ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΟ ΓΕΝΟΣ ΜΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 23:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέει O Belisarios: "Χρειάζεται μια αίσθηση αιωνιότητας για να μπορούμε να δράσουμε σε γραμμές που γράφουν ιστορία. Χρειάζεται έκδηλη προσωπική ανιδιοτέλεια, αφού οφείλουμε να γνωρίζουμε πως ποτέ δεν θα προλάβουμε να θερίσουμε τους καρπούς των σπόρων που σπέρνουμε. Το κάνουμε από καθήκον και μόνο. Από καθήκον σ' αυτούς που έσπειραν το σπόρο σε εμάς."

Συμφωνώ φίλε Belisarie. Θα συνεισφέρω με μια φράση που χρησιμοποίησα σε άλλο topic:
Nομίζω πως αν σταματήσουμε να αυτοπαγιδευόμαστε στην σκέψη πως η ανθρώπινη ύπαρξη είναι τα στενά χρονικά όρια μιας ζωής που ο μέσος όρος της δεν ξεπερνά τα 70 - 80 χρόνια και μπούμε σε μια διαδικασία σκέψης επάνω στην ελπίδα ενός νέου κύκλου, σε μιά επαναγέννηση (σε συνδυασμό όμως με περισυλλογή) μπορούμε να βρούμε απαντήσεις - έστω και ανέκφραστες - σε τέτοιου είδους βασανιστικά ερωτήματα.

Πάντως είμαι αισιόδοξος. Bλέπω, ακούω, αισθάνομαι καθημερινά οτι βρισκόμαστε στο μεταίχμιο

Στο όνομα της Aγίας EπιστήμηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cube
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 23:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cube  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

"ΑΝΆΛΥΩΝ" ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ.
ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ΟΜΑΔΕΣ?
ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ?
ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ? ΣΕ ΕΜΑΣ?

ΡΩΤΑΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΕΛΛΗΝ.

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Aκρίτας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 01:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Aκρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρετε κάτι;
Εμείς οι έλληνες είμαστε αρκετά τρελοί.
Έχουμε μεγαλομανία. Και μάλιστα στην μορφή που βλέπουμε σε κάποιες ελληνικές ταινίες. Του μέγα Ναπολέοντα.

-Γιατί διαφέρουμε από άλλους λαούς;

-Μα γιατί είμαστε απόγονοι μεγάλων αντρών.

-Ε και; Μήπως είναι υποχρεωτικό οι μεγάλοι άντρες να έχουν απογόνους μεγάλους άντρες;

-Όχι αλλά στο dna μας αναγνωρίζεται ο λόγος τους, και έτσι αφυπνιζώμενοι έχουμε μια συνέχεια και μια εξέλιξη.

-Ναι μα πόσοι έλληνες μαθαίνουν αυτόν τον λόγο;

-Μάλλον λίγοι…….

-Και αυτοί που τον μαθαίνουν τον διδάσκουν σε άλλους;

-Μάλλον όχι…….

-Μα τότε πώς θα γίνει μια νέα αρχή για τους Έλληνες;

-ΜΜΜΜΜΜΜ………..δεν ξέρω. Ίσως με τους Έψιλον;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Ναι, είμαι τρελός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2003, 20:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε συνέχεια του μηνύματός μου περί ?«καρέκλας», έχω να αναφέρω κι άλλο πρόβλημα, όπως είναι ο παράγων «χρήμα», που καλώς ή κακώς, κινεί τα πάντα. Σε μια προσπάθεια αφύπνισης, που προυποθέτει τρόπους επικοινωνίας (βλ. Βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες, ηλεκτρονικές σελίδες κ.ά.) ο παράγων «χρήμα» είναι αν όχι πρωταρχικός, τουλάχιστον σημαντικός.
Προσωπικώς, δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να είναι διατεθειμένος να βάλει το χέρι στη τσέπη και να χρηματοδοτήσει (έτσι για να μιλάμε ωμά και κυνικά) τέτοιου είδους προσπάθειες.

Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 00:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας.

Αγαπητέ μου cube,πιστεύω πως στο στάδιο που έχουμε φθάσει ΤΩΡΑ εμείς
προϋπήρξαν οι πρόγονοί μας.Άλλωστε είναι γνωστό πως "η ιστορία
επαναλαμβάνεται"!!Θα ήθελα λοιπόν να μάθω ΠΩΣ ΕΛΥΣΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και αν τελικά ΤΟ ΕΛΥΣΑΝ.
Θα μου πει κανείς : εάν δεν το είχαν λύσει δεν θα υπήρχαμε εμείς!
Σωστά.Όμως,εάν δεν το είχαν λύσει μόνοι τους αλλά με κάποια βοήθεια "απ'έξω"; Ή πάλι,εάν είχαν πιο πολλά κατάλοιπα στη μνήμη τους από μας και τους βοήθησαν στη λύση;
Και ξέρετε κάτι,όσο συζητάει ή ψάχνει κανείς ΤΟΣΟ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΙΔΕΕΣ!!
Αυτό δεν σημαίνει ΜΝΗΜΕΣ;
Δεν μπορεί,σε κάποιους συνΕλληνες κάτι θα έχει μείνει.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 22:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γίνομαι το τί βλέπω στον εαυτό μου.
Όλο αυτό που η σκέψη μού υποδεικνύει,
μπορώ να το κάνω, ό,τι μου αποκαλύψει η σκέψη μέσα μου,
μπορώ να γίνω.
Έτσι θα ‘πρεπε να είναι η αμετακίνητη πίστη του ανθρώπου,
επειδή το θείο κατοικεί μέσα του.
'Sri Aurobindo'

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 17:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ από την αρχή το θέμα που έχετε βάλει σε συζήτηση είναι πάρα πολύ σοβαρό και ίσως πολύ περισσότερο από όσο φαίνεται.
Θάθελα να περιμένω να ακουσω κι άλλες απαντήσεις ίσως για να πω μερικές σκέψεις μου πιο ολοκληρωμένα.
Να σας σημειώσω ότι κατάγομαι από μια περιοχή της ευρώπης που δεν είναι ελλάδα αν και τη λένε Magna Grecia, και μέχρι τον πατέρα μου άκουγα στο σπίτι να μιλούν χωρίς και οι ίδιοι να ξέρουν μια αρχαία δωρική διάλεκτο.
Από τότε που θυμάμαι τον ευατό μου από πολύ μικρή προσπαθώ να ψάξω να βρω αλήθειες στο θέμα που είναι τόσο ευαίσθητο και παρεξηγήσημο μαζί για αυτή την πολύ ιδιαίτερη γη. Θα ακούσω προσεκτικά όσα θα γράψετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 14:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ
ΑΦΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΙΩΝΙΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ. ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΘΗΚΑΝ ΑΠ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑ???
ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ???(ΦΙΛΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ)
ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ Η ΙΔΕΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΗΤΑΝ ΤΡΕΛΗ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΙΔΕΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΣΙΩΝΙΣΜΟ.
ΑΝ ΑΠΟΥΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΡΕΛΟΥΣ. ΑΝ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΗΡΩΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΛΟΙΟ ΠΟΥ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΡΙΚΥΜΙΑ ΚΑΙ ΦΟΥΡΤΟΥΝΑ. ΑΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΟΥΝ ΓΕΝΝΑΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΠΕΤΙΑΝΟ ΕΝΩ ΑΝ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΑΛΕΣΟΥΝ ΤΡΕΛΟ ΚΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΟΥ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ!!!!!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΛΥΜΜΑ. ΟΜΩΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΗ ΜΙΑ ΕΚΒΑΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ ΠΕΤΥΧΑΝ(ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ,ΣΑΛΑΜΙΝΑ,ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ,ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1821 κτλ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 18:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΔΙΔΑΧΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ.



""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 16:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 17:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ κι επαυξάνω

-Μαθαίνουμε απ' τα λάθη μας;

-Η Ιστορία επαναλαμβάνεται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 14:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σταματήσουμε πια να κάνομε τα ίδια λάθη.
Και είναι στο χέρι μας...δεν είναι;

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 18:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 13:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναζήτηση της Αλήθειας,
Πρέπει να ξέρεις πως η κάθε κυβέρνηση/αξιωματούχοι της όποιας
χώρας αντικατοπτρίζει την συνείδηση της πλειοψηφίας του λαού...

Κι αν δεν μπορούμε, για λόγους που αναφέρεις, να καταφέρουμε
κάτι στο συλλογικό επίπεδο ας κάνομε, τότε, κάτι στο
ατομικό επίπεδο.
Και όσοι θέλουν ας ακολουθήσουν.

Το μέλος OANNES το λεει πολύ σωστά στην υπογραφή του:

"Ή θα βρούμε το δρόμο ή θα τον δημιουργήσουμε"

Ας σηκώσουμε λοιπόν τα μανίκια κι ας αρχίσουμε τη δράση.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 14:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι αν δεν μπορούμε, για λόγους που αναφέρεις, να καταφέρουμε
κάτι στο συλλογικό επίπεδο ας κάνομε, τότε, κάτι στο
ατομικό επίπεδο.
Και όσοι θέλουν ας ακολουθήσουν.

Πολύ καλή η σκέψη σου Κάθυ.

Είχα ακούσει παλιότερα ότι ο κόσμος προτιμάει την θρησκεία από την εσωτερική μετάλλαξη, γιατί η μετάλλαξη κοστίζει ενώ η θρησκεία είναι... τζάμπα.

Και βέβαια με την θρησκεία εννοώ αυτό που έχει περάσει στον πολύ κόσμο. Ότι περιμένουμε να μας σώσει, εμάς τους "εκλεκτούς", κάποιος ή κάποιοι εξ άνωθεν, κι έξω από εμάς.

Με αυτήν την έννοια και η "θρησκευτική πίστη" στην άκοπη λύτρωσή από τα προβληματά μας και τις αδυναμίες μας, από ένα παντοδύναμο Γένος ή από μια "Ομάδα Ε", είναι ένα είδος θρησκευτικού φαινομένου.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 17:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ (ΚΑΙ ΑΠ' ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ) ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΙΝΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ.(ΚΑΙ ΕΓΩ)


Edited by - ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ on 06/10/2003 01:02:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 00:25:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φίλες και φίλοι γεια σας.

Αγαπητέ μου φίλε ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ,είσαι ο πρώτος που ΤΟΛΜΑΕΙ και
πιστεύω ότι έχεις να προτείνεις πολλά!!!
Θα ήθελα τη γνώμη σου,καθώς και άλλων φίλων.Βλέπεις μέσα δω είμαστε ελεύθεροι να πούμε και να υποδείξουμε όποιον τρόπο νομίζουμε πως θα βοηθήσει και στο πρόβλημά μας και στην αναζήτησή μας.

ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΛΟΙΠΟΝ!!

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 20:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΤΟΧΟ. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΤΟΧΟΣ?
ΝΑ ΑΦΥΠΝΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ??? Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ????
ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΡΑΣΗΣ. ΑΝ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΟΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΤΡΕΛΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΠΟ ΜΑΧΑΙΡΙ Η ΥΠΟΘΕΣΗ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΤΟΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΜΑΣ!!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 15:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας πούμε πως στόχος είναι να αφυπνιστούν οι Έλληνες.

Πώς εγώ θα αφυπνίσω τον εργοδότη μου που κάνει λογαριασμούς ακόμα και στον ύπνο του και θα τον πείσω να αφιερώσει έστω λίγα λεπτά κάθε μέρα για έναν ανώτερο στόχο;

Πώς εγώ θα αφυπνίσω τον υφιστάμενό μου που θεωρεί πως το να κάνει στοιχειωδώς τη δουλειά του, έχει κάνει και το καθήκον του, να αφιερώσει έστω λίγα λεπτά κάθε μέρα για έναν ανώτερο στόχο;

Πώς εγώ θα αφυπνίσω τον ψαρά που έρχεται και μου πουλάει έξω από την πόρτα μου μαρίδα σε εποχή που απαγορεύεται το ψάρεμά της και να αφιερώσει έστω λίγα λεπτά κάθε μέρα για έναν ανώτερο στόχο;

Πώς εγώ θα αφυπνίσω τον εαυτό μου που θεωρεί πως το να γνωρίζει να κάνει πράγματα είναι το ίδιο με το να τα κάνει, και να τον πείσω να αφιερώσει έστω λίγα λεπτά κάθε μέρα για έναν ανώτερο στόχο;

Θέλουμε λοιπόν ζωντανά παραδείγματα. Μόνο έτσι. Μόνο αρχίζοντας από τους λίγους θα πάμε στους πολλούς. Και αυτό απαιτεί πάρα-πάρα πολλά χρόνια, αιώνες, χιλιετίες. Πόσοι έχουμε το κουράγιο να μπούμε σε μια τέτοια διαδικασία; Δεν είναι τόσο απλό το να απαντήσει κανείς αν και η απάντηση είναι απλή: ακόμα και το μακρύτερο ταξίδι ξεκίνησε με ένα πρώτο βήμα!

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 23:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΜ ΕΔΩ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΠΩΣ????
ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ. ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 00:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γεια σας.

Αγαπητοί Βελισάριε και Αναζητητή της Αλήθειας,το δύσκολο δεν είναι να βρεις κάποιον που να καταλαβαίνει τι του λες.Αυτό,είναι μεν δύσκολο αλλά όχι και πολύ,γιατί,μπορεί ο γαλατάς σου ή ο μπακάλης σου ή ο ψαρράς σου , να είναι ερευνητές τις ελεύθερες ώρες τους και να μην το διατυμπανίζουν.Ίσως κι αυτοί να σκέπτονται όπως εσύ,δηλαδή να φοβούνται να μιλήσουν μήπως οι άλλοι τους κοροϊδέψουν.
Το δύσκολο λοιπόν στην όλη ιστορία είναι να ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ εσύ να μιλήσεις
και ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΑΝ ΓΕΛΑΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ή εάν σε κοροϊδέψουν.
Αυτό και μόνο είναι που πρέπει να αντέξουμε ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ.
Μια κουβέντα αρκεί για να πέσει ο σπόρος!! Μην περιμένεις άμεσα αποτελέσματα,γιατί είναι σπόρος σε "λανθάνουσα κατάσταση" ή σε νάρκη.Κάποια στιγμή όμως να είσαι σίγουρος πως θα ξυπνήσει και μαζί μ'αυτόν το άτομο που άκουσε ΤΟ ΛΟΓΟ σου.
Πίστεψέ με.Μετά από χρόνια κοροϊδίας στα λόγια μου,σήμερα λένε αυτά που τους είχα πει παλαιότερα.Μόνο που τα λένε κρυφά από μένα γιατί ντρέπονται επειδή γελούσαν μαζί μου.
ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ,Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ!!!
Αυτά για την ώρα.
ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 13:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΟΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ
1)ΟΛΟΙ ΓΥΡΟ ΣΟΥ ΘΑ ΑΡΧΗΣΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ Η
2)ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΕΚΠΛΗΚΤΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΜΑΣ
ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΓΩΝΑΣ, ΡΙΣΚΑ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΘΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΡΙΣΚΑ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ


Η ΑληθΕΙα δΕν εΙΝαΙ πΑνΤΑ λΟγΙΚη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 10:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ' όλα, Καλημέρα σε όλους.
Αγαπητέ ΑΝΑΛΥΩΝ και λοιποί φίλοι, παρακολούθησα την εξέλιξη της συζήτησης και με έκπληξη διαπίστωσα τα λόγια που καιρό τώρα διαδίδω να βγαίνουν και από άλλων μυαλά.
Νιώθω μια περίεργη δικαίωση και μια διαρκώς αυξανόμενη περιφάνια για όλους μας!
Πρίν 2 χρόνια σε μια παρόμοια συζήτηση με αποκάλεσαν, Εθνικίστρια, Ρατσίστρια, Μικρόμυαλη, Τυφλή και γατζωμένη από το παρελθόν!
Το μέλλον, μου είπαν, είναι η Παγκοσμιοποίηση και ότι έχουμε πρέπει να το μοιραστούμε με όλους.
Από τότε δεν έπαψα να μιλώ, απλά σταμάτησα να μιλώ σε πολλούς. Τώρα λέω λίγα σε ελάχιστους που δείχνουν "διψασμένοι" και "έτοιμοι".
Κάνω αναφορές σε βιβλία και προτείνω, οχι την ανάγνωση τους, μα την μελέτη τους.

Αν κάποιος επιθυμεί να "ξυπνήσει" θα πρέπει να παιδευτεί!
Η μασημένη "τροφή" είναι ο δρόμος όλων των άλλων που αιώνες τώρα κρατούν την νόηση μας δέσμια.

Με εκτίμηση,
Mantis.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 12:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρίν 2 χρόνια σε μια παρόμοια συζήτηση με αποκάλεσαν, Εθνικίστρια, Ρατσίστρια, Μικρόμυαλη, Τυφλή και γατζωμένη από το παρελθόν!
Το μέλλον, μου είπαν, είναι η Παγκοσμιοποίηση και ότι έχουμε πρέπει να το μοιραστούμε με όλους.
Από τότε δεν έπαψα να μιλώ, απλά σταμάτησα να μιλώ σε πολλούς. Τώρα λέω λίγα σε ελάχιστους που δείχνουν "διψασμένοι" και "έτοιμοι".
Κάνω αναφορές σε βιβλία και προτείνω, οχι την ανάγνωση τους, μα την μελέτη τους.

φιλε Μαντη... εκτος στα παραπανω επιθετα προσθεσε και τα "αρχαιολαγνος", "κολλημενος", "επικινδινολογος", "βλακας", "ουφο", "θα_σε_δουμε_στη_τηλεοραση_καποια_μερα"... δυστυχως αυτοι που δεν ξερουν (και δεν θελουν να μαθουν) εκτος απο προσβολες δεν μπορουν να αρθρωσουν τιποτα αλλο.
το ζω (σχεδον) καθημερινα.

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 23:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο esoterica. Μέχρι τώρα προτιμούσα το ρόλο του θεατή. Για όλα όμως υπάρχει μια αρχή.
Στο θέμα μας. Καταρχήν συμμερίζομαι τις ανησυχίες όλων μια και έχω τις ίδιες. Θα ήθελα μόνο να προσθέσω στην κουβέντα ένα μικρό λιθαράκι. Μιλώντας για αφύπνιση, βελτίωση, γνώση της ιστορίας (απαραίτητη) μήπως θα έπρεπε να βάλουμε στην συζήτηση και τον ρόλο της παιδείας; Πόσο σημαντική είναι; Μήπως και τον ρόλο της οικογένειας;
Μιλώ εκ πείρας. Προσωπικά ξεκίνησα να αγαπώ την Ελλάδα και τους Έλληνες απο τις διηγήσεις της γιαγιάς για την Πόλη και των γονέων μου που κουβέντιαζαν με εμάς σε κάθε ευκαιρία για τα "δίκια των Ελλήνων". Και απο κάποιους δασκάλους που δεν αρκούνταν στην χρήση της βέργας (έχει εκλείψει αυτή ευτυχώς).Και τελικά με την αγάπη για τα βιβλία. Αν δεν υπήρχαν αυτοί.....Έλλην μόνο κατ' όνομα.
Περιμένω τις άπόψεις σας.
Σας ευχαριστώ τέλος, γιατί άρχισα να έχω τελευταία την εντύπωση οτι έχουμε μείνει απελπιστικά λίγοι......

ΜΝΑΜ’ ΕΜΙ ΠΥΡΡΙΑΔΑ,
ΟΣ ΟΥΚ ΗΠΙΣΤΑΤΟ ΦΕΥΓΕΙΝ,
ΑΛΛ’ ΑΥΘΕ ΠΕΡ ΓΑΣ ΤΑΣΔΕ,
ΠΟΛΛΩΝ ΑΡΙΣΤΕΥΩΝ ΕΘΑΝΕ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xeirwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
59 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 15:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xeirwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝIΟΜΑΣΤΕ...:

Τι είναι ο Έλληνας;

Πριν περίπου 50 χρόνια, ο Αμερικανός δικαστής Ν. Κέλλυ, έδωσε το ακόλουθο πορτραίτο του νεοέλληνα, πορτραίτο που βραβεύτηκε σε διεθνή διαγωνισμό της εποχής και δημοσιεύθηκε στην ''Εφημερίδα της Ουάσιγκτων'':
-Προ του δικαστηρίου της αδεκάστου Ιστορίας ο Έλλην απεκαλύφθη ανέκαθεν κατώτερος των περιστάσεων, καίτι από απόψεως διανοητικής κατείχε πάντοτε τα πρωτεία.
-Ο Έλλην είναι ευφυέστατος, αλλά και αισθηματίας, δραστήριος αλλά και αμέθοδος, φιλότιμος αλλά πλήρης προλήψεων, θερμόαιμος, ανυπόμονος, αλλά και πολεμιστής.
-Έκτισε τον Παρθενώνα και μεθυσθείς εκ της αίγλης του αφήκε βραδύτερον να γίνει στόχος οβίδων.
-Ανέδειξε τον Σωκράτη δια να τον δηλητηριάσει.
-Εθαύμασε τον Θεμιστοκλέα δια να τον αποπέμψει.
-Υπηρέτησε τον Αριστοτέλη δια να τον καταδιώξει.
-Έκτισε το Βυζάντιον δια να το εκτουρκεύσει.Έφερε το '21 δια να το διακυβεύσει.
-Εδημιούργησε το 1909 δια να το λησμονήσει.
-Ετριπλασίασε την Ελλάδα και παρ' ολίγον να την κηδεύσει.
-Κόπτεται την μίαν στιγμήν δια την αλήθειαν και την άλλην μισεί τον αρνούμενον να υπηρετήσει το ψεύδος.
-Παράδοξον πλάσμα, ατίθασσον, περίεργον, ημίκαλον, ημίκακον, ασταθές αβέβαιον διαθέσεων, εγωπαθές και σοφόμωρον ο Έλλην.
-Οικτήρετέ τον, θαυμάσατέ τον αν θέλετε, ταξινομήσατέ τον αν ημπορείτε.


ΛΟΙΠΟΝ, ΛΕΤΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ? ΜΑΚΑΡΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2003, 00:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελ-λην: ο φερον το φως.
τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο.

υγ. ειπαμε ΕΛΛΗΝ, ΟΧΙ νεο-ελληναρας...

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 10:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά και χαρά σε όλους.
Θα ήθελα και πάλι να επέμβω βάζοντας ακόμα έναν προβληματισμό προσθετικό σε αυτόν περί παιδείας και οικογένειας σε ότι αφορά την όλη συζήτηση που έχει γίνει ως τώρα.
Όπως πιθανώς γνωρίζετε κατα τα χρόνια της Βυζαντινής αυτοκρατορίας (η όπως αλλίώς θέλετε πείτε την διότι ο όρος βυζαντινός είναι σύγχρονος) οι πολίτες εκείνου του κράτους δεν θεωρούσαν τους εαυτούς τους ούτε βυζαντινούς (είπαμε γιατί) αλλά ούτε και Έλληνες (μιλάμε για τους κατοικούντες στον Ελλαδικό χώρο - ο όρος Έλληνας ήταν συνδεδεμένος με αυτόν του ειδωλολάτρη) αλλά Ρωμαίους. Παρόλα αυτά η Ελληνική Παιδεία συνέχισε να δίνει τα φώτα της σε σημείο με την πάροδο των χρόνων να αντικατασταθεί η επίσημη Λατινική απο την Ελληνική σε όλα τα χειρόγραφα επίσημα ή όχι.
Δηλαδή μιλάμε για μια κατάσταση οπού μιλάω Ελληνικά, μαθαίνω Ελληνικά, αλλά αν με ρωτήσεις θα σου πω ...Ρωμαίος.
Το ξέρω οτι ανοίγω πολλά θέματα μαζί....συγχωρήστε με, αλλά μέσω αυτών των ανθρώπων πέρασε σε εμάς σήμερα η λεγόμενη Ελληνική παράδοση στην οποία μπορούμε να αναγνωρίσουμε τις αρχαίες ρίζες.
Όλα αυτά στον ευρύτερο χώρο πουα λέγεται παιδεία.
Με σεβασμο στην γνώμη όλων, την οποία αναμένω.

ΜΝΑΜ' ΕΜΙ ΠΥΡΡΙΑΔΑ,
ΟΣ ΟΥΚ ΗΠΙΣΤΑΤΟ ΦΕΥΓΕΙΝ,
ΑΛΛ' ΑΥΘΕ ΠΕΡ ΓΑΣ ΤΑΣΔΕ,
ΠΟΛΛΩΝ ΑΡΙΣΤΕΥΩΝ ΕΘΑΝΕ.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2003, 04:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι γειά σας.

Άργησα να έλθω σ'επαφή μαζί σας γιατί "έπεσε" πολύ δουλειά.

'Εχουμε και λέμε .... Το ΓΕΝΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ = ΓΕΝΟΣ ΘΕΩΝ!!

Έχουμε μια αποστολή : να σπείρουμε το "σωστό σπόρο".
Δεν κοιμηθήκαμε , ούτε επαναπαυθήκαμε στις δάφνες μας , όπως λένε μερικοί ξένοι "φίλοι μας",απλώς σπείραμε και περιμένουμε το ΘΕΡΙΣΤΗ!!
Και να είσθε βέβαιοι πως θα έλθει ,(αν δεν έχει ήδη έλθει), αλλά όχι για μας , όχι για το Γένος των Ελλήνων , θα έλθει για όλους τους άλλους , για όλους όσους ΑΚΟΥΣΑΝ ΤΟ "ΛΟΓΟ ΜΑΣ" και δεν καταννόησαν!!
Μας πολέμησαν και μας πολεμούν οι αδαείς για να μην δουν όλοι την άγνοια και την κατωτερότητά τους.Όμως δεν πειράζει,εμείς ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΜΑΣ!!
Μην ανησυχείτε ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ είμαστε όλοι μαζί , ο ένας για τον άλλον και όλοι για τον ένα!!
Ήδη ο καιρός πλησίασε.Τα πέντε και τα δέκα χρόνια δεν είναι τίποτα μπροστά στην αιωνιότητα.
Αφυπνησθήκαμε και προχωρούμε μπροστά ΟΛΟΤΑΧΩΣ!!
Στην αρχή του θέματος έκανα ένα ερώτημα για όσους θυμούνταν κατι από προηγούμενα γένη και ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.
ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΓΕΝΩΝ ...ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ.
Δεν περίμενα να μου απαντήσουν , ΜΗΝΥΜΑ ΕΣΤΕΛΝΑ!!!!
Εάν το "πήραν" τόσο το καλύτερο γι αυτούς και λιγότερη δουλειά για μας , εάν δεν "το πήραν" τότε αλλοίμονο για αυτούς,θα μας αναγκάσουν να φερθούμε πολύ σκληρά και με λόγια και με έργα.
Λυπάμαι που δεν μπορώ να πω περισσότερα και να γίνω πιο σαφής,αλλά όσοι ΞΕΡΟΥΝ , ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ.
Αυτά για την ώρα και θα τα ξαναπούμε σύντομα.
Γειά σας φίλες και φίλοι μου ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ!!!!

ΑΝΑΛΥΩΝ


+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 01:32:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φίλες και φίλοι γεια σας.

Ας αρχίσουμε λοιπόν να βλέπουμε τη δημιουργία της ομάδας που θα ξαναφέρει το ΓΕΝΟΣ ΜΑΣ στην προτέρα του αίγλη. Γιατί πρέπει να ξέρετε
πως ... βοήθεια από ανώτερες οντότητες έρχεται μόνο στα δραστήρια ΓΕΝΗ και σ'αυτά που βρίσκονται σε εξέλιξη. Αν θέλουμε να εξελιχθούμε στο έπακρο πρέπει να ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΑΥΤΗ!!!

Ας ορίσουμε τους φίλους που θα αποτελέσουν την ομάδα και η οποία θα αποτελείται από :ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ και από : ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ..ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΑΚΟΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ή τις .....ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ.

Ο κάθε φίλος ας μας καθορίσει : ΜΕ ΠΟΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ή ΣΕ ΠΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ.

Έτσι θα δημιουργηθεί μια ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ της οποίας τα μέλη ανά ένα ή ανά δύο ή και περισσότερα θα αναλύουν ένα ΚΟΙΝΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟ ΘΕΜΑ
και αφού το φέρουν στη σύνοδο της ομάδας για συζήτηση θα βγάζουμε το ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.

Αυτό θα αφορά Εθνικά,Κοινωνικά,Επιστημονικά θέματα,Εφευρέσεις και ότι άλλο προκείψει , από την ολομέλεια της ομάδας , πως αξίζει να συζητηθεί ή να μελετηθεί.

Μ'αυτό τον τρόπο , αντί να συζητούμε στα διάφορα θέματα ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΑ , ΘΑ ΕΠΙΤΕΛΕΣΟΥΜΕ ΕΡΓΟ , που είναι και η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥ ΓΕΝΟΥΣ ΜΑΣ , στο κάτω κάτω!!!

Παρακαλώ τις φίλες και τους φίλους να δηλώσουν εδώ με ποιο θέμα έχουν ασχοληθεί καλύτερα και γνωρίζουν αρκετά , ώστε ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΣΟΒΑΡΑ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.
Ακόμη και αν δεν είναι κάποιος σίγουρος για τον εαυτό του σχετικά με κάποιο θέμα , δηλαδή ότι το κατέχει άριστα,δεν πειράζει,ας το αναφέρει και θα υπάρξει βοήθεια.

Επίσης αν κάποιος θέλει να αναφέρει για κάτι, μυστικά,μπορεί να πάρει το e-mail μου από το προφίλ μου.

Τι λέτε,δεν αξίζει τον κόπο να κάνουμε μια προσπάθεια;

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy