ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΙ ΤΟΠΟΙ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 13:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βρε κακιστε βριλη, ο μαγνητης δεν εχει δυο πολους?

δεν υπαρχουν θετικα και αρνητικα φορτισμενα ιοντα?

δεν υπαρχει υλη και αντιϋλη?


Ναι, αλλά όλα αυτά είναι πράγματα ετερόκλητα ώς προς την εννοια ή φύση της ενέργειας.

Ενέργεια υπάρχει ή περισσότερη ή λιγότερη. Το πιό απλό παράδειγμα είναι του συσχετισμού μεταξύ θερμότητας και θερμοκρασίας. Δεν υπάρχουν αρνητικοί βαθμοί. Είναι επινόηση του Κελσίου και καθαρά εμπειρική κλίμακα που σχετίζεται με τις τρεις καταστάσεις του (καθαρού) νερού. Στερεό-υγρό και αέριο.

Στους 0 βαθμούς Κέλβιν σταματούν τα πάντα, γιατί δεν υπαρχει πλέον ενέργεια να κινήσει αυτά που κινούνται (μην το πάμε πιο μακρια).

Υπάρχει περισσότερη και λιγότερη. Αλλά "θετική" ή "αρνητική"
ενέργεια δεν υπάρχει.


ο κάκιστος Βρίλης
(α, και Βρίλ είναι ενέργεια, άρα ξέρω τι λέω)


Υ.Γ. και η δυαδικότητα που ανέφερες είναι "ύλη και ενέργεια"

Και τελείως συμβολικά, η ενέργεια Βρίλ και η ράβδος Βρίλ
(βλ. σχήμα ακριβώς από κάτω)



Edited by - Vril on 24/03/2005 13:48:09

Edited by - Vril on 24/03/2005 13:50:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 13:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΓΕΩΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ - ΓΡΑΜΜΕΣ HARTMANN

Ζούμε μέσα σε ένα τεράστιο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο, που είναι το αποτέλεσμα των συνεχών ανταλλαγών ενέργειας μεταξύ του πλανήτη μας και του κοσμικού Σύμπαντος.

Και κάθε ανθρώπινο ον, όπως άλλωστε και κάθε μορφή ζωής (όπως αποδεικνύει και η τεχνική Kirlian), είναι και μια ηλεκτρομαγνητική μηχανή (με νόηση φυσικά!), ένας δέκτης, ένας συμπυκνωτής, ένας μετατροπέας και ένας ευαίσθητος πομπός της αρμονίας του σύμπαντος.


Το 1935 ο καθηγητής του πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης E. Hartmann, ανακάλυψε ότι η επιφάνεια της Γης σαρώνεται από ηλεκτρομαγνητικές ακτινοβολίες, οι οποίες, εάν δεν υπάρχουν τοπικές ανωμαλίες, σχηματίζουν ένα τετράπλευρο δικτύωμα που έχει πλευρά, στον άξονα Βορρά - Νότου 2μ. και στον άξονα Ανατολής _ Δύσης 2,3 έως 2,5 μ. και πάχος και στις δύο περιπτώσεις περίπου 21 εκ.

Στα σημεία που διασταυρώνονται οι γραμμές - που ονομάστηκαν προς τιμήν του ανθρώπου που τις μελέτησε όσο κανείς άλλος ΓΡΑΜΜΕΣ HARTMANN - δημιουργούνται κόμβοι, οι οποίοι είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι για την υγεία του ανθρώπου.


Ωστόσο, και πριν από τον Hartmann, πολλοί λαοί, και μάλιστα σε διάφορες ιστορικές περιόδους της ανθρωπότητας, γνώριζαν αρκετά πράγματα γι' αυτό το δίκτυο.


Διαταραχές των διαστάσεων του τετραπλεύρου του δικτύου σημειώνονται μόνο όταν π.χ. κάτω από το έδαφος περνάει ένα υπόγειο ποτάμι.

Εύκολα αναγνωρίζει κανείς τη χάραξη αυτών των γραμμών στο έδαφος,
χρησιμοποιώντας την τεχνική της παραδοσιακής ραβδοσκόπησης.


Ο Hartmann ανέπτυξε αυτή την τεχνική, όπως μπορούμε να διαπιστώσουμε και στα παρακάτω σκίτσα, χρησιμοποιώντας τις παράλληλες ράβδους ή τη λεγόμενη lobe antenne. Την ίδια έρευνα μπορούμε να πραγματοποιήσουμε χρησιμοποιώντας ένα εκκρεμές...

Την τέχνη της ραβδοσκοπίας γνώριζαν και οι πρώτοι κάτοικοι του Άτλαντα στο Μαρόκο, πριν από 3.000 χρόνια, γεγονός που μαρτυρούν οι βραχογραφίες στην περιοχή Τασιλιν - Άζτζερ.

Τη γνώση αυτή κατείχε και ο Μωϋσής (όπως φαίνεται και στο βιβλίο της Εξόδου), καθώς και ο Κινέζος αυτοκράτορας Τu, που στο 2200 μ.Χ. εικονίζεται κρατώντας μια ράβδο. (Οι Κινέζοι θεωρούσαν ότι μέσα από τους γεωπαθογόνους κόμβους επικοινωνούν οι Δράκοντες με τον ανθρώπινο κόσμο.)


Την τέχνη αυτή, σύμφωνα με πολλές μαρτυρίες, γνώριζαν επίσης οι Αιγύπτιοι, οι Εβραίοι, οι Πέρσες, οι Δρυίδες, οι Αρχαίοι Έλληνες, οι Ρωμαίοι, οι Ινδουιστές και οι Ινδιάνοι της Αμερικής, όχι όμως και η σύγχρονη κοινωνία μας!


Πολλοί λαοί όχι απλώς σέβονταν τη Φύση, αλλά και βάσιζαν την αρχιτεκτονική των σπιτιών τους και των δημόσιων κτιρίων τους στη γνώση κάποιων νόμων της και φυσικά στη γνώση, έστω και πρωτόγονη και ανερμήνευτη των ακτινοβολιών της Γης.


Πόσοι γνωρίζουν άραγε ότι στην περίπτωση των διαμερισμάτων που βρίσκονται πάνω από τον 6ο ή 7ο όροφο της πολυκατοικίας, όπου εξαιτίας του συνδυασμού των κοσμικών ακτινοβολιών αλλά και του μεταλλικού οπλισμού του σκυροδέματος παρατηρείται μια σοβαρή μείωση των αποστάσεων και παραμόρφωση των γραμμών Ηartmann, με αποτέλεσμα να μειώνονται και οι αποστάσεις των ουδέτερων ζωνών, των σημείων δηλαδή όπου μπορεί κανείς να τοποθετήσει το κρεβάτι ή το γραφείο του.


Οι δόσεις που δέχεται κανείς στο 15ο ή στον 40ο όροφο των λεγόμενων ουρανοξυστών είναι τόσο μεγάλες που προξενούν μακροπρόθεσμη μείωση της αντίστασης του νευρικού συστήματος και διαταραχές της ψυχική ισορροπίας.

Δεκαετείς έρευνες που έγιναν στην πρώην Δυτική Γερμανία σε κατοίκους πολυκατοικιών απέδειξαν ότι όσοι έμεναν πάνω από το επίπεδο του 15ου ορόφου, αρρώσταιναν κατά 57% περισσότερο από τους ενοίκους των χαμηλότερων του 15ου ορόφου διαμερισμάτων.

Υπάρχει, εξάλλου, μεγαλύτερη πιθανότητα να αρρωστήσουμε, εάν πάνω σε ένα γεωπαθογόνο κόμβο τοποθετήσουμε το κρεβάτι μας, παρά το γραφείο μας, κι αυτό γιατί όταν κοιμόμαστε ο οργανισμός χάνει κατά 70% τα συστήματα άμυνας που διαθέτει για να αντιμετωπίσει τις εξωτερικές απειλές.

Για να αντισταθμίσει λοιπόν τη μεγάλη δόση ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας, το σώμα αντιδρά με μια υπερδραστηριοποίηση των ιστών, που μπορεί να οδηγήσει μέχρι τον καρκίνο.


Κάθε ανωμαλία στη γεωλογική σύσταση του υπεδάφους μεταφράζεται σε μια τοπική διαταραχή των δυναμικών γραμμών του γήινου πεδίου, που μπορεί να καταγραφεί στην επιφάνεια της Γης.

Για παράδειγμα, η ύπαρξη υπόγειων υδάτων προκαλεί μετρήσιμα φαινόμενα, όπως ανωμαλίες του γήινου μαγνητικού πεδίου, αύξηση του δυναμικού του πεδίου των υπερβραχέων κυμάτων, μείωση της υπεριώδους ακτινοβολίας, μικροδυναμική αταξία κ.λ.π..

Άλλες μετρήσεις αποδεικνύουν την ύπαρξη γήινων ρευμάτων και φυσικών ηλεκτρικών ρευμάτων που κυκλοφορούν στο έδαφος, σε μεταβαλλόμενα βάθη.

Τα ρεύματα που σχετίζονται με τις επιφανειακές γεωλογικές στρώσεις του εδάφους αποδίδονται στις εξωτερικές διαφορές του γήινου μαγνητικού πεδίου, κάτω από τη δράση του ηλιακού συστήματος και του εσωτερικού πυρήνα της Γης.

Και είναι ενδιαφέρον να γνωρίζουμε ότι η ένταση και το δυναμικό αυτών των ρευμάτων αυξάνονται όταν παρατηρείται ένα χαμηλό βαρομετρικό, ιδίως, πριν από μια καταιγίδα.

Μια τεχνητή πηγή, όπως είναι ένας σταθμός παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, μπορεί με τη σειρά της να προξενήσει τη γέννηση πλανητών και παλλόμενων ρευμάτων, των οποίων η κίνηση γίνεται μέσω της Γης (το ίδιο συμβαίνει και με τις ηλεκτρικές γραμμές των σιδηροδρόμων).


Η απορρόφηση ενέργειας από τους ιστούς του ανθρώπου οφείλεται βασικά στην παρουσία νερού και ιόντων. Το ανθρώπινο σώμα αποτελείται περίπου από 70% νερό.

Το μόριο του νερού όμως αποτελεί ένα ηλεκτρικό δίπολο με θετικό φορτίο μεταξύ των δύο ατόμων υδρογόνου και με αρνητικό στην άλλη άκρη του που βρίσκεται το άτομο του οξυγόνου.


Έτσι λοιπόν, όταν το σώμα μας βρεθεί μέσα στο Η/Μ πεδίο, τα μόρια του νερού, που είναι ηλεκτρικά δίπολα, θα αρχίσουν να περιστρέφονται ή να πάλλονται στο ρυθμό της συχνότητας του κύματος. Όσο πιο γρήγορα πάλλονται και όσο η διάρκεια του φαινομένου είναι μεγαλύτερη τόσο μεγαλύτερα ποσά θερμότητας θα παραχθούν.


Ο ίδιος ο πλανήτης μας, η Γη, είναι και ο ίδιος ένας "μαγνητικός κομήτης", που περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό του, γύρω από τον Ήλιο και γύρω,{jbg. ξεχασε το γυρω απο τον γαλαξια} σε τελευταία ανάλυση, από το Σύμπαν και κάθε κίνησή του συνοδεύεται από φαινόμενα μαγνητικής και ηλεκτρικής επαγωγής, είτε στο έδαφος και τους ωκεανούς είτε στην ατμόσφαιρα και τη στρατόσφαιρα.


Η προσεχτικότερη παρατήρηση της Φύσης μπορεί να μας κάνει να ανακαλύψουμε κάποιες γεωπαθογόνες ζώνες (π.χ. άρρωστα δέντρα με καρκινώματα στον κορμό ή με παραμορφωμένο κορμό, άρρωστα ζώα κ.λ.π.). {jbg. αυτο ως κηπουρος και φιλος των δασων το επιβεβαιωνω}

"KUN"


ΥΓ. παρεθεσα μονο ενα μερος του αρθρου.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 13:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και κάθε ανθρώπινο ον, όπως άλλωστε και κάθε μορφή ζωής (όπως αποδεικνύει και η τεχνική Kirlian), είναι και μια ηλεκτρομαγνητική μηχανή (με νόηση φυσικά!), ένας δέκτης, ένας συμπυκνωτής, ένας μετατροπέας και ένας ευαίσθητος πομπός της αρμονίας του σύμπαντος.

Και επειδή με σύγχισες τώρα

πάω στο Βουνό να συνατήσω τους μικρούς αόρατους ιπτάμενους θεραπευτικούς ρόζ ελέφαντες με φούξια βούλες

Έρχεσαι ?

Προβλέπεται καλός καιρός, αίθριος, και δύση του ηλίου 18:41 και ανατολή Σελήνης (σχεδόν πανσέληνος !) 17:22
που δεν θέλω να το χάσω με τίποτα !


Edited by - Vril on 24/03/2005 14:00:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 15:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, αλλά όλα αυτά είναι πράγματα ετερόκλητα ώς προς την εννοια ή φύση της ενέργειας.



θα με κανεις να σκισω το ντοκτορα μου στην ατομικη φυσικη εσυ!


δεν ειναι ενεργεια ο ηλεκτρομαγνητισμος κακιστε?

quote:

Ενέργεια υπάρχει ή περισσότερη ή λιγότερη. Το πιό απλό παράδειγμα είναι του συσχετισμού μεταξύ θερμότητας και θερμοκρασίας. Δεν υπάρχουν αρνητικοί βαθμοί. Είναι επινόηση του Κελσίου και καθαρά εμπειρική κλίμακα που σχετίζεται με τις τρεις καταστάσεις του (καθαρού) νερού. Στερεό-υγρό και αέριο.


σωστα, αλλα ασχετο το παραδειγμα αφου η θερμοκρασια εχει σχεση με την κινητικοτητα των ατομων.

δεν υπαρχει αρνητικη ή θετικη θερμοτητα.


quote:

Υ.Γ. και η δυαδικότητα που ανέφερες είναι "ύλη και ενέργεια"


οχι κακιστε μου, ξερω για τι μιλαω: υλη και αντιυλη.


και οι δυο ειναι "μορφες" ενεργειας.


μην ξεχνας οτι για την μοντερνα φυσικη ουτε καν το ηλεκτρονιο δεν θεωρειται πλεον υλη, αλλα ενα ενεργειακο νεφος μαλλον που περιβαλλει τον πυρηνα.


και θυμησου τι "κανει" το ποζιτρονιο να ειναι το αντιθετο του ηλεκτρονιου.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 15:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι το ψιλοκοσκινιζετε ρε παιδια..!

θετικη ενεργεια = ειμαι στα high μου

αρνητικη ενεργεια = ειμαι down

κι αν, Vril, το θες πιο "επιστημονικο", αντικατέστησε το "ενεργεια" με "δυναμικο" οποτε θα μπορείς να το εχεις και αρνητικο και θετικο

quote:
Είναι θέμα πίστης και προπάντων Υ Π Ο Κ Ε Ι Μ Ε Ν Ι Κ Ο.
οχι παντα! υπαρχουν περιπτωσεις που ειναι αντικειμενικο (δλδ επηρεαζει κατα τον ιδιο τροπο διαφορους ασχετους μεταξυ τους η το ιδιο ατομο σε διαφορετικες στιγμες) Ομως η υποκειμενικοτητα επηρεαζει παρα πολυ αυτες τις (αμφιλεγομενες) καταστασεις ωστε η αναζητηση της αντικειμενικης βασης να καταντα ματαιοπονια
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 15:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τι το ψιλοκοσκινιζετε ρε παιδια..!

θετικη ενεργεια = ειμαι στα high μου

αρνητικη ενεργεια = ειμαι down


Γιατί κάνουμε ανάλυση και δεν κάνουμε μπακάλικο στύλ Λιακό...

quote:

κι αν, Vril, το θες πιο "επιστημονικο", αντικατέστησε το "ενεργεια" με "δυναμικο" οποτε θα μπορείς να το εχεις και αρνητικο και θετικο


μόνο που άλλο η ενέργεια και άλλο το δυναμικό.
Άλλο τα μαρούλια και άλλο οι πέστροφες.
άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται...

quote:
Είναι θέμα πίστης και προπάντων Υ Π Ο Κ Ε Ι Μ Ε Ν Ι Κ Ο.
οχι παντα! υπαρχουν περιπτωσεις που ειναι αντικειμενικο (δλδ επηρεαζει κατα τον ιδιο τροπο διαφορους ασχετους μεταξυ τους η το ιδιο ατομο σε διαφορετικες στιγμες) Ομως η υποκειμενικοτητα επηρεαζει παρα πολυ αυτες τις (αμφιλεγομενες) καταστασεις ωστε η αναζητηση της αντικειμενικης βασης να καταντα ματαιοπονια

[/quote]
Είναι υποκειμενικό και πολλές φορές έχει να κάνει με μαζική αυθυποβολή. Άν πχ. ρωτήσεις έναν γερμανό τουρίστα τι βλέπει στην ακρόπολη, σίγουρα δε θα σου πεί οτι βλέπει θετική ενέργεια που προέρχεται από τη σπηλιά του Νταβέλλη (χαχαχα) γιατί πιθανότατα δεν το ξέρει και δεν ειναι προκετηλλειμένος.

Άσχετο.
Άν υπήρχε η θετική ενέργεια, τότε γιατί όλοι τη λένε σπηλιά του Νταβέλλη, που είναι λάθος, και δε τη λένε κάτι που έχει να κάνει με τους πάνσοφους που έκαναν οτι έκαναν εκεί μέσα, αν θες και στην αρχαιότητα ακόμα.
Γιατί δε τη λένε η σπηλιά των σοφών, ή η σπηλιά των αγνών ή ξέρω και εγώ τι άλλο...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 16:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

θα με κανεις να σκισω το ντοκτορα μου στην ατομικη φυσικη εσυ!


όχι ! Μή !
Και με τι θα τυλίγουμε τα σουβλάκια ???
(των θυσιασμένων αρουραίων...)

quote:

δεν ειναι ενεργεια ο ηλεκτρομαγνητισμος κακιστε?


Χμμμ....
Και υπάρχει θετική και αρνητική ηλεκτρομαγνητική ενέργεια ????

quote:

υλη και αντιυλη.


Αντιύλη ???
Ναι, τύλιξέ μου σε παρακαλώ κανα δυό κιλά αντιύλη, έχουμε τραπέζι την Κυριακή.
Η αντιύλη είναι ακόμα σε θεωρητικό επίπεδο. Δεν παίζει σε αυτό το γήπεδο ακόμα


quote:

και οι δυο ειναι "μορφες" ενεργειας.


μην ξεχνας οτι για την μοντερνα φυσικη ουτε καν το ηλεκτρονιο δεν θεωρειται πλεον υλη, αλλα ενα ενεργειακο νεφος μαλλον που περιβαλλει τον πυρηνα.



Αυτά είναι μοντέλα που περιγράφουν, δηλ. εξηγούν, αυτά που παρατηρούμε. Όση περισσότερη η παρατήρηση, δηλ. η γνώση που αποκτάμε, τόσο πολυπλοκότερο γίνεται το μοντέλο που την εξηγεί. Ηλεκτρόνιο καθ αυτο δεν έχει δει κανένας και κανένας δεν το είδε να γυρνάει σε κυκλική τροχιά. Το είκαζουμε και το ζωγραφίζουμε έτσι, ώστε να εξηγήσουμε κάτι. Οσο πολυπλοκότερο έιναι αυτό που θέλουμε να εξηγήσουμε, τόσο πολυπλοκότερο έιναι αυτό που ζωγραφίζουμε


quote:

και θυμησου τι "κανει" το ποζιτρονιο να ειναι το αντιθετο του ηλεκτρονιου.


Το αντίθετο ηλεκτρικό φορτίο. Λόγω έλξης κάνει ότι κάνει, Αυτό δε σημαίνει οτι είναι αντίθετη ενέργεια.
Η ενέργεια ειναι ανάλογη του φορτίου και μάλιστα στο τετράγωνο. Χάνεται το πρόσημο...


Καλή η παρέα σας, αλλά .... φεύγω.

Πάω στο βουνό, να συναντήσω τα αόρατα ιπτάμενα θεραπευτικά ρόζ ελεφαντάκια, κοινώς γνωστά σαν "η θετική ενέργεια του τόπου"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 18:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

όχι ! Μή !
Και με τι θα τυλίγουμε τα σουβλάκια ???
(των θυσιασμένων αρουραίων...)


φερτε και καμια λαδοκολλα γιατι στο τελος δεν θα διαβαζεται ο τιτλος μου!

quote:

Χμμμ....
Και υπάρχει θετική και αρνητική ηλεκτρομαγνητική ενέργεια ????


χμμμ...


εχει πολους ο μαγνητης?

quote:

Η αντιύλη είναι ακόμα σε θεωρητικό επίπεδο. Δεν παίζει σε αυτό το γήπεδο ακόμα


γι αυτο φτιαχνουν τον νεο υπερεπιταχυντη για να την δημιουργησουν.

quote:

Το αντίθετο ηλεκτρικό φορτίο.



θα μπορουσαμε να πουμε αραγε θετικο και αρνητικο φορτιο, οπως λεμε θετικα και αρνητικα ιοντα?


quote:

Πάω στο βουνό, να συναντήσω τα αόρατα ιπτάμενα θεραπευτικά ρόζ ελεφαντάκια, κοινώς γνωστά σαν "η θετική ενέργεια του τόπου"



σε ζηλευω κακιστε και ασπλαχνε βριλη.

χαιρετα μου τα αορατα ιπταμενα θεραπευτικα ροζ ελεφαντακια!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 16:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χμμμ...


εχει πολους ο μαγνητης?



Συμβατικά, ναι. Ο Μαγνήτης συμβατικά παρουσιάυεται σαν μαγνητικό δίπολο, που δεν μπορεί να απομονωθεί ο ένας ή ο άλλος πόλος. Μίλάμε πάντα για το δίπολο
quote:

θα μπορουσαμε να πουμε αραγε θετικο και αρνητικο φορτιο, οπως λεμε θετικα και αρνητικα ιοντα?


Ναι. Απλά επειδή δεν "κατασκευάζονται" εύκολα αρνητικά ιόντα, λέμε οτι υπάρχουν θετικά ιόντα (πυρήνες που έχεουν χάσει ηλεκτρόνια) και ελεύθερα ηλεκτρόνια (δηλ. αρνητικά φορτία).

quote:

σε ζηλευω κακιστε και ασπλαχνε βριλη.

χαιρετα μου τα αορατα ιπταμενα θεραπευτικα ροζ ελεφαντακια!



Τα χαιρέτισα. Και ειδικά τα πράσινα μου είπαν να σου πώ οτι τους λείπεις. Είναι αυτά που κάνουν τα αυτοκίνητα να ανεβαίνουν τις κατηφόρες...
χε χε



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2005, 17:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ. Ξ Ε Χ Α Σ Α το πίο σημαντικό !


Ξέχασα οτι πρέπει να σε βρίσω, να σε τσακίσω, να χτυπιέμαι και να ωρίωμαι, επειδή έχεις κάποια αντίθετη άποψη από τη δικιά μου !

Σου συνιστώ να μπείς σαν "νέο" μέλος με κάποιο άσχετο όνομα, π.χ. ο κακός Τζώνης, και να αρχίσεις με το καλημέρα σας τα μπινελίκια !

Πιστεύω οτι κανείς, μα ούτε εγώ ακόμα θα υποψιαστώ οτι .... βρε κάπου σε ξέρω, κάπου σε έχω ξαναδεί ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 00:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ξέχασα οτι πρέπει να σε βρίσω, να σε τσακίσω, να χτυπιέμαι και να ωρίωμαι, επειδή έχεις κάποια αντίθετη άποψη από τη δικιά μου !


καντο γιατι θα χαλασεις το κακο σου ονομα!


καποιοι θα πουν οτι φερεσαι ηπια στο υπηρετικο προσωπικο σου!!!


(βρισε με μαστερ, πριν μας καταλαβουν)


quote:

Σου συνιστώ να μπείς σαν "νέο" μέλος με κάποιο άσχετο όνομα, π.χ. ο κακός Τζώνης, και να αρχίσεις με το καλημέρα σας τα μπινελίκια !


να μπω ως katerinoula ???

quote:

Πιστεύω οτι κανείς, μα ούτε εγώ ακόμα θα υποψιαστώ οτι .... βρε κάπου σε ξέρω, κάπου σε έχω ξαναδεί ...



ως κατερινουλα?

χαχαχα


λοιπον, για οσους απορουν με την κοσμια αντιπαραθεση μας, πρεπει να σας εξομολογηθω πως όποτε βρεθουμε στο βουνο πλακωνομαστε στο ξυλο και εκτονονωμαστε!

για την συγκεκριμενη διαφωνια θα υπαρξει μαλιστα μονομαχια με τσαπες, με το προσχημα της δενδροφυτευσης!!!


τα εσοδα απο τα στοιχηματα θα πανε για την αναδασωση!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 01:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ακρόπολη θα μπορούσε άραγε να είναι ένας ενεργειακός τόπος; Να το θέσω διαφορετικά μάλον για να μην αρχίσει ο κακός βρίλ και χώνει!

Εμένα με έκανε να νίωσω κάτι τελευταία φορά που την επισκευτηκα πριν απο 10 χρονια. Κάτι όμορφο αισθάνθηκα όταν κοίταζα τον παρθενώνα. (Κάτι άσχημο αισθάνθηκα όταν είδα το χάος και την απεραντοσύνη των οικοδομών στην υπόλοιπη αθήνα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 07:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ακρόπολη θα μπορούσε άραγε να είναι ένας ενεργειακός τόπος; Να το θέσω διαφορετικά μάλον για να μην αρχίσει ο κακός βρίλ και χώνει!

Εμένα με έκανε να νίωσω κάτι τελευταία φορά που την επισκευτηκα πριν απο 10 χρονια. Κάτι όμορφο αισθάνθηκα όταν κοίταζα τον παρθενώνα. (Κάτι άσχημο αισθάνθηκα όταν είδα το χάος και την απεραντοσύνη των οικοδομών στην υπόλοιπη αθήνα).


Συμφωνώ και δεν είναι ανάγκη να στα "χώσω", εκτώς αν "βγείς" και πείς καμιά χοντρή κοτσάνα, όπως ο άλλος με το "ο παππούς μου (εξερευνητής πυραμίδων) ... "

Μια που ανέφερες το "για να μην αρχίσει ο κακός βρίλ και χώνει"

Σχετικά με τον Παρθενώνα και τα ενεργειακά κυκλοφορεί η εξής μπουρδολογία

- οτι ο Παρθενώνας είναι πυραμίδα (ώχ, το μάτι μου)

- οτι το ωμό κρέας διατηρείται μέσα σε μια πυραμίδα (και αυτό που βρίσκεται μπροστά από τον υπολογιστή ? )

- οτι τα ξυραφάκαι ακονίζονται μόνα τους μέσα στην πυραμίδα ( οπότε πάρτε "ξουράφια" μου από μια πυραμίδα, μπας και γίνει το ... θάμμμα )

- οτι δεν πετάει πουλί πάνω άπό τον Παρθενώνα (καλά, καλά...)

και κάποιες άλλες χαριτωμένες κοτσανίτσες, που όταν έρθει η ώρα...
α, π.χ. τα "κυβικά παρθενωνικά πόδια"

Το θέμα αγαπητέ, έχει ώς εξής.

Εμφανίζεται ένας ανόητος και πετάει τρείς προτάσεις, έτσι στον αέρα. "Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα". Μπλέκει και το "έχω ακούσει από γνωστό/συγγενή/φίλο/γείτονα" και η πρόταση τελειώνει πάντα με ένα "ερώτημα" να κάθεσαι να ψάχνεσαι από που σου ήρθε.

Και τα διαβάζουν 10.000 και τα χάβουν μαζί με το αγγίστρι.

Τώρα, για να σου γράψω εγώ μια απάντηση, αυτό που λές εσύ "τα χώνει ο Βρίλ", πρέπει να ψάξω, να βρώ, να περπατήσω, να φωτογραφίσω κλπ κλπ. δηλαδή, σε δουλειά να βρισκόμαστε ...

Και νομίζεις οτι τα καταλαβαίνουν και πολλοί αυτά που γράφω ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 09:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

- οτι ο Παρθενώνας είναι πυραμίδα (ώχ, το μάτι μου)

- οτι το ωμό κρέας διατηρείται μέσα σε μια πυραμίδα


Κατά συνέπεια διατηρείται και μέσα στον Παρθενώνα!
Λέω να πάμε να κρύψουμε μια χοιρινίσια και μια μοσχαρινή
πίσω από καμιά κολώνα και πάμε να τσεκάρουμε σε κάνα τρίμηνο!
Να βάλουμε και καμία φάκα όμως γιατί κυκλοφορούν και τρωκτικά!

quote:

(και αυτό που βρίσκεται μπροστά από τον υπολογιστή ? )

Χαχαχα αυτό πάλι... δεν τρώγεται με τίποτα!


quote:
- οτι δεν πετάει πουλί πάνω άπό τον Παρθενώνα (καλά, καλά...)

Αυτό είναι αλήθεια Vril μην το γελάς, έχω ακούσει - από γνωστό συγγενή (έχω και μερικούς άγνωστους) που ήταν και γείτονας και καλός φίλος - ότι εξαιτίας του πυκνού νέφους που υπάρχει σε εκείνο το σημείο δεν μπορούν να δουν καλά γι'αυτό το αποφεύγουν!


If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 10:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ότι εξαιτίας του πυκνού νέφους που υπάρχει σε εκείνο το σημείο δεν μπορούν να δουν καλά γι'αυτό το αποφεύγουν!


*Κραάά* *κραάάά* (το όρνεο και οι φίλοι του )

*γκούχ* *γκούχ* ( το όρνεο και το νέφος )

*μπόνκ* ( το όρνεο και η κολώνα μες το νέφος )

Επιμέλεια Υποτιτλισμού

Στούντιο Vril


Edited by - Vril on 31/03/2005 10:15:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 12:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

- οτι ο Παρθενώνας είναι πυραμίδα (ώχ, το μάτι μου)


δεν ειναι πυραμιδα!

αλλα επειδη οι κιονες εχουν μια κλιση προς τα μεσα, αν προεκταθουν οι γραμμες νοητα, καπου θα συναντηθουν σχηματιζοντας πυραμιδοειδες αχημα.


εχουμε ομως και πυραμιδες, τις οποιες ολοι θεωρουσαν μυθο μεχρι προσφατα, που καποιοι μυθομανεις πηραν απ τ αυτι την αρχαιολογικη υπηρεσια και την πηγαν επιτοπου.

quote:

- οτι το ωμό κρέας διατηρείται μέσα σε μια πυραμίδα


ΓΕΓΟΝΟΣ, οσο κι αν σε δυσαρεστει κακιστε!

το ανακαλυψαν οταν παρατηρησαν οτι τα ζωα (γατες, πουλια) που πεθαιναν μεσα στον θαλαμο που βρισκεται στο 1/3 του υψους της πυραμιδας (δεν θυμαμαι το ονομα του) δεν σαπιζαν παρολλη την υγρασια αλλα μουμιοποιονταν.


αυτο ειναι ενα πειραματακι που ο καθενας μπορει να κανει, με ενα κατ αναλογια χαρτινο μοντελο της μεγαλης πυραμιδας και ενα κοματι κρεας.

quote:

(και αυτό που βρίσκεται μπροστά από τον υπολογιστή ? )


δεν γνωριζω την φυση της ακτινοβολιας του υπολογιστη, αλλα γνωριζω τον τροπο αποπαρασιτωσης τροφιμων με ακτινοβοληση.

το ακτινοβολημενο μηλο πχ, δεν σαπιζει αν δεν επιμολυνθει.

εχουν πεθανει ακομη και τα βακτηρια και οι μυκητες στο εσωτερικο του.

quote:

- οτι τα ξυραφάκαι ακονίζονται μόνα τους μέσα στην πυραμίδα


και αυτο ειναι γεγονος.

ανακαλυφθηκς τυχαια, και στις αρχες του 20ου αιωνα καποιος Τσεχος (αν θυμαμαι καλα) κυκλοφορησε στο εμποριο χαρτινες πυραμιδες που ακονιζαν λαμες ξυραφιων, με επιτυχια.

quote:

- οτι δεν πετάει πουλί πάνω άπό τον Παρθενώνα (καλά, καλά...)



δεν εχω ιδιαν αντιληψη, αλλα εχω μια υποψια: πως οι μεταλικες σκαλωσιες (εσωτερικα και εξωτερικα) που καλυπταν τον Παρθενωνα δεν ειναι αθωες.

ουτε και οι παρεμβασεις που γινονται...


και φυσικα δεν θεωρω τυχαιο τον τιτλο αορνος πετρα που ισχυε μεχρι προτινος.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 13:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τα πιάσουμε όλα από την αρχή και ένα-ένα, ή να περιμένουμε ενα αρθράκι μου με τίτλο

"ο Παρθενώνας, οι Πυραμίδες και τα ωμά κρέατα" ???

Πάντως, για να το ... προλογίσω, και τα τρία ουσιαστικά που αναφέρονται στον τίτλο αναλύονται στο άρθρο, βάση των ιδιοτήτων του και ... ώς έχει.

Αυτό που έχει επίθετο μπροστά, χε χε, έχει έναν διφορούμενο σκοπό ....

Πάντως, οτι ο Παρθενώνας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΥΡΑΜΙΔΑ, αυτό πρέπει να το έχει καταλάβει και ο αδαέστερος από γεωμετρία, μόλις βρεθεί μπροστά στον Παρθενώνα (και όχι μπροστά σε καμιά φωτογραφία ή καφετέρια που τον αγναντεύει από μακρια).

Οι κολώνες άν προεκταθούν, ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΙΩΝΤΑΙ ΟΛΕΣ σε ένα σημείο, άρα ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ δεν είναι πυραμίδα.

Για να το πάρει (λίγο) το ποτάμι, "σχηματίζει" ανά δύο κολώνες ΔΥΟ διαφορετικά σφηνοειδή σχήματα, με μεγάλη διαφορά από τις μπαρούφες που λένε αυτοί οι άσχετοι που μιλάνε για "ογκο (κάποια) κυβικά παρθενωνικά πόδια και ίσο με το μισό της μεγάλης πυραμίδας".
Μπούρδες.

Όσο αφορά λοιπόν τα ωμά κρέατα, να λοιπόν που βρήκαμε ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ συντηρεί η πυραμίδα...


Edited by - Vril on 31/03/2005 14:00:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 15:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να τα πιάσουμε όλα από την αρχή και ένα-ένα, ή να περιμένουμε ενα αρθράκι μου με τίτλο

"ο Παρθενώνας, οι Πυραμίδες και τα ωμά κρέατα" ???



απο την αρχη ενα ενα, γιατι δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει ο παρθενωνας με τις ιδιοτητες της μεγαλης πυραμιδας (που κακως αποδιδεται στον Χεοπα).


αυτα που ειπα ειναι γνωστα και αποδεκτα πλεον.

για τον Παρθενωνα δεν μπορω να πω παρα ο,τι εχω διαβασει.

και το σχεδιο που ειδα εδειχνε τους 4 ακριανους κιονες να κλινουν ετσι ωστε οι νοητες ευθειες να συναντωνται καπου.

αλλα δεν μπορω να ξερω τι στα αληθεια συμβαινει στον Παρθενωνα, οποτε το αφηνω σε ποιο ειδικους το αν ισχυει κατι τετοιο.


τα περι ιδιοτητων της πυραμιδας ομως ισχυουν!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 15:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

απο την αρχη ενα ενα, γιατι δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει ο παρθενωνας με τις ιδιοτητες της μεγαλης πυραμιδας (που κακως αποδιδεται στον Χεοπα).


χε χε, έλα μου ντε !

quote:

αυτα που ειπα ειναι γνωστα και αποδεκτα πλεον.

τα περι ιδιοτητων της πυραμιδας ομως ισχυουν!



χε χε, κι αν δεν, τι γίνεται ?


πάρε και μια λινκιά, έστι να δέσει
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=778&whichpage=4&ARCHIVE=


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 21:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

χε χε, κι αν δεν, τι γίνεται ?


μα ειναι πραγματα που μπορεις να πειραματιστεις ευκολα μονος σου!

αλλα να χρησιμοποιησεις τις διαστασεις της μεγαλης πυραμιδας μονο.

οι αλλες οι μικροτερες δεν παρουσιαζουν το φαινομενο.

γι αυτο και τον πασαλειβαν με διαφορα στυπτικα τον φαραω για να μουμιοποιηθει.


η λινκια δεν μουπε κατι νεο περα απο την πιθανοτητα να ειμαι ο εξερευνητης πυραμιδων παπους σου! (αν και ποτε δεν σου μιλησα για τον Παρθενωνα παιδακι μου)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 08:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μα ειναι πραγματα που μπορεις να πειραματιστεις ευκολα μονος σου!

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ

Ποιός έχει κάνει το πείραμα, έστω να γνωρίζει κάποιον που το έκανε, και ποιά τεκμήρια μπορεί να παρουσιάσει ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 08:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε jonnie, απλά θέλω να σε ρωτήσω γιά αυτό που γράφεις, ότι η μεγάλη πυραμίδα κακώς αποδίδεται στον Χέοπα. Γιατί;;;;;;;;;;;;;
Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 08:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου γειά σας.
Φίλε jonnie, απλά θέλω να σε ρωτήσω γιά αυτό που γράφεις, ότι η μεγάλη πυραμίδα κακώς αποδίδεται στον Χέοπα. Γιατί;;;;;;;;;;;;;
Φιλικότατα.

Γιατί δεν έχει στο εσωτερικό της αναφορές, ζωγραφιές ή κάτι που να λέει "Χέωψ". Είναι παντελώς "γυμνή".

Σε ένα δωματιάκι, κάπου απόμερα μέσα στην πυραμίδα, βρέθηκε μόνο ένα απο αυτα τα πώς τα λένε με τα ιερογλυφικά μέσα, που "λέει" Χέωπας, άλλα τα ιερογλυφικά είναι "ανάποδα" γραμμένα και προχειροσκαλισμένα.

Χμμμ...

Λίγο περίεργο δεν είναι ?
Τους τελείωσαν τα φράγγα, δεν ήταν μέρος της σύμβασης ή δεν το πρόβλεψε η μελέτη ???



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 10:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τις "μυστικές δυνάμεις των πυραμίδων"

Πριν απο καμια εικοσιπενταριά χρόνια που διάβασα σχετικά με την δυνατότητα
των πυραμίδων

1) Να ακονίζουν ξυραφάκια
2) Να διατηρούν φρέσκα τα φρούτα και τα λαχανικά
Εκανα τα σχετικά πειράματα.

Εφτιαξα μια πυραμίδα, χάρτινη, στις σωστές αναλογίες και το σωστό προσανατολισμο (ήμουνα καλός στη χαρτοκοπτική) και έβαλα μέσα στο σωστό σημείο μια ρόγα σταφύλι. Εφτιαξα και ένα ασχετο κουτι χάρτινο και έβαλα και εκεί μια ίδια ρόγα σταφύλι.

Και τα δύο κουτιά τοποθετήθηκαν στις ίδιες ακριβώς συνθήκες.

Παρόλο που είναι Πρωταπριλιά και μπαίνω στον πειρασμό να ισχυριστώ οτι το σταφύλι στην πυραμίδα ειναι ακόμα φεσκο και ζουμερό, θα σας απογοητεύσω.

Το πείραμα διακόπηκε μετά απο μια βδομάδα όταν και τα δύο σαπίσανε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.


Δοκλιμάστε το, είναι εξαιρετικά διδακτικό και εξωφρενικα εύκολο.


Αγγελος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 10:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το πείραμα διακόπηκε μετά απο μια βδομάδα όταν και τα δύο σαπίσανε ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.


Δοκλιμάστε το, είναι εξαιρετικά διδακτικό και εξωφρενικα εύκολο.


Κακέ Άγγελε !

Μου πήρες τη Χαρά μέσα από τα χέρια !!!

(όχι, όχι, η Χαρά δεν είναι καμία κοπελίτσα με σκισμένο μπλουζάκι)

Το διαδεδομένο ΨΕΜΜΑ με την πυραμίδα είναι όντως ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ ΨΕΜΜΑ.

Εμφανίστηκε καπου το 1974 ή 1975 στο περιοδικό AMERICAN SCIENTIFIC

ακριβώς στο πνεύμα της ημέρας....

ΖΗΤΩ Η ΠΡΩΤΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1975 !!!


ο κάκιστος Βρίλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 12:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κυκλοφορησε στο εμποριο χαρτινες πυραμιδες που ακονιζαν λαμες ξυραφιων, με επιτυχια.


Αυτό μπορεί να ληφθεί ως επίθεση σε πολυεθνική, τι γνώμη έχουν οι δικηγόροι της ζιλετ?


---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 12:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εφτιαξα μια πυραμίδα, χάρτινη, στις σωστές αναλογίες και το σωστό προσανατολισμο (ήμουνα καλός στη χαρτοκοπτική) και έβαλα μέσα στο σωστό σημείο μια ρόγα σταφύλι. Εφτιαξα και ένα ασχετο κουτι χάρτινο και έβαλα και εκεί μια ίδια ρόγα σταφύλι.

Και τα δύο κουτιά τοποθετήθηκαν στις ίδιες ακριβώς συνθήκες.

Αγγελος.



τωρα εκπλησομαι γιατι οταν το εκανα εγω πριν χρονια το πειραμα με δυο κοματια κρεας, το της πυραμιδας μαυρισε και ξεραθηκε αλλα δεν ανεπτυξε την γλιτσα που προηγειται της σηψης.


να φταιει η κβαντικη αλληλεπιδραση παρατηρητη - φαινομενου?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 13:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Φίλε jonnie, απλά θέλω να σε ρωτήσω γιά αυτό που γράφεις, ότι η μεγάλη πυραμίδα κακώς αποδίδεται στον Χέοπα. Γιατί;;;;;;;;;;;;;


oπως τα ειπε ο κακιστος βριλης ειναι τα γεγονοτα.

ολες οι πυραμιδες και οι ταφοι ειναι γεματες αποτρεπτικα ξορκια και ευχες στην ιερογλυφικη γραφη, εκτος απο την μεγαλη.


αντιθετως υπαρχουν αρχαιες μαρτυριες που αναφερουν οτι καποτε (πριν απο τις μαρτυριες) το εξωτερικο της ηταν διακοσμημενο με σχεδια που καταστραφηκαν απο τον χρονο, και στην κορυφη υπηρχε χρυσο κωναριο ή χρυση σφαιρα.

οι μαρτυριες αυτες την τοποθετουν χρονικα πριν απο οποιαδηποτε αλλη και επιβεβαιωνουν την προελευση του ονοματος της: πυρ - αμις, φωτια στην κορυφη.

και μαλιστα το ονομα του Χεοπα που βρεθηκε δεν ειναι καν χαραγμενο αλλα ζωφραφισμενο.

οι κακες γλωσσες λενε πως ο τυμβωρυχος-αρχαιολογος-εξερευνητης που την "ανακαλυψε" εβαλε κρυφα και την εγραψαν για να αποδωσει καπου την πυραμιδα.

γεγονος παραμενει πως ποτε της δεν χρησιμοποιηθηκε ως ταφος απο κανεναν φαραω, αλλα και δεν κατασκευαστηκε για ταφος.


ειναι η παλαιοτερη ολων και υπηρξε το εναυσμα για τους πρωτους φαραω να φτιαξουν κατι αναλογο, ξεκινωντας με τις πλινθινες βαθμιδωτες πυραμιδες (τοσο επετρεπε η τεχνογνωσια τους) και κατοπιν τις κανονικες αλλα παλι απο πλινθους (πολλες εχουν ηδη καταρευσει).

καποια στιγμη κατορθωσαν να φτιαξουν πετρινες πυραμιδες, αλλα καμια τοσο μεγαλη οσο η πρωτη.

αξιοπεριεργο παραμενει το γεγονος πως κανενας φαραω δεν σκεφθηκε να την "καπελωσει" και να την χρησιμοποιησει σαν ταφο του.

επειδη θεωρειται πως ειναι εργο που κατασκευαστηκε μαζι με την Σφιγγα, απο το που κοιταει η Σφιγγα σημερα και απο το που επρεπε να κοιταει (την ανατολη του Σειριου) βρεθηκε οτι η Σφιγγα οντως κοιτουσε τον Σειριο πριν το 10.000 πΧ (δεν θυμαμαι την ακριβη χρονολογια, αλλα βρισκεται αστρονομικα απο το ποτε ο Σειριος ανετειλε μπροστα της)

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 13:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonnie διαμένω στο Ηράκλειο αλλα ο Vril
είναι δίπλα σου. Γιατί δεν κάνετε παρέα το πείραμα
με τισ μπριζόλες και τις πυραμίδες ?
Βγάλτε και φωτογραφίες κάθε μέρα και παρουσιάστε τα αποτελέσματα
σε ένα site. Θα είναι ενδιαφέρον νομίζω.

Και αν βρεθείτε ποτέ στο Ηράκλειο, κερνάω μπριζόλες (κανονικές οχι απο πυραμίδα)


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 13:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τωρα εκπλησομαι γιατι οταν το εκανα εγω πριν χρονια το πειραμα με δυο κοματια κρεας, το της πυραμιδας μαυρισε και ξεραθηκε αλλα δεν ανεπτυξε την γλιτσα που προηγειται της σηψης.

Πάντως, σε όλο τον κόσμο, τα ψυγεία φτιάχνονται σύμφωνα με το στερεομετρικό πρότυπο (αρχέτυπο) που ονομάζεται "ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο"

Για Πυραμιδο-Ψυγείο δεν έχω ακούσει τίποτα....

Ίσως να φταίει η στοά που κατοικώ βαθιά στα έγκατα της γής. Δεν έχει τριγωνική οροφή, να περνάνε τα Πυραμιδο-Ψυγεία...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy