ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Dr. Άρης Πουλιανός και Αρχάνθρωπος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2006, 21:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο αυτοί που του ρίχνουν πόρτα να θεωρούν αστείες τις απόψεις του?


Όχι δεν το έχω σκεφτεί...Αλλά γιατι να πρέπει να το σκεφτώ.Δεν έχει σχέση με την επιστημονική του αξία.

quote:

Και γενικά αφού η επιστημονική κοινότητα είναι πολύ επιφυλακτική απέναντί του κάτι λέει αυτό.

Επίσης δεν λέει τίποτα τουλάχιστον σε εμένα. Και πως γνωρίζεις οτι είναι επιφυλακτική;;Απο αυτούς που γράφουν στο nature;Επιστήμη δεν είναι το Nature μόνο ; Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ στην επιχειρηματολογία μου επικλήσεις προς άλλους.

quote:

Πάντως είχε παρουσιαστεί στον Χαρδαβέλα σε εκπομπή την οποία δεν είδα αλλά αν διαβάσεις τα ποστ παραπάνω που την είδαν κάποιοι άλλοι απο δω ανέφεραν πως αντί ο Πουλιανός να υποστηρίξει την θεωρία του, εμφανίστηκε για λίγο είπε πολύ λίγα και ανούσια, ενώ ο γιός του κοκορευόταν για τα πτυχία του. Μα αφού του δόθηκε η ευκαιρία να μιλήσει και να υποστηρίξει την θέση του με σθένος γιατί δεν το έκανε?


Ναι, την είχα δει... Το πάνελ ήταν ανισόρροπο σε αριθμό ατόμων. Ο Νίκος Πουλιανός είχε να αντιμετωπίσει απο τον Δήμαρχο μέχρι τον τάδε επιστήμονα. Απο εκείνη την εκπομπή δεν βγήκε συμπέρασμα...¨Οσο για τον Άρη Πουλιανό τι να πεί ένας άνθρωπος σε ένα κλιπάκι ενός λεπτού. Εάν ενδιαφέρεσαι να μάθει τι λέει πάρε την Βιβλιογραφία του να την διαβάσεις... Απο τον Χαρδαβέλα περιμέναμε να ακούσουμε τι έχει να πεί ο Πουλιανός;;;

quote:

Επίσης ο Πουλιανός έχει και την ιστοσελίδα του, τον έχουν παρουσιάσει αυτόν και τις απόψεις του διάφορες ελληνοκεντρικές ιστοσελίδες και περιοδικά, οπότε δεν είναι και τόσο αδικημένος όπως τον παρουσιάζεις.


Σε ποια περιοδικά...Συγκρίνεις την αναγνωσιμότητα του Δαυλού κτλ με την αναγνωσιμότητα των Εφημερίδων ή του Focus πχ;;; Κάποιο λογικό λάθος υπάρχει εδώ.


quote:

Μα είναι λογικό στην αρχή, στα πρώτα βήματα που γεννήθηκε η θεωρία να υπάρχει μια επιφυλλαξη και αρκετά "ισως","είναι πιθανό" κτλ.. Στην πορεία όμως τεκμηριώθηκε πολύ καλά.


Προφανώς τα ίσως και τα πιθανόν υπαρχουν ακόμη όμως απ'οτι διαβάζω. Με το αν και το διότι...

quote:

Μα ο R.S.P. Beekes στο βιβλίο του αναφέρει πολλά ευρήματα (άρματα, κάρα, όπλα, τροχούς, κοσμήματα κ.τ.λ.) και στο τέλος έχει χάρτες με όλους τους πολιτισμούς που συνέθεσαν τους ινδοευρωπαϊκούς λαούς. Στο τέλος μαζί με τους χάρτες έχει και φωτογραφίες δύο σκελετών θαμένων σε λακοειδές τάφο, με τα γόνατα λυγισμένα προς τα πάνω(κάποια από τα οποία με τον καιρό γέρνανε προς τα πλάγια) δείγμα χαρακτηριστικης ταφής των ινδοευρωπαίων οι οποίες έχουν βρεθεί στα εδάφη που μετακινήθηκαν διάσπαρτες.
Κείμενο δεν υπήρξε ποτέ διότι δεν είχαν γραφή. Ηταν προφορικός ο λόγος τους. Το λάθος που κάνουν οι αμφισβητίες των ινδοευρωπαίων είναι ότι περιμένουν στα ευρήματα να γράφει "ινδοευρωπαίοι". Δεν καταλαβαίνουν ότι το όνομα αυτό το δώσανε οι γλωσσολόγοι συμβατικά για να χαρακτηρίσουν τους προϊστορικους λαούς που μετακινήθηκαν από τον Καύκασο προς Ινδία το ένα άκρο και στο εσωτερικό της Ευρώπης το άλλο. Είναι παρατσούκλι ρε παιδί μου.


Είσαι σίγουρος. Σε ποια σελίδα;; Εγώ απλά είδα οτι λέει εφόσον οι Ινδοευρωπαίοι είχαν λέξη για το χιόνι τότε πρέπει να είχαν δεί χιόνι..¨Εχει ένα ολόκληρο κεφάλαιο για τον πολιτισμό όπου δεν αναφέρει ευρήματα. (σελ.75-92) Για πες μου τις σελίδες ή τα ΚΕΦ. αν μπορείς;;
Συγκεκριμένα μεταφέρω απο σελ.75
Η αποκατασταση μας δίνει μια εικόνα του ΠΙΕ λεξιλογίου. Είναι λογικό να υποθέσουμε οτι τα πραγματα που αντιπροσωπευουν οι υποκατεστημένες λέξεις υπηρχαν και στην πραγματικοτητα. Αν υπάρχει λέξη για το χιόνι αυτό σημαίνει οτι οι Ινδοευρωπαιοι γνώριζαν τι είναι το χιόνι (!!!!!!!!!)΄΄

quote:

Τα ευρήματα όπως είπα και παραπάνω υπάρχουν και στηρίζουν τη θεωρία. Από λακοειδείς τάφοι με τους σκελετούς να έχουν λυγισμένα τα γόνατα, μέχρι και εργαλεία, όπλα, άρματα, μικροαντικείμενα, νεκροταφεία, μέχρι και οχυρά και οικισμοί και άλλα. Τσέκαρε και αυτό για τον πολιτισμό Κουργκάν που αναφέρονται διαφορα ευρήματα.



Βρες μου μια μελέτη...παρέπεμψε με σε ενα βιβλιο που έχει γίνει χρονολόγηση αυτών των ευρημάτων και πως αποδυκνείονται ως ΄΄Ινδοευρωπαϊκα ...'' . Όχι σελίδες στο Internet. Σε συγκεκριμένο βιβλίο αν μπορείς η συγκεκριμέην έρευνα.


quote:

Και αναφέρονται και πολλοι άλλοι από το 5000π.χ. μέχρι και το 2000π.χ. περίπου με ευρήματα. Φυσικά οι τεράστιες γλωσσικές ομοιότητες στηρίζουν την ινδοευρωπαϊκή θεωρία μαζί με τα αρχαιολογικά ευρήματα. Βασικες λέξεις μοιάζουν, η δομη και η γραμματική των γλωσσών αυτών μοιάζει πολύ(π.χ. αναδιπλασιαμσοί ρημάτων, ένα "ε" αντιοστοιεί π.χ σε ένα "α" σε συγκεκριμένη θέση μέσα στη λέξη κλπ.Και ολόκληρη γραμματικη δομη δεν αποτελεί αντικείμενο δανεισμού από μια γλώσσα σε μια άλλη οπότε όλα φωνάζουν για κοινό γλωσσικό πρόγονο. Τα γραφει αναλυτικά ο Beekes.
Δες κι εδώ για ομοιότητες λεξιλογίου.



¨Εχω διαβάσει αρκετά παραδείγματα.Μα είναι λογικό να υπάρχουν γλωσσικές ομοιότητες. Και βέβαια όλοι έχουμε έναν κοινό πρόγονο..Δεν περιμέναμε κάποια θεωρία να μας το πει αυτό. Είναι αυτονητο. Αλλά η κατεύθυνση διάδοσης της γλώσσας ποια είναι;;;Και πως αποδυκνείεται;;
Προσωπικά δεν έχω πειστεί ουτε στο 1% ειδικά με τα ίσως , τα εάν και τα διότι...


quote:

Επομένως δεν είναι το ίδιο η "υπόθεση" ότι π.χ. υπάρχουν φαντάσματα με την "υπόθεση" των ινδοευρωπαίων. Κάποια κενά μπορεί να υπάρχουν αλλά δεν ακυρώνουν την θεωρία. Ενα παντελόνι μπορεί να έχει τρύπες αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υφίσταται το παντελόνι. Και οι τρύπες μπαλώνονται και εδώ και διακόσια χρόνια έχουν μπαλωθεί πολλές στην ινδοευρωπαϊκή θεωρία.


Εγώ πάντως πιστεύω οτι υπάρχουν κάποια μπαλώματα που προσπαθούν να τα ενώσουν για να τα κάνουν παντελόνι...Βιβλία υπάρχουν και απο τις 2 απόψεις..ο καθένας μπορεί να κάνει την ερευνα του.


quote:

Δεν θα διδάσκανε στα πανεπιστήμια κάτι που δεν τεκμηριώνεται. Αυτό έλλειπε.


Γιατί;;;Και τι είναι τα πανεπιστήμια;;Άνθρωποι είναι που διαβασαν κάποια πράγματα.

quote:

Εγώ είμαι της άποψης ότι ο Πουλιανός κάνει αυθαίρετους υποθέσεις.
Στο προηγούμενο ποστ εξήγησα τι κάνει ο Πουλιανός με τους διαχωρισμούς του κ.τ.λ.



Και εγώ σου απάντησα σε αυτά που είπες.Μάλλον θα το πέρασες κατά λάθος.


quote:

Τώρα, σύμφωνα με την επικρατέστερη θεωρία (out of Africa) οι άνθρωποι προέρχονται από έναν αρχικό πληθυσμό Homo sapiens sapiens στην Αφρική που άρχισε να εξαπλώνεται στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο. Και αυτό έχει επιβεβαιωθεί με μελέτες του γενετικού υλικού των μιτοχονδρίων 53 ατόμων απο διαφορετικές εθνικότητες.


Πάλι θα ήθελα να με παραπέμψεις στην αντίστοιχη βιβλιογραφία αν σου είναι εύκολο. Συγκεκριμένη έρευνα.


quote:

Γενικά την όλη φάση του να πρέπει να δώσω ονοματεπώνυμο και στοιχεία για να εκφράσω μια άποψη σε ένα ηλεκτρονικό φόρουμ έστω και επικριτική για κάποιο πρόσωπο την θεωρώ υπερβολική.Δεν είμαστε αστυνομικό τμήμα εδώ μέσα. Και να πει το ονοματεπώνυμό του τι θα άλλάξει? Και ποιες συνέπειες να δεχτει? Αν εγώ θέλω να πω από δω ότι ο τάδε πολιτικός είναι παιδεραστής και εγκληματίας χωρίς να έχω αποδείξεις θα πρέπει να δώσω τα στοιχεία μου? Δικαίωμά σου να μην το πιστέψεις. Και δικαίωμά μου να μην αναφέρω το ονοματεπώνυμό μου.
Αλλά θα επιμείνω. Καλύτερα να μιλήσει ο ίδιος. Αυτόν αφορά άλλωστε η παρατήρησή σου και δεν είναι ορθό να μιλάω εγώ για λογαριασμό άλλου.


Τότε φίλε μου αυτό δεν είναι forum...Και εγώ λέω οτι εσυ είσαι δολοφόνος και εγώ είμαι ο πάπας. Και βέβαια αφού δεν μπορεί να σε εντοπίσει (εύκολα) κανείς είναι απλό να το κάνεις . Αλλά εαν το θεωρείς εσύ ηθικά σωστό...τι να πώ..διαφωνώ όσο δεν παίρνει άλλο. Στο κάτω κάτω δεν κατάλαβα. Φοβόμαστε τίποτα;;Ο μόνος λόγος που κάποιος κρύβεται είναι ή οταν φοβάται (εάν είναι ενήλικος) ή οταν παίζουμε κρυφτό (όταν είμαστε παιδιά) . Εγώ με αυτή την ηθική του πισώπλατου μαχαιρώματος δεν συμφωνώ...Και σου ξαναλέω ¨¨Οτι κακό και αν πείς...στο τέλος κάτι θα μείνει...΄΄

**Και το μέλος δεν ανέφερε κάτι γενικό και αόριστο ανέφερε πολύ συγκεκριμένα πρόσωπα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 03:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης δεν λέει τίποτα τουλάχιστον σε εμένα. Και πως γνωρίζεις οτι είναι επιφυλακτική;;Απο αυτούς που γράφουν στο nature;Επιστήμη δεν είναι το Nature μόνο ; Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ στην επιχειρηματολογία μου επικλήσεις προς άλλους.

Διότι δεν βλέπω, δεν ακούω και γενικα δεν μαθαίνω να γίνεται κάτι με τον Πουλιανό που να δείχνει ότι οι απόψεις για τον Αρχάνθρωπο των Πετραλώνων έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα στη διεθνή επιστημονική κοινότητα και τυχαίνουν θερμής υποδοχής. Υπάρχει καμιά δημοσίευση κάπου που να στηρίζει τον Πουλιανό πέρα από τον κύκλο του? Το επιχείρημα ότι τον πολεμάει το επιστημονικό κατεστημένο και κρύβει τις "αλήθειες του Πουλιανού που θα αλλάξουν την ιστορία", εμένα δεν με πείθει.


quote:
Ναι, την είχα δει... Το πάνελ ήταν ανισόρροπο σε αριθμό ατόμων. Ο Νίκος Πουλιανός είχε να αντιμετωπίσει απο τον Δήμαρχο μέχρι τον τάδε επιστήμονα. Απο εκείνη την εκπομπή δεν βγήκε συμπέρασμα...¨Οσο για τον Άρη Πουλιανό τι να πεί ένας άνθρωπος σε ένα κλιπάκι ενός λεπτού. Εάν ενδιαφέρεσαι να μάθει τι λέει πάρε την Βιβλιογραφία του να την διαβάσεις... Απο τον Χαρδαβέλα περιμέναμε να ακούσουμε τι έχει να πεί ο Πουλιανός;;;


Οπως είπα δεν την είχα δει την εκπομπή και βασίστηκα σε αυτά που είπαν άλλοι. Ομως τι θα πει ότι "ειχε να αντιμετωπίσει μέχρι τον τάδε επιστήμονα"? Αν δεν υπήρχε αντιπαράθεση και απο άλλους επιστήμονες που αμφισβητούν τον Πουλιανο τότε από ποιον θα υπήρχε?
Αν τώρα ο Αρης Πουλιανός είχε να πει τόσα πολλά και σημαντικά ,ας απαιτουσε περισσότερο χρόνο εκ των προτέρων και όχι κλιπάκι ενός λεπτού.Δεν αποτελεί δικαιολογία για μένα αυτό. Εχεις να πεις σοβαρά πράγματα που θα διαταράξουν την επιστήμη και την ιστορία κύριε? Απαίτησε και τον ανάλογο χρόνο, αλλιώς μην εμφανίζεσαι καθόλου.

quote:
Σε ποια περιοδικά...Συγκρίνεις την αναγνωσιμότητα του Δαυλού κτλ με την αναγνωσιμότητα των Εφημερίδων ή του Focus πχ;;; Κάποιο λογικό λάθος υπάρχει εδώ.


Εκτός από τον Δαυλό έχει σουξε και σε κάποιες ιστοσελίδες στο internet. Π.χ. στο απαράδεκτο για μένα www.ancientgr.com
Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι τα ελληνοκεντρικά περιοδικά και οι παρόμοιες ιστοσελίδες έχουν μεγαλύτερη ή ανάλογη απήχηση με τις γνωστές εφημερίδες και τα περιοδικά. Οχι όμως να τον βγάζουμε και αδικημένο και φιμωμένο σε βαθμό δραματικό. Ασε που πλέον, στην εποχή μας που πολλοί χρησιμοποιούν το internet για ενημέρωση, εύκολο είναι να βρεις τις απόψεις του Πουλιανού.

quote:
Είσαι σίγουρος. Σε ποια σελίδα;; Εγώ απλά είδα οτι λέει εφόσον οι Ινδοευρωπαίοι είχαν λέξη για το χιόνι τότε πρέπει να είχαν δεί χιόνι..¨Εχει ένα ολόκληρο κεφάλαιο για τον πολιτισμό όπου δεν αναφέρει ευρήματα. (σελ.75-92) Για πες μου τις σελίδες ή τα ΚΕΦ. αν μπορείς;;
Συγκεκριμένα μεταφέρω απο σελ.75
Η αποκατασταση μας δίνει μια εικόνα του ΠΙΕ λεξιλογίου. Είναι λογικό να υποθέσουμε οτι τα πραγματα που αντιπροσωπευουν οι υποκατεστημένες λέξεις υπηρχαν και στην πραγματικοτητα. Αν υπάρχει λέξη για το χιόνι αυτό σημαίνει οτι οι Ινδοευρωπαιοι γνώριζαν τι είναι το χιόνι (!!!!!!!!!)΄΄


Ορθά θυμόμουν για τους χάρτες και τις εικόνες στο τέλος του βιβλίου. Με μια πολύ σύντομη ματιά, ευρήματα αναφέρονται στις σελίδες 420-421(λακοειδείς τάφοι με σκελετούς σε ύπτια θέση και λυγισμένα γόνατα, άμαξες και κάρα). Επίσης νωρίτερα στις σελίδες 96-97-98-99(μεταλλικά τμήματα χαλινών για άλογα, εργαλεία, δίτροχες και τετράτροχες άμαξες, ξίφη, λίθινοι πέλεκεις, αιχμες βελών,ακιδωτά ρόπαλα, λακοειδείς τάφοι με τα πτώματα σε ύπτια θέση και λυγισμένα γόνατα, κεραμικά αντικείμενα). Επίσης στη σελίδα 80 αναφέρει και έναν συμπαγή τροχό σαν αυτούς που χρησιμοποιούσαν οι ινδοευρωπαίοι, ο οποίος βρέθηκε στην περιοχή Ντρέντε της βορειοανατολικής Ολλανδίας (περίπου από το 2400 π.Χ.)
Οσο για την αποκατάσταση των λέξεων δεν καταλαβαίνω που είναι το περίεργο. Ειδικά όταν στηρίζονται και από ευρήματα π.χ. τροχοί, κάρα).Η αποκατάσταση για το "χιόνι" οδήγησε για αναζήτηση της κοιτίδας τους κάπου που έπεφτε χιόνι και να είναι ενδιάμεσα στα άκρα που εξαπλώθηκαν, δηλαδή στην ευρύτερη περιοχή του Καυκάσου. Το ότι αποκαταστάθηκαν οι λέξεις "πλοίο", "τραβώ κουπί" και "σκαρμός" δείχνει ότι είχαν και ύδατα κοντά τους και χρησιμοποιούσαν πλωτά σκάφη με κουπιά. Γενικά η αποκατάσταση καποιων λέξεων σε συνδυασμό με τα αρχαιολογικά ευρήματα δίνουν σημαντικά στοιχεία.

quote:
Βρες μου μια μελέτη...παρέπεμψε με σε ενα βιβλιο που έχει γίνει χρονολόγηση αυτών των ευρημάτων και πως αποδυκνείονται ως ΄΄Ινδοευρωπαϊκα ...'' . Όχι σελίδες στο Internet. Σε συγκεκριμένο βιβλίο αν μπορείς η συγκεκριμέην έρευνα.

Τα παμε για την ορολογία "Ινδοευρωπαίοι" και "Ινδοευρωπαϊκά" κτλ. Στοιχεία ζήτησες και σου παρέθεσα ορισμένα. Το βιβλίο του Beekes κάνει λόγο κυρίως για γλωσσολογικά δεδομένα. Ωστόσο στην βιβλιογραφία στο τέλος και ξεκινάει από τη σελίδα 387 θα βρεις πολλά σχετικά βιβλία. Κάποια αναφέρονται σε γλωσσολογικα΄δεδομένα, κάποια άλλα σε θρησκεία, κάποια άλλα σε αρχαιολογικά δεδομένα κτλ. Ισως σε αυτά να βρεις κάτι. Ε κάποιοι κανουν τις χρονολογήσεις βρε Deepblue.Δεν τα βγάζουν από το κεφάλι τους . Αν βρω κάτι θα σου πω. Αλλα πιστεύεις εσύ ότι δεν έχουν γίνει αξιόπιστες χρονολογήσεις? Σε κόβω λίγο να τους υποπτεύεσαι τους Ινδοευρωπαιολόγους ή είναι η εντύπωσή μου?
Και δεν μπορώ να καταλαβω γιατί δεν σου κάνουν οι ιστοσελίδες σαν πηγή πληροφόρησης. Ειδικά από αυτές που σου παρέθεσα θα βρεις ενδιαφέροντα στοιχεία που αναφέρουν και βιβλιογραφία.

quote:
¨Εχω διαβάσει αρκετά παραδείγματα.Μα είναι λογικό να υπάρχουν γλωσσικές ομοιότητες. Και βέβαια όλοι έχουμε έναν κοινό πρόγονο..Δεν περιμέναμε κάποια θεωρία να μας το πει αυτό. Είναι αυτονητο. Αλλά η κατεύθυνση διάδοσης της γλώσσας ποια είναι;;;Και πως αποδυκνείεται;;
Προσωπικά δεν έχω πειστεί ουτε στο 1% ειδικά με τα ίσως , τα εάν και τα διότι...

Πως να το πω. Οταν π.χ. σε μια περιοχή βρίσκονται μη ινδοευρωπαϊκές λέξεις και τοπωνύμια και αργότερα συναντάμε στην ίδια περιοχή λεξιλόγιο από ινδοευρωπαϊκές γλώσσες καταλαβαίνουμε ότι έγινε κάποια μετακίνηση/εισβολή/μετανάστευση που επέφερε τις γλωσσικές αλλαγές. Οταν επίσης κάποιες κοινωνίες μητριαρχικής οργάνωσης μετατρέπονται σε πατριαρχικές είναι και αυτό μια ένδειξη ότι έγινε μετανάστευση ινδοευρωπαίων αφού οι ινδοευρωπαίοι είχαν πατριαρχικη΄οργάνωση.
Οταν επίσης αλλαζουν τα ταφικα΄έθιμα, η τεχνοτροπία της κεραμικης, όταν εισάγεται η χρήση αλόγου για μετακίνηση καθώς και το άρμα μας δείχνουν ότι έγινε μετακίνηση. Δες και τις σελίδες 88-89-90-91. Επίσης, αν και δεν το λέω με σιγουριά αυτό, υπάρχουν και πολύ παλιοί μύθοι που εξιστορούν το κάλεσμα του Βασιλιά μιας περιοχής στον πρωτοπολεμιστή του και τους συντρόφους του για να αντιμετωπίσουν τους εχθρικουύς εισβολείς. Οχι ότι λέει κάτι απαραίτητα κατι αυτο.
Πάντως μην βασίζεσαι μόνο στο βιβλίο του Beekes για συμπεράσματα. Εχουν γραφτεί ένα σωρό σχετικά βιβλία σχετικά που στηρίζουν τη θεωρία. Ορεξη και χρόνο να έχει κανείς να ψάχνει.

quote:
Βιβλία υπάρχουν και απο τις 2 απόψεις

εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι ποια έχουν επιστημονική τεκμηρίωση και είναι ευρέως αποδεκτά. Θα εμπιστευτώ για το εν λόγω θέμα τα βιβλία γλωσσολόγων μια που η θεωρία ειναι κατά βάση γλωσσολογική παρά το βιβλιό ενός δικηγόρου π.χ. που κάνει λόγο για απόκρυψη της Ελληνικής ιστορίας και ινδοευρωπαϊκοσανσκριτικοφοινικικά ψεύδη.


quote:
Γιατί;;;Και τι είναι τα πανεπιστήμια;;Άνθρωποι είναι που διαβασαν κάποια πράγματα.



Σε αυτό δεν έχω να πω κάτι.....
αν τα βλπεπεις όλα τόσο απλά και χύμα δικαίωμά σου...

quote:
Πάλι θα ήθελα να με παραπέμψεις στην αντίστοιχη βιβλιογραφία αν σου είναι εύκολο. Συγκεκριμένη έρευνα.


Από εδώ το βρήκα αυτό το στοιχείο. Για έρευνα του 2000 γράφει αλλα΄δεν λεει περισσότερες λεπτομέρειες. Προς το τέλος κοίτα.

http://www.physics4u.gr/articles/2005/originofhuman4.html

quote:
Τότε φίλε μου αυτό δεν είναι forum...Και εγώ λέω οτι εσυ είσαι δολοφόνος και εγώ είμαι ο πάπας. Και βέβαια αφού δεν μπορεί να σε εντοπίσει (εύκολα) κανείς είναι απλό να το κάνεις . Αλλά εαν το θεωρείς εσύ ηθικά σωστό...τι να πώ..διαφωνώ όσο δεν παίρνει άλλο. Στο κάτω κάτω δεν κατάλαβα. Φοβόμαστε τίποτα;;Ο μόνος λόγος που κάποιος κρύβεται είναι ή οταν φοβάται (εάν είναι ενήλικος) ή οταν παίζουμε κρυφτό (όταν είμαστε παιδιά) . Εγώ με αυτή την ηθική του πισώπλατου μαχαιρώματος δεν συμφωνώ...Και σου ξαναλέω ¨¨Οτι κακό και αν πείς...στο τέλος κάτι θα μείνει...΄΄


Αναμενουμε λοιπόν την απάντηση του ιδίου. Πάντως φιλική συμβουλή. Μην τα παίρνεις όλα τόσο βαριά βρε παιδί μου. Φόρουμ είναι εδώ όχι τηλεπαράθυρο ουτε δικαστήριο. Να τον φάμε τον άνθρωπο επειδή είπε κατι που μπορεί τελικά να είναι και βάσιμο κατά πολύ?
Τα λέμε.

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2006, 10:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε συ Agnostic...δεν είπα να τον φάμε! Νομίζω πως αυτό που ανέφερα ήταν απολύτως λογικό απλά δεν συνηθίζεται στα forum όπου η τακτική είναι να λέει ο καθένας οτι νά'ναι. Πρόσεξε , δεν μίλησα για απλά μια επικριτική γνώμη. Πχ δεν γουστάρω τον τάδε επειδή είναι ...... και επειδή είπε ..... . Το μέλος το τράβηξε παρα πολύ το σχοινί , πιο πολύ απο οσο δικαιούται ο καθένας μας μέσα απο την ανωνυμία του εδώ μέσα. Εγώ απλά είπα αν θέλει τα λεγομενα του να έχουν αξία ας πει τα στοιχεία του και τα στοιχεία του βοηθού του Πουλιανιού...για να τα ψάξουμε, να αποστείλλουμε και ένα e-mail στην ΑΕΕ .
Μην ξεχνάς οτι το φορουμ δεν είναι κάνα σπήλαιο οπου δεν βγαίνει τίποτα προς τα έξω. Έφτασα εδώ με αναζήτηση στο yahoo ΄΄Αρης Πουλιανός΄΄ και ήταν το 5ο αποτέλεσμα. Αυτό άπανταέι και στο πόσο προβολή έχει ο Πουλιανός στο Ελληνικό δικτυοχώρο όπως μου είπες.
Αnyway, νομίζω πως το θέμα ήδη έχει προχωρήσει αρκετά...ο καθένας μας μπορεί να συνέχίσει την έρευνα του. Thanks gia τις πληροφορίες. Να είσαι καλά! Τα λέμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy