ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μετενσάρκωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 19:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις από πότε σου απάντησα ότι έχεις λάθος...
Λες να σε ρώτησα κάτι που δεν ξέρω την απάντηση.

Ναι,λέω ότι δεν ξέρεις την απάντηση,
Επειδή όσο και να ψάξεις στην βικιπαίδεια,δεν θα την βρείς.
Ακόμη και έναν απλό φυσικό να ρωτήσεις,πάλι δεν θα την βρείς.
και αυτο φαίνεται,απο το ότι δεν έχεις απαντήσει ακόμη και επιμελώς αποφεύγεις.

Το να έχω λάθος εγώ δεν σημαίνει τίποτα,αν δεν πείς εσυ ποιό είναι το σωστό!!

Λοιπόν?
Πού πάει το πούπουλο και που η σταγόνα?



Για το βικιπαίδεια να υποθέσω από τη ΓΑΡΓΑΡΑ που έκανες ότι είχα δίκιο.
Για το ότι σου απάντησα ότι έχεις λάθος απάντηση να υποθέσω από τη ΓΑΡΓΑΡΑ που έκανες ότι είχα και εκεί δίκιο.

Επιμένεις ότι δεν ξέρω την απάντηση στο κλασσικό κενό ενώ σου είπα ότι ξέρω την απάντηση ΚΑΙ για το κβαντικό κενό.
Γιατί δεν κρατάς καμμία πισινή για να αποφύγεις και την άλλη ΓΑΡΓΑΡΑ???
Εκτός αν στην κορυφή σε έπιασε κρυολόγημα έκλεισε ο λαιμός σου και επιδιώκεις τις ΓΑΡΓΑΡΕΣ

Σου είπα ότι περιμένω και τον Industrial Angel να απαντήσει αφού αυτός τράβηξε πρώτος ζόρι μαζί μου στη Φυσική

Ο Κηφεύς έχει καλή και συγκροτημένη γνώση ατη Φυσική και είναι αδύνατο να μην ξέρει να σου απαντήσει με pm ώστε να μπορέσεις να με τεστάρεις κιόλας.
Η απάντηση για το κβαντικό κενό είναι κάτι σαν "Τα παιδιά του (Εβραίου) Ζεβεδαίου ποιον είχανε πατέρα"
Η απάντηση για το κλασικό κενό θέλει περισσότερη προσοχή στα δεδομένα και έχει λίγη απλή Φυσική Γυμνασίου από πίσω της. Η προσοχή στα δεδομένα την κάνει λίγο tricky και τίποτα παραπάνω...

Θα παρακαλούσα την Αμαλία να μεταφέρει όλα τα ποστ που αφορούν την Κβαντική Φυσική σε ένα άλλο καινούριο thread.
Εκτός από τις λύσεις που δεν έχουν και καμμία ιδιαίτερη ουσία (παρά μόνο να βρει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ κάτι για να μου την πει αν δεν τις δώσω) θα με ενδιέφερε μια συζήτηση με τον Κηφέα και με όποιον άλλο ενδιαφέρεται για την Αρχή της Απροσδιοριστίας και τις επεκτάσεις που έχει στο κυνήγι της Γνώσης από τον Άνθρωπο.

Όσον αφορά τη μετενσάρκωση μένω στο πείραμα με τα δελφίνια και αν είναι αυτό γνωστό στην Αμαλία ή σε κάποιο άλλο μέλος.

Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 19/01/2012 20:01:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 20:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aμαλία ο άνθρωπος είναι...Ηλίθιος!!

Περιμένω ποινή!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


________________________________________________

Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω προσβλητικής και εμπρηστικής
έκφρασης που βάλλεται επί προσωπικού

21/1/2012

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 20:29:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορει να σε τιμωρήσει Νικομαχε,

Γράφεις ο Άνθρωπος, και συμφωνώ μαζυ σου. Δεν όνομαζεις!

Τώρα για να είμαστε σοβαροί, αυτη η ηληθιοτητα, που βρίσκεται?

Αν είναι σκεψη, κάπου θα υπάρχει, σωστα?

Όταν ο άνθρωπος (φεύγει), τι γίνεται με την ηληθιοτητα? χάνεται? συνεχίζει?

Αυτη είναι μια σωστή ερώτηση, και εκει πρέπει να ερευνησουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 20:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα

Δυστυχώς αφήνει...απογόνους.!!!

Δεν εξηγείτε αλλοιώς φίλε μου.

πάει κατα το...αυξάνεστε και πληθύνεστε.

Πάντως Πλάτωνα,αν ο άνθρωπος φεύγοντας την παίρνει μαζί του,τότε η μοίρα,η ειμαρμένη,το κάρμα του Σύμπαντος,είναι προδιαγεγραμμένο προς την καταστροφή.

Αν είναι σκέψη κάπου θα υπάρχει λές.

Εννοείς μέρος,τμήμα του εγκεφάλου όπου εδράζεται?
Του φυσικού εγκεφάλου?
Είναι η ηλιθιότητα υλική ή αϋλη?

Εχει δηλαδή σωματίδια + ή - φορτισμένα,μήπως είναι τα ηλιθιόνια?

Σοβαρά με έχει απασχολήσει αυτή η σκέψη.Πώς διαχέεται στον χώρο και το κυριότερο πώς διάολο τα καταφέρνει και η αντίδρασή της είναι αλυσιδωτή.Λέει κάποιος μια ηλιθιότητα και αμέσως με ταχύτητα μεγαλύτερη του φωτός,είναι ακαριαία σκέψη και πολλών άλλων!

Σαν την κβαντική πληροφορία,που μεταδίδεται ταυτόχρονα στο κοντινό και στο μακρυνό φωτόνιο και ας μεσολαβει απόσταση εκατομμυρίων ετων φωτός μεταξύ τους!

Μεγάλη απορία Πλάτωνα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 19/01/2012 20:59:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 21:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλιθιονια!

Πιστεύω πως η ΣΚΈΨΗ, αφού είναι ενέργεια, κάπου υπάρχει. Όταν βρίσκεις ανθρώπους που μαλώνουν, δεν έχεις παρατήρησει την υπαρχουσα φορτισμένη ατμόσφαιρα? ύστερα, αν πας σε ένα χώρο π.χ λόγιου, η κάποιου που έχει ζήσει επι σειρα ετών σε ένα μέρος, δεν αισθάνεσαι πως κατα κάποιο τροπο υπάρχει η ενέργεια του?

Πιστεύω πως οτιδήποτε σκεφτούμε, αν η σκεψη είναι ενέργεια, αυτη κάπου υπάρχει. (οχι μονο στο μυαλο μας, εκει ειναι η εκδηλωση της, αν δεν υπειρχε, δεν θα υπηρχε ανθρωποτητα/εξυπναδα, οπωσ τη γνωριζουμε. Ότι και να είναι αυτη η ενέργεια, Πχ. Οι προσευχές των χριστιανών, οι σκέψεις τους για τον χριστο, για την Παναγία, κάπου υπάρχουν, δεν χάνονται, κατι σαν δεξαμενές (ενεργειασ) που ανέφερες κάπου...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 21:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα Πλάτωνα...

η σκέψη προφανώς είναι ενέργεια,δεν έχει σημασία αν είναι υλική ή οχι.

Ξέρουμε οτι η ενέργεια είναι υλη,δεν ξέρουμε αν υπάρχει και ενέργεια μη υλική.Δεν μπορούμε όμως να το αποκλείσουμε.

Οταν συμβαίνει ενα γεγονός οποιοδήποτε και οπουδήποτε π.χ. [ είσαι στο δρόμο και κοιτάς την λυγερόκορμη όμορφη που περνάει και σκέπτεσαι...διάφορα].Η σκηνή αυτή 'απαθανατίζεται" και ταξιδεύει στους αιώνες των αιώνων...αμήν!!Γιατι να μην ταξιδεύουν και οι σκέψεις σου μαζί? Και αν κάποιος που βλέπει την εικόνα και μπορεί και διαβάζει τις σκέψεις σε κάποιο άλλο μακρυνό ή κοντινό σημείο του σύμπαντος,σε κάποιο άλλο χρόνο ίσως,θα μπορεί να έχει ολοκληρωμένη εικόνα με "διαλόγους" σκέψης.

και αν η λυγερόκορμη...σκέπτεται τα ίδια με σένα θα κοκκινίσει ο παρατηρητής!!

Θέλω να πώ Πλάτων,ότι πολλά είναι αυτα που μπορεί να συμβαίνουν με τις σκέψεις μας και εμείς απλώς διατελούμε εν ...πλήρη άγνοια!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 21:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο που είπες για τη σκέψη πριν...

Είναι πολύ πιθανό,τόσο πολύ που θα τολμούσα να πώ 100%,οτι υπάρχει εκπομπή σκέψης.

Βρίσκεσαι σε μια φασαρία και νοιώθεις,δεν βλέπεις την ένταση και την ακαταστασία που υπάρχει.Την αταξία στον πνευματικό χώρο.

Βρίσκεσαι σε ενα διάολογο σοφών,πράων και νοιώθεις,δεν βλέπεις,γαλήνη,ηρεμία,τάξη.

Αρα πρέπει να υπάρχει εκπομπή "σκεπτονίων",ανάλογα με τα συναισθήματα ή αν θέλεις τα πνευματικά χαρίσματα,των παρόντων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι μεν αλλα, Νικομαχε!

Αν αυτο που μας χαρακτηρίζει σαν ανθρωπότητα, είναι η ΣΚΈΨΗ, θα μπορούσαμε να πούμε, πως το γαιδουρακι (που σκέψεις πολλες δεν έχει) άμα δει την γαιδουριτσα, οι σκέψεις του θα ταξιδέψουν στο διάστημα, η θα δράσει με άμεσες και ευχαριστες συνεπείες για τη γαιδουριτσα?

Μάλλον το δεύτερο Νικομαχε!

Τώρα για να μην κάνουμε άλματα, αν δεχτούμε πως η ΣΚΈΨΗ είναι υλική διαδικασία, κάπου υπάρχει. Όπως ορισμένα χρώματα η ήχους δεν τους βλέπει η τους ακούνε οι αισθήσεις/εγκέφαλος, μπορει και Οι Σκέψεις, να μην είναι γνωστή η λειτουργία τους στο γνωστο μας επίπεδο, μα σε κάποιο ας το πούμε πιο εκλεπτυσμενο, η διαδικασία της σκέψης να είναι απόλυτα κατανοητή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέψου αυτο Νικομαχε.

Ο εγκέφαλος μας, είναι το εργαλείο που εμφανίζονται οι σκέψεις. Αν σαν ανθρωπότητα δεν είχαν προηγηθεί οι γνώσεις, το background μας, θα μιλουσες για κβαντικη μηχανική σήμερα?

Πες πως είχες απέναντι σου τον Αριστοτελη, (πηγαίνεις εσυ στην εποχή του) και μιλάγες για βίοχημεια, ανώτερα μαθηματικά, και άστρο φυσική.
Πως θα αντιδρούσε?

Εκείνο που θέλω λοιπόν να πω, είναι πως με τα χρόνια ο εγκέφαλος μας διαμορφώνεται, και πως ο Νευτωνας χρησημοποιησε την ελληνική γλώσσα (βρεθηκαν σημειωσεις του στα ελληνικα) για να μπορέσει να εξηγήσει και επινοήσει τη θεωρία του....

σου λέει κάτι αυτο?

Γιατι δεν χρησημοποιησε την native γλώσσα?

Καταλαβαίνεις που παει η ΣΚΈΨΗ μου?

Μήπως κάποιοι άλλοι (σοφοί αστρονομοι) υπήρξαν η προετοιμασαν με τη ΣΚΈΨΗ τους κάτι που για τον ίδιο έγινε κατανοητό, χρησημοποιουντας την ελληνική γλώσσα?

Είναι και άλλες πολλές σκέψεις που κάνω, και έχει να κάνει με το θέμα μας, γιατι όταν παθαίνουμε, για μένα δεν χάνονται όλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι Πλάτωνα το έχω σκεφθεί.

Θα θέλεις να πείς ότι κάπου υπάρχει ενα think tank,ανεξάρτητα απο τον υλικό χώρο που καταλαμβάνει ο εγκέφαλός μας,στον παρόντα χρόνο ,εδώ μαζί μας,εν ζωή και αυτό το tank,αποθηκεύει τις σκέψεις μας και τις εμπειρίες μας,όσες και όσοι αποχτήσαμε κατα την διάρκεια της ζωής.

Αυτή η δεξαμενή δεν θα πρέπει να βρίσκεται μέσα στον εγκέφαλό μας,αλλά κάπου αλλού.Στον ωκεανό που λέγαμε κάποτε ίσως.Και ο κάθε εγκέφαλος,με κάποιο τρόπο,έχει επαφή άλλος λίγο,άλλος πολύ με την δεξαμενή.Εξ ού και οι "ξαφνικές" ιδέες και εφευρέσεις και γενικά η πρόοδος απο γενιά σε γενιά.

οταν πεθαίνει πάει στην δεξαμενή και κάνει κατάθεση,αφήνοντας παρακαταθήκη για τον επόμενο εγκέφαλο,τον γιό του,τον εγγονό του και παέι λέγοντας!!

Και έτσι οι σκέψη διαιωνίζεται και αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο!

Γιατί όχι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θυμάσαι απο παλαιότερα πόστ.έλεγα οτι δεν θεωρώ το κέντρο της σκέψης,μέσα στον εγκέφαλο.

Νομίζω ότι βρίσκεται κάπου έξω απο αυτόν.

Κάπου στο χώρο και σαφώς και στον χρόνο.

Στον χρόνο τον συμπαντικό,όχι τον γνωστό μας της καθημερινότητας.

Στον χρόνο του ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ της μεγάλης έκρηξης,αν αυτή συνέβη ποτε!!

Η σκέψη πρέπει να προυπήρχε της ύλης,ο νούς δηλαδή,το πνεύμα.Δεν μπορεί πρώτα να δημιουργήθηκε η ύλη και μετα η σκέψη.

Και αυτη με την σειρά της πώς δημιουργήθηκε?
Δεν ξέρω.Απλώς υπάρχει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όμορφα Νικομαχε, σκέψου και κάτι ακόμα...

Όταν πεθαίνει η γεννιέται, δεν παει πουθενά! Είναι η manifestation αυτής της ενέργειας, της ανθρωπότητας! Αυτο διαιωνίζεται! Και δεν ειναι μονο γνωση, ειναι και πονος, ευχαρίστηση, κλπ κλπ, καταλαβαινεις?

Τώρα για να μην δυσάρεστησουμε κανένα, τι είναι Ανάσταση? τι γίνεται αν ξαφνικά κάτι ΝΕΟ ενσαρκώθει εκει, στο γνωστο, στη διαιώνιση...?

Καταλαβαίνεις τι σε ρωτω! Έτσι?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/01/2012 23:10:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 23:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν πεθαίνει η γεννιέται, δεν παει πουθενά! Είναι η manifestation αυτής της ενέργειας, της ανθρωπότητας! Αυτο διαιωνίζεται! Και δεν ειναι μονο γνωση, ειναι και πονος, καταλαβαινεις?

Nαι

Γιατί κι ο πόνος γνώση είναι.

Κοίτα και αυτο: Η γνώση του πόνου και ο πόνος της...γνώσης!!!


quote:

Τώρα για να μην δυσάρεστησουμε κανένα, τι είναι Ανάσταση? τι γίνεται αν ξαφνικά κάτι ΝΕΟ ενσαρκώθει εκει, στο γνωστο, στη διαιώνιση...?


Νεοπλασία?
Αντίδραση στο κατεστημένο?
πρόοδος?
Αντι-ηλιθιόνια?
Προσθήκη γνώσης?

Κάποιο απο αυτά θα είναι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 23:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να είναι κάτι ΝΕΟ θα πει πως δεν έχει να κάνει τίποτα με το παλιό!

Αν Νικομαχε αυτό, είναι ο ΧΡΌΝΟΣ, ο ψυχολογικός ΧΡΌΝΟΣ, εκει μέσα είναι και it's manifest το γνωστο, αυτο συνεχιζει με τον ενα η τον αλλο τροπο, οπωσ και στη φυση, πρπσπαθει ξανα και ξανα...και το μόνο που θα είναι ΝΕΟ (για το γνωστο), θα είναι κάτι που δεν γνωρίζει, κάτι που δεν είναι στο χρόνο, διλαδη ΑΧΡΟΝΟ!

Γνώμη μου και βίωμα ειναι, πως κάπως έτσι διαδραματίζονται τα πράγματα....

Τώρα μας μένει ο θεούλης!

Τι ρόλο παίζει...

Ρωτά τον εσυ, γιατι όσες φορές ρωτάω Νικομαχε, κουβέντα δεν λέει...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 23:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα είναι ΝΕΟ (για το γνωστο), θα είναι κάτι που δεν γνωρίζει, κάτι που δεν είναι στο χρόνο, διλαδη ΑΧΡΟΝΟ!

Αέναο!!
Σαν άχρονη μηχανή.
Δουλεύει αγνοώντας τον παρατηρητή.
Στέλνει τους νόες στα πέρατα της οικουμένης,στο άπειρο,δια-χρονικά,επι-χρονικά και υπο-χρονικά!!Αγνοεί κάθε φυσικό και κβαντικό νόμο και θεωρία.Πληρεί τα πάντα!!!
Πεμπτουσία,Αιθέρας!!!


quote:

Τώρα μας μένει ο θεούλης!

Τι ρόλο παίζει...

Ρωτά τον εσυ, γιατι όσες φορές ρωτάω Νικομαχε, κουβέντα δεν λέει.



Δεν μας μένει τίποτα.

Εισπράτουμε ένα τεράστιο εν οίδα,ουκ οίδα και σταματάμε εκεί την σκέψη μας.

Και Πλάτωνα,μέχρι εκεί που καταφέρνουμε και την φθάνουμε,λίγοι δυστυχώς,είναι άθλος!!!

Να είσαι σίγουρος πώς άν τον βρώ η πρώτη ερώτηση που θα κάνω θα είναι:
<< Ποιός σε έφτιαξε εσένα?>>

Και έτσι θα τον βάλω κι αυτόν στην αναζήτηση!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 23:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έρευνα! Αν υπάρχει, έρευνα ....και εμπνέεται.

Μικρός, είχα ένα ένα Παππού που έστριβε τσιγγαρο, και τον κοίταγα...πως το έφτιαχνε, πως το γυρνάνε...πως το άναβε...πως τραβούσε τον καπνό....πως καιγόταν το τσιγγαρο.....και πως έσβηνε.

Και ξανα μετα απο λιγο, άλλο τσιγγαρο,

με μετρό!

Ο παππούς μου, όταν ήμουν μικρός, θύμιζε τον παντοκρατωρα της εκκλησίας!

Είχε και γαλανα ματια!

Λες ρε Νικομαχε να καπνίζει και ο θεός?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 00:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λες ρε Νικομαχε να καπνίζει και ο θεός?

Μαριχουάνα Πλάτωνα.

Αλλοιώς δεν θα μας έφτιαχνε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 00:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3 φορές με κάλεσε ο άνθρωπας ο ΠανοςΤ και εγώ ο κακομοίρης δεν προλάβαινα να απαντήσω γιατί έτρεχα να βγάλω ακτινογραφία για το στρατό (ξέρεις τον υποχρεωτικό για εμάς τους Έλληνες πολίτες που για τα παιδιά του ψηλού θα είναι...επιλογή)


quote:
α) Ο Πλάτωνας ταυτίζει τη Ψυχή με το Πνεύμα?
Βρίσκονται έστω στο ίδιο σημείο του σώματός μας (κατά Πλάτωνα πάντα)?


Αυτές τις άτακτες υποχωρήσεις των μεγαλοχριστιανών τις έχω σιχαθεί. Ο κάθε τύπος που μπαίνει στο φόρουμ και είναι φορέας αντίστοιχης ιδεολογίας πιστεύει σε ένα ποτ πουρί ιδεολογιών,φιλοσοφικών ρευμάτων,ψευδεπιστημονικών θέσεω,επιστημονικών ερευνών,θρησκευτικών δοξασιών.

Εσύ πάνο πιστεύεις στο Χριστιανισμό, με ολίγη από πλατωνική διδασκαλία και (περίπου) επιστήμη αλά κρεμ με αλάτι και πιπέρι; Σουβλάκια φτιάχνουμε;

Ξεκίνησες λέγοντας:


quote:
Ο άνθρωπος (κατά την Ορθοδοξία πάντα αλλά και όχι μόνο) είναι τρισυπόστατος όπως είναι και ο ίδιος ο Θεός όπως είναι και όλη η Δημιουργία.
Ο άνθρωπος έχει Σώμα Ψυχή και Πνεύμα.


Τώρα αφήνεις κατά μέρος την Ορθοδοξία και πιάνεις την πλατωνική διδασκαλία όπως την έχεις καταλάβει και την επικαλείσαι. Τελικά εσύ τι πιστεύεις και γιατί;


Ως προς την ουσία της πλατωνικής διδασκαλίας δε νομίζω να εμφανίζεται ΠΟΥΘΕΝΑ το τρίπτυχο σώμα-πνεύμα ψυχή όπως το παρουσιάζεις αλλά το έρως-λόγος-θυμός εκτός αν μου διαφρεύγει κάτι.

quote:
β) Πες μου ΕΝΑ σημείο που θεωρείς ότι δολοφόνησα τη Φυσική.


Δεν υπάρχει αιθέρας.


Neeext


quote:
Στο μεταξύ μέχρι να μου βρεις ΕΝΑ σημείο πες μου αν το ίδιο πείραμα (βαριά vs ελαφριά σφαίρα) στο κβαντικό κενό δίνει τα ίδια αποτελέσματα με το κλασσικό κενό.



Δε σε ρώτησα κάτι από το μικρόκοσμο για να έχει νόημα η έννοια "κβαντικός". Σου έκανα μια (πολύ) απλή ερώτηση για το πού πάνε τα σώματα στο ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟ. Ένα πούπουλο και ένα σφυρί για παράδειγμα.

Έχω βαρεθεί ο κάθε ημιμαθής πετάει ένα συνθετικό ή μια λέξη σε μία έννοια που μπορεί να είναι και σωστό για να πείσει για το οτιδήποτε τους εντελώς άσχετους. Αυτή η κβαντική εξηγεί τα πάντα από...αστρολογία μέχρι θεολογία!!Νισάφι πια!!


Πάντως δε σε συμφέρει και πολύ να επικαλείσαι το "κενό" γιατί οι ταλαντώσεις εξηγούν πολλά.


quote:
πες μου σε παρακαλώ με λογικοφανείς ή και επιστημονικούς όρους γιατί στο κλασικό παραδειματάκι που έχουμε ένα γλαστράκι με κάποιο λουλούδι και του μιλάμε,

κλασσικό παράδειγμα έρευνας τύπου "μόλις τώρα την κατέβασα από τη στομάχα μου". Ξέρεις πόσες τέτοιες έχουν γραφτεί στο φόρουμ;


quote:
Αν έχουν υπάρξει ΔΥΟ τουλάχιστον άτομα που να έχουν ΥΠΝΩΤΙΣΘΕΙ (από επιστήμονες υπνωτιστές) και ανατρέχοντας σε προηγούμενες ζωές να βιώνουν ότι είναι το ίδιο αποθανών πρόσωπο (π.χ Κλεοπάτρα) τότε ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΖΩΗ...

Ξέρετε πόσες Κλεοπάτρες έχουν υπάρξει??



Ναι σε αυτό έχεις δίκιο. Ποτέ κανένας σε προηγούμενη ζωή του δεν ήταν "το παιδί που κουβαλάει τους κουβάδες στα δημόσια λουτρά" ή "ο σταβλίτης του τάδε Δούκα". Όλοι (τα θύματα) ήταν της πολύ υψηλής κοινωνίας στην προηγούμενη ζωή τους. Τυχαίο; Δε νομίζω.


Είναι από αυτά τα αιτήματα που έχω. Θα πιστέψω στα μέντιουμ όταν διαβάσω τίτλο εφημερίδας: "Μέντιουμ πρόβλεψε τα νούμερα του Λόττο και κέρδισε". Θα πιστέψω στους υπνωτιστές όταν βρουν κάποιον που στην προηγούμενη ζωή του δεν ήταν πρίγκηπας ή βαρώνος αλλά δούλος. Δίκαιο ε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 00:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel

Έχω βαρεθεί ο κάθε ημιμαθής πετάει ένα συνθετικό ή μια λέξη σε μία έννοια που μπορεί να είναι και σωστό για να πείσει για το οτιδήποτε τους εντελώς άσχετους. Αυτή η κβαντική εξηγεί τα πάντα από...αστρολογία μέχρι θεολογία!!Νισάφι πια!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 10:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς indusrtialangel και zip. Ναι μεν ο κάθε ημιμαθής και άσχετος κάνει λάθος που επικαλείται την κβαντική φυσική προσπαθώντας να πείσει για τα διάφορα που πιστεύει.Οστόσο η κβαντική φυσική απο μόνη της δίνει αυτό το δικαίωμα.Απο την στιγμή που σε μικροκοσμικό επίπεδο συμβαίνουν πολύ παράξενα πράγματα,γιατί να μην συμβαίνουν και σε μακροκοσμικό επίπεδο? Απο την στιγμή που η ύλη του φυσικού κόσμου που ζούμε αποτελείται απο αυτήν του κβαντικού κόσμου. Όπως είπα είναι λάθος να προσπαθούμε να πείσουμε τους άλλους για τα πιστεύω μας χρησημοποιώντας ώς επιχείρημα την κβαντική φυσική.Σίγουρα όμως δεν είναι λάθος να προσπαθούμε να δείξουμε οτι έστω κάτι υπάρχει εδω πέρα,οτι είναι πιθανό να συμβαίνει κάτι που δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένο με την λογική μας.

Edited by - alex22 on 20/01/2012 10:34:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 11:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλεξ
Όπως είπα είναι λάθος να προσπαθούμε να πείσουμε τους άλλους για τα πιστεύω μας χρησημοποιώντας ώς επιχείρημα την κβαντική φυσική.Σίγουρα όμως δεν είναι λάθος να προσπαθούμε να δείξουμε οτι έστω κάτι υπάρχει εδω πέρα,οτι είναι πιθανό να συμβαίνει κάτι που δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένο με την λογική μα

Εδώ κάνεις εσύ λάθος Αλεξ.

Η κβαντική φυσική,μπορεί άνετα να εξηγήσει αυτο που δεν είναι εξοικειωμένο με την λογική μας.Μπορεί να εξηγήσει τα πάντα Αλεξ.
Ακόμη και την βλακεία.

Π.Χ. Εστω άν,θεωρήσουμε ότι η βλακεία εκφράζεται μέσω υποθετικών σωματιδίων-ας τα ονομάσουμε ηλιθιόνια-,θα μπορέσουμε βάσει κβαντικού μοντέλου,να προσδιορίσουμε θεωρητικά την εκπομπή τους,την συμπεριφορά τους και την ημιζωή τους.Καλά αυτο το τελευταίο δεν χρειάζεται παρατήρηση.Προφανώς ζούν εκατομμύρια χρόνια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 15:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Αγνοεί κάθε φυσικό και κβαντικό νόμο και θεωρία.Πληρεί τα πάντα!!!Πεμπτουσία,Αιθέρας!!!


amalia θεωρώ ότι ο macedon πήρε το μάθημά του και αν και ακριβοδίκαιος δεν θα κάνει υποτιμητικά σχόλια για το ΝΙΚΟΜΑΧΟ.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 16:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Π.Χ. Εστω άν,θεωρήσουμε ότι η βλακεία εκφράζεται μέσω υποθετικών σωματιδίων-ας τα ονομάσουμε ηλιθιόνια-,θα μπορέσουμε βάσει κβαντικού μοντέλου,να προσδιορίσουμε θεωρητικά την εκπομπή τους,την συμπεριφορά τους και την ημιζωή τους.Καλά αυτο το τελευταίο δεν χρειάζεται παρατήρηση.Προφανώς ζούν εκατομμύρια χρόνια!

Τα ηλιθιόνια έ? Ο ακρογωνιαίος λίθος της κοινωνίας μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 16:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό μάθημα ακριβώς; Και τι σχέση έχει η amalia με το Νικόμαχο και με μένα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 19:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι macedon,τι θέλει να πει ο ποιητής,ούτε ο ίδιος ξέρει!!

Πάντως εγω δεν καταλαβαίνω τι ήταν αυτο το :

quote:

amalia θεωρώ ότι ο macedon πήρε το μάθημά του και αν και ακριβοδίκαιος δεν θα κάνει υποτιμητικά σχόλια για το ΝΙΚΟΜΑΧΟ.


????

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 19:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι μεν ο κάθε ημιμαθής και άσχετος κάνει λάθος που επικαλείται την κβαντική φυσική προσπαθώντας να πείσει για τα διάφορα που πιστεύει


Αυτό λέμε άλεξ μου


quote:
Οστόσο η κβαντική φυσική απο μόνη της δίνει αυτό το δικαίωμα

Διαφωνώ. Από πού προκύπτει αυτό;


quote:
Απο την στιγμή που σε μικροκοσμικό επίπεδο συμβαίνουν πολύ παράξενα πράγματα,γιατί να μην συμβαίνουν και σε μακροκοσμικό επίπεδο? Απο την στιγμή που η ύλη του φυσικού κόσμου που ζούμε αποτελείται απο αυτήν του κβαντικού κόσμου.

Αυτή η αναλογία δεν ισχύει. Δεν αποδεικνύεται από πουθενά. Άλλο μικρόκοσμος άλλο μακρόκοσμος. Είναι σαν να απαιτείς να υπάρχει βαρυτική έλξη υπολογίσιμη μεταξύ ενός ανθρώπου και ενός βαρελιού με λάδι επειδή οι πλανήτες έχουν το ίδιο. Το ότι κάτι συμβαίνει σε κάποια τάξη μεγέθους δε σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλες


quote:
Όπως είπα είναι λάθος να προσπαθούμε να πείσουμε τους άλλους για τα πιστεύω μας χρησημοποιώντας ώς επιχείρημα την κβαντική φυσική.Σίγουρα όμως δεν είναι λάθος να προσπαθούμε να δείξουμε οτι έστω κάτι υπάρχει εδω πέρα,οτι είναι πιθανό να συμβαίνει κάτι που δεν είναι απόλυτα εξοικειωμένο με την λογική μας.


Προφανώς και πολλές φορές η φύση μας φαίνεται "παράλογη". Για αυτό και το τελικό συμπέρασμα είναι ότι το πείραμα και η φύση είναι το κριτήριο της "λογικής". Αλλά στην προκειμένη περίπτωση αυτό που προσπαθεί να κάνει ο πάνοςτ είναι άτοπο και λάθος.


Και να σου πω και κάτι άλλο; Είναι και ανέντιμο. Επικαλείται την επιστήμη μόνο όταν συμφωνεί με τα πιστεύω του. Ο Δαρβίνος δεν τα λέει καλά αλλά ο Dirac ή ο Feynman τα λένε καλά, παρόλο που ο πρώτος ήταν Καθόλικός και οι δεύτερι άθεοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 19:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22,

quote:
Οστόσο η κβαντική φυσική απο μόνη της δίνει αυτό το δικαίωμα.

Η κβαντική Φυσική αγαπητέ μου [ αλλά και η κάθε άλλη Φυσική ] δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν άσχετο να μιλάει γι' αυτή. Σιγά να μην κατηγορήσουμε τώρα και την ίδια την Επιστήμη για τις ανοησίες των ημιμαθών ...

quote:
Απο την στιγμή που σε μικροκοσμικό επίπεδο συμβαίνουν πολύ παράξενα πράγματα,γιατί να μην συμβαίνουν και σε μακροκοσμικό επίπεδο?

Γιατί σε μακροκοσμικό επίπεδο συμβαίνουν άλλα πράγματα που ανήκουν σε άλλη φυσική και όχι στην κβαντική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 20:40:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

3 φορές με κάλεσε ο άνθρωπας ο ΠανοςΤ και εγώ ο κακομοίρης δεν προλάβαινα να απαντήσω γιατί έτρεχα να βγάλω ακτινογραφία για το στρατό (ξέρεις τον υποχρεωτικό για εμάς τους Έλληνες πολίτες που για τα παιδιά του ψηλού θα είναι...επιλογή)

Δεν σε κάλεσα ούτε μια φορά με την έννοια που το λες.
Έλεγα απλά στο ΝΙΚΟΜΑΧΟ να περιμένουμε.
Ο καθένας έχει τις δουλειές του και εγώ κάνω υπέρβαση για να απαντάω σε όλους σας άμεσα.


quote:

Ως προς την ουσία της πλατωνικής διδασκαλίας δε νομίζω να εμφανίζεται ΠΟΥΘΕΝΑ το τρίπτυχο σώμα-πνεύμα ψυχή όπως το παρουσιάζεις αλλά το έρως-λόγος-θυμός εκτός αν μου διαφρεύγει κάτι.

Τρισυπόστατο σύμπαν

Σωματοειδὲς δὲ δὴ καὶ ὁρατὸν ἁπτόν τε δεῖ τὸ γενόμενον εἶναι, χωρισθὲν δὲ
πυρὸς οὐδὲν ἄν ποτε ὁρατὸν γένοιτο, οὐδὲ ἁπτὸν ἄνευ τινὸς στερεοῦ,
στερεὸν δὲ οὐκ ἄνευ γῆς· ὅθεν ἐκ πυρὸς καὶ γῆς τὸ τοῦ παντὸς ἀρχόμενος
συνιστάναι σῶμα ὁ θεὸς ἐποίει. δύο δὲ μόνω καλῶς συνίστασθαι τρίτου
χωρὶς [31c] οὐ δυνατόν· δεσμὸν γὰρ ἐν μέσῳ δεῖ τινα ἀμφοῖν συναγωγὸν
γίγνεσθαι. δεσμῶν δὲ κάλλιστος ὃς ἂν αὑτὸν καὶ τὰ συνδούμενα ὅτι μάλιστα
ἓν ποιῇ, τοῦτο δὲ πέφυκεν ἀναλογία κάλλιστα ἀποτελεῖν. ὁπόταν γὰρ
ἀριθμῶν τριῶν εἴτε ὄγκων [32a] εἴτε δυνάμεων ὡντινωνοῦν ᾖ τὸ μέσον,


Τρισυπόστατος άνθρωπος

ὁ δὲ καὶ γενέσει καὶ ἀρετῇ
προτέραν καὶ πρεσβυτέραν ψυχὴν σώματος ὡς δεσπότιν καὶ ἄρξουσαν
ἀρξομένου [35a] συνεστήσατο ἐκ τῶνδέ τε καὶ τοιῷδε τρόπῳ. τῆς ἀμερίστου
καὶ ἀεὶ κατὰ ταὐτὰ ἐχούσης οὐσίας καὶ τῆς αὖ περὶ τὰ σώματα γιγνομένης
μεριστῆς τρίτον ἐξ ἀμφοῖν ἐν μέσῳ συνεκεράσατο οὐσίας εἶδος, τῆς τε
ταὐτοῦ φύσεως [αὖ πέρι] καὶ τῆς τοῦ ἑτέρου, καὶ κατὰ ταὐτὰ συνέστησεν ἐν
μέσῳ τοῦ τε ἀμεροῦς αὐτῶν καὶ τοῦ κατὰ τὰ σώματα μεριστοῦ·

Αμφότερα από Τίμαιο.

quote:
β) Πες μου ΕΝΑ σημείο που θεωρείς ότι δολοφόνησα τη Φυσική.


Δεν υπάρχει αιθέρας.


Neeext


Copy paste από το εν λόγω ποστ μου.

"
Ο ΑΙΘΕΡΑΣ επειδή είναι το μόνο "υλικό" που έμεινε σε ΠροΠτωτική κατάσταση και δεν ακολούθησε το δυισμό της ύλης (Καλό Κακό και Γινγκ Γιαννκ και κουραφέξαλα) και είναι η πύλη διαφυγής μας όσο είμαστε στο σάρκινο σωμα και στο 1ο επίπεδο δημιουργίας και θέλουμε να πλησιάσουμε την Αλήθεια και το 2ο (από τα 7) επίπεδα

η επίσημη επιστήμη φρόντισε από τις αρχές του 20 αιώνα να στο καταργήσει.

Και άντε πες εσύ amalia μου αν είσαι Φυσικός και έχεις τα άντερα ότι υπάρχει Αιθέρας στη Διεθνή Επιστημονική Κοινότητα.

Θα σε γελοιοποιήσουν θα σου κόψουν τις επιχορηγήσεις για Έρευνα και μπορεί να χάσεις και την έδρα σου.

"
Houston we have a problem!

Η ΦΥΣΙΚΗ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΙΘΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 20ου ΑΙΩΝΑ

quote:

Δε σε ρώτησα κάτι από το μικρόκοσμο για να έχει νόημα η έννοια "κβαντικός". Σου έκανα μια (πολύ) απλή ερώτηση για το πού πάνε τα σώματα στο ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟ. Ένα πούπουλο και ένα σφυρί για παράδειγμα.

Έχω βαρεθεί ο κάθε ημιμαθής πετάει ένα συνθετικό ή μια λέξη σε μία έννοια που μπορεί να είναι και σωστό για να πείσει για το οτιδήποτε τους εντελώς άσχετους. Αυτή η κβαντική εξηγεί τα πάντα από...αστρολογία μέχρι θεολογία!!Νισάφι πια!!


Πάντως δε σε συμφέρει και πολύ να επικαλείσαι το "κενό" γιατί οι ταλαντώσεις εξηγούν πολλά.


Γη καλεί Ιndustrial Angel. Over.
Απάντησε μας Angel. Over.

Από απάντηση ΓΑΡΓΑΡΑ και εσύ.

Νeeext

quote:

quote:

πες μου σε παρακαλώ με λογικοφανείς ή και επιστημονικούς όρους γιατί στο κλασικό παραδειματάκι που έχουμε ένα γλαστράκι με κάποιο λουλούδι και του μιλάμε


κλασσικό παράδειγμα έρευνας τύπου "μόλις τώρα την κατέβασα από τη στομάχα μου". Ξέρεις πόσες τέτοιες έχουν γραφτεί στο φόρουμ;[/quote]

Ελπίζω να έχεις μεγάλο στομάχι αδερφέ...

1)
http://www.smilinggardener.com/plants/music-and-plants

The classic book The Secret Life of Plants by Peter Tompkins and Christopher Bird documents many scientific, statistically-significant studies done on the fascinating relationship between sound and music and plants.


2)
http://skeptics.stackexchange.com/questions/875/how-does-music-affect-growth-of-plants
Article "Why Does Music Make Plants Grow Taller?" reviews some explanations:
• Vibrations, such as sound and physical disturbances, affect plant growth.
• Studies done by the Smithsonian and NASA show that mild vibrations increase growth in plants, while harsher, stronger vibrations have a negative effect.
• French physicist and musician Joel Sternheimer has found that certain types of music stimulate protein production in plants, therefore increasing plant growth.
• Some scientists suggest that music improves gardeners' moods and therefore plants grow stronger and healthier in this environment.
• A study in Great Britain recently found that women's voices make plants grow faster than men's voices. It could be that they have a greater range of pitch and tone that affects the sound waves that hit the plant.

3)
http://www.energy-healing-info.com/science-of-sound-healing.html

For several months, the researcher pumped different kinds of music into each of the greenhouses. In one, Bach was played, in the second, Indian music, the third, loud rock, and the last, country and Western music was played. In the fifth greenhouse, no music was played at all.
The plants in the greenhouse where only heavy rock music was played did not do well at all. Their growth was stunted, and they would not flower. In the greenhouses with Bach and Indian music, the plants were green and healthy, with many flowers. The plants that heard country and Western music grew the same as those with no music - at a moderate rate, and with a normal amount of flowers.


4)
http://www.ehow.com/about_5367378_plant-reaction-music.html

Plant Reaction to Music
People are always experimenting with ways to encourage their plants to grow larger and produce more. This is not a new phenomenon. Our ancestors who first began to experiment with cultivating plants probably tried to do the very same thing. After all, they were planting food for their survival. Along with experimenting with various kinds of compost that includes the excrement of bats and worms, growers have experimented with the effect of music on plants. Two of the most notable experiments in this were conducted by the Discovery show Mythbusters and a woman named Dorothy Retallack. While the experiment conducted by Mythbusters was not conducted under ideal or consistent conditions, both the show and Ms Retallack were able to prove one thing: plants do react to music.

The Constant Tone
o In the first experiment conducted by Retallack, she worked with plants in three greenhouses that had the same conditions in each. She exposed one group of plants to a constant tone for eight-hour increments, and another for three-hour increments. The plants with the intermittent tone did the best. The ones with the constant tones died, and the ones in silence did second-best.

Plants and "Elevator" Music
o When experimenting with what many term "elevator music" or "easy listening music," Rettallack found that not only did they respond well, the plants actually began to bend toward the speakers.

Plants and Rock Music
o Plants do not seem to enjoy rock music. This was the conclusion gained by Retallack, Mythbusters (though their results should be taken with a grain of salt), and Marcia Riley, a student at Old Mission Junior High School, Kansas City, Kansas. Across the board, these plants produced poorly and some of them died.

Plants and Classical Music
o Another result shared by Retallack, Mythbusters and Riley was the fondness of plants for classical music. The plants responded well, producing large leaves and exhibiting healthy growth. In Retallack's greenhouse, the plants even leaned toward the speakers.

Plants and Arnold Schonberg
o The music of Arnold Schonberg, a modern composer whose music can be described as discordant, was played to plants by both Retallack and Don Robertson, author of "About Positive Music." The results for both were the same: the plants died.

Και αυτό αποτελεί ένα πολύ μικρό δείγμα.
Κάνε ένα απλό check!

ΠΩΣ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 21:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Panos T
ΠΩΣ ΤΟ ΕΛΕΓΕΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ.


Πώς το έλεγε...πώς το έλεγε...!!!

Πάνος Ρ νομίζω,όχι Α ή Τ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 21:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πανοςΤ

quote:
Δεν σε κάλεσα ούτε μια φορά με την έννοια που το λες.
Έλεγα απλά στο ΝΙΚΟΜΑΧΟ να περιμένουμε.
Ο καθένας έχει τις δουλειές του και εγώ κάνω υπέρβαση για να απαντάω σε όλους σας άμεσα.


Καλά κούλαρε δεν σε κατηγόρησα για κάτι.


quote:
Τρισυπόστατο σύμπαν

Πρώτα πρώτα δεν απάντησες επί της ουσίας:

Τι πιστεύεις;

Θρησκεία ;
Επιστήμη;
Πλάτων;
Λίγο από όλα με ολίγη πίτα αλά κρεμ;


Δεύτερον, δεν κατάλαβες καθόλου τι γράφει εκεί πέρα. Ουσιαστικά, αναπαραγάγει την άποψη των ατομικών φιλοσόφων ότι υπάρχουν άπειροι κόσμοι και λέει ότι οι δύο κόσμοι μαζί θα φτιάχνουν έναν τρίτο, και το πώς θα γίνονται οι ενώσεις των (4) στοιχείων ανά δύο με τη παρέμβαση ενός τρίτου ανάμεσά τους.

quote:
Τρισυπόστατος άνθρωπος


Ούτε εδώ λέει για το τρίπτυχο ψυχή-σώμα-πνεύμα. Γράφει κάτι διαφορετικό.

quote:
Houston we have a problem!

Η ΦΥΣΙΚΗ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΙΘΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 20ου ΑΙΩΝΑ



Αν λοιπόν η αφετηρία της σκέψης σου είναι αυτή, τότε όλοι οι συλλογισμοί είναι λάθος.


quote:
Γη καλεί Ιndustrial Angel. Over.
Απάντησε μας Angel. Over.

Από απάντηση ΓΑΡΓΑΡΑ και εσύ.



Δεν υπάρχει κβαντικό κενό όταν μιλάμε για σφυριά και πούπουλα και όχι ηλεκτρόνια ή φωτόνια.

Αλήθεια οι ταλαντώσεις του κβαντικού κενού, έχεις ακουστά τι είναι;


quote:
Two of the most notable experiments in this were conducted by the Discovery show Mythbusters and a woman named Dorothy Retallack


Η Retallack έχει ατζέντα να αποδείξει ότι η ροκ μουσική βλάπτει τους νέους και τα πειράματά της θεωρούνται αναξιόπιστα και πολωμένα. Οι Mythbusters είναι τηλεοπτική εκπομπή όχι επιστημονική έρευνα.


Παρόλα αυτά όντως υπάρχει σοβαρή έρευνα που βγάζει τέτοια συμπεράσματα οπότε έχεις δίκιο.

http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/107555304322849039

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy