ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ερμητικά Κείμενα (Σειρά Γνώσης)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 20:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ ΑVALLON για τα λόγια σου.

Προσπαθώ να κάνω το καλύτερο που μπορώ, μέ βάση τον χρόνο και την διαθεσιμότητα που έχω Ελπίζω να βρω και άλλους να κάνουν το ίδιο για να γίνει αυτή η γωνιά μια πολύτιμη πηγή για αυτούς που θέλουν να εμβαθύνουν στην εσωτερική παράδοση.

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το "αρχάριον" της υπόθεσης. Όλοι μας, όσα χρόνια και να μελετούμε. πρέπει να έχουμε αυτήν την στάση απέναντι στον Εσωτερισμό για να μπορούμε να ανανεωνόμαστε και να μένουμε ταπεινοί. Γιατί ο πραγματικός εσωτερισμός είναι να δώσεις: το χαμόγελο σε αυτόν που το χρειάζεται, την ηρεμία σε αυτόν που του λείπει, το κουράγιο σε αυτόν που το έχει χάσει, την αγάπη σε αυτούς που μισούν τον κόσμο που τους έχει βάλει στο περιθώριο.

Αυτά που γράφω εδώ είναι για την απόλαυση του νου, δυστυχώς, και μόνο σε κάποιες περιπτώσεις μπορούν να ξυπνήσουν την όρεξη σε κάποιον να αρχίσει να ζει αυτό που διαβάζει. Ο χάρτης δεν αντικαθιστά την περιπέτεια και την χαρά της αληθινής περιήγησης.

Όταν τελειώσεις αυτό το βιβλίο, μπορείς να μας κάνεις μια περίληψη-σύνοψη και να την γράψεις σε αυτό το topic; Νομίζω ότι θα μας βοηθήσει όλους για να γνωρίσουμε καλύτερα αυτό το βιβλίο και να μάθουμε και κάποια πράγματα για τον... παππού μου

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 14:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΟΤΗ, ΕΓΙΝΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΟΥ...
ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΑΚΟΜΗ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΗΞΕΡΑ...
ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ…
ΟΜΩΣ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΗΔΗ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΛΩΤΙΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ.. ΜΙΑ ΓΕΥΣΗ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ ΤΙΣ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ…

ΦΙΛΙΚΑ


Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 15:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lencolas με χαροποιείς με τα λόγια σου.

Μα, ένας από τους λόγους δημιουργίας του Esoterica.gr είναι και να μπορεί να έρθει ο κόσμος πιο κοντά στα βαθιά και εσωτερικά κείμενα όλων των εποχών και να δώσει τις ευκαιρίες σε όλους να βρούν αυτά τα "διαμάντια".

Δεν μπορώ όμως να θεωρήσω τον εαυτό μου ως δάσκαλο. Ο μόνος δάσκαλος που έχει ο καθένας είναι ο Εαυτός του.

Ευχαριστώ πάντως για την υποστήριξη αυτού που προσπαθώ να κάνω και προσωπικά αλλά και ως ιδρυτικό μέλος του Esoterica.gr

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 18:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αργήσω πολύ να το τελειώσω...
Ξέρεις τώρα τις υποχρεώσεις μου...!
Είμαι στη σελίδα 48 και τελειώνει στη σελίδα 383!
Θα το κάνω όμως έστω και αργά. Ούτως ή άλλως έχω την κακή συνήθεια να σημειώνω στα βιβλία τα δυνατά σημεία και τις κεντρικές ιδέες...
Να'σαι καλά


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 19:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπομονή AVALLON. Τι άλλο;


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 19:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το διάστημα Γης-Σελήνης είναι το «Κάμα Λόκα».

«Ενώ το διάστημα από την σελήνη ως εμάς, παιδί μου είναι το κατοικητήριο ψυχών.» Από τον Λόγο του Ερμή προς τον Τατ, απόσπασμα 24, 9 (Διασώθηκε από τον Στοβαίο).


Σχόλιο:

Αυτή είναι μία άλλη γνώση της αρχαίας Αιγύπτου που ανήκει στην γενικότερη σύνθεση των αρχαίων παραδόσεων.

Πάντα ο υποσελήνιος κόσμος δηλώνει τον χώρο που συμβολικά στέκεται η ψυχή μετά τον θάνατο.

Εδώ τελειώνει από την δική μου πλευρά, αυτή η μικρή σειρά γνωριμίας με τα Ερμητικά Κείμενα. Ελπίζω να δημιούργησα σε κάποιους τον ζήλο να αγοράσουν το βιβλίο (όχι δεν παίρνω ποσοστά ) και να βυθιστούν στην αρχαία Γνώση. Επίσης σε κάποιους άλλους την νοσταλγία να ξαναδιαβάσουν το βιβλίο και να φρεσκάρουν τις γνώσεις τους.

Και τελειώνω με ένα απόσπασμα που είναι πολύ σημαντικό για τον ίδιον τον λόγο ύπαρξης των Ερμητικών Κειμένων


Ερμητικά Κείμενα (Απόσπασμα 23)

"Αλλά δεν αρμόζει να αφήσω ατελή την εξιστόρηση αυτή, αντίθετα πρέπει να πω όσα ο Ερμής είπε θάβοντας τα βιβλία. Διότι είπε τα εξής:

"Ιερά βιβλία, τα οποία έχετε γίνει από τα άφθαρτα χέρια μου και σας εξουσιάζω, αφού σας έχρισα με φάρμακο αθανασίας, αναλλοίωτα να παραμείνετε μέσα στους αιώνες και άφθαρτα, αφού γίνετε αόρατα και δυσκολοεύρετα σε κάθε μελλοντικό περιπατητή των πεδιάδων της γης, εως ότου ο γέροντας Ουρανός τεκνοποιήσει συστήματα ανταποκρινόμενα στην αξία σας, τα οποία ο δημιουργός ονόμασε ψυχές."

Αφού είπε αυτά και έκανε ευχές για τα δικά του έργα πέρασε στις ιερές ζώνες που του ανήκαν."

Ίσως δεν αργήσει η υποσχόμενη μέρα που ο γέροντας Ουρανός θα τεκνοποιήσει τα ιερά συστήματα για τις κατάλληλες ψυχές και όπου τα ιερά βιβλία του Ερμή θα αποκαλυφθούν.

Καληνύχτα σας...


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aristidis
Νέο Μέλος

Greece
42 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 06:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ thoth
Γιά την τόσο επίπονη φιλοσοφική κατάθεση σ'ευχαριστώ πολύ.Ας είχαμε πιο συχνά την δυνατότητα ομοίου πνευματικού έργου.
Φιλικά .'.

ΟΥΚ ΕΝ ΤΟ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 09:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Aristidis.

Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν... "κάθομαι στα αυγά μου". Ετοιμάζω σιγά, σιγά κι άλλες τέτοιες σειρές.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Traveller
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 12:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Traveller  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

"ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΙ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΘΝΗΤΟΙ. Ή: ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ..."

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.

ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΛΕΓΕ Ο ΕΡΜΗΣ, ΣΤΗΝ ΧΘΕΣΙΝΗ ΜΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΗ...ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ. ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝΕΦΕΡΕ, ΟΤΙ ΟΣΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΣ, ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΗ ΦΥΣΗ + ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ. ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΕΠΕΛΘΕΙ ΟΛΗ ΤΟΥ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΚΑΙ ΕΝΝΟΩ Η ΦΥΣΙΚΗ, ΤΟΤΕ "ΠΕΦΤΕΙ". ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΤΟΥ. ΠΑΘΩΝ, ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΝ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΣΕ ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΔΗΛΩΘΗΚΑΝ.

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΑΓΕΝΝΗΤΟ ΑΓΑΘΟ ΘΕΟ.

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ.


ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ, ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΗΔΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 19:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που κάνει ο Τρισμέγιστος είναι πραγματικά μεγαλειώδες. Δεν κόπτεται χρόνου και κόπου για να μοιραστεί τις γνώσεις του μαζί μας. Τι άλλο μπορεί ο πραγματικός αναζητητής να ζητήσει? Το θέμα είναι πως θα ξεπληρώσουμε τον τρισμέγιστο για να μην δημιουργηθεί «καρμικό» έλλειμμα..?
Υπήρξαν κάποιες ιδέες σε άλλο topic, αλλά δεν ξέρω ήταν πολύ γενναιόδωρες...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 20:47:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΕΙΩΣΕ?
ΑΧ,ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΕΝ ΗΡΘΕ!ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΔΩ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΒΙΒΛΙΑ!
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΗΚΕ!!!
ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,Ε?
ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 23:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lencolas, Δεν ήρθαν ακόμα τα Ερμητικά Κείμενα;;;

Καλέ, τι ζητάς κι εσύ;

Γιατί δεν ζητάς το "Ο ΙΟΥΔΑΣ ΦΙΛΟΥΣΕ ΥΠΕΡΟΧΑ";

Πρέπει να έχουν μείνει κάποια σπάνια συλλεκτικά κομμάτια...

ΠΛΩΤΙΝΕ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Μην με ξεπληρώσετε όμως γιατί πάλι θας σας χρωστώ. Είδα κι έπαθα να σας... ξεπληρώσω .

Όσο για αυτό που είπες:

quote:
Υπήρξαν κάποιες ιδέες σε άλλο topic, αλλά δεν ξέρω ήταν πολύ γενναιόδωρες...

Όντως ξεχυλίζει η γενναιοδωρία από τα μπατζάκια.

Τι να κάνουμε; Μερικοί νομίζουν ότι θα πρέπει να είμαι ...

Ο ΑΙΡΩΝ ΤΑΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΑΥΤΟΎ ΤΟΥ FORUM

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 09:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LENCOLAS!
Tι "πίνεις" και δε μας δίνεις?
Ετσι έ? Ωστε έχεις τα ερμητικά κείμενα στην κατοχή σου?
Εγώ δυστυχώς δε τα βρήκα και γι'αυτό πήρα αυτό το ιστορικό δοκίμιο αλλά είναι λίγο βαρετό αν δεν έχεις διαβάσει τα κείμενα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 07:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

LENCOLAS!
Tι "πίνεις" και δε μας δίνεις?
Ετσι έ? Ωστε έχεις τα ερμητικά κείμενα στην κατοχή σου?
Εγώ δυστυχώς δε τα βρήκα και γι'αυτό πήρα αυτό το ιστορικό δοκίμιο αλλά είναι λίγο βαρετό αν δεν έχεις διαβάσει τα κείμενα...


Καλοί μου φίλοι σας χαιρετώ.
Συγνώμη για την παρέμβαση από την όμορφη πνευματική δουλειά του Thoth μα ένα βιβλίο "Θεσσαλονικιό" να σας γνωρίσω, για τον Ερμή και τα κείμετα του.
<<ΕΡΜΗΣ Ο ΤΡΙΜΕΓΙΣΤΟΣ>>
Συγγραφέας: ΠΑΝΤΕΛΗΣ Κ. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ.
Εκδόσεις: ΔΙΟΝ.
Ένα σχετικά μικρό βιβλίο 88 σελ., με πλούσια δουλειά!!!
Έτσι καλή μου φίλη Avallon και με την πολύτιμη βοήθεια του Thoth, θα εντρυφήσεις (όπως όλοι μας φυσικά) στο μεγάλο κομμάτι της εσωτερικής ιστορίας του ανθρώπου.
Φιλικά
Σας χαιρετώ.

Υ.Γ.
Κάποιος καλέ μου Thoth είχε "ψιλοπρόβλημα" με τα καρμικά μας τερτίπια. Δεν τον μόρφωσε ακόμα ο Ερμής;
Έλα Πλωτίνε δεν πιστεύω να μου κρατήσεις κακία;
Σε χαιρετώ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 09:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα'σαι καλά φίλη Ζezmperg για τις πληροφορίες...
Μη με ψάχνεις Σαβ/κο γιατί θα είμαι Θεσ/νίκη...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 14:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Καλέ μου φίλε Thoth, όταν έχεις καιρό, κατέβασε κάποιο κείμενο και από εδώ. Καλά μην με μαλώνεις τώρα, κατάλαβα...
Γνωρίζω πόσο πολύτιμος είναι ο χρόνος στον καθένα μας.
Σε ευχαριστώ και περιμένουμε.
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 22:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έλα Πλωτίνε δεν πιστεύω να μου κρατήσεις κακία;

Όχι βέβαια..Του Π. Ιωαννίδη ήταν το πρώτο σχετικό βιβλίο που αγόρασα, αλλά δεν περιέχει όλους τους Ερμητικούς διαλόγους, για αυτό και πρότεινα τις εκδόσεις παρασκήνιο (2 τόμοι). Πραγματικά αξίζουν να διαβαστούν...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 23:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΠΩΤΙΝΕ ευχαριστώ κι'εγώ για την πληροφορία , τους παράγγειλα σήμερα τους 2 τόμους του Ερμή , ελπίζω σε 2-3 ημέρες να τους έχω .
Και μία ερώτηση , τα κείμενα ειναι σκέτα ή περιλαμβάνουν σχόλια κι'επεξηγήσεις αυτών που επιμελήθηκαν την έκδοση ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 15:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Sesostris δεν υπάρχουν σχόλια εκτός ασφαλώς απο την αναγκαία εισαγωγή και σχόλια στην αρχή των Βιβλίων.Καλή όχι ανάγνωση, μελέτη...

«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 16:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Sesostris δεν υπάρχουν σχόλια εκτός ασφαλώς απο την αναγκαία εισαγωγή και σχόλια στην αρχή των Βιβλίων.

Καλύτερα έτσι...η μασημένη τροφή δε "λέει"...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy