ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Το ελληνικό δημοσιονομικό μυστήριο: Ερμηνείες και Συνομωσιολογίες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 13:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι ψαχνεις για δημοψηφισμα!!

95%...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 14:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τους εθελοντες που ειχαν γεμισει τους δρομους τους θυμασε?
Τους θυμάμαι!
Οπως θυμάμαι ότι όλοι αυτοί που προέτρεπαν στον εθελοντισμο, κάθε άλλο παρά εθελοντές ήταν. Τα έπαιρναν ΧΟΝΤΡΑ!
...αλλά αυτό δεν το σκέφτηκαν οι εθελοντές, μάλλον.

Ρε λας να έχω δίκιο για το 95%;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2010, 17:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τους εθελοντες που ειχαν γεμισει τους δρομους τους θυμασε?
Τι ψαχνεις για δημοψηφισμα!!
Τους ελεγες τοτε ,ρε που παμε?? Δε φτανει η αριδα μας μεχρι εκει!!!
Και σε ελεγαν εχθρο της ελλαδας!
Ε φατε σκατα τωρα!!!
Παλι εγω ο κανενας θα τη ξελασπωσω ομως τη καριολα την ελλαδα,
εγω ο εχθρος της , λαμογια του κερατα!
Αδερφια υπομονη μπορα ειναι θα περασει!!!

Φιλικα ...Κανενας.


Μην το ελπίζεις φίλε μου...ο κάθε "κανένας" όντως κάθε φορά θα καλείται να πληρώνει τους κάθε λογής "εθελοντές καλής θέλησης"..."εθελοντές αγάπης" ... "εθελοντές πρόνοιας"...κλπ...κλπ..!

Ο κάθε αφανής Έλληνας..γνήσιος Έλληνας , δεν μπορεί βλέπεις να συμμετέχει σε εθελοντισμούς..εργάζεται και μοχθεί για να μπορέσει να επιβιώσει και να ζήσει τα παιδιά του...!

Εξ'αλλου τα προσωπεία πάντα χρειάζονταν...και οι υποσχέσεις και τα οράματα...οράματα παντού..γεμάτος ο τόπος...και οι "κακομοίρηδες" οι Έλληνες συντηρούνται απο ένα όραμα..!

Δώσε όραμα και θα σε ακολουθήσω φίλε μου..!

Συμμετοχική διαδικασία...πολιτικός πολιτισμός...λαϊκή εξουσία...δημοκρατία..θεσμοί...δημοκρατικές διαδικασίες...αρ@@@@ια μέντολες...

Δεν υπάρχει τίποτα φίλε μου..."τύποις" όλα..!

Και χρησιμοποιουνται ως προσωπεία των εκάστοτε ελεγχόμενων "πατριωτών" , προκειμένου να προωθήσουν σχέδια και επιδιώξεις...αλλα πάντοτε σύμφωνα , με το "κοινωνικό έρισμα"...η δύναμή τους είμαστε μείς και το ξέρουν και φροντίζουν εντέχνως να καταθέτουμε την πίστη μας σε αυτούς και μείς ως "ευφυείς πολίτες" , αναγνωρίζουμε την αξία τους ...!

Ο μόνος που δεν συμμετέχει στις διαδικασίες και στις αποφάσεις , είναι ο Ελληνικός λαός...και δεν συμμετέχει- συμμετέχοντας αλλα μη εννοώντας ποτέ την ακύρωση του ιδίου του εαυτού του και των συμφερόντων του , που τα προωθεί ο ίδιος!

Το γενικότερο πολιτικο-οικονομικό σύστημα , είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του ιδίου του συστήματος και όσο αυτό παραμένει , θα συνεχίσουν να αναπαράγονται τα ίδια αποτελέσματα.

Ας όψεται...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 08:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα μας!
quote:
Δώσε όραμα και θα σε ακολουθήσω φίλε μου..!
Ισονομία!
Αρκεί;

Μπορώ να σου δώσω και άλλα δύο, αλλά ένα-ένα. Με την σειρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2010, 09:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μία ερώτηση βρε παιδιά.
Απ' ότι μαθαίνουμε, όλη η Ευρώπη είναι χρεωμένη, το ίδιο και η Αμερική.
Και μάλιστα περισσότερο από εμάς.

ΠΟΥ είναι χρεωμένος όλος ο κόσμος;

"Σε ιδιώτες", γυροφαίρνει στο μυαλό μου, αλλά μάλλον λάθος κάνω. Δεν μπορεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2010, 10:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ allzzaro άμα σου πω ειλικρινά ότι δεν ξέρω ούτε και εγώ ακριβώς το επόμενο στοιχείο της αριθμοσειράς θα το πιστέψεις; φοβάμαι μόνο μήπως είναι ακόμα πιο άμεσο...
Αγαπητέ Εαρινέ

quote:
-Είμαστε εμείς, οι μ@@@@κες της υποθέσεως , που δεχόμαστε και αποτρέπουμε ένα τσουναμι μεταναστευτικού κύμματος και καλούμαστε να ελέγχουμε χιλιόμετρα επι χιλιομέτρων ....ε! και...????

Αυτό το έχουμε συζητήσει εδώ και αρκετό καιρό. Οι λίγοι όμως που τολμούν να μιλήσουν για το μεταναστευτικό καθαρά και με δεδομένα, χαρακτηρίζονται ρατσιστές. Άλλωστε σε αυτή τη χώρα είναι όλοι "φιλόπατρεις" διεθνιστές και αντιρατσιστές - αλτρουιστές και λίγοι έχουν καθίσει να σκεφτούν σε βάθος (και με οικονομικούς και με κοινωνικούς και κυρίως ΧΩΡΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟΥΣ όρους) τι σημαίνει αθρόα εισβολή μεταναστών από χώρες χαμηλού κόστους.

quote:
-Καμμιά άλλη χώρα της "Ευρωπαίκής ενώσεως" δεν απειλείται με πόλεμο ...ΜΕ ΌΛΑ ΌΣΑ ΑΥΤΌ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΊΑ...ΚΑΜΜΙΑ..!

Αλήθεια, αυτοί που μας έμπασαν, εν χορδαίς και οργάνοις, στην Ευρωπαϊκή Ένωση διαβασαν το τι υπέγραφαν στο θέμα της κοινής πολιτικής άμυνας ή είχαν τυφλωθεί τα μάτια τους από τα δις.;

quote:
-Κάηκε ολόκληρη η Πελοπόνησσος...που είναι τα Ευρωπαϊκά κονδύλια -που έλεγαν- στήριξης..???

Τα απίθωσαν κάτω από τα σχέδια της Ιονίας Οδού μήπως;

quote:
-Τι γίνεται με τους αγωγούς φυσικού αερίου φίλε μου???

Τους ποιους; με φώναξε κανείς; τι είναι αυτό; εισβολή των κομμουνιστών;

quote:
-Οι εξαγωγές που είναι??? ...ασφαλώς θα γνωρίζεις οτι η "Ευρωπαϊκη ένωση" θα μπορούσε να είναι εγγυητής -θα έπρεπε- για την απορρόφηση Ελληνικών προϊόντων και κάθε κράτους μέλους...είναι όμως???

Εδώ δεν είμαστε εμείς εγγυητές για την κατά το δυνατόν απορρόφησή τους, θα εγγυηθούν οι διαχειριστές του νεοφιλελευθερισμού; καλό ανέκδοτο... το θέμα είναι περισσότερο στην πλευρά των εισαγωγών πάντως και θα στο αναπτύξω εν συνεχεία.

quote:
Απο την άλλη μεριά ... κάτι μου λέει , ότι θα βρεθεί "σύντομα" η λύση και με την οποία κάποιοι θα φανούν και ως εθνο-σωτήρες και θα οδηγήσουν την χώρα σε πιο ήπιες μορφές διαφυγής απο την "όλη διαμορφωθείσα κατάσταση"...και σαφώς οι μέθοδοι αυτές διαφυγής , θα υιοθετηθούν με πιο διαλλακτικους τρόπους απο τους ήδη έντρομους Έλληνες....

Το πέρασμα απο την μια κατάσταση σε μια άλλη και η οποία σε καμμιά περίπτωση δεν θα τύχαινε αποδοχής , υπο προϋποθέσεις γίνεται και εμφανίζεται ως "επίτευγμα" ....και δημιουργεί τεχνιέντως αναστήματα..!

Θα δείς που θα "αναπτυχθούμε"...


Δεν πιστεύω να σε απογοήτευσε η πρώτη δόση!!!

quote:
Τεχνιέντως δημιουργείται η "ευ-μάρεια" , η ψυχολογία διαδραματίζει πρωτεύοντα ρόλο και "εκεί" εδράζεται η απαρχή της καταναλωτικής πίστης..!

Αρκεί ο "ψυχολογικός άνθρωπος" να αισθανθεί ασφαλής και τότε ξοδεύει α-λόγιστα...αφού όλα πάνε καλά -σκέπτεται- ΚΑΙ αύριο θα ξανα-εισπράξω και θα ανταπεξέλθω...Ψυχολογία φίλη μου ... παντού!


Τώρα φτάνεις στο δικό μου συμπέρασμα. Το πρόβλημα δεν είναι κατά βάση στις εξαγωγές, αλλά στις "πλαστής" ουσίας και νοήματος εισαγωγές. Π.χ. όλα πάνε καλά, ας πάρω μία Cayenne αντί ενός απλού επιβατικού, ας πάρω δύο κινητά αντί για ένα, ας πάρω την τελευταία plasma αντί της παρούσης tv-ούλας μου, ας, ας, ας....

quote:
Ο κάθε αφανής Έλληνας..γνήσιος Έλληνας , δεν μπορεί βλέπεις να συμμετέχει σε εθελοντισμούς..εργάζεται και μοχθεί για να μπορέσει να επιβιώσει και να ζήσει τα παιδιά του...!

Επειδή μου ακούγεται πολύ ρομαντικό αυτό, δε θα το αντιπαρέλθω. Αν δεν προλαβαίνουμε να γίνουμε εθελοντές θετικής δράσης, ας γίνουμε τουλάχιστον εθελοντές μη κακής ενέργειας με ο,τι αυτό σημαίνει. Μπορεί να μην προφταίνει κανείς να γίνει εθελοντής για να καθαρίζει παραλίες, άνετα όμως μπορεί να μην τις λερώνει, μπορεί να μην προφταίνει να γίνει εθελοντής πυροπροστασίας ή δασοπυρόσβεσης, ας φροντίσει τουλάχιστον να μη δημιουργεί προϋποθέσεις πυρκαγιών και να μη χτίζει σε δασικές περιοχές, μπορεί να μην προλαβαίνει να ασκήσει εθελοντική δράση κοινωνικού περιεχομένου, ας προσπαθήσει έστω να μη γίνεται κοινωνικά αντιοικονομικός με τις συμπεριφορές του. Αν τα κάνει όλα αυτά, δε θα χρεωθεί ούτε χρόνο, ούτε χρήμα ο αγαπητός νεοέλληνας και ας μη συμμετάσχει σε εθελοντικές δράσεις ΠΟΤΕ στη ζωή του.

quote:
Συμμετοχική διαδικασία...πολιτικός πολιτισμός...λαϊκή εξουσία...δημοκρατία..θεσμοί...δημοκρατικές διαδικασίες...αρ@@@@ια μέντολες...

Δεν μπορείς να οργανώσεις σωστά κοινωνικές ομάδες, αν δεν υπάρχει αναπτυγμένη ατομική συνείδηση περί τιμιότητας, αξιοπρέπειας και φιλοτίμου (και λοιπών αφηρημένων, νεοελληνικά, εννοιών). Τόσο καιρό το φωνάζω αυτό, η αλλαγή θα έρθει από τον καθένα προσωπικά πρώτα και μετά σε δομές και οργανωμένους ιστούς.

Αγαπητέ άθεε

quote:
το μεγάλο πρόβλημα είναι τα ρεμάλια του δημοσίου

Μεγάλο πρόβλημα όντως. Δεν ξέρω αν είναι μεγαλύτερο βέβαια από τους απατεώνες του ιδιωτικού τομέα ή τους φοροφυγάδες των ελεύθερων επαγγελμάτων.
Καλό θα είναι να μη γενικεύουμε. Συμφωνώ μαζί σου ότι το δημόσιο έχει μεγάλο ποσοστό υπο (για να μην πω αντι-) απασχολούμενων και ότι θα ήταν ευκταία μίας ΔΙΚΑΙΗΣ ΜΟΡΦΗΣ μερική άρση της μονιμότητας. Διαφωνώ μαζί σου ως προς το τσουβάλιασμα, γιατί οι άχρηστοι και τα λαμόγια υπάρχουν παντού. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι είναι ανθέλληνες και, αν θες, το αναπτύσσουμε περαιτέρω.

quote:
κάθε πολίτικος για να μείνει στην εξουσία έχωνε όπου γούσταρε άτομα και έτσι ρημάξαμε την χώρα

Σωστά. Αλήθεια, αυτόν τον πολιτικό, μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι τον ψήφιζαν;

quote:
μαζί με τα λαμόγια που υπερχρέωναν τα έργα που αναλάμβαναν

Καλά το πας...

quote:
μαζί με τα ρεμάλια που έπαιρναν τις μίζες

Προσοχή, μην προσθέσεις πολλούς ακόμα, δε θα μείνει ούτε έλληνας πολίτης!!!

quote:
τα ρεμάλια που δεν πατάνε ούτε καν στον εργασιακό τους χώρο και πληρώνονται με υπέρογκα ποσά

Αυτοί ναι, είναι 100% δημόσιοι υπάλληλοι, γιατί για τους υπόλοιπους έχω επιφυλάξεις...

quote:
τα ρεμάλια που δήλωναν στρέμματα καλλιεργημένης γης και κοπάδια αιγοπροβάτων χωρίς να έχουν τίποτε από όλα αυτά και τσιμπούσαν τις επιχορηγήσεις

Τα ρεμάλια που εισφοροδιαφεύγουν ξέχασες, τα λαμόγια που φοροδιαφεύγουν και φοροαποφεύγουν ξέχασες, τα ρεμάλια που έφαγαν τα λεφτά του κοσμάκη στο Χρηματιστήριο ξέχασες, τα λαμόγια που έφαγαν τα χρήματα των ασφαλιστικών ταμείων αγνόησες, τα καλόπαιδα των ιδιωτικών ασφαλιστικών εταιρειών που δεν αντασφάλιζαν τις εταιρείες τους και έστειλαν κοσμάκη να ψάχνεται ξέχασες, τους απατεώνες που είναι μπλεγμένοι στο δίκτυο του επαγγελματικού αθλητισμού δεν ανέφερες, τους ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ αλλά επίσημους φροντιστηριούχους ξέχασες, τους άνευ αποδείξεων ελεύθερους επαγγελματίες ίσως... όλοι αυτοί είναι ρεμάλια, είναι λαμόγια, ψήφιζαν τους γνωστούς άγνωστους και δεν είναι και δημόσιοι υπάλληλοι.
Η ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ ΜΑΣ. Αιτίες και ερμηνείες πολλές, όποτε θες, εδώ είμαι να τις συζητήσουμε.

Αγαπητέ Αίολε

quote:
Μην τα βάζετε με την κυβέρνηση!

Ακριβώς! Ας δούμε τις μούρες μας στον καθρέφτη, γιατί 4 στους 5 από όσους μιλάνε τώρα για τα εγκλήματα των πολιτικών, ψηφίζουν την πολιτική τους εδώ και 35 χρόνια.

quote:
Με την "δικαιοσύνη" να τα βάζετε!

Ποια δικαιοσύνη; αυτήν που οι αποδοχές της είναι συνδεδεμένες με τη βουλευτική αποζημίωση πιο "κλειδωμένα" και από την ισοτιμία ευρώ-δραχμής;

quote:
Μήπως θυμάσαι τώρα και το ποσοστό - σύμφωνα με ένα δημοπσήφισμα της εποχής - του λαού που ήθελε τους Ολυμπιακούς;
Εάν υπερβαίνει το 50%, είμαστε έθνος ηλιθίων, ναί ή όχι;;;

The city, which will have the responsibility to organize the Olympic Games of 2004 is...
ATHENS!!!
ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ... και οι νεοηλίθιοι βγήκαν στους δρόμους να πανηγυρίσουν μαζί με την εθνική ευεργέτρια. Επιτέλους, θα γίνουν έργα, επιτέλους θα υπάρξει ανάπτυξη, επιτέλους θα μπει λεφτό στη χώρα... με πορδές, αυγά δε βάφονται και ο έχων δύο χιτώνες δανείζει τον ένα για λίγο και επιστρέφει μαζί με τους μπράβους για να πάρει και το σώβρακο στη συνέχεια.
Γιούριααααααααα

quote:
Οπως θυμάμαι ότι όλοι αυτοί που προέτρεπαν στον εθελοντισμο, κάθε άλλο παρά εθελοντές ήταν. Τα έπαιρναν ΧΟΝΤΡΑ!

Εθελοντές ήταν. Δεν πληρώνονταν για να βρουν τα κορόϊδα, μετά πληρώθηκαν για να τα "εκπαιδεύσουν". Γίνε και εσύ εθελοντής της Γιάννας, μπορείς...
Αλήθεια, οι περισσότεροι εξ αυτών των "εθελοντών" γιατί δε γίνονται εθελοντές σε οποιασδήποτε μορφής εθελοντική ομάδα ή οργάνωση; μήπως γιατί εκεί έχει μόνο ζόρια;

quote:
Και μία ερώτηση βρε παιδιά.
Απ' ότι μαθαίνουμε, όλη η Ευρώπη είναι χρεωμένη, το ίδιο και η Αμερική.
Και μάλιστα περισσότερο από εμάς.

ΠΟΥ είναι χρεωμένος όλος ο κόσμος;

"Σε ιδιώτες", γυροφαίρνει στο μυαλό μου, αλλά μάλλον λάθος κάνω. Δεν μπορεί...


Ο κόσμος είναι χρεωμένος στην απάτη ενός συστήματος, που δημιουργεί δανεικό χρήμα εκ του μη όντος και συνεπώς ελλείμματα, πληθωρισμό και αυξανόμενες υποχρεώσεις σε ένα κλειστό παγκόσμιο οικονομικό κύκλωμα. Έτσι η ροή χρήματος αυξάνεται πολύ ταχύτερα από την πραγματική παραγωγική δραστηριότητα, με συνέπεια να υπάρχει πλεόνασμα, που εφόσον δεν καλύπτεται από συνεχείς ανόδους των τιμών, αναγκαστικά δημιουργεί πληθωριστικής μορφής έλλειμμα στο εσωτερικό του κυκλώματος. Αν υπήρχε η δυνατότητα να αφαιρεθούν όλα τα "πλαστά" από το κύκλωμα, θα επανερχόταν η ισορροπία απαιτήσεων - υποχρεώσεων και θα ξεφούσκωνε το μπαλόνι, με τις όποιες συνέπειες. Δεν το βλέπω όμως πολύ πιθανό αυτό, μέχρι να αντιδράσουν οι "κίτρινοι".

Αγαπητέ elo

quote:
Το ενδιαφέρων είναι πως το 2013 έχουμε τους μεσογειακούς αγώνες, δηλαδή μιλάμε για ένα φέσι περίπου στα 100 εκατομμύρια ευρώ και αυτά με μειωμένο προϋπολογισμό λόγο κρίσης…

Αν είναι μόνο 100 εκατομμύρια, να κάνουμε λευκή απεργία. Τέτοια ποσά δεν πρέπει καν να αναγράφονται, είναι εξαιρετικά ποταπά για την ελληνική οικονομία...

quote:
Αλήθεια σε μια εποχή που το μόνο που ακούμε είναι για την κρίση και όλα αυτά τα μέτρα που αγγίζουν μόνο την «καμπούρα» του απλού μεροκαματιάρη κοσμάκη, να μιλάνε για τέτοια πολυτέλεια…

Πολυτέλεια τα 100 εκατομμύρια; να συζητούσαμε για δις., κάτι θα μας έλεγε...
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (στις τσέπες σας και ήρθαμε να σας τα πάρουμε)
ΠΡΩΤΑ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ (θα πληρώσει)

Και λίγες απλές τοποθετήσεις του γράφοντος, υποκείμενες σε οποιοδήποτε σχολιασμό :

1) Πόσο ηλίθιους μας περνάνε όταν μας λένε κατάμουτρα ότι η προσφυγή στην επιλογή της διεθνούς ζητιανιάς θα οδηγήσει στο τέλος σε μία Ελλάδα και έναν Έλληνα εθνικά υπερήφανο; πόσοι προσέξατε αυτή την αποστροφή στις δηλώσεις του ηγήτορος;

2) Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΤτΕ, οι καταθέσεις στις ελληνικές τράπεζες ΑΝΗΛΘΑΝ σε 368,1 δις ευρώ, αυξημένες κατά 5,8 δις. ευρώ το Μάρτιο (πηγή : http://www.sofokleousin.gr/archives/54650). Γιατί η κυβέρνηση δεν προχώρησε σε αναγκαστικό εσωτερικό δανεισμό, παγώνοντας το μισό αυτών των καταθέσεων* (ξέρω, ξέρω, όλοι θα νιώθαμε μισόπτωχοι και θα μιξοκλαίγαμε), σε συνδυασμό με απαλλοτρίωση μέσω χρησικτησίας μη αξιοποιούμενων ακινήτων της Εκκλησίας, με παρέμβαση στην επιδοματική πολιτική του Δημοσίου Τομέα και επιβολή έκτακτης εισφοράς στα κέρδη των Τραπεζών και των μεγάλων επιχειρήσεων, αντί να προσφύγει σε εξωτερικό δανεισμό και να φέρει το ΔΝΤ; Και μη μου πει κανείς για "στραγγάλισμα" της αγοράς, γιατί είναι καλύτερα να έχει κανείς 100 ευρώ δικά του, παρά 200 ευρώ, εκ των οποίων τα 150 χρωστούμενα. Compris?
* Το σχέδιο αυτό προτείνεται ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ένεκα της κατάστασης Εθνικής Ανάγκης που έχει κηρυχτεί και δεν είναι πολιτική επαναλαμβανόμενης φύσεως.

3) Για όλους τους πανηγυρίζοντες για τις απολύσεις στο Δημόσιο (που σαφώς θα πρέπει να εξορθολογιστεί το προσωπικό του, αλλά με λογική και μέτρο και όχι άκριτα), θα τους υπενθυμίσω τη μεταφορά αυτής της δεξαμενής ανέργων στην ιδιωτική οικονομία, με ότι αυτό σημαίνει για τις εργασιακές σχέσεις στον ιδιωτικό τομέα (μείωση μισθών, αύξηση απολύσεων, περαιτέρω πιέσεις στις εργασιακές σχέσεις). Βέβαια, δε γνωρίζω πόσοι εξ αυτών των πανηγυριζόντων είναι είτε μεγαλοεπιχειρηματίες (οπότε καλά κάνουν και πανηγυρίζουν), είτε άφρονες ελεύθεροι επαγγελματίες ή μικροεπιχειρηματίες, που νομίζουν ότι η απομείωση της συνολικής αγοραστικής ισχύος των πολιτών ( που σαφώς θα έπρεπε να γίνει, αλλά όχι με αυτούς τους όρους) θα ενισχύσει τη δική τους θέση στην αγορά. Αγνοούν προφανώς ότι οι περισσότεροι πελάτες τους ανήκουν στη κατηγορία των μικρομεσαίων είτε δημοσίου, είτε ιδιωτικού τομέα και πως οποιασδήποτε μορφής υποβάθμιση της αγοραστικής δύναμης αυτών των πελατών θα οδηγήσει σε λουκέτο την επιχείρηση των "πανηγυριζόντων", λόγω break even point.

4) Δε φταίει ο περιορισμός των εξαγωγών για την οικονομική κατάσταση της χώρας, φταίει η αλματώδης αύξηση των άχρηστων εισαγωγών. Ένας λόγος που πνιγήκαμε στα δάνεια ήταν η καταναλωτική μανία για εισαγόμενα προϊόντα που θα μας "ανέβαζαν" κοινωνικά. Όλο αυτό το "συνάλλαγμα" έφυγε προς τα έξω, ενώ παράλληλα απομειώθηκε το εισόδημα του έλληνα παραγωγού οποιασδήποτε μορφής, λόγω αντικατάστασης ειδών (εγχώριων κατά βάση) πρώτης ανάγκης με είδη πολυτελείας (εισαγόμενων κατά 95%). Όταν μιλάω για το θέμα της προστιθέμενης αξίας στο καπιταλιστ(ρ)ικό σύστημα, αυτό εννοώ....

5) Ένα μεγάλο πρόβλημα της ελληνικής οικονομίας είναι και η διάρθρωση του ιδιωτικού τομέα : πολλές εταιρείες παροχής υπηρεσιών, πολλές εμπορικές επιχειρήσεις, ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ και ελάχιστες παραγωγικές μονάδες, έστω βιοτεχνικές. Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί να ενισχύουμε διάφορες μεγάλες αλυσίδες εισαγωγικού εμπορίου, αντί να κρατάμε μέρος του εισοδήματός μας για πιο "εσωτερική" χρήση;

Έχω κι άλλα να πω, αλλά θα περιμένω πρώτα τα σχόλια σας. Θα ήθελα να αναφερθούμε και στο έγκλημα της επαγγελματικοποίησης του αθλητισμού (και συγκεκριμένα του ποδοσφαίρου και της καλαθοσφαίρισης όπου διακινούνται μεγάλα ποσά)ή στο ζήτημα της αλλοδαπής εργασίας. Αρότερα όμως...
Σας ζάλισα και πολύ χαίρομαι. Στο επανιδείν (τρομάρα σας!!!)

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 00:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξέρουν πόσο ηλίθιοι είμαστε γιατί εδώ και 36 χρόνια αυτά τα ρεμάλια ψηφίζουμε
να υποθέσω ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος;
το λέω αυτό γιατί είδα μια προσπάθεια δικαιολόγησης των ρεμαλιών του δημοσίου,όπως είδες τους έβαλα όλους μέσα θεωρώ ότι ελάχιστα άτομα ένα 5% είναι αυτοί που θα πληρώσουν χωρίς να φταίνε το υπόλοιπο 95% είτε λίγο είτε πολύ φταίει για το που φτάσαμε

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 07:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ άθεε

quote:
να υποθέσω ότι είσαι δημόσιος υπάλληλος;

Είμαι και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να συζητήσουμε επί προσωπικού.

quote:
το λέω αυτό γιατί είδα μια προσπάθεια δικαιολόγησης των ρεμαλιών του δημοσίου

Όχι, είδες απλά μία προσπάθεια απόδοσης των "του καίσαρος τω καίσαρι". Εγώ είμαι αυτός που σου είπα για μερική άρση μονιμότητας κι εγώ συμφώνησα ότι είναι μεγάλο πρόβλημα τα ρεμάλια του δημοσίου. Εσύ δεν απάντησες αν είναι τα μόνα, γιατί ξέρεις ότι η απάντησή σου θα ομοιάζει με τη δική μου.

quote:
όπως είδες τους έβαλα όλους μέσα θεωρώ ότι ελάχιστα άτομα ένα 5% είναι αυτοί που θα πληρώσουν χωρίς να φταίνε το υπόλοιπο 95% είτε λίγο είτε πολύ φταίει για το που φτάσαμε

Αν εννοείς για το σύνολο των πολιτών, συμφωνώ μαζί σου. Μαζί με τα ξερά θα καούν και τα (όποια) χλωρά.

quote:
ξέρουν πόσο ηλίθιοι είμαστε γιατί εδώ και 36 χρόνια αυτά τα ρεμάλια ψηφίζουμε

Αν έμπαινα στη λογική της προσωπικής αντιπαράθεσης, θα σου έλεγα ότι τους ψηφίζαΤΕ, γιατί εγώ δεν έχω ψηφίσει ποτέ κανέναν εκ των μεγάλων αυτού του τόπου, αλλά για μένα η ψήφος είναι μόνο ένα (από τα σημαντική ασφαλώς) στοιχεία που καταδεικνύουν τη νεοελληνική ηλιθιότητα.
Αλλά προς τι η όποια προσωπική αντιπαράθεση; εδώ η πατρίδα χάνεται (ή μήπως χάθηκε;)

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 12:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και μία ερώτηση βρε παιδιά.
Απ' ότι μαθαίνουμε, όλη η Ευρώπη είναι χρεωμένη, το ίδιο και η Αμερική.
Και μάλιστα περισσότερο από εμάς.

ΠΟΥ είναι χρεωμένος όλος ο κόσμος;

"Σε ιδιώτες", γυροφαίρνει στο μυαλό μου, αλλά μάλλον λάθος κάνω. Δεν μπορεί...


Η απάντηση είναι σύνθετη .
Όλος ο κόσμος δημιούργησε χρέη , λόγω έλλειψης ανιδιοτελούς συμπεριφοράς.
Η παγκοσμίως τυποποιημένη ιδιοτελής συμπεριφορά όλων μας κατευθύνεται από κάτω προς τα επάνω και αντίστροφα.
Ο λαός εκλέγει ηγέτες και οι ηγέτες οδηγούνε τον λαό.
Το γεγονός ότι οι ηγέτες συμπεριφέρονται ιδιοτελώς όπως ο λαός οφείλεται στην αλληλεξάρτηση αυτών.
Οι ηγέτες δηλαδή κάποτε ήσαν μονάδες του λαού.
Στην νέα τους θέση , ως ρυθμιστές πλέον του μέλλοντος του πλανήτη γη , συνεχίζουνε να συμπεριφέρονται ιδιοτελώς.
Καλύπτονται & υποστηρίζονται ηθικά ,από την όμοια συμπεριφορά του λαού.
Για παράδειγμα το γεγονός της λεηλασίας ( υλικού και πνευματικού πλούτου ) των ηπείρων όπως η Αμερική (εξουδετέρωση των ινδιάνων ) Αφρική ( υποδούλωση και σκλαβιά των ιθαγενών ) ,η Ινδία ,καθώς επίσης και της Αυστραλίας …, πέτυχε διότι οι ηγέτες είχανε πάντοτε την υποστήριξη του λαού.
Όταν ο λαός (έθνη ,κράτη ,πολιτείες ) άρχισε να υποψιάζεται την εκμετάλλευση που υφίστατο από τους ηγέτες , αντέδρασε.
Ψήφιζε πλέον ηγέτες με καθαρό ,όσο ήτανε εφικτό να βρεθούνε ποινικό μητρώο.
Οι ηγέτες , επειδή δεν θέλανε να χάσουνε την εξουσία ,την ηγεσία , των λαών τους , αποφάσισαν να συνεργαστούνε οικουμενικά ,ώστε να λυθεί το πρόβλημα παγκοσμίως .
Εξαγόραζαν κάθε πολιτικό που είχε καθαρό μητρώο (τον βοηθούσανε χρηματικά ) ,ώστε να επικρατεί πάντοτε μία άκρως διεφθαρμένη πολιτική εξουσία ,σε κάθε χώρα ,σε κάθε έθνος ,σε κάθε πολιτεία.
Η οποία φυσικά υπηρετεί ακόμη σήμερα απόλυτα πιστά τις ιδιοτελής προθέσεις αυτών.
Το χρήμα πολλοί μίσησαν την δόξα όμως ουδείς.
Για να βγει η ανθρωπότητα από αυτόν τον φαύλο κύκλο , είναι απαραίτητο να απαλλαχθεί πρωτίστως από διεφθαρμένους πολιτικούς .
Αυτό είναι ένα ουτοπικό γεγονός .
Ακόμη και ανάμεσα στον λαό δεν βρίσκουμε πλέον μη διεφθαρμένα άτομα .
Δηλαδή άτομα με τάση χαρακτήρα που να κλείνει προς την ανιδιοτέλεια .

Μεταφορικά (υποκειμενικά ) μπορεί να ειπωθεί ότι , ο κάθε άνθρωπος οφείλει ,χρωστάει , το υλικό χρέος του στην παγκοσμίως τυποποιημένη ιδιοτελή συμπεριφορά .
Αντικειμενικά μπορούμε να πούμε , ότι όλος ο κόσμος χρωστάει σε τραπεζίτες που ελέγχουνε πλήρως το σύστημα εκτύπωσης & διακίνησης χρηματικών ποσών . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 14:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν το πάω στο προσωπικό εσύ το πήγες προσπαθώντας να δικαιολογηθείς όπως είπα και συμφώνησες υπάρχουν πολλά ρεμάλια αν το πήγαινα επί προσωπικού θα έλεγα ότι ψήφισαν γιατί και εγώ δεν έχω ψηφίσει κανέναν από όσους είναι στην βουλή το κόμμα που ψηφίζω από τότε που άρχισα να ασκώ τα εκλογικά μου δικαιώματα είναι μονίμως εκτός βουλής και χαμηλότερο του 1% όπως αν και μέχρι πρότινος καταστηματάρχης ουδέποτε έκρυψα ούτε ένα ευρό,ούτε δέχτηκα παρόλο που έχω συγγενείς στο δημόσιο να μπω αν και οι προτάσεις ήταν και είναι πολλές από δήμους μέχρι οτε από οδηγός σε τρόλεϊ,λεωφορείου μέχρι άκρη για νοσοκομείο

αλλά τώρα δεν μπορούμε να λέμε αυτοί και όχι εμείς
δεν μπορούμε να λέμε αυτοί ψήφισαν αυτοί μπήκαν αυτοί πήραν επιχορηγήσεις κλπ

για το δημόσιο,λόγο του ότι είναι ένα μεγάλο πρόβλημα καλό είναι να ανοιχτεί ένα θέμα και εκεί να πούμε αρκετά πράγματα

η πατρίδα δεν θα χαθεί

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 17:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένα βίντεο για την κατάρρευση του πολιτικού μας συστήματος (Ελλάδα ), που νομίζω ότι αξίζει θέασης .
Παραπέμπω μέσω συνδέσμου :

http://sidi7083.blogspot.com/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 21:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ άθεε

quote:
δεν το πάω στο προσωπικό εσύ το πήγες

Παρότι δεν ήμουν εγώ αυτός που αναρρωτήθηκε αν ο συνομιλητής του είναι δημόσιος υπάλληλος, δέχομαι ότι δεν απευθύνεσαι γενικά επί προσωπικού και το σταματώ εδώ.

quote:
προσπαθώντας να δικαιολογηθείς

Να δικαιολογηθώ για το ότι είμαι δημόσιος υπάλληλος; ή να δικαιολογηθώ για το ότι η πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων είναι λαμόγια; μα αφού είναι και γι αυτό είμαι υπέρ της υπό όρους άρσης της μονιμότητας. Οι γενικεύσεις με χαλάνε (αλήθεια, για όλες τις υπόλοιπες επαγγελματικές και κοινωνικές κατηγορίες στις οποίες αναφέρθηκα, ποια η γνώμη σου;)

quote:
γιατί και εγώ δεν έχω ψηφίσει κανέναν από όσους είναι στην βουλή το κόμμα που ψηφίζω από τότε που άρχισα να ασκώ τα εκλογικά μου δικαιώματα είναι μονίμως εκτός βουλής και χαμηλότερο του 1% όπως αν και μέχρι πρότινος καταστηματάρχης ουδέποτε έκρυψα ούτε ένα ευρό,ούτε δέχτηκα παρόλο που έχω συγγενείς στο δημόσιο να μπω αν και οι προτάσεις ήταν και είναι πολλές από δήμους μέχρι οτε από οδηγός σε τρόλεϊ,λεωφορείου μέχρι άκρη για νοσοκομείο

Πολύ χαίρομαι που βρήκα κι άλλο "κορόϊδο" (με τη νοεελληνική χρήση του όρου) εκτός από τον εαυτό μου. Απλά εγώ προσωπικά μπήκα στο δημόσιο με κανονικότατο διαγωνισμό, μακράν του δεύτερου στον τόπο που δήλωσα και η επιλογή του δημοσίου σχετίζετο κυρίως με την προοπτική να φύγω από την Αθήνα, παρά με την επαγγελματική οπτική, άλλωστε έζησα και 6 χρόνια τον ιδιωτικό τομέα και ξέρω και τις δικές του "σαβούρες".

quote:
αλλά τώρα δεν μπορούμε να λέμε αυτοί και όχι εμείς
δεν μπορούμε να λέμε αυτοί ψήφισαν αυτοί μπήκαν αυτοί πήραν επιχορηγήσεις κλπ

Να με συγχωρήσεις, αγαπητέ μου, αλλά όπως δε δέχομαι ότι όλοι οι άθεοι είμαστε λ.χ. κομμουνιστές ή αντίχριστοι, έτσι δε δέχομαι και ότι συνετέλεσα στο έγκλημα, εφόσον δε συμμετείχα. Απλά η κοινή γνώμη, ένεκα δημοκρατικού πολιτεύματος (έστω και δήθεν) κατίσχυσε των δικών μου προτιμήσεων. Αλλά τις ευθύνες των άλλων δεν τις αναλαμβάνω. Ναι, ΑΥΤΟΙ ΨΗΦΙΣΑΝ, όχι εγώ, ΑΥΤΟΙ ΕΚΛΕΨΑΝ, όχι εγώ, ΑΥΤΟΙ ΜΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔ, όχι εγώ. Μπορεί να ακούγεται εγωπαθές, αλλά έτσι είναι. Γι αυτό το λόγο λέω ότι η αντίδραση είναι πρώτα εσωτερική - ατομική και μετά μπορεί να ομαδοποιηθεί σε κοινότητες.

quote:
η πατρίδα δεν θα χαθεί

Από το στόμα σου και στου (Α)Θεού το αυτί. Εντούτοις, φοβάμαι ότι κάποιοι ήδη ξεπληρώνουν γραμμάτια με το όνομα της Ελλάδας μας!

Αγαπητέ alfa-omega

quote:
Όλος ο κόσμος δημιούργησε χρέη , λόγω έλλειψης ανιδιοτελούς συμπεριφοράς.

Τα είπες όλα με αυτή σου την άποψη... προφανώς σχετίζεις την ιδιοτέλεια με τον υλισμό και τον υπερκαταναλωτισμό.

quote:
Οι ηγέτες δηλαδή κάποτε ήσαν μονάδες του λαού.

Και το ακριβώς αντίθετο επίσης : κάθε λαός είναι η μικρογραφία του ηγέτη του, η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών θα έκανε τα ίδια εγκλήματα αν ευρίσκετο σε θέση εξουσίας και ισχύος.

quote:
Ακόμη και ανάμεσα στον λαό δεν βρίσκουμε πλέον μη διεφθαρμένα άτομα .
Δηλαδή άτομα με τάση χαρακτήρα που να κλείνει προς την ανιδιοτέλεια .

Βρίσκεις, αλλά είναι τόσο λίγοι, που ονομάζονται "γραφικοί".

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2010, 23:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κρίμα... και Ντροπή


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2010, 01:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Σε ένα μαγεμένο βασίλειο όπου οι άνθρωποι δεν μπορούν ποτέ να φτάσουν, ή ίσως όπου οι άνθρωποι μεταφέρονται αδιάκοπα χωρίς να το καταλαβαίνουν… Σε ένα βασίλειο μαγεμένο όπου τα αφηρημένα πράγματα γίνονται χειροπιαστά…
Ήταν μια φορά κι έναν καιρό… μια πανέμορφη λίμνη.
Ήταν μια λίμνη με νερά κρυστάλλινα και καθαρά όπου κολυμπούσαν ψάρια όλων των χρωμάτων, κι όπου όλες οι αποχρώσεις του πράσινου λαμπύριζαν διαρκώς…
Ως εκείνη τη μαγική και διάφανη λίμνη έφτασαν η θλίψη και η οργή για να κάνουν μπάνιο παρέα.
Και οι δύο έβγαλαν τα ρούχα τους και, γυμνές, μπήκαν στη λίμνη.
Η οργή, που βιαζόταν (όπως συμβαίνει πάντα στην οργή χωρίς να ξέρει γιατί), έκανε μπάνιο στα γρήγορα, κι ακόμα πιο γρήγορα βγήκε από το νερό…
Αλλά η οργή είναι τυφλή — ή, τέλος πάντων, δεν βλέπει ξεκάθαρα την πραγματικότητα. Έτσι, γυμνή και καθαρή, φόρεσε βγαίνοντας από το νερό το πρώτο ρούχο που βρήκε…
Και συνέβη εκείνο το ρούχο να μην είναι το δικό της αλλά της θλίψης…
Κι έτσι, ντυμένη θλίψη, η οργή έφυγε.
Πολύ ήρεμη, πολύ γαλήνια, διατεθειμένη όπως πάντα να παραμείνει σε όποιο μέρος βρίσκεται, η θλίψη τελείωσε το μπάνιο της και —χωρίς καμία βιασύνη— ή, καλύτερα, χωρίς συναίσθηση του χρόνου που περνάει, τεμπέλικα και αργά, βγήκε από τη λίμνη.
Στην όχθη συνειδητοποίησε ότι τα ρούχα της δεν ήταν πια εκεί.
Όπως όλοι ξέρουμε, αν υπάρχει κάτι που δεν αρέσει καθόλου στη θλίψη, είναι να μένει γυμνή. Έτσι, φόρεσε το μοναδικό ρούχο που υπήρχε δίπλα στη λίμνη: το φόρεμα της οργής.

Λένε ότι από τότε, πολλές φορές συναντάμε την οργή τυφλή, σκληρή, τρομερή και θυμωμένη. Αλλά αν σταματήσουμε για λίγο και κοιτάξουμε καλύτερα, καταλαβαίνουμε ότι αυτή η οργή που βλέπουμε είναι μόνο μια μεταμφίεση, κι ότι πίσω από την όψη της οργής, στην πραγματικότητα, κρύβεται η Θλίψη.

ΧΟΡΧΕ ΜΠΟΥΚΑΪ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
diegrammenos libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2010, 13:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους diegrammenos libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostakis...
quote:
Και το ακριβώς αντίθετο επίσης : κάθε λαός είναι η μικρογραφία του ηγέτη του, η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών θα έκανε τα ίδια εγκλήματα αν ευρίσκετο σε θέση εξουσίας και ισχύος.

... και πιο πάνω από συντριπτική. Η ευκαιρία κάνει τον κλέφτη. Ο κλέφτης που δεν είχε την κατάλληλη ευκαιρία, θεωρεί τον εαυτό του τίμιο άνθρωπο.


quote:
Βρίσκεις, αλλά είναι τόσο λίγοι, που ονομάζονται "γραφικοί".
Τους οποίους θα χάσουμε, αν συνεχιστεί η ανιδιοτέλεια να θεωρείται μαλακία. Πρέπει κάπως να αυξηθεί το ποσοστό τους ώστε, και αυτοί να μην νιώθουν άβολα αλλά και να ενθαρρύνονται άλλοι για να μπουν στο "κλαμπ".

Ubi Dubium, Ibi Libertas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2010, 00:21:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΑΙΑΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ

ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ!!!

Στο βραδινό κεντρικό δελτίο ειδήσεων της Παρασκευής 30/4/2010, του καναλιού που μπαίνει στην… ουσία των Γεγονότων μας πέταξαν στη μούρη ορισμένα στατιστικά στοιχεία για τους Δημόσιους Υπαλλήλους.

Αφού μας παρουσίασαν τα στοιχεία με τη διόγκωση του χρέους από το 2000 μέχρι το 2009, περάσανε στο ζουμί της προπαγάνδας τους:

Ο.Τρέμη: Τώρα να δούμε και μια άλλη πλευρά που έχει να κάνει με τη διόγκωση του δημόσιου χρέους Θάνο. Ζούμε σε μία χώρα που βασίζεται στο σύστημα πελατειακών σχέσεων που εγκαθιδρύθηκε από την μεταπολίτευση. Εχουμε εν τω μεταξύ δημιουργήσει ένα υπερτροφικό κράτος το οποίο είναι βουτηγμένο στη διαφθορά και την αναποτελεσματικότητα. Αυτό το αποτυπώνουν ανάγλυφα τα στοιχεία του Υπουργείου Εσωτερικών.

Θ.Πασχάλης: Ακριβώς Ολγα, καταρχάς να πούμε ότι σύμφωνα λοιπόν με τα στοιχεία, τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου Εσωτερικών, ο αριθμός των υπαλλήλων στο Δημόσιο, στενό και ευρύτερο Δημόσιο τομέα αλλά και στις δημόσιες επιχειρήσεις και οργανισμούς ήταν τις αρχές του 2009 περίπου 840000 από τους οποίους περίπου 90000 είναι συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου και έργου. Δείτε λοιπόν πώς από το 2003 με βάση στοιχεία που μας δόθηκαν από το υπουργείο Εσωτερικών, φούσκωνε το ελληνικό δημόσιο και κάτι αντίστοιχο βέβαια γινότανε και τις προηγούμενες δεκαετίες. Τι συνέβαινε; Αποχωρούσαν στη σύνταξη λιγότεροι υπάλληλοι και προσλαμβανόταν περισσότεροι.

Εκεί πέφτουν οι πίνακες με τα «στοιχεία» που «αναδεικνύουν» ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ – ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ!

Το έτος 2003 αποχωρούν 18000 και προσλαμβάνονται 24000.

Τα έτη 2004, 2005, 2006 ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ


Το έτος 2007 αποχωρούν 24000 και προσλαμβάνονται 35000.

Το έτος 2008 αποχωρούν 23000 και προσλαμβάνονται 40000.

Το έτος 2009 αποχωρούν 22000 και προσλαμβάνονται 26000.

Η σχέση αυτή ανατρέπεται μόνο το τελευταίο τρίμηνο του 2009 όπου έχουμε 5000 αποχωρήσεις και 2500 προσλήψεις.

Ο εκφωνητής επαναλαμβάνει (για να το εμπεδώσουμε) ότι όλα αυτά τα χρόνια έφευγαν λιγότεροι και προσλαμβανόταν περισσότεροι (με τι μισθούς και σχέσεις εργασίας προσλαμβάνονταν… το κανάλι κάνει την… πάπια).

Ετσι, το Δημόσιο κατά την τελευταία εξαετία «φούσκωσε» κατά 55000 επιπλέον υπαλλήλους λέει ο Θ.Πασχάλης.

Και μιλάμε για τους μονίμους Δημοσίους Υπαλλήλους – πετάγεται ο Τσίμας, συμπληρώνοντας ότι πίσω από αυτούς τους αριθμούς υπάρχει δεκαπλάσιος αριθμός συμβασιούχων και σταζιέρ – για να καταλήξει ο Μ.Καψής στο πολυπόθητο συμπέρασμα:

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΛΑ!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ!

Θαυμάστε τους:

ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΛΙΓΗ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ….

Ø 2003: 24000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - 18000 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ = 6000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

Ø Τα έτη 2004, 2005, 2006 ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ

Ø 2007: 35000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - 24000 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ = 11000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

Ø 2008: 40000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - 23000 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ = 17000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

Ø 2009: 26000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - 22000 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ = 4000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

ΣΥΝΟΛΟ = 38000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ
(ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ)

Ο Θ.Πασχάλης υποστήριξε ότι οι στατιστικές αναφέρουν 55000 περισσότερους Δημοσίους Υπαλλήλους και ο Μ.Καψής τους ανέβασε σε 60000!

Ισως να είναι κι έτσι!

Ας θεωρήσουμε λοιπόν ότι αυτοί οι Δημόσιοι Υπάλληλοι που προσλήφθηκαν μεταξύ 2003-2009 έπαιρναν χοντρούς μισθούς της τάξης των 3000 Ευρώ το μήνα (το 2003) κι ας θεωρήσουμε ακόμα ότι όλοι αυτοί έπαιρναν γενναίες αυξήσεις της τάξης του 10% κάθε χρόνο (δηλαδή τέτοιες αυξήσεις που δεν έχουν δοθεί ποτέ στα χρονικά).

Πόσα είναι τα επιπλέον χρήματα στους Δημόσιους Υπαλλήλους που «έβαλαν μέσα τη χώρα»;

ü Ας κάνουμε ορισμένες απλές μαθηματικές πράξεις Τρίτης Δημοτικού…

ü Κι ας θεωρήσουμε ότι τα χρόνια 2004, 2005, 2006 που το κανάλι δεν έδειξε τα στοιχεία, οι δημόσιοι υπάλληλοι αυξήθηκαν κατά: 6500, 7000 & 8500 αντίστοιχα για να φτάσουμε στον… μαγικό αριθμό των 60000 για την εξαετία που είπε ο Μ.Καψής (κι όχι των 55000 που είπε ο Θ.Πασχάλης).

Εχουμε και λέμε λοιπόν:

Ø 2003 : 6000 επιπλέον Δ.Υπ. * 3000 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 252,00 εκ. Ευρώ

Ø 2004 : 6500 επιπλέον Δ.Υπ. * 3300 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 300,30 εκ. Ευρώ

Ø 2005 : 7000 επιπλέον Δ.Υπ. * 3630 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 355,74 εκ. Ευρώ

Ø 2006 : 8500 επιπλέον Δ.Υπ. * 3993 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 475,17 εκ. Ευρώ

Ø 2007 : 11000 επιπλέον Δ.Υπ. * 4392 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 676,41 εκ. Ευρώ

Ø 2008 : 17000 επιπλέον Δ.Υπ. * 4831 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 1149,90 εκ. Ευρώ

Ø 2009 : 4000 επιπλέον Δ.Υπ. * 5315 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 297,62 εκ. Ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ 2003-2009: 3507,15 εκ. Ευρώ ή 3,5 δισ. Ευρώ.

για 60.000 υπαλλήλους που… «φορτώθηκαν» στο Δημόσιο την εξαετία αυτή.


Πόσο αυξήθηκε το χρέος από το 2004 μέχρι το 2009;

Ας θυμηθούμε όμως τα ποσά που μας παρουσίασε το κανάλι:



Όπως φαίνεται από το παραπάνω σχήμα, το χρέος της κεντρικής κυβέρνησης αυξήθηκε κατά:

298,5-201,2 δισ. Ευρώ = 97,3 δισ. Ευρώ (ΔΙΟΓΚΩΣΗ ΧΡΕΟΥΣ 2004-2009)

Πόσο ήταν το ποσοστό των επιπλέον μισθών που διόγκωσαν το χρέος (και ευθύνονται κυρίως για την διόγκωσή του κατά το κανάλι);

Ας κάνουμε μιαν απλή διαίρεση:

3,5 δισ Ευρώ (ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΙΣΘΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ 2003-2009)/ 97,3 δισ. Ευρώ (ΔΙΟΓΚΩΣΗ ΧΡΕΟΥΣ 2004-2009)= 0,036 ή 3.6%

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΙΟ «ΤΡΕΛΕΣ» ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ, ΘΕΩΡΩΝΤΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΜΙΣΘΟΥΣ 3000 ΕΥΡΩ ΤΟ 2003, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΝ ΚΑΤΑ 10% ΤΟ ΧΡΟΝΟ (!) ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ 5000 ΕΥΡΩ ΤΟ 2009…

ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ «ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΙΣΘΩΝ» (2003-2009) ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΙΟΓΚΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ (2004-2009) ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ

3.6% !!! (ποσοστό που πέφτει στο 3.3% αν βγάλουμε τους μισθούς του 2003 και συγκρίνουμε τους επιπλέον μισθούς μεταξύ 2004-2009 με τη διόγκωση του χρέους μεταξύ 2004-2009)


ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 96,4% ΠΟΙΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ;;;;

ΑΠΟ ΠΟΤΕ «Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ» ΕΙΝΑΙ ΤΟ 3% ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ 97%;;;

Θα κατηγορούσατε ποτέ τα παιδιά σας αν ο οικογενειακός σας προϋπολογισμός έμπαινε μέσα 1000 Ευρώ το μήνα επειδή τρώνε κάθε μέρα… παγωτό;

ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ;

ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ;

Ø ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΨΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ;

Ø ΠΟΣΑ ΤΣΕΠΩΣΑΝ ΟΙ ΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ;

Ø ΠΟΣΑ ΠΗΓΑΝ ΣΕ ΜΙΖΕΣ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ SIEMENS;

Ø ΠΟΣΑ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ ΜΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ «ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΩΝ»;

ΜΗΝ ΤΡΩΤΕ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ

ΕΞΕΓΕΡΘΕΙΤΕ!!! "

Χωρίς σχόλια.

Edited by - Αίολος on 06/06/2010 00:24:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 16:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ελληνικό δημοσιονομικό μυστήριο: Ερμηνείες και Συνομωσιολογίες

Η λέξη «Euro-Familie» (=Ευρω-οικογένεια) έχει 11 γράμματα.

Η λέξη «Betruger» (=απατεώνες) έχει 8 γράμματα.

Ο Μαντέλης τ’ άρπαξε από τη γερμανική Siemens. Η λέξη «Μαντέλης» (όπως και η λέξη «Γερμανοί») έχει 8 γράμματα.

Ο Μαντέλης απεικονίζεται ως Αφροδίτη. Η «Αφροδίτη» έχει 8 γράμματα.

Όλα μαζί: 11888.

Τυχαίο; Δε νομίζω

Πηγή:
http://forologiste.blogspot.com/2010/06/blog-post_6896.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2010, 16:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xaxaxaxaxa πολυ πετυχημενο !!!


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2010, 23:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ Αίολε, θα απαντήσω σε μία αριθμητική ανακρίβεια του κειμένου που έχεις παραθέσει :

quote:
Το έτος 2003 αποχωρούν 18000 και προσλαμβάνονται 24000.

Τα έτη 2004, 2005, 2006 ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ


Το έτος 2007 αποχωρούν 24000 και προσλαμβάνονται 35000.

Το έτος 2008 αποχωρούν 23000 και προσλαμβάνονται 40000.

Το έτος 2009 αποχωρούν 22000 και προσλαμβάνονται 26000.

Η σχέση αυτή ανατρέπεται μόνο το τελευταίο τρίμηνο του 2009 όπου έχουμε 5000 αποχωρήσεις και 2500 προσλήψεις.

Ο εκφωνητής επαναλαμβάνει (για να το εμπεδώσουμε) ότι όλα αυτά τα χρόνια έφευγαν λιγότεροι και προσλαμβανόταν περισσότεροι (με τι μισθούς και σχέσεις εργασίας προσλαμβάνονταν… το κανάλι κάνει την… πάπια).

Ετσι, το Δημόσιο κατά την τελευταία εξαετία «φούσκωσε» κατά 55000 επιπλέον υπαλλήλους λέει ο Θ.Πασχάλης.

Και μιλάμε για τους μονίμους Δημοσίους Υπαλλήλους – πετάγεται ο Τσίμας, συμπληρώνοντας ότι πίσω από αυτούς τους αριθμούς υπάρχει δεκαπλάσιος αριθμός συμβασιούχων και σταζιέρ – για να καταλήξει ο Μ.Καψής στο πολυπόθητο συμπέρασμα:

ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΛΑ!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ!

Θαυμάστε τους:

ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΛΙΓΗ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗ….

Ø 2003: 24000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - 18000 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ = 6000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

Ø Τα έτη 2004, 2005, 2006 ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ

Ø 2007: 35000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - 24000 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ = 11000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

Ø 2008: 40000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - 23000 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ = 17000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

Ø 2009: 26000 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - 22000 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ = 4000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ

ΣΥΝΟΛΟ = 38000 ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ
(ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ)

Ο Θ.Πασχάλης υποστήριξε ότι οι στατιστικές αναφέρουν 55000 περισσότερους Δημοσίους Υπαλλήλους και ο Μ.Καψής τους ανέβασε σε 60000!

Ισως να είναι κι έτσι!

Ας θεωρήσουμε λοιπόν ότι αυτοί οι Δημόσιοι Υπάλληλοι που προσλήφθηκαν μεταξύ 2003-2009 έπαιρναν χοντρούς μισθούς της τάξης των 3000 Ευρώ το μήνα (το 2003) κι ας θεωρήσουμε ακόμα ότι όλοι αυτοί έπαιρναν γενναίες αυξήσεις της τάξης του 10% κάθε χρόνο (δηλαδή τέτοιες αυξήσεις που δεν έχουν δοθεί ποτέ στα χρονικά).

Πόσα είναι τα επιπλέον χρήματα στους Δημόσιους Υπαλλήλους που «έβαλαν μέσα τη χώρα»;

ü Ας κάνουμε ορισμένες απλές μαθηματικές πράξεις Τρίτης Δημοτικού…

ü Κι ας θεωρήσουμε ότι τα χρόνια 2004, 2005, 2006 που το κανάλι δεν έδειξε τα στοιχεία, οι δημόσιοι υπάλληλοι αυξήθηκαν κατά: 6500, 7000 & 8500 αντίστοιχα για να φτάσουμε στον… μαγικό αριθμό των 60000 για την εξαετία που είπε ο Μ.Καψής (κι όχι των 55000 που είπε ο Θ.Πασχάλης).

Εχουμε και λέμε λοιπόν:

Ø 2003 : 6000 επιπλέον Δ.Υπ. * 3000 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 252,00 εκ. Ευρώ

Ø 2004 : 6500 επιπλέον Δ.Υπ. * 3300 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 300,30 εκ. Ευρώ

Ø 2005 : 7000 επιπλέον Δ.Υπ. * 3630 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 355,74 εκ. Ευρώ

Ø 2006 : 8500 επιπλέον Δ.Υπ. * 3993 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 475,17 εκ. Ευρώ

Ø 2007 : 11000 επιπλέον Δ.Υπ. * 4392 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 676,41 εκ. Ευρώ

Ø 2008 : 17000 επιπλέον Δ.Υπ. * 4831 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 1149,90 εκ. Ευρώ

Ø 2009 : 4000 επιπλέον Δ.Υπ. * 5315 Ευρώ μην. μισθό * 14 μισθούς = 297,62 εκ. Ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ 2003-2009: 3507,15 εκ. Ευρώ ή 3,5 δισ. Ευρώ.


Πάμε στο σωστό τώρα... το 2003 το πρόσθετο "βάρος" είναι όντως 252 εκατ. ευρώ...
το 2004 είναι (σε σχέση με πριν από το 2003 που είναι η βάση αναφοράς) : (6.000 + 6.500) * 3.300 * 14 = 577,50 εκατ. ευρώ.
το 2005 είναι : (6.000 + 6.500 + 7.000) * 3.630 * 14 = 990,99 εκατ. ευρώ
το 2006 είναι : (6.000 + 6.500 + 7.000 + 8.500) * 3.993 * 14 = 1.565,26 εκατ. ευρώ
Με αντίστοιχους υπολογισμούς έχουμε τα κάτωθι :

2003 252.000.000 €
2004 577.500.000 €
2005 990.990.000 €
2006 1.565.256.000 €
2007 2.398.195.800 €
2008 3.787.919.520 €
2009 4.464.333.720 €

ΣΥΝΟΛΟ 14.036.195.040 €

Οπότε το ποσοστό "ζημίας" εξαιτίας των δημοσίων υπαλλήλων είναι 14,0/97,3 = 14,39%. Κι αυτό γιατί ο συντάκτης του κειμένου δεν υπολογίζει τους αμέσως προηγούμενους διορισθέντες στα επόμενα χρόνια.
Το ποσοστό είναι ούτως ή άλλως χαμηλό, ειδικά αν σκεφτούμε ότι τα ποσά των αμοιβών που πήραμε ως βάση είναι εξωπραγματικά για τη μεγάλη πλειοψηφία αυτών των διορισθέντων.
Και τώρα το ερώτημα της βραδιάς... τον Απρίλιο και στις αρχές Μαϊου, πρώτο θέμα συζήτησης στα Μ.Μ.Π(ροπαγάνδας) και όχι μόνο ήταν τα spreads, που είχαν φτάσει στις 400, 500, 600 μονάδες. Σήμερα που βρίσκονται στις 800, γιατί κανείς δε μας λέει το λόγο; δε μας είχανε πει ότι με την είσοδο στο Μηχανισμό Βοήθειας (μηχανισμό τι;), οι κερδοσκόποι θα φεύγανε μακριά ως terezoπληκτες κατσαρίδες;
Άντε να δω τι θα μου απαντήσετε, πουλάκια μου...

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2010, 12:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Μέσα σε όλα τα τρελά και παρανοϊκά που διαβάζουμε και γνωρίζουμε, ένεκα του Μνημονίου, έρχεται και το νέο "θαύμα" της αγαπημένης μας ΔΗΜΟΣΙΑΣ ( ας καγχάσω) Επιχείρησης Ηλεκτρισμού (κοινώς ΔΕΗ). Παραθέτω από το διαδικτυακό τόπο της Καθημερινής

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_100021_28/08/2010_412933

quote:
... Για τις μικρές καταναλώσεις και συγκεκριμένα για την κατηγορία 0-800 κιλοβατώρες το τετράμηνο, η συνολική αύξηση που προκύπτει είναι της τάξης του 50%. Eνα μέρος αυτής της κατηγορίας των καταναλωτών θα ενταχθεί στο Kοινωνικό Oικιακό Tιμολόγιο (KOT) που σημαίνει ότι δεν θα επιβαρυνθεί με αύξηση, ωστόσο το μεγαλύτερο μέρος σύμφωνα με τα στοιχεία της PAE θα επωμιστεί αυτή την αύξηση σε ορίζοντα τριετίας. Για την αμέσως επόμενη κατηγορία 800-1600 κιλοβατώρες το τετράμηνο η προτεινόμενη συνολική αύξηση που προτείνει η Δ.E.H. είναι της τάξης του 15% και για την κατηγορία 1.600-2.000 κιλοβατώρες συνολική αύξηση 7,5% περίπου. Σε αντίθεση με τις χαμηλές και μεσαίες καταναλώσεις, οι μεγάλες θα επωφεληθούν με σημαντικές μειώσεις. Oσοι καταναλώνουν από 2.000-3.000 κιλοβατώρες το τετράμηνο θα έχουν μείωση στην τριετία της τάξης του 6,5% περίπου, από 3.000-4.400 μείωση κατά 11%, ενώ για τις καταναλώσεις πάνω από 4.400 το τετράμηνο η μείωση θα φτάσει το 16%. ...

Και ερωτώ τον οποιοδήποτε λογικότερο και εξυπνότερο της αφεντιάς μου να μου απαντήσει τι είδους τιμολογιακή πολιτική εξυπηρετεί η συγκεκριμένη εισήγηση της Δ.Ε.Η. προς τη Ρ.Α.Ε. : α) να τιμωρηθούν οι μικροκαταναλωτές προς όφελος των σπάταλων; β) να υποχρεωθούν, όσοι βρίσκονται πλησίον των σχετικών ορίων, να τα υπερβούν ώστε να "ωφεληθούν" από τις "μειώσεις", πληρώνοντας όμως περισσότερες κιλοβατώρες; γ) να πλησιάζουμε (ή και να υπερβαίνουμε) όλο και περισσότερο τα σημεία αιχμής κατανάλωσης για να δανειζόμαστε περισσότερο ρεύμα από τις γείτονες χώρες; δ) να αναρρωτιόμαστε για την πνευματική διαύγεια των "φωστήρων" εισηγητών;
Καλά κρασά...

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2012, 07:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυκλοφόρησε ένα πολύ ενδιαφέρον και διαφωτιστικό έντυπο από το ίδρυμα Rosa Luxemburg. Ο συγγραφέας, Stephan Kaufmann, παρουσιάζει με σύντομο και εύληπτο τρόπο το πρόβλημα της Ελληνικής κρίσης και τους μύθους που κυκλοφορούν ανά την Ευρώπη (και μέσω ιδιαίτερα προσβλητικών δημοσιεύσεων σε Γερμανικές εφημερίδες) για το ρόλο της Ελλάδας και των Ελλήνων στην τύχη της ίδιας της Ελλάδας αλλά και σε σχέση με την Ευρώπη γενικότερα.

Μπορείτε να κατεβάσετε το βιβλιαράκι από εδώ:
"Πουλήστε τα νησιά σας, ξωφλημένοι Έλληνες!" - Bild, 27/10/2010
ΕΙΚΟΣΙ ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ ΠΛΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΧΡΕΟΥΣ

To κείμενο στα αγγλικά ΕΔΩ.

Ενδεικτικά, μεταφέρω μια από τις πλάνες που αναφέρονται στο εν λόγω βιβλιαράκι:


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2012, 10:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια θέση στον Βουλ-ήλιο - Βολέματα του Αυγούστου

Η Βουλή είναι κλειστή αλλά η πόρτα των διορισμών ορθάνοικτη.

Περιμένω ακόμη τον κ. πρωθυπουργό ή κάποιο από τα άλλα μέλη της κυβερνώσας τριανδρίας να μιλήσουν για τον κ. Πολύδωρα.

Όχι για την απόφασή του να σώσει τα φωνήεντα της χώρας από τον επαπειλούμενο αφανισμό τους. Αλλά για το δώρο, ως Πολύ-δωρας, του διορισμού της κόρης του στη Βουλή ως μετακλητού υπαλλήλου. Περισσότερο απ’ όλους το περιμένω από την κόρη του.

Νέος άνθρωπος με τόσα προσόντα, ακόμη και κινέζικα γνωρίζει κατά το βιογραφικό της. Τι δουλειά έχει να ψάχνει την ανήθικα νόμιμη φτερούγα της πατρικής προστασίας ; Το δέχεται; Το ανέχεται να στιγματισθεί σαν παράδειγμα φαυλότητας;

Να την κοιτάν και να λένε να η κόρη του Πολύδωρα και να φτύνουν;

Δεν της ζητά κανείς να απαρνηθεί τον πατέρα της. Θα μπορούσε όμως να δηλώσει πως τον μισθό της για αρκετά χρόνια θα τον διαθέτει, θα βοηθά δηλαδή αμισθί. Ώστε και την αποστολή να εκπληρώσει και την αξιοπρέπεια να σώσει. Την δική της καταρχήν.

Το ίδιο θα περίμενα από τον κ. Καμμένο Παναγιώτη του Αλκιβιάδη, που ο κ. Π. Καμμένος, ο λάβρος αντισυστημικός, διάφανος σαν το νεράκι της πηγής, πρόεδρος των Αν. Ελλ., τον διόρισε ως μετακλητό στην Βουλή.

Το ίδιο από τον κ. Α. Καρίτζη, που ο κ. Τσίπρας τον επανέφερε, ως αμετάκλητα μετακλητό στη Βουλή, μιας και χρονίζει εκεί από την εποχή Αλαβάνου.

Άνθρωπος με θητεία στα Δ.Σ. του ραδιοφώνου (Κόκκινο), της Αυγής, του ιδρύματος Ν. Πουλαντζάς, άρα με γνώση και εμπειρία και καθημερινή εργασία στην διαχείριση Μέσων και οργανισμών παραγωγής ιδεών και σκέψης, πως ανέχεται να σιτίζεται από τους έλληνες φορολογούμενους και όχι από τις δραστηριότητές του; Γιατί είναι και εκπρόσωπος Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ!

Κανείς δεν μιλά για τούτα τα καμώματα.

Ούτε καν ο υπουργός ο κ. Μανιτάκης. Που σε άρθρο του, προ υπουργίας του, στην Καθημερινή περιελάμβανε στα άμεσα μέτρα εξυγίανσης του πολιτικού συστήματος, και τη δραστική μείωση του αριθμού συμβούλων και συνεργατών των βουλευτών.

Περιμένω κάποιον τηλε-μαιντανόβιο δημοσιολογούντα ή εκ των βουλευτών να προτείνει δυο απλά πράγματα. Οι διορισμοί σε συγγενικά πρόσωπα να απαγορευθούν και ο αριθμός συνεργατών να μειωθεί εύλογα και δραστικά.

Ειλικρινά κ. Κουβέλη που ήδη διορίσατε τέσσερεις συνεργάτες, , κ. Τραγάκη που διορίσατε άλλους τέσσερεις, δεν αντιλαμβάνεσθε πως πέρα από ρητορική για εφεδρείες, πακέτα, τρόικες, Γερμανούς και χρέη, υπάρχει ένα μεγαλύτερο , ευρύτερο , μείζον προς αποκατάσταση;

Η κοινή αυτονόητη απαίτηση τα κοινά να τα χειρίζεσθε άνευ ευτελείας, αποδεχόμενοι το … μεγάλο κόστος του περιορισμού των προνομίων σας, ώστε να αρχίσει να ξαναδένει το νήμα της εμπιστοσύνης στο κοινό και δημόσιο.
Γιατί να πληρώνουν ΦΠΑ στις Ύδρες όταν εσείς ακόμη και τον Αύγουστο βολεύετε στα μουλωχτά;

Γιατί να μην γίνεται συμπαθής η Χρυσή Αυγή όταν αποποιείται των βουλευτικών προνομίων κι εσείς λιμασμένα τα εξαντλείτε;

Γιάννης Αναστασάκος

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=158152&catid=9
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 06:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια Πολλά σε όλους (πιστούς και μη...)

Τι σημαίνει απεχθές και επονείδιστο χρέος. Με ντοκουμέντα.

Ο Κάντας "κελαηδάει" και δίνει ονόματα.....
Αλλά ξαφνικά ανακαλύψαμε τον Τομπούλογλου.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 13:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα το θέμα από την αρχή, με τον τρόπο που το έθεσε η Αμαλία. Και είναι καλό εν τέλει που κάποια πράγματα, όπως τα γραπτά εδώ, μένουν και φέρουν και ημερομηνία «παραγωγής».
Νομίζω αυτές οι σκέψεις πέρασαν και περνούν από το μυαλό του καθενός, όσον αφορά την εσχάτως σύγχρονη πραγματικότητα, δηλαδή από την έναρξη της περίφημης «κρίσης» κάπου εκεί στο 2008 -2009, και όλα τα γνωστά επακόλουθα έκτοτε.

Άλλος ενωρίτερα και άλλος αργότερα, θεωρώ πως όλοι (τουλάχιστον οι σκεπτόμενοι) τα θέσαμε αυτά τα ερωτήματα στον εαυτό μας και στους γύρω μας, με τη μια ή την άλλη μορφή. Η ουσία είναι μία βέβαια: Η συγκεκριμένη χρονική και τοπική συγκυρία δεν είναι τυχαία, όπως δεν είναι και τυχαία τα γεγονότα που τη συνοδεύουν, είτε πρόδρομα και τετελεσμένα είτε ακόμη εν εξελίξει. Όλοι αντιλαμβανόμαστε ότι υπάρχει «κάτι από πίσω», ότι υπάρχει «σχέδιο» -όχι κατ’ανάγκη «συνομωσία»- αλλά σχέδιο ευρύτερης κοινωνικής, πολιτικής και οικονομικής αναδιάταξης και αναδόμησης, όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά γενικότερα στην Ευρώπη και στη Μέση Ανατολή.

Ένα κείμενο που βρήκα στο διαδίκτυο :
http://eamb-ydrohoos.blogspot.com/2013/12/to-fantasma-pano-apo-ton-planiti.html " target="_blank"> http://eamb-ydrohoos.blogspot.com/2013/12/to-fantasma-pano-apo-ton-planiti.html
(του γνωστού διαδικτυακώς, αλλά αγνώστων λοιπών στοιχείων «Παναγιώτη Τραϊανού») με απαλλάσσει από τον κόπο να αναλύσω την άποψή μου, γιατί εν πολλοίς συμπλέει με αυτήν όσον αφορά τουλάχιστον τη γενική θεώρηση και το βασικό άξονα
του γιατί συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν γύρω μας αφενός,
και αφετέρου γιατί συμβαίνουν τώρα και με τη μορφή αυτή.

Ακόμα και αν δεν είναι η απόλυτη αληθεια ή υπάρχουν διαφορές στις επιμέρους ‘τεχνικές λεπτομέρειες’ πιστεύω ότι κατά βάση τα πράγματα είναι τόσο απλά και κυνικά, τουλάχιστον στο σχεδιασμό αυτών σε επίπεδο των ηγεσιών των «μεγάλων δυνάμεων» (βλέπε ΗΠΑ, Γερμανία) και των συναφών -σχετικά νεόκοπων- θυγατρικών τους (τύπου ΔΝΤ, ΕΚΤ, οίκων «αξιολόγησης», “hedge funds”, κλπ).
Σε όλο αυτό το ‘πακέτο’ φαίνεται και για ποιο λόγο στην ουσία καταστρέφεται η (εν πολλοίς τεχνηέντως δημιουργηθείσα) «μεσαία» ή «αστική» τάξη της Ελλάδας (και του Ευρωπαϊκού νότου), για ποιό λόγο «ξαφνικά» εμφανίζεται ούτε λίγο ούτε πολύ το 1/5 των Ελλήνων ως «φασίστες» ή νεοφασίστες, κλπ,κλπ, και ενδεχομένως τι πρόκειται να ακολουθήσει στο εγγύς μέλλον (που μακάρι να αποφύγουμε την επανάληψη της Ιστορίας και να διαψεύσουμε τους «προφήτες» της καταστροφής).

quote:
Τι σημαίνει απεχθές και επονείδιστο χρέος. Με ντοκουμέντα.
Ο Κάντας "κελαηδάει" και δίνει ονόματα.....
Αλλά ξαφνικά ανακαλύψαμε τον Τομπούλογλου.....



Μια σημείωση: Δεν ανακαλύψαμε (–νε) τον Τομπούλογλου τώρα...
Απλώς του το φυλάγανε, και ήρθε η ώρα να τον σερβίρουνε στο φιλοθέαμον κοινό, όπως έκαναν με τον Άκη, με το Βουλγαράκη, το Μαντέλη, προσφάτως τον Λιάπη, και λοιπούς (ξοφλημένους ήδη πολιτικά) που έπονται και θα είναι οι στρακαστρούκες και τα πυροτεχνήματα που θα αποσπάσουν την προσοχή από το κυρίως πεδίο της μάχης....

Κατά τα άλλα έτσι κι αλλιώς όλη αυτή η συνομωταξία των γλοιωδών «τρωκτικών» είναι ...για Τον-πούλο(γλου)



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 19:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν έχω λόγια να περιγράψω αυτό που παρέθεσες αγαπητέ PY8AGORAS. Αξίζει η παραπομπή του και στο θέμα για τον εμφύλιο.

Μια παρατήρηση όμως :

Πιο πολύ δηλαδή έχουμε να κάνουμε με ένα παιχνίδι ψυχολογίας, παρά με πραγματική απειλή. Πιο πολύ μας απειλούν με έναν εμφύλιο, τον οποίο ο "ναζισμός" δεν μπορεί να προκαλέσει, παρά με οτιδήποτε άλλο. Όμως, διαφορετικά δεν είναι μόνον τα μέσα τους ...Διαφορετικές είναι και οι εποχές. Ο Εμφύλιος, όταν έγινε, η εποχή ήταν διαφορετική. Ο λαός ήταν οπλισμένος και σε μεγάλο βαθμό εξοικειωμένος και με τον θάνατο και με την αιματηρή σύγκρουση. Σήμερα τίποτε από αυτά τα δύο θεμελιώδη δεδομένα του Εμφυλίου δεν ισχύουν.

Σήμερα όμως έχουμε και κάτι εκατοντάδες χιλιάδες αφιονισμένους μουσουλμάνους, έτοιμους να παίξουν και αυτοί τον ρόλο τους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 22:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σήμερα όμως έχουμε και κάτι εκατοντάδες χιλιάδες αφιονισμένους μουσουλμάνους, έτοιμους να παίξουν και αυτοί τον ρόλο τους....

Εδώ βάζεις μια σημαντική παράμετρο φίλε KERRY.
To θεμα αυτό είναι σοβαρό, και φυσικά όλοι αυτοί συγκροτούν (εστω και εν δυνάμει) 5η φάλαγγα -κανονικότατη πλέον- και όχι κατά φαντασίαν.

Προφανώς και δεν είναι όλοι αυτοί εκπαιδευμένοι "ΛΟΚατζήδες" (αντε να υπάρχουν το πολύ ένα 1-5% τέτοιοι αναμεταξύ τους, όπως κάτι απόστρατοι Ουτσεκάδες ή μπαρουτοκαπνισμένοι Τζιχαντιστές απροσδιορίστου προελεύσεως από ΑφγανοΠακιστανοΙνδίες μέχρι Ιράκ και Αίγυπτο) ούτε θέλω να πιστεύω ότι έχουν σοβαρό δίκτυο οργάνωσης, επικοινωνίας, τροφοδοσίας [οπλισμού-πληροφοριών],και πλάνα συντεταγμένης δράσης, αλλά και μόνο για το "μπούγιο", το μπουλούκ-ασκέρ και τη λούμπεν τσογλαναρία έστω και με σουγιάδες και χαρτοκόφτες σε πλιάτσικο και αντάρτικο πόλεως σε ενδεχόμενη αναμπουμπούλα (που ο λύκος πάντα χαίρεται ως γνωστόν) είναι υπολογίσιμη απειλή και εν πάση περιπτώσει "αγκάθι" για τον κοινό ελληνικό κορμό, τον μέσο πολίτη και "νοικοκυραίο", διότι αυτός ο ογκώδης και άφαντος τον καλό καιρό συρφετός, αριθμεί ήδη κοντά στο 1 εκατομμύριο κόσμο εντός Ελλάδος αγόμενους και φερόμενους που όχι μόνο δεν θα έχουν να χάσουν τίποτα αλλά θα τους συμφέρει και η όποια ταραχή και φασαρία γενικευτεί στην Ελλάδα...

Εδώ βέβαια βρίσκονται και οι ευθύνες της Ελληνικής πολιτείας που σωρευτικά επιδείνωσαν και επιδεινώνουν το πρόβλημα, μολονότι και το γνωρίζουν και μπορούν ή μπορούσαν να αντιδράσουν (όταν πραγματικά το θέλουν το κάνουν επιτυχώς, βλέπε κάτι επιχειρήσεις σκούπα, κάτι επαναπροωθήσεις στο πι και φι, κατι συλλήψεις και κατασχεσεις φουσκωτών με 'τουρίστες' στο Αιγαίο εξ Ανατολών, κλπ) αλλά συνήθως είναι αποσπασματικές και ξεκομέννες αντιδρασεις.

Το θεμα αυτό είναι μεγάλο από μονο του και το εχουμε θιξει ήδη σε άλλα τόπικ, και του "Εμφυλίου" και των "Μεταναστών" οπότε να μην το αναλύσουμε περαιτερω κι εδώ και ξεφύγουμε της αρχικής ρότας.

Στο κομμάτι του λοιπόν που αφορά την παρατήρησή σου, όντως όλοι αυτοί είναι μια εν δυνάμει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απειλή, αλλά όλα τα υπόλοιπα που λέει ο Τραϊανού τόσο για τον "Ναζισμό" όσο και για τον "Κομμουνισμό" είναι μάλλον πάρα πολύ κοντά στην αλήθεια, αν όχι η ίδια η ατόφια αλήθεια.

Και υπ'αυτό το πρίσμα, όντως πολύ εύκολα εξηγεί κανείς και το ρόλο της Χ.Α. και το ρόλο της εξω-(&εσω)-κοινοβουλευτικής (ακρο)αριστεράς με "ακτιβιστές" τύπου ΠΑΜΕ και τους διάφορους νεόκοπους προλεταριοπατερούληδες και μητερούλες...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 07:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο κομμάτι του λοιπόν που αφορά την παρατήρησή σου, όντως όλοι αυτοί είναι μια εν δυνάμει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ απειλή, αλλά όλα τα υπόλοιπα που λέει ο Τραϊανού τόσο για τον "Ναζισμό" όσο και για τον "Κομμουνισμό" είναι μάλλον πάρα πολύ κοντά στην αλήθεια, αν όχι η ίδια η ατόφια αλήθεια.

Και υπ'αυτό το πρίσμα, όντως πολύ εύκολα εξηγεί κανείς και το ρόλο της Χ.Α. και το ρόλο της εξω-(&εσω)-κοινοβουλευτικής (ακρο)αριστεράς με "ακτιβιστές" τύπου ΠΑΜΕ και τους διάφορους νεόκοπους προλεταριοπατερούληδες και μητερούλες...


Η παραπομπή σου είναι ένας πραγματικός θυσαυρός φίλε PY8AGORAS. Διάβασα και άλλα άρθρα από τον ιστότοπο αυτό, κάθε ένα από αυτά θα μπορούσε να είναι και ένα νέο θέμα για να αναπτύξουμε από εδώ....

Συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς - αποτελούν την απόλυτη τροφή για σκέψη. Προσωπικά μπήκα σε πολύ μεγάλες σκέψεις με όσα διάβασα χτες.... Νά'σαι καλά φίλε μου, άνοιξες ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ παράθυρο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 13:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η παραπομπή σου είναι ένας πραγματικός θυσαυρός φίλε PY8AGORAS. Διάβασα και άλλα άρθρα από τον ιστότοπο αυτό, κάθε ένα από αυτά θα μπορούσε να είναι και ένα νέο θέμα για να αναπτύξουμε από εδώ....

Και γιατί όχι? Αν και νόμιζα ότι είχες γνώση για το σάιτ αυτό, αλλά και για τα "θρυλούμενα" περί τον μυστηριώδη συγγραφέα (κάτι σαν τον κάπτεν-Νέμο του Ιουλίου Βερν....) που "κομίζει γνώση" με το ηλεκτρονικό μαγκαζίνο του άπαξ μηνιαίως....
[Υπάρχει ένα θέμα και στο Εσωτέρικα για τον Τραϊανού, που από καιρό θέλω να ανασύρω, ευκαιρία είναι ίσως τώρα...]

quote:
Συμφωνεί ή διαφωνεί κανείς - αποτελούν την απόλυτη τροφή για σκέψη. Προσωπικά μπήκα σε πολύ μεγάλες σκέψεις με όσα διάβασα χτες.... Νά'σαι καλά φίλε μου, άνοιξες ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ παράθυρο....

Δεν είναι θέμα να "συμφωνεί ή διαφωνεί" κανείς εκ προοιμίου και εκ πεποιθήσεως. Το θέμα είναι όταν γίνεται μια ανάλυση, μια θεωρία, μια πρόταση, κλπ, για ερμηνεία ενός φαινομένου να μπορεί να σε πείθει με σοβαρά επιχειρήματα.

Μέχρι τώρα στο κομμάτι της Ιστορικής ανάλυσης των γεγονότων και των κοινωνικο-οικονομικο-πολιτικών προεκτάσεων τους και επιπλοκών, με σχέση [πραγματικών] αιτίων-αιτιατών, τα πάει αρκετά καλά.
Δύσκολα τον κοντράρει κανείς με εναλλακτικό σενάριο το οποίο να είναι περισσότερο ολιστικό και πειστικό από τα δικά του.

Στα υπόλοιπα βέβαια περί νέου ΕΑΜ(*) που ευαγγελίζεται, περί "Υδροχοϊσμού" κλπ, μάλλον το γυρνάει προς τη σφαίρα του Λιακόπουλου και του Καμμένου (ΑΝΕΛ)
[ή το γυρνάνε αυτοί προς αυτόν, ποτέ δεν ξέρεις...]


*(όχι ότι θα ήταν και κακό βέβαια να δούμε Κινήματα τύπου "αγανακτισμένων" ή "δεν πληρώνω" ή "ενεργών πολιτών" ή ΕΝD-Σώρρα, κλπ, να ενώνονται όλα με το σωστό τρόπο και για τους σωστούς λόγους κάτω από τη φόρμα και την ομπρέλα ενός νέου συνολικού 'ΕΑΜ' , που να στρέφεται εναντίον των σωστών στόχων όμως...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 19:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένα ρητό που λέει:

Η αίσθηση της απειλής είναι τρομακτικότερη από την πραγματοποίησή της.

Σε αυτό βασίζονται όλα τα κόλπα.

Tο άρθρο το διάβασα.
Καλό.
Ιστορικά, αρκετά ακριβές και αρκούντως αποστασιοποιημένο από πάγιες κλισέ θέσεις.
Μου άρεσε,και δεν το λέω συχνά για τόσο μακροσκελή άρθρα.

Το ζητούμενο παραμένει:

α.Πρέπει να αναγκαστεί η απειλή σε πραγματοποίηση,ώστε να απομυθοποιηθεί;(με απώλειες,αυτό είναι σίγουρο,αλλά όχι αυτές που μυρηκάζουν..)

β.Ή υπάρχει περίπτωση να βρεθεί,κάποιος που να παίξει το ρόλο της Κίρχνερ;(με όλα τα πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα της τελευταίας)

α ή β? β ή α? ή μήπως θα παραμείνουμε αναποφάσιστοι? Διότι αυτό συμβαίνει λίγο πολύ...

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2014, 13:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αίσθηση της απειλής είναι τρομακτικότερη από την πραγματοποίησή της.

Σε αυτό βασίζονται όλα τα κόλπα.


Ολα τα κόλπα και όλες οι μπλόφες ή μη.

Όντως η αίσθηση της απειλής είναι τρομακτικότερη από την πραγματοποίησή της

quote:
Το ζητούμενο παραμένει:

α.Πρέπει να αναγκαστεί η απειλή σε πραγματοποίηση,ώστε να απομυθοποιηθεί;(με απώλειες,αυτό είναι σίγουρο,αλλά όχι αυτές που μυρηκάζουν..)

β.Ή υπάρχει περίπτωση να βρεθεί,κάποιος που να παίξει το ρόλο της Κίρχνερ;(με όλα τα πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα της τελευταίας)

α ή β? β ή α? ή μήπως θα παραμείνουμε αναποφάσιστοι? Διότι αυτό συμβαίνει λίγο πολύ...


Εγώ θα ψήφιζα το (β) αλλά νομίζω ότι πολλούς συμφέρει απλά να είμαστε "αναποφάσιστοι" (εκουσίως ή ακουσίως, αυτοβούλως από ευθυνοφοβία ή εκβιαζόμενοι από τεχνητά διλήματα που ανακυκλώνουν την αναποφασιστικότητα ες αεί...).

Το θέμα είναι ότι όντως και με το (β) πρέπει να βρεθεί κάποιος ή κάποιοι να ενσαρκώσουν το ρόλο της Κίρχνερ, που κάθε άλλο παρά ενδεχόμενο βεβαιότητας είναι για τη σημερινή Ελλάδα...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy