ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μια μεταφυσική εμπειρία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 11:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλημέρα σας!
Θα ήθελα λίγο να σταθούμε σε αυτό που είπε ο αγαπητός Rostar... πιστεύετε δηλαδή ότι της Θείας Χάρης μετέχουν ΜΟΝΟ άνθρωποι που είναι ανεπτυγμένοι ψυχικά - πνευματικά ή τι άλλο?...

Γιατί προσωπική μου άποψη είναι ότι η εμπειρία αυτή βιώνεται εξίσου αιφνιδιαστικά και από άλλους ανθρώπους που κανείς δε θα το περίμενε... Φαίνεται όμως πως ο Θεός έχει τα δικά του σχέδια για κάποιους ακόμα και αν αυτοί δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με αυτόν!
Θέλω να πω ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή που ζήσαν μια τέτοια εμπειρία δε μπορώ να είμαι σίγουρη για την "ποιότητα" της ψυχής τους. Αλλάζοντας όμως από κει και έπειτα έρχομαι να πιστέψω ότι ο Θεός ξέρει πολύ καλά ποιοί είναι αυτοί που τον χρειάζονται...ακόμη και όταν εκείνοι δεν το ξέρουν...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 20:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Αγαπητή Φίλη Avalon, πολύ σωστό αυτό που είπες. Όμως θα επιμείνω σ αυτό που έγραψα στην προηγούμενη συνδρομή μου. Κανείς δεν παίρνει την θεία χάρις αν δεν έχει εργαστεί επάνω σ αυτή. Εφ όσον την αξίζει την παίρνει. Η διαφορά όμως αυτού που λέω εγώ, με αυτή την κοινή δοξασία και πίστη που επικρατεί, δηλαδη ότι η χάρις του θεού δίδεται σχεδόν απλόχερα, ακόμα και σ αυτούς που δεν έχουν εργαστεί, είναι ότι έχουμε συνηθήσει να δίνουμε βάση περισσότερο στα φαινόμενα και περισσότερο προσπαθούμε να βγάλουμε συμπέρασμα μελετώντας ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΟΣ. Απόροια λοιπόν και επεξήγησή μου:
Άνθρωποι λοιπόν σαν τον κ Νίκο και όλοι αυτοί που δέχονται την θεία χάρη (που όπως είπα, εγώ δεν την βλέπω σαν χάρισμα αλλά σαν προσωπικό κέρδος του κάθε ενός που εργάζεται και την δικαιούται), ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΑΣΤΕΙ
και την κέρδισαν ΟΧΙ ΜΟΝΟ Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ αλλά ΚΑΙ στις ΠΡΟΗΓΟΫΜΕΝΕΣ.
Και βέβαια ο θεός ΞΕΡΕΙ ΠΟΫ την δίνει διότι γνωρίζει ΚΑΙ τις προηγούμενες ζωές του κάθε ενός. ΕΜΕΙΣ δεν ξέρουμε και γι αυτό έχουμε βγάλει εσφαλμένα αυτό το συνπέρασμα.
Όσο γιά την πρώτη ερώτηση που μου έκανες το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απλά ξέρω. Συγνώμη.
Φιλάκια πολλά στο μικρό και τις ευχές μου οικογενειακώς στην οικογένεια.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2004, 09:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι. Θα ήθελα να απαντήσω στον φίλο που με αποκάλεσε αδαή. Αγαπητέ φίλε αν θα έκανες τον κόπο να κοιτάξεις τον φάκελλό μου στο εσωτέρικα θα έβλεπες ότι δεν είμαι και τόσο αδαής όσο νομίζεις. Βέβαια ακολουθώ την ρήση του Σωκράτη ο οποίος έλεγε: ¨Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..." Όσο για την απάντησή μου πίστευα ότι θα καταλάβαινες ότι είχε έναν τόνο ειρωνίας, γιατί δεν ήθελα να γίνω πιο δηκτικός. Και αφού δεν κατάλαβες το πνεύμα μου και άλλωστε γιατί να μπεις στον κόπο να το κάνεις επανέρχομαι. Κατ' αρχήν επανερχόμενος θα πω ότι άνθρωποι οι οποίοι κάνουν χρήση ψυχοδηλωτικών ουσιών μπορούν να έχουν παρόμοιες και σημαντικότερες εμπειρίες ανάλογες με αυτές που έχουν άνθρωποι που κάνουν χρόνια άσκηση. Όμως μακριά απο εμάς γιατί αν δεν είσαι έτοιμος να¨"δεις" κάποια πράγματα την στιγμή που ανοίγουν οι "πύλες" αλλοίμονό σου. Άλλωστε χιλιάδες περιπτώσεις έχουν αναφερθεί για άτομα τα οποία τρελλάθηκαν ή αυτοκτόνησαν εξαιτίας των αποτελεσμάτων απο την χρήση αυτών των ουσιών. Διαβάζοντας λοιπόν την εμπειρία του ανθρώπου αυτού δεν μου έδειξε ότι αυτό ήταν ένα άτομο το οποίο είχε μακροχρόνια εντρυφήσει στο θέμα. Μάλλον και εφόσον δεν ήταν αποτέλεσμα κάποιας ουσίας έγινε ξαφνικά ίσως γιατί για κάποιο λόγο ο ίδιος το ζήτησε ή το προκάλεσε. Και τώρα θα μπω στο κυρίως ζήτημα για μένα. Όπως είπε ο Ιησούς ως μεγάλος διδάσκαλος΄και όχι ώς υιός Θεού όπως μας λένε στα παραμύθια της εκκλησίας, "μην ρίπτετε τα διαμάντια εις τους χοίρους" και γιατί είναι επικίνδυνο αλλά και γιατί δεν έχει νόημα. Κατ' αρχήν όσο καλή περιγραφή και να κάνει κάποιος μια εμπειρία αυτού του είδους είναι καθαρά βιωματική και δεν μεταφέρεται. Δεύτερον είναι γνωστό και επιβάλλεται απο όλους τους σχετικούς χώρους ώς άγραφος κανών ότι απαγορεύεται να ανακοινώνεις την εμπειρία σου στους πολλούς ακόμα και στους συνοδοιπόρους σου με εξαίρεση τον δάσκαλό σου. Τρίτον πρέπει αυτός που το κάνει να σκεφτεί ότι κάνει και κακό στην πνευματική πορεία άλλων ανθρώπων γιατί το να μεταφέρει την δική του εμπειρία τους δημιουργεί υπερβολική προσδοκία με αποτέλεσμα αν αυτό δεν γινει να απογοητευτούν. Γιατί το πότε και γιατί θα συμβεί στον καθένα κάτι παρόμοιο δεν είναι θέμα συνταγής αλλά χρειάζεται ο κατάλληλος χρόνος και αυτό θα το αποφασίσει το κοσμικό δίκτυο. Με την ευκαιρία θελω να μεταφέρω ότι δύο είναι οι μεγάλοι κίνδυνοι για έναν εσωτεριστή. Ο πρώτος είναι όταν αποκτήσει κάποιες ειδικές ικανότητες να εκδηλώσει φαινόμενα αλαζονείας και ανωτερότητας απέναντι στους άλλους ανθρώπους με αποτέλεσμα να κολλήσει στον στάδιο του αποκρυφιστή και να μείνει εκεί ή ακόμα και να γυρίσει πίσω. Το άλλο είναι αυτο που είπα πριν. Η υπερβολική του προσδοκία για σύντομα αποτελέσματα να τον απογοητεύσει πολύ γρήγορα και να τα παρατήσει.
Αυτά είχα να πω στους αγαπητούς μας φίλους εδω και θα πω ξανά με πολύ αγάπη. Παιδιά μην μεταφέρετε τέτοιου είδους εμπειρίες μέσα απο εδω...
Πάντα φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2004, 23:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Αγαπητοί φίλοι. Θα ήθελα να απαντήσω στον φίλο που με αποκάλεσε αδαή. Αγαπητέ φίλε αν θα έκανες τον κόπο να κοιτάξεις τον φάκελλό μου στο εσωτέρικα θα έβλεπες ότι δεν είμαι και τόσο αδαής όσο νομίζεις. Βέβαια ακολουθώ την ρήση του Σωκράτη ο οποίος έλεγε: ¨Εν οίδα ότι ουδέν οίδα..." Όσο για την απάντησή μου πίστευα ότι θα καταλάβαινες ότι είχε έναν τόνο ειρωνίας, γιατί δεν ήθελα να γίνω πιο δηκτικός. Και αφού δεν κατάλαβες το πνεύμα μου και άλλωστε γιατί να μπεις στον κόπο να το κάνεις επανέρχομαι.


Καλέ μου φίλε Απέρριτε, φίλη είμαι και εγώ σε έγραψα αδαή...
Φυσικά και εάν το εξέλαβες τόσο "βαριά" σου ζητώ συγνώμη. Μα νομίζω ότι τελικά λέμε το ίδιο πράγμα για την μεταφυσική εμπειρία του κου Νίκου Ιωαννίδη.
quote:

Κατ' αρχήν επανερχόμενος θα πω ότι άνθρωποι οι οποίοι κάνουν χρήση ψυχοδηλωτικών ουσιών μπορούν να έχουν παρόμοιες και σημαντικότερες εμπειρίες ανάλογες με αυτές που έχουν άνθρωποι που κάνουν χρόνια άσκηση. Όμως μακριά απο εμάς γιατί αν δεν είσαι έτοιμος να¨"δεις" κάποια πράγματα την στιγμή που ανοίγουν οι "πύλες" αλλοίμονό σου. Άλλωστε χιλιάδες περιπτώσεις έχουν αναφερθεί για άτομα τα οποία τρελλάθηκαν ή αυτοκτόνησαν εξαιτίας των αποτελεσμάτων απο την χρήση αυτών των ουσιών.


Να λοιπόν γιατί σου έγραψε για το πόσο εύκολο είναι να ξεχωρίσεις τον επιρεασμένο από ναρκωτικές ουσίες και εκείνον που πάλεψε να γίνει εσωτεριστής.
quote:

Διαβάζοντας λοιπόν την εμπειρία του ανθρώπου αυτού δεν μου έδειξε ότι αυτό ήταν ένα άτομο το οποίο είχε μακροχρόνια εντρυφήσει στο θέμα. Μάλλον και εφόσον δεν ήταν αποτέλεσμα κάποιας ουσίας έγινε ξαφνικά ίσως γιατί για κάποιο λόγο ο ίδιος το ζήτησε ή το προκάλεσε. Και τώρα θα μπω στο κυρίως ζήτημα για μένα. Όπως είπε ο Ιησούς ως μεγάλος διδάσκαλος΄και όχι ώς υιός Θεού όπως μας λένε στα παραμύθια της εκκλησίας, "μην ρίπτετε τα διαμάντια εις τους χοίρους" και γιατί είναι επικίνδυνο αλλά και γιατί δεν έχει νόημα. Κατ' αρχήν όσο καλή περιγραφή και να κάνει κάποιος μια εμπειρία αυτού του είδους είναι καθαρά βιωματική και δεν μεταφέρεται. Δεύτερον είναι γνωστό και επιβάλλεται απο όλους τους σχετικούς χώρους ώς άγραφος κανών ότι απαγορεύεται να ανακοινώνεις την εμπειρία σου στους πολλούς ακόμα και στους συνοδοιπόρους σου με εξαίρεση τον δάσκαλό σου. Τρίτον πρέπει αυτός που το κάνει να σκεφτεί ότι κάνει και κακό στην πνευματική πορεία άλλων ανθρώπων γιατί το να μεταφέρει την δική του εμπειρία τους δημιουργεί υπερβολική προσδοκία με αποτέλεσμα αν αυτό δεν γινει να απογοητευτούν. Γιατί το πότε και γιατί θα συμβεί στον καθένα κάτι παρόμοιο δεν είναι θέμα συνταγής αλλά χρειάζεται ο κατάλληλος χρόνος και αυτό θα το αποφασίσει το κοσμικό δίκτυο. Με την ευκαιρία θελω να μεταφέρω ότι δύο είναι οι μεγάλοι κίνδυνοι για έναν εσωτεριστή. Ο πρώτος είναι όταν αποκτήσει κάποιες ειδικές ικανότητες να εκδηλώσει φαινόμενα αλαζονείας και ανωτερότητας απέναντι στους άλλους ανθρώπους με αποτέλεσμα να κολλήσει στον στάδιο του αποκρυφιστή και να μείνει εκεί ή ακόμα και να γυρίσει πίσω. Το άλλο είναι αυτο που είπα πριν. Η υπερβολική του προσδοκία για σύντομα αποτελέσματα να τον απογοητεύσει πολύ γρήγορα και να τα παρατήσει.
Αυτά είχα να πω στους αγαπητούς μας φίλους εδω και θα πω ξανά με πολύ αγάπη. Παιδιά μην μεταφέρετε τέτοιου είδους εμπειρίες μέσα απο εδω...
Πάντα φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...



Απέρριτε σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2004, 14:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Γκουρού Νανάκ είπε: <<Μπορεί να διαβάζει κανείς για μήνες, αν όχι για χρόνια. Ίσως να περάση και όλη του τη ζωή διαβάζοντας με κάθε του ανάσα. Μόνο ένα πράγμα, ( η ένωση της ψυχής με το Άγιο Σάμπντ ) θα μπορεί να κανονίση το λογαριασμό του όλα τα άλλα είναι σκόνη, που σκορπίζει με τον άνεμο>>.

Ο Κρίσνα είπε: <<Εκείνος που καταλαβαίνοντας το τέλος που πλησιάζει, κλείση όλους τους δρόμους προς τις αισθήσεις, ανακόψη τις ενέργειες του νου που τον κάνουν να αφαιρήται και συγκεντρώση την προσοχή του στο μετωπό του, στο κέντρο των ματιών, έχει κερδίσει τη μεγαλύτερη ευδαιμονία. (Γκιτά VIII 10-13)>>.

Ο Βούδας είπε: <<Ο νους και οι διάφορες λειτουργίες του είναι τα κύρια εμπόδια στο δρόμο για να γνωρίσει κανείς την Νιρβάνα. Όλα όσα ένας "ιδιαίτερος" θνητός μπορεί να ξέρει για τον <<ΨΥΧΙΚΟ ΦΩΤΙΣΜΟ>>, είναι ότι η παρούσα ύπαρξή του, οποιαδήποτε και αν είναι η φύση της, είναι το αποτέλεσμα της συμπεριφοράς του κατά την διάρκεια όλων των προγενεστέρων υπάρξεών του. Αλλά ο τωρινός τρόπος ενεργείας του μπορεί να σηκώσει το δίσκο του ζυγού που υποκλίνει, είτε να χαλάσει ακόμα περισσότερο την ισορροπία. Ένας άνθρωπος μπορεί ν' αποδεσμευτεί τόσο επιτυχώς απ' το Κάρμα του, όσο οι προσπαθειές του καθιστούν περιττή κάθε άλλη ενσαρκωση απάνω στη γή.>>

Ο Ιησούς είπε: [b]<<Δεν έρχεται η βασιλεία του Θεού ούτως ώστε να παρατηρήται. Ουδέ θελουσιν ειπεί, εδώ, ή Ιδού εκεί. Διότι η βασιλεία του Θεού είναι εντός υμών. (Λουκάς ΙΖ, 20-21)>>.

Ο Μωάμεθ είπε: [b]<<Άν σιωπήσουν ξέρε, πως ακολουθούν τις άτακτες επιθυμίες τους. Υπάρχει μεγαλύτερη τύφλωση απ'το να παρασύρεται κανένας από τα πάθη του, μακρυά από το θείο Φώς! Γιατί ο Θεός δεν φωτίζει τους κακούς. Τους Κάναμε να ΖΗΣΟΥΝ τη φλόγα της πίστης, για να τους βγάλουμε από την παραπλάνησή τους. (Κοράνι Κεφ. 28, ΕΔΑ. 50-51)>>.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.......
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΠΙΟ ΛΑΚΩΝΙΚΑ ΑΠ ΟΛΟΥΣ
ΣΕ ΔΥΟ ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ
ΤΟ ΛΑΚΩΝΙΖΕΙΝ ΕΣΤΙ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 10:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Ο Ιησούς είπε: <<Δεν έρχεται η βασιλεία του Θεού ούτως ώστε να παρατηρήται. Ουδέ θελουσιν ειπεί, εδώ, ή Ιδού εκεί. Διότι η βασιλεία του Θεού είναι εντός υμών. (Λουκάς ΙΖ, 20-21)>>.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.......
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΠΙΟ ΛΑΚΩΝΙΚΑ ΑΠ ΟΛΟΥΣ
ΣΕ ΔΥΟ ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ
ΤΟ ΛΑΚΩΝΙΖΕΙΝ ΕΣΤΙ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ?




Καλή μου φίλη ΨΥΧΗ καλώς ήρθες στη μεγάλη παρέα του site esoterica.gr και σε χαιρετώ μια και είναι η πρώτη φορά που συναντιόμαστε σε κάποιο topic εδώ "έσω".

Καλή μου φίλη, ΟΛΟΙ οι Μεγάλοι Διδάσκαλοι -όπου ο καθέ ένας ήρθε στη δική του εποχή- μας διδάσκουν την αλήθεια της επιστροφής. Την αληθινή διαδρομή για την ώρα της Μεγάλης Ένωσης.
Έτσι για εμας που έχουμε "εντρυφήσει" στην Χριστιανική Διδαχή είναι πολύ πιο εύκολο να αντιληφθούμε τους θειους λόγους του Ιησού Χριστού,
Να λοιπόν η απάντηση στο ερωτημά σου...
Διότι το ίδιο ερώτημα μπορεί να έχει και ένας Βουδιστής ή ένας Σιχ που έχουν το ίδιο θείο Νέκταρ, την ίδια αλήθεια, αλλά από διαφορετική πηγή...Και να έχουν την ίδια ακριβώς απάντηση!
Σε χαιρετώ φίλη [b]ΨΥΧΗ
.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 11:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ-ΛΑΟΙ ΚΛΠ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ
ΑΝ ΕΙΧΑ ΓΕΝΗΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΘΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ?
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Ο ΠΑΝΣΟΦΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΝΑ ΕΠΕΛΕΞΕ ΤΜΗΜΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ ?
ΠΑΝΤΟΣ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ
( ΤΥΧΕΡΟΙ-ΕΞΥΠΝΟΙ )ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΠΡΕΨΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΠΙΟ ΟΥΣΙΩΔΗΣ ΠΙΟ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ
ΑΥΤΟ ΕΝΟΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΣΕΙΡΕΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΕΝΑΝΤΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΟ ΝΟΗΜΑ
ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΟΦΟΣ ΠΕΡΝΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΛΟΓΙΑ
ΑΡΑ Ο ΣΟΦΟΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ

???????????

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΠ ΑΥΤΟΥ ?

ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 22:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά για άλλον λόγο ήλθα ξανά σε αυτή τη Συζήτηση, αλλά μου φαίνεται δεν θα αποφύγω να πω την άποψή μου πάνω σε κάποια ζητήματα που έθεσε ο/η ΨΥΧΗ, μια που μας προσκάλεσε και τόσο ευγενικά να πούμε κάτι πάνω σε αυτά που έγραψε!

"Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΠΙΟ ΛΑΚΩΝΙΚΑ ΑΠ ΟΛΟΥΣ
ΣΕ ΔΥΟ ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ
ΤΟ ΛΑΚΩΝΙΖΕΙΝ ΕΣΤΙ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ

ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ?"

Εκτός του ότι τα λόγια τα οποία μας παραθέτεις ίσως αναφέρονται γενικά στο ίδιο πράγμα, όμως ειδικότερα σε κάποια αναλύονται περισσότερο ορισμένες σημαντικές συνιστώσες που προφανέστατα εξυπηρετούν τη σκοπιμότητα του ευρύτερου κειμένου στο οποίο εντάσσονται και υπάρχουν και άλλα θέματα προς συζήτηση(όπως το ότι οι Υψηλές Οντότητες όπως ο Βούδας, ο Χριστός, Ο Κρίσνα, οι οδηγοί της Ανθρωπότητας, δεν κατέγραψαν οι ίδιοι τα λόγια τους, αλλά αυτό έγινε μέχρι και αρκετούς αιώνες μετά, ως πεμπτουσία τους, από τους μεταγενέστερους μαθητές/συγγραφείς ή το ότι κάποια λόγια είναι περισσότερο ή και καθαρά "θρησκευτικά", ενώ κάποια άλλα καθαρά "Φιλοσοφικά" ...) υπάρχει και το εξής:

"Το Λακωνίζειν εστί Φιλοσοφείν" βέβαια, όπως έχει ειπωθεί, αλλά...
Το "Φιλοσοφείν" δεν είναι και απαραίτητα μόνον "Λακωνίζειν"! Και ούτε μπορούμε να εξάγουμε νομίζω συμπεράσματα ποιοτικά για το ενα Σύστημα Ιδεών ή το άλλο μόνον και μόνον από το πόσο Λακωνικά ή όχι είναι αυτά...

Θέλω να πιστεύω ότι χρειάζεται να συνυπολογίσουμε περισσότερους παράγοντες από αυτόν, εάν βέβαια είναι ανάγκη να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία της Σύγκρισης με σκοπό την κατηγοριοποίηση σε Καλύτερο, λιγότερο καλό κ.ο.κ.

"ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΟΦΟΣ ΠΕΡΝΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΛΟΓΙΑ
ΑΡΑ Ο ΣΟΦΟΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ"

Συμφωνώ κι εγώ στο ότι ο Σοφός Άνθρωπος θα είναι και Λιτός και Απλός. Όλες οι Οντότητες των οποίων παρεθέτεις λόγια(εκτός από τον Γκουρού Νανάκ που νομίζω πως μου διαφεύγει) ήταν όσο λιτοί χρειάστηκε στα λόγια τους νομίζω. Όμως και πάλι, δεν είναι η λιτότητα το μόνο προνόμιο του Σοφού...

Προτιμώ προσωπικά να σκέφτομαι σύμφωνα με τον παρακάτω κανόνα σχετικά με τον Σοφό Άνθρωπο:
"Ο Σοφός γνωρίζει πραγματικά και χωρίς ενδοιασμούς τι πρέπει ακριβώς να κάνει, σε οποιαδήποτε στιγμή, σε οποιονδήποτε χώρο και κάτω από τις οποιεσδήποτε συνθήκες έτσι ώστε να επιτύχει τον Πνευματικό του Στόχο"

Αν είναι να πει μία μόνον φράση απαράμιλλης λιτότητας και μεγαλοσύνης το κάνει, εάν είναι να πει τόσα πολλά λόγια και με τέτοια περιπλοκότητα, ικανή να "βραχυκυκλώσει" τη λογική των Μαθητών το κάνει, εάν είναι να σιωπήσει το κάνει... (και τόσα άλλα που μπορεί να κάνει φυσικά).

"ΠΑΝΤΟΣ ΤΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ( ΤΥΧΕΡΟΙ-ΕΞΥΠΝΟΙ )ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΠΡΕΨΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ
ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ ΠΙΟ ΟΥΣΙΩΔΗΣ ΠΙΟ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ"

Τώρα φυσικά, δεν μπορώ να γνωρίζω ποια είναι ακριβώς τα σημάδια αυτά, πάντως, μιας και καταλήγεις στην Θρησκεία μας ως Έλληνες, θα πρέπει να σου πω ότι τουλάχιστον εδώ το επιχείρημα περί μεγαλύτερης εξυπνάδας μας καταρρίπτεται κάπως μιας και την βασική τουλάχιστον Θρησκεία της κλασικής ελληνικής Αρχαιότητας δεν μπορέσαμε να την συντηρήσουμε σε βάθος χρόνου και πλέον, εδώ και 2000 χρόνια, έχουμε μία διαφορετική Θρησκεία από αυτή των Αρχαίων Ελλήνων, μάλιστα μια Θρησκεία που οι ρίζες της, και η πρωταρχική της θεμελίωση προήλθε από μία άλλη περιοχή του κόσμου...
Φυσικά αυτό δεν κάνει την μία θρησκεία "καλύτερη" ή "χειρότερη" από την άλλην, απλά δεν βρίσκω μία τόσο μεγάλη συνοχή με την συνολική μας ιστορική πορεία.

-----------------------------------------------------------------

Να επανέλθω όμως τώρα στον αρχικό λόγο για τον οποίο ήθελα να γράψω σε αυτή τη Συζήτηση, μιας και στη 2η σελίδα της το είχαμε συζητήσει πριν από λίγες ημέρες.

Με χαρά μας, σας ανακοινώνουμε ότι μία ακόμη Δυναμική Συνέντευξη θα προστεθεί σε αυτές που φιλοξενούνται στον Χώρο των Forums του ESOTERICA, αυτή από τα "Ομακοεία Τρικάλων και Θεσσαλονίκης"!!

Η επίσημη ανακοίνωσή της, μαζί με κάποιες εισαγωγικές απαραίτητες πληροφορίες που θα τη συνοδεύσουν, θα γίνει μέσα στις επόμενες ημέρες, στην παράλληλη σχετική, ανοικτή Συζήτηση, πάντα μέσα στο Forum Απόψεις, Προτάσεις κ.ά..


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2004, 23:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Admin σε χαιρετώ.
Άλλη μία φορά οφείλω να ομολογησω ότι με καταπλήξατε με την νέα φιλοξενία που θα έχετε στο esoterica.gr!
Ευχαριστώ πρώτα τον Κύριο Κατσιάμπα, μετά τους συνεργάτες σας και φυσικά εσένα για όλες τις ΕΣΩ ευκαιρίες.
Τώρα έτσι για την ιστορία. Ο Γκουρού Νανάκ (1469-1539), καλέ μου είναι: Ο ονομαστός Άγιος του Πάντζαμπ. Ο Πρώτος από τους δέκα Σίχκ-Γκουρού. (κάτι ανάλογο του Βούδα για τους βουδιστές).
Σε χαιρετώ Admin.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 11:16:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΟΦΟΣ ΠΕΡΝΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΛΟΓΙΑ
ΑΡΑ Ο ΣΟΦΟΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΤΥΠΩΣΕ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΑ

Αγαπητή ΨΥΧΗ... το ότι ο Χριστός απάντησε έτσι σε αυτή την περίσταση δεν μας λέει κάτι για την σοφία του...
Κάτσε και σκέψου πόσες φορές απάντησε έτσι και πόσες φορές απάντησε με παραβολές και με αλληγορίες...
Οι μοναχοί Ζεν δηλαδή που απαντούσαν σε ερωτήσεις αδαών με ιστορίες ήταν λιγότερο σοφοί


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 16:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ADMIN KAI AVALLON
ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ

ΠΑΝΤΟΣ Η ΣΩΣΤΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ-ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ( ΣΑΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ )ΔΙΝΕΙ ΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΑΤΙΑΖΩ........

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2004, 16:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΣΕΙΝΗΔΗΤΟ ΜΟΥ
Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΩ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΨΕ Ο ADMIN
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΦΟ ?
ΛΕΣ ?
ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΜΗΧΑΝΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΠΑΝΤΟΣ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 00:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά, αγαπητέ ΨΥΧΗ, χαίρομαι που το μήνυμά που κατέθεσα παραπάνω σου ήταν χρήσιμο!

Θα συμφωνήσω σαφώς με τα λόγια σου:
"ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΜΗΧΑΝΗ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ
ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΠΑΝΤΟΣ ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ..."

Αγαπητή μου zezmperg, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!
Όσο για τα καλά σου λόγια προς τους Συνεργάτες του ESOTERICA, ειλικρινά σε ευχαριστούμε και ευχαριστούμε και όλους αυτούς τους Φίλους μας και Φίλους της Αναζήτησης που είναι αυτοί που κάνουν, τόσο καιρό τώρα, το ESOTERICA, αυτήν την προσπάθεια Ψυχής, μία Πραγματικότητα! Όταν νιώθουμε πως το "Νερό" που βοηθούμε να ρεύσει πιο ελεύθερο στα αυλάκια του κάνει κάποιους Σπόρους στις "Καρδιές" των Ανθρώπων να ριζώσουν, να βλαστήσουν, να βγάλουν φύλλα ακόμη και Άνθη, το δικό μας Ηθικό ενδυναμώνεται και ταυτόχρονα... μεγαλώνει και η Ευθύνη.

Εύχομαι, αλήθινά σου λέω, να μπορούμε να στεκόμαστε στο ύψος που απαιτείται για να την φέρουμε εις πέρας, για όσο καιρό αυτό μας ζητείται. Και σε αυτό το "Παιγνίδι", δυστυχώς ή ευτυχώς, ευτυχώς νομίζω, συμμετέχουμε ΟΛΟΙ μας: Υπεύθυνοι, Συνεργάτες και Φίλοι!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 08:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΕΙΧΑ ΓΕΝΗΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΘΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ

Ο Paul Brunton στο "Τhe secret of India"λέει πάνω σε αυτό:
Aν οι απόψεις μας για την ζωή πρόκειται να καθορίζονται πέρα ως πέρα από ένα απλό θέμα χώρου, από το γεγονός ότι γεννηθήκαμε στο Μπρίστολ αντί για την Βομβάη, τότε δεν αξίζουμε τον τίτλο του πολιτισμένου ανθρώπου...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 11:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]

Ο Paul Brunton στο "Τhe secret of India"λέει πάνω σε αυτό:
Aν οι απόψεις μας για την ζωή πρόκειται να καθορίζονται πέρα ως πέρα από ένα απλό θέμα χώρου, από το γεγονός ότι γεννηθήκαμε στο Μπρίστολ αντί για την Βομβάη, τότε δεν αξίζουμε τον τίτλο του πολιτισμένου ανθρώπου...

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

ΕΞΑΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΑΣΙΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΟΛΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ

ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΥΨΗΛΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ( ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ )ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ

Ο ΧΟΡΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΑΝ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΚΑΠΟΙΑ ( ΘΕΊΚΑ ) ΣΤΑΝΤΑΡΣ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ( ΣΟΦΙΑΣ ) ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ......
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ?
ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΤΟ 10
ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΤΟ 2

ΛΥΠΑΜΕ ΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ

ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΚΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ

ΑΚΟΥΣΤΕ ΕΝΑ ΔΕΛΤΙΟ ΕΙΔΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΖΩ ΣΕ ΟΥΤΟΠΙΑ

ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΛΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2004, 11:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:


Αγαπητή μου zezmperg, σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!
Όσο για τα καλά σου λόγια προς τους Συνεργάτες του ESOTERICA, ειλικρινά σε ευχαριστούμε και ευχαριστούμε και όλους αυτούς τους Φίλους μας και Φίλους της Αναζήτησης που είναι αυτοί που κάνουν, τόσο καιρό τώρα, το ESOTERICA, αυτήν την προσπάθεια Ψυχής, μία Πραγματικότητα! Όταν νιώθουμε πως το "Νερό" που βοηθούμε να ρεύσει πιο ελεύθερο στα αυλάκια του κάνει κάποιους Σπόρους στις "Καρδιές" των Ανθρώπων να ριζώσουν, να βλαστήσουν, να βγάλουν φύλλα ακόμη και Άνθη, το δικό μας Ηθικό ενδυναμώνεται και ταυτόχρονα... μεγαλώνει και η Ευθύνη.

Εύχομαι, αλήθινά σου λέω, να μπορούμε να στεκόμαστε στο ύψος που απαιτείται για να την φέρουμε εις πέρας, για όσο καιρό αυτό μας ζητείται. Και σε αυτό το "Παιγνίδι", δυστυχώς ή ευτυχώς, ευτυχώς νομίζω, συμμετέχουμε ΟΛΟΙ μας: Υπεύθυνοι, Συνεργάτες και Φίλοι!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------



Σε χαιρετώ Admin.
Ναι καλέ μου Admin, είδα καθαρά πια -"πάω" 8 μήνες κοντά σας- την ΑΔΟΛΗ προσπάθεια ΨΥΧΗΣ, από το δικό σας μέρος. Και τούτη η αγνή προσπάθεια κατάθεσης, για έναν ελεύθρερο εσωτερισμό, μακριά από διάφορες ταμπέλες συστημάτων, ήταν που μου έδωσε την αφορμή για να γεννηθεί η εμπιστοσύνη στους λόγους της ύπαρξης σας, σαν site.

Τώρα τα διάφορα προβληματάκια που δημιουργού ντε, πολλές φορές από το διαφορετικό γραπτό λόγο της κάθε οντότητας, όπου εδώ μέσα καταθέτει της ψυχής της το απάυγασμα. Πιστεύω, πως εαν υπάρχει η καλή θέληση από εμάς, όλους μας, ξεπερνιόνται σχετικά εύκολα.

Σίγουρα λοιπόν καλέ μου, πως, το "Νερό" -όσο θα υπάρχουμε όλοι με καλή θέληση- θα ρέει στα αυλάκια ελεύθερο για να κάνει τους σπόρους του ΑΛΗΘΙΝΟΎ εσωτερισμού στην καρδιά και στο μυαλό γερά φυτά! Και εμείς θα ανέβουμε -όπως στο παιδικό παραμύθι, στη φασολιά- επάνω τους για να γνωρίσουμε το ΘΕΙΟ ΕΣΩ ΜΑΣ.

Σε χαιρετώ Admin.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 23:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Πλάτωνα κάπου εδώ .....
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΨΥΧΗ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


173 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2004, 13:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΨΥΧΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
ΗΡΘΑ ΚΙ ΕΔΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ
ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΟΥ ΚΑΙ
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΧΕΤΕ ΣΕ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

ΑΛΛΑ .......... ΑΥΤΗ ΕΔΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....

http://tovima.dolnet.gr/demo/owa/tobhma.print_unique?e=B&f=14177&m=H01&aa=1&cookie=

ΕΧΕΙ ΟΥΣΙΑ !

ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ !!

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ !!!

ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΦΙΕΡΩΣΤΕ 5-10 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΤΕ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΣΑΝ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy