ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΘΑΝΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2009, 11:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οχι oxrusa πονας γιατι εισαι δυνατη γιατι εισαι ετοιμη να περασεις στο επομενο σταδιο να νιωσεις ακομα πιο ζωντανη..φωναζεις κ εμεις σε ακουμε γιατι υπαρχεις..αυτη ειναι δυναμικη..δεν αξιζει οσο κ αν αξιζει τιποτα για να χαθεις στη ληθη του θανατου οσο η επομενη ανελπιστη χαρα που ερχεται σε σενα κ μονο σε σενα..πονας γιατι νιωθεις..φαντασου να μην μπορεις πλεον να νιωθεις τιποτα τοτε εισαι νεκρος..εισαι πιο υγιης κ πιο ζωντανη απο πολλους..δεν υπαρχει πιο ωραιο στο μελλον η γλυποπικρη αναμνηση μιας αγαπης..δεν υπαρχει τιποτα πιο ωραιο απο την γλυκια μελαγχολια που κραταει αυτη την αγαπη ζωντανη κ ας φαινεται νεκρη..υπαρχουμε για να γελαμε κ ναποναμε για να μπορουμε να ξαναγελαμε..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 08:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oxrusa,

Αφού ο άνθρωπος γεννήθηκε χωρίς να το επιλέξει, το Σύμπαν, Θεός, είναι υποχρεωμένος να του δώσει αυτό που θέλει. Αρκεί να το θέλει πολύ. Έτσι, αν κάποιος επιθυμεί πολύ να πεθάνει, γιατί να πάρει αρρώστια; Θάνατο θα πάρει, ένα δυστύχημα και θα φύγει.

Η γέννησή σου δίχνει ανάγκη σε σένα, το Σύμπαν σε χρειάζεται γι’ αυτό σε εμφάνισε. Η επιθυμία του θανάτου σου, είναι αυτοκτονία. Είναι λογικό να υπάρχουν συνέπειες.

Αν δεν αντέχεις να ζεις, έχεις φανταστεί την πιθανότητα να μην αντέχεις ακόμη περισσότερο τη κατάσταση του θανάτου;


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 13:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

oxrusa,

Αφού ο άνθρωπος γεννήθηκε χωρίς να το επιλέξει, το Σύμπαν, Θεός, είναι υποχρεωμένος να του δώσει αυτό που θέλει. Αρκεί να το θέλει πολύ. Έτσι, αν κάποιος επιθυμεί πολύ να πεθάνει, γιατί να πάρει αρρώστια; Θάνατο θα πάρει, ένα δυστύχημα και θα φύγει.

Η γέννησή σου δίχνει ανάγκη σε σένα, το Σύμπαν σε χρειάζεται γι’ αυτό σε εμφάνισε. Η επιθυμία του θανάτου σου, είναι αυτοκτονία. Είναι λογικό να υπάρχουν συνέπειες.

Αν δεν αντέχεις να ζεις, έχεις φανταστεί την πιθανότητα να μην αντέχεις ακόμη περισσότερο τη κατάσταση του θανάτου;


Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.


Θα συμφωνήσω και θα συνεχίσω λέγοντας , το εξής:

Ασφαλώς υπάρχει ο επονομαζόμενος "πανδαμάτωρας χρόνος" ...ο οποιος επιφέρει τον βιολογικό θάνατο και ο οποίος είναι αναπόφευκτος και αναπόδραστος...

Τι κρίμα όμως και τι ειρωνία υπάρχει ...όταν εμείς με τις σκέψεις και συμπεριφορές μας , φέρνουμε τον καθημερινό θάνατο στην ζωή μας και επιταχύνουμε και τον βιολογικό θάνατο μας...

Αυτή είναι μια πανθ'ομολογούμενη αλήθεια ...η οποία ακυρώνει τις επιμέρους ουτοπικές-αλήθειες στις οποιες είμαστε υποκείμενοι ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 21:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κ συνεχιζω εαρινε οτι το θανατο του σωματος μας δεν μπορουμε να τον πολεμησουμε παντα αλλα απο τον θανατο της ψυχης μας πρεπει να μαθουμε να προστατευομαστε..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2009, 23:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κ συνεχιζω εαρινε οτι το θανατο του σωματος μας δεν μπορουμε να τον πολεμησουμε παντα αλλα απο τον θανατο της ψυχης μας πρεπει να μαθουμε να προστατευομαστε..

d.k


Αυτό δεν το γνωρίζω hunter...αλλα έχω την αίσθηση , ότι ο άνθρωπος που άνω θρώσκει...απολαμβάνει ενός ιδιαιτέρου νοηματικού και αντιληπτικού περιεχομένου σκέψεως και αντιλήψεως των πραγμάτων..είναι ελεύθερος και ισορροπημένος και βαθειά ανθρώπινος έναντι των συνανθρώπων του και αυτό διότι γνωρίζει την καταστατικότητα και την δομή του...με αποτέλεμα να κατανοεί και να υποστηρίζει επειδή αυτό -εγγενώς- αναβλύζει απο το είναι του και όχι επειδή το προστάζει-προτάσει κάποιος ηθικός προστακτικός κώδικας...και έχω την αίσθηση , ότι αυτός -πρώτος- θα σώσει την ψυχή του ...στην περίπτωση που υπάρχει και άλλη ζωή..!

Και αυτό διότι είναι καλός άνθρωπος ..ως επιλογή του...χωρίς να προσβλέπει σε ανταλλάγματα...ελπίζω να έγινα σαφής!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οι αναγκες της ψυχης κ η σωτηρια της σε καθε μορφη, που ελπιζω σαυτο να συμφωνουμε, αντιθετα απο το σωμα που υποκεται σε κανονες επιβιωσης,ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση του καθενα μας..ο καλος ανθρωπος ειναι παντα καλος ειτε προσκυναει την εικονα της Παναγιας ειτε ποτιζει γαλα καποιο αγαλμα του Βουδα..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ο καλος ανθρωπος ειναι παντα καλος ειτε προσκυναει την εικονα της Παναγιας ειτε ποτιζει γαλα καποιο αγαλμα του Βουδα..

d.k


Μακάρι...να ενστερνίζονταν την απόψή σου και άλλοι χριστιανοί..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 14:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα αυτο δεν ειναι το βαθυτερο νοημα του χριστιανισμου..αυτη δεν ειναι η αγαπη?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 15:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μα αυτο δεν ειναι το βαθυτερο νοημα του χριστιανισμου..αυτη δεν ειναι η αγαπη?

d.k


Θα ξαναπώ , το ίδιο!

Μακάρι να σε ενστερνίζονταν και όλοι οι άλλοι χριστιανοί..για ρώτησέ τους..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 10:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγάπη είναι η ουσία όλων των θρησκειών όπως και αν τις ονομάσουμε, αυτό τουλάχιστον νομίζω εγώ:)


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 11:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο καλος ανθρωπος που δεν προσκυναει τιποτα και τα αποριπτει τι ειναι ? ή πρεπει να προσκυνας για να εισαι καλος ? ο καλος που απορηπτει τον διαχωρισμο καλου κακου , τι ειναι ? τεςπα

οσο αφορα το θεμα , περα απο το πρωτο σοκ του κειμενου του θεματοθετη , γεννιεται ενα πολυ σημαντικο ερωτημα ,

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ , εχω το δικαιωμα να το κανω ?

και ακολουθει το

ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ? καθως θα ερχομαι σε συγκρουση με το αρχαιγονο αισθημα της αυτοσυντηρησης και της προστασιας της ζωης μου!!!

η δικη μου αποψη , οσο σκληρη και εαν ακουγεται , ΕΑΝ καποιος ΘΕΛΕΙ (με την καθαρη και πληρη σημασια της λεξεις ΘΕΛΩ) να πεθανει ειναι δικαιωμα του , αρκει να βρει ή να εχει τα @@@ να το κανει !!! γιατι για να κανεις κατι τετοιο θελει πολυ ΔΥΝΑΜΗ δεν ειναι τοσο απλο οσο δειχνει , αντε πχ πηδαω απο μια ταρατσα ή κοβω φλεβες ή παιρνω φαρμακα , φυσικα εχει σχεση και με την διανοητικη κατασταση του (αμα ειναι σαλεμενος δεν εχει να κανει με θελω αλλα πρεπει να παει σε γιατρο !!!)

και εδω μπαινει το ερωτημα οτι Οκ θελω να πεθανω , και ερχεσαι εσυ και με κλεινεις σε μια κλινικη , ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ οτι δεν ειμαι καλα? ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ 1000% καλα και ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ , γιατι πρεπει να σας δωσω ΛΟΓΟ ? γιατι πρεπει να με σταματησεται ? ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ? και εαν το εχετε που παει η δημοκρατια ή η ελευθερη βουληση μου ?

γιατι ολα αυτα δημιουργουν και νεα ερωτημα και ο κυκλος δεν κλεινει ποτε ...


χμμμ κατα μπερδευτικα τωρα !!! χαχαχαχα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 12:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο καλος ανθρωπος που δεν προσκυναει τιποτα και τα αποριπτει τι ειναι ? ή πρεπει να προσκυνας για να εισαι καλος ? ο καλος που απορηπτει τον διαχωρισμο καλου κακου , τι ειναι ? τεςπα

οσο αφορα το θεμα , περα απο το πρωτο σοκ του κειμενου του θεματοθετη , γεννιεται ενα πολυ σημαντικο ερωτημα ,

ΕΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ , εχω το δικαιωμα να το κανω ?

και ακολουθει το

ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ? καθως θα ερχομαι σε συγκρουση με το αρχαιγονο αισθημα της αυτοσυντηρησης και της προστασιας της ζωης μου!!!

η δικη μου αποψη , οσο σκληρη και εαν ακουγεται , ΕΑΝ καποιος ΘΕΛΕΙ (με την καθαρη και πληρη σημασια της λεξεις ΘΕΛΩ) να πεθανει ειναι δικαιωμα του , αρκει να βρει ή να εχει τα @@@ να το κανει !!! γιατι για να κανεις κατι τετοιο θελει πολυ ΔΥΝΑΜΗ δεν ειναι τοσο απλο οσο δειχνει , αντε πχ πηδαω απο μια ταρατσα ή κοβω φλεβες ή παιρνω φαρμακα , φυσικα εχει σχεση και με την διανοητικη κατασταση του (αμα ειναι σαλεμενος δεν εχει να κανει με θελω αλλα πρεπει να παει σε γιατρο !!!)

και εδω μπαινει το ερωτημα οτι Οκ θελω να πεθανω , και ερχεσαι εσυ και με κλεινεις σε μια κλινικη , ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ οτι δεν ειμαι καλα? ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ 1000% καλα και ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ , γιατι πρεπει να σας δωσω ΛΟΓΟ ? γιατι πρεπει να με σταματησεται ? ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ? και εαν το εχετε που παει η δημοκρατια ή η ελευθερη βουληση μου ?

γιατι ολα αυτα δημιουργουν και νεα ερωτημα και ο κυκλος δεν κλεινει ποτε ...


χμμμ κατα μπερδευτικα τωρα !!! χαχαχαχα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Καλημέρα makfor..

Το να κάνει κάποιος ή να επιλέγει μια συγκεκριμένη ενέργεια...ασφαλώς μπορεί να εμφανίζεται ως επιλογή του αλλα δεν είναι σε καμμιά περίπτωση μια "αν-αίτια" επιλογή..!

Ασφαλώς για να προβεί κάποιος σε μια κίνηση ...αυτή θα είχα κάποια αιτία και κάποιους λόγους..δεν υποκινείται απο το πουθενά..σωστά φίλε μου??

Θα ήθελα λοιπόν -εφόσον θές- να μου ανέφερες κάποιους λόγους για τους οποίους , κάποιος θα αποφάσιζε -κατα την γνώμη σου- να αυτοκτονήσει..

Σ'ευχαριστώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 13:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λογους ? δες δεν μπορω να σκεφτω και πολλους θα ελεγα γιατι δεν ειναι κατι που εχω σκεφτει ή απλα δεν ετυχε ακομη χαχα

ενας αρκετα συχνος λογος ομως ειναι μια ασθενια , πιστευω ειναι και το ποιο βατο ισως

εχω εναν α καρκινο , με πολλους πονους κτλπ και η ζωη που μου μενει ειναι 2-3 μηνες ή 2-3 χρονια ,γιατι να υποστω τον πονο ? θελω να πεθανω

εχω ενα ατυχημα , εμεινα χωρις χερια και ποδια , δεν θελω πλεον τη ζωη θελω να πεθανω ...

τωρα οσο αφορα αλλους λογους , θανατος κοντινου ανθρωπους , ερωτικη απογοητευση , οικονομικα προβληματα κτλπ εμενα μαλλον δεν θα μου προκαλουσαν τετοια αναγκη , ή εστω τα οσα εχω ζησει μεχρι τωρα , φυσικα εχει να κανει και με το πως βλεπει κανεις τον θαντο και την απωλεια ενος δικου του ανθρωπου ...

σωστα βαζει το αιτιο , αλλα εαν το αιτιο δεν ειναι καποιο ψυχολογικο προβλημα , οτι και να ειναι θα ελεγα οτι δεν με ενδιαφερει , ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ θελω να πεθανω, γιατι πρεπει να ρωτησω ή γιατι πρεπει να με σταματησουν ? επιλογη μου δεν ειναι?

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 13:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

λογους ? δες δεν μπορω να σκεφτω και πολλους θα ελεγα γιατι δεν ειναι κατι που εχω σκεφτει ή απλα δεν ετυχε ακομη χαχα

ενας αρκετα συχνος λογος ομως ειναι μια ασθενια , πιστευω ειναι και το ποιο βατο ισως

εχω εναν α καρκινο , με πολλους πονους κτλπ και η ζωη που μου μενει ειναι 2-3 μηνες ή 2-3 χρονια ,γιατι να υποστω τον πονο ? θελω να πεθανω

εχω ενα ατυχημα , εμεινα χωρις χερια και ποδια , δεν θελω πλεον τη ζωη θελω να πεθανω ...

τωρα οσο αφορα αλλους λογους , θανατος κοντινου ανθρωπους , ερωτικη απογοητευση , οικονομικα προβληματα κτλπ εμενα μαλλον δεν θα μου προκαλουσαν τετοια αναγκη , ή εστω τα οσα εχω ζησει μεχρι τωρα , φυσικα εχει να κανει και με το πως βλεπει κανεις τον θαντο και την απωλεια ενος δικου του ανθρωπου ...

σωστα βαζει το αιτιο , αλλα εαν το αιτιο δεν ειναι καποιο ψυχολογικο προβλημα , οτι και να ειναι θα ελεγα οτι δεν με ενδιαφερει , ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ θελω να πεθανω, γιατι πρεπει να ρωτησω ή γιατι πρεπει να με σταματησουν ? επιλογη μου δεν ειναι?

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Ασφαλώς και είναι επιλογή σου..όπως και του καθενός και δεν θα "έμπαινα" κριτικά σε μια τέτοια επιλογή του καθενός ανθρώπου...μιας και η ζωή του , είναι στα χέρια του!

Και αν πήρα το θάρρος και ρώτησα κάποια πράγματα...ήταν μόνο και μόνο για να ανταλλάξουμε απόψεις..και ασφαλώς είναι στην διακριτική σου ευχέρεια αλλα και διάθεση να μου απαντήσεις..έτσι απλά ..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 14:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(το μυνημα δεν αφορουσε εσενα προσωπικα , δεν μιλαω σε σενα εαν εχεις δικαιωμα να με κρινεις ..... αλλα αναρωτιεμαι εαν ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κρινουμε κατι τετοιο, συγνωμη εαν φανηκε κατι επιεθτικο προς εσενα , δεν ειχα και δεν εχω καμια προεθση για κατι τετοιο, και φυσικα θελω την αποψη σου επι του θεματος και τους λογους που ανεφερε , εαν θες φυσικα )

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2009, 22:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(το μυνημα δεν αφορουσε εσενα προσωπικα , δεν μιλαω σε σενα εαν εχεις δικαιωμα να με κρινεις ..... αλλα αναρωτιεμαι εαν ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κρινουμε κατι τετοιο, συγνωμη εαν φανηκε κατι επιεθτικο προς εσενα , δεν ειχα και δεν εχω καμια προεθση για κατι τετοιο, και φυσικα θελω την αποψη σου επι του θεματος και τους λογους που ανεφερε , εαν θες φυσικα )

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Η απόψή μου φίλε makfor , είναι η εξής:

Οτιδήποτε θέλει ή δεν θέλει κάποιος ..πρόκειται για μια επθυμία..επιθυμία είναι το ναί στην "ζωή" αλλα και το όχι στην "ζωή"!

Πρόκειται λοιπόν -κατα την απόψή μου- για δύο φαινομενικά διαμετρικά αντίθετες επιθυμίες -μην κάνουμε ανάλυση τώρα , του τι εννοώ διαμετρικα΄αντίθετες- αλλα πρόκειται πέραν κάθε αμφιβολίας για επιθυμίες ..!

Αν λοιπόν πώ "όχι" σε οτιδήποτε ...αυτοματικά , λέω "ναί" σε κάτι άλλο ...

Η αυτοκτονία λοιπόν ως "όχι" αλλα ως "ναί" σε κάτι το οποίο δεν γνωρίζει το υποκείμενο...αποτελεί και τον ανασταλτικό παράγοντα υλοποιησής του..

Και αυτό διότι , το υποκείμενο θα πεί "όχι" σε κάτι που γνωρίζει -έστω και να δεν είναι και τόσο καλό" αλλα μπορεί να πεί άκριτα "ναί" σε κάτι το οποίο του είναι άγνωστο , άρα μπορεί να είναι και πολύ χειρότερο απο αυτό -ζωή- που δεν θέλει???

Αυτές οι ανταποκρίσεις γίνονται ασυνείδητα,,,και υπάρχει μια διαρκής ροή σκέψεων και συναλλαγών ...φόβος για το "ναί" αλλα και φόβος -αντίστοιχος- και για το "όχι"..!

Συνήθως επικρατεί το "ναί" στην ζωή ...και αυτό διότι το "όχι" είναι επισφαλές και αν-εγγύητο ... ίσως εμπεριέχει και υποπροιόντα πολύ χειρότερα απο αυτά του ¨ναί" στο άλλο ...αλλα εντελώς αγνώστου!

Αυτή είναι μια φιλοσοφική θεώρηση , του πράγματος..!

Ελπίζω να σου άρεσε φίλε μου..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2009, 11:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι όποιος θέλει να αυτοκτονήσει δεν θα ρωτήσει κανέναν, αν ρωτήσει ή το συζητήσει, τότε δεν είναι σίγουρος για το αν θέλει ή όχι.
Τί γίνεται όμως παιδιά αν κάποιος είναι άρρωστος και θέλει να πεθάνει αλλά είναι σε νοσοκομείο (π.χ.) και δεν μπορεί να το κάνει ο ίδιος, είτε γιατί δεν έχει τις δυνάμεις είτε γιατί δεν τον αφήνουν οι γιατροί (π.χ.) ή οι συγγενείς?
Δεν ξέρω, εγώ το θέμα του θανάτου το βίωσα πρόσφατα με τον πατέρα μου και πραγματικά ήρθε ώρα που παρακαλούσα να τελειώσει το μαρτύριό του και να φύγει. Θεωρώ πολύ εγωιστικό να βλέπεις έναν άνθρωπο δικό σου να υποφέρει και να θέλεις να τον κρατήσεις στη ζωή. Αγάπη είναι αυτό ή εγωισμός?
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος πρέπει να ξέρει ότι είναι άρρωστος (αν δεν έχει φανερά σημάδια), αν απλά το υποπτεύεται γιατί κάποιος πρέπει να του το επιβεβαιώσει αν πρώτα δεν ξέρει αν αυτός ο άνθρωπος μπορεί να το αντέξει, μπορεί να το αντιμετωπίσει? Κάποιοι άνθρωποι είναι αισιόδοξοι και κάποιοι όχι... τέλος πάντων, συγνώμη αν ήταν εκτός θέματος ή αν σας μπέρδεψαν αλλά ήταν σκέψεις που δεν έχω δώσει ακόμη απάντηση και ίσως έχω και κάποιο θυμό μέσα μου, έτσι ζητώ συγνώμη και πάλι απ' όλους:)


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2009, 16:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πιστεύω ότι όποιος θέλει να αυτοκτονήσει δεν θα ρωτήσει κανέναν, αν ρωτήσει ή το συζητήσει, τότε δεν είναι σίγουρος για το αν θέλει ή όχι.
Τί γίνεται όμως παιδιά αν κάποιος είναι άρρωστος και θέλει να πεθάνει αλλά είναι σε νοσοκομείο (π.χ.) και δεν μπορεί να το κάνει ο ίδιος, είτε γιατί δεν έχει τις δυνάμεις είτε γιατί δεν τον αφήνουν οι γιατροί (π.χ.) ή οι συγγενείς?
Δεν ξέρω, εγώ το θέμα του θανάτου το βίωσα πρόσφατα με τον πατέρα μου και πραγματικά ήρθε ώρα που παρακαλούσα να τελειώσει το μαρτύριό του και να φύγει. Θεωρώ πολύ εγωιστικό να βλέπεις έναν άνθρωπο δικό σου να υποφέρει και να θέλεις να τον κρατήσεις στη ζωή. Αγάπη είναι αυτό ή εγωισμός?
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος πρέπει να ξέρει ότι είναι άρρωστος (αν δεν έχει φανερά σημάδια), αν απλά το υποπτεύεται γιατί κάποιος πρέπει να του το επιβεβαιώσει αν πρώτα δεν ξέρει αν αυτός ο άνθρωπος μπορεί να το αντέξει, μπορεί να το αντιμετωπίσει? Κάποιοι άνθρωποι είναι αισιόδοξοι και κάποιοι όχι... τέλος πάντων, συγνώμη αν ήταν εκτός θέματος ή αν σας μπέρδεψαν αλλά ήταν σκέψεις που δεν έχω δώσει ακόμη απάντηση και ίσως έχω και κάποιο θυμό μέσα μου, έτσι ζητώ συγνώμη και πάλι απ' όλους:)


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


Καλώς την αγαπητή φίλη..Nemesi!!

Θα προσπαθήσω να δώσω την δική μου "θεώρηση" γύρω απο το θέμα αυτό και το οποίο , αναλύουμε -όλοι- κατα το τελευταίο στάδιο της "ασθένειας" ...σ'αυτό των συμπτωμάτων..!

Aυτο-κτονία...αυτο-κτονώ!

Σημαίνει σκοτώνω τον εαυτό μου και δεν τον σκοτώνω τυχαία!

Σκοτώνω ..."διώχνω" ..κάτι που δεν μ'αρέσει , δεν με γοητεύει...δεν μου προσφέρει την χαρά και την "ζωή" ...αλλα με συνθλίβει καθημερινά και με πληγώνει!!!

Υπάρχει λοιπόν μια σαφής αναγνώριση του εαυτού αλλα αδυναμία ωφέλιμης αλλαγής και αυτό διότι δεν υπάρχουν τα προ-απαιτούμενα εντός μας ...δηλαδή πίστη στον εαυτό μας...αυτο-εκτίμηση και αυτο-σεβασμός!

Είναι ένα μεγάλο ζήτημα και το οποίο προσωπικά πιστεύω , ότι αντιμετωπίζεται δυναμικά αλλα χρειάζεται η θέληση του υποκειμένου ...που μπορεί -το πιστεύω απόλυτα-να μεταστρέψει την αρνητική εικόνα σε παράγοντα δυναμικής ...θέτοντας το υποκείμενο απέναντι απο τις αδυναμίες του , κοιτάζοντάς τες καταπρόσωπο και με αγέρωχο βλέμμα...

Οι μικρές αυτές καθημερινές νίκες , υποκειμενικοποιούν τον άνθρωπο σε μια αλλαγή θέσεως-αντιλήψεως των πραγμάτων και του εαυτού...αρχίζει πλέον εμπειρικά να συλλαμβάνει...΄τις δυνατότητες που έχει και που κάποια στιγμή δεν μπόρεσε να δεί ή δεν αξιολογησει σωστά!

Δεν πιστεύω , ότι υπάρχει -εστω- και ένας άνθρωπος που δεν έχει φοβρές δυνατότητες και δυναμικές...απλά δεν τις έχει "δεί" και κατανοήσει...

Και βέβαια το άμμεσο περιβάλλον , οφείλει πολλά σ'αυτό ...αλλα θα πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσουμε ...την ανεπάρκεια και την αδυναμία αυτού του περιβάλλοντος και το οποίο συγκροτήθηκε απουσία ημών ...απλά , εμείς "έτυχε" να βρεθούμε εκεί..

Σε κάθε περίπτωση ...την κάθε παράβαση , θα πρέπει να την αποδίδουμε στην πηγή της και ΟΧΙ..στον εαυτό μας και διότι δεν ανήκει!

Ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του ...μπορεί να κάνει θεαματικά πράγματα και τα οποία συνίστανται σε μικρές -απλές και καθημερινές ιδιωτικές νίκες(εντός μας) ...και οι οποίες θα φέρουν στην πορεία και "δημόσιες νίκες"..!

Φιλά στην Nemesi!

Ας αφήσουμε τον εαυτό μας ήσυχο...δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα...και σε κανέναν και δεν ήρθαμε εδώ γι'αυτό!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 10:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαρινε ευχαριστω για την απαντηση ... (ομορφη)

ομως οι ερωτησεις παραμενουν , θα συνειζω το ερωτημα της νεμεσις

λεμε τωρα οτι εχω καρκινο στον πνευμονα μη εγχειρισιμο ,
επιλογη α) χημιοθεραπειες , β)τιποτα

α) χημιοθεραπειες(με το συνεπαγεται δεν ΘΕΛΩ να το περιγραψω) , επιπλεον ζωη 1-2 χρονια , ποιοτητα ζωης , φριχτοι πονοι ή μαστυρωμενος κατι μεταξυ υπνου και ξυπνου

β) ζωη 1-6 μηνες , πονοι και μαστουρα επισης

ΤΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ? η δικη μου επιλογη θα ηταν δωσμου κατι να φυγω ΤΩΡΑ !!!

οκ , λεω οχι σε κατι για ενα ΝΑΙ που δεν γνωριζω αλλα και που ισως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!! θα μου πεις αυριο αφου την εχω κανει , βγαινει ενα φαρμακο που ΘΑ με θεραπευε οποτε την πατησα ΕΑΝ ομως δεν βγει? την γμσα !!!

μεγα προβλημα που κανεις μας δεν ειναι σε θεση να δωσει απαντηση (περα απο την προσωπικη του αποψη φυσικα), ειδικα οταν προκυται για τον συγγενη του (το παραδειγμα οπως καταλαβες αληθινο εμεις διαλεξαμε το β!!! ενας φιλος το α .... και οταν ειδα την ολη κατασταση που εζησε ο φιλες , ειπα ΟΚ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ !!!!!!)

περα απο αυτα , η βασικη μου ομως απορια ειναι η εξης , ΓΙΑΤΙ πρεπει να θεωρω κακο τον θανατο ? γιατι ο θανατος ειναι οχι και η ζωη ναι ? γιατι δεν ειναι και τα δυο ναι ?ή γιατι πρεπει να ειναι ναι-οχι και να μην ειναι ΤΙΠΟΤΑ ... με βεβαιοτητα κανεις δεν μπορει να το πει φανταζομαι ... ομως πως πρεπει να βλεπουμε τον θανατο ?

τι μας κανεις ο θανατος ? εαν το σκεφτουμε λιγο ποιο "χαλαρα" ? τιποτα , οτι ειμασταν γινομαστε , τιποτα πριν , τιποτα μετα, ενεργεια πριν ενεργεια μετα , για τους πνευματικους μια αλλη διασταση ή ενας παραδεισος ή μια νεα ζωη ...εαν μας καψουν (που το θελω) γινομαστε φως και θερμοτητα και ενεργεια και σταχτη ... εαν μας θαψουν τροφη για εντομα που θα τα φανε με την σειρα τους πουλια,γινομαστε τρωφη για τα χορτα που θα τα φαει κατι αλλο κτλπ ... μηπως δηλαδη του εχουμε δωσει πολυ σημασια ? περισσοτερη απο οση του αξιζει ? η αποψη μου ειναι πως ΝΑΙ , ισως γιατι τον εχουμε συνδιασει με την απουσια του προσωπου που αγαπαμε και την θλιψη που μας συνοδευει και που αντι να κλεμε την μοιρα μας θα επρεπε να αποχαιρεταμε τον νεκρο με ΧΑΡΑ και ΓΛΕΝΤΙ (οπως νομιζω γινοταν καποιτε και γινεται και τωρα σε καποιες περιοχες του κοσμου , χωρις να ειμαι και σιγουρος αλλα στην ακρη του μυαλου μου το εχω οτι συμβαινει)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 11:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς την αγαπητή φίλη..Nemesi!!

Θα προσπαθήσω να δώσω την δική μου "θεώρηση" γύρω απο το θέμα αυτό και το οποίο , αναλύουμε -όλοι- κατα το τελευταίο στάδιο της "ασθένειας" ...σ'αυτό των συμπτωμάτων..!

Aυτο-κτονία...αυτο-κτονώ!

Σημαίνει σκοτώνω τον εαυτό μου και δεν τον σκοτώνω τυχαία!

Σκοτώνω ..."διώχνω" ..κάτι που δεν μ'αρέσει , δεν με γοητεύει...δεν μου προσφέρει την χαρά και την "ζωή" ...αλλα με συνθλίβει καθημερινά και με πληγώνει!!!

Υπάρχει λοιπόν μια σαφής αναγνώριση του εαυτού αλλα αδυναμία ωφέλιμης αλλαγής και αυτό διότι δεν υπάρχουν τα προ-απαιτούμενα εντός μας ...δηλαδή πίστη στον εαυτό μας...αυτο-εκτίμηση και αυτο-σεβασμός!

Είναι ένα μεγάλο ζήτημα και το οποίο προσωπικά πιστεύω , ότι αντιμετωπίζεται δυναμικά αλλα χρειάζεται η θέληση του υποκειμένου ...που μπορεί -το πιστεύω απόλυτα-να μεταστρέψει την αρνητική εικόνα σε παράγοντα δυναμικής ...θέτοντας το υποκείμενο απέναντι απο τις αδυναμίες του , κοιτάζοντάς τες καταπρόσωπο και με αγέρωχο βλέμμα...

Οι μικρές αυτές καθημερινές νίκες , υποκειμενικοποιούν τον άνθρωπο σε μια αλλαγή θέσεως-αντιλήψεως των πραγμάτων και του εαυτού...αρχίζει πλέον εμπειρικά να συλλαμβάνει...΄τις δυνατότητες που έχει και που κάποια στιγμή δεν μπόρεσε να δεί ή δεν αξιολογησει σωστά!

Δεν πιστεύω , ότι υπάρχει -εστω- και ένας άνθρωπος που δεν έχει φοβρές δυνατότητες και δυναμικές...απλά δεν τις έχει "δεί" και κατανοήσει...

Και βέβαια το άμμεσο περιβάλλον , οφείλει πολλά σ'αυτό ...αλλα θα πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσουμε ...την ανεπάρκεια και την αδυναμία αυτού του περιβάλλοντος και το οποίο συγκροτήθηκε απουσία ημών ...απλά , εμείς "έτυχε" να βρεθούμε εκεί..

Σε κάθε περίπτωση ...την κάθε παράβαση , θα πρέπει να την αποδίδουμε στην πηγή της και ΟΧΙ..στον εαυτό μας και διότι δεν ανήκει!

Ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του ...μπορεί να κάνει θεαματικά πράγματα και τα οποία συνίστανται σε μικρές -απλές και καθημερινές ιδιωτικές νίκες(εντός μας) ...και οι οποίες θα φέρουν στην πορεία και "δημόσιες νίκες"..!

Φιλά στην Nemesi!

Ας αφήσουμε τον εαυτό μας ήσυχο...δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα...και σε κανέναν και δεν ήρθαμε εδώ γι'αυτό!

soul



Καλέ μου εαρινέ, θα μείνω λιγάκι στην τελευταία σου φράση, γιατί πραγματικά νομίζω ότι εκεί βρίσκεται η ουσία: "Ας αφήσουμε τον εαυτό μας ήσυχο... δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα... και σε κανέναν και δεν ήρθαμε εδώ γι' αυτό!" γράφεις. Αλήθεια γιατί ήρθαμε εδώ? Και ήρθαμε όλοι για το ίδιο πράγμα? Και αφού ο εαυτός μας ξέρει (αφού γράφεις να τον αφήσουμε ήσυχο, άρα ξέρει) γιατί να μην μπορεί να αποφασίσει αν θέλει να συνεχίσει να ζει ή όχι? Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις πολύ μεγάλο θάρρος για να αυτοκτονήσεις, γιατί λίγο έως πολύ ξέρουμε τι θα βρούμε στη ζωή, πάνω κάτω, όχι ακριβώς και όχι σίγουρα. Για το θάνατο όμως δεν ξέρουμε τίποτα και πιστεύω ότι αυτό το άγνωστο πάντα θα μας φοβίζει.
Εδώ νομίζω ότι έχω τις ίδιες απορίες με τον φίλο makfor "ΓΙΑΤΙ πρεπει να θεωρω κακο τον θανατο ? γιατι ο θανατος ειναι οχι και η ζωη ναι ? γιατι δεν ειναι και τα δυο ναι ?ή γιατι πρεπει να ειναι ναι-οχι και να μην ειναι ΤΙΠΟΤΑ ... με βεβαιοτητα κανεις δεν μπορει να το πει φανταζομαι ... ομως πως πρεπει να βλεπουμε τον θανατο ?" Πως πρέπει να βλέπουμε το θάνατο? Και αν ο θάνατος είναι μια καινούργια αρχή για κάτι που δεν ξέρουμε?
Συγνώμη αν σας έθεσα πολλές ερωτήσεις:(
Ελενα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2009, 18:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Καλώς την αγαπητή φίλη..Nemesi!!

Θα προσπαθήσω να δώσω την δική μου "θεώρηση" γύρω απο το θέμα αυτό και το οποίο , αναλύουμε -όλοι- κατα το τελευταίο στάδιο της "ασθένειας" ...σ'αυτό των συμπτωμάτων..!

Aυτο-κτονία...αυτο-κτονώ!

Σημαίνει σκοτώνω τον εαυτό μου και δεν τον σκοτώνω τυχαία!

Σκοτώνω ..."διώχνω" ..κάτι που δεν μ'αρέσει , δεν με γοητεύει...δεν μου προσφέρει την χαρά και την "ζωή" ...αλλα με συνθλίβει καθημερινά και με πληγώνει!!!

Υπάρχει λοιπόν μια σαφής αναγνώριση του εαυτού αλλα αδυναμία ωφέλιμης αλλαγής και αυτό διότι δεν υπάρχουν τα προ-απαιτούμενα εντός μας ...δηλαδή πίστη στον εαυτό μας...αυτο-εκτίμηση και αυτο-σεβασμός!

Είναι ένα μεγάλο ζήτημα και το οποίο προσωπικά πιστεύω , ότι αντιμετωπίζεται δυναμικά αλλα χρειάζεται η θέληση του υποκειμένου ...που μπορεί -το πιστεύω απόλυτα-να μεταστρέψει την αρνητική εικόνα σε παράγοντα δυναμικής ...θέτοντας το υποκείμενο απέναντι απο τις αδυναμίες του , κοιτάζοντάς τες καταπρόσωπο και με αγέρωχο βλέμμα...

Οι μικρές αυτές καθημερινές νίκες , υποκειμενικοποιούν τον άνθρωπο σε μια αλλαγή θέσεως-αντιλήψεως των πραγμάτων και του εαυτού...αρχίζει πλέον εμπειρικά να συλλαμβάνει...΄τις δυνατότητες που έχει και που κάποια στιγμή δεν μπόρεσε να δεί ή δεν αξιολογησει σωστά!

Δεν πιστεύω , ότι υπάρχει -εστω- και ένας άνθρωπος που δεν έχει φοβρές δυνατότητες και δυναμικές...απλά δεν τις έχει "δεί" και κατανοήσει...

Και βέβαια το άμμεσο περιβάλλον , οφείλει πολλά σ'αυτό ...αλλα θα πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσουμε ...την ανεπάρκεια και την αδυναμία αυτού του περιβάλλοντος και το οποίο συγκροτήθηκε απουσία ημών ...απλά , εμείς "έτυχε" να βρεθούμε εκεί..

Σε κάθε περίπτωση ...την κάθε παράβαση , θα πρέπει να την αποδίδουμε στην πηγή της και ΟΧΙ..στον εαυτό μας και διότι δεν ανήκει!

Ο άνθρωπος δια μέσου της σκέψης του ...μπορεί να κάνει θεαματικά πράγματα και τα οποία συνίστανται σε μικρές -απλές και καθημερινές ιδιωτικές νίκες(εντός μας) ...και οι οποίες θα φέρουν στην πορεία και "δημόσιες νίκες"..!

Φιλά στην Nemesi!

Ας αφήσουμε τον εαυτό μας ήσυχο...δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα...και σε κανέναν και δεν ήρθαμε εδώ γι'αυτό!

soul



Καλέ μου εαρινέ, θα μείνω λιγάκι στην τελευταία σου φράση, γιατί πραγματικά νομίζω ότι εκεί βρίσκεται η ουσία: "Ας αφήσουμε τον εαυτό μας ήσυχο... δεν έχουμε να αποδείξουμε τίποτα... και σε κανέναν και δεν ήρθαμε εδώ γι' αυτό!" γράφεις. Αλήθεια γιατί ήρθαμε εδώ? Και ήρθαμε όλοι για το ίδιο πράγμα? Και αφού ο εαυτός μας ξέρει (αφού γράφεις να τον αφήσουμε ήσυχο, άρα ξέρει) γιατί να μην μπορεί να αποφασίσει αν θέλει να συνεχίσει να ζει ή όχι? Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να έχεις πολύ μεγάλο θάρρος για να αυτοκτονήσεις, γιατί λίγο έως πολύ ξέρουμε τι θα βρούμε στη ζωή, πάνω κάτω, όχι ακριβώς και όχι σίγουρα. Για το θάνατο όμως δεν ξέρουμε τίποτα και πιστεύω ότι αυτό το άγνωστο πάντα θα μας φοβίζει.
Εδώ νομίζω ότι έχω τις ίδιες απορίες με τον φίλο makfor "ΓΙΑΤΙ πρεπει να θεωρω κακο τον θανατο ? γιατι ο θανατος ειναι οχι και η ζωη ναι ? γιατι δεν ειναι και τα δυο ναι ?ή γιατι πρεπει να ειναι ναι-οχι και να μην ειναι ΤΙΠΟΤΑ ... με βεβαιοτητα κανεις δεν μπορει να το πει φανταζομαι ... ομως πως πρεπει να βλεπουμε τον θανατο ?" Πως πρέπει να βλέπουμε το θάνατο? Και αν ο θάνατος είναι μια καινούργια αρχή για κάτι που δεν ξέρουμε?
Συγνώμη αν σας έθεσα πολλές ερωτήσεις:(
Ελενα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


Γλυκειά κι'ευαίσθητη Nemesi...καλησπέρα!

Δεν έθεσες πολλά ερωτήματα ...αλλα ούτε και παράλογα..αλλα ποιός είμαι εγώ εξ'αλλου που θα μπορούσα να ορίσω το λογικό ή και το παράλογο???

Όταν ανέφερα , ότι καλό θα ήταν ν'αφήσουμε ήσυχο τον εαυτό μας ...δεν το συσχέτισα αυτό με την όποια "επιθυμία" για αυτοκτονία αλλα σ'ενα γενικότερο πλαίσιο που κινούνται οι διαπροσωπικές και καθημερινές μας συνδιαλέξεις μας...με τον εαυτό μας -κατ'αρχάς- και με τους συνανθρώπους μας κατα δεύτερο λόγο..!

-Με ρωτάς , γιατί να είναι κακός ο θάνατος..

Προσωπικά δεν ανέφερα -και διότι δεν γνωρίζω- κάτι τέτοιο...το μόνο που είπα είναι ότι πρόκειται για μια άγνωστη κατάσταση ...εν αντιθέσει με την ζωή , που όσο άσχημη και να εμφανίζεται-όταν και σε όποιους εμφανίζεται-, δεν παύει να είναι "ορατή" ...άρα και υπο όρους και υπο προυποθέσεις "προσπελάσιμη" αλλα και χειρίσιμη -αν μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον όρο-...και σε γενικές γραμμές αντιμετωπίσιμη!!!

Αλλα μιλάμε για ζωή...σαν κάτι έξω απο μας , το οποίο μας "ορίζει" κατα κάποιο τρόπο και υπάρχει ως οντότητα και στην οποία είμαστε υποκείμενοι ... θα μ'ενδιέφερε ν'ακούσω την δική σου άποψη γι'αυτό...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 10:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου άποψη για τη ζωή ε? Λοιπόν, δεν είμαι μοιρολάτρισα, δεν πιστεύω ότι όλα γίνονται ερήμην μας, όμως πιστεύω ότι κάποια πράγματα που είναι να γίνουν, θα γίνουν είτε το θέλουμε εμείς είτε όχι. Εμείς το μόνο που νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε είναι να διαλέξουμε το δρόμο που θα ακολουθήσουμε για να φτάσουμε σ' αυτό το γεγονός, π.χ. να πάμε από δεξιά (που ίσως είναι λίγο πιο βατός ο δρόμος), να πάμε από αριστερά (που ίσως είναι λίγο πιο δύσκολος), να πάμε ευθεία (που ίσως είναι πιο σύντομος) και ούτω καθ' εξής. Επίσης πιστεύω ότι η ζωή έχει χιούμορ μερικές φορές, όμως μόνο μερικές φορές:)


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2009, 17:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η δική μου άποψη για τη ζωή ε? Λοιπόν, δεν είμαι μοιρολάτρισα, δεν πιστεύω ότι όλα γίνονται ερήμην μας, όμως πιστεύω ότι κάποια πράγματα που είναι να γίνουν, θα γίνουν είτε το θέλουμε εμείς είτε όχι. Εμείς το μόνο που νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε είναι να διαλέξουμε το δρόμο που θα ακολουθήσουμε για να φτάσουμε σ' αυτό το γεγονός, π.χ. να πάμε από δεξιά (που ίσως είναι λίγο πιο βατός ο δρόμος), να πάμε από αριστερά (που ίσως είναι λίγο πιο δύσκολος), να πάμε ευθεία (που ίσως είναι πιο σύντομος) και ούτω καθ' εξής. Επίσης πιστεύω ότι η ζωή έχει χιούμορ μερικές φορές, όμως μόνο μερικές φορές:)


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


Μμμ...εδώ έχω μια διαφορετική θέση απο αυτήν που προσδιορίζει το κάρμα..ασφαλώς και ότι είναινα γίνει..θα γίνει και μάλιστα δυναμικά...αλλα προσωπικά θεωρώ ότι θα είναι το αναπόφευκτο του τρόπου που σκεπτόμστε και του τρόπου που επιχειρούμε..θα έρεθει δηλαδή ως φυσιολογικό επακόλουθο..της στάσης μας στα πράγματα..!

Ο τρόπος που επιλέγουμε..ή ο δρόμος κατ'εσέ..αναδεικνύει και μια ποιοτικότερη ή όχι διέλευση του καθενός μας...προς κάθε βήμα μας..και μέλλεται να ο μορφοποιός και "σχηματογράφος" του επιθυμούμενου τόπου...πράγματος ή ανθρώπου που έχουμε θέσει ως "στόχο"...να βρεθούμε κοντά του...!

Πάντα πίστευα και πιστεύω ...ότι υπάρχουν ανεξερεύνητα μυστικά ..μαγικά..υπέροχα..σε κάθε τόπο και κάθε άνθρωπο , που -πιθανά- κανείς ποτέ δεν είδε ή πρόσεξε...και αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν...απλά με μια πεζή και καθημερινή ματιά -ίσως και φευγαλέα- ποτέ δεν μπορέσαμε και δεν θα μπορέσουμε να δούμε..!

Έχει μεγάλη διαφορά το "διάβασμα" ...απο την "μελέτη "...σε κάθε τι στην ζωή...χρειάζεται υπομονή και επιμονή...

Για να γνωρίσεις έναν τόπο ...πρέπει να μείνεις και να κοιτάξεις γύρω σου ...όλα τα όμορφα σημεία του...με λεπτομέρεια...

Ποτέ η ευτυχία και η χαρά δεν ήταν εύκολη υπόθεση...αλλοίμονο αν ήταν..θα βρισκόταν παντού και εύκολα...με αποτέλεσμα κανείς να μην τα θέλει..αντίθετα είναι πολύ δύσκολα και τις περισσότερες φορές "άπιαστο πουλί.." ...γι'αυτό και τόσο πολύ έχουν τραγουδηθεί αλλα και επιθυμηθεί...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 09:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μμμ...εδώ έχω μια διαφορετική θέση απο αυτήν που προσδιορίζει το κάρμα..ασφαλώς και ότι είναινα γίνει..θα γίνει και μάλιστα δυναμικά...αλλα προσωπικά θεωρώ ότι θα είναι το αναπόφευκτο του τρόπου που σκεπτόμστε και του τρόπου που επιχειρούμε..θα έρεθει δηλαδή ως φυσιολογικό επακόλουθο..της στάσης μας στα πράγματα..!

Ο τρόπος που επιλέγουμε..ή ο δρόμος κατ'εσέ..αναδεικνύει και μια ποιοτικότερη ή όχι διέλευση του καθενός μας...προς κάθε βήμα μας..και μέλλεται να ο μορφοποιός και "σχηματογράφος" του επιθυμούμενου τόπου...πράγματος ή ανθρώπου που έχουμε θέσει ως "στόχο"...να βρεθούμε κοντά του...!

Πάντα πίστευα και πιστεύω ...ότι υπάρχουν ανεξερεύνητα μυστικά ..μαγικά..υπέροχα..σε κάθε τόπο και κάθε άνθρωπο , που -πιθανά- κανείς ποτέ δεν είδε ή πρόσεξε...και αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν...απλά με μια πεζή και καθημερινή ματιά -ίσως και φευγαλέα- ποτέ δεν μπορέσαμε και δεν θα μπορέσουμε να δούμε..!

Έχει μεγάλη διαφορά το "διάβασμα" ...απο την "μελέτη "...σε κάθε τι στην ζωή...χρειάζεται υπομονή και επιμονή...

Για να γνωρίσεις έναν τόπο ...πρέπει να μείνεις και να κοιτάξεις γύρω σου ...όλα τα όμορφα σημεία του...με λεπτομέρεια...

Ποτέ η ευτυχία και η χαρά δεν ήταν εύκολη υπόθεση...αλλοίμονο αν ήταν..θα βρισκόταν παντού και εύκολα...με αποτέλεσμα κανείς να μην τα θέλει..αντίθετα είναι πολύ δύσκολα και τις περισσότερες φορές "άπιαστο πουλί.." ...γι'αυτό και τόσο πολύ έχουν τραγουδηθεί αλλα και επιθυμηθεί...

soul



Χμμμ μπερδεύτηκα τώρα, πραγματικά δεν κατάλαβα που διαφωνούμε Εγώ δεν βλέπω καμία διαφωνία, ίσως δεν μπόρεσα να εκφραστώ πολύ καθαρά πριν, ζητώ συγνώμη. Φυσικά και συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις και θα σε παρακαλούσα να μου πεις τη διαφορετική θέση από αυτήν που προσδιορίζει το κάρμα, όπως γράφεις.



"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 12:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κάρμα είναι κάτι που ορίζεται ως προ-αποφασισμένο και γραμμένο για μας ...και πριν ακόμα έρθουμε στην ζωή...αυτό που λένε -κάποιοι- ήταν "γραμμένο"...με την έννοια ότι δεν μπορούμε να το αποφύγουμε...

Αν είναι έτσι -εγώ δεν το πιστεύω..- τότε αναθεωρούνται και όλα περί ελευθέρας βούλησης και επιλογής του ανθρώπου...

Αντίθετα , πιστεύω ότι ο τρόπος που σκέπτεται κανείς και "ομιλεί" , θα φέρει....όχι τυχαία αλλα πολύ συγκεκριμένα αποτελέσματα στην ζωή του...!

Οι επιλογές μας δεν ήσαν...ούτε πρόκειται να είναι ποτέ τυχαίες στην ζωή μας...!

Και δεν αναφέρομαι μόνο και μόνο.. σ'αυτές καθ'εαυτές μας τις επιλογές αλλα και το πώς επιλέγουμε να "χειρισθούμε" στην πορεία αυτές μας , τις επιλογές...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 12:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το κάρμα είναι κάτι που ορίζεται ως προ-αποφασισμένο και γραμμένο για μας ...και πριν ακόμα έρθουμε στην ζωή...αυτό που λένε -κάποιοι- ήταν "γραμμένο"...με την έννοια ότι δεν μπορούμε να το αποφύγουμε...

Αν είναι έτσι -εγώ δεν το πιστεύω..- τότε αναθεωρούνται και όλα περί ελευθέρας βούλησης και επιλογής του ανθρώπου...

Αντίθετα , πιστεύω ότι ο τρόπος που σκέπτεται κανείς και "ομιλεί" , θα φέρει....όχι τυχαία αλλα πολύ συγκεκριμένα αποτελέσματα στην ζωή του...!

Οι επιλογές μας δεν ήσαν...ούτε πρόκειται να είναι ποτέ τυχαίες στην ζωή μας...!

Και δεν αναφέρομαι μόνο και μόνο.. σ'αυτές καθ'εαυτές μας τις επιλογές αλλα και το πώς επιλέγουμε να "χειρισθούμε" στην πορεία αυτές μας , τις επιλογές...!


Το κάρμα περιορίζει την βούληση του ανθρώπου αλλά δέν την καταργεί,βασικά εξαρτάται απο την δύναμη της θέλησης του ανθρώπου,μπορεί κάποιος να είναι αυτό που λέμε,άξιος της μοίρας αλλά μπορεί επίσης να υπερνικήσει όλλα τα εμπόδια.

Η απόδειξη της ύπαρξης του κάρμα είναι πολύ εύκολη.Θυμήσου μια φάση της ζωής σου που κάποιος σε πλήγωσε,έπειτα ανάλυσέ την και θα δείς οτι δέν υπάρχει αιτία χωρίς αποτέλεσμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 13:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Το κάρμα περιορίζει την βούληση του ανθρώπου αλλά δέν την καταργεί,βασικά εξαρτάται απο την δύναμη της θέλησης του ανθρώπου,μπορεί κάποιος να είναι αυτό που λέμε,άξιος της μοίρας αλλά μπορεί επίσης να υπερνικήσει όλλα τα εμπόδια.

Το κάρμα περιορίζει αλλα δεν καταργεί...δηλαδή πρόκειται για την δική μας θέληση ...έναντι ποιανού φίλε Άλεξ???

Το κάρμα απο που ορίζεται...απο ποιόν..έχει μέτρο και μερική δυναμική ισχύος ή είναι σαν την κινούμενη άμμο και αξιολογείται κάθε φορά διαφορετικά και όπως μας βολεύει ???
--------------------------------------------------------------------

Η απόδειξη της ύπαρξης του κάρμα είναι πολύ εύκολη.Θυμήσου μια φάση της ζωής σου που κάποιος σε πλήγωσε,έπειτα ανάλυσέ την και θα δείς οτι δέν υπάρχει αιτία χωρίς αποτέλεσμα.

-Για να μιλάμε και να αναφερόμαστε στο ρήμα/τα.."πληγώνω" και "πληγώνομαι" θα πρέπει να γνωρίζουμε το νόημα του "όρου" αλλα και ποιός και για ποιό λόγο αλλα και ποιά είναι η γενεσιοποιός αιτία απο την οποία εμφανίζεται αυτό το συναίσθημα..και επειδή θα ήθελα να ορίσουμε επακριβώς για το τι μιλάμε ...θα ήθελα να μου προσδιορίσεις τι σημαίνει "πληγώνομαι"...

Στην συνέχεια , θα τοποθετηθώ...σ'ευχαριστώ!


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 13:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ, χάνεις την ουσία.Μήν επικεντρώνεσαι στις λεπτομέριες.

quote:
Το κάρμα περιορίζει αλλα δεν καταργεί...δηλαδή πρόκειται για την δική μας θέληση ...έναντι ποιανού φίλε Άλεξ???

Ενάντι στις δύσκολες καταστάσεις που προκάλεσε το κάρμα μας,δηλαδή ο παρελθοντικός εαυτός μας,γιατί αυτός προκάλεσε το κάρμα.

quote:
Το κάρμα απο που ορίζεται...απο ποιόν..έχει μέτρο και μερική δυναμική ισχύος ή είναι σαν την κινούμενη άμμο και αξιολογείται κάθε φορά διαφορετικά και όπως μας βολεύει ???

Ποιός είμαι? απο πού έρχομαι? γιατί υπάρχω? βρίσκεις άμεση απάντηση σε τέτοια ερωτήματα?Προφανώς όχι. Δέν ξέρουμε τους συμπαντικούς νόμους σε βάθος αλλά μπορούμε να δούμε τα αποτελέσματά τους πάνω μας.

quote:
-Για να μιλάμε και να αναφερόμαστε στο ρήμα/τα.."πληγώνω" και "πληγώνομαι" θα πρέπει να γνωρίζουμε το νόημα του "όρου" αλλα και ποιός και για ποιό λόγο αλλα και ποιά είναι η γενεσιοποιός αιτία απο την οποία εμφανίζεται αυτό το συναίσθημα..και επειδή θα ήθελα να ορίσουμε επακριβώς για το τι μιλάμε ...θα ήθελα να μου προσδιορίσεις τι σημαίνει "πληγώνομαι"...

Σημαίνει πονάω,απλό δέν είναι?

Edited by - alex22 on 23/12/2009 13:13:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 14:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ, χάνεις την ουσία.Μήν επικεντρώνεσαι στις λεπτομέριες.

quote:
Το κάρμα περιορίζει αλλα δεν καταργεί...δηλαδή πρόκειται για την δική μας θέληση ...έναντι ποιανού φίλε Άλεξ???

Ενάντι στις δύσκολες καταστάσεις που προκάλεσε το κάρμα μας,δηλαδή ο παρελθοντικός εαυτός μας,γιατί αυτός προκάλεσε το κάρμα.

quote:
Το κάρμα απο που ορίζεται...απο ποιόν..έχει μέτρο και μερική δυναμική ισχύος ή είναι σαν την κινούμενη άμμο και αξιολογείται κάθε φορά διαφορετικά και όπως μας βολεύει ???

Ποιός είμαι? απο πού έρχομαι? γιατί υπάρχω? βρίσκεις άμεση απάντηση σε τέτοια ερωτήματα?Προφανώς όχι. Δέν ξέρουμε τους συμπαντικούς νόμους σε βάθος αλλά μπορούμε να δούμε τα αποτελέσματά τους πάνω μας.

quote:
-Για να μιλάμε και να αναφερόμαστε στο ρήμα/τα.."πληγώνω" και "πληγώνομαι" θα πρέπει να γνωρίζουμε το νόημα του "όρου" αλλα και ποιός και για ποιό λόγο αλλα και ποιά είναι η γενεσιοποιός αιτία απο την οποία εμφανίζεται αυτό το συναίσθημα..και επειδή θα ήθελα να ορίσουμε επακριβώς για το τι μιλάμε ...θα ήθελα να μου προσδιορίσεις τι σημαίνει "πληγώνομαι"...

Σημαίνει πονάω,απλό δέν είναι?

Edited by - alex22 on 23/12/2009 13:13:51



Θα ξεκινήσω αντίστροφα και απαντώντας στην τελευταία σου τοποθέτηση!

Γράφεις :"Σημαίνει πονάω , απλό δεν είναι???"

Απαντώ λοιπόν :"Όχι δεν είναι τόσο απλό και μάλιστα υπο προυποθέσεις , δεν θα πονούσα/ες/αμε καθόλου..απο την συγκεκριμένη εμπειρία ή άνθρωπο..που υποτίθεται ότι με/ας πόνεσε.."

Οι άνθρωποι θεωρούν , ότι ...οτιδήποτε τους πόνεσε , έρχεται απο έξω...απο κάποιον άλλο που τους πόνεσε ή απο κάποιο γεγονός που συνέβη.."

Επειδή όμως , πρόκειται για ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο ..θα σε παρακαλούσα να μου δώσεις ένα παράδειγμα και το οποίο θα μπορούσαμε να θέσουμε ως βάση για την περαιτέρω συζήτησή μας...!

Πές μου λοιπόν κάτι που σε πλήγωσε κάποια στιγμή και εσύ πιστεύεις ότι ήταν "καρμικού" χαρακτήρα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 19:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα,δέν θέλω να στρέψω την κουβέντα σε προσωπικό επίπεδο,δέν χρειάζεται κιόλας,όλοι έχουμε ανάλογες εμπειρίες.Εξάλου άν πώ για κάτι προσωπικό, εσένα απο την δική σου οπτική μπορεί να σου φανεί γελοίο.

Τέλος πάντων, δέν προσπαθώ να σε πείσω γιατί ούτος η άλλως αυτό δέν γίνεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy