ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΘΑΝΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 11:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χειρότερο που μπορεί να μας συμβεί
είναι να περί-φερόμαστε του Εαυτού μας...

είναι θάνατος να κατοικούμε σε ένα γαιοκεντρικό
(εγωκεντρικό) σύμπαν...

κάποτε και ο Γαλιλαίος ψιθύρισε στα άστρα "κι όμως κινείται"...

τον υπάκουσαν και από τότε έγινε ο Ηλιος/Λόγος κέντρο του Σύμπαντος
Κόσμου... οι ψυχές πήραν ζωή και ο Γαλιλαίος μειδιά....


G.


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 11:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θάνατος φίλους κι εχθρούς σ΄ένα τραπέζι σμίγει...
Η αγάπη μας εμπνέει την αφοσίωση, όσο δε, τρομερός κι αν είναι ο θάνατος, φίλη μου, αυτή μας δίνει θάρρος γιά να μην τον λογαριάζουμε και να πεθαίνουμε γιά ότι αγαπούμε. ΄Η να ζούμε...

ΑΧΡΗΣΤΗ ΖΩΗ ΙΣΟΝ ΠΡΩΙΜΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ...
ΖΗΣΕ...

ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΖΩΗ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 12:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα Γελαστοί
Μητροπάνος Δημήτρης


Της νύχτας οι αμαρτωλοί και της αυγής οι μόνοι
θέλουν βαρύ ζεϊμπέκικο και νευρικό τιμόνι
σε τόπους τριγυρίζουνε σβησμένους απ το χάρτη
για μια σταγόνα ουρανό για μιαν αγάπη

σκάρτη

Όσοι με το Χάρο γίναν φίλοι
με τσιγάρο φεύγουνε στα χείλη
στα τρελά τους όνειρα δοσμένοι
πάντα γελαστοί, πάντα γελαστοί
πάντα γελαστοί και γελασμένοι

Τα νιάτα μας διαδρομή Αθήνα – Σαλονίκη
μια πόλη χτίσαμε μαζί κι ακόμα ζω στο νοίκι
έπεσα να σ’ ονειρευτώ σε ψάθα από φιλύρα
κι είδα πως βγάζει η νύχτα φως και τ’ όστρακο

πορφύρα


G.


Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
28th_Thief
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 12:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 28th_Thief  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Για άλλη μια φορά επιχείρησα ν' αυτοκτονήσω - έβρεξα τη μύτη μου και την έχωσα στο ντουί της λάμπας. Δυστυχώς, έγινε ένα βραχυκύκλωμα στα καλώδια, κι απλώς κουτρουβαλιάστηκα απ' το ψυγείο. Επειδή πάντα κατατρύχομαι από θανατερές σκέψεις, μελαγχολώ σταθερά. Αναρωτιέμαι πάντα αν υπάρχει μετά θάνατον ζωή, κι αν υπάρχει, θα βρω άραγε να χαλάσω χιλιάρικο " Woody Allen

Deva Parinito

Edited by - 28th_Thief on 03/12/2005 12:44:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 12:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
My dear friends

meet

Joe Black

G.



Δ
Ε Κ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stadyo
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greenland
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 14:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stadyo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γω μπορώ
να σφάξω την καρδιά μου
Τη σκρόφα!!!
Μήπως δεν το χω κάνει;
Τόσους μικρούς θανάτους συντέλεσα
ιδίως τα Σαββατόβραδα
κι αυτή εκεί
με ματιές με βότανα με ήλιο
πάντα να γιατρεύεται
πάντα κόκκινη να βάφεται
πάντα σαν καινούργια να τρίζει
στα παζάρια των ματιών να εκτίθεται
στους πάγκους του ρίγους
Αγέραστη πόρνη

Για την αγάπη γκρέμισα πολλές φορές τα τείχη μου.Ποτέ δεν τα ξανάφτιαξα όπως ήταν.SokZ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2005, 15:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ ΤΟ ΧΑΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ,
ΘΡΗΝΕΙ ΤΟ ΧΑΛΙ,
ΓΕΛΑΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΚΙ ΑΣ ΤΗΝ ΞΕΓΥΜΝΩΣΑΝ ΟΙ ΑΝΕΜΟΙ
ΚΙ ΑΣ ΞΕΣΠΑΣΕ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΜΠΟΡΑ.
ΚΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΛΑΙΜΑΡΓΟΣ,
ΑΧΟΡΤΑΓΟΣ,
ΑΚΟΜΑ,
ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΟ [ΜΑΝΝΑ] ΕΞ΄ΟΥΡΑΝΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕ ΒΙΑΣΗ...
ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ,
ΣΑΝ ΜΙΑ ΕΞΩΠΟΡΤΑ ΣΤΑ ΓΙΟΡΤΙΝΑ ΝΤΥΜΕΝΗ
ΣΕ ΧΩΡΑ ΜΥΘΙΚΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΜΕΝΕΙ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ,
ΖΗΣΕ...
ΣΤΗΣΕ ΓΕΦΥΡΙΑ ΦΤΙΑΞΕ ΔΡΟΜΟΥΣ
ΨΥΧΗΣ.
ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΗΣΟΥΝ ΟΙ ΣΚΙΕΣ,
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΡΩΘΟΥΝ ΑΓΑΠΕΣ...



Δοκιμάζεις,
ψάχνεις αγγίζεις...
Λογαριάζεις
βλέπεις ανθίζεις
δεν δειλιάζεις...

ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ,
σ΄αιώνια αλκυονίδες μέρες στον αχό τ΄ανέμου
πονεμένων καιρών!!!
Μ΄άκουγες
κραυγή απ΄ηλιαχτίδες, νύχτες που γιά σένα τρέμω
μεσ΄το γλυκασμό ηδονών!!!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 11:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Για άλλη μια φορά επιχείρησα ν' αυτοκτονήσω - έβρεξα τη μύτη μου και την έχωσα στο ντουί της λάμπας. Δυστυχώς, έγινε ένα βραχυκύκλωμα στα καλώδια, κι απλώς κουτρουβαλιάστηκα απ' το ψυγείο. Επειδή πάντα κατατρύχομαι από θανατερές σκέψεις, μελαγχολώ σταθερά. Αναρωτιέμαι πάντα αν υπάρχει μετά θάνατον ζωή, κι αν υπάρχει, θα βρω άραγε να χαλάσω χιλιάρικο " Woody Allen

Deva Parinito

Edited by - 28th_Thief on 03/12/2005 12:44:45



Τι μου θύμισες τώρα ;;;
Πάει ο alfa-omega στην μεταθανάτια ζωή .
Εκεί τον υποδέχεται ο διαχειρηστής και του λέει:
-Για πες μου φίλε μου ένα καλό που έκανες κάτω πριν αποθάνεις .

Σκέφτεται ο alfi βρε ξανασκέφτεται και σε μια στιγμή , ενθουσιασμένος απαντάει:
-Κάποτε έδωσα ένα ολόκληρο χιλιάρικο σε έναν συνάνθρωπό μου .

Του λέει ο διαχειριστής :
-Πάρτο πίσω δεν φτάνει , είσαι ώριμος για την κόλαση ,αλλά επειδή πίστευες στην ζωή μετά θάνατον θεωρητικά , σου δίνω ακόμη μια ευκαιρία, τράβα ξανά κάτω και φέρε μας έναν τουλάχιστον μάρτυρα της καλοσύνης σου .

Ετσι προσπαθώ να αξιοποιήσω την δεύτερη ευκαιρία μου , όσο ποιο εσωτερικά μπορώ .
Θα τα καταφέρω ;;;

Μωρέ όλους θα σας πάρω εκεί απάνω αρκεί ...αρκεί :
Να με ακούτε και να πιστεύεται όσα σας λέω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2005, 14:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζήσε και κρέμασε στο μπαλκόνι σου ένα αστέρι,
μαζί με Χριστουγεννιάτικα στολίδια. ΄Ενα αστέρι του ονείρου σου τους μάγους να οδηγεί...

ΕΝΑ ΟΙ ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ
ΠΟΥ ΜΑΘΑΝ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΠΑΝΤΟΤΕ
ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΣΤΡΑ ΑΠ΄ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΣΤΟ ΑΛΛΟΤΕ,
ΣΤΟ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angel_Tears
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 14:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angel_Tears  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agapiti oxrusa ap oso katalava milame gia erotiki apogohteush ... se osous papades kai psuxologous kai na phges auto den feugei einai mesa sthn psyxh sou sto mualo sou an esy moni sou den to polemiseis den to dioxeis pote kai kaneis den prokeite na sto vgalei... Oi taseis autoktonias ??? Ena stigma oti eisai sta prothira katathlipsis (gia na min sou pw oti thn exeis hdh) , den 8a sou pw h zoh einai oraia , pou tha afiseis tous dikous sou kai alla genika auta ta exoun pei kai ta paidia pio panw tha sou pw kati pio aplo isos kai apo empeiria...

Pane 10 xronia konta apo tote .. eixa mia fili 23 xronon (ekeini) zouse sto zenith ton erota ths me ton antra pou mallista eixe arravoniastei prosfata , dystixos o kyrios frontise na tis antapodosei olh ths thn agaph me mia oraia parallili sxesi me thn idia tis thn kolliti .. h kopela tous epiase sta prasa kai auto htan .. epese se katathlipsi. kleistike ston eauto ths ,den evgaine den milouse den ekane tipota genikos. Thn phgan pantou se giatrous se papades se monaxes se oti mporei na fantastei o nous sou ... to apotelesma ????? Liges meres meta to pasxa thn vrikan nekri ston akalypto tou spitiou tis..eixe pidixei apo to mpalkoni .. sthn khdeia ??? oute h kolliti ths oute o proin arravwniastikos ...

Ti ematha tote an kai efibi ??? Oti h zoh einai polu oraia gia na thn xaramiseis gia kapion , h kopela efyge phge ston thanato kai autoi ? autoi pou thn feran se auto to shmeio ? apla sunexisan thn zoh tous ....

Kathe Stigmi pou perna xereta thn siopila ..giati oso kai na epithimeis den prokeite na tin ksanadeis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 15:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή Angel_Tears, καλώς ήρθες στο esoterica!
Θα σε συμβούλευα να έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς για να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου....

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arela
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
121 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2005, 17:05:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arela  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θάνατος για μένα στις γήινες διαστάσεις "ζωής" που γνωρίζω συνειδητά ως τώρα, είναι η συναισθηματική αναπηρία του να ξυπνάς το πρωί και να λες "άντε να περάσει κι αυτή η μέρα", να βλέπεις τη θάλασσα και να λες "νερό είναι, τι άλλο?", να πετάς αδίστακτα το σπίρτο σ'ένα δάσος, για να ανοίξει ο δρόμος για τα άψυχα μπετά που θες να στησεις στη θέση δέντρων, να "ζυγιάζεις" τον απένανί σου με τα μέτρα του πώς μπορεί μονάχα να τροφοδοτήσει το "εγώ" σου και τα ζητούμενά του, να κοιτάς ένα αδέσποτο σκυλί στο δρόμο και να θεωρείς ότι ως "ανώτερός" του στη διανοητική αλυσίδα, αυτό δεν έχει τα ίδια δικαιώματα στη ζωή με σένα, αλλά τίθεται στη διάθεσή σου και η ζωή του κρίνεται απ'τα δικά σου κέφια ή καπρίτσια...

Ο άλλος θάνατος... αυτός ο αλλόκοτος τυπάς που μόνο εμείς οι 'Ελληνες τολμήσαμε να τον ονοματίσουμε κι ως Χάρο, βασικά μας είναι άγνωστος, βουλιάζει μέσα στα οξύμωρα του μυαλού μας. 'Αλλοτε φαντάζει ακαταμάχητος γόης κι άλλοτε απωθητικός εχθρός. Τον καλούμε, τον προκαλούμε, τον παλεύουμε, ψιλαφίζουμε τ'ανάγλυφα αχνάρια του που μπορούμε να αγγίξουμε και το μυαλό μας "ερωτοτροπεί" συνέχεια μαζί του. 'Ενα είναι βέβαιο, πως δε θα τον αποφύγουμε, είτε τον αψηφάμε είτε του κρυβόμαστε. Κι όταν κάποια στιγμή τον συναντήσουμε, δύο πιθανά σενάρια παίζουν μόνο. 'Η να μας ανοίξει πόρτες για νέες αρχές, τη συνέχεια του ταξιδιού μας στο σύμπαν και ασύλληπτους για μας τώρα κόσμους, ή να μας βουλιάξει στην αιώνια λήθη του απόλυτου τίποτα. Το στιγνά ορθολογιστικό μυαλό μου τείνει στο δεύτερο, το ακαθόριστο μα ζωντανό κομμάτι μου που λέγεται ψυχή, διατυμπανίζει το πρώτο. Θα δείξει.

_______________________
Δεν πιστεύω σε τίποτα, δεν ελπίζω σε τίποτα, δεν καταλαβαίνω τίποτα, είμαι ξανθιά κι ελεύθερη

Edited by - Arela on 11/12/2005 17:10:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 02:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.

αστε τον χαρο να αποφασιζει ποτε θα κλεινει ραντεβου με τον καθενα.


μην τα βαζετε μαζι του, ακομη κι ο Διγενης πεθανε οσο κι αν παλεψε.


αστε λοιπον το ρεστλινγκ με τον χαρο για το μελλον και ζηστε το τωρα.


εννοω Ζηστε Το, ευχαριστο ή δυσαρεστο.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΕΦΡΩΝΙΑ
Νέο Μέλος

Greece
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2005, 22:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΕΦΡΩΝΙΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θέλω να πεθάνω….

ΚΡΑΤΑΙΑ ΩΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΑΓΑΠΗ
Τι ωραιωδης και τι ηδυνθης
αγαπη, εν τρυφαις σου?
Τουτο μεγεθος σου,
ωμοιωδης τω φοινικι
και οι μαστοι σου τοις βοτρυσιν.........



ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FRABALA
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 14:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FRABALA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ. ΔΕΝ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΣΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ OXRUSA. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΣΤΕΛΝΩ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ OXRUSA ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ,ΑΝ ΜΑΛΑΚΩΝΕΙ Ο ΠΟΝΟΣ,ΑΝ Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ
ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΚΑΠΩΣ,ΑΝ ΝΙΩΘΕΙ ΤΥΨΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 16:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου FRABALA, καλώς ήλθες κοντά μας!

Το γεγονός οτι η τελευταία απάντηση στο θέμα δόθηκε πριν από 1 χρόνο περίπου δεν σημαίνει οτι αυτό "έσβησε" κιόλας!
Απλά για λίγο καιρό "κοιμήθηκε" και τώρα ανανεώνεται!

Είναι γεγονός οτι η απώλεια κάποιου αγαπημένου μας προσώπου μας γεμίζει με συναισθήματα οργής, έντονης απογοήτευσης, θυμού κι ίσως να μας δημιουργεί και σκέψεις γύρω από τον θάνατο.
Αυτό είναι φυσιολογικό, είναι το επίπεδο αυτό που διαδέχεται την απώλεια.
Μετά απ' αυτό όμως, θα πρέπει να έρθει κι ένα άλλο επίπεδο το οποίο δεν είναι άλλο από τον χειρισμό αυτού του δυσάρεστου συμβάντος.
Μέσα από την δυσκολία αυτή θα πρέπει να κοιτάξουμε μέσα μας, να ανακαλύψουμε τον εαυτό μας που έχει πληγωθεί, να σκύψουμε πάνω του, να τον παρηγορήσουμε και να κοιτάξουμε μπροστά.
Όχι, δεν είναι καθόλου εύκολο κι ίσως πολλοί από εμάς να το γνωρίζουμε αυτό, φίλη μου.
Είναι όμως μια ακόμα μάχη, μια δοκιμασία την οποία θα πρέπει να ξεπεράσουμε και να κοιτάξουμε τι θα μας αφήσει και πως θα μας διαμορφώσει.
Ας σκεφτούμε λίγο πόσο σοφή μπορεί να είναι η ρήση:

"Ο χρόνος γιατρεύει τα πάντα."

Δυνητικά ο χρόνος μπορεί να επουλώσει τις πληγές μας αλλά θα χρειαστεί να καταβάλλουμε κι εμείς την προσπάθεια μας για αυτό.
Ο άνθρωπος που φεύγει από τον φυσικό κόσμο σίγουρα δεν χάνεται.
Είτε κάποιος πιστεύει στην έννοια της μετενσάρκωσης, είτε της Δευτέρας Παρουσίας είτε πουθενά θα συμφωνήσει πιστεύω στο οτι τον άνθρωπο τον διατηρούμε εμείς ζωντανό.

Ας σκεφτούμε πόσο σημαντικό είναι αυτό την στιγμή που άλλοι επιλέγουν να είναι νεκροί ενώ παραμένουν ζωντανοί...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2006, 20:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με προβλημάτισε αυτό που διάβασα. Η πρώτη μου σκέψη ήταν, μα αν κάποιος θέλει να πεθάνει μπαίνει και γράφει θέμα σ'ένα φόρουμ?

Μετά θυμήθηκα εκείνη την ιστορία της "ζωντανής" αυτοκτονίας μέσα στο δίκτυο που έγινε πριν καιρό...

Ισως την εποχή που οι άνθρωποι κλείστηκαν σ'αυτό το γοητευτικό κουτί κι ο θάνατος να πρέπει να έχει το μερίδιο του.

Γιατί τελικά, κι αν ακόμα κάποιος κάνει μια τέτοια δήλωση για να τραβήξει την προσοχή, νομίζετε ότι είναι καλά? Κάποιος οποιοσδήποτε άνθρωπος που ζητά να τραβήξει την προσοχή με ένα τόσο σοβαρό θέμα μιλώντας σε ανώνυμα "νικ" είναι καλά?

Υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος εκεί έξω και κάποιος δεν τον βλέπει.

Υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος εκεί έξω που σε αυτόν τον κάποιο δεν δίνει σημασία.

Κάποιος απελπισμένος ακόμα έχει μείνει "εκτός".

Κι αν ακόμα είναι ένα άτομο που κάνει πλάκα, που θέλει να κοροιδέψει και να χαζέψει με τις απαντήσεις των υπόλοιπων, πιστεύετε ότι είναι καλά?

Πότε σκεφτόμαστε πιο συχνά το θάνατο? Πότε ασχολούμαστε συνέχεια με το αν αξίζει να ζήσουμε? Συνήθως όταν δεν μας ενδιαφέρει να κοιτάξουμε δίπλα μας και να δούμε πόσοι θέλουν να ζήσουν αλλά δεν μπορούν.

Οταν ο κόσμος γίνεται ελάχιστος και εγκλωβίζεται σε εμάς και εμάς.
Οποιος έχει βιώσει ένα στάδιο κατάθλιψης, ξέρει ότι σ'εκείνες τις φάσεις του σκοτεινού τούνελ ακόμα και η ακοή και η όραση δεν λειτουργούν αρνούνται. Ολα περιστρέφονται από τη μονάδα στη μονάδα.

Πιστεύω ότι η φίλη που άνοιξε το θέμα, είτε έτσι είτε αλλοιώς κάπου έχει μπει που δεν έχει και τόσο φως.

Ο θάνατος είναι το μόνο σίγουρο που θα μας συμβεί.
Το να αποζητάς να τον επισπεύσεις είναι απλά γιατί δεν έχεις απαντήσει στο αν γιατί αξίζει να ζεις.

Κι όταν η αξία που δίνεις στη ζωή είναι τόση όση η επιφάνεια ενός δωματίου.... ναι είναι δύσκολο να ζήσεις. Θα πλήξεις, θα βάλεις κάποια στιγμή και κάποιον άλλον σ'αυτό το δωμάτιο σαν μοναδική αξία κι όταν φύγει.... το χάος. Η ζωή σου μπορεί να αποκτήσει ονοματεπώνυμο που δεν είναι καν το δικό σου.

Τόση είναι η ζωή άραγε? Ενα δύο αγαπημένοι άνθρωποι, ένα δωμάτιο, μια οθόνη και τρεις στιγμές και η ανταλλαγή συναισθημάτων ανάμεσα σε δυό ανρθώπους και όλος ο υπόλοιπος κόσμος απών?

Δεν υποτιμώ τη δύναμη που μπορεί να έχει η προσωπική τραγωδία επάνω σε κάποιον. Ζωή έτσι η αλλοιώς είναι αυτό που συμβαίνει όταν εμείς κάνουμε σχέδια. Αρα ΟΛΟΙ θα γίνουμε πρωταγωνιστές σε πολλά δράματα.

Θυμάμαι κάτι που είχα διαβάσει κάποια φορά.

"Σ'ενα τραπέζι που έπαιζαν ζάρια ήταν μια ψηλή κι αδύνατη γυναίκα που έπλεκε. Τη ρώτησα. Τι μπορεί να κερδίσει κανείς από αυτό το παιχνίδι?
Τίποτα! απάντησε. Και τότε την ρώτησα , αν μπορούσε κανείς να χάσει κάτι. Οχι! μου απάντησε. - Τότε αυτό το παιχνίδι άρχισε να μου φαίνεται πολύ σημαντικό.."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2006, 22:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ζω απλά παρατηρώ..

Για πολλούς είναι σκοπός ζωής αυτά τα λόγια, μακάρι να μπορούσα να φτάσω σε επίπεδο συνείδησης απλά να παρατηρώ... ουδέτερα... αντικειμενικά....είναι χαζό να θέλετε να πεθάνετε επειδή δεν έχετε κάτι που θα ικανοποιούσε το εγω σας! Στη τελική όλοι ξεχωριστές προσωπικότητες είναι δεν υπάρχει καμία που να είναι ίδια με κάποια άλλη, δεν μπορούμε να αρέσουμε σε όλους και το ότι δεν αρέσουμε σε κάποιους δε σημαίνει πως δεν αξίζουμε τίποτα! Όλοι υποκειμενικά τα βλέπουμε ΟΛΑ...αν μπορούσαμε να βγάλουμε τις παρωπίδες της υποκειμενικότητας θα γελάγαμε με όλα αυτά που σκεφτόμαστε!

Όποιος είναι σε τέτοια κατάσταση ας διαβάσει βιβλία ανατολικής φιλοσοφίας, αρχαίας ελληνικής, διαλογισμού είτε βιβλία από όλες τις θρησκείες που έχουν ως σκοπό την αναζήτηση της αλήθειας ασχέτως αν (κατά τη γνώμη μου) καμία δεν την έχει προσεγγίσει ακόμα.
Βοηθάνε έστω 1% να καταλάβουμε ότι δεν αξίζουν όλα αυτά που κρατάνε καθηλωμένα τα συναισθήματα μας τις σκέψεις μας τις επιθυμίες μας, είμαστε φυλακισμένοι στις εμπειρίες μας και στο εγώ μας και αδυνατούμε να δούμε ότι όλα αυτά που πασχίζουμε να αποκτήσουμε και να κρατήσουμε είναι πεπερασμένα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λευκίππη
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 10:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λευκίππη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους!!

Κυρίως να πω ότι με ανησυχεί κάπως η απουσία της oxrusa...

Από'κει και πέρα για τους χιλιάδες (πιστέψτε με ) που βρίσκονται ή θα βρεθούν στη θέση της, διαβάστε μια εμπειρία που εύχομαι να σας βοηθήσει.

Κάποτε βρέθηκα και εγώ σε αυτό το σημείο.Μεταξύ μας ο χρόνος είναι απόλυτα σχετικός και οπωσδήποτε ΔΕΝ γιατρεύει. Σου δίνει όμως την ευκαιρία να γιατρευτείς αν το θέλεις!

Τότε έφτασα πραγματικά στα όριά μου. Δεν θα μπω λεπτομέρειες του πόσο "χαμηλά" είχα φτάσει και τι ανοησίες έκανα και πόσες ακόμη προσπάθησα να κάνω γιατί δεν έχει νόημα. Θα αναφέρω κάτι που εμένα με τράβηξε από τον πάτο στον οποίο είχα κολλήσει:

Τότε είχα αφεθεί τελείως, από 72κιλά που είναι το standart για εμένα είχα φτάσει τα 98...., δεν δούλευα, μόνο έκλαιγα, έκλαιγα, έκλαιγα. Σε περίοδο 3 μηνών βγήκα από το σπίτι μου μόνο 2 φορές με σκοπό να αυτοκτονήσω, αλλά για κάποιον λόγο και τις δύο απέτυχα. (Είχα ήδη τις κόρες μου τότε -μωρά- και δεν ήθελα να με αντικρύσουν νεκρή μέσα στο σπίτι, καθώς μέσα στο θολωμένο μου μυαλό, μπορούσα ακόμη να σκέπτομαι και να προσπαθώ να προστατεύσω την ευαίσθητη φύση τους).

Κάποιο βράδυ, κοιτάζοντας αποχαυνωμένη την οθόνη της τηλεόρασης, εμφανίστηκε ένα μούμερο 090---- αστρολογίας. Το κάλεσα. (Άσχετο, αλλά τι ωράρια δουλεύουν ακαι αυτοί οι άνθρωποι.......) Μίλησα με μια κυρία Ευαγγελία. Η γυναίκα (ας είναι καλά)κατάλαβε από τον τόνο της φωνής μου καιάπό όσα τις είπα τη σοβαρότητα της κατάστασής μου. Και μου είπε κάτι που με έσωσε.

Η (σοφή) αυτή κυρία μου είπε ότι ο αγαπημένος μου θα γυρίσει σε εμένα σε 6 μήνες, αλλά θα έπρεπε και εγώ τότε να είμαι έτοιμη. "Πρόσεχε τον εαυτό σου" μου είπε "βρες μια δουλειά για να είσαι οικονομικά ανεξάρτητη και φρόντισε όταν θα έρθει εκείνος σε εσένα να είσαι πιο όμορφη από ποτέ" και άλλα πολλά.

Ο καιρός πέρασε και εγώ σε 6 μήνες ήμουν ένας νέος άνθρωπος, πάντα εν αναμονή της "άφιξης". Η οποία -φυσικά- ποτέ δεν έλαβε χώρα. Έναν μήνα, κάθε μέρα περίμενα...περίμενα... Όταν κατάλαβα ότι περίμενα μάταια, είχα ήδη την δουλεία μου στην οποία είχα γνωρίσει νέους φίλους, ήμουν και πάλι "γυναίκα" και ο θαυμασμός στα μάτια των ανδρών ήταν μια μορφής ικανοποίηση για εμένα και φυσικά, ήθελα να ζήσω!!
Αγάπησα τα παιδιά μου (τα οποία έως τότε δεν ήθελα) τα οποία σήμερα λατρεύω, και αυτή τη στιγμή μπορώ υπεύθυνα να πω ότι Εκείνον τον αγαπώ ακόμα και εξακολουθώ να εύχομαι οι δρόμοι μας να ξανασυναντηθούν. Όμως αγαπώ και τον εαυτό μου και δεν υποφέρω. Ζω πολύ όμορφα και όταν ξαναθυμάμαι την εποχή της απελπισίας μου, συνειδητοποιώ πως αν είχα καταφέρει να πεθάνω θα είχα χάσει τόσο όμορφες στιγμές....!!Φιλίες και έρωτες, γλέντια και αγωνίες, γνώσεις και δημιουργίες!!!

Ξέρω ότι όσοι απο εσάς υποφέρετε αυτή τη στιγμή, ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ να αντικρύσετε ηλιοβασιλέματα, να ερωτευτείτε, να χορέψετε χωρίς εκείνον-η που αγαπάτε.

Όμως τα ηλιοβασιλέματα είναι όμορφα....!! Και κάποτε θα καταλάβετε ότι η ομορφιά τους δεν επηρεάζετε επο εκείνον - η!

Αγαπήστε και συγχωρήστε τον εαυτό σας!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amelia
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 14:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amelia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.......ΜΙΛΑΩ ΕΚΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ , ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΘΑΝΑΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΠΙΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΜΟ ..ΑΛΛΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΚΤΑΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΟΥ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ..ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ..
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΥΓΟΥΜΕ ΣΕ ΛΥΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΕΝΤΙΟΥΜ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΧΑΖΟΜΕΡΕΣ...ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΑΣ (ΚΑΤΑ ΜΕ)
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΙΑ , ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΡΙΑ ΜΑΣ,, ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΕΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΕΡΙΑ....


ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ...
ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΔΡΟΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moiraida
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2009, 13:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moiraida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα. Έχω να μπω πάρα πολύ καιρό σε αυτό το site.
Δεν ξέρω από που να αρχίσω, δεν ξέρω καν αν θα έπρεπε να γράψω εδώ αλλά δεν βρήκα κάποιο θέμα που να πλησιάζει λίγο. Όπως και να 'χει το θέμα είναι ο θάνατος.
Είμαι ένας άνθρωπος που έχει ζήσει τον θάνατο αγαπημένου προσώπου, έφυγε ο αδερφός μου πριν 8 χρόνια. Πόνεσα, έκλαψα, παρ' όλα αυτά με αξιοπρέπεια και έπειτα ο χρόνος έκανε τη δουλειά του.

Τώρα τι συμβαίνει...? Μέχρι πριν 8 μήνες είχα σχέση με έναν άνθρωπο. Με πολλά σκαμπανεβάσματα και η κατάληξη ήταν να μην μιλιόμαστε. Όχι γιατί δεν προσπάθησε να με προσεγγίσει ή δεν μου ζήτησε συγνώμη αλλά για το πείσμα μου και τον εγωισμό μου.
Μέχρι πριν 7 μέρες που μου έφυγε. Ξαφνικά σε τροχαίο. Και τώρα είμαι κλεισμένη σε ένα δωμάτιο να κλαίω όλη μέρα και να του ζητάω συγνώμη. Γιατί σκεφτόμουν τελευταία να τον πάρω τηλέφωνο και το άφηνα, άφηνα να περάσει λίγος ακόμα καιρός. Και κάθομαι και κοιτάζω τις φωτογραφίες του, διαβάζω γράμματά μας και προσπαθώ να καταλάβω πως ο θυμός και ο εγωισμός σε κάνει να ξεχνάς μέχρι και την αγάπη.

Διαβάζοντας τα μηνύματά μας συνειδητοποίησα ότι δεν έφταιγε αυτός. Έφταιγα και εγώ. Και με έχει πάρει τόσο από κάτω. Έχει σταματήσει η ζωή μου να προχωράει. Και μου έρχονται σκέψεις ότι μακάρι να πέθαινα από καρκίνο γιατί νιώθω πως δεν έχει νόημα να ζω. Ενώ μέσα μου ξέρω πως δεν είναι έτσι. Και ειδικά αυτός ήταν ένας άνθρωπος που ζούσε το κάθε δευτερόλεπτο έντονα, χαμογελώντας και πάντα δυνατός σε κάθε αναποδιά. Και φοβάμαι μην μείνω κολλημένη σε αυτή την κατάσταση. Και φοβάμαι μήπως κάνω κακό στην ψυχή του επιμένοντας να μου δώσει ένα σημάδι ότι με ακούει και ότι με συγχώρεσε. Γιατί δεν είμαι έτοιμη να τον αποχαιρετήσω. Και βλέπω την αδερφή του με τόση αξιοπρέπεια να μου λέει χαμογέλα, αυτό θέλει. Οι φίλοι μου και οι δικοί μου δεν το καταλαβαίνουν πως νιώθω ή το καταλαβαίνουν, δεν ξέρω. Όλοι μου λένε να μην βυθίζομαι. Αλλά δεν έχω δύναμη. Θέλω από κάπου να πάρω απαντήσεις. Γιατί έγινε αυτό? Γιατί τόσο νωρίς? Γιατί αυτόν?
Είναι αβάσταχτος αυτός ο πόνος.

Να θυμάσαι πως κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2009, 15:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω πολυ χρόνο να σου γράψω, αλλα προτείνω να σκέφτεσαι άλλα πράματα στη διάρκεια της μέρας. Να μην τον σκέφτεσαι δηλαδη. Γέμισε τον χρόνο σου κ το μυαλό σου ωστε να μην υπάρχει χρόνος για θροίνο. Άλλωστε να έχεις στο νου σου οτι το οτι έχεις καν χρόνο για να κλαίς είναι πολυτέλεια που λίγοι άνθρωποι έχουνε. Αν πιστεύεις στο θεό/μεταθανάτια ζωή τότε ξέρεις και οτι ο άνθρωπος σου σε βλέπει και είτε σε έχει συγχωρέσει ήδη είτε δεν τον απασχολεί. Αν δεν πιστεύεις τότε τσάμπα τα κλάματα όπως και να χει. Σόρι αν μιλάω κάπως σκληρά αλλα νομίζω είναι απαραίτητο. Διάβασε και το 2ο μήνυμα μου στο θέμα http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10098
και εδώ γράφω διάφορα που μπορείς/πρέπει να κάνεις.
Έχεις πρώτα υποχρέωση να ζεις.

http://www.youtube.com/watch?v=V1smgz-px1Q&feature=related
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toylipaki
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2009, 13:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toylipaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικα και υπαρχει λογος να ζεις. Φανταζομαι πως θα υπαρχουν ανθρωποι που σ αγαπουν και αν εσυ παθαινες κατι θα υπηρχαν ατομα που μπορει να σκεφτοντουσαν σαν και εσενα. Θα το ηθελες αυτο; Ακομα και αν το ξερεις πως δεν ειναι σωστο σκεψου καποια αλλα πραγματα. Τι θα εκαναν οι γονεις σου αν εχαναν και εσεναν; Ξερω πως ειναι να θρηνεις εχασα τον αδερφο μου και εγω πριν 2 χρονια και δε μπορω να σεκφτω πως θα μπορουσα να πεθανω και να αφησω τους γονεις μου μονους. Δε ξερω αν εχω βγει απο το θεμα..αλλα σκεψου οτι και να του μιλουσες ισως να ηταν γραφτο να φυγει τοτε. Αν του μιλουσες και ησασταν μαζι μπορει τα ιδια θα ενιωθες.Τωρα γιατι σ αυτον γιατι τωρα;ειναι κατι που δε θα παρεις ποτε απαντησεις οπως και εγω με τον αδερφο μου. Καιεγω αναρωτιεμαι ακομα ο αδερφος μου γιατι χαθηκε;απαντησεις δεν εχω παρει και δεν προκειται.ισως το μονο που σκεφτομαι ειναι οτι ηταν θελημα θεου.Ειναι η προσωπικη μου αποψη. Κανεις δε μπορει να σε καταλαβει απολυτα. Γιατι και να υπαρχει καποιοσ που να ζει αυτο που ζεις εσυ αυτη τη στιγμη παλι δεν ειναι το ιδιο. ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και αντιμετωπιζει τις καταστασεις με διαφορετικο τροπο. Αυτα ηθελα να πω. Ελπιζω καποια στιγμη να βρεις τη γαληνη στη ψυχουλα σου και αυτο δεν επιτυγχανεται μονο με τον θανατο.
Με εκτιμηση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 14:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι γίνεται όταν βλέπεις όλα αυτα τα ομορφα όπως ηλιοβασιλεματα και αλλα που είπαν αλλα σιχαινεσαι τον εαυτο σου. Οταν εχεις συνηδητοποιησει ολη σου την ασχημια. Οταν εχεις δει ότι δεν εδωσες σε δυσκολες στιγμες που μπορουσες να δωσεις και εχεις χασει σημαντικους ανθρωπους στη ζωη σου και τον εαυτο σου. Ξαφνικα συνηδειτοποιεις ολη σου την αχρηστια και δεν υπαρχει λογος να υπαρχεις για να ξοδευεις εστω και νερο με την υπαρξη σου. Και περα απο την συνειδητοποιηση αυτη μεσα σε μεγαλο πανικο τα κανεις χειροτερα φερεσαι ακομα πιο ασχημα γιατι βλεπεις και πολλα ανεξηγητα. Μεσα στον πανικο μου απο καποια συμβαντα εκανα καποιες αποπειρες, τον καιρο του μεγαλου πανικου μου τα εκανα χειροτερα απο ό,τι τα είχα κανει στη ζωη μου με τους αλλους και μεσα σ ολα τους εβλεπα ολους εναντιον μου, ομως υπηρχαν και περιεργα "σημαδια" εβλεπα σκοτωμενα πουλια και εδω και πολυ καιρο μαυρογκριζα πουλια (που βρηκα ότι ονομαζονται κουρουνες μαλλον) τα οποια κραζουν και τα βλεπω συχνα καμια φορα λεω οτι μπορει να είναι πνευματα πεθαμενων, ίσως συγκενων αυτών που πληγωσα...
ειδα και αλλα πολυ περιεργα πραγματα και αρχισα να πιστευω σε μαγια που ποτε δεν πιστευα, το κακο είναι ότι γνωριζα καποιους ανθρωπους που ειχαν ασχοληθει χωρις να μου εχουν πει πραγματα συγκεκριμενα και στους οποιους φερθηκα ασχημα
μου δοθηκαν πολλα και ομως φερθηκα αχαριστα ήταν σαν να "επρεπε" παντα να χαλαω ότι ομορφο μπορουσε να μου συμβει
απο μικρη εβλεπα περιεργα ονειρα και ονειρα που βγαινανε επ ακριβως στο μελλον, αλλα υπηρχε και ονειρο που εβλεπα μεχρι τα 12 περιπου που "επρεπε" να βασανιζομαι ήταν σαν ενα βαθρο πυραμοειδες που ανεβαινα και "επρεπε" να πεσω απ αυτο και παρολο που ήταν τρομερη και επιπονη πολυ η πτωση ανεβαινα και ξαναεκανα συνεχως το ιδιο στο ονειρο
στη ζωη ήταν σαν να μην "επρεπε" να είμαι ευτυχισμενη
είχα σταματησει απο χρονια να κοιμαμαι ανασκελα γιατι συνεβαινε κατι περιεργο (οπως και οταν ήμουν πολυ μικρη) καποια φορα που κοιμομουν με καποιον που αγαπουσα στο πλαϊ ενιωθα για καποια ωρα κατι να με τραβαει απο πισω απο το κεντρο (ήμουν ξαπλωμενη στο πλάι σαν κουταλι μ'αυτον που κοιμομουν)και ηταν σαν καποια οντοτητα να μου τραβαει το κεντρο πολυ εντονα
συγνωμη για τα ασχετα πολλα περιεργα εχουν συμβει, την αυτοκτονια τη σκεφτομουν και παλια αλλα μονο αυτη τη χρονια εκανα αποπειρες αλλα δε φαινεται να εχω τα κοτσια παρολαυτα και διαβαζοντας και αλλο τοπικ εχω συνηδειτοποιεισει την αηδια της υπαρξης μου
μου δοθηκαν πολλα δεν εδωσα σχεδον τιποτα καλο
πιτστευω ακραδαντα ότι υπαρχει άλλος κοσμος και πνευματα και απο ονειρα που είδα το θεμα είναι αν υπαρχει πεπρωμενο και αν όταν γεννιεσαι σε "κυνηγουν" καποια πνευματα ίσως απο κακο που εχεις κανει σε προηγουμενη ζωη
πολλα περιεργα πραγματα θυμαμαι απο μικρη και στον υπνο μου αλλα και στον ξυπνιο μου το θεμα είναι ότι καταφερα να τα σκατωσω παντου
μαλλον η βρωμικη συνηδειση μας ακολουθει μετα το θανατο... παλια εβλεπα το θανατο σαν λυτρωση
πώς γινεται ενα μικρο παιδι να το "κυνηγανε" πνευματα που δεν εχει προλαβει ακομα να κανει κακο. Οι εφιαλτες βεβαια μπορει να οφειλονται σε ασχημη παιδικη ηλικιαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 21:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη nays υπάρχει ένας μόνο λόγος να ζει ο ελαττωματικός κατα πολλές απόψεις άνθρωπος.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.
Σε ρωτάω λοιπόν, πότε μέσα σε όλες αυτές τις εμπειρίες σου ένιωσες ελεύθερη?
Μαντέυω πως ποτέ.

Η αναζήτηση της ελευθερίας, η αποδέσμευση του ανθρώπου απο όλα αυτά τα δεσμά που δεν βρισκονται έξω του αλλά μέσα του ονομάζεται, κατα τις θρησκείες, δρόμος προς τη θέωση.

Η αυτοκτωνία δεν είναι ποτέ μια έξυπνη επιλογή. Έχω βέβαια και γω υπάρξει σε παρόμοια κατάσταση απελπισιας οπότε σε νιώθω. Απο την άλλη δεν φαίνεται να προδιορίζεις το πρόβλημα. Δηλαδή μιλάς για τον θάνατο(κάτι αναπόφεκτο έτσι κι αλλιώς) και για τις "αμαρτίες" σου(τις οποίες δεν σε ανάγκασε κανείς να τις κάνεις) αλλά δεν νιώθω οτι λες πραγματικά ποια είναι η ΠΗΓΗ των προβλημάτων σου. Επιθυμίες ίσως που έχουν γίνει τεράστιες στο μυαλό σου? ΙΔΕΕΣ που έχουν γίνει τεράστιες στο μυαλό σου?

Αν είσαι εθισμένη στη δυστυχία φταις εσύ για αυτό εν μέρει. Είναι πιθανό βεβαίως να διώκεσαι και απο αρνητικά πολομένες οντότητες(βάσει αυτών που περιγράφεις) αλλά εν τέλει THEY HAVE NO POWER OVER YOU πέρα απο αυτή που τις αφήνεις να έχουν με το να μην αμυνεσαι στα καπρίτσια τους. Όσο γίνεσαι όμοια με αυτές τόσο τις τρέφεις. Λογικό είναι....

Κατά τα άλλα, γνώμη μου είναι οτι ένας άνθρωπος δεν θα έπρεπε να επιχειρησει αυτοκτωνία(γενικά βέβαια δεν θα πρεπε) τουλάχιστον πριν απο τα 20 του.

Αν είσαι μικρότερη απο 20 απλά ξέχασέ το γιατι θα είναι το πιο ηλιθίο, μη αναστρεψιμο λάθος, που θα χεις κάνει στη ζωή σου
(ιδίως αν είσαι στην εφηβεία που παίζουν τεράστιο ρόλο οι ορμόνες)

Κατά τα άλλα η στάση που δείχνεις-σε ένα βαθμό-να έχεις απέναντι στη ζωή μου θυμίζει συγκεκριμένα κάποια άτομα παχύσαρκα, τα οποία έχουν παρατήσει τη ζωή και η παχυσαρκία τους υπάρχει-όχι για κάποιο άλλο λόγο-αλλά γιατί τρέφει τον εθισμό τους για δυστυχία. Αλλιώς πολύ απλά.. θα πηγαίνανε γυμναστήριο!

Οι λύσεις στα περισσότερα προβλήματα είναι εξίσου απλές και ευνόητες αρκει να προσπαθείς και να αναζητάς.

Αν ακόμα δεν σε έχω πείσει οτι η αυτοκτωνία είναι λάθος λύση σου προτείνω απλά(ό,τι ηλικία και να είσαι όποιο και να είναι το πρόβλημα) να ασχοληθείς με τον μυστικισμό, τη θρησκεία, τη ψυχολογία και γενικά να ψάξεις και να ψαχτείς γύρω απο αυτά τα θέματα και είμαι σίγουρος οτι θα βρείς πολλά πράγματα που θα σε ενδιαφέρουν...(το φόρουμ μπορεί να σε βοηθήσει άπειρα σε αυτό να δεν μείνεις σε αυτό το θέμα).

Αφου λοιπόν ψάξεις για τρόπους.
Τ΄ρπους που χρειάζονται για να γίνουν αλλαγές.
Τρόπους που χρειάζονται για να γίνουν εσωτερικές αλλαγές..
Τότε κάνε ο,τι θες.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/09/2009 21:25:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 04:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν σου έδιναν μια ταινία με τη ζωή σου θα την έβλεπες από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν θα έκλεινες την τηλεόραση στα μισά.

Edited by - mimosa on 29/09/2009 04:50:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 10:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω που νοιαστηκες να απαντήσεις
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 11:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη nays,θα σου πρότεινα να διαβάσεις περι κάρμα.Όλα τα άσχημα που μας συμβαίνουν μας συμβαίνουν για αυτό τον λόγο.Όλα έχουν σχέση με το κάρμα.
Για να αλλάξει κάποιος την ζωή του προς το καλύτερο,πρέπει να αλλάξει τον τρόπο που βλέπει τα πράγματα.Είναι αυτό που λέμε,μισογεμάτο ή μισοάδειο το ποτήρι.Όταν κάποιος τα βλέπει όλα απο την ανάποδη,όλα θα του πάνε ανάποδα.Πρέπει πάντα να βλέπουμε την θετική πλευρά.Το πιό απλό που μπορώ να σου πώ,είναι οι θετικές σκέψεις.Είναι απλό αλλά το ουσιαστικότερο,επειδή έχει να κάνει με αλλαγή της στάσης στη ζωή.

Πάντως πολλοί άνθρωποι όταν αντιμετοπίζουν δύσκολες καταστάσεις στην ζωή.Καταστάσεις που φένονται άδικες,στρέφονται προς τον εσωτερισμό και εκεί βρίσκουν πολλές απαντήσεις.Σκέψου αυτό για το κάρμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 18:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβασα σημερα για πρωτη φορα αυτο το θεμα.Αισθανομενος το μοναδικο μηνυμα του ατομου που ανοιξε το θεμα αυτο , ειμαι 100% σιγουρος οτι η oxrusa ειναι ζωντανη.Και μαλιστα οταν ανοιξε αυτο το θεμα δεν ειχε καμια προθεση ή σκεψη να αυτοκτονησει.Για αλλο λογο εγραψε αυτο το μηνυμα.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 01:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν πεθανεις μετα η ψυχη σου θα γινει καταραμενη και θα υποφερεις πιο πολυ απο οτι τωρα ! Ηρεμησε χαλαρωσε και ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος ! Οπως λεει και ο Ροκος.... Ο ερωταααας με ερωτα περναειιιιιιιιιι!!! Γιαυτο ασε το χρονο να σε γιατρεψει και βγαλε αυτες τις σκεψεις απτο μυαλο σου :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy