ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μετενσάρκωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 22:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα γρήγορα Angel.

Ψάξε και για τα πειράματα με δελφίνια που αναφερω στην αμαλία για να συνεχίσουμε με την μετενσάρκωση.
Για Πλάτωνα διαφωνούμε κάθετα.

Στον Αιθέρα κατέληξα και δεν ξεκίνησα από εκεί.

Εσύ ανέφερες ένα απλό πειραματάκι για να με τεστάρεις γιατί δεν πήρες χαμπάρι από αυτά που έγραψα και εγώ με ΑΛΛΑ πειράματα στα δύο κενά (κβαντικό και κλασσικό)ψιλοανέβασα τον πηχη.
Για το κβαντικό κενό απάντησες σωστά.
Σπάει το κενό και πάπαλα.
Αντε και για το κλασικό κενό με τη σταγόνα και το πουπουλο.

Για τις ταλαντώσεις τα έχω γράψει 2-3 φορές μέχρι τώρα και είναι εμφανιζόμενες διακυμάνσεις ενέργειας που οι Φυσικοί τις αποδίδουν σε virtual particles.

@ΝΙΚΟΜΑΧΕ
Ρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ για τραγούδα να ακούσουμε αν ξεμπούκωσες από τις ΓΑΡΓΑΡΕΣ.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 20/01/2012 22:57:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 23:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ο...άνθρωπος Πλάτωνα,είναι δίς ηλίθιος!!

Δεν έχει ενεργό σκέψη.
Δεν μπορεί να αντιληφθεί τις ταλαντώσεις των...υπερχορδών.

με καταλαβαίνεις,έτσι Πλάτωνα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

________________________________________________

Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω προσβλητικής και εμπρηστικής
έκφρασης που βάλλεται επί προσωπικού

21/1/2012

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 04:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - Απεστάλη: 19/01/2012, 20:05:56

Aμαλία ο άνθρωπος είναι...Ηλίθιος!!

Περιμένω ποινή!!


quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - Απεστάλη: 20/01/2012, 23:38:22

ο...άνθρωπος Πλάτωνα,είναι δίς ηλίθιος!!



NIKOMAXE
Ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται για μία εβδομάδα.
Ειλικρινά, δεν μπορούμε να καταλάβουμε γιατί συμπεριφέρεσαι με τον τρόπο αυτό. Θα έλεγε κανείς, ότι "κυνηγάς" τη μόνιμη απενεργοποίηση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 05:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παρακαλέσουμε θερμά του συμμετέχοντες στην παρούσα συζήτηση να προσπαθήσουν να επικεντρωθούν στο καθεαυτό θέμα.
Πέρα από τα διάφορα εμπρηστικά σχόλια, που καλό θα ήταν να σταματήσουν, υπάρχει η τάση ανάπτυξης παράλληλων συζητήσεων που απομακρύνονται από το κύριο αντικείμενο του θέματος. Εάν υπάρχει κάποια σαφής σχέση των επί μέρους αυτών θεμάτων με το κυρίως θέμα, αυτό θα πρέπει να φαίνεται με κάποιον τρόπο κατά την παράθεση των σχετικών απόψεων και πληροφοριών.


PanosT
οι πηγές που δίνεις για την επίδραση της μουσικής στα φυτά είναι ενδιαφέρουσες (έριξα μια γρήγορη ματιά στο βιβλίο "The Secret Life of Plants" και φαίνεται αρκετά εμπεριστατωμένο). Θα μπορούσε να αποτελέσει μια νέα συζήτηση το όλο αυτό θέμα.

Βέβαια, το ότι οι πηγές αυτές είναι στα αγγλικά και δεν τις μεταφράζεις, είναι κάτι που δεν βοηθάει στην πραγμάτευση του θέματος εφόσον πιθανότατα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που μη γνωρίζοντας αγγλικά, τους αποκλείεις από το να λάβουν υπόψη τους και αυτές τις πληροφορίες. Το ίδιο συμβαίνει και με την παράθεση κειμένων στα αρχαία ελληνικά. Οτιδήποτε παρατίθεται στη συζήτηση θα πρέπει να μπορεί να γίνει κατανοητό από όλους.

Σχετικά με τα δελφίνια που αναφέρεις, κάτι μου λέει η συγκεκριμένη αναφορά σου, αλλά δεν θυμάμαι κάτι συγκεκριμένο. Έχεις κάποια πηγή να με παραπέμψεις;

Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω, ποια θεωρείς ότι είναι η σχέση των δύο παραπάνω φαινομένων με την υπόθεση της Μετενσάρκωσης;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 10:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
industrialangel

quote:
quote:
Οστόσο η κβαντική φυσική απο μόνη της δίνει αυτό το δικαίωμα

Διαφωνώ. Από πού προκύπτει αυτό;


Προκύπτει απο το γεγονός οτι επιτρέπει να συμβούν διάφορα πράγματα που δεν τα επιτρέπει η κλασσική φυσική και η ντετερμινιστική λογική.Αυτά τα "παράξενα" πράγματα,όπως η υλοποίηση και αποϋλοποίηση των υποατομικών σωματιδίων.

quote:
Αυτή η αναλογία δεν ισχύει. Δεν αποδεικνύεται από πουθενά. Άλλο μικρόκοσμος άλλο μακρόκοσμος. Είναι σαν να απαιτείς να υπάρχει βαρυτική έλξη υπολογίσιμη μεταξύ ενός ανθρώπου και ενός βαρελιού με λάδι επειδή οι πλανήτες έχουν το ίδιο. Το ότι κάτι συμβαίνει σε κάποια τάξη μεγέθους δε σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλες

Αυτή η αναλογία αν δεν κάνω λάθος αποδεικνύεται απο τα μαθηματικά,τα πάντα στο σύμπαν έχουν βαρυτικό πεδίο και είναι λογικό επόμενο να επηρεάζουν τα πάντα.Απλά, η διαφορά των πλανητών με τους ανθρώπους και γενικά τα μικρότερα σώματα,είναι μεγάλη,τόσο μεγάλη που δεν αφήνει να φανούν στις αισθήσεις οι δυνάμεις που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους.

quote:
Προφανώς και πολλές φορές η φύση μας φαίνεται "παράλογη". Για αυτό και το τελικό συμπέρασμα είναι ότι το πείραμα και η φύση είναι το κριτήριο της "λογικής". Αλλά στην προκειμένη περίπτωση αυτό που προσπαθεί να κάνει ο πάνοςτ είναι άτοπο και λάθος.


Και να σου πω και κάτι άλλο; Είναι και ανέντιμο. Επικαλείται την επιστήμη μόνο όταν συμφωνεί με τα πιστεύω του. Ο Δαρβίνος δεν τα λέει καλά αλλά ο Dirac ή ο Feynman τα λένε καλά, παρόλο που ο πρώτος ήταν Καθόλικός και οι δεύτερι άθεοι.


Σωστός,έχεις το δίκιο σου.

zip

quote:
Η κβαντική Φυσική αγαπητέ μου [ αλλά και η κάθε άλλη Φυσική ] δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν άσχετο να μιλάει γι' αυτή. Σιγά να μην κατηγορήσουμε τώρα και την ίδια την Επιστήμη για τις ανοησίες των ημιμαθών ...

Δεν είπα να κατηγορήσουμε την επιστήμη,μόνος σου το λές.Είπα απλά οτι δίνει το δικαίωμα, λόγω της παραξενιάς της αν θές.

quote:
Γιατί σε μακροκοσμικό επίπεδο συμβαίνουν άλλα πράγματα που ανήκουν σε άλλη φυσική και όχι στην κβαντική.

Όπως πάνω έτσι και κάτω.


Πάνο,ένδιαφέρουσες οι πληροφορίες σου για την μουσική και την επίδρασή της.Κατα την γνώμη μου,δεν χωράει αμφιβολία οτι είναι αλήθεια.

Edited by - alex22 on 21/01/2012 10:23:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 15:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nikomaxos

με καταλαβαίνεις,έτσι Πλάτωνα?
..............
Νικομαχε χθες γύρισα Ιταλία, και λόγω καθυστερήσεων έφθασα σήμερα το πρωί σπίτι μου. Σε έχει τρελλανει στις κίτρινες η αμαλιτσα, (τα θελει και σενα ο κ....σου)

Οταν επανελθεις, ισως το συνεχίσουμε.

Τι να συνεχίσουμε, απο τα φενομενικα αν υπάρχει θεός είμαστε σαν το τσιγγαρο του Παππού, ανάβει και σβήνει με μετρο, (σύμπαν, ένα η πολλά)

αν δεν υπάρχει λειτουργούμε μια χαρα και έτσι,

απλα η μετενσαρκωση δεν είναι όπως την παρουσιάζουν, μα χρειάζεται να βγεις απο αυτο το πήγαινε / έλα (ενεργειών) (να ενσαρκώθει διλαδη το ΑΧΡΟΝΟ.

Γιατι?

Δεν ξέρω. Αν είναι όλα οκ ως έχουν, και κάποιος είναι ευχαριστημένος/ευτυχισμένος όπως ζει, γιατι να ψάξει κάτι άλλο?
στη ζωη μαθαίνουμε αρκετα πράγματα, μα είναι περισσότερα αυτα που δεν γνωρίζουμε, έτσι πιστεύω, και ο εαυτός μας (η γνώση του) είναι μέσα στις δυνάμεις μας.

Για όσα παλι δεν γνωρίζουμε, ίσως αρχίσει η γνώση τους με το να βάλουμε στην άκρη όλα οσα διλαδη ταυτιζομαστε...

Νικ τελειώνοντας θέλω να πω πως σε καταλαβαίνω ακόμα και όταν υποτιμας κάποιον στο διάλογο, οι εμπειρίες μερικές φορές μας κάνουν να τα κοιτάμε απο ψηλά, μα εκει είναι ένα λάθος που πράττουμε. Ο εαυτός μας βλέπει απο ψηλά τον άλλο, μα δύσκολα βλέπει το δικό του έργο, επόμενος η αυτογνωσία παει περίπατο. Μην υποτυμας κανένα, χριστιανο και μη, φασιστα η δημοκράτη, μα προσπερνάτα...και λέγε τις κουβέντες σου κοσμια. Βρίσκουν πάντα θέση, αν εσυ είσαι στο (όχι λάθος)

Στα γράφω σαν φίλος, και γιατι θα τα σκεφτείς 1 εβδομάδα.

αμάν ρε Αμαλιτσα! Αμάν!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/01/2012 15:17:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 21:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μιας και έγινε αναφορά για τον κόσμο των φυτών, δεν γνωρίζω μετά βεβαιότητας αν ισχύει, είναι εντυπωσιακό πάντως, κάτι που δείχνει τόσο μεγάλο ενδιαφέρον αλλά ακόμα δεν είναι ευρέως γνωστό. Ο λόγος για το παρακάτω απόσπασμα και το λινκ αυτού (στα Ελληνικά παρακαλώ )


quote:
Ο καθηγητής Κλήβ Μπάξτερ, που χρησιμοποιούσε τις «μηχανές της αλήθειας για να ξεσκεπάζει τους εγκληματίες, ανάμεσα στα πρώτα του πειράματα, έκανε το 1988, κι' αυτό: Εβαλε μέσα σε ένα δωμάτιο δύο φυτά. Επειτα, μέσα από το δωμάτιο, πέρασαν διαδοχικά, ξεχωριστά ο ένας από τον άλλο, πέντε βοηθοί του και ο ίδιος. Ενας από τους πέντε, χωρίς να ξέρουν οι άλλοι ποιος, διαλέ­χτηκε στην τύχη για να κομματιάσει το ένα φυτό.


Αμέσως μετά το άλλο φυτό συνδέθηκε με τη «μηχανή της αλήθειας» και οι έξι άντρες ξαναπέρασαν από μπροστά του — μέσα σ' αυτούς και ο «εγκληματίας» -, που σαν βρέθηκε πάλι μέσα στο δωμάτιο. το φυτό «τρελάθηκε» από το φόβο του, και «λιποθύμησε».


Έτσι, μ' αυτό το πείραμα ο Μπάξτερ ανακάλυψε ότι, τα φυτά, όταν νοιώθουν πως απειλούνται, φτάνουν ακόμα και μέχρι λι­ποθυμίας, για να μην πονέσουν και να σώσουν τη ζωή τους...


ΠΗΓΗ: Ο μυστικός κόσμος των φυτών http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2011/11/blog-post_5343.html#ixzz1k7adkeka


Ωστόσο δεν καταλαβαίνω την συσχέτιση της λειτουργίας των φυτών ως στοιχείο απόδειξης της ύπαρξης ή όχι της μετανσάρκωσης ή της μεταμψύχωσης.



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2012, 23:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, έκανες τις 1-2 αναφορές με προσωπικούς χαρακτηρισμούς και τώρα μας στερείς για ακόμη μια βδομάδα το να διαβάζουμε τα πόστ που γράφεις εσύ.

Γιατί τις κάνεις τις αναφορές με προσωπικούς χαρακτηρισμούς,δε σκέφτεσαι και εμάς που μπορεί να θέλουμε να σε διαβάζουμε;

[Υ.Γ. Σοβαρά το λέω, εννοώ πως δε κάνω χιούμορ εις βάρος σου]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 00:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια διόρθωση να κάνω, ο Δαρβίνος δεν ήταν Καθολικός αλλά αγγλικανός. Σόρρυ μπερδεύτηκα.

πανοςτ

quote:
Για Πλάτωνα διαφωνούμε κάθετα.


Ξανακοίτα ολόκληρο το κείμενο.

quote:
Για τις ταλαντώσεις τα έχω γράψει 2-3 φορές μέχρι τώρα και είναι εμφανιζόμενες διακυμάνσεις ενέργειας που οι Φυσικοί τις αποδίδουν σε virtual particles.


Ναι και εκλαϊκευτικά ή χιουμοριστικά τα αποκαλούν "σωματίδια του Θεού". Δεν κάνουν όμως θεολογία οι άνθρωποι.


Νομίζω τα λέει πολύ καλά το μέλος simori

quote:
Ωστόσο δεν καταλαβαίνω την συσχέτιση της λειτουργίας των φυτών ως στοιχείο απόδειξης της ύπαρξης ή όχι της μετανσάρκωσης ή της μεταμψύχωσης.

Συμφωνώ.
Συμπληρώνω, πώς ακριβώς κολλάνε όλα αυτά μαζί, λίγο από πλάτωνα, λίγο από κβαντική, λίγο από θρησκεία.


αλεξ22

quote:
Προκύπτει απο το γεγονός οτι επιτρέπει να συμβούν διάφορα πράγματα που δεν τα επιτρέπει η κλασσική φυσική και η ντετερμινιστική λογική.Αυτά τα "παράξενα" πράγματα,όπως η υλοποίηση και αποϋλοποίηση των υποατομικών σωματιδίων.


Ναι, προφανώς, στο μικρόσμο η κλασσική φυσική είναι τελειωμένη, απλά δεν ισχύει.


quote:
Αυτή η αναλογία αν δεν κάνω λάθος αποδεικνύεται απο τα μαθηματικά,τα πάντα στο σύμπαν έχουν βαρυτικό πεδίο και είναι λογικό επόμενο να επηρεάζουν τα πάντα.Απλά, η διαφορά των πλανητών με τους ανθρώπους και γενικά τα μικρότερα σώματα,είναι μεγάλη,τόσο μεγάλη που δεν αφήνει να φανούν στις αισθήσεις οι δυνάμεις που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους.


Ναι...απολύτως ανάλογα, τα κβαντικά φαινόμενα δεν εμφανίζονται στο μακρόκοσμο ακόμα και αν θεωρητικά υπάρχουν τα αίτια τους.


quote:
Σωστός,έχεις το δίκιο σου.

Ευτυχώς που με καταλαβαίνεις. Νομίζω ότι εξελίσσεσαι σε καλύτερο συζητητή. Μπορεί να μη συμφωνείς αλλά τουλάχιστον αντιλαμβάνεσαι τη θέση μου.


quote:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2012, 10:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευτυχώς που με καταλαβαίνεις. Νομίζω ότι εξελίσσεσαι σε καλύτερο συζητητή. Μπορεί να μη συμφωνείς αλλά τουλάχιστον αντιλαμβάνεσαι τη θέση μου.

Να σε καλά,ευχαριστώ.Όσο μεγαλώνουμε ωριμάζουμε ή τουλάχιστον προσπαθούμε.Η αλήθεια είναι οτι συμφωνούμε σε περισσότερα απο όσο νομίζεις και γενικά όλοι μας έχουμε πολλά σημεία επαφής,απλά συνήθως μιλάμε για αυτά που διαφωνούμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2012, 11:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - Απεστάλη: 19/01/2012, 20:05:56

Aμαλία ο άνθρωπος είναι...Ηλίθιος!!

Περιμένω ποινή!!


quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - Απεστάλη: 20/01/2012, 23:38:22

ο...άνθρωπος Πλάτωνα,είναι δίς ηλίθιος!!



NIKOMAXE
Ο λογαριασμός σου απενεργοποιείται για μία εβδομάδα.
Ειλικρινά, δεν μπορούμε να καταλάβουμε γιατί συμπεριφέρεσαι με τον τρόπο αυτό. Θα έλεγε κανείς, ότι "κυνηγάς" τη μόνιμη απενεργοποίηση...

Οooops.
Από την Παρασκευή το βράδυ μόλις τώρα ξανανπήκα.
Amalia μου.
Σε θερμοπαρακαλώ και σε ικετεύω να άρεις την ποινή του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ.
Εγώ ζήτησα από κάθε μέλος να με αποκαλεί ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ, όπως επίσης ότι ποτέ δεν προκειται να διαμαρτυρηθώ στη "διεύθυνση" για χαρακτηρισμούς ταμπελοποιήσεις κτλ κτλ.

Άκου και το λαικό αίσθημα του forum αν δε θες να ακούσεις εμένα.

Με εμένα amalia να ξανασχοληθείς μόνο αν εγώ κάνω κάτι ή πω κάτι προσβλητικό για άλλο μέλος.

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2012, 13:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PanosT
οι πηγές που δίνεις για την επίδραση της μουσικής στα φυτά είναι ενδιαφέρουσες (έριξα μια γρήγορη ματιά στο βιβλίο "The Secret Life of Plants" και φαίνεται αρκετά εμπεριστατωμένο). Θα μπορούσε να αποτελέσει μια νέα συζήτηση το όλο αυτό θέμα.

Σχετικά με τα δελφίνια που αναφέρεις, κάτι μου λέει η συγκεκριμένη αναφορά σου, αλλά δεν θυμάμαι κάτι συγκεκριμένο. Έχεις κάποια πηγή να με παραπέμψεις;

Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω, ποια θεωρείς ότι είναι η σχέση των δύο παραπάνω φαινομένων με την υπόθεση της Μετενσάρκωσης;


Οι πηγές που αναφέρω amalia ήταν μετά από ένα search στο πόδι που έκανα στο net. Τα όποια βιβλία ανάφερα δεν τα έχω διαβάσει ποτέ και ούτε και πρόκειται.
Ο λόγος?
Πρώτα οδηγήθηκα/πείστηκα/"απόδειξα (στον εαυτό μου)" την ύπαρξη Αιθέρα και πως αυτός "λειτουργεί" και ύστερα άρχισα να επιβεβαιώνω τη "θεωρία" μου από πληροφορίες (και όχι έρευνα ή μελέτη) για τη συμπεριφορά των φυτών στη μουσική από τη συμπεριφορά των δελφινιών σε κάποια πειράματα διαίσθησης. (όχι δεν έχω βρει αναφορά που μου ζήτησες στο net).

Τέσπα.

Και τα παραπάνο "παράδοξα" να μη ξέρατε θα έχετε ακούσει ή θα έχετε βιώσει το ένστικο/φίλτρο/διαίσθηση της μάνας προς τα παιδιά είτε πρόκειται για κάτι καλό είτε ΚΥΡΙΩΣ για κάτι ΚΑΚΟ.

Επίσης τη διαίσθηση που έχουν τα δίδυμα αδέρφια.
Επίσης περασμένες ζωές, μέντιουμ που σου λένε πράγματα για σενα που αποκλείεται ποτέ να ήξερε αλλά ΚΑΙ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ.

Η λίστα είναι ατελείωτη αλλά εξηγήσιμη.

Μάθετε ΜΟΝΟΙ σας οτιδήποτε μπορείτε για τον ΑΙΘΕΡΑ.
Ψάξτε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.

Όταν τελειώσεις το βιβλίο αυτό amalia θα ήθελα (όπως σου είχα ξαναγράψει) να δώσεις μια λογική ή επιστημονική ερμηνεία του γεγονότος. Αν θέλεις μπορείς να αναφερθείς και στα άλλα σημεία για δελφίνια, μάνες-παιδιά, δίδυμοι κτλ που αναφέρω.

Απλά τα θεωρώ πιο entry-level παραδείγματα από το να πιάσουμε τη Μετενσάρκωση που έχει και θρησκευτικές προεκτάσεις και θα γίνουμε μύλος...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 23/01/2012 14:22:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2012, 14:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

πανοςτ

quote:
Για Πλάτωνα διαφωνούμε κάθετα.


Ξανακοίτα ολόκληρο το κείμενο.


Το κοίταξα όσες φορές χρειαζότανε για να το κατανοήσω.
Ο Πλάτωνας ήταν η αρχή ενός ταξιδιού και όχι το τέλος.
Πάνω κάτω συμφωνώ με αυτά που γράφονται στο παρακάτω link

http://www.nea-acropoli-athens.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=187:2008-11-27-17-32-44&catid=47:2008-03-11-08-24-46&Itemid=78

quote:

quote:
Για τις ταλαντώσεις τα έχω γράψει 2-3 φορές μέχρι τώρα και είναι εμφανιζόμενες διακυμάνσεις ενέργειας που οι Φυσικοί τις αποδίδουν σε virtual particles.


Ναι και εκλαϊκευτικά ή χιουμοριστικά τα αποκαλούν "σωματίδια του Θεού". Δεν κάνουν όμως θεολογία οι άνθρωποι.



Όχι, αυτά τα σωματίδια λέγονται έτσι virtual particles.
Δεν είναι ούτε υπονοούνται ότι είναι τα λεγόμενα σωματίδια του θεού.
Αν έχεις κάποια αναφορά για το αντίθετο με χαρά να μου τη δώσεις να τη διαβάσω.

quote:

Νομίζω τα λέει πολύ καλά το μέλος simori
quote:
Ωστόσο δεν καταλαβαίνω την συσχέτιση της λειτουργίας των φυτών ως στοιχείο απόδειξης της ύπαρξης ή όχι της μετανσάρκωσης ή της μεταμψύχωσης.

Συμφωνώ.
Συμπληρώνω, πώς ακριβώς κολλάνε όλα αυτά μαζί, λίγο από πλάτωνα, λίγο από κβαντική, λίγο από θρησκεία.



Το θέμα δεν πως "κολλάνε" αλλά αν "δένουν".
Αν "δένουν" μεταξύ τους φαινομενικά "άσχετα πράγματα" τότε είσαι σε καλό δρόμο.


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 13:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τό θέμα δεν είναι αν "κολλάνε" ή αν "δένουν" και να παίζουμε με τις λέξεις, αλλά το γιατί δεν κολλάνε ή δεν δένουν για να μην λες πως δεν ήμουν ακριβής.
Σε καλό δρόμο ως προς τί? Εάν ρίξεις μία ματιά στο διαδίκτυο θα βρεις ένα σωρό ημιμαθείς που κάνουνε σούπα τα όσα έχουνε διαβάσει κατά καιρούς..

Ο καθένας δένει τις διάφορες υποκειμενικές του "ενδείξεις" και βγάζει τα δικά του συμπεράσματα κατά πως τον βολεύει, κάνεις κάτι διαφορετικό?

Καλά τα λέει ο IndustrialAngel, λίγο από (Πλάτωνα, Αριστοτέλη κ.α.)κ λίγο από επιστήμη και θρησκεία.


Μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις και να "δένεις" ανόμοια πράγματα κατά πως σε "βολεύει", οι επιστήμονες δεν εξάγουν συμπεράσματα κατά αυτό τον τρόπο.
Εάν εξακολουθήσεις να καταπιάνεσαι με την επιστήμη, κάνε το τουλάχιστον σωστά.
Συνέχισε να πιστεύεις συνειδητά γιατί ετσι ΕΣΥ επιλέγεις, ακολουθώντας τις δικές σου υποκειμενικές ενδείξεις αρκούμενος σε αυτό, καλά κάνεις και ερευνάς αλλά μη κραδαίνεις τη σημαία του "εγώ βρήκα την αλήθεια και εγώ ξέρω" γιατί τότε αναιρείς την ίδια την υπογραφή σου, τουλάχιστον ως προς το πρώτο μέρος της.




THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 15:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τό θέμα δεν είναι αν "κολλάνε" ή αν "δένουν" και να παίζουμε με τις λέξεις, αλλά το γιατί δεν κολλάνε ή δεν δένουν για να μην λες πως δεν ήμουν ακριβής.
Σε καλό δρόμο ως προς τί? Εάν ρίξεις μία ματιά στο διαδίκτυο θα βρεις ένα σωρό ημιμαθείς που κάνουνε σούπα τα όσα έχουνε διαβάσει κατά καιρούς..

Ο καθένας δένει τις διάφορες υποκειμενικές του "ενδείξεις" και βγάζει τα δικά του συμπεράσματα κατά πως τον βολεύει, κάνεις κάτι διαφορετικό?



ΝΑΙ!
ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ, ΝΑ ΔΕΣΕΤΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
Είναι κακό αυτό?
Αν δεν το κάνετε εσείς για τους εαυτούς σας από ποιον περιμένετε να το κάνει???

Η Επιστήμη απεφάνθη.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΙΘΕΡΑΣ
Ωραία.
Πες τι προτείνεις να κάνουμε?

quote:

Μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις και να "δένεις" ανόμοια πράγματα κατά πως σε "βολεύει", οι επιστήμονες δεν εξάγουν συμπεράσματα κατά αυτό τον τρόπο.
Εάν εξακολουθήσεις να καταπιάνεσαι με την επιστήμη, κάνε το τουλάχιστον σωστά.

Υποθέτω πως αγνοείς πόσο ανόμοια πράγματα έδεσαν οι πρωτοπόροι της Κβαντικής Μηχανικής για να αρχίσουν να συλλαμβάνουν τη Νέα Φυσική...

Επίσης θα αγνοείς τι ισχυρίζονταν ο ίδιος ο Tesla όταν το ρώταγαν από που εμπνέονταν για τις εφευρέσεις του...

quote:

Συνέχισε να πιστεύεις συνειδητά γιατί ετσι ΕΣΥ επιλέγεις, ακολουθώντας τις δικές σου υποκειμενικές ενδείξεις αρκούμενος σε αυτό, καλά κάνεις και ερευνάς αλλά μη κραδαίνεις τη σημαία του "εγώ βρήκα την αλήθεια και εγώ ξέρω" γιατί τότε αναιρείς την ίδια την υπογραφή σου, τουλάχιστον ως προς το πρώτο μέρος της.


ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.

ΑΠΛΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΣΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.
Μπορεί κάποιο άλλο μέλος να έχει μια πιο πλήρη "επιμέρους Αλήθεια" που να απαντά ακόμα καλύτερα ή/και να απαντά και σε άλλα ερωτήματα που η δικιά μου "επιμέρους Αλήθεια" αποτυγχάνει.

Όταν ο Ιησούς λέει εγώ είμαι η Αλήθεια καταλαβαίνεις ότι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι απλά να την προσεγγίζουμε και να την ψηλαφούμε στο απειροστά μικρό και ελάχιστο.

Και όσο και να σε ενοχλεί, αυτό δένει και με τη ρήση του Σωκράτη (αλλά και όλων των φιλοσόφων της Αρχαιότητας)

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 01/02/2012 15:35:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 23:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΝΑΙ!
ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΘΕΡΑ, ΝΑ ΔΕΣΕΤΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
Είναι κακό αυτό?
Αν δεν το κάνετε εσείς για τους εαυτούς σας από ποιον περιμένετε να το κάνει???

Δεν είναι κακό με την έννοια που το φαντάζεσαι.

quote:
Αν δεν το κάνετε εσείς για τους εαυτούς σας από ποιον περιμένετε να το κάνει???

Δηλαδή να βγάλουμε τα ίδια συμπεράσματα?

quote:
Υποθέτω πως αγνοείς πόσο ανόμοια πράγματα έδεσαν οι πρωτοπόροι της Κβαντικής Μηχανικής για να αρχίσουν να συλλαμβάνουν τη Νέα Φυσική...

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου, αν ναι, τότε μάλλον το ανάποδο συνέβη.

quote:
Επίσης θα αγνοείς τι ισχυρίζονταν ο ίδιος ο Tesla όταν το ρώταγαν από που εμπνέονταν για τις εφευρέσεις του...


Από τα περιστέρια?

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Συνέχισε να πιστεύεις συνειδητά γιατί ετσι ΕΣΥ επιλέγεις, ακολουθώντας τις δικές σου υποκειμενικές ενδείξεις αρκούμενος σε αυτό, καλά κάνεις και ερευνάς αλλά μη κραδαίνεις τη σημαία του "εγώ βρήκα την αλήθεια και εγώ ξέρω" γιατί τότε αναιρείς την ίδια την υπογραφή σου, τουλάχιστον ως προς το πρώτο μέρος της.

--------------------------------------------------------------------------------


ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ.


Εγώ άλλα θυμάμαι

quote:
ΑΠΛΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΣΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.
Μπορεί κάποιο άλλο μέλος να έχει μια πιο πλήρη "επιμέρους Αλήθεια" που να απαντά ακόμα καλύτερα ή/και να απαντά και σε άλλα ερωτήματα που η δικιά μου "επιμέρους Αλήθεια" αποτυγχάνει.

Χμ..

quote:
Όταν ο Ιησούς λέει εγώ είμαι η Αλήθεια καταλαβαίνεις ότι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι απλά να την προσεγγίζουμε και να την ψηλαφούμε στο απειροστά μικρό και ελάχιστο.

Και όσο και να σε ενοχλεί, αυτό δένει και με τη ρήση του Σωκράτη (αλλά και όλων των φιλοσόφων της Αρχαιότητας)

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα...


Πληροφοριακά εντελώς να σου πω ότι δεν με ενοχλεί το ρήμα "δένω".

Δεν κρατιέμαι, πάω για ύπνο, καληνύχτες!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2012, 12:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ε ΡΕ ΜΕ ΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΤΟ ΔΝΤ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΓΚΕΛΑ ΜΑΣ ΞΕΣΚΙΖΕΙ,ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ.
ΑΝΤΕ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΜΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2012, 14:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε ρε με τι ασχολούνται κάποιοι!
Το ΔΝΤ κι η Άνγκελα μας ξεσκίζουν κι εκείνοι κρίνουν προς κάθε κατεύθυνση...
Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου!




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy