ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πως ενεργοποιείται το ΘΕΟΝΙΟ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2010, 17:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να βοηθήσω, φιλε μου LOG τον συλλογισμό σου, λέγοντας σου, ότι θα έδινε άλλη ώθηση στη γνώση,αν βλέπαμε,οτι εμείς δεν ειμαστε στο σωστό χρόνο και ύπαρξη, όχι το μποζόνιο...
Εμείς ζούμε σε μια μεταβλητή κατάσταση, όχι το μποζόνιο..
Απο την άλλη, πως μπορεί το μέλλον, να φτιάξει το παρελθόν;Δεν γίνεται, παρά μόνο αν το παρόν με το μέλλον και το παρελθόν, είναι στην ίδια ευθεία...Κανείς, όμως, απο τον εδώ χρόνο, δεν μπορεί να πάει σε άλλο, ή μη μόνον, αν είναι ήδη εκεί, ή αν είναι και εκει....
Τα παράληλα σύμπαντα, τέλος, πρέπει να εξηγηθει η συνάφεια τους..
Πως ενώνονται και γιατί;...
Αυτό, όμως, που εγώ, προσωπικά πιστεύω, για το μποζόνιο, είναι,οτι επειδή ζούμε μια εν εξελίξη, γενική, συμπαντική κατάσταση, γι αυτό και δεν εντοπίζεται το επι μέρους τμήμα του, εκτός αν ολοκληρωθεί.Αποτελεί τμήμα του και γι αυτο, ακόμη απροσδιόριστο, όπως και το μέλλον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 19:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα να βοηθήσω, φιλε μου LOG τον συλλογισμό σου, λέγοντας σου, ότι θα έδινε άλλη ώθηση στη γνώση,αν βλέπαμε,οτι εμείς δεν ειμαστε στο σωστό χρόνο και ύπαρξη, όχι το μποζόνιο...
Εμείς ζούμε σε μια μεταβλητή κατάσταση, όχι το μποζόνιο..

Για να είμαστε ρεαλιστές (της φυσική πραγματικότητας) είναι αναμφισβήτητο το ότι ζούμε σε μια χρονική οφθαλμαπάτη και το μποζόνιο, ως "δημιούργημα" της φύσης, υπάγεται στους πραγματικούς νόμους που διέπουν το Σύμπαν, δηλαδή υπάρχει στο χωροχρονικό Σύμπαν των τεσσάρων διαστάσεων που συνυπάρχουν ως μία οντότητα, αντίθετα με το Σύμπαν το οποίο ο εγκέφαλός μας αντιλαμβάνεται. Με άλλα λόγια, λέω ακριβώς αυτό που λές, φίλε trexagireve, ότι δηλαδή εμείς ζούμε σε μια κατάσταση που μεταβάλλεται με το πέρασμα του χρόνου, ενώ το μποζόνιο σε μια κατάσταση που όλα κινούνται παράλληλα στο χρόνο.


quote:

Απο την άλλη, πως μπορεί το μέλλον, να φτιάξει το παρελθόν;Δεν γίνεται, παρά μόνο αν το παρόν με το μέλλον και το παρελθόν, είναι στην ίδια ευθεία...Κανείς, όμως, απο τον εδώ χρόνο, δεν μπορεί να πάει σε άλλο, ή μη μόνον, αν είναι ήδη εκεί, ή αν είναι και εκει....

Εννοείς πρακτικά, διότι θεωρητικά γίνεται (βεβαίως). Ας μη ξεχνάμε βεβαιώς ότι οι έννοιες παρελθόν-παρόν-μέλλον είναι μόνο δημιουργήματα του εγκεφάλου μας ως αποτέλεσμα της αδυναμίας του να συνειδητοποιήσει έναν κόσμο τετραδιάστατο.


quote:

Τα παράληλα σύμπαντα, τέλος, πρέπει να εξηγηθει η συνάφεια τους..
Πως ενώνονται και γιατί;...
Αυτό, όμως, που εγώ, προσωπικά πιστεύω, για το μποζόνιο, είναι,οτι επειδή ζούμε μια εν εξελίξη, γενική, συμπαντική κατάσταση, γι αυτό και δεν εντοπίζεται το επι μέρους τμήμα του, εκτός αν ολοκληρωθεί.Αποτελεί τμήμα του και γι αυτο, ακόμη απροσδιόριστο, όπως και το μέλλον...

Τα παράλληλα σύμπαντα για τα οποία μιλάω εγώ δεν ενώνονται υπό την έννοια ότι έχουν πεπερασμένα σημεία τομής. Εγω μιλάω για παράλληλα σύμπαντα που συμπίπτουν χωρικά, δηλαδή βρίσκονται ακριβώς στον ίδιο χώρο. Η μόνη διαφορά είναι το χρονικό πλαίσιο. Η σύμπτιξή τους είναι αποτέλεσμα της διάσπασης του χρόνου του χωροχρονικού Σύμπαντος σε διαφορετικές χρονικές στιγμές. Αλλά εδώ εντοπίζουμε ένα παράδοξο, ας το πούμε... Αν θεωρήσουμε πως υπάρχουν αυτά τα σύμπαντα, τότε καταλήγουμε πως υπάρχει ένα σύμπαν για κάθε χρονική στιγμή πριν και μετά μίας δεδομένης χρονικής στιγμής του δικού μας παρόντος. Συνεπώς, κάθε στιγμή που περνά γίνεται ένα κύκλος περί της "δημιουργίας" και "καταστροφής" ενός παράλληλου σύμπαντος (στην περίπτωση που το Σύμπαν μας είναι κλειστό). Δηλαδή, στην περίπτωση που το Σύμπαν μας είναι κλειστό, όταν πλέον ένα παράλληλο σύμπαν φτάσει στην βαρυτική σύνθλιψη και κυριολεκτικά τελειώσει ο χρόνος, αρχίζει ο χρόνος για ένα άλλο παράλληλο σύμπαν... Είναι μια αέναη διαδικασία που κρατάει, ωστόσο, σταθερό τον αριθμό των συμπάντων που μπορούν να υπάρχουν. Αν το Σύμπαν μας είναι επίπεδο, αυτό είναι μια άλλη υπόθεση...

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2010, 20:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω,φίλε μου LOG πως, ότι γίνεται,είτε με το πείραμα του CERN,
είτε για το μποζόνιο και τη θεωρία του χάους, με τις επιστημονικές προόδους, γενικά, ο άνθρωπος, απλά προχωρά, σε μια κοσμική και συμπαντική ατίληψη του όλου που ανήκει και προχωράει, πραγματικά ανάλογα των ικανοτήτων, που αναπτύσσει...Δηλαδή, βλέπει, ότι μπορεί να εννοήσει κι έτσι, είναι δέσμιος των αισθήσεων του και του πνευματικού επιπέδου που βρίσκεται...
Ειναι δηλαδή, υποκείμενος του πνευματικού του επιπέδου..
Γι αυτό και οτι συζητάμε, ότι τώρα η επιστήμη παραδέχεται και ερευνά,είναι θέματα πνευματικής υποστασης και αντιληψης...
Αν το δεις παράδειγμα ότι, το μποζόνιο, μπορεί να είναι η αρχή που δημιουργεί τα πράγματα κι όχι το υλικό,οπως νομίζουμε, καταλαβαίνεις, πόσο λάθος, ψάχνουμε τα πράγματα...
Ίσως, έχει όγκο που δεν αντιλαμβανόμαστε, λόγω του επιπεδου κόσμου, που ζούμε,αλλά, δεν το εντοπίζουμε,γιατι είναι ανώτερο απο μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 22:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γι αυτό και οτι συζητάμε, ότι τώρα η επιστήμη παραδέχεται και ερευνά,είναι θέματα πνευματικής υποστασης και αντιληψης...

Θα συμφωνούσα μαζί σου φίλε trexagireve, αλλά κατά μέρη. Δε μπορείς να λες ότι η Φυσική μελετά το πνευματικό... Τουλάχιστον σήμερα, η Φυσική έχει ανακαλύψει βασικούς νόμους που διέπουν το Σύμπαν σε όλο του το μεγαλείο. Εξ'άλλου, είναι η ίδια η Φυσική που μας άνοιξε τα μάτια περί του τι βλέπουν και περί του τι πραγματικά υπάρχει. Θα συμφωνήσω μαζί σου πως αντιλαμβανόμαστε μια ψευδαίσθηση, όμως αυτή η ψευδαίσθηση στηρίζεται στους νόμους που διέπουν τη φυσική πραγματικότητα.


quote:

Αν το δεις παράδειγμα ότι, το μποζόνιο, μπορεί να είναι η αρχή που δημιουργεί τα πράγματα κι όχι το υλικό,οπως νομίζουμε, καταλαβαίνεις, πόσο λάθος, ψάχνουμε τα πράγματα...
Ίσως, έχει όγκο που δεν αντιλαμβανόμαστε, λόγω του επιπεδου κόσμου, που ζούμε,αλλά, δεν το εντοπίζουμε,γιατι είναι ανώτερο απο μας....

Κοίτα, οι έννοιες που χρησιμοποιείς για να περιγράψεις τη φυσική υπόσταση του μποζονίου είναι λίγο συγκεχυμένες. Το υλικό δεν είναι τίποτα περισσότερο από κατάλληλοι και ευσταθείς συνδυασμοί (ας το πούμε χάριν απλότητας) ηλεκτρονίων και νουκλεονίων (ή, πιο ολοκληρωμένα, λεπτονίων και αδρονίων). Οπότε δε μπορούμε να μιλάμε για υλικό όταν αναφερόμαστε στο μποζόνιο Higgs. Το μποζόνιο Higgs είναι μια εντελώς διαφορετική κατηγορία σωματιδίων. Ανήκει στην κατηγορία των μποζονίων, και συγκεκριμένα στην υποκατηγορία των σωμαρίδιων-φορέων των φυσικών δυνάμεων. Χαρακτηριστικά αυτών των σωματιδίων είναι συμμετρία τους με τις αντίστοιχες δυνάμεις και το ακέραιο σπιν.

Όσο για τον όγκο που αναφέρεις... Ο όγκος, ο χώρος που καταλαμβάνει ένα σώμα, δεν έχει καμία σημασία για την έρευνά μας για τον σωματίδιου του θεού. Εμείς θέλουμε να ξέρουμε τη μάζα του για τα πειράματά μας.

Τέλος, για τον επίπεδο κόσμο που λες πως ζούμε. Απλά ενημωρετικά να προσθέσω πως για το σχήμα του Σύμπαντός μας δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι. Οι μετρήσεις μας δείχνουν πως Ω=1.02±0.02, όπως είδα σε μια πρόσφατη διάλεξη με θέμα "The shape of the Universe". Όπως βλέπεις λοιπόν, το Σύμπαν μας είναι είτε κλειστό (Ω>1) είτε επίπεδο (Ω=1). Απλά παρέθεσα αυτή την παράγραφο για να έχουμε μια ρεαλιστική εικόνα για το σχήμα του Σύμπαντός μας.

Φίλε trexagireve, θα σε παρακαλούσα να με συγχωρέσεις αν δεν καταλαβαίνω την έννοια με την οποία χρησιμοποιάς τις διάφορες έννοιες, αλλά όταν πρόκειται για φυσική, παίρνω τις λέξεις με την κυριολεκτική τους έννοια, όταν δεν προσδιορίζεται αν είναι μεταφορική. Όπως καταλαβαίνεις, παίζουμε με τις λέξεις. Δε μπορώ να μιλάω για ένα φαινόμενο με φυσική υπόσταση χρησιμοποιούντας μεταφορικά τους φυσικούς όρους όπως "όγκος", "μάζα" ή "υλικό". Γι'αυτό θα σε παρακαλούσα να ξεκαθαρίσεις εαν πρόκειται για την μεταφορική ή κυριολεκτική έννοια των όρων ώστε να έχουμε μια πιο συμβατή εξέλιξη της συζήτησης.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 23:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν διαφωνούμε αγαπητέ μου LOG, όντως, η επιστήμη σήμερα,
βλέπει πιο ολικά και σφαρικά τα θέματα της,πλέον ,αλλά, ακόμη,
μέχρι να παραδεχτεί, ότι όλα έχουν πνευμστική υπόσταση,απέχει πολύ και η επιστήμη, θα ψάχνει την ταυτότητα της για καιρό...
Πρέπει να αποκαθηλώσει, όμως, τον εαυτό της...Κι αυτό, είναι δύσκολο, η εξουσία γλυκιά...Πως να πεις,ότι όλα γινονται κατ εντολήν;...Ότι δεν υπάρχουν νόμοι εξουσιαστικοί, αλλά υποτακτικοί;Ότι οι νόμοι του χάους, αυτό δείχνουν;...
Ότι κάποιος ανώτερος, τα ελέγχει όλα και παράλληλα, αρμονικά και τέλεια;....
Πως να παραδεχτεί το ημιτελές, το τέλειο;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2010, 23:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ναι,φιλε μου, επειδή γράφω βιαστικά, οι λέξεις μερικές φορές, γίνονται μεταφορικές, με συγχωρείς...Έχω τις έννοιες στο μυαλό και βιαζόμενος,για να μη χάσω το νόημα, λέω την ουσία...
Ναι για τη μάζα, έλεγα, γράφοντας όγκο, εννοώντας, φυσικά, την συνοχή της, μέσω του μποζονίου....
Φίλε, είναι απλά τα πράγματα, γι αυτο και πλέον πιστεύω κι η επιστήμη, αναθεωρεί τις βάσεις της, όχι την εξέλιξη της...
Αλλά, θα ικανοποιηθούμε με ότι ανακαλύψουμε;..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 14:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πρέπει να αποκαθηλώσει, όμως, τον εαυτό της...Κι αυτό, είναι δύσκολο, η εξουσία γλυκιά...Πως να πεις,ότι όλα γινονται κατ εντολήν;...Ότι δεν υπάρχουν νόμοι εξουσιαστικοί, αλλά υποτακτικοί;Ότι οι νόμοι του χάους, αυτό δείχνουν;...
Ότι κάποιος ανώτερος, τα ελέγχει όλα και παράλληλα, αρμονικά και τέλεια;....
Πως να παραδεχτεί το ημιτελές, το τέλειο;....

Σήμερα η επιστήμη στο θεμελιώδες επίπεδο δεν εξάγει ακριβείς λύσεις για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. Εξάγει πιθανότητες για τα πιθανά σενάρια. Κι'αυτό λόγω της αβεβαιότητας/απροσδιοριστίας/χάους που επικρατεί. Για να έχει κάποιος απόλυτα ακριβές προβλέψεις για το μέλλον, πρέπει να έχει άπειρη γνώση του παρόντος, κάτι το αδύνατο για τον ανθρώπινο νου. Και εδώ μπαίνει ο Big Brother που τα βλέπει όλα και τα γνωρίζει όλα. Έτσι, μόνο Αυτός μπορεί να ξέρει επακριβώς τι πρόκειται να συμβεί.

Όταν ο Αϊνστάιν έμαθε για την εξίσωση της κυματοσυνάρτησης του Shrödinger και γενικά το θέμα με τις πιθανότητες, είπε χαρακτηριστικά παραπονούμενος: "Ο Θεός δεν παίζει ζάρια". Η επιστήμη λέει πως ο Θεός όντως παίζει ζάρια, ότι δηλαδή δεν υπάρχει προκαθορισμένο μέλλον ή η έννοια της μοίρας. Κάπως παράδοξα όμως η επιστήμη πράγματι λέει πως ο Θεός δεν παίζει ζάρια. Και αυτό από την απόψη της αρχής του χάους και της απροσδιοριστίας. Αλλά η θρησκεία καλεί τον Θεό ως τον τέλειο, τον ανώτατο που ξέρει τα πάντα για το παρόν, το παρελθόν και το μέλλον. Αν το δεις καλά, αυτό δεν αντιφάσκεται στις αρχές στις οποίες στηρίζεται η επιστήμη. Είναι απλά στο άκρο του απείρου που μπορεί μόνο ο ανώτατος να φτάσει. Οπότε κουτσά στραβά, η επιστήμη ΞΕΡΕΙ για Αυτόν που προσδιορίζει τα πάντα με τελειότητα, απλά δεν μπορεί να το παραδεχτεί στα πλαίσια της κατωτερότητας του ανθρώπου.


quote:

Και ναι,φιλε μου, επειδή γράφω βιαστικά, οι λέξεις μερικές φορές, γίνονται μεταφορικές, με συγχωρείς...Έχω τις έννοιες στο μυαλό και βιαζόμενος,για να μη χάσω το νόημα, λέω την ουσία...
Ναι για τη μάζα, έλεγα, γράφοντας όγκο, εννοώντας, φυσικά, την συνοχή της, μέσω του μποζονίου....
Φίλε, είναι απλά τα πράγματα, γι αυτο και πλέον πιστεύω κι η επιστήμη, αναθεωρεί τις βάσεις της, όχι την εξέλιξη της...
Αλλά, θα ικανοποιηθούμε με ότι ανακαλύψουμε;..

Η επιστήμη έχει αρχίσει να αναθεωρεί τις βάσεις της από τον καιρό του φωτοηλεκτρικού φαινομένου και του πειράματος Compton. Μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα οι επιστήμονες νόμιζαν πως είχαν σχεδόν συλλέξει και καταγράψει όλους του φυσικούς νόμους και αρχές. Σκέψου πόσο αφελείς είμασταν... Στηριζόμασταν σε μια φυσική που προβλέπει πως το άτομο είναι ασταθές, στηριζόμασταν δηλαδή σε μια φυσική η οποία θεωρούσε την ύπαρξή μας ως θαύμα των θαυμάτων!!

Αλλά, θα ικανοποιηθούμε με ότι ανακαλύψουμε;..
Χαχαχα... Ποτέ δε θα ικανοποιηθούμε... Με κάθε νέα ανακάλυψη που εξηγεί ένα κενό, δημιουργούνται άλλα δύο κενά ακόμα πιο βαθιά (τρόπος του λέγειν βεβαίως, κατάλαβες τι εννοώ).

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2010, 18:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου LOG, αυτό , είναι το όλο νόημα..Ότι όλα είναι ένα
θαύμα και η επιστήμη, που είχε στηριχτεί στο αίτιο, δεν
βλέπει, μέσα απο το χάος που ανακαλυπτει, την λογική
που περίμενε...
Η λογική πειράζει, που δεν ειναι αιτιατή, έτσι δεν είναι
φίλε μου;...
Αυτή η αβεβαιότητα,που ανακαλυπτει η επιστήμη, δειχνει, ότι
δεν είναι έργο απλά αυτό που ζούμε,αλλά, επιθυμία ενός ανώτερου όντος....Κι η επιστήμη, νοιώθει άβολα, μπρος στο Θεό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 00:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι λογικό και τι παράλογο τελικά;


Ο Feynman (νομπελίστας φυσικός) έλεγε στους φοιτητές του, "μη παραπονιέστε που η φυσική είναι δύσκολη,δε φταίω εγώ, η φύση είναι ΠΑΡΑΛΟΓΗ".


Έχεις διαβάσει κβαντομηχανική τρέχα;(τι ρωτάω τώρα, δεν είναι στις εφημερίδες). Αν είχες διαβάσει όμως, θα ήξερες ότι ένα ηλεκτρόνιο μπορεί να περάσει ένα φράγμα δυναμικού χωρίς να έχει απαραίτητα την αντίστοιχη ενέργεια. Αυτό το φαινόμενο λέγεται φαινόμενο σήραγγος "tunneling" και είναι φαινομενικά παράλογο. Το ανάλογο του στο μακρόκοσμο είναι να μπορείς να περνάς μέσα από τοίχους... Παρόλα αυτά συμβαίνει και ο άνθρωπος το έχει δαμάσει και το χρησιμοποιεί στην ηλεκτρονική και έχει βρει όλες τις αρχές που το διέπουν... Και εξακολουθεί να διδάσκεται ως μη αναμενόμενο φαινόμενο. Όμως αφού συμβαίνει συνέχεια το αποδεχόμαστε και πλέον είναι λογικό να συμβαίνει. Άρα τι είναι λογικό; Κριτήριο της λογικής είναι αυτό να συμβαίνει στη φύση μήπως; Και αν κάτι συμβαίνει στη φύση τότε είναι λογικό;


Δεν είναι μήπως παράλογο ένας ιός που δεν είναι ορατός στο μάτι να μπορεί να σκοτώσει έναν ολόκληρο άνθρωπο; Δεν είναι παράλογο που το άτομο είναι κενό στο μεγαλύτερο μέρος του και μόνο στο κέντρο του βρίσκεται όλη η μάζα του; Δεν είναι παράλογο που πλέον μιλάμε για ηλεκτρονιακό νέφος με πιθανότητα εύρεσης και όχι για σωματίδια κτλ κτλ...Τι είναι λογικό και τι παράλογο;


ΑΝ λέω αύριο μεθαύριο ο άνθρωπος δαμάσει το μποζόνιο, όπως δάμασε το άτομο και το ηλεκτρόνιο τι θα βγεις να πεις τότε; Ότι η ανθρωπότητα δάμασε το Θεό και τον υπέταξε στη βουλησή της; Μην μπερδεύεις το κτίσμα (ακόμα και αν αυτό είναι τρομερά δυνατό και εκτελεί τη βούληση του Θεού) με το κτίστη. Δεν πρέπει να λατρεύεις πχ έναν άγγελο όσο δυνατός και αν είναι γιατί είναι κτίσμα. Το να θεωρείς το μποζόνιο, Θεό είναι λατρεία του υλικού κόσμου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 13:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τπ ποσο νουμερο είσαι, το έχω καταλαβει καιρό τώρα, Βιομηχανικούδη μου,αλλά, πρέπει να το καταλάβουν κι άλλοι η όλοι, απο ότι καταλαβαινω, για να το σταματήσεις...
Γελοιοποιείσαι, μεσα απο τις πληρωμένες σπουδές σου...
Διάβασε καλύτερα, ότι διαβάζεις, γιατι δεν τα καταλαβάινεις καλά και γίνεσαι ότι είσαι, ήτοι νούμερο....
Τυχαίο,;Δεν νομίζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 14:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε IndustrialAngel

Δεν είναι η Φύση που είναι παράλογη, αλλά ο ορισμός του λογικού. Διαμορφώσαμε την έννοια του λογικού μέσα από την άμεση μας αλληλεπίδρασή μας με τον μακρόκοσμο. Χρειασήκαμε χιλιάδες χρόνια μέχρι να συνειδητοποιήσουμε πως ό,τι ζούμε είναι επιφανειακό και μηδαμινό μπροστά στο μεγαλείο του Σύμπαντος. Στον μικρόκοσμο όμως συναντάμε πολλά "παράδοξα" αντίθετα στη λογική μας, όπως την έχουμε σχηματίσει.

Πολύ ορθά αναφέρεις για το φαινόμενο της κβαντικής σήραγγος (κάτι σαν μίνι σκουληκότρυπα) αλλά υπάρχουν πολλά παράδοξα ακόμα πιο "παράλογα". Το φαινόμενο διδάσκεται ως μη αναμενόμενο στο μακροκοσμικό επίπεδο όχι επειδή είναι αδύνατο να συμβεί (όπως οι πλείστοι θεωρούν), αλλά επειδή οι πιθανότητες να εμφανιστεί είναι απειροελάχιστε. Ένας άνθρωπος μπορεί να περάσει μέσα από ένα τοίχο όπως τα ηλεκτρόνια υπερπηδούν σε κβαντικές καταστάσεις που απαιτούν περισσότερη ενέργεια από απ'αυτήν που κατέχουν. Απλά είναι ένα φαινόμενο που εμφανίζεται, πες, 1 φορά κάθε 10^1000000... χρόνια. Όλα υπολογίζονται με πιθανότητες πλέον. Απλά στον μακρόκοσμο η αβεβαιότητα μειώνεται στο απειροελάχιστο (εξαιτίας της αποσυνοχής).


quote:

Τπ ποσο νουμερο είσαι, το έχω καταλαβει καιρό τώρα, Βιομηχανικούδη μου,αλλά, πρέπει να το καταλάβουν κι άλλοι η όλοι, απο ότι καταλαβαινω, για να το σταματήσεις...
Γελοιοποιείσαι, μεσα απο τις πληρωμένες σπουδές σου...
Διάβασε καλύτερα, ότι διαβάζεις, γιατι δεν τα καταλαβάινεις καλά και γίνεσαι ότι είσαι, ήτοι νούμερο....
Τυχαίο,;Δεν νομίζω...

Το ξέρω πως δεν είναι από τη δουλειά μου το τι τρέχει μεταξύ σας, αλλά σας παρακαλώ φίλοι trexagireve και IndustrialAngel ας μη βαρύνουμε την ατμόσφαιρα. Δεν έχω ιδέα τι έχει κάνει ο ένας στον άλλο και, για να το πω στα ίσα, δε φακώ πενιά, όμως μην το φέρνετε στο προσκήνιο τόσο αβίαστα.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 16:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τρέχαγυρευε, δε χάνει ευκαιρία να δείξει τον πολιτισμό του, το ήθος του και τη μόρφωση του. Και εγώ απλώς το υποδεικνύω

Όσο για τις πληρωμένες σπουδές, σε δημόσιο πανεπιστήμιο πάω. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό; Ότι μέσω των φόρων ΕΣΥ πληρώνεις τις σπουδές μου. Άμα δε θες να μορφωνόμαστε μην πληρώνεις φόρους.


Φίλε LQG, ακριβώς αυτό που λες είναι η απάντηση στο ερώτημα που έθεσα. Η αντίληψη μας της λογικής είναι αυτή του μακρόκοσμου. Είναι "συμβατική", επαρκής μεν για τα πρώτα χρόνια της ύπαρξης του ανθρώπου αλλά όσο περισσότερο ο άνθρωπος ασχολείται με το μικρόκοσμο τόσο περισσότερο χάνει την επάρκειά της αυτή η συμβατική σκέψη. Και πρέπει να ξαναορίσουμε το τι είναι λογικό και τι παράλογο

quote:
Απλά είναι ένα φαινόμενο που εμφανίζεται, πες, 1 φορά κάθε 10^1000000... χρόνια.

Φαντάζομαι εννοείς τον άνθρωπο που περνάει μέσα από τον τοίχο γιατί το ηλεκτρόνιο έχει πολύ πιο μεγάλη πιθανότητα και συμβαίνει κάθε μέρα...

Edited by - IndustrialAngel on 31/05/2010 16:59:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 18:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου LOG, μην ανησυχείς,έστειλα τον μικρό να παιξει έξω...
Λέει κάτι ακαταλαβίστικα, μάλλον απο τον αποτομο ήλιο, αλλά τι να κάνουμε; Παιδί χαζό, χαρά γεμάτο...
Επι της ουσίας μας, τώρα,το μποζόνιο, διαπραγματεύεται η επιστήμη, αλλά, είναι αντικείμενο,που δεν έχουμε ακόμη τη διανοητική αντίληψη, που θα το περικλείσει..Κι αυτό γιατί σκεφτόμαστε ατομικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 18:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε τρέχα ποιες οι γνώσεις σου και μιλάς με τέτοιο κύρος; Κβαντομηχανική δεν έχεις διαβάσει ούτε μια παράγραφο, η γνώσεις σου της ατομική θεωρίας σταματάνε στον Μπορ 100 χρόνια πριν. Το κοινότοπος το γράφεις κοινότυπος. Περιμένεις να πάρω στα σοβαρά τις θέσεις σου για το μποζόνιο; Και να συμφωνήσω ότι το μποζόνιο είναι ο Θεός;


Σου λέω το εξής απλό, ότι σε λίγα χρόνια θα έχει μελετηθεί και θα το ξέρουμε τι είναι το μποζόνιο Και μετά θα μπορούμε και να το χρησιμοποιούμε. Εδώ χρησιμοποιούμε ποζιτρόνια στις τομογραφίες, δηλαδή αντιύλη. Αυτό το μυθικό πράγμα που βλέπαμε στο Σταρ Τρεκ σήμερα το έχουν τα νοσοκομεία ως πραγματικότητα(όχι όλα γιατί είναι ακριβό αλλά τέλος πάντων)

http://en.wikipedia.org/wiki/Positron_emission_tomography

Η επιστημονική φαντασία του σήμερα είναι πραγματικότητα του αύριο. Πώς μπορείς να μου πεις με βεβαιότητα ότι ΔΕ θα ελέγξει η ανθρωπότητα το μποζόνι ή έστω δε θα μάθει τα πάντα για αυτό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2010, 20:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ξεχνάς την νανοτεχνολογία,μιλάμε για τρομερό επίτευγμα.Μπορούμε δηλαδή να εκμεταλευτούμε την μοριακή δομή της ύλης και να έχουμε απίστευτα αποτελέσματα,χωρίς να προχωρήσουμε ποιό βαθιά.

Edited by - strangerz2 on 31/05/2010 20:27:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 10:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όλα τα πράγματα, όλα τα υλικά δεδομένα του ανθρώπου, υπάρχει κάποιο όριο. Βιομηχανικούδη μου....Οι αθλητές, παράδειγαμ, σπάνε ρεκόρ ταχύτητας,αλλά, μέχρι ενός σημείου, που αντέχει το σώμα τους,η κατασκευή τους....
Έτσι είναι με όλα..Υπάρχουν όρια, αμετάθετα, που δεν αλλάζουν....Αναφέρεται αυτό, στην...Αποκάλυψη, "ινα μεταθέσει όρια αιώνια", για τον αντίχριστο, αλλά,δεν γίνεται..Όπως, δεν μπορεί να βγει άνθρωπος, απο την γήινη ατμόσφαιρα..Σε κανένα φεγγάρι, σε κανέναν Άρη, καμία Αφροδίτη, δεν θα πάμε ποτέ, ούτε έρχεται κανείς απο κει...
"Ινα πλανήσει και τους εκλεκτούς", λέει, πόσο μάλλον εμάς, που είμαστε χλιαροί;....
Φίλε LOG,για μένα, η επιστήμη, είναι ένας πολύ ωραίος τρόπος, για να πλησιάσει ο άνθρωπος τον Θεό και να επικοινωνήσει μαζί του..Όχι να τον χειραγωγήσει...Κανένα μποζόνιο,ούτε με το CERN,ούτε με άλλο τρόπο, δεν βρίσκεται,για να ελεγχθει κι όλας....
Άρα ρι μένει;
Να εννοήσουμε, ότι πρέπει να πλησιάσουμε αλλιώς τον Θεό και το μποζόνιο...Έχει αυτή τη δυνατότητα ο άνθρωπος, με τη σωστή παρατήρηση....
Και πλέον, έχει το πνευματικό υπόβαθρο, για να δει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 13:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε αφού το λέει η Αποκάλυψη ότι υπάρχουν όρια μας έπεισες... Η ανθρωπότητα τα τελευταία 300 χρόνια ειδικά κάνει ΜΟΝΟ αυτό, σπάει το ένα όριο μετά το άλλο. Κάποιοι, πριν 300 χρόνια, στη θέση σου λέγανε ότι ο ουρανός είναι το όριο του ανθρώπου γιατί εκεί μένει ο Θεός και ότι αν ο Θεός ήθελε τον άνθρωπο να πετάει θα του έδινε φτερά. Σήμερα τα όρια σπάσανε και χιλιάδες αεροπλάνα οργώνουν τους ουρανούς. Εσύ έρχεσαι και λες κάτι αντίστοιχο για το μποζόνιο...μάντεψε τι θα κάνει η ανθρωπότητα(έτσι λέω εγώ).


Όταν ο άνθρωπος δεν ξέρει φυσική στοιχειωδών σωματιδίων και του πετάνε ένα μποζόνιο όλα του φαίνονται μαγικά. Αν ήξερε όμως θα είχε δεί ότι όλες οι έννοιες της κλασσικής φυσικής (μάζα, θέση, ταχύτητα) εκτός από το χρόνο πηγαίνουν για βρούβες όταν μιλάμε για υποατομικά σωαματίδια και κάτω (κουάρκ κτλ κτλ). Ήρθε η ώρα να βρούμε ένα σωματίδιου που στέλνει από το παράθυρο και το χρόνο. Έχεις καταλάβει ρε τρέχα ότι αυτή τη στιγμή κάτι μπορεί να υπάρχει αλλά να συμπεριφέρεται σα να έχει μάζα 0; Αυτό δεν είναι θαύμα; Δε μιλάω για το μποζόνιο μιλάω για το ηλεκτρόνιο. Αν θες να επιχειρηματολογήσεις με κλασσική φυσική έχεις χάσει από τώρα γιατί έτσι και αλλιώς δεν ισχύει

quote:
Σε κανένα φεγγάρι, σε κανέναν Άρη, καμία Αφροδίτη, δεν θα πάμε ποτέ, ούτε έρχεται κανείς απο κει...

Στο φεγγάρι πήγανε το 1969 και φέρανε και πέτρες. Επίσης στήσανε και κάτι κάτοπτρα για λέηζερ που είναι ορατά και σήμερα. Αν δεν πήγαμε να εξηγήσεις πώς υπάρχουν πέτρες από τη σελήνη στα χέρια της ΝΑΣΑ και πώς βρέθηκαν τα κάτοπτρα εκεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 13:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Βιομηχανικέ,πιστευω, ότι έχεις τετράγωνη λογική, ίσως κοντόφθαλμη, αλλά, πές μου, αν πήγαν μια φορά γιατί δεν ξαναπήγαν;.....
Τόσο πολύ το χορτάσανε το φεγγάρι;
Ούτε εκπαιδευτική πτήση πια;
Τόσο σνομπάρισμα;
Δεν νομίζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 13:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί κερδίσανε την κούρσα από τους Σοβιετικούς και δεν είχε νόημα να ξαναπάνε ξοδεύοντας ΤΕΡΑΣΤΙΑ ποσά. Δως τους εσύ λεφτά να δεις πώς θα ξαναπάνε (κάτι δισεκατομυριάκια).


Πρόσεξε τη διαφορά των επιχειρημάτων μας. Εγώ παρέχω θετικά επιχειρήματα δηλαδή αποδείξεις (πέτρες,κάτοπτρα) στα οποία εσύ δεν απαντάς βέβαια γιατί δεν έχεις τι να αντιτάξεις. Εσύ από την άλλη έχεις το εξής αρνητικό επιχειρήματα "επειδή δεν ξαναπήγαν, σημαίνει ότι δεν μπορούσαν να πάνε ούτε την πρώτη φορά". Αυτός είναι ένας νηπιακός συλλογισμός χωρίς στοιχεία... Αν δεν αποδείξεις ότι οι πέτρες είναι ψεύτικες και ότι τα κάτοπτρα φύτρωσαν από μόνα τους στη Σελήνη, δεν μπορείς να ανατρέψεις τα επιχειρήματά μου.


Παρεπιπτόντως λες αν είχαν σκηνοθετήσει την αποστολή στη Σελήνη να τους τη χάριζαν οι Σοβιετικοί και να μην τους ξεμπροστιάζανε; Ένα ολόκληρο κράτος με επιστήμονες που είχε αναπτύξει πυρηνική τεχνολογία δεν κατάφερε να το κάνει αλλά ένας παλαιοημερολογίτης από τη Λάρισα μπορεί; Αφού είσαι τόσο κεφάλι βρες τη θεραπεία του καρκίνου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 14:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανώς αγαπητέ μου Βιομηχανικέ, δεν καταλαβαίνεις, ότι η Σελήνη, είναι ένας ΑΛΛΟΣ πλανήτης, με υλικά και στοιχεία, που μπορεί να ήταν χρήσιμα....Δεν έπρεπε, με τη νέα τεχνολογία υπο διαθέτουν, να πάνε τουλάχιστόν μια φορά;
Τόσο μπανάλ, πια η βόλτα στο φεγγάρι;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 14:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το άλλος πλανήτης μπαίνει στο πάνθεον των ανεκδότων που έχεις πει μαζί με τα πάνω και τα κάτω του σύμπαντος, η ψυχή είναι το σώμα, τα γονίδια δεν ισχύουν κτλ κτλ. Το Σεπτέμβρη με τον κηδεμόνα σου, κόπηκες... Ξαναπές μου πώς λέγεται το φεγγάρι(όχι πλανήτης).


Δεύτερον, η σύσταση της Σελήνης (την ξέρουμε και από τις πέτρες που πήρανε και από φασματογράφους, που είναι όργανα εδώ πάνω στη γη):

http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_rocks δες εδώ και ξεστραβώσου, για πολύτιμα υλικά μιλάς;

Α και παρεπιπτόντως μέσα έχει ένα βράχο από τη Σελήνη, για πες μου παληκάρι μου, πώς τον βρήκανε;

Επίσης λέει ότι πήγανε και άλλες αποστολές αλλά μη επανδρωμένες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 15:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve

Για όλα τα πράγματα, όλα τα υλικά δεδομένα του ανθρώπου, υπάρχει κάποιο όριο. Βιομηχανικούδη μου....Οι αθλητές, παράδειγαμ, σπάνε ρεκόρ ταχύτητας,αλλά, μέχρι ενός σημείου, που αντέχει το σώμα τους,η κατασκευή τους....
Έτσι είναι με όλα..Υπάρχουν όρια, αμετάθετα, που δεν αλλάζουν....Αναφέρεται αυτό, στην...Αποκάλυψη, "ινα μεταθέσει όρια αιώνια", για τον αντίχριστο, αλλά,δεν γίνεται..Όπως, δεν μπορεί να βγει άνθρωπος, απο την γήινη ατμόσφαιρα..Σε κανένα φεγγάρι, σε κανέναν Άρη, καμία Αφροδίτη, δεν θα πάμε ποτέ, ούτε έρχεται κανείς απο κει...
"Ινα πλανήσει και τους εκλεκτούς", λέει, πόσο μάλλον εμάς, που είμαστε χλιαροί;....


Αυτό διαφέρει από τα "όρια" της επιστήμης, ως προς το χρονικό διάστημα που ακολουθεί για να σπάσουν τα ρεκόρ. Τις πρώτες χιλιετίες μετά την εμφάνιση του αυστραλοπιθήκου στη Γη, φαινόταν αδύνατον να παράξουμε έργο αξιοθαύμαστο... Αλλά σιγά σιγά με την ΕΞΕΛΙΞΗ ο άνθρωπος ανακάλυψε την κυνηγετική του φύση, τη φωτιά, το χαλκό, τον κασσίτερο, την μυγοσκοτώστρα, το γκαζόν, την ηλεκτρική σκούπα, την παχυσαρκία, τον υποσιτισμό, τους πλανήτες, τον ήλιο και τα υπόλοιπα αστέρια .... Σιγά σιγά διεύρυνε τις αντοχές του και τις ικανότητές του. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο εξελίχθηκε και η επιστήμη, απλά με πιο γρήγορους ρυθμούς. Δεν υπάρχουν όρια για τον άνθρωπο. Απλά ο άνθρωπος δε διαθέτει τα κατάλληλα μέσα στο παροντικό στάδιο της εξέλιξης ή, ορθότερα, δεν ξέρει πώς να αξιοποιήσει αυτά τα μέσα. Περίπου έτσι είναι και η επιστήμη, μόνο που αυτή εξελίσσεται ραγδαία μετά τις τελευταίες ανακαλύψεις και αξιοποιά επιτυχημένα τις νέες ανακαλύψεις για να προοδεύσει.


quote:

Φίλε LOG,για μένα, η επιστήμη, είναι ένας πολύ ωραίος τρόπος, για να πλησιάσει ο άνθρωπος τον Θεό και να επικοινωνήσει μαζί του..Όχι να τον χειραγωγήσει...Κανένα μποζόνιο,ούτε με το CERN,ούτε με άλλο τρόπο, δεν βρίσκεται,για να ελεγχθει κι όλας....
Άρα ρι μένει;
Να εννοήσουμε, ότι πρέπει να πλησιάσουμε αλλιώς τον Θεό και το μποζόνιο...Έχει αυτή τη δυνατότητα ο άνθρωπος, με τη σωστή παρατήρηση....
Και πλέον, έχει το πνευματικό υπόβαθρο, για να δει...

Η επιστήμη...? Τρόπος για να πλησιάσει ο άνθρωπος το Θεό...? Ουπς... Η επιστήμη δρα ανεξάρτητα της θρησκείας. Δεν τη νοιάζει αν ο Θεός είπε πως δημιούργησε το Σύμπαν μέσα σε 7 μέρες. Η ίδια λέει πως το Σύμπαν υπήρχε από... πάντα! Ποιος να χειραγωγήσει ποιον? Οι επιστήμονες στη CERN ψάχνουν ένα σωματίδιο, και μάλιστα το μόνο σωματίδιο που προβλέπει το Καθιερωμένα Πρότυπο το οποίο δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί πειραματικά. Είναι αναμενόμενο ότι θα βρούμε το μποζόνιο Higgs στον LHC. Δεν είναι κάτι το θεϊκό (υπό την έννοια του θαυματουργικού), είναι μία φυσική οντότητα που συμβάλει στη διαμόρφωση του Κόσμου όπως τον γνωρίζουμε υπό τη φυσική πραγματικότητα.


quote:

IndustrialAngel

Αν ήξερε όμως θα είχε δεί ότι όλες οι έννοιες της κλασσικής φυσικής (μάζα, θέση, ταχύτητα) εκτός από το χρόνο πηγαίνουν για βρούβες όταν μιλάμε για υποατομικά σωαματίδια και κάτω (κουάρκ κτλ κτλ).


Γιατί βγάζεις το χρόνο? Φυσικά και η έννοια του χρόνου είναι για να'ναι στην κλασική φυσική. Πρώτα απ'όλα, ο χρόνος διαστέλλεται με οποιαδήποτε μέτρο της ταχύτητας μεγαλύτερο του μηδενός. Για την επιβαιβέωση του φαινομένου αυτού χρησιμοποιήσαμε υποατομικά σωματίδια, και συγκεκριμένα τα μιόνια. Κάθε δευτερόλεπτο, κοσμικές ακτίνες χτυπούν την ατμόσφαιρα της Γης, αλλά μόνο ελάχιστες καταφέρνουν να εισχωρήσουν μέσα λόγω του μαγνητικού πεδίου της Γης. Στις ακτίνες αυτές περιλαμβάνονται μιόνια (σωματίδια β' γενιάς που έχουν τις ιδιότητες του ηλεκτρονίου αλλά με μεγαλύτερη μάζα) τα οποία ταξιδεύουν με ταχύτητα 0,9999c. Αν δεν λαμβάναμε υπόψην τη διαστολή του χρόνου ή/και τη συστολή μήκους (γιατί αυτά τα δύο πάνε πακέτο, είναι αναπόσπαστα στοιχεία), τότε οι σένσορες στο έδαφος δε θα έπιαναν ποτέ αυτά τα σωματίδια γιατί πολύ απλά θα "εξαφανίζονταν" μέχρι να αγγίξουν το έδαφος. Όμως αυτό δε συμβαίνει. Οι σένσορες λαμβάνουν τα μιόνια. Για την εξήγηση αυτού έχουμε δύο σενάρια: συστολή μήκους ή διαστολή χρόνου που είναι ουσιαστικά το ίδιο πράμα με την έννοια ότι προκαλούν το ίδιο φαινόμενο.

Πάντως σωματίδιο για το χρόνο δεν πρόκειται να βρούμε ποτέ. Και αυτό διότι θα χαλούσε πρώτα απ'όλα η έννοια της διατήρησης της ενέργειας και δεύτερον, διότι ο χρόνος δεν είναι κάποια δύναμη, είναι μία διάσταση.


quote:

Έχεις καταλάβει ρε τρέχα ότι αυτή τη στιγμή κάτι μπορεί να υπάρχει αλλά να συμπεριφέρεται σα να έχει μάζα 0; Αυτό δεν είναι θαύμα; Δε μιλάω για το μποζόνιο μιλάω για το ηλεκτρόνιο.

Έχει τέτοια ιδιότητα το ηλεκτρόνιο...? Συγγνώμη φίλε IndustrialAngel, αλλά θα διαφωνήσω πλήρως. Το ηλεκτρόνιο δεν είναι μποζόνιο, οπότε δε μπορεί να έχει υποστεί αυθόρμητη ρήξη συμμετρίας από μία κατάσταση όπου είχε μηδενική μάζα σε μια έμμαζη κατάσταση, όπως συμβαίνει με τα μποζόνια της ασθενής πυρηνικής αλληλεπίδρασης. Και γιατί να θεωρήσουμε θαύμα κάτι τέτοιο? Αν το πάρεις από την οπτική του πεδίου Higgs, τα άμαζα σωματίδια απλά δεν παρασύρουν το πεδίο. Φαντάσου το σα μία θάλασσα. Τα έμμαζα σωματίδια κινούνται μέσα ή πάνω στη θάλασσα, ενώ τα άμαζα κινούνται έξω απ'αυτήν.


quote:

trexagireve

Προφανώς αγαπητέ μου Βιομηχανικέ, δεν καταλαβαίνεις, ότι η Σελήνη, είναι ένας ΑΛΛΟΣ πλανήτης, με υλικά και στοιχεία, που μπορεί να ήταν χρήσιμα....Δεν έπρεπε, με τη νέα τεχνολογία υπο διαθέτουν, να πάνε τουλάχιστόν μια φορά;
Τόσο μπανάλ, πια η βόλτα στο φεγγάρι;...


Δε θα ονομάζαμε τη Σηλήνη πλανήτης λόγω του μικρού της μεγέθους... αλλά ως περιγραφή της σύστασής της, μπορούμε να την επικαλεστούμε ως πλανήτη. Η Σελήνη, φίλε trexagireve έχει μεν κάποια χρήσιμα στοιχεία, αλλά δεν αξίζουν ουδεμία για μια επόμενη προσεδάφιση στην επιφάνειά της. Σκέφτηκες το κόστος και το κέρδος? Δε χωρούν σύγκριση. Στη Γη ένα πέτρωμα της Σελήνης που θα χρησιμοποιηθεί για παραγωγικούς σκοπούς, δεν είναι παρά μια πέτρα όπως τους χογλακόροτζους που βλέπουμε στις χωράφες

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 18:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, θέλετε και οι δυο να πείτε, ότι δεν υπάρχιε λόγος για να πάνε στο φεγγάρι; Ούτε σαν βάση που λένε εδώ και τόσα χρόνια;...Μια βάση στο φεγγάρι, μια πολιτεία, έλεγαν...Τώρα μιλάνε για τον..Άρη,αλλά, το φεγγάρι,( πλανήτης, ειναι ότι ...πλανάται Βιομηχανικούλη μου)τόσο άχρηστο πια;
Τόσες αποστολές έξω, γύρω,πανω, ούτε μια στο φεγγάρι;
Είστε σίγουροι, ότι το έχετε εξηγήσει στους εαυτούς σας;
Εξέλιξη, φίλε μου LOG;
Ποιά εξέλιξη; Του ανθρώπου, ή της ζωής γενικά, επι γής;
Γιατί, προσωπικά αρνούμαι ότι προέρχομαι απο ...αμοιβάδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 18:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί, προσωπικά αρνούμαι ότι προέρχομαι απο ...αμοιβάδα.

Και όμως ο Θεός διαφωνεί μαζί σου. 4 ώρες της ζωής του ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ τις ζει ως μονοκύτταρος οργανισμός. Αυτό συμβαίνει ακριβώς μετά τη γονιμοποίηση του ωαρίου. Και εσύ και τα παιδιά σου και όλοι μας υπήρξαμε μονοκύτταροι οργανισμοί. Και αυτό είναι αδιαπραγμάτευτη αλήθεια.


quote:
γαπητοί μου φίλοι, θέλετε και οι δυο να πείτε, ότι δεν υπάρχιε λόγος για να πάνε στο φεγγάρι; Ούτε σαν βάση που λένε εδώ και τόσα χρόνια;...Μια βάση στο φεγγάρι, μια πολιτεία, έλεγαν...Τώρα μιλάνε για τον..Άρη,αλλά, το φεγγάρι,( πλανήτης, ειναι ότι ...πλανάται Βιομηχανικούλη μου)τόσο άχρηστο πια;
Τόσες αποστολές έξω, γύρω,πανω, ούτε μια στο φεγγάρι;
Είστε σίγουροι, ότι το έχετε εξηγήσει στους εαυτούς σας;


Και ο ήλιος πλανήτης είναι αφού πλανάται στο γαλάξια. Και ο γαλαξίας πλανήτης είναι αφού πλανάται στο σύμπαν. Και το μυαλό σου που πλανάται διαρκώς πλανήτης είναι. Διάβασε κανένα λεξικό ρε φίλε τουλάχιστον....


Όταν μιλάς με τέτοια έπαρση ότι τα ξέρεις όλα και ότι οι άλλοι δεν ξέρουν ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ. Προσπάθησε να μιλάς με ευγένεια και με λιγότερη έπαρση, για να μην το κάνουμε και αυτό το θέμα χάλι. Σε ρώτησα να εξηγήσεις την παρουσία πετρωμάτων από τη Σελήνη στη γη, ένα εκ των οποίων υπάρχει και σε μουσείο στην Ουάσιγκτον και μπορεί να το δει ο οποιοσδήποτε όπως επίσης και τα κάτοπτρα που έστησαν οι αστροναύτες στη Σελήνη.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_Laser_Ranging_experiment


Από που την αντλείς τη σιγουριά όταν δεν έχεις εξηγήσει αυτά; Δε θα δώσω συνέχεια πιστεύω ο οποιοσδήποτε αμερόληπτα κοιτάει έχει καταλάβει ποιος συνωμοσιολογεί απλώς με λόγια του αέρα και ποιος μιλάει με στοιχεία.


quote:
Η επιστήμη...? Τρόπος για να πλησιάσει ο άνθρωπος το Θεό...? Ουπς... Η επιστήμη δρα ανεξάρτητα της θρησκείας. Δεν τη νοιάζει αν ο Θεός είπε πως δημιούργησε το Σύμπαν μέσα σε 7 μέρες. Η ίδια λέει πως το Σύμπαν υπήρχε από... πάντα! Ποιος να χειραγωγήσει ποιον? Οι επιστήμονες στη CERN ψάχνουν ένα σωματίδιο, και μάλιστα το μόνο σωματίδιο που προβλέπει το Καθιερωμένα Πρότυπο το οποίο δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί πειραματικά. Είναι αναμενόμενο ότι θα βρούμε το μποζόνιο Higgs στον LHC. Δεν είναι κάτι το θεϊκό (υπό την έννοια του θαυματουργικού), είναι μία φυσική οντότητα που συμβάλει στη διαμόρφωση του Κόσμου όπως τον γνωρίζουμε υπό τη φυσική πραγματικότητα.


Μπράβο LQG

quote:
Έχει τέτοια ιδιότητα το ηλεκτρόνιο...? Συγγνώμη φίλε IndustrialAngel, αλλά θα διαφωνήσω πλήρως. Το ηλεκτρόνιο δεν είναι μποζόνιο, οπότε δε μπορεί να έχει υποστεί αυθόρμητη ρήξη συμμετρίας από μία κατάσταση όπου είχε μηδενική μάζα σε μια έμμαζη κατάσταση, όπως συμβαίνει με τα μποζόνια της ασθενής πυρηνικής αλληλεπίδρασης. Και γιατί να θεωρήσουμε θαύμα κάτι τέτοιο? Αν το πάρεις από την οπτική του πεδίου Higgs, τα άμαζα σωματίδια απλά δεν παρασύρουν το πεδίο. Φαντάσου το σα μία θάλασσα. Τα έμμαζα σωματίδια κινούνται μέσα ή πάνω στη θάλασσα, ενώ τα άμαζα κινούνται έξω απ'αυτήν.


Τα ηλεκτρόνια έχουν κυματική και σωματιδιακή φύση. Το κύμα όπως ξέρεις δε μεταφέρει μάζα αλλά ενέργεια...Το ηλεκτρόνιο έχει μια ποσότητα που λέγεται ενεργός μάζα αλλά δεν είναι ακριβώς μάζα με την έννοια την κλασσική

quote:
Γιατί βγάζεις το χρόνο? Φυσικά και η έννοια του χρόνου είναι για να'ναι στην κλασική φυσική. Πρώτα απ'όλα, ο χρόνος διαστέλλεται με οποιαδήποτε μέτρο της ταχύτητας μεγαλύτερο του μηδενός. Για την επιβαιβέωση του φαινομένου αυτού χρησιμοποιήσαμε υποατομικά σωματίδια, και συγκεκριμένα τα μιόνια. Κάθε δευτερόλεπτο, κοσμικές ακτίνες χτυπούν την ατμόσφαιρα της Γης, αλλά μόνο ελάχιστες καταφέρνουν να εισχωρήσουν μέσα λόγω του μαγνητικού πεδίου της Γης. Στις ακτίνες αυτές περιλαμβάνονται μιόνια (σωματίδια β' γενιάς που έχουν τις ιδιότητες του ηλεκτρονίου αλλά με μεγαλύτερη μάζα) τα οποία ταξιδεύουν με ταχύτητα 0,9999c. Αν δεν λαμβάναμε υπόψην τη διαστολή του χρόνου ή/και τη συστολή μήκους (γιατί αυτά τα δύο πάνε πακέτο, είναι αναπόσπαστα στοιχεία), τότε οι σένσορες στο έδαφος δε θα έπιαναν ποτέ αυτά τα σωματίδια γιατί πολύ απλά θα "εξαφανίζονταν" μέχρι να αγγίξουν το έδαφος. Όμως αυτό δε συμβαίνει. Οι σένσορες λαμβάνουν τα μιόνια. Για την εξήγηση αυτού έχουμε δύο σενάρια: συστολή μήκους ή διαστολή χρόνου που είναι ουσιαστικά το ίδιο πράμα με την έννοια ότι προκαλούν το ίδιο φαινόμενο.

Σωστός! Επίσης προσθέτω ότι ήδη η θεωρία της σχετικότητας έχει στείλει για βρούβες το χρόνο. Άρα ότι λέμε στο μικρόκοσμο είναι παράλογο αφού ούτε για μάζα μιλάμε ούτε για χρόνο ούτε για μήκος με την κλασσική έννοια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 19:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ, άλλο το απο τι ξεκινά η ζωή του ανθρώπου κι αλλο η καταγωγή μας, απο ένα μονοκύτταρο οργανισμό,ως εξελικτική διαδικασία....
Πολλές φορές, με εντυπωσιάζει, το πως η επιστήμη, που πρέπει να είναι σοβαρή, λειτουργεί, σε κάποια φάση, σαν κομπογιαννίτικη,δίχως διευκρινισμένους σκοπούς, όπως πρέπει να είναι για να ορίζεται καιη κατρύθυνση, με ασαφείς και σκοτεινές διαδικασίες, που αποσκοπούν σε όφελος λίγων....
Κάπου χάνεται η ουσία, μένει η απλειστία ενός κυνηγού χρυσού...Η τρέλα της δύναμης...
Την ίδια στιγμή, η ικανότητα του ανθρώπου να αντιλαμβάνεται περισσότερα, τον κανει ικανό, επίσης, να νοιώσει, ότι δεν είναι όλα υλικής προελευσεως και δεν αιχμαλωτίζονται, απο την υλή, αλλα, την κατευθύνουν, την κινούν, την καθοδηγούν...
Για πετρώματα απο το φεγγάρι, όπως απο τον Άρη, το ότι δεν ξέρεις για μετεωρίτες, δεν με παραξενεύει,αλλά σε εκθέτει....Δεν το σχολιάζω παραπέρα...Αφού έχει ατμόσφαιρα το φεγγάρι και κουνιέται λογικά κατ εσέ η σημαια, όπως κι έχει σκια ο Άρμοστργκ,σε ένα χώρο, χωρίς κάτι που να κάνει σκιά,τότε φίλε μου, χρειάζεται πραγματικά να μάθεις πολλά,δεν μπορείς να με καταλάβεις...
Και φυσικά, άμα χάφτεις μια τέτοια ιστορία, που δεν έχει καμία απόδειξη, με συνέχεια κάποιας κίνησης, μιας αποστολής, έτσι, εθιμοτυπικής..Εδώ πάνε στον Άρη, στο φεγγάρι δίπλα δεν μπορούν, ή κοστίζει;
Μην ενθουσιάζεσαι, βάλε και λίγο τη λογική σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 19:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve

Αγαπητοί μου φίλοι, θέλετε και οι δυο να πείτε, ότι δεν υπάρχιε λόγος για να πάνε στο φεγγάρι; Ούτε σαν βάση που λένε εδώ και τόσα χρόνια;...Μια βάση στο φεγγάρι, μια πολιτεία, έλεγαν...Τώρα μιλάνε για τον..Άρη,αλλά, το φεγγάρι,( πλανήτης, ειναι ότι ...πλανάται Βιομηχανικούλη μου)τόσο άχρηστο πια;
Τόσες αποστολές έξω, γύρω,πανω, ούτε μια στο φεγγάρι;
Είστε σίγουροι, ότι το έχετε εξηγήσει στους εαυτούς σας;


Προς το παρόν, η Σελήνη είναι άχρηστη για τον άνθρωπο (ως αντικείμενο προς περαιτέρω αξιοποίηση πέρα από τη φυσική του σημασία), όχι επειδή δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα στον άνθρωπο, αλλά επειδή ο άνθρωπος δεν έχει τα μέσα για να κερδίσει από μια τέτοια ενέργεια. Για τον ίδιο λόγο δε χρησιμοποιούμε άλλες καθαρές πηγές ενέργειας, παρόλο που έχουμε βρει τόσες πολλές. Για την ηλιακή ενέργειας ας πούμε... Τα φωτοβολταϊκά σε πλήρη ισχύ αξιοποιούν μόνο το 20% της ακτινοβολίας του Ήλιου, ενώ παράλληλα κοστίζουν... κοστίζουν πολλά. Μέχρι στιγμής, αξιοποιούμε πιο φτηνές πηγές ενέργειας, αν και πολύ πιο βρώμικες. Σκέψου τι μακελιό θα γινόταν αν σταματούσαμε να χρησιμοποιούμε το πετρέλαιο ως πηγή ενέργειας... ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΧΑΟΣ!! Παγκόσμια οικονομική κρίση και όχι μόνο...


quote:

IndustrialAngel

Τα ηλεκτρόνια έχουν κυματική και σωματιδιακή φύση. Το κύμα όπως ξέρεις δε μεταφέρει μάζα αλλά ενέργεια...Το ηλεκτρόνιο έχει μια ποσότητα που λέγεται ενεργός μάζα αλλά δεν είναι ακριβώς μάζα με την έννοια την κλασσική


Ορθός και πληρώνει! Απολογούμαι, δικό μου το λάθος... Πήγα να πω και είπα...

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LQG
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 20:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αφού έχει ατμόσφαιρα το φεγγάρι και κουνιέται λογικά κατ εσέ η σημαια, όπως κι έχει σκια ο Άρμοστργκ,σε ένα χώρο, χωρίς κάτι που να κάνει σκιά,τότε φίλε μου, χρειάζεται πραγματικά να μάθεις πολλά,δεν μπορείς να με καταλάβεις...
Και φυσικά, άμα χάφτεις μια τέτοια ιστορία, που δεν έχει καμία απόδειξη, με συνέχεια κάποιας κίνησης, μιας αποστολής, έτσι, εθιμοτυπικής..Εδώ πάνε στον Άρη, στο φεγγάρι δίπλα δεν μπορούν, ή κοστίζει;

Φίλε trexagireve, γνωρίζεις τη σειρά "Mythbusters" στο Discovery Channel? Σε μια εκπομπή εμφανίστηκε και ο μύθος για το αν η αποστολή στο φεγγάρι ήταν τελικά ένα πλαστό video. Έκαναν όλες τις προσομοιώσεις που να ταυτίζονται με τις συνθήκες στην επιφάνεια της Σελήνης. Όλες επαληθεύτηκαν με μεγάλη επιτυχία. Πιο χαρακτηριστικά πειράματα ήταν το θέμα με τη σημαία και την πατημασία στο σεληνιακό χώμα, αλλά και η κίνηση σε ασθενέστερο βαρυτικό πεδίο. Για τη σημαία και την πατημασιά, έβαλαν απλώς μια σημαία και μια πατημασιά μέσα σε ένα θάλαμου κενού αέρος (η Σελήνη δεν έχει ατμόσφαιρα, κατ'ακρίβειαν ο αέρας είναι εξαιρετικά αραιός παρόμοιος με τη μέση πυκνότητα στο διάστημα, δηλαδή την πυκνότητα των μερικών δεκάδων ατόμων υδρογόνου [κυρίως] ανά κυβικό εκατοστό) και ανέλυσαν την εξέλιξη... Για την κίνηση σε ασθενέστερο βαρυτικό πεδίο (αν θυμάμαι καλά, η επιτάχυνση της βαρύτητας στη Σελήνη είναι 0,6 G) μελέτησαν την κίνηση σε ένα αεροπλάνο που ακολουθεί ανυψωτική πορεία με δεδομένο ρυθμό... MYTH CONFIRMED...

Όσο για το θέμα με τη σκιά που λές, φίλε trexagireve, δε στέκει. Για να υπάρχει σκιά, πρέπει να υπάρχει φως. Στη Σελήνη έχουμε το φως του Ήλιο και το αντανακλούμενο φως της Γης, αλλά και το φως των διάφορων προβολέων του σκάφους προσεληνίωσης και των στολών των αστροναυτών.

Ο άνθρωπος πήγε και στον Άρη, πάλι μία μόνο φορά, ενώ τις υπόλοιπες φορές έστειλαν ρομπότ. Η πρώτη φορά είναι και η πιο ακριβή, αλλά και η πιο κερδοφόρα. Ναι, λοιπόν, ο άνθρωπος τα κάνει όλα για το κέρδος με μείζωνα στόχο το χρήμα και με ελάσσωνα στόχο τον τύπο του έργου, π.χ. εξερεύνηση στην περίπτωσή μας.

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

"Could it be my imagination, the mirror of my fantasy? - A fear-induced hallucination - Or is there no way back from the halo of darkness?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 20:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εξέλιξη της συζήτησης, σε αυτό το σημείο, φίλε LOG, προήλθε, απο το ότι ο άνθρωπος, έχει όρια αμετάθετα, που δεν θα ξεπεράσει...
Κι επιμένω, ότι δεν παμε πουθενά....
Ότι και να λέτε...Σαν φυσικός δορυφόρος το φεγγάρι, έπρεπε να έχει τουλάχιστον 4 βάσεις, διαφόρων εθνών, αν ήταν προσβάσιμος....
Κι αυτό είναι αλήθεια, αν σκεφτείς, ποσους δορυφόρους έχουμε, μια σελήνη, θα έκανε τη δουλειά όλων....Τόσο σπάταλοι είναι;...
Δεν στέκει ρε φίλε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 21:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς ακριβώς λειτουργεί ένας δορυφόρος ξέρεις τρομάρα σου που κάνεις και συστάσεις στην ανθρωπότητα και τη ΝΑΣΑ πώς να κάνει τη δουλειά της;
Ξέρεις γιατί πρέπει να είναι τόσο κοντά στη γη και πού ακριβώς πρέπει να βρίσκονται; Ξέρεις πχ τι σημαίνει ΓΕΩΣΤΑΤΙΚΟΣ δορυφόρος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2010, 22:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή βρε ηλίθιε Βιομηχανικούδη, εδώ και κατι χιλιάδες
μηνύματα σου λέω, ότι πέρασες τις εξετάσεις τους πανεπιστημίου κι εδώ συζητάμε,πως θα γίνει να αφήσει το καθυστερημένο μυαλό σου το στύλ του ανακριτή και του ελεγκτή;
Μιλάμε για πολύ ψώνιο, όχι αστεία...
Δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά με τα παιδικά καμώματα σου...
Όταν δεν ξέρεις τι να πεις, αρχίζεις τις κοτσάνες...
Βρε νούμερο,πάλι εκτός θέματος είσαι;...
Λέμε για το θεόνιο,ιχώρ, δύναμη του Θεού, μποζόνιο, δεν μπορείς μια φορά να παρακολουθήσεις μια συζήτηση;
Αυτό, λέμε, δεν βρισκεται,οπως και να τα εξηγεί η επιστήμη...
Πιστεύεις, μπορείς να είσαι μια φορά, σε διάλογο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy