ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 12:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
glinaaea,
quote:
Το θέμα είναι ότι ο δρόμος αυτός ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ και δεν έχεις δυνατότητα αλλαγής και επιλογής.


Μήπως θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με το ότι δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής και επιλογής?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 20:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλη Ελπίδα, ο δρόμος που οδηγεί στον θεό ή οτιδήποτε θέλει να τον ονομάσει κάποιος, είναι ένας. Είναι οδρόμος της επιστροφής της ψυχής στον δημιουργόν της. Είναι το εσωτερικό μονοπάτι που πρέπει να βρούμε και να ακολουθήσουμε όλοι γιά να φθάσουμε στον προορισμόν μας σαν ψυχές. ΑΥΤΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, δεν υπάρχει άλλος. Αυτό που συνήθως μας κάνει να μπερδευόμαστε είναι οι πρό- δρόμοι τους οποίους μπορεί να ακολουθήσει κάνείς με τον μοναδικό σκοπό να βρεί την αρχή του σωστου εσωτερικού μονοπατιού. Αφετηρίες γιά αυτούς τους δρόμους και τέτοιοι δρόμοι υπάρχουν πολλοί. Αυτούς τους δρόμους μπορείς να τους αλάξεις. Σ αυτούς τους δρόμους υπάρχουν επιλογές.
Εδώ θα ήθελα να σημειώσω ότι ο εσωτερικός δρόμος ενώ ειναι ο μοναδικός γιά όλους τους ανθρώπους, υπάρχουν κάποιες ελάχιστες διαφορές γιά τον κάθε άνθρωπο που οφείλονται αποκλειστικά στό κάρμα του. Ο δρόμος όμως είναι ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΡΟΜΟΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΕΝΟΙ ΚΙ ΑΠΕΡΠΑΤΗΤΟΙ
ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΔΙΑΒΗ ΠΕΡΑ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΙ

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΝ ΛΕΣ ΕΣΥ :

quote:
υπάρχουν κάποιες ελάχιστες διαφορές γιά τον κάθε άνθρωπο που οφείλονται αποκλειστικά στό κάρμα του
.

ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠ0ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΡΜΑ, Η ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΩΘΕΙ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ" ΔΡΟΜΟΥ.

ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΟΣ : ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ, ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 10:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Φίλε Odysseus_nemo νομίζω πως ο φίλος glinaaea με το post του θέλει να μας πει για την τελική κατάληξη μιας ψυχής που είναι στο δημιουργό της και αυτό είναι που ονομάζει «μοναδικό δρόμο» (αν κάνω λάθος διόρθωσε με)

Θα συμφωνήσω σε αυτό απλά θα ήθελα να πω πως στο πως θα φτάσει εκεί η κάθε ψυχή είναι κάτι διαφορετικό.

Ανάλογα με τις ανάγκες που έχει η κάθε ψυχή με τα εκάστοτε μαθήματα που έρχεται να πάρει η δρόμος αυτός αλλάζει – προσωπική άποψη.
Μιας και η κάθε μία είναι μοναδική έτσι μοναδικός είναι ο δρόμος που ακολουθεί άσχετα εάν η κατάληξη οδηγεί σε ένα κοινό σημείο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 12:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλοι μου γειά σας.
Φίλε Οδυσσέα, επαναλαμβάνω ότι ο δρόμος που οδηγεί από την ύλη (ο χώρος που βρισκόμαστε), στο άυλο (θεός), είναι ένας και ο ίδιος γιά όλους μας. Οι ανταποδώσεις όμως του κάθε ενός ΜΕΣΑ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Αν εσύ θέλεις να πιστεύεις ότι ο ίδιος ο δρόμος του καθενός ειναι άλλος φυσικά είναι δικαιωμά σου. Επειδή το θέμα αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο και δεν έχω και πολύ χρόνο στην διαθεσή μου θα σου πρότεινα να διαβάσεις στο θέμα <<ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ, ΤΙ ΘΑ ΡΩΤΟΥΣΑΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ >> στον τομέα <<ΨΥΧΗ>> στην σελίδα 14 τις δικές μου συμμετοχές. (Φίλη Ελπίδα είχες και εσύ συμμετοχές σ αυτό το θέμα). Νομίζω φίλε μου ότι κάποιες περισσότερες διευκρινίσεις θα πάρεις από εκεί. Θα κάνεις αυτόν τον κόπο;;;;;;;;;
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 06:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
glinaaea!!!

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ. ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ ΜΟΥ!!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΠΩΣ ΘΕΩΡΩ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ(ΘΕΩΣΗ) ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ(ΖΩΗ, ΜΥΗΣΗ, ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΤΕΥΞΗΣ ΤΗΣ ΘΕΩΣΗΣ ΚΛΠ). ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ, ΤΗ ΘΕΩΣΗ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΜΕ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ(Ο ΔΡΟΜΟΣ ΜΑΣ).

ΚΑΙ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ!!
ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΗΘΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ!!

ΑΣ ΕΙΝΑΙ... ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 10:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί βρε παιδιά τόσο πρόβλημα με την ύλη; Είμαστε φτιάγμενοι από ύλη, τα πάντα γύρω μας είναι ύλη (ή και ύλη αν το θέλετε). Και εμείς αντί να τιμάμε την ύλη από την οποία είμαστε φτιαγμένοι (είμαστε φτιαγμένοι από αστρική σκόνη, που λέει και ο ποιητής) και μέσω της οποίας ζούμε, κινούμαστε και διανοούμαστε, εμείς την υποτιμάμε και την θεωρούμε κάτι υποδεέστερο από μας;! Δηλαδή πηγαίνουμε ενάντια στην ίδια μας την φύση...

Από την άλλη, αυτό το "ο σκοπός μας είναι η θέωση μας" δεν σας ακούγεται κάπως (πολύ) υπερφίαλο; Ξέρω ότι χαιδεύει τα αυτιά μας η ιδέα, να γίνουμε μικροί θεοί, όπως μας "αξίζει" (κουραφέξαλα), αλλά μήπως αυτή είναι και η μεγαλύτερη παγίδα;

Μήπως αυτό που καλούμαστε να πετύχουμε, είναι η ισορροπία της υλικής και της πνευματικής μας υπόστασης, την άριστη συνεργασία των δύο που θα φέρει την απόλυτη αρμονία της ύπαρξης μας;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 18:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός θα μπορούσε να πεί το αντίθετο!

Το θέμα είναι όμως οτι αυτή η αρμονία να μήν είναι ο στόχος
αλλα το μέσο του στόχου που έρχεται και αυτό "φυσικά"

Στόχος-σκοπός ή ότι άλλο όμως είναι τεχνητά και νοητικά
πλασμένοι. Ο ΝΟ-ΩΝ έχει τη γεννήτρια της πραγματικότητάς του.
Η ύλη είναι απλά το αποτέλεσμά της. Άμα καταδικάζεις κάποιο
μέρος τότε καταδικάζεις το έξω είναι σου της χρονικής περιόδου.

Εξορισμού δεν ξέρουμε τίποτα παρα μόνο λίγα για τον εαυτό μας.
Η συνείδηση και η εμχύχωση βοηθάνε να καλουπωθεί η άλλη όψη
της "Γνώσης" αυτής που δείχνουμε να ΞΕΡΟΥΜΕ και ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ
παρά αυτή που νοιώσαμε βιώσαμε και θα ξαναβιώσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 18:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Στις απαντήσεις σας φίλοι μου, ότι πείτε εσείς. Το μόνο που ξέρω και είναι η ΔΙΚΗ ΜΟΥ γνώμη είναι ότι η ύλη είναι η δέσμιά μας, η δεσμώτης της ψυχής. Όσο γρηγορότερα και καλύτερα απαλαγούμε από τα δεσμά της τόσο πιό γρήγορα θα σταματήσουμε να επανερχόμαστε στην Γη, γιατί ο απότερος σκοπός των όλων ενσαρκώσεων που κάνουμε είναι αυτός: η απαλαγή της ψυχής από τα δεσμά της ύλης. Γιατί λοιπόν να μην προσπαθήσω να το κάνω πράξη αυτό;
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 02:52:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ!!

ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΘΕΩΣΗ";;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 09:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Χαίρε καλή μου Ostria.
quote:

Γιατί βρε παιδιά τόσο πρόβλημα με την ύλη; Είμαστε φτιάγμενοι από ύλη, τα πάντα γύρω μας είναι ύλη (ή και ύλη αν το θέλετε). Και εμείς αντί να τιμάμε την ύλη από την οποία είμαστε φτιαγμένοι (είμαστε φτιαγμένοι από αστρική σκόνη, που λέει και ο ποιητής) και μέσω της οποίας ζούμε, κινούμαστε και διανοούμαστε, εμείς την υποτιμάμε και την θεωρούμε κάτι υποδεέστερο από μας;! Δηλαδή πηγαίνουμε ενάντια στην ίδια μας την φύση...


Κάποιες ημέρες είναι τώρα που απολαμβάνω σαν παρατηρήτρια την συζήτηση ετούτη, και να σου πω, ότι χαίρομαι την καλή συνεργασία όλων των παιδιών, της Elpidas, του glinaaea, του Odysseus_nemo και των λοιπων φίλων μας...

Ναι τα πάντα γύρω μας, είναι ύλη καλή μου (αυτά τουλάχιστον που μπορούν να δεσμεύσουν οι πέντε αισθήσεις μας και τα οποία βιώνουμε). Και πάλι φυσικά είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνεις πως "ΤΙΜΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ" στο εμπάργο, μια και ετούτο απορρέει από όλες μας, ή, σχεδόν όλες μας τις καθημερινές ενέργειες!

quote:

Από την άλλη, αυτό το "ο σκοπός μας είναι η θέωση μας" δεν σας ακούγεται κάπως (πολύ) υπερφίαλο; Ξέρω ότι χαιδεύει τα αυτιά μας η ιδέα, να γίνουμε μικροί θεοί, όπως μας "αξίζει" (κουραφέξαλα), αλλά μήπως αυτή είναι και η μεγαλύτερη παγίδα;


Είπαμε λοιπόν για τις πέντε βασικές αισθήσεις μας, όπου σε συνεργασία με τον εγκέφαλο μας δίνουν το αποτέλεσμα: ώστε να αντιληφθούμε, να γνωρίσουμε και να τιμήσουμε αυτό που απλά ονομάζουμε ύλη. (Ενώ καλή μου Ostria για την επιστήμη η ύλη δεν είναι τίποτα άλλο από συσσωρευμένη ενέργεια που διαμορφώνει την "ύλη" και διαμορφώνετε μέσω αυτής, δες Αϊστάην..)
Έτσι λοιπόν γεννάτε το βασικό για όλους μας ερώτημα είτε υπερφίαλο, είτε όχι : Είναι ο σκοπός του ανθρώπου να συνειδητοποιήσει την θέωση, δηλαδή ο άνθρωπος να γνωρίσει με τις "αληθινές" πλέων αισθήσεις (αυτές της ενέργειας) την ποιούσα ενέργεια (Θεία Ουσία);
quote:

Μήπως αυτό που καλούμαστε να πετύχουμε, είναι η ισορροπία της υλικής και της πνευματικής μας υπόστασης, την άριστη συνεργασία των δύο που θα φέρει την απόλυτη αρμονία της ύπαρξης μας;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-



Καλή μου ναι, όλοι οι δρόμοι πάνε στον σκοπό της ένωσης...
Καλούμαστε (μέσα από κάποια συστήματα) να ισορροπήσουμε την ύλη με την ενέργεια, ή, μάλλον να χρησιμοποιήσουμε ορθά την "ενέργεια ύλη", μια και έχουμε ετούτη την δυνατότητα σε αυτό το εξελικτικό μας στάδιο, για να πραγματώσουμε την θέωση.
Σε χαιρετώ Ostria.
Καλή συνέχεια.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 11:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κανώ και εγώ μια ερώτηση , τι σχεση εχεί ο σεβασμός και η αγάπη όχι με την σοφία αλλά με την απλή κατανόηση κάποιων πραγμάτων πχ κλωνοποίηση πχ υπάρχουν ανθρωποι χωρίς ιδιαιτερό σεβασμό και αγάπη που είναι τεράστιοι γνώστες , η απλά σεβονται και αγαπούν μονο αυτό που κανουν αλλά όχι τον αλλόν δίπλα τους ;

Επίσης μια αλλή ερωτήση ποιος είναι ο καλύτερος γιατρός αυτός που αγαπά γιατρευεί με την παρουσία του ή αυτός που είναι ο καλύτερος γνώστης της ιατρικής ;, αυτό κυρίως και για την κυπριακή πραγματικότητα .


Αποψή μου αν δεν είσαι ανθρωπος και δεν σεβεσαι τον διπλανό σου τι θα κανείς και για τι θα χρησιμοποιήσεις αυτά που θα ανακαλύψεις , ίσως για αυτό η μεγαλύτερη μας τεχνολογική γνώση που έρχεται από το παρελθόν να μην ερχέται μόνο από τους πιο αναπτυγμένους ταλαντούχους αλλά από αυτούς που πραγματικά θελλουν να προσφέρουν όπως πχ Νευτωνας . Ποια η δική σας απόψη ποια η αξιά της γνώσης (πχ γνωρίζω πως κοβεί το μαχαίρι) χωρίς την αγάπη για τους γύρω μας ;

Είναι τότε ενα άλλο εγωιστικό παρασκευασμά ;

Ποια η Δική σας γνώμη


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 12:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά σίγουρα ο καθένας έχει τις προσωπικές του απόψεις και είναι όλες σεβαστές.

Αγαπητέ ALOS, ο σκοπός και το μέσον.
Από την μία έχουμε την αρμονία (την δημιουργική συνεργασία-έσω και έξω) και από την άλλη την συνειδητοποίηση. Αν δεν προηγηθεί η συνειδητοποίηση μπορούμε να έχουμε αρμονία; Από την άλλη η συνειδητοποίηση πώς επιτυγχάνεται; Ερωτήματα...

Φίλε glinaaea, έχω περάσει από αυτή τη σκέψη "η απαλλαγή της ψυχής από τα δεσμά της ύλης", αλλά πάντα κάτι δεν μου κολλούσε απόλυτα.
Θεωρούμε την ψυχή ως αυθύπαρκτη, τέλεια ουσία, η οποία πρέπει να απαλλαγεί από τα δεσμά της ύλης. Ομως, η ίδια επέλεξε να "δεσμευτεί" στην ύλη. Οπότε από την μία έχουμε μία καθαρή επιλογή και από την άλλη την ανάγκη κατάργησης αυτής της επιλογής. Γιατί άραγε; Γιατι η ψυχή να εξελίσσεται μόνο μέσω της ύλης (και πώς εξελίσσεται εφ όσον η φύση της είναι τέλεια;) και όχι ως άυλη αυθύπαρκτη ουσία; Κι άλλα ερωτήματα...


quote:
ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΘΕΩΣΗ";;

Χμμ.. νομίζω ότι δεν υπάρχει ως όρος, φίλε Οδυσσέα. Ο πιό κοντινός είναι ο όρος "αποθέωση" που στην περίπτωση μας σημαίνει "θεοποίηση".
Νομίζω πάντως, ότι η zezberg έδωσε μία καλή απάντηση "δηλαδή ο άνθρωπος να γνωρίσει με τις "αληθινές" πλέων αισθήσεις (αυτές της ενέργειας) την ποιούσα ενέργεια (Θεία Ουσία);"
Θα έλεγα όμως ότι συνήθως σημαίνει και την ένωση με την Θεία Ουσία.

Αγαπητή zezberg πολύ σωστά λες ότι η ύλη είναι ενέργεια.
(εκ)Δηλούμενη (φανερή) ενέργεια θα έλεγα εγώ. Οπότε γιατί να υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός ανάμεσα στην ύλη και την ενέργεια; Από την άλλη η ενέργεια ανιχνεύεται με διάφορους τρόπους (και ίσως και να ελέγχεται κι όλας) οπότε είναι και αυτή μέρος της φύσης που μας περιβάλλει.
Νομίζεις ότι υπάρχει ενέργεια πέρα της φυσικής; (

Φίλε Ελληνα, κατά την γνώμη μου πάντα, η συσσώρευση γνώσης δεν έχει καμία σχέση με τον σεβασμό και την αγάπη, παρά μόνο στον τρόπο με τον οποίο θα την χρησιμοποιήσεις. Οπότε γνώση μπορεί να αποκτήσει ο καθένας, "καλός ή κακός" άνθρωπος. Αλλά ο τελικός χαρακτηρισμός θα βγει από το αποτέλεσμα. Οσο δεν έχουμε την γνώση, μπορούμε να θεωρούμε τους εαυτούς μας "καλούς", το θέμα είναι όταν αποκτήσουμε την δύναμη (η γνώση είναι δύναμη) τι κάνουμε; Αλλοι υποκύπτουν στην γοητεία της εξουσίας, άλλοι όχι. Εδώ νομίζω ότι παίζει ρόλο η διάδοση της γνώσης. Οσο την κρατάς για τον εαυτό σου, κινδυνεύεις να πέσεις στην λούμπα.

Στο θέμα του γιατρού, επέτρεψε μου να σου πω ότι χρειάζονται και τα δύο. Και γω μπορεί να έχω καλές προθέσεις και αγάπη, αλλά δεν θα μπορέσω να σώσω τον ασθενή. Ούτε ο γιατρός που δεν έχει τις αναγκαίες γνώσεις.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 21:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Αγαπητή φίλη Όστρια νομίζω ότι έχει γίνει ένα μικρό ΛΑΘΑΚΙ. Και νομίζω ότι δεν διάβασες την παραπομπή που προτρέπω πιό πάνω. Αν την διαβάσεις θα καταλάβεις ότι η ψυχή ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΞΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ. ΠΡΟΥΠΗΡΧΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ. Αυτό που επέλεξε η ίδια με όλες τις άλλες ψυχές μαζί ήταν η απόφασή της να απαλαγεί από την ύλη γιά να μπορεί να απολαμβάνει την ύπαρξη και την παρουσία του θεού χωρίς κανένα απολύτως εμπόδιο (απο την ύλη). ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ήταν και η αιτία της δημιουργίας των τριών κόσμων με όλες τις υπόλοιπες διαιρέσεις και υποδιαιρέσεις. Βάσει ΑΥΤΗΣ της απόφασης έγινε το λεγόμενο ΜΠΙΝΓΚ ΜΠΑΝΓΚ. ΔΩΘΗΚΕ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ στις ψυχές να αποχωριστούν την ύλη ξεκινόντας από πολύ χαμηλά, από το μηδέν.
Αν ήταν όντως ελεύθερη όπως ακριβώς την είπες εσύ, ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ, σε τί θα την ωφελούσε;;;;;;;;;;;;;;

Και μιά απάντηση προς τον Έλληνα.
Φιλε μου η αληθινή και πραγματική αγάπη υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει πραγματικός οδηγός που σε καθοδηγεί για το τί πρέπει να κάνεις στην ζωή. Οι επιλογές όμως είναι των ανθρώπων.

Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 11:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
glinaaea
quote:
Όσο γρηγορότερα και καλύτερα απαλαγούμε από τα δεσμά της τόσο πιό γρήγορα θα σταματήσουμε να επανερχόμαστε στην Γη, γιατί ο απότερος σκοπός των όλων ενσαρκώσεων που κάνουμε είναι αυτός: η απαλαγή της ψυχής από τα δεσμά της ύλης.

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι πρέπει να απαλλαγούμε από το κομμάτι ύλη αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Χρειάζεται και εσωτερική καλλιέργεια.

Πέρα από την ύλη υπάρχουν και άλλα πράγματα και αυτά έχουν να κάνουν με τον έσω εαυτό μας. Το να απαλλαγείς από την ύλη και να παραμείνεις ένας υπερόπτης εγωιστής που νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα δεν νομίζω να βοηθάει και τόσο.

Αρχικά ένα καλό βήμα θα ήταν όσον αφορά την ύλη μιας και ανήκουμε σε έναν υλικό κόσμο να μπορέσουμε να κατανοήσουμε τι είναι και τι κάνει η ύλη και απλά να την χρησιμοποιούμε και όχι να χρησιμοποιεί αυτή εμάς.

Ας μην ξεχνάμε πως το ανθρώπινο σώμα είναι υλικό και αυτό είναι που φυλάσσει μέσα την ίδια την ψυχή. Μήπως τελικά είναι αναγκαία η ύλη προκειμένου να εξυπηρετηθούν κάποιοι σκοποί ως ένα βαθμό?
Μήπως αυτή η αναγκαιότητα υπερβαίνει τη σκοπιμότητα με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται ο σκοπός?


Odysseus_nemo

quote:
ΠΩΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΘΕΩΣΗ";;

Είναι το επίπεδο εκείνο που μπορεί μία ψυχή να φτάσει αφού έχει ολοκληρώσει την πορεία της, έχει πάρει τα εκάστοτε μαθήματα μέσα από τις ενσαρκώσεις της που συντελούν στην ανέλιξη της και πλέον έχει απαλλαγεί από το φθαρτό κόσμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 18:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλη Ελπίδα πιστεύω ότι απ τα γραφόμενά μου δεν άφησα πουθενά να εννοηθεί ότι δεν συμφωνώ μαυτά που λες.
Ο καλύτερος λοιπόν τρόπος να δώσουμε τις απαντήσεις και να βρούμε την αλήθεια ειναι να βρούμε το εσωτερικό μονοπάτι, τον εσωτερικό δρόμο και ακολουθόντας τον να βρούμε τις λύσεις και να τις ακολουθήσουμε.
Δεν συμφωνείς και εσύ;
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dios
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 20:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιος μου λέει ότι η ψυχή δεν είναι άλλη μια μορφή ύλης. Μήπως την ύλη που δεν αντιλαμβανόμαστε την ονομάζουμε ψυχή, συναισθήματα, διαίσθηση, ακτινοβολία. Είναι λίγο τρελό αλλά όλα αλλάζουν όταν τα βλέπεις από λίγο διαφορετική γωνία.
Ίσως ο δρόμος προς την υποτιθέμενη ολοκλήρωση μας είναι μπροστά μας και αρνούμαστε να τον δούμε. Κάποιος κάποτε είπε ότι δεν είμαστε ικανοί να ποθούμε τις στιγμές που μας αναλογούν στον δρόμο της ζωής μας. Είμαστε όμως ικανοί να αλλάξουμε δρόμο; Είμαστε άνθρωποι που σεβόμαστε τον εαυτό μας. Είμαστε τι;
Μπορώ να ζήσω ξέροντας ότι αυτά που μου λένε δεν με γεμίζουν, δεν μου ορίζουν έναν δρόμο δικό μου αλλά δικό τους. Είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να διαλέξουμε την ποριά της ζωής μας η απλώς νομίζουμε ότι ορίζουμε τον εαυτό ως μέτρο γνώσης.
Γνώσης ως προς τι; Και με τι ανάμνηση; Αναμνήσεις του δρόμου που θυμάσαι από φωτογραφίες και τις νιώθεις επιφανειακά σαν την μελάνη της φωτογραφίας.
Ίσως ο δρόμος να ορίζει εσένα σαν άνθρωπο.
Ίσως ο δρόμος είναι να είσαι άνθρωπος.
Ίσως ο δρόμος είναι άνθρωπος.
Ίσως και ποτέ είναι.
Δεν είμαι σίγουρος για τίποτα περισσότερο από εμένα.


Δεν υπαρχει αντικειμενικότητα.
Υπαρχει μονο συνειδητότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 06:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια στιγμή χρειάζεται να αναρωτηθεί κάποιος, τι σημαίνει εσωτερικό μονοπάτι.

Υπάρχει εσωτερικό μονοπάτι διαφορετικό από το εξωτερικό μονοπάτι, η είναι μια από τις πολλές ψευδαισθήσεις που κάποιος άκουσε …η δημιούργησε? Το γράφω με την καλή έννοια, μιας και όποιος θέλει να δει βαθιά μέσα τι συμβαίνει,χρειάζεται να αμφισβητήσει πολλά από όσα έμαθε, και να το θέσει... στα υπ όψιν…

Μια ερώτηση πριν από αυτή…. δεν θα ήταν,

Για να βρω τι αληθινά υπάρχει, (για την αλήθεια, δεν γνωρίζω τίποτα, ακουσα τι ειπαν αλλοι,(Σωκρατης, Βουδας, Χριστος...) έχω απλά την εντύπωση πως υπάρχει…. και αν υπάρχει, κάτι περισσότερο από τον εαυτό μου πρέπει να είναι, ιδιαίτερα σαν βλέπω πόσες φορές ο εαυτός πέφτει σε αντιθέσεις η ζει σε ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ….)

η ερώτηση λοιπόν είναι,

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?

Αν υπάρχει κάτι τέτοιο, φτάνει κανείς μέσα από εσωτερικά μονοπάτια, και αυτά /ο, είναι ένα... ξεχωριστό μονοπάτι?

Μήπως ξεκινάμε λάθος…. τεμαχίζοντας την ίδια τη ΖΩΗ…σε έξω και σε μέσα?

Μήπως δημιουργήσαμε το μέσα, και παλεύουμε απεγνωσμένα να ξεφύγουμε με τα προβλήματα που αυτό μας δημιουργεί?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 11:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea,
quote:
Ο καλύτερος λοιπόν τρόπος να δώσουμε τις απαντήσεις και να βρούμε την αλήθεια ειναι να βρούμε το εσωτερικό μονοπάτι, τον εσωτερικό δρόμο και ακολουθόντας τον να βρούμε τις λύσεις και να τις ακολουθήσουμε.
Δεν συμφωνείς και εσύ;

Φυσικά και συμφωνώ σε αυτό που λες.

Αυτό που θα ήθελα να πω είμαι όμως πως αυτό το μονοπάτι που οδηγεί στην αλήθεια δεν είναι ένα. Τι εννοώ όμως με αυτό ?
Η κάθε ψυχή είναι μοναδική όπως μοναδικές είναι και οι ανάγκες της τα βιώματά της αυτά που καλείται να «κατακτήσει» προκειμένου να ανέλθει.

Έτσι λοιπόν η διαφορετικότητα αυτή υπαγορεύει και το μοναδικό μονοπάτι του καθένα άσχετα εάν όλα αυτά τα μονοπάτια μπορούν να ονομασθούν δεξιά ατραπός.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 00:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή φίλη Όστρια νομίζω ότι έχει γίνει ένα μικρό ΛΑΘΑΚΙ. Και νομίζω ότι δεν διάβασες την παραπομπή που προτρέπω πιό πάνω.

Ποιά παραπομπή εννοείς;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 09:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου.
quote:


Έτσι λοιπόν η διαφορετικότητα αυτή υπαγορεύει και το μοναδικό μονοπάτι του καθένα άσχετα εάν όλα αυτά τα μονοπάτια μπορούν να ονομασθούν δεξιά ατραπός.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.





Φίλη Ελπίδα δεν κατάλαβα περι δεξιάς ατραπός, μα θα θου πω τα λόγια του Εφραίμ του Σύρου, μεγάλου χρστιανού συγγραφέα.
Χριστιανός δεν είναι απλά μιά δίαιτα ή μιά τεχνική ασκήσεων και η γνωριμία της θείας αγάης για υποταγή των κατωτέρων ενστίκτων, αλλά ολόψυχη ένωση με τον Θεό-Χριστό-Αγ.Πνεύμα, που σημαίνει την ανάσταση του παλαιού ανθρώπου.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2004, 21:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλη Όστρια, Έχω δώσει κάποιες αναλύσεις στο θέμα <<ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΤΙ ΘΑ ΡΩΤΟΥΣΑΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ>> στην κατηγορία <<ΨΥΧΗ>> στην σελ 14.Την παραπομπή αυτή την έδωσα πιό πάνω την 15/9/04.
Φίλη Ελπίδα, θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην θέση μου ότι ο δρόμος ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ με διαφορετικές ανταποδώσεις γιά τον καθένα. Το μονοπάτι είναι ένα και πηγαίνει ίσια και προς τα πάνω. Ούτε δεξιά, ούτε αριστερά. Υπάρχουν κάποια συστήματα που έχουν ξεχωρίσει τον δρόμο τους σε δεξιό μονοπάτι. Αυτό το λεγόμενο δεξιό μονοπάτι μπορεί να σε οδηγήσει μέχρι την Αστρική Προβολή. Έστω όμως και στο κορύφωμα της Α.Π. , η όλη διαδρομή αυτή δεν είναι παρά ένα μικρό κομμάτι του εσωτερικού δρόμου που πρέπει να ακολουθήσουμε. Αυτή η διαδρομή ΔΕΝ ΣΕ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ. Υπάρχει ακόμα πολύ μεγάλη διαδρομή που πρέπει να διανύσουμε. Ακολουθώντας αυτό το λεγόμενο δεξιό μονοπάτι σε κάποιο σημείο αναγκαστικά θα σταματήσεις ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΑΛΛΟ. Εσύ, μόνο μέχρι εκεί θέλεις να φθάσεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 08:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.

(ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ)

Λέει το ρητό που ο φίλος Odysseus_nemo το κάνει θέμα (topic) και επικεντρώνει το ερώτημα του για την έννοια της γνώσης.
Φυσικά οφείλω να συμφωνήσω με τα όσα έχουν γράψει οι φίλοι στα προηγούμενα post για άλλη μία φορά.

Προς την φίλη Ostria.
Με ρωτάς εάν υπάρχει, νομίζω περίπου, άλλη ενέργεια πέρα της φυσικής.
Καλή μου για μένα η ενέργεια είναι μία, εκείνη η ίδια που απορρέει από την Θεία Ουσία. (Γι'αυτό και κάποιοι λαοί πιστεύουν, σοφά για την δική μου νόηση, ότι τα πάντα έχουν ψυχή και ανάλογα ενεργούν.)
Ξέρεις, η εσώτερα ιατρική σε αυτήν την ίδια ενέργεια λειτουργεί...
Και η επιστήμη της ψυχής (όλες οι επιστημονικές πνευματικές έρευνες σε πανεπιστήμια και συστήματα με ετούτη εργάζονται...) στον λόγο της υπαρξής της υπάρχει.
Η αυτή ενέργεια λοιπόν, περνώντας μέσα απο τα συμπαντικά στάδια, πνευματικά και μή, μεταλλάσεται και αποκτά ανάλογη μορφή των όποιων σταδίων που θα βρεθεί και θα περάσει. Σαν ένα απλό παράδειγμα σκέψου, την γνώση ενός βιβλίου και πως θα μεταλλάξει εκείνη στο όποιο επίπεδο γνώσης έχουν οι αναγνώστες του.
Έτσι θέλω, πιστεύω (απ΄όσα έχω μελετήσει, βιώσει), πως η ενέργεια είναι μία και ανάλογα με την πνευματική μας αντίληψη ετούτη "εστιάζεται" μορφώνεται και υπάρχει...

Στις αρχαίες Αίγυπτο, Ελλάδα και γενικά στις αρχαίες χώρες της Μεσογείου έθαβαν τους νεκρούς με τρόφιμα και πήγαιναν τρόφιμα σαν προσφορά όχι βέβαια για να φάει ο νεκρός την φυσική τους όψη, μα να χρησιμοποιήσει την από αυτά απορρέουσα ενέργεια στον άλλο κόσμο...

Έχεις προσέξει ακόμα γιατί πριν το φαγητό τους και άλλες καθημερινές ανέγκες οι Ιερείς των διαφόρων θρησκειών (πολλές φορές και "εμείς" οι λαϊκοί) προσεύχονται;
Είναι πολλά που εμείς σαν άνθρωποι "πνευματικοί" θα πρέπει να γνωρίσουμε και να καταλάβουμε.
Σε χαιρετώ καλή μου φίλη Ostria

Σας χαιρετώ με εκτίμηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 12:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
glinaaea,

Σαφώς και σου επιτρέπω να επιμείνεις στην θέση σου – άλλωστε είναι δικαίωμά σου να επιμένεις στην οποιαδήποτε θέση εσύ κρίνεις πως σου ταιριάζει. Αυτό βέβαια δεν βρίσκει εμένα σύμφωνη με τα λεγόμενά σου.

quote:
Το μονοπάτι είναι ένα και πηγαίνει ίσια και προς τα πάνω. Ούτε δεξιά, ούτε αριστερά.

Μιλάς για ένα μονοπάτι. Η δράση όμως του καθενός μέσα σε αυτό το μονοπάτι μπορεί να χαρακτηριστεί θετική ή αρνητική. Τι γίνεται τότε σε αυτή την περίπτωση?

quote:
Υπάρχουν κάποια συστήματα που έχουν ξεχωρίσει τον δρόμο τους σε δεξιό μονοπάτι.

Η δική άποψη είναι πως υπάρχουν συστήματα που σου δίνουν εργαλεία για να προχωρήσεις στο δρόμο που εσύ έχεις διαλέξει.
Υπάρχουν συστήματα που ο δρόμος τους είναι το δεξί μονοπάτι υπάρχουν όμως και άλλα που ο δικός τους δρόμος είναι το αριστερό – άσχετα εάν αυτό είναι φανερό από την πρώτη στιγμή.

quote:
Αυτό το λεγόμενο δεξιό μονοπάτι μπορεί να σε οδηγήσει μέχρι την Αστρική Προβολή.

Αν – όπως λες - με το δεξί μονοπάτι μπορείς να φτάσεις μόνο μέχρι την αστρική προβολή τότε κατά την γνώμη σου το αριστερό είναι αυτό που μπορεί να σε φτάσει στο τέρμα??? Και πιο είναι για σένα το τέρμα ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 19:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλη Ελπίδα, ο εσωτερικός δρόμος είναι ίσιος και εμπρός. Μέσα σ αυτόν υπάρχουν πολλά μονοπάτια αριστερό και δεξιά τα οποία όποιος ακολουθήσει τον βάζουν να κάνει πολλές επι μέρους αποκαλύψεις και ανακαλύψεις (τις οποίες όμως ΔΕΝ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ) και στο τέλος τοβγάζουν σε αδιέξοδο παρεκλίνοντάς τον έξωαπό τον βασικό εσωτερικό δρόμο.
Αν κάποιος θέλει να ακολουθήσει τον εσωτερικό δρόμο με σκοπό το τέρμα του δρόμου αυτού (και σαν απάντηση στο ερωτημά σου: την ένωση της ψυχής με τον Δημιουργό), μπορεί μεν να βλέπει και να καταλαβαίνει όλα τα μονοπάτια που απομακρύνουν δεξιά και αριστερά, αλλά ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΡΟΦΗΘΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, γιατί ΌΛΑ ΤΟΝ ΕΜΠΛΕΚΟΥΝ σε διάφορες καταστάσεις, τον εγκλωβίζουν και τον βγάζουν έξω απο τον βασικό σκοπό του.
Με ρωτάς για δράση θετική ή αρνητική του ερευνητή μέσα σ αυτόν τον δρόμο. Η θετική δράση προχωράει τον ερευνητή εμπρός, ενώ η αρνητική δεν τον αφήνει να προχωρήσει ή και τον αναγκάζει να επιστρέψει προς τα πίσω.
Απάντώ. Κανένα σύστημα ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ στον εσωτερικό αυτόν δρόμο. Κάποια συστήματα μπορούν να σε κατευθύνουν δείχνοντάς σου μόνο την αρχή του εσωτερικού δρόμου. Μόλις μπείς μέσα ο μόνος που θα σε βοηθήσει είναι ο εαυτός σου και ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ.
. ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.
Φιλικότατα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 20:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
____Eρώτηματα Ostria__________________________________________
1.Αν δεν προηγηθεί η συνειδητοποίηση μπορούμε να έχουμε αρμονία;
2.Από την άλλη η συνειδητοποίηση πώς επιτυγχάνεται;
______________________________________________________________

1.Ναί. Πόσες φορές δεν έχεις αισθανθεί μια υπέροχη ευ-δαιμονία
μια "ωραία ατμόσφαιρα" που έφερνε αυτή την "συνειδητοποίηση";
Είναι αλληλένδετα σαν τραμπάλα. Μπορεί να έχουμε δηλαδή και
το αντίθετο. Αρμονία και έπειτα συνειδητοποίηση. Εκεί μπορεί
ο εγκέφαλος, το πνευματικό μας σώμα να είναι σε αρμονία με
το συναισθηματικό μας, και ώς εκ τούτου στα ενεργειακά κέντρα
μας όλα ανοιχτά να πιάσουμε "τα νοήματα" της ζωής και να
έχουμε την συνειδητοποίηση...
2.Με αρμονία συνήθως όπως αναφέρω πιο πάνω...

Αρμονία
Τώρα άν δεν λές για την "τυχαία" που συμβαίνει σε όλους μας αλλα
αυτή της υπο έλεγχο αρμονία θα σου έλεγα οτι αυτό είναι υπο
προυποθέσεις. Η γενική αρμονία είναι αποτέλεσμα των επιμέρους
εσωτερικών και εξωτερικών παραγόντων που άν αυτοί είναι σε αρμονία
τότε είμαστε και εμείς. Πολύπλοκο θέμα που δεν σταματά στον κεσέ

ενός γιαουρτιού ! Γειά σου ρε Ostria !

(α διάβασε το topic ΤΑΥΓΕΤΟΣ σου έχει ανοικτή πρόσκληση...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 12:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea την διάβασα την θεωρία σου (μου θυμίζει λίγο μιά δική μου που είχα αναπτύξει κάποτε, ως ιδέα όχι στις λεπτομέρειες) και δεν συμφωνώ. Αλλά εγώ δεν πιστεύω καν στην ύπαρξη της ψυχής, οπότε ας μην ανοίξουμε αυτή την κουβέντα.
Το ίδιο θα απαντήσω και στην αγαπητή zezmperg, δεν πιστεύω σε επίπεδα εξέλιξης της ενέργειας. Πιστεύω ότι η ενέργεια που μας περιβάλλει είναι απευθείας εξαρτημένη από την πηγή της, πεπερασμένη και απλώς βρίσκεται σε διαφορετικές μορφές, όχι κατώτερες ή ανώτερες.

Φίλε ALOS, για την "υπό έλεγχο" αρμονία λέω. Η τυχαία όντως συμβαίνει αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να την επαναλάβουμε κατά βούληση ούτε να την διατηρήσουμε όσο θέλουμε.
Μόλις έφαγα το γιαουρτάκι μου και πάω στο άλλο θέμα!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 12:49:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea

Καλώς ή κακώς οι απόψεις μας διαφέρουν ως προς το πόσα πως και ποια είναι τα μονοπάτια που υπάρχουν καθώς επίσης και στην χρησιμότητα των όσων ο καθένας ανακαλύπτει.

Επίσης αμφιβάλλω εάν ο καθένας που είναι σε αυτό το δρόμο μπορεί να καταλάβει όλα τα μονοπάτια και συνειδητά να κάνει την επιλογή του πιο θα ακολουθήσει.

Υποθετικά όλοι θα ήθελαν να ακολουθήσουν τον «καλύτερο» δρόμο πράγμα το οποίο δεν γίνεται, άρα συμπερασματικά υπάρχει και η μερίδα αυτών που εν αγνοία τους μπλέκονται στα «άλλα» μονοπάτια και πολλές φορές όταν έρθει η ώρα να αναγνωρίσουν, εάν αναγνωρίσουν, αδυνατούν να αντιδράσουν και να βγουν από αυτά.

Όσο για τα συστήματα η δική μου άποψη είναι πως λειτουργούν ως βοηθήματα δίνοντας σου εργαλεία και από εκεί και πέρα πορεύεσαι μόνος σου, μάχεσαι με τον ίδιο σου τον εαυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 13:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Απάντηση σε όλους:
Ότι πείτε φίλοι μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2004, 01:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
glinaaea!!

ΓΡΑΦΕΙΣ :

quote:
Φίλοι μου γειά σας.
Απάντηση σε όλους:
Ότι πείτε φίλοι μου.

ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΕΠΙΘΕΣΗ" ΠΟΥ ΔΕΧΤΗΚΕΣ. ΑΝ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΣΤΑ;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ "ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ" ΝΑ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ; ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!! ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΩ ΝΑ ΑΣΠΑΣΤΕΙΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ!!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy