ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Γίγαντες"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 10:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φωτογραφία δεν φαίνεται... αν μπορείς βάλε το link

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 11:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη που δεν ανεφερα την περιοχη δεν ηταν εσκεμμενο.
Η περιοχη που βρεθηκε το Δημοσιο Σημα ειναι στο Μεταξουργειο θα προσπαθησω να στειλω ενα χαρτη που εχω.
Τα οστα μεταφερθηκαν στην Νεα Υορκη απο τον ομογενη αρχαιολογο Αναγνωστη Αγγελαρακη στο πανεπιστημιο Adelphi κατω απο αυστηρα μετρα προφυλαξης και προστασιας.
Οι πληροφοριες μου για τα οστα και το "ταξιδι" τους προερχονται απο αμερικανικο περιοδικο αρχαιολογιας που κατα τυχη ειχα δει σε περιπτερο πριν 3 χρονια.
Φυσικα στο site του περιοδικου http://www.archaeology.org/magazine.php?page=online/features/athens/index δεν προκειται να δειτε οτι τα οστα ειναι υπερμεγεθη αλλα μπορειτε να μαθετε την πορεια των ερευνων και να κανετε ερωτησεις "υποτιθεται" απευθειας στον αρχαιολογο.
Για μενα παντως φιλε ostria δε μου φαινεται τραβηγμενο το γεγονος των γιγαντων και αλλωστε αυτο θα εξηγουσε τη μεταφορα τους.
Εξαλλου η πηγη μου για το μεγεθος των οστων δεν ειναι το περιοδικο αλλα συγκεκριμενα προσωπα.
Αλλα και οποιος επισκεφθει το site θα διαπιστωσει οτι στο ιδιο τευχος υπαρχει αλλο αρθρο με τιτλο Giants and monsters που "κατα τυχη" αναφερεται στα γιγαντια οστα που βρεθηκαν στην Τροια απο τους Ελληνες που πηγαν να πολεμησουν εκει και αποδοθηκαν απο τους αρχαιους στο μυθικο ηρωα Αιαντα(Ajax).
Φυσικα η συγγραφεας καταρριπτει αυτο τον ισχυρισμο και αποδιδει τα οστα σε μαστοδοντα που εζησαν στην περιοχη στο παρελθον.

Edited by - omega on 24/09/2003 09:26:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 16:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria, η φωτο πρέπει να φαίνεται τώρα. Την είδα απο δύο υπολογιστές.

Να άλλο ένα αρκετά περιεκτικό site που περιέχει και την εν λόγω φωτο:

http://community-2.webtv.net/AncientArts/AncientGiants/


Χαράζω ρότες με το νου
Γυρνάω στην πλάτη του ουρανού
Ταξίδια κι όνειρα γεννώ
σε ένα κόσμο μαγικό
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 23:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Crytila ευχαριστώ πολύ για το link! Υποθέτω ότι οι ρυθμίσεις μου δεν είναι οι κατάλληλες για να δω την εικόνα, αλλά την είδα στο link που έστειλες και είναι εντυπωσιακή!

Τί να απέγινε άραγε; Το πιό πιθανόν είναι να κατέληξε σε κάποια ιδιωτική συλλογή...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 23:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε omega, υποτίθεται ότι τα πήραν για να τους κάνουν DNA test... τώρα τί να σου πω! Δεν το αποκλείω να ήταν γιγάντια και γι αυτό να ενδιαφέρθηκαν ειδικά γιά αυτά... αλλά δεν έχω τέτοια πληροφορία...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 13:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι στο θέμα και στέκομαι για ακόμα μία φορά στον τρόπο που αποδίδουν – από μεριάς μεγέθους- οι αρχαίοι τους θεούς.
Στην προηγούμενη φωτογραφία που έστειλα Δίας – Γανυμήδης , υπήρχε ο αντίλογος; πως η εμφανής διαφορά του μεγέθους , ίσως να είναι από σέβας .
Δείτε όμως την φωτογραφία που ακολουθεί.


Θέμα φωτογραφίας: Η θεά Δήμητρα σε μια συμβολική μύηση του Τριπτόλεμου. Στο πλάι η κόρη της Δήμητρας , η Περσεφόνη.

Η Περσεφόνη δεν ήταν θεά, ώστε να την απεικονίζουν μεγαλόσωμη από σεβασμό.
Ήταν όμως κόρη της Δήμητρας οπότε της ίδιας φυλής , αν ακολουθήσουμε την θεωρεία πως οι αρχαίοι θεοί , υπήρξαν και ήταν μάλλον εξωγήινοι. Αυτή η θεωρεία υπάρχει λόγω της τεχνολογίας και των γνώσεων αυτής της φυλής - των αρχαίων θεών για τους Έλληνες .


Εγώ προσωπικά , διατηρώ επιφυλάξεις , για την εξωγήινη προέλευση τους.
Πιστεύω πως υπήρξαν και ήταν πράγματι μια διαφορετική φυλή, μπορεί όμως να προέρχονται από τον πλανήτη μας , υπολείμματα ενός γήινου πανάρχαιου πολιτισμού , πριν την μεγάλη καταστροφή. ( πόλεμος με τους Τιτάνες και τους Γίγαντες κατά την μυθολογία ,πόλεμος με τους Άτλαντες κατά τον Πλάτωνα , κατακλυσμός του Νώε κατά την Βίβλο κτλ.)

1011010110110101101

Edited by - Anounakis on 25/09/2003 17:05:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2003, 21:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω την εντύπωση πως γενικά το έχουν παρακάνει με τα περί εξωγήινης προέλευσης.

Βρήκα κάποια στοιχεία για το θέμα μας, από το περιοδικό Τ.Μ:

Η Ελληνική μυθολογία περιγράφει λεπτομέρειες για τις συμμαχίες στους πολέμους των γιγάντων και την σταδιακή αντικατάστασή τους από άλλους Θεούς. Η γιγαντομαχία λέγεται ότι έληξε κοντά στην σημερινή Μεγαλόπολη όπου ο Δίας κατεύκαυσε με κεραυνούς τους γίγαντες. Σήμερα εκεί υπάρχουν τα ορυχεία λιγνίτη της Δ.Ε.Η. και κάποιοι υποστηρίζουν ότι συχνά βρίσκονται μέσα στον λιγνίτη και τεράστια κόκκαλα!

Στήν Ύδρα, στο σπήλαιο του Αγ. Κυπριανού (μετά το Ζάστανι και πρίν το Μώλο) αναφέρεται ύπαρξη γιγάντιου ανθρώπινου σκελετού.

Παρόμοια ευρήματα σκελετών 3-5 μέτρων λέγεται ότι βρέθηκαν και καταστράφηκαν την δεκαετία του '60 στο Φενεό Κορινθίας, όπως και ακόμα παλιώτερα στην ορεινή Φθιώτιδα.

Edited by - Crytila on 26/09/2003 21:15:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 00:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Έχω την εντύπωση πως γενικά το έχουν παρακάνει με τα περί εξωγήινης προέλευσης.

Δεν σε τιμά ο τρόπος που σχολιάζεις απόψεις άλλων μελών.

Στο μήνυμα σου καταθέτεις στοιχεία για ύπαρξη γιγαντιαίων οστών.

Πες μας λοιπόν την προσωπική σου γνώμη για την προέλευση τους.



Edited by - Anounakis on 27/09/2003 03:14:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 02:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αννουνάκι, ας μην τσακωθούμε και εδώ, δεν υπάρχει λόγος.
Βρήκα άλλη μία εικόνα (και μάλιστα από τον Παρθενώνα) που συμφωνεί με την παρατήρηση σου.

http://www.mistral.co.uk/hammerwood/gods.jpg

Οι καθισμένοι είναι οι θεοί και οι όρθιοι είναι οι θνητοί υπηρέτες τους. Αν σηκωθούν οι θεοί έχουν διπλάσιο ύψος από τους ανθρώπους.
Πάντως μπορεί να έχει να κάνει με την διάκριση θεών και ανθρώπων και όχι με το πραγματικό τους ύψος.
Για το αν οι γίγαντες ήταν εξωγήινοι ή όχι, μάλλον τείνω προς το δεύτερο, γήινοι μιας άλλης εποχής, τότε που ο "γιγαντισμός" ήταν φυσικός λόγω των συνθηκών που επικρατούσαν.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 03:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ostria.

Δεν έχω σκοπό να τσακωθώ με κανέναν.
Απλώς ας είμαστε όλοι μας (συμπεριλαμβανομένου και εμού) λίγο ευγενικότεροι και προσεκτικότεροι στις εκφράσεις μας.
Φίλη Crytila μην δώσεις συνέχεια επί προσωπικού.
Με αφορμή αυτό που έγραψες ουσιαστικά έκανα μια γενικότερη παρατήρηση.
Αν κάποια στιγμή μέσα από τον διάλογο , δημιουργούνται παρεξηγήσεις , καλό θα ήταν να λύνονται μέσω των e-mail.
Οι υπόλοιποι δεν φταινε τίποτε.
Έχουμε βρεθεί εδώ όλοι , για να εμπλουτίσουμε και να καταθέσουμε τις γνώσεις μας.
Από αυτό και μόνο το Θέμα , έχω μάθει στοιχεία και θεωρίες , που δύσκολα θα αποκτούσα αλλιώς. Ας εκμεταλλευτούμε αυτόν τον πολύ καλό χώρο προς όφελος μας.

Crytila την Κυριακή 28/9 το πρωί , κάποια μέλη θα συναντηθούμε.
Θα χαρώ αν έρθεις.
Όποιος άλλος θέλει είναι ευπρόσδεκτος.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2187



Edited by - Anounakis on 09/12/2003 00:19:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 11:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Anounaki συμφωνώ απολύτως με όσα λες!
Διάβασα και για την συνάντηση και αν τα καταφέρω να ξυπνήσω νωρίς την Κυριακή (λίγο χλωμό το βλέπω βέβαια χεχε) θα χαρώ πολύ να δω μερικούς φίλους από κοντά!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crytila
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 12:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Crytila: Έχω την εντύπωση πως γενικά το έχουν παρακάνει με τα περί εξωγήινης προέλευσης.
--------------------------------------------------------------------------------

Anounakis: Δεν σε τιμά ο τρόπος που σχολιάζεις απόψεις άλλων μελών.


Heloooo? Χωροχρονική διαταραχή με επιστροφή στην εποχή της δικτατορίας;

Δεν το είπα με το πνεύμα που εννοείς εσύ φίλε μου. Αλλά και να το είχα πει έτσι, ο τρόπος που εσύ σχολίασες την άποψή μου, δεν σε τιμά ιδιαίτερα. Εκτός αν είσαι δικηγόρος των προλαλησαντων μελών

Με το "το έχουν παρακάνει", δεν αναφέρθηκα στα μέλη του esoterica (Γενικά έχω την τάση να τα βάζω με τις εκάστοτε εξουσίες και όχι με το κοινό). Αναφέρθηκα σε μια "μόδα" που και οι "επίσημοι" ερευνητές του ανεξήγητου τον τελευταίο καιρό έχουν καταλήξει όλο και περισσότερο να ασπάζονται, η οποία συνίσταται στο να ερμηνεύονται τα περισσότερα φαινόμενα με την εξωγήινη προέλευση. Τάση που κι εγώ σε μερικές περιπτώσεις έχω ασπαστεί (είναι μια βολική ερμηνεία), αλλά και τα προλαλήσαντα μέλη.

quote:
Anounakis: Στο μήνυμα σου καταθέτεις στοιχεία για ύπαρξη γιγαντιαίων οστών. Πες μας λοιπόν την προσωπική σου γνώμη για την προέλευση τους.

Αν παρατηρήσεις, έχω αποφύγει να δώσω μια σαφή προσωπική γνώμη για την προέλευση των γιγάντων, διότι εκτός από το ότι τα διαθέσιμα στοιχεία δεν μπορούν να οδηγήσουν σε σαφή συμπεράσματα, μην ξεχνάμε πως τελικά ούτε και για τις υπόλοιπες φυλές των ανθρώπων δεν υπάρχουν 100% σαφή συμπεράσματα για την προέλευσή τους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 22:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω φίλοι μου αν το προσέξατε αλλά ο κος Αγγελαράκης στη συνέντευξη/ερωτήσεις που του έγιναν σχετικά με το μέγεθος, βάρος των σκελετών δεν έκανε καμμία εκτίμηση για το ύψος τους αν και του ζητήθηκε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 01:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Σας ευχαριστώ πολύ που μου κάνατε αυτή την ερώτηση, πάμε στην επόμενη!"

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 00:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... και οι Σουμέριακές Θεότητες - 4500 π.Χ. - ήταν εμφανώς πιο μεγαλόσωμες από τους ανθρώπους.

Φωταγραφία από το βιβίο ο 12ος Πλανήτης του Zecharia Sitchin.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 13:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
crytila:
Αν παρατηρήσεις, έχω αποφύγει να δώσω μια σαφή προσωπική γνώμη για την προέλευση των γιγάντων, διότι εκτός από το ότι τα διαθέσιμα στοιχεία δεν μπορούν να οδηγήσουν σε σαφή συμπεράσματα, μην ξεχνάμε πως τελικά ούτε και για τις υπόλοιπες φυλές των ανθρώπων δεν υπάρχουν 100% σαφή συμπεράσματα για την προέλευσή τους



Καλη μου φιλη Crytila κανεις δεν σου ζητησε να λυσεις το μυστηριο των γιγαντων ή οποιοδηποτε αλλο μυστηριο.
Κανεις απο εμας που λεει την αποψη του δεν ειναι σιγουρος 100% για αυτα που λεει απλα προσπαθουμε ολοι μας να δωσουμε την εξηγηση που μας φαινεται σωστοτερη.
Αυτο δεν ειναι το Esoterica?

Συγνωμη για το ασχετο, ως προς το περιεχομενο του topic, μηνυμα.

Edited by - omega on 01/10/2003 13:25:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 00:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αθηνά εναντίον Γίγαντα από το ανατολικό αέτωμα του αρχαϊκού Παρθενώνα που είχε ως θέμα τη Γιγαντομαχία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2003, 03:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Edited by - Anounakis on 11/12/2003 02:34:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 12:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγκλονιστικό αν είναι αληθινό!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 16:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθινό είναι, έχουν βρεθεί μερικά τέτοια "επιμήκη" κεφάλια αλλά υπάρχει και πιθανή εξήγηση. Είναι λίγο πολύ η ίδια λογική με τις Ιαπωνέζες που τους φάσκιωναν από μικρές τα πόδια (πατούσες) για να μείνουν μικρά, για λόγους αισθητικής... (μπλιαχ)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 12:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, βρήκα μια άλλη αναφορά του Ηρόδοτου για τον γιγαντόσωμο
-ημίθεο- Περσέα.

"Οι Χεμμίται (Χέμμιος, πόλη της Ανω Αιγύπτου, μάλλον πανάρχαιη ελληνική αποικία) λέγουν ότι ο Περσεύς πολλές φορές επεφάνη σε αυτούς είτε σε διάφορα μέρη της πόλεώς τους, είτε εντός του ναού, κι ότι βρήκαν ένα από τα σανδάλια του, μήκους δύο πήχεων, προσθέτουν δε ότι, όσες φορές παρουσιάζεται, ολόκληρη η Αίγυπτος ευδαιμονεί..."

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 14:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα παιδια:))))))))))))

δεν εχω να συμπληρωσω κατι παραπανω,απλα μια απορια θα εκφρασω ,αναφερομαι σε αυτα που λεγονται περι της κεφαλης του περικλεους ,οτι δηλαδη ηταν σαν την παραπανω φωτογραφια.
υπαρχουν στοιχεια ,τα οποια να συμφωνουν σε αυτο???

συγνωμη για την παρεμβαση,παρακολουθω με ενδιαφερον τα οσα ομορφα γραφεται:))))))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 12:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε protector αν είχες διαβάσει όλο τις σελίδες θα είχες δει ότι το λινκ αυτό έχει ήδη προταθεί από μένα...
Χωρίς παρεξήγηση(ελπίζω)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 12:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωχ! είμουνα λίγο απρόσεχτος, το εσβησά το link μιας και με έχεις προλάβει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 18:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωχ! είμουνα λίγο απρόσεχτος, το εσβησά το link μιας και με έχεις προλάβει!

Πω!πω! Αυτό θα πει ψάρωμα!...

Δε πειράζει απρόσεχτε...τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 03:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας κι'απομένα . Παρακολουθώντας το θέμα για τους γίγαντες θα ήθελα να προσθέσω και την δική μου άποψη.
Σίγουρα αναμφισβήτητο γεγονός είναι ότι ηπήρξαν γίγαντες στο παρελθόν , το μαρτυρούν άλλωστε τα διάφορα ευρήματα που αναφέρατε κι'εσείς στα μυνηματά σας .
Ειδικά στην Ελλάδα αν κάνετε μία βόλτα στο αρχαιολογικό μουσείο της Αθήνας και δείτε τα Μυκηναικά ξίφη , από το μέγεθός τους και μόνο θα διαπιστώσετε οτι αυτοί που τα χρησιμοποιούσαν , θα πρέπει να ήταν αρκετά μεγαλόσωμοι.
Όμως δεν πρέπει να συγχέουμε τα ευρήματα με τις απεικονήσεις σε γιγάντιες διαστάσεις των διαφόρων θεοτήτων σε σχέση με τους θνητους .
Οι αρχαίοι καλιτέχνες , θέλοντας να προσδώσουν μεγαλείο και ισχύ , απεικόνιζαν αλληγορικά τους βασιλείς τους και τους θεούς υπερμεγέθεις .
Στο Luxor π.χ υπάρχει ένα τεράστιο άγαλμα του Ραμσή με την κόρη του , της οποίας το ύψος δεν υπερβαίνει το γονατό του .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 05:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την άποψη σου:

quote:
Όμως δεν πρέπει να συγχέουμε τα ευρήματα με τις απεικονήσεις σε γιγάντιες διαστάσεις των διαφόρων θεοτήτων σε σχέση με τους θνητους .
Οι αρχαίοι καλιτέχνες , θέλοντας να προσδώσουν μεγαλείο και ισχύ , απεικόνιζαν αλληγορικά τους βασιλείς τους και τους θεούς υπερμεγέθεις .


τοποθετούμαι κάποια μηνύματα πριν...

quote:

Επανέρχομαι στο θέμα και στέκομαι για ακόμα μία φορά στον τρόπο που αποδίδουν – από μεριάς μεγέθους- οι αρχαίοι τους θεούς.
Στην προηγούμενη φωτογραφία που έστειλα Δίας – Γανυμήδης , υπήρχε ο αντίλογος; πως η εμφανής διαφορά του μεγέθους , ίσως να είναι από σέβας .
Δείτε όμως την φωτογραφία που ακολουθεί.


Θέμα φωτογραφίας: Η θεά Δήμητρα σε μια συμβολική μύηση του Τριπτόλεμου. Στο πλάι η κόρη της Δήμητρας , η Περσεφόνη.

Η Περσεφόνη δεν ήταν θεά, ώστε να την απεικονίζουν μεγαλόσωμη από σεβασμό.
Ήταν όμως κόρη της Δήμητρας οπότε της ίδιας φυλής , αν ακολουθήσουμε την θεωρεία πως οι αρχαίοι θεοί , υπήρξαν και ήταν μάλλον εξωγήινοι. Αυτή η θεωρεία υπάρχει λόγω της τεχνολογίας και των γνώσεων αυτής της φυλής - των αρχαίων θεών για τους Έλληνες .

Εγώ προσωπικά , διατηρώ επιφυλάξεις , για την εξωγήινη προέλευση τους.
Πιστεύω πως υπήρξαν και ήταν πράγματι μια διαφορετική φυλή, μπορεί όμως να προέρχονται από τον πλανήτη μας , υπολείμματα ενός γήινου πανάρχαιου πολιτισμού , πριν την μεγάλη καταστροφή. ( πόλεμος με τους Τιτάνες και τους Γίγαντες κατά την μυθολογία ,πόλεμος με τους Άτλαντες κατά τον Πλάτωνα , κατακλυσμός του Νώε κατά την Βίβλο κτλ.)



Υ.Γ. Θερμή παράκληση , πριν αποφασίσετε να πείτε την γνώμη σας επί οποιοδήποτε θέματος , να έχετε διαβάσει όλα τα μηνύματα και τις απόψεις που προηγούνται.

Φιλικά ,


Edited by - Anounakis on 23/11/2003 05:48:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 03:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι γίγαντες από ότι μπορούμε να συμπεράνουμε , εξολοθρεύτηκαν την εποχή του κατακλισμού.Αφού για την εποχή λίγο πριν από αυτόν , υπάρχουν σχετικές αναφορές.


Βιβλίο Γένεσις της Παλαιάς διαθήκης κεφάλαιο Ξ,6


<< Και ην Νωε ετων 500 και εγέννησε τρεις γιους , τον Σημ , τον Χαμ , τον Ιάθεφ... Οι γίγαντες δε ήσαν επί της γης , εν ταις ημέραις εκείναις...>>



Edited by - Anounakis on 27/11/2003 00:51:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

omega
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
167 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2003, 21:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Anounakis νομίζω η προσπάθεια σου για τον χρονική τοποθέτηση της ύπαρξης των Γιγάντων είναι πρός την σωστή κατεύθυνση.
Πρέπει μέσα απο τις γραφές να αποκρυπτογραφίσουμε την εποχή που έζησαν αυτές οι φυλές.
Απλά έχω μια απορία που με απασχολεί καιρό τώρα:
Πως μπορούμε να προσδιορίσουμε χρονικά τον κατακλυσμό του Νώε;
Και με ποιόν κατακλυσμό απο τους τρείς που αναφέρονται στην αρχαιοελληνική παράδοση (Δαρδάνου,Ωγύγου και Δευκαλίωνος) συμπίπτει χρονικά έτσι ώστε να καρταφέρουμε να τοποθετήσουμε σε κάποια πλαίσια χρονικά την ύπαρξη των Γιγάντων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2003, 01:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και με ποιόν κατακλυσμό απο τους τρείς που αναφέρονται στην αρχαιοελληνική παράδοση (Δαρδάνου,Ωγύγου και Δευκαλίωνος) συμπίπτει χρονικά έτσι ώστε να καρταφέρουμε να τοποθετήσουμε σε κάποια πλαίσια χρονικά την ύπαρξη των Γιγάντων.

Πολύ καλή η ερώτηση σου.

Η απάντηση είναι με του Δευκαλίωνα.

Δεν εξαλείφτηκαν λόγω του κατακλυσμού , αλλά εγκατέλειψαν τον πλανήτη.

Γνώριζαν τι θα συμβεί , αλλά δεν πήραν μέτρα προστασίας για τους ανθρώπους.

Κάποιοι όμως δεν συμφωνούσαν και έτσι

λίγο πριν τον κατακλυσμό υπήρξαν κινήσεις πανικού ,

λύσεις της τελευταίας στιγμής.

Ο βιβλικός Νώε...


Edited by - Anounakis on 28/11/2003 01:36:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy