ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Δεισιδαιμονίες και πως μπορεί να δημιουργήθηκαν
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 20:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Τοθέμα είναι αγαπητή simori ότι ψάξατε να
βρείτε κάτι παράξενο σε κάτι που έγινε...
Αν δεν υπάρχει η σχετική προκατάλειψη μέσα μας,
γίνεται τίποτα;

Ακριβώς το αντίθετο αγαπητέ... αν και υπάρχει τόσο μεγάλη πλύση εγκεφάλου γενικώς από τη κούνια μας ακόμα, ακούμε για μαύρες γάτες για σκάλες για σπασμένους καθρέφτες για οστά αγίων, για γρουσουζιά, για κατάρες, για γλωσσοφαγιά και λοιπά, κάποια στιγμή θα περάσει στο "DNA" σου, αλλά αν δεν έχεις τη στοιχειώδη λογική μπορεί κάποια στιγμή να συμπεριφερθείς σαν προλυπτικός χωρίς να το καταλάβεις.. ειδικά όταν συσχετίζεται με ένα τόσο ευαίσθητο θέμα όπως ο θάνατος αγαπημένου προσώπου...
Αν για παράδειγμα ζούσα σε έναν άλλο πλανήτη θα έστεκε κατα κάποιο τρόπο αυτό που λες.. αλλά ζω εδώ, με όλα όσα θέλω ή δεν θέλω να υπάρχουν γύρω μου....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 20:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως λέμε τα συκα σύκα και τη σκάφη σκάφη,
αγαπητή Simori, δυστυχώς ή ευτυχώς,κάθε άνθρωπος
μέσα του έχει κάποιες προκαταλείψεις από κληρονομικές
προλήψεις και εμμονές... Κι εσύ κι εγώ και όλοι μας,
άσχετα απότο τι πιστεύουμε, όταν μπαίνειζήτημα για κάτι
που επιθυμούμε, βγαίνει από μέσα μας το ζώο που θέλει κι
η ελπίδα σε τύχη, σε ενέργειες που θα επηρεάσουν προς όφελος
μας ότι γίνεται...
Για μένα προσωπικά πρέπει να έρθουν στο φως όλα τα
σκοτεινά και να γίνει ο κόσμος ανθρώπινος, όπως εννοείται
η λέξη, όχι όπως την καταντήσαμε...
Η βάση πάντως των προκαταλείψεων, πάντα σαν προσωπική γνώμη,
με επιχειρήματα,κατ΄εμέ οφείλεται στις παλιές θρησκείες που
φόβιζαν τον κόσμο με θεούς ανθρώπινους και κυκλοθυμικούς που
κάναν ενέργειες, οι οποίες δεν είχαν καμιά θεική προέλευση,
γι αυτό και είναι σκοτεινές θρησκείες που βασίζονται στον
φόβο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 21:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
H παλαιότητα αγαπητή μου φίλη, δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο στη γρήγορη καύση των λαμπάδων όπως μας έγραψες.
Στο κατάστημα θα έπαιζε ρόλο εάν τα είχε προμηθευτεί για παράδειγμα με σκοπό να τις ανάψει ως κεράκια σε μία τούρτα γενεθλίων του συχωρεμένου του παππού σου (οπότε και διαφορετικό ποιο εύφλεκτο υλικό), αλλά για κάποιο λόγο τελικά δεν τα άναψε και απλά τα φύλαξε.
Στο χώρο φύλαξης τι θα μπορούσε να είχε συμβεί? Εκτός εάν η γιαγιά σου ήταν χημικός ή πυροτεχνουργός και κάποιο εύφλεκτο υλικό είχε πέσει και περιλούσει τις λαμπάδες, οπότε και όφειλες να μας το είχες πει.
Εγώ από όλο αυτό το σκηνικό και τα σχόλια που κάναμε παρατήρησα το εξής, ότι εσύ ως μη πιστεύον έβγαλες τελείως έξω το θαύμα ή τον οιωνό ή το σημάδι και προσπάθησες να το ερμηνεύσεις μόνο με την επιστήμη.
Εγώ λόγω του χώρου όπου συνέβη, και μη βρίσκοντας κάποιο άλλο λογικό αίτιο το μυαλό μου πήγε στο ότι "ίσως" να έγινε κάτι θαυμαστό όπως έγραψα, δηλαδή σημάδι.

Αγαπητέ μου ,αυτό ακριβώς, όσα ξέρεις, ξέρω!!
Αν χύθηκε κάτι επάνω δεν έχω ιδέα.. θεωρώ πολύ πιθανό να έπεσε κάτι επάνω και να έλουσε τις λαμπάδες, όπως είπες, όταν μίλησα για παλαιότητα εννοούσα ακριβώς αυτό.
Σαφώς και δεν είναι λογικό η παλαιότητα μόνο να δημιουργήσει κάτι αντίστοιχο, αλλά συνήθως ο χρόνος λειτουργεί καταλυτικά όταν υπάρχει, ώστε να μπορέσουν να γίνουν μία σειρά από γεγονότα που να οδηγήσουν σε κάποιο "φαινόμενο" που σε άλλη περίπτωση δεν θα είχε γίνει ... αν και η ζημιά μπορεί να γίνει και σε ένα δευτερόλεπτο.... δεν το ξέρω...anyway...

Φυσικά και έβγαλα έξω το σημάδι και την προκατάληψη, εκεί ακριβώς έγκυται η διαφορά!!
Γιατί να το ρίξω στο θαυμαστό όταν για όλα υπάρχει εξήγηση? Εσύ δηλαδή τί θα έκανες?

Φιλικά..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2008, 21:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως κακά τα ψέματα, είτε πιστεύουμε είτε όχι στις δεισιδαιμονίες (αυτή την φορά το έγραψα σωστά έτσι D.I ?) , όλοι μας

όταν απευχόμαστε κάτι έχουμε "χτυπήσει ξύλο" για να μην συμβεί αυτό που μελετήσαμε. Προφανώς κάποια από όλα αυτά , υποσυνείδητα

έχουν παραμείνει μέσα μας.

Προσωπικά δεν πιστεύω, αλλά πιτσιρικάς όταν ήμουνα είχε έρθει σπίτι ένας θείος μου που με έπρηζε για τα μαλλιά , για την μουσική

και άλλα τέτοια και δεν τον άντεχα και πάνω στην απόγνωσή μου στράφηκα σε μαγγανείες. Πήγα λοιπόν κρυφά με την αδελφή μου κι έριξα

αλάτι πίσω από την πόρτα (το έκανα με όλη μου την ψυχή , εννοείται) και χωρίς πλάκα τώρα , μέσα σε 10 λεπτά άρχισε μια γκρίνια

το παιδί του (η ξαδέλφη μου 7 ετών τότε) και τους πήρε σηκωτούς και φύγανε. Επέμενε το μικρό να πάνε σπίτι και έκανε επανάσταση

μιλάμε. Πρώτη φορά συνέβαινε αυτό μιας και την κρατούσε η μητέρα μου για έναν χρόνο τα πρωϊνά και μας είχε μάθει και μας είχε

αδυναμία. Λες τελικά η δύναμη του μυαλού να ενήργησε ή τελικά κάποια να ισχύουν?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 01:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ sesostris , πιστεύεις ότι θα μας
...σώσουν αυτοί οι γνώστες νόμων της φυσικής, που
τους εμφανίζεις ως μάγους;Πάμε όλοι πίσω, φίλε
μου...Σε λίγο και ηλιολατρεία, για να δέιξουμε ποσο
σύγχρονοι είμαστε... Έ ρε γέλια....
αλήθεια, δηλώνεις εσύ ο ..ορθολογιστής,
ότι αυτοί οι μάγοι θα μας σώσουν;

Φίλε trexagireve , ίσως ο φόρτος εργασίας σου να σε έχει κουράσει , ίσως πάλι να μετράς μέρες για να πάρης την άδειά σου και να ξεκουραστής . Αλλιώς δεν εξηγείται η αλλοπρόσαλλη απάντησή σου , που δεν έχει καμία σχέση με αυτά που έγραψα εγώ απευθυνόμενος στον Agnostic .
Εγώ απλώς έγραψα ότι υπάρχουν στις μέρες μας και πραγματικοί μάγοι που παραβιάζουν με τη δύναμή τους , τους φυσικούς νόμους . Τίποτε περισσότερο .
Τώρα που είδες εσύ να γράφω ότι θα μας σώσουν , που είδες τα περί ηλιολατρείας που γράφεις , αυτό μόνο εσύ το ξέρεις .
Σταμάτα να βλέπης παντού εχθρούς της θρησκείας σου , και ξεκόλλα λιγάκι από του να δαιμονοποιής τα πάντα . Ηρέμησε !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 01:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori η ιστορία που είπες μου θύμησε 2 παρόμοια περιστατικά που συνέβησαν στη γιαγιά μου.Η γιαγιά μου έχει έωα χώρο στο σπίτι γεμάτο εικόνες από αγίους,την Παναγία,τον Χριστό κτλ.Εκεί ανάβει το καντήλι και κεριά που αγοράζει(όπως αυτά της εκκλησίας).
Το κάθε κεράκι που ανάβει είναιγια ένα συγκεκριμένο άτομο ή καμιά φορά για όλη την οικογένεια.Όπως είναι φυσικό παίρνει λίγη ώρα για να λιώσουν.Μια μέρα άναψε ένα κερί για τον θείο μου τον Κώστα και ως που να γυρίσουμε το κεφάλι (έτυχε να είμαι και εγώ εκεί),δηλαδή σε 1-2 δευτερόλεπτα, το κερί είχε λιώσει όλο.....Ο θείος μου πέθανε σε 2 μέρες...
Το άλλο περιστατικό ήταν με το καντήλι που εκείνη την ώρα που το άναψε προσευχόταν για την θεία μου(είχε προβλήματα στο γάμο της) και μέσα σε λίγο τελείωσε το λάδι, το γέμισε ξαναπροσευχήθηκε κ έγινε το ίδιο,άλλαξε λάδι(από άλλο μπουκάλι) και έγινε πάλι το ίδιο....
Τελικά η θεία μου χώρισε μετά από λίγους μήνες!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 10:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris, δεν υπερβάλω, απλά
συνέδεσα αυτά που λές, με αντιστοιχες εκτιμήσεις
για μάγους και χαρτορίχτρες στην εποχή μας...
Δεν είναι περισσότεροι σήμερα από ότι παλιότερα;
Νόμους χρησιμοποιούν όχι παραβιάζουν...
ηλιολατρεία έγραψα γιατί έχει γίνει το παγκόσμιο
συνέδριο εκκλησιών και πλέον όλες οι θρησκείες
ακόμη κι ο σατανισμός, θεωρούνται αποδεκτές
θρησκείες, στα πλαισια της δημοκρατικότητας της
εποχής μας που έχει χαζέψει και δεν ξέρει που πάει...
Και εχθρούς δεν βλέπω, υπάρχουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 11:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
seirios12a:
Λες τελικά η δύναμη του μυαλού να ενήργησε ή τελικά κάποια να ισχύουν?

Σίγουρα το μυαλό παίζει πολλά παιχνίδια. Μια φορά διάβαζε η γυναίκα μου τον Τσελεμεντέ. Αφού την είδα της λεώ.....τι έγινε το φίλο μου τον ............διαβάζεις? και είπα στην τύχη ένα επίθετο. Και συ που τον ξέρεις μου είπε.
-Ήμασταν μαζί φαντάροι απάντησα.
-Σε πίστεψα μου είπε, σίγουρα θα το είχες διαβάσει.
Νόμισα ότι μου έκανε πλάκα.........αλλά ήταν πολύ φυσική η απάντησή της και έτσι πήρα και κοίταξα τον συγγραφέα του βιβλίου.........και όντως ήταν το επίθετο που εντελώς τυχαία είχα πει, αυτό μου ρθε εκείνη τη στιγμή στο μυαλό μου αυτό και είπα....
-Νομίζω ότι πολύ σημαντικά είναι τα όνειρα σημάδια που βλέπουμε. Εγώ έχω δει αρκετά τα οποία αναμφιβόλου ήσαν σημαδιακά. Τι θα λέγατε να πούμε μερικά τέτοια?


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 01/08/2008 11:13:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 17:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Όπως λέμε τα συκα σύκα και τη σκάφη σκάφη,
αγαπητή Simori, δυστυχώς ή ευτυχώς,κάθε άνθρωπος
μέσα του έχει κάποιες προκαταλείψεις από κληρονομικές
προλήψεις και εμμονές... Κι εσύ κι εγώ και όλοι μας,
άσχετα απότο τι πιστεύουμε, όταν μπαίνειζήτημα για κάτι
που επιθυμούμε, βγαίνει από μέσα μας το ζώο που θέλει κι
η ελπίδα σε τύχη, σε ενέργειες που θα επηρεάσουν προς όφελος
μας ότι γίνεται...
Για μένα προσωπικά πρέπει να έρθουν στο φως όλα τα
σκοτεινά και να γίνει ο κόσμος ανθρώπινος, όπως εννοείται
η λέξη, όχι όπως την καταντήσαμε...
Η βάση πάντως των προκαταλείψεων, πάντα σαν προσωπική γνώμη,
με επιχειρήματα,κατ΄εμέ οφείλεται στις παλιές θρησκείες που
φόβιζαν τον κόσμο με θεούς ανθρώπινους και κυκλοθυμικούς που
κάναν ενέργειες, οι οποίες δεν είχαν καμιά θεική προέλευση,
γι αυτό και είναι σκοτεινές θρησκείες που βασίζονται στον
φόβο...

Φίλε Trexagyreue όταν αναφέρθηκα στο DNA δεν κυριολεκτούσα.. αλλά έδωσα έμφαση στη πλύση εγκεφάλου που έχουμε υποστεί όλοι μας σχετικά με τις διάφορες δεισιδαιμονίες από τη τρυφερή ηλικία ακόμα.. φαντάζομαι πως το αντιλαμβάνεσαι αυτό.. απλά το επισημαίνω για τυχόν παρανοήσεις..
Φυσικά καλούμαστε να δώσουμε προσωπική "μάχη" απελευθέρωσης από τον παραλογισμό και τώρα έχουμε ένα πολύ δυνατό εργαλείο., στα χέρια μας....

Μη μας βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι, είναι θέμα αντίληψης και δεν γίνεται να λειτουργείς κατά το δοκούν σε αυτές τις περιπτώσεις..εκτός εάν κοροϊδεύεις τον εαυτό σου νομίζοντας πως κοροϊδεύεις τους άλλους..


Για μένα προσωπικά πρέπει να έρθουν στο φως όλα τα
σκοτεινά και να γίνει ο κόσμος ανθρώπινος, όπως εννοείται
η λέξη, όχι όπως την καταντήσαμε...

Εννοείται...


Θα συμφωνήσω εν μέρει αλλά και τα λείψανα των αγίων, τα τάματα και οι εικόνες που δακρύζουν κ.α. αν τα εξετάσουμε σαν ιδεοληψίες και συμπεριφορές, φανερώνουν πως συντελούν και έμμεσα και άμεσα στον τρόπο αντίληψης των κόσμου γύρω μας..και φυσικά θα διαφωνήσω πως ο φόβος καιροφυλακτούσε μόνο στη παλαιότερη θρησκεία...
Το θέμα δεν είναι να βρούμε ποιός το ξεκίνησε αλλά να γίνει αντιληπτό πως στην πραγματικότητα είναι παραμύθια με διαφορά στο περιεχόμενο..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 17:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή efi85....
quote:
Αγαπητή simori η ιστορία που είπες μου θύμησε 2 παρόμοια περιστατικά που συνέβησαν στη γιαγιά μου.Η γιαγιά μου έχει έωα χώρο στο σπίτι γεμάτο εικόνες από αγίους,την Παναγία,τον Χριστό κτλ.Εκεί ανάβει το καντήλι και κεριά που αγοράζει(όπως αυτά της εκκλησίας).
Το κάθε κεράκι που ανάβει είναιγια ένα συγκεκριμένο άτομο ή καμιά φορά για όλη την οικογένεια.Όπως είναι φυσικό παίρνει λίγη ώρα για να λιώσουν.Μια μέρα άναψε ένα κερί για τον θείο μου τον Κώστα και ως που να γυρίσουμε το κεφάλι (έτυχε να είμαι και εγώ εκεί),δηλαδή σε 1-2 δευτερόλεπτα, το κερί είχε λιώσει όλο.....Ο θείος μου πέθανε σε 2 μέρες...
Το άλλο περιστατικό ήταν με το καντήλι που εκείνη την ώρα που το άναψε προσευχόταν για την θεία μου(είχε προβλήματα στο γάμο της) και μέσα σε λίγο τελείωσε το λάδι, το γέμισε ξαναπροσευχήθηκε κ έγινε το ίδιο,άλλαξε λάδι(από άλλο μπουκάλι) και έγινε πάλι το ίδιο....
Τελικά η θεία μου χώρισε μετά από λίγους μήνες!!!

.....εσύ πως το εξήγησες αυτό? αυτό εξάλλου έχει σημασία πιστεύω..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 17:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

europaios2
Νομίζω ότι πολύ σημαντικά είναι τα όνειρα σημάδια που βλέπουμε. Εγώ έχω δει αρκετά τα οποία αναμφιβόλου ήσαν σημαδιακά. Τι θα λέγατε να πούμε μερικά τέτοια?

Πιστεύω πως όλα τα όνειρα κάτι λένε.. δεν ξέρω βέβαια σε ποιά αναφέρεσαι ακριβώς? Εννοείς τα λεγόμενα Προφητικά Όνειρα?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 19:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Simori, είμαστε στο ίδιο καζάνι και
βράζουμε όλοι μαζί, άρα είμαστε κοντινοί, αν όχι
ίδιοι αλλά με διαφορετικές καταγωγές και προοπτικές.
Σχετικά με λείψανα αγίων, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει
διαφορά στις προκαταλείψεις από το θρησκευτικό συναίσθημα και
επικοινωνία που υπάρχει και έχει αποδείξει πολλές φορές
την διαφορά και αξία της με θαύματα,κλπ,για σένα.Για μένα το
καταλαβαίνεις, υπάρχει διαφορά των γηίνων δυνάμεων μας με τις κοσμικές μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
efi85
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 20:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efi85  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.....εσύ πως το εξήγησες αυτό? αυτό εξάλλου έχει σημασία πιστεύω..


Να σου πω την αλήθεια στο πρώτο περιστατικό δεν έδωσα σημασία μετά το θάνατο του θείου μου το σύνδεσα.Στο δεύτερο περιστατικό,όταν το έμαθα λέω λες;Έχει γούστο...Ναι το θεώρησα ως σημάδι ή προειδοποίηση.

Όσο αφορά τα όνειρα που αναφέραν έχω δει αρκετά με γεγονότα που ήταν να γίνουν και έγιναν.Πολλές φορές έχω δει να με προειδοποιούν για γεγονότα που είναι να γίνουν αλλά όχι για να κάνω εγώ κάτι και να τα εμποδίσω αλλά για να είμαι προετοιμασμένη και να τα αντιμετωπίσω με ψυχραιμία..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 21:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αγαπητή Simori, είμαστε στο ίδιο καζάνι και
βράζουμε όλοι μαζί, άρα είμαστε κοντινοί, αν όχι
ίδιοι αλλά με διαφορετικές καταγωγές και προοπτικές.
Σχετικά με λείψανα αγίων, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει
διαφορά στις προκαταλείψεις από το θρησκευτικό συναίσθημα και
επικοινωνία που υπάρχει και έχει αποδείξει πολλές φορές
την διαφορά και αξία της με θαύματα,κλπ,για σένα.Για μένα το
καταλαβαίνεις, υπάρχει διαφορά των γηίνων δυνάμεων μας με τις κοσμικές μας...

Κάπου διάβασα και δυστυχώς δεν έχω την πηγή να παραθέσω για να ανατρέξεις, πως σήμερα πολλοί άνθρωποι που πεθαίνουν δεν λιώνουν, κάτι σαν τα λείψανα αγίων δηλαδή, δεν ξέρω αν έχει πέσει στην αντίληψή σου...
Για τις εικόνες που δακρύζουν έχει εξακριβωθεί σε αρκετές των περιπτώσεων απάτη με σκοπό την προσέλκυση πιστών που συνεπιφέρει χρηματικά ποσά, αυτό μάλλον θα το έχεις ακούσει και εσύ..

Για τα τάματα και τα φανερώματα ΤΙ να πώ??

Τί σε κάνει να πιστεύεις το ένα ως θαύμα, άρα από τον Θεό και τις κοσμικές δυνάμεις φερμένο, ενώ οι οιωνοί και λεγόμενες δεισιδαιμονίες από εμάς τους μεταγενέστερους, πως δεν είχαν θεϊκή προέλευση?
Ποιές είναι οι αποδείξεις που εγώ δεν έχω??

Για εμένα όλα αυτά φαντάζουν ως ανθρώπινες πλεκτάνες και μόνο ένα πράγμα θεωρώ πραγματικό και αληθινό, την ΦΥΣΗ με την έννοια της λέξης COSMOS, και δεν εννοώ κάποια εταιρεία....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 22:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη simori, οι προκαταλήψεις έχουν μεγάλη
διαφορά με τα θαύματα και την εκκλησία...
Είναι αγνώστου προελεύσεως , είναι αντιφατικές,
ενίοτε,τις ξέρουν όχι σοφοί, αλλά ύποπτα άτομα που
δεν έχουν λόγο πρόσβασης σε τέτοια γνώση πλήν της
κερδοσκοπίας..
Αντίθετα στα λέιψανα και τα άλλα ιερά αντικείμενα,
αφορούν σε ανθρώπους που αγιάσανε και η ζωή τους τους έδωσε
την αθανασία....
Η φύση που ακούς είναι υποχείριο πολλές φορές. Είναι και
λίγη για τον άνθρωπο, αφού αφορά μόνο στο περιβάλλον του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 00:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως είναι γεγονός πως τις περισσότερες φορές , οι αγνοί και αμόρφωτοι άνθρωποι πέφτουν πιο εύκολα θύματα των επιτήδειων σε

τέτοιου είδους θέματα.

Δεν είναι τυχαίο πως όλες οι δεισιδαιμονίες δημιουργήθηκαν σε χρόνια "περίεργα" που η γνώση ήταν προνόμιο των λίγων.

Ακόμη και σήμερα όμως που τα περισσότερα πράγματα μπορεί να τα εξηγήσει η επιστήμη, κάποια από αυτά είναι βαθιά ριζωμένα μέσα

μας, μιας και γαλουγηθήκαμε σε αυτά σε τρυφερή ηλικία στην οποία είμαστε σαν την πλαστελίνη, μαλακιά και εύκαμπτη, την οποία την

πλάθεις όπως θέλεις.

Υπάρχουν άνθρωποι που καταντούν γραφικοί με τις προλήψεις τους ( βλέπε Ιωαννίδη με τα γούρια του) και κάποιοι άλλοι που φτάνουν

στα όρια της ψύχωσης π.χ. κάνουν μια συγκεκριμένη κίνηση κάποιες συγκεκριμένες στιγμές, διότι φοβούνται πως εάν δεν το κάνουν

κάποιος δικός τους θα πάθει κάτι κακό. Το είχα διαβάσει σε ένα άρθρο σε περιοδικό που αναφερόταν στις ψυχώσεις και είχε κι ένα

κομμάτι για τις προλήψεις - δεισιδαιμονίες.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 00:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
στις παλιές θρησκείες που
φόβιζαν τον κόσμο με θεούς ανθρώπινους και κυκλοθυμικούς που
κάναν ενέργειες, οι οποίες δεν είχαν καμιά θεική προέλευση,
γι αυτό και είναι σκοτεινές θρησκείες που βασίζονται στον
φόβο...

Γιατί αυτές τις θρησκείες τις θεωρείς παλαιές;

Εγώ γνωρίζω και νέες (που ισχύουν ακόμη) που βασίζονται ακριβώς στον ίδιο φόβο και κάνουν ενέργειες ακριβώς ίδιες μ' αυτές που αναφέρεις και θεωρούνται... "θαύματα".

Το θέμα εδώ, είναι οι προκαταλήψεις και οι δεισιδαιμονίες, οι οποίες, κατά τη γνώμη μου, βασίζονται είτε σε ανεξήγητα κατά το παρελθόν φαινόμενα που σιγά - σιγά συνδιάστηκαν με διάφορες καταστάσεις είτε είναι παρερμηνείες συμπεριφορών που συνδιάστηκαν με κάποια αποτελέσματα.

Έτσι κι αλλιώς είναι προϊόντα άγνοιας, τα οποία οδεύουν προς την εξαφάνιση, όσο αυξάνεται η πρόσβαση στη γνώση.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 00:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γιαπετ,

θα συμφωνήσω. Έχω γενικά την αίσθηση πως βολεύει τις "θρησκείες" να πιστεύουμε σε τέτοια πράγματα γιατί και η θρησκεία είναι ένα

είδος δεισιδαιμονίας.

Παίζουμε βέβαια λίγο με τις λέξεις, αλλά πολλές φορές είναι πολύ λεπτή η διαχωριστική γραμμή, που δύσκολα την διακρίνεις.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 01:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Σείριε, οι προκαταλήψεις δημιουργούν ένα είδος πανικού στον εγκέφαλο, εμποδίζοντας τη σωστή λειτουργία του.

Ιστορικά έχει αποδειχθεί ότι οι δεισιδαιμονίες και οι προκαταλήψεις είναι ευθέως ανάλογες μα την αύξηση της θρησκευτικότητας (μεσαίωνας) και το αντίθετο.
Το συμπέρασμα για τον ποιόν ωφελεί αυτή η πνευματική κατάσταση των πολλών, βγαίνει αβίαστα νομίζω.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 01:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι' αυτό έγραψα πριν για "περίεργες" εποχές. Ο μεσαίωνας νομίζω πως ήταν από τις χειρότερες περιόδους της ιστορίας της

ανθρωπότητος. Έγιναν απίστευτα εγκλήματα εις βάρος αθώων ανθρώπων, βασιζόμενοι κάποιοι που τους βόλευε σε ανόητες προκαταλήψεις

και κυνήγι μαγισσών.

Εκμεταλευτήκανε την άγνοια του κόσμου και τον φόβο του επίσης για ότι δεν γνώριζε ή δεν μπορούσε να καταννοήσει και κάναντε ότι

κάνανε στην συνέχεια.

Θα έλεγα ότι τότε οι άνθρωποι ήτανε ζώα, αλλά δεν θα το πω γιατί και σήμερα γίνονται παρόμοια εγκλήματα σε βάρος των λαών με

αντικατάσταση της μαγείας και της δεισιδαιμονίας με τον φόβο της δήθεν τρομοκρατίας και των "κρυφών οπλοστασίων" .

Πάλι όμως έχουμε να κάνουμε με την άγνοια του κόσμου για το τι συμβαίνει και δεν αντιδρά πλην ελαχίστων.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 01:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς, η άγνοια...

Κάποτε ήταν αποτέλεσμα έλλειψης πληροφόρισης, τώρα είναι αποτέλεσμα, ελεγχόμενης πληροφόρισης.

Όμως σήμερα υπάρχουν διέξοδοι, αρκεί να θέλει κανείς να τις δεί και σκέφτεται...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 01:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι πως τα νέα παιδιά τα έχουν χαζέψει και τα οδηγούν σε λάθος δρόμο με λάθος πρότυπα. Σαφώς και είναι όλα ελεγχόμενα.

Απλά, επειδή τα νέα παιδιά έχουν μόρφωση και δεν εύκολο να τα ξεγελάσουν με προκαταλήψεις, έχουν βρει άλλους τρόπους να τα

ελέγχουν. Ανεργία, αβεβαιότητα και άγχος απροσδιόριστο.

Υπάρχουν ευτυχώς αρκετές φωτεινές εξαιρέσεις που θέλω να πιστεύω πως θα κάνουν και άλλα παιδιά να αφυπνιστούν και να καταλάβουν

τι γίνεται γύρω τους πριν να είναι αργά, αλλιώτικα θα γυρίσουμε πολλά χρόνια πίσω και για όλα τους τα προβλήματα και τις αναποδιές

θα φταίει πως "βάλανε την σκούπα ανάποδα".


για να μην ξεχνάμε...

Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 13:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θυμάμαι καλά, είχα ακούσει πριν χρόνια ότι το χτύπημα του ξύλου που κάνουμε όταν ακούμε κάτι δυσάρεστο έχει τις ρίζες του σε ένα πολύ παλιό ινδιάνικο έθιμο.
Επειδή όμως έχουν περάσει πολλά χρόνια δε μπορώ να θυμηθώ λεπτομέρειες.
Γνωρίζει κάποιος κάτι το σχετικό;

Θεωρώ πάντως πως οι προκαταλήψεις, οι δεισιδαιμονίες κλπ συνιστούν σε μεγάλο βαθμό τη λαογραφία ενός τόπου κι έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον η εξέταση τους.
Δε νομίζετε;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 19:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ D Incubus,΄οντως αξίζουν διερευνήσεως
οι προκαταλήψεις, που βασίζονται σε φοβίες αμαθών
και θεόφοβων ανθρώπων...
Το θέμα είναι ότι είναι παλιές και άγνωστες οι φόρμες
που δημιουργήθηκαν, ώστε να τις κανουμε κατανοητές
όλες, τουλάχιστον...
Φίλε Γιάπετ, οι προλήψεις και οι δεισιδαιμονίες είναι
παλιές και προέρχονται από τις παλιές θρησκείες που
βασίζονταν στο φόβο του ανθρώπου. Σήμερα δεν υπάρχουν
τόσα άγνωστα στον άνθρωπο που να τον φοβίζουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 20:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ιστορικά έχει αποδειχθεί ότι οι δεισιδαιμονίες και οι προκαταλήψεις είναι ευθέως ανάλογες μα την αύξηση της θρησκευτικότητας (μεσαίωνας) και το αντίθετο.
Το συμπέρασμα για τον ποιόν ωφελεί αυτή η πνευματική κατάσταση των πολλών, βγαίνει αβίαστα νομίζω.

Eάν οι πιστοί διάβαζαν έστω από περιέργεια την Καινή Διαθήκη καμία δεισιδαιμονία δε θα επικρατούσε εύκολα, αλλά ούτε και μεσαίωνας με κάψιμο μαγισσών και νέους Φαρισαίους, θα είχε συμβεί. Τα Ευαγγέλια είναι τόσο αποκαλυπτικά για το τι είναι Θείο και τι όχι, που αρκεί κανείς να τα διαβάσει μια φορά μόνο για να το διαπιστώσει.

quote:
seirios12a:
Ο μεσαίωνας νομίζω πως ήταν από τις χειρότερες περιόδους της ιστορίας της

ανθρωπότητος. Έγιναν απίστευτα εγκλήματα εις βάρος αθώων ανθρώπων, βασιζόμενοι κάποιοι που τους βόλευε σε ανόητες προκαταλήψεις

και κυνήγι μαγισσών.

Εκμεταλευτήκανε την άγνοια του κόσμου και τον φόβο του επίσης για ότι δεν γνώριζε ή δεν μπορούσε να καταννοήσει και κάναντε ότι

κάνανε στην συνέχεια.

Θα έλεγα ότι τότε οι άνθρωποι ήτανε ζώα, αλλά δεν θα το πω γιατί και σήμερα γίνονται παρόμοια εγκλήματα σε βάρος των λαών με

αντικατάσταση της μαγείας και της δεισιδαιμονίας με τον φόβο της δήθεν τρομοκρατίας και των "κρυφών οπλοστασίων" .

Πάλι όμως έχουμε να κάνουμε με την άγνοια του κόσμου για το τι συμβαίνει και δεν αντιδρά πλην ελαχίστων.



O Μεσαίωνας δεν έμεινε γνωστός για το κάψιμο των μαγισσών, ούτε δημιουργήθηκε γι’ αυτό. Ούτε η Γαλλική επανάσταση έγινε για θρησκευτικούς λόγους.
Αυτό είναι ένα από αυτά που συνέβαιναν αυτή την εποχή. Ο Μεσαίωνας για άλλο λόγο δημιουργήθηκε..........σου λέει κάτι η λέξη φεουδαρχία?
quote:
seirios12a:
Το θέμα είναι πως τα νέα παιδιά τα έχουν χαζέψει και τα οδηγούν σε λάθος δρόμο με λάθος πρότυπα. Σαφώς και είναι όλα ελεγχόμενα.

Απλά, επειδή τα νέα παιδιά έχουν μόρφωση και δεν εύκολο να τα ξεγελάσουν με προκαταλήψεις, έχουν βρει άλλους τρόπους να τα

ελέγχουν. Ανεργία, αβεβαιότητα και άγχος απροσδιόριστο.

Υπάρχουν ευτυχώς αρκετές φωτεινές εξαιρέσεις που θέλω να πιστεύω πως θα κάνουν και άλλα παιδιά να αφυπνιστούν και να καταλάβουν

τι γίνεται γύρω τους πριν να είναι αργά, αλλιώτικα θα γυρίσουμε πολλά χρόνια πίσω και για όλα τους τα προβλήματα και τις αναποδιές

θα φταίει πως "βάλανε την σκούπα ανάποδα".



Από περιέργεια τι ψήφισες στις τελευταίες εκλογές?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 10:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από περιέργεια τι ψήφισες στις τελευταίες εκλογές?

Αγαπητέ, αυτό δεν έχει καμία σχέση με το θέμα.
Άσε που το Σύνταγμα ορίζει ως παράνομες τέτοιου είδους ερωτήσεις ώστε να διατηρήσει τη μυστικότητα της ψηφοφορίας...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 16:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είπα κάποτε πως είμαι αναρχικός?

Δεν υπάρχει κόμμα που να αντιπροσωπεύει τα πιστεύω μου, οπότε σε κάθε εκλογές ρίχνω μέσα μια προκύρηξη-διαμαρτυρία.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 20:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
seirios12a:
Δεν είπα κάποτε πως είμαι αναρχικός?

Δεν υπάρχει κόμμα που να αντιπροσωπεύει τα πιστεύω μου, οπότε σε κάθε εκλογές ρίχνω μέσα μια προκύρηξη-διαμαρτυρία.



Δεν το θυμόμουνα! αλλά ακούγεται να έχει ενδιαφέρον!!!! να φέρεις μία και να την παρουσιάσεις στο Απόψεις προτάσεις κ.α. θέμα:"Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια....." Noμίζω ότι θα έχει ενδιαφέρον να συμμετάσχεις εκεί ακόμη και αν δεν την παρουσιάσεις.......εδώ σ' αυτό το θέμα .................έχουμε λογοκρισία από τον Συνταγματολόγο ..........εκεί έχουμε ελευθερία..........έχουμε άσυλο.......αγαπητέ Dying_Incubus

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2008, 11:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, όταν τελειώσει το διάλειμμα σου ελπίζω να συνεχιστεί η ροή της συζήτησης.

Καλή σου μέρα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 12:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθές, διάβαζα ένα βιβλίο που αναφερόταν στην ανθρώπινη αύρα. Εκεί λοιπόν ανέφερε πως το σκούρο πράσινο του σχιστόλιθου (σαν χρώμα

αύρας), δείχνει μικροπρέπια και κακία.

Μήπως από εκεί λοιπόν βγήκε το πρασίνισε απ' το κακό του?

Και είναι φοβερό αυτό , πως δηλαδή (εάν ισχύει) κάποιος είδε το χρώμα της αύρας σε διάφορους τύπους ανθρώπων και ανέλυσε την

ψυχοσύνθεση του καθενός , ώστε κάθε χρώμα να έχει και ποιότητα χαρακτήρα, κι εμείς να το χρησιμοποιούμε καθημερινά και να μην

ξέρουμε ουσιαστικά γιατί το λέμε. Δεν είδα ποτέ κάποιον να πρασινίζει απ' την κακία του. Η αύρα του όμως?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1328125
Maintained by Digital Alchemy