ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΘΑΝΑΤΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 19:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίτα,δέν θέλω να στρέψω την κουβέντα σε προσωπικό επίπεδο,δέν χρειάζεται κιόλας,όλοι έχουμε ανάλογες εμπειρίες.Εξάλου άν πώ για κάτι προσωπικό, εσένα απο την δική σου οπτική μπορεί να σου φανεί γελοίο.

Τέλος πάντων, δέν προσπαθώ να σε πείσω γιατί ούτος η άλλως αυτό δέν γίνεται.



Άλεξ ...ούτως ή άλλως η συζήτησή μας δεν είχε τέτοιο σκοπό -να με πείσεις ή να σε πείσω- αλλα να δούμε τι όντως ισχύει...αν μπορέσουμε βέβαια..

Και επειδή δεν επρόκειτο να γελάσω με την εμπειρία οποιουδήποτε συνανθρώπου μου..θα πώ εγώ μια δική μου εμπειρία που με πλήγωσε κάποτε..

Πληγώθηκα πάρα πολύ πρόσφατα και με στενοχώρησε ιδιαίτερα , η συμπεριφορά του καλυτερού μου φίλου ..όταν του ζήτησα μια εξυπηρέτηση -όχι οικονομικής φύσεως- ... και αυτό για να μην χρεωθώ περίπου τα 200 ευρώ που υπολόγιζα ότι θα μου κόστιζε μια βεβαίωση που ήθελα...

Αυτός λοιπόν -ο φίλος μου - αφού άρχισε να ωρύεται κάνοντάς μου ηθική διαπαιδαγώγηση περί του ορθού της διαδικασίας , μου υπέδειξε το πώς θα το κάνω και η χρέωση θα ήταν τελικά τουλάχιστον 500 ευρώ...!

Τελικά και για να μην μακρυγορώ...πήρα αυτό που ήθελα -σύννομα- με 100 ευρώ..

Ασφαλώς δεν με ενόχλησε η οικονομική διαφορά που προέκυπτε απο την οδό που μου υπέδειξε αλλα ο τρόπος του και η συμπεριφορά του..!

Που βρίσκεται το κάρμα στην όλη υπόθεση...διότι εγώ βλέπω μόνο δική μου ευθύνη σε ότι προέκυψε ...και δεν ίσχυσε εδώ αυτό που πάγια πιστεύω...ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει ποτέ -Ντετερμινιστική θέση- αλλα συναισθηματικά ακγυλωμένος -παιδικός μου φίλος γάρ..- ...ήθελα να πιστέψω , ότι εδώ δεν θα ισχύσει αυτό..!

Μολονότι το ήξερα ...ότι έτσι ήσαν τα πράγματα και αυτός είναι ο φίλος μου -σε καμμιά περίπτωση κακός ή ανέντιμος- ...ότι δηλαδή είναι νευρικός και ελλειματικός ως πρός την αίσθηση του εαυτού του ... παρ'ολ'αυτά συνέχισα να είμαι κοντά του...μολονότι γνώριζα ότι κάποια στιγμή θα συνέβαινε το μοιραίο -όπως έγινε- να χωρισθούν οι δρόμοι μας..!

Κάρμα ή αναπόφευκτο ...λόγω διαφοράς χαρακτήρων???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 20:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δέν μπορώ να βρώ το κάρμα εδώ,είναι πολλύ δύσκολο, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες που δέν ξερω,με λίγα λόγια μόνο εσύ μπορείς να το εντοπίσεις.Αλλά μπορώ να σου πώ χοντρικά οτι αυτό το συναίσθημα που ένιωσες μπορεί να το είχε νιώσει παλεότερα ο φίλος σου απο σένα,αλλά να μήν στο είπε.Πρόσεξε οτι συνήθως όταν δύο άνθρωποι ανοίγουν την καρδιά τους ο ένας στον άλλον,τότε και οι δύο αναφέρουν πράγματα που τους στεναχώρησαν(δέν γίνεται να είναι μονόπλευρο αυτό).Αλλά εμείς οι άνθρωποι,όντας εγωιστές και εγωκεντρικοί,δεν προσέχουμε τον άλλον,κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας.

Είναι πιό εύκολα παρατηρήσημο ώς προς τις σκέψεις και κυρίως στα συναισθήματα.Όταν συμπαθείς κάποιον τότε σε συμπαθεί και αυτός.Όταν αντιπαθείς κάποιον τότε και ο άλλος σε αντιπαθεί,δέν μπορεί να γίνει κάτι άλλο εκτός απο αυτό.Αυτό που δίνεις παίρνεις.

Μια μικρή προσωπική μου εμπειρία,ήταν πρίν κάποια χρόνια με έναν ξάδερφό μου,ένιωθα πολλύ θυμωμένος μαζί του,αλλά δέν του το έλεγα ούτε του το έδειχνα γιατί δέν είχε σημασία,ο χαρακτήρας του και μόνο με νευρίαζε,τί να του πώ? να αλλάξει? αυτό δέν γίνεται.

Σε κάποια ανύποπτη φάση ενώ μιλούσαμε ήρεμα,ξαφνικά γίνεται "τούρκος" μαζί μου,επειδή διαφωνούσαμε σε κάτι απλό.Ηταν φανερό οτι εγώ το είχα προκαλέσει αυτό με το θυμό μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2009, 21:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ δέν μπορώ να βρώ το κάρμα εδώ,είναι πολλύ δύσκολο, υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες που δέν ξερω,με λίγα λόγια μόνο εσύ μπορείς να το εντοπίσεις.Αλλά μπορώ να σου πώ χοντρικά οτι αυτό το συναίσθημα που ένιωσες μπορεί να το είχε νιώσει παλεότερα ο φίλος σου απο σένα,αλλά να μήν στο είπε.Πρόσεξε οτι συνήθως όταν δύο άνθρωποι ανοίγουν την καρδιά τους ο ένας στον άλλον,τότε και οι δύο αναφέρουν πράγματα που τους στεναχώρησαν(δέν γίνεται να είναι μονόπλευρο αυτό).Αλλά εμείς οι άνθρωποι,όντας εγωιστές και εγωκεντρικοί,δεν προσέχουμε τον άλλον,κοιτάμε μόνο τον εαυτό μας.

Είναι πιό εύκολα παρατηρήσημο ώς προς τις σκέψεις και κυρίως στα συναισθήματα.Όταν συμπαθείς κάποιον τότε σε συμπαθεί και αυτός.Όταν αντιπαθείς κάποιον τότε και ο άλλος σε αντιπαθεί,δέν μπορεί να γίνει κάτι άλλο εκτός απο αυτό.Αυτό που δίνεις παίρνεις.

Μια μικρή προσωπική μου εμπειρία,ήταν πρίν κάποια χρόνια με έναν ξάδερφό μου,ένιωθα πολλύ θυμωμένος μαζί του,αλλά δέν του το έλεγα ούτε του το έδειχνα γιατί δέν είχε σημασία,ο χαρακτήρας του και μόνο με νευρίαζε,τί να του πώ? να αλλάξει? αυτό δέν γίνεται.

Σε κάποια ανύποπτη φάση ενώ μιλούσαμε ήρεμα,ξαφνικά γίνεται "τούρκος" μαζί μου,επειδή διαφωνούσαμε σε κάτι απλό.Ηταν φανερό οτι εγώ το είχα προκαλέσει αυτό με το θυμό μου.


Μήπως ως κάρμα , μπορείς να δείς τον δικό μας -αποψινό- διάλογο..???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 09:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το κάρμα είναι κάτι που ορίζεται ως προ-αποφασισμένο και γραμμένο για μας ...και πριν ακόμα έρθουμε στην ζωή...αυτό που λένε -κάποιοι- ήταν "γραμμένο"...με την έννοια ότι δεν μπορούμε να το αποφύγουμε...

Αν είναι έτσι -εγώ δεν το πιστεύω..- τότε αναθεωρούνται και όλα περί ελευθέρας βούλησης και επιλογής του ανθρώπου...

Αντίθετα , πιστεύω ότι ο τρόπος που σκέπτεται κανείς και "ομιλεί" , θα φέρει....όχι τυχαία αλλα πολύ συγκεκριμένα αποτελέσματα στην ζωή του...!

Οι επιλογές μας δεν ήσαν...ούτε πρόκειται να είναι ποτέ τυχαίες στην ζωή μας...!

Και δεν αναφέρομαι μόνο και μόνο.. σ'αυτές καθ'εαυτές μας τις επιλογές αλλα και το πώς επιλέγουμε να "χειρισθούμε" στην πορεία αυτές μας , τις επιλογές...!

soul



Εδώ συμφωνούμε, τίποτα δεν είναι τυχαίο στην πορεία μας. Πάντα κάποιος λόγος υπάρχει γι' αυτό που γίνεται. Όπως και για τους ανθρώπους που βρίσκονται κοντά μας (βλέπε φίλους) στην πορεία μας και είτε μένουν δίπλα μας, είτε αλλάζουν οι δρόμοι μας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τη δεδομένη στιγμή που ήταν δίπλα μας δεν ήταν για κάποιο λόγο, έτσι δεν είναι? Αυτός ο λόγος βέβαια δεν ήταν μόνο κάτι για μας, αλλά μπορεί να ήταν για εκείνον, δηλαδή τη δεδομένη στιγμή που ήταν κοντά μας, να έπρεπε να πάρει κάτι από μας
Πάντως θα συμφωνήσω και με τον φίλο Αλεξ ότι τα δικά μας συναισθήματα (ακόμα και αν δεν τα δείχνουμε) προκαλούν ίσως και τις αντιδράσεις των άλλων. Είμαστε δηλαδή κάτι σαν καθρέφτες
Ελενα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 10:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως ως κάρμα , μπορείς να δείς τον δικό μας -αποψινό- διάλογο..???

Δέν ξέρω,αυτά που ξέρουμε για το κάρμα είναι απειροελάχιστα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2009, 18:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μήπως ως κάρμα , μπορείς να δείς τον δικό μας -αποψινό- διάλογο..???

Δέν ξέρω,αυτά που ξέρουμε για το κάρμα είναι απειροελάχιστα.


Προσωπικά απολύτως τίποτα...γι'αυτό και δεν αναφέρομαι σ'αυτό!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nays
Μέλος 2ης Βαθμίδας


255 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 08:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nays  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο wikipedia αν κοιταξει κανεις στην ευθανασία παρακατω για την νομοθεσία των χωρων για την Ελβετία λεει
Ελβετία: Παραμένουν απαγορευμένες όλες οι μορφές ευθανασίας μεταξύ των οποίων και η θανατηφόρα ένεση. Η ελβετική νομοθεσία ορίζει μόνο την προμήθεια μέσων για να διαπράξει κανείς αυτοκτονία.
Επίσης κάποιος είχε πει ότι τα ζωα δεν αυτοκτονούν. Σε ντοκιμαντερ είχε αναφερθει για κάποια πουλια που αυτοκτονουν όπως και κάποια ζωα που δεν θυμαμαι ποια.
Πάντα πίστευα στο κάρμα από την άλλη σκεφτομουν αν ισχυει να μετενσαρκώνονται οι ψυχες ξανα και ξανα ωσπου να φτάσουν στη νιρβάνα γιατί ο πληθυσμός της γης αντί να μειώνεται ή να μενει σταθερος αυξάνεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 10:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nays, να ζητας αποδειξεις για οτι διαβαζεις και ακους και εαν δεν υπαρχουν τοτε στασου με σκεπτικισμο και εαν σε ενδιαφερει ψαξτο κιαλλο (το ιντερνετ προσφερει μπολικη πληροφορηση , προσοχη ομως γιατι υπαρχει και πολυ σκουπιδι!!!) να ψαχνεις και να εισαι σιγουρη για την αξιοπιστια της πληροφοριας που δεχεσαι

δεν εχει αποδειξει κανεις τα περι καρματος , ουτε μετενσαρκωση ουτε τιποτα ... απλα θεωριες , θρησκειες , αλλα ειπαν οι δασκαλοι αλλα μεταφεραν οι μαθητες ,βλεπεις ειναι πολλα τα λεφτα αρη !!!!

μην ακους ομως τα γνωστα , εγω ξερω , να το ειδε ο φιλος μου , να το ακουσε η συμπεθερα και παει λεγοντας , να πιστευεις τα ματια σου (προσοχη στα ταχυδαχτυλουργικα ομως) και στην λογικη σου ...

πχ το σπανακι εχει το ποιο πολυ σιδερο απο ολα τα φυτα, μας το λενε χρονια οι γονεις μας ακομη και οι δασκαλοι , σωστα ? και ομως αυτο ειναι ψεμα , εχει οσο εχουν και αλλα και μαλιστα υπαρχουν αλλα με μεγαλυτερες ποσοτητες σιδηρου!!!!!

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2010, 11:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να μην είναι τελείως μέσα στο θέμα, όμως το βρήκα πολύ όμορφο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

Πηγή: http://www.stardogs.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=330:--------6&catid=1&Itemid=17
Πέμπτη, 21 Ιανουάριος 2010 09:56
Ο σκοπός ενός σκύλου! (από την οπτική ενός 6χρονου)
Όντας κτηνίατρος, με είχαν καλέσει να εξετάσω ένα 10χρονο Ιρλανδικό Λυκοθήρα (Irish Wolfhound) ονόματι Belker. Οι ιδιοκτήτες του σκύλου, ο Ron, η γυναίκα του Lisa και το αγοράκι τους Shane, ήταν όλοι τους πολύ δεμένοι με τον Belker και ήλπιζαν σε ένα θαύμα.
Εξέτασα τον Belker και ανακάλυψα ότι πέθαινε από καρκίνο. Είπα στην οικογένεια ότι δεν θα μπορούσαμε να σώσουμε τον Belker και πρότεινα να κάνουμε ευθανασία στο γέρικο σκυλί στο σπίτι τους.
Καθώς κάναμε τις απαραίτητες διευθετήσεις, ο Ron και η Lisa μου είπαν ότι θεωρούσαν καλό ο 6χρονος Shane να παρακολουθήσει τη διαδικασία. Ένοιωθαν ότι ο Shane μπορεί να μάθαινε κάτι από αυτήν την εμπειρία. Την επόμενη μέρα ένοιωσα τον γνωστό κόμπο στον λαιμό μου, καθώς η οικογένεια περιτριγύριζε τον Belker. Ο Shane έμοιαζε τόσο ήρεμος χαϊδεύοντας το γέρικο σκυλί για τελευταία φορά, που αναρωτιόμουν αν είχε καταλάβει τι επρόκειτο να γίνει. Μέσα σε λίγα λεπτά ο Belker «έφυγε» γαλήνια. Το μικρό αγόρι φάνηκε να δέχτηκε τη μετάβαση του Belker χωρίς καμία δυσκολία ή σύγχυση. Μετά το θάνατο του Belker, καθίσαμε όλοι μαζί για λίγο διερωτώμενοι για το λυπηρό γεγονός γιατί οι ζωές των ζώων είναι μικρότερες από αυτές των ανθρώπων. Ο Shane, ο οποίος παρακολουθούσε με ησυχία, πετάχτηκε ξαφνικά λέγοντας «Ξέρω γιατί!».
Όλοι μας γυρίσαμε ξαφνιασμένοι προς το μέρος του. Αυτό που ειπώθηκε από το στόμα του στη συνέχεια, με εξέπληξε. Δεν είχα ακούσει ποτέ ξανά μία τόσο ανακουφιστική εξήγηση, μία παρηγοριά. Μία απάντηση που άλλαξε από τότε τον τρόπο που ζω, σκέφτομαι και πράττω.
Είπε «Οι άνθρωποι γεννιούνται έτσι που πρέπει να μάθουν πώς θα ζήσουν μία καλή ζωή, όπως το να αγαπάνε συνέχεια τους άλλους και να είναι καλοί. Σωστά;» Ο 6χρονος συνέχισε «Λοιπόν, τα σκυλιά το ξέρουν ήδη αυτό, δεν χρειάζεται να το μάθουν κι έτσι δεν χρειάζεται να μείνουν τόσο πολύ.»

Καλημέρα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

retronio22
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 00:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους retronio22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρα πολύ συγκινητικό κείμενο!Μπράβο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 10:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί είναι αυτό που μας φοβίζει στο θάνατο? Είναι για τον καθένα μας το ίδιο?

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 14:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως φοβόμαστε τον τρόπο και όχι το ίδιο τον θάνατο.
Δηλαδή έναν βίαιο θάνατο γεμάτο με πόνο & ταλαιπωρία για εμάς και τους συγγενής μας .
Αν γνώριζε ο κάθε άνθρωπος το μυστήριο του θανάτου , το πραγματικό νόημά του , θα τον αντιμετώπιζε με διαφορετική συνειδητότητα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 15:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Υπάρχει ένας ωραίος μύθος .
Τα ορυκτά ζούνε περισσότερο από τα φυτά και τα ζώα ,διότι είναι το σώμα του πλανήτη .
Τα φυτά ζούνε περισσότερο από τα ζώα και τον Άνθρωπο (ως φυσικό σώμα ) , επειδή είναι τα όργανα του σώματος του πλανήτη.
Τα ζώα σε άμεση σύγκριση με τον Άνθρωπο ζούνε λιγότερα χρόνια ,διότι το μάθημα και ο σκοπός ύπαρξης αυτών είναι απλός , συναισθηματικός .

Ο Άνθρωπος με το φυσικό ,το βιολογικό σώμα εξυπηρετεί το σώμα και τα όργανα του πλανήτη γη, δηλαδή τον ορυκτό και το φυτικό κόσμο.
Εκπαιδεύεται και ζει περισσότερα χρόνια από τα ζώα , διότι η μετεκπαίδευση και μεταμόρφωσή του , από συναισθηματικό ζώο που υπήρξε , σε νοητικό προϋποθέτει την επαφή & επικοινωνία με την ψυχή του.
Με το άυλο ένδυμα μεταμορφώνεται σε αδιάφθορη οντότητα ,όπου και ο θάνατος ο ίδιος αδυνατεί να την αγγίξει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 11:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εννοείς κάτι σαν αυτό που έγραψα λίγο πιο πάνω καλέ μου φίλε α-ω?
Ναι εντάξει φοβόμαστε τον τρόπο θανάτου, αλλά δεν φοβόμαστε και αυτό που φέρνει ο θάνατος? εννοώ ότι δεν θα ξαναδούμε αγαπημένα πρόσωπα, δεν θα είμαστε μαζί τους, δεν θα μπορούμε να κάνουμε κάτι γι' αυτά, δεν θα μπορούμε να μοιραστούμε την αγάπη που νιώθουμε μαζί τους (νομίζω ότι εμένα αυτό με φοβίζει περισσότερο) κλπ. Δεν ξέρω...

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 17:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ να νιώσω & να συναισθανθώ τις φοβίες σου .
Γιατί όμως δεν κάνεις κάτι , ώστε να μειωθούνε…., να πεθαίνουνε αργότερα από ατροφία …,
Ποιος ο λόγος να τις κουβαλάς και να κουράζεις το
λεπτό & πανέμορφο παιδικό αθώο μυαλουδάκι σου ,αγαπητή μου Nemesi ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 10:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη,για την παρέμβαση,φίλοι μου,αλλά ο θάνατος,όταν ο άνθρωπος, έχει ολοκληρωθεί, είναι φυσιολογικος, τον αποζηταει,για να πάει παραπέρα, όπου κι αν είναι αυτό, δεν τον φοβάται....
Μόνο όταν έχουμε.....αλειμένες υποχρεώσεις,θέλουμε να ζήσουμε..Όταν δεν έχουμε ολοκληρώσει τις σκέψεις και θέσεις μας, τότε, μας φοβίζει ο θάνατος,γιατί δεν ειμαστε έτοιμοι γι αυτόν, γιατί κάτι δεν προλάβαμε...
Αλλά,θυμήσου, την φράση των Ναβάχο,"χοκα-χέυ"σήμερα, είναι μια πολύ ωραια μέρα για να πεθάνει κανείς...Πότε ο άνθρωπος, λοιπόν, είναι έτοιμος για τον θάνατο;Όταν δεν έχει εκρεμμότητες, απλά, ή προυποθέτει κι άλλα, μια τέτοια ωρίμανση;
Ειλικρινά, να το δούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 11:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσοι πεθαίνουνε κάθε μέρα συνειδητά , είναι ώριμοι για τον βιολογικό θάνατο .
Όσοι νομίζουνε ότι ζούνε , ας ορίσουνε τι είναι ζωή ?
Η ζωή πριν τον θάνατο , συνοδεύεται καθημερινά από τον μπαγάσα τον θάνατο .
Μόνο μετά θάνατον τον ξεφορτώνεσαι τον μαγκούφη , αλλά για πόσο όμως ?


Πάντως μια φορά εγώ ,έχω αφήσει τόσες πολλές εγκόσμιες εκκρεμότητες ακόμη ανοιχτές , που εκτιμάω ότι θα αργήσει το ραντεβού μου μαζί του .


χοκα-χέυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 11:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αφιερωμένο ειδικά για τον Trexagireve .


http://www.youtube.com/watch?v=sh9UFmg8eZI&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 11:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορώ να νιώσω & να συναισθανθώ τις φοβίες σου .
Γιατί όμως δεν κάνεις κάτι , ώστε να μειωθούνε…., να πεθαίνουνε αργότερα από ατροφία …,
Ποιος ο λόγος να τις κουβαλάς και να κουράζεις το
λεπτό & πανέμορφο παιδικό αθώο μυαλουδάκι σου ,αγαπητή μου Nemesi ;



Δεν είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα, απλά αυτό το διάστημα είναι λίγο δύσκολο για μένα.
Πάντως καλέ μου α-ω νομίζω ότι αυτό που φοβάμαι δεν είναι ο θάνατος (σάρκικος εννοώ, γιατί η ψυχή πιστεύω ότι συνεχίζει να ζει) αλλά η απώλεια, το χάσιμο μάλλον. Συγνώμη αν δεν μπόρεσα να εκφράσω σωστά αυτό που ήθελα να πω

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 14:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι έχεις δίκαιο η απώλεια για ένα πρόσωπο που αγαπήσαμε σαν τον εαυτό μας , είναι μεγάλη.
Ακόμη και η σκέψη της απώλειας μας επηρεάζει ,μας φορτίζει με θλίψη .
Όταν αγαπάμε όμως έναν άνθρωπο αληθινά ,ποτέ δεν πεθαίνει .
Πάντα ένα κομμάτι του ,μένει μέσα μας ζωντανό, σπινθηροβόλο .
Σβήνει μόνο όταν η αγάπη είναι ιδιοτελής και εξυπηρετεί το προσωπικό μας συμφέρον .
Εξασκήσου ακόμη περισσότερο στην αγάπη δίχως όρια .
Νομίζω θα σου μειώσει σημαντικά αυτήν την αίσθηση της απώλειας .

Αυτό βέβαια ισχύει τόσο για σένα όσο και για εμένα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 15:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αλλά δεν είναι πάντα δίπλα μας, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το νιώθω συνέχεια δίπλα μου. Ακόμα και όταν είναι μακρυά μας είναι πάντα κοντά μας, το πιστεύω αλλά δεν το νιώθω πάντα. Αυτό

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 10:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ζητάς πολλά .
Μετρίασε τις απαιτήσεις σου .
Δεν πρέπει να το νιώθεις πάντα μαζί σου ,κάθε φορά που το επιθυμείς …,
Η συναισθηματική πόλωση είναι το πρόβλημά σου .
Αυτό το πρόβλημα το έχει όλη η Ανθρωπότητα .
Τα προβλήματά της από εκεί προέρχονται .
Μέρος των οποίων είμεθα και εσύ και εγώ….,
Προσωπικά το έχω ξεπεράσει ,δηλαδή την απώλεια του πατέρα μου .
Θα πρέπει όμως να επικοινωνήσουμε μέσω e-mail ,για να προσπαθήσω να σου δώσω βοήθεια ,ώστε να ελέγχεις καλύτερα αυτήν την συναισθηματική σου ανάγκη .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 12:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε βοήθεια δεκτή καλέ μου φίλε α-ω.
κι εγώ για τον πατέρα μου μιλάω

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy