ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μια μεταφυσική εμπειρία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 13:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

quote:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

quote:
Εκείνο όμως που βλέπω είναι ότι εδώ, σχεδόν ΚΑΝΈΝΑΣ δεν το προσεξε......

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ ΕΝΤΟΝΩΣ...
ΠΑΙΔΙΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΟΣΤΑΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ. ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΠΟΚΟΜΙΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΓΩ, ΕΚΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΝΑ ΣΙΩΠΗΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ, ΚΙ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ, ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.



Mariha2912 σε χαιρετώ. Ίσως να έχεις δίκιο -και σου ζητώ συγνώμη εάν πράματι ετούτη η φράση μου σε στεναχώρεσε- μα όμως είναι-ήταν και ο αριθμός της "αναγνωσημότητας" του topic χαμηλός ήταν κιόλας αρκετό καιρό "θαμένο" στα αζήτητα...Έτσι και την έγραψα...

Καλή μου φίλη Avallon σε ευχαριστώ. Πάντως να ξέρεις άγνοια μεγάλη άγνοια υπάρχει στο κεφάλι μου...
Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 21:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Χαίρομαι ιδιαίτερα γιά την τιμή που παίρνω μπαίνοντας έστω και γιά λίγο Σ ΑΥΤΟ το topic.
Είμαι κυριωλεκτικά σοκαρισμένος απο την στιγμή που διάβασα αυτήν την εμπειρία (περίπου πριν 10 ημέρες). Ακόμα είμαι σε σοκ.
Είναι πράγματι μιά ΑΛΗΘΙΝΗ ΕΜΠΕΙΡΪΑ που ανήκει αποκλειστικά και μόνον στους εσωτεριστές που έχουν πραγματώσει το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ της ΕΣΩΤΕΡΚΗΣ ΑΤΡΑΠΟΥΣ. Είναι ΤΟ ΔΩΡΟ και Η ΓΝΩΣΗ της ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗΣ ΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ σ αυτούς που κοντεύουν να φθάσουν στο τέλος του μονοπατιού αυτού. Ειναι μιά εμπειρία-γνώση ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ στους αμύητους και στο ευρύ κοινό. Η δημοσίευση αυτή, μοναδική στα χρονικά απ όσο γνωρίζω, μου δημιούργησε αρκετές απορίες.
ΟΜΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΕΙ Ή ΟΧΙ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
ΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ. Τα κέρδη από την μελέτη και την συνειδητοποίηση όλου αυτού του θέματος και της εμπειρίας, γιά τον ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΜΑΣ, θα είναι μοναδικά και ιδιαίτερα. Και το κυριώτερο : Δεν πρόκειται κατά την γνώμη μου να ξαναβρούμε άλλη τέτοια ευκαιρία, εκτός και καταφέρουμε να την βιώσουμε εμείς.
Από αυτήν την εμπειρία και τον στην συνέχεια διάλογό της, έχουμε να κερδίσουμε όλοι. Δηλαδή ΚΑΙ οι εσωτερστές,ΚΑΙ οι ίδιοι οι ενδιαφερόμενοι, άλλά ακόμα και ΜΗ ενδιαφερόμενοι. Το ΜΟΝΟ που χρειάζεται από όλους είναι Η ΠΕΡΙΣΣΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ.
Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από έναν μικρό Αναζητητή στον αγαπητόν μας Thoth γιά την προσφορά του με την δημοσίευση του θέματος αυτού.Και ένα ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΖΗΣΑΝΤΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ αυτή.
Εύχομαι η δημοσίευση αυτή να φέρει τα σωστά αποτελέσματά της.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2004, 22:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να πω επίσης κάτι σε αυτόν που είπε ότι το σάϊτ αυτό είναι σαν ένα νηπιαγωγείο...

Στις αίθουσες των νηπιαγωγείων δεν υπάρχουν μόνο νήπια...υπάρχουν και δασκάλοι...

ΤΗΟΤΗ ... ε νομίζω σα σώ(γαμπρος) που είσαι δικαιωματικά σου δώσανε και ένα "αντικλείδι"...

Καλή σας νύχτα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 01:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στις αίθουσες των νηπιαγωγείων δεν υπάρχουν μόνο νήπια...υπάρχουν και δασκάλοι...

Νομίζω Avallon ότι έχεις απόλυτο δίκιο.

Μακάρι όλοι εδώ μέσα να είμαστε νήπια σε αυτά που δεν ξέρουμε και δάσκαλοι σε αυτά που ξέρουμε. Τότε το Esoterica.gr θα έχει πλησιάσει στον στόχο του.

ΤΗΟΤΗ - Ο σώγαμπρος

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 01:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας έπειτα από πολλές μέρες

Ειλικρινά το κείμενο ήταν συγκλονιστικό !...
Η εμπειρία αυτού του απλού ανθρώπου, αυτού του απόφοιτου του Δημοτικού, του εκλεκτού στην επιλογή είναι ένα πολυδιάστατο μήνυμα για όλους μας...
Εκεί που ανατρίχιασα, ήταν όταν στο Β' Μέρος μου θύμισε κάτι που μου είχε πεί όταν ήμουν παιδί, σ' ένα χωριό των Βαρδουσίων της Φωκίδας, ένας γέρος βοσκός...

"Παιδί μου, μη ξεχνάς να Χαιρετάς τον Ήλιο, τις ώρες που σου επιτρέπει και σε προσκαλεί να το κάνεις...
Στην Ανατολή και στη Δύση Του !!!...
Είναι μεγάλη αμαρτία να βασιλεύει κι εμείς να ασχολούμαστε μ΄ ένα σωρό άλλα πράγματα, χωρίς να καταδεχόμαστε να του ρίξουμε μια ματιά και να τον ευχαριστήσουμε, που με τη παρουσία του στα ουράνια μας χάρισε τη ζωή...Μεγάλη αμαρτία...Δεν χρειάζονται πολλά...Ένα ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΠΑΤΕΡΑ, ΑΞΙΩΣΕ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΚΙ ΑΥΡΙΟ...λίγες λεξούλες μονάχα...κι ακόμα να ξυπνάς καμιά φορά νωρίς το πρωί, μόνο και μόνο για να τον τιμήσεις που έρχεται να μας φωτίσει...όπως θα έκανες αν εκείνη την ώρα ερχόταν κάποιο αγαπημένο σου πρόσωπο...
Μη ξεχάσεις γιε μου αυτά που σου λέω...νά χεις την ευχή μου..."

Σας χαιρετώ όλους σας

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 03:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου thoth:
quote:
Τώρα για τον... γαμπρό και τον... πεθερό Ο πεθερός-ADMIN δείχνει κάποια εκτίμηση και σεβασμό στον... γαμπρό-ΤΗΟΤΗ λόγω του... προτέρου εντίμου και πολύμοχθου συνεργατικού τους βίου, για αυτό εξάλλου αν και παραιτήθηκε, ο... "γαμπρός", από Διαχειριστής του χάρισε το δικαίωμα να έχει email με την διεύθυνση του Esoterica.gr.

Ξέρεις πολύ καλά, όπως το ξέρω κι εγώ, ότι το πραγματικό δικαίωμα δεν χαρίζεται... κερδίζεται!

Κι εσύ, παρότι δεν είσαι αυτή τη στιγμή Μέλος της Ομάδας Συνεργατών του ESOTERICA, εντούτοις είσαι - και πιστεύω, ή μάλλον το εύχομαι ολόψυχα - ένας από τους Βασικούς μας, και μόνιμους Συνεργάτες. Τα πολλά λόγια περιττεύουν... ότι έχεις και ότι είσαι το έχεις κερδίσει και μάλιστα το αποδεικνύεις καθημερινά μέσα από τη συνεχή δράση σου. Το έργο σου, και μέσα στα Forums, και σχετικά με την δική μας προσωπική συνεργασία για το ESOTERICA, δεν είναι δυνατόν να αποτιμηθεί!
... δεν το λέω εγώ φυσικά, το λένε όλοι αυτοί "οι Φίλοι σου", που τους περισσότερους δεν τους έχεις καν συναντήσει, μέσα στα Forums. Ακόμη και αν δεν το λένε, είμαι σίγουρος πως το γνωρίζουν και το νιώθουν.

Αναφορικά με την πρόταση της αγαπητής zezmperg και του thoth περί αναδιοργάνωσης της Θεματολογίας των Forums, είναι κάτι που θα γίνει μέσα στον χρόνο που διανύουμε. Ήδη εδώ και αρκετούς μήνες το σχεδιάζουμε και στην πράξη έχουν γίνει κάποια βήματα, καταρχάς με την καλύτερη, καθημερινή, διευθέτηση των Θεμάτων σε σχέση με τις ήδη υπάρχουσες κατηγορίες. Το "νερό έχει μπει στο αυλάκι" πάντως και η αναδιοργάνωση θα γίνει, θα υπάρξουν επίσης καινούργιοι χώροι Συζήτησης, για ειδικούς σκοπούς Μελέτης και Έρευνας καθώς και άλλες υπηρεσίες(στα Forums).

Σας ζητάμε μόνον να έχετε λίγη(ή και περισσότερη ) υπομονή...
Κάποια ζητήματα που αφορούν και το ESOTERICA συνολικά και τα Forums ειδικότερα έχουν προτεραιότητα(λόγω ανάγκης ή λόγω σπουδαιότητας).

Σας ζητάμε επίσης να συνεχίσετε να κάνετε προτάσεις καθώς τις έχουμε ανάγκη και κυρίως να εργάζεστε μαζί μας σε αυτό το δύσκολο, αλλά άξιο έργο!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 08:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Γειά σας έπειτα από πολλές μέρες

Ειλικρινά το κείμενο ήταν συγκλονιστικό !...
Η εμπειρία αυτού του απλού ανθρώπου, αυτού του απόφοιτου του Δημοτικού, του εκλεκτού στην επιλογή είναι ένα πολυδιάστατο μήνυμα για όλους μας...



Σε χαιρετώ καλέ μου φίλε Rostar.
Ναι, είναι μια εσωτερική εμπειρία -άγγιγμα Θεού- σ'έναν απλό άνθρωπο και ένα μήνυμα που μας κάνει να αναλογιστούμε πως ο υλικός κόσμος (ΜΑΣ), ο κόσμος που "επιλέξαμε" να ζούμε δεν είναι τίποτα, μπροστά σε εκείνον όπου θα πρέπει τελικά να περάσουμε για να πραγματώσουμε την ένωση με την Θεία Ουσία...

quote:

Εκεί που ανατρίχιασα, ήταν όταν στο Β' Μέρος μου θύμισε κάτι που μου είχε πεί όταν ήμουν παιδί, σ' ένα χωριό των Βαρδουσίων της Φωκίδας, ένας γέρος βοσκός...

"Παιδί μου, μη ξεχνάς να Χαιρετάς τον Ήλιο, τις ώρες που σου επιτρέπει και σε προσκαλεί να το κάνεις...
Στην Ανατολή και στη Δύση Του !!!...
Είναι μεγάλη αμαρτία να βασιλεύει κι εμείς να ασχολούμαστε μ΄ ένα σωρό άλλα πράγματα, χωρίς να καταδεχόμαστε να του ρίξουμε μια ματιά και να τον ευχαριστήσουμε, που με τη παρουσία του στα ουράνια μας χάρισε τη ζωή...Μεγάλη αμαρτία...Δεν χρειάζονται πολλά...Ένα ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΤΑΞΙΔΙ ΠΑΤΕΡΑ, ΑΞΙΩΣΕ ΜΕ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΚΙ ΑΥΡΙΟ...λίγες λεξούλες μονάχα...κι ακόμα να ξυπνάς καμιά φορά νωρίς το πρωί, μόνο και μόνο για να τον τιμήσεις που έρχεται να μας φωτίσει...όπως θα έκανες αν εκείνη την ώρα ερχόταν κάποιο αγαπημένο σου πρόσωπο...
Μη ξεχάσεις γιε μου αυτά που σου λέω...νά χεις την ευχή μου..."

Σας χαιρετώ όλους σας

Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)



Καλέ μου φίλε Rostar, όντως, τα λόγια τα άπλα κάνουν την "μνήμη" μας να συγκρατεί τη θεϊκή υπόσταση εντός μας...

Χθές είχα δυό τηλεφωνικές επικοινωνίες με τον Κύριο Νίκο Ιωαννίδη. Η πρώτη ήταν περίπου 5 με 7 λεπτά και η δεύτερη πάνω από δεκαπέντε.
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση, ήταν η αγάπη του Κυρίου Νίκου προς τα εσωτερικά θέματα, αλλά και η μεγάλη ευφράδεια για την πνευματική εμπειρία που είχε... Τίποτα δεν άλλαξε, ακριβώς μου τα είπε όπως είναι εδώ γραμμένα. Να πω φυσικά και την αμαρτία μου, σε πολλά του έκανα διάφορα τεστ με τις όποιες περιορισμένες γνώσεις μου... και απέδειξε ότι η εμπειρία ήταν αληθινή...
Εκείνο λοιπόν που μένει σε εμάς, είναι ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ όπου ακολούθησε ο Κύριος Νίκος Ιωαννίδης και φυσικά δεν γίνετε να είναι η πνευματική διαδρομή "τόσα λίγα" που περιγράφει στην αρχή της εμπειρίας του...
Καλέ μου Rostar σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ φιλικά.

Υ.Γ.
Ευχαριστώ τους καλούς μας Admin και Thoth για την άμεση απάντηση τους και εύχομαι να γίνουμε όλο και πιο άνθρωποι, να φθάσουμε σαν site ακόμα πιο ψηλά.
Σας ευχαριστώ για όλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 22:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zesberg

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και την αναφορά σου στην παρατήρησή μου.
Χαίρομαι ιδιαίτερα για την ανταπόκρισή σου, επειδή με την τεράστια κατάθεση ψυχής που έχεις αποθέσει στις πλαγιές, τα μονοπάτια και τις περήφανες κορφές της μαγικής Πάρνηθας έχεις ενσταλλάξει στη ψυχή μου δρόμους αναγέννησης, σε μιαν αφόρητη πραγματικότητα η οποία πυροβολεί ακατάπαυστα κάθε τι το αγνό κι αμόλυντο, με τα οποία η πλάση μας προίκισε...
Ειλικρινά δεν απορώ που εκλεκτός αυτής της εμπειρίας ήταν ένας απλός άνθρωπος χωρίς τίτλους σπουδών κι εφήμερα αξιώματα.
Άλλωστε, σύμφωνα με τις γραφές, αυτοί θα αξιωθούν τη βασιλεία των ουρανών, κι όχι άδικα βέβαια...Βλέπεις όσο κόπο κι αν κάνουμε για να αποκτήσουμε πτυχία, διπλώματα και διδακτορικά άλλη τόση προσπάθεια πρέπει να καταβάλλουμε για να μην υποταχθούμε στο τραγούδι των σειρήνων που αναδύονται με την απόκτησή τους...
Ας είναι καλά ο Τhoth που μας εμβάπτισε στην εμπειρία αυτού του γλυκού ανθρώπου, στον οποίο, μια κι επικοινωνείς μαζί του, στείλε του ένα ολόψυχο ευχαριστώ από έναν "παραστρατημένο" στο βάλτο των τεχνοκρατικών και οικονομίστικων παγίδων για χάρη αυτού που αποκαλούμε ΕΠΙΒΙΩΣΗ...
Αν με σώνει κάτι είναι το ότι ακολουθώ πολλές φορές τη συμβουλή του...
ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ...

Σας καληνυχτίζω με απέραντη συμπάθεια

Rostar


Η "ΓΝΩΣΗ" ΟΜΙΛΕΙ, ΟΜΩΣ Η "ΣΟΦΙΑ" ΑΚΟΥΕΙ...(Jimi Hendrix)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 19:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kaloi mou filoi sas xairetw.
Molis Hr8a apo 8essaloniki kai oloi oi filoi poy parakoloy8ite to topic etouto, exete ta xairetismata tou Kuriou Nikou Iwannidh.

Exw ena problhma me ta Ellhnika kai giauto grafw me latinikouw xarakthres, sygnwmh.

Loipon h epafh moy me ton Kyrio Niko htan poly epityximenh...
Aksize para polu.
8a sas grapsw otan ftiaksw ta grammata sto p.c...
Sas xairetw.

P.S.
Master alh8eia htan para poly kalh h empeiria mazi tou...
Se eyxaristw.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katia
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
629 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 20:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΗΘΕΙΑ zezmperg ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ?ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΜΩΝΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ.

THOTHΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ESOTERICA ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ SITE ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΛΗ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΕΩΣ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΠΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ.ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑ SITE ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ.ΣΤΟ ESOTERICA ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ.

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.


Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΥΣ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΦΛΥΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΡΩΤΑΣ.

ΕΥΡΙΠΙΔΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 22:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αννα πάρε με ξανά τηλέφωνο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 01:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
THOTHΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ESOTERICA ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ SITE ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΑ ΜΕΛΗ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ ΕΩΣ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΠΛΗ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ.ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΝΑ SITE ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΤΗ ΣΥΜΕΤΟΧΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ.ΣΤΟ ESOTERICA ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΛΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ-ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΝΑ ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ.

ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ.


Εγώ σε ευχαριστώ Κάτια

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 17:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ φίλοι μου.
Μετά από μία γεμάτη -από πολλές απόψεις- εβδομάδα, είμαι και πάλι μαζί σας...Ταξίδια, αλλαγή του p.c., κ.τ.λ.

Καλοί μου φίλοι ΚΑΤΙΑ και ROSTAR σας ευχαριστώ για την παρουσία σας στο θέμα του topic ετούτου και ακόμα περισσότερο τον πολύ γλυκό μου ROSTAR που έχει αντιληφθεί την δική μου σκέψη...

Λοιπόν καλοί μου φίλοι ανέβηκα στην Θεσσαλονίκη για να γνωρίσω τον Κύριο Νίκο Ιωαννίδη, διότι η εσωτερική εμπειρία του με εντυπωσίασε.
Ναι, όπως καταλαβαίνετε είμαι από εκείνη την πάστα των ανθρώπων που όπου και να μου πουν ότι υπάρχει αλήθεια για τον εσωτερισμό, δίχως καν να το πολυσκεφτώ θα πάω....
Έτσι λοιπόν βρέθηκα και στην Θεσσαλονίκη...

Αχ ο Κύριος Νίκος -όπου ήδη σας έχω δώσει, τα χαιρετίσματά του- είναι τόσο πολύ αληθινός, τόσο πολύ μακριά από τους μικροπρεπείς ψευτοεγωισμούς των ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ...γιατί έτσι απλά, καλοί μου φίλοι, ΑΡΝΕΙΤΑΙ να λέγεται εσωτεριστής...
Με εντυπωσίασε η ταπεινότητα και η απλότητα, που με συνείδηση πλέον υπάρχουν στην ζωή του... Με εντυπωσίασε η λιτότητα της ζωής του, η καθαρότητα των ματιών του και τα αβίαστα λόγια όπου εκπήγαζαν απ'την ψυχούλα του, με περίσσια αγάπη.
Μην φαντάζεσθε έναν άνθρωπο ξεκομμένον από την καθημερινότητα, έναν άνθρωπο φευγάτο από τα γύρω προβλήματα... Ίσα-ίσα μου έδωσε να καταλάβω πως έχει ζήσει "έντονα" την όποια ζωή του...
Δεν θα αναφερθώ σε εκείνη την πνευματική εμπειρία του, όπου και με οδήγησε στην Θεσσαλονίκη, θα σας γράψω μόνο ότι εκείνο που έχω καταλάβει, είναι:ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, καλοί μου φίλοι, Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!

Μόνο ο Κύριος Νίκος γνωρίζει γιατί είχε ετούτη την εσωτερική εμπειρία και μόνο εκείνος μπορεί να την αναλύσει, να σας γράψει γιατί την είχε.
Προσωπικά έφυγα από την Θεσσαλονίκη -θέλω να πιστεύω- πιο ανθρώπινη και με περισσότερη αγάπη για τα εσωτερικά μυστήρια και ίσως ακόμα πιο κοντα στη Θεία Ουσία.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 08:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

Φίλοι μου θέλω να σας γράψω πως δεν μου "αρέσουν" τα e-mail για ένα θέμα που πιθανών και άλλους να ενδιαφέρει. Είναι καλλίτερα να σας δώσω τις απαντήσεις από εδώ και θέλω να με συγχωρέσετε.
Λοιπόν σας απαντώ:

1.) Το τηλέφωνο του Κυρίου Ιωαννίδη μπορείτε να το ζητήσετε από τον συγγραφέα του topic, τον καλό μας THOTH.
2.) Την Διευθυνση κατοικίας πάλι, μπορείτε να την ζητήσετε από τον ιδίο τον Κύριο Ιωαννίδη.
3.) Όπως έχω γράψει ήδη... Εκεί που πήγα -στο σπίτι του- είδα ένα πάρα πολύ λιτό και καθαρό χώρο. Ελάχιστα, πολύ λίγα έπιπλα ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΓΕΜΑΤΟ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ! Όχι δεν είδα να υπάρχει και να ηγείτε κάποιας εσωτερικής σχολής, ούτε και αναφερθήκαμε σε κάτι τέτοιο -υπάρχουν δυο μαγνητοφωνημένες κασετες- και όποιος θέλει μπορεί να τις ακούσει...
4.) Δεν έγραψα όσα αποκόμισα, από την επισκεψή μου ετούτη, διότι είναι το προσωπικό ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ όφελος, που λένε....
5.) Εκείνο που κατάλαβα, είναι πως κάνει ακόμα -μετά την περιπέτεια της υγείας του- τον ελαιοχρωματιστή για την επιβίωση... Ενώ θα μπορούσε να είχε εκμεταλλευθεί... όλο αυτό το πνευματικό "δώρο" που είχε.....

Μια σημαντική ακόμα λεπτομέρεια.
Ο Κύριος Νίκος κατοικεί στον 7ο όροφο μιας πολυκατοικίας, σχεδόν στο κέντρο της θεσσαλονίκης... ΧΩΡΙΣ ΑΣΑΝΣΕΡ... Μπορεί να είναι και τυχαίο ετούτο!

Για μένα "άξιζε" η επίσκεψή μου στον Κύριο Νίκο.

Τώρα για το προσωπικά δεδομένα, που με ρωτάτε, δεν θα σας απαντήσω. Είναι η ζωή μου ΑΥΤΗ και από πάρα πολλά χρόνια έχω με συνείδηση επιλέξει να ζω... ΕΤΣΙ.
Μπορείτε να με αποκαλέσετε τρελή, και ναι δεν θα σας πω όχι, ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ! Για να πάψω... ΠΙΑ, να υπάρχω στους καρμικούς κύκλους...
Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 10:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Διάβασα και πάλι την εμπειρία αυτή.
Δέχομαι ΑΠΟΛΥΤΑ ότι είναι αληθινή. Κανείς δεν θα μπορούσε να διηγηθεί αυτήν την αλήθεια αν δεν την είχε ΖΗΣΕΙ.
Επειδή όμως γνωρίζω ότι την εμπειρία αυτή την ζουν ΜΟΝΟ οσοι είναι πολύ κοντά στην ένωση και μάλιστα στο ΤΣΑΚ, και ότι το αμέσως επόμενο βήμα τους είναι η ένωση με την αρχέγονη ουσία (τον θεό), έχω να κάνω μιά ερώτηση γιά όποιον μπορεί να μου αποντήσει,γιατί δεν ξέρω αν ο ίδιος που την έζησε θα θελήσει να μου απαντήσει.
Μάλιστα η ερώτησή μου είναι διπλή.
Γιατί δεν έγινε η ένωση ακόμα; Και γιατί έγραψε και ιστόρησε την εμπειρία αυτή ενώ είναι σχεδόν εντελώς απαγορευμένη η εξιστόρηση και η κοινοποίηση τέτοιου είδους εμπειριών;
Μπορώ να έχω απαντήσεις;
Ευχαριστώ. Φιλικότατα.

Edited by - glinaaea on 05/05/2004 22:32:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

chara
Νέο Μέλος

United Kingdom
34 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 14:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους chara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas ki apo mena,

katafera na diavasw prosektika olo to keimeno se liges wres. mou ekane megalh entypwsh mporw na pw. den fainetai eks arxhs alla apo kapoies letomereies katalavainei kapoios oti to keimeno periexei maswnika stoixeia opws to arxontas texniths ktl. tha mporouse to keimeno ayto na einai apla parallhrhma enas trelou alla ayto katariptetai amesws logw twn leptomereiwn. ayto omws pou den to kanei egkyro kai prwtofanes einai to gnwsto necronomicon. tha sas parathesw to link pio katw. ayta pou perigrafei o kyrios aytos moiazoun kata poly stis perigrafes tou abdul alhazred(an thymamai swsta to onoma). isws pali na einai alithino. den mporw na to kserw. tha mporouse pantws, alla kalo einai na eksetazoume oso mporoume to katheti.

idou to link: parakalw diavaste to. einai megalo alla aksizei ton kopo pisteyw.

http://freepages.pavilion.net/glyng/necronomicon.html

shmeiwsh: ayto to keimeno, oxi apo ton idio alla kathe fora apo diaforetiko atomo, emfanizetai kathe 1-2 xronia sto internet kai meta periergws xanetai, mexri na vrethei o epomenos pou tha to vrei kai tha to vgalei sto internet.

filika chara

diati den ripteis zey thee tous keraynous...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 08:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

geia sas ki apo mena,

katafera na diavasw prosektika olo to keimeno se liges wres. mou ekane megalh entypwsh mporw na pw. den fainetai eks arxhs alla apo kapoies letomereies katalavainei kapoios oti to keimeno periexei maswnika stoixeia opws to arxontas texniths ktl. tha mporouse to keimeno ayto na einai apla parallhrhma enas trelou alla ayto katariptetai amesws logw twn leptomereiwn. ayto omws pou den to kanei egkyro kai prwtofanes einai to gnwsto necronomicon. tha sas parathesw to link pio katw. ayta pou perigrafei o kyrios aytos moiazoun kata poly stis perigrafes tou abdul alhazred(an thymamai swsta to onoma). isws pali na einai alithino. den mporw na to kserw. tha mporouse pantws, alla kalo einai na eksetazoume oso mporoume to katheti.

idou to link: parakalw diavaste to. einai megalo alla aksizei ton kopo pisteyw.

http://freepages.pavilion.net/glyng/necronomicon.html

shmeiwsh: ayto to keimeno, oxi apo ton idio alla kathe fora apo diaforetiko atomo, emfanizetai kathe 1-2 xronia sto internet kai meta periergws xanetai, mexri na vrethei o epomenos pou tha to vrei kai tha to vgalei sto internet.

filika chara

diati den ripteis zey thee tous keraynous...


Σε χαιρετώ Chara.

Αλήθεια και το Νερκρομίκον γνωρίζω αλλά και τον Κύριο Νίκο φρόντισα να γνωρίσω προσωπικά όπου μου άφησε τις καλλίτερες σκέψεις...
Τώρα, πως εσύ μπόρεσες και τους συνταίριαξες, προσπαθώ, αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω!
Για τούτο αναφωνώ γοερότατα, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΖΕΥS ΤΟΥΣ ΚΕΡΑΥΝΟΥΣ...

Εάν πάλι Chara κάνω κάπου λάθος θα ήθελα να μου το έδειχνες. Ξέρεις είναι πολύ άσχημο για τις εντυπώσεις και μόνο να σπιλώνουμε ανθρώπους που δεν τους γνωρίζουμε.

Ακόμα γράφεις για Μασονικά σύμβολα, εδώ δεν μπορώ πραγματικά να σε καταλάβω!!!
Δηλαδή οι Τέκτονες δεν μπορούν να γνωρίσουν τον εσωτερισμό ή την ένωση με την Θεία Ουσία και τι είναι εκείνο που μπορεί να τους εμποδίσει;
Σε χαιρετώ Chara.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Υ.Γ.

Σημείωσε σε παρακαλώ πως δεν ανοίκω στους Τέκτονες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 09:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Φίλοι μου γειά σας.
Διάβασα και πάλι την εμπειρία αυτή.
Δέχομαι ΑΠΟΛΥΤΑ ότι είναι αληθινή. Κανείς δεν θα μπορούσε να διηγηθεί αυτήν την αλήθεια αν δεν την είχε ΖΗΣΕΙ.
Επειδή όμως γνωρίζω ότι την εμπειρία αυτή την ζουν ΜΟΝΟ οσοι είναι πολύ κοντά στην ένωση και μάλιστα στο ΤΣΑΚ, και ότι το αμέσως επόμενο βήμα τους είναι η ένωση με την αρχέγονη ουσία (τον θεό), έχω να κάνω μιά ερώτηση γιά όποιον μπορεί να μου αποντήσει,γιατί δεν ξέρω αν ο ίδιος που την έζησε θα θελήσει να μου απαντήσει.
Μάλιστα η ερώτησή μου είναι διπλή.
Γιατί δεν έγινε η ένωση ακόμα; Και γιατί έγραψε και ιστόρησε την εμπειρία αυτή ενώ είναι σχεδόν εντελώς απαγορευμένη η εξιστόρηση και η κοινοποίηση τέτοιου είδους εμπειριών;
Μπορώ να έχω απαντήσεις;
Ευχαριστώ. Φιλικότατα.

Edited by - glinaaea on 05/05/2004 22:32:32



Σε χαιρετώ αγαπημένε πνευματικέ αδερφέ Glinaaea.

Ήδη γνωρίζεις καλέ μου πως υπάρχει ένα εσωτερικό σχολείο -η επιστήμη της ψυχής- (ας το πούμε έτσι προς δική μας κατανόηση) όπου εκεί, δεν μπορούν να χωρέσουν ανθρώπινες "ζαβολιές"... Όλα λοιπόν ΕΚΕΙ λειτουργούν επάνω σε κάποια αρχέγονη διαδρομή και που σχεδόν όλες τις φορές είναι "αδιανότητη" για τους μη μυημένους και μη γνωρίζοντας.
Καλέ μου αδερφέ η "χάρις" δεν υπάρχει πουθενά μέσα σε τούτη την αρχέγονη ατραπό, ΤΙΠΟΤΑ δεν χαρίζετε, μάλλον δε, τα "καλά/θετικά" με πολλούς κόπους κατακτώνται και που εμείς καλούμεθα να αναγνωρίσουμε μέσα από τόσα άλλα που κατακλύζουν τον υλικό και πνευματικό μας κόσμο.
Τώρα γνωρίζεις πως η αδελφή Τ. έχει πει για τις εφτά πνευματικές έδρες (τσάκρας) όπου διαιρούνται η κάθε μία σε εφτά, έτσι (7χ7=49) , σαράντα εννέα έδρες, σαρανταεννέα ενώσεις λοιπόν στο/η ΕΝΑ/ΜΙΑ ΕΝΩΣΗ σαν τελικό σύνολο...
Νομίζω ότι ο Κύριος Νίκος υπάρχει κάπου στον αριθμό σαράνταπέντε και πως κουβαλούσε τούτη την ένωση από μία περασμένη ζωή. Εάν τώρα αξιοποιήσει την έσω ένωση σε αυτήν την ζωή, ετούτο είναι έργο της αρχέγονης ατραπού και δικό του.
Ακόμα ρωτάς γιατί κοινοποιήθηκε ετούτη η εμπειρία του. Νομίζω πως δεν γνώριζε (έτσι απλά) την απαγόρευση, διότι δεν σπούδασε την Θειοψυχική... και ετούτο δείχνει όλη την αγνότητα και την αλήθεια...

Σε χαιρετώ πνευματικέ μου αδερφέ Glinaaea.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2004, 12:13:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω απορώ τι ομοιότητα βρήκε η chara στο Νεκρονομικόν με τη συγκεκριμένη εμπειρία... Αν θέλεις φίλη κάνε κάποιο quote και υπόδειξέ μας το σημείο γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνουμε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Patapios
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 00:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Patapios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
9-5-2004
Αγαπητές φίλες και φίλοι,
Αγαπητοί συνοδοπόροι στον δρόμο του Πνεύματος,
Τυγχάνει να είμαι ο άνθρωπος που συνομίλησα (επί σειρά ετών) με τον Νίκο Ιωαννίδη και έλαβα την πρωτοβουλία, με την άδεια του βιώσαντος την πνευματική αυτή εμπειρία, να την καταγράψω και θα ήθελα να συνεισφέρω στην συζήτηση καταθέτοντας δυο λόγια…
Αρχίζω με δύο τρεις αναγκαίες διευκρινίσεις:
Δεν έχω προηγούμενη παρουσία και εμπειρία στον τρόπο με τον οποίο επικοινωνείτε και ανταλλάσσετε απόψεις μέσω του Φόρουμ Συζητήσεων.
Προσωπικά ανήκω σε συγκεκριμένη εσωτερική ομάδα και είμαι εκπρόσωπος εσωτερικής κίνησης και δεν θα είχα κανένα συμφέρον να εκμεταλλευτώ την ευπιστία οιουδήποτε (για ποιο πράγμα άραγε;) προς χάριν κάποιου τρίτου ανθρώπου άγνωστου σε μένα, που γνώρισα όμως κάποια στιγμή από κοντά και εκτίμησα απόλυτα για την ευθύτητα, την απλότητα, την ανθρωπιά, τον ένθεο ζήλο και την ποιότητα της εμπειρίας του, πράγματα που τα γνωρίζουν οι άνθρωποι που την φιλοξένησαν στο site και θα πρέπει κατά την γνώμη μου όλοι μας να τους ευχαριστούμε για την συνεισφορά τους αυτή που καταδεικνύει μια αληθινή πλουραλιστική φιλοξενία που ενδιαφέρεται όχι μόνον για τους τύπους ή για την παρουσίαση όλων των ρευμάτων και απόψεων αλλά και για τα βιώματα που όταν υπάρχουν υπερβαίνουν εκ των πραγμάτων «κάθε ρεύμα και κάθε άποψη...».
Τα στοιχεία μου επέλεξα να μην τα δημοσιοποιήσω για να μην παρεξηγηθώ τόσο από τους ανθρώπους του χώρου μου όσο και από άλλους που ενδεχόμενα να θεωρούσαν ότι «παίζω» κάποιο παιχνίδι. Κυρίως όμως διότι δεν αφορά εμένα αυτή η εμπειρία αλλά έναν άνθρωπο που ΕΠΕΛΕΞΕ να τιμήσει το ίδιο το Πνεύμα. Και εφόσον προσωπικά το θεωρώ έτσι αποτέλεσε υποχρέωση για μένα απέναντι Θεού και ανθρώπων να διασώσω και να καταθέσω την δική του προσωπική μαρτυρία. Αυτό δε και έπραξα. Πάντως τα στοιχεία μου ποτέ δεν υπήρξαν κρυφά και είναι πάντα στην διάθεση του Thot και των υπεύθυνων του site.
Θεώρησα και θεωρώ χρήσιμο ότι όπου αντικρίζω, έστω κατά τα δικά μου κριτήρια την αλήθεια, να την κοινοποιώ προς τα έξω σε όσους επιθυμούν να την φιλοξενήσουν και να την πληροφορηθούν ως αποτέλεσμα ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ ΒΙΩΜΑΤΟΣ συνανθρώπου μας που δεν έχει ουδεμία σχέση με εσωτερικές ομάδες, άλλες μικρές ή μεγαλύτερες, ταυτόσημες ή μη εσωτερικές εμπειρίες, και δεν εκπροσωπεί παρά μόνον τον εαυτό του και ίσως και την ΜΑΡΤΥΡΙΑ της Μίας Αρχής… Όλα δε τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι υπάρχει κάποια απαξία στις εσωτερικές ομάδες, κάθε άλλο. Είναι απολύτως απαραίτητες στον κόσμο του Δυισμού στον οποίο βρισκόμαστε και εκφράζουν όλες τους βαθμούς εξέλιξης εαυτών ηγετών και ψυχών μαθητών που επιδιώκουν την επιτάχυνση της εξέλιξής τους. Κι όλα αυτά κατά κανόνα, μακριά από μας οι εξαιρέσεις, σε ευθυγράμμιση με την Λευκή Ιεραρχία και το Θείο Σχέδιο…

Προς glinaaea και Chara και προς κάθε ευήκοον ους:

Αγαπητέ Glenaaea απαντώ στα τεθέντα ερωτήματά σου.
Η ένωση με την Υπέρτατη Πνευματική Ουσία στην περίπτωση του Ιωαννίδη είναι ήδη πραγματικότητα κατά τα διατυπωθέντα στο κείμενο και κατά τα λεχθέντα του. Παρακαλώ ξαναδιάβασε το κείμενο με περισσότερη προσοχή και θα το διαπιστώσεις.
Τα όσα γνωρίζουμε ή εκτιμούμε περί ένωσης είναι εξωτερικές ανθρώπινες προσεγγίσεις και δεν είναι δυνατόν να αντανακλούν την πραγματικότητα, διότι στηρίζονται αποκλειστικά και μόνον στην «δύναμη» της ανύπαρκτης ισχύος αντίληψης της διανοητικής λειτουργίας του Νου, δηλαδή της συνείδησης, που είναι πλασμένη να πιάνει μόνο τα γεγονότα και φαινόμενα του τρισδιαστάτου κόσμου. Μετά μεγάλου δε κόπου και βασάνων και ορισμένων ημιτελών γνώσεων που μας δόθηκαν περί εσωτερικότητας και πνευματικότητας.
Μπορεί βέβαια με την βοήθεια βιωματικών ανθρώπων (Δασκάλων) να διανοίξουμε περισσότερο τα περιθώρια της υπαρκτής φυλακής της ύλης στην οποία ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ σταθεροί Δεσμώτες και άγρυπνοι Φρουροί της όλοι μας. Αυτό όμως απαιτεί αγώνα ζωών, εκπλήρωσης του προσωπικού και συλλογικού κάρμα μας και συνειδητής υπηρεσίας του Θείου Σχεδίου για τεράστια χρονικά διαστήματα ή απόλυτο άφεμα της ζωής μας στο ΕΛΕΟΣ και στα «χέρια» του Δημιουργού (βλέπε περίπτωση Ιωαννίδη). Προς το παρόν βέβαια, εάν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς με την αλήθεια και τον εαυτό μας, έχουμε όλοι σε διαφορετικούς βαθμούς τις ατομικές στενές ανάγκες και γήινες επιθυμίες μας να εξυπηρετήσουμε (χονδροειδής – υλικές ή λεπτοφυείς – εσωτερικές) που δεν συμβαδίζουν ούτε κατ’ ελάχιστο με τα παραπάνω.
Ποιος αλήθεια θέτει απαγόρευση στην κοινοποίηση της αλήθειας; Ή ακόμη, ποιος πρεσβεύει ότι απαγορεύεται να διατυπώνεις δημόσια τα βιώματά σου ή συνανθρώπων σου; Ποιος νομιμοποιείται να «βιάζει» ή να θέτει υπό απαγόρευση ή κυνηγητό το όποιο ανθρώπινο βίωμα; Αστεία πράγματα που μας αυτογελιοποιούν ως ανθρώπινες υπάρξεις και καταδείχνουν την απόσταση που μας χωρίζει από την αλήθεια που ενυπάρχει μέσα ΜΑΣ… ως κομμάτι ζωής συνδεδεμένο άρρηκτα μαζί Του.
Παρακαλώ ας μου συγχωρεθεί το αυστηρό των ερωτημάτων και των διαπιστώσεων που ακολουθεί.
Εάν θέλουμε να τοποθετούμε τα πράγματα στην σωστή τους βάση θα πρέπει να πούμε ότι η απαγόρευση αυτή είναι πλασμένη απ’ όσους (εντός ή εκτός εσωτερικών κύκλων) είναι στο βάθος αδύναμοι πνευματικά ή ημιμαθείς, απέχουν από την αλήθεια του Θεού ή φοβούνται την Αλήθεια επειδή ο μόνιμος συνοδός στην ζωή τους υπήρξε και παραμένει η διανοητική λειτουργία που κρατά σκλαβωμένη την ανθρωπότητα κάτω από την λειτουργία μιας αποστεωμένης αρτηριοσκληρωτικής σκέψης, η οποία δεν μπορεί να τρέξει πιο πάνω από την ταχύτητα του φωτός που διέπει ως απαγορευτικό όριο τον φυσικό μας κόσμο (όλο το εκδηλωμένο σύμπαν και μαζί και το σώμα και το νου μας) και μοιραία δίδει έργα και απόψεις που βρίσκονται μέσα στην φθορά του τόπου και του χρόνου, πιο απλά της ματαιότητας.
Εάν ο Θεός επιτρέπει να δίδεται η Αλήθεια Του μέσω των πιο εξελιγμένων τέκνων Του και αδελφών μας (ή όσων αυτός επιλέγει) προς την ανθρωπότητα γιατί κάποιοι άλλοι θεωρούν ότι γνωρίζουν περισσότερα από το ΝΟΥ που τα ΠΑΝ ΟΡΑ (Θεό) και υψώνουν φραγμούς και διαχωριστικά παραπετάσματα στην ανθρωπότητα; Μήπως γιατί έτσι εκφράζουν την δική τους ατομική ή συλλογική εξέλιξη και ανάγκη εξουσίας απέναντι των υπολοίπων συνανθρώπων τους; Μήπως γιατί απέχουν από το όποιο εσωτερικό βίωμα ενώ παραμένουν αγκιστρωμένοι απόλυτα στην ορθολογιστική θρησκεία ή στον λεκτικό εσωτερισμό; Μήπως γιατί η ζωή τους ακόμα έχει πολλά καρμικά βαρίδια; Μήπως γιατί η εσωτερική ωριμότητα μόλις που αρχίζει στο βάθος να αχνοφέγγει; Μήπως…
Η Αλήθεια του Θεού είναι υπεράνω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ καθοδηγεί τον καθ’ ημέρα βίο μας, είναι πέραν τόπου και χρόνου και απαιτεί άλλες υπερταχύτητες υπερσυνειδητής αντίληψης του Νου στην οποία ΜΠΟΡΕΙ να εισέλθει ο άνθρωπος όπως μας διαβεβαιώνουν όλοι οι αληθινοί ΜΥΣΤΕΣ που πέρασαν από τον κόσμο μας παραχωρώντας μας παράλληλα απλόχερα και ΧΩΡΙΣ συμβιβασμούς ή νοθείες απευθείας τις Εσωτερικές Αλήθειες, άλλοτε έμμεσα κι άλλοτε πιο άμεσα και όλα τα πρακτικά μέσα για να ανυψωθούμε ΕΚΕΙ που πραγματικά ΑΝΗΚΟΥΜΕ, κοντά, δίπλα ή μέσα στο Θείο Γνόφο.
Ο άνθρωπος λοιπόν που δεν έχει ξανακερδίσει την ΠΑΝΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Θεού (ή που δεν τείνει εμπράγματα προς αυτήν) που είναι ΜΟΝΟΝ Πνευματική και συνιστά μία Μόνιμη Αναλλοίωτη Αλήθεια Αιωνιότητας ό,τι παίρνει από τους Μύστες ή τους μαθητές τους το μεταπλάθει σε Δογματικό Φρούριο και βάζει κανόνες απαράβατους και απαραβίαστους επειδή ακριβώς στερείται του αγαθού της Συνοχής της Πανδημιουργικής Αγάπης που εμπεριέχει το Πλήρες Βίωμα του Θεού και το ίδιο το Θείο Ον.
Φυσικά ας μην αυταπατώμεθα. Ζώντας σε έναν κόσμο δυιστικό όλα αυτά (κανόνες, αρχές, πειθαρχίες κ.λ.π.) εν μέτρω μπορούν και πρέπει να έχουν αξία και χρησιμότητα στην υλοποίηση του Θείου Σχεδίου που διακινείται από άπειρα εξαγιασμένα όντα από τα Εσωβάθη ως τους δασκάλους που βρίσκονται καμιά φορά και δίπλα μας. Αρκεί να τα κρατούν στα χέρια τους οι κατάλληλοι ταγοί και οι αληθινοί δάσκαλοι αλλιώς η πτώση είναι δεδομένη και είναι μεταξύ άλλων αποτέλεσμα νέας φουρνιάς φρεσκοπρωτοσαρκωμένων ψυχών….

Αγαπητή Chara επέτρεψέ μου δυο λόγια. Δεν γνωρίζω εάν είσαι νέα ή παλαιότερη αναζητήτρια, είσαι όμως αναμφίβολα άνθρωπος με ενθουσιασμό και εσωτερικά ενδιαφέροντα κι αυτό είναι πολύ καλό. Ακόμα κι η αμφισβήτηση ή οι αιχμές που αφήνεις στο γραπτό σου για την εμπειρία του Ιωαννίδη δεν καταλογίζονται απαραίτητα στα αρνητικά αρκεί το διερευνητικό σου πνεύμα να μην το περιορίζεις και να μην το εξαρτάς από τίποτε. Να έχεις δηλαδή πάντα ανοιχτούς ορίζοντες και να τολμάς τις αλλαγές και την πλήρωση των απαντήσεων προς όλες τις κατευθύνσεις μέχρι να κατασταλάξεις (απαραιτήτως κάποια στιγμή) σε αυτό που πραγματικά σε εκφράζει και που απεικονίζει εμπράγματα εσωτερικές αλήθειες.
Έρχομαι τώρα στις διαπιστώσεις σου. Άραγε με τα όσα γράφεις σκέφτηκες ότι ίσως άθελά σου προκύπτει μια κατηγορία εναντίον κάποιου ανθρώπου που είχε ένα βαθύ εσωτερικό βίωμα (και όσους προσφερθήκανε ανιδιοτελώς να αναδείξουν αυτό το βίωμα) τον οποίον ΔΕΝ γνώρισες ποτέ σου και μάλλον, τουλάχιστον προς το παρόν, ΔΕΝ ενδιαφέρθηκες να τον γνωρίσεις (εφόσον τα προσωπικά στοιχεία του, τηλέφωνο κ.λ.π. όπως αναγράφεται και στο Φόρουμ συζητήσεων είναι στην διάθεση του site για όποιον τα επιθυμεί). Γιατί αυτή η βιασύνη να διαμορφώσεις άποψη (έστω και υπό μερική επιφύλαξη) για θέματα τόσο λεπτοφυέστατα και αραχνοΰφαντα, σχεδόν άφατα, για τα οποία πολλοί προτιμούν την σιωπή ή τις λακωνικές κουβέντες.
Το πρώτο σκέλος της αιχμής σου επικεντρώνεται στο κατά την γνώμη σου γεγονός μιας αντιγραφής που έκανε, όπως εκτιμάς ότι κάνουν κι άλλοι κατά καιρούς (θα είχε αξία βέβαια να τους ανέφερες και να μας κατέθετες συγκεκριμένα συγκριτικά στοιχεία και περικοπές με ακριβείς περιγραφές πνευματικών βιωμάτων), από το Νεκρονομικόν ή και άλλα συγγράμματα... Θεωρείς ότι το έχεις πραγματικά διαβάσει και κατανοήσει σε βάθος; Είσαι τόσο σίγουρη ότι αναφέρεται στα ίδια γεγονότα και το έχεις συγκρίνει και ταυτίσει απόλυτα με την περιγραφή της Εμπειρίας του Ιωαννίδη; Εν τέλει αφού διατυπώνεις συγκεκριμένα συμπεράσματα περί αντιγραφής μήπως θα έπρεπε να αναφέρεις που ακριβώς αυτά ΕΣΥ τα εντοπίζεις σε σχέση με το Νεκρονομικόν;
Το δεύτερο σκέλος της αιχμής σου απορρέει ως φυσική συνέπεια του πρώτου διότι αποκαλείς, χωρίς να το εκφράζεις, τον άνθρωπο αυτόν και ίσως και κάποιους άλλους «απατεώνες» ή έστω «αντιγραφείς» ή «μη έγκυρους» για κάτι που εσύ θεωρείς ότι ταυτίζεται με π.χ. το Νεκρονομικόν.
Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι ταυτίζονται σε ορισμένα σημεία οι ταυτόχρονα καταγραμμένες σκέψεις – στοχασμοί δύο συνανθρώπων μας από διαφορετικό σημείο του πλανήτη μας (όπως έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν) ή οι ανακαλύψεις τους, επιστημονικές ή εσωτερικές, έχουμε να κάνουμε κατ’ αποκλειστικότητα μόνον με απατεώνες ή αντιγραφείς ή αμφιβόλου ποιότητας και εγκυρότητας διηγήσεις ή υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη σου;
Την στιγμή μάλιστα που οι άνθρωποι αυτοί είναι εν ζωή και αν έστω και το 10% του βιώματός τους είναι αληθινό (προσωπικά για μένα είναι πάντα το 100% για την περίπτωση του Ιωαννίδη) έχουμε όλη την διακριτική ευχέρεια να «λάβουμε την Θεία Χάρη» μέσα απ’ αυτούς ή τέλος πάντων να τους διαψεύσουμε αν έχουμε τα πραγματικά εσωτερικά κότσια… να σταθούμε απέναντί τους διερευνητικά, απροκατάληπτα, διεκδικητικά αλλά και γόνιμα.
Αν δηλαδή επειδή η εμπειρία του Ιωαννίδη ταυτίζεται σε φοβερό βαθμό (που όντως ταυτίζεται) με την εμπειρία του δικού μου πνευματικού Δασκάλου (που εμπεριέχει όμως διάφορες αναλύσεις και προσεγγίσεις των πτυχών του Θείου Γνόφου και ολάκερης της Δημιουργίας) τον οποίον ποτέ δεν γνώρισε ή δεν διάβασε θα πρέπει εγώ να αφήσω αιχμές εναντίον του περί «αντιγραφής» ή να δω εάν αυτό που βιώνει είναι πραγματικά μπολιασμένο στην καρδιά και στο Νου του και σε κάθε κύτταρό του που «φωνασκούν» όλα μαζί με μια ΦΩΝΗ την μία αμετάθετη και αμετάβλητη Αλήθεια του Πνεύματος;…
Σκέφτηκες άραγε ότι θα μπορούσε κάλλιστα οι εμπειρίες αυτές να ανακαλύπτουν την ίδια υπαρκτή αλήθεια (ή και βιωματικές διαβαθμίσεις της) και να παραλλάσσεται μόνον στον τρόπο έκφρασης και στον βαθμό προσέγγισής της κατά την καταγραφή της που συναρτάται με την εκάστοτε προσωπικότητα που βιώνει; Να γιατί ίσως θα μπορούσαν να παρουσιαστούν λίγες ή πολλές ομοιότητες και ιδίως στις μέγιστες πνευματικές εμπειρίες που έχουν μεγάλο βαθμό ομοιογένειας διότι συγκλίνουν προς την ΜΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ των ΠΑΝΤΩΝ που ονομάζουμε ΘΕΟ.
Όλοι οι μεγάλοι που ανέβηκαν εσωτερικά είτε με τον δικό τους αυτοδυναμισμό είτε δια Θείας Χάρης (το Άγιο Πνεύμα όπου θέλει ΠΝΕΙ και όχι όπου και όπως η ανθρώπινη λογική θα ήθελε) στην ολοκλήρωση της πνευματικής εμπειρίας ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ και ΣΥΓΚΛΙΝΟΥΝ στην απόδοσή της και αυτό αποτελεί έναν ΚΟΙΝΟ ΠΑΡΟΝΟΜΑΣΤΗ για όλους (έστω τους ελάχιστους) που φτάνουν στα Ύψιστα «Κράσπεδα» του Εσωτερικού Αναλλοίωτου Πνευματικού Βασιλείου του Δημιουργού.
Πολύ σωστά γράφεις ότι ΠΡΕΠΕΙ να εξετάζουμε το ΚΑΘΕΤΙ. Αυτό όμως προϋποθέτει πέραν από τις πιθανές άλλες καταγραφές, εάν υπάρχουν και όσο υπάρχουν, πριν εκφραστούμε με βεβαιότητα για κάτι και επικαλεστούμε, έστω και ως αστείο, τους κεραυνούς του Δία για να κατακαύσουν όσους ανιδιοτελώς συμμεθείξαν στην ανάδειξη της Εμπειρίας ενός απλού βιοπαλαιστή συνανθρώπου και αυτού του ίδιου ή και εμάς μαζί ή ως επιμύθιο, να ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ οι ίδιοι τον άνθρωπο που εξέφρασε την εν λόγω εμπειρία μιας και περπατάει ακόμα ανάμεσά μας.
Διαφορετικά κινδυνεύουμε να γλιστρήσουμε σε μεροληπτικές στενά υποκειμενικές προσεγγίσεις ή να αναλάβουμε το καρμικό βάρος μιας αδικίας απέναντι σε συνάνθρωπό μας που δεν προσμονά να λάβει κάτι από μας πλην μόνον είναι υποχρεωτικός να καταμαρτυρήσει σε όποιον θέλει να πληροφορηθεί για την Θεϊκή Αρχή, η οποία φέρεται να τον έχει ευλογήσει ενώ εμάς ακόμα όχι… Κι αυτό δεν θα πρέπει ΠΟΤΕ να μας κακοφαίνεται αλλά αντίθετα να μας ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ γιατί ένας συνάνθρωπος υπήρξε κατάλληλο σκεύος εκλογής του Κυρίου και μπορεί να μας μιλήσει από πρώτο χέρι γι’ Αυτόν... και να μοιραστεί μαζί μας Εκείνον… κι… ΕΜΑΣ μαζί…
Η αδικία αυτή λαμβάνει μεγαλύτερο χαρακτήρα όταν ενώ είναι σχετικά εύκολο, άκοπο και απλό να διατυπωθούν σκέψεις ή και διαπιστώσεις δεν επιδιώκεται παράλληλα να έχουμε ιδίαν αντίληψη για να νιώσουμε από πρώτο χέρι και να κρίνουμε ασφαλέστερα (έχουμε άραγε τέτοιο δικαίωμα;), αν μη τι άλλο, την διαφορά που απορρέει από τον Πηγαίο Πάλλον Βιωματικό Λόγο και τις κατακλυσμιαίες απιστεύτου βάθους ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ και ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ που προκύπτουν σε κάθε διατυπωθέν και μη διατυπωθέν ερώτημα από έναν εν ζωή συνάνθρωπο Μυστικιστή ή σπανιότερα Μύστη, συγκριτικά με το σημαίνον αλλά πλέον αποκρυσταλλωμένο εσωτερικό ή πνευματικό γραπτό (και μη δυνάμενου να δευτερολογήσει ή να επεξηγήσει βαθύτερα τα προβαλλόμενα θέματα που αναπτύσσει) οιουδήποτε μεγαλύτερου ή μικρότερου μύστη ή μυστικιστή, ακόμα και του υπάρχοντος κειμένου που φιλοξενείται στο Φόρουμ και για το περί ου ο λόγος.

Οφείλω ευγενικά να διαφωνήσω και με την αγαπητή Zemperg και με το διατυπωθέν συμπέρασμά της για το ύψος της εμπειρίας του Ιωαννίδη, που μπορεί όμως ή να έχει διδακτικό περισσότερο χαρακτήρα προς τρίτους ή ακόμα να το εκλαμβάνει ως πιθανολογούμενη ή και βάσιμη πραγματικότητα. Σίγουρα πάντως μία γνωριμία – συζήτηση όσο εκτενής και βαθιά κι αν είναι δεν επαρκεί για να βγάλει κανείς οριστικά συμπεράσματα σε θέματα τέτοιας βαθύτητας πλην μόνον πρώτες πιθανολογούμενες και αλληλοαναιρούμενες εκτιμήσεις.
Η προσωπική μου πάντως εκτίμηση (όπως ήδη εκφράστηκε παραπάνω) που είναι απόρροια τουλάχιστον τρίχρονων εντατικών επαφών και κατακλυσμικών συζητήσεων μαζί του (αλλά και επί πάρα πολλά έτη με τον δικό μου Δάσκαλο…) καθώς και η ίδια η εκπεφρασμένη αντίληψη του Ιωαννίδη είναι διάφορη της εκφρασθείσας άποψης της Zemperg.
Αυτό ίσως έχει ελάχιστη αξία στα πλαίσια του Φόρουμ των συζητήσεων αλλά δεν παύει να έχει την δική του σημαίνουσα αξία.
Προσωπικά και ταπεινά εκτιμώ ότι ο αγαπητός Ιωαννίδης τις 49 περιγραφόμενες διαστρωματώσεις των 7 εσωτερικών διαστάσεων (7Χ7=49) τις έχει ήδη αφήσει πίσω ΠΟΛΥ πριν φτάσει να ενωθεί με την Δεύτερη Ακτίνα. Από το πέρας περίπου των τελευταίων εκ των 49 αυτών περιοχών άρχισε το ουσιαστικό πνευματικό ταξίδι του. Δεν αναφέρεται στις 7 έξω (εξωδιαστάσεις με τις 49 υποδιαστάσεις τους που είναι ο κόσμος της ψυχής) ή στις 6 έσω (εσωδιαστάσεις που είναι ο κόσμος του εξατομικοποιημένου πνεύματος) αλλά πέραν και πάνω των 7 υπέρ ΕΣΩ (υπερδιαστάσεις) όπου η έδρα της Αμετακινησίας του Πατέρα, ο Θείος Γνόφος που συνενώνει και εκβάλει από ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΟΛΑ τα παραπάνω. Η κουβέντα όμως αυτή είναι εκ του περισσού, περιττεύει, διότι είναι τόσο απόμακρα (και «απόκοσμα») για όλους μας που δεν νομίζω ότι έχουν να προσφέρουν τίποτα παραπάνω σε κανέναν πλην του γεγονότος ότι πρέπει κι αυτά να διατυπωθούν από κάποιον που έτυχε να τον γνωρίσει και να προσπαθήσει επισταμένα να τον «στριμώξει» (με την καλή την έννοια) σε κάποια διάσταση του αχανούς εσωβάθους... Εδώ όμως έχουμε το ΤΕΡΜΑ της εκδηλωμένης και... ανεκδήλωτης ΜΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ…
Ίσως, Θεού Θέλοντος, στο μέλλον να δώσουμε περισσότερα στοιχεία για να «τεκμηριώσουμε» (αν μπορεί ποτέ να τεκμηριωθεί ή αποδειχθεί η Πνευματικότητα στην ολοκληρότητά της ή αν ποτέ το έχει αυτό ανάγκη η Πνευματικότητα. Είναι οι άνθρωποι που το έχουν ίσως ανάγκη) πιότερα τους δικούς μας ισχυρισμούς που συμπίπτουν με αυτούς του Ιωαννίδη.
Τελειώνοντας θα παρακαλέσω να με συγχωρέσετε για την μακροσκελή παρέμβασή μου και να την δείτε περισσότερο ως μια μεγάλη διευκρίνιση – άποψη από έναν φίλο συνοδοιπόρο σας που έχει ιδίαν αντίληψη των όσων καταθέτει.
Γενικά δεν συνηθίζω να υπεισέρχομαι σε τέτοιου είδους επικοινωνία αλλά αυτή την θεώρησα αναγκαία εφόσον υπήρξε αρκετά γόνιμος και εκτενής διάλογος για το όλο θέμα τόσο καιρό τώρα. Ειλικρινά δεν έχω τον χρόνο να εμπλέκομαι σε διάλογο. Είμαι όμως υποχρεωμένος έστω και ΆΠΑΞ να διατυπώσω την αλήθεια και μόνον την αλήθεια που προσωπικά γνώρισα και συναισθάνθηκα και μέσα από το μετερίζι αυτό που λέγεται Φόρουμ Συζητήσεων.
Από εκεί και πέρα ο καθείς αναλαμβάνει τις ευθύνες του ως έλλογο ον και μπορεί αν πραγματικά το θέλει και καίγεται γι’ αυτό να σχηματίζει ΙΔΙΑΝ αντίληψη για τα πάντα (ακόμα και για τον εαυτό του). Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Αποταθείτε και στον άνθρωπο που είχε την Εμπειρία, ζυγίστε τον με το δικό σας κριτήριο εξέλιξης… και βγάλτε τα δικά σας ίσως ασφαλέστερα συμπεράσματα…, πάντως σίγουρα πιο σφαιρικά, πιο ολοκληρωμένα και πιο ζωντανά. Διότι η ΖΩΗ – ΘΕΟΣ είναι ΖΩΝΤΑΝΟΣ και ΑΕΙ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΣ – ΑΚΙΝΗΤΟΣ... Μόνον δια ζώντος λόγου βιωματικού ο άνθρωπος καταρτίζεται αληθινά και τέλεια… Από το στόμα του Δασκάλου (οποιουδήποτε ύψους δασκάλου) στο αυτί του μαθητή παραδίδεται βαθμηδόν ή καθ’ ολοκληρίαν η Αλήθεια μέχρι να έρθει η ώρα να ανακαλυφτεί και από μέσα μας.
Η κλιμακωτή αποκάλυψη της αλήθειας έχει την δική της αξία και χρησιμότητα και προχωράει με την δική της ταχύτητα, το πνευματικό όμως βίωμα που δίδεται από τον ίδιο τον Θεό σε 1, 2, 5, 10 ανθρώπους στον κόσμο μας (που «τυχαία» ή κατά θεία χάρη ή αποστολή παραμένουν εν ζωή) είναι ΚΑΘΟΛΙΚΟ και δίδεται για ΣΥΜΠΑΣΑ την ανθρωπότητα (όχι στενά και μόνο γι’ αυτόν που το λαμβάνει, εδώ είναι και τα προσωπικά τραγικά λάθη ορισμένων που αποκρύπτουν και κουκουλώνουν την όποια αλήθεια πήραν ωσάν να τους αφορούσε μόνον προσωπικά ή ωσάν να τους ανήκε κατ’ αποκλειστικότητα) και ο καθείς παίρνει αυτό που θέλει ή όχι, λίγο, πολύ ή καθόλου απ’ αυτό βάσει της δικής του πάντα διάθεσης, ψυχοσύνθεσης, κάρματος και δύναμης ή ωριμότητα ψυχής. Ό,τι είναι εκ Θεού είναι η Δωρεά Του για ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους ανθρώπους αλλά λαμβάνεται κατ’ αναλογία από τον καθένα και βιώνουν μόνον όσοι αξιούν… ή επιλέγονται με τα δικά Του Κριτήρια…
Δεν ξέρω αν τελικώς συνεισέφερα κάτι στην συζήτηση, είχα όμως την υποχρέωση να διατυπώσω και την δική μου προσωπική αντίληψη.

Με αδελφικούς χαιρετισμούς και αγάπη
Ηλίας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 08:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

9-5-2004
Αγαπητές φίλες και φίλοι,
Αγαπητοί συνοδοπόροι στον δρόμο του Πνεύματος,
Τυγχάνει να είμαι ο άνθρωπος που συνομίλησα (επί σειρά ετών) με τον Νίκο Ιωαννίδη και έλαβα την πρωτοβουλία, με την άδεια του βιώσαντος την πνευματική αυτή εμπειρία, να την καταγράψω και θα ήθελα να συνεισφέρω στην συζήτηση καταθέτοντας δυο λόγια…
Αρχίζω με δύο τρεις αναγκαίες διευκρινίσεις:
Δεν έχω προηγούμενη παρουσία και εμπειρία στον τρόπο με τον οποίο επικοινωνείτε και ανταλλάσσετε απόψεις μέσω του Φόρουμ Συζητήσεων.
Προσωπικά ανήκω σε συγκεκριμένη εσωτερική ομάδα και είμαι εκπρόσωπος εσωτερικής κίνησης και δεν θα είχα κανένα συμφέρον να εκμεταλλευτώ την ευπιστία οιουδήποτε (για ποιο πράγμα άραγε;) προς χάριν κάποιου τρίτου ανθρώπου άγνωστου σε μένα, που γνώρισα όμως κάποια στιγμή από κοντά και εκτίμησα απόλυτα για την ευθύτητα, την απλότητα, την ανθρωπιά, τον ένθεο ζήλο και την ποιότητα της εμπειρίας του, πράγματα που τα γνωρίζουν οι άνθρωποι που την φιλοξένησαν στο site και θα πρέπει κατά την γνώμη μου όλοι μας να τους ευχαριστούμε για την συνεισφορά τους αυτή που καταδεικνύει μια αληθινή πλουραλιστική φιλοξενία που ενδιαφέρεται όχι μόνον για τους τύπους ή για την παρουσίαση όλων των ρευμάτων και απόψεων αλλά και για τα βιώματα που όταν υπάρχουν υπερβαίνουν εκ των πραγμάτων «κάθε ρεύμα και κάθε άποψη...».
Τα στοιχεία μου επέλεξα να μην τα δημοσιοποιήσω για να μην παρεξηγηθώ τόσο από τους ανθρώπους του χώρου μου όσο και από άλλους που ενδεχόμενα να θεωρούσαν ότι «παίζω» κάποιο παιχνίδι. Κυρίως όμως διότι δεν αφορά εμένα αυτή η εμπειρία αλλά έναν άνθρωπο που ΕΠΕΛΕΞΕ να τιμήσει το ίδιο το Πνεύμα. Και εφόσον προσωπικά το θεωρώ έτσι αποτέλεσε υποχρέωση για μένα απέναντι Θεού και ανθρώπων να διασώσω και να καταθέσω την δική του προσωπική μαρτυρία. Αυτό δε και έπραξα. Πάντως τα στοιχεία μου ποτέ δεν υπήρξαν κρυφά και είναι πάντα στην διάθεση του Thot και των υπεύθυνων του site.
Θεώρησα και θεωρώ χρήσιμο ότι όπου αντικρίζω, έστω κατά τα δικά μου κριτήρια την αλήθεια, να την κοινοποιώ προς τα έξω σε όσους επιθυμούν να την φιλοξενήσουν και να την πληροφορηθούν ως αποτέλεσμα ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ ΒΙΩΜΑΤΟΣ συνανθρώπου μας που δεν έχει ουδεμία σχέση με εσωτερικές ομάδες, άλλες μικρές ή μεγαλύτερες, ταυτόσημες ή μη εσωτερικές εμπειρίες, και δεν εκπροσωπεί παρά μόνον τον εαυτό του και ίσως και την ΜΑΡΤΥΡΙΑ της Μίας Αρχής… Όλα δε τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι υπάρχει κάποια απαξία στις εσωτερικές ομάδες, κάθε άλλο. Είναι απολύτως απαραίτητες στον κόσμο του Δυισμού στον οποίο βρισκόμαστε και εκφράζουν όλες τους βαθμούς εξέλιξης εαυτών ηγετών και ψυχών μαθητών που επιδιώκουν την επιτάχυνση της εξέλιξής τους. Κι όλα αυτά κατά κανόνα, μακριά από μας οι εξαιρέσεις, σε ευθυγράμμιση με την Λευκή Ιεραρχία και το Θείο Σχέδιο…

Προς glinaaea και Chara και προς κάθε ευήκοον ους:

Αγαπητέ Glenaaea απαντώ στα τεθέντα ερωτήματά σου.
Η ένωση με την Υπέρτατη Πνευματική Ουσία στην περίπτωση του Ιωαννίδη είναι ήδη πραγματικότητα κατά τα διατυπωθέντα στο κείμενο και κατά τα λεχθέντα του. Παρακαλώ ξαναδιάβασε το κείμενο με περισσότερη προσοχή και θα το διαπιστώσεις.
Τα όσα γνωρίζουμε ή εκτιμούμε περί ένωσης είναι εξωτερικές ανθρώπινες προσεγγίσεις και δεν είναι δυνατόν να αντανακλούν την πραγματικότητα, διότι στηρίζονται αποκλειστικά και μόνον στην «δύναμη» της ανύπαρκτης ισχύος αντίληψης της διανοητικής λειτουργίας του Νου, δηλαδή της συνείδησης, που είναι πλασμένη να πιάνει μόνο τα γεγονότα και φαινόμενα του τρισδιαστάτου κόσμου. Μετά μεγάλου δε κόπου και βασάνων και ορισμένων ημιτελών γνώσεων που μας δόθηκαν περί εσωτερικότητας και πνευματικότητας.
Μπορεί βέβαια με την βοήθεια βιωματικών ανθρώπων (Δασκάλων) να διανοίξουμε περισσότερο τα περιθώρια της υπαρκτής φυλακής της ύλης στην οποία ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΜΕ σταθεροί Δεσμώτες και άγρυπνοι Φρουροί της όλοι μας. Αυτό όμως απαιτεί αγώνα ζωών, εκπλήρωσης του προσωπικού και συλλογικού κάρμα μας και συνειδητής υπηρεσίας του Θείου Σχεδίου για τεράστια χρονικά διαστήματα ή απόλυτο άφεμα της ζωής μας στο ΕΛΕΟΣ και στα «χέρια» του Δημιουργού (βλέπε περίπτωση Ιωαννίδη). Προς το παρόν βέβαια, εάν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς με την αλήθεια και τον εαυτό μας, έχουμε όλοι σε διαφορετικούς βαθμούς τις ατομικές στενές ανάγκες και γήινες επιθυμίες μας να εξυπηρετήσουμε (χονδροειδής – υλικές ή λεπτοφυείς – εσωτερικές) που δεν συμβαδίζουν ούτε κατ’ ελάχιστο με τα παραπάνω.
Ποιος αλήθεια θέτει απαγόρευση στην κοινοποίηση της αλήθειας; Ή ακόμη, ποιος πρεσβεύει ότι απαγορεύεται να διατυπώνεις δημόσια τα βιώματά σου ή συνανθρώπων σου; Ποιος νομιμοποιείται να «βιάζει» ή να θέτει υπό απαγόρευση ή κυνηγητό το όποιο ανθρώπινο βίωμα; Αστεία πράγματα που μας αυτογελιοποιούν ως ανθρώπινες υπάρξεις και καταδείχνουν την απόσταση που μας χωρίζει από την αλήθεια που ενυπάρχει μέσα ΜΑΣ… ως κομμάτι ζωής συνδεδεμένο άρρηκτα μαζί Του.
Παρακαλώ ας μου συγχωρεθεί το αυστηρό των ερωτημάτων και των διαπιστώσεων που ακολουθεί.
Εάν θέλουμε να τοποθετούμε τα πράγματα στην σωστή τους βάση θα πρέπει να πούμε ότι η απαγόρευση αυτή είναι πλασμένη απ’ όσους (εντός ή εκτός εσωτερικών κύκλων) είναι στο βάθος αδύναμοι πνευματικά ή ημιμαθείς, απέχουν από την αλήθεια του Θεού ή φοβούνται την Αλήθεια επειδή ο μόνιμος συνοδός στην ζωή τους υπήρξε και παραμένει η διανοητική λειτουργία που κρατά σκλαβωμένη την ανθρωπότητα κάτω από την λειτουργία μιας αποστεωμένης αρτηριοσκληρωτικής σκέψης, η οποία δεν μπορεί να τρέξει πιο πάνω από την ταχύτητα του φωτός που διέπει ως απαγορευτικό όριο τον φυσικό μας κόσμο (όλο το εκδηλωμένο σύμπαν και μαζί και το σώμα και το νου μας) και μοιραία δίδει έργα και απόψεις που βρίσκονται μέσα στην φθορά του τόπου και του χρόνου, πιο απλά της ματαιότητας.
Εάν ο Θεός επιτρέπει να δίδεται η Αλήθεια Του μέσω των πιο εξελιγμένων τέκνων Του και αδελφών μας (ή όσων αυτός επιλέγει) προς την ανθρωπότητα γιατί κάποιοι άλλοι θεωρούν ότι γνωρίζουν περισσότερα από το ΝΟΥ που τα ΠΑΝ ΟΡΑ (Θεό) και υψώνουν φραγμούς και διαχωριστικά παραπετάσματα στην ανθρωπότητα; Μήπως γιατί έτσι εκφράζουν την δική τους ατομική ή συλλογική εξέλιξη και ανάγκη εξουσίας απέναντι των υπολοίπων συνανθρώπων τους; Μήπως γιατί απέχουν από το όποιο εσωτερικό βίωμα ενώ παραμένουν αγκιστρωμένοι απόλυτα στην ορθολογιστική θρησκεία ή στον λεκτικό εσωτερισμό; Μήπως γιατί η ζωή τους ακόμα έχει πολλά καρμικά βαρίδια; Μήπως γιατί η εσωτερική ωριμότητα μόλις που αρχίζει στο βάθος να αχνοφέγγει; Μήπως…
Η Αλήθεια του Θεού είναι υπεράνω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ καθοδηγεί τον καθ’ ημέρα βίο μας, είναι πέραν τόπου και χρόνου και απαιτεί άλλες υπερταχύτητες υπερσυνειδητής αντίληψης του Νου στην οποία ΜΠΟΡΕΙ να εισέλθει ο άνθρωπος όπως μας διαβεβαιώνουν όλοι οι αληθινοί ΜΥΣΤΕΣ που πέρασαν από τον κόσμο μας παραχωρώντας μας παράλληλα απλόχερα και ΧΩΡΙΣ συμβιβασμούς ή νοθείες απευθείας τις Εσωτερικές Αλήθειες, άλλοτε έμμεσα κι άλλοτε πιο άμεσα και όλα τα πρακτικά μέσα για να ανυψωθούμε ΕΚΕΙ που πραγματικά ΑΝΗΚΟΥΜΕ, κοντά, δίπλα ή μέσα στο Θείο Γνόφο.
Ο άνθρωπος λοιπόν που δεν έχει ξανακερδίσει την ΠΑΝΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Θεού (ή που δεν τείνει εμπράγματα προς αυτήν) που είναι ΜΟΝΟΝ Πνευματική και συνιστά μία Μόνιμη Αναλλοίωτη Αλήθεια Αιωνιότητας ό,τι παίρνει από τους Μύστες ή τους μαθητές τους το μεταπλάθει σε Δογματικό Φρούριο και βάζει κανόνες απαράβατους και απαραβίαστους επειδή ακριβώς στερείται του αγαθού της Συνοχής της Πανδημιουργικής Αγάπης που εμπεριέχει το Πλήρες Βίωμα του Θεού και το ίδιο το Θείο Ον.
Φυσικά ας μην αυταπατώμεθα. Ζώντας σε έναν κόσμο δυιστικό όλα αυτά (κανόνες, αρχές, πειθαρχίες κ.λ.π.) εν μέτρω μπορούν και πρέπει να έχουν αξία και χρησιμότητα στην υλοποίηση του Θείου Σχεδίου που διακινείται από άπειρα εξαγιασμένα όντα από τα Εσωβάθη ως τους δασκάλους που βρίσκονται καμιά φορά και δίπλα μας. Αρκεί να τα κρατούν στα χέρια τους οι κατάλληλοι ταγοί και οι αληθινοί δάσκαλοι αλλιώς η πτώση είναι δεδομένη και είναι μεταξύ άλλων αποτέλεσμα νέας φουρνιάς φρεσκοπρωτοσαρκωμένων ψυχών….

Αγαπητή Chara επέτρεψέ μου δυο λόγια. Δεν γνωρίζω εάν είσαι νέα ή παλαιότερη αναζητήτρια, είσαι όμως αναμφίβολα άνθρωπος με ενθουσιασμό και εσωτερικά ενδιαφέροντα κι αυτό είναι πολύ καλό. Ακόμα κι η αμφισβήτηση ή οι αιχμές που αφήνεις στο γραπτό σου για την εμπειρία του Ιωαννίδη δεν καταλογίζονται απαραίτητα στα αρνητικά αρκεί το διερευνητικό σου πνεύμα να μην το περιορίζεις και να μην το εξαρτάς από τίποτε. Να έχεις δηλαδή πάντα ανοιχτούς ορίζοντες και να τολμάς τις αλλαγές και την πλήρωση των απαντήσεων προς όλες τις κατευθύνσεις μέχρι να κατασταλάξεις (απαραιτήτως κάποια στιγμή) σε αυτό που πραγματικά σε εκφράζει και που απεικονίζει εμπράγματα εσωτερικές αλήθειες.
Έρχομαι τώρα στις διαπιστώσεις σου. Άραγε με τα όσα γράφεις σκέφτηκες ότι ίσως άθελά σου προκύπτει μια κατηγορία εναντίον κάποιου ανθρώπου που είχε ένα βαθύ εσωτερικό βίωμα (και όσους προσφερθήκανε ανιδιοτελώς να αναδείξουν αυτό το βίωμα) τον οποίον ΔΕΝ γνώρισες ποτέ σου και μάλλον, τουλάχιστον προς το παρόν, ΔΕΝ ενδιαφέρθηκες να τον γνωρίσεις (εφόσον τα προσωπικά στοιχεία του, τηλέφωνο κ.λ.π. όπως αναγράφεται και στο Φόρουμ συζητήσεων είναι στην διάθεση του site για όποιον τα επιθυμεί). Γιατί αυτή η βιασύνη να διαμορφώσεις άποψη (έστω και υπό μερική επιφύλαξη) για θέματα τόσο λεπτοφυέστατα και αραχνοΰφαντα, σχεδόν άφατα, για τα οποία πολλοί προτιμούν την σιωπή ή τις λακωνικές κουβέντες.
Το πρώτο σκέλος της αιχμής σου επικεντρώνεται στο κατά την γνώμη σου γεγονός μιας αντιγραφής που έκανε, όπως εκτιμάς ότι κάνουν κι άλλοι κατά καιρούς (θα είχε αξία βέβαια να τους ανέφερες και να μας κατέθετες συγκεκριμένα συγκριτικά στοιχεία και περικοπές με ακριβείς περιγραφές πνευματικών βιωμάτων), από το Νεκρονομικόν ή και άλλα συγγράμματα... Θεωρείς ότι το έχεις πραγματικά διαβάσει και κατανοήσει σε βάθος; Είσαι τόσο σίγουρη ότι αναφέρεται στα ίδια γεγονότα και το έχεις συγκρίνει και ταυτίσει απόλυτα με την περιγραφή της Εμπειρίας του Ιωαννίδη; Εν τέλει αφού διατυπώνεις συγκεκριμένα συμπεράσματα περί αντιγραφής μήπως θα έπρεπε να αναφέρεις που ακριβώς αυτά ΕΣΥ τα εντοπίζεις σε σχέση με το Νεκρονομικόν;
Το δεύτερο σκέλος της αιχμής σου απορρέει ως φυσική συνέπεια του πρώτου διότι αποκαλείς, χωρίς να το εκφράζεις, τον άνθρωπο αυτόν και ίσως και κάποιους άλλους «απατεώνες» ή έστω «αντιγραφείς» ή «μη έγκυρους» για κάτι που εσύ θεωρείς ότι ταυτίζεται με π.χ. το Νεκρονομικόν.
Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι ταυτίζονται σε ορισμένα σημεία οι ταυτόχρονα καταγραμμένες σκέψεις – στοχασμοί δύο συνανθρώπων μας από διαφορετικό σημείο του πλανήτη μας (όπως έχει συμβεί πολλές φορές στο παρελθόν) ή οι ανακαλύψεις τους, επιστημονικές ή εσωτερικές, έχουμε να κάνουμε κατ’ αποκλειστικότητα μόνον με απατεώνες ή αντιγραφείς ή αμφιβόλου ποιότητας και εγκυρότητας διηγήσεις ή υπάρχουν και άλλοι παράμετροι που πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη σου;
Την στιγμή μάλιστα που οι άνθρωποι αυτοί είναι εν ζωή και αν έστω και το 10% του βιώματός τους είναι αληθινό (προσωπικά για μένα είναι πάντα το 100% για την περίπτωση του Ιωαννίδη) έχουμε όλη την διακριτική ευχέρεια να «λάβουμε την Θεία Χάρη» μέσα απ’ αυτούς ή τέλος πάντων να τους διαψεύσουμε αν έχουμε τα πραγματικά εσωτερικά κότσια… να σταθούμε απέναντί τους διερευνητικά, απροκατάληπτα, διεκδικητικά αλλά και γόνιμα.
Αν δηλαδή επειδή η εμπειρία του Ιωαννίδη ταυτίζεται σε φοβερό βαθμό (που όντως ταυτίζεται) με την εμπειρία του δικού μου πνευματικού Δασκάλου (που εμπεριέχει όμως διάφορες αναλύσεις και προσεγγίσεις των πτυχών του Θείου Γνόφου και ολάκερης της Δημιουργίας) τον οποίον ποτέ δεν γνώρισε ή δεν διάβασε θα πρέπει εγώ να αφήσω αιχμές εναντίον του περί «αντιγραφής» ή να δω εάν αυτό που βιώνει είναι πραγματικά μπολιασμένο στην καρδιά και στο Νου του και σε κάθε κύτταρό του που «φωνασκούν» όλα μαζί με μια ΦΩΝΗ την μία αμετάθετη και αμετάβλητη Αλήθεια του Πνεύματος;…
Σκέφτηκες άραγε ότι θα μπορούσε κάλλιστα οι εμπειρίες αυτές να ανακαλύπτουν την ίδια υπαρκτή αλήθεια (ή και βιωματικές διαβαθμίσεις της) και να παραλλάσσεται μόνον στον τρόπο έκφρασης και στον βαθμό προσέγγισής της κατά την καταγραφή της που συναρτάται με την εκάστοτε προσωπικότητα που βιώνει; Να γιατί ίσως θα μπορούσαν να παρουσιαστούν λίγες ή πολλές ομοιότητες και ιδίως στις μέγιστες πνευματικές εμπειρίες που έχουν μεγάλο βαθμό ομοιογένειας διότι συγκλίνουν προς την ΜΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ των ΠΑΝΤΩΝ που ονομάζουμε ΘΕΟ.
Όλοι οι μεγάλοι που ανέβηκαν εσωτερικά είτε με τον δικό τους αυτοδυναμισμό είτε δια Θείας Χάρης (το Άγιο Πνεύμα όπου θέλει ΠΝΕΙ και όχι όπου και όπως η ανθρώπινη λογική θα ήθελε) στην ολοκλήρωση της πνευματικής εμπειρίας ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ και ΣΥΓΚΛΙΝΟΥΝ στην απόδοσή της και αυτό αποτελεί έναν ΚΟΙΝΟ ΠΑΡΟΝΟΜΑΣΤΗ για όλους (έστω τους ελάχιστους) που φτάνουν στα Ύψιστα «Κράσπεδα» του Εσωτερικού Αναλλοίωτου Πνευματικού Βασιλείου του Δημιουργού.
Πολύ σωστά γράφεις ότι ΠΡΕΠΕΙ να εξετάζουμε το ΚΑΘΕΤΙ. Αυτό όμως προϋποθέτει πέραν από τις πιθανές άλλες καταγραφές, εάν υπάρχουν και όσο υπάρχουν, πριν εκφραστούμε με βεβαιότητα για κάτι και επικαλεστούμε, έστω και ως αστείο, τους κεραυνούς του Δία για να κατακαύσουν όσους ανιδιοτελώς συμμεθείξαν στην ανάδειξη της Εμπειρίας ενός απλού βιοπαλαιστή συνανθρώπου και αυτού του ίδιου ή και εμάς μαζί ή ως επιμύθιο, να ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ οι ίδιοι τον άνθρωπο που εξέφρασε την εν λόγω εμπειρία μιας και περπατάει ακόμα ανάμεσά μας.
Διαφορετικά κινδυνεύουμε να γλιστρήσουμε σε μεροληπτικές στενά υποκειμενικές προσεγγίσεις ή να αναλάβουμε το καρμικό βάρος μιας αδικίας απέναντι σε συνάνθρωπό μας που δεν προσμονά να λάβει κάτι από μας πλην μόνον είναι υποχρεωτικός να καταμαρτυρήσει σε όποιον θέλει να πληροφορηθεί για την Θεϊκή Αρχή, η οποία φέρεται να τον έχει ευλογήσει ενώ εμάς ακόμα όχι… Κι αυτό δεν θα πρέπει ΠΟΤΕ να μας κακοφαίνεται αλλά αντίθετα να μας ΧΑΡΟΠΟΙΕΙ γιατί ένας συνάνθρωπος υπήρξε κατάλληλο σκεύος εκλογής του Κυρίου και μπορεί να μας μιλήσει από πρώτο χέρι γι’ Αυτόν... και να μοιραστεί μαζί μας Εκείνον… κι… ΕΜΑΣ μαζί…
Η αδικία αυτή λαμβάνει μεγαλύτερο χαρακτήρα όταν ενώ είναι σχετικά εύκολο, άκοπο και απλό να διατυπωθούν σκέψεις ή και διαπιστώσεις δεν επιδιώκεται παράλληλα να έχουμε ιδίαν αντίληψη για να νιώσουμε από πρώτο χέρι και να κρίνουμε ασφαλέστερα (έχουμε άραγε τέτοιο δικαίωμα;), αν μη τι άλλο, την διαφορά που απορρέει από τον Πηγαίο Πάλλον Βιωματικό Λόγο και τις κατακλυσμιαίες απιστεύτου βάθους ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ και ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ που προκύπτουν σε κάθε διατυπωθέν και μη διατυπωθέν ερώτημα από έναν εν ζωή συνάνθρωπο Μυστικιστή ή σπανιότερα Μύστη, συγκριτικά με το σημαίνον αλλά πλέον αποκρυσταλλωμένο εσωτερικό ή πνευματικό γραπτό (και μη δυνάμενου να δευτερολογήσει ή να επεξηγήσει βαθύτερα τα προβαλλόμενα θέματα που αναπτύσσει) οιουδήποτε μεγαλύτερου ή μικρότερου μύστη ή μυστικιστή, ακόμα και του υπάρχοντος κειμένου που φιλοξενείται στο Φόρουμ και για το περί ου ο λόγος.

Οφείλω ευγενικά να διαφωνήσω και με την αγαπητή Zemperg και με το διατυπωθέν συμπέρασμά της για το ύψος της εμπειρίας του Ιωαννίδη, που μπορεί όμως ή να έχει διδακτικό περισσότερο χαρακτήρα προς τρίτους ή ακόμα να το εκλαμβάνει ως πιθανολογούμενη ή και βάσιμη πραγματικότητα. Σίγουρα πάντως μία γνωριμία – συζήτηση όσο εκτενής και βαθιά κι αν είναι δεν επαρκεί για να βγάλει κανείς οριστικά συμπεράσματα σε θέματα τέτοιας βαθύτητας πλην μόνον πρώτες πιθανολογούμενες και αλληλοαναιρούμενες εκτιμήσεις.
Η προσωπική μου πάντως εκτίμηση (όπως ήδη εκφράστηκε παραπάνω) που είναι απόρροια τουλάχιστον τρίχρονων εντατικών επαφών και κατακλυσμικών συζητήσεων μαζί του (αλλά και επί πάρα πολλά έτη με τον δικό μου Δάσκαλο…) καθώς και η ίδια η εκπεφρασμένη αντίληψη του Ιωαννίδη είναι διάφορη της εκφρασθείσας άποψης της Zemperg.
Αυτό ίσως έχει ελάχιστη αξία στα πλαίσια του Φόρουμ των συζητήσεων αλλά δεν παύει να έχει την δική του σημαίνουσα αξία.
Προσωπικά και ταπεινά εκτιμώ ότι ο αγαπητός Ιωαννίδης τις 49 περιγραφόμενες διαστρωματώσεις των 7 εσωτερικών διαστάσεων (7Χ7=49) τις έχει ήδη αφήσει πίσω ΠΟΛΥ πριν φτάσει να ενωθεί με την Δεύτερη Ακτίνα. Από το πέρας περίπου των τελευταίων εκ των 49 αυτών περιοχών άρχισε το ουσιαστικό πνευματικό ταξίδι του. Δεν αναφέρεται στις 7 έξω (εξωδιαστάσεις με τις 49 υποδιαστάσεις τους που είναι ο κόσμος της ψυχής) ή στις 6 έσω (εσωδιαστάσεις που είναι ο κόσμος του εξατομικοποιημένου πνεύματος) αλλά πέραν και πάνω των 7 υπέρ ΕΣΩ (υπερδιαστάσεις) όπου η έδρα της Αμετακινησίας του Πατέρα, ο Θείος Γνόφος που συνενώνει και εκβάλει από ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΟΛΑ τα παραπάνω. Η κουβέντα όμως αυτή είναι εκ του περισσού, περιττεύει, διότι είναι τόσο απόμακρα (και «απόκοσμα») για όλους μας που δεν νομίζω ότι έχουν να προσφέρουν τίποτα παραπάνω σε κανέναν πλην του γεγονότος ότι πρέπει κι αυτά να διατυπωθούν από κάποιον που έτυχε να τον γνωρίσει και να προσπαθήσει επισταμένα να τον «στριμώξει» (με την καλή την έννοια) σε κάποια διάσταση του αχανούς εσωβάθους... Εδώ όμως έχουμε το ΤΕΡΜΑ της εκδηλωμένης και... ανεκδήλωτης ΜΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ…
Ίσως, Θεού Θέλοντος, στο μέλλον να δώσουμε περισσότερα στοιχεία για να «τεκμηριώσουμε» (αν μπορεί ποτέ να τεκμηριωθεί ή αποδειχθεί η Πνευματικότητα στην ολοκληρότητά της ή αν ποτέ το έχει αυτό ανάγκη η Πνευματικότητα. Είναι οι άνθρωποι που το έχουν ίσως ανάγκη) πιότερα τους δικούς μας ισχυρισμούς που συμπίπτουν με αυτούς του Ιωαννίδη.
Τελειώνοντας θα παρακαλέσω να με συγχωρέσετε για την μακροσκελή παρέμβασή μου και να την δείτε περισσότερο ως μια μεγάλη διευκρίνιση – άποψη από έναν φίλο συνοδοιπόρο σας που έχει ιδίαν αντίληψη των όσων καταθέτει.
Γενικά δεν συνηθίζω να υπεισέρχομαι σε τέτοιου είδους επικοινωνία αλλά αυτή την θεώρησα αναγκαία εφόσον υπήρξε αρκετά γόνιμος και εκτενής διάλογος για το όλο θέμα τόσο καιρό τώρα. Ειλικρινά δεν έχω τον χρόνο να εμπλέκομαι σε διάλογο. Είμαι όμως υποχρεωμένος έστω και ΆΠΑΞ να διατυπώσω την αλήθεια και μόνον την αλήθεια που προσωπικά γνώρισα και συναισθάνθηκα και μέσα από το μετερίζι αυτό που λέγεται Φόρουμ Συζητήσεων.
Από εκεί και πέρα ο καθείς αναλαμβάνει τις ευθύνες του ως έλλογο ον και μπορεί αν πραγματικά το θέλει και καίγεται γι’ αυτό να σχηματίζει ΙΔΙΑΝ αντίληψη για τα πάντα (ακόμα και για τον εαυτό του). Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα. Αποταθείτε και στον άνθρωπο που είχε την Εμπειρία, ζυγίστε τον με το δικό σας κριτήριο εξέλιξης… και βγάλτε τα δικά σας ίσως ασφαλέστερα συμπεράσματα…, πάντως σίγουρα πιο σφαιρικά, πιο ολοκληρωμένα και πιο ζωντανά. Διότι η ΖΩΗ – ΘΕΟΣ είναι ΖΩΝΤΑΝΟΣ και ΑΕΙ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΣ – ΑΚΙΝΗΤΟΣ... Μόνον δια ζώντος λόγου βιωματικού ο άνθρωπος καταρτίζεται αληθινά και τέλεια… Από το στόμα του Δασκάλου (οποιουδήποτε ύψους δασκάλου) στο αυτί του μαθητή παραδίδεται βαθμηδόν ή καθ’ ολοκληρίαν η Αλήθεια μέχρι να έρθει η ώρα να ανακαλυφτεί και από μέσα μας.
Η κλιμακωτή αποκάλυψη της αλήθειας έχει την δική της αξία και χρησιμότητα και προχωράει με την δική της ταχύτητα, το πνευματικό όμως βίωμα που δίδεται από τον ίδιο τον Θεό σε 1, 2, 5, 10 ανθρώπους στον κόσμο μας (που «τυχαία» ή κατά θεία χάρη ή αποστολή παραμένουν εν ζωή) είναι ΚΑΘΟΛΙΚΟ και δίδεται για ΣΥΜΠΑΣΑ την ανθρωπότητα (όχι στενά και μόνο γι’ αυτόν που το λαμβάνει, εδώ είναι και τα προσωπικά τραγικά λάθη ορισμένων που αποκρύπτουν και κουκουλώνουν την όποια αλήθεια πήραν ωσάν να τους αφορούσε μόνον προσωπικά ή ωσάν να τους ανήκε κατ’ αποκλειστικότητα) και ο καθείς παίρνει αυτό που θέλει ή όχι, λίγο, πολύ ή καθόλου απ’ αυτό βάσει της δικής του πάντα διάθεσης, ψυχοσύνθεσης, κάρματος και δύναμης ή ωριμότητα ψυχής. Ό,τι είναι εκ Θεού είναι η Δωρεά Του για ΟΛΟΥΣ ανεξαιρέτως τους ανθρώπους αλλά λαμβάνεται κατ’ αναλογία από τον καθένα και βιώνουν μόνον όσοι αξιούν… ή επιλέγονται με τα δικά Του Κριτήρια…
Δεν ξέρω αν τελικώς συνεισέφερα κάτι στην συζήτηση, είχα όμως την υποχρέωση να διατυπώσω και την δική μου προσωπική αντίληψη.

Με αδελφικούς χαιρετισμούς και αγάπη
Ηλίας


Σε χαιρετώ Αγαπητέ Πατάπιε/Ηλία.
Καλώς ηρθες στην παρέα των συζητήσεων, των Φόρουμ του Εσωτέρικα σαν ενεργό μέλος και εύχομαι να είναι πάντα γόνιμο για όλους το "κλίμα" που θα κατευθύνει ετούτες τις πνευματικές συζητήσεις.
Χάρηκα πραγματικά που σε είδα εδώ, μαζί μας και ακόμα περισσότερο που ήρθες να δώσεις τις γνώσεις σου περί της πνευματικής εμπειρίας -για την ένωση- του Κυρίου Ιωαννίδη, μιά και θεωρώ, ότι είσαι ο πλέον κατάλληλος.
Σίγουρα Αγαπητέ Πατάπιε, η μία και μόνη συνάντηση με κάποιον άνθρωπο δεν μπορεί να σε "μετουσιώσει" σε γνώστη της πνευματικής ΤΟΥ αλήθειας!
Όμως, ο όποιος χρόνος που έχεις αναλώσει στην επιστήμη της ψυχής, οι πολλες πνευματικές αναζητήσεις σου, και η επιστημονική σου κατάρτιση, σε καθιστούν πολλές φορές μέσα στα βάθη των "έσω" με τις όποιες δικές σου αποκτημένες (και με πολύ κόπο) προσωπικές αντιλήψεις.

Αγαπητέ Πατάπιε δεν υπάρχει εκείνο το "κάτι" που θα πρέπει να διαφωνήσω σε όσα μας έγραψες, μα όμως, θα πρέπει να διευκρινίσω τα όσα έγραψα, σαν απάντηση στον πνευματικό μου αδερφό "Γλινααέα" και που ίσως να σε έκαναν να μπεις ενεργά στην παρέα μας.
Εδώ θέλω να συχωρέσεις τα λάθη που έκανα ώς προς την παρουσία της πνευματικής εμπειρίας του κυρίου Ιωαννίδη.

1.) Δεν γράφω απλά, ενεργειακές έδρες όπως αναφέρονται τα υλικά τσάκρας, παρά πνευματικές έδρες. Έτσι εννοώ καλέ μου, ένα εσώτερο πνευματικό κόσμο με υπερδιαστάσεις! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΚΛΑΜΒΑΝΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΡΙΣΜΑ ΩΣ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΩ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΕΚΕΙΝΗ (που αναφέρω για τα σαρανταεννέα πνευματικά τσάκρας) ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ ΝΟΜΙΖΩ!

2.) Εδώ θα διαχωρίσω την θέση της πνευματικής σκέψης μου από την δική σου με όλη την αγάπη και την εκτίμηση που έχω στο πρόσωπό σου. (Εφόσον στην χώρα μας και στον κόσμο της πνευματικής αναζήτησης έχεις με κόπους κερδίσει την αυτή εκτίμηση).
Αγαπητέ Πατάπιε διατηρώ την άποψη, ότι ΤΙΠΟΤΕ δεν μας χαρίζετε εσωτερικά, μια και υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα. Όπως εκείνο με την μάχη κατά του Σατανά του Ιησού Χριστού πριν την πνευματική του πορεία, ακόμα του Γκοτάμα Βούδα, και πολλών Άλλων που φώτισαν την πνευματική μας άτραπο. Έτσι το "κατα θεία χάρη" και η "Δωρεά Του", με αφήνουν "παγερά" αδιάφορη... Πιστεύω να κατάλαβαινεις το νόημα των λόγων μου -μια και εδω μέσα, προσπαθω να τα γράφω πάντα συνοπτικά, αφου τις μακροσκελή απαντήσεις πολλοί τις αποφεύγουν- και μην φανώ στα μάτια σου, σαν βλάσθημη, αφού η πνευματική μου διαδρομή έως τώρα, μόνο σε ετούτο το συμπέρασμα με οδήγησε! ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...ΜΕΤΑ ΠΟΛΛΩΝ (πνευματικών) ΚΟΠΩΝ
Πνευματικέ μου αδερφέ Ηλία, σε ευχαριστω προσωπικά για τις εξηγήσεις -γύρω από την πνευματική εμπειρία της ένωσης του κυρίου Νίκου Ιωαννίδη- που μας έδωσες και θα ήθελα να κάνω μία πρόταση στο ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.

Καλέ μου Αντίμ, εκεί λοιπόν που έχεις την ενότητα των εσωτερικών-πνευματικών σχολών. Θα πρέπει να κάνουμε και μία ακόμα πρόταση στον Πνευματικό Αδερφό μας, αλλά και Τίμιο Εργάτη Διδάσκαλο να μας παραχωρήσει μία (ή και δύο) συνέντευξη/εις γύρω από το πνευματικό σύστημα/σχολή που ηγείτε και φυσικά είχε την πνευματική αξία να σπουδάσει την επιστήμη της ψυχής, κοντά σε έναν Μεγάλο Έλληνα Διδάσκαλο όπου και τον έχρισε συνεχιστεί του έργου του!

Σε χαιρετώ Αγαπητέ Πατάπιε/Ηλία και σίγουρα περιμένω να δεχθείς την πρόταση του πολύ καλού μας Αντίμ.

Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 12:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Πατάπιε καλώς όρισες!
Ξέρω πόσο δύσκολος και ασυνήθιστος είναι αυτός ο τρόπος επικοινωνίας για σένα αλλά θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μείνεις κοντά μας για να μας μεταλαμπαδεύσεις λίγο από το Φως της Αλήθειας που κατέχεις...
Αν πάλι δεν μπορείς να συμμετάσχεις γενικότερα στα φόρουμ του χώρου αυτού θα σου ήμουν υπόχρεη αν τουλάχιστον συνέχιζες τη συμμετοχή σου μέσα από τούτο εδώ το βήμα, του τόπικ της μεταφυσικής αυτής εμπειρίας...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 17:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή zezmperg:
"Καλέ μου Αντίμ, εκεί λοιπόν που έχεις την ενότητα των εσωτερικών-πνευματικών σχολών. Θα πρέπει να κάνουμε και μία ακόμα πρόταση στον Πνευματικό Αδερφό μας, αλλά και Τίμιο Εργάτη Διδάσκαλο να μας παραχωρήσει μία (ή και δύο) συνέντευξη/εις γύρω από το πνευματικό σύστημα/σχολή που ηγείτε και φυσικά είχε την πνευματική αξία να σπουδάσει την επιστήμη της ψυχής, κοντά σε έναν Μεγάλο Έλληνα Διδάσκαλο όπου και τον έχρισε συνεχιστεί του έργου του!"

Μάλλον εννοείς εμένα με το Αντίμ! Φαίνεται ανακάλυψες την... αραβική μου ρίζα!

Θέλω να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια, αλλά πάνω απ'όλα για την δημιουργικότατή σου πρόταση για μία ακόμη Συνέντευξη από τον συγκεκριμένο Εσωτερικό Φορέα ή/και τον Εκπρόσωπό του, έναν εξαιρετικό άνθρωπο αδιαμφισβήτητα!

... και φαίνεται ότι πράγματι: "τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται"!

Προς τον κο Κατσιάμπα και το "Ομακοείο Τρικάλων & Θεσσαλονίκης"(εφόσον καταλαβαίνω πως εκεί αναφέρεσαι) έχουμε ήδη κάνει την πρόταση για μία "Δυναμική Συνέντευξη" εδώ και αρκετό καιρό. Η ανταπόκριση υπήρξε Θετικότατη και θέλω να πιστεύω πως θα καταλήξει και σε μία τελική Συμφωνία!

Οπωσδήποτε θεωρούμε τον Κο Κατσιάμπα και τον Φορέα που εκπροσωπεί ως έναν εκ των βασικών Συν-Εργατών μας καθώς φιλοξενούμε από παλαιά και την παρουσίαση της ίδιας της Ομάδας και βιβλιοπαρουσιάσεις της, μία Συνέντευξη του ίδιου του κου Κατσιάμπα στο στατικό τμήμα του ESOTERICA αλλά και καθώς είχαμε την συμμετοχή του στο σημαντικό μας αφιέρωμα "Η Εσωτερική Αναζήτηση, τα ΜΜΕ και η Παραπληροφόρηση" με το άρθρο του ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΜΕ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ-ΟΙ ΚΑΙ ΜΜΕ!

Ελπίζουμε οπωσδήποτε όμως στην ευόδωση των προσπαθείων μας για μία πλουσιότερη και πιο ζωντανή, "Δυναμική Συνέντευξη" με τη Συμμετοχή και των Μελών των Forums!

Θα ήθελα να αδράξω την ευκαρία της σχετικότητας για να ανακοινώσω και σε αυτό το μήνυμα την Έναρξη άλλης μίας "Δυναμικής Συνέντευξης" από την "Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής". Η ανακοίνωση και η παράλληλη Συζήτηση βρίσκονται στο Θέμα Συνέντευξη "Ε.Ε. Εσωτέρας Θεραπευτικής" - ΣΥΖΗΤΗΣΗ! Επιπλέον το ότι εκτός από το "Ομακοείο Τρικάλων & Θεσσαλονίκης" έχουμε κάνει πρόταση για Συνέντευξη και σε έναν ακόμη σημαντικό Φορέα Μεταφυσικής Αναζήτησης με επίσης θετικότατη αρχική αποδοχή από μέρους του. Μπορείτε λοιπόν να περιμένετε και άλλες σχετικές ανακοινώσεις στο επόμενο χρονικό διάστημα.

Τελειώνοντας θα ήθελα να επισημάνω όμως το εξής:
Πραγματικά δεν γνωρίζουμε εάν ο κος Κατσιάμπας συμμετέχει στις Συζητήσεις μας... αλλά ακόμη και αν το γνωρίζαμε δεν θα αποκαλύπταμε την ταυτότητα του, όπως και οποιουδήποτε Μέλους, εάν ο ίδιος δεν το έκανε. Μία μικρή λοιπόν παράκληση για τον σεβασμό της ιδιωτικότητας και για την αποφυγή παραβιάσεών της ακόμη και από καλή πρόθεση.

Με συγχωρείτε για την παρεμβολή στο ενδιαφέρον αυτό Θέμα Συζήτησης... όμως πιστεύω πως ήταν επιβεβλημένη.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 21:47:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Αγαπητέ φίλε patapie, σε χαιρετώ.
Μπαίνω μέσα πάλι γιατί πρέπει να σου δώσω κάποιες απαντήσεις.
Και αρχίζοντας σε διαψεύδω γιατί με κατηγορείς ότι είτε έμμεσα είτε αμμεσα κατηγορώ τον βιώσαντα την εμπειρία αυτή απατεώνα. Τεράστιο λάθος.Ίσα-ίσα όσες φορές μπήκα στο topic αυτό τον υποστήριξα αμμέριστα.Είναι γεγονός ότι ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΖΗΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΤΕ.
Το ότι ΔΕΝ έχει γίνει η ένωση, ειναι πάλι γεγονός. Σ αυτό επάνω απλά σου γνωστοποιώ ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ και φυσικά δεν γνωρίζω ΚΑΝ τι είναι το Νεκρονομικόν το οποίον ανέφερες. Με αυτό γιά υπ όψιν σου γνωστοποιώ ότι ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΕΝΩΣΗ. Μπορείς να καταλάβεις ΤΙ ΣΟΥ ΛΕΩ;;;;;;;;;;;;
Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να αναρωτηθω και να ψάξω να βρω τον ΛΟΓΟ για τον οποίον δεν έγινε η ένωση. Και ΙΣΩΣ ο λόγος ήταν η κοινοποίηση της εμπειρίας αυτής. Είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχοΥν κανόνες που ΔΕΝ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΛΕΓΌΜΕΝΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ, ΚΑΙ ΈΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΎΣ ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΠΟΊΗΣΗ ΤΈΤΟΙΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΏΝ. Δεν θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω το γιατί (και παίρνει πάρα πολύ μεγάλη ανάλυση το θέμα)(και γράφω ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΔΑΚΤΥΛΟ), αλλά ο κανόνας αυτός ειναι απαράβατος και φυσικά υπόκειται σε αυστηρές κυρώσεις ΚΑΘΕ παράβαση. Ίσως ο κ Νίκος να μην ήξερε και γι αυτό το κοινοποίησε. Ίσως λοιπόν η κύρωση της παράβασης αυτής ήταν το να μην έχει γίνει η ένωση.
Γιατί σ αυτούς τους κανόνες δεν δικαιολογείται άγνοια. Το μόνο που μπορεί και μάλλον διαφέρει είναι το είδος της ποινής.
Όσο γιά τα 7 επίπεδα και τα 49 υποεπίπεδα, όπως τα ανέφερε η Ζezmberg αναφέρθηκε στα καθαρά ΨΥΧΙΚΑ επίπεδα και όχι στα πνευματικά που αυτά είναι κυρίως γνωστά. Στα ψυχικά λοιπόν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ.
Και κάτι ακόμα. Μπορείς να αναρωτηθεις και να καταλάβεις ΓΙΑΤΙ η zezmperg έκανε τον κόπο και τα έξοδα γιά να πάει από Αθήνα στην Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο γιά να πάει να δει τον κ Νίκο;;;;;;;;;;;;
Ένα ακόμα και μόνο φίλε μου patapie. Η Θεία Χάρις ΠΟΤΕ ΔΕΝ χαρίζεται σε κάποιον ο οποίος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ, και ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΟ ΚΕΡΔΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ γι αυτό.
Φίλε μου patapie δεν έχω διαθέσιμο χρόνο να δίνω πολλές αποντήσεις. Συγνώμη. Ο θεός μαζί σου.
Φιλικότατα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 23:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Glineaa μπορείς να μας πεις πως κατέληξες στο συμπέρασμα ότι ή ένωση δεν έχει γίνει?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2004, 23:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα ρε παιδιά να με συμπαθάτε αλλά αυτό μου φέρνει κάτι μεταξύ amanita muscaria, LSD, mescalline ή peyote. Όποιος καλός φίλος ξέρει κάτι περισσότερο μπορεί να μας ενημερώσει. Υπάρχει μια φίλη που ξέρει καλά απο μανιτάρια ίσως θα μπορούσε να μας βοηθήσει...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rostar
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
161 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 03:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rostar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται να πέσουμε πάνω στην εμπειρία του Κυρίου Νίκου – πολύ δε περισσότερο πάνω στον ίδιο – όπως οι χειρουργοί στον εγχειριζόμενο. Αφ’ ενός είναι άδικο, αφ’ ετέρου δε ΑΤΕΛΕΣΦΟΡΟ…
Ο άνθρωπος δέχτηκε τη Θεία Χάρη, όπως την δέχονται καθημερινά εκατοντάδες συνάνθρωποί μας, οι οποίοι μένουν μακράν της δημοσιότητος και πολύ μακρύτερα από μυητικά τάγματα, εσωτερικές σχολές και κύκλους αναζήτησης…
Δεν καταφέρομαι εναντίον όλων αυτών των ομάδων, αλλά θέλω να επισημάνω ότι ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΛΕΚΤΟΙ βαδίζουν δρόμους, φαινομενικά, κοινότοπους, οδηγούμενοι από μία έμφυτη ή με πολύ μόχθο επίκτητη σεμνότητα.
Οι πολλοί αδιαφορούν, λιγότεροι ερευνούν απεγνωσμένα για τη ΛΗΨΗ ΦΩΤΟΣ, αλλά οι ελάχιστοι ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΙ είναι και θα είναι ΠΑΝΤΟΤΕ, αυτοί που μένουν μακριά από τους προβολείς…
Θα τους συναντήσετε σε απλές γειτονιές, σε κάποια χωράφια ή πλαγιές ενός βουνού, να μπαλώνουν δίχτυα σε κάποια ψαροχώρια, να βαδίζουν σε πεζοδρόμια μεγαλουπόλεων χωρίς τυμπανοκρουσίες…
Θα τους δείτε να μένουν σε απλά διαμερίσματα ή απέριττες μονοκατοικίες και να μοχθούν για ένα έντιμο μεροκάματο.
Θα τους συναντήσετε σε μοναχικούς περιπάτους μέσα στα δάση και κάποιες άλλες φορές να φροντίζουν κάποιο αδέσποτο ζωντανό ή να περιποιούνται ένα φυτό στην άκρη κάποιου δρόμου, μιλώντας τους…όπως έχουμε σχεδόν ξεχάσει να μιλάμε μεταξύ μας…
Είναι οι υπάρξεις που αποτελούν ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΤΗΣ ΓΗΣ !...
Η δική τους …ΣΧΟΛΗ, είναι το πλέον ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΤΑΓΜΑ…Η ΥΨΙΣΤΗ ΤΩΝ ΜΥΗΤΙΚΩΝ ΒΑΘΜΙΔΩΝ…επειδή η δοκιμασία της εισόδου, αλλά και η πολύ μεγαλύτερη…ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ σ’ αυτήν την ΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΤΡΟΧΙΑ, είναι κάτι που κατακτάται με ασύλληπτου μεγέθους προσπάθεια ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΟΣ.
Έχω την αίσθηση, ότι η αγαπητή Zesberg, συναντώντας τον Κύριο Νίκο, διέγνωσε πολλά από τα προαναφερθέντα, καθώς η δική της «τεταγμένη πορεία» στην αναβλύζουσα Θεϊκή Χάρη και εκλιπαρούσα για στοργή Πάρνηθα, έχει οξύνει μέσα της τα απαιτούμενα αισθητήρια…
Καταλήγοντας, θέλω να σας μεταφέρω ότι ΟΥΔΕΙΣ ΚΑΝΩΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ… Η ΘΕΙΑ ΧΑΡΙΣ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝ ΑΦΘΟΝΙΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ…ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ, ΤΟ ΛΑΘΟΣ – Η ΑΤΕΛΕΙΑ ΜΑΛΛΟΝ – ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ…

Σας χαιρετώ όλους με πολλή αγάπη

Rostar

Υ.Γ.
Avallon, εύχομαι η κορούλα σου να μην αντιμετωπίσει άλλη δύσκολη στιγμή και το φως που σκορπίζει το άδολο βλέμμα της, να ενσταλάζει μέσα σου τις ανταύγειες από την αρχέγονη καθαρότητα, όπως αυτή ενυπάρχει σε μια παιδική ματιά…


Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ ΞΕΘΩΡΙΑΖΕΙ...ΣΑΝ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΠΑΛΙΟ
(Iron Maiden : Dance Of Death)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 06:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Εμένα ρε παιδιά να με συμπαθάτε αλλά αυτό μου φέρνει κάτι μεταξύ amanita muscaria, LSD, mescalline ή peyote. Όποιος καλός φίλος ξέρει κάτι περισσότερο μπορεί να μας ενημερώσει. Υπάρχει μια φίλη που ξέρει καλά απο μανιτάρια ίσως θα μπορούσε να μας βοηθήσει...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...


Σε χαιρετώ ΑΠΕΡΡΙΤΕ.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας, έστω και τόσο αδαής...
Όμως δεν έχεις και πολύ άδικο!
Φύση της εργασίας μου, έχω έρθει σε επαφή με πολλούς χρήστες που μου έχουν διηγηθεί αρκετές εμπειρίες (νοητικά ταξίδια) λόγο ενα είδος "αλκαλλικότητας" που έχουν οι περισσότερες ναρκωτικές ουσίες και που επηρεάζει αρκετά τον εγκέφαλο!!!
Μα είναι αρκετά εύκολο να μπορέσεις να ξεχωρίσεις το νοητικό ταξίδι από το πνευματικό και για τούτο σου δίνω μία "αδερφική" συμβουλή.
<<Συμφέρει να γνωρίσεις την επιστήμη της ψυχής και σίγουρα θα πρέπει να το κάνεις>>.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 07:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Αγαπητή zezmperg:


Μάλλον εννοείς εμένα με το Αντίμ! Φαίνεται ανακάλυψες την... αραβική μου ρίζα!



Σε χαιρετώ καλέ μου Admin.
Φυσικά εννοούσα εσένα και να μου συχωρέσεις την ασιατική/αραβική νότα/ρίζα που προσέθεσα στο "όνομά" σου.
Ακόμα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου προς το αίτημά μου.
Χάρηκα δε πάρα πολύ που είδα εδώ κοντά μας τον πνευματικό αδερφό μας και σοφό εργάτη, Διδάσκαλο Πνευματικό, συγγραφέα, Πατάπιο/Ηλία.
Καταλαβαίνεις πιστεύω τη χαρά μου!
Δεν είχα την τύχη να διαπιστώσω και άλλες φορές (ενώ το γνωρίζω καλά ότι υπάρχουν και κινούνται αναμεσά μας -εδώ έσω-) "επώνυμους" εργάτες του Πνεύματος.

Καλέ μου Admin για άλλη μία φορα σε ευχαριστώ (μαζί με εσένα και όλους τους άμισθους εργάτες του εσωτερικα) όπου έχετε καταφέρει να κρατήσετε την Πνευματική κοινοτητά μας, μακριά από οποιαδήποτε πνευματική γραμμή. Σας ευχαριστώ που έχετε ετούτον τον πολυφωνικό πνευματικό χαρακτήρα και φανερά ΠΙΑ παλεύετε να κρατηθούμε σε αυτό το Πνευματικά δύσκολο Ύψος!


quote:

Προς τον κο Κατσιάμπα και το "Ομακοείο Τρικάλων & Θεσσαλονίκης"(εφόσον καταλαβαίνω πως εκεί αναφέρεσαι) έχουμε ήδη κάνει την πρόταση για μία "Δυναμική Συνέντευξη" εδώ και αρκετό καιρό. Η ανταπόκριση υπήρξε Θετικότατη και θέλω να πιστεύω πως θα καταλήξει και σε μία τελική Συμφωνία!

Οπωσδήποτε θεωρούμε τον Κο Κατσιάμπα και τον Φορέα που εκπροσωπεί ως έναν εκ των βασικών Συν-Εργατών μας καθώς φιλοξενούμε από παλαιά και την παρουσίαση της ίδιας της Ομάδας και βιβλιοπαρουσιάσεις της, μία Συνέντευξη του ίδιου του κου Κατσιάμπα στο στατικό τμήμα του ESOTERICA αλλά και καθώς είχαμε την συμμετοχή του στο σημαντικό μας αφιέρωμα "Η Εσωτερική Αναζήτηση, τα ΜΜΕ και η Παραπληροφόρηση" με το άρθρο του ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΜΕ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ-ΟΙ ΚΑΙ ΜΜΕ!

Ελπίζουμε οπωσδήποτε όμως στην ευόδωση των προσπαθείων μας για μία πλουσιότερη και πιο ζωντανή, "Δυναμική Συνέντευξη" με τη Συμμετοχή και των Μελών των Forums!

Θα ήθελα να αδράξω την ευκαρία της σχετικότητας για να ανακοινώσω και σε αυτό το μήνυμα την Έναρξη άλλης μίας "Δυναμικής Συνέντευξης" από την "Ελληνική Εταιρία Εσωτέρας Θεραπευτικής". Η ανακοίνωση και η παράλληλη Συζήτηση βρίσκονται στο Θέμα Συνέντευξη "Ε.Ε. Εσωτέρας Θεραπευτικής" - ΣΥΖΗΤΗΣΗ! Επιπλέον το ότι εκτός από το "Ομακοείο Τρικάλων & Θεσσαλονίκης" έχουμε κάνει πρόταση για Συνέντευξη και σε έναν ακόμη σημαντικό Φορέα Μεταφυσικής Αναζήτησης με επίσης θετικότατη αρχική αποδοχή από μέρους του. Μπορείτε λοιπόν να περιμένετε και άλλες σχετικές ανακοινώσεις στο επόμενο χρονικό διάστημα.

Τελειώνοντας θα ήθελα να επισημάνω όμως το εξής:
Πραγματικά δεν γνωρίζουμε εάν ο κος Κατσιάμπας συμμετέχει στις Συζητήσεις μας... αλλά ακόμη και αν το γνωρίζαμε δεν θα αποκαλύπταμε την ταυτότητα του, όπως και οποιουδήποτε Μέλους, εάν ο ίδιος δεν το έκανε. Μία μικρή λοιπόν παράκληση για τον σεβασμό της ιδιωτικότητας και για την αποφυγή παραβιάσεών της ακόμη και από καλή πρόθεση.

Με συγχωρείτε για την παρεμβολή στο ενδιαφέρον αυτό Θέμα Συζήτησης... όμως πιστεύω πως ήταν επιβεβλημένη.

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------


Φυσικά περιμένουμε την γρήγορη και θετική απάντηση του Αγαπητού μας πνευματικού αδερφού Πατάπιου/Ηλία.
Σας ευχαριστώ και σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2004, 08:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Δεν χρειάζεται να πέσουμε πάνω στην εμπειρία του Κυρίου Νίκου – πολύ δε περισσότερο πάνω στον ίδιο – όπως οι χειρουργοί στον εγχειριζόμενο. Αφ’ ενός είναι άδικο, αφ’ ετέρου δε ΑΤΕΛΕΣΦΟΡΟ…


Καλέ μου φίλε Rostarσε χαιρετώ.
Καλως μας ήρθες.
Θέλω να μου συχωρέσεις, την με αγάπη διευκρίνιση του θέματος αυτού του topic.
Ετούτη η ματαφυσική εμπειρία του κου Νίκου, είναι καλέ μου όλο το θέμα στο topic. Και όπως μας αποκαλύπτει ο Αγαπητός Πατάπιος όπου έχει διανύσει ένα μεγάλο κομμάτι του πνεύματος, επι μακρών χρόνων. Μόνο σε δύο ανθρώπους έχει συναντήσει ετούτη την πνευματική εμπειρία.
Στον Μεγάλο Ελληνα και Διδασκαλό του Ν.Μαργιωρή και στον κο Νίκο Ιωαννίδη.
Έτσι όπως καταλαβαίνεις πρόκειται ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ! Την ένωση ΜΑΣ με την Θεία Ουσία! Την αληθινή ΜΑΣ επιστροφή! Όπου και όλοι θα πρέπει να πραγματώσουμε!
quote:

Ο άνθρωπος δέχτηκε τη Θεία Χάρη, όπως την δέχονται καθημερινά εκατοντάδες συνάνθρωποί μας, οι οποίοι μένουν μακράν της δημοσιότητος και πολύ μακρύτερα από μυητικά τάγματα, εσωτερικές σχολές και κύκλους αναζήτησης…
Δεν καταφέρομαι εναντίον όλων αυτών των ομάδων, αλλά θέλω να επισημάνω ότι ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΚΛΕΚΤΟΙ βαδίζουν δρόμους, φαινομενικά, κοινότοπους, οδηγούμενοι από μία έμφυτη ή με πολύ μόχθο επίκτητη σεμνότητα.
Οι πολλοί αδιαφορούν, λιγότεροι ερευνούν απεγνωσμένα για τη ΛΗΨΗ ΦΩΤΟΣ, αλλά οι ελάχιστοι ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΟΙ είναι και θα είναι ΠΑΝΤΟΤΕ, αυτοί που μένουν μακριά από τους προβολείς…
Θα τους συναντήσετε σε απλές γειτονιές, σε κάποια χωράφια ή πλαγιές ενός βουνού, να μπαλώνουν δίχτυα σε κάποια ψαροχώρια, να βαδίζουν σε πεζοδρόμια μεγαλουπόλεων χωρίς τυμπανοκρουσίες…
Θα τους δείτε να μένουν σε απλά διαμερίσματα ή απέριττες μονοκατοικίες και να μοχθούν για ένα έντιμο μεροκάματο.
Θα τους συναντήσετε σε μοναχικούς περιπάτους μέσα στα δάση και κάποιες άλλες φορές να φροντίζουν κάποιο αδέσποτο ζωντανό ή να περιποιούνται ένα φυτό στην άκρη κάποιου δρόμου, μιλώντας τους…όπως έχουμε σχεδόν ξεχάσει να μιλάμε μεταξύ μας…
Είναι οι υπάρξεις που αποτελούν ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΤΗΣ ΓΗΣ !...


Επειδή ανακάλυψα (εδώ μέσα) τον πνευματικό σου πλούτο, θέλω να πω ταπεινά, ότι είμαι χαρούμενη που σε/σας γνώρισα.
Είμαι ευτυχισμένη που βλέπω την έσω-αναζήτηση να απλώνεται και στην Ελλάδα άπου πριν τριάντα τόσα χρόνια, όταν, τότε ξεκινούσα δειλά να πάρω την διαδρομή της επιστήμης της ψυχής όλα ήταν διαφορετικά...
Καλέ μου οι ποιό πάνω διαπιστώσεις σου για ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, είναι πέρα για πέρα αληθινές, μα, υπάρχει ένα μεγάλο "μα". Και ετούτο από μόνο του διαχωρίζει τα υπαρκτά σύνορα, της Θείας Χάρις και της συνειδητής μαθητείας που θα πρέπει ο καθένας μας να ακολουθήσει για να ανέλθει της εσωτερικής ατραπούς...
Ναι καλέ μου Rostar, δεν μπορούμε να διαφύγουμε της μαθητείας κοντά στα Ιερά πόδια ενός πνευματικού Διδασκάλου. Είναι ένας μεγάλος κανόνας στον εσωτερισμό.
quote:

Η δική τους …ΣΧΟΛΗ, είναι το πλέον ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΤΑΓΜΑ…Η ΥΨΙΣΤΗ ΤΩΝ ΜΥΗΤΙΚΩΝ ΒΑΘΜΙΔΩΝ…επειδή η δοκιμασία της εισόδου, αλλά και η πολύ μεγαλύτερη…ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ σ’ αυτήν την ΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΤΡΟΧΙΑ, είναι κάτι που κατακτάται με ασύλληπτου μεγέθους προσπάθεια ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΟΣ.
Έχω την αίσθηση, ότι η αγαπητή Zesberg, συναντώντας τον Κύριο Νίκο, διέγνωσε πολλά από τα προαναφερθέντα, καθώς η δική της «τεταγμένη πορεία» στην αναβλύζουσα Θεϊκή Χάρη και εκλιπαρούσα για στοργή Πάρνηθα, έχει οξύνει μέσα της τα απαιτούμενα αισθητήρια…


Ναι καλέ μου, σίγουρα κατακτώνται με ασύλληπτου μεγέθους προσπάθειας ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΟΣ. Επέτρεψέ μου να προσθέσω και με πλήρη συνείδηση για τον τελικό στόχο όπου είναι η ένωση!
Τα κατάφερες πάλι...
Με έκανες να κοκκινίσω από ντροπή για όσα καλά γράφεις για μένα, ενώ στην πολύ όμορφη παρέα μας έχουμε αξιολογότατους πνευματικούς ανθρώπους.
Σε ευχαριστώ.

quote:

Καταλήγοντας, θέλω να σας μεταφέρω ότι ΟΥΔΕΙΣ ΚΑΝΩΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ… Η ΘΕΙΑ ΧΑΡΙΣ ΕΥΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΝ ΑΦΘΟΝΙΑ ΓΥΡΩ ΜΑΣ…ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ, ΤΟ ΛΑΘΟΣ – Η ΑΤΕΛΕΙΑ ΜΑΛΛΟΝ – ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ…

Σας χαιρετώ όλους με πολλή αγάπη

Rostar

Υ.Γ.
Avallon, εύχομαι η κορούλα σου να μην αντιμετωπίσει άλλη δύσκολη στιγμή και το φως που σκορπίζει το άδολο βλέμμα της, να ενσταλάζει μέσα σου τις ανταύγειες από την αρχέγονη καθαρότητα, όπως αυτή ενυπάρχει σε μια παιδική ματιά…


Η ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ ΞΕΘΩΡΙΑΖΕΙ...ΣΑΝ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΠΑΛΙΟ
(Iron Maiden : Dance Of Death)



Σε χαιρετώ καλέ μου φίλε Rostar.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση και αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.3125
Maintained by Digital Alchemy