ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ουπς..!!! Λάθος..!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 09:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα φίλε Γιώργο.
Τώρα λοιπόν που τελειώσαμε και με το Βου' φιλοσοφικό μέρος της συζήτησης, θα ήθελα να σου θέσω μία ερώτηση.
Γράφεις στην τελευταία σου απάντηση:
quote:

Ωρίστε και η μαγική μου απαντηση… (για τους αλλους μαγους δεν γνωρίζω)

Τα λάθη φίλε πλατωνα είναι μέρος του μάγου (όπως και ολων μας- είναι μέρος του τι ειμαστε )

….το μονο που επιθημει/επιλέγει είναι η αλήθεια/πραγματικότητα να διατηρησει τα λάθη του… χωρις την σπατάλη της συνεχής αναθεώρισης του τι είναι σωστο η λάθος….

Βλεπεις δεν είναι τα λάθη που πρεπει να απελευθερωθεις φιλε μου …αλλα η πραγματικότητα (σωστο/λάθος) των αλλων….



Πολύ ωραία.
Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να συνδέσεις την άποψή σου αυτή, με το λάθος σου που αναφέρεις στην πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ, ώστε να με βοηθήσεις να καταλάβω, τι ακριβώς εννοείς;
quote:
Ποιο είναι το μεγαλήτερο λάθος μου (μεχρι στιγμης)

---------------------------------------------------------------------------------------
Πάντα θεωρούσα ότι η τεχνική επιτηδειότητα στις μαγικές πρακτικές είναι ανώτερη από τον μυστικισμό. Εκτιμώ (και ακόμα το πιστεύω) υπάρχει πάντα ο λόγος να αποθαρρύνεις τις υπερβολικές
( και βλακώδεις πολλές φορές) εικασίες στις οποίες οι περισσότεροι εσωτεριστές/αποκρυφιστες/μυστικηστές τείνουν να έχουν (και στο οποίο το Φόρουμ είναι γεμάτο).

Η δική μου προσέγγιση είχε να κάνει στο να υποβιβάσω την μαγεία (η τις μαγικές μου πρακτικές) στα απαραίτητα εργαλεία ώστε να θέσει σε λειτουργία τον μηχανισμό που θα είχε απλά τα επιθυμητά αποτελέσματα…
Και εδώ ήταν το λάθος μου…..
Αγνοώντας ηθελημένα όμως τον μυστικισμό όμως είχα χάσει την συναισθηματική σύνδεση την επιθυμία του ανήκεις σε κάτι μεγαλύτερο από σένα (θεος/αλήθεια/Λόγος κλπ..κλπ) που έχω αρχίσει και αντιλαμβάνομαι είναι γραμμένη στο γεννητικό μας υλικό …..
Ο λόγος που είμαστε στο μονοπάτι/Ατραπός/Δρόμο είναι ότι πρέπει να εχεις κάπου να πάς …..και αυτό προσφέρει κατά την γνώμη μου ο μυστικισμός….
Μου στοίχισε πολλή μέχρι να το μάθω…και έκανα πράγματα για τα οποία δεν είμαι καθόλου περήφανος….


Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 11:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ.. κατάλαβαίνω οτι μάλλον οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τις εννοιες και τις αρχες (εαν υπαρχουν) της Μαγείας του Χάους (οπου ανέφερα παραπάνω) .. για αυτο υποσχομαι να γράψω ενα θέμα σύντομα ωστε να καταλαβαινόμαστε καλητερα...!


η ουσία φιλη αμαλία ειναι στο (μέχρι στιγμής..) στο τυχαίο... στο χαωδες... στο προσωρινό πιστευω
που εξηπηρετει την κάθε προσορινη σου πραγματικότητα....
γιατι η πραγματικότητα δεν ειναι μία οπως δεν υπάρχει τιποτα αληθεινό - και γιαυτο ολα επιτρεπονται......

Γιώργος
μην περιμένεις το Συμπαν να σε εξηπηρετήσει ... εξηπηρετισέτο εσυ... με το πιστευω σου... αντε μπρος δούλε..!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 11:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν είναι έτσι φίλε Γιώργο, σου προτείνω να εξετάσεις τι επιθημει/επιλέγει και τις σκέψεις… (αλήθεια / πραγματικότητα) των

Χίτλερ..
Στάλιν..
Σταυροφορων...
Ενός Μαφιόζου….Τρομοκράτη….Ληστή…..και παει λεγοντας!

Θα δεις πως οι επιθημιες/επιλογες οπως και το σκεπτικό (αλήθεια / πραγματικότητα )… είναι πολύ κοντά σε ότι γράφεις!

Πάντως οτι υποστηρίζεις...ειναι κοντα στη σκέψη…. ο τέλειος άνθρωπος του Νιτσε... χωρίς δικαστήρια / αστυνομίες, καλό / κακό…. κλπ)
μα χρειάζεται και μια κοινωνία ΣΟΦΩΝ ανθρώπων…..Σε καποιους αυτο διεφυγε!
....μα και στην κοινωνια του Πλατωνα βρισκουμε αναλογες σκεψεις, παντα απο.... ανεβασμενα οντα!!!



Χιτλερ Στάλιν Σταυροφόροι...κλπ..κλπ... η μαγεία τους απέτυχε.... χάσανε

θα σε παρακαλούσα τωρα να κοιτάξεις και εσυ τωρα αυτους που η μαγεία τους πέτυχε
τι ειναι τωρα?... μηπως ειναι θεάνθρωποι... Γκουρού.. μεγάλες πολιτκές μορφες..
μεγάλοι οικονομικoi παράγοντες... και παει λεγοντας...

μια κοινωνία Μαγων χρειαζόμαστε φιλε μου .. (ισως με σοφούς μάγους στο ρόλο των ανεβασμένων οντων.)

Γιώργος
μα.. και μένα μου αρεσουν τα ανεβασμένα ...!!

Edited by - Γιώργος on 27/06/2003 11:54:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 12:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δώσε μας σε παρακαλώ παραδείγματα πετυχημένων όντων, που να πληροί… τα του ΜΑΓΟΥ……

quote:
….το μονο που επιθημει/επιλέγει είναι η αλήθεια/πραγματικότητα να διατηρησει τα λάθη του… χωρις την σπατάλη της συνεχής αναθεώρισης του τι είναι σωστο η λάθος….
Βλεπεις δεν είναι τα λάθη που πρεπει να απελευθερωθεις φιλε μου …αλλα η πραγματικότητα (σωστο/λάθος) των αλλων…

Το παραδηγμα να πληρει τα παραπανω....

Έτσι θα έχω και εγώ μια καλλίτερη εικόνα φίλε Γιώργο, αν εγκαταλείψω ποτέ την Φιλοσοφική βλέψη….. για μια (ΜΑΓΙΚΗ)... η τέτοια….

Μια υποδειξη!

Πριν απαντησεις σκεψου, αν επικρατουσε ο Χιτλερ, ποσα απο τα παραπανω θα εκανες.... ΕΣΥ... σαν ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΓΟΣ...

Γραφεις αληθεια/πραγματικοτητα....Η Δικη σου που ειναι εκει μεσα?
Πως θα απελευθερωθεις ΕΣΥ απο την εικονα του για σενα....(της κατωτερης φιλης!!!) μιας και το σωστο το δικο του... ειναι πως εσυ εισαι το ΛΑΘΟΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 13:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δώσε μας σε παρακαλώ παραδείγματα πετυχημένων όντων, που να πληροί… τα του ΜΑΓΟΥ……

τα εχουμε πει αυτα φίλε πλατωνα...!! το Θέμα με τον George Lucas ?!!!!

απαπαπα..!!! πιπερι στο στόμα... (η στο πληκτρολόγιο...) Ελληνας μάγος!!!???...
τι ειναι αυτα..!!??? ....

Γιώργος φιλε μου... σκετο Γιώργος.... που οταν εχει διάθεση ...γίνεται και μάγος...!!!!
και ισως έλληνας που και που.....

Γιώργος
σκέτος η με βανίλια παγωτο...!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 14:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ οκ…πρέπει να παραδεχθώ κάτι! πως ο κύριος…ΛΟΥΚΑΣ, είναι Μάγος του κινηματογράφου…

Άρα φίλε Γιώργο, αν κατάλαβα καλά, εννοείς Μάγο, αυτόν που έχει ικανότητεςσε ένα συγκεκριμένο τομέα..

Με αυτό το σκεπτικό και ο μαθηματικός στην Τάξη του είναι ένας Μάγος…

Και ο πατέρας στα μάτια του μικρού του γιου… είναι ένας Μάγος

Και ο παπάς της ενορίας για την ψυχούλα της γριούλας... που ψάχνει την καλή κουβέντα… είναι ένας μάγος…

Σύμφωνα με τις ικανότητες λοιπόν….. (στον τομέα του) ο καθένας είναι μάγος…

Τι βρίσκεις το εξαιρετικό σε όλα αυτά?

Εγώ τίποτα!

Μηπως έτσι δεν γεννηθήκαμε, άνθρωποι με ικανότητες *(αν τις καλλιεργησουμε) μπορούμε να κάνουμε η όχι κάτι....
Μα αν ρωτήσεις τους συγκεκριμένους με ικανότητες…ακόμα και τον Λουκας... ίσως εκπλαγείς για το τι θα σου πουν οι ίδιοι για την ζωή! Είσαι σίγουρος πως ο συγκεκριμένος κύριος δεν τρέχει πίσω από το φιλόσοφο, μύστη,... η ότι…?

Υπάρχουν ένα σωρό επιτυχημένοι ικανοι…που ανήκουν φανερά η κρυφά σε ΙΣΜΟΥΣ… ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ…και μέχρι τώρα, δεν είδα κανένα μύστη / Φιλόσοφο… να τρέχει πίσω από τους Μάγους….σαν τον Λούκας

Έκτος φυσικά και αν πήγαν για δυο ώρες…. να δουν κάποιο από τα φιλμ του!

Γιώργος, μια μόνο ερώτηση! Έχεις δικό σου ΒΟΑΡΔ… που ασχολείται με αλλά ζητήματα? Για το παγωτο βρε!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 20:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χμμ οκ…πρέπει να παραδεχθώ κάτι! πως ο κύριος…ΛΟΥΚΑΣ, είναι Μάγος του κινηματογράφου…

Άρα φίλε Γιώργο, αν κατάλαβα καλά, εννοείς Μάγο, αυτόν που έχει ικανότητεςσε ένα συγκεκριμένο τομέα..

Με αυτό το σκεπτικό και ο μαθηματικός στην Τάξη του είναι ένας Μάγος…

Και ο πατέρας στα μάτια του μικρού του γιου… είναι ένας Μάγος

Και ο παπάς της ενορίας για την ψυχούλα της γριούλας... που ψάχνει την καλή κουβέντα… είναι ένας μάγος…

Σύμφωνα με τις ικανότητες λοιπόν….. (στον τομέα του) ο καθένας είναι μάγος…

Τι βρίσκεις το εξαιρετικό σε όλα αυτά?

Εγώ τίποτα!

Μηπως έτσι δεν γεννηθήκαμε, άνθρωποι με ικανότητες *(αν τις καλλιεργησουμε) μπορούμε να κάνουμε η όχι κάτι....
Μα αν ρωτήσεις τους συγκεκριμένους με ικανότητες…ακόμα και τον Λουκας... ίσως εκπλαγείς για το τι θα σου πουν οι ίδιοι για την ζωή! Είσαι σίγουρος πως ο συγκεκριμένος κύριος δεν τρέχει πίσω από το φιλόσοφο, μύστη,... η ότι…?

Υπάρχουν ένα σωρό επιτυχημένοι ικανοι…που ανήκουν φανερά η κρυφά σε ΙΣΜΟΥΣ… ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΙΝΗΜΑΤΑ…και μέχρι τώρα, δεν είδα κανένα μύστη / Φιλόσοφο… να τρέχει πίσω από τους Μάγους….σαν τον Λούκας
Έκτος φυσικά και αν πήγαν για δυο ώρες…. να δουν κάποιο από τα φιλμ του!
Γιώργος, μια μόνο ερώτηση! Έχεις δικό σου ΒΟΑΡΔ… που ασχολείται με αλλά ζητήματα? Για το παγωτο βρε!!!


Φίλε πλάτωνα... το θέμα να το σηζητησουμε το παραπάνω ειναι ... τι ειναι Μάγος..?
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1038

εδω ειναι το θέμα τι λάθη εχουμε κάνει...

quote:
ΑΤΜΑ - XMΜΜ...
ΕΣΥ;

you turn my dear..!


Γιώργος

Y.Γ Το ΒΟΑΡΔ τι ειναι..?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 06:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλήσαμε Γιώργη για τα λάθη… η ερώτηση ήταν

quote:
Δεν είναι μόνο το να μαθαίνεις από τα λάθη των άλλων ….αλλά και να δεις τι θεωρούν οι άλλοι σαν λάθος….

Οι άλλοι ποιοι ????

Υπάρχουν λάθη…. χωρίς αυτούς που τα διαπράττουν?

Φαντάσου να πήγαινες κάπου και να ζήταγες…. μπορώ να έχω τρία λάθη…και ½ κιλό εξυπνάδα!

Πάντως πριν κάνω Logout από το Board, (είναι το μέρος που τώρα εσυ γράφεις) σου εύχομαι καλό καλοκαίρι….και καλή συνέχεια….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2003, 15:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΤΑΤΟΙ!!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ (ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΗ) ΑΝΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑΣ!!!

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ!!!
ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟ ΟΝ ΝΑ ΜΕ ΛΥΠΗΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΕ ΛΥΤΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΑΤΑΙΟΠΟΝΙΑ!! ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΣΕ ΑΤΡΑΠΟΥΣ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΛΙΓΟ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΝ (ΞΕΡΕΤΕ Η ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΑΦΗΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ) ΕΣΑΕΙ!!!

ΛΑΘΟΣ= ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΝΘΑΝΩ. ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΕΚΕΙΝΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑΜΕ Ή ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑΜΕ (ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΙΣΜΟΥΣ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΑ)!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_NemoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy