ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ημερολόγιο Οδοστρώματος
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 18:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Σε ευχαριστώ που με έβαλες σε σκέψεις.

Kι εγώ, που συχνότατα με τις χαρακτηριστικές [ατάκες] σου, ή μάλλον το σοφότερο είναι, με τους ξεκάθαρους -και- ρεαλιστικούς προβληματισμούς σου ανοίγεις [πύλες φωτός]. Κι εγώ σε ευχαριστώ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2005, 21:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Εισβολη στο ημερολογιο σου

ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΣΙΓΗ
Ειναι χρυσος η σιωπη και αργυρος ο λογος.
Τις βεβηλος προεφερε τοιαυτην βλασφημιαν?
τις χαυνωθης ασιανος παραιτηθεις εις μοιραν
τυφλην, βωβην,τυφλος.βωβος?Ποιος οικτος παραφρων
ξενος τη ανθρωποτητι,την αρετην υβριζων,
χιμαιραν ειπε την ψυχην,και αργυρον τον λογον?
Το μονο θεοπρεπες δωρημα,περιεχον
τα παντα-ενθουσιασμον,λυπην,χαραν,αγαπην
εν τη ζωωδει φυσει μας ανθρωπινον το μονον!
Συ οστις τον αποκαλεις αργυρον δεν πιστευεις
το μελλον,λυον την σιγην,μυστηριωδες ρημα.
Συ εν σοφια δεν τρυφεις ,προοδος δεν σε θελγει
με την αμαθειαν-χρυσην σιγην-ευχαριστεισαι.
Νοσεις .Ειν αναισθητος Σιγη βαρεια νοσος,
ενω ο λογος ο θερμος,ο συμπαθεις,υγεια.
Σκια και νυξ ειν η σιγη ο Λογος η ημερα.
Ο λογος ειν αληθεια,ζωη,αθανασια.
Λαλησωμεν,λαλησωμεν-σιγη δεν μας αρμοζει
αφου εις το ομοιωμα επλασθημεν του λογου.
Λαλησωμεν,λαλησωμεν-αφου λαλει εντος μας
η θεια σκεψις της ΨΥΧΗΣ ΑΥΛΟΣ ΟΜΙΛΙΑ.
Καβαφης

Σιγουρα θα το ξερεις..
Αφιερωμενο σε ενα γνησιο ιδεαλιστη.
Για σενα Deva
Φιλικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 21:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Τετάρτη, 27 του Ιούλη, 2005, Θεσσαλονίκη.

Κοντολογίς, μου την έχει βιδώσει που ενώ θέλω να φύγω, δεν τολμώ να ξεκουνήσω από τα βαλτόνερα της απραξίας μου. Τι διάολο μου συμβαίνει ? Μερικές φορές το μυαλό μου μοιάζει με καυτό τσίλι. Άλλες πάλι, όπως τούτη την ώρα που γράφω - ανάθεμά με κι αν ξέρω τι - με ξινισμένο ρυζόγαλο.

Κι όσο τα ιπτάμενα δελφίνια εκτελούν τα καλοκαιρινά τους δρομολόγια, τόσο τα σερνόμενα ρεζίλια της νεοελληνικής φάρας και φανφάρας, εκτελούν εμένα στο σαλόνι μου.

Ο νους μου συνεχίζει να κάνει πεζοδρόμιο τριγύρω απ’ τα μπορντέλα της λήθης, κι εγώ είμαι έτοιμος να του πληρώσω ό,τι μου ζητήσει για ένα γερό «πίσω» – κόλλημα στα γρήγορα. Τι να πεις ? Μνήμες είναι...


Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2005, 21:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Σέλας...
Χθόνιος Θεός
Χάος.
Αθήνα, 27 Ιούλη 2005

Αποσυντίθεμαι...
Προτού να φθάσω στην επιφάνεια της γης...
΄Ενα κοσμικό κατάλοιπο
δάκρυ χιλιετηρίδων...

Θεέ μου βοήθα με
μες τις Περσίδες
ν΄αδράξω δυό μορφές βροχής
πεφταστέρι πάνω στ΄άδικο
μιά ανάσα Λεοντίδων...

Μη φύγεις...
Φωτίζεις τον ουρανό μου,
εισέρχεσαι εντός μου
με ιλιγγιώδη την ταχύτητα
ζεστή ευλάβεια, κι ευθύτητα,
αγγίζεις τον κεραυνό μου,
τρελλός εαυτός μου.
΄Εφυγες...

Σαν χρώμα πορφύρας
φεγγαράδα μυστηρίου,
αλλοίωση μοίρας
ήχος, αγέρας, μελωδία μιάς νύχτας,
αύρα αυγής,
μιά γεύση αλμύρας,
ή λατρεία μεγαλείου,
σαν άνοιγμα θύρας,
πάθος, ανάσα,
σπάραγμα της ήττας,
αίμα ψυχής.

Είσαι,
Η φιλοσοφική μου λίθος
μέταλλο χρυσάφι,
άλλοτ΄ήμουν στάχτη
βότσαλο yuhua*
θρύλου ευωδιά,
βόλι μαγικό,
πάθος πειστικό,
χρώμα, φόβος, φλόγα, ήθος,
αίμα που υπογράφει,
ξόρκι στην αγάπη,
είσαι
ήσουν
θα΄σαι;

-΄Αλλοτε χθόνιος Θεός σε άλλες διαστάσεις
τόπος μαγείας ιερός που δεν θα προσπεράσεις,
σοφίας μάγος σκιερός που μπρος του θα δειλιάσεις-

Μιά ανάταση πνευματική
και φυλαχτό δικό μου
μιάς συμφιλίωσης ορμή
τονώνεις το ηθικό μου
σαμάνος μυστικός
το κουμαλάκ χαράζεις
αιώνια προστατευτικός
αρνητισμό δαμάζεις...

* άνθη βροχής.

Χάος.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2005, 21:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Ξανά στο δρομολόγιο
της
σιωπής...

Δεν θέλω άλλο ναυάγισμα.
Στο σφαλιστό σου βλέμμα,
εναποθέτω ονείρατα,
που σφύζουν θαρρετά,
στης μοναξιάς το θρόισμα
βάλε άλλο ένα ψέμα
κι όλα τα λόγια φύλα τα
σε εσοχή βαθιά.
Σε εσοχή βαθιά...

Ξανά στο δρομολόγιο
ακύρωση να βάλεις,
στο σώριασμα των σκέψεων
ανάκατοι λυγμοί,
-καμμένο εορτολόγιο-
γι΄αυτό μην αμφιβάλλεις
στη μυρωδιά των τέρψεων
αόρατα [τα μη...]
Αόρατα τα μη...

Το πεπρωμένο διάτρητο
διαπερνά τη λήθη
εξαερώνεται η σιωπή
στις λέξεις σου σπασμοί...
Το όρος σου απάτητο
το δρέψανε οι μύθοι
κι εγώ γλιστώ απ΄την οπή
που χάραξαν σεισμοί...
Που χάραξαν σεισμοί...

Τους στίχους με τα χέρια μου
τους πλάθω μεθυσμένα
του πόνου αιωνιότητες
γυρίσματα καιρών
αιφνίδια μιζέρια μου
βογγάς στα τετριμμένα
νυκτόβιες οντότητες
στο χάραμα ορμών,
στο χάραγμα ορμών...

Ψυχή τρελλή και γήινη
συσώρευμα αγιασμένο
ριγώ ανεπανόρθωτα
στον άπιαστο ουρανό,
ανάσα μου πολύτιμη
κορμί φυλακισμένο,
σε θέλω αδιόρθωτα
τύραννο και Θεό;
Τύραννο και Θεό...

Φοράω τα αδιάφανα
στης καταχνιάς το γέρμα,
αιθέρας λόγχης μίμηση,
επίκλησης ρυθμός,
παιάνας ή αντάριασμα
της κόψης σου το τέρμα,
σιωπή, σινιάλο, θύμηση
κρυστάλλινος τριγμός...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 00:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Παρασκευή, 29 του Ιούλη, 2005, Θεσσαλονίκη.

Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις πως έτσι και ο άνθρωπος κατανοήσει και αναγνωρίσει πως το όνομά του είναι λεγεώνα, δεν θα χρειάζεται πλέον να πηγαίνει στον κινηματογράφο για να δει την ερμηνεία του Ομάρ Σαρίφ στο "Ο Λώρενς της Αραβίας"...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 11:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Αθήνα, Παρασκευή 29 Ιούλη 2005.
Ζέστη κι έντονο αγέρι. Φύσα...
Και να, παραμένει ασύλητη μιά γωνιά της ψυχής.΄Οχι πολλές ακόμα... Νάτες... Κρύβει-κρύβουν ξέφρενους ήχους, μεστές λέξεις, παθιασμένους στοχασμούς. Κρυφή θεηγόρα χαρά. Κόντρα στην αχλύ της άσωτης ματαιότητας και θλίψης των καιρών...Γλαφυρή ιλαρότητα, ζεστή ευαισθησία, άφθαρτη πνευματικότητα, μοιρασμένα τα άνθη της σιωπής,στα δυο το έμαθα πιά, θύματα και θύτες εξομοιώνονται. Βαφτίζομαι καινούργια μέσα από το χάσιμό μου.
Σιωπή-παρατήρηση-απόσταση-έκπληξη-πλούτος στοχασμού.

Ανεβαίνω στον αυχένα του βουνού άφωνη από τα ανέγγιχτα φυσικά τοπία,
συγκινείς, σημαίνει καλείς, παρηγορείς, ασυνήθιστος ή οικείος ένα πρελούδιο σιωπής.
Μύθος και πραγματικότητα όνειρο και ξύπνημα συμπαλεύουν και συνταυτίζονται. Αυτό είναι, η αγάπη είναι η τροφή της ζωής.

Απλό. Μιά σύμπηξη της χόβολης και βρίσκεις αναμμένο κάρβουνο.
΄Εχουμε ένα μυριόπνοο πρωί κι ένα χρυσοπόρφυρο δειλινό.
Δυό κουκίδες στο μάτι του σύμπαντος που τις ωρίμασε ο χρόνος.
Να τρυγήσουν το μέλι από περιστατικά που άλλες φορές θα τους άφηναν αδιάφορους.
Φεύγω, κάποιος με περιμένει στο δειλινό πλατύσκαλο σαν ουράνια φώτιση παρέα με τους ανθούς της κούκλας γης, στα πόδια ριγμένους κόντρα στις νωθρές διαθέσεις τις προθέσεις τις υποψίες τα σύμβολα.
΄Εμαθα πιά πως νικούν οι νικημένοι. Η αστραπή υποδέχεται την ειρήνη, φτερά ανοιχτά στο γυρισμό Φθινοπωριάς,τραβώ γιά τη γέφυρα που με ανεβάζει ως τον Θεό ή τους Θεός -συνώνυμα είναι- μπορώ πάλι να συνομιλήσω μαζί του. Μαζί τους. Σε λέξεις δύσβατες κάνω ορειβασία.
Φεύγω...
Ζέστη. ΄Εντονο αγέρι. Φύσα.
Γουστάρω πάλι τον Αττικό ουρανό...
Θα γράψω πάνω του πως η αγάπη είναι η τροφή της ζωής. Κάποιος τρελλός λογικός θα συμφωνήσει μαζί μου.
΄Η και πολλοί.
Φύσα...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 21:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Σάββατο, 30 του Ιούλη, 2005, Θεσσαλονίκη.

Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις, πως ο Λάντεν ζει και βασιλεύει.

Aλλά, για στάσου. Δεν κάνεις εσύ τον τρομοκράτη να σε κυνηγάω εγώ

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 30/07/2005 21:48:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 09:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Αθήνα, 1η Αυγούστου 2005 - Σήμερα η σελήνη εισέρχεται μάγκικα και με γερή βουτιά στον Καρκίνο- -26 ημερών σε φάση μείωσης τελευταίου τετάρτου-.
Λυρικός σμιλευτής ή στοχαστικός αλήτης;

Δ Ι Α Σ

Δ

Η

Σ

Δίας ή ΄Αδης;

Στέκεται στην άκρη του κόσμου... Θεάται, βιώνει,γελά,δακρύζει,σκοτώνει,ρουφά αυτούσια την πανοραμική περιπέτεια του κόσμου. Αυτού ή του άλλου τάχα;Ενδόμηση και παλινδρόμηση στο πεδίο των μαχών, θυσίες ζωής που κεντρίζουν την έφεση της δημιουργίας.
Αποστάτης της θεικής έλξης. Πέρα από την στερεότυπη καθημερινότητα ζούμε πεθαίνουμε σε μιά αληθοφάνεια που γλυκοαιχμαλωτίζει... Χρυσίζοντας ήλιος αυτός, σε ημιτελείς συμφωνίες. Λαμπρός προβολέας σε γνησιότατα συναισθήματα εγώ. Αντιφεγγίσματα. Μοιάζω λυγμός που αναπαύεται σε ξένο κατώφλι, με στοχαστική στοργή λυρική αίσθηση, πολυδιάστατη αύρα, μοιράζοντας στοχαστικές δομές.Δίας ή ΄Αδης! Το ημερολόγιο σιωπά.
Στεριώνει χρυσό γεφύρι στις αβύσσους. Θυελλικός άνεμος ή λάβα λήθης είναι;
Θερίζει αέναα κεφάλια -σκοτεινός αιώνας- ένδυμα νύχτας, κουρσεύει ψυχές, κι εγώ πορθημένη πόλη που κλαίει, ή καίει; Μέσα από την ματωμένη σοφία των ματιών της... Κι άλλοτε πλουμιστό παραμύθι ομορφοδαίνει διηγήσεις απρόσμενες με καταστόλιστες ζωγραφιές. Σε κάθε πάθους σελίδα όνειρα 27 νοσταλγίες επιθυμίες εμπνεύσεις επιδιώξεις χιλιόφωτος ηδονικός χείμαρος φλοισβίζει ξεγελά παφλάζει με πάει στον απολεσθέντα παράδεισο μιάς θείας υπερουράνιας μυσταγωγίας ή στου θανάτου τα πένθιμα εμβατήρια κείνα, του αδυσώπητου τέλους; Λυρικός μηδενισμός ίσως... Κι αν απειλώ τον ουρανό του με γροθιές εκεί θ΄ανέβω. ΑΔΗΣ Η ΔΙΑΣ;
Σε τι γλώσσα να μιλήσω; Εισέρχομαι σε κείνη τη ματιά καταλαβαίνοντας έννοιες της κάθε λέξης.
Ενώ, η αχτίδα της ανάσας του μπαίνει δειλά στην χαραμάδα της σιωπής και διαθλάται στα κάτοπτρα των ρόδων.
Φωτίστηκα από το δικό του πεντακάθαρο πνεύμα.
Φιλά τον πηγασμό της όποιας ευτυχίας άστρο αιθερόλαμνο ρεμβώδες αίσθημα, πραγματικό υπεργατικό εμπνεύστηκα από το μεταφυσικό του στοιχεία. ΑΔΗΣ Ή ΔΙΑΣ; Θέλει ψάξιμο.

Απύθμενα βάθη και παντοτεινά ανεξήγητα νοήματα. Ας μη με αφήνει στον τρόμο του κενου, σύφλογη μέθη ρέμβη απαντοχής αισθαντικότητα τρέμισμα καρδιοχτύπια ανασασμοί μουδιασμένο δέρμα πυρωμένο σίδερο, αλαφροστοίχειωτο όνειρο φυλλορροώ σαν λούλουδο στο καλοκαιριάτικο χάδι.
Γυρίζουν οι τροχοί του τραίνου της ζωής.
Ξεφυλλίζει ο αλήτης άνεμος το δάσος της ψυχής χυμώντας αυθόρμητα στα φύλλα σκορπώντας τα στις ράγες.
΄Ηρθε πριν την ιεροτελεστία της άνοιξης.
Απρόσκλητα αθόρυβα απρόσμενα.
Νυχτοφίλημα στο γέλιο σε πληγές που αιμορραγούσαν, εκπόρθησες ναυαγισμένες ελπίδες μετεωριζόμενος στο δάκρυ του χωροχρόνου. Να εισβάλλει στην καρδιά και το χειμώνα η μορφή σου, θωπεία φωτιάς αγιογραφώντας το εδώ το μετά το πάντα. Στην τραγική προσωρινότητα άδραξε τα σύμπαντα. Κάτοπτρο δακρυσμένου παραδείσου είναι η ποιητική μου όραση η μορφή του με πάει στους βαθύτατους δυνατούς ψυχικούς οπλισμούς του.
Λυρικός σμιλευτής ή στοχαστικός αλήτης; ΔΙΑΣ Η ΑΔΗΣ;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2005, 09:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Δόνηση, ήχος, χρώμα, φως, χωρισμός, ένωση, συμφιλίωση, απομάκρυνση, συντροφιά, αποξένωση, φοβέρα, πλησίασμα εναλλαγές ηχώ φωνής, διαδρομές στίχων, αλυσωτές θύελλες. Καλά πάμε.
Δίας ή ΄Αδης;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 08:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Κυριακή, 7 του Αυγούστου 2005, Θεσσαλονίκη.

Ιδρυτικές μπαρούφες...

Άλλο είναι ο Πλωτίνος / κι άλλο είναι ο Αρλεκίνος...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 23:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Πέμπτη, 11 του Αυγούστου 2005, Θεσσαλονίκη.

Μωρό μου, αν δεν έρθεις στο ιν Κόγκνιτο,
μπορεί να τρελαθώ λόγω τιμής.
Αν όμως δεν αντέχεις το ινκόγκνιτο,
έλα στην Απουσία να με βρεις.

Έχω σχεδόν ένα χρόνο να έρθω αντιμέτωπος με την διαλεκτική του Π. Την τελευταία φορά θυμάμαι ήταν, σε ‘κείνη την τουριστική παγίδα που ο Τηλέμαχος αγαπά να την λέει «ταβέρνα» στους πρόποδες του Ολύμπου και που ο ιδιοκτήτης της, παρ’ ότι βρίσκεται σε διόλου ευκαταφρόνητα επίπεδα κατανόησης του Ακατανόητου, δέχτηκε να διορθώσει χρησιμοποιώντας μπλάνκο, την τρίτη φράση από τον πρόλογο του βιβλίου του «Έτσι μίλησε ο Ζευς», κατόπιν δικής μου ζιζάνιας επέμβασης.

«Σέβομαι και τιμώ αυτούς που μάχονται για την αλήθεια, την αγάπη, την φιλία» . Αυτή είναι η διορθωμένη φράση. Την πρώτη, την αρχική, δεν την θυμάμαι, και όσο κι αν προσπάθησα να την διακρίνω, βλέποντάς την από την πίσω σελίδα μπροστά σε κάποιο φως, δεν τα κατάφερα. Μάλλον έχει σβηστεί για τα καλά.

Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια, νομίζω πως και η αρχική που είχε γράψει ο συγγραφέας, (κάτι για τον Ιησού Χριστό έλεγε), δεν ήταν και τόσο άσχημη. Απλώς εγώ, σε ένα σύνηθες παραλήρημά μου, κάτι μου είχε κάτσει στραβά, βάλθηκα να αποδείξω στον γέροντα πως το αυγό έκανε την κότα, κι όχι η κότα το αυγό, όπως έλεγε εκείνος. Η απάντηση βέβαια σ’ αυτό το θεμελιώδης μυστικιστικό γρίφο δεν δίνεται από την λογική, όπως όλες άλλωστε οι ειλικρινείς απαντήσεις, αλλά μάλλον δίνεται από τις ταμπέλες που είχε αναρτημένες ο Ζαγρέας στην τουριστική του παγίδα.

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΡΩΕΙ ΓΑΛΟΤΥΡΙ
ΠΟΙΗΣΗ ΤΡΩΕΙ ΚΕΜΠΑΠ
ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΠΙΝΕΙ ΤΣΙΠΟΥΡΟ

Κοίτα τώρα τι έπαθα ! Ξεκίνησα να μιλήσω για τον Π. και έφτασα στις ταμπέλες του Ζαγρέα ! Τέλος πάντων.

Τον Π. τον συνάντησα μία ακόμη φορά στην Σαλαμίνος, αλλά ήταν τόσο βιαστικός ώστε ο χαρτοφύλακας που κρατούσε έμοιαζε με σκυτάλη την ώρα της αλλαγής από δρομέα σε δρομέα. Το μόνο βέβαια που πρόλαβα να τον ρωτήσω ήταν «Πως από δω ρε Π. ? Που πας ?». Ο Π. σε τέτοιες ερωτήσεις, έχει πάντα την απάντηση. Σχεδόν όλοι άλλωστε, σε τέτοιες ερωτήσεις ε, κάποια απάντηση έχουμε. Το άξιο παρατήρησης όμως με τον Π. είναι πως μόλις σου απαντήσει και η πλάτη σου αρχίσει να ξεμακραίνει από την δική του, το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί εκείνος, είναι «Τι μαλακίες είπα πάλι ? Αφού, δεν ξέρω που πάω !» ενώ εσύ το τι θα σκεφτείς είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

O Π. έχει και ένα άλλο χαρακτηριστικό, που πολύ τον έχει ανεβάσει στην εκτίμησή μου, από τότε που μπεκρουλιάζαμε στην «Ολκά», στα λαδάδικα. Σε λόγιες φιλοσοφικές και συμπερασματικές εκφορές του τι συμβαίνει «Όταν δυο άνθρωποι είναι ερωτευμένοι αληθινά», μετά το κόμμα που απαιτείται από την τελευταία λέξη της φράσης, ο Π. λέει «Άστα! χι-ψι», εννοώντας προφανώς το Ακατανόητο της εξισώσεως x+/-y = 1, που ο ίδιος έχει εφεύρει.

Επειδή χθες είχα μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για τους «τεκνοσαμανιστές», έννοια άγνωστη σε μένα που σαφώς γλύφει το Ακατανόητο, ενώ τα σάλια της τρέχουν σαν νερό από τα μάγουλα ενός μπόξερ, προσπάθησα καθώς επέστρεφα στο σπίτι μου, να συνδυάσω την ομιχλώδης αναμνηστική εικόνα του «τεκνοσαμανισμού», με την ξάστερη ζωντανή εξίσωση του χι-ψι.

Σήμερα λοιπόν, τηλεφώνησα στον Π., - που σημειώστε πως η καταχώρησή του στον τηλ. κατάλογο του κινητού μου, είναι της μαθηματικής μορφής που δίνω παραπάνω - ζητώντάς του να συναντηθούμε επειγόντως, αφ’ ενός γιατί η σπουδαιότητα της συνδυαστικής μου το απαιτούσε, αφ’ ετέρου γιατί μονάχα αυτός, ως εμπνευστής της εξισώσεως, θα μπορούσε να μου διαλύσει την αμφίβολη μπουκαδούρα που ταλαιπωρούσε την όσφρησή μου από τον αέρα των «σαμανιστών». Και το λέω αυτό, γιατί πραγματικά δεν ήξερα αν αυτή η μπουκαδούρα προερχόταν από το ιώδιο της Θάλασσας, ή από τις κουράδες – προτιμώ το «κοράδες» βέβαια, αλλά έτσι και το έγραφα μόνο κατ’ αυτόν τον τρόπο, μάλλον θα παρεξηγιόσασταν - των Θεσσαλονικέων στον Θερμαϊκό. Δεν ήξερα δηλ. την ακριβή χημική σύσταση της μπουκαδούρας, γιατί η μπουκαδούρα σχεδόν πάντα εμπεριέχει και τα δύο, αλλά σε τι ποσοστό το ένα και σε τι το άλλο ? Αυτό, σκέφτηκα, πως μόνον ο Π. θα το ήξερε και θα μπορούσε να μιλήσει σαν γνήσιος μαθηματικός που σέβεται τον εαυτό του, ώστε κάτι να γίνει και να σηκωθώ από το λιγδιασμένο στρώμα του λογικού μου αδιεξόδου.

Προς μεγάλη μου έκπληξη, ο Π. δεν γνώριζε την έννοια «τεκνοσαμανισμός», πράγμα που σημαίνει (1) είναι κουμπούρας στο τέκνο, τεκνόλοτζι, τεκνολότζικαλ, στην τέκνο μουσική και στα τεκνά (2) είναι κουμπούρας όσο κι εγώ. Παρά ταύτα, ο Π. ήρθε στην συνάντηση κρατώντας ένα λάπτοπ τελευταίας τεκνόλοτζι και μόλις προσπάθησα παπαγαλίζοντας να του εξηγήσω τι μπορεί να σημαίνει η έννοια «τεκνοσαμανισμός», ότι τέλος πάντων συγκράτησε η κούτρα μου από χθες, κούνησε το κεφάλι του συγκαταβατικά και μου είπε «Ναι, ναι, όσα μου λες, μοιάζουν με μια μορφή χι-ψι.» Η κουβέντα σταμάτησε εκεί, γιατί τελικά ο Π. συνδέθηκε ασύρματα παρακαλώ στο ίντερνετ, κι εγώ, αφού μονάχα με αυτόν τον τρόπο μπόρεσα να κατανοήσω τους «τεκνοσαμανιστές», έφτιαξα μια ταμπέλα στο μυαλό μου, παρόμοια με εκείνες του Ζαγρέα.

ΧΙ-ΨΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΣΤΟ INTERNET.

Α! ξέχασα να σας πω, πως έτσι και ρωτήσεις τον Π. τι σημαίνει το «χι-ψι», θα πάρεις ως απάντηση το εξής : «Μα, το αντίθετο του ψι-χι, (ψυχή) ανόητε !»


Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 11/08/2005 23:22:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 09:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Σάββατο, 13 του Αυγούστου 2005, Κάπου στο Ιν Κόγκνιτο...

Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις πως η ψυχή είναι η τελευταία ζαριά στο κουμάρι της ζωής...

Το παιχνίδι το παίζεις ινκόγκνιτο,
και ρισκάρεις να πληρώσεις πολλά.
Στο 13 ποντάρεις τα ρέστα σου,
κι ας μην υπάρχει τέτοια ζαριά...

Καλημέρα σας...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 13/08/2005 09:37:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 09:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Αύγουστος, χρώματα Σαββάτου...
έχω μεταφερθεί στο βραδάκι της Κυριακής ήδη...
Σε εντονότερα χρώματα προσμονής προφανώς.
---***---

Καθολικό ασυνείδητο
κυριαρχικό, και τ΄αδύνατο...

Ο φόβος,
η σιωπή,
που είναι θάνατος
και απεραντολογεί...

Ο χρόνος
η ρωγμή
δρόμος αδιάβατος
προς την ανατολή...

Μιά δημιουργική αμφισβήτηση
συναισθηματική μου συρρίκνωση
ψυχρή διανοητικότητα
τρελλή συμβατότητα
μαγείας ολότητα
αγάπης μεστότητα...

[Σώμα πνεύμα και ψυχή
απώλεια κοινής λογικής].
στης λήθης το φως μ΄οδηγείς,
Ακραίος καλλυμμένος και σιωπηλός
σπουδαίος μπερδεμένος λακωνικός.

ΚΑΘΟΛΙΚΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ
ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟ ΚΑΙ Τ΄ΑΔΥΝΑΤΟ...


Θ΄ανάψω τα φεγγάρια μου
με δανεισμένα σπίρτα
στων άστρων την υπόκλιση
θα γίνω εγώ φανός,
και κάτω στο κελάρι μου
γλέντι πιοτό και ήττα...
Στης τρέλλας την παρότρυνση
θα λάμψω...Κεραυνός.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 18:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Τετάρτη, 17 του Αυγούστου 2005, Θεσσαλονίκη

Μία είναι η ουσία / δεν υπάρχει Ανυπαρξία...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2005, 20:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Τετάρτη 17 Αυγούστου.
Νύχτες μοναξιάς...
Μέρες σκοτεινιάς,
έντονος βραχνάς
φευγαλέες εικόνες
έρχονται χειμώνες,
σκιεροί κυκλώνες,
στιγμή
αιωνιότητα
κραυγή
και ωριμότητα,
παράδεισος και κόλαση
απέραντη ενόραση
κι άλλοτε κενό
όνειρο κοινό
μέσα του περνώ...
------------------------------------------------------------------
-ΠΟΡΕΙΑ...

Κι αν το κλίμα ειν΄απατηλό
προσδοκώ,
προσπερνώ,
κάθε εμπόδιο.

Κύττα δες με, ξέρω να γελώ,
θολό περίπλοκο
δάκρυ ανύπαρκτο...

΄Ερωτας δίχως αντίκρυσμα
έλυωσα σε ένα βύθισμα
που πυροδοτείς εκ νέου
μες το πάθιασμα του ωραίου...
Θετικές επιδράσεις
ασυγκράτητα τα πάθη.
Μαγικές προεκτάσεις
απομάκρυνε τα λάθη.
Διεκδικείς απαιτείς πληγώνεις
σκεπτικιστής μπορείς ν΄ανανεώνεις.

Πορεία στην πυρά
καμμένα τα φτερά.
σημεία ανθηρά,
το φως σου με χωρά...
ΜΕ ΑΝΑΣΤΑΙΝΕΙΣ.

Αύγουστος Ζεστός Κοινός Συνηθισμένος...
Συνηθισμένος;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 21:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Μετρώ στιγμές, λεπτά, ώρες...

Πέμπτη 18 Αυγούστου 2005

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 23:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Πέμπτη, 18 του Αυγούστου 2005, Θεσσαλονίκη.

Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις πως το ημερολογιάκι μου, μάλλον φαίνεται σαν όρκα στα μάτια της Αφροδίτης.

Παρά τούτο, θέλω να της πω, πως οι παρούσες καταχωρήσεις μου εδώ, συμπνέουν με τον αέρα της Γκρινπις αλλά την επόμενη φορά που θα δουν έντεχνα φαλαινοθηρικά μηνύματα από μέρους της, θα αρπάξουν ένα φούσκω-τό και θα παραβλέψουν το "πις" από την σημαία του. Θα γίνουν δηλ. μόνο "Γκριν" απ' το κακό του.

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 19/08/2005 01:13:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2005, 01:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Παρασκευή, 19 του Αυγούστου 2005, Θεσσαλονίκη.

Και ενώ τα θέματα «Οι νέοι βρίσκουν πιο εύκολα σεξ παρά αγάπη!» & «Χαμένοι στην μετάφραση» αρχίζουν να αποκτούν εξαιρετικό ενδιαφέρον ιδίως μετά τις τελευταίες «φωτεινές εκσπερματώσεις» του Ryche, o Μάκης & ο Θέμος συνεχίζουν απλόχερα να χύνουν στον κουβά του νεοέλληνα τις εκλεπτυσμένες και χάϊ τσόντες τους εντός των ορίων της ασύδοτης δημοκρατίας, ερχόμενοι μετά βαΐων και κλάδων να δηλώσουν απροκάλυπτα πως η Ελλάδα είναι ένα απέραντο μπορντέλο. Τι να πω ? Μπράβο στα παιδιά ! Μας είπαν κάτι που δεν ξέραμε, ασχέτως αν τα παλούκια έχουν μπει προ πολλού στην χιλιοτρυπημένη Ιστορία μας...


Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 19/08/2005 01:31:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 11:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Σάββατο, 20 του Αυγούστου 2005, Θεσσαλονίκη.

Και τσίμπα, τσίμπα, τσίμπα / η μούρη σου θα γίνει λίμπα...


Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2005, 13:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito

Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις, πως αν δεν συμμετείχε ο Νίκος Πορτοκάλογλου στα καινούργια χιτ του Πυροβολάκη, τον τελευταίο, θα τον είχαν πυροβολήσει...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2005, 11:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Αφου πείσθηκα οτι έφτασες κάτω'' ασφαλώς ''ρωτώ:
Τι θα γίνει με το σιδηροκονίαμα?
Τα ρινίσματα πετούν, και φωτιά δεν βλέπω...
Εκτός αν χάθηκε ο Προμυθέας

Φιλικά πάντα, και χωρίς πειραχτική διάθεση..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2005, 19:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Σάββατο, 27 του Αυγούστου 2005, Θεσσαλονίκη.

Άνω κάτω θα γίνει η Σαλονίκη σε λίγο που θα αρχίσουν τα έργα για το μετρό. Απ' το στόμα μου βέβαια, και στου Θεού τ' αυτί. Θα επιβεβαιωθεί περίτρανα για μια ακόμη φορά ο Ηράκλειτος...


Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2005, 21:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Τρίτη, 6 του Σεπτέμβρη, 2005, Κάπου στην κόλαση...

Περί Θεού ο λόγος...

Όπως ξέρουν πολύ καλά όσοι γνωρίζουν κάτι για το Ακατανόητο, οι λέξεις "θεός" και "θεοί" είναι συνώνυμα. Τα αποκλειστικομανή πατριαρχικά ψώνια που φανατίζονται με τον Ιεχωβά ή τον Αλλάχ δεν κάνουν λάθος όταν επιμένουν ότι υπάρχει μόνο ένας Θεός, αρσενικού γένους, αναλλοίωτος και απόλυτος. Από την άλλη μεριά όμως, δεν κάνουν λάθος ούτε οι ανοιχτομάτηδες αντιαποκλειστικοί παγανιστές και πρωτογονιστές όταν αναγνωρίζουν θεούς της φωτιάς και θεούς των ποταμών, όταν τιμούν την θεά της σελήνης, το πνεύμα του κροκοδείλου ή του δράκου και τις θεότητες που κατοικούν, ανάμεσα σε άλλα αναρίθμητα μέρη, σε κορμούς δέντρων, σύννεφα, σπόρους, λιόσπορα και λάμπες νέον (ιδιαίτερα αυτές που αναβοσβήνουν και είναι κίτρινες).

Έτσι, αν ο κάθε ομιλητής είναι αρκετά συνετός για να μην προσπαθήσει να επιβάλει ανθρώπινους περιορισμούς ή στενές αντιλήψεις ομοιομορφίας στην Θεϊκή Αρχή, αν έχει αρκετή νοητική ευλιγισία για να αντιληφθεί ότι μπορεί να είναι (ίσως ότι πρέπει να είναι !) ταυτόχρονα μονοθεϊστής και πανθεϊστής, τότε δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να συμμετέχει σε μια "θεϊκή" κουβέντα.

Oυστ ! Τραγικοηλίθιοι...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2005, 20:33:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Τετάρτη, 7 του Σεπτέμβρη, 2005, Θεσσαλονίκη.

Ήταν λέει, υπερβολικό να ζητήσω από την φίλη Sara11, να μετράει τις λέξεις των απαντήσεων της, στο θέμα της περί των σχολών εσωτερισμού στην Ελλάδα. Δεν στέκομαι βέβαια στο γεγονός πως τούτο είναι ένα ακόμη συμπέρασμα ορίτζιναλ και ατόφιου υποκειμενικού ιμπρεσιονισμού που είναι εκ γενετής αποθηκευμένος στα νοητικά σιλό των – κατά τα υπόλοιπα – συμπαθεστάτων αλλά παρεξηγιάρηδων «εσωτεριστών» μου. Ας σταθούν οι ίδιοι, αφού το θέλουν. Εκείνο όμως που μου την βιδώνει είναι πως ουδείς είχε το θάρρος να με ρωτήσει γιατί. "Γιατί", μια λέξη καθόλου αγαπητή στους νεοέλληνες.

Ασπέτα, αδέλφια μου, ασπέτα...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 07/09/2005 20:37:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 16:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Toκ Τοκ..

Ποιος Ειναι;

Eιμαι Αυτος που δεν Ειναι Τιποτα περα απ'Ολα τ' Αλλα.


Ryche
Manu Mode
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2005, 18:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Πέμπτη, 8 του Σεπτέμβρη, 2005, Θεσσαλονίκη.

Όσο κάποιοι αναρωτιούνται αν υπάρχει Θεός, εγώ αναρωτιέμαι αν υπάρχει μηχανικός στην οδό 26ης Οκτωβρίου. Σας φαίνεται περίεργο ? Ρωτήστε το παλικάρι που σκοτώθηκε σήμερα, όταν έπεσε στην μαύρη τρύπα του οδοστρώματος. Ακόμη τον μαζεύουνε από τις σιδεριές του "Fix". Φιξάκια δεν θέλετε ? Φιξαριστείτε τώρα με τις μωβ κορδέλες από τα στεφάνια του, άντε ντε!

Κατά τα άλλα, η ανάπλαση της πλατείας στον Λευκό Πύργο, προχωράει με ταχύτατους ρυθμούς.

Ελλάδα : Η χώρα της ανοχής. Ο οίκος της ανοχής...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 08/09/2005 18:45:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 15:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
καρτα απο Αtma Ryche..(εφτασε "καθυστερημενα" εξαιτιας της ταχυτητας του φωτος..)

hare hare Deva!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2005, 19:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Thank you guys...

Παρασκευή, 9 του Σεπτέμβρη, 2005, Θεσσαλονίκη.

Ο αληθινός πιστός μπορεί να πιστεύει σε ένα πολιτικό σύστημα, σε ένα θρησκευτικό δόγμα ή σε κάποιο κοινωνικό κίνημα που συνδυάζει στοιχεία και από τα δύο, αλλά δεν μπορεί να πιστεύει αληθινά στην ζωή.

Ο αληθινός πιστός μπορεί να λατρεύει τον Ιησού, τον Αλλάχ ή το Βράχμα, τα υπερφυσικά όντα που υποτίθεται ότι δημιούργησαν την ζωή. Ο αληθινός πιστός μπορεί να τηρεί δουλικά ένα δόγμα που, θεωρητικά, είναι διαμορφωμένο έτσι ώστε να βελτιώσει την ζωή. Όμως, για την ίδια την ζωή - τις απολαύσεις, τα θαύματα και τις χαρές της - έχει ελάχιστο σεβασμό.

Η μουσική, το σκάκι, το κρασί, τα τυχερά παιχνίδια, τα ρούχα, ο χορός, ο στοχασμός, ο διαλογισμός, οι χαρταετοί, τα αρώματα, το φλερτ, το ποδόσφαιρο, τα τσίζμπεργκερ, η ανταλλαγή σωματικών υγρών, ο έρωτας, το χόρτο, οποιαδήποτε έκφραση ομορφιάς και οποιαδήποτε αναγνώριση ιδιοφυϊας ή προσωπικής διάκρισης : όλα αυτά τα έχει καταδικάσει αυστηρά ή και έχει απαγορεύσει ακόμη κάποια από τις πολλές φράξιες αληθινών πιστών της σύγχρονης εποχής.

Έγινε, τα λέμε...

p.s Υποθέτω πως θα περάσατε πολύ καλά, Θεϊκά θα τολμούσα να πω, και αφήστε το ασχολίαστο please. See you round & around. Έγινε. Τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 09/09/2005 19:13:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 23:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Σάββατο, 10 του Σεπτέμβρη, 2005, Θεσσαλονίκη.

Και ενώ έχουμε συμφωνήσει πως "ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ" και πως δυο γαϊδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα, τα εξάσφαιρα συνεχίζουν να βγαίνουν από τα συρτάρια του "ειμαιογαμάουα" καουμπόϊ εαυτού μας. Κοντολογίς, πέφτει πολύ πιστολίδι. Γιατί ? Γιατί Κλιντ ?

Ακόμα κι οι καουμπόϊσσες μελαγχολούν ψωνάρες μου...

Α! Η Αφροδίτη - ναι, η γνωστή μας Αφροδίτη - βρίσκεται στην Θεσσαλονίκη. Ήπιαμε καφέ σήμερα το πρωί σε μια καφετέρια που λέγεται - άκουσον, άκουσον! - "Forum"! Τραγικό ε ? Πολύ αμφιβάλλω αν το πρόσεξε, καθώς φάνηκε να την απασχολούν πολύ σοβαρότερα ζητήματα. Ζήλειες, ανασφάλειες, τέτοια πράγματα. Τι να πεις..?

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 10/09/2005 23:42:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy