ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Έλληνες- Η αφύπνισή σας ξεκίνησε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2004, 14:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί είναι σωβινισμός όταν θυμόμαστε ποιοι είμαστε και δεν είναι σωβινισμός αυτά που δίδαξε ο «Αληθινός» θεός, ο θεός της «Αγάπης» όταν αποκάλεσε τους Εβραίους εκλεκτούς και σπέρμα άγιο!!!!!! Για πρώτη φορά και σε παγκόσμια κλίμακα φαίνεται η χειρότερη μορφή ρατσισμού από θεό, προτρέποντας μάλιστα να σφάξουν τους μη εκλεκτούς για να είναι ο θεός τους

Ο κοντόφθαλμος γίνεται σοβινιστής..
Δεν έχει σημασία σε ποιον θεό πιστεύει ή σε ποια χώρα κατοικεί!!

Η φίλη αγαπητή συγγραφέας.. μίλησε για αγάπη και για την ευαισθητοποίηση της ψυχής μέσα από το κάλεσμα του εαυτού μας αλλά και μέσα από την φύση..
Θα πω δυο λόγια πολύ απλά..
Είχα λοιπόν και εγώ μία εμπειρία πολύ όμορφη στην ζωή μου.. που είχε σχέση με την φύση.. αλλά όταν λέω φύση εννοώ καθαρά το Όλο
Πιστεύει κάποιος πως αυτό το τόσο μοναδικό συναίσθημα θα το είχα νιώσει εάν περιοριζόμουν στην καταγωγή μου?

Από την μία χαίρομαι γιατί ακούω και βλέπω ανθρώπους να απαντάνε στον Χριστιανισμό όπως έκανα εγώ κάποτε με τον κίνδυνο να με φωνάξουν σατανίστρια.. γιατί έτσι γίνεται.. όταν δεν είσαι με το ένα μέρος πρέπει να είσαι με το άλλο.., (για αποφυγή παρεξηγήσεων , δεν ήμουν σατανίστρια, ούτε και είμαι)
αλλά από την αλλη θλίβομαι που αντί για απελευθέρωση βλέπω πάλι υποδούλωση.. φανατισμό.. και μίσος , όχι απέναντι στον σατανισμό αυτή την φορά, αλλά απέναντι στον εβραϊσμό!!

Αντί να προχωρήσουμε και να κοιτάξουμε μπροστά μακριά από όλα εκείνα που τρώνε κάθε τριτοκοσμική χώρα.. απλά αλλάζουμε θεό..
Δεν απελευθερωνόμαστε αλλά απλά αλλάζουμε πανάκεια..
Ο φανατισμός μόνο κακός μπορεί να είναι.. ακόμα να το αντιλειφθούμε αυτό?

Το να θαυμάζει κάποιος τους πολιτισμούς και να θέλει να γίνει γνώστης αυτών είναι αξιοθαύμαστο αλλά ας μην παραποιούμε τα πάντα προσπαθώντας να εξιδανικεύουμε καταστάσεις.

Παν μέτρον άριστον είχαν πει και οι πρόγονοί μας.. ας το τηρήσουμε


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 02:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή simori
Δεν είναι "παν" αλλά απλά "Μέτρον άριστον"
Αλοίμονο αν υποστηρίζαμε το κάθε μέτρο.
Δυστυχώς το μέτρο είναι ένα.

Μη φοβάσαι να διατυπώνεις απόψεις στηριγμένη στην καταγωγή σου.
Δεν είναι κακό.
Ποιός είναι σωβινιστής άραγε;
Θα σου πω εγώ.
Είναι αυτός που επικαλείται καταγωγή χωρίς να ξέρει ποιά είναι και τι αντιπροσωπεύει αυτή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2004, 18:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε/η steelspring,δεν φοβάμε αλλά θα έλεγα πως νιώθω πραγαμτικά ελεύθερη όταν δεν περιορίζομαι σε αυτήν, όταν μπορώ να βλέπω γύρω μου, όταν προσπαθώ να κατανοώ τον κόσμο μέσα από τον σεβασμό για τις αξίες αλλά και την αξία των άλλων γύρω μου!!

Όταν επικαλούμε την Ελληνική μου ταυτότητα με αυτόν τον τρόπο, τότε αμέσως προς χάρην της δικαιοσύνης που με διακατέχει ώς φύση, μου γεννιέται αυτόματα ένα ερώτημα: και οι άλλοι? Ένα ερώτημα που πρέπει να απαντηθεί...
Εσάς δεν σας γεννιέται αυτό?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Apollwnios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2004, 04:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Apollwnios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρετή. Με εμπνέει μια συζήτηση, που αφορά άξιες.

Όταν μιλάμε για αρετές του ανθρώπου, μιλάμε για κάποιες δουλεμένες ικανότητες σε κάποια θέματα, όπως για παράδειγμα η ρητορεία, η ζωγραφική, η τέχνη γενικότερα.

Μιλάμε για τέχνη.

Υπάρχει κάποιο bug σε αυτό που λέω?

Αυτήν την ερώτηση, θα συνεχίσω να την κάνω και μέχρι το τέλος.

Όταν μιλάμε για πρότυπο αρετής, μιλάμε για την τέχνη του να επεξεργάζεσαι,και να αφομοιώνεις, στο πρότυπο σου τις έννοιες.

βug μήπως?

Σε όλες τις πραγματικότητες, σε όλους τους μη συνδεδεμένους νοητικά οργανισμούς,υπάρχουν άνθρωποι που κατέχουν, έμφυτη την συγκεκριμένη ικανότητα.

Την ικανότητα, να αναζητήσουν μέσα στα νοήματα, το νόημα.

Όπως υπάρχουν ζωγράφοι, κωμικοί κλπ υπάρχουν και πνευματικοί.

Ο Αισχύλος, είχε την αρετή, που όλοι γνωρίζουμε.

Ο Αριστοφάνης, είχε την αρετή, που όλοι γνωρίζουμε.

Ο Σωκράτης είχε την αρετή που οι περισσότεροι, δεν θέλουμε να δεχθούμε.

Είχε την αρετή να προσεγγίζει το θειο.

Όταν προσεγγίζουμε το θειο, δεν είναι νοητό να μιλάμε για την γνώση του όλου.

Αυτό είναι μεγάλη βλακεία, που σε έναν καλλιτέχνη σαν εμένα, φαντάζει γελοίο.

Φαντάζεστε τον Αισχύλο, να μας έφερνε την αρχή και το τέλος της τέχνης του?

Φαντάζεστε τον Αριστοφάνη, να ήταν το τέλος της κωμωδίας?

Ούτε ο Σωκράτης λοιπόν, είναι το τέλος του πνευματισμού, ούτε και κανένας.

Ήμαστε όλοι άτομα και εξελισσόμαστε, ο καθένας στον τομέα του.

Όπως ο Σαίξπηρ θέλησε να εξελίξει τον Αισχύλο, και σε πολλά σημεία το κατάφερε.

Έτσι και σκοπός του κάθε πνευματικού, είναι να εντοπίζει, και να συνεχίζει να Scriptarei έναν ιδανικότερο κόσμο.

Πνευματικοί υπάρχουν σε όλες τις φυλές, όπως υπάρχουν και άλλων ειδών
καλλιτέχνες.

Ακόμα και στην μαύρη φυλή, που είναι φανερό ότι η εξέλιξη τους άργησε και αργεί περισσότερο από τους άλλους, υπήρχαν και υπάρχουν πνευματικοί.

Η ουσία δεν κρύβεται στον δικό μας πνευματικό οργανισμό, αλλά στην
αρμονική συμβίωση, του γήινου όλου.

Στους Ε δεν υπάρχει η παρερμηνευμένη έννοια, της άριας φυλής.

Οποίος ισχυρίζεται κάτι τέτοιο, απομακρύνεται χιλιόμετρα μακριά από την αρετή,από την ουσία.

Η ουσία στις φυλές είναι ότι συνυπάρχουμε, και όσο η εξέλιξη προχωρά, τόσο πιο εφικτή και ποιο αναγκαία είναι η συνύπαρξη.

Η ουσία λοιπόν, κρύβεται στο πνεύμα.

Στην μεταβαλλόμενη πραγματικότητα, που ισχύει σαν βασική αρχή του όλου, όλοι έχουμε ρόλο και θέση.

Είμαστε η αρχαιότερη φυλή, ήμασταν οι κορυφαίοι, σε όλες τις τέχνες, όταν ο Χριστιανικός όλεθρος, ήρθε να ισοπεδώσει τα πάντα, και να σταματήσει την εξελικτική μας πορεία.

Μπορεί να νοηθεί ένας γήινος νοητικός οργανισμός, χωρίς την πνευματική μας παρουσία?

Και δεν εννοούμε να τα λέμε και να τα ακούμε μόνοι μας. Αλλά να μπορέσουν αυτά που λέμε να φανούν, και να κριθούν από το μυαλό, και κύριος την καρδιά του κάθε ενός.

Ήρθαμε να ξαναζωντανέψουμε τον πυρήνα, που θα επιτρέψει την πνευματική συνύπαρξη.

Και δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα μιλήσουμε, με τους περιουσίους.

Αλλά δυστυχώς δεν έχουμε να πούμε τίποτα, με τα νοητικά απόβλητα της ορθοδοξίας, που δεν εκπροσωπούν πλέον τίποτα, που έχουν μετατραπεί στους μεγαλύτερους ψεύτες, και απατεώνες που έπλασε ο πλανήτης.

Τα δικά μας Χριστιανικά απόβλητα, είναι τα ποιο αιρετικά, και τα χειρότερα όλον τον υπολοίπων, γιατί θα έπρεπε αυτά τα πληροφοριακά μικρόβια, να αντέξουν μέσα στους αιώνες, διαπερνόντας νοητικά την Ελλάδα, πράγμα αδύνατον.

Δεν θα μπορούσαν τα απόβλητα της βίβλου, να επιπλέουν για πάντα στις συνειδήσεις μας, έπρεπε να εφευρεθούν, αλλού είδους απόβλητα, για να μας κρατήσουν στην δουλεία τους, και να ξεπεραστούν, οι πνευματικοί μας πατέρες.

Σε αυτά τα άθλια νοητικά θύματα, δεν έχω να πω τίποτα, γιατί αποτελούν την ντροπή της φυλης.

Πλέον πρέπει να μετανοήσουν, για τα κακά που έκαναν στην φυλή μας, και όχι στον αιμοβόρο, ψυχωτικό, σχιζοφρενή θεό τους, που δεν τα καταφέρνουν να γίνουν τόσο γελοίοι και άχρηστοι, όσο αυτός. Προσπαθούν πάντως, να ακουμπήσουν, το τέρμα της αθλιότητας, που εκπροσωπεί η βίβλος.

Και μια και αναφέρθηκα για το αλγοριθμικό θεόπνευστο έκτρωμα, που μας επιβάλουν χωρίς ίχνος ντροπής, προτού καν γεννηθούμε, πρέπει να αντιπαρατάξουμε αυτό που εμείς θεωρούμαι θειο, η αλλιώς θεόπνευστο, όπως θέλουν αυτοί να πιστεύουν στα εκστασιακα όνειρα της παράνοιας τους.

Την θέση της Βίβλου, και τον διαφόρων πορνογράφων του Ιουδαϊσμού, θα πάρει ο Πλάτωνας που εδώ και 1500 χρόνια τον αναθεματίζουν στην Κυριακή της ορθοδοξίας.

Θα πάρει την θέση που του αρμόζει, στην καρδιά και στο μυαλό μας.

Δύσκολα θα βρούμε bug στην Πολιτεία του Πλάτωνα, του γνήσιου εκφραστή του θειου.

Αλλά η εφαρμογή της, δεν ήταν ούτε τότε εφικτή, ούτε φυσικά και τώρα.

Το να πλησιάσει η πραγματικότητα μας το θειο, απαιτούνται σταθερά εξελικτικά βήματα.

Στο σημαντικότερο έργο, ανάλυσης της πολιτείας, που εμπεριέχει μια βαθυστόχαστη, ακατανόητη στους πολλούς ουσία, υπάρχουν γνήσιες απαντήσεις, που αφορούν το ιδανικό.

Μήπως μπορεί να υπάρχει bug, σε αυτό που λέω?

Μήπως το θειο, δεν ισοδυναμεί με το ιδανικό?

Το ιδανικό λοιπόν, σύμφωνα με τον Πλάτωνα, είναι, τα νήματα της πολιτείας, να κινούνται από τους Φιλόσοφους.

Από το πνεύμα , από την ουσία.

Αυτή ειναι η υγεία.

Μήπως διαφωνεί κανείς ότι η υγειά, ισοδυναμεί με το ιδανικό?

Θα ήταν υγειά να μας κυβερνούσε το συμφέρον?

Και όμως οι περισσότεροι από μας, το θεωρούμαι αυτό υγιές.

Αφού δεχόμαστε το όργανο της εβραϊκής ζηλοτυπίας, το όργανο που δια μέσου της ζήλιας, έφερε τον περιούσιο λαό.

Μπορεί κανείς λογικός έστω, να δεχθεί ότι οι εβραίοι, είναι οι μόνοι που κινούνται περί της ουσίας (περιούσιος).

Και όμως θα σας απογοητεύσω, για 2000 χρόνια, αυτός ήταν ο μόνος λαός που είχε το διακαίομαι να κινείται περί της ουσίας, και να κατευθύνει τα νήματα.

Ήταν περιούσιοι, είναι πραγματικότητα, που δεν μπορεί κανείς, να τους την στερήσει.

Άρα εκ τον πραγμάτων, ο Πλάτωνας έχει για ακόμα μια φορά δίκαιο.

Τα νήματα κινούνται από την ουσία.

Μπορεί όμως να σταθεί η ανοησία του περιουσίου η του Αρειού (του Χίτλερ) σύμφωνα ακόμα και με την ποιο ηλίθια λογική?

Υπάρχουν κατώτεροι και ανώτεροι σε έναν οργανισμό, που σκοπό έχει να μπορέσει να συνυπάρξει σε αρμονία?

Μήπως έχω κάποιο bug, μήπως έχω λάθος?

Η φύση δεν μας το δείχνει ότι οι διάφορες μας, έχουν αρχίσει να εξαλείφονται?

Αυτό δεν αισθάνεται ο περισσότερος κόσμος?

Αυτή είναι η ουσία λοιπόν. Και προσέξτε με και ας είναι η πρώτη, η η τελευταία φορά.

Ο Σωκράτης είπε το "γνώθι σ' αυτόν," με το οποίο εννοούσε ότι πρέπει να καταλάβουμε τις συγκινήσεις μας, προκειμένου να είμαστε σε θέση να της ελέγξουμε.

Αυτή ακριβός είναι η ουσία, το "γνώθι σ' αυτόν,". Το να καταλάβουμε τι αισθανόμαστε.

Σκοπός αυτού του κειμένου, δεν είναι να ζαλίσει τα σφαιρικά όργανα του οργανισμού σας, αλλά να ταρακουνήσει λίγο την πάνω σφαίρα (εγκέφαλος), και να σας προσθέσει λίγα κιλά στις κάτω σφαίρες(όρχεις).

Γιατί πολύ ορθά ειπώθηκε, ότι η ελευθέρια θέλει μυαλό και *******.

Ειπώθηκε κάπως πιο σοβαρά, από κάποιον μεγαλύτερης ηλικίας, αλλά αυτή είναι η ουσία, ότι αυτά που βλέπετε μπροστά σας, είναι γραμμένα στην ψυχή ενός 23 χρόνου νέου.

Η κινητήρια δύναμη, για την κάθε επανάσταση, είναι ο ενθουσιασμός.

Μήπως οι επαναστάσεις, δεν γίνονταν ανέκαθεν από τα νιάτα?

Και έχουμε από όλα, και τα μυαλά μας τα ταρακουνήσαμε, και κιλά έχουμε περίσσευμα, και ενθουσιασμό, γιατί δεν ήρθαμε να φέρουμε την ελευθέρια.

Η ελευθέρια έχει δρομολογηθεί.

Γιατί ο οργανισμός αντέδρασε, όταν οι Γάλλοι θέλησαν να σκέφτονται, και να πάψουν, να είναι δούλοι ενός φαντάσματος.

Και σήμερα στα πλαίσια του νέου πόλεμου, του πόλεμου της πληροφορίας, η ποιότητα της ουσίας θα εξαφανίσει, την ποσότητα της ανοησίας.

Η πνευματική αρετή είναι ένα σύνολο, νους, ψυχή, πνεύμα.

Όπου η καλλιέργεια της συνείδησης, επηρεάζει το ασυνείδητο, αλλά και το υποσυνείδητο.

Χαρακτηριστικό του καλλιτέχνη, είναι η αγάπη.

Η αγάπη είναι ένα κομμάτι, της συνολικής πνευματικής αρετής.

Δεν μπορούν να συνεχίζουν οι Χριστιανοί να νομίζουν, ότι είναι καλοί και ότι πράττουν το καλό, με το να αισθάνονται.

Γιατί υγειά, είναι να μπορούν να καταλάβουν, τι αισθάνονται.

Υγειά είναι το "γνώθι σ' αυτόν".

Υγειά είναι η πνευματική ελευθέρια, και όχι η συνειδητή πνευματική υποδούλωση.

Που είναι η χειρότερη αρρώστια, που έπλασε ο άνθρωπος.

Αυτό που λυπεί για την αρμονική συνύπαρξη μας, με τους άλλους, είναι μια συνιστώσα που μπορεί να βρεθεί μόνο δια μέσου της ουσίας.

Μόνο δια μέσου της φιλοσοφίας, μπορεί να εντοπιστεί η συνιστώσα.

Άρα εμείς δεν διχάζουμε, αφού ήμαστε ικανοί, και στον διαλογισμό και στον διάλογο.

Αντίθετα οι Χριστιανοί ούτε να διαλογιστούν τους επιτρέπετε, αφού τους απαγορεύεται η σκέψη, ούτε σε κάποιο διάλογο μπορούν, να συμμετάσχουν.

Ο Ελληνισμός, δεν πρέπει να διχάζει, αλλά να ενώνει.

Και ας θυμηθούμε ότι ο Πλάτωνας είπε για το σιδηρούν γένος, την πέμπτη φυλή,που θα έρθει μετά τους Αρίους.

Γιατί να μην κοιτάξουμε στην Αμερική και να δούμε αυτό το γεγονός, όπου όντως η γενετική μίξη, φέρνει μια νέα φυλή.

Αυτό το κείμενο το έστειλα χτες, σε κάποιο άλλο forum, για άλλο θέμα, αλλά νομίζω ότι ταιριάζει ως απάντηση στο ερώτημα της simori.

Συγνώμη που μπήκα, στην παρέα σας τόσο απότομα.


Edited by - Apollwnios on 17/03/2004 04:32:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 07:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου.. μιας και απαντάς προς εμένα με όλο αυτο το κείμενο, αν και δεν χρειαζόταν... αλλά ήταν copy paste θα μου πεις,
θα σου πω το εξής:Αν και δεν διαφωνώ με τα περισσότερα από όσα λές.. δεν αντιλαμβάνομαι εκείνο περί αρχής και τέλους της τέχνης των καλλιτεχνών ή φιλοσόφων...
Ποιος είπε πως το όλο έχει σχέση με την αρχή και το τέλος?

Μϊλησες για χριστιανισμό,ποιος είπε πως πρέπει να πάρουμε οπωσδήποτε το ένα μέρος ή το άλλο?
Το ότι δεν νιώθω να συμερίζομαι τις απόψεις περί ελληνικού γένους δεν με καθιστά αυτόματα και χριστιανή...
Όταν αναφέρομαι στο Όλο δεν αναφέρομαι απαραίτητα και μόνο στην ανθρωπότητα και μόνο σε αυτή την γη... ήθελα μόνο να τονίσω την σχέση μας με την φύση.. και εννοώ τα πάντα.. μέχρι και τον πιο μακρινό γαλαξία... ούτε ήθελα να επισημάνω καμία χριστιανική αγάπη...

Αν θέλουμε να λεγόμαστε σκεπτόμενοι άνθρωποι θα έπρεπε τουλάχιστον να καταλαβαίνουμε τα κακά που έχει κάνει ο χριστιανισμός.. μέχρις εδώ καλά...φαντάζομαι.. αλλά και ο κάθε χριστιανισμός-ισμός επί της γης..

Ο ελληνικός πολιτισμός έφερε τα φώτα στον δυτικό πολιτισμό και αυτό είναι γνωστό αλλά δεν είναι αυτός ο μοναδικός πολιτισμός στη γη.. αν θέλουμε να το φέρουμε έτσι το θέμα...
Σέβομαι το ελληνικό πνεύμα αλλά δεν ξεχνάω πως υπάρχουν και άλλα..

προσωπική μου άποψη:δεν πιστεύω φίλε μου σε κανένα γένος.. ούτε στο εβραϊκό ούτε στο ελληνικό ούτε στο γερμανικό ούτε στο αμερικάνικο...κ.α. αυτό και μόνο αυτό, με απελευθερώνει σαν ΟΝ... Συμφωνώ λοιπόν και επαυξάνω στο κομάτι που αναφέρεις

quote:
Η ουσία στις φυλές είναι ότι συνυπάρχουμε, και όσο η εξέλιξη προχωρά, τόσο πιο εφικτή και ποιο αναγκαία είναι η συνύπαρξη.

Η ουσία λοιπόν, κρύβεται στο πνεύμα.


άλλο είναι να σέβεσαι τον πολιτισμό κάποιων λαών και άλλο να αναφέρεσε στο γένος...
Όπως κάθε μεγάλος πολιτισμός έχει μία ακμή και μία παρακμή.. μήπως εμείς σαν πολιτισμός αλλά και σαν γένος δεν είμαστε μέσα στον κανόνα..?
Θα ήθελα να μου απαντήσεις σε αυτό..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eldymion77
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 20:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eldymion77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑΓΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΦΥΠΝΙΣΗ; ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ;ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ.ΛΟΙΠΟΝ;ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Η ΑΦΥΠΝΗΣΗ ΣΑΝ ΛΕΞΗ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ. ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ. ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. ΠΑΙΔΕΙΑ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΦΥΠΝΙΣΗ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΠΑΙΔΕΙΑ ΟΧΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ. ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΕΡΕΥΝΑΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΛΛΗΝΟΚΕΝΤΡΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΣ. ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ "ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ".ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΦΑΝΑΤΙΚΑ ΘΑ ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕ Ή ΑΥΤΌ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΛΕΕΙ "ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ"
ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΠΑΙΔΕΙΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΉΡΑ
Νέο Μέλος

Italy
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 23:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΉΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σε όλους!
Είμαι καινούριο μέλος αλλά παρακολουθώ εδώ και καιρό τα φόρουμ εδώ.
Αναφερόμενη λοιπόν στο θέμα της αφύπνισης, θα ήθελα να πω ότι τελευταία μιλάμε για αφύπνιση του Έλληνα δηλ, την συνειδητοποίηση της ταυτότητάς του και του ρόλου του σε αυτόν τον κόσμο (Έλλην= ο φέρων φως=γνώση) άσχετα απ΄το αν είναι Έλληνας, πολίτης ή να ξέρει ότι έχει ελληνική καταγωγη (βλέπε τι λέει ο Φουράκης στην ιστοσελίδα του για παράδειγμα...ο νοών νοείτω). Είναι τα ελληνικά γονίδια που ξυπνούν φίλοι μου και όχι η ίδια η πληροφόρηση από μόνη της αν και βοηθά φυσικά. Υπάρχει η θεωρία ότι έχει ανακαλυφθεί το ελληνικό γονίδιο που βρίσκεται στους Έλληνες αλλά και σε κάποιους που κατάγονται από Έλληνες κ ας μην το ξέρουν... Είναι αυτό που ξυπνά τώρα γιατί έφτασε το πλήρωμα του χρόνου. Όλοι οι πραγματικά γονιδιακά Έλληνες αυτού του κόσμου, πρέπει να αφυπνισθούμε για να αποτινάξουμε από πάνω μας την πνευματική σκλαβιά (βλέπε παγκοσμιοποίηση, εβραισμό, χριστιανισμό-το πιό επιτυχημένο μάρκετινγκ των εποχών!-, καταπάτηση του ελληνισμού κλπ που όλοι ξέρουμε σωστά;) Οφείλουμε να τιμήσουμε την έννοια ΈΛΛΗΝ=Ο ΦΕΡΩΝ ΤΟ ΦΩΣ-ΓΝΩΣΗ, πρέπει να διώξουμε το -εβραικό- σκότος και να επαναφέρουμε τον οικουμενικό πολιτισμό. Όχι δεν μιλάω για πόλεμο, αίμα και πολιτική -οικονομία. Μιλάω για πνευματικό πόλεμο, για νεοδια-φωτισμό. Ο καθένας από μας πρέπει να βάλει το λιθαράκι του να διαφωτίσει, πληροφορήσει, αντισταθεί σε κοινοτυπίες κλπ, να επεξη΄γησει, να ξεδιαλύνει παρεξήσεις ιδεών και όχι μόνο κατά του ελληνισμού, να διαδώσει. Όλα θα γίνουν σιγά σιγά και ο στόχος θα επιτευχθεί με ή χωρίς την βοήθεια της υποτειθέμενης ομάδας Ε που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν υπάρχει και τι κάνει αν και ξέρω κάποια πράγματα εκ των έσω χωρίς να ανήκω όμως κάπου. Είμαι εντελώς ελεύθερο πνεύμα, βλέπω, παρατηρώ, σέβομαι, εκφράζομαι ελεύθερα χωρίς δεσμεύσεις διότι αυτό είναι ελληνισμός κατ'ουσίαν. Προσωπικά βλέπω φίλους και γνωστούς μου Έλληνες να αφυπνίζονται, να κατανοούν ότι κάτι τρέχει με την ταυτότητά τους, να ψάχνονται και να θέλουν να δράσουν. Το υπέροχο είναι ότι όλο αυτό δεν το βέπω μόνο σε Έλληνες αλλά και σε Ιταλούς (κατοικώ στην Ιταλία αυτό τον καιρό για δουλειά), αρχίζουν να νιώθουν Έλληνες και να ενδιαφέρονται, πράγμα διόλου παράλογο αν θυμιθει κανείς περί Μεγάλης Ελλάδος και κοινής καταγωγής... Υπάρχει κίνιση, εντός και εκτός των συνόρων, πιστεύω ότι όλοι λίγο πολύ το βλεπουμε (γιατί να υπάρχουν άλλωστε φόρουμ σαν το εσωτέρικα ανα δεν υπήρχε η ανάγκη να μιλήσουμε για αυτά τα πράγματα;) Είναι θέμα χρονου να αφυπνισθούμε όλοι... όσοι με καταλαβαίνουν χωρίς απορίες για όλα όσα ανέφερα μέχρις στιγμής, πιστεύω ότι έχουν ξυπνήσει ήδη και ότι έχουν ψαχθεί... Ως Ελληνίς ήδη πραγματοποιώ ενεργά τον ελληνικό μου στόχο σιγά σιγά, εν Ελλαδι και εν Ιταλία... Εσείς;
πίστη στα ελληνικά ιδεώδη- αναζήτηση/διάδοση της γνώσης, απόλυτη δημοκρατία, σεβασμός των άλλων και της γνώμης τους, ΜΗ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
Χαιρετώ όσους νιώθουν Έλληνες, είναι μεγάλη τιμή να είσαι και να το νιώθεις αυτό. Ζητώ συγνώμη αν κούρασα, εις το επανειδείν λοιπόν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2004, 10:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου ΗΡΑ.

Μεταφέρω με quote κάποια κομμάτια της απάντησής σου από το τόπικ Ποιος είναι ο πραγματικός Εσωτεριστής; για να σου απαντήσω εδώ, μιας και όπως σου εξήγησα και στο τόπικ εκείνο, πιστεύω ότι εδώ θα είμαστε πιο πολύ μέσα στο θέμα.

quote:
...η ομάδα αίματος ως γνωστόν δεν σχετίζεται με το DNA με την έννοια ότι το αν κάποιος είναι Α ή ΑΒ και λοιπά δεν φανερώνει και αυτόματα και ολόκληρη την την ταυτότητα των γονιδίων του αλλά αυτό φαίνεται έπειτα από ειδικές εξετάσεις αλλιώς θα μπορούσαμε και μόνο με την απλή εξέταση αίματος που μας δίνει την ομάδα να ξέρουμε ήδη ότι έχουμε πχ προδιάθεση για μία κληρονομική ασθένεια! Αναφερόμουν στην θεωρία που λέει ότι ανακαλυφθεί το ελληνικό γονίδιο, όποιος θέλει την δέχεται όποιος δεν θέλει πάλι όχι. Πάντως πολλά άτομα του εσωτέρικα θα την έχουν ακούσει αυτή την θεωρία.΄Οσον αφορά τον ρατσισμό Αμαλία, δεν είμαι σε καμία περίπτωση ρατσίστρια ούτε δέχομαι ότι οι Έλληνες είναι ανώτεροι φυλετικά απλώς πιστεύω ότι κάποιες φυλές υπερέχουν ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΑ έναντι των άλλων- μπορείς να δείς την γνώμη μου για τον ρατσισμό στο τόπικ περί ρατσισμού. Πιστεύω απλώς ότι οι Έλληνες έχουν ένα συγκεκριμένο σκοπό σε αυτό τον κόσμο, την μετάδωση της γνώσης πράγμα που κατά παράδοση έκαναν και θα έπρεπε να κάνουν και τώρα κατα τη γνώμη τη δική μου και πολλών άλλων βέβαια...Όσον αφορά τους Εβραίους και το εβραικό σκότος (εννοώντας το πνευματικό σκότος βέβαια), πληροφορήσου εκτενέστερα τι εστί εβραισμός ακριβώς, τι γράφει ακριβώς η Παλαιά Διαθήκη (όχι αυτά που μας δίδαξαν στα θρησκευτικά στο σχολείο, την εβραική προπαγάνδα για επικρατηση των Εβραίων και καταπάτηση των άλλων λαών εννοώ φίλη μου Αμαλία!), τι έχουν κάνει οι Εβραίοι ιστορικά, τι κάνουν σήμερα, τι πιστεύουν για τους Έλληνες κλπ και επανερχόμαστε σε αυτό το θέμα όποτε θες διότι φοβάμαι ότι δεν έχεις ενημερωθεί ακριβώς για αυτό και απορείς.

Θα ήθελα αν μπορείς, να μας αναφέρεις κάποιες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το γονίδιο αυτό, για το οποίο κι εγώ έχω ακούσει, σκόρπια όμως μόνο πράγματα. Και τελικά, αν υπάρχει πράγματι αυτό το γονίδιο, πόσοι Ελληνες το έχουνε από τους κατοίκους της Ελλάδας, αλλά και τους ομογενείς στο εξωτερικό; Εχει γίνει κάποια σχετική έρευνα; Εχει αποδειχτεί ότι παρόλες τις προσμίξεις με διάφορες φυλές που είχαμε στο παρελθόν, το γονίδιο αυτό παραμένει; Κι αν ναι, τι γίνεται με τις χώρες όπου εμείς έχουμε πάει; Το απέκτησαν και οι εκεί κάτοικοι;

Σχετικά με το εάν οι Ελληνες υπερέχουν πολιτισμικά σε σχέση με άλλους λαούς, σίγουρα δεν θα μπορούσα να το πω αυτό για τον σημερινό βολεμένο νεοέλληνα . Συμφωνώ παρόλα αυτά στο γεγονός, ότι η Ελλάδα γέννησε τη φιλοσοφία, πράγμα το οποίο δεν πρέπει να μας κάνει μόνο περήφανους, αλλά κυρίως να μας δίνει συνέχεια ένα αίσθημα ευθύνης για την διατήρησή της - πιστεύεις ότι ο νεοέλληνας το αντιλαμβάνεται αυτό;

Και για τη μετάδοσή της στους υπόλοιπους λαούς, πέρα από φυλετικές και άλλες διακρίσεις. Εδώ μπαίνει το θέμα με τους Εβραίους. Αν μιλώντας γιαυτούς εννοείς την μερίδα εκείνη, η οποία είναι κολλημένη σε κάποιες αντιφιλοσοφικές και ανθελληνικές αντιλήψεις, τότε θα συμφωνήσω με την αντίθεσή σου αυτή, όπως θα συμφωνούσα όμως και με το γεγονός ότι η ανωτερότητα δεν φαίνεται εάν συμπεριφερόμαστε κι εμείς με τον ίδιο τρόπο, και με προκατάληψη. Ο εχθρός της εξέλιξης και της ελεύθερης πνευματικής αναζήτησης ΗΡΑ, δεν είναι μόνο ο εβραϊσμός. Συχνά είναι ο δικός μας, ο κατώτερός μας Εαυτός και αυτόν πρέπει να πολεμήσουμε πάνω απ'όλα, χωρίς να ψάχνουμε εχθρούς γύρω μας ή να επαναπαυόμαστε στο γεγονός ότι είμαστε Ελληνες.

Η συνειδητοποίηση της ταυτότητας του ανθρώπου και του ρόλου του στον κόσμο, δεν πιστεύω ότι είναι χρέος μόνο των Ελλήνων, αλλά κάθε ανθρώπου σε αυτόν τον πλανήτη, ακόμα κι ενός Εβραίου.

quote:
...σχετικά με τον νεοέλληνα γι'αυτό και επιμένω και γώ στην αφύπνισή του και στην σημασία του να συνειδητοποιήσει το ρόλο του και την πραγματική του ταυτότητα μακρυά από πλύσεις εγκεφάλου, θρησκείες και μισαλλοδοξίες. Με θλίβει αφάνταστα να βλέπω νέα παιδιά κοιμώμενα και ξενομανή... Κάτι π'ρπει να γίνει να πάρει, όλοι σιγά σιγά πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε αυτό, καλυτερεύοντας πρώτα φυσικά την κατάσταση εντός συνόρων και έπειτα αναλαμβάνοντας το ρόλο του Έλληνα στον οποίο αναφερόμουν.

Φυσικά και ο νεοέλληνας μας αφορά περισσότερο, μιας και ζούμε στην Ελλάδα, κι έχουμε γεννηθεί Ελληνες. Και όντως η εικόνα του, δεν θυμίζει τους παλιούς εκείνους καιρούς που άνθιζε η φιλοσοφία, η ανδρεία και άλλες αρετές, τις οποίες συνήθως διαφυλάτουμε μόνο ως φιλολογικά κατάλοιπα...

Εχουμε μία πολύ μεγάλη κληρονομιά από τους προγόνους μας, την οποία δεν έχουμε ακόμα αξιοποιήσει. Ο Πλάτωνας μιλούσε για δικαιοσύνη και ιδανική πολιτεία κι εμείς ζούμε σε ένα κράτος, που θα θέλαμε πολύ να πιστεύουμε ότι είναι δημοκρατικό, αλλά ούτε καν αυτό είναι!

Δεν ξέρω από που θα ξεκινήσει ο νέος διαφωτισμός της ανθρωπότητας - μπορεί από εμάς, μπορεί κι από αλλού. Αυτό που έχει σημασία όμως είναι, πως από κάπου πρέπει να ξεκινήσει, κάποιοι πρέπει να διατηρήσουν τα νήματα του παρελθόντος κι αυτό είναι πρώτα απ'όλα προσωπικό χρέος, αφού δυστυχώς με τα σημερινά δεδομένα δεν θα μπορούσαμε να ελπίσουμε σε ένα χρέος λαού...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Infected Mushrooms
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 19:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Infected Mushrooms  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ...
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ FORUM ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ....
...ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ...ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ....
...ΕΣΕΙΣ...ΕΠΙΛΕΞΤΕ...ΠΟΙΑ....

ΦΙΛΑΚΙΑ!
----------------------------------------------------------------------

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ….ΠΗΖΩ…..ΜΑ ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ…. « ΚΑΤΙ»…|

ΛΟΙΠΟΝ....
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΘΥΠΟΒΟΛΗ...ΑΝ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΠΑΝΤΟΥ!!!!!!!

ΟΜΩΣ,
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΤΟΟΟΟΟΟΣΑ ΕΚΑΤΟΜ. ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ, ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ, "ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ".....ΕΙΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΡΑΜΑΤΑ,ΕΙΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΝ ΦΩΝΕΣ ΕΙΤΕ ΝΑ "ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΟΥΝ".
ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ-ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ? ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.
ΑΠΛΑ ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΛΕΝΕ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΣΟΙ ΑΠΟΤΕ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΟΡΓΑΝΑ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ (ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ).

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΠΩΣ Ο "ΘΕΟΣ" ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ, ΕΧΕΙ ΚΡΥΨΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ...ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΠΑΝΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ.
ΠΑΡ΄ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ 100% ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο "...." .

ΠΑΝΤΑ,ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ,ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΑΠΟ ΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΦΩΝΗ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΘΑ ΧΑΝΟΤΑΝ ΟΟΟΟΟΟΟΛΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΠΟΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ? Η ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ "ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ".

…..…….MIA ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ…….

ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΘΕΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΤΟΥ……. (π.χ. ΘΕΟΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΑΤΑΝΑ)...ΕΠΕΙΔΗ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΑΙΟΣ (....
Θ- ΑΦΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΟΝΤΑ ΝΑ ΣΕ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΒΑΛΛΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΓΓΕΛΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΜΟΥ...ΑΝΤΕ ΒΡΕ....ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ.
Σ- ΚΑΛΑ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ?.....ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ ΟΟΟΟΟΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ,ΕΣΥ ΚΑΘ΄ΟΤΙ ΘΕΟΣ-ΤΕΛΕΙΟΣ, ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΣΑΚΙΣΕΙΣ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ!!!!!!!!
(Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ...Ο ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΜΕΝΟΣ ΑΓΓΕΛΑΚΟΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΟΝΤΩΣ ΔΙΚΑΙΟ...ΗΤΑΝ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ....ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΛΟΙΠΟΝ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΕΚΙΑΣΕΙ ΤΗΝ ΘΕΙΚΗ ΤΟΥ ΥΠΑΡΞΗ, ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟ "ΣΙΚΕ" ΘΑ ΛΕΓΑΜΕ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ, ΑΓΩΝΑ?....ΣΚΕΦΤΟΤΑΝΕ..ΣΚΕΦΤΟΤΑΝΕ...ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ...Η ΑΠΟ ΕΚ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΦΥΣΗ-ΘΕΣΗ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΙΟΤΙ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΚΑΙ ΑΠΛΩΣ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΜΕΝΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ-ΑΝΘΡΩΠΩΝ....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΑ Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ...ΔΙΟΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΝΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ...[εδω πρεπει να πω πως μπορει να ειναι ετσι..ή μπορει μετα τον "πολεμο" ο Σατανας και τα πιονακια του-υποστηρικτες του, ξαφνικα να καταστραφουν από κατι....και να μην ανηκουν στο Θεο ουτε καν ως την πιο κατωτερη μορφη ζωης...ε..εδω θα ριχναμε πολυ γελιο...ειδικα στην ιδεα των "παραστρατημενων αγγελων"...μα ακομα πιο πολυ στην ιδεα την απολυτης αγνοιας του Σ. και ολων των αγγελων για το "δικο τους μελλον" και κατ΄επεκταση των ανθρωπων. Εξαλλου ειναι ΘΕΟΣ και μονο Αυτος τα ξέρει ολα. ;-)]


Και ξαφνικα πεταχτηκε ο Σατανας,εχοντας μεσα του σαν βασικο στοιχειο με 99% κακο και 1% καλο [γιατι ολοι μεσα μας εχουμε και απο τα δυο στοιχεια απο την αρχη: ΑΓΓΕΛΟΙ= %ΚΑΛΟΥ > %ΚΑΚΟΥ=100=1= Η ΑΡΧΗ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ= ΚΑΛΟ=ΚΑΚΟ [[στην πορεια αλλαζει το συμβολο & γι΄αυτο εξαρταται απο εμας αν θα καταληξουμε - η ψυχη μας προς την ΑΡΧΗ=ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ=ΘΕΟΣ]]…..
ΣΑΤ – « ΤΟ ΒΡΗΚΑ! ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ….ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΒΑΣΙΚΟΣ ΟΡΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ «ΠΟΛΕΜΟΥ» ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗ ΑΠΟΛΥΤΗ – ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΟΥ…(ΧΕ ΧΕ ΧΕ…). ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΦΟΣΙΩΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ….Η ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΣΕ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ….»
Θ- « ΧΜ….(και ο Θεος εξυσε το μουσι του…..). ΝΑΙ ΑΛΛΑ, ΟΥΤΕ ΕΣΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΥΠΟΣΤΑΣΗΣ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΝ….ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ, ΝΑ ΣΕ ΝΙΩΣΟΥΝ….!!!»
Σ- «….ΔΕΚΤΟ….!»
( Φυσικα, ο Θεος ηξερε ότι αυτος ο παραστρατημενος αγγελος δεν φημιζοτανε και για την εμπιστοσυνη του…αλλα καθ’ ότι ΘΕΟΣ….των ημι-Θεων και των ανθρωπων…υπεγραψε…δινοντας μια διορια στον «κουτοπονηρο»…..της ταξεως των 2.000 χρονων….περιπου…Ετσι τουλαχιστον ακουστηκε….)

Ακολουθει μια μεγαλη πορεια….ένα ταξιδι….οπου και τα 2 στρατοπεδα προσπαθουσαν να βρουν τροπους προσεγγισης της ανθρωπινης ψυχης…χωρις όμως να σπασουν τον βασικο ορο του συμβολαιου – της συνθηκης….κατι σαν την « ΣΥΝΘΗΚΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ»…….

Και πως θα μπορουσε να γινει αυτό?
Μα φυσικα όταν ο ανθρωπος, ενώ από την μια ΘΑ ΕΝΙΩΘΕ ΕΝΤΟΝΑ…..από την άλλη ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝ ΜΕΡΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ….ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ Η «ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ – ΟΡΑΜΑ – ΑΙΣΘΗΣΗ – ΕΝΣΤΙΚΤΟ - ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑ= ( που στην ουσια αποδειδεται για τους αλλους ως ΣΥΜΠΤΩΣΗ)….ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕΣΩ ΟΝΕΙΡΟΥ,ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΥΠΟ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ…ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΔΙΔΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ «ΜΑΡΤΥΡΑ» ( για να μην χασει τα λογικα του…), ΩΣ ΚΑΤΙ ΜΗ ΥΠΑΡΚΤΟ… (Για το τελευταιο μεσο που αφορα την ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΗ (παραισθησιογονα ναρκωτικα…αντανακλαστικα υπολειτουργικα…κ.τ.λ. οφειλω να πω πως ξεκινησε από τον Σ., και αναγκαστηκε ο Θ. να το χρησιμοποιησει,με καποιο τροπο που θα εβρισκε, για να μην πεσουμε εμεις στην παγιδα….ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΔΙΝΕ Ο Θ. ,Ο Σ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΤΑΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΑΣΧΗΜΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ….ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!
(1) ΚΑΠΝΟΣ= ξαφνικα ο ανθρωπος «ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ» και ενας Θεος ξερει πως του ηρθε….να βαζει τον καπνο στις πληγες ώστε να επουλωνονται….Τωρα το βαζουμε στα
πνευμονια μας….και στον εγκεφαλο μας….
(2) ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗ= Μεγαλη ανακαλυψη…αν χασω το χερακι μου δεν θα φοβαμαι πως θα ειμαι για παντα κουτση. Τσουπ! Παμε τωρα να «κλωνοποιησουμε ολοκληρο ανθρωπο…αδιαφοροντας για το κεφαλαιο-ΨΥΧΗ.
(3) ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ= ….εδώ μαλλον ο Σ. το εβαλε στο κεφαλακι του ανθρωπου ετσι ώστε να αποδυναμωσει και σωματικα, εγκεφαλικα με το ΚΑΨΙΜΟ των κυτταρων, και ψυχικα…..Βεβαια, σπανια ο Θ. εδειχνε στοιχεια της υπαρξης του σε αυτόν τον τομεα….ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ
« Β Ε Λ Ο Ν Α » . Εκει πλεον ηταν καθαρα αποφαση του ανθρωπου, ποσο μαλλον όταν ξερουμε από παλια που οδηγει αυτή η καταστροφικη κινηση…..(βελονα χρησιμοποιουμε για να γινουμε καλα στο νοσοκομειο….όχι για να μολυνουμε το αιμα μας με αυτου του ειδους χημειες…ακομα και οι ανθρωποι που κανουν θεραπειες το ξερουν πως δεν είναι και ο καλυτερος τροπος…αλλα είναι ο πιο αμεσος..Αλλα ξεφευγω από το θεμα μας…..

Λοιπον….,
Θα μπορουσα να σας γραψω ολο το παραμυθακι αλλα σκοπος μου είναι να απαντησω στο θεμα. ( Φυσικα όλα αυτά που εγραψα….είναι μια αποψη…στο πως θα μπορουσε….όχι στο πως εγινε…… οκ? )

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ «ΠΡΟΦΗΤΕΣ»
ΛΙΓΟΙ….ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ……ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΙ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ – ΠΟΥΝ - ΔΩΣΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ…..ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΤΕ….ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ? ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ? ΦΙΛΕ – ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΑΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΠΩΣ «ΚΑΤΙ» ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΕ ΤΟ «ΚΑΤΙ» ….ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΕ ΕΣΚΕΜΕΝΑ Η ΜΗ. ( ….φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις….μπορει εσυ ή εγω…..ή ή ή οντως να βλεπουμε….ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ ή ΤΟΟΟΟΟΣΟΙ. Καταντα γελοιο και στην τελικη ολοι εμεις κανουμε τους επομενους να νιωθουν πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ).

ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ…ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ «ΝΙΩΘΟΥΝ ΣΤΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΛΟΓΙΑ»….ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΟ ΑΛΛΟ: ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ ή ΑΚΟΥΤΕ ή ή ή……ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΝ ΜΕΡΗ….ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ……ΣΥΝ-ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ………!
ΤΟ ΚΑΚΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ…..ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ….ΕΔΩ ΣΤΗ ΓΗ….ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ……ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΑ ΥΨΗ…..ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΙ ΚΑΛΑ….ΚΑΙ ΑΣ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ……ΕΚΕΙ ΕΜΕΙΣ……ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ…..ΔΙΑΒΑΣΜΑ…..ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!!!!!!!

ΑΧ! ΚΑΤΑΚΑΗΜΕΝΗ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ……ΚΑΛΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΑΜΕ ΣΑΝ ΤΑ ΑΡΝΙΑ ΣΤΗ ΣΦΑΓΗ………..
………………………………………………………………………………………..
(….όλα αυτά είναι μονο η γνωμη μου το τονιζω….για να μην με παρεξηγησουν….ειμαι ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ και ουτε το κρυβω, ουτε το φωναζω…..και φυσικα ουτε το επιβαλλω….. ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ…..)

ΚΑΠΟΤΕ……,

Τον περασμενο Σεπτεμβριο, μιλησα σε ένα forum περι αφυπνισης….και επειδη αναφερομουνα στους Ελληνες μονοι σας – μονοι τους θεωρησαν δεδομενο το FORUM ΜΟΥ σχετικο με το γνωστο θεμα περι Εψιλον και κάθε ειδους μ…….ς. ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΤΟΝΙΣΑ ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΟΟΟΟΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ……ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΤΟΥΣ…..ΚΟΛΛΗΣΑΝΕ ΣΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ( δηλαδη τι εμπειρια ειχα και αφυπνιστηκα), ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ=ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ= ΑΝ ΟΧΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΝΑ ΣΚΑΛΙ προς ΕΚΕΙΝΗ……
Φυσικα και αναφερομουνα στους Ελληνες….γιατι οι περισσοτεροι εδώ που γραφουνε είναι Ελληνες…..και ζουν στην Ελληνικη ΓΗ – ΦΥΣΗ.

Ο τιτλος ,που ναι μεν ειχε να κανει με αυτό που ρωτησα, ηταν μια καλη παγιδα για να καταλαβουν καποιοι ότι μονο τετοιου ειδους θεματα τους τραβανε…..και αφου δεν τους ενδιαφερει να ακουσουν το πιο κοντινο στοιχειο που εχουν -ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ- προτιμουν να ακουσουν αλλους…..ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΣΦΑΓΗ!

ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΕΙ ΑΜΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΗΣ ΜΠΛΟΥΖΑ….» Αν κλεψω 1 φορα, θα μου το πει ( τυψεις), την 2 παλι θα μου το πει…..κ.τ.λ. Ε, καποια στιγμη δεν θα μπορω να την ακουσω, ή θα εχει σταματησει να μου λεει την γνωμη της….ΘΑ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΚΛΕΒΩ! ( ….και αυτό ηταν ένα παραδειγμα….)!

………………………………………………………………………………………


ΚΑΠΟΤΕ……,

Με αποκαλεσαν ρομαντικια…..και ότι δεν πρεπει να ζω μεσα στην ποιηση……ότι δεν είναι όλα ποιηση……

……………ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ…….

ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΖΛ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ….( Νομιζαν ότι για να είναι αληθεια αυτό που ειδα θα πρεπει να το δουν με τον ιδιο τροπο, χρωμα, μεγεθος, ή εστω συναισθημα…και μου ζητησαν να τους πω πως είναι, ασχετως αν τους εξηγησα ότι ΔΕΝ πρεπει..ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΜΕ ΑΠΕΙΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΤΈΠΕΚΤΑΣΗ ΤΟ ΙΔΙΟ…..)……Οποτε και δεν τους ειπα την εμπειρια μου παρα μονο τον τροπο……..

………….ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣΑ………..

ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΝΙΩΘΑ ΤΩΡΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΚΟΠΙΜΑ ή ΛΟΓΩ ΑΓΝΟΙΑΣ ΤΡΑΒΗΞΑΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ, ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ……ΑΜΕΤΡΗΤΑ ΑΡΝΑΚΙΑ…….

ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ Ή ΑΦΥΠΝΙΣΗ


Συγνωμη φιλε μου αν νιωθεις πως ξεφυγα από το θεμα…..ελπιζω να εδωσα, εστω και εγω μια μικρη απαντηση στο θεμα σου…..

……και αν παλι όχι…..

……τοτε….νιωθω καλα με τον εαυτο μου……εγραψα χωρις να σκεφτομαι, παρα μονο στην αρχη,

…..και αν παλι όχι…….

……ισως να θυμισα την γιαγια, που λεει « ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ » στα εγγονακια της….πλαι στο τζακι……στο μικρο χωριο….σε εκεινο το μικρο χωριο….που τα νυχια….της πολης…..και της παραπληροφορησης…..δεν είναι ακομα τοσο μεγαλα για να…….
……. « ΤΟ ΣΚΙΣΟΥΝ »…….

……και αν παλι όχι………

…….σας ειπα ένα παραμυθακι…..χωρις το ΤΕΛΟΣ του φυσικά……
……..γιατι…..πολύ απλα…..ΕΣΕΙΣ…..και ο καθ’ ενας μονος του…..θα γραψετε το ΤΕΛΟΣ…..το υποκειμενικο σας τελος….και είναι ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ…..ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΣΑ «ΕΙΔΗ» ΤΕΛΟΥΣ…..ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ – ΟΙ ΨΥΧΕΣ!

…..και αν παλι όχι………..

…….Αντίο…….

…….δανείζομαι ένα σνίφ ,σκύβω κεφαλάκι και προχωράω…….

----------------------------------------------

ΑΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ….ΚΑΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΑΠΕΡΑΝΤΑ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΑ…….ΚΑΙ ΑΝ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΙΟ ΔΡΟΜΟ – ΑΠΟΨΗ – ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ…….ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ……ΤΟ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΑΡΑΞΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ…..ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ…..ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΣ…..ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΤΕ…..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ……ΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΑΤΕ!
ΜΑ…….ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ….ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ….ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ…….ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΑΣ ΦΩΝΗ……ΠΟΥ…..ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΞΕΧΑΣΕΙ…..ΣΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ….ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ…..ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΚΑ….ΜΕΣΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ……ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ….ΑΠΛΑ…..ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ…..ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΕΙΤΕ…..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΤΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΗΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ………..

ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ…..ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ…..ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΓΑΠΗ……ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ……ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΣΕΒΑΣΜΟ…..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ «ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ» ή «ΑΝ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ»…….ΠΩΣ «ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ή ΘΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ?»…….
ΟΛΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ……ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ (ΨΥΧΗ ΕΝΝΟΩ ΠΑΝΤΟΤΕ) ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ……!

( 1)ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ. Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Ο Σ. αποτελουν ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΣΙΓΟΥΡΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ…..σαν να παιρνατε ένα τυπο μαθηματικων που εχει αποδειχτει και να βαζατε δικες σας τιμες…..Ο ΤΥΠΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙ ‘ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ.

(2) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ…..ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ!
(Μεχρι αποδειξεως φυσικα του αντιθετου…..)

(3) ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ….ΜΑ….ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΕSOTERICA? ( Όλα ξεκινουν από καπου…..καποια στιγμη στη μεση το πραγμα μπλεκεται…..λιγο πριν το τελος το πραγμα ξεκαθαριζει ……και φυσικα καταληγει στον κυκλο. (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΤΥΠΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ….ΟΠΟΥ ΑΜΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΣ ΜΗ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΕΝΝΟΙΕΣ π.χ. ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΠΑΛΙ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ….ΜΟΛΙΣ ΒΡΩ ΧΡΟΝΟ, ΣΑΣ ΤΟ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ.)

(4)…..ΗΤΑΝ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ…..ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΖΗΤΑΤΕ….καποτε ηταν και για εμενα μη – αποδειξεις , και τωρα που αποτελουν αποδειξη…..εγω προχοραω…..ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΕΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ….( ΕΣΤΩ ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ, ΑΛΛΑ ΛΙΓΟΙ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΤΕ……ΟΤΙ ΚΑΛΟ Ή ΚΑΚΟ )
(5) Δεν ξερω τι εχω γραψει……παντως είναι πολλα….και ζητω συγνωμη….ΜΑ……δεν σας αναγκασε κανεις να τα διαβασετε….αλλα οσοι τα διαβασαν ,ειτε τους αρεσασν ειτε όχι……ξερουν ότι τους ζητησα ΣΥΓΝΩΜΗ……Οι αλλοι……απλα αδιαφορησαν…..ΟΥΤΕ ΚΡΥΟ…..ΟΥΤΕ ΖΕΣΤΗ!

ΣΥΓΝΩΜΗ, ΣΥΓΝΩΜΗ, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ……ΙΣΩΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΩ….ΚΑΙ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM.

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

I.M.

Y.Γ.: …..και με αφορμη το ΠΑΣΧΑ που ερχεται……


υπάρχουν δισεκατομμύρια μικροί διάολοι...
ανθρωπόμορφοι μικροί σατανάδες...
στο εκτροφείο με το κωδικό όνομα "Γη"...
τρίζουν τα δόντια τους...
φτύνουν σάλια και κουνάνε πρόστυχα τη γλώσσα τους...
ντύνονται,γδύνονται,βάφονται,χτενίζουν τις λιγδιασμένες τρίχες τους..
στο εκτροφείο με το κωδικό όνομα "Γη"...
γεννιούνται τερατόμορφα τεράστια μωρά...
πεθαίνουν μικροί μύκητες οι γερασμένοι πρώην δήθεν άΝΘΡΩΠΟΙ...
στο χώμα τα σκουλήκια κάνουν πάρτυ...
τυφλά σκουλήκια επιδίδονται σε κολασμένα όργια...
πίνουν τα καυτά μεδούλια και γλείφουν τα κιτρινισμένα κόκκαλα..
το ζελέ έχει πλέον πήξει...
αααα! τι σύνθεση απο κομμένα εγκλωβισμένα φρούτα....
τι ανάλαφρη στη γλώσσα γεύση....
τι λεπτή απόλαυση......
το Πάσχα.....
σουβλίστε τον διπλανό σας..... φάτε τον συνάνθρωπό σας...
μμμ..!κοιτάξτε πώς στάζει έλαια η ροδοκοκκινισμένη πέτσα..
θυσία και ανταπόδωση...
απονομή δικαιοσύνης...
στα καημένα τα αρνάκια...
στα φτωχά τα έρημα τα κατσικάκια...
τόσο απο το μυαλό τους φάγατε ρε σιχαμένοι... σας ΜΙΣΩ...
μα λίγο μυαλό δέν βάλατε...
τόσα κεφαλάκια γλύψατε ρε... σιχαμερά ελεινά σκουλήκια...
μα λίγο δέν σκεφτήκατε...
ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ...
"τούτο εστί το αίμα μου... τούτη εστί η σάρκα μου..."
μόνο αυτό κρατήσατε ρε... άντε λοιπόν...φάτε.. πιείτε...
σκοτώστε... σουβλίστε... πίείτε... μεθύστε...
γλύψτε καλά τα δάχτυλά σας...
το ίδιο Τέλος θα έχετε και εσείς...
δοξάστε και γιορτάστε... αναστήθηκε ο ΧΡΙΣΤΟΥΛΗΣ σας....
αυτός που εσείς σταυρώσατε... αυτός που κάθε μέρα καίτε...

ΜΙΣΩ ΤΟ ΠΑΣΧΑ...στην υγειά σας και καλή σας όρεξη ....
πιείτε και καμιά σόδα…… και κοιμηθείτε ήσυχοι και χορτασμένοι...
------------------------------------------------------------------------------------------------------
…..ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ….
…..ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΑΝΑΓΝΩΣΗ….
…..ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ…..
-------------------------------------------------------------------------------------------------------


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy