ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΝΑ ...ΑΛΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 10:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Μάνο δε με απογοήτευσες απλά με μπέρδεψες .
Το κομμάτι σου μου έφερε στο μυαλό την εικόνα στο άλλο θέμα .
Αν σε ενόχλησε η ερώτηση μου τότε συγνώμη .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 13:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεχασε το φιλε,μην ζητας συγνωμη,εθεσες μια απορια ,καλα και σωστα επραξες.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 20:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί ΜΟΝΟ η Ελληνορθόδοξη εκκλησία χρησιμοποιεί το Άγιο δισκοπότηρο και κατά την παρασκευή της Θείας μετάληψης ο ιερέας κλείνει την πύλη και κανείς δεν εισέρχεται στο Ιερό παρά μόνον ο ίδιος ή είναι μαζί του και άλλοι ιερείς και ΜΟΝΟ ιερείς ;


Αντε να το πάρει το ποτάμι...

Μιας και ταιριάζει με τη συζήτηση... ξέρετε τι ακριβώς αντιπροσώπευε το Αvallonή άλλες πληροφορίες για αυτό?

Φίλη kapodistria το σήμα αυτό το έχω δει σε αραβουργήματα τόσο σε ξυλόγλυπτο όσο και σε κεντήματα ή ψηφιδωτό (ναι είμαι σίγουρη!)


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2003, 19:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιας και ταιριάζει με τη συζήτηση... ξέρετε τι ακριβώς αντιπροσώπευε το Αvallonή άλλες πληροφορίες για αυτό?


ΚΑΛΑ ΚΑΛΗ ΑΒΑΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ;ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΛΟΓΩ ΟΝΟΜΑΤΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ...ΟΜΟΛΟΓΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ,ΜΟΝΟ ΕΙΚΑΣΙΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ...ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΔΥΤΟ ΤΩΝ ΑΔΥΤΩΝ ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ(ΑΛΛΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ!!!)

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ!!!ΠΑΝΤΟΥ!!!ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ...
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ "ΣΗΜΑ ΚΑΤΑΤΕΘΕΝ" ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΤΡΑΦΥΛΛΟ ΤΡΙΦΥΛΙ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 03:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.fionabroome.com/history/glast3-camelot.htm

http://www.odinscastle.org/odin6.html

http://www.lib.rochester.edu/camelot/arthmenu.htm

http://www.njkingdom.com/mists/

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 17/09/2003 03:42:51

Edited by - manos on 17/09/2003 03:45:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 17:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι υπάρχει σχέση των παραδοσιακών κέλτικων τραγουδιών με τα δικά μας Ανασθενάρια στην περιοχή του Αγίου Κωσταντίνου στις Σέρρες.
Η μουσική κάνει κύκλους που φαίνεται να μην είναι φυσιολογική σύμπτωση, στα δικά μας Ανασθενάρια παίζουν με λύρα και νταούλι, στα δικά τους με πάντσο και βιολί.

Έχω πάρει τον ήχο με κασετόφωνο και τον έχω ψηφοποιήσει αν θέλετε να το διαπιστώσετε κι εσείς ακούστε τα δύο κομμάτια:

Ανασθενάρια από τον Άγιο Κωσταντίνο στις Σέρρες: http://www.spitia.gr/greek/anasthenaria2.WMA


Κέλτικα:
http://www.spitia.gr/greek/keltika3.WMA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 21:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μιας και ταιριάζει με τη συζήτηση... ξέρετε τι ακριβώς αντιπροσώπευε το Αvallonή άλλες πληροφορίες για αυτό?



ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΔΥΤΟ ΤΩΝ ΑΔΥΤΩΝ ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ

ΑΣΧΕΤΟ!! Μήπως έχεις μπερδέψει το Αβατο με το Αvallon?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 18:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΔΥΤΟ ΤΩΝ ΑΔΥΤΩΝ ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ

ΑΣΧΕΤΟ!! Μήπως έχεις μπερδέψει το Αβατο με το Αvallon?

"Τάδε έφη Avallon"


ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!
ΟΧΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ...ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ!!! ΟΡΙΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ,ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΡΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΡΘΟΥΡΟΥ(ΟΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ(!!!) ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΒΑΛΛΟΝ)
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΩΣΗΦ ΤΗΣ ΑΡΙΜΑΘΕΙΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΧΙΡΑΒΙΝΟΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ,ΟΠΟΤΕ ...


quote:
Το Άγιο Δισκοπότηρο (το ποτήρι που χρησιμοποίησε ο Ιησούς στο τελευταίο δείπνο με τους μαθητές του, πριν την σύλληψή του ), και η αναζήτησή του είναι τόσο παλιά όσο και η ιστορία των Μεροβιγγείων, αυτών που υποστηρίζουν πώς κατάγονται από την Μαρία την Μαγδαληνή. Λέγεται πώς η Μαρία είχε μείνει έγκυος από τον Ιησού και μετά την Σταύρωση έφυγε με τον Ιωσήφ της Αριμαθείας από την Ιερουσαλήμ, για να έρθει στην Ευρώπη και την νότιο Γαλλία. Μαζί του ο Ιωσήφ είχε πάρει και το Άγιο Δισκοπότηρο, το οποίο στην συνέχεια αγνοείται που μεταβιβάσθηκε…Από εκεί ξεκινά η ιστορία των Μεροβιγγείων οι οποίοι στην συνέχεια έφτιαξαν το βασίλειο των Φράγκων, σημερινή Γαλλία. Στην Γενιά των Μεροβιγγείων λέγεται πώς ανήκουν όλες οι βασιλικές οικογένειες της Ευρώπης . Γι’ αυτό και παντρεύονται και μεταξύ τους για να κρατήσουν την καθαρότητα της ράτσας….
Αυτή η αναζήτηση η οποία σαφώς είναι συμβολική, συνεχίζεται αενάως και γεννά μύθους, παραδόσεις , θρύλους. Πάντως όμως μέσα από αυτές φαίνονται οι σκοποί και τα όνειρα των αναζητητών δηλαδή της γενιάς των Μεροβιγγείων, τα οποία είναι η παγκόσμια κυριαρχία….
Και μέσα από αυτή την παράδοση ξεπήδησε και ο Θρύλος του Κάμελοτ και του Αρθούρου. Ο οποίος φυσικά ήταν πραγματικός βασιλιάς της Βρεταννίας και μάλιστα από τους πιο ηρωικούς, περί τον 6ο αι., και ο οποίος πολέμησε εναντίον των Σαξόνων επιδρομέων της Βρετανίας. Μάλιστα όταν πέθανε από τραυματισμό του γιου της αδερφής του Μοργκάνας, λέγεται πως πέρασε στο νησί Άβαλον και ζει εκεί με την ελπίδα της επανόδου του στην Βρετανία(κάτι σαν το δικό μας «μαρμαρωμένο Βασιλιά»). Ο Άρθουρ ως βασιλιάς ήταν δίκαιος και πολύ καλός. Επανέφερε την χριστιανική πίστη στο βασίλειο του Κάμελοτ και επειδή τον διέκρινε η δημοκρατική σκέψη κατά την συνεδρίαση ή συνεστίαση με τους ιππότες του χρησιμοποιούσε την στρογγυλή τράπεζα, χωρίς καμία διάκριση πρωτοκαθεδρίας. Βεβαίως η σημασία και ο αποσυμβολισμός της στρογγυλής τραπέζης δεν είναι τόσο απλός αλλά σαφώς και εμπεριέχει κι’άλλες έννοιες όπως αυτή του κύκλου που θεωρείται το τέλειο σχήμα ( άναρχος, αέναος)…
Η προσδοκία και ο σκοπός της κατάκτησης του Αγίου Δισκοπότηρου και η πίστη στη Χριστιανική Θρησκεία αποδεικνύει και άλλα πράγματα όπως: Την σύγκρουση Μέρλιν και Μοργκάνας, όπου Μέρλιν= ιεροφάντης του χριστιανισμού ( λευκή μαγεία και λόγω της επαναφορας του χριστιανισμου στο Καμελοτ απο τον Αρθούρο,του οποίου ηταν "πνευματικος οδηγος" χρησιμοποιώ μεταφορικά την έννοια "ιεροφάντης του χριστιανισμού"), Μοργκάνα= ιεροφάντισσα του παγανισμού, λατρεία της φύσης. Σύγκρουση πατριαρχικής με μητριαρχική κοινωνία…. Ο χώρος του Άβαλον όπου ήταν και η εστία του παγανισμού, είναι ένα μυστηριώδες νησί καλυμμένο με ομίχλη το οποίο ελάχιστοι ήταν ικανοί να «δουν». Κύρια εκφραστής αυτής της πίστης η « Κυρά της Λίμνης» ή Εκάτη ή Κυβέλη ή Σελήνη…

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ κ."ΑΒΑΛΛΟΝ" ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ...


quote:
"Όταν έγινε η μεγάλη μάχη των Λευκών και των Μαύρων Άγγέλων και ο Εωσφόρος κατακρημνίστηκε απο το βασίλειο του Θεού μαζί με τις λεγεώνες του, αυτός ο τέως πρίγκηπας των Αρχαγγέλων (ο πρώτος μεταξύ των Αγγέλων πριν απο την πτώση) φορούσε μια λαμπρη περικαφαλαία, στολισμένη με ενα θαυμαστό σμαράγδινο λίθο. Αυτό το "...θαυμαστό πετράδι, που κείτεται στο μονοπάτι ξεχασμένο, μακριά απο εκεί που οι άνθρωποι κατοικούν... αποσπάστηκε απο την περικεφαλαία με ένα χτύπημα απο το "Ξίφος της Δικαιοσύνης" του Αρχάγγελου Μιχαήλ. Η ακτινοβόλα αυτή πράσινη πέτρα έπεσε στην άβυσσο του εξώτερου διαστήματος, όπου βούτηξαν οι Άγγελοι, την έφεραν πίσω και την μετέτρεψαν στο Άγιο Δισκοπότηρο (The Holly Gral - ή Mharadwys Graal στα Κέλτικα).
Αν καταδυθεί κανείς στην απύθμενη ιστορία του δυτικού αποκρυφισμού (που ενα μεγάλο μέρος της προέρχεται απο το πάντρεμα των δυτικοχριστιανικών και κελτικών παραδόσεων, ενώ ενα μικρότερο κατάγεται απο τον εβραικό και αραβικό μυστικισμό) προσπαθώντας να ανακαλύψει αυτήν την πέτρα, θα την συνδέσει ίσως με την θρυλική «Φιλοσοφική Λίθο» των Αλχημιστών, με το πολύτιμο δισκοπότηρο που υποτίθεται βρήκε ο Ναπολέων στην Γένοβα, ή με τον «Σμαράγδινο Πίνακα» του Ερμή του Τρισμέγιστου που λέγεται ότι ανακα λύφθηκε απο τον μέγα Αλέξανδρο και παρουσιάστηκε ως αναγνωριστικό σημάδι στους ιερείς του Άμμωνα στην Όαση Σίουα.
Ο Ιωσήφ εξ Αριμαθείας, σύμφωνα με την παράδοση, ταξίδεψε γύρω στο 60 μ.Χ. μέχρι το Αββαείο του Γκλάστονμπερρυ και έθαψε το Άγιο Δισκοπότηρο κάτω απο τους βράχους πάνω στον λόφο. Στον ίδιο λόφο που κάποια παράδοση λέει ότι βρίσκεται ο τάφος του Αρθρούρου.
Ο κελτικοχριστιανικός μυστικισμός της Ιρλανδίας, αναφέρει ση ενα κομμάτι της Πράσινης Πέτρας έσπασε απο το χτύπημα και παρέμεινε στην Άββυσο όπου έγινε μαύρο και απο δώρο του Θεού, μετασχηματίστηκε σε κατάρα. Απο αυτήν την Μαύρη Πέτρα ξεπήδησε ο «Κάτω Κόσμος» (ενώ το μυστικό του Δισκοπότηρου, που φτιάχτηκε απο την Λίθο, οδηγεί στον "Ουράνιο Κόσμο. Σε αυτόν τον συμβολικά Υπόγειο Κόσμο δημιουργήθηκαν τα επίπεδα της κόλασης, που μέσα τους καταδικάστηκαν οι Πεσμένοι Άγγελοι, δηλαδη μέσα στο μαύρο κομμάτι της Πέτρας, που μολύνθηκε απο την περηφάνεια του Εωσφόρου και αποσπασθηκε απο τον υπόλοιπο λίθο.

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΑΛΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΑΣ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ κ."ΑΒΑΛΛΟΝ" ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ,ΠΑΡΑΘΕΤΩ:

quote:
ΤΩΡΑ ΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΘΕΩΡΗΣΟΥΝ ΑΙΡΕΤΙΚΗ!!! ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΩ...
ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΗΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΙ "ΠΙΣΣΩΝΕΣ" ΜΙΑ ΡΩΜΑΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΥΓΕΝΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ!!!ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙ,ΤΟΥΣ "ΑΡΧΑΙΟΥΣ" ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ..."ΛΟΓΙΚΗ" ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ(ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΔΟΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΧΕΙ...) ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑΣ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΖΟΥΝ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΟΔΕΣ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ(ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ "ΔΙΑΙΡΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕ")...
ΑΦΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ,ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ,ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΟΥ...

ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΑΙΡΕΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΜΩΣ...ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΙΠΑ...
ΑΥΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ "ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ"

ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΑΡΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΜΕ ΤΑ ΑΔΥΤΑ ΤΩΝ ΑΔΥΤΩΝ...ΕΠΕΙΔΗ Η ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΜΟΝΟΘΕΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΕΤΣΙ...( Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΣΕ ΔΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΟ "ΔΙΑΙΡΕΙ...)
ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΑ ΑΔΥΤΑ ΤΩΝ ΑΔΥΤΩΝ,ΟΠΟΥ ΦΥΛΑΣΣΟΤΑΝ Η ΚΙΒΩΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ...(ΒΛΕΠΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΑΕΙΜΝΗΣΤΟΥ Θ.ΑΞΙΩΤΗ, "ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΧΑΜΕΝΗ ΚΙΒΩΤΟ")

[/quote]

(ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΘΑ ΞΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕ ΤΟ ΑΒΑΛΛΟΝ...κ."ΑΒΑΛΛΟΝ")


ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟ.
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ Σ'ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΩ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Edited by - kapodistria on 20/09/2003 18:47:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 23:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειχα αφησει κατι στην μεση....

σχιζει τον οριζοντα με τα πρασινα ματια του,

με τον στοχο πλαι του διασχιζει το μονοπατι,

μα η αισθηση που εχει, σα να τον κοιτουν πολλα βλεμματα,

σα να ακολουθουν ολα του τα βηματα,

η ομορφια που ειναι γυρω του και η μυρωδια ,

η υπεροχη μυρωδια που αναδυεται απο ενα σωρο ανθη,

δεν εχει πλεον αμφιβολια ειναι εκει που θα επρεπε να ηταν

εδω και καιρο .

για λιγο ξαποσταινει , να απολαυσει το μαγευτικο τοπιο,την ονειρικη ευωδια ,που αναβλυζει απο τα λουλουδια.

οχι για πολυ -αφου εχει μια αποστολη , εχει φτασει η στιγμη,

που με το κακο θα αναμετρηθει.

δεν τον νιαζει αν χαθει -αφου στα χερια της αγαπημενης του θα "κοιμηθει".

με απεραντο σεβασμο και αγαπη, μανος σας


Edited by - manos on 20/09/2003 23:19:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 12:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!
ΟΧΙ ΑΠΛΩΣ ΝΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ...ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ!!! ΟΡΙΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ,ΠΑΛΙΟΤΕΡΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΡΥΛΟΥΣ ΤΟΥ ΑΡΘΟΥΡΟΥ(ΟΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ(!!!) ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΒΑΛΛΟΝ)
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΩΣΗΦ ΤΗΣ ΑΡΙΜΑΘΕΙΑΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΧΙΡΑΒΙΝΟΣ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ,ΟΠΟΤΕ ...

Mάλλον να αλλάξεις την ψηφιακή σου υπογραφή σε "Με ειλικρινή ειρωνική διάθεση...πάντα" γιατί σου πάει καλύτερα...

quote:
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ κ."ΑΒΑΛΛΟΝ" ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ...

Σε πληροφορώ καλή μου τα διάβασα αν και δε μπορώ να βρω τη σύνδεση Εβραίων - Αβαλον... Μήπως θα μπορούσες εσύ να μου πεις όχι αραδιάζοντας 2 σελίδες αλλά με 2-3 προτάσεις? Απλά πράγματα βρε αδερφέ... Μη φοβάσαι δε θα σε κατηγορήσουμε για αμαθή

quote:
Ο Ιωσήφ εξ Αριμαθείας, σύμφωνα με την παράδοση, ταξίδεψε γύρω στο 60 μ.Χ. μέχρι το Αββαείο του Γκλάστονμπερρυ και έθαψε το Άγιο Δισκοπότηρο κάτω απο τους βράχους πάνω στον λόφο.

Ποιά παράδοση?

quote:
ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ ΠΑΛΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΜΑΣ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΝΑΤΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ κ."ΑΒΑΛΛΟΝ" ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ,ΠΑΡΑΘΕΤΩ:

Πάλι ειρωνία... δεν μας λες καλύτερα τις πηγές σου, ποιό βιβλίο είναι αυτό να το πάρουμε να το διαβάσουμε καλύτερα μόνοι και όχι online για να μην πληρώνουμε κερατιάτικα στο ίντερνετ?
Ξέρω είναι δύσκολη η ανάπτυξη ενός θέματος αλλά και το copy-paste είναι εξίσου κουραστικό...

quote:
(ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΘΑ ΞΕΡΑΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕ ΤΟ ΑΒΑΛΛΟΝ...κ."ΑΒΑΛΛΟΝ"

H παραμόρφωση σε όλο της το μεγαλείο...
Αν είχες διαβάσει τα άλλα θέματα για τους Ανουνάκι και για το Χρυσό και τους Εβραίους θα έβλεπες ότι όχι μόνο είμαι ενήμερη επί του θέματος αλλά και έχω δική μου προσωπική άποψη (χωρίς copy-paste)


quote:
ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟ.
ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΗ Σ'ΑΥΤΟ ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΩ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ...

Το ποιός γράφει κατεβατά για εντυπωσιασμό είναι ηλίου φαεινότερον...if you know what I mean...

Kαλή συνέχεια...χωρίς άλλλη επικόλληση ελπίζω...αλλά βέβαια ότι μπορεί κάνει ο καθένας...

Κύριε Ramoglou... θέσατε μια ερώτηση...μήπως να πέρναμε και την απάντηση?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 14:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ερώτηση που έθεσα ο καθένας ας κάνει τους συνειρμούς του βάζοντας μέσα στη σκέψη του τα μυστήρια ( αρχαία και μεταγενέστερα ) , τους συμβολισμούς και τους εκπροσώπους αυτών .

Για την δική μου θεώρηση , επειδή δεν έχω στοιχεία και απλά συνειρμικά και παρελκυστικά λειτουργώντας εξάγω συμπέρασμα ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ,υπάρχει και το e-mail μου .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 18:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΟΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ,ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΤΟΥ Π.ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ.ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΣΚΩΤΩΝ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ...

«Ο Αρθούρος ο ίδιος, ημίθεος βασιλιάς, που το ιστορικό του πρότυπο έζησε στον 5o και 6o αιώνα, παρουσιάζει πολλές ομοιότητες με. Τον GWYDION (Γκουίντιoν), γιο της Ντάνα, που περιστοιχίζεται από χαρακτήρες που έχουν εμφανέστατες ομοιότητες με αυτούς που ανήκαν στο περιβάλλον του Άρθουρ και οι περιπέτειές του εξιστορούνται στον τέταρτο κλάδο του Μαμπινόγκιον. Ο ισχυρότατος Μάγος Μύρντιν π.χ. είναι ο Μάγος Μέρλιν, "Φύλακας της Γνώσης" και Άρχων της FAIRYLAND (Faerie).
Ο Αρθούρος ήταν "ένας από αυτούς που ήπιαν το δηλητήριο..." (όπως ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Σωκράτης και ο Πώλ Ατρείδης στο "Ντιούν" του Φράνκ Χέρμπερτ) και δοκίμασαν τον Παράδεισο μέσα στο Δισκοπότηρο"... Κρατούσε το σπαθί Εξκάλιμπερ, που το έδωσε στον πατέρα του η Νεράιδα "Κυρά της Λίμνης" και που φυτρώνει στο Αμόνι και στην Πέτρα. Είναι το όπλο που φέρει την αναλογία του Σταυρού και η "Γέφυρα του ξίφους" που πρέπει να διαβούν οι αναζητητές για να περάσουν στον "Άλλον Κόσμο".
"Το δακτυλίδι του Βασιλιά, είναι στο δάκτυλο του Αρθούρου, που κάθεται στον μυστικό του θρόνο στον Οίκο των Βασιλέων, στην Χώρα του AbhaIIjin που έχει σχήμα Δισκοπότηρου, πέρα από τις θάλασσες του Λούρ στην Περελάντρα. Επειδή ο Άρθουρ δεν πέθανε στα αλήθεια, αλλά ο Κύριος μας τον πήρε εκεί, για να είναι εν σώματι μέχρι το «Τέλος του Χρόνου» και την καταστροφή του Σούλβα. Μένει εκεί μαζί με τον Ενώχ, τον Ηλί, τον Μωυσή και τον Μελχισεδέκ τον Βασιλέα, που στην αίθουσά του το δακτυλίδι λαμπυρίζει στο μεσαίο δάκτυλο του Πέντραγκον..." γράφει ο C.S.Lewis στην "Κοσμική Τριλογία" του...(Σ.Σ. Για να δουν κάποιοι την σχέση των Εβραίων με το Αβαλλον…)
Μπορεί ο Άγιος Πατρίκιος, ο γιος ενός Ρωμαίου να έφερε τον χριστιανισμό στην Ιρλανδία κι από τότε να είναι ο προστάτης της, αλλά το ουσιαστικό πάντρεμα των χριστιανικών και κελτικών Παραδόσεων έγινε μέσα από την ιστορία του Αρθούρου. Κι ο Αρθούρος αντικατέστησε το μεγαλείο των περιπετειών του Κουκιούλεην, του πιο μεγάλου κέλτικου ήρωα, που μοιάζει πάρα πολύ με τον δικό μας τον Αχιλλέα, μόνο που αυτός περνάει από πολύ πιο παράξενες καταστάσεις, μέχρι να τον δέσουν σε μία στήλη για να πεθάνει όρθιος.
Και μιλώντας για ήρωες, μέχρι και ο Κόναν ο Κιμέριος, ο θρυλικός ήρωας από τα βιβλία του Ρόμπερτ Ε. Χάουαρντ, βασίστηκε στην βαθιά γνώση του συγγραφέα πάνω στην κέλτικη κουλτούρα... άλλωστε Κιμερία, είναι και η εκλατινισμένη ονομασία της Ουαλίας, που στα κέλτικα λέγεται "Κίμρου" (Εδώ θα θυμίσουμε την θεωρία που θέλει τον αινιγματικό λαό των Κιμέριων, να είναι οι χαμένες δέκα φυλές του Ισραήλ...)
(Σ.Σ. άλλη μια παραπομπή σε Εβραίους, για κάποιους αμφισβητούντες…)
Οι Κέλτες, αποτέλεσαν την πηγή πολλών λαών και πολιτισμών, μέσω των ατέλειωτων μεταναστεύσεων και εκστρατειών (όπως οι Γαλάτες, οι Γότθοι και οι Βρετόνοι). Έζησαν στην Ιρλανδία, στην Σκωτία, στην Ουαλία, στην Αγγλία, στην Γαλατία, στην Βρετάνη, στην σημερινή Ισπανία που τότε λεγόταν Ιβηριανή, κατέκτησαν την Μικρά Ασία και την ονόμασαν Γαλάτει (από εκεί και ο Γαλατάς στην Κωνσταντινούπολη. Εξ άλλου οι αναφορές "προς Γαλάτες" στην Καινή Διαθήκη αναφέρονται σε αυτούς της Μ.Ασίας...). Το 280 π.χ. κατέκτησαν την Μακεδονία, αντιμετώπισαν νικηφόρα τους ενωμένους στρατούς των Ελλήνων στις Θερμοπύλες (200 χρόνια μετά από την μάχη με τους Πέρσες) και έφτασαν μέχρι τους Δελφούς, όπου πάτησαν το μαντείο, αλλά τελικά αναγκάστηκαν να οπισθοχωρήσουν. Μπήκαν στην Ιταλία, στην Ελβετία, στο Βέλγιο και σε πολλές άλλες περιοχές, όπου άφησαν πολύ έντονη την επιρροή τους. Ας μην ξεχνάμε ότι και στην εποχή μας, ένα μεγάλο μέρος των μεταναστεύσεων στην Αμερική και στην Αυστραλία, έγινε από Ιρλανδούς, που επηρέασαν καθοριστικά τους νέους πολιτισμούς των χωρών αυτών.
Όταν οι Σάξωνες εισέβαλαν στην Βρεττανία, εξώθησαν τους Κέλτες Βρετόνους στην Ουαλία, στην Σκωτία και στην Κορνουάλη και οι εισβολείς δημιούργησαν την σημερινή Αγγλία(το κέλτικο όνομα της χώρας ήταν'ΆLΒU" από όπου παράγεται και το πιό γνωστό Κέλτικο ΑLΒΙΟΝ - Αλβιόνα). Η εισβολή των Σαξώνων ολοκληρώθηκε πολύ αργότερα, όταν οι Άγγλοι εισέβαλαν στην Βόρεια Ιρλανδία, όπου ο Ιρλανδικός λαός αγωνίζεται μέχρι σήμερα για την απελευθέρωση των κατεχόμενων.
Αυτός που θα θέλει να κατανοήσει καλύτερα την πολεμική μεταξύ Άγγλων και Ιρλανδών, θα πρέπει να την δει ως μία πάλη μεταξύ Σαξώνων και Κελτών και να κατανοήσει ότι τα αληθινά αίτια δεν εξηγούνται πολιτικά, αλλά μπορούν να αναλυθούν καλύτερα αν καταδυθεί κανείς στον μύθο για το Κεφάλι του Μπράν, το Μυστικό Βασίλειο του Λόγκρες, στον θρυλώ του Ρόμπιν Χούντ και στον ιδιόμορφο Ιρλανδικό μυστικισμό αλλά και σε όσα κρύβονται πίσω από τις ιστορίες για τον Αρθούρο.
Οι σύγχρονοι Ιρλανδοί οραματιστές, βλέπουν τους Κέλτες να ξεκινούν πάλι το ταξίδι τους προς την αναζήτηση νέων περιοχών (ως μία «αδελφή» Αργοναυτική Εκστρατεία) να περνούν από τον Αλντεμπαραν συνεχίζοντας την γραμμή της μετανάστευσης σε όλο και πιο μακρινούς κόσμους, ακόμη πιο πέρα από το "Γειτονικό" FAERIE, σε διαστημικά ταξίδια που θα συνθέσουν μία νέα Μυθολογία για τον εικοστό πρώτο αιώνα.
Άλλωστε εξετάζοντας την ετοιμολογία του ονόματος Άρθουρ βλέπουμε ότι στα Κέλτικα σημαίνει «Αρκούδα» (Άρκτος) και η κατάληξη -UR θυμίζει το όνομα URIEN (Oύριεν που είναι το μυστικό όνομα του Βασιλιά Ούθερ, του πατέρα του Αρθούρου και σημαίνει "ταξιδιώτης"...) Έτσι έχουμε ARTHURIEN (που σημαίνει "Αρθούρειος") , αλλά και τον "Ταξιδιώτη προς την Άρκτο".
Και σύμφωνα με τον μελετητή WilIiam Smith (1788-1889) η Στρογγυλή Τράπεζα συμβολίζει την κυκλική κίνηση του αστερισμού της «Μεγάλης Άρκτου» στον ουρανό...
Οι Κέλτες-ταξιδιώτες προς την Μεγάλη Άρκτο ή προς τον Αλντεμπαράν, θα παίζουν ακόμη το Γκολτράϊ, που είναι θλιμμένη φόρμουλα της Ιρλανδικής Μουσικής, (ενώ το Γκεαντράϊ, είναι η χαρούμενη φόρμουλα) , κλαίγοντας για τους χαμένους φίλους και τους χαμένους ήρωες.
Η μουσική έκφραση της θλίψης,
είναι κάτι που απαντά στις περισσότερες από τις αρετές του χαραχτήρα των Ιρλανδών (που συνδυάζει την μορφή του βάρδου, του πολεμιστή, του μάγου, του οραματιστή και του καλού φίλου), αλλά και στις εξωτερικές θλιβερές καταστάσεις της Ιστορίας τους. Οι Ιρλανδοί σήμερα λένε πώς η μουσική της πιο βαθιάς θλίψης_ είναι η Σιωπή...
Και όσο περνούν τα χρόνια τόσο βασιλεύει όλο και πιο πολύ η Σιωπή, στην Ιρλανδία... Αλλά οι διηγήσεις πιο την Χώρα του Μύθου δεν τελειώνουν ποτέ, γιατί είναι σαν το Μαγικό Κρασί του Νεραϊδολαού. Όσο κι πιεις, ποτέ δεν ξεδιψάς και δεν θα μπορέσεις να ξαναπιείς ποτέ άλλο κρασί, γιατί δοκίμασες το μαγικό κρασί του EIRE!

( Ήταν αποσπάσματα από το άρθρο του Παντελή Γιαννουλάκη «Μια … «άλλη» Ιρλανδία», περιοδικό Τρίτο Μάτι, καλοκαίρι 1995.)

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 20:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kapodistria ειλικρινά σε ευχαριστώ και για το οτι είχες την πρωτοβουλία να ανοίξεις το topic και για τις πληροφορίες που κατά καιρούς στέλνεις. Nοιώθω μια απίστευτη έλξη γι' αυτή τη χώρα κι έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να είμαι εκεί την ερχόμενη άνοιξη. Παρά το γεγονός ότι έχω χιλιάδες φωτογραφίες σε ψηφιακή μορφή (jpegs), τόσο από την Iερή Γη (Ireland) όσο και από την Σκοτεινή Γη (Scotland), δεν μπορώ να τις περάσω. Kάποια στιγμή θα σου τις στείλω μαζεμένες προς δημοσίευση.

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2003, 20:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kapodistria ειλικρινά σε ευχαριστώ και για το οτι είχες την πρωτοβουλία να ανοίξεις το topic και για τις πληροφορίες που κατά καιρούς στέλνεις. Nοιώθω μια απίστευτη έλξη γι' αυτή τη χώρα κι έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να είμαι εκεί την ερχόμενη άνοιξη. Παρά το γεγονός ότι έχω χιλιάδες φωτογραφίες σε ψηφιακή μορφή (jpegs), τόσο από την Iερή Γη (Ireland) όσο και από την Σκοτεινή Γη (Scotland), δεν μπορώ να τις περάσω. Kάποια στιγμή θα σου τις στείλω μαζεμένες προς δημοσίευση.

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME


ΦΙΛΕ ΟΑΝΕS,
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.
ΝΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΥΠΕΡΟΧΕΣ(ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ!!!)ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΟΝΕΙΡΙΚΗ ΧΩΡΑ.
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ,ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...ΟΥΔΕΙΣ ΟΜΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ..
ΝΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΔΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝ ΠΑΩ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΞΑΝΑ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΑΥΤΟ,ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΤΟ ...ΟΝΕΙΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΤΩ.

ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ "ΤΡΙΤΟ ΜΑΤΙ" ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.(ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΟΥ ΕΝΩ "ΞΕΘΑΨΑ" ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΕΝΑ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ 1995,ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 8 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ;ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ!!!)
ΑΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ...ΟΝΕΙΡΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΟΥΝΑ ΣΤΑ ΠΑΡΑΛΙΑ.ΕΤΣΙ;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 21/09/2003 20:30:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 12:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ?


Τα φιδια ειναι ψυχροαιμα πλασματα και μπορουν να επιβιωσουν μονον
σε περιοχες με σταθερη διακυμανση της θερμοκρασιας.
Κατα τη διαρκεια της τελευταιας περιοδου των παγετωνων,οταν οι παγοι
καλυψαν το μεγαλυτερο τμημα της Βρεταννιας και της Ιρλανδιας,τα φιδια
μεταναστευσαν προς το νοτο.
Αυτο ηταν δυνατο να συμβει τοτε,εφοσον η Βρεταννια συνδεοταν με την
ηπειρωτικη Ευρωπη (οι παγετωνες ειχαν εγκλωβισει τεραστιες ποσοτητες
νερου με αποτελεσμα να πεσει η σταθμη των ωκεανων).
Κατοπιν,καθως ανεβαινε η θερμοκρασια,τα φιδια αρχισαν να ανεβαινουν βορεια στη Βρεταννια μεσα απο μικρες χερσαιες "γεφυρες".Δεν προλαβαν
ομως να επιστρεψουν και στην Ιρλανδια,επειδη οι εδαφικες "γεφυρες"
που τη συνεδεαν με τη Βρεταννια ειχαν καλυφθει εξ αρχης με το νερο
που προηλθε απο το λιωσιμο των παγων.Αυτος ειναι ο λογος που η Ιρλανδια εχει περιπου τα μισα ειδη ζωων απο αυτα που εχει η Βρεταννια
και καθολου φιδια.

Περιοδικο "Strange"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 14:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΔΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝ ΠΑΩ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΞΑΝΑ..

Γιατί άραγε διαβάζοντας αυτές τις γραμμές ήταν σαν να άκουγα τον εαυτό μου?

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 22:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατοπιν,καθως ανεβαινε η θερμοκρασια,τα φιδια αρχισαν να ανεβαινουν βορεια στη Βρεταννια μεσα απο μικρες χερσαιες "γεφυρες".Δεν προλαβαν
ομως να επιστρεψουν και στην Ιρλανδια,επειδη οι εδαφικες "γεφυρες"
που τη συνεδεαν με τη Βρεταννια ειχαν καλυφθει εξ αρχης με το νερο
που προηλθε απο το λιωσιμο των παγων.Αυτος ειναι ο λογος που η Ιρλανδια εχει περιπου τα μισα ειδη ζωων απο αυτα που εχει η Βρεταννια
και καθολου φιδια.

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ MASVIDAL,
ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΩΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΚΑΘΟΛΟΥ" ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΦΙΔΙΑ!!!
Ε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΗΣΥΧΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΣΤΙΣ ΑΝΟΙΧΤΩΣΙΕΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗΣ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 22:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΝΑ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΔΩ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΝ ΠΑΩ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΞΑΝΑ..

Γιατί άραγε διαβάζοντας αυτές τις γραμμές ήταν σαν να άκουγα τον εαυτό μου?

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME


ΤΙ ΕΓΙΝΕ;
ΣΟΒΑΡΑ;
ΚΑΤΣΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ "ΠΕΡΙΕΡΓΟ"...ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΝΟΙΩΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ;
ΜΗΠΩΣ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΕΛΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΑΥΤΗ ΧΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
ΜΗΠΩΣ ΜΝΗΜΕΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΖΩΗ;
ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΣΤΡΟ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΟΝΕΙΡΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ;
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ "ΗΜΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΜΟΡΓΚΑΝΑ"!!!( ΧΑ,ΧΑ,ΧΑ ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΙ...)

ΕΛΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ;

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2003, 22:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ;

ΕΙΝΑΙ ! (έχω ήδη βάλει το Moon Over Bacharach να παίζει στο mp3 player του υπολογιστή μου...)

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 12:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΕΛΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ;

ΕΙΝΑΙ ! (έχω ήδη βάλει το Moon Over Bacharach να παίζει στο mp3 player του υπολογιστή μου...)

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME



ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΗΧΟΥ,ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!

ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΟΑΝΕΣ...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 14:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπάθησα να σου το στείλω συμπιεσμένο με e-mail, όπως επίσης και κάποια leprechauns σε jpeg, αλλά ή το yahoo είχε πρόβλημα ή το e-mail που έχεις στο profile σου δεν ισχύει

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 14:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκιά μου Kapodistria, μήπως αυτή τη φωτογραφία να την έβαζες στο "μια φωτογραφία 1000 λέξεις" ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 18:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γλυκιά μου Kapodistria, μήπως αυτή τη φωτογραφία να την έβαζες στο "μια φωτογραφία 1000 λέξεις" ??



ΦΙΛΗ ΚΑΤΖΕ,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΗ ΙΔΕΑ ΝΑ "ΠΑΝΤΡΕΥΑΜΕ" ΤΑ ΔΥΟ ΘΕΜΑΤΑ ( ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ...),ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΝΕΙΡΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.

quote:
"Οι Βάρδοι λένε πώς αν υπάρχει σ'αυτήν την Γή μία Χώρα των Ονείρων,αυτή είναι η Ιρλανδία.Εκεί κανένας δεν ξεχνά το όνειρο που είδε το προηγούμενο βράδυ,γιατί το βλέπει μπροστά του ζωντανό να τρέχει και να κρύβεται μέσα στο δάσος.Και οι διαβάτες πάντοτε ψιθυρίζουν αν τους ρωτήσεις,για κάποιο μονοπάτι επάνω στούς λόφους.
Τα όνειρα είναι πράσινα στην Ιρλανδία, αλλά καιτο Κέλτικο όνομά της σημαίνει "Πράσινο"."ΕΙΡΕ" στα ιρλανδικά(Εήρε ή Άηρυ).Κι' έτσι όταν ταξιδεύεις στην Ιρλανδία,βαδίζεις "on Eire",που ηχεί σχεδόν το ίδιο με την ελληνική λέξη "Ονειρα"...."

ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ...
ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Μ'ΑΥΤΗ;


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 22:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τα νησιά του κασσιτέρου, οι γνωστές Κασσιτερίδες νήσοι, ήταν κυρίως δύο: η
Ipλανδία και η Bρετανική. ΄Ολοι σχεδόν οι αρχαίοι συγγραφείς που αναφέρονται
σ αυτα τα τοποθετουν στο δυτικο και βόρειο μερος της Ευρώπης, «.. βορειως και
απέναντι των Αρτάβρων (Γαλικία)», όπως δηλώνει ο Στράβων. Την μεν Bρετανική_νήσo αποκαλούσαν και Αλβιώνα, τη δε Ιρλανδία ονόμαζαν Ιβερνία ή Ιέρνη ή ακόμα και Ιερό Νησί.
Είναι όμως φανερό ότι για τους αρχαίους μεγαλύτερη αξία είχε η Ιρλανδία, στην οποία έχει επισημανθεί ένα μεγάλο αρχαίο μεταλλουργικό εργαστήριο, από τα τέλη της πρώιμης επoχής του ορείχαλκου, καθώς επίσης και
η παρουσία τσεκουριών, είτε επίπεδων είτε με κεφαλή, που έχουν και ανάλογες
διακοσμήσεις. Τον κασσίτερο, που παρήγαγαν οι Ιρλανοοί κυρίως γύρω στο Ουί
σκλooυ, τον εξήγαγαν στην Μπαλίνα μαζί με τον λιγοστό, άλλωστε, χρυσό που
έβρισκαν κατά καιρούς."

ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΛΑΖΟΥ "ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΠΥΘΕΑ ΣΤΗΝ ΑΓΝΩΣΤΗ ΘΟΥΛΗ"

ΜΕ ΕΙΛΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2003, 22:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Kapodistria

Υπάρχει και η εκδοχή οτι όταν ο Έλληνας ποντοπόρος Πυθέας ο Μασσαλιώτις στις περιγραφές του αναφέρει τη Θούλη, τη μυθική χώρα στην οποία ζουν οι Υπερβόρειοι και στην οποία ο Ήλιος δεν δύει ποτέ, δεν ομιλεί για την Ιρλανδία αλλά για την Ισλανδία.

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 01:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλησπέρα σε όλους...

Είναι κρίμας, να βλέπω ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΜΑ, που προσφέρει πολλά και ποικιλοτρόπος, να καταλήγει σε διένεξει και "καυγά"...
Ας διατηρίσουμε το θέμα χωρίς εντάσεις, ακριβώς όπως ξεκίνησε...

Βλέπω μια προσπάθεια στο να ερμηνευθούν κάποια ΜΥΘΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ με ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, αλλά και με τη ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΓΕΩΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ του πλανήτη μας...

Απλά παραθέτω έναν προβληματισμό...
ΜΗΠΩΣ αυτό που ΣΗΜΕΡΑ βλέπουμε και γνωρίζουμε γεωγραφικά, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις μακρινές εποχές που αναφέρονται οι ΜΥΘΟΙ;;;
Κάτι που ο Κος Λάζος, ΔΕΝ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥ, ίσως γιατί τον ΒΟΛΕΥΕΙ στο συλογισμό του...

Επίσης θα έλεγα να είμαστε ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ σε ότι αφορά τις ΛΕΞΕΙΣ και τα ΟΝΟΜΑΤΑ...
Η ΑΥΘΕΡΕΤΕΣ (κατα τη ταπεινή μου γνώμη) και ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ του τύπου:
Ιρλανδία = ιερή λάντ
Σκότλαντ = Σκοτεινή λάντ
Οn Eire = Ον ειρα (όνειρα), μάλλον "κακό" κάνουν παρά να βοηθούν στην ΥΓΕΙΗ ΣΚΕΨΗ...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katze
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 10:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katze  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kapodistria, όταν πας θα με πάρεις κι εμένα μαζί σου ??? plz plz

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕΛΣΕ,
ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ,ΟΠΩΣ ΓΕΝΙΚΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΚΟΜΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ "ΔΙΕΝΕΞΕΙΣ".ΚΥΡΙΩΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΟΥ.
ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ:
quote:
Είναι κρίμας, να βλέπω ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΜΑ, που προσφέρει πολλά και ποικιλοτρόπος, να καταλήγει σε διένεξει και "καυγά"...


ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΟΤΕ!! "ΚΑΥΓΑ"...
ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΣΟ ΚΙ'ΑΝ ΕΠΕΔΙΩΧΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ.

ΕΠΙΣΗΣ ΛΕΣ:

quote:
Επίσης θα έλεγα να είμαστε ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ σε ότι αφορά τις ΛΕΞΕΙΣ και τα ΟΝΟΜΑΤΑ...
Η ΑΥΘΕΡΕΤΕΣ (κατα τη ταπεινή μου γνώμη) και ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ του τύπου:
Ιρλανδία = ιερή λάντ
Σκότλαντ = Σκοτεινή λάντ
Οn Eire = Ον ειρα (όνειρα), μάλλον "κακό" κάνουν παρά να βοηθούν στην ΥΓΕΙΗ ΣΚΕΨΗ...

ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ "ΟΝΕΙΡΑ" ΤΟΥ Π.ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΑΦΟΥ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ,ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΙ "...ΗΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ..."
ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΥΣΤΗΡΟΙ...


ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΛΕΣ:

quote:
ΜΗΠΩΣ αυτό που ΣΗΜΕΡΑ βλέπουμε και γνωρίζουμε γεωγραφικά, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις μακρινές εποχές που αναφέρονται οι ΜΥΘΟΙ;;;

ΝΑΙ, ΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΠΙΔΙΩΞΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΚΔΟΧΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΜΕ...
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕΛΣΕ;


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 24/09/2003 11:41:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 11:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kapodistria, όταν πας θα με πάρεις κι εμένα μαζί σου ??? plz plz




ΦΙΛΗ ΚΑΤΖΕ,
ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ:
"ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΕΣΟΤΕΡΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ;"
ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΩΣ ΓΙΝΕΙ,ΠΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ,ΤΟΤΕ ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.
ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟ "ΟΝΕΙΡΟ"!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2003, 15:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, σύντροφοι, αδελφοί και συνοδοιπόροι γειά σας και χαρά σας

Αφορμή γι' αυτό το post στάθηκαν τα εξής:

quote:
Kelsos Μια καλησπέρα σε όλους...

Είναι κρίμας, να βλέπω ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΜΑ, που προσφέρει πολλά και ποικιλοτρόπος, να καταλήγει σε διένεξει και "καυγά"...
Ας διατηρίσουμε το θέμα χωρίς εντάσεις, ακριβώς όπως ξεκίνησε...


Κατ' αρχάς αγαπητέ Kelsos δεν μπορώ να καταλάβω πού ακριβώς διαπίστωσες διένεξει (η ορθογραφία δική σου) και «καυγά». Νομίζω, με τα όποια ελληνικά γνωρίζω, οτι η διατύπωσή μου ήταν σαφέστατη:

quote:
Υπάρχει και η εκδοχή οτι

Από κει και πέρα, αν θεωρείς οτι η έκφραση μιας άλλης άποψης ή προσέγγισης γενικώς και ειδικώς σε θέματα που άπτονται της θεματολογίας του forum είναι κάτι το μεμπτό, τότε επέτρεψέ μου να σου πω ότι δείχνεις να μην αντέχεις να ακούς άλλα πράγματα από αυτά που ξέρεις και που θεωρείς σωστά και που μπορεί και να είναι.


Σε ό,τι αφορά το

quote:
Επίσης θα έλεγα να είμαστε ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ σε ότι αφορά τις ΛΕΞΕΙΣ και τα ΟΝΟΜΑΤΑ...
Η ΑΥΘΕΡΕΤΕΣ (κατα τη ταπεινή μου γνώμη) και ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ του τύπου:
Ιρλανδία = ιερή λάντ
Σκότλαντ = Σκοτεινή λάντ
Οn Eire = Ον ειρα (όνειρα), μάλλον "κακό" κάνουν παρά να βοηθούν στην ΥΓΕΙΗ ΣΚΕΨΗ...

με κάλυψε απολύτως η Kapodistria:

quote:
ΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ.ΜΠΟΡΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Ωστόσο θα ήθελα να μου εξηγήσεις :
1. Τί εννοείς με τον όρο ΥΓΕΙΗ ΣΚΕΨΗ (η ορθογραφία δική σου) και
2. Αν έχεις ακούσει ποτέ κάτι για την δονητική των λέξεων

Υ.Γ. Λυπάμαι που αναγκάστηκα να απαντήσω, ίσως λίγο επιθετικά, μέσα στο πολύ όμορφο αυτό topic αλλά επαναλαμβάνω ότι η διατύπωσή μου ήταν σαφέστατη και δεν επιτρέπω σε κανέναν να παρερμηνεύει τα λεγόμενά μου

Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYMEΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy