ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ημερολόγιο Οδοστρώματος
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 05:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche

Κυριακη 10 Ιουλιου 2005.

Ρα-"σουλη" μαζεψε το Τζινι σου γιατι ενοχλει και μενα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 09:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Κυριακή, 10 του Ιούλη, 2005, Θεσσαλονίκη

Ε, ρε πλάκες ! Κάθομαι εδώ και σκέφτομαι, πως τα δίχτυα ρίχνονται πολύ εύκολα. Ιδιαίτερα στα μεγάλα ψάρια. Ή σ' αυτά που νομίζουν πως είναι μεγάλα. Τι να πεις ? Άλλοι τα ρίχνουν στ' άστρα / κι άλλοι στα κάστρα...

Έχει σημασία πάντως να πω, πως τα κάστρα της Θεσσαλονίκης είναι πολύ ιν τόπος για αγνάντι (μάλιστα έχει μια ταβέρνα εκεί με τούτο το όνομα) όπως επίσης θεωρούνται μια από τις πιο φέϊμους τουριστικές παγίδες για ανίδεα Αμερικανάκια.

Αν τούτο που λέω, φαίνεται ανήθικο στους υποψιασμένους αναγνώστες, τους λέω πως ποτέ δεν υπήρξα ηθικός. Αν φαίνεται ηθικό, μπορώ να το κάνω κι ανήθικο, αλλά τους υπόσχομαι πως δεν θα τους συμφέρει. Γι' αυτό, τούτοι οι υποψιασμένοι Ολύμπιοι κλειδοκράτορες της μπαρούφας, ας ηρεμήσουν διότι δεν διατρέχουν κανέναν απολύτως κίνδυνο από έναν αναξιοπαθούντα όπως είναι η αφεντιά μου. Δεν είναι του τύπου μου, δηλ. Κοπρέντε ?

- Τι λες πάλι ρε Deva ? Παραμιλάς ?

- Ψέλνω.

- Δηλ ?

- Άκου :

Έλα να με βρεις στο ιν Κόγκνιτο, μωρό μου.
Φυσικά θα 'χουμε βάψει το μαλλί.
Το πιο ωραίο με τον ιν Κόγκνιτο, καλή μου.
Είναι πως όλοι θα 'ναι άγνωστοι εκεί.

Τι να πεις ρε τζίνι. Ένας γνήσιος κακοποιός είναι πάντα προτιμότερος από έναν ψεύτικο ήρωα...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 10/07/2005 10:03:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 11:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Πρωί...

Το τρίτο Ράιχ υπήρξε κάτι σαν το τρίτο το μακρύτερο. Εξηγούμαι. Απλώθηκε σε αρκετά μήκη και πλάτη της επικράτειας, διατηρώντας την αυταπάτη του πως μπορεί να τα διακορεύσει κιόλας. Οι κοιμισμένοι επικεφαλείς του, πίστευαν οι δόλιοι, πως το μακρινάρι που φτιάχνουν εξ’ αιτίας του μεγέθους του, θα είχε την δύναμη να κυριεύσει τις λαοθάλασσες των εθνοτήτων, επιβάλλοντας ένα νέο στάτους κβο (κάτι σαν Κβο Βάντις δηλ.) και υπολογίζοντας πως οι ενδοφλέβιες απολήξεις του θα έβρισκαν το στόχο τους. Δεν λογάριασαν όμως, πως όταν κάτι απλώνεται, εκμηδενίζοντας αποστάσεις και τοπικές αυτοδιοικήσεις, χάνει την παντοδυναμία του και εξασθενεί η πηγαία ανοσία του. Έτσι έγινε από μόνο του φιλάσθενο και καχεκτικό γιατί σε όλη τούτη την επεκτατική του δυναμική, υπήρξαν ισχυρά μετωπικά σοκ, που το έπληξαν και το αποδυνάμωσαν.

Όταν οι δυνάμεις του άξονα μπήκαν στο Βερολίνο, βρήκαν νυχτερίδες κι αράχνες διότι ο παμπόνηρος Χίτλερ – ασυνείδητα μεν, εγκαίρως δε – είχε πατήσει το κουμπάκι του σελφ-ντιστράκτ και το είχε βάλει στα πόδια παίρνοντας μαζί του κάθε ίχνος υπερηφάνειας και κομπασμού που είχε παλιότερα, αποθηκεύοντάς τα στα σακούλια του μακριναριού του. Το τι συνέβη με δαύτον, εξακολουθεί για πολλούς να παραμένει μυστήριο, μιας και η μοίρα τέτοιων ανθρώπων μάλλον θα έλεγα πως είναι άμοιρη. Άλλοι λένε πως καταπλακώθηκε μέσα στο στρατηγείο του από κάποιον βομβαρδισμό, άλλοι λένε πως αυτοκτόνησε λίγο πριν καταληφθεί η πόλη από τα σοβιετικά στρατεύματα.

Ο Χίτλερ πίστευε πως υπήρχαν απόγονοι των αρχαίων Αρίων φυλών στο Θιβέτ. Φαίνεται πως διάβαζε κι αυτός την Μπλαβάτσκυ γιατί συνέταξε μια ομάδα των SS, η οποία ασχολούνταν με την διερεύνηση της προϊστορίας των Αρίων. Ο Χίτλερ είχε σημαντικούς ανθρώπους γύρω του, ικανότατα στελέχη και διόλου τυχαίο δεν είναι πως ο υπουργός Προπαγάνδας του, ο Γιόζεφ Γκέμπελς ήταν διάσημος αστρολόγος και αστρομάντης, φάντης, Δάντης και κβο Βάντις / με γαλόνια καπνομάντης.

Από τούτη την γωνιά λοιπόν, σήμερα, Κυριακή 10 του Ιούλη, θα μάθετε περισσότερα για αυτόν και το μακρινάρι του. Κάνετε λίγο υπομονή και όλα θα σας αποκαλυφθούν εντός ολίγων ημερών...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 10/07/2005 13:20:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2005, 18:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Απόγευμα...

Το τζίνι με την μορφή της Πυθίας, μου είπε το εξής :

Ε! ψιτ! κύριος! δώσε προσοχή :
Ο αληθινός σου εαυτός, το όνομά σου δεν ξέρει,
και σ' αυτό είμαστε ΟΛΟΙ ίδιοι,
είμαστε ΌΛΟΙ ιγκόγκνιτο...

Από αύριο αρχίζουν οι διακοπές μου. Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να ξεκουραστώ για λίγο διάστημα, να κάνει 'κανα μπανάκι και το τζίνι. Αν δείτε κάποιον να περιμένει στα σκαλιά του Ζαππείου, μην τον ρωτήσετε τι περιμένει εκεί. Ούτε κι ο ίδιος θα ξέρει να σας απαντήσει...

Καλό καλοκαίρι,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 10/07/2005 18:53:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 12:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Πέμπτη, 14 του Ιούλη, 2005, Θεσσαλονίκη.

Σαϊνια μου, ποτέ σας δεν θα καταλάβετε πως ακόμη και στην πορδή μιας κολπικής αναταραχής εμπεριέχεται η Αποκάλυψη του Ιωάννη.

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lady Croft
Μέλος 1ης Βαθμίδας


100 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 12:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady Croft
ΧΑ,ΧΑ!!!!πολυ καλο Deva_Parinito!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 15:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Μεσημέρι...

Σκεψοδιάρροιες, που λέει κι ο Μανώλης.

'Eχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις, πως οι Θεοί μοιάζουν κομματάκι με τους πολιτικούς & στρατιωτικούς ηγέτες των ανθρώπων, με την έννοια πως καρφί δεν τους καίγεται στο να θυσιάσουν μερικές ανθρώπινες ζωές, για το "γενικότερο καλό".

Εντούτις, ο υποψιασμένος αναγνώστης που κατανοεί το Ακατανόητο, θα γνωρίζει πολύ καλά πως οι λέξεις "Θεοί" & "Θεός", είναι συνώνυμες...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 22:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Βράδυ...

Ο Μανώλης Ρασούλης, ο μεγαλύτερος ίσως εν δυνάμει στιχουργός της τελευταίας 30ετίας στην Ελλάδα, κατηγορήθηκε κάποτε πως υπήρξε ο εγκέφαλος της 17Ν. Εγώ πάλι, από την άλλη μεριά, κατηγορούμαι αυτήν την στιγμή από διαφόρους χλεχλέδες πως είμαι τρομοκράτης ψυχών τε και σωμάτων, μυαλών και συνειδήσεων, καρδιών και συναισθημάτων, και ούτε λίγο ούτε πολύ, αληταρά με ανεβάζουν, τσογλάνι με κατεβάζουν.

Υπενθυμίζω στους τρέχοντες – αλλά μην φτάνοντες - διώκτες μου, πως η προπαγανδιστική ονοματολογία και φρασεολογία που χρησιμοποιούν, μόνο σαν ατάλαντη παραφωνία μπορεί να ακουστεί και κοινώς, κάνει την φοράδα μου να αφοδεύει ολημερίς κι ολονυχτίς στ’ αλώνι της Τσεγκεβαρικής μου λίμπιντο. Όσοι λοιπόν επιθυμούν ονόματα, ας αναρωτηθούν το πόσο εύκολο είναι κάποιος να δηλώσει πως τον λένε Νίκο, Γρηγόρη, Παύλο, Μιχάλη, Στράτο, ή Αλλαντίν, όταν σαφώς δεν υποχρεούται από κανέναν να επιδείξει την Αστυνομική του ταυτότητα. Οι τσιμπιές, οι βελονιές, οι διπλοβελονιές και οι εξηνταβελονιές λοιπόν, ας κοπάσουν γιατί «όλοι δικοί μας είμαστε / και ο Θεός μας ξένος», που λέει κι ο δάσκαλος. Από την άλλη, το τζίνι, που είναι μάστερ στις μεταμφιέσεις, αναμφιβόλως δεν είναι αφελές ώστε να πραγματοποιεί ερευνητικές επισκέψεις σε κοινόβια καφενεία ή σε εργαστήρια ή σε φόρουμς, με το ορίτζιναλ λουκ του. Δηλώνω λοιπόν, για ακόμη μία φορά, υποκινούμενος από βαθύτερες εσωτερικές δονήσεις πως για μένα ισχύει το εξής :

Καλύτερα Αλλαντίν / παρά Μουτζαχεντίν...

Όταν λοιπόν και η τελευταία τεκτονική πλάκα τούτων των χλεχλέδων, κατασταλάξει στην διπλανή της, τότε ίσως μπορέσει να σχηματιστεί εντός τους, μια ομοιόμορφη και συμπαγής χερσαία περιοχή, με ισχυρό υπέδαφος, ώστε να μπορέσει να ανοικοδομηθεί σωστά ο οίκος του αντικειμενικού σ’ αυτούς τους δόλιους. Προς το παρόν, η σεισμογενής τους μπούρδα ζει και βασιλεύει και το «να ‘χαμε να λέγαμε», έτσι μου ‘ρχεται να το κάνω τραγούδι στον καινούργιο μου ιπτάμενο δίσκο.

Θέλω επίσης να πω και το εξής :

Το Esoterica Reloaded είναι ένα αξιόλογο φόρουμ. Το μόνο μειονέκτημά του, είναι πως είναι... Φόρουμ! Λυπάμαι αν σας στενοχωρώ, αλλά η ζωή αγαπητά μου μέλη, δεν είναι φόρουμ. Κι εσύ αγαπητό μου ημερολόγιο, από τώρα και στο εξής, θα έχεις την τιμή να λαμβάνεις το μεγαλύτερο μέρος των γραφικών μου ακροβατισμών, καθ’ ότι κι εσύ το ίδιο, ακροβατείς μεταξύ «τυρού και αχλαδιού». Η ενότητα αυτή είναι από τις πιο σημαντικές που έχω συναντήσει, καθώς νομίζω αυτήν την στιγμή είναι ίσως από τις ελάχιστες – αν όχι η μοναδική - που υπάρχουν σε παρόμοια φόρουμς και συγχαίρω για ακόμη μια φορά τους εμπνευστές της. Πολλά μέλη του παρόντος φόρουμ, μπορεί να γνωρίζονται κιόλας μεταξύ τους, να συνομιλούν, να έχουν σχέσεις και να δίνουν υποσχέσεις. Δεν το βρίσκω διόλου κακό. Αυτό που έχω να τους πω όμως, ως Μιχάλης, ή ως Νίκος, ή ως Παύλος ή ως Γιώργος, ή ως Μανώλης, ή ως απλό μέλος, είναι πως πάντα πρέπει να έχουν στο νου τους πως η γνωριμία τους έχει γίνει μέσα από ένα βίρτουαλ χωνευτήρι που στην ουσία μοιάζει με μια Βίλα Ινκόγκνιτο, γιατί όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους, αλλά κανείς δεν ξέρει κανέναν. Ο Τομ Ρόμπινς θα το χαρακτήριζε σαν ένα «ψεύτικο μουστάκι του κόσμου». Όμως ούτε οι ερμηνείες των μεταφραστών, ούτε οι ζοφερές δραστηριότητες της «Ασκητικής», ούτε οι προφητείες των Άστρων, ούτε η – ομολογουμένως ενδιαφέρουσα - θεματολογία του, μπορούν να επισκιάσουν τους ενεργειακούς σπινθηρισμούς που προέρχονται από την ίδια την ζωή και φωτίζουν τον καθένα μας στον δρόμο του.

Τον ξύπνιο πολλοί εμίσησαν, τον ύπνο, ουδείς…

Παρακάτω, ακολουθεί μια αποκαλυπτική παρουσίαση για το τζίνι και την καταγωγή του, καθώς και πως βρέθηκε στο φόρουμ, γιατί πολλοί φίλοι και φίλες με ρωτούν γι’ αυτό.

Τοκ, τοκ !

- Ποιος είναι ?

- Το τζίνι.

- Ποιο τζίνι?

- Μην είσαι βλάκας. Το τζίνι. Αυτοπροσώπως.

- Α, έτσι. Και από πού έρχεσαι, τζίνι αυτοπροσώπως?

- Από τον Άλλο Κόσμο.

- Ποιον άλλον κόσμο?

- Τον κόσμο πριν από αυτόν εδώ, βλάκα! Τον Κόσμο των Ζωοπρογόνων.

Η φωνή του ακουγόταν σαν να φτυάριζαν χαλίκι σε λάκκο.

- Α, έτσι. Με συγχωρείς, τότε, αξιότιμε ζωοπρόγονε. Πως έφτασες εδώ ?

- Έπεσα με αλεξίπτωτο. Απαγορεύεται αυστηρά, βέβαια. Είναι ενάντια σε όλους τους κανόνες. Αλλά δε γαμιέται...

Ο οικοδεσπότης κοίταξε γύρω του ψάχνοντας να δει τον εξοπλισμό του συνομιλητή του, το αλεξίπτωτο και τους ιμάντες.

- Μην το ψάχνεις, γρύλισε το τζίνι.

- Και τι θέλεις εδώ ?

- Να πιω ριζόκρασο.

- Σάκε ? Σε καταλαβαίνω, αλλά νομίζω πως δεν πρέπει. Απ’ αυτό το χαζό χαμόγελο στην φάτσα σου υποψιάζομαι ότι πρέπει να έχεις πιει πολύ.

- Νομίζεις γεροβλάκα. Κάτσε να φωνάξω τον Deva. Deva! Έλα! ρίχτ’ το!

Νόμιζα πως θα πέθαινα, χωρίς να σε ‘χω βρει,
μα όταν σε αντίκρισα, μου τάραξ’ η ψυχή.
Είχα πολλά για να σου πω και σ’ έψαχνα καιρό,
μην και με τούτη την καρδιά, θα ‘λεγε αντίο η μαγκιά.

Εγώ ό,τι κατάλαβα κι ό,τι έχω αισθανθεί
είναι ότι μεγάλωσα με το κρυφό κρασί.
Και με σιωπή να μου μιλάς, εγώ θα καταλάβω,
με την καρδιά, το νόημα που θες, θα μεταλάβω.
Κάθε σου λέξη αναπηδά χαρούμενα η ψυχή μου,
είτε ψηλά, είτε βαθιά, θα ζεις μες στην ζωή μου.

Από άνθρωπο σε άνθρωπο, από καρδιά σε άλλη,
και στους Θεούς είν’ έθιμο, να δίνουν την σκυτάλη.
Όλη την σούμα της ζωής, ότι έχω αποστάξει,
σ’ ένα ποτήρι της ρακίς, στα χείλη σου να στάξει.

Εγώ ό,τι κατάλαβα κι ό,τι έχω αισθανθεί
είναι ότι μεγάλωσα με το κρυφό κρασί...

Πάντα κοντά σας,
Deva Parinito.

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2005, 23:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
...ας παρεμβαλλω σαν εικονα ημερολογιου...
η ως το τζινιους του τζινεως...αφου ο κτητωρ δεν διαβαζει περαν των δικων του...εικονιτσες ομως; βλεπει; χμ..βλεπει λεει...!

quote:
Ο Μανώλης Ρασούλης, ο μεγαλύτερος ίσως εν δυνάμει στιχουργός της τελευταίας 30ετίας στην Ελλάδα, κατηγορήθηκε κάποτε πως υπήρξε ο εγκέφαλος της 17Ν. Εγώ πάλι, από την άλλη μεριά, κατηγορούμαι αυτήν την στιγμή από διαφόρους χλεχλέδες πως είμαι τρομοκράτης ψυχών τε και σωμάτων, μυαλών και συνειδήσεων, καρδιών και συναισθημάτων, και ούτε λίγο ούτε πολύ, αληταρά με ανεβάζουν, τσογλάνι με κατεβάζουν.

"..εμενα τωρα γιατι μου φερνει στο Δι-κεφαλοενακατι".. ολο αυτο δεν ξερω...σιγομουρμουριζει το τζινιους του τζινι καθως παιρνει το δρομο για την ανω βολτα..
παντως αν κανουν κατι οι νωες στα εδωναφορουμς ειναι να σου φορτωνουν χαρακτηρισμους με το ζορι...χμ...Κι αν τελικα πεις την αληθεια ξεφαντωνουν με θρασσος-
τι ειχε πει καποτε εκεινηη διφυλη;*τρελη του λιμανιου*;καλα τραγουδα...εχριζε ψυχιατρου η οργ*σμ**--...πως λεμε *το χαρεμι του αχλαδοτυρου*..στα τρεντυπεριξ υφισταται αλλα..αντε να πεις την αληθεια ναναι ανοιχτη η πληγη και να φιξαρεις με αλατι...
αρε Μαλβινα αθανατη...!
(((Q_Q)))

*Aντιδεοντολογικος Οργανισμος Αληθων Δηλωσεων σε Ξενα Ημερολογια Χωρις Παραληπτη...*
---καλυτερα βαλιτσα χαμενη στο σταθμο
παρα χοντρη κυρια με λαθος ...προορισμο...:ΡΡΡ---

Κιτρινα γραμματακια@ επειδη διαπιστωσα μια *διαβολικη επιμονη συνεχεια* ολο γλυκα.com
αν πιανει λαυρακια η μπαρμπ-ουνακια...ειναι ηδη γνωστο,

...τι λες δικεφαλε...δασκαλε που διδασκες;


Αum Nama Shivaya
--κοινως: μην με*αδικωςπειραξεις* την εκατσες:imblessed--


cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 14/07/2005 23:37:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 00:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Τελικά Deva_Parinito, είσαι άτυχος…που ακόμα δεν συναντηθήκαμε, και αυτό θα το καταλάβαινες αμέσως, ….θα άφηνα μια παρατεταμένη πορδή, σε ένδειξη αναγνώρισης… ενός Devα από μεριάς του Φιλόσοφου.

Πριν λοιπόν τα πάρεις στο Κρανειο, και αρχίσεις να λες πως δεν σε σέβομαι…σκέψου τι μας έγραψες και πως σε υποδεχτήκαμε πριν καιρό, με την είσοδο σου στο εσωτερικά.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=5534

Διακρίνουμε,

quote:
Όταν παρουσίασα για πρώτη φορά τον Osho, στον Δ. Σαββόπουλο, γύρισε και με κοίταξε με απορία, δέος και φάνηκε να αγαλλιάζει με την διδασκαλία του. Αντί όμως, ως εμπνευσμένος άνθρωπος να παραδεχτεί την ανώτερη περίπτωση του Ραζνίς, προέβαλε εγωπαθής χαρακτηρισμούς και τον έχασε μέσα από τα χέρια του. Αυτό το λέω γιατί πολλοί έχουν προσπαθήσει να πλησιάσουν τον δάσκαλο Osho, αλλά ακριβώς επειδή η εμπιστοσύνη τους είναι στιγμιαία, την επόμενη χάνεται, γιατί βλέπουν το άγνωστο να απλώνεται μπροστά τους και δειλιάζουν. Επιστρέφουν στα δικά τους, στην δική τους αλήθεια, την προσωπική, την υποκειμενική. Ακόμη και ο συν-διαβάτης και φίλος Διονύσης, δεν μπόρεσε να διαχωρίσει το επίπεδο του ποιητή ή του λογοτέχνη από την σφαίρα του μύστη. Και είναι η πρώτη φορά που το λέω τούτο δημοσίως, όσο «δημοσίως» μπορεί να χαρακτηριστεί τούτο το forum, αλλά και όσα ακολουθήσουν, θα ειπωθούν για πρώτη φορά μέσα από το internet.

ΑΑΑΑ... για μένα, καλά έκανε ο Διονύσης και έμεινε Σαββόπουλος…*(Στη χούντα, αν και πιτσιρικάς, τα τραγούδια του έδιναν θάρρος, και προσπερνούσαμε μέσα από τα Μπλόκα... και προωθούσαμε τηλεβόες και άλλα αναγκαία στο πολυτεχνείο)

Αυτές τις μέρες λοιπόν, παρουσιάσθηκες σε φίλους και φίλες, σε όλα τα μήκη της Ελλάδος, λέγοντας μάλιστα και την ηλικία σου…. 30… Ετών.

Και σκέφτεται ο Φιλόσοφος.

Μα καλά, είναι δυνατόν, το 1986 ένα παιδάκι 11 ετών, *(Τοσο ησουν) να γνωρίσει τον OSHO.... στον Σαββόπουλο?

Ελπίζω να κατάλαβες, γιατί θα ήταν τόσο παρατεταμένη… η πορδή μου.

Αν διαβάσεις προσεχτικά τα πρώτα ποστ, έτυχες υποδοχή που ελάχιστοι (από όσο ενθυμούμε) είχαν.

Ποιος ο λόγος να στείλεις... κατάσκοπους?

Με αρκετά από τα μέλη, βρεθήκαμε στα σπίτια μας. Δεν έχουμε να κρύψουμε τίποτα.

Και καλά *(ο Μανόλης), ίσως έχει τους λόγους του.

Εσύ, πως παίρνεις ένα όνομα *(Deva Parinito) μοναδικό, που δόθηκε σε αυτόν…. η κάτι μου διέφυγε?

http://www.rasoulis.gr/

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 15/07/2005 00:13:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 02:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ.

ΑΣ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ...ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΙΝΙ:
ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ.
ΕΓΩ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΡΙΝΩ...ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ "ΞΕΝΕΣ" ΚΡΙΤΙΚΕΣ.

ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΕΙΣ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ...ΔΙΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗΛΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΤΖΙΝΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΠΟΤΕ...ΜΑ ΠΟΤΕ...ΜΑ ΠΟΤΕ...ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΣΧΟΛΙΑΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ;
ΑΦΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΣΚΗΘΗΚΕ;

ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ...ΘΥΜΑΣΑΙ; ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑ...ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΞΗΓΟΥΣΑ...ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΕΣ/ΕΛΕΓΕΣ/ΕΛΕΓΕΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΗΣΟΥΝ ΑΦΟΣΙΩΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΕΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ...ΟΠΩΣ ΕΙΧΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ...ΤΑ ΕΔΙΝΕΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ...ΣΤΑΘΗΚΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ...ΣΤΑΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕΣ.

ΕΙΜΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ...
ΕΙΠΑ:ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ...ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ Ο ΜΠΟΥΛΗΣ
ΕΙΠΕΣ: ΜΠΟΥΛΗ

ΕΓΙΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ...ΜΠΟΥΛΗΣ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ...ΕΓΙΝΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ...ΜΠΟΥΛΗΣ...ΟΜΩΣ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.

ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ...ΟΜΩΣ...ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΖΙΝΙ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ.

ΕΓΩ ΟΜΩΣ...ΜΠΟΡΩ!!!!...ΜΟΛΙΣ ΣΟΥ ΕΔΕΙΞΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ.

Ο PIXELDREAM ΑΦΗΣΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.

Takes me completely
Touches so sweetly
Reaches so deeply
Nothing can stop me

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 17:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Παρασκευή, 15 του Ιούλη 2005, Θεσσαλονίκη.

Το να δηλώνεις σε κάποιους πως είσαι 30 ετών, εμπεριέχει την ίδια ποσότητα αλήθειας με την δήλωση πως το τζίνι προέρχεται από τον κόσμο των Ζωοπρογόνων. Το να δηλώνεις πως είσαι υιοθετημένος γιος ενός σπουδαίου προσώπου, επίσης.

Εντάξει τώρα βιαστικέ φιλόσοφε της πορδής ? ή μήπως θέλεις να σου δώσω και το κινητό τηλ. του Διονύση ? Η συνομιλία φίλε, έγινε πολύ αργότερα από τότε που εμφανίστηκε ο Osho στην Κρήτη, και συνέπεσε με την παρουσίαση ενός βιβλίου που είχε γράψει τότε ο Μανώλης.

Α! και που 'σαι. Εγώ και ο Μανώλης, είμαστε ένα και το αυτό! Σ' ευχαριστώ λοιπόν, που διαφημίζεις την ιστοσελίδα μου / μας.

ΑΤΜΑ, στο ξαναλέω, ούτε εσύ, ούτε η τέχνη σου, διατρέχουν κίνδυνο από ένα αναξιοπαθούντα όπως είναι η αφεντιά μου. Μπορεί να περάσω για 'κανα καφέ πάντως. Θα ήθελα να μου μιλήσεις για 'κείνα τα περί "καρμικής", γιατί προχθές ο Γ. μου είπε πως κι εκεί εμφανίζεται μία δόση αλήθειας που θα ήθελα να ερευνήσω με την βοήθειά σου.

Pixeldream, εσύ φίλε, όποτε ρωτήθηκες τι εννοείς με τα υπονοούμενά σου, δεν απάντησες. Σεβαστή λοιπόν η γνώμη σου, αλλά μην βιάζεσαι φίλε, μην βιάζεσαι...

Αξιοσημείωτο πάντως είναι πως μόλις έγραψα κάτι για διώκτες, ΣΕΙΣ τρέξατε πρώτοι να ποστάρετε τις εξυπνάδες σας, φωτογραφίζοντας έτσι την ανοησία σας. Άγνωστο επίσης παραμένει, αν εγώ εννοούσα εσάς, ή κάποιους άλλους. Μονάχα ένας εκ της κλίκας, φάνηκε ευφυέστερος των τριών σας, στέλνοντάς μου προσωπικό e-mail, το οποίο μόλις έκανα να το παραθέσω εδώ, στο ημερολογιάκι μου, το τζίνι στάθηκε εμπρός μου έτοιμο να με κατασπαράξει, λέγοντάς μου πως απαγορεύεται αυστηρώς. Του επαναλαμβάνω λοιπόν την πρότασή μου για καφεδάκο και κουβέντα, μόλις εμφανιστεί ξανά στα πέριξ...

Εμ, έτσι είναι, για δείτε λίγο το θέμα & το εισαγωγικό σημείωμα παρακαλώ...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 15/07/2005 19:08:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 19:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Deva , από μένα είσαι ότι πεις!

Μανωλης, Ινκογνιτο, Devas, Tzini…ότι θέλει η αφεντιά σου!

Αφού νομίζεις, μάλιστα πως είμαστε και *(κλίκα), ας της δώσουμε όνομα!

Η Κλίκα της Πορδής! Είσαι ικανοποιημένος?

Άντε Ματάκια μου, και καλό σου καλοκαίρι.

Α…Και που είσαι,

Στις διακοπές μου, παίρνω λιγες σημειώσεις που κράτησα στην διάρκεια του Χρόνου.

Απλά τις διαβαζω, και η ματια μου αγκαλιαζει γη, θαλασσα και ουρανο.

Στην 5 σελίδα, ημερομηνία 15/1/2005 διαβαζω.

Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, είναι σίγουρα ανεξέλεγκτος. Δεν μπορεί να του επιβληθεί κανείς. Μπορείς να επιβληθείς σε έναν Ηράκλειτο, σε έναν Ιησού, σε έναν Βούδα ? Όχι, είναι απρόβλεπτοι, όμορφοι, σκληροί εκεί που πρέπει και όταν πρέπει, γλυκύτατοι και πράοι εμπρός σου, ηφαίστεια κοντά σου, καταστροφείς και δημιουργοί, δεν μπορεί κανείς να τους επιβληθεί, να τους δαμάσει, να τους δοκιμάσει, δεν υποκύπτουν, δεν υπακούν σε προστάγματα. Όπως ακριβώς η φύση. Κι όμως είναι τόσο απλοί ! Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, είναι φυσικός αλλά επικίνδυνος για την κοινωνία σας. Δεν προσαρμόζεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 19:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ...ΚΑΛΥΤΕΡΑ...ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΡΩΤΑΕΙ...ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΑΕΙ...ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΡΩΤΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙ...ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΟΦΟ.

ΡΩΤΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ...ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΟΧΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

ΣΤΑΘΗΚΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΡΩΤΗΣΕ...ΕΣΥ;
ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΚΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ.
ΕΙΠΑ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΙΝΙ ΣΟΥ...ΕΣΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΧΟΛΙΑΣΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ...ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ...ΟΧΙ ΧΘΕΣ...ΣΤΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΧΘΕΣ.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΟΗΣΙΑ...ΧΑΜΟΓΕΛΑ.

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Ο PIXELDREAM ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ NEVER ΠΛΗΡΩΝ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 19:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Έχω βάσιμες & ισχυρές ενδείξεις πως η ΑΤΜΑ θέτει με τούτο το μήνυμά της αλλά και με την εικόνα που παραθέτει, τον θεμέλιο λίθο για την συμμετοχή της στην ομάδα των υποψιασμένων αναγνωστών του ημερολογίου που ήδη άρχισαν να ψιλλιάζονται το Ακατανόητο. Παρά τούτο, την επόμενη φορά που θα θελήσει να επέμβει στην χρονική ροή του ημερολογίου μου, ας θυμηθεί την κουβέντα της στο καφενείο.

Καλό καλοκαίρι Πλάτωνα. Καλό θα ήταν να μας έλεγες και που ακριβώς διάβασες την τελευταία παράγραφο που παραθέτεις, όπως επίσης και ποιος την έγραψε. Δεν πειράζει όμως, καλό καλοκαίρι φίλε.

Τα σέβη μου,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 15/07/2005 19:45:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 20:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Pixeldream,

quote:
Μόνο, πλιζ, επείδη το ημερολογιάκι μου είναι ολίγον τι, πριβέ, μην με παρεξηγείσετε αν δεν σας απαντώ...


Τα δέοντα,
Deva

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 15/07/2005 20:14:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2005, 20:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ...ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΩ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ...ΝΑΙ ΜΕΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΩ...ΑΛΛΑ ΑΠΑΙΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΠΟΛΥ ΔΗΘΕΝ ΕΙΣΑΙ...ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.

ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΑΝΑΒΑ ΜΙΑ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΚΑΙΓΑ ΤΑ ΔΕΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΖΙΝΙ...ΤΟ ΔΗΘΕΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΩΝ...ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ.

ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΣΤΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ.
ΦΩΤΙΑ.

ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΦΛΟΓΙΣΜΕΝΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2005, 02:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
ΑΤΜΑ, στο ξαναλέω, ούτε εσύ, ούτε η τέχνη σου, διατρέχουν κίνδυνο από ένα αναξιοπαθούντα όπως είναι η αφεντιά μου. Μπορεί να περάσω για 'κανα καφέ πάντως. Θα ήθελα να μου μιλήσεις για 'κείνα τα περί "καρμικής", γιατί προχθές ο Γ. μου είπε πως κι εκεί εμφανίζεται μία δόση αλήθειας που θα ήθελα να ερευνήσω με την βοήθειά σου.

ψιτ τζινι...ειπα του deva πως απειλειται η τεχνη μου...;))
--*δεν σε σκιαζομαι!*--:Ντενυ Μαρκορα--
ο καφες δεκτος,,συμποσιον επισης-χωρις δημοσιες λεπτομερειες των συζητησεων παραυτα.. οκ;
--ο Γ. ποιος; Ποιος ειναι αυτος που κρινει πως υπαρχει μια δοση αληθειας στην πρωτογενη μου ιδεουλα; τι ξερει; μηπως να τον γνωρισω κι αφεντια μου; ...επειδη δυο δοσεις αληθειας κανουν την αντικειμενικοτητα...my friend..
cu round
Με η χωρις το λυχναρι --με η χωρις τον deva
με τον Γ. ομως σιγουρα..οκ;---Θα ειμαι με την κλικα μου..ινκογκνιτο:ΡΡΡ---

quote:
Έχω βάσιμες & ισχυρές ενδείξεις πως η ΑΤΜΑ θέτει με τούτο το μήνυμά της αλλά και με την εικόνα που παραθέτει, τον θεμέλιο λίθο για την συμμετοχή της στην ομάδα των υποψιασμένων αναγνωστών του ημερολογίου που ήδη άρχισαν να ψιλλιάζονται το Ακατανόητο. Παρά τούτο, την επόμενη φορά που θα θελήσει να επέμβει στην χρονική ροή του ημερολογίου μου, ας θυμηθεί την κουβέντα της στο καφενείο.

βασιμες χμ...--οκ
εξαλλουν εγραψα--αν θυμαμαι καλα --επειδητωραquoteδενδυναμαινακανω-- στην αρχη του ποστ και αυτος ητο και ο λογος εμφανισεως // ως quest star της σελιδος:"ας ερθω ως εικονιτσα σε ημερολογιο επειδη ο κτητωρ δεν διαβαζει σχολια στο ημερολογιο του παρα μονο τα δικα του--ουε! με διεψευσε γμτ--αλλα εικονιτσες βλεπει --δεν βλεπει;...χμ"
:))

saytat nasti pari dharmah
Ατμουλα Ραιχ


1.Σημ:Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, είναι σίγουρα ανεξέλεγκτος. Δεν μπορεί να του επιβληθεί κανείς.Μπορείς να επιβληθείς σε έναν Ηράκλειτο,σε έναν Ιησού, σε έναν Βούδα ? Όχι, είναι απρόβλεπτοι, όμορφοι, σκληροί εκεί που πρέπει και όταν πρέπει, γλυκύτατοι και πράοι εμπρός σου, ηφαίστεια κοντά σου, καταστροφείς και δημιουργοί, δεν μπορεί κανείς να τους επιβληθεί, να τους δαμάσει, να τους δοκιμάσει, δεν υποκύπτουν, δεν υπακούν σε προστάγματα. Όπως ακριβώς η φύση. Κι όμως είναι τόσο απλοί ! Ένας άνθρωπος που γνωρίζει τον εαυτό του, είναι φυσικός αλλά επικίνδυνος για την κοινωνία σας. Δεν προσαρμόζεται.
ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ...ορρ: Αyam Αtma Βrahman --σωστα φιλοσοφε;
(σημασια δεν εχει ποιος το ειπε-σημασια εχει πως ισχυει.ως μια επικινδυνη αληθεια)

2.Σημ:..για το "υποψιασμενη"η "εικονα της υπογραφης μου" //...που δεν ειναι μια "απλη εικονα" ,ουτε ενας "πινακας ζωγραφικης του 1900V"//,αλλα ενα αριστουργημα απο τον πλανητη της μουσικης ...ανοικει σε εξωφυλλο των αγαπημενων Eloy και εχει τον τιτλο:Destination*...--*σε κατι που σιγουρα...εχω πληρη επιγνωση.. ---

τα δεοντα
και επαναληψη της ..εικονας ..Αυτης..

Αyam Αtma Βrahman


cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 16/07/2005 02:47:02

quote:
Παρά τούτο, την επόμενη φορά που θα θελήσει να επέμβει στην χρονική ροή του ημερολογίου μου, ας θυμηθεί την κουβέντα της στο καφενείο

τη θυμαται...--δεν ξεχνα ευκολα τα λογια της--
ελα ομως που ο Οσσο ειχε πει καποια στιγμη :Αν κατι γινει μια φορα...ισως να μην ξανασυμβει...αν ομως γινει και δευτερη...τοτε σιγουρα θα τριτωσει...
εχω αλλη μια ως μελλοντικο ενδεχομενο και την δημιουργησα με την χρηση του ονοματος μου σε πανω απο δυο...ποστ..ουχι δικα μου..:))
τα δεοντα again..
saytat nasti pari dharmah
=καμμιαθρησκειαανωτερητηςαληθειας...

Edited by - ΑΤΜΑ on 16/07/2005 02:53:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 09:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Κυριακή, 17 του Ιούλη 2005, θεσσαλονίκη

Φρου φρου κι αρώματα, από ανθρώπους που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους, τι να πεις. "Και συ γλυκιά καταφερτζού / χάθηκες μες στα φο μπιζού", που λέει κι ο Μανώλης. Αναρωτιέμαι όμως, τι είναι περισσότερο ορίτζιναλ ? Ένα μπουκαλάκι αρωματικής νιρβάνας ή ένα σετ στρατιωτικής καραβάνας ? Μάλλον το δεύτερο.

Άλλο είναι η νιρβάνα / κι άλλο είν' η καραβάνα, ψωνάρες μου, καθ' ότι το πέρφιουμ της νιρβάνας ευκόλως μπορεί να εξατμηστεί έτσι και πέσει δηλ. εντός των προγονικών και σπηλαιοφοβικών αναθυμιάσεων που αναδύονται από το στρατιωτικό τενεκεδένιο σετ καραβάνας της ελληνικής υπαίθρου. Έτοιμο για κάμπιγκ δηλ. με κόβω...

Ο μάγκας ζει στην πέμπτη εποχή,
εσάς οι τέσσερις σας φτάνουν,
μωρέ, δεν πάει να 'ναι κατοχή,
αυτός δεν χάνει το ΠΡΟ-ΠΟ για ένα χι.

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 12:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Μεσημέρι...

Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις πως ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει στο ερώτημα "Τι είναι βούληση ?", είναι ένας ηρωϊνομανής την ώρα που ντελιριάζεται υπό την έκρηξη της λευκής πυρηνικής του σκόνης...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 15:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις πως ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει στο ερώτημα "Τι είναι βούληση ?", είναι ένας ηρωϊνομανής την ώρα που ντελιριάζεται υπό την έκρηξη της λευκής πυρηνικής του σκόνης...
.....................................................................
Deva συγνωμη που μπαινω ετσι στο ημερολογιο σου αλλα δεν γινεται να σταματησω το δικο μου <<τζινι>>. Αν αυτο που εγραψες παραπανω το εννοεις οπως φαινεται, ειναι το ακριβως αντιθετο απο την ''βουληση''.
Αν εχεις δει κανενα ηρωινομανη απο κοντα, που μαλλον θα εχεις δει,θα ξερεις οτι μια τετοια αναφορα και κυριως απο καποιον σαν και σενα θα μπορουσε να ειναι καταστροφη.
Ισως να εννοεις κατι αλλο η να απευθυνεσαι σε καποιον συγκεκριμενα αλλα αν το δεις μεμονομενα ειναι ...
Προσφατα διαβαζα σε ενα χαζο περιοδικο του χωρου ενα αρθρο που εκθιαζε αυτον που ανακαλυψε το lsd και τι χρησιμο που ειναι στη διευρυνση της συνηδεισεως και αλλες τετοιες μ......
Μονο ΒΟΥΛΗΣΗ και διευρυνση δεν εχεις κατω απο την επηρρεια ναρκωτικων.
Ξανα συγνωμη για την σφηνα αλλα ΜΑΚΡΙΑ απο καθε τετοια ουσια και ας εδωσα καποτε χρηματα σε καποιον που παρακαλαγε για την δοση του ,οτι πιο αξιολυπητο εχω δει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 16:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:

Μεσημέρι...

Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις πως ο πλέον αρμόδιος να απαντήσει στο ερώτημα "Τι είναι βούληση ?", είναι ένας ηρωϊνομανής την ώρα που ντελιριάζεται υπό την έκρηξη της λευκής πυρηνικής του σκόνης...


Ή, ένα παλικάρι που στέκεται στο κύκλο της Ιθάκης, φωνάζοντας με όλο του το "είναι" : ΚΑΙ Ο ΤΑΔΕ ΕΙΝ' ΕΝΤΑΞΕΙ!!!

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 17/07/2005 16:24:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 16:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ενταξει ,το ξερω οτι βρηκα <<το δασκαλο μου>>.Μαλλον επιασα τις ακρες ως συνηθως. Το ιδιο λες αλλα προτιμω το δευτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 16:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Ενταξει ,το ξερω οτι βρηκα <<το δασκαλο μου>>.

Υπερβολές! Τίποτε δεν βρήκες...

Το μόνο ίσως που μπορεί να χαρακτηρισθεί ως "εύρημα", είναι ετούτες οι απαντήσεις που δεν έχουν και πολύ σχέση με το ημερολόγιο, καθώς και ο αύξων αριθμός του μηνύματος αυτού...

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 17/07/2005 16:48:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 17:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ασε με στη φαντασιωση μου ,συνειδητη ειναι.Ο αυξων αριθμος των μηνυματων δεν μου λεει κατι.Γραφω οποτε θελω να εκφραστω η να επικοινωνησω με καποιους με ολες τις παραμετρους που εχει αυτος ο τροπος.Παω να φτιαξω τις μπουκλες μου με αφρο.. για να σταματησω να εισβαλλω στο ημερολογιο και φοβαμαι μηνσης.
Παντως ισχυει αυτο που ειπα και ας ειναι υπερβοληΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2005, 17:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Γραφω οποτε θελω να εκφραστω η να επικοινωνησω με καποιους με ολες τις παραμετρους που εχει αυτος ο τροπος

Μπίγκο ! Βρήκαμε την βούληση ! Εντάξει, συνέχιζε να κάνεις αυτό που θες και το ημερολόγιο ας συνεχίσει την πορεία του στον χρόνο...

Τα δέοντα,
Deva Parinito

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2005, 20:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Πέμπτη, 21 του Ιούλη 2005, Θεσσαλονίκη.

Θα φταίει η επήρεια / γι’ αυτήν σου την παλίρροια. Μου το υπενθύμισε χθες μια φίλη σε ένα νυχτερινό τηλεφωνικό χαρακίρι. Τι να πω ? Την ευχαριστώ.

Θυμάμαι τώρα τους στίχους της Πηγής :

«Σε τυραννάει η Πανσέληνος, σε παίρνει μακριά,
και τρομαγμένος σέρνεσαι μόλις ο ήλιος δύσει,
του χθες ανοίγουν οι πληγές, γυρεύουνε πιοτά,
κάθε που η νύχτα έρχεται στα μαύρα να σε ντύσει...»

Έγινε, τα λέμε...

Edited by - Deva_Parinito on 21/07/2005 20:39:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 18:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Παρασκευή, 22 του Ιούλη 2005, Θεσσαλονίκη.

Με ανέλπιστη ευχαρίστηση δηλώνω πως κρατώ στα χέρια μου τον Μανδραγόρα ! Ενεφανίσθη με την σημερινή άμπωτη.

Καθώς ελαττωνόταν η στάθμη των πλημμυρισμένων μου ψυχολογικών φρεατίων από την προχθεσινή μου επιληπτική κρίση*, ο Μανδραγόρας ήρθε από μόνος του στα χέρια μου, ξεπλυμένος, στεγνωμένος και φρέσκος, έτοιμος με τις πεντακάθαρες ρίζες του να μπολιάσει τον κορμό της αέναης αναξιότητάς μου. Αμήν.

Κέρνα τον παραμυθά, απ’ του βαρελιού την βρύση,
να μεθύσει, μια παλιά ιστορία ν’ αρχινήσει.

Μια φορά πολύ παλιά, πάνω στη γη, στο χώμα,
σπόρος έπεσε μικρός και δεν φύτρωσε ακόμα.

Ψάχνουν άδικα να βρουν του σπόρου το βοτάνι,
του έρωτα την πίκρα λένε, θα μπορούσε να γλυκάνει.

Μόνο εγώ το βρήκα αυτό, το μαγικό βοτάνι,
που φυτρώνει, δεν σας λέω, αμάν ! γιατί δεν κάνει.

*Βλ. Σεληνιασμός ή Πανσεληνιασμός.

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2005, 19:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Φταίει η άτακτη Πανσέληνος. Πάλι θα γράψω θ΄ανάψω θα κάψω θα στάξω, με μικρές ή απέραντες- παράξενες-παράφορες ρήμες, ή μνήμες τάχα...

Αντιφεγγίσματα
άγρια στίγματα
φιλί τρεμοστάλαχτο
κορμί ανθοστάλαχτο
τρελλό παραλήρημα
ανάσα και στήριγμα.

Τον θέλω.

Στην Αλχημεία του Λόγου
Στη Θεωρία του Πόθου
Στη λευτεριά τ΄ουρανού του
στην ντομπροσύνη του νου του.


Αγάπη, πράξη, θάνατος
σημάδια, δισταγμοί,
ειρμός άχρωμης νύχτας
λεπταίσθητη απογύμνωση
πόθος ανεπιφύλακτος
το φως θα εκραγεί
στο τσάκισμα της ήττας...

Το σπίθισμα αμείλικτο
της τρέλλας μακελειό
λουλούδι μαραμένο
βραχνός ψυχής κυματισμός.
Το αύριο ασύλληπτο
τα πάντα διαπερνώ
οσφραίνομαι πεθαίνω
απόρθητος χρησμός.

Σπιθίζει η ματιά σου
στην όχθη του πλανήτη μου
μιά λάμψη καταιγίδας
με εξορίζεις στον Βορρά
Θεέ των αστραπών!
Αρχάγγελε κι αλήτη μου!
Το άρμα της ελπίδας
πήρε μιά ξέφρενη φορά
στη δίψα ολολυγμών...

Στην αντανάκλαση του κόσμου
συλλογισμένος
μακραίνεις την αγρύπνια σου
θρυμματισμένη αύρα φως μου
είσαι θλιμμένος
ριζώνω στη συνήθεια σου...

Ανυπέρβλητος!
Ατελείωτος -έρχεσαι-
Ακαθόριστος.
Απολυτρώνοντας αισθήσεις.
Αναστατώνοντας αρνήσεις.
Αστροφώτιστες διηγήσεις.
Ανυπόταχτος.
Αδιάφθορος.
Αδιάφορος σέρνεσαι.
Αποκαλύπτοντας δυό ρήσεις.
Σε αγκαλιάσματα της φύσης.

Να κατασταλαχτείς
στο πέταγμα της σκέψης
πεθαίνω όσα κι αν πεις.
Μιά νύχτα ευφορότατη
μιά λάμψη ηρεμότατη
Μήν αναρωτηθείς
απλά να με χορέψεις
στο χάδι της σιωπής.

Ευθύνεαι η πανσέληνος που λέει σ΄όσα κλαίει, τι φταίει τι δεν φταίει τι καίει κι αιμοραγεί. Αυτή. Μονάχα αυτή.
Μα κι αύριο στου ήλιου τη μορφή, κάτι ανάλογο θα γράψω.
Ευθύνεται κι ο ήλιος;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2005, 02:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:
Αλχημεία του Λόγου

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΣΕ ΧΡΥΣΑΦΙ.
Ο ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ...Η ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΞΗ...Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΘΟΥ.

ΤΟ "ΝΟΗΜΑ" ΣΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ...ΧΡΥΣΑΦΙ...ΑΙΩΝΙΟ/ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ ΚΑΙ ΑΙΩΝΙΟ...ΣΑΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ.
ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΦΘΟΝΟ...ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟ.

quote:
τρελλό παραλήρημα

ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΚΑΙ ΔΕΟΣ.

quote:
Στη λευτεριά τ΄ουρανού

ΟΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΙ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ.

Σε ευχαριστώ που με έβαλες σε σκέψεις.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy