ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΥΣΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 13:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν θελεις ανεβασε την να την δουμε και να συγκρινουμε.Ειναι δυσκολο να πετυχει κανεις αριστη αναλογια brightness και contrast.Αφου την βρηκες την ακρη,θα εχει ενδιαφερον.Την δευτερη εννοεις αυτην που φαινεται ολοκληρο το σπιτι?Εσυ τι γνωμη εχεις,τι μπορει να ειναι αυτο?Εγω εχω προβληματιστει αρκετα...

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2004, 15:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


ATMA ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΝΟΡΙΑ ΜΙΛΑΣ?




ΠΑΝΑΓΙΑ..ΛΑΟΟΔΗΓΗΤΡΙΑ...
ΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...ΠΑΡΑΥΤΑ,GRTL:)
..



ΛΑΟΔΗΓΗΤΡΙΑ ... ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΓΕΙΤΟΝΕΣ ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΡΟΤΟΝΤΑ, ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ.

ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΙΣΙΔΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΟ 1995 ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ -ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ- ΠΟΥ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣΤΕΦΑΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΟΥ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΕΙΧΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΜΕΝΟ ΕΝΑ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΙΣΟΦΕΓΓΑΡΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΙΣΟΦΕΓΓΑΡΟΥ ΚΑΙ ΚΕΡΑΤΩΝ ΑΓΕΛΑΔΑΣ -ΙΣΙΣ?- ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΕΚΟΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΙΚΟΝΑ.

ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΛΑΟΔΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΜΥΣΤΗΡΙΕΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ. ΕΚΕΙ ΒΑΦΤΙΣΤΗΚΑ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2004, 09:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cagliostro,ειπες προηγουμενως πως στο κοκκινο σπιτι,στην Β Ολγας ενας εμπορος σκοτωσε τη γυναικα του και μετα αυτοκτονησε.Το κοκκινο σπιτι ειναι στην Αγιας Σοφιας,οχι στην Β Ολγας.Ποιο σπιτι εννοεις?Ακόμα ήθελα να σε ρωτησω απο που πηρες αυτες τις πληροφοριες(δεν τις αμφισβητω,απλα ρωταω).

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MARMA
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2004, 06:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MARMA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα
1ον ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΟΛΓΑΣ ΕΧΟΥΝΕ ΞΕΝΥΧΤΙΣΕΙ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ {ΠΙΝΑΝΕ} ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ
2ον ΣΤΟ ΡΕΤΖΙΚΙ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ ΟΙ ΣΤΟΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ ΦΤΙΑΓΜΕΝΕΣ.
3ον ΚΑΘΟΤΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΑΠΟ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ.ΑΝ ΠΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΑΚΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΚΟΠΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΡΑΚΤΗ ΑΡΚΕΤΑ ΨΗΛΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΠΙΛΙΑ ΑΠΕΡΑΝΤΗ.ΔΥΣΤΙΧΟΣ ΕΙΜΟΥΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΜΕ ΒΑΘΙΑ.ΑΥΤΑ
ΜΑΚΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 17:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ Van Der Dekken ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ ΣΤΟ INTERNET.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΛΑ ΕΓΡΑΦΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ.

ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΜΕΝΟ.
ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΩ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΩ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 08:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΛΙΑ ΚΑΤΑΦΥΓΙΑ ΣΤΟ ΡΕΤΖΙΚΙ?
ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ?ΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΠΟΛΙΤΕΣ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 14:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωστε έτσι,το κοκκινο σπίτι,ε?Ενδιαφέρον Cagliostro.Αν μπορεις να μαθεις και περισσότερες λεπτομερειες,ακόμα καλύτερα,όπως για παράδεγμα πότε περίπου συνέβησαν αυτα τα γεγονότα,ή οτι άλλο τελοσπάντων μπορείς.Εγω εξακολουθώ να ψάχνω για στοιχεια,προς το παρόν έχω βρεί κάποια σχέδια του κτιρίου.

Η Ινδιάνα ρώτησε τί ειπώθηκε στην εκπομπή του Χαρδα,σχετικα με το σπίτι στην Β. Όλγας. Ένας Θεσσαλονικιός(δεν θυμάμαι το όνομά του,σόρυ) που ασχολείται με τα θέματα που αφορούν το μεταφυσικό στην πόλη μας,ανέφερε πως τα περίεργα φαινόμενα ξεκίνησαν πρίν κτιστεί το κτίριο,την εποχή που το οικόπεδο ήταν μέρος των κτημάτων ενός τούρκου τσιφλικά.Στο χαρέμι του είχε υποκινηθεί μία φεμινιστικού χαρακτήρα εξέγερση,απο μία κοπέλα(χανούμισες δεν τις λένε?),την οποία και κατέστειλε ο τισφλικάς αυτος.Την κοπέλα την κρέμασε σε κάποιο σημείο του οικοπέδου,προφανώς σε κάποιο δέντρο ή μέσα σε κάποιο κτίσμα που χρησίμευε σαν αποθήκη,αυτο δεν το διευκρίνησε.Απο τότε άρχισαν τα περίεργα φαινόμενα,φωνές,εμφανίσεις κτλ.Τελικά,λίγο μετά την απελευθέρωση της πόλης το 1912,το οικόπεδο αγοράστηκε απο μία εβραική οικογένεια,και ξεκίνησε να κτίζεται το σπίτι όπου αυτοί θα κατοικούσαν.Οι εργασίες της κατασκευής ολοκληρώθηκαν λίγο πρίν το τέλος της δεκαετίας του 10,και διήρκησαν αρκετά χρόνια,πολλά ακόμα και για τα δεδομένα της εποχής.Στο σημείο αυτο ο αφηγητης επέμεινε,και είπε πως την εποχή εκείνη,ένα τέτοιο κτίριο κατασκευαζόταν μέσα σε 2 περίπου χρόνια,ενώ το συγκεκριμμένο τελείωσε μετά απο 6 ή 7περίπου,λόγω διαφόρων ατυχημάτων που συνεβαιναν σε εργάτες,και ίσως και άλλες δυσκολίες.Τελικά,η οικογένεια κατοίκησε εκεί,αλλα τα άσχημα γεγονότα και οι θάνατοι συνεχίστηκαν.Ανέφερε για πέσιμο απο σκάλα και σπάσιμο σβέρκου,και μία αυτοκτονία (κρέμασμα απο ένα δοκάρι της οροφής).Τελικά η οικογένεια εγκατέλειψε το κτίριο,και έμεινε εγκατελλειμένο αρκετά χρόνια.Επίσης ο άνθρωπος αυτός είπε πως σε κάποια φάση,χρησίμευσε ώς κατάλυμα για πρόσφυγες(ίσως μετα την μικρασιατική καταστροφή,δέν ξέρω).Οι πρόσφυγες ήταν πολλοί,και γέμισαν τους χώρους του κτιρίου.Το πρώτο βράδυ,αναστατώθηκαν απο περίεργους ήχους και λάμψεις,και έφτασαν στο σημείο να διαμαρτυρηθούν και να ζητήσουν να τους μεταφέρουν αλλού,πράγμα που ήταν δύσκολο βέβαια.Είχαν τρομοκρατηθεί τόσο,που με κανένα τρόπο δέν αποφάσιζαν να παραβλέψουν τα φαινόμενα και να περάσουν την υπόλοιπη νύχτα εκει,και τελικά μεταφέρθηκαν αλλού.Φανταστείτε σε τί σημείο θα είχαν φτάσει,για να θέλουν να φύγουν οι ταλαιπωρημένοι αυτοί άνθρωποι,που λογικα μία στέγη πανω απο το κεφάλι τους ήταν εκείνη την στιγμή ζωτικής σημασίας.Κάποιο περίοδο αργότερα,το σπίτι λείτούργησε και ώς καζίνο (!!!!).Έτσι φτάνουμε στις αρχές της δεκαετίας του 80,οπότε το σπίτι πωλείται και ο νέος ιδιοκτήτης αποφασίσει να το κατεδαφίσει για να κτιστέι εκει οικοδομη.Ακούστε αυτό : ο εργολάβος,πέθανε απο καρδιακή προσβολη το ίδιο βράδυ που ο μηχανικός με τον αρχιτέκτονα σκοτώθηκαν σε αυτοκινητιστικο,κατα την διαρκεια ταξιδιού τους προς την Αθήνα.
Τέλος,ανέφερε πως οι κάτοικοι των γύρω κτιρίων είτε αναφέρουν διάφορα περιστατικα για περίεργους ήχους και λάμψεις στα δωμάτια,είτε λένε πως δεν συμβαίνει τίποτα και όλα έιναι ιστορίες για αγρίους.

Αυτά for now,τα ξαναλέμε όταν θα έχω νεώτερα.

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 02:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...παραλειπομενα για το κοκκινο σπιτι...:
..αυτο που καταφερα να μαθω ...ειναι πως κατοικειται!
απο μια αρκετα δυστροπη γριουλα που μαλιστα δεν το πουλαει//
το πιο βασιμο της εξελιξης του ειναι να περασει στα χερια της..εκκλησιας..(αυτης απεναντι...:)
αλλιως θα καταλειξει μαλλον σε ενα ακομη αψογο ρεστωραν...(βλεπε ισογειο αυτου..:Ρ)

παραλειπομενα για το σπιτι επι της Αναγεννησεως...

σαν να "προετοιμαζεται" για ...αναπαλαιωση...//για να δουμε...:)

Φως εν σκοτει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dreamwind
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 05:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamwind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα στο Forum. Εγώ επισκέπτομαι την Θεσσαλονίκη συχνά, συνδυάζοντας το "αίσθημα"(που σπουδάζει εκεί), με το ταξίδι αναψυχής! Το κακό είναι οτι ποτέ μέχρι πρόσφατα δεν με ενδιέφεραν οι μυστικές ιστορίες της πόλης, ούτε τα στοιχειά της, γιατί η επισκεψη μου εκεί μου φαινόταν μακρυπρόθεσμο σχέδιο... Στην Άθήνα που μένω είμαι μαζί με κάτι άλλα παλικάρια μέλος σε μια ομάδα που μετά μανίας ψάχνουμε ότι στοίχειωμα πέσει στην αντιληψή μας. Τονίζω όμως πως ότι βρίσκουμε το φυλάμε στο αρχείο μας και δεν το διαφημίζουμε, ούτε το αναφέρουμε, εκτός αν παρθεί κοινή απόφαση από όλα τα μέλη. Τεσπα, να μπώ και εγώ στην κουβέντα σας...

Η κοπέλα μου, μένει στην άνω πόλη. Αν και από την πρώτη μου επίσκεψη εκεί τα μυρίστηκα τα στοιχειά της, πίστεψα οτι μάλλον ήταν ιδέα μου ήταν και μέχρι σήμερα, 2 χρόνια δλδ, δεν έχω δει κάτι στην Θεσσαλονίκη. Γενικά θα έλεγα οτι απλά έχω σκληροπετσιάσει με τόσα που έχω δει, εχω νοιώσει, και έχω ακούσει, που μόνο ο κατσαβιδάκιας που κυκλφορεί αυτόν τον καιρό μπορεί να με τρομάξει...

Ομολογώ, ΑΤΜΑ, όταν άκουσα αυτό που είπες για την λαοδηγήτρια έμεινα μλκς !! Δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο για αυτή την εκκλησία και ομολογουμένως κατα έναν περίεργο τρόπο χάρηκα!

Όσο για το κόκκινο σπίτι, ναι, παίζοντας με το κοντράστ βλέπεις έναν τυπάκο στο παράθυρο, που αν δεν με γελά η νύστα μου """Μπορεί""" να κρατάει και κάτι στο δεξί του χέρι. Αρκετή ανατριχίλα για ένα βράδυ ε? Διάβασα όλο το το Θρεντ μονορούφι γιατι τώρα το βρήκα, και παραδέχομαι πως είχα καιρό να νοιώσω έτσι... Από τότε που άκουσα τον συγχορεμένο τον παππού μου να περπατάει το βράδυ της κηδείας του, και ας είχε κομμένα πόδια από όταν γεννήθηκα εγω...

Πρόκειται να έρθω πάνω γύρω στις 17 του μηνός Δεκεμβρίου. Αν δεν έχετε αντίρρηση μπορούμε να κάνουμε μια ομαδική εξόρμηση σε κάποια από τα μέρη που αναφέρετε εδώ και να καταγράψουμε τα πάντα (βίντεο-ήχο-φωτο). Δεν είναι απαραίτητο να δούμε κάτι, αρκεί να το νόιώσουμε στη ράχη μας... Και μετά η επεξεργασία των δεδομένων θα μας πει περισότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2004, 17:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ Η "ΓΡΙΟΥΛΑ" ΜΕΝΕΙ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΜΕΝΕ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΕΓΩ.

ΚΑΛΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΓΡΙΟΥΛΑ???

ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΕΒΩ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ... ΣΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΜΕΡΗ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 03:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλως τον:)


Gretel...αγαπητη..εισαι συμφωνη;


ειδωμεν λοιπον...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 08:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατοικείται????Για δες....Λιγο περίεργο μου φαίνεται βέβαια αυτο,όταν είχα ρωτήσει στο Κουρδιστό Γουρούνι,μου είχαν πει πως το υπόλοιπο κτίριο δεν έχει ούτε καν ρεύμα.Εσύ ΑΤΜΑ απο πού έμαθες οτι κατοικείται το κτίριο?Εγώ έμαθα για γριούλα ιδιοκτήτρια,έτσι στο φλού απο 2 ή τρείς διαφορετικές πηγές.Οπότε αυτό το είχα για σίγουρο.Πρόσφατα έμαθα και το επίθετό της,αλλα δεν είναι και πολύ σπάνιο...Εσύ γνωρίζεις ποιά είναι???
Περιμένω...εναγωνίως

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 08:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσήρθες Dreamwind!!!!!

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dreamwind
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2004, 02:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamwind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έρχομαι... Με μια απλή αναλογική και μια ψηφιακή 3MP και καθαρό νου θα κάνω μια εξόρμηση στην μυστική Θεσσαλονίκη... Έστω και όρμπς να τραβήξουμε θα είναι κάτι. Το μόνο που εύχομαι να μην χρειαστεί να πηδήξω τπτ μάντρες και παλουκωθώ πουθενά κυνηγόντας τον συγχωρεμένο. Η να μην δω τπτ κουλό και πάθω κανένα σοκ και δεν συνέρχομαι... Το κυρυφαίο είναι να δω, να φωτογραφίσω, και να μην βγει στο φιλμ. Υπάρχουν περιστατικά που βγάλαμε γιαγιά φωτογραφία στο Ναυπλιο επειδή ήταν πολύ γραφική, και δεν βγήκε στο φιλμ. 4 άτομα παρόντες... Τεσπα... Την παρασκευή το πρωι φεύγω για πάνω. Όποιος θέλει να έρθει παρέα ας στείλει mail να με κινητό. Αν και πρέπει να τσεκάρω λίγο τα vibes σας πριν πω οτιδήποτε. Αν και δεν σας έχω γνωρίσει προσωπικά, μερικούς που ξεχωρισα από το φορουμ θα σας περιμένω στάνταρ. Στο μαιλ πείτε και μερικά πράγματα για σας αν θέλετε, με βοηθάτε να σας "διαβάσω".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μυρσίνη
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 14:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρσίνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Καλησπέρα παιδιά

Ονομάζομαι Μυρσίνη και είμαι δημοσιογράφος. Σήμερα, λοιπόν, μου ανέθεσαν να κάνω ένα ρεπορτάζ για το "Κόκκινο Σπίτι" και επειδή ήθελα να το... ψάξω το θέμα πάτηση στην "αναζήτηση" του google για το συγκεκριμένο θέμα και μου έβγαλε το άκρως ενδιαφέρον forum σας. Απλά ήθελα να σας πληροφορήσω ότι το οίκημα κατοικείται ακόμη και σήμερα παρόλο που η μόνη ένοικός του, είναι και η ιδιοκτήτριά του. Μάλιστα, έχω ραντεβού για να μιλήσω σήμερα με τον δικηγόρο της γιατί το "Κόκκινο Σπίτι" έχει χαρακτηριστεί ως έργο τέχνης και κατ' επέκταση διατηρητέο μνημείο από το Υπουργείο Πολιτισμού. Το πρόβλημα είναι ότι οι αρμόδιες αρχές δεν κάνουν καμία κίνηση για να αναλάβουν τη συντήρησή του η οποία κρίνεται επιτακτική. Αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα εσωτερικής διάβρωσης, αλλά υπάρχει και υψηλός κίνδυνος αποκόλλησης δομικών υλικών από την πρόσοψή του. Όσοι το έχετε δει από κοντά, θα διαπιστώσετε ότι μοιάζει ακατοίκητο από τη στιγμή που το έχουν αφήσει δέσμιο της φθοράς και της εγκατάλειψης. Τα έξοδα αποκατάστασής του είναι τεράστια και η ιδιοκτήτρια δε μπορεί να τα διαθέσει.
Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι δεν τίθεται θέμα... στοιχειωμένου σπιτιού στην κυριολεξία παρά μόνο μεταφορικά, καθώς το έχει "στοιχειώσει" ο χρόνος..

Μυρσίνη από ΘεσσαλονίκηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2004, 21:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...καλωσηλθες εσω... Μυρσινη//ευχαριστω για την επιβεβαιωση:)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Van Der Dekken
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 08:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Van Der Dekken  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως ηρθες κι απο μένα Μυρσίνη.

Κατοικείται τελικα,ε?υποθετω όμως πως η ιδιοκτήτρια αυτόν τον καιρό λείπει.Τόσες φορές που έχω περάσει δεν έχω δεί ποτέ φως σε κάποιο απο τα δωμάτια.Μυρσίνη,ελπίζω να μας πεις που θα δημοσιευτεί το ρεπορτάζ σου για να το δούμε/ακούσουμε/διαβάσουμε.Περιμένω ανυπόμονα

Υ.Γ. Dreamwind,τι έγινε τελικά,ήρθες στην πόλη?

Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι, όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ovelon
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2004, 15:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ovelon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pedia mia erotisi oles autes oi perioxes pu lete sto 1 mnm k auta pu ginonte isxiun akoma?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helius
Νέο Μέλος

Germany
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 05:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helius  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Helius  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Helius  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sigoura isxioune,...toulaxiston stin Thessaloniki kapia apo afta ta meri pou anaferthikane stin selida1.
I fasi ine oti panta to mathena afou "ekana tin empiria" ke meta.

end of all......o kathenas kani tin dikia tou empiria,panata idiki ke prosarmosmeni sto atomo "tou".
Toulaxiston afto isxii gia aftou tou idous...........
Ke mia simbouli akomi:An den exis kani empiries polles(paraPolles)
me arnitikes energies ke otidipote allo arnitiko,....min pas na to bris.I katalili stigmi erxete panta apo moni tis.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mpatsok
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 07:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mpatsok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να προσθεσω αλλο ενα σημειο τετοιο.

Τοπος : Αθηνα
Που ειναι : Σπιτι μου
Ιδιοτητες : Απλυτα πιατα,5 κιλα μαιντανος και 3 γλαστρακια

δυοσμος

Ενεργεια : Πολλη καλη,θετικη ειδικα αν χρησιμοποιησεις
και το δυοσμο σε γεμιστα με ρυζακι .

Edited by - mpatsok on 04/01/2005 08:07:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 08:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI OXI MONO ΣTO ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ....4 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΑ ΦΥΤΑ ΑΠ ΤΟ ΝΕΦΟΣ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 12:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερει κανεις τπτ για ενα μικρο κτισμα σαν εκκλησακι(δεν ειναι εκκλησακι) με μια μονο πορτα,συνολικο μεγεθος γυρω στα 2Χ4 μετρα,στο Σειχ Σου ,στον δρομο για το Ασβεστοχωρι,πισω απ το Φιλιππειο?
Ειναι σχεδον στο πιο ψηλο σημειο του βουνου,εκει που εχει και ενα εγκατελειμενο σπιτι-σταθμο με κεραια κινητης τηλεφωνιας,στην πλαγια του βουνου ,λιγα μετρα απο τον κεντρικο δρομο που οδηγει στο Ασβεστοχωρι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
a_katsadouri
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 18:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους a_katsadouri  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας!!!

Παρόλο που υπαρχουν τόσα μέρη που έχουν ‘ενεργειακά πεδία’-που τα έχω νοιώσει και εγώ πάρα πολλες φορές- δεν καταλαβένω για ποιό λογω δεν μιλάνε εύκολα ή δεν τα παραδεχονται πολλοι ανθρωποι. Σε κάποια άτομα που προσπάθησα να ανοιξω κουβεντα μου είπαν οτι αυτά ειναι βλακειές..


Α.Κ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikoskurt
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 17:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikoskurt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι, δεν εννοούσα αυτό. Για να γίνω κατανοητός, θα υποθέσουμε πως ένας τόπος δύναμης είναι στην ουσία μια αποθήκη φαινομένων. Αυτά τα φαινόμενα στην περίπτωσή μας είναι οι όποιες ψυχολογικές επιδράσεις που ο τόπος αποτυπώνει επάνω μας. Για παράδειγμα μπορεί να μας προκληθεί η αίσθηση του άγχους, του φόβου, της ευεξίας, της χαράς, της μελαγχολίας, του υπερβατικού, της ονειροπολήσεως, της δημιουργίας σκεπτομορφών, του χρονικού κενού κλπ. Αυτές οι συναισθηματικές εντυπώσεις είναι οι ίδιες τόσο για έναν άνθρωπο καλό (π.χ. ο φόβος είναι πάντα φόβος και δεν καταλαβαίνω πως μπορεί ο "κακός" να δει τον φόβο ως κάτι καλό...), όσο και για κάποιον κακό! Απλά ο κακός είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθεί θετικές επιδράσεις γιατί ας πούμε δεν έχει τις ψυχικές προϋποθέσεις!

Έτσι για να αισθανούμε μια θετική επίδραση ενός τόπου δύναμης, πρέπει αφενός να είμαστε "θετικοί" άνθρωποι, αλλά αφετέρου να είμαστε και "δέκτες" σε ικανοποιητικό βαθμό. Κάποιος που είναι καλός άνθρωπος αλλά χείριστος δέκτης με τίποτα δεν μπορεί να αντιληφθεί ούτε τις θετικές ούτε τις αρνητικές επιδράσεις ενός τέτοιου τόπου.

Πάντως το καλό είναι πως σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό οι περισσότεροι είμαστε "αξιοπροπείς" δέκτες.

btw, αν κάποιο μέλος είναι κάτοικος της περιοχής των Σερρών, ας μας ενημερώσει για την τοποθεσία όπου υπάρχουν αντιβαρυτικά φαινόμενα ανάλογα του δρόμου προς την Πεντέλη.

sub rosa


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αναζητητης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 03:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αναζητητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΩΝ ΤΟΠΩΝ ΕΓΙΝΕ ΚΥΝΗΓΙ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ
ΜΕΓΑΣ ΕΙΣΑΙ ΚΥΡΙΕ!

μια ερωτηση..αν ειναι ερωτηση..
ενεργειακος χωρος υπαρχει περιπτωση να περιοριζετε σε ενα δωματιο?
σπιτι?

εφυγα απο την αθηνα μαρουσι και πηγα στη ροδο που εχουμε σπιτι να μεινω,εφυγα απο την ροδο και ηρθα στην θεσαλονικη να μεινω.

ο λογος ειναι οτι ψαχνω την περιοχη που βγαζει το καλυτερο εγω μου.

το μαρουσι ηταν το χειροτερο απο ολα,στο κεφαλαρι ξυπνουσα πολλη,στην πεντελη βολτα η σκεψη ερεε,με το που περνουσα το βουνο για νεα μακρη ενεργεια 0.
στο δρομο για 8εσαλονικη σταματησα στη λαρισσα,μετρια προσ μικρη ενεργεια.
τρικαλα καλη.
καλαμπακα καθολου καλη.
στη θεσαλονικη αλλαξα 2 ξενοδοχεια,η ενεργειακοτερη περιοχη ειναι η καλαμαρια,η μικροτερη μεχρι στιγμης ειναι τερμα βασ ολγας προς κεντρο.παραδοξως η αρχη της ειναι αρκετα καλη..
μου δημιουργειτε και θελω να συζητησουμε ενα ερωτημα.
αν το κεφαλαρι ειναι μια απο της τοπ περιοχες της αθηνας.
η καλαμαρια μια απο τις τοπ της θεσαλονικης.
μηπως αντιλαμβανομαστε μια σχεση αναμεσα στην ενεργεια του τοπου με τον κοσμο που προσελκυει/διαμορφωνει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

coner
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2008, 22:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coner  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος coner  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος coner  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος coner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia kalispera mipws mporeite na mou dosete periosoteres plirofories gia tn odo maurhs petras?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 08:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ coner, καλώς ήλθες κοντά μας.
Εύχομαι να έχεις εποικοδομητικούς διαλόγους και γόνιμες αναζητήσεις.

Θα σε παρακαλούσα μόνο να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα σου κι όχι λατινικούς ώστε αυτά να είναι πιο ευανάγνωστα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
coner
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2008, 23:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους coner  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος coner  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος coner  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος coner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω για το τν υποδοχη.συγνωμη που εγραψα με λατινικους χαρακτηρες απλα ετσι εχω μαθει δν θα ξαναγινει.Μηπως σας ειναι ευκολο καποιος να μου δωσεις πληροφοριες για τν οδο της μαυρης πετρας?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Billy_HMT
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2010, 19:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια
Ειμαι νεος στο forum.Μενω Καλαμαρια και ασχολουμαι μαζι με την κοπελα μου και τον κολλητο μου με διαφορα τετοια φαινομενα.
Αρχικα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για το στρατοπεδο Κοδρα,για το τι συμβαινει και πως μπορει να με βοηθησει.Τελος αυτο που εχει αναφερθει για το χωριο Πρωτη στις Σερρες ειναι πληρης αληθεια αφου το εχω βιωσει εγω ο ιδιος ανεβαινοντας προς το μοναστηρι της Αναληψεως.
Οσον αφορα το κοκκινο σπιτι και εμενα μου εχει δημιουργησει καποια παραξενη διαισθηση στο παρελθον.Thanks for helping.Περιμενω απαντησεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tasosSERRES
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2011, 13:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tasosSERRES  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
107. Τόπος: Σέρρες (4-Γ1)
Που είναι: Χωριό Πρώτη, στο δρόμο για το μοναστήρι της Αναλήψεως
Ιδιότητες: Αντιβαρύτητα, μαγνητικές διαταραχές.
Ενέργεια: Θετική και αρνητική
file esi p eipes to parapanw mipws ksereis poso arnitiki energeia exei?kai otan enoeis magnitikes diataraxes ti enoeis?

tAs0s AnEstIsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy