ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πορφύριος: Κατά Χριστιανών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 15:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιολος
Πουθενά δεν έκανες πράξη την επίσκεψη αστράκια μας...


Είχαμε κανένα ραντεβού και σε έστησα μήπως?
Δολοπλόκε...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 22:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

europaios

quote:
ο λόγος που ξαναήρθα έστω και προσωρινά είναι ο macedon, του έλειψα φαίνεται και με αναζήτησε στο θέμα "Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια"

Μπα... απ'ό,τι είδα, από διασκεδαστές δεν είχαμε έλλειψη, παρ'όλη την απουσία σου. Έχουμε σταθερή τροφοδοσία...

Πάντως, μια και ήρθες κάτσε. Μας έχουν λείψει οι αναλύσεις σου (ξέρεις, εκείνες που έλεγαν ότι οι Εβραίοι φορούσαν σεντόνια και μαξιλαροθήκες για να πάνε στη δουλειά τους).

macedon


Άστο macedon δε σε παίρνει.....σου έχω ρίξει τόσες τάπες που έχω χάσει το μέτρημα

Θα σου ρίξω κι άλλη μία στο άλλο θέμα και θα σ' αφήσω ήσυχο.....

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 22:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...επική συνέχεια

Ευρωπαίος2 vs Macedon!!!!

Παιδιά θα σας απολαύσω χωρίς να συμμετέχω!

Ισως λίγο,αν ειπωθεί κανένα...χονδρό!!!

Ευρωπαίε,χάρηκα που είσαι πάλι μαζί μας χαϊβάνι!!
Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να κάνω πράξη την επίσκεψη που σου υποσχέθηκα,αλλά παρεχώρησα το σπίτι στα Λουτρά Ελένης,στα παιδιά για όλο το καλοκαίρι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικόμαχε να 'σαι καλά.

Απλά υπάρχει πρόβλημα μεγάλο με τον χρόνο μου. Για το χρονικό διάστημα που έλειπα, ήμουν σε άλλο φόρουμ αλλά τώρα απομακρύνθηκα και από αυτό, λόγω χρόνου. Σε κανά δυο θέματα έχω μείνει μόνο και αυτά είναι πολιτικής φύσεως.

Πάντως κι εμένα μου λείπετε....που και που μπορεί να τα λέμε στο ξεκάρφωτο, όπως τώρα.

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 22:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ δεν είσαι ο παλιός μου φίλος ο ευρωπαίος που γνωρίζω...
Είσαι κάποιος άλλος. Είσαι κακός.
Σε φοβάμαι... φύγε!

ξουτ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 22:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν χρειάζεται να γεμίσεις τον κόσμο σκουπίδια ευρωπαίο μας.
Περιορίσου εκεί ---> "Μικροτερη των περιστασεων η εκκλησια"



Κάποτε σου έμαθα ένα τραγουδάκι το "ήταν ένας γάιδαρος με μεγάλα αυτιά".....το ξέχασες γρήγορα Αίολε.....

Δε μου κάνει βέβαια εντύπωση....

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 22:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως βλέπω ότι σχετικά με τον γάιδαρο κάτι σου έμεινε!

Venizelos The Greek MIA MEΡΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2011, 22:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μου βγάζεις πάντως μία αντίφαση Αίολε. Μιλάς για τον φανατισμό των "άλλων" αλλά και τα δικά σου μηνύματα δεν φαίνονται και ιδιαίτερα διαλλακτικά πάνω στο θέμα...μιλάς για παπαγαλισμό αποσπασμάτων αλλά και εσύ παραθέτεις ως επί το πλείστον αποσπάσματα αρχαίων, προσθέτοντας και μερικά σχόλια δικά σου. Θα ήθελα δηλαδή να αναλύσεις λίγο περισσότερο τις απόψεις σου.

Αυτό που εγώ θέλω να πω είναι ότι ο χριστιανισμός επηρεάστηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό από την αρχαία ελληνική Μυθολογία, Θεολογία και Φιλοσοφία. Και αυτό φαίνεται από την αλληγορική -κατά Ωριγένη και Κλήμη- πεμπτουσία των Ευαγγελίων μέχρι την χριστιανική μυστηριακή παράδοση, και όχι μόνο. Επίσης η περιγραφή της Ψυχής από τους χριστιανούς θεολόγους προσομοιάζει αρκετά στην κατά Πλάτωνα Ψυχή, τον οποίο αρκετοί εξ'εκείνων εκτιμούσαν βαθιά. Επίσης ο ψευδο-Διονύσιος ο Αρεοπαγίτης (ο πλέον αναφερόμενος, μετά τον Θωμά τον Ακινάτη, χριστιανός θεολόγος) αρκετούς αιώνες αργότερα επηρεάστηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό από τον μεγάλο Πρόκλο, επιχειρώντας να συνενώσει την Χριστιανική θεολογία με τη Νεοπλατωνική φιλοσοφία.

Μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι η Καινή Διαθήκη συνετέθηκε από ανθρώπους ελληνομαθείς. Τον καιρό της συγγραφής των Ευαγγελίων ο ιουδαϊκός κόσμος είχε σε μεγάλο βαθμό εξελληνιστεί (ιδίως ο πιο έυπορος), κάτι που φαίνεται στην γλώσσα, την ονοματοδοσία και μόρφωση των Ιουδαίων της εποχής. Η ίδια η διδασκαλία του Ιησού σε πολλά σημεία απομακρύνεται θεμελιωδώς από την βιβλική παράδοση και ενστερνίζεται την δημοφιλή τότε ελληνική κοσμοθεώρηση. Πχ. ο νόμος της Αγάπης, η προτροπή προς συγχώρεση και έλλειψη μνησικακίας και η διδασκαλία περί του Αγαθού Θεού φαίνονται εμπνευσμένες από την διδασκαλία των Στωικών αλλά και του Πλάτωνα, και σχεδόν αντίθετες με τον σκληρό μωυσαϋκό νόμο. Ακόμα και ο γνωστότερος ερμηνευτής της Παλαιάς Διαθήκης, ο Φίλων, φαίνεται φανερά επηρεασμένος από τις στωϊκές και πλατωνικές θέσεις (κι ας μην το παραδέχεται, επιχειρώντας μάλιστα να πείσει ότι ο Πλάτωνας ήταν αυτός που αντέγραψε την βιβλική παράδοση).


Εάν λοιπόν παραμερίσουμε την σφοδρή πολεμική μεταξύ των δύο "πλευρών" (λογική ίσως αναγκαιότητα καθώς το νέο πάντα αντιμάχεται το παλαιό (και αντίστροφα), παρόλο που αποτελεί γέννημά του), βλέπουμε ότι στην πραγματικότητα έχουν πολύ περισσότερα κοινά απ'όσα νομίζουμε...μπορεί σε καμία περίπτωση να μην ταυτίζονται αλλά έχουν όμως αρκετά κοινά σημεία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 11:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μου βγάζεις πάντως μία αντίφαση Αίολε. Μιλάς για τον φανατισμό των "άλλων" αλλά και τα δικά σου μηνύματα δεν φαίνονται και ιδιαίτερα διαλλακτικά πάνω στο θέμα...μιλάς για παπαγαλισμό αποσπασμάτων αλλά και εσύ παραθέτεις ως επί το πλείστον αποσπάσματα αρχαίων, προσθέτοντας και μερικά σχόλια δικά σου. Θα ήθελα δηλαδή να αναλύσεις λίγο περισσότερο τις απόψεις σου.

Γιατί δεν σου φαίνονται διαλακτικά; Διατύπωσα την θέση μου, δηλαδή ότι θεωρώ αβάσιμη - και γιατί - την θέση, ότι οι Χριστιανοί αφομοιωσαν Πλατωνικές ιδέες και σκέψεις.
Και επιχειρηματολόγησα επ' αυτού φίλε kost.
Δεν αμφισβήτισες τα επιχειρήματά μου, ούτε τα σχολίασες. Επομένως έχουν ισχύ και για 'σένα.
Δηλαδή είναι αυθαίρετος ο ισχυρισμός για τις επιρροές.

Επίσης αυθαιρετείς όταν ονομάζεις, "Αίολε, αντί να εστιάζουμε στην αντιπαλότητα των ελληνικών θεολογικών δογμάτων" δόγματα την φιλοσοφία.
Εξήγησα μέσω του Εαερινού το γιατί. Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια...
Ετσι γίνεται ο διάλογος;

quote:
Αυτό που εγώ θέλω να πω είναι ότι ο χριστιανισμός επηρεάστηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό από την αρχαία ελληνική Μυθολογία, Θεολογία και Φιλοσοφία. Και αυτό φαίνεται από την αλληγορική -κατά Ωριγένη και Κλήμη- πεμπτουσία των Ευαγγελίων μέχρι την χριστιανική μυστηριακή παράδοση, και όχι μόνο.

Αυτό που θέλω να πω κι εγώ είναι ότι, εδώ πρέπει να μας δείξεις τις συγκεκριμένες ιδέες που αφομοίωσαν και από που προκύπτουν στην θεώρησή τών Χριστιανών(ΚΔ).
quote:
Η ίδια η διδασκαλία του Ιησού σε πολλά σημεία απομακρύνεται θεμελιωδώς από την βιβλική παράδοση και ενστερνίζεται την δημοφιλή τότε ελληνική κοσμοθεώρηση. Πχ. ο νόμος της Αγάπης, η προτροπή προς συγχώρεση και έλλειψη μνησικακίας και η διδασκαλία περί του Αγαθού Θεού φαίνονται εμπνευσμένες από την διδασκαλία των Στωικών αλλά και του Πλάτωνα, και σχεδόν αντίθετες με τον σκληρό μωυσαϋκό νόμο. Ακόμα και ο γνωστότερος ερμηνευτής της Παλαιάς Διαθήκης, ο Φίλων, φαίνεται φανερά επηρεασμένος από τις στωϊκές και πλατωνικές θέσεις (κι ας μην το παραδέχεται, επιχειρώντας μάλιστα να πείσει ότι ο Πλάτωνας ήταν αυτός που αντέγραψε την βιβλική παράδοση).

Η ίδια η διδασκαλία του Ιησού, όπως μας την περιγράφεις παραπάνω είναι εντελώς αβάσιμη.
Δεν προκύπτει απο πουθενά.
Δικαιωμά σου να έχεις δικιά σου θρησκεία, αλλά δεν μιλάμε γι' αυτήν. Σωστά;
Από την άλλη, μιας και οι πλατωνικές προσθήκες - όπως ισχυρίζεσαι - προστέθηκαν για να βελτιώσουν τις θέσεις των "πατέρων", δηλαδή για διαφήμηση ή οποιονδήποτε λόγο, γιατί ν' ασχοληθούμε μ' αυτούς και όχι με τον Πλάτωνα απ' ευθείας;
(το παράδειγμα με τον Αϊνστάϊν)
quote:
Μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι η Καινή Διαθήκη συνετέθηκε από ανθρώπους ελληνομαθείς. Τον καιρό της συγγραφής των Ευαγγελίων ο ιουδαϊκός κόσμος είχε σε μεγάλο βαθμό εξελληνιστεί (ιδίως ο πιο έυπορος), κάτι που φαίνεται στην γλώσσα, την ονοματοδοσία και μόρφωση των Ιουδαίων της εποχής.

Σε αυτά συμφωνούμε. Ο Ιησούς αυτό ήθελε να πολεμίσει, γι' αυτό το μένος του προς τους Ελληνες-κυνάρια και οτιδήποτε ελληνικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 11:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κατά Ωριγένη και Κλήμη- πεμπτουσία των Ευαγγελίων μέχρι την χριστιανική μυστηριακή παράδοση, και όχι μόνο. Επίσης η περιγραφή της Ψυχής από τους χριστιανούς θεολόγους προσομοιάζει αρκετά στην κατά Πλάτωνα Ψυχή, τον οποίο αρκετοί εξ'εκείνων εκτιμούσαν βαθιά. Επίσης ο ψευδο-Διονύσιος ο Αρεοπαγίτης (ο πλέον αναφερόμενος, μετά τον Θωμά τον Ακινάτη, χριστιανός θεολόγος) αρκετούς αιώνες αργότερα επηρεάστηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό από τον μεγάλο Πρόκλο, επιχειρώντας να συνενώσει την Χριστιανική θεολογία με τη Νεοπλατωνική φιλοσοφία.
Μην ξεχνάς, ότι όλοι αυτοί που "προσωμίωσαν αρκετά" τις πλατωνικές ιδέες, την Κυριακή της ορθοδοξίας τις αναθεμάτιζαν!

Υποκρισία ή παραμύθι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2011, 12:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης η περιγραφή της Ψυχής από τους χριστιανούς θεολόγους προσομοιάζει αρκετά στην κατά Πλάτωνα Ψυχή,
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!
Η ψυχή - σύμφωνα με τον Πλάτωνα στο "Φαίδων" - είναι αθάνατη!
Καταλήγει εκεί μετά από ένα ολόκληρο βιβλίο επιχειρημάτων που στηρίζονται στην Λογική. Ολη αυτή η διαδικασία ανεύρεσης μιας απάντησης, λέγεται φιλοσοφία.

Μπορείς τώρα να μας δείξεις που ακριβώς λένε ότι η ψυχή είναι αθάνατη, όλοι αυτοί οι "θεολόγοι" που πιστεύουν στην δευτέρα παρουσία και στην ανάσταση των σκελετών;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 12:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μιλάς για παπαγαλισμό αποσπασμάτων αλλά και εσύ παραθέτεις ως επί το πλείστον αποσπάσματα αρχαίων, προσθέτοντας και μερικά σχόλια δικά σου. Θα ήθελα δηλαδή να αναλύσεις λίγο περισσότερο τις απόψεις σου.

Εχω λίγο χρόνο και θα προσπαθήσω να είμαι πιο αναλυτικός φίλε kost.
Δεν μίλησα για παπαγαλισμό αποσπασμάτων, αλλά για παπαγαλισμό (αυθαιρέτων) θέσεων κάποιων.
Δεν γνωρίζω τι γράφουν οι "πατέρες", αλλά γνωρίζω τι γράφει ο Πλάτων. Εχω στην διάθεσή μου τα έργα του Πλάτωνα τα οποία ερευνούν το θέμα για το οποίο συζητάμε.
Είναι το "Φαίδων" (ή περί ψυχής) και το "Πολιτεία" (ή περί δικαίου).
Από το δεύτερο δανείστηκα το "Αιτία ελομένου θεός αναίτιος" και είναι το μοναδικό που κατέθεσα.(από που προκύπτει το "εσύ παραθέτεις ως επί το πλείστον αποσπάσματα αρχαίων";)
Γνωρίζω και τι γράφει και η ΚΔ. Τα διάβασα με τα ίδια ελληνικά που ξέρω.
Ουδεμία σχέση βλέπω μεταξύ των.
Μπορώ να αντιγράψω ότι χρειάζεσαι από τον Πλάτωνα, αλλά αυτό θα ήταν ανώφελο διότι όποιος ενδιαφέρεται θα τα έχει ήδη διαβάσει και όποιος δεν ενδιαφέρεται δεν πρόκειται να δώσει σημασία.
Θα προσπαθήσω όμως περιληπτικά να εξηγήσω ότι θέλεις.

Ας πάρουμε για παράδειγμα αυτό: "Επίσης η περιγραφή της Ψυχής από τους χριστιανούς θεολόγους προσομοιάζει αρκετά στην κατά Πλάτωνα Ψυχή,".
Κατά την διεξοδική ανάλυση και μέσω της επαγωγικής λογικής, ο Πλάτων οδηγήται σε διάφορα επι μέρους συμπεράσματα, τα οποία χρησιμοποιεί για να συνεχίσει παρακάτω.
Δεν είναι δυνατόν να συμπεριλάβουν κάποιο μέρος των σκέψεων του Πλάτωνα, χωρίς να το διαστρευλώσουν, μιας και δεν συμφωνούν με το τελικό συμπέρασμα. Στην αθανασία της ψυχής, εν προκειμένω.
Δεν είναι δυνατόν επίσης, να συμπεριλάβουν και κάποιο από το σκεπτικό τού επί μέρους συμπεράσματος διότι δεν θα τους οδηγήσει πουθενά και σκεπτικά οιουδήποτε τύπου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ σε οποιοδήποτε χριστιανικό κείμενο. Για την ακρίβεια φιλοσοφία και δόγμα είναι τα δύο αντίθετα που ορίζουν το ένα το άλλο.
Για να καταλάβεις θα σου δείξω ένα παράδειγμα.
Κάνοντας χρήση του εξ αντιθέτων ορισμού, για ν' αποδείξει την αθανασία της ψυχής λέει: Αν τα πάντα ορίζονται εξ αντιθέτων και αν με την γέννηση αρχίζει η διαδικασία του θανάτου, τότε με τον θάνατο ξεκινά η διαδικασία της ζωής.
Αυτό είναι ένα από τα προσωρινά συμπεράσματα το οποίο χρησιμοποιεί για να προχωρήσει παρακάτω.
Δεν πρέπει να υπάρχει σε κανένα "θεολογικό" κείμενο.
Επιπλέον αυτό το περί μοναδικού θεού που παπαγαλίζουν (ευτυχώς όχι εσύ) διάφοροι για ν' αποδώσουν κύρος στα χριστιανικά κείμενα, ουδεμία σχέση έχει με τις θέσεις του Πλάτωνα.
Για το Αγαθό γράφει και στα δύο έργα που προανέφερα, αλλά ως παράπλευρο επιμέρους συμπέρασμα διότι δεν ερευνά το Αγαθό, αλλά την Ψυχή και το Δίκαιο.
Στο "Φαίδων" το ερευνά το Αγαθό για να μας (απο)δείξει ότι η ψυχή έχει την ίδια φύση με την προέλευσή της και εκεί καταλήγει. Εφ' όσον προέρχεται από το αμόλυντο και αγνό Αγαθό, επομένως δεν μπορεί παρά να έχει την ίδια φύση. Ουδεμία σχέση με "προπατορικά αμαρτήματα" και "ακάθαρτες ψυχές" τις οποίες μας προτρέπει να μισούμε ο χριστιανισμός.
Στο "Πολιτεία" έχει 4-5 σελίδες επαγωγικής λογικής για να καταλήξη σε αυτό το "Αιτία ελομένου θεός αναίτιος" και αναφέρεται στο Αγαθό ως την πηγή όλων των "καλουπιών" - ιδεών όλων των αντιληπτών πραγμάτων.
Καθώς καταλαβαίνεις, ουδεμία σχέση έχει με την χριστιανική νοοτροπία.
Αδυνατώ να κατανοήσω πως γίνεται η σύζευξη μεταξύ των δύο εντελώς διαφορετικών κοσμοθεωρίσεων.

Επειδή όμως δεν έχω διαβάσει "πατερικά" κείμενα, ζητώ από εσένα να μας δείξεις που ακριβώς και ποία Πλατωνική θέση περιλαμβάνουν, μιας και για να τα επικαλείσαι, σίγουρα θα τα έχεις διαβάσει.


Edited by - Αίολος on 21/09/2011 13:12:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2011, 22:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι η Καινή Διαθήκη συνετέθηκε από ανθρώπους ελληνομαθείς. Τον καιρό της συγγραφής των Ευαγγελίων ο ιουδαϊκός κόσμος είχε σε μεγάλο βαθμό εξελληνιστεί (ιδίως ο πιο έυπορος), κάτι που φαίνεται στην γλώσσα, την ονοματοδοσία και μόρφωση των Ιουδαίων της εποχής.

--------------------------------------------------------------------------------

Σε αυτά συμφωνούμε. Ο Ιησούς αυτό ήθελε να πολεμίσει, γι' αυτό το μένος του προς τους Ελληνες-κυνάρια και οτιδήποτε ελληνικό



Σε τι ακριβώς όμως συμφωνούμε εδώ? Εάν όντως δέχεσαι ότι οι συγγραφείς της Καινής Διαθήκης ήταν όντως ελληνομαθείς (το οποίο είναι αυταπόδεικτο) τότε λογικά θα δέχεσαι ότι είχαν όντως δεχτεί και επιρροές από το ελληνικό πνεύμα και τις κοσμοθεωρίες και φιλοσοφίες των Ελλήνων (το οποίο είναι επίσης σχεδόν αυταπόδεικτο κατά την γνώμη μου).


Το άλλο όμως που λες ότι ο Ιησούς είχε μένος προς οτιδήποτε ελληνικό δεν ισχύει...αυτό θεωρώ ότι είναι μία καθαρή διαστρέβλωση αρκετών ελληνο-κεντρικών που φαντασιώνονται έναν Ιησού να πολεμάει με λύσσα τους Έλληνες και τον ελληνικό πολιτισμό...η συμβολική δήλωσή του περί αλλοεθνών-κυναρίων φέρει μεν μία ρατσιστική χροιά όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γενικευτεί στο συμπέρασμα που αναφέρεις, ότι δηλαδή μισούσε τους έλληνες και οτιδήποτε ελληνικό...ειδικά από την στιγμή που μέσω του Φιλίππου λέγεται πως δέχτηκε Έλληνες που επιθυμούσαν να τον γνωρίσουν (ούτως ή άλλως εδώ μιλάμε για μύθους και όχι για αμιγώς ιστορικά κείμενα)...


Σχετικά με χριστιανούς που επηρεάστηκαν από τον Πλάτωνα το πρώτο όνομα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Ωριγένης, ο οποίος επηρεάστηκε πολύ από τον Αθηναίο φιλόσοφο (και αμέσως μετά ο Φίλων ο Ιουδαίος όμως εκείνος δεν ήταν χριστιανός οπότε τον αφήνουμε απ'έξω). Βέβαια απόψεις του Ωριγένη όπως περί της μετεμψύχωσης ήταν και βασικός λόγος που η Εκκλησία τον απέπεμψε ως αιρετικό όμως αυτό είναι άλλη ιστορία...και αναφέρω ειδικά τον Ωριγένη διότι εκείνος φαίνεται να είχε πρωτοστατήσει στην πολεμική εναντίον άνθρώπων όπως ο Κέλσος που μάχονταν κατά του χριστιανισμού.

Από εκεί και πέρα οι Κανόνες της Εκκλησίας, αν και ποτέ δεν έχω κάτσει να τους διαβάσω ολόκληρους, θυμάμαι καθαρά ότι "πλατωνίζουν" στο ύφος όταν μιλάνε για την "των Χριστιανών Πολιτεία", και στις οδηγίες προς τους χριστιανούς οι οποίοι δεν θα πρέπει "ούτε να γελούν υπερβολικά ούτε να οδύρονται" κτλ...

Επίσης η περιγραφή της ψυχής κατά τους χριστιανούς θεολόγους προσομοιάζει σε αρκετά σημεία με τις περιγραφές του Πλάτωνα (όχι βέβαια σε όλα τα επίπεδα). Αρκετοί θεολόγοι για παράδειγμα (άγιος Γρηγόριος και Νικήτας) ακολούθησαν την κατά Πλάτωνα τριχοτόμηση της ψυχής, χωρίζοντας την ψυχή στο λογικό (που είναι βέβαια και το ανώτερο μέρος), το θυμικό και το επιθυμητικό.

Η διαφορά βέβαια είναι ότι οι χριστιανοί γενικώς δαιμονοποίησαν τα δύο τρίτα της ψυχής, προχωρώντας σε γλαφυρές αναλύσεις περί του "θηριώδους θυμού" και της "κτηνώδους επιθυμίας" που απομακρύνουν την ψυχή από την αρετή. Ενώ ο Πλάτωνας ναι μεν συμβόλισε τα δύο αυτά μέρη με δύο άλογα (το "άλογο" μέρος της ψυχής), ένα λευκό και ένα μαύρο, ωστόσο τόνισε πως όχι μόνο δεν είναι απόβλητα από την ανθρώπινη φύση αλλά και ότι μόνο μέσω της τελειοποίησής τους (η ανδρεία για το θυμοειδές και η σωφροσύνη για το επιθυμητικό) διά της ορθής καθοδήγησης του νου επέρχεται η τελείωση του ανθρώπου.

Σχετικά πάντως με τα τρία μέρη της ψυχής πιθανόν εδώ να βρίσκεται και η εξήγηση του μυστηριώδους αριθμού 666...η Αποκάλυψη είναι γεμάτη από μυστικές αριθμολογικές αναφορές και ο διαβόητος αριθμός φαίνεται πιθανόν να προέκυψε από τον ορισμό του Πλάτωνα ότι τα 2/3 μέρης της Ψυχής αποτελούν το άλογο κομμάτι της, το "κακό" με απλά λόγια μέρος της ψυχής.

Τα οποία 2/3 δεκαδικώς εκφρασμένα δίνουν 0,666. Ήδη ο Πλάτωνας πολλές φορές συσχετίζει το κατώτερο μέρος της ψυχής, το επιθυμητικό, με ένα πολυκέφαλο θηρίο, περιγραφή στην οποία φαίνεται να παραπέμπει και η περιγραφή του Θηρίου της Αποκάλυψης), η επικράτηση του οποίου (δηλαδή η πλήρης επικράτηση των κατώτερων ανθρωπίνων ενστίκτων) θα επιφέρει και την καταστροφή του κόσμου όπως τον γνωρίζουμε (παραδοσιακή βιβλική θέση).


Αυτό πάντως που θέλω να τονίσω Αίολε είναι το εξής: δεν ισχυρίστηκα ότι ο Χριστιανισμός και ο Πλατωνισμός ταυτίζονται ούτε και ότι έχουν τόσα πολλά κοινά. Ωστόσο εάν δούμε πίσω από την πολεμική των χριστιανών κατά της ελληνικής θρησκείας και φιλοσοφίας διαφαίνεται μία μεγάλη επιρροή των Ελλήνων (όχι μόνο του Πλάτωνα) η οποία κράτησε για πολλούς αιώνες. Μπορεί οι χριστιανοί σπανίως να το παραδέχονταν αυτό όμως η ανάγνωση αρκετών χριστιανικών έργων μαρτυρεί ακριβώς το αντίθετο!


Και ειδικά αν εστιάσουμε αποκλειστικά στο κομμάτι της Μυθολογικής σύνθεσης τότε εκεί μένουμε έκπληκτοι...

Κλασικό παράδειγμα αποτελεί το πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του MacDonald ο οποίος παρέχει πολύ πειστικά στοιχεία ότι το Κατά Μάρκον Ευαγγέλιο ουσιαστικά αντέγραψε την Οδύσσεια του Ομήρου!!

Και πέρα από αυτό, όποιος έχει πραγματικά διαβάσει τον "Προμηθέα Δεσμώτη", τα Ομηρικά Έπη, τους μύθους περί Ερμή, Ορφέα, Άδωνι και πολλών άλλων θεοτήτων και ηρώων, καθώς βέβαια και την Καινή Διαθήκη, κατανοεί σε τι βαθμό η σύνθεση των Ευαγγελίων επηρεάστηκε από την ελληνική μυθολογική και θεολογική παράδοση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 12:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε τι ακριβώς όμως συμφωνούμε εδώ? Εάν όντως δέχεσαι ότι οι συγγραφείς της Καινής Διαθήκης ήταν όντως ελληνομαθείς (το οποίο είναι αυταπόδεικτο) τότε λογικά θα δέχεσαι ότι είχαν όντως δεχτεί και επιρροές από το ελληνικό πνεύμα και τις κοσμοθεωρίες και φιλοσοφίες των Ελλήνων (το οποίο είναι επίσης σχεδόν αυταπόδεικτο κατά την γνώμη μου).

Συμφωνούμε στο ότι υπήρχαν "εξελληνισμένοι" Ιουδαίοι. Αυτό που δεν γνωρίζεις όμως είναι ότι στον "εξελληνισμό" των Ιουδαίων υπήρχαν σφοδρές αντιδράσεις των παραδοσιακών - συντηρητικών.
Μια μερίδα (οχι ευκαταφρόνητη) αντιδρούσε σε αυτό. Σε αυτήν την κατηγορία κατατάσσεται ο Ιησούς. Οσο για τις επιρροές του ελληνικού πνεύματος στην ΚΔ μπορώ, αν σ' ενδιαφέρει, να σου αντιτάξω κάποια από τα ηθικά διδάγματα της ΚΔ και κάποια ελληνικά για να διαπιστώσεις ότι είναι διαμετρικά αντίθετα.
quote:
Το άλλο όμως που λες ότι ο Ιησούς είχε μένος προς οτιδήποτε ελληνικό δεν ισχύει...αυτό θεωρώ ότι είναι μία καθαρή διαστρέβλωση αρκετών ελληνο-κεντρικών που φαντασιώνονται έναν Ιησού να πολεμάει με λύσσα τους Έλληνες και τον ελληνικό πολιτισμό...η συμβολική δήλωσή του περί αλλοεθνών-κυναρίων φέρει μεν μία ρατσιστική χροιά όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να γενικευτεί στο συμπέρασμα που αναφέρεις, ότι δηλαδή μισούσε τους έλληνες και οτιδήποτε ελληνικό...ειδικά από την στιγμή που μέσω του Φιλίππου λέγεται πως δέχτηκε Έλληνες που επιθυμούσαν να τον γνωρίσουν (ούτως ή άλλως εδώ μιλάμε για μύθους και όχι για αμιγώς ιστορικά κείμενα)...

Μην κολλάς ταμπελάκια kost! ( ελληνο-κεντρικών )
Δεν φαντασώνεται κανένας! Τα ηθικά διδάγματα είναι αντίθετα από οτιδήποτε ελληνικό.
"η συμβολική δήλωσή του περί αλλοεθνών-κυναρίων φέρει μεν μία ρατσιστική χροιά"
"λέγεται πως δέχτηκε Έλληνες που επιθυμούσαν να τον γνωρίσουν"
Και στις δύο περιπτώσεις, η ΚΔ μιλάει για Ελληνες.
Εσύ σε αυτό που δεν σε βολεύει λες "αλλοεθνών-κυναρίων " ενώ στην άλλη περίπτωση που σε βολεύει λες "δέχτηκε Έλληνες". Γιατί στην δεύτερη περίπτωση δεν είναι "αλλοεθνείς" και γίνονται Ελληνες;
...ή γιατί στην πρώτη είναι "αλλοεθνείς" και όχι Ελληνες;
Διακρίνω προκατάληψη;
quote:
(ούτως ή άλλως εδώ μιλάμε για μύθους και όχι για αμιγώς ιστορικά κείμενα
Ουδείς εκ των "πατέρων" και "θεολόγων", τους οποίους επικαλείσαι, τα δέχεται ως μυθολογία.
Γιατί διαφοροποιείσαι;
quote:
Βέβαια απόψεις του Ωριγένη όπως περί της μετεμψύχωσης ήταν και βασικός λόγος που η Εκκλησία τον απέπεμψε ως αιρετικό όμως αυτό είναι άλλη ιστορία...
Επομένως ΔΕΝ ενσωματώθηκε η Πλατωνική σκέψη στον Χριστιανισμό. Σωστά;
quote:
Από εκεί και πέρα οι Κανόνες της Εκκλησίας, αν και ποτέ δεν έχω κάτσει να τους διαβάσω ολόκληρους, θυμάμαι καθαρά ότι "πλατωνίζουν" στο ύφος όταν μιλάνε για την "των Χριστιανών Πολιτεία"
Η "Χριστιανών Πολιτεία" δεν είναι παρά λόγια χωρίς αντίκρυσμα. Ουδεμία σχέση με τον Πλάτωνα.
Το "Πλατωνίζειν" σημαίνει φιλοσοφείν. Αυτό ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ από οποιονδήποτε κανόνα.
quote:
Επίσης η περιγραφή της ψυχής κατά τους χριστιανούς θεολόγους προσομοιάζει σε αρκετά σημεία με τις περιγραφές του Πλάτωνα (όχι βέβαια σε όλα τα επίπεδα). Αρκετοί θεολόγοι για παράδειγμα (άγιος Γρηγόριος και Νικήτας) ακολούθησαν την κατά Πλάτωνα τριχοτόμηση της ψυχής, χωρίζοντας την ψυχή στο λογικό (που είναι βέβαια και το ανώτερο μέρος), το θυμικό και το επιθυμητικό.

Δηλαδή αντέγραψαν τον Πλάτωνα χωρίς το σκεπτικό. Την απόδειξη.
Αντέγραψαν τα τρία μέρη της ψυχής παπαγαλία. Γιατί; Αφου ΠΑΝΤΑ η ψυχή, κατ' εκείνους, πεθαίνει, σε αντίθεση με τον Πλάτωνα;
Δεν αντέγραψαν την Πλατωνική σκέψη, την ουσία, αλλά τρείς λέξεις από το "Πολιτεία"...
quote:
Ενώ ο Πλάτωνας ναι μεν συμβόλισε τα δύο αυτά μέρη με δύο άλογα (το "άλογο" μέρος της ψυχής), ένα λευκό και ένα μαύρο
Αυτό, αν δεν κάνω λάθος, προέρχεται από το "Φαίδρος" στο οποίο μιλάει για τον έρωτα.
Δεν ερευνα την ψυχή...
quote:
..η Αποκάλυψη είναι γεμάτη από μυστικές αριθμολογικές αναφορές
Η Αποκάλυψη είναι γεμμάτη ασυναρτησίες που μπορεί ο οποιοδήποτε να τις "μεταφράσει" όπως τον βολεύει. Οπως εσύ για παράδειγμα...
Γνωρίζεις ότι η αποκάλυψη, έως τον 11 αιώνα μαχχ, εθεωρείτο αντιχριστιανικό κείμενο;
Δηλαδή θεωρούσαν ότι καταφέρεται εναντίον του χριστιανισμού;
Και σήμερα ΔΕΝ διαβάζεται πουθενά;
quote:
περιγραφή στην οποία φαίνεται να παραπέμπει και η περιγραφή του Θηρίου της Αποκάλυψης), η επικράτηση του οποίου (δηλαδή η πλήρης επικράτηση των κατώτερων ανθρωπίνων ενστίκτων) θα επιφέρει και την καταστροφή του κόσμου όπως τον γνωρίζουμε (παραδοσιακή βιβλική θέση).
Αυτό είναι παντελώς αυθαίρετο!
quote:
Ωστόσο εάν δούμε πίσω από την πολεμική των χριστιανών κατά της ελληνικής θρησκείας και φιλοσοφίας διαφαίνεται μία μεγάλη επιρροή των Ελλήνων (όχι μόνο του Πλάτωνα) η οποία κράτησε για πολλούς αιώνες.

Τι λες εδώ βρε kost! Οτι εξαφάνισαν την φιλοσοφία, την ελεύθερη σκέψη, επειδή είχαν επηρρεαστεί από τον Πλάτωνα;;; Για ποία επιρροή μιλάς; Αυτό ήθελε ο Πλάτωνας; Το κλείσιμο της σχολής του που λειτουργούσε και παρήγαγε φιλοσόφους για 800 χρόνια;;;
Για ποία "ελληνικήν μωρίαν" μιλάει ο Παύλος; Την οποία σαφώς διαχωρίζει από τον χριστιανισμό;
quote:
Κλασικό παράδειγμα αποτελεί το πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του MacDonald ο οποίος παρέχει πολύ πειστικά στοιχεία ότι το Κατά Μάρκον Ευαγγέλιο ουσιαστικά αντέγραψε την Οδύσσεια του Ομήρου!!

Μια ανάγνωση της Οδυσσειας και του Μάρκου θα σε πείσει ότι αυτός ο MacDonald είναι παραμυθάς!
quote:
καθώς βέβαια και την Καινή Διαθήκη, κατανοεί σε τι βαθμό η σύνθεση των Ευαγγελίων επηρεάστηκε από την ελληνική μυθολογική και θεολογική παράδοση!

Ναι, μιμήθηκαν τον θάνατο και την ανάσταση του Διονύσου χωρίς τις απόκριες...
Παπαγαλισμοί χωρίς νόημα.
Αν είναι τελικά τόσο καλοί επειδή αντέγραψαν τον Ομηρο και τους άλλους, γιατί δεν ασχολούμεθα με τον Ομηρο και τους άλλους;
Την Ελληνική θρησκεία, παράδοση, κοσμογονία, φιλοσοφία κλπ; Γιατί να είναι κάποιος Χριστιανός και όχι Ελλην;



Edited by - Αίολος on 22/09/2011 13:40:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 14:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλαιότερα είχα καταθέσει ενα ερώτημα και έγινε της μουρλής απο επιθέσεις τρόλ.
Το ξαναθέτω,να δούμε αντιδράσεις!!

<<Είναι ο Μωυσής Πλατωνίζων ή ο Πλάτων Μωυσίζων?>>

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 14:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
<<Είναι ο Μωυσής Πλατωνίζων ή ο Πλάτων Μωυσίζων?>>
Ουδεμία σχέση έχουν μεταξύ των αστράκια μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 14:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]<<Είναι ο Μωυσής Πλατωνίζων ή ο Πλάτων Μωυσίζων?>>
Ουδεμία σχέση έχουν μεταξύ των αστράκια μας.

Και όμως φίλε μου έχουν τεράστια σχέση,αρκεί να καταλάβεις το νόημά τους.

Θέλεις να σου το εξηγήσω ή θα προσπαθήσεις μόνος σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 14:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βρέ και τα μύδια και τα στρείδια οστρακόδερμα είναι και τα δυο

Το έχουμε πεί τόσες φορές

Με αυτά συνεχώς θα ασχολούμεθα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 14:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και όμως φίλε μου έχουν τεράστια σχέση,αρκεί να καταλάβεις το νόημά τους.

Θέλεις να σου το εξηγήσω ή θα προσπαθήσεις μόνος σου?


Πειράζει να μου το εξηγήσης αργότερα; Εδώ είμαι δεν φεύγω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 15:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν συνομίληκσ..!

Υπάρχει η άποψη [την οποία ενστερνίζομαι],ότι τα πάντα στην ΠΔ και ΚΔ,είναι αντιγραφές απο αρχαία ελληνικά κείμενα,προφορικές διαδόσεις,<<μύθους>> κ.λ.π.

Ετσι λοιπόν έχουμε εναν εκπρόσωπο της αρχαίας Ελλάδος και έναν των ιουδαιοβοσκών.Τον Πλάτωνα και τον Μωυση.

και θέλοντας να δείξουμε ποιός αντέγραψε ποιόν χρησιμοποιούμε την εκφραση που προανέφερα.

Απαντώντας οτι π.χ. ο Μωυσής είναι Πλατωνίζων [πράγμα που στέκει],εννοούμε πως οι γιδοβοσκοί αντέγραψαν την αρχαία ελληνική γραμματεία.


Απαντώντας οτι ο Πλάτων είναι Μωυσίζων [πράγμα που δεν στέκει] εννοούμε οτι οι αρχαίοι Ελληνες αντάγραψαν τους βοσκούς...φεύ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2011, 21:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
<<Είναι ο Μωυσής Πλατωνίζων ή ο Πλάτων Μωυσίζων?>>
είναι ο κοντός κοντύτερος από τον ψηλό, ή είναι ο ψηλός ψηλότερος από τον κοντό;

Edited by - Αίολος on 22/09/2011 21:05:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2011, 11:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

[quote]Από που κι ως που Ελληνική κρίση? ο Πορφύριος ήταν Σύριος και το όνομά του ήταν Μάλχος.
Και την Τύρο ποίοι την κατοικούσαν εκείνη την εποχή; Κινέζοι;
Από την Τύρο ήταν καλέ μου...
[quote]

Μαλχος.. σιμητικο ονωμα.. απο που και εως που Ελληνικη κριση?? Απο τοτε που συνεγραψε το "κατα Χριστιανων"??

Καλε μου (για να μηλισω λιγακι σαν εσενα) εσεις οι νεο-δωδεκαθειστες πατε και γραφεται οτι ταχα μου η Κωνσταντινουπολη δεν την κατοικουσαν Ελληνες και κατι γελοια σαν το Βυζαντιο δεν ηταν ποτε Ελληνικο αλλα "Χριστιανικο" λες και υπηρξε ποτε "Χριστιανικο Εθνος" και τωρα μας λες οτι η τυρος ηταν Ελληνικη?? Μια πολη της Βυζαντινης Αυτοκρατοριας στην Συρια?? Και οτι ο Μαλχος ηταν Ελληνας αλλα ο Παλαιολογος δεν ηταν αυτος ηταν "Μικρασιατης Χριστιανος" Ελεος τετοια γελοιοτιτα και διαστρευλωση της ιστοριας γινετε πιστευτη απο παγανιστες του ηθους και επιπεδου σου..

Αχ καλε τα εχεις βαλει με τον Χριστιανισμο και εκαναν οι αποστολοι στην προ-Βυζαντινη γιἆγιακα σου. Εισται ολοι γελιοι και αναξιοι απαντησης.

Μαλχος ο εξελληνισμενος Ελληνας σιμητις Συριος Δωδεκαθειστης...

Αντε γεια Αιολε απο το Εξελληνισμενο (επιδεις εχω αραξει το σκαφος) Πορτ Ροιαλ Τζαμαικα, Καραβαικη. Και συγνωμη για τα Ελληνικα μου γιατι σας βαρεθηκα τοσο που πηρα το σκαφος και την εκανα για Καραβαικη. Φυσικο ειναι να βρεις τοσους Ελληνες εδω (που υπαρχουν μερικες εκατονταδες) οσο στην Τυρρο του Μαλχου..

Αιντε χαιβαν...

Sakaflias.. THE

Στα τρικαλα στα δυο στενα σκωτοσανε τον Σακαφλια


ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΠΟΥΛΑ ΜΟΥ,ΤΟΙΟΥΤΟΝ ΑΝΘΟΣ ΤΟΥ ΓΚΙΟΥΛ ΜΠΑΞΕ,ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΡΥΜΕΝΟ ΟΡΕ;;; ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΘΕ.

ΑΝΤΕ ΣΑΚΑΦΛΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΚΑ,ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΕΣ ΣΕ ΔΥΤΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ,ΤΡΑΒΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ "ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ", ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΡΩΜΑΪΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΛΕΓΑΝΕ,ΤΟ "ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ" ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΤΟΥ 18ου ΑΙΩΝΑ,ΓΚΕ ΓΚΕ;;ΟΥΓΚΑ.

ΥΓ. ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙ ΕΛΛΗΝΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΟΧΗΣ;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2011, 12:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μαλχος ο εξελληνισμενος Ελληνας σιμητις Συριος Δωδεκαθειστης...
Δεν καταλαβαίνει ότι εάν ήταν ο Πορφύριος Σύριος, τότε μας δείχνει ότι και άλλοι λαοί θεωρούσαν τους χριστιανούς ηλιθίους εκτός από τους Ελληνες.
Πρέπει να πσάξουμε ποίοι ΔΕΝ τους είχαν για ηλιθίους opsimos...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2011, 12:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και όμως φίλε μου έχουν τεράστια σχέση,αρκεί να καταλάβεις το νόημά τους.

Θέλεις να σου το εξηγήσω ή θα προσπαθήσεις μόνος σου?


Ρίχτο αστράκια να γελάσουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2011, 14:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και όμως φίλε μου έχουν τεράστια σχέση,αρκεί να καταλάβεις το νόημά τους.

Θέλεις να σου το εξηγήσω ή θα προσπαθήσεις μόνος σου?


Ρίχτο αστράκια να γελάσουμε!



Στο εξήγησα ήδη πιό πίσω και γέλα όσο θές!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 14:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
<<Είναι ο Μωυσής Πλατωνίζων ή ο Πλάτων Μωυσίζων?>>
Εχουμε και λέμε αστράκια μας.
Δεν μπορεί να Πλατωνίζει ο Μωυσής διότι δεν υπήρχε ο Πλάτωνας.
Μωυσίζει λοιπόν ο Σωκράτης (Πλάτων).
Να δούμε πως έγινε.
Ο Σωκράτης, που λες, είχε κάποτε μία ιδέα. Επειδή όμως δεν εύρισκε μάρμαρο να την σκαλίσει, (καθότι γλύπτης ήτο) διότι τότε έχτιζαν τον Παρθενώνα και υπήρχε έλειψη, αποφάσισε να κοιτάξει στα πέριξ της ακροπόλεως για περισσεύματα.
Σκόνταψε σε καμμια δεκαριά Ιουδαϊκές συναγωγές, από αυτές που υπήρχαν γύρω-γύρω απο τον βράχο της ακροπόλεως, περιμένοντας την ευκαιρία να τον αλώσουν.
Καθώς παρατηρούσε τα κτίσματα, διέκρινε 10 εντοιχισμένες ομοιόμορφες πλάκες που κάτι έγραφαν επάνω σε ένα από τα αυτά. Ηταν ότι έπρεπε για την ιδέα του!
Πως όμως να τις πάρει; Τις ζήτησε ευγενικά, αλλά του τις αρνήθηκαν διότι θα έμεναν οι τρύπες στο κτίσμα και θα έμπαζε από παντού νερά, μύγες, ποντίκια κλπ. Αυτό ήταν δικαιολογία φυσικά.
Διότι του απέκρυψαν ότι ήταν τα ιερά κείμενα που είχε συγγράψει ο Μωυσής! Τόσες ημέρες άκουγε τον θεό να του υπαγορεύει τις δέκα εντολές Του επάνω στο βουνό, του είχαν βγεί τα χέρια για να τις σκαλίσει - γλύπτης κι αυτός, το κοινό με τον Σωκράτη - και θα τα έδιναν σ' ένα αδαές γουρούνι;

Πως βρέθηκαν όμως οι πλάκες εκεί;
Ο Μωυσής μετά την ολοκλήρωση της χάραξης των 10 πλακών-εντολών - μια εντολή σε κάθε πλάκα (μπρος-πίσω) για να είναι μεγάλα τα γράμματα ώστε να είναι ευανάγνωστα από όλο το αγράμματο πλήθος που τον ακολουθούσε - αποφάσισε να τις κρύψει, διότι ήταν πολύτιμες επειδή ήταν τα μοναδικά γραπτά που μας άφησε. Επειδή όμως η καταπράσινη τότε γή της επαγγελίας (το Ισραηλ), η οποία περιβάλλετο από έρημο και πολλούς ηλιθίους ληστές - των οποίων δεν τους έκοβε να εγκατασταθούν σε αυτήν την γη πριν από τον τετραπέρατο Μωυσή - που θα διεκδικούσαν την γη τους, ήταν ανασφαλής κι επικίνδυνη, αποφάσισε να τις στείλει γρήγορα στις εν Αθήναις συναγωγές για ασφάλεια, με αποτέλεσμα όμως να μην τις διδαχθεί ο λαός του, γι' αυτό παρέμειναν ίδιοι για χιλιετίες.

Επανερχόμεθα τώρα στον Σωκράτη να δούμε τι έγινε.
Σκεπτώμενος αναζητώντας λύση, του ήρθε μια φαεινή!
Τους κατηγόρησε ότι έφεραν τον Διάβολο στην ελληνική θρησκεία, με αποτέλεσμα να ισοπεδωθούν οι συναγωγές από τον Αθηναϊκό όχλο!
Προσπάθησαν να καταστρέψουν και τις πασίγνωστες πλάκες, αλλά τους ψάρωσε με την επίκληση του ξένιου Δία (φιλοξενία γαρ) και έτσι γλύτωσαν αυτά τα αριστουργήματα του Μωυσή!
Τις πήρε λοιπόν και προσπάθησε να σκαλίσει την ιδέα του, αλλά δεν του έβγαινε καλά διότι ήταν ήδη γραμμένες και δεν είχε εφευρεθεί ακόμα η γόμα.
Μην έχοντας περιθώριο επιλογής, σκάλισε την ιδέα του επάνω στις μαρμάρινες εντολές, με αποτέλεσμα ένα μπάχαλο ανάμεσα στον θεό και τον ίδιο, - ο απόηχός του φτάνει μέχρι τις μέρες μας με τα χάλια μας - δίνοντας έτσι βάση στις δικαιολογημένες διαδόσεις περί Μωυσαΐζοντος Σωκράτη.

Τις οποίες ενστερνίζομαι...


Edited by - Αίολος on 26/09/2011 15:25:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 15:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα Αίολε

Α]Δεν κατάλαβες πράγματι τίποτα απο την εξήγηση που σου έδωσα.

Β]την κατάλαβες λάθος

Γ]δεν την διάβασες καθόλου.


Ενα απο τα ανωτέρω συμβαίνει,αλλοιώς δεν θα απολούσες τόση καλούμπα χαζομάρας!!

Θέλεις να ξαναρίξεις μια ματιά,μήπως και καταλάβεις?

Σου εξήγησα καθαρά το νόημα,αλλά έκανες το λάθος να μην αποδώσεις τους συμβολισμούς στις έννοιες αλλά στα πρόσωπα.

Αν στην θέση του Σωκράτη,έβαζα τον Ερμή τον Τρισμέγιστο,θα σε βοηθούσε να καταλάβεις τον συμβολισμό????

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 15:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πάρω το Α. Εξήγησέ μου.

Edited by - Αίολος on 26/09/2011 15:29:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 15:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...εν ολίγοις Αίολε

Διατείνομαι,οτι δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα στην ΠΔ,αλλά και στην ΚΔ,που να μην εχει αντιγραφεί απο την αρχαιοελληνική γραπτή και προφορική παράδοση.Οσο πίσω στον χρόνο κι αν πηγαίνει η εβραιογιδοβοσκοιστορία,πάντα έπεται της Ελληνικής.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2011, 15:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου εξηγώ:

Ο Πλάτων συμβολίζει την αρχαιοελληνικη ιστορία.
Ο Μωυσης τους γιδοβοσκους.

Ανεξάρτητα χρονολογικής παρουσίας των δύο προσώπων.
Σίγουρα με επιασες τώρα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2011, 09:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Διατείνομαι,οτι δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα στην ΠΔ,αλλά και στην ΚΔ,που να μην εχει αντιγραφεί απο την αρχαιοελληνική γραπτή και προφορική παράδοση.Οσο πίσω στον χρόνο κι αν πηγαίνει η εβραιογιδοβοσκοιστορία,πάντα έπεται της Ελληνικής.
Κι εγώ διατείνομαι ότι δεν έχουν σχέση. Καλά κατάλαβα ρε ΝΙΚ!
Δεν είναι δυνατόν ένας θεός που επιβάλλει σκατοφαγία να έχει σχέση με οτιδήποτε ελληνικό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy