ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΥΣΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 02:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!!!!
quote:
Το άλλο κτίριο που με μαγνητίζει έτσι περίεργα βρίσκεται στην πλάτεία Αγίας Σοφίας,και συγκεκριμένα στον αριθμό 31,γωνία Αγίασ Σοφίας με Ερμού.Είναι γνωστό σε μερικούς σαν "το κοκκινι σπίτι",προφανώς επειδή έιναι επενδεδυμένο με κόκκινα τουβλάκια.Εϊχα δοκιμάσει να μπώ μέσα,πρίν μερικά χρόνια όταν η κεντρική είσοδος του ήταν ακόμα ανοιχτή,αλλα μόλις άνοιξα την πόρτα και μπήκα στην είσοδο το συναίσθημα αυτό μέγάλωσε απότομα,και ομολογώ πως κόλωσα να συνεχίσω,αν και δέν έιμαι άνθρωπος που φοβάται εύκολα(έχουν δέι πολλά τα ματια μου).Το ίδιο ακριβώς μου έιχε συμβεί και με το άλλο σπίτι στην Χαλκίδα,και γι αυτό μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση,Και ξαναλέω,με το άλλο σπίτι το προαισθημα αποδείχθηκε σωστό.Κάτι έχω ακούσει για σχέση του κτιρίου αυτού με προσγειους,αλλα δέν ξέρω κατα πόσο αληθεύει.Μήπως κανείς σας ξέρει τίποτα σχετικά με την ιστορία του κτίρίου αυτού?Είμαι πολύ περίεργος να μάθω.Αυτά προς το παρόν και ελπίζω να μή σας κούρασα με το μεγάλο μου post.


ΩΡΕ ΚΟΙΤΑ ΚΑΤΙ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ....
ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΘΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΟΥ...ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΠΙΤΙ!
ΚΑΙ ΤΣΟΥΠ! ΚΑΘΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ !!!!ΙΔΟΥ!@_@
ΠΑΝΤΑ ΝΟΙΩΘΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΕΣ ΚΙ ΕΣΥ....

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ...ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΩΣ ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΝ ΟΤΙ ΕΧΙΕ ΔΕΙ ΦΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ...
ΕΙΡΩΝΙΑ; ...ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΗΣ/ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΟΙΤΑΓΑΜΕ ΤΟ ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΕΝΟΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΚΑΜΑΡΩΝΟΝΤΑΣ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥ:))(ΣΙΣΤΕΡ.. Ω! ΣΙΣΤΕΡ:))

Ε ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.

ΠΗΓΑΜΕ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΓΝΑΤΙΑ/ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΤΡΑΠΕΖΑ...
ΚΟΛΛΗΣΕ ΚΙ ΕΚΕΙ.
ΕΧΜ...ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΠΑΑΞΕΝΟ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕ ΩΣ ΓΕΓΟΝΟΣ....
ΤΕΛΙΚΑ ΞΑΝΑΚΑΤΗΦΟΡΙΣΑΜΕ....ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ...
ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΠΩΣ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΡΟΛΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΑΜΕ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ....
ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΔΥΣΤΑΚΤΙΚΑ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ(ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΨΩ/ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝΚΑΝΩ ΠΟΤΕ ΑΦΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟ "ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ"...)

ΕΧΜ..ΞΕΦΥΓΑ...

ΤΟ "ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΠΙΤΙ"..ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ "ΚΟΥΡΔΙΣΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ"...ΝΑΙ:))
ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΑΡΑΞΕΝΗ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ ΑΠΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ(ΜC DONALDS)...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΤΟΛΜΟΥΣΑ ΝΑ ΜΠΩ...ΕΚΕΙ ..ΑΚΟΜΗ + ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ...ΕΧΕΙ ΨΥΧΟΣ...(ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΑ "ΑΝΗΛΙΑΓΑ" ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ..ΜΕΡΗ....)

ΠΡΩΣΓΕΙΟΙ;ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΕΧΩ ΜΙΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΑΚΡΙΝΩ..
----ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ:(----


(ΠΡΕΠΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΨΑΞΩ ΠΑΛΙ..ΣΤΗ "ΜΥΣΤΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ"....
(ΣΕ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ Ο devilmanson/ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΣΤ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ MEGAPOLISOMANCY....ANTI ΤΗΣ "ΜΥΣΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ"....//ΕΧΜ...ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ..../ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ + ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ//ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ,Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΚΕΙΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ "ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΤΟΥΜΕ"ΜΕ "ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ"ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΞΙΕΣ../+ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ "ΝΥΜΦΗ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΤΙΡΙΑ -ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ "ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΑ"-....ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΟΛΟ ΖΩΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝΤΑΝ...ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΕΤΣΙ...ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...
-"ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ"=ΑΛΗΘΙΝΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ..:)


ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!




clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 15:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπραβο βρε ΑΤΜΑ,και γω νομιζα πως ημουν ο μονος που εινοιωθα τετοια περιεργα πραγματα οταν το κοιτουσα.Χαιρομαι που επιβεβαιωνομαι απο καποιον,και ειδικα απο εσενα.Εχω διαβάσει πολλα post σου και εχω καταλαβει οτι τα πας καλα με την διαισθηση σου.
Στο θεμα μας ομως,οσον αφορα το κτιριο,εχω αρχισει να το ψαχνω το πραγμα μαζι με ενα φιλαρακι.Μου εχει πει,μετα απο ερωτηση σε μια καθηγητρια του που ασχολειται με τα των κτιριων της Θεσσαλονικης,οτι κανενα κτιριο στην πολη δεν ακολουθει καποιο συγκεκριμενο αρχιτεκτονικο ρευμα,και οτι ολα εχουν στοιχεια απο διαφορα,γι αυτο και ολα ειναι τοσο ξεχωριστα.Για το συγκεκριμενο δεν θυμαται ποτε κτιστηκε,αλλα θα βαλω το φιλαρακι μου να την ξαναρωτησει μπας και μαθουμε τπτ παραπανω.Αν κανενας φιλος ξέρει απο vespa(και κτιρια),ας μας διαφωτισει.Εχει παντως ενα πολυ ιδιαιτερο στυλ σαν κτισμα.Τεσπα.Οσον αφορα τους πρωσγειους(με ωμεγα γραφεται,ε??!!),ριξε μας μια περιληψη βρε ΑΤΜΑ,απ οτι καταλαβαινω κατι ξερεις,κατι ξερεις.Πιστευω πως η ιστορια τους σχετιζεται με αρκετα κτιρια,οπως και η ιστορια αρκετων κτιριων σχετιζεται με αυτους,υποθετοντας πως ηταν οργανωμενοι σε κοινωνικες ομαδες.Εγω το μονο που γνωριζω για αυτους ειναι οτι υπηρχαν(η υπαρχουν) αρκετες χιλιαδες στην Θεσσαλονικη.Καποια στιγμη θα επιστρεψω δρυμιτερος με φωτογραφιες,που η φιλη μου ΑΤΜΑ θα μου πει πως διαολο μπαινουν στο postΣΙγα σιγα νομιζω πως θα βρουμε μια ακρη,βαζοντας την κουβεννατ μας σε ενα ρυθμο.Αυτα for the present(προς το παρον).Thanks και τα ξαναλεομεν.

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 15:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κουβεννατ??ναι,καλα,σιγα μην ειναι και κουβερτουρα.η μηπως ειναι κουβερτα?γμτ μπερδευτηκα.Παντως εγω κουβεντα ηθελα να γραψω.Το παρκινσον θα φταιει

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2004, 19:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΡΟΦΟ ΣΤΟ ΟΡΟΦΟΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙ (!). ΤΟΤΕ (ΠΡΙΝ 12,13 ΧΡΟΝΙΑ) ΚΑΤΟΙΚΟΥΝΤΑΝ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΟΡΟΦΟΣ ΜΟΝΟ.

ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΠΙΑ ΤΑ ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΜΑΘΩ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.

ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ "ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ" ΕΝΙΩΣΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΑ, ΣΑΝ ΝΑ ΣΤΡΕΒΛΩΣΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ... ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 14:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel,πολυ ενδιαφερον!!εγω θυμαμαι τον χωρο της εισοδου,και ομολογω πως ειχα εντυπωσιαστει πολυ.Αν δεν κανω λαθος,δεν πρεπει να εχουν γινει επεμβασεις αλλαγης στη διακοσμηση απο τοτε που κτιστηκε.το υπολοιπο πως ηταν?μπορεις να μας δωσεις καμια περιγραφη?Αναρωτιεμαι ποσα χρονια να ειναι ακατοικητο....(και γιατι.(οπως και γιατι δεν εχει αγοραστει απο καποιον και ανακαινιστει)σορυ για την επιμονη αλλα ειμαι πολυ περιεργος να μαθω.Και τι εννοεις οταν λες οτι ενοιωσες σαν να στρεβλωθηκε ο χρονος?Για καντο μας λιγο πιο λιανα.Εγω θα το παλεψω να βγαλω καμια φωτο,και θα δοκιμασω να μαθω πως μπορω να μπω.Τα λεμεεεεεεε

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2004, 14:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ VAN DER DEKKEN ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΨΗΛΟΤΑΒΑΝΟ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΩΤΕΙΝΟ, ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΔΕΙΟ ΜΕ ΞΥΛΙΝΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ.

ΑΠ'ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΣΥΜΜΑΘΗΤΗ ΜΟΥ, ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΑΝΗΚΕ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΕΞ'ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ, ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΑ.

ΜΑΛΛΟΝ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ "ΑΤΥΧΑ" ΕΚΕΙΝΑ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΣΠΙΤΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΗΡΑΙΟΣ ΚΥΡΙΟΣ/Α ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ 10 ΑΝΗΨΙΑ, ΕΓΓΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΑΝΕ.

ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΕΙΧΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ ΕΝΑ 120 Τ.Μ ΣΠΙΤΙ ΟΧΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΜΕΝΟ, ΠΑΜΦΘΗΝΑ ΠΟΥ Η ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑ ΤΟΥ -ΓΗΡΑΙΑ ΚΥΡΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ 70- ΧΤΥΠΙΟΤΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΞΕΦΟΡΤΩΘΕΙ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΧΤΙΣΤΕΙ ΕΚΕΙ. ΉΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΙΑΤΗΡΗΤΕΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΠΑ, ΕΓΙΝΕ ΩΣ ΕΞΗΣ:
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕΙ -ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΙΝΗΤΑ- ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΝΑ ΧΑΖΕΥΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ.
ΌΤΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΕΠΑΝΩ, ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΣΕ 3 ΛΕΠΤΑ.



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 03:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

..ωρε Gretel!αυτo μου αρεσε(και μου θυμισε κατι σε σχεση με την παρουσια του πλασματος-σκεπτομπρφης που διαστρευλωσε το χρονο των φιλων εκει στη σπηλια της πεντελης//επιμαχο βιντεο..-remember it on.. "tv-annoula tou xionia"last year;--
quote:
ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΠΑ, ΕΓΙΝΕ ΩΣ ΕΞΗΣ:
Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕΙ -ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΙΝΗΤΑ- ΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΝΑ ΧΑΖΕΥΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ.
ΌΤΑΝ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΕΠΑΝΩ, ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 20 ΛΕΠΤΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ ΣΕ 3 ΛΕΠΤΑ.

--..αυτο μου συμβαινει σε διαφορα σημεια..της Νυμφης../και οχι μονο//αχ + νομιζα η ψυχη πως με κυνηγαει το παραδοξο οταν δεν υπαρχουν μαρτυρες...-:))---

--"κατι ξερεις κατι ξερεις.."

ναι βρε ξερω:)εχω γνωρισει καποτε ...
πρωσγειους το επιμενω με ωμεγα..ποιος ξερει γιατι..:Ρ/εχμ νταξει ξερω:)/δεν αλλαζει παρα..η ετυμολογια χμ; σπουδαιον πραγμα..! τους αποδιδω ετσι τη μορφη!- αφου υπαρχουν..οντως.-με ωμεγα..παυουν να ειναι απλως εκεινοι που ερχονται απο τη γη..
γινονται εκεινοι που ...αναγκαστικαν να χωθουν/χαθουν στη γη..
---ετσι γεννηθηκε ο νεολογισμος μου με το ωμεγα(!)---

--σκεφτομαι να γνωρισω τον Μαρινο//ευκολο αυτο//
ειναι ο μοναδικος που θυμαται την μυστικη Θεσσαλονικη απο τοτε που τα σπιτια αυτα ειχαν χρωμα + ζωη.../η ..μπελ-εποκ της Νυμφης..:)


..κεφαλι γεματο χρυσαφι..




clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 03:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Van Der Dekken ...το δευτερο μερος του προηγ.ποστ σε σενα απευθυνεται --..το κτλβες φντζμαι..:Ρ--

well..


κατι ασχετο που κολλαει με τις λεοντοκεφαλες που αναφεραμε πιο πανω για το σπιτι επι της Γιαννιτσων..//
επι της λεωφορου Νικης -- περιπου στο υψος του decadance...--

υπαρχει ενα νεοκλασικο ισως τετραοροφο..καθως κοιταζεις εχοντας πισω σου τη θαλασσα..--δηλαδη απο τη μερια περιπατου:))--καθως κοιταζα απεναντι..ενοιωσα πως απο τα στοματα των λιονταριων..στον δευτερο οροφο της οικοδομης..ερρεαν νερα..
ναι "ιδεα μου" ηταν-κατα την λογικη εκτιμηση χμ..-
..σε συνδιασμο ομως με τη θαλασσα και τον ηχο των κυματων που σκαγανε διπλα μου/ καθως καθως + την κινηση της που σε "υποβαλει" στην εισοδο σε μιαν αλλη διασταση -αχρονη- ..ηταν ευκολο για την ατμα...--το μονο που μετανοιωσα ηταν που προσπερασα τη Δωδωνη χωρις να απολαυσω τη μεταφυσικη βολτα μεχρι τον Αλεξανδρο ..μ' ενα θεικο παγωτακι..:Ρ---


ωρα για υπνο
:)

υγ---εχω εντοπισει κι αλλα "δισοιωνα" οικηματα../εναχαρακτηριστικο ειναι καθως κατεβαινεις απο το Τσιναρ-ανω πολη για να μπεις στη Ρακτιβαν../παγωνια οχι αστεια...--



clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 03:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


τι παραμυθενια εικονα..--
..ο αρχιτεκτονας της villa bianca..
(σχετικα δειτε εδω..:
http://alexander.macedonia.culture.gr/2/21/213/21304n/e213dn03.html)
εφτιαξε πολλα τετοια υπεροχα οικηματα στην Νυμφη..(μου θυμιζει ενα αντιστοιχο/τοσο γνωστο εκει οσο αυτο για τη νυμφη) επι της αγιας Βαρβαρας στη Δραμα...//εκεινο κι αν εχει ιστορια μυστηριου...//μοιαζει με οσα λεει η gretel για το κοκκινο σπιτι//μονο που αυτο που σας αναφερω ηταν διοικητικο κτιριο των κατακτητων στην κατοχη -αποσο γνωριζω απο παιδι..-+στα υπογεια γινοταν βασανιστηρια τοσο που ολα εχουν μεινει κλεδωμενα/+ ματωμενα /απο τοτε...:Ο
//ειπα ματωμενα και θυμηθηκα την εκκλησια της ενοριας που μεγαλωσα..τοιχοι ποτισμενοι με αιμα απο τη μαζικη σφαγη..ουπς ειχα πει..σταματαω...)



clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 04:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--δεν παω δεν παω δε παω..-για υπνο/βρηκα εικονιτσες!---

δειτε αυτο το ζαχαρωτο λες σπιτακι:))
Ahmet Kapantzis Mansion!(αν θυμαμαι καλα εδω πηγαινε σχολειο ο 'Νιονιος'..:)

δειτε εδω:


Mehmet Kapantzis Mansion (NATO)

καποια στοιχεια εδω:

..πρωτα η Γκεσταπο μετα το Nατο..:Ο

--αυτο το δευτερο οικημα μοιαζει περισσοτερο με τη βιλα που ανεφερα πριν //στη Δραμα..:Ο--



clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 13:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την περασμενη Παρασκευη,φωτογραφισα το κοκκινο σπιτι(απο εξω).Ηταν νυχτα βεβαια και δεν βγηκε και πολυ καλα,αλλα ειναι πιο ατμοσφαιρικες οι φωτο.Επειδη ειμαι λιγο στουρναρεν σχετικα με την τοποθετηση φωτο στο post,αν θελει καποιος απο σας ας μου δωσει το mail του,για να του\της στειλω και να τις βαλει αν μπορει,για να τις δουν και παιδια που δεν μενουν στην Θεσσαλονικη.Εκανα μια προσπαθεια να μαθω που θα βρω τον ιδιοκτητη,αλλα μου ειπαν οτι ειναι στην Αθηνα και θα γυρισει σε κανα μηνα(εκανα και ποιημα).Οταν ρωτησα για τηλεφωνο,μου ειπαν οτι δεν το ξερουν.Αυτα τα λιγα προς το παρον,θα επανελθω μολις βρω χρονο.

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2004, 15:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΣΤΕΙΛΕΙΣ VAN DEN DEKKEN.

ATMA ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΝΟΡΙΑ ΜΙΛΑΣ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 20:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 21:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΒΑΝ ΝΤΕΝ ΝΤΕΚΚΕΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΣΤΟ ΑΝΕΒΑΣΜΑ ΤΩΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΕΣ Ή ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΙ ΕΣΥ ΣΤΟ http://www.imageshack.us/ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΧΟΣΤΙΝΓΚ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 12:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον,επιστρεφω δρυμιτερος παιδια.Εχω στειλει μερικες φωρογραφιες απο το κοκκινο σπιτι στην συνforumιτισσα gretel,και μολις βρει χρονο(αν τις ελαβε βεβαια τελικα : ) ),θα τις βαλει εδω να τις δειτε και εσεις.Το κτιριο κτιστηκε το 1926 για τον βιομηχανο Ιωαννη Λόγγο.Για το σπιτι με τις λεοντοκεφαλες,που ανεφεραν καποιοι φιλοι,βρηκα μονο οτι κτιστηκε απο καποιο Νικολαο Πετριδη γυρω στα 1910.Εχω στειλει το κειμενο με την ακριβη χρονολογια μαζι με μια φωτο του κτιριου οπως ηταν παλια στην gretel.Κατι διαβασα οτι προκειται εκει να στεγαστει μουσειο φωτογραφιας και εικονας,μετα την αναπαλαιωση του απο το δημο.Τωρα,ποτε θα γινει αυτο..........Περιμενω νεα σας.

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devilmanson
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 15:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devilmanson  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
auto to kokkino spiti mporei na pei kapoios pou akrivos einai kai an uparxei kamia diodos gia na mpeis to bradu?? an einai na to eksereunisoume me tin parea mou kai na doume ti isxuei ontos... lusame ena stoixeiomenos spiti(tis bas. olgas)pame gia to deutero xexe!!!

believe in your mind insanity is just begging!!!devilmanson!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 16:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε το κοκκινο σπιτι ειναι απεναντι απο την Αγια Σοφια,γωνια Ερμου με Αγιας Σοφιας και συγκεκριμενα Αγιας Σοφιας 31.Εχει μονο μια εισοδο κλειδωμένη,και δεν ειναι εγκαταλελειμμενο,απλα δεν κατοικειται.Επιπλεον ειναι σε πολυ κεντρικο σημειο και στο ισογειο του λειτουργει μυραρια-εστιατοριο,οποτε δεν θα μπορεσετε να μπειτε με τους φιλους σου χωρις να γινετε αντιληπτοι και να παραβιασετε η να σπασετε την πορτα,κατι που δεν το συμβουλευω καθολου.

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 16:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΤΥΧΕΡΟΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 16:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://img83.exs.cx/img83/5273/kokinospiti-old2.jpg


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2004, 17:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2004, 11:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HELLO καινούργιος εδώ!!!Ρε παιδία υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που λένε οτι στο σπίτι αυτό υπάρχουν πρόσγειοι!
Εγώ πιστεύω πως είναι αλήθεια τα σπίτια αυτά φαίνονται....είναι σαν ξεχασμένα απο τον χρόνο όταν τα κοιτάς είναι σαν να υπαρχει μία ομίχλη μυστηρίου γύρω τους και μία παγωνία.
Εξ'άλλου δεν είναι απαραίτητο να μην υπαρχει κάτι εκεί επειδή κάποιος που μπήκε δεν είδε κάτι
.Είμαι απο τη Θεσ/νίκη και ξέρω το μέρος η μητέρα μου κάτοικος κοντα στη περιοχή απο τότε που γεννήθηκε μου επιβαιβέωσε τα όσα λέγονται μιας και πολλοί είναι αυτοί πουτα υποστίριζαν και που προσπάθησαν να ανακαινήσουν τέτοια κτίρια και φαινόμενα στοιχειών οι ατυχήματα τους ανάγκαζαν να διακόψουν.Παράδειγμα το σπίτι μπροστά στο λιμάνι όπου κάθε φορά που έκαναν επισκευές τα βράδια το πνεύμα της γυναίκας του εβραίου οπου την δολοφόνησε αυτος εκει μέσα ξεσήκωνε την γειτωνιά με
τις φωνές και τις εμφανίσεις της.Ενα ακόμη κτίριο οπου υπάρχουν πρόσγειοι είναι αυτό στις 40 εκκλησιές οπου μέσα δολοφόνησε
ο Δράκος του Σειχ Σου δύο φοιτήτριες που παραμένει κλιειδωμένο και άδειο μιας και όποιος το νοίκιασε γινόταν μάρτυρας φαινομένων όπως στριγγλιών των φοιτητριών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 13:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ηρθες Cagliostro.Μηπως μπορεις να μας πεις λεπτομερειες για αυτα που σου ειπε η μητερα σου?
Ελειψα αρκετες μερες απο το topic, εξακολουθω να εχω προβληματα με το internet στο σπιτι.Βρηκα τροπο να ανεβασω (ελπιζω) μια απο τις φωτογραφιες του κοκκινου σπιτιου.Ειναι κομμενο κομάτι απο μια φωτο που τραβηξα ασπρομαυρη,με μια sony cybershot 4 megapixels.Δεν εχει υποστει επεξεργασια,εκτος απο το γεγονος οτι ειναι κομένο κομματι μιας φωτο που το μεγεθος της ειναι μεγαλυτερο του ενος ΜΒ,και δεν ηθελα να παραφορτωσω την σελιδα.Τελοσπαντων,ειναι σκοτεινη επειδη τραβηχτηκε νυχτα,αλλα δεν την εχω φωτισει για να μην αλοιωθει η ποιοτητα της εικονας.Θα μπορεσετε να την δειτε μονο σε τελειως σκοτεινο δωματιο,χωρις κανενα αλλο φως εκτος απο την οθονη του pc.Αλλοιως,θα φαινεται μονο μια μαυριλα.Δειχνει το μεσαιο παραθυρο του πυργισκου του δευτερου οροφου,οπου εγω τουλαχιστον κατι βλεπω,που οταν τραβουσα την φωτο δεν ειχα δει.Ισως να ειναι ιδεα μου,ισως οχι.Περιμενω την γνωμη σας.Αυτα και τα ξαναλεμε!

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KAMIKAZE
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 15:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KAMIKAZE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι κι εγώ βλέπω κάτι. ΓΙ'αυτούς που έχουν οθόνη TFT, σηκωθείτε όρθιοι και κοιτάχτε την οθόνη από πάνω έτσι ώστε να υπάρχει κλίση και να αλλάζει η γωνία εκπομπής RGB (γι'αυτούς που έχουν οθόνη CRT δε θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα λογικά). Η μαυρίλα σε αυτή την κλίση καθαρίζει προς το γκρί και τα χαρακτηριστικά της φωτογραφίας φαίνονται πιο φωτεινά. Αν παρατηρήσετε προσεκτικά, στο μεσαίο παράθυρο του δευτέρου ορόφου διακρίνεται μία φιγούρα. Μοιάζει με άνθρωπό που φοράει ολόσωμο χιτώνα με κουκούλα.

Ωραία φωτογραφία Van !


----------

"Το να σου παραδώσω την Πόλη ούτε θέλημα δικό μου είναι, ούτε αυτών που κατοικούν σε αυτήν. Κοινή απόφαση έχουμε λάβει όλοι να πεθάνουμε και δε θα λογαριάσουμε τη ζωή μας"

Κωνσταντίνος Παλαιολόγος
29/5/1453
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2004, 15:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερσι ΚΑΜΙΚΑΖΕ.Δεν περιμενα τοσο γρηγορη απαντηση,αλλα μια και ειμαι ακομα on line,θα σου πω το εξης.Εβγαλα 6 διαδοχικες φωτογραφιες,εναλασσοντας καθε τοσο την λειτουργια της ασπρομαυρης με την εγχρωμη φωτογραφιση.Στις πρωτες 2 φαινεται απλως το σπιτι.Στην τριτη,εμφανιζεται αυτη η φιγουρα αχνα,στην τεταρτη λιγο καλυτερα,η πεμπτη ειναι αυτη της οποιας το κομματι βλεπετε εδω,οπου η φιγουρα φαινεται πιο καθαρα απο ολες τις φωτο,και στην τελευταια φαινεται παλι αχνα.Αν τις δει κανεις διαδοχικα,μοιαζει σαν να ερχεται στο παραθυρο,να στεκεται λιγο και μετα να φευγει.

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2004, 14:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ATMA ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΝΟΡΙΑ ΜΙΛΑΣ?




ΠΑΝΑΓΙΑ..ΛΑΟΟΔΗΓΗΤΡΙΑ...
ΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...ΠΑΡΑΥΤΑ,GRTL:)
..
ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΕ Η ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΩΡΕ....ΠΑΙΔΑΚΙΑ;

--ΕΝΝΟΩ ΜΙΑ ΦΩΤΕΙΝΗ ΕΝ ΤΩ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ..:Ρ
ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ "ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΣΑ"..ΕΤΟΥΜΑΙ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ../ΕΧΩΜΙΑΜΑΣΤΕΡΚΑΤΑΝΟΥ..:))
-ΧΜ..ΙΔΕΑ..---

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑΝΤΑΤΡΙΧΙΑΣΩ ΑΠΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ:Ρ


quote:
Μερσι ΚΑΜΙΚΑΖΕ.Δεν περιμενα τοσο γρηγορη απαντηση,αλλα μια και ειμαι ακομα on line,θα σου πω το εξης.Εβγαλα 6 διαδοχικες φωτογραφιες,εναλασσοντας καθε τοσο την λειτουργια της ασπρομαυρης με την εγχρωμη φωτογραφιση.Στις πρωτες 2 φαινεται απλως το σπιτι.Στην τριτη,εμφανιζεται αυτη η φιγουρα αχνα,στην τεταρτη λιγο καλυτερα,η πεμπτη ειναι αυτη της οποιας το κομματι βλεπετε εδω,οπου η φιγουρα φαινεται πιο καθαρα απο ολες τις φωτο,και στην τελευταια φαινεται παλι αχνα.Αν τις δει κανεις διαδοχικα,μοιαζει σαν να ερχεται στο παραθυρο,να στεκεται λιγο και μετα να φευγει.

ΕΧΜ...
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΔΑ ..ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ //INDEED

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...//+ΑΣ ΚΡΥΦΤΗΚΕ Ο ΗΛΙΟΣΜΟΥ..:)//

...aum...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 08:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις δικιο, ΑΤΜΑ.Να με σμπαθατε ωρε παιδια.Οι προσπαθειες μου να βρω τον ιδιοκτητη παντως απεβησαν ακαρπες.Πηρα 3 διαφορετικες απαντησεις.Οτι ειναι στην Αθηνα,οτι ειναι μια ηλικιωμενη κυρια,καιη τελευταια και πιο ξερη "ξεχνα το".Τελοσπαντων.Δεν απελπιζομαι.Η θα βρουμε το δρομο η θα τον δημιουργησουμε.Α! Το Σαββατο το βραδυ στο Χαρδαβελα εκτος των αλλων ειπαν και μερκα πραγματακια για το φημισμενο ως στοιχειωμενο σπιτι στπ Ντεπω,δεν ξερω αν ειδατε την εκπομπη.Οριστε και η φωτο ολοσωμη,ΑΤΜΑ.Κατι φαινεται και εδω,αλλα αυτην την εχω μικρυνρει.Στο κανονικο της μεγεθος φαινεται πιο καθαρα.Εσυ σε ποιο παραθυρο ειχες δει αυτο που ειχες δει?

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iνδιάνα
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2004, 23:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Iνδιάνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά σας χαιρετώ και γω από Θεσσαλονίκη
Αγαπητέ Van Der Dekken μην απελπίζεσαι! Μάλλον θα τον δημιουργήσουμε εμείς το δρόμο
Πάντως εχτές το μεσημέρι περνούσα από Αγίας Σοφίας και στάθηκα όπως πάντα να αγναντέψω το εν λόγω κτίριο. Και σε μια στιγμή βλέπω έναν ηλικιωμένο κύριο να βγάζει ένα κλειδί και να μπαίνει μέσα. Κάνω να τρέξω προς το μέρος του, με βλέπει που ετοιμάζομαι να του μιλήσω και κλείνει βιαστικά την πόρτα πίσω του.. Anyway, ελπίζω να βγάλουμε άκρη με τους ιδιοκτήτες κάποια στιγμή!
Επειδή έχασα την τελευταία εκπομπή του Χάρδα, μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με το τι ειπώθηκε για το σπίτι στο Ντεπό?

-Ο άνθρωπος γεννήθηκε για να προδώσει τη μοίρα του-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 12:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Van Der Dekken θα ρωτήσω και θα σου πώ αύριο γιατί δεν ήμουν online και γω για μέρες.Πάντως αν μπορείς επειδή είμαι εκτός θεσ/νίκης τράβηξε καμία φώτο με φίλτρα όπως υπέρυθρης ίσως πετύχεις τίποτα καλύτερο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 13:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν έχουμε και λέμε στο κόκκινο σπίτι στην Β.όλγας ένας έμπορος σκότωσε την γυναίκα του και μετά αυτοκτώνησε.

Και να διορθώσω κάτι που είχα πεί παλιότερα για το σπίτι κοντά στο λιμάνι της θεσ/νίκης εκεί ο εβραίος σκότωσε όχι μόνο την γυναίκα του αλλά και τα δυό του παιδια και ύστερα εξαφανίστηκε δεν αυτοκτόνησε.

Και στα δύο σπίτια υπάρχουν πνεύματα σύμφωνα με αναφορές και δεν μπορεί να ζήσει κανείς εκεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 13:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κατεβάστε την δεύτερη φωτογραφία απο το κόκκινο σπίτι και αν έχετε Photoshop πειράξτε απο το image-adjustements-brightness/contrast-και πειράξτε το contrast φαίνεται τζάμι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy