ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Aκαδημιας 58α
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2005, 22:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Analphabet, τώρα ο παλιός θα σου γράψει τι θυμάται.

Δηλαδή δεν θυμάμαι πώς ήταν το παλιό κτίριο στην Ακαδημίας & Ιπποκράτους, κατά συνέπεια δεν θυμάμαι και πώς ακριβώς ήταν διαμορφωμένη η είσοδος της Ακαδημίας 58Α. Περνούσα από εκεί μόνο βράδια! (Μην τρομάξεις, με πήγαιναν οι γονείς μου στους κινηματογράφους της Ακαδημίας, τα πάλαι ποτέ «Ίρις» και «Έλλη».)

Στη δεκαετία του 60 περνούσα πια και κάθε μέρα από εκεί, αλλά εκείνο που θυμάμαι ήταν πια το χτισμένο ξενοδοχείο το οποίο είχε «καπελώσει», όπως είπαμε, την παλιά μυστηριώδη είσοδο. Τόσο καλά, που όπως υπήρχε αυτή η βαριά πόρτα νόμιζα πως επρόκειτο για πόρτα… υπηρεσίας του ξενοδοχείου και ήταν φτιαγμένη με κάποια καλαισθητική διάθεση (συν το δρακουλίνι που υπήρχε από πάνω). Βέβαια υπήρχε μια μικρή πινακίδα που έγραφε «Μουσείο Λοβέρδου» ή κάτι τέτοιο, πολύ μικρή όμως που περνούσε απαρατήρητη. Αναρωτιόμουν τι γυρεύει ένα μουσείο μέσα σε ένα ξενοδοχείο (!) αλλά ποτέ δεν είδα την πόρτα ανοιχτή και ούτε έτυχε να ακούσω συζήτηση περί τέτοιου μουσείου. Όλος ο καλός κόσμος συζητούσε τότε μόνο για τον «Κήπο του Μουσείου», ένα αναψυκτήριο με καλλιτεχνικό πρόγραμμα που η αίγλη του επισκίαζε το παρακείμενο Αρχαιολογικό Μουσείο. (Γι’ αυτό και το αναψυκτήριο το κατεδάφισαν από τη ζήλεια τους.)

Άλλωστε ως παιδί προτιμούσα να χαζεύω τις φωτογραφίες του κινηματογράφου «Ακαδημία» (μετέπειτα «Ακαδήμεια» και «Ακάδημος») παρά τις κλειστές μυστηριώδεις πόρτες του ίδιου κτιρίου.

Κενό λοιπόν από πάνω δεν υπήρχε, όπως και δεν είδα ποτέ αν πίσω από την πόρτα υπήρχε αυλή (στεγασμένη όμως;) ή σκεπαστός διάδρομος ή οτιδήποτε άλλο. Μμμ… Τώρα που το πρώην ξενοδοχείο έγινε υπηρεσία, μπορούμε να μπούμε και να κοιτάξουμε από τους φωταγωγούς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2005, 10:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπήρξα για πολά χρόνια μαθήτρια στο Γαλλικό Ινστιτούτο και περνούσα απο εκεί. Θυμάμε ένα κενό ανάμεσα στην πόρτα και το δράκο. Η μνήμη μου είναι θολή ως προς το αν ήταν ανοιχτό τμήμα της πόρτας (Η οποία όμως όπως είδα σε πρόσφατη επίσκεψή μου είναι συμπαγής και μονοκόματη)
η αν ο τοίχος του τότε ξενοδοχείου ήταν λίγο πιο πάνω.

Ίσως να πέτυχα σε καμιά φάση που ήταν ανοιχτό ή σπασμένο κάποιο απο τα τζάμια που υπάρχουν επάνω στο θόλο στης κορυφής της πόρτας (τα μικρά τριγωνικά τζαμάκια)

Τέλος πάντων spiral μου , μάλλον θα ξαναπεράσω απο εκεί...

Αυτό με το φωταγωγό καλό μου ακούγεται, ποια υπηρεσία στεγάζεται εκεί ?

Να ξέρω τι να ζητήσω δηλαδή και με την ευκαιρία να πάω και σε καμιά τουαλέτα με προσανατολισμό προς το σπίτι...

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2005, 00:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Analphabet και φίλοι, εύρηκα κάτι πολύ ενδιαφέρον.

Κατ' αρχήν μια φωτογραφία της πρόσοψης.

Από όσα μου λένε και οι δικές μου θολές αναμνήσεις, το δρακουμέλ ήταν πάνω από το ημικυκλικό παράθυρο, εκεί όπου τώρα υπάρχουν τρεις προεξοχές.

Στη φωτογραφία επίσης φαίνεται πόσο αριστοτεχνικά έχει ενσωματωθεί προς τα πάνω και προς τα δεξιά η είσοδος στο παρακείμενο κτίριο (το οποίο δεν θυμάμαι τι υπηρεσία στεγάζει, πάντως κάτι για να περνάει η ώρα).

Βρήκα επίσης μια κάτοψη που δεν πολυκαταλαβαίνω αλλά την παραθέτω λόγω ευσυνειδησίας.

Το κυριότερο όμως που βρήκα είναι αυτή καθαυτή η διεύθυνση από την οποία υφήρπασα τις παραπάνω εικόνες:

http://www.iranon.gr/ATHINA/ATHINA.htm

Μια συναρπαστική ξενάγηση στα κτίρια Λοβέρδου και με πολλές εκπληκτικές φωτογραφίες. Μπράβο στους αναζητητές που τα κατάφεραν. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nemorino
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2005, 16:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemorino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους εδω μέσα....
Το θέμα σας είναι τρομερό, η πόρτα αυτή με τραβούσε από παιδί, είμαι θαυμαστής του Ziller, από αρχοτεκτονικής άποψης βέβαια-δεν ξέρω άλλα γι'αυτόν-και με χαρά διάβασα όλα όσα γράφετε.
Ελπίζω να μην πάγωσε το θέμα τώρα που σας βρήκα και να ακούσω κι άλλα και να πω κι εγώ.

Σας χαιρετώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 02:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες, πες.

Εδώ είμαστε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nemorino
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 09:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemorino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν εδώ και χρόνια πριν ακόμα αφαιρεθεί ο δράκος από το υπέρθυρο είχα προσέξει την πόρτα γιατί σύχναζα εκεί κοντα, είχα δει επίσης κανα δυό φορές καποιον κοντό μεσήλικα να μπαίνει....ποτέ βέβαια δεν είχα συνδυάσει την πόρτα με το κτήριο της Μαυρομιχάλη. Επίσης μου έχουν πεί...δεν έχω ακούσει ο ίδιος πως άκουσαν από εκεί ψαλμωδίες που έμοιαζαν με Βυζαντινές αλλά πιό μονότονες.

πάντως περνώ κάθε μέρα από εκεί....τώρα πια....δεν έχω παρατηρήσει ποτέ τίποτα αν και το μέρος με κάνει να αισθάνομαι παράξενα....θα ήθελα να το εξερευνήσω....

μήπως κανεία από 'σας γνωρίζει περισσότερα για τον Ziller εκτός από τα λίγα και τετριμμένα που κυκλοφορούν στο ineternet?

Δεν καταλαβαίνω τι κινδύνους μπορεί αν κρύβει μια εξερευνηση στο σπίτι της Μαυρομιχάλη....εκτός από αυτούς της κακής κατάστασης του σπιτιού βέβαια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 12:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Memorino, όπως έχουμε γράψει και παραπάνω, οι κίνδυνοι του να μπει κάποιος στο κτίριο είναι να τον δουν και να παρεξηγήσουν τις προθέσεις του, ή –κυρίως– να υποστεί το όποιο ατύχημα είναι πιθανό σε ένα ερείπιο.

Δυστυχώς, τα πιο ιδιωτικά του Τσίλλερ δεν είναι γνωστά. Υπάρχει η πιθανότητα να ανήκε, όπως πολλοί καλλιεργημένοι άνθρωποι της εποχής του, σε μια αδελφότητα. Δεν ξέρουμε όμως αν το θρυλικό «εκκλησάκι» ήταν ιδέα του Τσίλλερ ή έγινε μεταγενέστερα από το Λοβέρδο.

Θα δανειστώ κάτι από την πολύ καλή διεύθυνση που αναφέρω παραπάνω:

«Ο Διονύσιος Λοβέρδος τώρα, συνιδρυτής μαζί με τον αδελφό του Σπυρίδωνα Λοβέρδο και διοικητής ο ίδιος της "Ιωνικής και Λαϊκής" Τράπεζας, προφανώς λόγω και της εκκλησιαστικής κλίσης πολλών από τους προγόνους του, ήταν ένθερμος συλλέκτης Βυζαντινών εικόνων και λοιπών έργων τέχνης. Μετασκεύασε λοιπόν τους δύο ορόφους του κτιρίου της οδού Ακαδημίας 58α (Ακαδημίας 53α τα χρόνια εκείνα), το οποίο, όπως είπαμε, επικοινωνούσε εσωτερικά με την κυρίως οικία του στη Μαυρομιχάλη 8 (Μαυρομιχάλη 6 τότε και οδός Παρθεναγωγείου παλαιότερα), σε ένα μικρό, αλλά πολύ αξιόλογο ιδιωτικό Μουσείο Νεοβυζαντινής Τέχνης. Στις αίθουσες του τοποθέτησε τις 600 περίπου εικόνες της ιδιωτικής του συλλογής, βασικό πυρήνα της οποίας αποτελούσαν οι 200 πίνακες της συλλογής του φιλολόγου Αλεξίου Κολυβά και οι οποίοι αγοράστηκαν μετά το θάνατο του τελευταίου από τον Δ. Λοβέρδο. Τα επίσημα εγκαίνια του Μουσείου Λοβέρδου έγιναν τον Οκτώβριο του 1930, κατά τη διάρκεια του τρίτου βυζαντινολογικού συνεδρίου που διοργανώθηκε τις μέρες εκείνες στην Αθήνα.

…Βοηθούσης της οικονομικής ευχέρειας του Δ. Λοβέρδου, ο όλος χώρος απέκτησε μια υποβλητική μεγαλοπρέπεια, ενώ τα διάφορα εκθέματα και παραστάσεις, σιωπηρά αν και φορτωμένα με ιστορίες από αλλοτινές εποχές, προσέδιδαν σ' αυτόν μια έντονη αίσθηση θρησκευτικού μυστικισμού. Όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται και στον παραπάνω κατάλογο εκθεμάτων του Μουσείου: «Προς τούτοις κατεσκευάσθησαν μωσαϊκά δάπεδα και τρούλλοι μετά ψηφιδωτών επίσης παραστάσεων κατά την βυζαντιακήν τεχνοτροπίαν και άλλαι διακοσμήσεις, δι' ων προσδίδεται εις το Μουσείον τούτο βυζαντιακή όντως μεγαλοπρέπεια και θρησκευτική μυστικοπάθεια.».

Σε αυτόν τον υποβλητικό, διακοσμημένο με ξυλόγλυπτα, ψηφιδωτά και λοιπές παραστάσεις χώρο, ο Δ. Λοβέρδος διοργάνωνε τακτικά εκθέσεις έργων τέχνης, δεξιώσεις και λοιπές συναντήσεις με μέλη της τότε «υψηλής κοινωνίας» των Αθηνών.»

Και από την ίδια διεύθυνση μια φωτογραφία:

Η οποία φωτογραφία μπορεί και να σημαίνει ότι το «εκκλησάκι» ήταν οργανικά ενταγμένο στο περιβάλλον ενός Μουσείου και να μην είχε καμιά σχέση με όσα θέλει να πλάθει η φαντασία μας.

Για τις ψαλμωδίες τώρα, τι να σου πω. Δεν ξέρω αν πρακτικά ήταν δυνατό να φτάνουν μέχρι την Ακαδημίας τέτοιοι ήχοι, ή μήπως πάλι πρόκειται για αυθαίρετες φήμες. Όσο για τον κύριο που έμπαινε… πάλι καλά που έμπαινε κάποιος, όποιος και αν ήταν.

Θα ήταν καλό αν στα δυο κτίρια –που θεωρητικά προορίζονται για μουσεία– έμπαινε μια επιγραφή, στην κατάσταση που βρίσκονται τώρα, και έγραφε «Μουσείο νεοελληνικής αδιαφορίας».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nemorino
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 13:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nemorino  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις ψαλμωδίες να σου πω την αλήθεια spiral δεν τις πολυπιστεύω.
Πάντως είναι μεγάλο κρίμα τέτοιο κτήριο να αποσυντίθεται έτσι μέσα στο κέντρο της πόλης. Όσο για τον Τσίλλερ, βλέπω διάσπαρτα κτήρια στην Αττική και μου τον θυμίζουν.....χωρίς να είναι καταγεγραμμένα δικά του. π.χ. ένα κάτασπρο ανακαινισμένο παλατάκι στη Κλαυθμώνος....αριστούργημα....Ξέρει κανείς αν ο Άγιος Δημήτριος Κερατέας είναι δικό του έργο?

l'elisir d'amoreΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 17:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και το ‘φερε η κουβέντα, να πούμε δυό λόγια για τον Ερνέστο.
Ερνέστος – Μαυρίκιος – θεόδωρος Τσίλλερ (Ziller), 1837 – 1923.

Εζησε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του (50 περίπου χρ.) στην Ελλάδα που υπεραγαπούσε και έφτιαξε περίπου 500 έργα, όχι μόνο στην Αθήνα.

Να μερικά:

- Ιλίου Μέλαθρο (σήμερα νομισματικό μουσείο), ίσως το καλύτερο.
- Ανάκτορα (σημερινό προεδρικό μέγαρο).
- Εθνικό Θέατρο.
- Μπάγκειο ξενοδοχείο (Ομόνοια).
- Μέγας Αλέξανδρος ξενοδοχείο (Ομόνοια).
- Ιντεάλ (σινεμά).
- Αττικόν (σινεμά).
- Ζάππειο
- Αρσάκειο (πρόσοψη)
- Ακαδημία Αθηνών (επίβλεψη και σχέδια)
- Βιβλιοθήκη (σχέδια και επίβλεψη)
- Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο (σχέδια)
- Ιταλική πρεσβεία.
- Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα (Θες/νίκη)
- Αγιος Γρηγόριος Παλαμάς (Θες/νίκη)
- Δημοτικό Θέατρο Πάτρας
- Δημοτικό Θέατρο Ζακύνθου
- Αγία Μαρίνα (Βέλο Κορινθίας)
- Πολλές ιδιωτικές κατοικίες
- Στοές (αγορές)
- Εκκλησίες κλπ που δε χωράνε όλες εδώ και βαριέμαι κιόλας.

Το συγκεκριμένο δε θεωρείται από τα σπουδαία του.

Παρ’ όλο το μεγάλο ταλέντο και το πλούσιο έργο του, πέθανε στην ψάθα αφού δεν το ενδιέφερε το εμπορικό κομμάτι της δουλειάς.
Διετέλεσε καθηγητής του Πολυτεχνείου (τότε Σχολή των Τεχνών).

Μαζί με τους Χάνσεν και το Μουλανζέ και τους Ελληνες Καυτατζόγλου και Μεταξά έφτιαξαν τα περισσότερα και πιό σημαντικά νεοκλασικά της Αθήνας.

Δείγμα της αγάπης του για την Ελλάδα είναι το οτι αγόρασε έκταση (κάμποσα στρέμματα) στο σημερινό Παναθηναϊκό Στάδιο με σκοπό να κάνει ανασκαφές καθώς και το οτι πίεζε το Σλήμαν (που είχε λεφτά) να κάνει ανασκαφές και στην Ελλάδα.

Ολα σχεδόν τα έργα του μπορεί να τα δει κανείς στο Πνευματικό Κέντρο του δήμου Αθηναίων (οδ. Ακαδημίας).

Για όποιον θέλει περισσότερα, στο βιβλίο
Ernest Ziller – Αναμνήσεις – εκδ. Καρδαμίτσα.

Σόρι, ξέχασα ένα σπουδαίο, το δημαρχείο Ερμούπολης Σύρου (αυτό που φαίνεται από χιλιόμετρα, το σήμα κατατεθέν του νησιού).

Edited by - lamogio on 09/02/2005 17:54:34

Edited by - lamogio on 09/02/2005 18:00:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 20:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι βλέπω εδώ, κι εσύ ακαδημαϊκός, Lamogio;

Αν έχεις αυτό το ωραίο βιπεράκι, μήπως γράφει και κάτι περισσότερο για το πώς έφτιαξε ο Ερνέστος το σπιτάκι του; Ή επειδή δεν θεωρείται από τα καλύτερα έργα του το κατάλαβε και ο ίδιος και το πούλησε;

Το μόνο που έχω να ψιλο-διορθώσω είναι ότι το «Ιντεάλ» δεν είναι έργο του Ερνέστου, αλλά το έργο είναι το κτίριο ολόκληρο. Ο κινηματογράφος (που έχει καεί τρεις φορές ως τώρα) πρέπει να είναι η πρώην αυλή του κτιρίου που απέκτησε αποδοτικότερη (;) χρήση. Από πάνω έχει λαμαρίνα, ήμουν κάποτε με βροχή μέσα –πριν βάλουν τα ντόλμπια– και ο ήχος της βροχής (επί της λαμαρίνας) σκέπαζε τον ήχο της ταινίας. Τώρα δεν ξαναπάω, μετά την τελευταία πυρκαγιά το «Ιντεάλ» έγινε χάλια. Αν το έβλεπε ο Ερνέστος θα ξαναπέθαινε.

Αγαπητέ Nemorino, δεν γνωρίζω περί Κερατέας. Πάντως τίποτα δεν αποκλείεται. Ο Ερνέστος είχε χτίσει σε όλη την Ελλάδα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2005, 20:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι βλέπω εδώ, κι εσύ ακαδημαϊκός, Lamogio;

Σε βρίζω εγώ; ...άκου εκεί "ακαδημαϊκός"...

Οσο για το βιπεράκι, δεν το έχω ή μάλλον...το έχω μόνον ακουστά.

Προσεχώς φωτογραφίες φρομ ινσάιντ 58Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 13:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φοβερό το site Spiral.

Ασύλληπτη δουλειά και χίλια ευχαριστώ σ αυτούς που κάνανε όλη αυτή την έρευνα και τη έθεσαν στη διάθεσή όλων μας..

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 13:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμ… Μέχρι να δούμε τα ινσάιντ (μην τάξεις σε παιδί και σε άγιο, παιδί δεν είμαι, άρα…;), μεταφέρω κάτι αουτσάιντ (από κάθε άποψη):

Είναι ένα άλλο εργάκι του αγαπητού μας Ερνέστου. Ήταν το σπίτι του Ανδρέα Συγγρού στο εξωτικό Αμαρούσιον Αττικής π.χ. (προ χάλια). Η ατυχής Ιφιγένεια, σύζυγος του Ανδρέα, είχε την έμπνευση (@#!**x) να το δωρίσει στο κράτος, το οποίον κράτος, ως είθισται, αφήνει το κτίσμα να καταρρέει μέχρι να δούμε στη θέση του κάποιο fun park. Ε, ρε, fun!

Βέβαια, για να χτίζουμε μέγαρα μετά μουσικής, λεφτά έχουμε. Ω, δεν το αγνοεί κανείς, είναι η γη η ελληνίς. Σιχτίρ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 14:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κριτήριο ήταν, είναι και θα είναι ..το μέγεθος της μίζας !!!

Κατά τα άλλα αρχαίο πνέυμα αθάνατο, επίλεκτος λαός και ..στάσου μύγδαλα !!

Ντροπή!

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 18:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
spiral:
"Θα ήταν καλό αν στα δυο κτίρια –που θεωρητικά προορίζονται για μουσεία– έμπαινε μια επιγραφή, στην κατάσταση που βρίσκονται τώρα, και έγραφε «Μουσείο νεοελληνικής αδιαφορίας».


Moυ βάζεις ιδέες...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2005, 21:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ τις προλαλήσασες!

Τι να πω, στενοχωριέμαι όταν βλέπω την εγκατάλειψη εκεί όπου υποτίθεται ότι υπάρχει "προστασία". Τώρα θα γράψω μερικές φιλοσοφίες: Έχουμε πολλά κτιριακά κειμήλια (και είχαμε πολύ - πολύ περισσότερα) και σύμφωνοι, δεν έχουμε τα απαιτούμενα ευρά να τα αποκαταστήσουμε όλα (αν και για άλλα πράγματα, έχουμε). Από την άλλη μεριά όμως, δεν ακούγεται ειρωνικό το ότι αυτά τα κειμήλια "προστατεύονται" και "θα" αναδειχθούν; Μόνο η αδιαφορία αναδεικνύεται.

Τουλάχιστον ας αποδίδονταν σε ιδιώτες να τα χρησιμοποιήσουν. Πάω παρακάτω από την Ακαδημίας, στου Ψυρρή. Αρκετοί γκρινιάζουν που η ιστορική αυτή περιοχή μετατράπηκαν σε σούπερ μάρκετ διασκέδασης. Έτσι όμως τα παλιά κτίσματα εξωραΐστηκαν.

Μην πάμε μακριά. Κάπου απέναντι από την Ακαδημίας 58, στη Φειδίου, το παλιό κτίριο του Ωδείου καταρρέει. Ήμουνα νιος και γέρασα, όπως λέμε, και από πιτσιρίκι θυμάμαι "σχέδια" για την ανακαίνιση του κτιρίου. Λίγο πιο κάτω, στην Πανεπιστημίου και στην Ομόνοια, κάτι παλιά κτίρια που μετατράπηκαν σε γραφεία ή καταστήματα είναι όμορφα.

Τέλος πάντων, αν δεν έχεις "δόντι", ούτε ερείπιο δεν μπορείς να είσαι!

quote:

Κατά τα άλλα αρχαίο πνέυμα αθάνατο, επίλεκτος λαός και ..στάσου μύγδαλα !!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 11:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν όμως έχεις κανένα ..φρονημίτη μπορείς να είσαι ακομα και αυθαίρετο !

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 13:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ Spiral ΚΑΙ lamogio ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΑΤΕ....

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 12:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Avatar, σε ευχαριστώ εγώ διότι ο Lamogio είναι σεμνός.

Σκέπτομαι ότι το κτίριο Ακαδημίας 58Α δεν είναι το μόνο συγκινησιακό της Αθήνας. Υπάρχουν και τόσα άλλα…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 13:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι όλα τα μυστήρια του κτηρίου αποκαλύφθηκαν.

Ήταν αυτό ακριβώς που δείχνει (αχνά τώρα πια)

Η κατοικία ανθρώπων με φωτεινό πνεύμα, αρχόντων, όχι λαμογιάν νεοπλουτιστάν.


BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2005, 14:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 11:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυρία, κυρία ! !

Η μικρή αναλφαμπετ έχει μια απορία ακόμα !

Γιατί κανείς δεν βούλωσε το στόμα των ..φωτισμένων εκπροσώπων της εκκλησίας όταν το βαφτήσαν "εκκλησία του σατανά στην Αθήνα" παρά καθαίρεσαν και όπως διαπιστώσαμε ..πετάξαν το δράκο ?

Οι υπεύθυνοι του Βυζαντινού Μουσείου δεν είχαν την ελάχιστη ευγένεια να προστατέψουν τό όνομα και τη φήμη των ευεργετών που τους αφήσαν ένα τέτοιο κληροδότημα ?

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 13:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι υπεύθυνοι του Βυζαντινού Μουσείου δεν είχαν την ελάχιστη ευγένεια να προστατέψουν τό όνομα και τη φήμη των ευεργετών που τους αφήσαν ένα τέτοιο κληροδότημα ?


Μα τι λέτε τώρα.

Να γιατί χρειάζεται η μετενσάρκωση. Να μετενσαρκωθούν όλοι οι αφελείς δωρητές, να πάρουν τα δίκανα και να πάρουν στο κυνήγι όλους τους "υπεύθυνους".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2005, 20:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο τα πιο επιτυχημένα που γράφτηκαν εδώ μέσα τελευταία.

Εύγε Σπείρε..

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simon74
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 08:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simon74  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.iranon.gr/ATHINA/ATHINA.htm

Nomizw oti einai polu kalo to link k dinei polles apanthseis

There is always an answer.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

everyflow
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 13:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους everyflow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απευθύνομαι σε όσους φίλους από Αθήνα θα ήθελαν να οργανώσουμε καμιά εξερεύνηση στο κτήριο. Είμαι από επαρχία και θα κατεβώ Αθήνα αρχές Μαρτίου προτού παρουσιαστώ. Όποιος θα'θελε να το συζητήσουμε περιμένω προτάσεις.

Ónen i-Estel Edain.Ú-chebin Estel anim...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2005, 16:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Everyflow, μη νομίζεις ότι είναι τόσο απλό το θέμα. Το κτίριο (από τη Μαυρομιχάλη) έχει σκαλωσιές και είναι σκεπασμένο με πολυκαιρισμένες λινάτσες, οι οποίες αποδεικνύουν τη διαχρονική επιθυμία των κρατικών υπηρεσιών να το επισκευάσουν (κατά βάθος το ονειρεύονται ως κέντρο τσιμέντου).

Οι πεσμένοι σοβάδες μπροστά από το κτίριο (πέρασα πριν ένα μήνα περίπου) αποδεικνύουν, υποθέτω, το σεβασμό των υπηρεσιών του δήμου οι οποίες δεν τους σκουπίζουν αλλά τους αφήνουν για να πιστοποιούν την παλαιότητα και την κατά συνέπεια επικείμενη κατάρρευση.

Πιο πρακτικά τώρα, υπάρχει μια μικρή πόρτα που οδηγεί σε ένα ημιυπόγειο, αλλά μη φανταστείς ότι άντε, τη σπρώχνουμε (έστω την κλωτσάμε) και μπαίνουμε μέσα. Κατ’ αρχήν έχουμε γράψει παραπάνω ότι ποτέ δεν ξέρει κανείς τη στιγμή που πέφτουν σοβάδες (και όχι μόνο, μέχρι και άγαλμα από την πρόσοψη έχει πέσει). Και κατά δεύτερο λόγο, θα μαζευτούν τα εκατά με τους ζουρλομανδύες και τα τηλεοπτικά σταθμά. Εκτός πια και αν αυτό έχει μια σκοπιμότητα, να φανεί ότι κάποιοι συγκινούνται από αυτά που αφήνουν ασυγκίνητους εκείνους που θα έπρεπε να συγκινηθούν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2005, 16:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
- Το 1982 αποφασίστηκε η αποτύπωση του Δημοτικού θεάτρου Πειραιά και λήφθηκαν τα πρώτα μέτρα αντιμετώπισης των βλαβών που είχαν προκληθεί από το σεισμό του 1981. Η αποτύπωση ολοκληρώθηκε ένα χρόνο αργότερα, το 1983, και ανατέθηκε σε εξωτερικό γραφείο η στατιστική και αρχιτεκτονική μελέτη του εσωτερικού του θεάτρου.
- Οι τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου το 1990 ξεκίνησαν εργασίες αποκατάστασης των όψεων σύμφωνα με τη μελέτη, και ελπίζουμε ότι μέσα στο 1995 θα ξεκινήσουν και οι εργασίες στο εσωτερικό του κτηρίου.

http://www.weblab.gr/ek/AthensArchae/page229.htm


...κι ακόμα ελπίζουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ADimitris
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 12:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ADimitris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gia sas...

Vasika epsaxna kairo plirofories gia afto to ktirio, kai molis simera pou diavasa olo to post mou irthan oles mazemenes..!

Egw pistevw pantos pos tropos na mpoume iparxei, kai thelw poli na mpw. Ayto pou thelw na rotisw prota omws, einai to eksis.. Sto ktirio afto, mpenei, to diaxeirizete kapoios pou tou anikei i kapoios antiprosopos? Yparxei periptosi na vroume kapoion mesa kai na mas kinigaei? Kai afto to lew giati epidi sinexia pernaw apo ekei, exw petixei ta parathira tou imikiklikou parathirou pote anoixta kai pote kleista... Vevaia iparxei i pithanotita na anoigokleinoun me revmata aera, i me kapoio allo "tropo" alla gia kalo k gia kako kalo tha einai na kseroume

Prosopika thelw na mpw ekei mesa kai tha to kanw kapote.. An organosete kati eimai diathesimos. Mporw na ferw kai camera

Fighting ...it's not about anger , it's about peace .. it's not about power , it's about grace!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2005, 12:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ADimitris σε καλωσορίζω στο εσω-τερικα και σου ευχομαι καλή πορεία.
Θα σε παρακαλούσα να αποφύγεις να γράφεις σε greeklish και να γράφεις σε ελληνικά που είναι ευανάγνωστα απ'όλους.

Ευχαριστώ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy