ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Άλσος Λογγίνου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
steviegreek
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 00:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και έχω διαβάσει πολλές φορές θέμα σε αυτό το φόρουμ σήμερα που κοίταζα και έτυχε να πέσω σε αυτό το θέμα αποφάσισα να εγγραφτώ για να απαντήσω.

Είμαι κάτοικος της περιοχής από όταν γεννήθηκα,και το έχω επισκεφθεί άρα πολλές φορές.Άπειρες. Σε πολλές από αυτές τις φορές έτυχε να φοβηθώ αλλά κυρίως αυτό οφειλόταν σε δικές μου προκαταλήψεις.Ωστόσο έτυχε να μου συμβούν παράξενα πράγματα εκεί,και σας ειδοποιώ πως οι όποιες ιστορίες έχουν ακουστεί δεν είναι αβάσιμες.

Παρακαλώ έχετε υπ' όψιν σας πως αν και έχω διαβάσει αρκετά άρθρα του κύριου Γιαννουλάκη και έχω 3 βιβλία του,δεν έτυχε ποτέ να διαβάσω το άρθρο του για το Λογγίνο. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει πότε εκδόθηκε αυτή η ιστορία,ποιο έτος δηλαδή.

Καταρχάς θα ήθελα να σας δώσω μια διαφορετική εικόνα για αυτό το άλσος από τη σημερινή,αυτή που είχε και το 2011,και να σας πω πως ήταν όταν το γνώρισα,όταν άρχισα να πηγαίνω εκεί ως παιδί για να παίξω με άλλα παιδιά.Σήμερα είμαι 25. Θα σας πω πως 12-15 χρόνια πριν ήταν πολύ διαφορετικό. Καταρχάς υπήρχε ένα εγκαταλελλειμένο κτήριο από τη μεριά της Μάρκου Μουσούρου,δίπλα από τις σκάλες. Δεύτερον υπήρχε ΠΟΛΥ περισσότερη βλάστηση. Αυτό που βλέπετε τώρα είναι ίσως το 30% των φυτών που είχε κάποτε αυτό το άλσος.
Ήταν γεμάτο ψηλά δέντρα και χοντρούς πυκνούς θάμνους,σε σημείο μέσα από το άλσος να μη βλέπεις καμία πολυκατοικία.Καταλαβαίνετε αφού σας λέω πως χάθηκε το 70% της βλάστησης,ότι οπτικά και ακουστικά το άλσος ήταν τελείως διαφορετικό από σήμερα.Η κοπή αν θυμάμαι καλά είχε γίνει γύρω στο 2003-2004.Ήταν η εποχή όπου σε διάφορα μέρη του κέντρου της Αθήνας γινόταν το lifting για να φαίνεται όμορφο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες... Τότε η παιδική χαρά ήταν εγκαταλελλειμένη και αυτή,και είχε κάτι παλιές τσουλήθρες και τραμπάλες,σκουριασμένες,ακόμα και επικίνδυνες για τη δημόσια υγεία,ετοιμόρροπες κούνιες και τσουλήθρες με κοφτερές αιχμές.Επίσης το 2003-4 έβγαλαν όλες τις παλιές τσουλήθρες,τραμπάλες,κτλπ και τις αντικατέστησαν με καινούριες,και βάλαν αυτό το πράσινο σιδερένιο κλουβί γύρω-γύρω.

Επίσης ίσως να αξίζει να σημειωθεί πως το όνομα του το άλσος το οφείλει στον Άγιο Λογγίνο.
Ο Άγιος Λογγίνος είναι αυτός ο Ρωμαίος στρατιώτης που είχε τρυπήσει με τη λόγχη του τον Ιησού Χριστό,και που αργότερα έγινε χριστιανός και θανατώθηκε από τη Ρώμη για αυτό το λόγο. Μερικοί λένε πως η λόγχη του Λογγίνου (spear of destiny) είναι θαυματουργή και πως για αυτό πολλοί ψάχνουν να τη βρούν..

Αναφέρθηκε κάτι για εικονοστάσι. Αν η κοπέλα εννοούσε αυτό που έχει την εικόνα του Αγίου Λογγίνου,τότε κάτι δεν πάει καλά. Το εικονοστάσι αυτό υπάρχει σε αυτό το σημείο από όταν θυμάμαι το άλσος,δηλαδή τουλάχιστον από όταν ήμουν 7 χρονών,δηλαδή τουλάχιστον από το 1994.

Τώρα όσον αφορά τα παράξενα,ανεξήγητα και υπερφυσικά....

1ον Τα τύμπανα.

Τι έχει συμβεί σε εμένα ή έχω ακούσει:
Το πρώτο παράξενο που έχω γίνει μάρτυρας εγώ ο ίδιος αλλά έχω ακούσει και από άλλους να το συζητάν έχει να κάνει με ήχους τυμπάνων. Είχα βγει χωρίς συγκεκριμένο λόγο από το σπίτι μου,έχοντας αποφασίσει να πάω έναν περίπατο μέσα στο βράδυ χωρίς συγκεκριμένο λόγο,και κατέληξα εκεί.Εκατσα σε ένα παγκάκι να καπνίσω ένα τσιγάρο.Καθόμουν από τη μεριά προς την πλατεία του νεκροταφείου.
Συνειδητοποιώ κάποια στιγμή ότι ακούω κάτι τύμπανα. Ο ήχος φαινόταν να έρχεται από τη κατεύθηνση προς τη στροφή του άλσους,δηλαδή στη γωνία του νοητού σχήματος Γ που έχει το άλσος. Μου φάνηκε περίεργο και είπα να πάω προς τα εκεί. Όταν έφτασα στη στροφή,από όπου φαινόταν να προέρχεται ο ήχος δεν ακουγόταν τίποτα.Απόρησα.Σκέφτηκα πως θα ήταν η ιδέα μου. Αποφάσισα μιας και είχα φτάσει ως εκεί να συνεχίσω τη βόλτα μου πηγαίνοντας προς το Παγκράτι.Έτσι ξεκίνησα να πηγαίνω προς την άλλη άκρη του άλσους,εκεί που είναι τα σκαλιά που βγάζουν στη Μάρκου Μουσούρου. Καθώς ανέβαινα τα σκαλιά άκουσα πάλι τα τύμπανα...
Και πάλι ο ήχος φαινόταν να έρχεται από το κέντρο του άλσους,από τη γωνία του,τη στροφή του.Πήρα την απόφαση να ξαναγυρίσω πίσω στο κέντρο.Με το που κατέβηκα τα σκαλιά ο ήχος εξαφανίστηκε...

Σχολιασμός: Το παράξενο της υπόθεσης είναι πως αυτό δεν εξηγείται με βάση τη φυσική. Δηλαδή ακούς τον ίδιο ήχο στις 2 άκρες,και στις 2 άκρες καταλαβαίνεις πως ο ήχος έρχεται από το κέντρο,αλλά στο κέντρο δεν ακούγεται τίποτα!! Και φυσικά εννοείται ότι δε βλέπεις πουθενά τα τύμπανα. Αυτό όσες φορές έχει συμβεί έχει συμβεί βράδυ,αλλά όχι όλα τα βράδια.


2ον ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΦΩΣ

Τι συνέβει.
Υπάρχει ένα συγκεκριμένο σημείο μέσα στο άλσος που έχω ακούσει από κάποιον ότι έχει δει φάντασμα. Εγώ δεν είδα... φάντασμα,ή τουλάχιστον έτσι όπως το εννοούμε οι περισσότεροι το φάντασμα. Αυτό που είδα ήταν ένα ιπτάμενο σφαιρικό φως (orb),με γυμνό μάτι. Υποθέτω με βάση όσα διάβασα αργότερα πως ίσως πρόκειται για το φαινόμενο Willow (the) Wisp,αλλά δεν είμαι σίγουρος. Και πάλι νύχτα ήτανε και είχα πάει με έναν φίλο μου τον Μιχάλη. Καθόμασταν
σπίτι μου και βαριόμασταν πολύ και αποφασίσαμε να βγούμε έξω για... κυνήγι φαντασμάτων!
Μας αρέσουν και των 2 ιστορίες για παράξενα και φαντάσματα,και έχουμε επιχειρήσει κάποιες φορές να κάνουμε θεματικές επισκέψεις τύπου Legend Tripping. Και έτσι πήγαμε εκεί. Το φως αυτό ήταν ανάμεσα από κάτι θάμνους. Εμείς πηγαίναμε πίσω από τους θάμνους με φακό και φωτογραφική μηχανή για "εξερεύνηση" γιατί κάτι σαν να μας έλεγε πως κάτι θα βρούμε..
Το πρώτο παράξενο της υπόθεσης ήταν ένα ανοιχτόχρωμο ωχρό πυκτό υγρό που υπήρχε πάνω στα φύλλα των δέντρων και φωσφόριζε. Φαινόταν να πήζει και άρα υπέθεσα πως ίσως κάτι πέρασε από 'κει,ακούμπησε και άφησε αυτή τη φωσφορίζουσα ουσία. Πηγαίνοντας πιο βαθιά στους θάμνους διακρίνω αυτό το φως.Στάθηκα να το αφουγκραστώ και παρατήρησα πως ήταν 1 και ίπτανται,και άρα σκέφτηκα πως δεν ήταν π.χ. το μάτι κάποιας γάτας ή άλλου ζώου.Αμέσως μόλις το συνειδητοποίησα ένιωσα ένα παράξενο φόβο και εκείνη τη στιγμή το φως άρχισε να κινείται προς το μέρος μου!!! Αμέσως χωρίς να το σκεφτώ έκανα πίσω και φώναξα στο Μιχάλη να βγούμε από τους θάμνους και αρχίσαμε να τρέχουμε να βγούμε έξω.Τη στιγμή που φώναξα το όνομα του,άρχισε να ακούγεται και ένα τρομακτικό βουητό και ταυτόχρονα να σείονται τα δέντρα και οι θάμνοι που ήταν εκεί κοντά,με τέτοια μανία που φαντάζομαι θα είχαν αν φύσαγε άνεμος 9 μποφόρ... Έλα όμως ντε που ούτε φύσαγε,ούτε έκανε σεισμό εκείνη τη νύχτα,και το ταρακούνημα έγινε μόνο στα γύρω φυτά από το φως,και όχι στο υπόλοιπο άλσος. Ήταν καλοκαίρι και Αύγουστος συγκεκριμένα,και όλη μέρα δεν φύσαγε καθόλου.Τρέχοντας λοιπόν φτάσαμε στα ξύλινα κάγκελα και περάσαμε από πάνω τους βγαίνοντας στο χωμάτινο μονοπάτι που διαπερνάει το άλσος και εκείνη τη στιγμή γυρίσαμε να κοιτάξουμε πίσω να δούμε αν μας ακολούθαγε... Δεν μας ακολούθησε. Σε επιφυλακή μείναμε κάμποση ώρα να κοιτάμε δεξιά και αριστερά προς τη γενική κατεύθηνση από όπου ήταν το φως μπας και δούμε να πετάγεται έξω από τους θάμνους.Πρέπει να στεκόμασταν γύρω στα 5 λεπτά τα οποία φάνηκαν αιώνες όρθιοι κοιτάζοντας προς εκείνη τη κατεύθηνση όταν παρατηρήσαμε ένα κλαδί δέντρου να κουνιέται πάνω-κάτω αφύσικα.Ούτε ο αέρας (που δεν φυσούσε) θα μπορούσε να το κουνάει έτσι. Καθόμασταν και το κοιτούσαμε,και το κοιτούσαμε,μέχρι που κάποια στιγμή σταμάτησε. Εμείς στεκόμασταν ακόμα εκεί,και είχαμε αρχίσει να σχολιάζουμε.Νιώσαμε πως μάλλον υπερβάλαμε και πως ήταν η ιδέα μας μετά από λίγο.Αποφασίσαμε να ξαναπροσεγγύσουμε το σημείο. Πλησιάσαμε λοιπόν,και όταν πήραμε το θάρρος να ξαναμπούμε ανάμεσα στους θάμνους,καθώς μπαίναμε άρχισε πάλι το βουητό πιο δυνατό από ποτέ και οι θάμνοι και τα δέντρα να κουνιούνται βίαια με αφύσικο τρόπο,ενώ ταυτόχρονα νιώσαμε να πέφτει σε 1-2 δευτερόλεπτα αισθητά η θερμοκρασία,τουλάχιστον 10 βαθμούς σε σημείο να νιώσουμε πως κρυώναμε. Ξανατρέξαμε να βγούμε έξω,και αυτή τη φορά αποφασίσαμε να φύγουμε. Αρκετά είχαμε δει.

Σχολιασμός: Για αυτή την ιστορία μιλήσαμε σε δικούς μου ανθρώπους όταν γυρίσαμε σπίτι μου.
Κανείς δεν μας πίστευε.Το πήρανε για αστείο.Αποφάσισα μετά από αυτό να μη ξαναμιλήσω για αυτό το θέμα και να το κρατήσω για πάρτι μου.Χρόνια μετά και χωρίς να μιλήσω σε κανέναν άλλο για αυτό καθόμουν με έναν άλλο φίλο μου και η συζήτηση μας πήγε σε αυτό το άλσος,και έτυχε και μου είπε πως σε εκείνο ακριβώς το σημείο είχε δει... φάντασμα. Αυτός είπε πως είχε δει κανονικό φάντασμα,δηλαδή με μορφή ανθρώπου. Από κείνη τη στιγμή σκέφτηκα πως ίσως δεν ήταν κακό να πω την δική μου ιστορία και ίσως να μην ήταν όλα στο μυαλό μου τελικά.
Μετά από κάμποσα χρόνια αγόρασα τον πρώτο μου υπολογιστή και για πρώτη φορά έβαλα ίντερνετ στο σπίτι μου.Με τη βοήθεια του google μπήκα σε site και forums που ασχολούνται με περίεργα θέματα και έκπληκτος είδα πως σχεδόν σε κάθε τέτοιο φόρουμ υπήρχε και ένα thread με ιστορίες για το Λογγίνο...

Κλείνοντας...
Θα ήθελα να πω πως και στον ίδιο τον εαυτό μου έχουν συμβεί,αλλά και από άλλους έχω ακούσει ιστορίες για paranormal στο άλσος αυτό.Κοινό στοιχείο των ιστοριών είναι πως αυτά συμβαίνουν νύχτες,και πως επίσης δεν συμβαίνουν πάντα,αλλά ορισμένες φορές.
Το ότι δεν συμβαίνουν πάντα,προσωπικά προσπάθησα να το ερμηνεύσω με βάση τα όσα λέει ο κύριος Γιαννουλάκης για τα Ρήγματα και τη περιοδικότητα τους,αν και να πω την αλήθεια δεν έχω αποτολμήσει να εξακριβώσω αν υπάρχει συγκεκριμένη περιοδικότητα σε αυτά τα φαινόμενα,σε αυτό το τόπο.Πάντως το γεγονός πως από ότι λέει υπάρχει Ρήγμα στο Παγκράτι,που είναι περιοχή που συνορεύει με το Μετς,με κάνει να υποθέτω πως ίσως το Ρήγμα του Παγκρατίου να φτάνει ως το Μετς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzsebet_bathory
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 02:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους erzsebet_bathory  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για καποιο λογο δεν μπορουσα να μπω στο σαιτ κ εκανα νεο προφιλ.


στο θεμα μας τωρα.
κατ αρχην να σε καλωσορισω φιλε μου κ να πω πως ειναι τιμη μου που το θεμα μου σου κινησε το ενδιαφερον τοσο ωστε να γινεις μελος του σαιτ αυτου.
επισης να πω πως απηλαυσα τον τροπο γραφης σου.
στο δια ταυτα τωρα.
συμφωνω κ αποδεχομαι οτι σιγουρα λαμβανουν χωρα μεταφυσικα φαινομενα ανα απροσδιοριστες περιοδους κ υποθετω οτι εγω δε αντιληφθηκα κατι ειτε γιατι δε ημουν στη καταλληλη στιγμη.. ειτε γιατι δε ηταν νυχτα.... ειτε γιατι δε ολοκληρωσα τη εξερευνηση μου σ ολο το αλσος αλλα πολυ ελαχιστα. αν το ξανα επισκεφτεις κ διαπιστωσεις κατι περιεργο ενημερωσε με ! να σαι καλα !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steviegreek
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2012, 21:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχα με κολακεύεις :p

Τέλος πάντων,γενικά στη περιοχή εκεί γύρω έχω παρατηρήσει και ακούσει για παράξενα πράγματα. Για παράδειγμα σε πολύ κοντινή απόσταση από το άλσος,στο δρομάκι Δόμπολη και ιδιαίτερα στη γωνία του με την οδό Αρχιμήδους,έχει αναφερθεί ότι για άγνωστο λόγο πολλοί άνθρωποι 'φοβούνται' όταν περνάν από εκεί τις νύχτες,και πως νιώθουν πως κάποιος τους παρακολουθεί και πως από στιγμή σε στιγμή κάποιος ή κάτι θα πεταχτεί με κακές διαθέσεις.

Τώρα για το πως μπορεί να εξηγηθεί κάτι τέτοιο υπάρχουν πολλές θεωρίες.
Είναι η ψυχογεωγραφία του χώρου τέτοια ? Συνέβει κάποτε κάτι κακό εκεί και έχει αποτυπωθεί η μνήμη στο χώρο ? Υπάρχει κάποια παρουσία που δε τη βλέπουμε με γυμνά μάτια ? Άγνωστο.

Τέσπα,μιας και το θέμα είναι για το Λογγίνο ας προσθέσω άλλη μια πληροφορία που μου διέφυγε χθες το βράδυ.
Ο χώρος που σήμερα είναι το άλσος αυτό παλιά δεν ήταν παιδική χαρά,και κατά τη κατοχή οι αντιστασιακοί αντάρτες έκρυβαν τα πτώματα των Γερμανών που σκότωναν κάτω από το χώμα του άλσους.

Ίσως λοιπόν να υπάρχει κάποια ψυχή γερμανού ναζί που να έχει εγκλωβιστεί,αν σώνει και καλά υπάρχει εκεί κάποιο 'φάντασμα'.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzsebet_bathory
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 02:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους erzsebet_bathory  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο λεει κι ο γιαννουλακης ... οτι εκει πεταξαν τα πτωματα των γερμανων κ τα παρατησαν αθαφτα κι οτι επισης παλαιοτερα ισως σ αυτο το χωρο να γινονταν σατανικες επικλησεις κ εκει αποδιδει τα οσα συμβαινουν.
επισης εχω διαβασει για ενα σπιτι εκει κοντα που θεωρειται στοιχειωμενο.στη οδο αγρας .. οπως εκει στη οδο αγρας 21 εχει ενα περιεργο χαμοσπιτο με μια παραξενη μεταλλικη πλακετα στη εξωπορτα οπου λεει στ αγγλικα Ι shall not reign, To serve I disdain, The cat I remain.
ξερεις κατι γι αυτα ?
καποια στιγμη θα ξαναπαω για εξερευνηση... κ θα διηγηθω τα οσα συμβουν η οχι καθως κ θα εχω φωτογραφικο υλικο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 07:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
erzsebet_bathory:

για καποιο λογο δεν μπορουσα να μπω στο σαιτ κ εκανα νεο προφιλ.



Τώρα μπορείς να μπεις κανονικά.
Ο λόγος που δεν μπορούσες να μπεις είναι ότι είχε απενεργοποιηθεί για μια βδομάδα ο λογαριασμός σου λόγω κάποιων χαρακτηρισμών που είχες γράψει (δες σχετικό μήνυμα).

Ο λογαριασμός σου θα έπρεπε να έχει ενεργοποιηθεί από προχθές, αλλά το αμέλησα και ζητώ ειλικρινά συγνώμη γι' αυτό!

Να σε ενημερώσω επίσης, ότι έχει αφαιρεθεί η εικόνα που έχεις βάλεις στα προφίλ σου (αυτή που εμφανίζεσαι σε ημιξαπλωμένη θέση και με τα εσώρουχά ή το μαγιό σου).
Δεν είναι κατάλληλη για τον συγκεκριμένο χώρο, αλλά και ως γενική σύσταση/συμβουλή θα σου λέγαμε να προσέχεις με αυτά τα πράγματα. Καταρχάς, την εικόνα του προφίλ μπορεί να την δει οποιοσδήποτε στο Διαδίκτυο επισκεφτεί το προφίλ σου...

Σημ:
ο δεύτερος λογαριασμός που έφτιαξες για να μπεις απενεργοποιείται, εφόσον μπορείς να συμμετάσχεις και πάλι με τον κανονικό σου λογαριασμό. Σου στέλνω και email σχετικά με αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steviegreek
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2012, 12:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτο λεει κι ο γιαννουλακης ... οτι εκει πεταξαν τα πτωματα των γερμανων κ τα παρατησαν αθαφτα κι οτι επισης παλαιοτερα ισως σ αυτο το χωρο να γινονταν σατανικες επικλησεις κ εκει αποδιδει τα οσα συμβαινουν.
επισης εχω διαβασει για ενα σπιτι εκει κοντα που θεωρειται στοιχειωμενο.στη οδο αγρας .. οπως εκει στη οδο αγρας 21 εχει ενα περιεργο χαμοσπιτο με μια παραξενη μεταλλικη πλακετα στη εξωπορτα οπου λεει στ αγγλικα Ι shall not reign, To serve I disdain, The cat I remain.
ξερεις κατι γι αυτα ?
καποια στιγμη θα ξαναπαω για εξερευνηση... κ θα διηγηθω τα οσα συμβουν η οχι καθως κ θα εχω φωτογραφικο υλικο.

Ξέρω που είναι το σπίτι που λες. Έχω περάσει κάποιες φορές απ' έξω και το έχω δει,και μου είχε κάνει εντύπωση επειδή ήταν τίγκα στις γάτες. Όσες φορές έχω περάσει από αυτό έχω δει πολλές γάτες μαζεμένες εκεί αλλά όχι κάποιον άνθρωπο. Τώρα όσων αφορά κάτι το.. υπερφυσικό δεν έχω παρατηρήσει,τουλάχιστον εγώ. Το μόνο ασυνήθιστο που έχω δει είναι ότι απλά εκεί είναι πολλές γάτες μαζεμένες,και όντως υπάρχει αυτή η πινακίδα.Ίσως να υπάρχει κάποιος που να πηγαίνει να τις ταίζει,τι να πω ?


Τώρα όσων αφορά σατανικές επικλήσεις στο Λογγίνο δεν μπορώ να ξέρω. Φαντάζομαι πως αν κάποιος κάποτε το έκανε αυτό,θα το έκανε όταν δεν υπήρχαν μάτια να τον δουν και άρα μαρτυρίες.Αλλά ίσως κάποιος να κάλεσε κάτι,και λόγο αμάθειας ίσως να ξέχασε να το... διώξει!

Από κει και πέρα τώρα που το σκέφτομαι ξανά μπορώ να σου πω και άλλες λεπτομέρειες για την ιστορία του αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάν ή όχι τη συζήτηση για υπερφυσικά θέματα.

Ένα 'παράξενο' ίσως είναι ότι αρκετές φορές εκεί τη νύχτα πετάν νυχτερίδες.Θα μου πεις "οκ,είναι το νεκροταφείο δίπλα" αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχει τύχει να παρατηρήσω σε άλλο σημείο της Αθήνας νυχτερίδες,ανεξάρτητα από τη ποσότητα βλάστησης που να έχει.
Δηλαδή για παράδειγμα στο Θησείο όταν περνάω που έχει πολύ μεγαλύτερες εκτάσεις πρασίνου δεν έχω δει,ή στο πεδίο του Άρεως π.χ.

Άλλο ένα ιστορικό γεγονός είναι το ότι αυτή η περιοχή στην αρχαιότητα ήταν 'ιερή' κατά κάποιο τρόπο. Δηλαδή ήταν μια περιοχή που ήταν μαζεμένοι πολλοί ναοί τριγύρω,της Αγροτέρας Αρτέμιδος,του Ολυμπίου Διός.. Η αγορά ήταν στο Μοναστηράκι και οι περισσότερες οικίες γύρω-γύρω μέχρι το Κολονό.Ίσως ότι σε αυτή τη μεριά της αρχαίας Αθήνας ήταν γεμάτο ναούς να έχει κάποια σχέση ίσως και όχι. Αν πάντως αληθεύουν αυτά που έχω ακούσει ότι οι αρχαίοι χτίζαν τους ναούς σε "τόπους δύναμης" ίσως αυτή η 'δύναμη' να υπάρχει ακόμα τριγύρω.

Γενικά πάντως στη περιοχή έχω ακούσει για διάφορες 'παράξενες' ιστορίες και μέρη από τα οποία έχω περάσει,αλλά είπα να γράψω στο θέμα για αυτά τα μέρη και γεγονότα που έχω παρατηρήσει και εγώ ο ίδιος ή μου έχουν πει έμπιστα άτομα που τα ξέρω καλά.

Υπήρξε δηλαδή και η ιστορία που είχα διαβάσει στο "Μυστική Αθήνα και Αττική" του κ. Γιαννόπουλου που έλεγε πως κάτω από την Αγία Φωτεινή, από κει που πέρναγε ο Ιλισσός υπήρχε μια είσοδος για τις υπόγειες σήραγγες που υπάρχουν κάτω από την Αθήνα. Πήγα και είδα πως εκεί που έλεγε υπήρχαν μόνο κάτι σωλήνες οι οποίες ήταν τόσο στενές στις οποίες θα χωρούσε μόνο κάνα παιδάκι 3 χρονών...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2012, 01:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
erzsebet_bathory:

για καποιο λογο δεν μπορουσα να μπω στο σαιτ κ εκανα νεο προφιλ.



Τώρα μπορείς να μπεις κανονικά.
Ο λόγος που δεν μπορούσες να μπεις είναι ότι είχε απενεργοποιηθεί για μια βδομάδα ο λογαριασμός σου λόγω κάποιων χαρακτηρισμών που είχες γράψει (δες σχετικό μήνυμα).

Ο λογαριασμός σου θα έπρεπε να έχει ενεργοποιηθεί από προχθές, αλλά το αμέλησα και ζητώ ειλικρινά συγνώμη γι' αυτό!

Να σε ενημερώσω επίσης, ότι έχει αφαιρεθεί η εικόνα που έχεις βάλεις στα προφίλ σου (αυτή που εμφανίζεσαι σε ημιξαπλωμένη θέση και με τα εσώρουχά ή το μαγιό σου).
Δεν είναι κατάλληλη για τον συγκεκριμένο χώρο, αλλά και ως γενική σύσταση/συμβουλή θα σου λέγαμε να προσέχεις με αυτά τα πράγματα. Καταρχάς, την εικόνα του προφίλ μπορεί να την δει οποιοσδήποτε στο Διαδίκτυο επισκεφτεί το προφίλ σου...

Σημ:
ο δεύτερος λογαριασμός που έφτιαξες για να μπεις απενεργοποιείται, εφόσον μπορείς να συμμετάσχεις και πάλι με τον κανονικό σου λογαριασμό. Σου στέλνω και email σχετικά με αυτό.





οκ!!!
εχω ομως μια απορια. ενας νικομαχος που εμενα με προσεβαλλε λεγοντας μου οτι ειμαι αντρας ( λογω της γραφης μου !!!) ενω ειμαι γυναικα... αυτος τιμωρηθηκε-θα τιμωρη8ει ??

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2012, 01:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

quote:

αυτο λεει κι ο γιαννουλακης ... οτι εκει πεταξαν τα πτωματα των γερμανων κ τα παρατησαν αθαφτα κι οτι επισης παλαιοτερα ισως σ αυτο το χωρο να γινονταν σατανικες επικλησεις κ εκει αποδιδει τα οσα συμβαινουν.
επισης εχω διαβασει για ενα σπιτι εκει κοντα που θεωρειται στοιχειωμενο.στη οδο αγρας .. οπως εκει στη οδο αγρας 21 εχει ενα περιεργο χαμοσπιτο με μια παραξενη μεταλλικη πλακετα στη εξωπορτα οπου λεει στ αγγλικα Ι shall not reign, To serve I disdain, The cat I remain.
ξερεις κατι γι αυτα ?
καποια στιγμη θα ξαναπαω για εξερευνηση... κ θα διηγηθω τα οσα συμβουν η οχι καθως κ θα εχω φωτογραφικο υλικο.

Ξέρω που είναι το σπίτι που λες. Έχω περάσει κάποιες φορές απ' έξω και το έχω δει,και μου είχε κάνει εντύπωση επειδή ήταν τίγκα στις γάτες. Όσες φορές έχω περάσει από αυτό έχω δει πολλές γάτες μαζεμένες εκεί αλλά όχι κάποιον άνθρωπο. Τώρα όσων αφορά κάτι το.. υπερφυσικό δεν έχω παρατηρήσει,τουλάχιστον εγώ. Το μόνο ασυνήθιστο που έχω δει είναι ότι απλά εκεί είναι πολλές γάτες μαζεμένες,και όντως υπάρχει αυτή η πινακίδα.Ίσως να υπάρχει κάποιος που να πηγαίνει να τις ταίζει,τι να πω ?


Τώρα όσων αφορά σατανικές επικλήσεις στο Λογγίνο δεν μπορώ να ξέρω. Φαντάζομαι πως αν κάποιος κάποτε το έκανε αυτό,θα το έκανε όταν δεν υπήρχαν μάτια να τον δουν και άρα μαρτυρίες.Αλλά ίσως κάποιος να κάλεσε κάτι,και λόγο αμάθειας ίσως να ξέχασε να το... διώξει!

Από κει και πέρα τώρα που το σκέφτομαι ξανά μπορώ να σου πω και άλλες λεπτομέρειες για την ιστορία του αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάν ή όχι τη συζήτηση για υπερφυσικά θέματα.

Ένα 'παράξενο' ίσως είναι ότι αρκετές φορές εκεί τη νύχτα πετάν νυχτερίδες.Θα μου πεις "οκ,είναι το νεκροταφείο δίπλα" αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχει τύχει να παρατηρήσω σε άλλο σημείο της Αθήνας νυχτερίδες,ανεξάρτητα από τη ποσότητα βλάστησης που να έχει.
Δηλαδή για παράδειγμα στο Θησείο όταν περνάω που έχει πολύ μεγαλύτερες εκτάσεις πρασίνου δεν έχω δει,ή στο πεδίο του Άρεως π.χ.

Άλλο ένα ιστορικό γεγονός είναι το ότι αυτή η περιοχή στην αρχαιότητα ήταν 'ιερή' κατά κάποιο τρόπο. Δηλαδή ήταν μια περιοχή που ήταν μαζεμένοι πολλοί ναοί τριγύρω,της Αγροτέρας Αρτέμιδος,του Ολυμπίου Διός.. Η αγορά ήταν στο Μοναστηράκι και οι περισσότερες οικίες γύρω-γύρω μέχρι το Κολονό.Ίσως ότι σε αυτή τη μεριά της αρχαίας Αθήνας ήταν γεμάτο ναούς να έχει κάποια σχέση ίσως και όχι. Αν πάντως αληθεύουν αυτά που έχω ακούσει ότι οι αρχαίοι χτίζαν τους ναούς σε "τόπους δύναμης" ίσως αυτή η 'δύναμη' να υπάρχει ακόμα τριγύρω.

Γενικά πάντως στη περιοχή έχω ακούσει για διάφορες 'παράξενες' ιστορίες και μέρη από τα οποία έχω περάσει,αλλά είπα να γράψω στο θέμα για αυτά τα μέρη και γεγονότα που έχω παρατηρήσει και εγώ ο ίδιος ή μου έχουν πει έμπιστα άτομα που τα ξέρω καλά.

Υπήρξε δηλαδή και η ιστορία που είχα διαβάσει στο "Μυστική Αθήνα και Αττική" του κ. Γιαννόπουλου που έλεγε πως κάτω από την Αγία Φωτεινή, από κει που πέρναγε ο Ιλισσός υπήρχε μια είσοδος για τις υπόγειες σήραγγες που υπάρχουν κάτω από την Αθήνα. Πήγα και είδα πως εκεί που έλεγε υπήρχαν μόνο κάτι σωλήνες οι οποίες ήταν τόσο στενές στις οποίες θα χωρούσε μόνο κάνα παιδάκι 3 χρονών...



εγω εχω αναφερει ενα περιεργο περιστατικο που μου συνεβη στη δευτερη εξορμηση μου . περπατουσα στο δρομο απεναντι ακριβως απο το αλσος κ το νεκροταφειο οπου εχει κατι σκαλια που ανεβαινουν. ειδα μια ηλικιωμενη γυναικα με ενα σκυλο που περπατουσε ευθεια. ανεβαινω μερικα σκαλακια κ στο καπακι τα κατεβαινω γρηγορα κοιταζω μπροστα μου εκει οπου επρεπε να φαινεται η γρια με το σκυλο να προχωρα.. κ δε φαινοταν τιποτα. να μπηκε σε καποια πολυκατοικια η οικημα δε το θεωρησα πιθανο γιατι με δεδομενο τα δευτερολεπτα που μεσολαβησαν να ανεβω κ κατεβω τα σκαλακια θα ηταν σε κοντινη αποσταση μ εμενα κ δευτερον κοιωντας τα οικηματα απεκλεισα να μπηκε σε καποιο απ αυτα. το θεωρησα παραξενο αλλα δε εδωσα κ μεγαλη σημασια.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 14:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[..]Παρακαλώ έχετε υπ' όψιν σας πως αν και έχω διαβάσει αρκετά άρθρα του κύριου Γιαννουλάκη και έχω 3 βιβλία του,δεν έτυχε ποτέ να διαβάσω το άρθρο του για το Λογγίνο. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου πει πότε εκδόθηκε αυτή η ιστορία,ποιο έτος δηλαδή.[..]


Πιθανόν εννοείς τις πληροφορίες που παραθέτει ο συγγραφέας για το άλσος του Λογγίνου στο κεφάλαιο "Κάτω από την Βουλή και τον Εθνικό Κήπο!" σελίδα 77 ως 81 της ΣΤ' Έκδοσης (Αθήνα 1999) του βιβλίου "Μυστική Αθήνα & Αττική" (εκδόσεις ΕΣΟΠΤΡΟΝ).

Δεδομένου του έτους κυκλοφορίας της έκδοσης υπολόγιζε πως ότι γράφτηκε θα πρέπει να ήταν προς το τέλος της δεκαετίας του '90 (εγώ το υπολογίζω μεταξύ '97± - '99).

Υ.Γ.
Στην σελίδα 80 ο συγγραφέας παραθέτει μια φωτογραφία από τα έργα διάνοιξης υπόγειου πάρκινγκ στην Βουλή τα οποία ακόμα δεν είχαν ολοκληρωθεί (φαίνονται μπουλντόζες κλπ), η λεπτομέρεια αυτή ίσως μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ένδειξη () για το πότε περίπου γράφτηκε το επίμαχο κεφάλαιο (συνολικά ή κάποια τμήματα του).

--
Κοιτώντας κάποια παλιά βιβλία από τις εκδόσεις ΑΡΧΕΤΥΠΟ, τον καιρό που συνεργαζότανε μαζί τους ο ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗΣ, βρήκα μια σύντομη αναφορά σχετικά με το άλσος του Λογγίνου στο ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ (Β' ΕΚΔΟΣΗ - 8η ΧΙΛΙΑΔΑ - 1999) στο κεφάλαιο "Ταξίδι στην Κρυφή Αττική" του Ναούμ Θεοδοσιάδη, στην σελ. 314 όπου σε γενικές γραμμές αναφέρει ότι κάποια βράδια στο άλσος του Λογγίνου κάποιοι ισχυρίζονται ότι βρίσκονται σε έναν άλλο κόσμο όπου διάφορες παράξενες δυνάμεις απορροφούν την ενέργεια των επισκεπτών για να τραφούν (προφανώς υπονοεί εδώ κάποιο αίσθημα κόπωσης των επισκεπτών). Επίσης κάνει λόγο για κάποιον "δρόμο που δεν υπάρχει[..]" και αρχίζει από κάποιο μέρος της Μάρκου Μουσούρου (μάλλον οδός προς κάποια εναλλακτική πραγματικότητα που ανοίγει κάποιες φορές..).

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ερευνητής σημειώνει πως παρόμοια φαινόμενα εμφανίζονται και απέναντι, στον περιφραγμένο λόφο του Αρδηττού.

Edited by - XD on 25/05/2012 17:08:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2012, 17:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-- Σημείωση / Προσθήκη (λόγο χρονικού περιορισμού δεν μπορώ να ανανεώσω την προηγούμενη ανάρτηση):

Περισσότερες πληροφορίες για τον δρόμο αυτό (που αναφέρεται στο ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ) ή πιο σωστά για αυτή την διαδρομή -καθώς εκτείνεται πριν και μετά την Μάρκου Μουσούρη, αλλά επ' αυτής υπάρχει παράδρομος που οδηγεί λέγεται κάπου "αλλού" (..σε έναν χώρο ονειρικό με κατασκευές που έχουν παράξενα περιγράμματα..), μπορεί να βρει κανείς και σε έργα άλλων ερευνητών όπως του ΜΠΑΛΑΝΟΥ και του ΒΕΜΠΟΥ, όπως πληροφορούμαι στην σελίδα 145-6 του βιβλίου "Αττική - Η Μαγική Γη" (Τόμος Α') του ερευνητή ΜΕΝΕΛΑΟΥ ΤΣΚΙΛΙΔΗ -εκδόσεις Aldebaran, Αθήνα 1998, ο οποίος παραθέτει ορισμένα αποσπάσματα.

--

quote:
[..]επισης εχω διαβασει για ενα σπιτι εκει κοντα που θεωρειται στοιχειωμενο.στη οδο αγρας .. οπως εκει στη οδο αγρας 21 εχει ενα περιεργο χαμοσπιτο με μια παραξενη μεταλλικη πλακετα στη εξωπορτα οπου λεει στ αγγλικα Ι shall not reign, To serve I disdain, The cat I remain.
ξερεις κατι γι αυτα ?
[..]

Σχετικά με τους αγγλικούς στοίχους δες εδώ (βλ. προς το τέλος της σελίδας το μήνυμα του John-II):
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8514
(έχει πληροφορίες για αυτούς τους στοίχους και link προς φωτογραφικό υλικό!)

Edited by - XD on 25/05/2012 20:01:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 00:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι εχεις δικιο . το βιβλιο ειναι αρκετα παλιο .

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steviegreek
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 01:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-- Σημείωση / Προσθήκη (λόγο χρονικού περιορισμού δεν μπορώ να ανανεώσω την προηγούμενη ανάρτηση):

Περισσότερες πληροφορίες για τον δρόμο αυτό (που αναφέρεται στο ΜΥΣΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ) ή πιο σωστά για αυτή την διαδρομή -καθώς εκτείνεται πριν και μετά την Μάρκου Μουσούρη, αλλά επ' αυτής υπάρχει παράδρομος που οδηγεί λέγεται κάπου "αλλού" (..σε έναν χώρο ονειρικό με κατασκευές που έχουν παράξενα περιγράμματα..), μπορεί να βρει κανείς και σε έργα άλλων ερευνητών όπως του ΜΠΑΛΑΝΟΥ και του ΒΕΜΠΟΥ, όπως πληροφορούμαι στην σελίδα 145-6 του βιβλίου "Αττική - Η Μαγική Γη" (Τόμος Α') του ερευνητή ΜΕΝΕΛΑΟΥ ΤΣΚΙΛΙΔΗ -εκδόσεις Aldebaran, Αθήνα 1998, ο οποίος παραθέτει ορισμένα αποσπάσματα.

--

quote:
[..]επισης εχω διαβασει για ενα σπιτι εκει κοντα που θεωρειται στοιχειωμενο.στη οδο αγρας .. οπως εκει στη οδο αγρας 21 εχει ενα περιεργο χαμοσπιτο με μια παραξενη μεταλλικη πλακετα στη εξωπορτα οπου λεει στ αγγλικα Ι shall not reign, To serve I disdain, The cat I remain.
ξερεις κατι γι αυτα ?
[..]

Σχετικά με τους αγγλικούς στοίχους δες εδώ (βλ. προς το τέλος της σελίδας το μήνυμα του John-II):
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8514
(έχει πληροφορίες για αυτούς τους στοίχους και link προς φωτογραφικό υλικό!)

Edited by - XD on 25/05/2012 20:01:31


Η Μάρκου Μουσούρου είναι ασυνήθιστος δρόμος. Τουλάχιστον για το κέντρο της Αθήνας. Το πρώτο ασυνήθιστο είναι η ποικιλία διαφορετικών αρχιτεκτονικών στυλ.Από ελάχιστες πολυκατοικίες βλέπεις τυπικά νεοκλασσικά,το άλλο με τις καμάρες που είναι γεμάτο αναρριχητικό κισσό,άλλο αρχαιοελληνικού στυλ με.. κίονες,άλλο πέτρινο...
Σε μια φάση ξεχνάς ότι είσαι μέσα σε πόλη.Με την ερημιά της περιοχής και τα αρκετά δέντρα μερικές φορές νιώθεις ότι περπατάς μέσα σε όνειρο .Δεν έχω υπ' όψιν σε πιο παράδρομο αναφέρεσαι αλλά πιστεύω όλα τα στενάκια αξίζουν να τα επισκεφτείς μια φορά.Εγώ δεν έχει τύχει να δω ή να περάσω από κάποια "πύλη" που να με βγάζει "αλλού",αλλά πάντως μπορώ να πω πως έχει μια ιδιαίτερη αίσθηση ο δρόμος.Σε ένα δρομάκι εκεί κοντά υπάρχει και ένα άγαλμα που δείχνει το χέρι του προς τα κάπου αλλά δεν θυμάμαι τι υπάρχει εκεί που δείχνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 03:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω νεα.
πριν δεκα χρονια περιπου κρεμαστηκε τη νυχτα μια γυναικα στο αλσος λογγινου κ τη βρηκαν το πρωι να ... κρεμεται.


Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2012, 10:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω περάσει αρκετές φορές από την περιοχή εκεί πέριξ του Νεκροταφείου,
και από τη Μ.Μουσούρου.

Για να είμαι ειλικρινής ούτε που ήξερα ότι εκείνη η γωνιά και το παρκάκι που κατεβαίνεις τα σκαλάκια είναι το περίφημο "άλσος Λογγίνου".

Δεν ξέρω αν στο παρελθόν ήταν πιο μεγάλο σε έκταση, αλλά το να το ονομάζουμε άλσος τώρα είναι μάλλον υπερθετικός βαθμός.

Η πρώτη φορά που πήγα πρέπει να ήταν κάπου μεταξύ 1999 -2001, και το θεώρησα μια "τυπική" γωνιά της "παλιάς" Αθήνας στο ΜΕΤΣ και στο Παγκράτι...
Ήταν και σχετικά παραμελλημένο τότε...
Με τον καιρό νομίζω έγιναν κάποιες εργασίες αναβάθμισης και καθαριότητας, μπήκαν και σιδεριές για να μην παρκάρουν αυτοκίνητα πλέον από το πεζοδρόμιο.

quote:
Η Μάρκου Μουσούρου είναι ασυνήθιστος δρόμος. Τουλάχιστον για το κέντρο της Αθήνας. Το πρώτο ασυνήθιστο είναι η ποικιλία διαφορετικών αρχιτεκτονικών στυλ.Από ελάχιστες πολυκατοικίες βλέπεις τυπικά νεοκλασσικά,το άλλο με τις καμάρες που είναι γεμάτο αναρριχητικό κισσό,άλλο αρχαιοελληνικού στυλ με.. κίονες,άλλο πέτρινο...
Σε μια φάση ξεχνάς ότι είσαι μέσα σε πόλη.Με την ερημιά της περιοχής και τα αρκετά δέντρα μερικές φορές νιώθεις ότι περπατάς μέσα σε όνειρο .Δεν έχω υπ' όψιν σε πιο παράδρομο αναφέρεσαι αλλά πιστεύω όλα τα στενάκια αξίζουν να τα επισκεφτείς μια φορά

Συμφωνώ με αυτά,
και όσον αφορά το "μεταφυσικό" κομμάτι,
προσωπική μου άποψη είναι ότι κάθε χώρος που γειτνιάζει με νεκροταφεία, σε υποβάλλει κάπως, απλά και μόνο για ψυχολογικούς λόγους και χωρίς να υπάρχει κάτι επιπλέον...


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2012, 23:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω πηγα για πρωτη φορα το 2006 η 2007.. τοτε αντικρυσα οντως παρκαρισμενα αμαξια...τη παιδικη χαρα ,,, τη δευτερη φορα που πηγα το 2011 ... τα αμαξια ελειπαν.. υπηρχε ενα εικονοστασι δεξια οπως κατεβαινεις τα σκαλια... η παιδικη χαρα περιφραγμενη.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 00:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα εκεινο το εικονοστασι στο αλσος τι ρολο βαραει?

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 01:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως έχουν γίνει αρκετά ατυχήματα στη γύρω περιοχή ή σ'εκείνο το σημείο;
Συνήθως για τέτοιο λόγο ,για κάποιο ατύχημα, βάζουν εικονοστάσι σε κάποια περιοχή.

Edited by - YUGI-OH on 01/06/2012 01:37:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 02:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ατυχηματα σε δρομους ομως. οχι σε αλσος!!!

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 23:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμ.Ακουγεται πολυ ενδιαφερον αυτο το αλσος Λογγινου.Δεν εχω βρεθει εκει αλλα σκεφτομαι να το επισκεφτω.Γινεται να εχω παραπανω πληροφοριες για την ιστορια του και για τις μαρτυριες των μεταφυσικων φαινομενων στην περιοχη?(Α ξεχασα...καλησπερα και καλως σας βρηκα)

Ερεστορ

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 12:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερεστορ, σου απάντησα σε ένα μέιλ (ετεροχρονισμένα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ερεστορ
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 09:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω Dr!Το δεχτηκα.

Οι πολεμιστες της εποχης μας δεν ειναι αυτοι με τα καλαζνικοφ αλλα αυτοι που παλευουν για την γνωση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 10:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[..]
Η Μάρκου Μουσούρου είναι ασυνήθιστος δρόμος. Τουλάχιστον για το κέντρο της Αθήνας. Το πρώτο ασυνήθιστο είναι η ποικιλία διαφορετικών αρχιτεκτονικών στυλ.Από ελάχιστες πολυκατοικίες βλέπεις τυπικά νεοκλασσικά,το άλλο με τις καμάρες που είναι γεμάτο αναρριχητικό κισσό,άλλο αρχαιοελληνικού στυλ με.. κίονες,άλλο πέτρινο...
Σε μια φάση ξεχνάς ότι είσαι μέσα σε πόλη.Με την ερημιά της περιοχής και τα αρκετά δέντρα μερικές φορές νιώθεις ότι περπατάς μέσα σε όνειρο .Δεν έχω υπ' όψιν σε πιο παράδρομο αναφέρεσαι αλλά πιστεύω όλα τα στενάκια αξίζουν να τα επισκεφτείς μια φορά.Εγώ δεν έχει τύχει να δω ή να περάσω από κάποια "πύλη" που να με βγάζει "αλλού",αλλά πάντως μπορώ να πω πως έχει μια ιδιαίτερη αίσθηση ο δρόμος.Σε ένα δρομάκι εκεί κοντά υπάρχει και ένα άγαλμα που δείχνει το χέρι του προς τα κάπου αλλά δεν θυμάμαι τι υπάρχει εκεί που δείχνει.

Δυστυχώς κανείς δεν είναι σίγουρος (όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτά τα ζητήματα) για την ακριβή θέση του παράδρομου

Πρέπει κάπου να είχα διαβάσει για το άγαλμα αυτό και το σημείο που δείχνει αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποίο βιβλίο ή περιοδικό υπήρξε η αναφορά αυτή και τι περαιτέρω πληροφορίες παρείχε σχετικά.

Edited by - XD on 04/06/2012 10:33:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 00:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στη οδο μαρκουτ μουσουρου οπως τη ανεβαινουμε στη αριστερη πλευρα υπαρχει ενα παραξενο σπιτι υπερυψωμενο.. οπου στο τοιχο ειναι ζωγραφισμενο ενα τεραστιο σαμιαμιδι. θα αναρτησω φωτο next time.
μηπως ειναι κατι σαν ''προστασια'' του σπιτιου ?

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2012, 06:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θα μπορούσε απλά να είναι ένα ωραίο γκράφιτι;

Για να δούμε όμως και τη φωτογραφία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2012, 23:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικα κ θα μπορουσε... κ ειναι κ πολυ επιτυχημενο. απλα δεν θα μπορουσε να ηταν κ κατι παραπανω απο ενα απλο γκραφιτι ? οπως κ να χει ειναι καταπληκτικο. υπομονη μεχρι να αναρτησω φωτο.

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2012, 01:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε θέλεις, απλά φαντασία να΄χεις….!!!
Άλλωστε αυτή είναι και η ομορφιά της φαντασίας, ότι δεν έχει όρια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
erzebet_bathory
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 02:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σωστο !

Timendi causa est nescire...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψυχαναγκαστικος
Νέο Μέλος


38 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2012, 08:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταντα εκνευριστικη η καταναγκαστικη αναζητηση μεταφυσικων στοιχειων σε απλα πραγματα.Ειναι απλα μια ζωγραφια,τελος.

What is wrong with our heavy metal hamsters?

Look what they have done, our heavy metal hamsters
Where is the field to run for our heavy metal hamsters?

Some things are left undone for our heavy metal hamstersΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2012, 03:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταντα εκνευριστικη η καταναγκαστικη αναζητηση μεταφυσικων στοιχειων σε απλα πραγματα.

Εγώ βλέπω ένα πρόβλημα σ' αυτού του τύπου την υπερβολή (όταν υφίσταται φυσικά):
Εάν σε κάθε τι βλέπεις κάτι παράξενο, παραφυσικό, υπερφυσικό (και όχι μεταφυσικό = οντολογικό), εν ολίγοις εάν όλα τα βλέπεις παράξενα, αυτό τελικά σε τι διαφέρει από το να βλέπεις τα πάντα φυσιολογικά, ακόμα κι αν δεν είναι;
Και οι δύο θεάσεις δείχνουν προκατάληψη, είτε προς τη μία είτε προς την άλλη κατεύθυνση και χάνουν την ουσία: συγκεκριμένα, το κριτήριο που σε κάνει να διακρίνεις μεταξύ πραγμάτων που εμπίπτουν στη σφαίρα του παράξενου και συνηθισμένων απόλυτα εξηγήσιμων πραγμάτων.

Κι έχει και προεκτάσεις αυτή η στάση, για το χώρο της έρευνας των παράξενων φαινομένων γενικότερα. Όταν ο "σκεπτικιστής" (του τύπου αρνούμαι οτιδήποτε δεν μπορώ να πιάσω με τα χέρια μου και να το αναλύσω) έχει απέναντί του "αναζητητές" χωρίς διάκριση είναι εύκολο να κατατάξει όλους τους αναζητητές ως άτομα που ασχολούνται με ένα ασόβαρο αντικείμενο και να απαξιωθεί όλο το συγκεκριμένο ερευνητικό πεδίο.

Μοιάζει λίγο σαν το λύκο με τα πρόβατα η όλη ιστορία:
Φώναζε ο μικρός βοσκός συνέχεια "λύκος!" "λύκος!" ακόμα και χωρίς να υπάρχει καθόλου κίνδυνος και όλοι ξεσηκώνονταν να δουν το κοπάδι που κινδύνευε. Μετά από μια μακριά σειρά από false alarm, ο βοσκός είδε πράγματι έναν λύκο να ορμάει στο κοπάδι, αλλά κανείς πια δεν τον πίστευε...

(Απολογούμαι λίγο και για τον δικό μου σκεπτικισμό εδώ: επειδή ακριβώς με ενδιαφέρουν τα παράξενα φαινόμενα θέλω να είμαι επαρκώς αυστηρή στον χαρακτηρισμό τους ως τέτοιων )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theodor
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2015, 10:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον το θέμα και τα σχόλια. Είμαι 47 ετων ,γεννηθηκα και μεγάλωσα στο Μετς στην οδο Κ.Μπαλάνου ακριβως 5 μετρα απο την είσοδο του Άλσους. Το πρόλαβα όταν ηταν χωράφι και μάλιστα υπήρχε και ένα χαράκωμα ...απομεινάρι του πολέμου , που παίζαμε σαν παιδάκια. Το έχω ζήσει και περπατησει εχοντας και σκυλιά μερα,μεσημερι,απόγευμα,νυχτα,χαράματα. όταν ειμασταν παιδιά και απο στραβοκλωτσιά έπεφτε η μπάλλα στο νεκροταφείο ,πηδάγαμε τη μάντρα να την πιάσουμε ....και ας ψιλονύχτωνε! Παιδιά .....ποτέ δεν αντιλήφθηκα κάτι. ούτε φωνές ,ούτε τύμπανα,ούτε πόδια βαριά,ούτε φαντάσματα που διάβασα.Κάποτε είχαμε πολλούς ναρκομανεις αλλά κι αυτο βελτιώθηκε με την δραστηριοποίηση του εξωραιστικού.Σήμερα -λόγω διαζυγίου- γύρισα στη γειτονιά μου και στο σπίτι μου στην Κ.Μπαλάνου, μπροστά στο Άλσος.Κάθε βράδυ βγάζω και το σκύλο πηγαίνοντας στην άκρη στο τέλος και μάντρα μάντρα......τίποτα δεν έχω αντιληφθεί...τίποτα δεν έχω καταλάβει. Πλέον είναι σπάνιες οι σύριγγες ...περισσότερα ειναι τα ..προφυλακτικά (τα "άστεγα" κατι πρέπει να κάνουν) Όποιος/όποια θέλει ...ευχαριστως να περπατησουμε ,να εξηγησω πως ηταν ,που παίζαμε και να κεράσω και ουζάκι με μεζέ στο μπαλκόνι μου....που βλέπει ακριβώς το σημείο "Γ" του Άλσους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.34375
Maintained by Digital Alchemy