ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Dr. Άρης Πουλιανός και Αρχάνθρωπος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2005, 13:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ skeptic,

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχασες και πολλά για την ουσία του θέματος, δηλαδή για τη χρονολόγηση του κρανίου των Πετραλώνων, αν και, εδώ που τα λέμε, αν κάποιος έχει αδιάσειστα στοιχεία για κάτι, γιατί να μην τα πει; Αναφέρομαι όπως καταλαβαίνεις στη στάση του υιού Πουλιανού, του οποίου η επιχειρηματολογία αναλώθηκε στο να μας αποδείξει την αξία των πτυχίων του και να κατηγορήσει όλους τους πολέμιους της θεωρίας του. Ο πατέρας Πουλιανός εμφανίστηκε μόνο σ' ένα μικρής διάρκειας βίντεο όπου δεν είπε και τίποτα ουσιαστικό.

Θα δώσω ένα παράδειγμα πάνω σ' αυτό που λέω, ότι δεν στήριξαν τη θεωρία τους. Από την έρευνα που κάναμε όλοι στο topic μας, είδαμε ότι η χρονολήγηση του κρανίου στα 700000 χρόνια από τον Πουλιανό στηρίζεται στη μέθοδο της "στροφορμής ηλεκτρονίων" σε αντίθεση με τα αποτελέσματα της μεθόδου "αμινοξέων". Ε λοιπόν αυτή η μέθοδος, που αποτελεί κι ένα από τα κύρια επιχειρήματα του Πουλιανού, ΔΕΝ αναφέρθηκε από τον ίδιο ΚΑΘΟΛΟΥ! Αυτό δεν είναι το λιγότερο περίεργο; Κάποιοι του λέγανε ότι παρουσίαζε οστά ζώων ως ανθρώπινα κι αυτός αρκέστηκε στο να να πει : "Είστε ψεύτες!"

Θα ξαναπώ ότι είναι πολλά τα περίεργα στην όλη υπόθεση...Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μου γιατί, όπως σας είπα και πιο πριν, έχω ανακαλύψει και κάποια άλλα "περίεργα" στο όλο ζήτημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 11:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έχω ανακαλύψει και κάποια άλλα "περίεργα" στο όλο ζήτημα.

δηλαδή, δηλαδή ???


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2005, 12:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ skeptic και υπόλοιποι συνομιλητές σας χαιρετώ.

Όπως είπα στο προηγούμενό μου post, δεν θεωρώ ότι αυτήν ακριβώς την περίοδο έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να διερευνήσω το θέμα όπως θα ήθελα και όπως του αρμόζει. Γνωρίζω λοιπόν ότι τα όσα θα αναφέρω πιο κάτω ίσως στερούνται της απαιτούμενης τεκμηρίωσης, την οποία όλοι χρειαζόμαστε προκειμένου να πειστούμε για κάτι. Ό,τι θα πω αντλείται από την προσωπική μου εμπειρία και από λεγόμενα προσφιλών μου προσώπων. Στα περισσότερα από 2,5 χρόνια παρουσίας μου σ' αυτό το forum--κάποιοι φίλοι ίσως το γνωρίζουν--δεν συνηθίζω να παρουσιάζω απόψεις του είδους "κάποιος μου είπε", "κάπου το είδα γραμμένο" χωρίς να φέρνω και τις ανάλογες αποδείξεις. Το κάνω τώρα μετά λόγου γνώσεως και ελπίζοντας στην κατανόησή σας και στην αναγνώριση από μέρους σας των καλών μου προθέσεων.

Μια σημαντική πληροφορία για το θέμα λοιπόν μου έδωσε ο ίδιος ο πατέρας μου, ο οποίος γεννήθηκε και μεγάλωσε στην περιοχή του σπηλαίου των Πετραλώνων. Όταν ήταν νεαρός ακόμη φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και επισκεπτόταν το χωριό του, είχε συνδεθεί φιλικά με έναν από τους βοηθούς του Πουλιανού, από αυτούς που βρίσκονταν στην περιοχή για τις έρευνες. Ο βοηθός αυτός επειδή, όπως ο ίδιος είπε, εκτιμούσε τον πατέρα μου, του έδωσε κάποτε ένα αντικείμενο. Το αντικείμενο αυτό, το οποίο το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια και βρισκόταν στο "πατρικό" σπίτι του πατέρα μου--ελπίζω να βρίσκεται ακόμη--δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια υποστρόγγυλη πέτρα σκούρου κόκκινου χρώματος, διαμέτρου περίπου 6-7 εκατοστών και με τη μια της πλευρά λαξευμένη ώστε να είναι κοφτερή και η οποία, όπως ο βοηθός υποστήριζε, ήταν ένα από τα εργαλεία του αρχανθρώπου!!!

Ο πατέρας μου, απ' ότι κατάλαβα, δεν έδωσε και μεγάλη σημασία στο όλο θέμα τότε, δέχτηκε φυσικά το "δώρο" του βοηθού και τοποθέτησε το αντικείμενο σε κάποιο συρτάρι στο σπίτι του στο χωριό. Κατά την άποψή του--και κατά τη δική μου, μπορώ να πω--, αυτή και μόνο η κίνηση έθιγε την αξιοπιστία των ερευνών Πουλιανού. Γιατί, όπως τελικά διαπίστωσε, το συγκεκριμένο "δώρο" δεν έγινε μόνο στον πατέρα μου, αλλά, όπως μου είπε, οι άνθρωποι αυτοί μοίρασαν πολλά τέτοια αντικείμενα στον κόσμο! Η λέξη που χρησιμοποίησε ο πατέρας μου ήταν "πλιάτσικο"! Και φυσικά, καταλαβαίνετε την έκπληξή μου όταν είδα στην τηλεόραση τον ίδιο τον υιό Πουλιανό να καταγγέλλει ως "πλιατσικολόγους" τα μέλη της υπόλοιπης επιστημονικής κοινότητας!

Στην παραπάνω λοιπόν περίπτωση δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν : Είτε το αντικείμενο ήταν όντως αυθεντικό "παλαιοεργαλείο", οπότε και μόνον η σκέψη κάτι τέτοιο να μοιράζεται ελεύθερα στον κόσμο είναι εγκληματική, είτε δεν ήταν αυθεντικό, οπότε και μιλάμε για μια πρώτου μεγέθους απάτη. Διαλέγετε και παίρνετε!

Γνωρίζω εκ των προτέρων ότι κάποιοι ίσως θα αμφισβητήσουν τα λεγόμενά μου και με το δίκιο τους. Εγώ από την πλευρά μου έχω μόνο να δηλώσω ότι θα προσπαθήσω να βρω το συγκεκριμένο αντικείμενο, αν και κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο αυτή τη στιγμή, και επίσης να πω ότι το μόνο που μ' ενδιαφέρει είναι η αλήθεια και όχι η δημιουργία εντυπώσεων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2005, 18:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η ιστορία σου και παράλληλα καταγγελία σου αγαπητέ durden_alie.
Με προβλημάτισε αρκετά, είναι να αναρωτιέται κανείς που καταλλήγουν τελικά τα αρχαιολογικά και παλαιοντολογικά ευρύματα πολλές φορές κρίσιμης σημασίας για την ιστορία της ανθρωπότητας.
Έγω έχω να καταθέσω μια παράλληλη ιστορία αλλά αυτή τη φορά με πλιάτσικο αρχαίων νομισμάτων. Σαφώς μικρότερης σημασίας αλλά δείχνει και αυτό κάποια σημαντικά πράγματα σε σχέση με την συμπεριφορά ορισμένων αφιλότιμων ανθρώπων...
Μήπως θα μπορούσες αυτό το αντικείμενο εφόσον το βρείς να μας το φωτογραφήσεις και να το δημοσιεύσεις στο forum μήπως και κάποιος ειδικός μπορέσει και το αξιολογήσει καλύτερα;


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 02:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ skeptic,

Θα ήθελα να γνωρίζεις και εσύ, όπως και οι υπόλοιποι συνομιλητές μας, ότι πριν κάνω τη συγκεκριμένη αναφορά προβληματίστηκα πάρα πολύ για το πως θα γινόταν αυτή αποδεκτή από όλους σας, όπως και για το αν θα έπρεπε αυτή να γίνει χωρίς να έχω στα χέρια μου αυτή τη στιγμή τις αποδείξεις που χρειάζονται. Γι' αυτό λοιπόν και την αφήνω προς το παρόν στην κρίση του καθενός από εσάς.

Όταν έλεγα, φίλε skeptic, στο προηγούμενό μου post ότι θα προσπαθήσω να βρω το συγκεκριμένο αντικείμενο εννοούσα ακριβώς αυτό που μου προτείνεις κι εσύ, να το φωτογραφίσω και να το εκθέσω στα μάτια όλου του φόρουμ. Δυστυχώς, οι συγκυρίες στη ζωή μου είναι τέτοιες αυτήν την περίοδο που καθιστούν κάτι τέτοιο δύσκολο, μια και σε 3 ημέρες μετακομίζω για ένα διάστημα στο Λονδίνο, αλλά έχεις το λόγο μου ότι θα κάνω ό,τι περνάει απ' το χέρι μου για να το κάνω!

Πάντως, θα ήθελα να ξανατονίσω ότι ούτε εντυπώσεις προσπαθώ να δημιουργήσω ούτε και κάποιο συμφέρον έχω από την όλη ιστορία--άλλωστε, σε προηγούμενα post μου, όπως είδατε, θέλησα να ερευνήσω κι εγώ μαζί με όλους σας τους ισχυρισμούς Πουλιανού, λαμβάνοντάς τους πάντα στα σοβαρά--απλά το συγκεκριμένο γεγονός μου προξένησε μεγάλη και, μπορώ να πω, αρνητική εντύπωση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2005, 22:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως προσωπικά δέχομαι τους σημαντικούς προβληματισμούς σου και αναμένω τα όποια επιπλέον στοιχεία σου...

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 23:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα θέλω να προσθέσω μόνο το εξής: Ένα κατεστημένο είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει. Σε όποιονδήποτε τομέα έχει δημιουργηθεί.

Η ιστορία μας το έχει δείξει πολλές φορές. Όταν κάποιος παλιά είπε ότι η γή γυρίζει, το κατεστημένο τον έριξε στη φωτιά.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cosmos2001
Μέλος 2ης Βαθμίδας


188 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 21:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmos2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα θέλω να προσθέσω μόνο το εξής: Ένα κατεστημένο είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει. Σε όποιονδήποτε τομέα έχει δημιουργηθεί.

Η ιστορία μας το έχει δείξει πολλές φορές. Όταν κάποιος παλιά είπε ότι η γή γυρίζει, το κατεστημένο τον έριξε στη φωτιά.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!


Αχ αυτό το κατεστημένο!

Τελικά στην ελλάδα έχουμε μάθει να μιλάμε χωρίς ουσία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 02:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε μάθει να μιλάμε χωρίς ουσία γιατί είμαστε όλοι "βολεψάκηδες". Δεν χαλάμε την "ζαχαρένια" μας για να ψάξουμε κάτι καινούριο αλλά μένουμε με το παλιό γιατί το μάθαμε και το ξέρουμε. Γι'αυτό άλλωστε δεν προκόψαμε σαν κράτος. Μην μου πείτε ότι φταίνε τα 400 χρόνια σκλαβιάς γιαυτό.

Ο Πουλιανός καλώς ή κακώς έκανε μία ανακάλυψη. Δεν θα έπρεπε να γίνει κάτι παραπάνω από όσα έχουν γίνει μέχρι τώρα; Μήπως οι καθηγητές που διδάσκουν στα πανεπιστήμιά μας έχουν ανακαλύψει περισσότερα από τον Πουλιανό; Δεν θα έπρεπε έστω να γίνει μία καλύτερη έρευνα και μελέτη όσων απολιθομάτων έχουν βρεθεί για να στηρίξουν ή να καταρίψουν αυτή την άποψη του Πουλιανού;

Δεν σπουδάζω ανθρωπολογία ούτε κάτι σχετικό, συγχωρήστε με που δεν ξέρω τι θα έπρεπε να γίνει. Έχω όμως την αίσθηση ότι ποτέ στην Ελλάδα δεν γίνεται ότι χρειάζεται!!!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!

Edited by - orfeas7 on 15/10/2005 02:29:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 11:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον orfea, τα ευρήματα και οι ανακαλύψεις του Πουλιανού δεν έχουν τύχει της προσοχής και της ενδελεχής έρευνας που τους αξίζουν...


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cosmos2001
Μέλος 2ης Βαθμίδας


188 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 12:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmos2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να ανακεφαλαιώσω τα ακόλουθα:

α) υπάρχει η ανακάλυψη του "αρχάνθρωπου" στο σπήλαιο των Πετραλώνων. Η χρονολόγησή του ευρήματος δεν έχει δώσει οριστικά αποτελέσματα, φυσιογνωμικά το εύρημα δεν δείχνει για homo sapiens. Ακόμα και αν η χρονολόγηση του Πουλιανού αποδειχτεί σωστή, το συγκεκριμένο εύρημα δεν ανατρέπει σχεδόν τίποτα στα όσα γνωρίζουμε για την φυλλογέννεση του ανθρώπινου είδους. (Οι πλέον πρόσφατες θεωρίες για την φυλλογέννεση και τον τόπο εμφάνισης, εμπεριέχουν αρκετά μεγάλη ελαστικότητα).

β) υπάρχει η ανακάλυψη του homo erectus (;) στην Τρίγλια (ενός οστού κνήμης για την ακρίβεια), ο οποίος χρονολογήθηκε από τον Πουλιανό στα 11 εκ. χρόνια. Εάν αυτή η χρονολόγηση ήταν σωστή τότε ναι, θα είχαμε ανατροπές. Πριν 11 εκ. χρόνια δεν υπήρχαν καλά-καλά ούτε οι μεγάλοι πίθηκοι.

Διαβάζοντας όσα γράφτηκαν στο forum, αποφάσισα να αναζητήσω εάν υπάρχει κάποια δημοσίευση σχετικά με την ανακάλυψη και την χρονολόγηση, σε επιστημονικό περιοδικό σχετικά με το β). Δεν βρήκα κάτι, και έτσι απευθύνθηκα στην Αρχαιολογική Ελληνική Εταιρία (ΑΕΕ) την οποία ίδρυσε ο Πουλιανός. Εκεί με πληροφόρησαν ότι η μοναδική σχετική δημοσίευση έχει γίνει στην επιστημονική επιθεώρηση "Ανθρωπος". Δυστυχώς για την ΑΕΕ, η επιθεώρηση αυτή εκδιδόταν από την ίδια την ΑΕΕ. Δηλαδή, η μοναδική δημοσίευση των συνταρακτικών ανακαλύψεων του Πουλιανού, έγινε στο έντυπο του Πουλιανού.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

ΒΚ


Υστερόγραφο:
Η (ψευδο)θεωρία της Μαύρης Αθηνάς που επέμενε να αναφέρει κάποιο μέλος του forum ΔΕΝ σχετίζεται με το θέμα της εξέλιξης του ανθρώπινου είδους. Έχει να κάνει με την πολιτιστική εξέλιξη των ανθρώπων. Αν αύριο ανακαλύπταμε ότι ο Ηomo Sapiens πρωτοεμφανίστηκε στην Ισλανδία, η (ψευδο)θεωρία της Μαύρης Αθηνάς θα παρέμενε ανεπηρέαστη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kryptia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 06:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kryptia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα

κύριε cosmos 2001, μήπως θα ήταν ευκολο να μου απαντήσεις σε μια ερώτηση? λές σε ένα κειμενο σου πιο πάνω οτι κάποιοι θέλουν να μας παρουσιασουν τους Έλληνες σαν αυτόχθονες...
και εγώ ρωτάω, οι αρχαίοι Έλληνες που αυτοχαρακτηριζόντουσαν ως αυτόχθονες ηταν ηλιθιοι ή ανίδεοι? Ο Άρης Πουλιανός απολά,βανε πλήρους αναγνώρισης και εμπιστοσύνης απο τους περίσσοτερους συναδέλφους του παγκοσμίος την εποχή που έκανε τις μελέτες για τους Σαρακατσάνους και τους βάσκους, αλλα εσύ θέλεις να μας πεις τώρα οτι ειναι και αυτός άσχετος και οτι πιστευεις στην γελοία και ξεπερασμένη πλεον θεωρειούλα περι ινδοευρωπαίων?
ετσι για να ξέρουμε και τι λέμε, μαθε οτι η θεωρεία για αυτή την ανύπαρκτη φυλή με την ανύπαρκτη γλώσσα, τα ανύπαρκτα ευρήματα και την ανύπαρκτη κοιτίδα, ειναι η ίδια ακριβώς με την θεωρεία περί αρείας φυλής.το όνομα διαφέρει γιατι κπαποιοι ντρεπόντουσαν να το χρησιμοποιούν μετα το τέλος του δευτέρου παγκοσμίου...και πάμε παρακάτω, αφού λοιπόν οι ίδιοι γελοίοι που έφτιαξαν αυτή τη θεωρεία, την κατάργησαν κιόλας προ 15ετίας, τώρα μας πασάρουν ενα νέο φρούτο. την καταγωγή της ανθρωπότητος απο την αφρική...στην νέα αυτή θεωρεία τα κενά (βιολογικα, ανθρωπολογικά γεωλογικα και ιστορικα) είναι τόσο μεγάλα και πολλα που δεν αξίζει καν τον κόπο να τα παραθέσω γιατι θα ξημερώσουμε...δεν σας φαίνεται περίεργο που στο παρελθόν οι παγκόσμια επιστημονική κοινότητα ήταν πρόθημη να δεχτεί την μεσόγειο ως κοιτίδα της ανθρωπότητας, αλλα στο πρόσωπο άλλων μεσογειακών λαών, όπως χαλδαίων αιγυπτίων η ασσυρίων, αλλα σε καμία περίπτωση στο πρόσωπο των Ελλήνων που αυτή είναι και η αλήθεια? Η απάντηση είναι στον Όλυμπο και στον Ησίοδο και όχι στον αδαμ(αντιο), τον νώε η τον δαρβίνο...
και κατι τελευταίο, κάποτε οπαδοί της ινδοευρωπαικής θεωρείας στην Ελλάδα μου ελεγαν : "μα καλα, πιστευεις οτι ειμαστε αυτόχθονες?δηλαδη τι, φυτρώσαμε εδω?" εγω τώρα ρωτάω, μα καλα ρε διάνοιες, δηλαδή αν ήρθαμε απο τα ουράλια η τον καύκασο, εκεί φυτρώσαμε?....
κόψτε το παραμύθι.κανεις δεν το τρώει πλεονΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cosmos2001
Μέλος 2ης Βαθμίδας


188 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 10:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmos2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kryptia,

Πρώτα από όλα θα σε παρακαλέσω την επόμενη φορά που θα με ρωτήσεις κάτι να είσαι πιό ευγενική. Δε σου έχω δώσει κανένα θάρρος, από όσο ξέρω.

Δεύτερον, νομίζω ότι έχεις παρεξηγήσει το τι έχω πεί. Ξαναδιάβασε τα προηγούμενα postings μου, λαμβάνωντας υπόψη τις παρακάτω διευκρινίσεις:

α) Το τί πιστεύω δεν έχει σημασία και δεν αφορά τη συζήτηση. Παραθέτω μόνο γεγονότα, και όπου μπάινει η υποκειμενική μου κρίση προσπαθώ να το διευκρινίζω. Συγνώμη αν δεν το έχω καταφέρει.

β) δεν λέω τίποτα καλό ή κακό για τον Πουλιανό. Αναφέρθηκα σε συγκεκριμένα γεγονότα.

Τρίτον, σε ότι αφορά το αυτόχθονο ή μη των ελλήνων, απλά θα ήθελα να αναφέρω ότι όλοι οι λαοί θεωρούν τους εαυτούς τους αυτόχθονες (η απευθείας απογόνους των θεών).

Τέταρτον, Θα σε συμβουλέψω να διαβάσεις μερικά βιβλία ανθρωπολογίας και μερικά ιστορίας, γιατί από αυτά που γράφεις καταλαβάινω ότι έχεις μπερδέψει πολλά άσχετα πράγματα μεταξύ τους.

Φιλικά
ΒΚ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diode
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 17:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους diode  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kryptia
πιστευω οτι θα ηταν καλο να εισαι ποιο ευγενικη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 13:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Άρης Πουλιανός απολά,βανε πλήρους αναγνώρισης και εμπιστοσύνης απο τους περίσσοτερους συναδέλφους του παγκοσμίος την εποχή που έκανε τις μελέτες για τους Σαρακατσάνους και τους βάσκους, αλλα εσύ θέλεις να μας πεις τώρα οτι ειναι και αυτός άσχετος και οτι πιστευεις στην γελοία και ξεπερασμένη πλεον θεωρειούλα περι ινδοευρωπαίων?
ετσι για να ξέρουμε και τι λέμε, μαθε οτι η θεωρεία για αυτή την ανύπαρκτη φυλή με την ανύπαρκτη γλώσσα, τα ανύπαρκτα ευρήματα και την ανύπαρκτη κοιτίδα, ειναι η ίδια ακριβώς με την θεωρεία περί αρείας φυλής.το όνομα διαφέρει γιατι κπαποιοι ντρεπόντουσαν να το χρησιμοποιούν μετα το τέλος του δευτέρου παγκοσμίου...και πάμε παρακάτω, αφού λοιπόν οι ίδιοι γελοίοι που έφτιαξαν αυτή τη θεωρεία, την κατάργησαν κιόλας προ 15ετίας, τώρα μας πασάρουν ενα νέο φρούτο. την καταγωγή της ανθρωπότητος απο την αφρική...στην νέα αυτή θεωρεία τα κενά (βιολογικα, ανθρωπολογικά γεωλογικα και ιστορικα) είναι τόσο μεγάλα και πολλα που δεν αξίζει καν τον κόπο να τα παραθέσω γιατι θα ξημερώσουμε...δεν σας φαίνεται περίεργο που στο παρελθόν οι παγκόσμια επιστημονική κοινότητα ήταν πρόθημη να δεχτεί την μεσόγειο ως κοιτίδα της ανθρωπότητας, αλλα στο πρόσωπο άλλων μεσογειακών λαών, όπως χαλδαίων αιγυπτίων η ασσυρίων, αλλα σε καμία περίπτωση στο πρόσωπο των Ελλήνων που αυτή είναι και η αλήθεια? Η απάντηση είναι στον Όλυμπο και στον Ησίοδο και όχι στον αδαμ(αντιο), τον νώε η τον δαρβίνο...
και κατι τελευταίο, κάποτε οπαδοί της ινδοευρωπαικής θεωρείας στην Ελλάδα μου ελεγαν : "μα καλα, πιστευεις οτι ειμαστε αυτόχθονες?δηλαδη τι, φυτρώσαμε εδω?" εγω τώρα ρωτάω, μα καλα ρε διάνοιες, δηλαδή αν ήρθαμε απο τα ουράλια η τον καύκασο, εκεί φυτρώσαμε?....
κόψτε το παραμύθι.κανεις δεν το τρώει πλεον


οπ να κι ενα ενδιαφέρον θέμα που αποτελει δυστυχώς ταμπού για μερικούς Ελληνες του σημερα. Εγω θα ήθελα να σε ρωτησω φιλη Kryptia, με ολο τον σεβασμο στις απόψεις σου, απο που συμπεραίνεις ότι μια αποδεδειγμενη γλωσσολογική θεωρία, όπως ειναι η ινδοευρωπαϊκή, η οποία διδάσκεται σε ολα τα πανεπιστήμια του κοσμου, ειναι παραμύθι??
Το να αμφισβητούμε εμεις σε ενα φορουμ μια ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ γλωσσολογική θεωρία, επιστημονικά τεκμηριωμένη νομιζω ειναι λιγο υπερβολικο. Για δες

http://www.classics.cam.ac.uk/faculty/staff-ling.html

http://www.utexas.edu/cola/depts/lrc/iedocctr/ie-ling/ie-ling.html

http://www.amazon.com/gp/product/0415138507/102-1318555-7091307?v=glance&n=283155

http://www.proz.com/topic/28279

http://www.ethnologue.com/show_family.asp?subid=90017

Οσο για ευρήματα, απο όσο γνωριζω υπάρχουν αφθονα εργαλεία/όπλα καθώς και λακοειδείς ταφές των νεκρών των ινδοευρωπαϊκών φυλών στην ευρύτερη περιοχή του Καυκάσου, η οποία θεωρειται η κοιτίδα της εξάπλωσης τους όταν αρχιζαν να υπερπολλαπλασιάζονται.

http://www.ship.edu/~cgboeree/indoeuropean.html

Εξάλλου ειναι υπερβολικό να ζητάμε μνημεια μεγαλοπρεπή, παρθενώνες και κολοσαία απο νομαδικούς, ημιβαρβαρικούς λαούς με περισσοτερο πολεμικά ενδιαφέροντα και συνεχείς μετακινήσεις. Υπάρχουν και λαοί γενικά που δεν ήταν της κουλτούρας τους το χτισιμο μεγαλεπιβολων μνημείων αλλά περισσοτερο μετακινούνταν και πολεμουσαν. Νομιζω οι Ούννοι ειναι τετοιο παράδειγμα μεταγενέστερο των ινδοευρωπαϊκών φυλών. Αυτούς γιατι τους δεχομαστε ως υπαρκτούς, επειδή μας το λένε οι Ρωμαίοι όταν ο Αττίλας έκανε ντου στη Ρώμη?

Επίσης θα πρέπει να ειμαστε επιφυλακτικοι με ελληνοκεντρικα εθνικιστικά περιοκά επιπέδου καφενειου όπως ο Δαυλός και το Ιχώρ,τα φαντασιόπληκτα περιοδικά-παρωδείες του Λιακόπουλου αλλά και με άτομα σας τον κύριο Γεωργαλά που έλεγε ότι η Ελληνική έχει 70.000.000 λέξεις και γελάει ο κοσμος με τις ασυναρτησιες του.
Ιδού
http://www.sarantakos.com/language/ekatom.htm

Και για να επιστρέψω στον τιτλο του τοπικ, ακόμα κι αν αποδειχθεί ότι ο Πουλιανός έχει δικιο, πως ανατρέπεται μια ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΓΛΩΣΣΟΛΟΓΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ και οχι ανθρωοπολογική που διδάσκεται σε ολα τα Πανεπιστήμια του κόσμου? Αλήθεια έχουμε κανένα νέο σχετικά με τα ευρήματα ή ακόμα σιωπή???? Ειμαι πάντως της άποψης ότι ο Πουλιανός υπερβάλλει. Και απ'οσο γνωρίζω οι έρευνες για προέλευση του ανθρώπου απο την Αφρική και η επικράτηση της συγκεκριμένης θεωρίας οφείλεται στο οτι η ανατολική Αφρική έχει κλιμα τροπικο ή υποτροπικο (δεν θυμαμαι,αν γνωριζει κανεις ας συμπληρώσει) πλουσιους βιοτοπους,βλάστηση και λιμνες και αυτό ειχε σαν αποτελεσμα την ευκολη προσβαση των ανθρώπων σε τροφη,νερο. Ευχαριστώ.

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 13:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από την παρέμβαση του αγαπητού Agnostic στο θέμα αυτό, θα 'θελα να καταθέσω έναν προβληματισμό μου πάνω σ' αυτά που είπε :

Έχω την εντύπωση ότι βάζουμε τους εαυτούς μας σ' ένα ψευτοδίλημμα όταν φέρνουμε αντιμέτωπες τις όποιες θεωρίες του Πουλιανού με τη θεωρία περί Ινδοευρωπαϊκής καταγωγής των Ελλήνων. Αν δεν κάνω λάθος, μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικές χρονικές περιόδους στις οποίες τοποθετούνται οι ανωτέρω "καταστάσεις"...

Ακόμη λοιπόν κι αν ο Πουλιανός έχει δίκιο, αυτό δεν αποκλείει τη μετανάστευση ινδοευρωπαϊκών φύλων στην περιοχή, πολύ μεταγενέστερα. Ούτως ή άλλως, το εύρημα του "αρχανθρώπου" υπάρχει, είτε αυτό είναι ηλικίας 700000 χρόνων (ισχυρισμός Πουλιανού) είτε λιγότερο (άλλοι "επίσημοι" ισχυρισμοί). Οπότε και αποδεδειγμένα υπήρχαν "κάτοικοι" στην περιοχή. Στην περίπτωση όμως της "ινδοευρωπαϊκής θεωρίας" έχουμε να κάνουμε με μετανάστευση φύλων πάρα πολύ αργότερα, ακόμη κι αν λάβουμε υπόψη μας τις πιο "συντηρητικές" εκτιμήσεις για την ηλικία του "αρχανθρώπου" των Πετραλώνων (120000 έτη πχ). Αν λοιπόν θέλει να "πολεμήσει" κάποιος την "ινδοευρωπαϊκή θεωρία", το να χρησιμοποιεί τους ισχυρισμούς Πουλιανού δεν οδηγεί πουθενά...Είναι απλά ένα "ανίσχυρο όπλο"!...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 21:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ και γενικά δεν πιστεύω ότι είναι σώφρων να ορίζουμε την αυτοχθονία των Έλληνων σύμφωνα με το εύρημα του «αρχανθρώπου» γιατί απλά εκείνη την εποχή δεν υπήρχε το ελληνικό έθνος ούτε βέβαια άλλα έθνη.
Ο «αρχάνθρωπος» δεν είχε βέβαια εθνική συνείδηση ούτε εκείνη την εποχή υπήρχαν έθνη και άνοικε απλά σε πρωτόγονες νομαδικές φυλές κυνηγών τροφοσυλλεκτών που τον περισσότερο καιρό ζούσαν μέσα σε σπήλαια για να προστατευτούν από το κρύο, τα άγρια θηρία κλπ.
Γενικά όσον αφορά το αυτόχθονο των Ελλήνων πιστεύω στη θεωρία ότι οι πρωτοελληνικές πελασγικές φυλές μετανάστευσαν βόρεια λόγω τοπικών κατακλυσμών (καταβύθιση αιγηίδος) και μετά από αρκετά χρόνια επέστρεψαν πάλι στις πατρογονικές εστίες.

ΥΓ:Ξέρει κανείς αν ο "αρχάνθρωπος" ήταν λευκός στο χρώμα και πως τεκμηριώνεται αυτό


Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος Κ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 21:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος Κ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω να κάνω δυο επισημάνσεις: Οποιος είδε την εκπομπη του Χαρδαβέλα με τον Πουλιανο jounior, θα παρατηρούσε οτι έπεφτε συνέχεια σε αντιφάσεις, και δευτερον μου έκανε εντυπωση κατι που είπε στην κάμερα ο "τρανος" ο Πουλιανός..Ειπε λοιπον οτι κόντα στο σπήλαιο των Πετραλώνων βρεθηκαν οστα ανθρώπων τα οποια χρονολογούνται 2 ή 3.000.000 χρόνια..Αρα λοιπον το θέμα ξεφευγει άγρια και ο ίδιος αυτοαναιρειται καθως υποστηρίζει πως το κρανιο που βρεθηκε στο σπήλαιο ανήκει στον πρώτο άνθρωπο!(700.000,αν είναι έτσι).
Δεν νομίζεται πως είναι πολλα τα χρονια?(700.000-3.000.000)..
Και εν 'τελει νομίζω πως είναι ανοήτο να συζητάμε για τον πρώτο άνθρωπο, γιατι δεν ξερουμε τι κρυβει αυτη η μεγαλη ιστορια της γης..
Μπορει αυριο να βρεθει κάπου στον κόσμο ένα άλλο κρανιο το οποιο να είναι αρχαιωτερο..Τότε τι θα πούμε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 21:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω να κάνω δυο επισημάνσεις: Οποιος είδε την εκπομπη του Χαρδαβέλα με τον Πουλιανο jounior, θα παρατηρούσε οτι έπεφτε συνέχεια σε αντιφάσεις, και δευτερον μου έκανε εντυπωση κατι που είπε στην κάμερα ο "τρανος" ο Πουλιανός..Ειπε λοιπον οτι κόντα στο σπήλαιο των Πετραλώνων βρεθηκαν οστα ανθρώπων τα οποια χρονολογούνται 2 ή 3.000.000 χρόνια..Αρα λοιπον το θέμα ξεφευγει άγρια και ο ίδιος αυτοαναιρειται καθως υποστηρίζει πως το κρανιο που βρεθηκε στο σπήλαιο ανήκει στον πρώτο άνθρωπο!(700.000,αν είναι έτσι).
Δεν νομίζεται πως είναι πολλα τα χρονια?(700.000-3.000.000)..
Και εν 'τελει νομίζω πως είναι ανοήτο να συζητάμε για τον πρώτο άνθρωπο, γιατι δεν ξερουμε τι κρυβει αυτη η μεγαλη ιστορια της γης..
Μπορει αυριο να βρεθει κάπου στον κόσμο ένα άλλο κρανιο το οποιο να είναι αρχαιωτερο..Τότε τι θα πούμε?

Επειδή την είχα δει τη συγκεκριμένη εκπομπή, θα έλεγα ότι ούτε καν σε αντιφάσεις μπορούμε να πούμε ότι έπεφτε ο υιός Πουλιανός, αφού αυτό που εγώ θυμάμαι είναι έναν άνθρωπο να μην παρουσιάζει κανένα επιχείρημα για να στηρίξει τις θέσεις του, αλλά αντιθέτως, να αγωνιά να αποδείξει την αξία των επιστημονικών του τίτλων! Δεν μπορώ να γνωρίζω αν αυτό οφειλόταν σε έλλειψη θέσεων ή απλά ο άνθρωπος είναι πολύ κακός ομιλητής! Πάντως ο αντίλογος στη συγκεκριμένη εκπομπή ήταν συντριπτικός!

Κι ένα ακόμη σχόλιο : Δε νομίζω ότι είναι ανόητο να μιλάμε γι' αυτά τα θέματα, θα το ονόμαζα δε αυτό το "κυνήγι" "επιστημονικά προκλητικό"...Φτάνει πάντα να γίνεται με ανοικτό πνεύμα και χωρίς προκαταλήψεις και χωρίς φυσικά να θέλουμε πάση θυσία να αποδείξουμε ότι ο "πρώτος άνθρωπος" ήταν "Έλληνας"...

Edited by - durden_alie on 24/01/2006 21:48:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 13:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ skeptic και υπόλοιποι συνομιλητές σας χαιρετώ.

Όπως είπα στο προηγούμενό μου post, δεν θεωρώ ότι αυτήν ακριβώς την περίοδο έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να διερευνήσω το θέμα όπως θα ήθελα και όπως του αρμόζει. Γνωρίζω λοιπόν ότι τα όσα θα αναφέρω πιο κάτω ίσως στερούνται της απαιτούμενης τεκμηρίωσης, την οποία όλοι χρειαζόμαστε προκειμένου να πειστούμε για κάτι. Ό,τι θα πω αντλείται από την προσωπική μου εμπειρία και από λεγόμενα προσφιλών μου προσώπων. Στα περισσότερα από 2,5 χρόνια παρουσίας μου σ' αυτό το forum--κάποιοι φίλοι ίσως το γνωρίζουν--δεν συνηθίζω να παρουσιάζω απόψεις του είδους "κάποιος μου είπε", "κάπου το είδα γραμμένο" χωρίς να φέρνω και τις ανάλογες αποδείξεις. Το κάνω τώρα μετά λόγου γνώσεως και ελπίζοντας στην κατανόησή σας και στην αναγνώριση από μέρους σας των καλών μου προθέσεων.

Μια σημαντική πληροφορία για το θέμα λοιπόν μου έδωσε ο ίδιος ο πατέρας μου, ο οποίος γεννήθηκε και μεγάλωσε στην περιοχή του σπηλαίου των Πετραλώνων. Όταν ήταν νεαρός ακόμη φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και επισκεπτόταν το χωριό του, είχε συνδεθεί φιλικά με έναν από τους βοηθούς του Πουλιανού, από αυτούς που βρίσκονταν στην περιοχή για τις έρευνες. Ο βοηθός αυτός επειδή, όπως ο ίδιος είπε, εκτιμούσε τον πατέρα μου, του έδωσε κάποτε ένα αντικείμενο. Το αντικείμενο αυτό, το οποίο το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια και βρισκόταν στο "πατρικό" σπίτι του πατέρα μου--ελπίζω να βρίσκεται ακόμη--δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια υποστρόγγυλη πέτρα σκούρου κόκκινου χρώματος, διαμέτρου περίπου 6-7 εκατοστών και με τη μια της πλευρά λαξευμένη ώστε να είναι κοφτερή και η οποία, όπως ο βοηθός υποστήριζε, ήταν ένα από τα εργαλεία του αρχανθρώπου!!!

Ο πατέρας μου, απ' ότι κατάλαβα, δεν έδωσε και μεγάλη σημασία στο όλο θέμα τότε, δέχτηκε φυσικά το "δώρο" του βοηθού και τοποθέτησε το αντικείμενο σε κάποιο συρτάρι στο σπίτι του στο χωριό. Κατά την άποψή του--και κατά τη δική μου, μπορώ να πω--, αυτή και μόνο η κίνηση έθιγε την αξιοπιστία των ερευνών Πουλιανού. Γιατί, όπως τελικά διαπίστωσε, το συγκεκριμένο "δώρο" δεν έγινε μόνο στον πατέρα μου, αλλά, όπως μου είπε, οι άνθρωποι αυτοί μοίρασαν πολλά τέτοια αντικείμενα στον κόσμο! Η λέξη που χρησιμοποίησε ο πατέρας μου ήταν "πλιάτσικο"! Και φυσικά, καταλαβαίνετε την έκπληξή μου όταν είδα στην τηλεόραση τον ίδιο τον υιό Πουλιανό να καταγγέλλει ως "πλιατσικολόγους" τα μέλη της υπόλοιπης επιστημονικής κοινότητας!

Στην παραπάνω λοιπόν περίπτωση δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν : Είτε το αντικείμενο ήταν όντως αυθεντικό "παλαιοεργαλείο", οπότε και μόνον η σκέψη κάτι τέτοιο να μοιράζεται ελεύθερα στον κόσμο είναι εγκληματική, είτε δεν ήταν αυθεντικό, οπότε και μιλάμε για μια πρώτου μεγέθους απάτη. Διαλέγετε και παίρνετε!

Γνωρίζω εκ των προτέρων ότι κάποιοι ίσως θα αμφισβητήσουν τα λεγόμενά μου και με το δίκιο τους. Εγώ από την πλευρά μου έχω μόνο να δηλώσω ότι θα προσπαθήσω να βρω το συγκεκριμένο αντικείμενο, αν και κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο αυτή τη στιγμή, και επίσης να πω ότι το μόνο που μ' ενδιαφέρει είναι η αλήθεια και όχι η δημιουργία εντυπώσεων.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2006, 13:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ skeptic και υπόλοιποι συνομιλητές σας χαιρετώ.

Όπως είπα στο προηγούμενό μου post, δεν θεωρώ ότι αυτήν ακριβώς την περίοδο έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να διερευνήσω το θέμα όπως θα ήθελα και όπως του αρμόζει. Γνωρίζω λοιπόν ότι τα όσα θα αναφέρω πιο κάτω ίσως στερούνται της απαιτούμενης τεκμηρίωσης, την οποία όλοι χρειαζόμαστε προκειμένου να πειστούμε για κάτι. Ό,τι θα πω αντλείται από την προσωπική μου εμπειρία και από λεγόμενα προσφιλών μου προσώπων. Στα περισσότερα από 2,5 χρόνια παρουσίας μου σ' αυτό το forum--κάποιοι φίλοι ίσως το γνωρίζουν--δεν συνηθίζω να παρουσιάζω απόψεις του είδους "κάποιος μου είπε", "κάπου το είδα γραμμένο" χωρίς να φέρνω και τις ανάλογες αποδείξεις. Το κάνω τώρα μετά λόγου γνώσεως και ελπίζοντας στην κατανόησή σας και στην αναγνώριση από μέρους σας των καλών μου προθέσεων.

Μια σημαντική πληροφορία για το θέμα λοιπόν μου έδωσε ο ίδιος ο πατέρας μου, ο οποίος γεννήθηκε και μεγάλωσε στην περιοχή του σπηλαίου των Πετραλώνων. Όταν ήταν νεαρός ακόμη φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και επισκεπτόταν το χωριό του, είχε συνδεθεί φιλικά με έναν από τους βοηθούς του Πουλιανού, από αυτούς που βρίσκονταν στην περιοχή για τις έρευνες. Ο βοηθός αυτός επειδή, όπως ο ίδιος είπε, εκτιμούσε τον πατέρα μου, του έδωσε κάποτε ένα αντικείμενο. Το αντικείμενο αυτό, το οποίο το έχω δει με τα ίδια μου τα μάτια και βρισκόταν στο "πατρικό" σπίτι του πατέρα μου--ελπίζω να βρίσκεται ακόμη--δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια υποστρόγγυλη πέτρα σκούρου κόκκινου χρώματος, διαμέτρου περίπου 6-7 εκατοστών και με τη μια της πλευρά λαξευμένη ώστε να είναι κοφτερή και η οποία, όπως ο βοηθός υποστήριζε, ήταν ένα από τα εργαλεία του αρχανθρώπου!!!

Ο πατέρας μου, απ' ότι κατάλαβα, δεν έδωσε και μεγάλη σημασία στο όλο θέμα τότε, δέχτηκε φυσικά το "δώρο" του βοηθού και τοποθέτησε το αντικείμενο σε κάποιο συρτάρι στο σπίτι του στο χωριό. Κατά την άποψή του--και κατά τη δική μου, μπορώ να πω--, αυτή και μόνο η κίνηση έθιγε την αξιοπιστία των ερευνών Πουλιανού. Γιατί, όπως τελικά διαπίστωσε, το συγκεκριμένο "δώρο" δεν έγινε μόνο στον πατέρα μου, αλλά, όπως μου είπε, οι άνθρωποι αυτοί μοίρασαν πολλά τέτοια αντικείμενα στον κόσμο! Η λέξη που χρησιμοποίησε ο πατέρας μου ήταν "πλιάτσικο"! Και φυσικά, καταλαβαίνετε την έκπληξή μου όταν είδα στην τηλεόραση τον ίδιο τον υιό Πουλιανό να καταγγέλλει ως "πλιατσικολόγους" τα μέλη της υπόλοιπης επιστημονικής κοινότητας!

Στην παραπάνω λοιπόν περίπτωση δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν : Είτε το αντικείμενο ήταν όντως αυθεντικό "παλαιοεργαλείο", οπότε και μόνον η σκέψη κάτι τέτοιο να μοιράζεται ελεύθερα στον κόσμο είναι εγκληματική, είτε δεν ήταν αυθεντικό, οπότε και μιλάμε για μια πρώτου μεγέθους απάτη. Διαλέγετε και παίρνετε!

Γνωρίζω εκ των προτέρων ότι κάποιοι ίσως θα αμφισβητήσουν τα λεγόμενά μου και με το δίκιο τους. Εγώ από την πλευρά μου έχω μόνο να δηλώσω ότι θα προσπαθήσω να βρω το συγκεκριμένο αντικείμενο, αν και κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο αυτή τη στιγμή, και επίσης να πω ότι το μόνο που μ' ενδιαφέρει είναι η αλήθεια και όχι η δημιουργία εντυπώσεων.




AΠΟΡΩ ΠΩΣ ΕΠΙΤΡΑΠΗΚΕ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ...Και προτείνω να διαγραφεί διότι το topic του Εsoterica είναι το 5ο αποτέλεσμα που βγαίνει αν γράψεις ως αναζήτηση Άρης Πουλιανός.
Εγώ προσωπικά θα αποστείλλω e-mail στην ΑΕΕ με το συγκεκριμένο μέρος για να πράξει όπως κρίνει!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 00:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δεν μπορώ να καταλάβω τι το επιλήψιμο λέει ο durden alie. Μπορείς να γίνει λίγο πιο σαφής διότι ίσως να μην έχω καταλάβει κάτι.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 06:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.aee.gr/hellenic/6petrlona/cave_tour/cave_tour.html
quote:
Εδώ βρέθηκε το κρανίο και ο σκελετός τού Αρχανθρώπου. Ήταν άντρας και είχε ύψος 155-157 εκατοστά. Πέθανε σε ηλικία περίπου 30-35 ετών, ήταν δηλαδή πολύ ηλικιωμένος για την εποχή του, αφού η μέση ηλικία κυμαινότανε τότε γύρω στα 18-20 χρόνια.

Ωραίο μαργαριτάρι! Μήπως και τα υπόλοιπα φαλτσάρουν παρομοίως;

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 11:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον Πουλιανό μην τον εμπιστεύεστε καθόλου. Έχει κάνει δικούς του διαχωρισμούς στα ανθρωπιδή για να παραπλανεί το κοινό του. Να και ένα βιογραφικό του από το οποίο εντύπωση μου προκάλεσε η παρακάτω φράση.
«Ο καθηγητής Άρης Πουλιανός είναι μια αμφιλεγόμενη προσωπικότητα που απολαμβάνει περισσότερη υποστήριξη από τους εθνικιστικούς κύκλους της Ελλάδας, με τους οποίους δεν ταυτίζεται ιδεολογικά, παρά από την εντόπια επιστημονική κοινότητα».
Από
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CF%81%CE%B7%CF%82_%CE%A0%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82

Είχε δώσει και συνέντευξη, μαντέψτε σε ποιον, στον Λιακόπουλο(αν είναι δυνατόν) και υποστηρίζανε και οι δύο ότι τα ευρήματα στα Πετράλωνα ανατρέπουν την ινδοευρωπαϊκή θεωρία. Τώρα πως είναι δυνατόν ένας homo erectus της προϊστορικής εποχής να ανατρέπει μια γλωσσολογική θεωρία που αφορά μια πολύ μεταγενέστερη εποχή μόνο οι ίδιοι κατάλαβαν....


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 12:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τον Πουλιανό μην τον εμπιστεύεστε καθόλου. Έχει κάνει δικούς του διαχωρισμούς στα ανθρωπιδή για να παραπλανεί το κοινό του. Να και ένα βιογραφικό του από το οποίο εντύπωση μου προκάλεσε η παρακάτω φράση.
«Ο καθηγητής Άρης Πουλιανός είναι μια αμφιλεγόμενη προσωπικότητα που απολαμβάνει περισσότερη υποστήριξη από τους εθνικιστικούς κύκλους της Ελλάδας, με τους οποίους δεν ταυτίζεται ιδεολογικά, παρά από την εντόπια επιστημονική κοινότητα».
Από
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CF%81%CE%B7%CF%82_%CE%A0%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%82


Πειστικότατη η επιχειρηματολογία σου ,όπως και της Wikipedia.

quote:

Είχε δώσει και συνέντευξη, μαντέψτε σε ποιον, στον Λιακόπουλο(αν είναι δυνατόν) και υποστηρίζανε και οι δύο ότι τα ευρήματα στα Πετράλωνα ανατρέπουν την ινδοευρωπαϊκή θεωρία. Τώρα πως είναι δυνατόν ένας homo erectus της προϊστορικής εποχής να ανατρέπει μια γλωσσολογική θεωρία που αφορά μια πολύ μεταγενέστερη εποχή μόνο οι ίδιοι κατάλαβαν....

¨Οταν σε έχουν αποκλείσει απο παντού δίνεις συνέντευξη μέχρι και στο Λιακόπουλο που πράγματι είναι γελοίος...αλλά δεν είναι σοβαροφανής τουλάχιστον.
Αυτά τα λεγόμενα του Πουλιανού πηγαζουν απο την θεωρία του οτι οι αρχάνθρωποι των Πετραλώνων και όσοι άλλοι έχουν βρεθεί στον Ευρωπαϊκο χώρο είχαν αναπτύξει κάποιο έναρθρο λόγο. Είναι μια υπόθεση όπως και η Ινδοευρωπαϊκη υπόθεση ..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 12:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα δεν μπορώ να καταλάβω τι το επιλήψιμο λέει ο durden alie. Μπορείς να γίνει λίγο πιο σαφής διότι ίσως να μην έχω καταλάβει κάτι.

Kατηγορεί μια ολόκληρη επιστημονική ομάδα χωρίς 1) Να εκθέτει: Το όνομα του , το όνομα του πατέρα του , το όνομα του βοηθού του Πουλιανού 2) Δημιοργεί επομένως αρνητικές εντυπώσεις δίνοντας πληροφορίες μη τεκμηριωμένες οι οποίες αν κατατάσσονταν κάπου θα καταττάσοντας στην κατηγορία του προπαγανδισμού (Οτι και να πείς κακό στο τέλος κάτι θα μείνει..)
3) Αν το συγκεκριμένο μέλος εκθέσει τα στοιχεία του, ώστε να μπορεί να έχει και αντίλογο απο την ΑΕΕ τότε σίγουρα δεν θα έχει τίποτα το επιλήψιμο το μήνυμα του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 13:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε κάποιες πληροφορίες χρήσιμες για τον Πουλιανό, τα ευρήματά του και την αμφιλεγόμενη τακτική του με την οποία προσπαθεί να παραπλανήσει.

Kατά τον καθιερωμένο διαχωρισμό, ο άνθρωπος των Πετραλώνων ανήκει σε μεταβατική φάση από το είδος Χόμο Ερέκτους προς το είδος Χόμο Σάπιενς Νεάντερνταλ, κάτι που ΤΟΝ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ από το είδος Χόμο Σάπιενς Σάπιενς που είναι ο δικός μας τύπος ανθρώπου (Δες έρευνα του Σπύρου Βρετού στο αφιέρωμα δύο τευχών του περιοδικού Περισκόπιο της Επιστήμης, Νο 59 και 60. Επίσης Νο 23 σελ. 14). Σύμφωνα με ΑΥΤΗ την ταξινόμηση, ο δικός μας ανθρωπολογικός τύπος ανθρώπου, ο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ του Χόμο Ερέκτους προς Νεάντερνταλ που είναι το κρανίο των Πετραλώνων, έχει (ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΟΝΟ), ηλικία 40.000 χρόνια, ενώ στην Αφρική είναι αποδεκτό ότι έχει ηλικία πάνω από 120.000 χρόνια. Εδώ όμως, συγκρίνει Χόμο Ερέκτους με Χόμο Σάπιενς, για να δημιουργήσει το άρθρο εντυπώσεις, και μάλιστα χωρίς να αναφέρει τη διαφορά Ευρώπης και Αφρικής!!! Αυτό είναι προφανές ότι γίνεται για να ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ όσους αναγνώστες δεν γνωρίζουν αυτά τα στοιχεία. Αν ο σκοπός δεν ήταν η δημιουργία εντυπώσεων, έπρεπε στην ίδια λεζάντα να αναφερθεί η διαφορά μεθόδου διαχωρισμού, και να μην συγκρίνονται τα ανόμοια. Γιατί η αλήθεια είναι, ότι για τον Χόμο Ερέκτους, αλλά και για τους προγόνους του, και η καθιερωμένη επιστήμη, δέχεται όχι μόνο 750.000 χρόνια στην Ευρώπη, αλλά πολύ περισσότερο. Για παράδειγμα, τα απολιθώματα που βρέθηκαν στην περιοχή Ντμάνισι της Γεωργίας, είναι ηλικίας 1,7 εκατομμυρίων ετών και ανήκουν στο είδος ανθρώπου, του επονομαζόμενου Homo Ergaster, που έζησε στην Αφρική πριν από δύο εκατομμύρια χρόνια. (Ο Homo Ergaster, θεωρείται εξελικτικός πρόγονος του γνωστού Homo Erectus).

Το αρχαιότερο απολίθωμα του Homo sapiens sapiens στην Ευρώπη ανακάλυψαν οι παλαιοντολόγοι: μια ανθρώπινη σιαγόνα που βρέθηκε στη Ρουμανία, ηλικίας 34 έως 36 χιλιάδων ετών. Το εύρημα εντοπίστηκε το Φεβρουάριο του 2002 κοντά στα Καρπάθια. Μαζί με τη σιαγόνα οι ερευνητές ανέσυραν και άλλα οστά, στα οποία περιλαβάνεται τμήμα ενός κρανίου ενηλίκου. Όπως τονίζει ο Δρ Έρικ Τρίνκαους, καθηγητής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Washington στο Σεντ Λιούις: «Η σιαγόνα είναι το αρχαιότερο απολίθωμα μοντέρνου ανθρώπου που έχει χρονολογηθεί άμεσα.
Το αρχαιότερα απολιθώματα σύγχρονου ανθρώπου (Χόμο Σάπιενς Σάπιενς), είναι τα οστά που βρέθηκαν τον Ιούνιο του 2003 στην Αιθιοπία, ηλικίας 160.000 ετών
Οι έχοντες λοιπόν τις απόψεις του κου Πουλιανού, κάνουν εδώ ένα λογικό άλμα. Παρουσιάζουν έναν ανθρωπολογικό τύπο διαφορετικό από τον Χόμο Σάπιενς Σάπιενς, ως απόδειξη ότι ο Χόμο Σάπιενς Σάπιενς εξελίχθηκε έξω από την Αφρική (!!!) Συγνώμη, αλλά αυτό υποτιμάει τη νοημοσύνη μας! Και πολύ περισσότερο, όταν υπάρχουν συγκεκριμένες ΓΕΝΕΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ που αποδεικνύουν την καταγωγή του Χόμο Σάπιενς Σάπιενς (κατά τον καθιερωμένο λεπτότατο διαχωρισμό, και όχι τον πολύ χονδρικό διαχωρισμό του κου Πουλιανού).

Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.......


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 14:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πειστικότατη η επιχειρηματολογία σου ,όπως και της Wikipedia.

Δεν είναι λοιπόν μόνο δικές μου απόψεις ούτε μόνο της Wikipedia…

quote:
¨Οταν σε έχουν αποκλείσει απο παντού δίνεις συνέντευξη μέχρι και στο Λιακόπουλο που πράγματι είναι γελοίος...αλλά δεν είναι σοβαροφανής τουλάχιστον.

Όχι φίλε deepblue. Ακόμα κι αν δεν σε δέχονται πουθενά δεν βγαίνεις στον κάθε γελοίο που πουλάει βιβλία για ουφολογίες και ψευδοπροφητείες για να πεις τις απόψεις σου διότι πολύ απλά γίνεσαι κι εσύ γελοίος και αναξιόπιστος.

quote:
Αυτά τα λεγόμενα του Πουλιανού πηγαζουν απο την θεωρία του οτι οι αρχάνθρωποι των Πετραλώνων και όσοι άλλοι έχουν βρεθεί στον Ευρωπαϊκο χώρο είχαν αναπτύξει κάποιο έναρθρο λόγο. Είναι μια υπόθεση όπως και η Ινδοευρωπαϊκη υπόθεση ..

Ακόμα κι αν ανέπτυξαν κάποιες προτώγονες λέξεις αυτό σε τίποτα δεν αναιρεί την ινδοευρωπαϊκή θεωρία όπως ισχυρίζονται ορισμένοι καθώς και ο Πουλιανός στον Λιακόπουλο τότε. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικές εποχές. Και συγγνώμη κιόλας αλλά άλλο η κάθε (ψευτο?)θεωρία του αμφιλεγόμενου Πουλιανού και άλλο μια θεωρία τεκμηριωμένη εδώ και 200 χρόνια που διδάσκεται παντού!!Μην τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι.
Οσο για αυτά που είπε ο durden alie τα οποία δεν μου φαίνονται και τόσο παράξενα με βάση τα όσα έχω διασταυρώσει για τον Πουλιανό, καλύτερα να μιλήσει ο ίδιος.


Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 15:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Δεν είναι λοιπόν μόνο δικές μου απόψεις ούτε μόνο της Wikipedia…


Ναι ρε συ Agnostic...αλλά ή επίκληση σου ήταν προς αυτές.Είπαμε επιχειρήματα να λέμε...

quote:

Όχι φίλε deepblue. Ακόμα κι αν δεν σε δέχονται πουθενά δεν βγαίνεις στον κάθε γελοίο που πουλάει βιβλία για ουφολογίες και ψευδοπροφητείες για να πεις τις απόψεις σου διότι πολύ απλά γίνεσαι κι εσύ γελοίος και αναξιόπιστος.


Κάτσε να είχες φάει και εσύ τέτοιο αποκλεισμό και θα σου έλεγα. Μην ξεχνάς οτι έχει στείλει άπειρες επιστολές σε μέσα ενημέρωσης κάθε είδους. Έχεις δεί καμία προβολή προς αυτές.;;; Καλά έκανε και βγήκε στον Λιακόπουλο. Δηλαδή αν έβγαινε στο Χ Υ ενός μεγάλου καναλιού (λέμε τώρα...) τι θα συνέβαινει ουσιαστικά...Αντι να μιλάει με έναν γελοίο γελοίο θα μίλαγε με έναν γελοιό σοβαροφανή.

quote:

Ακόμα κι αν ανέπτυξαν κάποιες προτώγονες λέξεις αυτό σε τίποτα δεν αναιρεί την ινδοευρωπαϊκή θεωρία όπως ισχυρίζονται ορισμένοι καθώς και ο Πουλιανός στον Λιακόπουλο τότε. Μιλάμε για εντελώς διαφορετικές εποχές. Και συγγνώμη κιόλας αλλά άλλο η κάθε (ψευτο?)θεωρία του αμφιλεγόμενου Πουλιανού και άλλο μια θεωρία τεκμηριωμένη εδώ και 200 χρόνια που διδάσκεται παντού!!Μην τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι.


1)Η ινδοευρωπαϊκη θεωρία είναι υπόθεση. Δεν είναι τεκμηριωμένη. Διάβασε το βιβλίο του R.S.P.Beekes για τις αρχές της Ι.Θεωρίας . Μου έκανε φοβερή εντύπωση η διαρκής χρήση των λέξεων ίσως , πιθανό , θα ήταν δυνατό...κτλ. Μάλιστα μια υπόθεση η οποία δέχεται πολλά χτυπήματα με κύριο και βασικό επιχείρημα...οτι ακόμη ψάχνουμε να βρούμε τα τεκμήρια της ύπαρξης των Ινδοευρωπαιων . (¨Ενα κρανίο , ένα κείμενο , ένα εργαλείο..ένα κάτι βρε παιδί μου) Το οτι οι γλώσσες εμφανίζουν μια συγγένεια είναι κάτι το οποίο είναι κοινώς αποδεκτό και λογικό κατά την γνώμη μου. Το οτι όμως προήλθαν απο τον τάδε ή απο τον άλλον ...τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν στηρίζεται πουθενά. Γνωρίζουμε οτι υπήραν Αρχαίοι Έλληνες...¨Εχουμε τεκμήρια...Αρχαίοι Κινέζοι...Ινδιάνοι...κττ κτλ γιατι υπάρχουν τεκμήρια του πολιτισμού τους. Τώρα οι Ινδοευρωπαίοι μάλλον φύτρωσαν πάρα υπήρξαν εξαρχής.
2) Το οτι διδάσκεται ως υπόθεση δεν σημαίνει κάτι. Και στα περισσότερα σχολεία του κόσμου διδάσκεται ιστορία αυτή όμως η οποία γράφτηκε απο τον νικητή...κυρίως..Αν κάποιος θέλει να εμβαθύνει στην ιστορία μόνος του θα δεί τις τεράστιες διαφορές ανάμεσα στην πραγματική Ιστορία και στην Ψεύτικη ιστορία. Το ίδιο και με την οποιαδήποτε έρευνα σε οποιαδήποτε τομέα. ¨Αρα η επίκληση στη διδασκαλία που κάνεις διαρκώς κατά την γνώμη μου δεν αποτελεί επιχείρημα
3) Ο Πουλιανός και διάφοροι που αμφισβητούν την Αφροκεντρική θεωρία λένε οτι οι Αρχάνθρωποι (που τονίζει και ο ίδιος δεν έχουν βρεθεί μόνο στην Ελλάδα) ανήκουν στο γένος των Ανθρώπων και είναι απευθείας πρόγονοι τόσο των νεαντερτάλειων (μία ανθεκτικότερη στο ψύχος μορφή), όσο και των σημερινών ανθρώπων . Εκεί συνδέεται ¨ο αφροκεντρισμός που λέει για το 120000π.χ.
Αν θες να το διαχωρίσουμε η Αφροκεντική θεωρία ξεκινάει απο το Homo Sapiens τον μοντέρνο όπως λέγεται που εμφανίστηκε ξεκομμένος(;;) κάπου (άγνωστο) στην Αφρική σαν ξεχωριστό είδος . Ο Πουλιανός πηγαίνει πολύ πιο πίσω και λέει οτι αυτός ο Homo Sapiens Sapiens είναι απόγονος του Αρχανθρώπου oτι και αν τον θεωρήσουμε αυτόν. Δεν βλέπω τίποτα παράλογο σε αυτό.

quote:

Οσο για αυτά που είπε ο durden alie τα οποία δεν μου φαίνονται και τόσο παράξενα με βάση τα όσα έχω διασταυρώσει για τον Πουλιανό, καλύτερα να μιλήσει ο ίδιος.

Δεν έχει σημασία τι σου φαίνονται εσένα φίλε μου. Σημασία έχει ο τρόπος προβολής και αν μπορεί να τα αποδείξει...Όταν λές κάτι τόσο βαρύ πρέπει να δεχτείς και τις συνέπειες του να το λές. Δεν συμφωνείς;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 20:00:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάτσε να είχες φάει και εσύ τέτοιο αποκλεισμό και θα σου έλεγα. Μην ξεχνάς οτι έχει στείλει άπειρες επιστολές σε μέσα ενημέρωσης κάθε είδους. Έχεις δεί καμία προβολή προς αυτές.;;; Καλά έκανε και βγήκε στον Λιακόπουλο. Δηλαδή αν έβγαινε στο Χ Υ ενός μεγάλου καναλιού (λέμε τώρα...) τι θα συνέβαινει ουσιαστικά...Αντι να μιλάει με έναν γελοίο γελοίο θα μίλαγε με έναν γελοιό σοβαροφανή.

Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο αυτοί που του ρίχνουν πόρτα να θεωρούν αστείες τις απόψεις του? Και γενικά αφού η επιστημονική κοινότητα είναι πολύ επιφυλακτική απέναντί του κάτι λέει αυτό. Πάντως είχε παρουσιαστεί στον Χαρδαβέλα σε εκπομπή την οποία δεν είδα αλλά αν διαβάσεις τα ποστ παραπάνω που την είδαν κάποιοι άλλοι απο δω ανέφεραν πως αντί ο Πουλιανός να υποστηρίξει την θεωρία του, εμφανίστηκε για λίγο είπε πολύ λίγα και ανούσια, ενώ ο γιός του κοκορευόταν για τα πτυχία του. Μα αφού του δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσει και να υποστηρίξει την θέση του με σθένος γιατί δεν το έκανε?
Επίσης ο Πουλιανός έχει και την ιστοσελίδα του, τον έχουν παρουσιάσει αυτόν και τις απόψεις του διάφορες ελληνοκεντρικές ιστοσελίδες και περιοδικά, οπότε δεν είναι και τόσο αδικημένος όπως τον παρουσιάζεις.


quote:
1)Η ινδοευρωπαϊκη θεωρία είναι υπόθεση. Δεν είναι τεκμηριωμένη. Διάβασε το βιβλίο του R.S.P.Beekes για τις αρχές της Ι.Θεωρίας . Μου έκανε φοβερή εντύπωση η διαρκής χρήση των λέξεων ίσως , πιθανό , θα ήταν δυνατό...κτλ.

Μα είναι λογικό στην αρχή, στα πρώτα βήματα που γεννήθηκε η θεωρία να υπάρχει μια επιφυλλαξη και αρκετά "ισως","είναι πιθανό" κτλ.. Στην πορεία όμως τεκμηριώθηκε πολύ καλά.

quote:
Μάλιστα μια υπόθεση η οποία δέχεται πολλά χτυπήματα με κύριο και βασικό επιχείρημα...οτι ακόμη ψάχνουμε να βρούμε τα τεκμήρια της ύπαρξης των Ινδοευρωπαιων . (Ενα κρανίο , ένα κείμενο , ένα εργαλείο..ένα κάτι βρε παιδί μου) Το οτι οι γλώσσες εμφανίζουν μια συγγένεια είναι κάτι το οποίο είναι κοινώς αποδεκτό και λογικό κατά την γνώμη μου. Το οτι όμως προήλθαν απο τον τάδε ή απο τον άλλον ...τουλάχιστον μέχρι σήμερα δεν στηρίζεται πουθενά.

Μα ο R.S.P. Beekes στο βιβλίο του αναφέρει πολλά ευρήματα (άρματα, κάρα, όπλα, τροχούς, κοσμήματα κ.τ.λ.) και στο τέλος έχει χάρτες με όλους τους πολιτισμούς που συνέθεσαν τους ινδοευρωπαϊκούς λαούς. Στο τέλος μαζί με τους χάρτες έχει και φωτογραφίες δύο σκελετών θαμένων σε λακοειδές τάφο, με τα γόνατα λυγισμένα προς τα πάνω(κάποια από τα οποία με τον καιρό γέρνανε προς τα πλάγια) δείγμα χαρακτηριστικης ταφής των ινδοευρωπαίων οι οποίες έχουν βρεθεί στα εδάφη που μετακινήθηκαν διάσπαρτες.
Κείμενο δεν υπήρξε ποτέ διότι δεν είχαν γραφή. Ηταν προφορικός ο λόγος τους. Το λάθος που κάνουν οι αμφισβητίες των ινδοευρωπαίων είναι ότι περιμένουν στα ευρήματα να γράφει "ινδοευρωπαίοι". Δεν καταλαβαίνουν ότι το όνομα αυτό το δώσανε οι γλωσσολόγοι συμβατικά για να χαρακτηρίσουν τους προϊστορικους λαούς που μετακινήθηκαν από τον Καύκασο προς Ινδία το ένα άκρο και στο εσωτερικό της Ευρώπης το άλλο. Είναι παρατσούκλι ρε παιδί μου.


quote:
Γνωρίζουμε οτι υπήραν Αρχαίοι Έλληνες...¨Εχουμε τεκμήρια...Αρχαίοι Κινέζοι...Ινδιάνοι...κττ κτλ γιατι υπάρχουν τεκμήρια του πολιτισμού τους. Τώρα οι Ινδοευρωπαίοι μάλλον φύτρωσαν πάρα υπήρξαν εξαρχής.



Τα ευρήματα όπως είπα και παραπάνω υπάρχουν και στηρίζουν τη θεωρία. Από λακοειδείς τάφοι με τους σκελετούς να έχουν λυγισμένα τα γόνατα, μέχρι και εργαλεία, όπλα, άρματα, μικροαντικείμενα, νεκροταφεία, μέχρι και οχυρά και οικισμοί και άλλα. Τσέκαρε και αυτό για τον πολιτισμό Κουργκάν που αναφέρονται διαφορα ευρήματα.

http://www.iras.ucalgary.ca/~volk/sylvia/Kurgans.htm

Στην Wikipedia όπως και στο βιβλίο του R.S.P. Beekes αναφέρονται οι διάφοροι πολιτισμοί.
Ο πολιτισμός Γιαμνάγια που αποτελεί διάδοχο του Κουργκάν
http://en.wikipedia.org/wiki/Yamna

Ο πολιτισμός των τύμβων
http://en.wikipedia.org/wiki/Catacomb_culture

ο πολιτισμός Σρεντ Στογκ
http://en.wikipedia.org/wiki/Sredny_Stog_culture

ο πολιτισμός Σαμαρα
http://en.wikipedia.org/wiki/Samara_culture

Και αναφέρονται και πολλοι άλλοι από το 5000π.χ. μέχρι και το 2000π.χ. περίπου με ευρήματα. Φυσικά οι τεράστιες γλωσσικές ομοιότητες στηρίζουν την ινδοευρωπαϊκή θεωρία μαζί με τα αρχαιολογικά ευρήματα. Βασικες λέξεις μοιάζουν, η δομη και η γραμματική των γλωσσών αυτών μοιάζει πολύ(π.χ. αναδιπλασιαμσοί ρημάτων, ένα "ε" αντιοστοιεί π.χ σε ένα "α" σε συγκεκριμένη θέση μέσα στη λέξη κλπ.Και ολόκληρη γραμματικη δομη δεν αποτελεί αντικείμενο δανεισμού από μια γλώσσα σε μια άλλη οπότε όλα φωνάζουν για κοινό γλωσσικό πρόγονο. Τα γραφει αναλυτικά ο Beekes.
Δες κι εδώ για ομοιότητες λεξιλογίου.
http://www.ancientscripts.com/hl_families.html
http://www.desijournal.com/article.asp?articleid=82

Επομένως δεν είναι το ίδιο η "υπόθεση" ότι π.χ. υπάρχουν φαντάσματα με την "υπόθεση" των ινδοευρωπαίων. Κάποια κενά μπορεί να υπάρχουν αλλά δεν ακυρώνουν την θεωρία. Ενα παντελόνι μπορεί να έχει τρύπες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται το παντελόνι. Και οι τρύπες μπαλώνονται και εδώ και διακόσια χρόνια έχουν μπαλωθεί πολλές στην ινδοευρωπαϊκή θεωρία.
Δεν θα διδάσκανε στα πανεπιστήμια κάτι που δεν τεκμηριώνεται. Αυτό έλλειπε.

quote:
3) Ο Πουλιανός και διάφοροι που αμφισβητούν την Αφροκεντρική θεωρία λένε οτι οι Αρχάνθρωποι (που τονίζει και ο ίδιος δεν έχουν βρεθεί μόνο στην Ελλάδα) ανήκουν στο γένος των Ανθρώπων και είναι απευθείας πρόγονοι τόσο των νεαντερτάλειων (μία ανθεκτικότερη στο ψύχος μορφή), όσο και των σημερινών ανθρώπων . Εκεί συνδέεται ¨ο αφροκεντρισμός που λέει για το 120000π.χ.
Αν θες να το διαχωρίσουμε η Αφροκεντική θεωρία ξεκινάει απο το Homo Sapiens τον μοντέρνο όπως λέγεται που εμφανίστηκε ξεκομμένος(;;) κάπου (άγνωστο) στην Αφρική σαν ξεχωριστό είδος . Ο Πουλιανός πηγαίνει πολύ πιο πίσω και λέει οτι αυτός ο Homo Sapiens Sapiens είναι απόγονος του Αρχανθρώπου oτι και αν τον θεωρήσουμε αυτόν. Δεν βλέπω τίποτα παράλογο σε αυτό.

Εγώ είμαι της άποψης ότι ο Πουλιανός κάνει αυθαίρετους υποθέσεις.
Στο προηγούμενο ποστ εξήγησα τι κάνει ο Πουλιανός με τους διαχωρισμούς του κ.τ.λ.
Τώρα, σύμφωνα με την επικρατέστερη θεωρία (out of Africa) οι άνθρωποι προέρχονται από έναν αρχικό πληθυσμό Homo sapiens sapiens στην Αφρική που άρχισε να εξαπλώνεται στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο. Και αυτό έχει επιβεβαιωθεί με μελέτες του γενετικού υλικού των μιτοχονδρίων 53 ατόμων απο διαφορετικές εθνικότητες.

quote:
Δεν έχει σημασία τι σου φαίνονται εσένα φίλε μου. Σημασία έχει ο τρόπος προβολής και αν μπορεί να τα αποδείξει...Όταν λές κάτι τόσο βαρύ πρέπει να δεχτείς και τις συνέπειες του να το λές. Δεν συμφωνείς;;


Γενικά την όλη φάση του να πρέπει να δώσω ονοματεπώνυμο και στοιχεία για να εκφράσω μια άποψη σε ένα ηλεκτρονικό φόρουμ έστω και επικριτική για κάποιο πρόσωπο την θεωρώ υπερβολική.Δεν είμαστε αστυνομικό τμήμα εδώ μέσα. Και να πει το ονοματεπώνυμό του τι θα άλλάξει? Και ποιες συνέπειες να δεχτει? Αν εγώ θέλω να πω από δω ότι ο τάδε πολιτικός είναι παιδεραστής και εγκληματίας χωρίς να έχω αποδείξεις θα πρέπει να δώσω τα στοιχεία μου? Δικαίωμά σου να μην το πιστέψεις. Και δικαίωμά μου να μην αναφέρω το ονοματεπώνυμό μου.
Αλλά θα επιμείνω. Καλύτερα να μιλήσει ο ίδιος. Αυτόν αφορά άλλωστε η παρατήρησή σου και δεν είναι ορθό να μιλάω εγώ για λογαριασμό άλλου.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 25/04/2006 20:08:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy