ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΜΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 17:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

ΘΑ ΜΙΛΩ ΛΙΓΟ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΛΕΩ ΠΟΛΛΑ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΠΟΛΛΟΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΧΑΘΕΙ.ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟΣ.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

ΕΓΩ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕΣΟ ΤΟΥ ΠΟΙΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΥΠΡΙΟΥ ΠΟΙΗΤΗ ΒΑΣΙΛΗ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ.

Η ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ ΕΝ ΦΥΛΗ ΣΥΝΟΤΖΙΑΙΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,
ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΝ ΕΒΡΕΘΗΚΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΗΞΙΛΗΨΗ,
ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΙΤΗΝ ΠΟΥΤΑΨΙΝ Ο ΘΕΟΣ ΜΟΥ,
Η ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ ΕΝ ΝΑ ΧΑΘΕΙ ΟΝΤΑΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΗΨΕΙ

ΤΟ ΝΥΝ ΑΝΤΑ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΓΗΝ,
ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΓΗΝ ΘΑΡΚΕΤΑΙ,
ΜΑ ΤΖΙΕΙΝΟΝ ΠΑΝΤΑ ΤΡΩΕΤΑΙ,
ΤΖΙΑΙ ΤΖΙΕΙΝΟΝ ΚΑΤΑΛΙΕΤΑΙ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ.ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΕΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ ΚΥΠΡΟ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1279Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 11:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και προλαλήσαντες "προφήτες" είπαν:

"Συν Αθηνά και χείρα κίνει"


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 01:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην φοβαστε Ελληνες φιλοι μου, οσο υπαρχουν οι καθε λογης Καρατζαφερικοι η Ελλαδιτσα μας δεν προκειται να χαθει, θα εξαφανισει ολους τους Αλβανους και τα ανθελληνικα στοιχει και ξανα θα κατακτησουμε το κοσμο!!!!!!!!!!!;;;;;;;;;;;!:!!:!~:!:!:!:!:!:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2004, 22:44:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη βρε παιδιά αλλά για ποιο πράγμα μιλάμε?
Μήπως καταντήσουμε σαν τον εχθρό που φανταζόμαστε?
Διαβάζω από την αρχή την συζήτηση και έχω μείνει άναυδη για τα όσα λέγονται.. για τί περηφάνεια μιλάμε? Μπορούμε να είμαστε περήφανοι για κάτι που δεν έχουμε πράξει μόνοι μας, σαν εαυτός?
Τί είναι αυτό που όλοι αισθάνεσται να έρχεται το οποίο είναι και μεγαλειώδες από οσο μπορώ να καταλάβω αλλά δεν καταλαβαίνω!!!! Εγώ γιατί δεν αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο?

Έχετε σκεφτεί πως όλοι αυτοί οι φιλόσοφοι που θαυμάζουμε σήμερα σαν άξιους Έλληνες αλλά είμαστε και περήφανοι που είμαστε απόγονοί τους ότι δεν ήταν Ελληνιστές αλλά "ΑΝΡΩΠΙΣΤΕΣ"? και πως όταν αναφέρονταν στους Έλληνες μιλούσαν συμβολικά για τον άνθρωπο?
Παιδιά ....έχετε σκεφτεί πως κάποιος από εκείνους που θαυμάζετε σαν άξιους Έλληνες αν σας άκουγε σήμερα ίσως να μην πίστευε στα αυτιά του? ίσως να αντιλαμβανόταν πως έχουμε διαστρεβλώσει τα πάντα?

Οι φιλόσοφοι του τότε μιλούσαν για τον άνθρωπο και όχι για το κράτος...
Σύμβολά τους ήταν η ελευθερία, ο λόγος, ο άνθρωπος και η ζωή... για όλους ανεξαιρέτως!!!!
Να μιλήσουμε στον ψαρά και στον περιπτερά και στον μπακάλη.. ΟΚ.. αλλά να του πούμε τί ακριβώς?
Να του πούμε να ανοίξει τα μάτια του και να αντιλειφθεί τους εχθρούς μας? "τους Σιωνιστές"? Και αυτό τί είναι ακριβώς? η φιλοσοφία των Αρχαίων Ελλήνων? ή μήπως καθαρά πολιτική?...

Ωραία ... αν και εγώ δεν είμαι περήφανη ούτε και αν ήμουν Ελληνίδα ούτε και αν ήμουν Ουγγαρέζα.. ούτε και αν ήμουν Αμερικάνα.. ούτε και αν ήμουν Γερμανίδα.. ούτε και αν ήμουν Σουηδέζα... (ούτε καν που είμαι άνθρωπος...για όσους μπορούν να καταλάβουν τί εννοώ) Πέστε μου όμως πως θα μπορούσε να πάει μπροστά η Ελλάδα? Γιατί εγώ δεν βλέπω κάτι να γίνεται.. κάτι που να μας ξεχωρίζει σε κάτι!!!

Στρεφόμαστε λοιπόν στην Αρχαία Ελλάδα για να βρούμε αυτο το κάτι... Ωραία.. ε και? Πρέπει να είσαι Έλληνας για να θαυμάσεις τους Αρχαίους λαούς? Για να διαβάσεις τους φιλόσοφους? Για να επικροτήσεις τα λόγια τους?

Πέστε μου τί είναι αυτό που αισθάνεστε το διαφορετικό που εγώ δεν αισθάνομαι? Εννοώ αυτό που αισθάνεστε πως αλλάζει... και αν δεν μπορείτε να το ορίσεται .. πείτε μου τουλάχιστον πως μπορείται να ορίσετε εσείς μία καλύτερη Ελλάδα... Αλλά σας παρακαλώ πολύ να γίνεται λίγο πιο πρωτότυποι γιατί τα λόγια των Αρχαίων δεν είναι δικά μας λόγια!!! Και τί κάνετε - κάνουμε για αυτό? Ποιό είναι αυτό που θα μπορούσαμε να σκεφτούμε για να αλλάξει αυτό που γίνεται εδώ? Και τί θα μπορούσαμε να κάνουμε ανεξαιρέτως ο καθένας μας για να επιτευχθεί ο σκοπός... ? Αυτή είναι η ουσία φίλοι μου και μόνον αυτή...!!!
Από τα λεγόμενά σας διαβλέπω πως γνωρίζεται την αθλιότητα της Ελλάδας του σήμερα .. που μεν καταδικάζω αλλά δικαιολογώ αντικειμενικά!!!(400 χρόνια ήταν αυτά.. δεν ήταν και λίγα-άντε να καταφέρεις να αποδιώξεις όλα αυτά τα κατάλοιπα και όλα αυτά τα απωθημένα που φέρουμε σαν λαός!!! (λογικό είναι από την μία)) Όμως ας μιλήσουμε για την αλλαγή της Ελλάδας... αλλά χωρίς να ξεχνάμε πως είμαστε πάνω από όλα άνθρωποι... και δεν είναι πως έχουμε μάτια , μύτη, στόμα, και μυαλό.. αλλά έχουμε και σεβασμό και αυτό το ριμάδι το μυαλό μας το χρησιμοποιούμε κιόλας....
Λοιπόν αναμένω...
Ξέρετε κάτι? .. είμαι από τους πρώτους που μιλούσε για μία καλύτερη πόλη.. είμαι από τους πρώτους που έκανα πράγματα απλά , καθημερινά για να βοηθήσω για μία καλύτερη πόλη.. για να ακολουθήσουν και άλλοι το παραδειγμά μου.. έστω μόνο οι φίλοι μου.. μου αρκούσε!!! Και ξέρετε γιατί? γιατί θέλω να ζω σε ένα καλύτερο περιβάλλον.. αυτό μου αρκούσε.. δεν χρειάστηκε να νιώσω περήφανη για κάτι.. Δηλαδή αν δεν ζούσα εδώ που έχουμε ιστορία αλλά κάπου αλλού που δεν έχουν.. δεν θα προσπαθούσα?
Θα έπρεπε να έχω το έναυσμα για να νιώσω περηφάνεια πρώτα...και μετά για να πολεμήσω?
Δεν μου χρειάζονται όλα αυτά.. μου φτάνει η γη που πατάω.. και ας ήταν οπουδήποτε... μου φτάνει που δεν ξεχνάω πως είμαι "άνθρωπος" μου φτάνει που είμαι ελεύθερη για να μπορώ να διαβάζω εγώ όποιον θέλω.. είτε αρχαίους έιτε νέους.. και πάνω από όλα μου φτάνει που σέβομαι...

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 04:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως η ζωή προσπαθεί να μου πει κάτι?

Ευχαριστώ.. πάντα με φιλική διάθεση...

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 04:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΛΛΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΟΣ Η ΦΥΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥ....ΠΑΛΙΑΑΑΑΑ..........

ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 08:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα από όλα δεν βλέπω να μου απαντάτε.. Ποιό είναι αυτο που αισθάνεστε να έρχετε?
Εγώ το μόνο που αισθάνομαι είναι μία οργή σε κάποιους λαούς πού έχουν μεταναστεύσει στα μέρη μας και αυτό μας έχει εξοργήσει... Τόσο κόσμο να ασχολείται τόσο με την Ελλάδα δεν έχω ξαναδεί... Πριν απο δέκα χρόνια δεν υπήρχε αυτή η τάση... πράγμα που σημαίνει απλώς οργή.. καλώς η κακώς!!!
Πάντως, επειδή δεν μπορούμε να προστατέψουμε τους εαυτούς μας, δεν θα έπρεπε να τα βάλουμε με άλλους αλλά μόνο με τους εαυτούς μας... Εμείς δεν το επιτρέψαμε αυτό που ζούμε σήμερα? (ανεργία - εγκληματικότητα κ.α.)?

Γένος από πολύυυυυυυυυύ παλιαααααά... ?
ακόμα και έτσι να ναι... έχει πέσει τόσος τουρκόσπορος και τόσος αλλόσπορος που πλέον δεν είμαστε αυτό που είμασταν.. αν είμασταν..

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 00:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φίλες και φίλοι γεια σας.

Αγαπητή φίλη SIMORIL,επιδή βλέπω ότι επιμένεις να πάρεις όπωσδήποτε
μια απάντηση στο ερώτημά σου : τί βλέπουμε να έρχεται που δεν το βλέπεις εσύ , θα σου πω ότι η έννοια της λέξης ΒΛΕΠΟΥΜΕ μπορεί να αντικατασταθεί με τη λέξη ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ , βλέπεις οι Έλληνες χρησιμοποιούσαν και χρησιμοποιούν πολύ ΤΗΝ ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ και ΤΟΝ ΠΑΡΑΒΟΛΙΣΜΟ!!Αν εσύ δεν το "βλέπεις" σ'αυτό δεν φταίνε οι άλλοι.Κάποια στιγμή θα το "δεις" κι εσύ ΕΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ "ΔΕΙΣ"!Επίσης,θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην θεωρείς όλους τους Έλληνες "ΤΟΥΡΚΟΣΠΟΡΟΥΣ". Ίσως κάποιοι να είναι γιατί ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.
Ευτυχώς όμως κάποιοι δεν συμφωνούσαν μ'αυτού του είδους την εξέλιξη του Γένους μας και .... δεν πήραν!!!
Πρότειναι,εάν θέλεις κάτι,αλλά εάν δεν έχεις,τότε ακολούθησε τον χρυσό κανόνα : "βλέπε,άκου,σώπα"!!Έτσι πιστεύω ότι θα οφεληθείς κι εσύ και θα βοηθήσεις και εμάς.Ψάξε μέσα στους προβληματισμούς σου για καταστάσεις ή θέματα που μπορούν να εφαρμοσθούν και πρότεινέ τα.Σε πληροφορώ ότι ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ έχουμε περισσότερα ΠΡΟΤΕΡΗΜΑΤΑ ΑΠ'ΟΣΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΣΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ!!!

Αυτά για την ώρα και θα επανέλθω. Φιλικά.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 03:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αναλύων... σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά δυστυχώς δεν με βοήθησες να καταλάβω... τί έρχεται ή τί είμαστε....?ή τί μπορούμε να κάνουμε?

Να σου επισημάνω πως δεν μίλησα μόνο για σπορους Τούρκων αλλά και για άλλων λαών... γιατί στάθηκες μόνον εκεί? Και φυσικά φαντάζομαι πως δεν πήραν όλοι από αυτό που εννόησες,.. αλλά όπως είπα και παραπάνω.. πέρασαν ή περάσαμε σε ένα σωρό λαών... πιστεύεις πως έχουμε μείνει ανέπαφοι και αναλείωτοι?

Επίσης είπες πως δεν πρότεινα κάτι.. Αυτή ήταν η δική μου ερώτηση η οποία και δεν απαντήθηκε ακόμα....... Εσύ εχεις κάτι να προτείνεις?

Μου είπες ακόμα να ακολουθήσω τον χρυσό κανόνα "άκου βλέπε σώπα" εάν δεν έχω να προτείνω κάτι.. εσείς όμως γιατί δεν σωπαίνεται, αφού δεν προτείνεται?
αν και δεν μου άρεσε ο τρόπος που μου το έθεσες, γιατί δεν μου αρέσουν οι υποδείξεις, παρ'όλου αυτά θα σου πω πως ήδη πρότεινα κάτι..
Ανοιχτό Μυαλό..................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

και ακόμη αν προσέξεις καλύτερα τα λεγόμενά μου θα δεις πως πρότεινα και άλλα πράγματα, όπως αγάπη και σεβασμό για το περιβάλλον που ζούμε!! Ίσως σου ακούγονται πολύ απλά αυτά που λέω αλλά εάν όλοι οι Έλληνες το έκαναν αυτό θα είχαμε τουλάχιστον μία πιο όμορφη Ελλάδα...!!! Δεν θα το ήθελες αυτό?

Ξέρεις... πολλές φορές η σοφία βρίσκεται μέσα στην απλότητα!!!
Και για να κάνω και εγώ μία υπόδειξη.. μην μπερδέψεις την απλότητα με την επιφανειακότητα, γιατί θα χάσεις την ουσία.. αλλά δεν θα σου προτείνω να σωπάσεις.... εσύ ξέρεις καλύτερα απο εμένα πότε θέλεις να σωπάσεις.........
Πάντα με φιλική διάθεση........

Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 12:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να σου επισημάνω πως δεν μίλησα μόνο για σπορους Τούρκων αλλά και για άλλων λαών... γιατί στάθηκες μόνον εκεί? Και φυσικά φαντάζομαι πως δεν πήραν όλοι από αυτό που εννόησες,.. αλλά όπως είπα και παραπάνω.. πέρασαν ή περάσαμε σε ένα σωρό λαών... πιστεύεις πως έχουμε μείνει ανέπαφοι και αναλείωτοι?

Να σου υπενθυμιζω απλα κατι...
Για εκατονταδες (να μην πω χιλιαδες) χρονια οι Ελληνες ειχαν "υπο κατοχη" ολο τον γνωστο κοσμο...
Κατσε και σκεψου για ποιους σπορους μιλας... Μιλαμε για ενωση σπορων Ελληνων και οχι τουρκων ή αγγλων.

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 14:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πω πως από τη στιγμή που γίνονται διακρίσεις (Έλληνας - Τούρκος, Χριστιανός - μη χριστιανός κτλ) αυτό φανερώνει έλλειψη αντικειμενικότητας, προκαταλήψη και γενικότερα πράγματα που δεν αρμόζουν κατά τη γνώμη μου στην εσωτερική αναζήτηση. Ότι υπάρχει στο μυαλό μας άλλωστε είναι ότι έχουμε μαζέψει από το περιβάλλον στο οποίο έχουμε ζήσει, αυτά είναι που μας εμποδίζουν και αυτά είναι που θα έπρεπε να ξεπεράσουμε σε πρώτη φάση...

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 18:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ τις φίλες και τους φίλους να δηλώσουν εδώ με ποιο θέμα έχουν ασχοληθεί καλύτερα και γνωρίζουν αρκετά , ώστε ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΟΒΑΡΑ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
Ακόμη και αν δεν είναι κάποιος σίγουρος για τον εαυτό του σχετικά με κάποιο θέμα , δηλαδή ότι το κατέχει άριστα,δεν πειράζει,ας το αναφέρει και θα υπάρξει βοήθεια.

:))))))))))))))

ασχολουμαι τον ελευθερο χρονο μου ,διαβαζοντας , μελετωντας και γραφοντας ποιηση.

εχω σπουδασει τεχνικος τηλεπληροφορικης και θελω να ασχοληθω με τα δικτυα η/υ.

γνωριζετε την αποψη μου επι του θεματος ,απο αρκετα τοπικς.:)))))))))

ο πολεμος θα ερθει και θα ειναι ευθυς ,ειχα γραψει ,πριν αρκετο καιρο στο τοπικ "θρησκειες εναντιων ελληνισμου".

δεν ειναι τυχαιο που ο ελληνισμος υπηρχε,υπαρχει εις τους αιωνες των αιωνων:)))

οταν ερθει η στιγμη ,να υπαρξουν οι ελληνες που εχουν προεπιλεχτει για τον πολεμο και τις μαχες που περικλειονται μεσα σε αυτον,ολα θα παρουν τον δρομο τους.

:)))))))))))))

αλλωστε το χρυσομαλλο δερας ,την γνωση δηλαδη ,την φυλαει ενα τερας που δεν ειναι ανικητο:))))))))))))

αν θυμαστε την ταινια "τζονυ μνεμονικ".

μην χασουμε ως ελληνες την αξιοπρεπεια μας ,ουτε στις μαχες ,ουτε στον θανατο ,ειτε καποιοι ειναι αφανεις ηρωες,ειτε οχι.

ναι εκεινοι ξερουν ποιοι ειμαστε και τι ειμαστε διατεθημενοι να κανουμε ως ελληνες,εμεις ;;;; :)))))))))))))))

πιστευω πως οι περισσοτεροι υποψιαζονται,αλλοι νοιωθουν και μερικοι γνωριζουν:)))))

υ.γ θελω να ειμαι στην επομενη δενδροφυτευση:)))))))))))))))))))))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


Edited by - manos on 08/01/2004 18:28:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 20:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε CyLight σε ποια κατοχή αναφέρεσε συγκεκριμένα...?
και αυτο το Link που παράθεσες τί είναι ακριβώς? όταν μπήκα για να δω μου ζητήθεηκε να κάνω register...

Φίλε Timetrapped συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω..

Φίλε Μανο..

quote:
θελω να ειμαι στην επομενη δενδροφυτευση:)))))))))))))))))))))))))

και εγώ το θέλω... γιατί μας λείπουν τα δάση...!!!

Επίσης να αναφέρω πως έχω σπουδάει λογιστική και διοίκηση...Περισσότερο γράφω ποίηση παρά διαβάζω..
διαβάζω λογοτεχνία... ακούω πολύ μουσική (dark wave ιδιαίτερα)
ζωγραφική, χορό θέατρο, κινηματογράφο..
και δεν είμαι ανθρωποκεντρική.... γενικώς δεν είμαι κεντρική
άντε ... μόλις έφτιαξα το βιογραφικό μου!!! :-)))))))


Η ομορφιά απλώνεται.....


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 21:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε CyLight σε ποια κατοχή αναφέρεσε συγκεκριμένα...?
και αυτο το Link που παράθεσες τί είναι ακριβώς? όταν μπήκα για να δω μου ζητήθεηκε να κάνω register...

Αγαπητη SIMORIL,
1. το σαιτ ειναι ακομα στα σχεδια και δεν το παραθετω απλα ειναι στην υπογραφη μου.
2. Η κατοχη ηταν σε εισαγωγικα και αναφερομουν στην Ελληνιστικη περιοδο (ισως και λιγο πριν και λιγο μετα) οταν οι Ελληνες ελεγχαν ΟΛΟ τον γνωστο κοσμο. Οποτε κατσε και σκεψου ΠΟΙΟΙ ειναι σπερμα ΠΟΙΑΝΟΥ. Το εγραψα επειδη αναφερεσε συνεχως στο γεγονος οτι η Ελλαδα ηταν υπο κατοχη και αμφιβαλλεις για την γνησιοτητα των Ελληνων (αν ειναι απογονοι των "τοτε" Ελληνων).

http://www.bydesignwebsights.com/ellashistory
Η πραγματική Ελληνική ιστορίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 22:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...το γένος...η καταγωγή...η φυλή...ο περιούσιος λαός..."

Εκφράσεις που δεν ακούγονται μόνο εδώ, μόνο στην Ελλάδα αλλά τελευταία ακούγονται και πολλές άλλες χώρες.
Αρκεί να κάνει κανείς μια βόλτα σε ξένα πανεπιστήμια και να συζητήσει με "ψαγμένους" φοιτητές ή να παρακολουθήσει "ακραίους" πολιτικά ανθρώπους ανά τον κόσμο.
Περίεργο; Καθόλου θα έλεγα.
Αν εξαιρέσει κανείς τους σκανδιναβούς και άλλους βόρειους ( έχει σημασία ο τόπος ) θα δεί οτι όλο και περισσότεροι λαοί ( μακεδόνες των Σκοπίων, βούλγαροι, τούρκοι, βάσκοι, ισραηλίτες, άραβες, ινδοί, ιρλανδοί κ.α. ) προσπαθούν να "αφυπνιστούν" και να πείσουν οτι είναι αυτοί ο περιούσιος λαός.
Πολλοί με επιχειρήματα, άλλοι με φωνασκίες.
Ακόμη και οι αμερικανοί ( των ΗΠΑ ), αυτοί δηλαδή που δεν δικαιούνται αντικειμενικά να μιλούν για έθνος, το πράττουν με στόμφο.
Το γιατί συμβαίνει αυτό και γιατί σε συγκεκριμμένες παραλλήλους της υδρογείου μπορεί να εξηγηθεί.

Το να ασχολείται κανείς με θέματα καταγωγής, γενεαλογίας κλπ είναι πολύ δύσκολο και πολλές φορές επικίνδυνο. Υπάρχει επιστήμη όμως που ασχολείται ( εθνολογία) και μπορεί να δώσει εξηγήσεις.
Η εθνολογία λοιπόν λέει οτι υπάρχουν έθνη, που προσδιορίζονται απο τα γενετικά τους χαρακτηριστικά κατά βάσιν, τη γλώσσα, κλπ.
Λέει ακόμη οτι και μέσα στα ίδια τα έθνη υπάρχουν ομάδες-υποέθνη με τα δικά τους χαρακτηριστικά που διαφέρουν απο των υπολοίπων.
Ακόμη κι αυτή η επιστήμη όμως λέει οτι, σύμφωνα και με τελευταίες έρευνες με βάση το DNA, όλοι οι λαοί, όλα τα έθνη έχουν κοινή προέλευση, κοινή αρχή.
Στην πορεία του χρόνου ( και δεν αναφέρεται αποκλειστικά στη δαρβίνεια θεωρία της εξέλιξης), επέρχονται διαφοροποιήσεις λόγω περιβάλλοντος, μεταλλάξεων κλπ.

Για να το κάνουμε πιο συγκεκριμμένο, η επιρροή του περιβάλλοντος στη γλώσσα ( ενα από τα χαρακτηριστικά ενός έθνους ) είναι μεγάλη.
Οι λαοί που κατοικούν κοντά σε θερμά κλίματα, χρησιμοποιούν λιγώτερα σύμφωνα, από ανάγκη να έχουν περισσότερο χρόνο ανοικτό το στόμα ( βλέπε άραβες, αφρικάνούς ) σε αντίθεση με τους "βόρειους" που χρησιμοποιούν πολλά σύμφωνα κρατώντας το στόμα πιό κλειστό λόγω κρύου ( βλέπε ρώσσους, γερμανούς κλπ ).
Ακόμη, είναι κοινά παραδεκτό και αποδεδειγμένο οτι οι κατά καιρούς μεγάλοι πολιτισμοί αναπτύχθηκαν σε μεσογειακά κλίματα ( και δεν εννοεί μόνο τη γνωστή μεσόγειο ) και μάλιστα κοντά σε θάλασσα.
Ακόμη και σήμερα είναι ορατή η διαφορά στη συμπεριφορά και την κουλτούρα των ορεσίβιων σε αντίθεση με τους θαλασσινούς ή νησιώτες.
Εστιάζοντας στη δική μας χώρα, διαφορές χαρακτηριστικών ( γενετικών και άλλων ) είναι εμφανείς. Κι αν ισχυριστεί κανείς οτι αυτό οφείλεται στην κατοίκηση περιοχών απο πληθυσμιακές ομάδες που ήρθαν από αλλού ( σλάβοι, τούρκοι κλπ, βλέπε Φαλμερράυερ ), μπορεί κάποιος να πει σε αντιπαράθεση οτι αυτές οι διαφορές παρατηρούνταν και στην αρχαιότητα στον ελλαδικό χώρο. Ο Παυσανίας περιγράφει τους Αιτωλούς και τους Ερυτάνες ως άγριους την όψη, απολίτιστους ακόμη και πρωτόγονους. Και ήταν φυσικά ελληνικά φύλλα ( Αιτωλοί, Δόλοπες, Αγραίοι κλπ ).

Οι διαφορές λοιπόν υπάρχουν και είναι παραδεκτές επιστημονικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ρατσισμό ( παρεξηγημένη έννοια ).
Το θέμα είναι γιατί παρατηρείται προσπάθεια ανάδειξης αυτών των διαφορών και μάλιστα με στόχο την επιβολή ενός έθνους πάνω σε κάποιο άλλο με το επιχείρημα της ανωτερότητας.
Παρατηρεί κανείς στη συγκριτική μυθολογία οτι όλοι σχεδόν οι μύθοι, από όπου κι αν προέρχονται, ιχυρίζονται οτι ο λαός, το γένος στο οποίο αναφέρονται, ήρθε στον εκάστοτε τόπο από κάπου αλλού και φυσικά εκπολίτισε τους αυτόχθονες, που με αυτή τη λογική αυτόχθονες δεν υπάρχουν. Οι κέλτες, οι ισραηλίτες, οι αιγύπτιοι, οι βάσκοι, οι ναβάχο, όλοι ήρθαν απο κάπου αλλού ( μερικοί και από άλλους αστερισμούς λένε ), σε μια προσπάθεια να φανεί οτι είναι ανώτεροι.

Αυτά ως μικρή εισαγωγή μιας και το θέμα είναι μεγάλο και με παγίδες και πιθανόν να προκαλεί ποικίλες αντιδράσεις.
Για να μην αιφνιδιάζω, τα παραπάνω γράφονται για να ζητηθεί τελικά μια πειστική εξήγηση στο ξαφνικό ξύπνημα του εθνικισμού, που τείνει να πάρει παγκόσμιες διαστάσεις. Και λέγοντας εθνικισμός δεν το θεωρώ κατ' ανάγκην κακό ως έννοια.

Αλλά θα επανέλθω...

Edited by - NOMIMON on 08/01/2004 22:25:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 03:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να που το θέμα παίρνει πλέον επιστημονική/φιλοσοφική διάσταση.

Είναι αλήθεια πως υπάρχει μια έξαρση όπως σωστά επισημαίνει το μέλος ΝΟΜΙΜΟΝ ( καλώς όρισες!).

Πού οφείλεται αυτή η έξαρση όμως; Μήπως χορτάσαμε πια τη διανοητική διευκρίνιση των πραγμάτων που δεν έχει καταφέρει ως φαίνεται να μας δώσει την ισορροπία και ικανοποίηση που αληθινά επιζητούμε, και ψάχνομε για κάτι άλλο που ο εσώτερος εαυτός μας ωθεί;

Αφότου καταλάβαμε την ύλη και το τι μπορεί να κάνει για μας, όταν αποδείξαμε την Ύλη, και αντιληφθήκαμε τις κρυφές της δυνατότητες, η ίδια η γνώση που βρήκε την ευκολία της σε αυτόν τον πρόσκαιρο περιορισμό, γιατί για περιορισμό θα πρόκειται πάντα όσο ψηλά κι αν φθάσουμε, μας φωνάζει «Μπροστά τώρα, και πήγαινε προς τα εμπρός, και σε άλλα πεδία».
Ποια μπορεί όμως να είναι αυτά τα πεδία;

Θα ήθελα για μια στιγμή, μόνο μια στιγμή, να φαντασθείτε το σοκ που πήρε ο πρώτος «πιθηκάνθρωπος» όταν ήρθε σε επαφή
με την πρώτη ακτίνα του Νου, και πώς οι γύρω του τον έβλεπαν!

Μιλάμε για εξέλιξη και εξέλιξη υπάρχει, ίσως, όχι όμως με την στενή σημασία που της έχει προσδώσει η χθεσινοσημερινή επιστήμη.
Υπάρχει η εξέλιξη των ειδών αλλά και η νοητικοψυχική εξέλιξη.

(Μπορούμε να δούμε στα όνειρά μας και στις προσδοκίες της ανθρωπότητας αυτή την γνήσια εσωτερική εξελικτική κατεύθυνση. Ονειρευόμαστε την ειρήνη, αρμονία, ομορφιά, αγάπη, ενότητα. Προσδοκούμε ένα πνευματικό σκοπό για να ζήσουμε πέραν της εκπλήρωσης των σωματικών μας αναγκών και επιθυμιών. Σ. Ορομπίντο)

Αν, λέμε τώρα, η Φύση/Θεός/Απόλυτο, όπως θέλετε το ονομάζετε, αποφάσισε να στείλει/επιτρέψει μια άλλη ακτίνα (ακτίνα εξέλιξης) στο γένος τότε η όλη φασαρία δικαιολογείται.

Οι Αμερικάνοι έφτιαξαν τα Indigo παιδιά (σε χολιγουντιανή έκδοση μάλιστα) που δεν έχουν καμία σχέση με τα πραγματικά «ηλιόφθαλμα» παιδιά των προφητών, επειδή κι αυτοί δεν κατέχουν τη φόρμουλα ειμή μόνον την πληροφορία.

Οι Έλληνες έφτιαξαν τους «Ε» σαν γνήσια τέκνα του μεσσιανισμού.

Οι Γάλλοι έφτιαξαν τον Πρίγκιπα Henry, τον παγκόσμιο κυβερνήτη, και κάθε λαός έφτιαξε τέλος πάντων κάτι, διότι η προφητεία λέει τούτο:

«Το γένος εκείνο που θα γεννήσει πρώτο ένα ηλιόφθαλμο παιδί θα είναι και κυρίαρχο της Γης για τις επόμενες μερικές χιλιάδες χρόνια.»

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΗΡΩΣ, λοιπόν...

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2004, 21:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΝΟΜΙΜΟΝ συμφωνώ μαζί σου.. όπως και με την φίλη Κάθυ.. Σίγουρα κάποιες χώρες ή λαοί αν θέλετε, ανέπτυξαν πιο μεγάλο πολιτισμό και μάλιστα πιο γρήγορα από άλλους, καθαρά λόγω γεωγραφικής θέσης..

Όπως είναι φυσικό οι λαοί που είχαν αυτή την πρόοδο ήταν οπωσδήποτε εκείνοι που είχαν την δυνατότητα να προσεγγίσουν άλλους μέσω της θάλασσας αλλά και λόγω του πλούτου που προσφέρει η θάλασσα(ως γνωστόν: ο πεινασμένος δεν θα φιλοσοφήσει) ενώ εκείνοι που βρίσκονταν αποκλεισμένοι ήταν αυτοί που ζούσαν σε μεγάλα υψόμετρα και είχαν πιο δύσκολη επιβίωση από τους άλλους..

Όσο πιο ψηλά βρίσκονταν οι λαοί τόσο μεγαλύτερο αποκλεισμό είχαν και ακόμα δυσκολότερη επιβίωαση!!!
Τίποτα δεν έγινε τυχαία.. ακόμα και σήμερα αν ταξιδέψουμε σε άλλες χώρες θα διαπιστώσουμε όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά στους πολιτισμούς και τις διαφορές οι οποίες υπάρχουν λόγω γεωγραφικής θέσης και κλιματολογικών συνθηκών και γενικότερα ολόκληρου του περιβάλλοντος .. όπως και αυτά της γλώσσας που ανάφερε ο φίλος ΝΟΜΙΜΟΝ.. (και Τα ήθη, τα έθιμα, συνήθειες, γλώσσα,μορφολογία και χρωματολογία σώματος, κουλτούρα κ.α.)

Κατά την γνώμη μου θεωρώ πως όλοι οι λαοί ή γένη αν θέλετε.. θα μπορούσαν να αναπτυχθούν εάν είχαν τις ίδιες δυνατότητες.. όμως όπως φαίνεται δεν τις είχαν όλοι αυτές...
Φίλε ΝΟΜΙΜΟΝ αναμένω την συνέχεια με ενδιαφέρον...

Φίλε CyLight επειδή εγώ αναφερόμουν σε κατοχή και μάλιστα χωρίς εισαγωγικά θεώρησα πως στο ίδιο απαντούσες...
όμως εάν δεν μιλάς για συνθήκες κατοχής τότε τί εννοείς όταν λες :

quote:
Οποτε κατσε και σκεψου ΠΟΙΟΙ ειναι σπερμα ΠΟΙΑΝΟΥ
Τί κάναμε δηλαδή? αφήναμε το σπέρμα μας από εδώ και από εκεί με διαλογισμο και τηλεπάθεια?
Δηλαδή σήμερα που ελέγχουν όλο τον κόσμο οι Άγγλοι και οι Αμερικάνοι, αφήνουν και το σπέρμα τους στους άλλους? Εκτός εάν απαντάς σε κάτι άλλο.. και εννοείς συμβολικά ότι αφήσαμε το σπέρμα μας εννοώντας τα φώτα μας.. γιατί αυτό είναι δεδομένο πλέον.. όλοι το γνωρίζουν.. πως τα φώτα του Δυτικού πολιτισμού ήταν τα φώτα που άφησαν οι Αρχαίοι Έλληνες.. οι προγονοί μας!!!
Όμως αυτό δεν μας καθιστά ως ανώτερο γένος.. Πιο τυχερό ίσως...αν και όχι απαραίτητα γιατί λόγω αυτής μας της τύχης περάσαμε πολλά..(400 χρόνια) ας μην το ξεχνάμε...κ.α.

Πάντα με φιλική διάθεση..


Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 02:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φίλες και φίλοι γεια σας.

Αφου διευκρινήσω ότι: στην προτεινόμενη ομάδα δεν είναι απαραίτητο να έχει σπουδάσει κανείς ή να κατέχει κάποιο πτυχίο για να λάβει μέρος,
έρχομαι στο πρώτο αντικείμενο συζήτησης που είναι :
Η ΠΑΙΔΕΙΑ.(Σε όλα τα επίπεδα και την καθημερινότητα).
Τι νομίζεται ότι πηγαίνει στραβά ;
Τι προτείνετε ότι πρέπει να γίνει ;

Ποιοί θέλουν ν'ασχοληθούν σοβαρά και αποκλειστικά με ΤΟ ΘΕΜΑ ;

Σημείωση : Παρακαλώ θερμά τους φίλους και τις φίλες που τυχόν έχω ενοχλήσει με τον τρόπο μου ή που αντιμετωπίζουν προβλήματα ύπαρξης,να τα ξεχάσουμε όλα και ν'ασχοληθούμε σοβαρά ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΜΑΣ!!
Ευχαριστώ και αναμένω.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 04:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΝΑΛΥΩΝ θεωρώ πως τοποθετείς το θέμα πολύ σωστά....

Η Παιδεία είναι ο νούμερο ένα παράγοντας, κατά την άποψή μου, στα θέματα πολιτισμού!!!!!!!!!!!!

Όταν αναφέρομαι στην παιδεία δεν τοποθετούμε αποκλειστικά και μόνο στο σχολείο.. που θεωρώ ούτος ή άλλως πως προσεγγίζει με λάθος τρόπο, τουλάχιστον αυτό γινόταν αισθητά την εποχή εκείνη που ήμουν εγώ μαθήτρια!
Τώρα αυτό που βλέπω είναι μεταρυθμίσεις και κοντρα μεταρυθμίσεις... Η αυξημένη ζήτηση της παραπαιδείας.. για να μπορέσει ο μαθητής να γίνει κάτι, ό,τι και αν είναι αυτό!!!(άσχετο με το τί του αρέσει)
Να μάθει να βγάζει λεφτά!!!
Και οι γονείς να πολεμούν και να αφήνουν τα στίγματα υδρώτα στα χνάρια της ζωής τους... γιατί? για να σπουδάσει το παιδί τους!!! Τί πιο φυσικό για έναν πατέρα..?Και όμως το υποστηρίζουν και αυτοί.. και η άνθηση της παραπαιδείας γίνεται όλο και πιο ανθηρή!!

Όμως πόσα λάθη δεν γίνονται μέσα από το ίδιο το περιβάλλον, είτε αυτό λέγεται οικογένεια είτε σχολείο!!! Μαθαίνουμε από μία σταλιά μωρά πως για να παμε μπροστά θα πρέπει να κοιτάμε τους εαυτούς μας, και μόνον αυτούς!!!!
Να φέρω ένα παράδειγμα : το γεγονός της βρώμικης πόλης μας σε αντίθεση με τα σπίτια μας, έγγυται ακριβώς σε αυτο το γεγονός. Ο "φιλοτομαρισμός" που μάθαμε από παιδιά και ένα κράτος που μας έχει μάθει να μην το σεβόμαστε γιατί πρώτα αυτό μας έμαθε τί σημαίνει ασέβεια!!!
Ο λόγος λοιπόν που δεν σεβόμαστε τον γειτονά μας και πετάμε τα σκουπίδια μας μπροστά του για να μην τα έχουμε εμείς σε πρώτη θέα είναι ένα γεγονός που δείχνει καθαρά την σκέψη μας και την κουλτούρα μας σαν λαός, άσχετο με το πόσο φιλόξενοι είμαστε..
Όλα αυτά δείχνουν πόσο ελαττωματικα λειτουργεί η παιδεία στην χώρα μας!!
Η παιδεία είναι πολλά περισσότερα από ότι μπορούμε να φανταστούμε.... Η παιδεία είναι η ίδια η σκέψη της χώρας μας..

Το ό,τι κανείς δεν νιάζεται όταν μπαίνει σε κάποια δημόσια υπηρεσία και έχει το ψωμί του βρέξει χιωνίσει,είναι δείγμα του πως σκεφτόμαστε!!Δυστυχώς δεν υπάρχει δεοντολογία! Σε αντίθεση με τον ιδιωτικό τομέα που σου πίνουν το αίμα...

Να αναφερθώ στην ιατρική? Που τρέχουν το κοσμάκι επάνω στην αρρώστεια του? Που είναι τόσο διαδεδομένο το φακελάκι και όμως κανείς δεν κάνει κάτι γι αυτο?Και τόσα άλλα ζητήματα επάνω σε αυτο το τόσο πικρό θέμα σχετικα με τον άρρωστο και το πως τον βλέπει το κράτος!! Τα δημόσια νοσοκομεία σε σχέση με τα ιδιωτικά?

Η ανεργία?(ολόκληρη γενιά έχει κατακερματιστεί από αυτό το φαινόμενο) Μήπως έχω λάθος?

Η συγκοινωνία? Να φτάνεις στο σπίτι σου μετά από δύο ώρες?

Το πράσινο? δεν μπορεί να μην το έχουμε ανάγκη!!! Όχι μόνο στα πεζοδρόμια ώστε καλύπτουν και τις ταμπέλες οδικής κυκλοφορίας.. αλλά αυτο που έχω ξαναπεί και παλιότερα είναι το εξής: είμαστε ικανοί να κόψουμε το δέντρο από το να μεταφέρουμε την ταμπέλα!Που είναι τα ωραία μας πάρκα? Που είναι το άλσος της περιοχής μας να πάμε μία βολτίτσα και να το ευχαριστηθούμε? Να απολαύσουμε τα δέντρα? Να μας έρθει η έμπνευση βρε αδεφρέ και να γράψουμε ένα ποίημα? Που είναι όλα αυτά? Πόσοι γίνανε μεγάλοι όταν γύγανε από αυτη την χώρα? Μήπως αυτο δεν είναι ένα φαινόμενο που ωφείλεται στα λάθη που έχουν γίνει επάνω στην παιδεία?

Η πολεοδομία? Σε χειρότερα χάλια δεν θα μπορούσε να είναι.. γενικά η αισθητική της πόλης μας που είναι ανύπαρκτη εκτός από κάποια σημεία στο κέντρο της πόλης λόγω, ευτυχως - επιτέλους, της αναπαλαίωσης κάποιων κτηρίων!!!

Την πονεμένη ιστορία με τις αρχαιοκαπηλείες, που δεν ξέρουμε ούτε καν τί μας γίνεται?

Που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουμε την ιστορία του τόπου μας αλλά και ένα σωρό άλλων?(Εφόσον έχουμε κολήσει στην εποχή της Τουρκοκρατίας?) Μόνο για αυτό ξέρουμε.. άντε και για το Βυζάντιο... μα δεν είναι δυστυχία όλο αυτό?

Ότι δεν έχουμε μάθει να ζητάμε? Δεν έχουμε μάθει να ψάχνουμε και να βρίσκουμε? Που δεν υπάρχει ενημέρωση, αλλά και εμείς από την μεριά μας δεν γνωρίζουμε πως να ενημερωνόμαστε? Και που να απευθυνθούμε?
Τώρα βέβαια με το internet κάτι γίνεται αλλά ακόμα υπάρχουν οι γενιές των πατεράδων μας που δεν ασχολούνται και που μάλλον δεν πρόκειται να ασχοληθούν..

Αλλά όλα αυτά τα γνωρίζουμε από λίγο εώς πολύ και γνωρίζω πως έχουμε αναθεματίσουμε πολλές φορές μπροστά σε αυτά τα προβλήματα της χώρας μας... Μία τόσο ωραία χώρα που κανείς δεν ασχολείται παρά μόνο για τα προβλήματά του τα προσωπικά και που νομίζει πως τα υπόλοιπα δεν τον αφορούν!! Πόσο λάθος κάνει?

Να παραθέσω και τα στοιχεία που βρήκα σε ένα site

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ…..
ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΙΣΘΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΖΩΗΣ ΜΕΤΑΞΥ

ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗΣ

Στον παρακάτω πίνακα βλέπετε πόσος χρόνος εργασίας απαιτείται να δουλέψει ένας εργαζόμενος σε χώρες της Ευρώπης και στην Ελλάδα για να αποκτήσει τα ΙΔΙΑ ΑΓΑΘΑ.


100 ΕΙΔΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΟΤΩΝ
50 ΕΙΔΗ ΣΠΙΤΙΟΥ
10 ΕΙΔΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ & ΕΠΙΠΛΩΝ
25 ΕΙΔΗ ΕΝΔΥΣΗΣ
ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑ 185 ΠΡΟΙΟΝΤΑ

ΑΓΓΛΙΑ
57 ώρ. & 10’
30 ώρ. & 06’
108 ημέρες
81 ημέρες
200 ημέρες

ΓΑΛΛΙΑ
57 ώρ. & 55’
50 ώρ. & 13’
126 ημέρες
78 ημέρες
218 ημέρες

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
48 ώρ. & 35’
37 ώρ. & 10’
102 ημέρες
66 ημέρες
179 ημέρες

ΙΤΑΛΙΑ
69 ώρ. & 12’
43 ώρ. & 20’
170 ημέρες
117 ημέρες
301 ημέρες

ΕΛΛΑΔΑ
95 ώρ. & 46’
53 ώρ. & 15’
226 ημέρες
115 ημέρες
360 ημέρες

Στην εκπομπή του Mega «Ενώπιος Ενωπίω», τη Δευτέρα 24/6/2003, που φιλοξενούσε τον κ. Νεονάκη, όταν ο επενδυτής σοσιαλιστής είπε «η περιουσία μου ανέρχεται στα 250 εκατ.», ο κ. Χατζηνικολάου σχολίασε : « μα αυτή είναι εικόνα μικρομεσαίου»!!!!!

Σύμφωνα με τη Eurostat (η στατιστική υπηρεσία της Ευρωπαϊκής Ενωσης) :

Ο μέσος μισθός του Ελληνα εργαζόμενου φτάνει το 57,3% του μέσου Ευρωπαϊκού μισθού. Ο μέσος όρος μισθών στην ευρωζώνη υπολογίζεται στα 2.141€. Στην Ελλάδα ο μέσος μισθός είναι 1.141€ το μήνα. Είμαστε προτελευταίοι, με τελευταίους τους Πορτογάλους (951€), οι οποίοι όμως είναι σε καλύτερη μοίρα από μας διότι έχουν χαμηλότερο κόστος ζωής (79% του μέσου όρου στην Ευρ. Ενωση).

ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ;

Σύμφωνα με μελέτη της ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ που πραγματοποιήθηκε το 2002, η παραγωγικότητα στην Ευρωπαϊκή Ενωση αυξήθηκε, κατά μέσο όρο, κατά 0,5%. Ολες οι χώρες κυμάνθηκαν μεταξύ του –1% και του +1,5%. Με 2 μόνο εξαιρέσεις. Την Ιρλανδία που παρουσίασε αύξηση κατά 3,7% και την Ελλάδα, που κατατάσσεται ΠΡΩΤΗ με επίδοση 4,2%!

ΜΙΚΡΌ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΖΩΗΣ

Στον ειδυλλιακό χώρο του σταθμού Λαρίσσης, το καφενείο της Olympic Catering χρεώνει τον φρέντο 2,5€. Από την άλλη, στο κακομοιριασμένο Καρτιέ Λατέν του απαίσιου Παρισιού, ο ίδιος καφές έχει 1,5€ (για όρθιους) έως 2,5€. Οι απαίσιοι οι Γάλλοι τολμούν να τιμολογούν τον καφέ στο Καρτιέ Λατέν με την ίδια τιμή που τον πληρώνουμε εμείς οι άρχοντες στον μαγευτικό σταθμό Λαρίσσης.

(τα στοιχεία είναι από το περιοδικό ΜΕΤΡΟ, τεύχος 93, Αύγουστος 2003)

Παραθέτω και το εν λόγω link για όποιον ενδιαφέρεται να το επισκεφτεί προσωπικα...
http://www.gbs.gr/mag/xazoi.html

Η πρότασή μου είναι να μάθουμε να ζητάμε και να μην είμαστε αδιάφοροι ώστε να θεωρούμαστε και άσχετοι!!!

Να μάθουμε να ζητάμε.....
Πάντα με φιλική διάθεση....Συγνώμη εάν σας κούρασα...απλά ήθελα να επισημάνω τα προβλήματα έστω με αυτόν τον κάπως επιφανειακό τρόπο.. όμως κατά την διάρκεια της συζήτησης θα επανέλθω!!!

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 04:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ακόμη φλέγον θέμα: η τηλεόραση... και πολλά άλλα..

Το θέμα αφορά σχεδόν όλους τους πολίτες της χώρας μας και φυσικά όλοι γνωρίζουμε πάνω κάτω τα προβλήματα.. στην ουσία αναφερόμαστε περισσότερο για λόγους αφύπνισης!!!

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 13:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
SIMORI ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΘΕΣΩ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Ο ΤΟΜΕΑΣ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΣΕ ΕΝΑ
ΚΡΑΤΟΣ ΕΘΝΟΣ ΛΑΟ
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΛΑΟ
ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ ΤΑ ΗΘΗ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ
ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΛΑΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΨΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ.
ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΑΛΥΩΝ.
ΑΝ ΟΧΙ ΑΝΑΛΥΩΝ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ.
ΦΙΛΕ ΑΝΑΛΥΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ, ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ Η SIMORI,
ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ (ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ), ΝΑ ΤΟΝ
ΑΦΥΠΝΙΣΟΥΜΕ (ΛΕΞΗ - ΚΛΕΙΔΙ ΑΝΑΛΥΩΝ, ΑΝ ΟΧΙ ΔΙΟΡΘΩΝΕ ΜΕ)
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
ΝΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑΤΡΕΨΟΥΝ ΣΕ ΜΑΖΑ, ΕΥΚΟΛΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ, ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΗ, ΚΑΙ
ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ.
ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ
ΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΘΕΙ.
ΕΓΩ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΩ (ΠΡΟΣΠΑΘΩ) ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ....
ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ, ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΝΩ ΤΑ ΦΩΤΑ
ΜΟΥ ΟΣΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ.

ΜΕ ΣΑΒΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΟΛΩΝ

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 13:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΕΒΑΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΒΑΣΜΟ
ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ..........

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 02:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου,φίλες και φίλοι γεια σας.

Ας συζητήσουμε τον πρώτο σκοπό της παιδείας : ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΝΕΩΝ!

Έχετε σκεφθεί ποτέ πως πρέπει :
"ο δάσκαλος να διδάσκει ..διδασκόμενος";
Σήμερα γίνεται το μεγάλο λάθος οι δάσκαλοι ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΗΝ ΎΛΗ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ. Αποτέλεσμα : ΜΗΔΕΝ!! Ρωτήστε όποιο νέο θέλετε για τη μάχη του Μαραθώνα,για Ναυμαχία της Σαλαμίνας,κλπ.και θα πάρετε την απάντηση : ..μεγάλε μου βάζεις δύσκολα ή δεν ξέρω ή θα δώσει λάθος απάντηση.Αυτό δεν σημαίνει πως ίσως δεν έχει διαβάσει.Αυτό σημαίνει πως ο δάσκαλος ή ο καθηγητής δεν είχε την ικανότητα να μεταδώσει τις γνώσεις του στους μαθητές του.Αλλά παράλληλα δεν είχε και την ικανότητα "ν'ακούσει" τη γλώσσα των μαθητών του!!
Βέβαια το θέμα μας δεν είναι αν οι νέοι αποστηθίζουν τα κεφάλαια ή
μαθαίνουν "παπαγαλιστί" τις διάφορες ημερομηνίες.Το θέμα μας είναι να μπορεί ο μαθητής ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΘΕΙ το μάθημα.Να φαντασθεί το γεγονός του
μαθήματος και να το περιγράψει στο δάσκαλο έτσι όπως το "αισθάνθηκε" με δικά του λόγια και ο δάσκαλος ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΉ ΤΟΥ.
Τότε και μόνον τότε θα ξέρει πως να τον εκπαιδεύσει σωστά "εκπέμποντας" τα κατάλληλα λόγια "στο μήκος κύματος" του εγκεφάλου του κάθε μαθητή.
Ίσως θα μου πείτε πως απαιτείται πολύς χρόνος για να γίνει κάτι τέτοιο και θα συμφωνήσω ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. Σιγά , σιγά όμως ο δάσκαλος θα αποκτήσει την ικανότητα να αντιλαμβάνετει την ικανότητα του κάθε μαθητή του με μια ματιά!!!

Πριν αποφασίσουμε για τον τρόπο που θα προτείνουμε ή που θα εφαρμόσουμε,ο καθ'ένας μας στον κύκλο του , ας κάνουμε ΄(ο καθένας μας)μερικές αναλύσεις και εκτιμήσεις για το πως φαντάζεται πως η παιδεία μπορεί να ΕΥΔΟΚΙΜΗΣΕΙ!!!

Όταν θα μιλώ :ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ Ή ΓΙΑ ΝΕΟΥΣ Ή ΓΙΑ ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ,ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ Η ΗΛΙΚΙΑ!!!

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 18:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το μάθημα Ελληνικής ιστορίας που γίνεται στα σχολεία?
Κάπου άκουσα πως η Ελληνική ιστορία έχει κατά πολύ μειωθεί στα σχολικά βιβλία και πως τα παιδιά μαθαίνουν απλώς τα βασικά, εννοώ φυσικά μετά την τελευταία μεταρύθμιση.. Εγώ πάντως απ' ότι μου έχουν πει παιδιά του λυκείου πως η Αρχαία Ελληνική γλώσσα διδάσκεται από το γυμνάσιο πλέον και όχι μόνο στο λύκειο όπως γινόταν μεχρι πριν 5-7 χρόνια πρι?
Ισχύει κάτι τέτοιο? γνωρίζει κάτι κάποιος για να πει?

Πάντα με φιλική διάθεση..

Σίγουρα φίλε Αναλύων.. στόχος του καθηγητή και του δασκάλου δεν είναι απλά να κάνει απαγγελία του μαθήματος και να φύγει αλλά να μεταδώσει στα παιδιά την αξία που έχει το μάθημά του..
Τί μπορούμε όμως να κάνουμε γι' αυτό εμεις? Μήπως απλά να τρέξουμε τα παιδιά στα φροντιστήρια?

Πάντα με φιλική διάθεση..

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rathamanthes
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 09:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rathamanthes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΟ ΠΛΕΟΝ ΠΩΣ Η ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΣΕΙΡΙΟΥ Η ΑΝ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΓΟΝΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΤΑ 400 ΧΡΟΝΙΑ Ή ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΨΑΧΝΟΥΝ/ΕΡΕΥΝΟΥΝ/ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΔΗΟΡΘΩΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΑ ΚΟΝΤΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΩ ΣΚΛΗΡΟΣ, ΔΕΝ "ΦΥΓΟΥΝ" ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΕΣ ΓΕΝΝΙΕΣ. ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΕΝΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΑΝ (ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΙΣΩΣ?) ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ/ΕΘΝΩΝ? ΕΙΜΑΙ 32 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΑΝ ΤΟΛΜΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ, ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙ' ΑΥΤΟ, ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΠΟΛΟΥΣ ΣΠΟΥΔΑΓΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΗΜΟΥΝ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΣΕ ΟΛΑ.

ΑΚΟΥΓΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΟΤΙ ΓΑΛΛΟΙ, ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΒΑΖΟΥΝ ΩΣ ΒΑΣΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, Η ΝΑΣΑ ΜΕΛΕΤΑΕΙ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΤΗΣ. ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΛΛΗΝΕΣ?

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ. ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ? ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΤΟ ΝΕΡΟ 3-4 ΕΥΡΩ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΕΝΑ ΚΑΠΟΥΤΣΙΝΟ, ΜΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΟΣΤ ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ 23 ΕΥΡΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΩ ΜΙΑ ΜΠΡΙΖΟΛΑ ΧΩΡΙΣ ΓΑΡΝΙΤΟΥΡΑ ΕΔΩΣΑ 18 ΕΥΡΩ. ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΣΤΑ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΥ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝΑΛΥΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΗΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ, ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ Η ΩΡΑ, ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ.

ΝΑ 'ΣΤΑΙ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 17:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΑΠ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ. ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΑ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΜΕΛΕΤΑΜΕ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ. ΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ Β ΛΥΚΕΙΟΥ.


Η ΑληθΕΙα δΕν εΙΝαΙ πΑνΤΑ λΟγΙΚη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 23:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Se eyxaristw file ANAZHTHSHTHSALI8EIAS gia thn apantisi sou.. Eyxomai na ta pas kala kai san ma8itis.. opws katalavainw, kai edw mesa, 8a exeis antileif8ei poso simantiki einai h anaktisi gwnsewn... eyxomai na ta pas kala..

Panta me filiki dia8esh.......

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 23:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Filoi, enas tropos antimetwrpishs tou 8ematos einai h epilogi tou psifou mas.. kai oxi kata to symferon mas alla to symferon olwn..Mipos prepei na drasoume epitelous kai na allaxoume ta pragmata? kai den anaferomai na allaxoume pros symferon ths N.D. alla na psaxoume ekei pou pragmatika mporoume na entopisoume ayto pou mas kalyptei ideologika? Kai an den mas kalyptei? E, tote exoume to dikaiwma na mhn psifisoume h na rixoume kai akyro gia akoma kalytera apotelesmata..
8ewrw pws prepei na symetexoume oloi stis opoies ekloges kai na min ginoume Ameriki.. alla 8ewrw pws exoume to dikaiwma na rixoume leyko h akyro... ean ayto mas ekfrazei.. h an tipota allo den mas ekfrazei.. h akoma na rixoume thn psifo mas se ena mikrotero komma.. giati prepei na afinoume na "monopwloun"synexws ta dyo megala komata? Mipos den eidame ta apotelesmata tous ola ayta ta xronia?

Ena allo pragma pou 8ewrw tromera epikairo kai malista genikotera diaxroniko.. Den sas kanei entypwsh to gegonos ths ana8ematishs sxedon olou tou Ellinikou laou gia thn ekastote "kyvernisi" kai telika ta apotelesmata twn eklogwn vriskontai ka8e fora ston idio paranomasth? Giati ayto? Den ma8ainoume apo ta la8h mas pote?

Sygxwreste me pou efere to 8ema gyrw apo thn politiki alla nomizw pws 8a eprepe na to prosegisoume kai etsi.. kai otan lew politiki den ennow kommatiki...se kamia periptwsh...den 8a to epetrepa ston eayto mou na syzhtisw gia kommata..

Filoi mou nomizw pws yparxoun lyseis.. molis sas anefera mia..
Kai sigoura yparxoun tropoi na epemvoume se ayta pou den mas aresoun.. hdh nomizw yparxei ena tameio paraponwn gia ton politi.. Mipos mas apagoreyete h idrysh mias opoiadipote omadas (oxi kommatikis vevaia) pou na presveyei kai na diekdikei lyseis gia ta provlimata pou antilamvanontai oi polites olhs ths xwras?As rwtisoume enan dikigoro.. kapoion eidiko..

Alla na mhn minoume me ta xeria stayrwmena..

Panta me filiki dia8esh...

Η ομορφιά απλώνεται.....

SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πρίγκιπας
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Canada
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 23:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πρίγκιπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΘΝΟΣ......γίνεται πλέον πραγματικότητα...!

Η Ελλάς επέρχεται αναπόφευκτα θέλουμε δεν θέλουμε, οι άνθρωποι ψάχνουν για απαντήσεις στα ερωτήματα του σήμερα...και αποδεικνύεται όλο και περισσότερο πως μόνο η Ελλάς μπορεί να διδάξει τον άνθρωπο να σκέφτεται.

Όση παιδεία και να κατέχει κανείς δεν ξέρει τίποτα, η καθαρή σκέψη μόνο φέρνει λύση και αρμονία.

Το μόνο πρόβλημα του κόσμου λοιπόν είναι πως κανείς δεν ξέρει να σκέφτεται γιατί απλά ο "πυρήνας" της σκέψης έχει κρυφθεί....μα όχι για πολύ...!

Μια συμβουλή προς όλους....

Θέλετε να αλλάξετε τον κόσμο;;;;

Αυτογνωσία!!

Μα πάνω απο όλα λειτουργήστε σιωπηλά...

Υ.Γ.
Η Δύναμη ενός Έλληνα που ξέρει τον εαυτό του αφομοιώνει χιλιάδες κόσμο!!

Η Δύναμη ενός Έλληνα νικά το Σκότος!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 02:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας. (ΦΙΛΟΙ , Ανεξαρτήτως φύλλου)!!

ΠΡΟΣΕΞΤΕ : Αν βρεθεί ένας Δικηγόρος μέσα σε πλήθος ανθρώπων και φωνάξει π.χ. "ποιός γνωρίζει Αστικό Δίκαιο" ; Τότε μέσα από το πλήθος αυτοί που θα του απαντήσουν ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ.
Αν βρεθεί ένας Μηχανικός μέσα σε πλήθος και φωνάξει "ποιος γνωρίζει αντοχή υλικών" , θα απαντήσουν ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ,κ.ο.κ.

Με το ανωτέρω παράδειγμα ήθελα να σας επισημάνω πως ΑΠΕΥΘΕΙΝΟΜΑΙ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!!!

Πιστεύω δε ότι υπάρχουν πάρα πολλοί ΓΝΩΣΤΕΣ που ή θα απαντήσουν ευθέως ή δια πλαγίου τρόπου.Σημασία έχει όμως,πως σήμανα το καμπανάκι
και πως σιγά,σιγά ΟΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΙ ΘΑ ...ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ και θα δραστηριοποιηθούν,καθ'ένας στον ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ.

Τα κόμματα και τους πολιτικούς μην τους λαμβάνετε καθόλου υπόψη γιατί δεν μπορούν να ξεφύγουν από ΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΩΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΤΩΝ όσο κι αν κάποιος απ'αυτούς να το θέλει.Μπορούμε να τους ψηφίζουμε,ο καθ'ένας μας κατά το προσωπικό του συμφέρον σχετικά με τα διάφορα μέτρα που εξαγγέλουν,(γιατί πρέπει και να δουλέψουμε για να ζήσουμε)!!

Σχετικά με την ΠΑΙΔΕΙΑ,πέραν από την ΑΓΩΓΗ,πρώτον ΤΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ και δεύτερον ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ,ίσως θα έπρεπε να αρχίσουμε και τη διόρθωση της ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ , μέχρι να επιστρέψουμε στη ...ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΑΣ!!!

Αυτά για την ώρα.Σας χαιρετώ με αγάπη.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy