρετσινιά έμεινε........μας στιγμάτισες.........εμάς τους θρησκευόμενους.............. γιατί? τι σου κάναμε αγαπητή μου φίλη? και μας λες έτσι?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 20:26:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμέσως προκαλείς τους θρησκευόμενους αφού ευθέως λες ότι για να είσαι δεισιδαίμονας ή πρέπει να είσαι αμόρφωτος ή θρησκευόμενος!!! και πόσο μάλλον ο συνδυασμός αυτών των δύο......δημιουργείς έτσι και εσύ μια δεισιδαιμονία στον εαυτό σου χωρίς να το καταλάβεις......
το μόνο ελαφρυντικό ότι κάνεις μια προσπάθεια ανασκευής στην τελευταία σου παράγραφο, ίσως και άθελά σου δεν ξέρω........αλλά η ρετσινιά έμεινε........μας στιγμάτισες.........εμάς τους θρησκευόμενους.............. γιατί? τι σου κάναμε αγαπητή μου φίλη? και μας λες έτσι?

Φίλε europaios2 προσπάθησε να διαβάζεις ολόκληρα τα μηνύματα και όχι επιλεκτικά για να σχηματίζεις μία πιο σφαιρική άποψη για του τι λέει ακριβώς κάποιος.

Το μήνυμά μου που είχα στείλει στις 28/07/2008, 14:10:38, δεν γράφει μόνο το απόσπασμα που έβαλες, λέω ότι είναι πιο επιρρεπή άτομα οι θεοσεβούμενοι(και όχι όλοι) καί σε σχέση με δεισιδαιμονίες που έχουν να κάνουν με το να βλάψουν τον άνθρωπο(π.χ μάγια), λόγω της πίστης στην ύπαρξη του κακού(δαιμονίων, διαβόλου).Δεν έβαλα όλους τους Θεοσεβούμενους στο ίδιο καζάνι, σκεπτόμενοι και μη σκεπτόμενοι άνθρωποι υπάρχουν και μέσα στις Θρησκείες και έξω από αυτές.
Δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση γιατί δεν έχει κάποιο νόημα, πιστεύω ότι με σαφήνεια εξέθεσα την άποψή μου(που είναι καθαρά προσωπική και χωρίς σκοπό να θίξει κάποιο σκεπτόμενο άτομο).Αν θεωρείς ότι θίγω το Θρησκευτικό σου συναίσ8ημα, σου ζητώ συγγνώμη αλλά δεν νομίζω ότι είπα κάτι που να σε θίξει.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 00:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Νομίζω ότι η ερμηνεία δεν είναι θέμα δεισιδαιμονίας αλλά καθαρά ερμηνείας. Έτσι το ερμηνεύουν έτσι το θεωρούν. Μπορείς να πεις λοιπόν αγαπητέ Agnostic, για λάθος ερμηνεία όχι όμως για δεισιδαιμονία.
Για παράδειγμα το να μην παίρναμε κάτω από τη σκάλα θεωρείται γρουσουζιά ανεξαρτήτου θρησκεύματος. Τα θαύματα πάλι τι σχέση έχουν με τη δεισιδαιμονία?


quote:
europaios2

Και πάλι όχι......άλλο θαύμα άλλο δεισιδαιμονία. Σίγουρα άλλο "είδα" και άλλο "πιστεύω ότι είδα". Δε θα καταργήσουμε όμως τη δύναμη της θρησκείας προς χάριν της δεισιδαιμονίας.......εξού και οι διαφορετικές λέξεις.......αλλιώς δε θα υπήρχε στο λεξιλόγιο η μία εκ των δύο.


Δεν είπα ότι είναι ακριβώς το ίδιο εννοιολογικά, αλλά ότι συνδέονται κατά κάποιο τρόπο. Δηλαδή και στο θαύμα και στη δεισιδαιμονία αποδίδονται υπερφυσικές ιδιότητες σε κάτι που αντιβαίνουν είτε στους φυσικούς νόμους, είτε στη λογική σκέψη. Αυτό το κάτι μπορεί να είναι...μια γάτα, ένας σπασμένος καθρέφτης, μια πράξη, μια "θαυματουργή" εικόνα και πολλά άλλα. Αυτό που αλλάζει είναι οι επιπτώσεις στο άτομο. Συνήθως η δεισιδαιμονία έχει αρνητική χροιά, ενώ το θαύμα θετική. Το υπερφυσικό στοιχείο όμως υπάρχει και στις δύο περιπτώσεις.

quote:
europaios2

Κάποιος πιστεύει βάση θρησκείας ότι έγινε θαύμα και έτσι ο Ιησούς αναστήθηκε είναι δεισιδαίμονας? Κάποιο είναι άθεος, δεν πιστεύει σε Ανάσταση αλλά, θεωρεί γρουσουζιά να περάσει κάτω από σκάλα! ενώ αυτός που πιστεύει ότι ο Ιησούς αναστήθηκε δε φοβάται! Ποιος από τους δύο είναι ο δεισιδαίμονας?


Νομίζω ότι οι άθεοι δεν πιστεύουν ούτε σε λαϊκές δεισιδαιμονίες (μαύρη γάτα, σπασμένος καθρέφτης, πε΄ρασμα κάτω από σκάλα κτλ). Τέλος πάντων. Οσο για το ερώτημά σου, θα έλεγα...και οι δύο...


quote:
europaios2

1).Δηλαδή εσύ για να εντοπίσεις το διανοητικό επίπεδο κάποιου αρκεί να σου πει εάν είναι θρησκευόμενος ή όχι?


Δεν μίλησα για διανοητικό επίπεδο κάποιου. Με παρεξήγησες. Μίλησα ουσιαστικά για παρόμοιο τρόπο σκέψης για μια κατάσταση ο οποίος επηρεάζεται από την κοινή τους θρησκευτική πίστη.


quote:
europaios2

2).Προκαθορισμένη άποψη? γιατί? τι θες να πεις? ότι αν ήταν για παράδειγμα ένας άθεος! δε θα έβλεπε τι? το αυτοκίνητο? την κορδέλα?


Διότι πιστεύουν εκ των προτέρων ότι η συγκεκριμένη γυναίκα μπορεί να είναι μάγισσα. Αυτό ενδεχομένως μπορεί πιο εύκολα να τους επηρεάσει ώστε το όλο σκηνικό με την κορδέλα να το ερμηνεύσουν με μεταφυσικούς όρους αφήνοντας στην άκρη μια άλλη πιθανή εξήγηση, περισσότερο πεζή και λογική. Αν τα γεγονότα που αναφέρεις, τα οποία σου ανέφεραν (θυμάσαι φαντάζομαι το χαλασμένο τηλέφωνο που λέγαμε και αλλού), έγιναν όπως ακριβώς τα είδαν, πιθανότατα και ο άθεος το ίδιο σκηνικό θα έβλεπε. Το θέμα όμως δεν είναι τι βλέπεις, αλλά πώς το ερμηνεύεις. Οπως ξέρεις κάποια θέματα ή συμβάντα μπορούν να ερμηνευθούν ποικιλοτρόπως.


quote:
europaios2

Με λίγα λόγια όταν έχεις να κάνεις με έναν πιστό πιστεύεις ότι απένατί σου έχεις έναν παρανοϊκό?


Όχι.

quote:
europaios2

3).Σου είπε κανείς ότι οι χωριάτες είναι κουτοί και ευκολόπιστοι?


Οχι. Υπάρχουν όμως ορισμένα θέματα -πώς να το πω- λαϊκών παραδόσεων, θρησκείας, θρησκευτικών δοξασιών που μπορούν να επηρεάζουν την ερμηνεία που θα δώσουν σε ένα συμβάν και τις θεολογικές πεποιθήσεις τους γενικότερα. Στο δικό μου χωρίο, ας πούμε ήμουν μπροστά σε συζήτηση δύο κυρίων άνω των 50 χρονών έκαστος και πίστευαν ότι ο Χριστόδουλος έχει σταλεί από τον Θεό! Αντε τώρα να δώσεις ερμηνεία...

quote:
europaios2

4).Πρόβλημα μνήμης ίσως έχεις όταν βλέπεις έναν άγνωστο....και όχι έναν γνωστό.....για παράδειγμα εάν δω τη γειτόνισσά μου να κερατώνει τον άντρα της θα το θυμάμαι για πάντα............εάν όμως είμαι σε διακοπές και δω τη σύζυγο της διπλανής πόρτας να κερατώνει τον άντρα της το πολύ πολύ να τη θυμάμαι κανά χρόνο.


Μην εξετάζεις το θέμα της μνήμης τόσο απλοϊκά. Είναι περισσότερο πολύπλοκο και πολυδιαστατο.

quote:
europaios2

Στο συμβάν που είπα την ίδια μέρα το μετέφερε η θεία μου στη μητέρα μου την ίδια μέρα μου το είπε η μητέρα μου και μέσα σε 2-3 ημέρες η μητέρα μου ρώτησε και τα άλλα δύο πρόσωπα, αφού στο χωριό δεν κάνεις περισσότερο για να δεις τον άλλον......όλο και κάπου θα τον τρακάρεις.....στο πάρκο, στο μανάβικο, στο μπακάλικο, στο φούρνο...κ.ο.κ, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για πρόβλημα μνήμης επί του συγκεκριμένου.


Παρόμοια διαδικασία με το χαλασμένο τηλέφωνο που λέγαμε
Ο Α αναφέρει στον Β, ένα συμβάν που ο Α μπορεί να έχει ερμηνεύσει λανθασμένα, ο Β το λέει στον Γ και ο Γ στα φόρουμ. Προσωπικά φίλε μου εγώ δεν πείθομαι εύκολα για τέτοια περιστατικά, τουλάχιστον έτσι όπως περιγράφονται και με το υποννοούμενο που υποβόσκει (σχετικά με τον Χριστό και την Παναγία). Θα έπρεπε να γνωρίζω καλά κάποιες παραμέτρους όπως,τον χώρο όπου έγινε το συμβάν, την ψυχική κατάσταση των μαρτύρων, το βαθμό επηρεασμού του ενός από τον άλλο αναφορικά με το τι είδε, τη μνήμη των μαρτύρων και όλων των εμπλεκομένων προσώπων που έκαναν την υπόθεση να φτάσει ως εδώ στο φόρουμ(συμπεριλαμβάνεσαι κι εσύ δηλαδή). Από τη θέση που είμαι δεν μπορώ να γνωρίζω όλα τα παραπάνω και γι'υτό έκανα ορισμένες παρατηρήσεις/ενστάσεις.

quote:
europaios2

Λες στη διασταύρωση στην Κηφισίας για παράδειγμα να πάει ο μάγος ή ψευτομάγος να αφήσει μια κορδέλα αφού σταματήσει την κίνηση και μετά να πάει να τη μαζέψει?


Δεν είπα να πάει στην Κηφισίας σε ώρα αιχμής. Η Αθήνα με τα προάστια τα βράδια διαθέτει πλήθος ήσυχων μικρών δρόμων που θα μπορούσε να κάνει τα κόλπα του ο επίδοξος μάγος. Βέβαια ένα παρόμοιο κόλπο θα αποδείκνυε ότι είναι καλός ταχυδακτυλουργός και όχι μάγος με τη μεταφυσική έννοια. Διότι μάγοι που να κάνουν ξόρκια, δαιμονικά μάγια και άλλα τέτοια κουραφέξαλα δεν υπάρχουν. Οσοι διατείνονται ότι είναι τέτοιοι στην ουσία είναι ή τσαρλατάνοι αεριτζήδες με σκοπό να εξαπατούν τους αδαείς ή ψυχικά άρρωστοι που νομίζουν ότι παραβιάζουν με τη "δύναμή" τους τους φυσικούς νόμους, ότι με το ξόρκι θα προκαλέσουν κακό ή τον έρωτα της γειτόνισας, άλλοι βλέπουν το μέλλον στις κάρτες με φαντεζί μυστικιστικά σχέδια και ο παραλογισμός δεν έχει τελειωμό...

Μόνο τα γέλια βάζω με όλα αυτά...

quote:
europaios2

Αν δεις σε όλες τις τελετές που κάποιοι προσπαθούν να επικαλεστούν πνεύματα ή να διαλογιστούν επικρατεί απόλυτη ησυχία και αυτοσυγκέντρωση για να έρθει το πνεύμα.....


Αυτό τώρα τι σχέση έχει?

quote:
europaios2

τι εννοείς λέγοντας μοντέρνο τρόπο?


Να βιώνεις ή να ακολουθείς σε γενικές γραμμές τους ξέφρενους ρυθμούς της μοντέρνας μεγαλούπολης (αστικές συγκοινωνίες, δουλειά, άγχος, γραφειοκρατία, διασκέδαση σε μοντέρνους χώρους, πολυκοσμία, κυκλοφοριακό χάος, γενικότερη βαβούρα,). Ε μη μου πεις τώρα ότι είναι ίδιος ο τρόπος ζωής στην πόλη και στο χωριό.

quote:
europaios2

Εκείνη η στιγμή δεν μπορούσε να δει γιατί ήταν ποιο μέσα στο χωράφι. Το αμάξι σταμάτησε η πόρτα άνοιξε και η κίνησή της ήταν ολοφάνερη (ότι, άφησε κάτι κάτω.)


...ή ότι πήρε κάτι από κάτω...
...ή ότι χάραξε αστραπιαία κάτι στο χώμα (π.χ. μια πεντάλφα)
...ή ότι άφησε κάποιο μικροαντικείμενο το οποίο μπορεί να παρασύρθηκε από αέρα πριν πάει στο σημείο η θεία σου

Πολλά μπορείς να υποθέσεις...


quote:
europaios2

Η Θεία μου (η πρώτη) από το δρόμο αυτό αναγκαστικά πέρασε. Δεν είχε δει κάτι.


Εγώ πάλι δεν είχα δει τον φορτιστή του κινητού μου ο οποίος ήταν σε εμφανή θέση στο δωματιο, και μετά από 2-3 μέρες ψαξίματος αναγκάστηκα να αγοράσω καινούριο. Μετά από λίγες μέρες βρήκα και τον χαμένο και απόρησα με την "στραβομάρα" μου. Καμιά φορά παράγοντες όπως ο εκνευρισμός όταν ψάχνεις απεγνωσμένα κάτι ή η χαλαρότητα όταν πας στο χωράφι σου χωρίς να ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο μπορεί να ενεργήσουν αποτρεπτικά όσον αφορά την παρατηρητικότητά σου.
Αυτό μπορεί να συνέβη και με τη θεία σου. Δε νομίζω η γυναίκα να πήγε στο χωράφι για να αναζητήσει κόκκινες κορδέλες...

quote:
europaios2

Για αέρα ή κάποιο αντικείμενο (πέρα), ώστε να μην μετακινηθεί η κορδέλα ούτε μου ανέφερε η μητέρα μου ούτε σκέφτηκα να ρωτήσω.


Κακώς. Εμ τα ρωτάνε αυτά τα πράγματα αδερφέ.

Καλό θα ήταν να είχες ρωτήσει μήπως κυκλοφορούσε και καμιά γάτα στο χωράφι. Ξέρεις τι ωραίο παιχνίδι είναι για τις γάτες οι κορδέλες (ή κάποιο λεπτό ύφασμα)? Τις κυνηγάνε και τους αλλάζουν τα φώτα γενικά (με αποτέλεσμα να τις μετακινούν κι από τη θέση τους)...

quote:
europaios2

Θα ήταν όμως τεράστια σύμπτωση μια κορδέλα με το ίδιο χρώμα να μετακινηθεί και στη θέση της να πάει μια άλλη σιδερωμένη και ακριβώς ίδια.


Οχι περισσότερο από αυτό που μου συνέβη εμένα. Εναν γνωστό μου γείτονα που είδα μια μέρα στο πλοίο γυρνώντας από την Πάρο, τον είδα την επόμενη μέρα στο διπλανό αυτοκίνητο στην κατεχάκη έξω από το Υπουργείο Δημοσίας Τάξεως σε σημείο πολύ μακριά από τα σπίτια μας και ξαναχαιρετηθήκαμε. Από τα 5 εκατομμύρια της Αθήνας, αυτόν έτυχε να συναντήσω πάλι?
Σύμπτωση ή θαύμα?

Τώρα αν στο χωράφι είχανε μπει νωρίτερα ή άλλη μέρα τίποτα πιτσιρίκια παίζοντας, ή έστω κάπου εκεί κοντά στο χωράφι μπορεί από αυτά να έπεσαν οι κορδέλες. Μπορεί να έπεσαν από άλλο διερχόμενο αμάξι προηγούμενη ώρα ή μέρα. Πολλά μπορούν να υποτεθούν που δεν πάει το μυαλό μας τώρα. Πάντως από τη στιγμή που έφυγε η μάγισσα-ψευτομάγισσα μέχρι τη στιγμή που πήγαν στο σημείο αυτό οι συγγενείς σου φύσηξε λίγο αεράκι ή κάποιο γατί έπαιζε με κορδέλες στα χόρτα και στην βλάστηση θα μπορούσε να εξηγηθεί το συμβάν.

Ομως και πάλι κάποιες τρύπες διαπιστώνω στην πλοκή της ιστορίας. Λες ότι έριξαν οι συγγενείς σου αγιασμό και λάδι πάνω στην κορδέλα και μετά κρύφτηκαν για να δουν τι θα γίνει...
Ε όχι ρε συ...δεν κολλάει το πράγμα. Γιατί να κρυφτούν? Τι τους φόβιζε? Ηξεραν ότι θα ξαναερχόταν η μάγισσα? Και να ξαναερχόταν...της θείας σου ήταν το χωράφι...γιατί θα έπρεπε να φυγουν...

Με προβληματίζει βλέπεις ότι το υποτιθέμενο "θαύμα" δεν το είδαν τη στιγμή που γινόταν(διότι "κρύφτηκαν"). Οχι βέβαια ότι αν δήλωνες πως οι συγγενείς σου είδαν τους κόμπους να ξετυλίγονται και να ισιώνει από μόνη της η κορδέλα θα το πίστευα, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι στην ιστορία έτσι όπως μας την παρουσίασες είτε κάποιοι δεν θυμούνται σωστά όλα τα γεγονότα είτε μπήκαν από κάποιον "περίεργες" προσθήκες που δεν κολλάνε με το όλο σενάριο...

quote:
europaios2

Εξάλλου το βρισίδι της μάγισσας ή ψευτομάγισσας εξηγεί και την αποτυχία της όλης της φάσης.


Οχι δεν την εξηγεί. Και για μια στιγμή. Ποια αποτυχία? Προσπάθησε να πετύχει κάτι και δεν της βγήκε? Εχεις περισσότερα στοιχεία περί αυτού? Θα μπορούσε να βρίσει χριστοπαναγίες επειδή της πάτησε τον κάλο ο άντρας της. Θα μπορούσε να βρίσει επειδή κάτι της είπε ο άντρας της και την τσάντησε. Θα μπορούσε να βρίσει επειδή νόμιζε ότι κάνει μάγια με την κορδέλα και της τα χάλασε η παρουσία της σιδερωμένης(είναι η περίπτωση της ψυχικά άρρωστης που νομίζει ότι κάνει μάγια).

κλπ...

quote:
europaios2

Μη γενικεύεις! ούτε άγιος ανακυρίχτηκε ούτε τρέχανε τα εκατομμύρια των πιστών..........όταν κάποιος είναι αφελής και πιάνεται κότσο που λέμε δε φταίει η θρησκεία σε αυτό.........η ιδιοσυγκρασία του φταίει.


Δηλαδή αρκεί να σου ανακοινώσει η επίσημη Εκκλησία ότι ο τάδε καλόγερος γίνεται πλέον άγιος ώστε να μην είναι παράλογο για σένα το προσκύνημα λειψάνων του? Τότε δεν θα είναι αφελείς οι προσκυνητές δηλαδή? Αρκεί το OK από την Εκκλησία για να ορμήξουν τα πλήθη στο σκήνωμα? Τι να πω...
...ο καθένας ας είναι άξιος των επιλογών του...(αυτό που λέω συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις)

Α και δεν χρειάζεται να πάνε εκατομμύρια. Οσοι πήγαν είναι αρκετοί για να επιβεβαιώσουν την εμφάνιση παραλογισμού και δεισιδαιμονικών συμπεριφορών μέσα στην θρησκευτική ζωή. Ενός παραλογισμού που ήδη συναντάμε στα Βυζαντινά χρόνια όταν οι καλόγεροι έπαιρναν νεκροκεφαλές και κόκκαλα από νεκροταφεία και τα παρουσίαζαν στις λαϊκές μάζες ως ιερά του τάδε αγίου εντείνοντας την θρησκοληψία.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 30/07/2008 01:06:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 01:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic:
Να βιώνεις ή να ακολουθείς σε γενικές γραμμές τους ξέφρενους ρυθμούς της μοντέρνας μεγαλούπολης (αστικές συγκοινωνίες, δουλειά, άγχος, γραφειοκρατία, διασκέδαση σε μοντέρνους χώρους, πολυκοσμία, κυκολοφριακό χάος, γενικότερη βαβούρα,). Ε μη μου πεις τώρα ότι είναι ίδιος ο τρόπος ζωής στην πόλη και στο ζωριό.

Σαφώς και στην επαρχία είναι καλύτερα τα πράγματα. Και εάν θέλουμε πολυκοσμία πάμε στην ποιο κοντινή πόλη. Εγώ εάν θέλω να πάω στη Γλυφάδα για παράδειγμα θα κάνω τον ίδιο περίπου χρόνο με τον Κηφισιώτη. Δε νομίζω να κάνει ο Κηφισιώτης λιγότερο από μία ώρα για να πάει..... Έχω ζήσει 5 χρόνια στο Μαρούσι και έχω δει την πίκρα από κοντά. Μόνο για τη νεολαία προσφέρεται η Αθήνα λόγω των πολλών και διαφορετικών μαγαζιών........στα υπόλοιπα εάν υπήρχαν δουλειές στην επαρχία ................η Αθήνα θα άδειαζε σε μια μέρα........ γιατί και γω λόγω δουλειάς ανέβηκα και επέστρεψα για πολύ λιγότερα χρήματα και ευκαιρίες καριέρας.......είχα την επιλογή ή χρήμα και Αθήνα ή τα προς το ζην και Επαρχία.......διάλεξα το δεύτερο και δεν το μετάνιωσα.........βέβαια στην πορεία μου βγήκε το δημόσιο και ήρθε κι έδεσε το γλυκό που λένε...........
quote:
Agnostic:
Ομως και πάλι κάποιες τρύπες διαπιστώνω στην πλοκή της ιστορίας. Λες ότι έριξαν οι συγγενείς σου αγιασμό και λάδι πάνω στην κορδέλα και μετά κρύφτηκαν για να δουν τι θα γίνει...
Ε όχι ρε συ...δεν κολλάει το πράγμα. Γιατί να κρυφτούν? Τι τους φόβιζε? Ηξεραν ότι θα ξαναερχόταν η μάγισσα? Και να ξαναερχόταν...της θείας σου ήταν το χωράφι...γιατί θα έπρεπε να φυγουν...

Εάν δεν ήσαν κρυμμένες ενδεχομένως το αυτοκίνητο να μη σταματούσε......δε νομίζω να ήθελε η μάγισσα ή ψευτομάγισσα να γίνει ορατή η ενέργειά της. Δεν φοβόντουσαν τη μάγισσα αλλά μήπως και τη φοβίσουν και δεν εκδηλώσει κάποια πιθανή ενέργειά της.
Είδε λοιπόν τη μάγισσα να αφήνει κάτω κάτι και όπως είδε, ή έστω υπέθεσε την κορδέλα, λογικό ήταν και να υποθέσει ότι ενδεχομένως η μάγισσα να επιστρέψει, εξάλλου είναι γνωστό ότι στα σταυροδρόμια συμβαίνουν τέτοια έστω και ως δεισιδαιμονίες. Με λίγα λόγια πονηρεύτηκε η θεία μου.
quote:
Agnostic:
Με προβληματίζει βλέπεις ότι το υποτιθέμενο "θαύμα" δεν το είδαν τη στιγμή που γινόταν(διότι "κρύφτηκαν"). Οχι βέβαια ότι αν δήλωνες πως οι συγγενείς σου είδαν τους κόμπους να ξετυλίγονται και να ισιώνει από μόνη της η κορδέλα θα το πίστευα, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι στην ιστορία έτσι όπως μας την παρουσίασες είτε κάποιοι δεν θυμούνται σωστά όλα τα γεγονότα είτε μπήκαν από κάποιον "περίεργες" προσθήκες που δεν κολλάνε με το όλο σενάριο...

-Όχι καμία προσθήκη και ή ενημέρωση έγινε την ίδια μέρα όπως είπα.
-Όχι δεν είδαν την κορδέλα να ισιώνει.

quote:
Agnostic:
Οχι δεν την εξηγεί. Και για μια στιγμή. Ποια αποτυχία? Προσπάθησε να πετύχει κάτι και δεν της βγήκε? Εχεις περισσότερα στοιχεία περί αυτού? Θα μπορούσε να βρίσει χριστοπαναγίες επειδή της πάτησε τον κάλο ο άντρας της. Θα μπορούσε να βρίσει επειδή κάτι της είπε ο άντρας της και την τσάντησε. Θα μπορούσε να βρίσει επειδή νόμιζε ότι κάνει μάγια με την κορδέλα και της τα χάλασε η παρουσία της σιδερωμένης(είναι η περίπτωση της ψυχικά άρρωστης που νομίζει ότι κάνει μάγια).

Δεν έχω στοιχεία άλλα.........απλά πάνω από 2 φορές παύει να είναι σύμπτωση και εδώ στο όλο σκηνικό έχουμε πολλές συμπτώσεις.....
quote:
Agnostic:
Δηλαδή αρκεί να σου ανακοινώσει η επίσημη Εκκλησία ότι ο τάδε καλόγερος γίνεται πλέον άγιος ώστε να μην είναι παράλογο για σένα το προσκύνημα λειψάνων του? Τότε δεν θα είναι αφελείς οι προσκυνητές δηλαδή? Αρκεί το OK από την Εκκλησία για να ορμήξουν τα πλήθη στο σκήνωμα? Τι να πω...
...ο καθένας ας είναι άξιος των επιλογών του...(αυτό που λέω συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις)

Α και δεν χρειάζεται να πάνε εκατομμύρια. Οσοι πήγαν είναι αρκετοί για να επιβεβαιώσουν την εμφάνιση παραλογισμού και δεισιδαιμονικών συμπεριφορών μέσα στην θρησκευτική ζωή. Ενός παραλογισμού που ήδη συναντάμε στα Βυζαντινά χρόνια όταν οι καλόγεροι έπαιρναν νεκροκεφαλές και κόκκαλα από νεκροταφεία και τα παρουσίαζαν στις λαϊκές μάζες ως ιερά του τάδε αγίου εντείνοντας την θρησκοληψία.



Εάν η εκκλησία πει ο τάδε καλόγερος γίνεται άγιος........τότε φυσικά και θα το ελέγξω........εάν δεν πει τίποτα........απλά δε θα μπω στον κόπο.
Αφελής πάντα υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν.......δε χαρακτηρίζουν όμως τους υπόλοιπους........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 30/07/2008 01:35:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 03:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τις περισσότερες φορές, οι μάρτυρες τέτοιων γεγονότων, είτε δεν είναι πραγματικοί μάρτυρες σε ολόκληρο το φάσμα του γεγονότος είτε χωρίς να το θέλουν παρακινούνται από κάποιον άλλο υποτιθέμενο μάρτυρα με τον οποίο τείνουν να συμφωνήσουν για να δώσουν μεγαλύτερη διάσταση στο γεγονός και για μεγαλύτερη έμφαση, για διάφορους λόγους, ή και τα δύο. Έχει συμβεί πάμπολες φορές, ο ένας να παρασύρει τον άλλον εξαιτίας ενός γεγονότος και για να είμαι πιο σαφής, θεωρώ πως αυτή είναι μία από τις κυριότερες αίτίες πέραν της άγνοιας του ανθρώπου να εξηγήσει γεγονότα που θεωρεί παράξενα.

Όταν μιλάει για μνήμη ο Agnostic εννοεί τα παιχνίδια που παίζει το μυαλό γενικά σε διάφορες καταστάσεις!! Έχουν βρεθεί άνθρωποι που έχουν κακοποιηθεί και ήταν σίγουροι πως θυμόντουσαν τον θύτη ενώ στη πορεία της διαδικασίας διαπιστώθηκε πως είχαν μπερδέψει τα πρόσωπα, για πολλούς και διαφορετικούς λόγους που τελικά είχαν επιρρεάσει ασυνείδητα το θύμα!!

Και εγώ θα συμφωνήσω πως η προκατάληψη και η δυσειδαιμονία έχουν τις ρίζες τους στις θρησκείες και γενικότερα στην ύπαρξη του κακού και στο χαμηλό μορφωτικό επίπεδο. Αν και έχω συναντήσει ανθρώπους μορφωμένους να επιρρεάζονται από τέτοιες προκαταλήψεις και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση, αλλά στο θέμα αυτό λειτουργούν με έναν εντελώς αυθαίρετο τρόπο, σαν να βάζουν διαχωριστική γραμμή.

Και εμένα μου έχει συμβεί κάτι παράξενο πριν από χρόνια.. συγκεκριμένα στην μητέρα μου, η οποία δεν πιστεύει σε προκαταλήψεις και λαϊκές δοξασίες αλλά τις είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και μου το είχε αναφέρει ως κάτι παράξενο.. έτσι το συζητήσαμε και καταλήξαμε σε κάποια εξήγηση αλλά δεν μάθαμε αν είναι αυτή η πραγματική εξήγηση.. Πιθανώς υπάρχει κάποιος που μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα... Πιστεύω πως άλλοι θα το είχαν δει ως οιωνό..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 30/07/2008 03:31:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 10:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori:
Και εμένα μου έχει συμβεί κάτι παράξενο πριν από χρόνια.. συγκεκριμένα στην μητέρα μου, η οποία δεν πιστεύει σε προκαταλήψεις και λαϊκές δοξασίες αλλά τις είχε κάνει μεγάλη εντύπωση και μου το είχε αναφέρει ως κάτι παράξενο.. έτσι το συζητήσαμε και καταλήξαμε σε κάποια εξήγηση αλλά δεν μάθαμε αν είναι αυτή η πραγματική εξήγηση.. Πιθανώς υπάρχει κάποιος που μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα... Πιστεύω πως άλλοι θα το είχαν δει ως οιωνό..


Για πες την ιστορία........ίσως να έχει ενδιαφέρον, να δούμε δηλαδή τις τοποθετήσεις μας, πως θα τοποθετηθούν οι θρησκευόμενοι και πως οι μη!
Υπάρχει ένα θέμα σχετικά με βρικόλακες...........είναι όμως ευκαιρία μια άλλη ιστορία που ξέρω να την πω εδώ και όχι εκεί.

Στις Λίμνες Αργολίδας ένα χωριό στο μέσο περίπου Κορίνθου και Άργους εξελίχτηκε η κάτωθι ιστορία.
Επί εμφυλίου πολέμου, υπήρχε κάποιος Καραθανάσης. Ή επίθετο ή παρατσούκλι, θα πρέπει να ρωτήσω τη μητέρα μου.
Αυτός ήταν πολύ μεγάλο κάθαρμα και δυστυχώς την πλήρωσε η οικογένεια του η οποία και όπως λέμε διαλύθηκε. Στον εμφύλιο λοιπόν είχε σκοτώσει πολύ κόσμο ως αρχηγός συμμορίας, βίαζε και σκότωνε, όχι μόνο στην περιοχή τους Άργους αλλά και της Κορίνθου, στην εποχή του ήταν πασίγνωστος. Μια φορά κυνηγούσαν αντάρτες.....(15-18 χρονών παιδιά) τα παιδιά κρύφτηκαν σε μια σπηλιά. Δυστυχώς όμως τους πήραν χαμπάρι........άναψαν φωτιά και τους ανάγκασαν να βγουν έξω από τη
σπηλιά με τις αναθυμιάσεις και τους έκοψαν τα κεφάλια.
Το ένα το παιδί ήταν πρώτος ξάδερφος της μητέρας μου. Ο ένας από τους δολοφόνους ζει και είναι στο χωριό μου. Έχει δύο γιους. Ο ένας του γιος ανύπαντρος και ρεμάλι με ποινικό μητρώο. Ο άλλος χήρος με δυο παιδιά η γυναίκα του πέθανε από την παλιαρρώστια. Σε πολύ νεαρή ηλικία. Αναφέρω τις λεπτομέρειες γιατί έχουν νομίζω σημασία.
Στο χωριό μου ζει ακόμη και ένας αντάρτης ο μπαρμπα-Δήμος τον οποίο ο Καραθανάσης τον είχε αιχμάλωτο και τον χρησιμοποιούσε.
Ο συγκεκριμένος μάζεψε τα κεφάλια των παιδιών και τα έβαλε σε μία τσάντα.
Φτάσαν στην πλατεία του χωριού (Λίμνες) και περιμένανε. Μόλις έφτασε η αδελφή του θείου μου, (σε ένα χωριό όλο και κάποιος θα εμφανιστεί στην πλατεία από τα μέλη ενός σπιτιού), βγάλαν το κεφάλι του θείου μου και άρχισαν να παίζουν μπάλα. Στην αρχή η αδελφή του θείου μου, από φόβο προσπάθησε να αποφύγει να βρεθεί μπροστά τους και δεν είδε τη μπάλα χρησιμοποιούσαν! Ο Καραθανάσης τότε σούταρε την μπάλα επάνω στο σώμα της κοπέλας. Μόλις είδε ότι επρόκειτο για το κεφάλι του αδελφού της αμέσως σωριάστηκε λιπόθυμη.
Στην επαρχία που δεν είναι απρόσωπη εύκολα μαθαίνεται και η παραμικρή λεπτομέρεια. Είναι παρατηρημένο και δε θα πω "έχω παρατηρήσει", ότι όλοι αυτοί οι παλιάνθρωποι είχαν το ίδιο τέλος και οι οικογένειές τους με τον έναν ή τον άλλον τρόπο διαλύθηκαν.
Έρχομαι τώρα στο θέμα. Ο Καραθανάσης πολύ νέος και αμέσως με τη λήξη του εμφυλίου αρρώστησε βαριά. Άρχισε να κάνει διάφορες φωνές ζώων από το κρεβάτι του πόνου. Για μήνες ολόκληρους η ψυχή δεν του έβγαινε με τίποτα. Τη μια μέρα μου λέει η μάνα μου έκανε τον κόκορα την άλλη το σκύλο την άλλη την κατσίκα.
Δεν υπάρχει άνθρωπος στο χωριό αυτό που να μην άκουσε τις φωνές και τα ουρλιαχτά του Καραθανάση. Μετά από πολλούς μήνες εξέπνευσε. Σημειώτεον ότι το χωριό ολόκληρο είχε χάσει την ησυχία του. Τα ουρλιαχτά του πόνου δεν περνούσαν απαρατήρητα.
Και τώρα αρχίζουν τα παράδοξα. Όταν πέθανε πολλοί άρχισαν να λένε ότι ο Καραθανάσης βρικολάκιασε και ότι τον είχανε δει. Τα παιδιά του φυσικά ούτε για αστείο δεν ήθελαν να ακούσουν κάτι τέτοιο.
Αναγκάστηκαν όμως τα ίδια του τα παιδιά να ζητήσουν από το Δεσπότη (όχι παπάς), να κάνει ξορκισμό ή το λεγόμενο κάψιμο του βρικόλακα.
Τα ίδια του τα παιδιά μίλησαν για σχεδόν καθημερινές ζημιές που γινόντουσαν στο σπίτι τη νύχτα. Έτσι ξύπναγαν από έναν θόρυβο και πήγαιναν να δουν τι είχε συμβεί. Έβρισκαν, σπασμένα πιάτα, αναποδογυρισμένο το ταψί του τραπεζιού...και άλλα. Ζημιές δηλαδή της στιγμής.
Αυτό που τους έκανε εντύπωση ήταν ότι συνέχεια λυνόταν το άλογο του, άνοιγε η πόρτα της αχυρώνας και το έβρισκαν έξω χωρίς να δουν κάποιο όσο και να είχαν παραφυλάξει.
Αναγκάστηκαν έτσι να παραδεχτούν ότι υπήρχε πρόβλημα και να ζητήσουν πλέον και οι ίδιοι το κάψιμο του Καραθανάση.3
Έτσι και έγινε. Όταν ήρθε ο Δεσπότης για τον εξορκισμό ή κάψιμο, πλήθος κόσμου μαζεύτηκε από τα γύρω χωριά για να δούν το θέαμα.
Ο Δεσπότης αφού έκανε την τελετή στη συνέχεια έριξε πετρέλαιο (εδώ θα πρέπει να ρωτήσω τη μητέρα μου εάν είχαν ανοίξει τον τάφο ή απλά το έριξε από την τρύπα) και έβαλε φωτιά. Με τη φωτιά και μετά από λίγο ακούστηκε ένας εκοφαντικός θόρυβος πράγμα που νομίζω ότι δεν δικαιολογείτο.
Από τότε όμως ούτε ζημιές αναφέρθηκαν στο σπίτι του, ούτε κάποιος συγχωριανός τον ξαναείδε. Το σπίτι της μητέρας μου ήταν πολύ κοντά και οι λεπτομέρειες του βασανιστικού θανάτου του Καραθανάση αδιαμφισβήτητες.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 10:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κανείς που να διαφωνεί με το ότι οι
προλήψεις και δεισιδαιμονίες, προέρχονται από
παγανιστικές και αμφίβολες θρησκείες; Υπάρχει κανείς
που να λέει ότι ο χριστιανισμός ευθύνεται ή τονώνει
τέτοιες δεισιδαιμονίες; Δεν πιστεύω... Κι αυτό
βέβαια, δείχνει το παλιό και δεισιδαίμων, έναντι του νέου
και σωστού, όπως ο χριστιανισμός...
Κι ότι και να βγήκε μετά ήταν μόνο και μονο για να μην
αφήσει τον άνθρωπο να λυτρωθεί και να υπάρχουν μέσα
τυ πάντα φόβοι... Για δείτε ποιοί βολεύονται με αυτά και
θα δείτε πως οι παλιές παγανιστικές θρησκείες, προσπαθούν
να περάσουν στο παρόν και το μέλλον...
Ούτως ή άλλως, τα μάγια καιοι προλήψεις, έρχονται από το
παρελθόν που πάει να χαθεί, όπως κι οι δεισιδαιμονίες που
διώχνει από τον άνθρωπο, η χάρη του Αγίου πνεύματος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 18:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει κανείς που να διαφωνεί με το ότι οι
προλήψεις και δεισιδαιμονίες, προέρχονται από
παγανιστικές και αμφίβολες θρησκείες; Υπάρχει κανείς
που να λέει ότι ο χριστιανισμός ευθύνεται ή τονώνει
τέτοιες δεισιδαιμονίες;

Αγαπητέ trexagireve από ότι κατάλαβα οι περισσότεροι εδώ μέσα λέμε ότι η θρησκεία επηρρεάζει και ναι ίσως μερικές φορές τονώνει τις δεισιδαιμονίες από την άποψη ότι κάποιος που σκέφτεται συνεχώς κάτι ή έχει συνδέσει άρρηκτα κάποιες πράξεις ή γεγονότα με την θρησκεία του και με τα πιστεύω του δεν θα μπει καν στο κόπο να ψάξει ή να το θεωρήσει μία σύμπτωση και θα το αποδώσει εκεί που πιστεύει εξ'αρχής.
Σαφώς και οι περισσότερες θρησκείες με κυριότερο τον Χριστιανισμό δεν προσπαθούν να περάσουν τέτοια μηνύματα και δεισιδαιμονίες ή να εγκλωβίσουν το μυαλό των πιστών σε αηδίες!!!

Όλα αφορούν τους ανθρώπους που πιστεύουν στις δεισιδαιμονίες και δεν κοιτάνε πέρα από το ένα μέτρο.Αν πχ πες ότι βλέπω στην σκεπή ενός γείτονα(τυχαίνει να είναι άπιστος) καθισμένο ένα κοράκι και από κάτω μία μαύρη γάτα.Αυτομάτος θεωρώ ότι είναι πολύ κακός άνθρωπος ίσως και μάγος.Ξαφνικά καταλαβαίνω ότι είναι σημάδι από το Θεό αυτό και πάω και τον σκοτώνω πιστεύοντας ότι έκανα το θέλημα του Θεού.

Παρατραβηγμένο μεν αλλά ποιος φταίει η Θρησκεία ή εγώ;Με τον χαρακτήρα που έχω όπου και να πίστευα την ίδια πράξη θα έκανα,απλά η θρησκεία έδρασε ως κίνητρο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2008, 22:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

europaios2
Για πες την ιστορία........ίσως να έχει ενδιαφέρον, να δούμε δηλαδή τις τοποθετήσεις μας, πως θα τοποθετηθούν οι θρησκευόμενοι και πως οι μη!

Χεχε.. νιώθω όπως όταν ήμουνα παιδάκι και λέγαμε ιστορίες τα καλοκαίρια το βραδάκι στη γειτονιά..

Λοιπόν.. λίγες μέρες πριν πεθάνει η γιαγιά μου, η μητέρα μου είχε πάει κοντά της όπως και ο αδερφός της και θείος μου και η γυναίκα του. Η γιαγιά ήταν άρρωστη και γι αυτό το λόγο συνεχώς ξαπλωμένη στο κρεβάτι τον τελευταίο μήνα και ανύμπορη για να σηκωθεί να κάνει δουλειές ή να βοηθήσει τον εαυτό της. Μία μέρα η μητέρα μου και η Θεία μου, γυναίκα του θείου μου, κανόνισαν να πάνε σε ένα εκκλησάκι εκεί κοντά για να ανάψουν κανένα κεράκι. Το είπαν και στη γιαγιά μου και εκείνη άνοιξε τα μάτια της και ζήτησε από την μητέρα μου να πάρουν μαζί τους και κάποια κεριά τύπου λαμπάδας, για να τα ανάψουν, τα οποία βρίσκονταν μέσα σε ένα ντουλαπάκι δίπλα στην πόρτα του δωματίου.
Έτσι κίνησαν για το εκκλησάκι... άναψαν μερικά κεριά και κάποια στιγμή άναψαν και τις λαμπάδες της γιαγιάς, οι οποίες και μόνον αυτές, σχεδόν αμέσως άρχισαν να κάνουν έναν θόρυβο και να καίγονται πολύ γρήγορα ώσπου κάηκαν μέσα σε ελάχιστο χρόνο έως στη μέση!!
Αυτή ήταν η ιστορία που μου είχε πει η μητέρα μου για εκείνες τις μέρες.. Τί πιστεύετε πως μπορεί να έγινε??

Την δική μου άποψη θα σας την πω στο τέλος για να μην επιρρεάσω..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 30/07/2008 22:19:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 00:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Efi85, το θέμα για μένα είναι ότι
οι δεισιδαιμονίες, προέρχονται από σκοτεινά
κέντρα που θέλουν να εκμεταλευθούν το ΄φοβο του
ανθρώπου... Ακριβώς το αντίθετο κάνει η θρησκεία...
Προσπαθεί να πάρει τον άνθρωπο μακρυά από τα
κομπογιαννίτικα μάγεια και ματζούνια...
Είναι τόσο αντίθετες που είναι εχθροί μεταξύ τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 01:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας παραθέσω ένα σύντομο άρθρο που σχετίζεται όχι άμεσα με την δημιουργία δεισιδαιμονιών, αλλά με το να βιώνουν μία υποτιθέμενη υπερφυσική/μαγική εμπειρία πολλά άτομα ταυτόχρονα ή ετερόχρονα. Δηλαδή πλαγίως μπορεί να κολλήσει με το θέμα μας(αφού κιόλας έχουν αναφερθεί περιστατικά όπου πάνω από ένας μάρτυρας βίωσαν κάτι "υπερφυσικό").

Συλλογικές παραισθήσεις

Όπου υπάρχει πίστη για θαύματα, θα υπάρχουν πάντα πειστήρια
που θα επιβεβαιώνουν την ύπαρξη τους. Στην περίπτωση αγαλμάτων
και εικόνων που κουνιούνται, η πίστη παράγει την παραίσθηση και η
παραίσθηση επιβεβαιώνει την πίστη-- D.H. Rawcliffe

Οι συλλογικές παραισθήσεις είναι αισθητηριακές παραισθήσεις που προκαλούνται από τη δύναμη της υποβολής. Συνήθως συμβαίνουν σε συναισθηματικά φορτισμένες καταστάσεις, ειδικά ανάμεσα στους ισχυρά θρησκευόμενους. Η αναμονή και η ελπίδα του να δει κάποιος ένα θαύμα, σε συνδυασμό με το να κοιτάει ώρες ένα αντικείμενο ή κάποιο χώρο, κάνει κάποιους θρησκευόμενους ανθρώπους επιδεκτικούς σε πράγματα όπως το να βλέπουν εικόνες να δακρύζουν, εικόνες και πορτραίτα αγίων να κουνιούνται ή στο να βλέπουν την Παναγία μέσα σε σύννεφα.

Αυτοί που βλέπουν ένα "θαύμα" συμφωνούν στις περιγραφές των παραισθήσεων τους γιατί έχουν τις ίδιες προσδοκίες και τους ίδιους προϊδεασμούς.Επιπλεόν, οι διαφορετικές περιγραφές συγκλίνουν αρμονικά καθώς περνά ο χρόνος και οι περιγραφές ειπώνονται ξανά και ξανά. Αυτούς που δεν βλέπουν τίποτα το ιδιαίτερο και το παραδέχονται, τους αντιπαρέρχονται ως μη έχοντες πίστη.Κάποιοι, χωρίς αμφιβολία, δεν βλέπουν τίποτα αλλά "αντί να παραδεχτούν ότι απέτυχαν...μιμούνται τη στάση αυτών που είδαν, και επακολούθως πιστεύουν ότι έχουν πραγματικά δει αυτό που αρχικά είχαν προσποιηθεί ότι είχαν δει...( Rawcliffe, 114).

Φυσικά, δεν είναι όλες οι συλλογικές παραισθήσεις θρησκευτικές. Το 1897, ο Edmund Parish ανέφερε τους ναύτες του πλοίου του που είχαν μοιραστεί μια απόκοσμη εμπειρία. Είχαν δει τον μάγειρα τους που είχε πεθάνει μερικές μέρες πιο πριν. Οι ναυτικοί δεν είδαν μόνο το φάντασμα, αλλά τον είδαν χαρακτηριστικά να περπατάει πάνω στο νερό με το γνώριμο και αναγνωρίσιμο κουτσό βάδισμα του. Το φάντασμα του αποδείχθηκε τελικά ότι ήταν " ένα κομμάτι από συντρίμια που τραμπαλιζόταν πάνω-κάτω από τα κύμματα"(Parish, 311; παραπομπή από Rawcliffe, 115).

Πηγή
http://www.skepdic.gr/Entries/Sigma/syllogikespar.htm

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 02:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
Διότι μάγοι που να κάνουν ξόρκια, δαιμονικά μάγια και άλλα τέτοια κουραφέξαλα δεν υπάρχουν. Οσοι διατείνονται ότι είναι τέτοιοι στην ουσία είναι ή τσαρλατάνοι αεριτζήδες με σκοπό να εξαπατούν τους αδαείς ή ψυχικά άρρωστοι που νομίζουν ότι παραβιάζουν με τη "δύναμή" τους τους φυσικούς νόμους, ότι με το ξόρκι θα προκαλέσουν κακό ή τον έρωτα της γειτόνισας, άλλοι βλέπουν το μέλλον στις κάρτες με φαντεζί μυστικιστικά σχέδια και ο παραλογισμός δεν έχει τελειωμό...

Και όμως φίλε Agnostic , θα μου επιτρέψης να σου πω , ότι υπάρχουν στις μέρες μας και πραγματικοί μάγοι που παραβιάζουν με τη δύναμή τους φυσικούς νόμους . Είναι ελάχιστοι , ίσως λιγότεροι από τα δάχτυλα του ενός χεριού , αλλά υπάρχουν !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 09:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ sesostris , πιστεύεις ότι θα μας
...σώσουν αυτοί οι γνώστες νόμων της φυσικής, που
τους εμφανίζεις ως μάγους;Πάμε όλοι πίσω, φίλε
μου...Σε λίγο και ηλιολατρεία, για να δέιξουμε ποσο
σύγχρονοι είμαστε... Έ ρε γέλια....
αλήθεια, δηλώνεις εσύ ο ..ορθολογιστής,
ότι αυτοί οι μάγοι θα μας σώσουν;
Το θέμα παραισθήσεις δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τις προλήψεις
και τις δεισιδαιμονίες... Το ένα αφορά λάθος εκτιμησεις
και το άλλο τι πιστεύει ενδόμυχα ο καθένας, τι έχει κληρονομήσει
κλπ, απο προλήψεις και ήθη που τους έδωσε η κληρονομιά
της περιοχής που ΄μένει ή γεννήθηκε...Υπάρχει διαφορά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 13:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν.. λίγες μέρες πριν πεθάνει η γιαγιά μου, η μητέρα μου είχε πάει κοντά της όπως και ο αδερφός της και θείος μου και η γυναίκα του. Η γιαγιά ήταν άρρωστη και γι αυτό το λόγο συνεχώς ξαπλωμένη στο κρεβάτι τον τελευταίο μήνα και ανύμπορη για να σηκωθεί να κάνει δουλειές ή να βοηθήσει τον εαυτό της. Μία μέρα η μητέρα μου και η Θεία μου, γυναίκα του θείου μου, κανόνισαν να πάνε σε ένα εκκλησάκι εκεί κοντά για να ανάψουν κανένα κεράκι. Το είπαν και στη γιαγιά μου και εκείνη άνοιξε τα μάτια της και ζήτησε από την μητέρα μου να πάρουν μαζί τους και κάποια κεριά τύπου λαμπάδας, για να τα ανάψουν, τα οποία βρίσκονταν μέσα σε ένα ντουλαπάκι δίπλα στην πόρτα του δωματίου.
Έτσι κίνησαν για το εκκλησάκι... άναψαν μερικά κεριά και κάποια στιγμή άναψαν και τις λαμπάδες της γιαγιάς, οι οποίες και μόνον αυτές, σχεδόν αμέσως άρχισαν να κάνουν έναν θόρυβο και να καίγονται πολύ γρήγορα ώσπου κάηκαν μέσα σε ελάχιστο χρόνο έως στη μέση!!
Αυτή ήταν η ιστορία που μου είχε πει η μητέρα μου για εκείνες τις μέρες.. Τί πιστεύετε πως μπορεί να έγινε??

Την δική μου άποψη θα σας την πω στο τέλος για να μην επιρρεάσω..



Δεν ξέρω........απλά και επηρεασμένος από αυτά που γράφεις.......ίσως η γιαγιά εξέπνευσε ή έγινε καλά? σα σενάριο ταιριάζει αν και αντιφατικό!...........και αυτό από την άποψη ότι αφού συνέβη κάτι τέτοιο θαυμαστό θα υπήρχε και κάποιος λόγος.....

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 13:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
europaios2

Δεν ξέρω........απλά και επηρεασμένος από αυτά που γράφεις.......ίσως η γιαγιά εξέπνευσε ή έγινε καλά? σα σενάριο ταιριάζει αν και αντιφατικό!...........


Δυστυχώς η γιαγιά εξέπνευσε εκείνες τις μέρες, όπως είπα ήταν στα τελευταία της!! Αντιφατικό γιατί?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 14:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori:
Δυστυχώς η γιαγιά εξέπνευσε εκείνες τις μέρες, όπως είπα ήταν στα τελευταία της!! Αντιφατικό γιατί?

Σε σχέση με αυτό που έγραψα ότι δηλαδή μήπως: 1)έγινε καλά ή μήπως 2)εξέπνευσε.
Στα τελευταία της, όταν ήταν άρρωστη δεν ήξερες ότι ήτανε, εκτός και αν το είχαν πει οι γιατροί. Απλά το διαπίστωσες με το θάνατό της.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 17:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

europaios2
Σε σχέση με αυτό που έγραψα ότι δηλαδή μήπως: 1)έγινε καλά ή μήπως 2)εξέπνευσε.
Στα τελευταία της, όταν ήταν άρρωστη δεν ήξερες ότι ήτανε, εκτός και αν το είχαν πει οι γιατροί. Απλά το διαπίστωσες με το θάνατό της.

Βασικά το περιμέναμε μιας και ήταν σε αρκετά προχωρημένη ηλικία και λόγω του θανάτου του παππού μου δύο χρόνια περίπου νωρίτερα που την είχε καταβάλλει πάρα πολύ και φυσικά το είχαν θεωρήσει ως τη πιο μεγάλη πιθανότητα και οι γιατροί που την είχαν δει ...

Πάντως η δική μας εξήγηση για τις λαμπάδες της γιαγιάς ήταν η φύλαξή τους σε εκείνο το σημείο και προφανώς η παλαιότητά τους, είτε στο σπίτι της γιαγιάς είτε από το κατάστημα από το οποίο τις προμηθεύτηκε.
Φαντάζομαι πως ένας ειδικός θα έβρισκε κάπου εκεί την εξήγηση αυτού του φαινομένου.. είμαι 99,9% σίγουρη, πως κάπου εκεί βρίσκεται η αλήθεια...

Γι αυτό λέω πως κάποιος άλλος θα το έβλεπε ως οιωνό.

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 17:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τοθέμα είναι αγαπητή simori ότι ψάξατε να
βρείτε κάτι παράξενο σε κάτι που έγινε...
Αν δεν υπάρχει η σχετική προκατάλειψη μέσα μας,
γίνεται τίποτα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 19:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
simori:
Πάντως η δική μας εξήγηση για τις λαμπάδες της γιαγιάς ήταν η φύλαξή τους σε εκείνο το σημείο και προφανώς η παλαιότητά τους, είτε στο σπίτι της γιαγιάς είτε από το κατάστημα από το οποίο τις προμηθεύτηκε.
Φαντάζομαι πως ένας ειδικός θα έβρισκε κάπου εκεί την εξήγηση αυτού του φαινομένου.. είμαι 99,9% σίγουρη, πως κάπου εκεί βρίσκεται η αλήθεια...

Γι αυτό λέω πως κάποιος άλλος θα το έβλεπε ως οιωνό.



H παλαιότητα αγαπητή μου φίλη, δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στη γρήγορη καύση των λαμπάδων όπως μας έγραψες.
Στο κατάστημα θα έπαιζε ρόλο εάν τα είχε προμηθευτεί για παράδειγμα με σκοπό να τις ανάψει ως κεράκια σε μία τούρτα γενεθλίων του συχωρεμένου του παππού σου (οπότε και διαφορετικό ποιο εύφλεκτο υλικό), αλλά για κάποιο λόγο τελικά δεν τα άναψε και απλά τα φύλαξε.
Στο χώρο φύλαξης τι θα μπορούσε να είχε συμβεί? Εκτός εάν η γιαγιά σου ήταν χημικός ή πυροτεχνουργός και κάποιο εύφλεκτο υλικό είχε πέσει και περιλούσει τις λαμπάδες, οπότε και όφειλες να μας το είχες πει.
Εγώ από όλο αυτό το σκηνικό και τα σχόλια που κάναμε παρατήρησα το εξής, ότι εσύ ως μη πιστεύον έβγαλες τελείως έξω το θαύμα ή τον οιωνό ή το σημάδι και προσπάθησες να το ερμηνεύσεις μόνο με την επιστήμη.
Εγώ λόγω του χώρου όπου συνέβη, και μη βρίσκοντας κάποιο άλλο λογικό αίτιο το μυαλό μου πήγε στο ότι "ίσως" να έγινε κάτι θαυμαστό όπως έγραψα, δηλαδή σημάδι.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy