ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Επισκεψη δαιμονα στον υπνο {οχι Μορα]
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2015, 13:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν όλοι εσείς, είστε άνω των 40...
..no hope
χαχαχαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 12:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε πριν πολλά πολλά χρόνια όταν ήμουν κάπου 18-19 (δεν είμαι πάνω από 40 αλλά ούτε πολύ κάτω.. 2-3 χρονάκια θέλω) τραβιόμουν με μια κοπελιά η οποία γούσταρε τον κόσμο του "ανεξήγητου" (λίγο wicca, λίγο κάνα ταρώ λίγο κάνα ouija board κτλ) μου χε δώσει και φυλακτό θυμάμαι ένα κομμάτι λίθου (αμέθυστος νομίζω) κτλ συζητήσεις για wicca παγανισμούς κτλ κτλ.
Λίγο αργότερα την εποχή που σταμάταγε το "τράβηγμα" και άρχιζα να αλλάζω παρέες, άρχιζα από ροκάς που άντε μέχρι κάνα μεταλάδικο με τραβούσαν (εγώ του κλασσικού ροκ ήμουν πάντα τύπος ανοιχτός όμως σε κάθε άλλο παρακλάδι), ξαφνικά βρέθηκα θαμώνας σε όλα τα γκοθάδικα της Αθήνας, χωρίς να γίνω ποτέ ο τυπικός γκοθάς, το ροκ στυλάκι παρέμεινε καθώς δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το goth στυλ αλλά μόνο η μουσική και απ αυτή μέρος της αλλά αρκετά. Χαρακτηριστικό είναι πως ώρες ώρες ένοιωθα πως ήμουν απ τους λίγους που χαμογελούσαν και περνούσαν καλά. Όπως και να χει μια άλλη κοπελιά που ψιλοτραβήχτηκα τότε ΕΤΥΧΕ (μετά το έμαθα) να γνωρίζει την προηγούμενη και άρχισε να μου βάζει λόγια για το τι μπορούσε να μου κάνει, για το ότι το φυλακτό που ακόμα είχα ήταν επικίνδυνο κτλ. Το αποτέλεσμα όλων αυτών? άρχισα να βλέπω πράγματα όπως Σαύρες να περπατάνε στον τοίχο να νοιώθω πως κάνω αστρική προβολή (καμιά δίνη και μύγες.. εγώ απλά από ψηλά στο σώμα μου έπεφτα) με αποκορύφωμα να δω ένα βράδυ ξαπλωμένος στο κρεβάτι τον εαυτό μου στο σκοτάδι στην άλλη γωνία του δωματίου να με κοιτάει με κόκκινα μάτια και βλέμμα γεμάτο μίσος/κακία για αρκετή ώρα μέχρι που πήρε φόρα και ήρθε κατά πάνω μου και χάθηκε μέσα μου (κοκαλωμένος εγώ φυσικά).
Αφού τα ξεπέρασα όλα αυτά, σε ένα απ τα μέρη που πήγαινα (το πιο χαλαρό απ όλα.. η παλιά dada στα Εξάρχεια που έλεγες και καμιά κουβέντα) κάναμε (μου έκαναν δηλαδή) συζητήσεις με τις ώρες για τα ψυχοβαμπίρ και πως αυτά σου ρουφούν την ενέργεια κτλ.
Αποτέλεσμα? πήγαινα, με κοιτούσε από κάνα άλλο τραπέζι καμιά άγνωστη κοπελίτσα λίγο πιο λάγνα (τότε ωραίο παιδί όχι όπως τώρα σαν φουσκωμένο ανάποδο γαμώτο) και εγώ είχα πείσει τον εαυτό μου πως μου ρουφούσε την ενέργεια... και όχι μόνο νόμιζα αλλά ένοιωθα και σκατά έτοιμος να λιποθυμήσω σαν όντως να γινόταν.
Και άλλα τέτοια παραδείγματα στην ηλικία των 18-19.
Ποιο είναι το δίδαγμα?
Με θεωρούσαν από μικρό αρκετά ώριμο όσοι έκανα κάποια σοβαρή συζήτηση μαζί τους (γιατί με τους φίλους πάντα είχα την πλευρά του καραγκιόζη) καθώς απ τα 12 μου κάθισα με τον εαυτό μου και διαμόρφωσα απόψεις για την θρησκεία, την πολιτική και ότι θα μπορούσε ίσως να ταλανίζει έναν 30ρη πχ. Απόψεις που έχω και σήμερα και αυτό δείχνει πόσο εμπεριστατωμένες ήταν. Το IQ μου ακόμα και τώρα βγαίνει μεγάλο (δεν έχει νόημα η αναφορά αφού η ευφυΐα είναι σχετική και το τι βγάζει ένα τεστ δεν λέει τίποτα.. μπορεί για την κοινωνία που ζεις να είσαι απλά ένας βλάκας και μισός.. το αναφέρω απλά για να δείξω το ότι οι δείκτες δεν παίζουν πάντα ρόλο) ΚΑΙ ΟΜΩΣ μπήκα για (πολύ λίγο ευτυχώς) καιρό στο τρυπάκι να με επηρεάσει το περιβάλλον μου. Για wicca, δαίμονες, ouija κτλ με έπρηζαν? δαίμονες έβλεπα. Για ψυχοβαμπίρ μου μιλούσαν? πως μου τραβούσαν την ενέργεια ένοιωθα και πως ήμουν ράκος. Μέχρι που κάθισα πάλι με τον εαυτό μου και του εξήγησα πως όλα αυτά είναι ακριβώς γιατί επηρεάζεται απ το περιβάλλον του και αφού τα βρήκαμε σταμάτησαν όλα αυτά.
Με όλες αυτές τις ανοησίες θέλω να πω πως όταν είμαστε επηρεασμένοι από κάτι, το βρίσκουμε μπροστά μας και σε κάποιες ηλικίες δεν έχει σχέση ούτε το πόση "ευφυΐα" νομίζουμε ότι έχουμε ούτε τίποτα παρά μόνο το πόσο επιρρεπείς και αδύναμοι είμαστε μια δεδομένη στιγμή (για διάφορους λόγους)
Αυτό ήταν λοιπόν το "δίδαγμα" και η άποψη/απάντηση μου επί του θέματος

Από την άλλη όμως, το αν κάποιος επηρεαστεί από κάτι μια δεδομένη στιγμή και πάει σε ένα μέρος που θεωρεί πως θα πάρει απάντηση είτε διαφορετική σαν του Heretic είτε διαφορετική και περισσότερο πεζή σαν την δικιά μου (προσωπικά δεν το έκανα ποτέ, πάντα τα βρήκα με τον εαυτό μου.. για μένα ίσως όχι λάθος όπως αποδείχτηκε για άλλους όμως πιο επιρρεπείς σίγουρα λάθος) είναι ιδιαίτερα άσχημο να του την πέφτουν με ειρωνεία. Σε κάνει να απορείς γιατί κάποιος θα έμπαινε σε έναν τέτοιο χώρο όπως το "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" απλά για να κράξει όσους γράφουν σε αυτό λες και είναι σε ιεραποστολή.
Είμαι και εγώ άνθρωπος της λογικής και το έχω αποδείξει αυτό αλλά επίσης έχω αποδείξει πως έχω τις αισθήσεις μου ανοιχτές και παραμένω επιφυλακτικός για ότι δεν γνωρίζω ή δεν μπορώ να δώσω λογική απάντηση. Δεν είμαι ποτέ απόλυτος δηλαδή.
Καλό είναι λοιπόν οι μεν που τα βιώνουν να σκεφτούν την κάθε ερμηνεία, να μιλήσουν λίγο με τον εαυτό τους πριν πουν με ευκολία "έκανα αυτό γιαυτό και ήρθε ο δαίμονας" (δεδομένο δηλαδή ότι είναι δαίμονας και ήρθε) καθώς πρέπει να βάζουμε πρώτα την λογική και μετά όλα τα άλλα και όχι το ανάποδο, ενώ οι δε καλό είναι να κρατάνε την ειρωνεία (μιλάω για τέτοια απλά θέματα και όχι για προκλητικά καραγκιοζιλίκια που έχουμε διαβάσει κατά καιρούς και έχω απαντήσει και εγώ ανάλογα) για την πάρτι τους. Φαντάζομαι δηλαδή τον εαυτό μου να είχα μπει στα 19 μου σε ένα παρόμοιο site να τα συζητήσω (αν δεν είχα τις άμυνες που τελικά είχα) και κάποιος να μου απαντούσε σε τέτοιο ύφος όπως μερικοί εδώ, δεν νομίζω να το έπαιρνα τόσο χαλαρά όσο ο draryan τότε.. Για να είναι κάποιος σε ένα τέτοιο χώρο απ την μια δεν σημαίνει πως πρέπει απαραίτητα να αποδέχεται το οτιδήποτε απ την άλλη όμως πρέπει να μάθει να σέβεται το τι αποδέχονται ή το τι θέλουν να συζητήσουν οι γύρω τους όταν αυτοί φυσικά δεν ξεπερνούν κάποια όρια... θα καταλήξουμε στο τέλος να φοβόμαστε να συζητηθεί το οτιδήποτε μην βγει κάποιος "προστάτης της λογικής" για να την πει. Τι νόημα έχει τότε η ύπαρξη ενός τέτοιου forum? Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι τα θέματα είναι πλέον ελάχιστα στο "ΠΑΡΑΞΕΝΟ" αλλά αν κάποιος νομίζει ότι επιτελεί κάποιο έργο υπέρ της λογικής με το να τα αποτρέπει από το να δημιουργηθούν τότε μάλλον είναι γελασμένος καθώς το πιθανότερο είναι να μένει κόσμος με τέτοιες απορίες και ιδέες που απλά θα διογκώνονται στο μυαλό του φοβούμενος να τις συζητήσει με αντίθετο αποτέλεσμα αφού δεν θα υπάρχει ευγενικός αντίλογος λογικής.


Edited by - Craven on 05/06/2015 12:30:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 14:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Craven
Πιστεύεις δηλαδή στη χρησιμότητα ενός φόρουμ που θα αποδεχτεί τα πάντα
(όχι ως χώρος, μια και τα φόρουμ διαμορφώνονται απο τα μέλη)
μάλλον γραφικοί θα ήταν και όχι δεκτικοί...
Τώρα για το αν τα θέματα λιγοστεύουν, είναι λογικό
παρθενογένεση δεν υπάρχει (εκτός ελαχίστων περιπτώσεων)
Τα "γνωστά" παράξενα, έχουν αναλυθεί.
τι άλλο να πούμε για τα ATIA/Εξωγήινους π.χ.?
εγω πιστευω οτι δεν είμαστε μόνοι
ο άλλος πιστεύει οτι ολο αυτό το χάος στήθηκε για πάρτη του
πόσο νομίζεις οτι μπορεί να τραβήξει αυτή η κουβέντα?

Φαντάσου ένα φόρουμ που ασχολείται με μοτοσυκλέτες
Κάποια στιγμή μπαίνει κάποιος και λέει:
"βρε μάγκες, είχε ψιλόβροχο και μπαίνω σε μια στροφή "τάφο"!
και σαβουριάστικα, λέτε να φταιν τα ελαστικά μου?"
Εσυ πως περιμένεις να τον αντιμετωπίσουν?
Σε γενικές γραμμές εν μέσω αστείων θα του πουν οτι απλα εκανε χαζομάρα και οι στροφές θέλουν προσοχή...
(βέβαια ο τύπος συνήθως στη συνέχεια το "παίζει" και πονηρίδης)
κι εκει αρχίζει το partyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 14:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, υπάρχει θεός.

Καλησπέρα Αιθέρα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 16:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει... και είναι 'Έλληνας

Καλήν εσπέρα Άρχοντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 16:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
craven

Πως θα ήθελες, να αντιμετωπίσεις έναν προφανώς μη λειτουργικό, από πλευράς εφυϊας νεαρό, ο οποίος ανακοινώνει σε φόρουμ συζητήσεων, ηλιθιότητες ( επιεικώς ), για τις οποίες θα μεταβάλλει άποψη, όταν ενηλικιωθεί?

Παράδειγμα ο εαυτός σου.

Θα προτιμούσες τον δρόμο της συζήτησης, δίνοντας έτσι "υπόσταση' σε ανύπαρκτο και βλακώδες θέμα, η θα προτιμούσες απ'ευθείας μια "σφυριά" κατακέφαλα, μήπως και αφυπνισθεί έγκαιρα και γλυτώσει την διανοητική του κατάσταση?

Ο κάθε ένας από εμάς, έχει τις δικές του τακτικές αντιμετώπισης της χαζομάρας.Οπως λέει και ο Κόμης, υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος και ο δικός μου τρόπος.

Επειδή ο τρόπος γραφής σου με "φωτογραφίζει", χωρίς να αισθάνομαι την ανάγκη να απολογηθώ, είμαι υπέρ των καταδρομικών επιχειρήσεων κατά πάσης διανοητικής αστάθειας, καθ'όσον αυτή δεν περιορίζεται στη συγκεκριμένη μαλακία του ατόμου, αλλά έχει επιπτώσεις και στην ζωή των υπολοίπων ημών.Είτε δια της ψήφου, είτε δια της κατοχής υπεύθυνης θέσης στον κρατικό και ιδιωτικό τομέα και ειδικά στις ένοπλες δυνάμεις.

Πως λες να ξεκίνησε ο κάθε Ασημάκης Κατσούλας, ο κάθε Τσάρλς Μάνσον κ.λ.π?

Οσο για την αμφιβολία σου, περί του αγνώστου και της απόλυτης θέσης, κατά ή υπέρ αυτού με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.Αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας για κάτι, τότε αυτό το κάτι επιδέχεται πέραν της μιάς ερμηνείες.Οπότε μπαίνει στον φάκελο "υπό έρευνα" μέχρις αποδείξεως και δεν γίνεται σημαία πίστης και δόγματος.

Αλήθεια, που έχεις χαθεί τόσο καιρό?Είσαι καλό κεφάλαιο σε πολλές συζητήσεις και η γνώμη σου μετράει.Και το ξέρεις.

Φιλικότατα.
Μάριος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

draryan
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 17:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον Νικομαχο υπαρχει μονο οτι βλεπουμε και ακουμπαμε, αυτη ειναι η φωνη της λογικης?
αυτο ειναι το υψηλο IQ ?
δλδ στην αγγλια που ασχολουνται επιστημονικα με το ανεξηγητο ειναι ολοι για το ψυχιατρειο, μιλαμε για ςπιστημονες οχι για τον θειο μακη απο το καφενειο της γειτονιας που μιλαει απολυτα και βγαζει τρελο οποιον εχει διαφορετικη αποψη απο τον ιδιο.
καποιοι τυποι θειου μακη εφτασαν την ελλαδα εδω που ειναι σημερα, κλειστομυαλοι και απολυτοι .

υ.γ. συμφωνα με την φυσικη και αστρονομια εν ετη 2015 η λογικη λεει οτι υπαρχουν κι εξωγηινοι και οντα αλλων διαστασεων, εμεις ακομα δεν ξερουμε τι ειναι η σκοτεινη υλη και οι ανθρωπινες αισθησεις ειναι σχεδον ανυπαρκτες για να βασιστουμε πανω τους. ο λογικος ξερολας θα δει τα αστρα στον ουρανο και θα σου πει, να, υπαρχουν τα βλεπω. ενω στην πραγματικοτητα θα βλεπει απλα το φως τους που ταξιδευει εκκατομυρια χρονια προς την γη κι αυτα θα εχουν γινει αστρικη σκονη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

draryan
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 17:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι σιγουρο οτι ο Νικομαχος θα ελεγε για τον Αινσταιν οτι ειναι για το ψυχιατρειο, αν του ελεγε την θεωρια της σχετικοτητας, για τα παραλληλα συμπαντα , τις 10 διαστασεις, τα ταξιδια στον χρονο κτλ θα τον εβγαζε θεοτρελο.

οι απολυτοι ανθρωποι ειναι χαμηλοτατης διανοιας, με τις αισθησεις που εχουμε δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για τπτ. κατι σαν το σπηλαιο του Πλατωνα που εθιξε το θεμα των αισθησεων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 17:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
draryan

quote:
κατι σαν το σπηλαιο του Πλατωνα που εθιξε το θεμα των αισθησεων

Μην το κάνεις κι εσύ αυτό. Όχι άλλο κάρβουνο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 19:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
draryan

Οσα δεν φθάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια.

Καλλιέργησε πρώτα το νοητικό και αντιληπτικό σου πεδίο και έλα μετά να μας πεις για τον δικό μας δείκτη νοημοσύνης.

Φιλικά και χωρίς υποτίμηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 23:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
draryan, τί είναι πιό άξιο για έναν άνθρωπο? Να ψάχνει τη βεβαιότητα μέσα στην αμφιβολία, ή την αμφιβολία μέσα στη βεβαιότητα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

draryan
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 23:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εσυ μας βγαζεις για το ψυχιατρειο επειδη δεν συμφωνουμε μαζι σου, αυτο ειναι το φιλικο και η φωνη της λογικης?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

draryan
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 23:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

draryan, τί είναι πιό άξιο για έναν άνθρωπο? Να ψάχνει τη βεβαιότητα μέσα στην αμφιβολία, ή την αμφιβολία μέσα στη βεβαιότητα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


αν ψαχνει οτι και να ναι αυτο ειναι αξιο, το θεμα ειναι οταν δεν ψαχνει. εκει υπαρχει προβλημα σε αυτους που ειναι απολυτοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2015, 23:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
draryan

quote:
αν ψαχνει οτι και να ναι αυτο ειναι αξιο, το θεμα ειναι οταν δεν ψαχνει. εκει υπαρχει προβλημα σε αυτους που ειναι απολυτοι

Αυτό, το παραπάνω, είναι απάντηση στο ερώτημα που σου έθεσα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 00:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Να χαρώ συζήτηση, μεταξύ δύο εφυών ανθρώπων.Πήρα ποπ-κορν και μπύρα και θα σας παρακολουθώ.
Δώστε...ρέστα!

Το άκρον άωτον της συζήτησης.

DSM-drayan

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 01:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Συζήτηση με τίτλο:

'Από τον Πλάτωνα στον Θωμά Μάτσιο.'

Μαγεία...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 01:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως ειναι ολοφάνερο οτι σε αυτή την εποχή, ελάχιστοι ασχολούνται με θέματα τύπου εσωτερικα. Άντε καμία πολιτική συζήτηση, και αυτή σε επίπεδο κουτσομπολιού. Εχει αλλάξει συχνότητα η κοινωνία, προς υλισμό μεριά.

Αυτό είναι μια θλιβερή και απολύτως πραγματική διαπίστωσις.

Θα με πεις, εδώ μπαινοβγαινουμε στην ΟΝΕ, στην Ευρωζώνη και στα Μνημόνια, τα τελευταία χρόνια
με ....Γρημόνια να ασχολούμεθα τώρα?

Ασε που είναι και το άλλο,
γράφεις εδώ, σε βλέπει ο άλλος, και λέει, αυτό κανα βολεμένο κωλόπαιδο θα'ναι ή κανας δημόσχιος υπάλληλος που'χει και μπόλικο χρόνο να το φιλοσοφάει το πράμα,
για τοις επίλοιποι πού καιρός για τέτοια, άμα βάνουσι το χέρι εις την τσέπη, την ανασκαλεύουσι, την ψαχουλεύουσι από δωθεν κι από κείθεν, φτάνει το χέρι μέχρι τον αστράγαλο και το μπατζακι με το ρεβέρ, και δίφραγκο δεν ευρίσκωσιν (ενώ παίζει άμα έχουσιν και σύνδεσιν διά το ιντερνέτιον, φως, νερό τηλέφωνο και τα λοιπά...)

Το λοιπόν, για να μην το κουράζω, και της ώρας παρελθούσης,
με άρεσε η τοποθέτησις του Craven, γιατί εις πολλά σημεία με ενεθύμησεν ότι και όταν κι εγώ cravenόφερνα...

Επειδή η αλήθεια πάντα βρίσκεται- εκτός από τους Sex Pistols- και εις την μέσιν (περίπου)
ο θέμας περιστρέφεται πάλι γύρω από τινά ζητούμενα τα οποία αναλύουμε συνεχώς και ξαναπέφτουμε μπροστά τους πάλι,
όπως μας είπε και ο αγαπητός Αιθήρ.
Δηλαδή, καταδρομιάζουμε ωσάν τον βετεράνο του Βιετνάμ Νικόμαχο,
ή "χαϊδεύουμε" με "Ιταλική φινέτσα", έστω και "Αιρετική"?

Eδώ θα μας πει μάλλον ο φίλος μας ο Ντιεσέμης, όπου κατέχειν την υπομονήν και τον χρόνον, να συνδιαλέγεται επί τα αυτά.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 01:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατέχω την τέχνη της υπομονής, πολλώ δε μάλλον, την τέχνη, την υφή και την ουσία του χρόνου.

Εσύ κοίτα να με φέρεις την άμμο που σε ζήτηξα, διότι με άλλον τρόπο, μαντζούνι ιαματικόν, κατάλληλον δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν, δεν έχει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 02:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εσύ κοίτα να με φέρεις την άμμο που σε ζήτηξα, διότι με άλλον τρόπο, μαντζούνι ιαματικόν, κατάλληλον δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν, δεν έχει.

Την άμμο είπαμε στην έχω έτοιμη,
και μάλιστα όχι 2 που ζήτηξες
αλλά 3 δοχεία (από 3 διαφορετικά μέρη),
διότι με κάμνει σε πιο ιερόν αριθμό, τριάδα, και τα συναφή
(Πυθαγόρειος γαρ)

ο θέμας είναι να δώ πότε θα ανταμωθούμε, έτσι που έχει γίνει αχταρμάς η κατάστασις γενικώς
(τα υπόλοιπα φυσικά τα λέμε πριβέ)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 02:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έρρωσο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

draryan
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 02:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

draryan

quote:
αν ψαχνει οτι και να ναι αυτο ειναι αξιο, το θεμα ειναι οταν δεν ψαχνει. εκει υπαρχει προβλημα σε αυτους που ειναι απολυτοι

Αυτό, το παραπάνω, είναι απάντηση στο ερώτημα που σου έθεσα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Θελεις να διαλεξω? Ωραια λοιπον την βεβαιοτητα μεσα στην αμφιβολια. Αμφιβαλλω για κατι και ψαχνω να βρω, αυτο ακριβως εκανα κι εγω με το θεμα μου.
Αλλα δεν υπαρχουν απαντησεις, μονο εσωτερικα δεν ειναι εδω μεσα πλεον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 02:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμφιβαλλω για κατι και ψαχνω να βρω

Τί είναι αυτό για το οποίο αμφιβάλλεις?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 02:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλα δεν υπαρχουν απαντησεις, μονο εσωτερικα δεν ειναι εδω μεσα πλεον

Ψάχνεις να σου πουν τις απαντήσεις?

Πώς θα ήταν κάτι, αν ήταν πράγματι 'εσωτέρικα'?

Πλέον?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

draryan
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 02:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμφιβαλλω για τα γρημορια και τον κοσμο των πνευματων-δαιμονων κτλ
πιστευα οτι εδω περα καποιος θα εχει ασχοληθει και θα εγραφε τις εμπειριες του.

Τωρα αν το παρουμε ο καθενας φιλοσοφικα θα εχουμε ολοι διαφορετικες αποψεις, μπορει ο Νικομαχος να εχει δικιο και να μην υπαρχουν ολα αυτα, αλλα μπορει κιολας να υπαρχουν και να ειναι οντα απο παραλληλο συμπαν η απο μεγαλυτερη διασταση.
κατι το οποιο δεν μπορει να αποδειχτει γιατι ο ανθρωπινος οργανισμος αντιλλαμβανεται μονο 3 διαστασεις.
ποιος ειναι λοιπον η φωνη της λογικης εδω μεσα?Σιγουρα οχι ο Νικομαχος γιατι πλεον η επιστημη αποδεχεται 10+ διαστασεις και παραλληλα συμπαντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

draryan
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 02:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αλλα δεν υπαρχουν απαντησεις, μονο εσωτερικα δεν ειναι εδω μεσα πλεον

Ψάχνεις να σου πουν τις απαντήσεις?

Πώς θα ήταν κάτι, αν ήταν πράγματι 'εσωτέρικα'?

Πλέον?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Παλιοτερα στο εσωτερικα ειχε ατομα ψαχμενα που ειχαν ασχοληθει με διαφορα, πλεον δεν εχει τιποτα. Μονο τον Νικομαχο να πεταει ειρωνιες εδω κι εκει.

Φευγω κι εγω καλη συνεχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 03:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο ανθρωπινος οργανισμος αντιλλαμβανεται μονο 3 διαστασεις

Χ,Ψ,Ζ,Τ. Εμένα τέσσαρες με βγαίνουσι. Ποιάν αφήνεις στην απόξω?

quote:
πλεον η επιστημη αποδεχεται 10+ διαστασεις και παραλληλα συμπαντα

Μπορείς να το αναπτύξεις λίγο αυτό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 03:01:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φευγω κι εγω καλη συνεχεια

Στάσου! Μύγδαλα!

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 03:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπέροχα!

ο drayryan τον χαβά του.Αλλα του λες, άλλα καταλαβαίνει κι άλλα λέει.
Τι πρωτότυπο!!!

Ο άλλος μάζεψε άμμο για κάκτους και τον κομίζει εις Αθήνας.Από τρία διαφορετικά μέρη λέει...
Τρείς διαφορετικές παραλίες, με διαφορετική...αμμοδομή?Exelent!!

Κατά τα άλλα το θέμα είναι οι...δαίμονες εκτός Μορας.Perfect!!

Αμ άκουσον και το άλλο το ωραίο του draryan.
Διαλέγει την βεβαιότητα, μέσα στην αμφιβολία...!!!Wonderful!!

Ρε δεν μπαίνετε στην σειρά, ο ένας ακριβώς πίσω από τον άλλον, να σας κεράσω ένα κουφέτο από Barret M82, να κάνουμε και οικονομία στα πυρομαχικά?

Δεν μου λες Κόμη, νεραϊδόφερνες κι εσύ στα μικράτα σου?Ασπρόμαυρη μαγεία, ο Κάσπερ το φαντασματάκι, κι ο δαίμονας της...οπής ανάμεσα στα σκέλια?Και τώρα στα 37 ανάνηψες τέκνον μου?Cravencopy λοιπόν?

Αξιζε το ποπ-κορν...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 03:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, είσαι γρουσούζης. Δεν εξηγείται αλλιώς. Την έκανε και ο draryan.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2015, 03:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
draryan
ποιος ειναι λοιπον η φωνη της λογικης εδω μεσα?

Η φωνή της λογικής εδώ μέσα είναι μόνο μία.

Ο panolydios με τα χίλια νικς και δυό χιλιάδες πρόσωπα.

Εκεί να δεις λογική draryan.Γυάλινος θόλος περιβάλλει την επίπεδη Γη.
Αδίκως κατηγορώ εσένα που βάπτισες δαίμονα μια φευγαλέα σκιά στην άκρη του ματιού σου και την φωνή του μωρού της Ροζμαρυ στα αυτιά σου.

Αλλοι είναι...χειρότεροι.

Τελικά αυτό με τις 10 διαστάσεις θα το εξηγήσεις?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy