ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Έναρξη νέου Gnostic Center (γνωστικού κέντρου) στην Αθήνα.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 11:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
Διαβάζοντας αυτά που μετέφρασε ο ALOS απλά θα ξαναπώ το ίδιο.

Δεν μπορούμε να πάμε στο πανεπιστήμιο χωρίς να έχουμε περάσει από το Δημοτικό!!!!!

Αμάν, το πιο δύσκολο, το πιο επαναστατικό, το πιο προχωρημένο βιβλίο βρηκες να διαβάσεις?????? Αντε να βγάλουμε άκρη τώρα..........

Α και μια διόρθωση.

quote:
the union with the Intimate

Ο Δάσκαλος με την λέξη Intimate εννοεί τον Εσώτερο (οικείο).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2005, 13:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΩ...ΠΡΙΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ...ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 16:31:22  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας για ολους!

Θα δώσουμε μια Διαλέξη στην Αφηνα στο ενα Εσοτερικο Βιβλιοπολειο.

Θεμα Οι Μυητικές Σχολές των Μυστηλίων

Θα πληροφορήσω...

Ricardo Agesta
Tel 694 47 69 217
www.gnostico.com ***

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 18:04:35  Εμφάνιση Προφίλ
If you want to read some books of V.M.Lakhsmi you can find them here:

***

Στο καλο

RA

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

swangpo
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2005, 20:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους swangpo
συγνωμη για την παρεμβαση προεκυψε μια ερωτηση προς τους γνωστικους που ισως διελευκανθει εδω.

εχοντας υπ΄ οψη οτι πρεπει να διαλογιστουμε στο εγω για να το διαλυσει επειτα η θεικη μητερα με τους γνωστους τροπους, πως γινεται να ξεφυγουμε απο τη μη ταυτιση μαζι του κατα την ωρα του διαλογισμου ΠΟΥ ως γνωστο (η αγνωστο)εχει ως συνεπεια την ενδυναμωση του μιας και η προσοχη μας η το ρευμα ζωης που ταυτιζεται μαζι του ξανα ως επι το πλειστον το ενισχυει γιατι ολοι κανουν το λαθος να ξαναζουν τις σκηνες δρασης του εγω.
ειναι γνωστο φυσικα οτι οπου ειναι η προσοχη σου εκει εισαι.

Τωρα αν μεταφερουμε το βαρος στο διαλογισμο επι του εγω πριν ακομη ξυπνησουμε καλα καλα απο το βραδυνο υπνο και πριν δεσουμε την προσοχη μας στην πραγματικοτητα μεσα μας (το ειναι) ειναι δυνατο να παραχθει τελειοτητα η αρμονια? Μολις ξυπνας το πρωι να χρειαζεται να βλεπεις γυρω σου δαιμονες? ειναι αυτο μιας υγιης αντιμετωπιση εισοδου στα ουρανια η προσκληση για την κολαση?

Παρακαλω μη μου λετε θεωριες οτι πρεπει να αποταυτιστουμε πρωτα πληρως και μετα προχωραμε γιατι αν ειναι ετσι βγαζουμε εκτος προγραμματος το μεγαλεπιβολο σχεδιο του διαλογσιμου επι του εγω στα 49 επιπεδα....και της διαλυσης του σ' αυτη τη ζωη οποτε ονειρευομαστε ξανα βλεποντας εφιαλτες....

Οποτε τι κανουμε στην πραξη, στο τωρα? τι κυκλοφορα μεσα μας ως συναισθημα τωρα αν εχουμε κατα νου τον πολεμο με δαιμονες και συναμα οτι πρεπει να δημιουργησουμε την τελειοτητα κοιτωντας τους?
μου φαινεται κοροιδια.....γιατι ειναι σαν να υπηρετουμε 2 δασκαλους και η θα παθουμε οτι επαθε η γυναικα του Λωτ η θα τρελαθουμε υπο το βαρος της δυσαρμονιας και σχιζοειδων τασεων.

Κοιτωντας τους γνωστικους αδελφους σε ενα αμερικανικο φορουμ να ενδιδουν στη δαιμονολογια λεγοντας οτι πρεπει να κατεβουμε στην κολαση (ακομα δεν ξυπνησαμε και δεν κοιταχτηκαμε στον καθρεφτη για να δουμε την πραγματικη εικονα μας) για να ανεβουμε στον παραδεισο τοτε καποιοι βρισκονται σε σοβαρο κινδυνο να χασουν αυτο που προσπαθουν να σωσουν μοιραζοντας και προσκλητηρια για την κολαση.

Νομιζω οτι ειναι σοβαρο λαθος να υπηερετεις 2 δασκαλους γιατι αυτο γινεται κατ΄ ουσια......η προσοχη, η ζωη σε παει οπου τη δινεις....

δεν αμφισβητω τη διδασκαλια στο συνολο της αλλα το θεμα της προσοχης μπορω να πω οτι διεφυγε του δασκαλου παντελως και δεν ειναι να το παρεις αψηφιστα οταν μονο δυστυχια μπορει να σπειρει ενας πολεμος που ακομη και στην τηλεοραση να τον δουμε μας πιανεται η καρδια ποσο μαλλον να ενδωσουμε.....και τωρα μας λεει καποιος (ως δασκαλος φυσικα, που μπορει να τα καταφερνει εκει)οτι πρεπει να κατεβουμε στην κολαση κιολας....

Τελος παντων εχω διαφορετικη αποψη και για τον 9ο κυκλο (αλχημεια) οπου δεν βλεπω κανενα δαιμονα να ξεφυτρωνει για να επιτεθει να μου παρει τη "ζωη" αλλα μονο τον Χριστο.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 09:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
καλέ μου swangpo τα έχεις μπερδέψει πολύ στο μυαλό σου...
Προτροπή μου, κι ας μου συγχωρηθεί η απολυτότητα σε κάτι τόσο σοβαρό: μήν ψάχνεσαι άλλο με κάτι που ήδη έχεις απορρίψει μέσα σου, γιατί σπαταλάς τον χρόνο σου σε κάτι που δεν μπορείς να δώσεις, κι άρα ούτε να πάρεις... (εκτός αν νιώθεις οτι πρέπει να 'σώσεις' τον κόσμο απο τον 'κακό' δάσκαλο!).
Σου μιλάω έτσι, επειδή έχεις περάσει απο την Γνώση. Εχεις 'αποβάλλει' την γνωστική διδασκαλία (η 9η σφαίρα είναι η βάση της, κι αν την παρανοείς τόσο πολυ, τότε σίγουρα την έχεις αποβάλλει στο σύνολό της), και μόνο ένα σόκ εντυπώσεων θα σε άφηνε αρκετά ανοιχτό για να την δείς καλύτερα απο την αρχή. Μήν χάνεις λοιπόν τον χρόνο σου με τέτοια πράγματα. Ακολούθησε τον δρόμο που έχεις επιλέξει, όποιος κι αν είναι αυτός, ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ.
Νά'σαι καλά και καλη διαδρομή να έχουμε όλοι,
Πέγκυ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
swangpo
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 12:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους swangpo
φυσικα και εχω παρανοησει με αυτα που βιωνω....γι αυτο και γραφω για να δω αν στεκω καλα η εχουν βαση οι συλλογισμοι. Αυτο ειναι το κακο της κοινωνιας πρεπει να ρωτησεις για να σου πουν αν τρελαθηκες η οχι, *ετεροπροσδριοριμος μεν αλλα εφημερος και αυτος).

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οταν ερευνας οπως προτεινεις να κανω, υπαρχει ουσια στη Γνωση αλλα η κατανοηση βγαινει δυσκολα. Ως τοτε το θεωρω υγιες να πω στο δασκαλο και στους μαθητες...τι μας λες εδω μεγαλε,....πως γινεται να κοιταμε την κολαση αφου κολαει η προσοχη μας - ζωη μας σαν τη μυγα στο...γαλα, και ο Μεγαλος Αδελφος ειπε "εμενα θα κοιτας και τιποτε αλλο για να δεις ασπρη μερα"? δεν θελω να επαναλαμβανομαι, οποιος γνωριζει τι γινεται.......

μηπως ειναι για ανωτερη βαθμιδα υπαρξης η καθοδος στην κολαση και παιδευομαι ασκοπα απο τωρα?....οπως βλεπεις δεν ειμαι εδω για να βοηθησω.....απο τον κακο δασκαλο.....αλλα να κατανοησω και αν καποιος μιλησει βιωματικα θα το καταλαβω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2005, 23:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
...έχεις δίκιο... συγγνώμη

η κάθοδος στις ατομικές κολάσεις δεν είναι για ανώτερο επίπεδο ύπαρξης, αλλά γίνεται σε πολύ προχωρημένο στάδιο της εργασίας.

τα δε ελαττώματα μπορείς να τα δείς και στα προηγούμενα στάδια, μέσω του διαλογισμού ή στο αστρικό. Αν αντέχεις να βλέπεις τα τέρατα που λέγονται άνθρωποι μέσα απο τις δραστηριότητές τους στην καθημερινότητα (αν πχ βλέπεις ειδήσεις), τότε θα αντέξεις να δείς το κάθε ελάττωμά ΣΟΥ μεμονωμένα... Δεν θα σου αποσπάσει την προσοχή απο τίποτα, μάλλον θα στην εντείνει, και θα σε κάνει να αγαπήσεις περισσότερο τους ανθρώπους και τον εαυτό σου, για αυτό που ΕΙΝΑΙ πραγματικά, και γι'αυτό που υποφέρουν χωρίς να το καταλαβαίνουν...
καληνύχτα, ή καλημέρα, για όταν το διαβάσεις
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 12:46:38  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σας για ολους. Θέλουμε να σας Προσκαλέσουμε σε μια:

[redΔιαλέξη[/red]

Οι Μυητικές Σχολές των Μυστηpίων

* Οι Μεγάλοι Μυημένοι Δάσκαλου της Αξιοσέβαστης Λευκής
Αδελφότητας

* Ο Μωυσής, Ιησούς Μπέν Μπαντιρά, Σανάτ Κουμαρά, Μορύα, Κούτ
Χουμί, Σαίν Ζερμαίν, Σαμαέλ Αούν Βεόρ

* Τα Μυητικά Κολέγια στην Ιστορία της Ανθρωπότητας και στην εποχή
μας, κυβέρνηση του Πλανήτη Ποσειδώνα

* Πώς ένας άνθρωπος μπορεί να μετατραπεί σε Μύστη αυτού του
Πλανήτη. Η Γνωστική Σχολή.

ΠΕΜΠΤΗ 1/12/2005
ΩΡΑ 19:30 - 21:00

Οδοδείκτες - Κεντρο Σεμιναρίων και Διαλέξεων
Χαριλάου Τρικούπη 134 - Αθήνα

Είσοδος ελέυθερη

Τηλ : 694 47 69 217 - 693 93 04 152

www.gnostico.com ***

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 16:44:21  Εμφάνιση Προφίλ
Η διάλεξη θα αρχισει 19:30 γιατι μετα ιπαρχει και αλλη διάλεξη στο ιδιο μέρος.

RAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 13:29:46  Εμφάνιση Προφίλ
Θέλω να σας πω οτι θα αρχίσουμε αυτή την εβδομάδα μια ομάδα απο ΠΡΟΤΗ ΚΑΜΕΡΑ με την σειρά των Γνωστικών διδασκαλιών.

Πληροφωρίες: 694 47 69 217 ricardoagesta@yahoo.gr
www.gnostico.com ***

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 20:30:53  Εμφάνιση Προφίλ
Θα αρχίσουμε μία σειρά μαθημάτων στη Γνώση, ( μία ομάδα), τη Βασική Κάμαρα (Πρότη Κάμαρα) με τις διδασκαλίες του Α.Δ.Σαμαέλ Αούν Βεόρ.

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου, 7.30 μμ

Σοφοκλέους 121, Καλλιθέα

Τηλ. 694 47 69 217 693 93 04 152
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2005, 15:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
Θα ήθελα κι εγώ να πω ότι επίσης θα αρχίσει ένας νέος κύκλος διαλέξεων της Διδασκαλίας της Γνώσης στις

]13 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2006
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΩΡΑ 19:00

Μαιάνδρου 14Β, Πευκάκια
τηλ: 6932 476992 6976 857722

Edited by - katerinagnosis on 08/12/2005 15:58:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 14:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL
quote:

Α.Δ. Samael πριν απο να φηγει, αφισε 5 Σύλλογος

α) M.G.C.U. (Εδρα στιν Κολομβια) (Α.Δ.Rabolu)
β) I.G.C.U. (Εδρα στιν Βενεζουελα) (A.Δ.Lakhsmi και Α.Δ.Gargha
Kuichines)
γ) A.G.E.A.C.A.C (Εδρα στo Μεχικο) (A.Δ.Litelantes)
δ) Ι.C.U. (Εδρα στo El Salvador)
ε) P.O.S.C.L.A (Εδρα στιν Κολομβια)

Ολοι ααφτοι Σύλλογοι έχουν οι αυθεντικής δυδασκαλίες του Δασκαλου Samael Aun Weor γιατι δουλευουν με τα ιδια 60 βιβλια του Δασκαλου.

Ricardo Agesta
Tel 694 47 69 217
***
Γνωστικός Πολιστικός Σύλλογος "Samael Aun Weor"


_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος (Ricardo)

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 18:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL
Ξαναστέλνω το μήνυμά μου ολόκληρο αυτή τη φορά με αφορμή αυτά που γράφει ο Ricardo για να ενημερώσω όσους δεν γνωρίζουν μεταξύ άλλων και τα εξής:

1)Από τις Γνωστικές οργανώσεις που αναφέρει ο Ricardo μόνο την πρώτη (M.G.C.U. δηλ. Παγκόσμια Γνωστική Χριστιανική Κίνηση) αναγνώρισε και επομένως άφησε ο Α.Δ. Σαμαέλ την οποία μάλιστα είχε ιδρύσει ο ίδιος. Ενώ ακόμα ζούσε όρισε διάδοχό του αποκλειστικά και μόνο τον Α.Δ. Ραβολού.
Έγραψε σχετικά μεταξύ άλλων και τα εξής:

"Ο Αξιοσέβαστος Δάσκαλος Ραβολού, Δάσκαλος του Κάρμα επανενσαρκωμένος και σε πλήρη εκπλήρωση των αρμοδιοτήτων του, θα πρέπει βάσει διαταγών του Πατριάρχη της Παγκόσμιας Γνωστικής Κίνησης Σαμαέλ Αούν Βεόρ, να κάνει να εκπληρώνονται όλα τα διατάγματα της Πατριαρχικής Έδρας...Η Πατριαρχική Έδρα...υποστηρίζει σταθερά όλες τις εργασίες και τα συμπεράσματα του Δάσκαλου Ραβολού. Αναμφίβολα ο Δάσκαλος Ραβολού οφείλει να γκρεμίσει πολλά είδωλα από πηλό και να διορθώσει πολλά λάθη"
(Από το βιβλίο "Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ", κεφάλαιο "Μεγάλη Γνωστική Διακήρυξη" 1-1-1976)

2)Σχετικά με τη δεύτερη οργάνωση I.G.C.U. (Εδρα στην Βενεζουελα) η οποία προφανώς διευθύνεται από τους "A.Δ." (?) Lakshmi και "Α.Δ." (?) Gargha Kuichines γράφει ο Α.Δ.Σαμαέλ για τον τελευταίο (τον Gargha Kuichines) μεταξύ άλλων και τα εξής:
"...σε ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΤΑΡΣΙΑΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΕΠΙΘΥΜΙΩΝ ΤΗΣ ΟΥΡΑΝΙΑΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ με κανένα τρόπο δεν θέλει να δεχθεί ότι κάνει ΛΑΘΟΣ...επιμένει στους λάθος σκοπούς του...Νομίζω ότι το Σφάλμα του...βρίσκεται στο ότι δεν έχει δουλέψει ΣΟΒΑΡΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟ ΕΓΩ. Εξερευνώντας ψυχολογικά το Εγώ ή καλύτερα θα λέγαμε τα διάφορα στοιχεία που το αποτελούν μέσα στον εαυτό του, στην συγκεκριμένη περίπτωση...μπορώ να επαληθεύσω ότι το ΕΓΩ της ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑΣ έχει πληγωθεί θανάσιμα. Αυτό έχει προκαλέσει στον ψυχισμό σου βίαιες αντιδράσεις...Στον ψυχολογικό χώρο σε ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΤΕΘΕΙ, χωρίς κανένα σεβασμό. Εάν είχες διαλύσει τα Εγώ της ψεύτικης προσωπικότητας...εσύ δεν θα έκανες αυτό που κάνεις τώρα".
(Από το βιβλίο "Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ", κεφάλαιο: "Δικαστήριο του Κάρμα" 29-1-1976)

Επίσης γράφει ο Α.Δ.Σαμαέλ για τον Garca Cuichines:

"Αυτές τις διευκρινίσεις τις κάνω γιατί γνωρίζω πολύ καλά το περιεχόμενο από όλα και θέλω να το μάθουν και οι υπόλοιποι για να μην αφεθούν κι εξαπατηθούν και ότι ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΣΑΜΑΕΛ μιλούσε για τον Δάσκαλο Garca Cuichines, του ανέθετε θέσεις και πολλά πράγματα μοχθώντας να σηκωθεί, γιατί αυτός ποτέ δεν σηκώθηκε. Ο Μποδισάτουα (δηλ. το φυσικό του μέρος) κατρακύλησε περισσότερο από ό,τι βρισκόταν, πιο βαθιά και από εκεί γεννήθηκε η "Γνωστική Εκκλησία" με τις κακές προθέσεις του, πράγμα που το έκανε ο κύριος Julio Medina Vizcaino. Αυτές τις διαβεβαιώσεις τις κάνω και τις υπογράφω γιατί λέω την αλήθεια δημόσια, δεν έχω λόγο να μείνω σιωπηλός ενώπιον εγκλημάτων που διαπράχθηκαν και διαπράττονται στο όνομα της ΓΝΩΣΤΙΚΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ, ενώ η αληθινή ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ δεν βρίσκεται στη γη: Είναι ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ που μένουν και ιερουργούν οι Μεγάλες Ιεραρχίες. Τότε μην αφήνεστε να εξαπατηθείτε από την εμφάνιση αυτής εδώ της φθηνής εκκλησίας, γιατί ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ δεν της έδωσε την έγκρισή του. Δεν πρέπει να συγχέετε την αληθινή Εκκλησία, τον Ιερό Ναό, με έναν εμπορικό θεσμό. Αυτό να μείνει ξεκάθαρο. Αυτός που αφήνεται να εξαπατηθεί από εδώ κι εμπρός, δικό του το πρόβλημα. Καθένας θα λογοδοτήσει για τις πράξεις του".
(Από το βιβλίο "Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ", κεφάλαιο: "Επιστολές που εστάλησαν από τον Αβατάρα του Υδροχόου Α.Δ.Σαμαέλ Αούν Βεόρ).

Αυτή λοιπόν είναι η γνώμη που είχε ο Α.Δ.Σαμαέλ για τον κύριο Garca Cuichines, συνεργάτης και προφανώς ομοϊδεάτης του οποίου σύμφωνα με τον Ricardo είναι ο αυτοαποκαλούμενος "Α.Δ." (?) Lakshmi τον οποίο ο ίδιος εκπροσωπεί (ο Ricardo άραγε τα γνωρίζει αυτά που αναφέρω?).
Γεννάται βεβαίως και το εύλογο ερώτημα πως είναι δυνατόν κάποιος να διδάσκει σε άλλους αυτά που ο ίδιος (σύμφωνα με τον Δάσκαλό του Α.Δ. Σαμαέλ) δεν εφαρμόζει...
Και κυρίως με ποιού είδους εσωτερική εξουσία δεδομένου ότι ο Α.Δ.Σαμαέλ έγραψε σχετικά γι αυτόν (τον Garca Cuichines): "...με πόνο στην ψυχή μου θα βρισκόμουν στην ανάγκη να μην τον εφοδιάζω πλέον με την ΑΡΕΙΑΝΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ μου".
(Από το βιβλίο "Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ", κεφάλαιο: "Επιστολή προς τον Αξιοσέβαστο Δάσκαλο Ραβολού" 29-1-1976).

3)Η M.G.C.U. δηλ. η Παγκόσμια Γνωστική Χριστιανική Κίνηση της Νέας Τάξης αποτελεσματικών πρακτικών και κανονισμών την οποία ίδρυσε ο Α.Δ. Σαμαέλ και η οποία ήταν η μοναδική που αναγνώρισε, ουδέποτε ενώθηκε με τις υπόλοιπες, οι οποίες δημιουργήθηκαν από αυτούς που ο ίδιος ο Α.Δ. Σαμαέλ είχε αποβάλει κυρίως γιατί διαστρέβλωναν την διδασκαλία του με θεωρητικές φλυαρίες και φαντασιοπληξίες που δεν είχαν κανένα χειροπιαστό αποτέλεσμα και προξενούσαν απογοήτευση στον κόσμο της Γνωστικής Κίνησης.
Γεννάται βεβαίως η απορία σχετικά με το τι θα ήταν καλύτερο να κάνουν οι Γνωστικοί όσο οι Α.Δ. Σαμαέλ και Ραβολού είναι αποσαρκωμένοι.
Θα έλεγα αυτό που συμβούλευσε ο Α.Δ. Σαμαέλ τον μοναδικό διάδοχό του Α.Δ.Ραβολού: "Περίμενέ με παρακαλώ και ΕΧΕ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΕΜΕΝΑ".
(Από το βιβλίο "Η ΝΕΑ ΤΑΞΗ", κεφάλαιο: "Επιστολή προς τον Αξιοσέβαστο Δάσκαλο Ραβολού" 29-1-1976).

Πάντως ο Α.Δ. Ραβολού παρόλο που δεν όρισε διάδοχό του όσο έίχε φυσικό σώμα μιας και κανένας δεν είχε φθάσει ακόμα σ' αυτό το εσωτερικό επίπεδο, εντούτοις λίγο πριν αποσαρκωθεί συνέγραψε πριν από 6 χρόνια ένα σύντομο αλλά πολύ περιεκτικό βιβλίο το οποίο περιέχει τις αποτελεσματικότατες πρακτικές "Θάνατος στην Πορεία" της εκδήλωσης των ελαττωμάτων και "Αστρικό Ξεδίπλωμα" καθώς και τα σημαντικότερα κλειδιά για ακόμα πιο αποτελεσματική εφαρμογή τους. Σύμφωνα με τις πρακτικές αυτές μπορεί εύκολα πλέον οποιοσδήποτε τις εφαρμόσει και χωρίς άλλες περίπλοκες προϋποθέσεις να μεταφερθεί στον Αστρικό Κόσμο για να συναντήσει και να προσανατολιστεί απ' ευθείας από τους αυθεντικούς Αξιοσέβαστους Δασκάλους Σαμαέλ και Ραβολού μέσα στην αληθινή Γνωστική Εκκλησία των Ανωτέρων Κόσμων.
Το πολύτιμο αυτό βιβλίο έχει τίτλο "Ερκόλουμπους ή ο Κόκκινος Πλανήτης" και κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Βεργίνα (με σκληρό εξώφυλλο) καθώς και από τις εκδόσεις "Αετός" (με μαλακό) και από τους 2 εκδοτικούς οίκους σε τιμή φθηνού περιοδικού!...

Όποιος ενδιαφέρεται για το θέμα το συζητάμε καλοπροαίρετα και με συγκεκριμένα επιχειρήματα που να είναι δυνατόν να αποδειχθούν...

Επίσης είμαι διαθέσιμος για πολύ εξειδικευμένη συζήτηση για τους Γνωστικούς των πρώτων Χριστιανικών αιώνων καθώς και για όλα τους τα παρακλάδια από τότε μέχρι σήμερα.

quote:

Α.Δ. Samael πριν απο να φηγει, αφισε 5 Σύλλογος

α) M.G.C.U. (Εδρα στιν Κολομβια) (Α.Δ.Rabolu)
β) I.G.C.U. (Εδρα στιν Βενεζουελα) (A.Δ.Lakhsmi και Α.Δ.Gargha
Kuichines)
γ) A.G.E.A.C.A.C (Εδρα στo Μεχικο) (A.Δ.Litelantes)
δ) Ι.C.U. (Εδρα στo El Salvador)
ε) P.O.S.C.L.A (Εδρα στιν Κολομβια)

Ολοι ααφτοι Σύλλογοι έχουν οι αυθεντικής δυδασκαλίες του Δασκαλου Samael Aun Weor γιατι δουλευουν με τα ιδια 60 βιβλια του Δασκαλου.

Ricardo Agesta
Tel 694 47 69 217
***
Γνωστικός Πολιστικός Σύλλογος "Samael Aun Weor"



quote:

Α.Δ. Samael πριν απο να φηγει, αφισε 5 Σύλλογος

α) M.G.C.U. (Εδρα στιν Κολομβια) (Α.Δ.Rabolu)
β) I.G.C.U. (Εδρα στιν Βενεζουελα) (A.Δ.Lakhsmi και Α.Δ.Gargha
Kuichines)
γ) A.G.E.A.C.A.C (Εδρα στo Μεχικο) (A.Δ.Litelantes)
δ) Ι.C.U. (Εδρα στo El Salvador)
ε) P.O.S.C.L.A (Εδρα στιν Κολομβια)

Ολοι ααφτοι Σύλλογοι έχουν οι αυθεντικής δυδασκαλίες του Δασκαλου Samael Aun Weor γιατι δουλευουν με τα ιδια 60 βιβλια του Δασκαλου.

Ricardo Agesta
Tel 694 47 69 217
***
Γνωστικός Πολιστικός Σύλλογος "Samael Aun Weor"


_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος (Ricardo)

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 03:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

….που οφειλεται ολη αυτη η πολυμορφία (γκάμα) των γνωστικών ομάδων (απο παλιά μεχρι σήμερα .. απο τους … Cainites ..Ophites…Sethians… μέχρι τους Basillidians …Karpokratians…. και τόσα άλλα μοντέρνα παρακλάδια

στο υπάρχει μόνο μια Γνώση αλλά όλοι την βλέπουμε διαφορετικά .. και κάνουμε την δική μας ομαδούλα / αίρεση / θρησκεία ?

και μετά σου λένε ……αυτό λειτουργεί για μάς … και έχει τα αποτελέσματα που θέλουμε …… (εσυ τί ζόρι τραβάς?)


ή μήπως μία μονο απο αυτές ….είναι /ήταν ….η σωστή/καλήτερη /αληθινή (πες το όπως αλλιώς το θές) και κατήχαν την πραγματική Γνώση ?


Γιώργος
A lethally fast learner


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 14:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL
quote:

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

….που οφειλεται ολη αυτη η πολυμορφία (γκάμα) των γνωστικών ομάδων (απο παλιά μεχρι σήμερα .. απο τους … Cainites ..Ophites…Sethians… μέχρι τους Basillidians …Karpokratians…. και τόσα άλλα μοντέρνα παρακλάδια

στο υπάρχει μόνο μια Γνώση αλλά όλοι την βλέπουμε διαφορετικά .. και κάνουμε την δική μας ομαδούλα / αίρεση / θρησκεία ?

και μετά σου λένε ……αυτό λειτουργεί για μάς … και έχει τα αποτελέσματα που θέλουμε …… (εσυ τί ζόρι τραβάς?)


ή μήπως μία μονο απο αυτές ….είναι /ήταν ….η σωστή/καλήτερη /αληθινή (πες το όπως αλλιώς το θές) και κατήχαν την πραγματική Γνώση ?


Γιώργος
A lethally fast learner



Γιώργο πολύ ενδιαφέρουσες οι απορίες σου. Σε παραπέμπω σε ανοικτή συζήτηση σε εξέλιξη "περί ατραπών" στη διεύθυνση http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7589
Δες εκεί τις παρεμβάσεις μου και εάν εξακολουθείς να έχεις απορίες τα ξαναλέμε σύντομα. Πάντως, αφού διαβάσεις αυτά που σου πρότεινα, αξίζει τον κόπο και σύμφωνα με αυτά, να σου πω ποιός ήταν τι από τα παρακλάδια που αναφέρεις. Νομίζω θα έχουμε πολλά και ωραία να πούμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 19:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος
Ευχαριστώ για το λινκ θα το διαβάσω..

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο ….

Πρόσεξα το παρακάτω που γράφεις σχετικά με τον Σαμαέλ

quote:
Θα έλεγα αυτό που συμβούλευσε ο Α.Δ. Σαμαέλ τον μοναδικό διάδοχό του Α.Δ.Ραβολού: "Περίμενέ με παρακαλώ και ΕΧΕ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΕΜΕΝΑ".


Αυτό μου θύμισε λίγο … αυτό που έγραφε η Μπλαβάσκυ στην ανοιχτή επιστολή της … «στο γιατί δεν επιστρέφει στην Ινδία» ..

Οι άνθρωποι είτε πρέπει να πιστεύουν εντελώς σε μένα ή να μην με πιστεύουν καθόλου. Κανένας Θεόσοφος δεν είναι υποχρεωμένος να πιστεύει, αλλά είναι εντελώς άχρηστο οι άνθρωποι να μου ζητούν να τους βοηθήσω, εάν δεν πιστεύουν σε μένα.


Καθώς και μια μαγνητοφωνημένη ομιλία του Lord Maytreya που είχα ακούσει στο Λονδίνο

Στην οποία ο Maytreya λέει « …..παρακαλώ πιστέψετε σε μένα για να ….βοηθήσω την Γη ..και τα πεινασμένα παιδιά της …..»

Αλλά και στις διδασκαλίες του Ιησού … οπού μας καλεί να πιστεύουμε σε αυτόν … ή μας ρωτάει «Πιστεύετε ότι δύναμαι αυτό να το κάνω;»

Αλήθεια …. γιατί όλοι αυτοί οι … Μεγάλοι Διδάσκαλοι – Avatars (οντότητες που από ότι έχω καταλάβει κατέχουν την Γνώση ) μας παρακαλούν / ζητάνε να πιστέψουμε σε αυτούς …

Μήπως υπάρχει κάποιος σύνδεσμος μεταξύ της Γνώσης και της Πίστης ( που μας ζητάνε…)

Και τι θα γίνει αν δεν πιστεύουμε ..?

Γιώργος
… if I give you my soul for a piece of your mind… would you carry me with you, to the far edge of time…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2005, 22:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Που ήσουν χαμένος εσύ Γιώργη...

quote:
Και τι θα γίνει αν δεν πιστεύουμε ..?


Εγώ λέω πίστεψε αυτούς που λένε ότι ψάχνουν την αλήθεια, και αμφέβαλε για αυτούς που λένε ότι την βρήκαν…

« Το μυστικό της μακροζωίας: φάτε περισσότερα φρούτα και λιγότερο ο ένας τον άλλον...»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TRENCAVEL
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 03:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRENCAVEL
quote:

Ευχαριστώ για το λινκ θα το διαβάσω..
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο ….
Πρόσεξα το παρακάτω που γράφεις σχετικά με τον Σαμαέλ
Θα έλεγα αυτό που συμβούλευσε ο Α.Δ. Σαμαέλ τον μοναδικό διάδοχό του Α.Δ.Ραβολού: "Περίμενέ με παρακαλώ και ΕΧΕ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΕΜΕΝΑ".
Αυτό μου θύμισε λίγο … αυτό που έγραφε η Μπλαβάσκυ στην ανοιχτή επιστολή της … «στο γιατί δεν επιστρέφει στην Ινδία» ..
Οι άνθρωποι είτε πρέπει να πιστεύουν εντελώς σε μένα ή να μην με πιστεύουν καθόλου. Κανένας Θεόσοφος δεν είναι υποχρεωμένος να πιστεύει, αλλά είναι εντελώς άχρηστο οι άνθρωποι να μου ζητούν να τους βοηθήσω, εάν δεν πιστεύουν σε μένα.
Καθώς και μια μαγνητοφωνημένη ομιλία του Lord Maytreya που είχα ακούσει στο Λονδίνο
Στην οποία ο Maytreya λέει « …..παρακαλώ πιστέψετε σε μένα για να ….βοηθήσω την Γη ..και τα πεινασμένα παιδιά της …..»
Αλλά και στις διδασκαλίες του Ιησού … οπού μας καλεί να πιστεύουμε σε αυτόν … ή μας ρωτάει «Πιστεύετε ότι δύναμαι αυτό να το κάνω;»
Αλήθεια …. γιατί όλοι αυτοί οι … Μεγάλοι Διδάσκαλοι – Avatars (οντότητες που από ότι έχω καταλάβει κατέχουν την Γνώση ) μας παρακαλούν / ζητάνε να πιστέψουμε σε αυτούς …
Μήπως υπάρχει κάποιος σύνδεσμος μεταξύ της Γνώσης και της Πίστης ( που μας ζητάνε…)
Και τι θα γίνει αν δεν πιστεύουμε ..?

Καλόόόόόόόόό!!!
Γιώργο μ' έστειλες! Εύγε!
Δεν προσθέτω τίποτε γιατί έχεις απαντήσει ήδη δια της ερωτήσεως.
Πολύ καλό και πάλι μπράβο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 18:52:09  Εμφάνιση Προφίλ
[bold]Η αποστολή του Α.Δ. Samael Aun Weor και Α.Δ.Lakhsmi D.[/bold]

Κεφάλαιο 1

Στα μέσα του περασμένου αιώνα, στη Sierra Nevada de Santa Marta, στην Κολομβία, (έναν μακρυνό τόπο στη Νότια Αμερική), ένας ανήσυχος ερευνητής πρότεινε στον κόσμο ένα δόγμα, που σε λίγα χρόνια θα επεκτεινόταν σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης.
Οι απαρχές αυτής της διδασκαλίας, της Γνώσης, τόσο αρχαίες, όσο και ο ίδιος ο κόσμος μας, βασίζονται στην ψυχολογία της αυτογνωσίας.
Το όνομα του σοφού επαναστάτη που την έκανε γνωστή στο κοινό, είναι: Αξιοσέβαστος Δάσκαλος Samael Aun Weor.
Γεννήθηκε στην Μπογκοτά της Κολομβίας, στις 6 Μαρτίου του 1917.
Ήδη από τα πρώτα χρόνια της ζωής του, βίωνε γεγονότα εκτός πραγματικότητας, επειδή του συνέβαιναν κάθε είδους παραφυσικά φαινόμενα.
Γεννήθηκε με τρομερές πνευματικές ανησυχίες, και από πολύ μικρός συνήθιζε να κάθεςται σε ανατολίτικες στάσεις και να διαλογίζεται.
Στα 12 του χρόνια, ερεύβησε τα μυστήρια από το Yπερπέραν στον ανήσυχο τομέα του πνευματισμού. Μελέτησε μεταφυσικά έργα συγγραφέων όπως οι: Luis Zea Uribe, Camilo Flammarion, Kardek, León Denis, César Lombroso, κ.λπ. Διάβασε το «Βιβλίο των Πνευμάτων» και πολλούς άλλους τόμους με ενδιαφέρον περιεχόμενο, και συμμετείχε σε πολλά ψυχικά «πειράματα» για την έρευνα των μυστηρίων.
Δεν είχε ακόμα κλείσει τα 16, όταν ήδη μελετούσε κάθε είδους πνευματιστικά θέματα (σχετικά με τη θεοσοφία), αναλύοντας λεπτομερώς και με το φως της σύγχρονης επιστήμης τα προβλήματα του πνεύματος.
Μελέτησε επίσης τα φυσικά πειράματα του Άγγλου William Crookes, σε πλήρες εργαστήριο, που συσχετίζονταν με την μετουσίωση του φαντάσματος της Katie King.
Στα 17 του χρόνια έδινε διαλέξεις στη Θεοσοφική Εταιρεία, έχοντας λάβει δίπλωμα θεοσοφιστή από τα χέρια του ίδιου του Jinarajadasa, του λαμπρού προέδρου της προαναφερθείσας εταιρείας.
Γνώριζε πολλά πράγματα για τα τρίποδα των Πυθιών της αρχαιότητας, ήξερε τα στοιχιωμένα σπίτια και τις μεταθανάτιες εμφανίσεις, και γνώριζε σε βάθος όλα τα τηλεπαθητικά φαινόμενα.
Αφοσιώθηκε στη μελέτη του «Μυστικού Δόγματος», ενός εξαιρετικού έργου της Αξιοσέβαστης Μεγάλης Δασκάλας και υψίστης μάρτυρος του 19ου. αιώνα, Helena Petrovna Blavatsky.
Αφού εξάντλησε τις θεωρητικές μελέτες γύρω από τη θεοσοφία, εξάσκησε με έντονους ρυθμούς τη Raya-Yoga, τη Jnana-Yoga, την Karma-Yoga, κ.λπ.
Όταν έγινε 18 ετών, μπήκε στη Σχολή Rosacruz Antigua, που είχε ιδρυθεί από τον Δόκτορα Arnoldo Krumm Heller, έναν γιατρό και συνταγματάρχη του μεξικανικού στρατού, που κατείχε την Έδρα Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου, και θεωρείτο ως ένας ευγενής επιστήμονας και εξαιρετικός πολύγλωσσος. (Α.Δ. Huiracocha)
Εκεί αναζήτησε τον αρχαίο δρόμο, το μονοπάτι στην κόψη του ξυραφιού. Βρήκε τη χρυσή τομή ανάμεσα στη θεωρία και στην πράξη, μελετώντας τα έργα των Krumm & Heller, Hartmann, Eliphas Levi, Steiner, Max Heindel, κ.λπ.
Σε εκείνη τη σχολή ενεργοποίησε τα «τσάκρας» του, ανέπτυξε τηλεπαθητικές δυνάμεις και έγινε πολύ πιο ευαίσθητος.
Νέος ακόμη, συνέχισε την πρακτική του διαλογισμού, πειραματιζόμενος επί δύο φορές με το «διαφωτιστικό κενό», ή τη Μεγάλη Κοσμική Πραγματικότητα.
Ερεύνησε με πρακτικό τρόπο τα στάδια Jinas, που συσχετίζονται με την Τέταρτη Διάσταση του Πλανήτη, και δια μέσου της συνειδητής Διαστρικής Εκτύλιξης ξεκίνησε την άμεση έρευνα γύρω από τα μυστήρια της ζωής και του θανάτου στις ανώτατες διαστάσεις του διαστήματος...

Θα σινεχησει

Ricardo Agesta
Γνωστικός Καθοδηγητής.

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος ΕΛΛΑΔΑ
Σοφοκλεους 121 Καλληθεα
www.gnostico.com ***
Τηλ 694 47 69 217 693 93 04 152

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 18:53:52  Εμφάνιση Προφίλ
[bold]Η αποστολή του Α.Δ. Samael Aun Weor και Α.Δ.Lakhsmi D.[/bold]

Κεφάλαιο 1

Στα μέσα του περασμένου αιώνα, στη Sierra Nevada de Santa Marta, στην Κολομβία, (έναν μακρυνό τόπο στη Νότια Αμερική), ένας ανήσυχος ερευνητής πρότεινε στον κόσμο ένα δόγμα, που σε λίγα χρόνια θα επεκτεινόταν σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης.
Οι απαρχές αυτής της διδασκαλίας, της Γνώσης, τόσο αρχαίες, όσο και ο ίδιος ο κόσμος μας, βασίζονται στην ψυχολογία της αυτογνωσίας.
Το όνομα του σοφού επαναστάτη που την έκανε γνωστή στο κοινό, είναι: Αξιοσέβαστος Δάσκαλος Samael Aun Weor.
Γεννήθηκε στην Μπογκοτά της Κολομβίας, στις 6 Μαρτίου του 1917.
Ήδη από τα πρώτα χρόνια της ζωής του, βίωνε γεγονότα εκτός πραγματικότητας, επειδή του συνέβαιναν κάθε είδους παραφυσικά φαινόμενα.
Γεννήθηκε με τρομερές πνευματικές ανησυχίες, και από πολύ μικρός συνήθιζε να κάθεςται σε ανατολίτικες στάσεις και να διαλογίζεται.
Στα 12 του χρόνια, ερεύβησε τα μυστήρια από το Yπερπέραν στον ανήσυχο τομέα του πνευματισμού. Μελέτησε μεταφυσικά έργα συγγραφέων όπως οι: Luis Zea Uribe, Camilo Flammarion, Kardek, León Denis, César Lombroso, κ.λπ. Διάβασε το «Βιβλίο των Πνευμάτων» και πολλούς άλλους τόμους με ενδιαφέρον περιεχόμενο, και συμμετείχε σε πολλά ψυχικά «πειράματα» για την έρευνα των μυστηρίων.
Δεν είχε ακόμα κλείσει τα 16, όταν ήδη μελετούσε κάθε είδους πνευματιστικά θέματα (σχετικά με τη θεοσοφία), αναλύοντας λεπτομερώς και με το φως της σύγχρονης επιστήμης τα προβλήματα του πνεύματος.
Μελέτησε επίσης τα φυσικά πειράματα του Άγγλου William Crookes, σε πλήρες εργαστήριο, που συσχετίζονταν με την μετουσίωση του φαντάσματος της Katie King.
Στα 17 του χρόνια έδινε διαλέξεις στη Θεοσοφική Εταιρεία, έχοντας λάβει δίπλωμα θεοσοφιστή από τα χέρια του ίδιου του Jinarajadasa, του λαμπρού προέδρου της προαναφερθείσας εταιρείας.
Γνώριζε πολλά πράγματα για τα τρίποδα των Πυθιών της αρχαιότητας, ήξερε τα στοιχιωμένα σπίτια και τις μεταθανάτιες εμφανίσεις, και γνώριζε σε βάθος όλα τα τηλεπαθητικά φαινόμενα.
Αφοσιώθηκε στη μελέτη του «Μυστικού Δόγματος», ενός εξαιρετικού έργου της Αξιοσέβαστης Μεγάλης Δασκάλας και υψίστης μάρτυρος του 19ου. αιώνα, Helena Petrovna Blavatsky.
Αφού εξάντλησε τις θεωρητικές μελέτες γύρω από τη θεοσοφία, εξάσκησε με έντονους ρυθμούς τη Raya-Yoga, τη Jnana-Yoga, την Karma-Yoga, κ.λπ.
Όταν έγινε 18 ετών, μπήκε στη Σχολή Rosacruz Antigua, που είχε ιδρυθεί από τον Δόκτορα Arnoldo Krumm Heller, έναν γιατρό και συνταγματάρχη του μεξικανικού στρατού, που κατείχε την Έδρα Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου, και θεωρείτο ως ένας ευγενής επιστήμονας και εξαιρετικός πολύγλωσσος. (Α.Δ. Huiracocha)
Εκεί αναζήτησε τον αρχαίο δρόμο, το μονοπάτι στην κόψη του ξυραφιού. Βρήκε τη χρυσή τομή ανάμεσα στη θεωρία και στην πράξη, μελετώντας τα έργα των Krumm & Heller, Hartmann, Eliphas Levi, Steiner, Max Heindel, κ.λπ.
Σε εκείνη τη σχολή ενεργοποίησε τα «τσάκρας» του, ανέπτυξε τηλεπαθητικές δυνάμεις και έγινε πολύ πιο ευαίσθητος.
Νέος ακόμη, συνέχισε την πρακτική του διαλογισμού, πειραματιζόμενος επί δύο φορές με το «διαφωτιστικό κενό», ή τη Μεγάλη Κοσμική Πραγματικότητα.
Ερεύνησε με πρακτικό τρόπο τα στάδια Jinas, που συσχετίζονται με την Τέταρτη Διάσταση του Πλανήτη, και δια μέσου της συνειδητής Διαστρικής Εκτύλιξης ξεκίνησε την άμεση έρευνα γύρω από τα μυστήρια της ζωής και του θανάτου στις ανώτατες διαστάσεις του διαστήματος...

Θα σινεχησει

Ricardo Agesta
Γνωστικός Καθοδηγητής.

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος ΕΛΛΑΔΑ
(Ι.G.C.U.S.A.W. Federada)
Σοφοκλεους 121 Καλληθεα
www.gnostico.com ***
Τηλ 694 47 69 217 693 93 04 152

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 11:45:33  Εμφάνιση Προφίλ
Η αποστολή του Α.Δ. Samael Aun Weor και Α.Δ.Lakhsmi D.

Κεφάλαιο 2

Στα έργα των Krumm & Heller βρήκε στη λατινική το ανείπωτο μυστήριο του «Gran Arcano A.Z.F.» Αυτή η απόκρυφη γνώση, που συσχετίζεται με τη Σεξουαλική Αλχημεία, είχε επιμελώς κρατηθεί μυστική από τους Αλχημιστές του Μεσαίωνα.
Στα 26 χρόνια του, γνώρισε τη μέλλουσα σύζυγό του, την Arnolda Garro(Α.Δ. Litelantes), η οποία του δίδαξε με πρακτικό τρ’οπο τη διαδικασία των «σταδίων των Jinas». Ο Α.Δ. Samael Aun Weor τα είχε ήδη μελετήσει θεωρητικά στις θεοσοφικές σπουδές του, και ειδικά από τα έργα του Mario Roso de Luna.
Από τις αρχές της διακονείας του, ο Δάσκαλος Samael, επέμεινε στη φιλοσοφία του «καλού κτήτορα του οίκου». Εκείνος δίδασκε οτι κανείς δεν μπορούσε να θεωρηθεί υποψήφιος για να λάβει το ΦΩΣ, εάν δεν ήταν καλός γονιός, καλός αδελφός, καλός πολίτης.
Μελέτησε την ψυχολογία του Krishnamurti και τη διδασκαλία του G.I. Gurdjief, με των οποίων τα στοιχεία ξεκίνησε την εργασία του γύρω από τα ψυχικά ελαττώματα.
Με όλον αυτόν τον όγκο θεωρητικών και πρακτικών γνώσεων, έγραψε το πρώτο του βιβλίο, με τιτλο: «Ο Τέλειος Γάμος του Νηπίου, ή η Πύλη Εισόδου στη Μύηση», που δημοσιεύτηκε τον Μάιο του 1950.
Έτσι άρχισε μία σειρά 60 βιβλίων, τα οποία θα έγραφε κατά τη διάρκεια όλης του της ζωής, και πάντα σε σχέση με τα μυστήρια του Σύμπαντος, τον εσωτερισμό, την ψυχολογία της αυτογνωσίας, κ.λπ. Οι εσωτεριστές ολόκληρου του πλανήτη, ονομάζουν το έργο του Samael στο σύνολό του «Πέμπτο Ευαγγέλιο», διότι αποκαλύπτει τα 4 προηγούμενα μας παραδόθηκαν κωδικοποιημένα, πριν από 2000 χρόνια, από τον Α.Δ. Jeshua Ben Pandirá.
Στα 1952 πήγε στην κολομβιανή ζούγκλα της οροσειράς Sierra Nevada de Santa Marta, όπου μελέτησε απ΄ ευθείας τις δυνάμεις και τη μαγεία των φυτών και την εφαρμογή τους στη φυσική ιατρική. Ονόμασε αυτήν την επιστήμη «Στοιχείο-Θεραπεία».
Εκεί χτίστηκε και ο πρώτος Υπόγειος Γνωστικός Ναός, ο οποίος ονομάστηκε «Sumum Supremum Santuarium». (Ύψιστο Ιερό) Αυτός ο τόπος θα γινόταν το πνευματικό επίκεντρο του Γνωστικού Κινήματος που είχε αρχίσει να δημιουργείται.
Ναός Μύησης στα Μέγιστα Μυστήρια, που θα κατώρθωνε να γίνει ο ενεργειακός στρόβιλος του Πλανήτη Γη. Η κατασκευή του διήρκεσε πάνω από 20 χρόνια, και πραγματοποιήθηκε χάρη στις εντατικές προσπάθειες και θυσίες λιγοστών ανθρώπων που έφεραν εις πέρας έναν πραγματικό άθλο.
Το 1954, λαμβάνει μέσω της εσωτερικής απακάλυψης την αποστολή που θα πρέπει να φέρει εις πέρας, κι εγκαταλείπει τη ζούγκλα. Ταξιδεύει οδικώς από την Κολομβία μέχρι το Μεξικό, περνώντας από όλη την Κεντρική Αμερική. Στο Μεξικό θα διαμείνει μέχρι την στιγμή που θα εγκαταλείψει το φυσικό του σώμα.
Από αυτήν τη στιγμή αφιερώνεται με τη συγγραφή όλων των άμεσων γνώσεων που βιώνει στον Φυσικό Κόσμο και στις παράλληλες διαστάσεις του διαστήματος, στις οποίες ήδη μπορούσε να κινείται συνειδητά, λόγω του οτι είχε κατορθώσει την αφύπνιση απο τη συνείδησή του.
Καθιστά προσκεφάλι του το βιβλίο «Οι Φιλοσοφικοί Οίκοι», του Αλχημιστή δασκάλου Fulcanelli, γραμμένο συνθηματικά, και κατανοητό μόνο από μυημένους.
Ανάμεσα στις αποστολές που του αναθέτει η Λευκή Στοά (Λότζα), μπορούμε να αναφέρουμε τις εξής:
1. Να είναι ο Avatara της Νέας εποχής του «Υδροχόου».
2. Να παραδώσει τις διδασκαλίες του δρόμου του φωτός για την
προαναφερθείσα εποχή.
3. Να προετοιμάσει το σκηνικό για μία Νέα Φυλή.

Avatara είναι ένας όρος της Σανσκριτικής γλώσσας, και σημαίνει «αγγελιαφόρος». Η Εποχή του Υδροχόου άρχισε στις 4 Φεβρουαρίου του 1962, μεταξύ της 2ης και 3ης μεταμεσημβρινής ώρας, όταν όλοι οι πλανήτες του Ηλιακού μας Συστήματος, (μέχρι και τον Κρόνο), ευθυγραμμίστηκαν στον αστερισμό του Υδροχόου. Αυτή η αστρολογική Εποχή θα διαρκέσει επί 2.160 χρόνια κατά προσέγκιση. Διέπεται από τον πλανήτη Ουρανό, που φέρει στην ανθρωπότητα τις ηλεκτρονικές εξελίξεις, την αεροπλοϊα, κ.λπ. Φέρνει, όμως, και την επανάσταση. Εξαρτάται από το κάθε άτομο το πώς θα διεξαγάγει αυτήν την επανάσταση: είτε θα είναι με εσωτερική φορά, έτσι ώστε να αφυπνιστεί από τη συνείδηση, είτε με εξωτερική κατεύθυνση, για να εκφράσει μονάχα μία ασυμβατότητα ως προς τον υλισμό...
Κατ΄ αυτόν τρόπο ερμηνεύει ο Α.Δ. Samael τις διδασκαλίες των Σχολών των Μυστηρίων των Μάγιας, των Αζτέκων, των Ίνκας, των Αιγυπτίων, και των Ελλήνων, ανοίγοντας τις πύλες των Σχολών Μύησης του 20ου και 21ου αιώνα.
Σ΄ αυτό το σημείο του παρόντος άρθρου, θα πρέπει να αναρωτηθούμε «τι είναι η μύηση». ...


Θα σινεχησει

Ricardo Agesta
Γνωστικός Καθοδηγητής.

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος ΕΛΛΑΔΑ
www.gnostico.com ***
Τηλ 694 47 69 217 693 93 04 152

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 02:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος
quote:


Εγώ λέω πίστεψε αυτούς που λένε ότι ψάχνουν την αλήθεια, και αμφέβαλε για αυτούς που λένε ότι την βρήκαν…



Μα δεν χρειάζεται να ψάξεις αλλα ουτε να αμφιβάλεις αγαπητέ μου Πλωτίνος


Η αλήθεια προϋποθέτει μία θέαση … και τα πιστεύω μας είναι η “θέαση” του υποσυνείδητου μας σε διάφορες ιδέες φόρμουλες (που για τον ένα η άλλο λόγο τις θεωρούμε υψίστης σημασίας

δες την κάρτα ο Ιεροφάντης … ( μπορείτε να βάλετε οποιανού φάτσα θέλετε στην θέση του )


υπάρχουν όμως και δύο παρατηρητές που βλέπουν την αλήθεια – το Ιερό ή αυτόν που το εκπροσωπεί (αυτόν που λέει ότι την έχει βρει η την έχει θεάσει πρώτος , ή λέει τελος παντων .... οτι ειναι ο μόνος που την βλέπει ( θυμάστε … τον Αρχιερέα που έμπαινε μια φορά τον χρόνο στο Αδυτο του Ιερού )

αλλά πόσοι έχουν καταλάβει αυτή την δύναμη..

την δύναμη του παρατηρητή που αναφέρει και ο Spair

Ω πανίσχυρε παρατηρητή Εσύ που υπάρχεις σε όλη την εγρογορότητα
με την δύναμη της έννοιας που υψώνεται από της φόρμες που φτιάχνω.


Η όπως αλλιώς το λένε ποιο παλιά «οι θεοί που δημιουργουν με την θεάση»


και να διαλέξεις για τις αλήθειες που σου αρέσουν – θέλεις – επιθυμείς ή που απλά έχουν τα αποτελέσματα που θέλεις

Με άλλα λόγια αντί να ανοίξεις το κουτί για να θεάσεις αν η Γάτα είναι (ζωντανή – πεθαμένη)
να ανοίξεις ένα κουτί σοκολατάκια ….ρε παιδί μου ( think of the possibilities)


Γιώργος
...Εσωτέρικα κουτσομπολιό - αυτός στα δεξιά της εικόνας μου φαίνεται λίγο μαλάκας…


Υ.Γ φίλε Ricardo το Γνωστικός καθοδηγητής είναι ο ποιο cool τίτλος που έχω δει στο εσωτέρικα εδώ και καιρό
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2005, 12:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis
Μια υπενθύμιση

"Θα ήθελα κι εγώ να πω ότι επίσης θα αρχίσει ένας νέος κύκλος διαλέξεων της Διδασκαλίας της Γνώσης στις

13 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2006
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΩΡΑ 19:00

Μαιάνδρου 14Β, Πευκάκια
τηλ: 6932 476992 6976 857722"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 12:02:38  Εμφάνιση Προφίλ
Η αποστολή του Α.Δ. Samael Aun Weor και Α.Δ.Lakhsmi D.

Κεφάλαιο 3

Πολλοί άνθρωποι πιστεύουν οτι για να μπούν σε μία αληθινή Σχολή Μύησης, πρέπει να ταξιδέψουν, ίσως, σε τόπους πολύ μακρινούς, όπως είναι η Ιν δία, το Θιβέτ, τα δάση του Αμαζονίου, κ.λπ.
Στην πραγματικότητα, η Μύηση είναι ένα ταξίδι τρομερά μεγάλο, το οποίο πραγματοποιείται χωρίς να μετακινηθεί κανείς ούτε ένα εκατοστό από τη θέση του. Είναι, λοιπόν, ένα ταξίδι ψυχολογικό ως τα βάθη της καρδιάς μας. Είναι ένα ταξίδι στην Αυτογνωσία.
Σιγά-σιγά, αυτές οι διδασκαλίες της Γνωστικής Σχολής του Α.Δ. Samael Aun Weor, επεκτάθηκαν σε σχεδόν όλες τις χώρες του πλανήτη Γη, και σήμερα τις συναντούμε στις 5 ηπείρους.
Άλλο ένα ερώτημα που μπορούμε να θέσουμε στον εαυτό μας είναι το πώς μπορούμε να ταυτίσουμε μία αυθεντική Σχολή Μύησης, μια που αυτήν τη στιγμή υπάρχουν 17.000 διαφορετικές ομάδες που αναζητούν τον Δρόμο προς τη Φώτιση.
Κάθε αυθεντική Σχολή μύησης οφείλει να γνωρίζει τους τρεις παράγοντες της Επανάστασης της Συνείδησης:
Α. Ψυχικός θάνατος
Β. Αλχημιστική γέννηση
Γ. Θυσία υπέρ της Ανθρωπότητας.
Οι ειδικοί επί του θέματος ταξινομούν τις Πνευματικές Σχολές σε 4 κατηγορίες:
1. Νηπιακές Σχολές: Εξυπηρετούν στο να ξεκινά ο άνθρωπος τον πνευματικό του δρόμο, αλλά δεν μας οδηγούν στον τελικό προορισμό, διότι αγνοούν, εν μέρει τη μέθοδο.
2. Σχολές που διδάσκουν την «κατασκευή» της Ψυχής: γνωρίζουν τη μέθοδο για τον ψυχολογικό θάνατο και για την εξέλιξη του καθαρμού του Ανθρώπινου Όντος, αλλά δεν γνωρίζουν τα Μυστήρια της Αλχημείας.
3. Σχολές που διδάσκουν την «κατασκευή» Ψυχής τε και Πνεύματος: διαθέτουν όλες τις αναγκαίες γνώσεις για την εντατική Αυτο-πραγμάτωση του Όντος. (Ανώτατη βαθμίδα τελειοποίησης).
4. Σχολές Μαύρης Μαγείας: φέρουν τον άνθρωπο σε αρχικά (απώτατα) στάδια της Δημιουργίας.
Το Γνωστικό Δόγμα είναι η σύνθεση όλων των παγκόσμιων διδασκαλιών της ιστορίας της ανθρωπότητας. Έχει διδαχθεί από όλους τους Μεγάλους Μυημένους Διδασκάλους, όπως ο Μωησής, ο Βούδδας στην Ινδία, ο Κετζαλκόατλ στη Μέση Αμερική, οι Μόρια, Κουτ Χουμί, σανατ Κουμαρά, στην Ασία, ο St. Ζερμαίν, στην Ευρώπη, κ.λπ.
Το 1958, ο A.Δ. Samael ιδρύει μία τριπλή συμμαχία ανάμεσα σε σημαντικά πνευματικά κινήματα:
a. A.L.A.S. (Απελευθερωτική Δράση της Νότιας αμερικής), την οποία διήυθηνε ο Καθηγητής Francisco A. Propato, Δάσκαλος Luxemil.
b. Aryabarta Ashrama, κίνημα εδραιωμένο στην Ινδία, από τον Sri Swami Sivananda.
c. Το Γνωστικό Κίνημα, που δημιούργησε ο Δάσκαλος Samael.
Όλα αυτά μαζί αποτελούν την ομάδα A.G.L.A.S.: Γνωστική Δράση για την Απελευθέρωση της Ινδιάνικης Αμερικής. Αυτά τα 3 κινήματα έφεραν εις πέρας μία εξαιρετική δουλειά διάδωσης και προετοίμασαν το σκηνικό για την αρχή της Νέας Εποχής του Υδροχόου...


Θα σινεχησει

Ricardo Agesta
Γνωστικός Καθοδηγητής.

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος "SAMAEL AUN WEOR" ΕΛΛΑΔΑ
www.gnostico.com ***
Τηλ 694 47 69 217 693 93 04 152

Θα αρχίσουμε μία σειρά μαθημάτων στη Γνώση, ( μία ομάδα), τη Βασική Κάμαρα (Πρότη Κάμαρα) με τις διδασκαλίες του Α.Δ.Σαμαέλ Αούν Βεόρ και Α.Δ.Lakhsmi D (To "Restaurator").

Κάθε Τετάρτη 7.30 μμ

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος "SAMAEL AUN WEOR" ΕΛΛΑΔΑ

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 14:46:24  Εμφάνιση Προφίλ
14-12-2006 (43 του Υδροχόου)


Η αποστολή του Α.Δ. Samael Aun Weor και Α.Δ.Lakhsmi D.

Κεφάλαιο 4

Χιλιάδες άνθρωποι έχουν εξασκήσει τις γνωστικές διδασκαλίες σ΄ ολόκληρο τον πλανήτη. Ο Α.Δ. Samael απέκτησε πολλούς άμεσους μαθητές μερικοί εκ των οποίων επανέκτησαν την Ικανότητα του Εσωτερικού τους όντος, όπως η σύζυγός του, η Α.Δ. Litelantes, ο Α.Δ. Gargha Kuichines, ο Α.Δ. Rabolú, ο Α.Δ. Tahuil, ο Α.Δ. Lakshmi. O τελευταίος αναφερθείς, ανέλαβε την αποστολή να δημιουργήσει και να διευθύνει ως Αββάς ένα Γνωστικό Μοναστήρι στις Άνδεις της Νότιας Αμερικής, στο οποίο έδωσε το όνομα: Lumen de Lumine, (Φως εκ φωτός).
Ο φυσικός τόπος στον οποίον βρίσκεται αυτό το Γνωστικό Μοναστήρι είναι μυστηριώδης, και έχει ερευνηθεί από τη NASA, επειδή παρουσιάζει μία ιδιαιτερότητα. Μαζί με το Cape Canaveral, στις Η.Π.Α., και έναν άλλον παρόμοιο χώρο στη Σιβηρία, είναι ένας από τους τρεις μοναδικούς τόπους του Πλανήτη Γη, που επιτρέπουν στα διαστημόπλοια να βγαίνουν κατ΄ ευθείαν στο εξωτερικό διάστημα, χωρίς να χρειάζεται να μπουν πρώτα σε τροχιά. Αυτό αποδεικνύει οτι πρόκειται για σημεία μεγάλης ενεργειακής αξίας.
Ο Α.Δ. Lakshmi διακρίθηκε ήδη από πολύ νέος για τη μεγάλη του σοφία και την ικανότητά του στη διδασκαλία της ψυχολογίας του ανθρώπινου όντος και της φιλοσοφίας.
Ορίζει τη φιλοσοφία ως την «εξύψωση του πνεύματος για την αντιμετώπιση των αντιξοοτήτων της ζωής».
Υπήρξε μεγάλος οικολόγος, υπερασπιστής της ζωής, και της φύσης, και ιδρυτής πολλών συνδέσμων για την προστασία του περιβάλλοντος.
Αυτός ο Δάσκαλος ανέλαβε, επίσης, εκ μέρους της Λευκής Στοάς (Λότζα), τις εξής αποστολές:
1.Την Αποκάλυψη των Κοσμημάτων του Κίτρινου Δράκου, ενός αρχαίου κινέζικου τάγματος που διέθετα τους μεγαλύτερους θησαυρούς της ανθρώπινης ψυχολογίας. Ο Α.Δ. Lakshmi, ανάμεσα στα 1994 και 1999, σε διάφορα σημεία της Γης, επανεμφάνισε αυτά τα χιλιετή μυστικά που υπηρετούν την εξέλιξη της αυτογνωσίας και της Μύησης.
2.Ανέλαβε από τα χέρια του ίδιου του Δασκάλου Samael, την αποστολή της «επανόρθωσης» των Γνωστικών Θεσμών του Κόσμου, από το 1990 και πέρα. Ο Α.Δ. Samael αναπαύθηκε στις 24 Δεκεμβρίου του 1977, και αυτό το γεγονός προκάλεσε πολλά προβλήματα στις ομάδες μελέτης, πράγμα που συμβαίνει κάθε φορά που ένας μεγάλος καθοδηγητής της ανθρωπότητας απέρχεται από τα εγκόσμια. Αναμφίβολα, ο Α.Δ. Lakshmi, μετά το 1990, όπως του είχε υποδειχθεί, αφιερώθηκε στην επανοργάνωση της Διεθνούς Γνωστικής Αποστολής, με μόνα όπλα του την εσωτερική πειθαρχία, τη διδασκαλία και την αγάπη για την ανθρωπότητα. Αυτή η εργασία ήλθε εις πέρας πιστά, με τη συγγραφή 60 βιβλίων με θέμα τον εσωτερικό δρόμο, και με τη διδασκαλία σε περισσότερες από 25 χώρες, μέχρι τη στιγμή της ανάληψής του, στις 23 Ιουλίου του 2005.
3.Ανέλαβε επίσης την αποστολή να ιδρύσει Γνωστικά Μοναστήρια και Υπόγειους Ναούς Μεγίστων Μυστηρίων στη Γη. Μέχρι στιγμής, έχουν ανοίξει 12 τέτοι χώροι, σε στρατηγικά σημεία του πλανήτη μας, και λειτουργούν ως σταθεροποιητές των κοσμικών δυνάμεων για την ανθρωπότητα.
4.Την προετοιμασία της ανθρωπότητας για τη διασύνδεση ανάμεσα στην Πέμπτη Ριζική Φυλή του Πλανήτη (Άρεια Φυλή) και στην μελλοντική Έκτη Φυλή Koradhí, που θα ζήσει στην Ανταρκτική ήπειρο.

Θα σινεχησει...

Ricardo Agesta
Γνωστικός Καθοδηγητής.

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος "SAMAEL AUN WEOR" ΕΛΛΑΔΑ
www.gnostico.com *** e-mail:ricardoagesta@yahoo.fr
Τηλ 694 47 69 217 693 93 04 152

Θα αρχίσουμε μία σειρά μαθημάτων στη Γνώση, ( μία ομάδα), τη Βασική Κάμαρα (Πρότη Κάμαρα) με τις διδασκαλίες του Α.Δ.Σαμαέλ Αούν Βεόρ και Α.Δ.Lakhsmi D (To "Restaurator").

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος "SAMAEL AUN WEOR" ΕΛΛΑΔΑ


_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 11:09:45  Εμφάνιση Προφίλ
27-1-2006 (43 του Υδροχόου)

Η αποστολή του Α.Δ. Samael Aun Weor και Α.Δ.Lakhsmi D.

Κεφάλαιο 5

Ζούμε αστρικές στιγμές αυτού του πλανήτη και της ανθρωπότητας, διότι ποτέ στην ιστορία και στο πέρασμα των αιώνων δεν είχαν αποκαλυφθεί τόσα μυστήρια σε σχέση με τη «Μεγάλη Αλήθεια» της Δημιουργίας. Η αιτία αυτού είναι το γεγονός οτι διάγουμε δυσχερέστατες στιγμές κατά τις ποίες τα 4 στοιχεία της Φύσης (γη, νερό, αέρας και φωτιά) επαναστατούν μέσω μεγάλων φυσικών καταστροφών, ως συνέπεια του ψυχολογικού φορτίου της ανθρωπότητας. Είναι στιγμές, στις οιποίες υπάρχουν πόλεμοι και φήμες για επερχόμενους πολέμους σε πολλά μέρη της Γης. Στιγμές που, απ΄ ότι φαίνεται, η ανθρωπότητα έχει χάσει το δρόμο της...
Όμως, αναμφίβολα, στον ορίζοντα ανατέλλει ο «Ήλιος του Υδροχόου», για να φωτίσει όλους τους ανθρώπους με καθαρή και ευγενή καρδιά, που επιθυμούν να εισχωρήσουν στο θαυμαστό μονοπάτι της Αυτογνωσίας και της Μύησης.


Ricardo Agesta
Γνωστικός Καθοδηγητής.

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος "SAMAEL AUN WEOR" ΕΛΛΑΔΑ
www.gnostico.com *** e-mail:ricardoagesta@yahoo.fr
Τηλ 694 47 69 217 693 93 04 152

Θα αρχίσουμε και αλλη σειρά μαθημάτων στη Γνώση, ( μία ομάδα), τη Βασική Κάμαρα (Πρότη Κάμαρα) με τις διδασκαλίες του Α.Δ.Σαμαέλ Αούν Βεόρ και Α.Δ.Lakhsmi D (To "Restaurator").
Καθε Παρασκαυή 7:30 μμ Αρχισουμε 17/2/2006

Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος "SAMAEL AUN WEOR" ΕΛΛΑΔΑ

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 16:38:50  Εμφάνιση Προφίλ
2-2-2006 (43 του Υδροχόου)

Προσκληση για όλους:

Διάλεξη


'' Πιο πέρα από τον θάνατο: Η ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ."


* Επιστημονικές μαρτυρίες
* Μαρτυρίες των ατόμων πού επέστρεψα από τον θάνατο
* Ζωή πριν από την ζωή
* Τι συμβαίνει και που πάει ένα άτομο όταν πεθαίνει
* Οι Παράλληλες διαστάσεις του διαστήματος
* Τα ‘’TULKUS’’ : Πώς κάνουν στο Θιβετ για να αναγνωρίσουν μία μετενσάρκωση


14 Φεβρούαριος

8 μμ - 9:30 μμ


CHARISMA - Κεντρο Διαλέξεων και Σεμιναρίων
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 223 ΣΤΑΘΜΟΣ ΜΕΤΡΟ ΔΑΦΝΗΣ - Αθήνα

Είσοδος ελέυθερη


Τηλ : 694 47 69 217 - 693 93 04 152
Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλογους "SAMAEL AUN WEOR" ΕΛΛΑΔΑ


KAI

Σεμινάριο Δωρεάν: Απόκρυφη ΕΠΙΣΤΗΜΗ και ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
Αρχίσει: Παρασκευή 17/2 ΩΡΑ 7:30 μμ

Στο Κέντρο μας ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 121 ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Με τις διδασκαλίες του Α.Δ. Samael Aun Weor και Α.Δ. Lakhsmi από το Γνωστικό ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ Lumen de Lumine: HIMALAYA DE LOS ANDES, στην Βενεζουέλα


Γνωστικός Πολιτιστικός Σύλλουος "SAMAEL AUN WEOR" ΕΛΛΑΔΑ
www.gnostico.com *** e-mail:ricardoagesta@yahoo.fr
Τηλ 694 47 69 217 693 93 04 152

_____________________________________________________________
Έγινε αφαίρεση του link μετά από αίτηση του συγγραφέα του μηνύματος

18/10/2012
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ricardo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

n/a
124 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2006, 19:50:25  Εμφάνιση Προφίλ
Συγγνώμη, έκανα λαθος με το e-mail μου, το σωστό είναι

ricardoagesta@yahoo.gr

Ricardo Agesta
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy