ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ισλάμ ... μια θρησκεία "δηλητήριο"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 06:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ κύριε Αχμάντ Ελντίν

Είδα ένα βιντεάκι όπου (μάλλον) μιλάς εσύ, σχετικά με το πώς πρέπει να δέρνουμε τη
γυναίκα μας ή τέλος πάντως πώς επιτρέπει το Κοράνι να τη δέρνουμε...

Λες λοιπόν πως όταν η γυναίκα δεν ακούει τον άντρα ή δεν υπακούει στις
εντολές του ή η συμπεριφορά της είναι λανθασμένη (προφανώς σύμφωνα με
τα γούστα του άντρα της), τότε το Κοράνι επιτρέπει να δέρνουμε τη γυναίκα μας, μέτρο που αποτελεί την τρίτη επιλογή, όπως λες, αφού πρώτα ακολουθήσουμε τα άλλα δύο μέτρα που είναι:

1. Να συζητήσουμε μαζί της
2. Αν δεν συνετιστεί, να μην κοιμόμαστε μαζί της
3. Αν δεν συνετιστεί και πάλι, μπορούμε να τη δείρουμε.

Αντιπαρέρχομαι τις υπόλοιπες ανοησίες (και να με συγχωρείς για το χαρακτηρισμό,
αλλά είχα καιρό να δω βίντεο βγαλμένο απ'ευθείας από το μεσαίωνα) που
ακούγονται εκεί μέσα (π.χ. αυτό που λες αυτολεξεί ότι με τον τρόπο που
δίνεται το ξύλο, αποτελεί χάδι και είναι "ξύλο με τριαντάφυλλο"
για τη γυναίκα) και θέλω να σε ρωτήσω:


1. Αν ο άντρας δεν συμμορφώνεται με τις επιθυμίες της γυναίκας του, έχει το δικαίωμα αυτή
να τον χτυπήσει, έστω και σαν χάδι, όπως ακούγεται στο βίντεο;
2. Ουσιαστικά ο άντρας δεν αποφασίζει πότε θα δείρει τη γυναίκα του και δεν μπορεί να
το κάνει, επικαλούμενος ότι αυτή δήθεν δεν τον υπακούει;
3. Ουσιαστικά ο άντρας δεν είναι αυτός που μόνος του καθορίζει τους
κανόνες στο σπίτι,σύμφωνα με τους οποίους θα πρέπει να πορευθεί η γυναίκα, αν δεν θέλει να τρώει ξύλο;

Από το βιντεάκι που είδα, αποκόμισα το συμπέρασμα πως δεν έχει σημασία
αν μπορεί να δείρει τη γυναίκα του (αυτό επιτρέπεται, όπως λες) αλλά
το αν θα πρέπει να συζητήσει πρώτα μαζί της και να τη δείρει μετά ή
να τη δείρει κατευθείαν...

Κλείνω μ'αυτό που λες στον επίλογο (9:53):
"Μπορεί κάποιος να πει πως το να δέρνεις τη γυναίκα σου δεν είναι
πολιτισμένο. Συμφωνώ, αλλά αυτή είναι η πίστη μας."

Να τη χαίρεστε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 13:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν η γυναίκα σου ξέρει καράτε και σε δείρει
αυτή?
Τότε τι προβλέπει το κοράνι σε αυτή την περίπτωση?
Σου επιτρέπει ο Αλλάχ,να καλέσεις...ενισχύσεις???!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 13:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα να μην ανακατευθώ στην συζήτηση...αλλά...όταν
η μακακία περνάει τα σύνορα,δεν μπορώ να κρατηθώ!!

Αχ βρέ Αιθεροβάμων...τι μας έκανες!!!
Ψηλά το κεφάλι,όπως λές,τι έχουμε να φοβηθούμε?
Στό παρελθόν τούς έχουμε φάει στη <μάπα> 400 χρόνια
και δεν εξισλαμιστήκαμε,τώρα θα μας νοιάξει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 14:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ahmad Eldin :
Δεν θα κάτσω να απαντήσω σε όλες τις γελοίες κατηγορίες και επιθέσεις περί Ισλάμ που έχουν γίνει εδώ μέσα.

Γελοίος είσαι εσύ . Εδώ δώ είναι forum για διάλογο και όχι για προπαγάνδα και προσυλιτισμό στην θρησκεία σου . Αν έχεις κάτι να πεις , πέστο ...

Κανείς πορωμένος και αποχαυνομένος όμως δεν προσέρχεται σε διάλογο παρά μόνο για να περάσει τις θέσεις του . Από την στιγμή που δέχεσαι την χειροδικία των γυναικών (όπως είδα στο βίντεο που έδωσε ο macedon ) διότι αυτό λέει η θρησκεία σου αυτόματα παραδέχεσαι την ανωτερότητα του ανδρός και την υποτέλεια της γυναίκας .

Τα παρακάτω λόγια είναι δικά σου (από εδώ ):
Στο Ισλάμ απαγορεύεται μια κοπέλα να παντρευτεί αν δεν μπει στην εφηβεία, μόνο να λογοδοθεί. Πότε μια κοπέλα είναι έφηβη και μπορεί να παντρευτεί στο Ισλάμ;

1) Όταν της έρχεται η περίοδος της
2) Όταν έχει «υγρό όνειρο»
3) Τριχοφυΐα στα γενετικά της όργανα
4) Η ηλικία των 14-15

Όλα αυτά αν συμβούν ταυτόχρονα η ξεχωριστά(δηλαδή όταν δεν έχει περίοδο αλλά παρ όλα αυτά είναι έφηβη) σε μια κοπέλα τότε σηματοδοτούν την εφηβεία της όπου μπορεί να παντρευτεί. ( Τafsir Ibn Kathir, Tafsir Ibn Abbas, Tafsir Jalalayn για τον Κορανικο στοίχο 6:4)

Όταν μια κοπέλα έχει ένα από τα 4 χαρακτηριστικά που είπαμε παραπάνω τότε θεωρείτε έφηβη στο Ισλάμ και είναι σε ηλικία γάμου αφού το επιθυμήσει. Δεν είναι απαραίτητο η αναγκαίο να υπάρχει μόνο περίοδος για την εφηβεία μιας και η περίοδος μπορεί να καθυστέρηση για μια νέα κοπέλα η οποία έχει μπει είδη στην εφηβεία. Διαβάζουμε από έγκυρη ιστοσελίδα για την υγεία ότι η περίοδος μιας κοπέλας μπορεί να έρθει ακόμα και στα 16 η μόλις από τα 9.

Κάτι τύποι απολογητές-καθάρματα σαν και σένα είναι για κρέμασμα στην πλατεία συντάγματος . Εκπροσωπείς , εσύ και το ιερό σου βιβλίο ,την α-λογία την διαφθορά την παιδοφιλία και παιδεραστία (και όχι μόνο) και ήρθες σ΄αυτό το forum να μας πουλήσεις μάθηση και πνεύμα βρε τιποτένιε , ελεεινέ τύπε .

Είναι γελοίο λυπηρό και παράλληλα τραγικό ... στον 21ο αιώνα ζούμε ξανά τον μεσαίωνα ...


Για να ξέρουμε για ποιόν μιλάμε

ΥΓ. Δεν θα δεχτώ παρατηρήσεις από τους συντονιστές του esoterica όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς μου σ΄αυτό το μίσθανο όργανο της διαφθοράς και της απαξίωσης της ανθρώπινης αξιοπρέπειας . Μάλιστα θα πρότεινα να αποτανθείτε στον αρμόδιο εισαγγελέα να επιληφθεί και να εφαρμόσει τους νόμους όπως ορίζει η ελληνική πολιτεία.

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

___________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ
ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ
ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ/ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ Ή ΟΜΑΔΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΟΛΩΝ ΠΟΥ ΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

26/4/2011
___________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 14:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανωτέρω φωτό που κατέθεσες φίλε Αδιαβαστε , ποιού είναι???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 14:51:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός:

Η ανωτέρω φωτό που κατέθεσες φίλε Αδιαβαστε , ποιού είναι???
-----------------------------------------------------

Ποιανού λές εσύ?

Αιθεροβάμων,αρχίσαν τα όργανα!!

Εχεις στο κελάρι ασπίδες και κράνη?
Θα ήθελα εν ζεύγος...παρακαλώ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 14:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:

ΥΓ. Δεν θα δεχτώ παρατηρήσεις από τους συντονιστές του esoterica όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς μου σ΄αυτό το μίσθανο όργανο της διαφθοράς και της απαξίωσης της ανθρώπινης αξιοπρέπειας . Μάλιστα θα πρότεινα να αποτανθείτε στον αρμόδιο εισαγγελέα να επιληφθεί και να εφαρμόσει τους νόμους όπως ορίζει η ελληνική πολιτεία.
=================================================

Και εγώ μαζί σου,προσυπογράφω και καλώ τούς υπόλοιπους
φίλους,που διακατέχονται ορθολογικά να πράξουν το ίδιο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 15:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ανωτέρω φωτό που κατέθεσες φίλε Αδιαβαστε , ποιού είναι???

Είναι του Ahmad Eldin , αυτού παιδόφιλου-παιδεραστή που ήρθε να μας "διαφωτίσει" και που λέει όλα αυτά που είναι με κόκκινα γράμματα στο προηγούμενο post μου .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

___________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΟΛΩΝ ΠΟΥ ΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

26/4/2011
___________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 15:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχος...

"Ποιανού λές εσύ?

Αιθεροβάμων,αρχίσαν τα όργανα!!

Εχεις στο κελάρι ασπίδες και κράνη?
Θα ήθελα εν ζεύγος...παρακαλώ".

Ειλικρινά δεν γνωρίζω αλλα αν όπως υποθέτω είναι του συνδικτύου που υποννοείται , απορώ πως γνωρίζει ότι είναι αυτός...
Θα μου πείς ... τι ψάχνω να βρώ ε???
Ωστόσο θα αναμείνω και την απάντηση του ιδίου για να δώ αν θα επικυρώσει ότι πρόκειται για την φωτό του και μετά θα πάρω θέση...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 15:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ
χρειάζεσαι επικύρωση,για το τι βλέπουν τα ματάκια σου?

Πάρε θέση λοιπόν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 15:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από πού να αρχίσω και από πού να τελειώσω πραγματικά δεν ξέρω. Τόσο ασχετοσύνη περί Ισλάμ πως χωρά σε ένα φόρουμ είναι απίστευτο και ταυτόχρονο εντυπωσιακό. Δεν θα κάτσω να απαντήσω σε όλες τις γελοίες κατηγορίες και επιθέσεις περί Ισλάμ που έχουν γίνει εδώ μέσα.


Άχμαντ Ελντίν

www.islamforgreeks.org
Εκπρόσωπος σωματείου «Ελ Ραχμάν»
Αρθογράφος – Απολογητης – Ιεραπόστολος(Dai) του Ισλάμ




Δηλαδή εσύ φίλε μου , θεωρείς την εικόνα αυτού του παιδιού -του συγκινημένου , που κηρρύτει το κοράνι- σοβαρότητα και ενήλικη στάση όλων όσων την παίρνουν στα σοβαρά???
Τέλος πάντων , προσωπικά δεν θέλω ούτε καν να ασχοληθώ με το θέμα και ιδιαίτερα με το Ισλάμ και αυτό διότι δεν εντάσσεται ΚΑΘΟΛΟΥ στα ενδιαφέροντά μου!

ΣΗΜ:"O φίλος Αδιάβαστος με έχει καλύψει θα έλεγα.."

Νικόμαχε , κάτσε καλάάάά...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 25/04/2011 15:18:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 15:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σα δεν ντρέπεστε λίγο, αμέσως να την πείτε στον Άχμαντ Ελντίν
εδώ βρε τις γροθιές μπουκέτα δεν τις λέμε; γιατί νομίζετε ότι λέγονται έτσι;
όταν "προσφέρονται" στις γυναίκες οι γροθιές είναι σαν να προσφέρεις μπουκέτα με τριαντάφυλλα, ειδικά όταν αρχίζουν οι γροθιές σου και βάφονται με το αίμα της γυναίκας,σαν κατακόκκινα τριαντάφυλλα είναι

που όπως ξέρουμε το κόκκινο είναι το χρώμα του πάθους και του έρωτα
έτσι με την σημερινή οικονομική δυσχέρεια που να βρεθούν λεφτά για τριαντάφυλλα να προσφέρεις στην γυναίκα σου, ενώ μπουκέτα δεν σου στοιχίζουν τίποτα

τώρα βλέπω και τον λόγο που επιμένουν στην μπούρκα,
κάτω από την μπούρκα οι γυναίκες μπορεί να είναι σαν να έχουν κάνει τον σάκο του μποξ

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Edited by - αθεος on 25/04/2011 15:37:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 15:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός:

Νικόμαχε , κάτσε καλάάάά...
=======================================

Τι να κάτσω καλά?
Επρεπε να σου κάνουν ταυτοπροσωπία για να πείς
αυτά τα <βαρύγδουπα> πού είπες στον εκπρόσωπο
των μουσουλμάνων?

Και μου αρέσει ο τρόπος πού προσπαθείς να ανοίξεις
κουβέντα,με φανατικό μουσουλμάνο.
Τον εαυτό σου κοροιδεύεις ή εμάς?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 25/04/2011 15:39:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 16:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είχα αντιληφθεί τις πρόσφατες "εξελίξεις"...

Θα ήθελα εν πρώτοις να παρακαλέσω θερμά για αυτοσυγκράτηση! Σε ένα τέτοιο θέμα και για ένα τέτοιο "μεγάλο ζήτημα", τα μόνα που δεν χρειάζονται είναι υπερβολικές εξάρσεις και ανεξέλεγκτη οργή. Δεν νομίζω πως κάπου -πραγματικά ουσιαστικά- θα ωφελούσαν.

Ο Ahmad Eldin σίγουρα παρεκτράπει και υπήρξε προκλητικός στο πρώτο του μήνυμα, όμως δεν θεωρώ πως αντίστοιχες(ή και μεγαλύτερες) προκλήσεις και προσβολές μπορούν να αποτελέσουν την καταλληλότερη απόκριση.

Σε έναν χώρο που προσπαθεί να προωθήσει τον Φιλοσοφικό Διάλογο (πράγμα σχεδόν "άπιαστο" φορές-φορές όπως πολλοί από εμάς έχουμε παρατηρήσει...), ένα από τα πρώτα πράγματα που ζητούνται να επιτελεστούν σε μία περίσταση σαν αυτή είναι, θεωρώ, να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε το "γιατί" ένας τέτοιος άνθρωπος αισθάνεται την ανάγκη να τοποθετηθεί με έναν τέτοιο τρόπο. Πιστεύω δε, πως από κάποιους έγινε προσπάθεια προς μία τέτοια κατεύθυνση, δυστυχώς όμως όχι από αρκετούς...

Τέλος πάντων, επιφυλασσόμεθα για περαιτέρω τοποθέτηση/εις επί του θέματος και των διαδραματιζόμενων στη συζήτηση, και χρόνου επιτρέποντος καθώς υφίσταται "πρόβλημα" επί του παρόντος. Μία τελευταία -θεωρητικής φύσης περισσότερο- άποψη: όταν έχουμε απέναντί μας "στον διάλογο" έναν ολόκληρο πολιτισμό(έστω θρησκευτικής φύσης) με ιστορία υπερχιλιετή και με πληθυσμιακές ομάδες δισεκατομμυρίων, είναι πρέπον, από την σκοπιά του "ορθού λόγου", της αποδοχής της ποικιλομορφίας του ευρύτερου ανθρώπινου Πολιτισμού(και της βασικής ανεκτικότητας απέναντι σ'αυτήν) και μίας φιλοσοφικής στάσης γενικότερα, να εκκινούμε από στάση σεβασμού -ακομη και αν νιώθουμε πως "μας πνίγει το δίκιο"(για την υποστήριξη του οποίου μπορεί να έχουμε εξάλλου πληθώρα ευσταθών επιχειρημάτων).
Είναι νομίζω και ορθό και απαραίτητο κάτι τέτοιο.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 18:15:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός:

Νικόμαχε , κάτσε καλάάάά...
=======================================

Τι να κάτσω καλά?
Επρεπε να σου κάνουν ταυτοπροσωπία για να πείς
αυτά τα <βαρύγδουπα> πού είπες στον εκπρόσωπο
των μουσουλμάνων?

Και μου αρέσει ο τρόπος πού προσπαθείς να ανοίξεις
κουβέντα,με φανατικό μουσουλμάνο.
Τον εαυτό σου κοροιδεύεις ή εμάς?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 25/04/2011 15:39:52


Νικόμαχε , πάντα στην ζωή μου -το έχεις προσέξει νομίζω- μου άρεσε να δρώ -όχι να αντιδρώ ... με όλα όσα εμπεριέχει ο όρος- και να προσπαθώ ΜΕ ΟΛΟΥΣ να βρίσκω δρόμους και τρόπους επικοινωνίας!
Καθένας είναι υπεύθυνος για τα όσα λέει αλλα και κάνει και όχι εγώ...
Απο την άλλη μεριά , δεν νομίζω ότι θα διέφερα -προσωπική μου άποψη- σε κάτι απο εκείνο που ενδεχομένως διαφωνώ η κατηγορώ -ως ιδέα ή συμπεριφορά- εφόσον το υιοθετούσα έμπρακτα με την εν γένει μου στάση!
Συζήτηση δε , θα άνοιγα με τον οποιοδήποτε ΑΝΘΡΩΠΟ -ΚΑΙ ΝΑΙ , ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΙΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ- και αν θεωρείς ότι σε κοροιδεύω , έχεις επιλογές φίλε μου...ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ...η πιο άμμεση να μην μου μιλάς!
Πάντως , επειδή με ενδιαφέρει να γνωρίζεις θα σου πώ αυτό:"Δεν είχα διαβάσει τα μηνύματα και την συζήτηση που είχε προηγηθεί -λάθος μου??- και άλλο νόμιζα ότι ήταν το πρόσωπο στην φωτό που κατέθεσε ο φίλος Αδιαβαστος!
Θα σου έλεγα φιλικά -πολύ φιλικά- να ηρεμήσεις!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 19:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Admin:
Θα ήθελα εν πρώτοις να παρακαλέσω θερμά για αυτοσυγκράτηση! Σε ένα τέτοιο θέμα και για ένα τέτοιο "μεγάλο ζήτημα", τα μόνα που δεν χρειάζονται είναι υπερβολικές εξάρσεις και ανεξέλεγκτη οργή. Δεν νομίζω πως κάπου -πραγματικά ουσιαστικά- θα ωφελούσαν.

Ο Ahmad Eldin σίγουρα παρεκτράπει και υπήρξε προκλητικός στο πρώτο του μήνυμα, όμως δεν θεωρώ πως αντίστοιχες(ή και μεγαλύτερες) προκλήσεις και προσβολές μπορούν να αποτελέσουν την καταλληλότερη απόκριση.


Απαγορεύεται ο προσηλυτισμός βάσει του συντάγματός μας (άρθρο 13 , παρ. 2). Δεν μπορεί ο κάθε μισθοφόρος τσόγλανος ,να προσπαθεί να χειραγωγήσει και να προσηλυτίσει εμάς ή παιδιά μας στό ισλάμ ... την θρησκεία που ρητά λέει πως πρέπει να σκοτώνουν τους ειδωλολάτρες (δηλ. του Ελληνες) όπου τους βρίσκουν ((9-5, σούρα ελ τέβμπε , μερος 10ο).

Το ισλαμικό δόγμα εμφύτεψε στον ανθρώπινο νου τον υπερ-κόσμιο τρόμο , τον μετα-φυσικό φόβο και την μοιρολατρεία ... μία άριστη τακτική χειραγώγησης των ανθρώπινων μαζών .

Και μήν ξεχνάμε πως και αυτό το δόγμα επιβλήθηκε δια πυρός και σιδήρου ... ποτάμια αίματος έχουν χυθεί από πολλούς λαούς έως ότου εδραιωθεί ... και για όλα αυτά υπεύθυνος είναι ένας πονηρός , δόλιος , κλέφτης , δολοφόνος και ιδιοτελής αγράμματος οδηγός καραβανιών , ο Μουχάμμεντ ή Μωάμεθ, ο οποίος παντρεύτηκε μια πλούσια χήρα και μέσω αυτής κατάστρωσε το υποχθόνιο σχέδιό του για το σταμάτημα της εξάπλωσης του χριστιανισμού , την πλήρη εξαφάνιση του ελληνισμού και κατά συνέπεια την υποδούλωση της ανθρωπότητας κάτω από ένα απόλυτα θεοκρατικό μόρφωμα .

quote:
όταν έχουμε απέναντί μας "στον διάλογο" έναν ολόκληρο πολιτισμό

Δεν τίθεται θέμα πολιτισμού ... κανένα θεοκρατικο-θρησκευτικο δόγμα δεν παρέχει ή παράγει πολιτισμό . Απεναντίας ,εξαφανίζει σχεδόν κάθε πολιτισμικό στοιχείο στο πέρασμά του .

Δείτε τον πολιτισμό που παράγουν στην παρακάτω φωτογραφία

Ο Ιμάμης ευλόγησε το γάμο 450 ζευγαριών. Η πλειοψηφία των γαμπρών ήταν απο 25 μέχρι 30 ετών και η πλειοψηφία των νυφών ήταν ΚΑΤΩ ΑΠΌ 12 ΕΤΩΝ.
Tο Διεθνές Κέντρο Ερευνών για τις Γυναίκες εκτιμά ότι υπάρχουν περίπου 51 εκατομμύρια "αρραβωνιασμένα κοριτσάκια" στον κόσμο, το μεγαλύτερο ποσοστό των οποίων είναι σε μουσουλμανικές χώρες.
Το 30% αυτών των μικρών αρραβωνιαστικών δέχονται βία από το σύζυγό τους.
Κάθε 3 χρόνια, 3 εκατομμύρια αυτών των μικρών μουσουλμάνων υπόκεινται σε ακρωτηριασμούς.
Να υποθέσουμε ότι αυτά τα κοριτσάκια είχαν περίοδο ή ότι έβγαλαν τρίχες στα γεννητικά του όργανα ρε μαλάκα Ahmad Eldin , απόβρασμα της κοινωνίας . Να υποθέσουμε επίσης πως και εσύ νυμφεύθηκες με 12 χρονο ; Σαχλαμαράκια που θα μας κάνεις και μάθημα ... Τι να σου κάνω ρε σκουλίκι που δεν έχω εξουσία ... θα σας τα έκοβα και θα σας τα έχωνα στο στόμα ... καθάρματα ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

___________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ
ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ
ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ/ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ Ή ΟΜΑΔΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ
ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΟΛΩΝ ΠΟΥ ΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

26/4/2011
___________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 20:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Μη φοβάσαι φίλε μου, η αλήθεια δεν έχει να κάνει με φανατισμούς
Ομιλούμε ως ΕΛΛΗΝΕΣ και ουχί Φανατικοί Χριστιανοί
Τα ερωτήματα που πολύ σωστά έθεσε τόσο ο macedon οσο και ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ* με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο
και ξερεις πολυ καλα οτι δεν μιλούν απο θρησκευτικής πλευράς,
θρησκευτικά μπορεί να ανήκει κανείς οπουδήποτε θέλει !
αλλα, άλλο πολιτισμός και αλλο θρησκεία,
κι εκει επέρχεται αναγκαστικά η κριτική ...

Δεν σχολίασε κανείς το πως κανει την προσευχή του ενας μουσουλμάνος
ή αν πιστεύει οτι θα τον περιμένει άφθονο ρυζι στον παράδεισο,
Αλλα το τρόπο που κηρύττει ή επιβάλει αυτα τα πράγματα...

Θα μπορούσα να γεμίσω το θέμα με εκατοντάδες videos που υπάρχουν ,
με γυναίκες που είτε μαστιγώνονται είτε λιθοβολούνται ακόμα
(δημόσια ολα αυτα)
μια και δε νομίζω να είναι τουριστική ατραξιόν ολα αυτα ...
πολυ θα ήθελα την ερμηνεία του κ. Ahmad Eldin ,
αλλα τι τα θέλεις ?

εγω το θέμα το άνοιξα για το μικρο παιδάκι που εχει υποστεί ψυχολογική βια (χωρίς εισαγωγικά) εστω κι ας είναι για "ιερό" σκοπό
Δε με σοκάρουν οι απόψεις των Μουσουλμάνων, και ουτε μπαίνω καν στο διάλογο με ενήλικες ,
αλλα όταν βλέπω ενα επτάχρονο παιδί να βιώνει αυτο το ψυχολογικό σοκ, γίνομαι έξαλλος !!!

Αισθάνομαι ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΣ άνθρωπος και εχω καθε δικαίωμα να ΑΝΤΙΔΡΩ σε οτιδήποτε περιέχει ΒΙΑ και δεν περιέχει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΒΟΥΛΗΣΗΣ !!!
Πως να το κάνουμε μεσα στο DNA μας "ρέει" αυτός ο πολιτισμός εδω και χιλιάδες χρόνια οπως τον εμπνευστήκαν οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι
γι αυτό "κατακρίνουμε" τον οποιοδήποτε θρησκευτικό φανατισμό
(οπουδήποτε υπάρχει)

Τώρα βέβαια δεν τα είπε καλά στον κ.Ahmad εκείνος που τον κάλεσε για ενισχύσεις,
και βρέθηκε εκτιθέμενος ο άνθρωπος, αλλα τι να κάνουμε εμείς ?
ας τον βάλει κάτω να τον κατηχήσει καλύτερα

*εκτός απο μερικούς χαρακτηρισμούς
που καταλαβαίνω όμως οτι ... "πνίγετε" ο άνθρωπος
έχοντας απέναντι του ενα ΜΑΥΡΟ φόρεμα και κάποιος να επιμένει οτι είναι ΛΕΥΚΟ


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 21:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αιθεροβάμμων καλησπέρα!
Με την πρώτη ματιά , είναι "ευκολο" κάποιος και πολύ "λογικό" απέναντι σε ορισμένες ιδέες -όπως αυτών των Θρησκειών- να τοποθετηθεί αυστηρά και να ισχυρισθει ότι είναι εντελώς εκτός "τόπυ και χρόνου" και ότι υποβιβάζουν την νοημοσύνη και αφαιρούν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια με τις ιδέες και τις "ορθές πράξεις" τους...
Δεν θα διαφωνήσω -και το έχω επισημάνει αρκετές φορές- ωστόσο θα παρατηρήσω , ότι ακόμα και αυτοί οι άνθρωποι γαλουχήθηκαν και χειραγωγήθηκαν απο την νηπιακή ηλικία και είναι δέσμιοι των πεποιθήσεών τους ... για μένα είναι για "λύπηση" και σε καμμιά περίπτωση δεν πρόκειται να υιοθετήσω το σκεπτικό τους , το οποίο ούτως ή άλλως δεν εγκρίνω καθόλου!
Ακόμα και αυτοί οι άνθρωποι , ατύχησαν να βρεθούν στο περιβάλλον που βρέθηκαν και το οποίο τους στέρησε και τους στερεί δια βίου την δυνατότητα να ζήσουν αλλα και να σκεφθούν ελεύθερα και όποιος γνωρίζει την δύναμη των πεποιθήσεων και των προκαταλλήψεων , είμαι σίγουρος ότι θα με καταλάβει!
Και κεί ακριβώς είναι το σημείο "τριβής" μου με τις θρησκείες γενικά , στο ότι είναι δογματικές όσο και οι προφήτες και οι Θεοί τους και μάλιστα και εκδικητικοί απέναντι σε κάθε τι διαφορετικά διατυπωμένο....ωστόσο έχω να παρατηρήσω , ότι έστω και αργά ... έστω και δειλά στην αρχή , πολλοί συνάνθρωποί μας αρχίζουν να αντιλαμβάνονται την στρέβλωση -νοητική- που παράγουν και χρειάζεται υπομονή!
Ασφαλώς αντιλαμβάνομαι τον φίλο Αδιάβαστο , τόσο αυτόν αλλα και την οργή του , μα θεωρώ ότι μια τέτοια αντιμετώπιση δεν θα έφερνε τα ποθούμενα αποτελέσματα...αποψή μου και ίσως να κάνω λάθος!
Προσωπικά συμφωνώ απολύτως μαζί του..ΑΠΟΛΥΤΩΣ...ωστόσο ως προς την αντιμετώπιση διαφοροποιούμαι...ίσως και δώ να κάνω λάθος και όλα είναι προς διερεύνηση-συζήτηση!
Θεωρώ ότι η διαμορφωμένη ψυχολογία και οι κώδικες πεποιθήσεων και αρχών που εισήχθησαν κατα την πρώιμη παιδική ηλικία , αποτελούν οδηγό για τις μετέπειτα συνδιαλέξεις των ανθρώπων και με σαφήνεια ορίζουν τόσο την σκέψη , όσο και τις πράξεις τους και στην περίπτωση των Θρησκειών θεωρώ ότι αποτελούν τον ορισμό της ανελευθερίας και της χειραγώγησης του ανθρώπου!
Θεωρώ ότι θα πρέπει να επιδείξουμε αυτο-συγκράτηση και ενηλικη στάση απέναντι σε τέτοιες φωνές -παρουσίες και με επιχειρήματα να σταθούμε απέναντί τους και όχι επιθετικότητα και εκφώνηση απειλών...διότι τότε μπορεί και να νομιμοποιήσουμε την λάθος θέση τους και να τους δώσουμε και τις δικαιολογίες και την νομιμοποίηση που εναγωνίως προφανώς ψάχνουν...που δεν είναι άλλη απο την "Λές-έτε για μένα αλλα εσείς απειλείτε , βρίζετε κοκ"

Άποψή μου και μόνο και δεν διεκδικώ το αλάθητο...αντίθετα!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 21:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άποψή μου και μόνο και δεν διεκδικώ το αλάθητο...αντίθετα!

Ορθότατη η άποψη σου και πολύ σωστά τοποθετημένη,
κι εγώ έχω ενστάσεις ως προς τη φραστική επίθεση και τις διατύπωσα.

αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αποτελεί προστατευτικό ανάχωμα αυτή η γαλούχηση που δέχτηκαν αυτοί οι νέοι άνθρωποι και να τους εμποδίσει να δουν με καθαρό μυαλό και να κρατήσουν τα καλά της όποιας θρησκείας τους και να μπουν στην διαδικασία να σκεφτούν :
"βρε είναι σωστό αυτό ???"

Ρητορικό το ερώτημα:
Ολα αυτά που γίνονται, και θα ενταθούν, στις Μουσουλμανικές Χώρες
εχεις την εντύπωση οτι γίνονται μόνο για τον κάθε Καντάφι,
και την έκαστη Πολιτική εξουσία ?
Το οτι ολα ξεκίνησαν απο τη νεολαία σε αυτές τις χώρες δεν μας λέει κάτι ?
Το οτι η σημερινή κοινωνία της επικοινωνίας δεν γνωρίζει σύνορα ...
δεν μας λέει κάτι ? ...
τι ?
Εγώ θα το ονομάσω ... Ελπίδα



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 22:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθεροβάμων και εσύ γνωρίζεις οτι δεν υπάρχει
ιχνος θρησκευτικής ιδέας μέσα μου.
Και ξέρεις οτι είμαι 100% με το μέρος του ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ,τού
δικού σου,του Εαρινού, του Αθεου και οποιουδήποτε,είναι
εναντίων τέτοιων καθαρμάτων,όπως οι φανατικοί του Ισλάμ.
Η μόνη λύση είναι ένας αστεροειδής τύπου Μέκκας,να ξαναπέσει
σε εκείνα τα μέρη...Καάμπα και πάπαλα όλοι.
Οι χριστιανοί έκαναν πολέμους και έχυσαν αίμα ανθρώπων για να
επικρατήσουν,οι μουσουλμάνοι το ίδιο.
Με μιά διαφορα όμως.Οι χριστιανοί κάποτε σταμάτησαν,αυτοί
συνεχίζουν να εγκληματούν κατά της ανθρωπότητας και σε καιρούς
ειρήνης.

Οταν σου ζήτησα να αποσύρεις το θέμα ήξερα καλά τι θα γίνει.
Και έγινε.Και ξέρω οτι δεν θα μπορέσω να συγρατηθώ και ας το
θέτει ο ίδιος ο Admin.
Και λίγα τούς σούρει ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ.Καθάρματα και θρασύδειλοι
ηλίθιοι είναι.Προσβάλουν την έννοια άνθρωπος.
Προσβάλουν την νοημοσύνη και αναίτια αναπνέουν τον αέρα της Γής.

Εχω δηλώσει σε συζήτηση με τον Dr Jekyl and Mr Hyde,παλαιότερα,
οτι είμαι ρατσιστής μέχρι το κόκαλο.Οχι για το χρώμα του δέρματος,
αλλά πνευματικός ρατσιστής.Θεωρώ τον ΗΛΙΘΙΟ επικίνδυνο είδος
ανθρώπου και οι Ισλαμιστές,είναι τέτοιοι!!

Οποιαδήποτε ποινή θελήσει να επιβάλει ο Admin για το παρόν πόστ
θα είναι απόλυτα σεβαστή.
Δέν άντεχα άλλο.Επρεπε να τα πώ.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

___________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΟΥ
ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ
ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ/ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ Ή ΟΜΑΔΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

26/4/2011
___________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 22:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Bλέπεις φίλε μου εδώ στην πατριδα μας να αλλάζει κανείς και να μην θεωρεί ότι όλα όσα προστάζει η θρησκεία τους , ότι είναι τα απολύτως αληθή???
...είναι πολύ δύκολη αυτή η διαδικασία να "περαιωθεί" και αυτό διότι υπεισέρχονται πολλοί παράγοντες ... συνειδητοί και ασυνείδητοι!
Συμφέροντα που κρύβονται απο πίσω...αδυναμία σκέψεως...μη ανάληψη ευθυνών...και πολλά άλλα που δεν είναι της παρούσης!
Προχθές στην εκκλησία -είχα πάει και γώ τρομάρα μου- άκουγα απίστευτα πράματα να λέγονται δια στόματος Ιερωμένου -τρομάρα του κι'αυτού- που μετέφρε μήνυμα κάποιου Μητροπολίτη και σκεφτόμουν :"Μα είναι δυνατόν να κάθονται να τον ακούνε και να μην γελάνε μαζί του..τουλάχιστον"???
"Ασυναρτησίας λογοτεχνήματα"...χωρις ειρμό και νόημα και όμως φίλε μου και τα έλεγε -ο "Ιερωμένος" - και τον άκουγαν...
Φαντάσου λοιπόν σε μια κοινωνία , όπου η καλλιέργεια και η μόρφωση δεν έχει ακόμα καν κάνει την εμφάνισή της και την παιδεία την έχει αναλάβει -εργολαβία- η επίσημη Θρησκεία τους ... το Ισλάμ...και δές με την δική τους ματιά , το πως φαντάζει και ορίζεται το αληθές...και το ορθό!!!
Να είσαι σίγουρος ότι οι ίδιοι -τώρα που σε διαβάζουν και με διαβάζουν..στην περίπτωση που μας διαβάζουν- αν δεν είναι εξαγριωμένοι ήδη -που το πιστεύω- , τουλάχιστον γελάνε μαζί μας!!!
Ακόμα και αυτά τα κοριτσάκια που έχουν δίπλα τους ως μελλοντικές συζύγους , αντιλαμβάνονται αυτό που κάνουν ως το πλέον ορθό και σε άλλη περίπτωση μπορεί να το θεωρούσαν ως μεγάλο πρόβλημα και αμάρτημα ή έλλειμα...*εννοώ αν δεν αρραβωνιάζονταν σε αυτην την ηλικία...
Ένα θεωρώ ως το απολύτως εξακριβωμένο...
Ο άνθρωπος είναι κοντά στα άλλα και μιμητικό όν...πάνω απ'ολα "υποκείμενο όν"...τωρα τι να σου πώ???
"Πίάσ'τ'αυγό και κούρευτο"...????

Η άποψή μου είναι ότι ορισμένοι το γνωρίζουν πολύ καλά αυτό και το χρησιμοποιούν δεόντως φίλε μου...όλα -τα μέσα- για την εξουσία είναι θεμιτά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 23:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω φίλε μου Εαρινέ,το ξέρω!

Δεν μπορώ να κρατηθώ όμως...δεν ξέρω γιατί.
Οταν βλέπω βαναυσότητες,με πιάνει νοητική κρίση.

Θα μου πείς αν μπορούσα να επέμβω δυναμικά δεν θα γινόμουν
το ίδιο με αυτούς?

Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα...λένε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2011, 23:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καταλαβαίνω και γι'αυτό δεν σε παρεξηγώ , αντίθετα μάλιστα και ασχέτως των "κοντρών" που ενίοτε ανάμεσά μας υπάρχουν...έχεις δίκιο , ωστόσο θα "πρέπει" όλοι μας να μην το χάνουμε αυτό το δίκιο μας . κρατώντας σταθερές τις θέσεις μας...και τις αξίες μας που ως άνθρωποι και ως λαός -ελπίζω- έχουμε , άσχετα απο τα όποια "κουσούρια" μας!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ahmad Eldin
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 00:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αρχικά μπαίνοντας εδώ μέσα στο φόρουμ είδα ότι αρκετοί από εσάς προσβάλετε την πίστη μου και την πίστη αρκετών συμπατριωτών μας που έχουν επιλέξει το Ισλάμ ως πίστη τους. Με βάση αυτό και κυρίως να σας καλέσω στην εκδήλωση μας οπου θα συζητήσουμε όλα αυτά που αναφέρθηκαν καθώς και πολλά άλλα, μπήκα εδώ μέσα και έκανα την εγγραφή σαν μέλος.

Σας έστειλα το ποστερ και μετά με ακόμα ποιο μεγάλο μισός και μένος και δίχως κανένα πολιτισμό, η χυδαιολογία αυξήθηκε ενώ η ειρωνεία περίσσευε. Αυτό είναι το φόρουμ οπου γίνονται φιλοσοφικοί διάλογοι και κόσμιες συζητήσεις; Αυτό είναι το φόρουμ που τα μέλη του καύχιουνται για πολιτισμό και κουλτούρα; Πραγματικά μεγάλη απογοήτευση.

Εγώ θα μείνω σε κυρίως δυο πράγματα, (πέρα από τις απαντήσεις που ακολουθούν). Στην παραβίαση των κανόνων του φόρουμ και την ανικανότητα αυτών που επιτίθενται στο Ισλάμ και να μπουν σε μια διαδικασία επιχειρηματολογίας, καταλήγοντας να μένουν με το μοναδικό «όπλο», την επίθεση προς το πρόσωπο.

Δεν πρόκειται να ξαναγράψω καμία απάντηση γιατί 1) δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου 2) δεν αξίζουν ορισμένοι χυδαιολόγοι καμία σοβαρή με επιχειρήματα απάντηση από εμένα και 3) η πρόθεση μου κυρίως είναι να σας καλέσω στην Εκδήλωση μας(http://tikaras.files.wordpress.com/2011/04/yellow_glitter_fractal_art.jpg), και να κτίσουμε γέφυρες κατανόησης.

Αυτά τα λίγα ως εισαγωγή, για τις προθέσεις μου και το πώς βλέπω αυτό φόρουμ. Ας περάσουμε να απαντήσουμε σε ορισμένους:

Macedon

Αντιπαρέρχεσαι το πιο σημαντικό σημείο όπως λες και το αποκαλείς ανοησία. Αντιπαρέρχομαι και εγώ με την σειρά μου τις δικιές σου αστοχίες και υπογραμμίζω το λογικό σφάλμα στον συλλογισμό σου όταν προσπερνάς μια σημαντική παράμετρο που θέτει το Ισλάμ ΟΤΑΝ υπάρχει το ελαφρύ αυτό χτύπημα (ναι χάδι είναι) που είναι και η τρίτη και τελευταία επιλογή όταν ο διάλογος και ο χωρισμός αποτύχουν.

Η γυναίκα δεν μπορεί να χτυπήσει τον άνδρας της γιατί ο άνδρας είναι ο στυλοβάτης και ο κουμανταδόρος σε ένα σπίτι πάντα κατά τους κανόνες του Ισλάμ και όχι με δικές του επιθυμίες. Ο άνδρας είναι υποχρεωμένος να μην αγγίξει την γυναίκα του, εάν πρώτα δεν κάνει διάλογο, και δεν την αποχωριστεί(γιατί εδώ η γυναίκα μπορεί να τον καταγγείλει). Τέλος ο άνδρας δεν θέτει κανόνες δικούς του αλλά κανόνες σύμφωνα με το Ισλάμ και μόνο για το πώς πρέπει να λειτουργήσει ένα σπίτι. Έτσι λοιπόν αναιρείτε αυτόματα όταν λες «χτύπημα κατά τα γούστα του ανδρός» καθώς επίσης «συμμόρφωση με επιθυμίες με τα γούστα του καθενός»

Στο βιντεάκι στο 9:53 λέω ότι κάποιος ίσως δεν συμφωνεί με τα λεγόμενα μου. ΑΥΤΟ είναι σεβαστό, ΟΧΙ ότι συμφωνώ, αλλά σεβαστή η αντίθετη άποψη.

Να χαίρεσαι την παρατηρητικότητα σου και τον συλλογισμό σου Macedon (επιστροφή της ειρωνείας)

«Αδιάβαστος»

Όσο για σένα δεν απορώ για το επίπεδο σου. Από εθνικισταραδες και φασισταρια δεν περιμένω κάτι καλύτερο. Μονό να χυδαιολογείτε ξέρετε και όχι να έρχεστε σε αντιπαράθεση με λογικά επιχειρήματα. Όσον αφορά την χειροδικία στη γυναίκα καλύτερα να ρίξεις μια ματιά στο βίντεο καθώς επίσης και στην λογική ασυνέπεια του macedon. Αλλά τι κάθομαι και σου λέω, «αδιάβαστος» δεν είσαι σύμφωνα με το πώς τιτλοφορείς τον ίδιο σου τον εαυτό;

Άτομα που φαντάζονται παιδοφιλιες και ανωμαλίες είσαι εσύ, γιατί αυτό το άρθρο αμόρφωτε (αδιάβαστε ήθελα να πω) έχει να κάνει με την αναίρεση περί παιδοφιλιας.

Το Ισλάμ τραβάει μια γραμμή και θέτει την εφηβεία σαν βάση για μια κοπέλα, και ένα αγόρι να παντρευτεί. Εφηβεία «αδιάβαστε» σημαίνει έξω από τα πλαίσια του να είσαι παιδί. Γιατί όμως δεν τολμάς να παραθέσεις όλο το άρθρο που παραθέτω ιατρική βιβλιογραφία;

Τις υπόλοιπες χυδαιολογίες κατά το πρόσωπο μου τις αντιπαρέρχομαι γιατί δεν πρόκειται να πέσω άλλο πιο κάτω στο επίπεδο σου. Όταν κάποιος δεν ξέρει να επιχειρηματολογεί τότε αναγκαστικά βρίζει. Τυπική αντίδραση του φασίστα. Όσο για περί μεσαίωνα σου ταιριάζει γάντι. Και μιας και είπες για μεσαίωνα οφείλεις σαν Έλληνας μεγαλύτερο χρέος και σεβασμό στους Μουσουλμάνους που σου διαφύλαξαν όλη την αρχαιοελληνική γραμματεία και φιλοσοφία.

Αδιάβαστε για της νύφες διάβασε εδώ http://sarantakos.wordpress.com/2010/03/10/hamas/ και δες πόσο «αδιάβαστος» είσαι με την υπογραφή του Νίκου του Σαραντακου. Η είδηση είναι κάλπικη και την έφαγες αμάσητη. Και μετά θες να κάνεις κριτική για το Ισλάμ;

Όσο για τα εδάφια που βάζεις κόβοντας και ράβοντας χωρίς τα συμφραζόμενα αυτό αποδεικνύει για άλλη μια φορά πόσο κολυμπάς μέσα στην παραπληροφόρηση.

Τα άρθρα αυτά
http://islamforgreeks.org/2009/11/20/explaining-jihad/
http://islamforgreeks.org/2010/02/18/intro-to-sword-quranic-verses/
http://islamforgreeks.org/2010/02/21/misquoted-verse-1/
http://islamforgreeks.org/2010/02/22/misquoted-verse-2/
θα σε βοηθήσουν να ξεκολλήσεις από ορισμένα στερεότυπα για το Ισλάμ, για τον πόλεμο κτλ. Διάβασε τα όμως, μην καταλήξουν και αυτά σαν το Κοράνι που κατέβασες η το αντιμετωπίσεις σαν το «βιντεακι» που σου υπέδειξε ο Macedon. Δηλ άρπα κόλα
Λες ότι απαγορεύεται ο προσηλυτισμός. Δεν υπάρχει προσηλυτισμός. υπάρχει ενημέρωση σωστή για να μην καταλήγουν οι συμπατριώτες μας να ακούνε Ισλαμοφοβικούς και Ισλαμο-υστερίες σαν και του λόγου σου. Συνταγματικά εσύ είσαι ο παράνομος(αρ 14 παρ 3) που βρίζεις και χυδαιολογείς ένα πιστεύω και δεν σέβεσαι να κάνεις ένα πολιτισμένο διάλογο. Η κριτική καλοδεχούμενη και συζητήσιμη όχι όμως η προσβολή.

Όταν όμως ρωτήσουμε εσένα και τους ομοίους σου για τον Μ. Αλέξανδρο που έσφαξε ολόκληρους πολιτισμούς τότε όλοι εσείς οι υποκριτές με μια φωνή θα πείτε «διέδωσε τον Ελληνικό Πολιτισμό» και όταν σας ρωτήσουν ΠΩΣ, θα πείτε με καμάρι «Με το ΣΠΑΘΙ» Το σπαθί του όμως είναι «πολιτισμός» ενώ Οι Κορανικες παραγγελίες που διατάζουν τον πιστό να πολεμήσει ΜΟΝΟ για άμυνα ΚΑΙ ΜΟΝΟ για την προστασία της πίστης του τότε ξαφνικά είμαστε «δολοφόνοι». Η λογική στο μεγαλείο της!

Εαρινός

Το παιδάκι που βάλατε δεν έχει καμία σχέση με το Κοράνι ούτε κηρύττει τίποτα. Το παιδάκι ανήκει στην αίρεση του Σιιτισμου και λέει μια αρχαία ιστορία των Σιιτων. Ο Σιιτισμος κατά το Ισλάμ θεωρείτε αίρεση και έχει καταδικαστεί από τα πρώτους Μουσουλμάνους. Ακόμα όμως και αν είχαμε ένα παιδάκι να κηρύττει το Κοράνι. Που είναι το κακό; Που είναι το παράλογο; Που είναι το άσχημο; Όταν ένα σενα παιδάκι δούμε να μιλάει η να έχει κλίση προς σε μια τέχνη κτλπ γιατί θα το πούμε ταλαντούχο ενώ το παιδάκι που μιλάει για πίστη θα πούμε ότι είναι κακόμοιρο και καταπιεσμένο; Γιατί αυτά τα δυο μέτρα και σταθμά. Άλλο εάν δεν πιστεύετε στο Θεό ( εάν είναι αυτή η περίπτωση) Γιατί εκεί ο διάλογος πρέπει να πάει αλλού και όχι στο παιδάκι και να αποκαλείτε το Ισλάμ με βάση αυτό «θρησκεία δηλητήριο». Καταλαβαίνετε λοιπόν την αστοχία σας κύριοι; Ανοίγετε ένα thread λέγοντας «Ισλάμ θρησκεία δηλητήριο» και δεν έχετε ιδέα αν το βίντεο που αντιγράψατε είναι Ισλαμικό η όχι. Τρώτε, αναμασάτε, καταπίνετε ότι σας σερβίρουν από τις εφημερίδες μέχρι και την τελευταία κουτσομπόλα του δρόμου και αυτό ξαφνικά σας βάζει στο επίπεδο του γνώστη περί Ισλάμ και ανοίγετε κουβέντα, και αυτό όταν έχετε πλήρη μεσάνυχτα.

Για τον ADMIN

Κύριε Admin θα ήθελα πολύ να μάθω τον τρόπο που παρεκτράπηκα και προκάλεσα. Μπήκα εδώ να υπερασπιστώ την πίστη μου και κυρίως να σας καλέσω στην εκδήλωση που θα κάνουμε εμείς οι Έλληνες Μουσουλμάνοι. Αν αυτό είναι παρεκτροπή και πρόκληση τότε πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά. Αλήθεια εάν εγώ παρεκτρέπομαι και προκαλώ τότε το μέλος που έχετε ( τον αδιάβαστο) πως πρέπει να χαρακτηριστεί και να τον αποκαλέσουμε όταν ολοφάνερα και ξεκάθαρα με βρίζει προσωπικά εμένα και την πίστη μου; Κύριε Admin αυτό που γίνετε από μέρους του και από μέρους των υπολοίπων (ορισμένων) είναι παράνομο με βάση των κανόνων που έχετε ορίσει εσείς οι ίδιοι καθώς επίσης παράνομο και από το σύνταγμα (άρθρο 14 παρ 3). Έχω σκοπό να κινηθώ νομικά σε περίπτωση που δεν λάβετε μέτρα για αυτούς που προσβάλουν (και για αυτούς νομική κίνηση ξεχωριστά στον καθένα) και χυδαιολογούν. Δεν είμαστε εναντίον σε μια πολιτισμένη κριτική. Η κριτική είναι καλοδεχούμενη προσπαθώντας να αποδείξετε ότι θέλετε, αλλά κριτική και επιχειρήματα. ΟΧΙ χυδαιολογίες και βρισιές, ΟΧΙ προσβολή.

Αυτά τα λίγα εκ μέρους μου, εύχομαι να σας δω όλους στην Εκδήλωση με κυρίαρχο το πνεύμα της συζήτησης και της κουβέντας και όχι του τσακωμού και της λογομαχίας.

Άχμαντ Ελντίν
www.islamforgreeks.org
Εκπρόσωπος σωματείου «Ελ Ραχμάν»
Αρθογράφος – Απολογητης – Ιεραπόστολος(Dai) του Ισλάμ

___________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΕΥΣΗΣ

26/4/2011
___________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 01:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθεροβάμων
Εσύ κι εγώ γλυτώσαμε πρός το παρόν.
Δεν μας ανέφερε ο Αχμαντινεζαντ,πως τον λένε!!
Εκτός κι αν μας επιφυλάσουν καμμιά εκπληξη...εκρηκτική!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 01:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ahmad Eldin
Αρχικά μπαίνοντας εδώ μέσα στο φόρουμ είδα ότι αρκετοί από εσάς προσβάλετε την πίστη μου και την πίστη αρκετών συμπατριωτών μας που έχουν επιλέξει το Ισλάμ ως πίστη τους.

Αλήθεια οταν μπαίνει ενας Χριστιανός στο site σας Κύριε τάδε*
έχετε την εντύπωση οτι δεν νοιώθει το ίδιο ?
Έχετε βάλει (έντεχνα βέβαια) απέναντι στα Δικά σας κείμενα τον Χριστιανισμό (και ΜΟΝΟ) και κάνετε παραλληλισμούς
και βέβαια ΠΑΝΤΑ το ΣΩΣΤΟ το κάνει το ΙΣΛΑΜ !
μάλλον αυτό προσβάλει ΚΑΙ τη δική μου Θρησκεία κυριε τάδε*

Και κατι αλλο, το να προσβάλλεις μια θρησκεία εκτός απο ύβρεις, γίνετε και με άλλο τρόπο ... αυτόν του site σας

Και μπορεί να προσπαθείτε να πλασάρετε οτι γνωρίζετε την νομολογία
αλλά κι εκει, μόνο οτι σας συμφέρει,και καθαρά για εκφοβιστικούς λόγους .

Αν ενδιαφέρεστε να σας παραθέσω ολόκληρο νομο του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ όπου το site σας είναι καθαρά ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΤΙΚΟΥ χαρακτήρα !

Και αφού το θέλετε έτσι γιατί όχι να το τραβήξουμε,
εκτός φόρουμ εννοείται ... Ευτυχώς στην ΕΛΛΑΔΑ υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τους Μετανάστες και τους δίνουν ΕΛΕΥΘΕΡΑ το δικαίωμα
να πιστεύουν ΟΠΟΥ θέλουν ,
ΑΛΛΑ υπάρχουν και νόμοι που προστατεύουν τους ΕΛΛΗΝΕΣ πολίτες απο κάθε είδους ΑΠΕΙΛΕΣ !


*
(δεν μπορώ να ξερω τα πραγματικά σας στοιχεία και ούτε το επιθυμώ
οταν έρθει η ωρα θα δοθούν ενώπιον της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ Δικαιοσύνης )

ΝΙΚΟΜΑΧΕ
περιλαμβάνομαι αυτοβούλως, έχω δώσει αγώνες και αγώνες στο Διαδίκτυο και ξέρω πολύ καλά τα δικαιώματα μου οσο κανένα άλλο λόμπι


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 03:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ahmad Eldin, βλέπω πως για κάποιον λόγο -αρκετά περίεργο θα έλεγα- "κόλλησες" στο σημείο του μηνύματός μου το οποίο σε θέλει να έχεις παρεκτραπεί και να υπήρξες προκλητικός στο πρώτο σου μήνυμα. Πράγμα που με κάνει και αναρωτιέμαι:
1. για το αν πραγματικά διάβασες το υπόλοιπο μήνυμα...
2. για την υπομονή σου η οποία θα περίμενα να είναι μεγαλύτερη, ειδικότερα εξαιτίας του ρόλου που έχεις και της λειτουργίας που επιτελείς στην οργανωτική δομή της Θρησκείας την οποία ασπάζεσαι.

Θα σου προτείνω λοιπόν, για την ώρα, να ξαναδιαβάσεις το συγκεκριμένο μήνυμα(25/04/2011, 16:49:38), το οποίο σίγουρα δίνει κάποιες απαντήσεις σε ερωτήματα που "έθεσες" και σε κρίσεις τις οποίες κάνεις σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο ο χώρος αυτός προτείνει("επισήμως") να γίνει μία τέτοια συζήτηση. Θα δεις βέβαια αυτές τις "απαντήσεις" στην περίπτωση που αυτήν την φορά θελήσεις να το επεξεργαστείς περισσότερο λογικά και όχι θυμοειδώς...

Εφόσον ζητάς να μάθεις -και καλώς το κάνεις- πού βρήκα την παρεκτροπή και την πρόκληση, αυτές υφίστανται στη διαφαινόμενη διάθεσή σου να ομαδοποιήσεις τις τοποθετήσεις των συμμετεχόντων σαν να προέρχονται από την ίδια πηγή προθέσεων και πεποιθήσεων, στην ευκολία με την οποία παραπέμπεις σε εξωτερικές πηγές χωρίς να απαντάς προσωπικά με ουσιαστικό τρόπο σε καμία κριτική(πράγμα που ξεκίνησες όμως να κάνεις στο 2ο σου μήνυμα και μπράβο σου γι'αυτό) και σα να μην έλειπε αυτό να προσκαλείς -εντός Συζήτησης που σχετίζεται με τα θέματα που σε αφορούν- και για εκδήλωση όπου θα γίνει σε Μουσουλμανικό Σωματείο κάποιος άλλος "Ανοιχτός Διάλογος"... Βρίσκω αρκετά απαξιωτική τη στάση αυτή η οποία επιτείνεται και με φράσεις όπως: "Τόσο ασχετοσύνη περί Ισλάμ πως χωρά σε ένα φόρουμ είναι απίστευτο και ταυτόχρονο εντυπωσιακό" , "Δεν θα κάτσω να απαντήσω σε όλες τις γελοίες κατηγορίες και επιθέσεις περί Ισλάμ που έχουν γίνει εδώ μέσα" , "(...) ελάτε να μάθετε πέντε έξι πράγματα προτού ανοίξετε το στόμα σας περί Ισλάμ και Κοράνι".

Όσον αφορά την ανακοίνωση της σκοπιμότητάς σου να κινηθείς νομικά εναντίον μας "αν δεν λάβουμε μέτρα..."(θα μπορούσαμε να το εκλάβουμε δικαιολογημένα ως απειλή όπως ετέθει), θα σου πω μόνον τα εξής:
Δεν εκφοβιζόμαστε και δεν απειλούμαστε. Ποτέ. Διακινούμαστε πρώτα απ'όλα από τα εσωτερικά μας κριτήρια περί σωστού και λάθους, περί ηθικού και ανήθικου, περί δικαίου και αδίκου, περί αληθούς και ψευδούς... οι οποιεσδήποτε εξωτερικές συνθήκες δεν τροποποιούν τις καταστατικές αρχές αυτού του χώρου και το "σύστημα αξιών" που τον διακατέχει.
Από την άλλη -και με κάθε καλή πρόθεση απέναντί σου- το ότι κάποιος καταφεύγει τόσο εύκολα σε νομικίστικους εκφοβισμούς με ειδοποιεί πρωτίστως για κάποιο ευρύτερο έλλειμα κατανόησης της θέσης απέναντι και μέσα στην κοινωνική και πολιτισμική πραγματικότητα. Δηλ., σαν να υπάρχει μία αδυναμία αποδοχής και κατανόησης της πιθανότητας να υπάρχει όντως κάποιο/α σφάλμα/τα από την πλευρά του μουσουλμανικού κόσμου που να έχει/ουν δημιουργήσει αυτή την τεράστια αντίθεση από την πλευρά κυρίως του λεγόμενου δυτικού κόσμου(και όχι μόνον εκ μέρους αντίθετων θρησκευτικών δογμάτων αλλά σημαντικότερα, των πιο ορθολογικών και "προοδευτικών" τμημάτων της κοινωνίας).

Προς πληροφόρησή σου πάντως, καινούργιε μας φίλε, θα σου πω πως σου δίνουμε δίκιο(όπως έκανα και στο προηγούμενο μήνυμά μου) στο ότι αγανακτείς και νιώθεις προσβεβλημένος για τις ύβρεις που έχεις δεχτεί, η θρησκεία σου επίσης και περισσότερο(υπό τη δική μας οπτική) οι ανθρώπινες ομάδες που βρίσκονται στην πολιτισμική επιρροή του Ισλάμ. Οι παρεμβάσεις/τροποποιήσεις μάλιστα σε μηνύματα είχαν ήδη ξεκινήσει ώρες πριν γράψεις το πιο πρόσφατο μήνυμά σου -πράγμα που δεν εξέτασες καθώς φαίνεται, πριν ξεκινήσεις να ανακοινώνεις "νομικές κινήσεις"(και θα συνεχιστούν και σε άλλα μηνύματα φυσικά).

Μία επιπλέον παράκληση λοιπόν, για να μπορέσει και αυτό το θέμα να συνεχίσει με πιο δημιουργικό τρόπο που θα επαυξάνει την κατανόηση και την επίγνωση όλων μας εάν είναι δυνατόν: συμμετέχοντες και αναγνώστες Μουσουλμάνοι, συμμετέχοντες και αναγνώστες οποιασδήποτε άλλης θρησκείας, ιδεολογικής ή φιλοσοφικής τοποθετήσης, δώστε μία ευκαιρία να υπάρξει μία ουσιαστικά ανοικτή συζήτηση επί του ζητήματος, χωρίς κεντρικούς ιδεολογικούς ελέγχους και επιστασίες αλλά με τις λιγότερες δυνατόν παρεκτροπές. Και δυστυχώς ή ευτυχώς φίλοι του Ισλάμ -"πολύ ευτυχώς" αν ζητήσετε την γνώμη μου, σε μία Ανοικτή Κοινωνία (με φιλοσοφικούς και εξελικτικούς όρους) θα υπάρξει πολλές φορές έντονος αντίλογος. Το ζητούμενο είναι να λειαίνονται όλο και περισσότερο οι υπερβολικές αιχμές και να αυξάνεται η κατανόηση και ο σεβασμός του ενός προς τον άλλον έτσι ώστε να μπορεί να συνεχίζεται ο Διάλογος. Αν αυτός συνεχιστεί, η Ιστορία και οι Φυσικές δυνάμεις και λειτουργίες θα μπορέσουν να επιλέξουν την καταλληλότερη για όλους μας πορεία.

---------------------------------

Σχετικά με την έκκληση για μία γνώμη από πλευράς μας αναφορικά στο πρέπον του τίτλου του θέματος, η οποία εκκρεμεί:
Δεν θεωρούμε πως ο τίτλος έχει κάτι το μεμπτό. Είναι βέβαια μεροληπτικός, προκαταλαμβάνοντας μία θέση(ίσως θα μπορούσε και να κλείνει με ερωτηματικό), είναι σίγουρα δηκτικός, παρολαυτά δεν είναι υβριστικός. Βρίσκουμε ορθότατη την προσεκτική επιλογή του AitheroVamon να χρησιμοποιήσει εισαγωγικά για τη λέξη "δηλητήριο". Αντανακλά δε με δόκιμο τρόπο τη συνισταμένη άποψη μεγάλης μερίδας ανθρώπων και ως εκ τούτου, παρότι θα προτιμούσαμε κάποιον τίτλο που θα κρατούσε μεγαλύτερες "συναισθηματικές αποστάσεις", είναι απόλυτα αποδεκτός.

---------------------------------

Για οτιδήποτε άλλο ξέχασα ή άφησα για μετά... "μετά"!



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 14:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω μόνο μερικές απορίες προς τον Αχμαντ Ελντίν. Αν και από ότι δήλωσε ΔΕ θα (μου) απαντήσει.


Πρώτα πρώτα, ΟΛΕΣ οι θρησκείες είναι κατοχυρωμένες συνταγματικά στην Ελλάδα. Κανένας δε σε εμποδίζει να λατρεύεις όποιο Θεό θέλεις, ΟΣΟ παράλογος και αν φαίνεται στους υπόλοιπους.

1.Έχεις ΜΟΝΟ 2 μηνύματα, δηλαδή ΔΕΝ είσαι παλιό μέλος που σημαίνει ότι γράφτηκες για να απαντήσεις ΜΟΝΟ σε αυτό το θέμα. Το οποίο είναι και σχετικά καινούριο (8/4/11 ή αν βάλουμε πότε ξεκίνησε να "χώνει" ο αδιάβαστος ακόμα πιο πρόσφατο).

Εσύ,λοιπόν, τι ακριβώς κάνεις; "Αστυνομεύεις" το ίντερνετ, γκουγκλάρεις τις λέξεις "forum ισλάμ" και βλέπεις ποιος κατηγορεί το ισλάμ ή μάλλον καλύτερα τις πρακτικές ορισμένων ισλαμιστών/Μουσουλμάνων κτλ και τρέχεις να το υπερασπιστείς;


2.Αυτή η πράξη "υπεράσπισης" γίνεται στα πλαίσια κάποιου χόμπυ/απασχόλησης στον ελεύθερο χρόνο ή κατ'επάγγελμα; Συγχώρα με για την αμάθεια και την αδιακρισία μου αλλά αυτό που δηλώνεις :"Εκπρόσωπος σωματείου «Ελ Ραχμάν»
Αρθογράφος – Απολογητης – Ιεραπόστολος(Dai) του Ισλάμ" είναι επάγγελμα;;;; Αν ναι ποιος σε πληρώνει;;;;


Με λίγα λόγια ΠΟΙΟΣ είσαι κύριε Αχμάντ, και ποιοι ακριβώς είναι μαζί σου;;;;

3. Το θέμα ξεκίνησε από μια άλλη αφορμή. Η γνώμη η δικιά σου ποια είναι για το 6χρονο παιδί που κηρύττει το λόγο του Θεού;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 14:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

αχ! τρελό αγόρι !
< κάνε κλικ να κλικαθείς >

Edited by - zip on 26/04/2011 16:02:56

_____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ
ΑΠΑΞΙΩΣΗΣ ΠΟΥ ΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

26/4/2011
_____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2011, 17:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει προσηλυτισμός. υπάρχει ενημέρωση σωστή για να μην καταλήγουν οι συμπατριώτες μας να ακούνε Ισλαμοφοβικούς και Ισλαμο-υστερίες σαν και του λόγου σου.
Ναι, αλλά πρέπει και να μας εξηγήσης την διαφορά ανάμεσα στην ενημέρωση και τον προσηλυτισμό.
Ετσι δεν είναι;
Δηλαδή εαν ήθελες να προσηλυτίσης, τι διαφορετικό θα έπραττες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy