ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός. Οι ερωτήσεις και οι υπέρμαχοι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 16:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Tripod...

Να με συμπαθάς...Αλλά αν περίμενα από εσένα να μου κάνεις μάθημα για τις μεθόδους νευροαπεικόνισης...Καλύτερα ν' αλλάξω επάγγελμα...

Τώρα για το κατά πόσο ένας, ειδικός ίσως, δε λέω, στον τομέα των ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ μπορεί να εκφέρει και άποψη για θέματα νευροφυσιολογίας, αυτό το αφήνω στην κρίση των συνομιλητών...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 16:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Εσύ δεν εννοείς να καταλάβεις το απλούστατο γεγονός : Το ποσοστό το οποίο μας παραθέτεις είναι εντελώς αυθαίρετο. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι κάθε φορά ενεργοποιούνται διαφορετικά κέντρα. Δεν υπάρχει όμως τμήμα του εγκεφάλου το οποίο να είναι "μη χρησιμοποιήσιμο"!

Θες να πεις ότι γνωρίζουμε πολύ λίγα για τη φυσιολογία του; Να το δεχτώ! Το να λες όμως αυθαίρετα ότι υπάρχει ένα τμήμα του οργάνου το οποίο δεν λειτουργεί, χωρίς να ξέρεις καν ποιο είναι αυτό, χωρίς να έχεις ιδέα από τη μορφολογία του, ε αυτό δεν στέκει!

Καπίτο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 16:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Αδιάβαστοι φίλοι μου αυτά που λέω είναι η κρέμα αρκετά κάτω από την αφρόκρεμα, της γνώσης. Αν δεν ξέρετε τα βασικά, τι να σας εξηγώ τώρα, την αλφαβήτα;
Δεν έχω κάποια links να σας παραθέσω μικρά μου, γιατί τη παιδεία μου σε αντίθεση με κάποιους εδώ μέσα δεν τη πήρα από το net.
Εκτός αυτού, αν έχετε την εντύπωση ότι θα κάτσω να σκαννάρω σελίδες, να της περάσω από αναγνώριση κειμένου, να της διορθώσω και να τις δημοσιεύσω εδώ για να τις δείτε, είστε γελασμένοι. Χαμένος κόπος θα είναι, αφού εσείς μόνο ξέρετε, ποια είναι τα σωστά link, γιατί βιβλία λίγα θα έχετε.

Durden μην χρησιμοποιείς λέξεις που είναι συνθέτες, θα κουραστείς.
Ωραίο επιχείρημα έχεις, χριστιανικότατο θα λεγα, “εγω ξέρω ότι εσυ δεν ξέρεις”


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 16:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Διαβασμένε και πανεπιστήμονα Tripod...

Βρε θα κάτσω εγώ να σου χαλάσω το όνειρο; Πίστευε ό,τι θέλεις! Κάνε και τα έγκυρα βιβλία σου ευαγγέλιο και διάβαζέ τα κάθε μέρα τρις κι άναβε και μια λαμπάδα ίσα με το μπόι σου! Το internet, που τόσο κατηγορείς, ναι, είναι καλό όταν σου επιτρέπει να λες ό,τι θέλεις χωρίς να το στηρίζεις, αλλά ως πηγή πληροφοριών δε μετράει! Ωραία λογική!

Πάμε παρακάτω λοιπόν...Θα σου υπενθυμίσω μόνο αυτό που σου έχω ξαναπεί ουκ ολίγες φορές...Πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς τον αντίλογο! Αν νομίζεις ότι θα είσαι ελεύθερος να σκορπάς τις "υψηλές γνώσεις" σου χωρίς να σου απαντά κανένας, είσαι γελασμένος...

Όπως λέει κι ο φίλος μου ο Xotchipilli2 :

quote:
όταν η μπάλα πέφτει στο γηπεδάκι της επιστήμης καλό είναι μερικα μέλη να γνωρίζουν οτι εδώ μέσα κυκλοφορούν και άτομα που ..ξέρουν μπάλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 16:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Durden είσαι στερημένος αγάπης και στοργής για να μην πώ τίποτα άλλο. Το λέω 3 φορά άκουσε το ρε μπας και καταλάβεις.

Χρησιμοποιούμε ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. (Όσοι έχουν)

ΜΕ ΚΑΘΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΟΜΩΣ, ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΕΝΤΡΑ

ΜΕ ΚΑ-ΘΕ ΔΙΑ-ΦΟ-ΡΕ-ΤΙ-ΚΗ ΣΚΕ-ΨΗ Ε-ΝΕ-ΡΓΟ-ΠΟΙ-ΟΥ-ΝΤΑΙ ΑΛ-ΛΑ ΚΕ-ΝΤ-ΡΑ
Στο συλλάβισα.

Τα κέντρα που είναι ενεργοποιημένα δεν σκεπάζουν στην απεικόνιση, πάνω από το 10% του συνόλου του όγκου του εγκεφάλου.

Είναι διαφορετικά κάθε φορά (τα κέντρα) , και δεν λειτουργούν όλα μαζί έτσι ώστε να καλύψουν ποσοστό μεγαλύτερο του 10%.

Όλα μαζί θα έπιαναν το 100% του συνόλου, αλλά αν και όλα λειτουργούνε, δεν λειτουργούνε ταυτόχρονα για να γίνει 100%. Αν δεν το κατάλαβες ούτε και τώρα παυω να ασχολούμαι.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 16:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Γεία σου ρε durden επιστημόνα που το μόνο που έχεις να πεις είναι λεγόμενα άλλών που στηρίζουν ότι είναι επιστήμονες.
Αν δεν το κατάλαβες, δεν θα μου κάνει εντύπωση.

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 17:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Για όσους ξέρουν τι είναι ο “ανώτερος νους” θα ήθελα να τους πληροφορήσω, ότι το όργανο του είναι ο φλοιός του εγκεφάλου. Από κει ξεκινάει η εκπομπή/λήψη του σήματος.

Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 17:08:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
Durden είσαι στερημένος αγάπης και στοργής για να μην πώ τίποτα άλλο.

Δεν πειράζει...Έχω εσένα, που ξέρω πως με συμπαθείς πολύ...

Λοιπόν, ό,τι είχα να πω το είπα...Πάμε παρακάτω τώρα...

Κρέμομαι από τα χείλη σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 17:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Τα αισθήματα δεν μπορούν παρά να είναι αμοιβαία Durden.

Ο εγκέφαλος έχει τρομερές δυνάμεις. Δεν καταλαβαίνετε, ότι όταν υποστηρίζετε πως τον χρησιμοποιούμε στο 100% , υποτιμάτε την δύναμη του(σας);
Οι πολύπλευρες και ορθές γνώσεις συμβάλουν στην ανάπτυξη του. Γνώσεις τόσο για το σύμπαν το εξωτερικό αλλά και το εσωτερικό.
Η αρχή είναι το γνώθι σαυτόν.
Μια συμβουλή, μελετήστε τουλάχιστον τα έργα του Αριστοτέλη ή του Πλάτωνα.

Από το πρωτότυπο, ΟΧΙ την μετάφραση. Σημαντικό αυτό!!!

Τα βιβλία αυτά μαζί με κάποια άλλα, σας κάνουν κυριολεκτικά εξυπνότερους! ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!
Το πώς δεν το θεωρώ πρέπον να το αναλύσω, προς σεβασμό της αρχαίας γνώσης, αλλά το κάνουν.
Να τα ΜΕΛΕΤΗΣΕΤΕ από το πρωτότυπο, να τα σκεφτείτε και να προσπαθήσετε να καταλάβετε τον τρόπο σκέψης τους.

Αν νομίζετε ότι η μελέτη είς βάθος ενός τέτοιου βιβλίου δεν έχει νόημα, τότε απλά δεν ξέρετε ποιο ΕΙΝΑΙ το νόημα και λυπάμαι, απευθύνομαι μόνο σε έξυπνους.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 18:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Επίσης Durden, έκανες το λάθος και αναφέρθηκες στη γενιά του ‘83 (Απρίλη). Αν είχες την στοιχειώδη γνώση, θα ήξερες ότι υπήρχαν βιβλία αρκετό καιρό πριν γίνουν οι αποκαλύψεις και μέσω της τηλεόρασης.
Δηλαδή επειδή κάποιοι δεν μπορούν να εξηγήσουν, τι συνέβηκε στα παιδάκια, βαφτίζουν το γεγονός ανύπαρκτο και τις όσες μαρτυρίες ψεύτικες;
Και όμως οι μαρτυρίες και οι περιγραφές που είπαν, είχαν νόημα και αλήθεια μέσα τους, που να το γνωρίζουν οι κύριοι όμως;

Είναι βαθύ το σκοτάδι και πράγματα που εμένα μου φαίνονται, ηλίου φαεινότερα, σε αυτούς μοιάζουν με ψέμα.

Αν δεν τα πει η tv ,το net, αν δεν γίνουν επίκεντρο συζήτησης σε μία καφετέρια ή περιοδικό, δεν τα γνωρίζουν τα θέματα οι “κύριοι”.
Καλά, τα βιβλία τα ξεχάσατε;
Δεν μπορείτε να υποστηρίξετε ότι έχετε διαβάσει βιβλία, όταν έχετε τόσο μικρές ιδέες.

Είναι φύσην αδύνατο. Διαφορετικά σημαίνει ότι διαβάζατε προϊόντα ανακυκλωμένου χάρτου και ουσίας.

(Δεν έχω κάτι με το ανακυκλωμένο χαρτί και την ανακύκλωση γενικότερα. Είναι σχήμα λόγου. Για να προλάβω μερικούς(!!))


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 18:29:14  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτά που γράφεις γίνονται με κατεύθυνση ενέργειας και όχι με εγκεφαλική λειτουργία. Και όσο για ta συγγράματα, το μόνο που περιμένω να μας πείς είναι ποιό σύγγραμα νευροφυσιολογίας το λέει. Σιγά μην περιμένω να το κάνεις upload.

Ά και που είσαι, το fortean times είναι πηγή όσο πηγή είναι και η κουτσή μαρία από το Κουλονήσι της Τσιμπολάνδης.

Και κάτι για να αρχίσεις να σκέφτεσαι που και που: Η θερμοκρασία στην οποία καταστρέφονται τα εγκεφαλικά κύτταρα είναι λίγο πάνω από τους 42 βαθμούς Κελσίου. Αν είναι έτσι όπως τα λές τα πράγματα, με το να χρησιμοποιεί κανείς το 70% του εγκεφάλου του θα τον "κάψει" κυριολεκτικά από τις καύσεις που θα χρειάζονται, διότι θα ανέβει η θερμοκρασία πάνω από τους 42 βαθμούς Κελσίου.
Δεδομένου ότι η μητέρα σου είναι γιατρός εσύ θα έπρεπε να ήξερες τα παραπάνω στοιχεία. Βλέπω όμως ότι είσαι πολύ απασχολημένος στο να ανακαλύπτεις "αλήθειες" από το να μαθαίνεις στοιχειώδη ανθρώπινη φυσιολογία.

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 18:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Peronospore συμφωνώ με αυτό που λές για την θερμοκρασία, αλλά δεν βλέπεις τη μεγάλη εικόνα.
Ο εγκέφαλος θα ψηθεί γιατί δεν είναι έτοιμος να δεχθεί αυτή τη δύναμη.
Όπως τα μπράτσα, έτσι και αυτός, με διαφορετικό τρόπο βέβαια, θέλει προπόνηση.
Η "μετάλλαξη" που προκαλείται από βαρυτικά πεδία συγκεκριμένου ήλιου γίγαντα, θα δώσει στον εγκέφαλο την δυνατότητα να ΕΠΑΝΑΚΤΗΣΕΙ της αρχικές του δυνάμεις.
Νομίζεις ότι υπάρχουν πολύ τέτοιοι εγκέφαλοι;
Και αυτοί που υπάρχουν, θα καθίσουν νομίζεις να γίνουν αντικείμενο χλευασμού και μελέτης έτσι ώστε να δούμε στους πόσους βαθμούς αυτοί “ψήνονται”; (κατά πρώτον πάρα πολύ σπάνια, αρρωσταίνουν αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 19:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Κάποιος αδαής είπε ότι η Αρχαία Έλλάδα δεν είχε νοσοκομείο. Ο ναός του Ασκληπιού στην Επίδαυρο τι ήτανε τότε;
Οι πανεπιστήμονες Έλληνες γνώριζαν ότι τα συμπτώματα της ασθενείας (αυτά που βασίζουν τις μελέτες τους οι σημερινοί γιατροί) πού παρατηρούνται στο υλικό σώμα, είχαν αφετηρία την ΨΥΧΗ.
Έτσι στην Επί-δαυρο (Επίδραση στην αύρα, δια αυρός, αν μπορείτε να το καταλάβετε) υπήρχε ο ναός του “θεού” Ασκληπιού που ήταν ουσιαστικό νοσοκομείο που θεράπευε τη νόσο από την αφετηρία της, στην ψυχή. (όχι της αμαρτίες!!!)
Διαβάστε ΑΛΤΑΝΗ ΑΡΡΗΤΟΙ ΛΟΓΟΙ 1, 2 και 3.
Το Fortean times (εκτός και αν γράφω το όνομα του λάθος) κυκλοφορεί στην Αγγλία. Σίγουρα θα έχεις τους λόγους σου peronospore, που οι πηγές σου είναι πολύ καλύτερες από ένα περιοδικό ευρωπαϊκής κυκλοφορίας. Αν δεν το γνωρίζεις όμως τι μιλάς;


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2005, 20:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Ραγδαία η εξέλιξη του θέματος και...κατέληξε σε θέματα εγκεφάλου.

Για να δούμε αν μπορώ να προσθέσω κανένα λιθαράκι.

Καταρχήν προσωπικά ώς πηγή ενημέρωσης για τον εγκέφαλο θα πρότεινα βιβλία εξειδικευμένα. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει για βιβλία ιατρικά (της ψυχιατρικής υπάρχουν πολλά καλά) που εστιάζωνται στον εγκέφαλο και πως παράγεται η συμπεριφορά μας απο αυτόν.Αυτά περιέχουν γενική ανατομία εγκεφάλου,γενική νευροχημεία, ενδιαφέρουσες περιπτώσεις,όπως επίσης αναλύουν και χρήση μηχανημάτων έρευνας τους εγκεφάλου (απο το απλό HEΓ εώς PET,τα τελευταία τυγχάνει να τους έχω συμπάθεια). Όσοι ενδιαφέρονται και για νευροχημεία ,και ιδιώς νευροφαρμακολογία έχω να προτείνω το βιβλίο "Βασικές Αρχές Ψυχοφαρμακολογίας" του Robert Julien το οποίο είναι απλό (ναι,ξεκινάει απο το 0 !) και προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο συνοπτικό βιβλίο ψυχοφαρμακολογίας στον κόσμο αυτή την στιγμή.Περιέχει και βασικά θέματα νευροχημείας,έτσι ώστε ο ενδιαφερόμενος να κατανοήσει το "γιατί το Χ φάρμακο δρά με αυτό τον τρόπο" πράμα που δεν μπορει να το κατανοήσει αν δεν έχει γνώση...των φυσικών νευροδιαβιβαστών!

Πέραν αυτου. Όλες οι περιοχές του εγκεφάλου μας δείχνουν πάντα κάποια δραστηριότητα σε κάποιες συχνότητες (κύμματα πχ Α , βήτα). Αν ένα τμήμα του εγκεφάλου μας και ιδίως του ανώτερου φλοιού μας "σιγήσει" για αρκετό χρόνο τότε οι συνάψεις μεταξύ των νευρώνων αρχίζουν να λύωνται και οι άξονες τους να επανακατευθύνωνται.Αυτό έχει εξήγηση και απο εξελικτικής πλευράς και απο πλευράς πλαστικότητας και προσαρμογής του εκγεφάλου. Απλοικά -εντελώς απλοικά- για τώρα μπορούμε να αρκεστούμε στο ρητό "Use it or lose it" ,δηαλδή οτι τα μέρη του εγκεφάλου όσο πιο πολύ τα εξασκείς τόσο πιο πολύ δυναμώνουν (μεγαλώνει το πλήθος των συνάψεων!).

Μια γενικευμένη υπερδιέγερση του φλοιού ,δεν είναι κάτι που εμπίπτει στα υγιή πλαίσια. Μια τέτοια γενικευμένη υπερδιέγερση ,μπορεί να παρουσιαστεί στιγμιαία στους πάσχοντες απο ορισμένων μορφών επιληψίας.Φυσικά εκεί τα ηλεκτρικά σήματα είναι μη οργανωμένα, απλοικά πάλι ένα βραχυκύκλωμα ,αλα αυτό μας δίνει μια γεύση οτι "περισσότερο δεν ισούται με το καλύτερο". Ο εγκέφαλός μας,δουλεύει με έναν συγκεκριμένο τρόπο και διευετει την ροή δεδομένων και την τροποποίηση της λειτουργίας των επιμέρους τμημάτων του με τρόπου που α) να αρμόζει στο περιβάλλον μας (εξάλλου αυτό εξελίχθηκε να αναλάβει!) β)λόγω εξελικτηκής πορείας να μην ξοδεύει τζάμπα ακριβότατη (βιολογικώς) γλυκόζη. Αυτό όχι λόγω "εφυούς" κατασκευής αλλα πολύ απλά ,ήδη ο εγκέφαλός μας καταναλώνει μεγάλο ποσοστό της γλυκόζης του σώματός μας. Αν συντηρούσε και "άχρηστα τμήματα" σε μια εποχή που η τροφή δεν ήταν τόσο εύκολη υπόθεση όπως στα σούπερμάρκετ σήμερα, ο φορέας του βεβαρυμμένου εγκεφάλου θα είχε μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας (αρα και τροφής) χωρίς κάποιο εξελικτικό πλεονέκτημα.

Οπότε ,εδώ καταλήγουμε στο οτι ο εγκέφαλός μας είναι βελτιστοποιημένος για να τα βγάζει πέρα με το περιβάλλον που αντιμετωπίζουμε. Θα μπορούσα εδώ να προεκταθώ και να πώ οτι έχει δάφορα "modes" λειτουργίας. Ένα πολύ διακριτό και γνωστό σε όλους είναι ο ύπνος.

Προσωπικά του καταλογίζω και πιο λεπτοφυή "modes".Ένα απο αυτά είναι το "εύρος προσοχής" με το "βάθος προσοχής" που αποτελούν την συνειδητότητά μας.Συνήθως αυτά τα δύο χαρακτηρίζονται απο αντιστρόφως ανάλογη σχέση. Πχ απποροφημένος σε ένα βιβλίο (μεγάλο βάθος προσοχής) δεν αντιλαμβάνεσε πώς περνάει ο χρόνος ή μπορεί και να μην πάρεις χαμπάρι το οτι μπήκε κάποιος στο δωμάτιο (μικρό εύρος προσοχής).Προσωπικά πιστεύω οτι σχετίζονται και με την μνήμη και πολλοί αριθμομνήμονες ή πιο μόνιμα ορισμένες μορφές αυτιστικών μπορούν να αυξήσουν τρομερά το βάθος της προσοχής τους προς στιγμιαία μείωση του εύρους της προσοχής για να εμφανίσουν την γνωστή φωτογραφική μνήμη. Ίσως Tripod η "πλήρης αξιοποίηση του εγκεφάλου" στην οποία αναφέρεσαι είναι μια κατάσταση στην οποία το βάθος αντίληψης μπορεί να μεγιστοποιηθεί και το εύρος αντίληψης να μην "πάσχει" απο αυτή την αύξηση του πρώτου αλλα να μεγιστοποιείται και αυτό. Ένας τέτοιος συνδιασμός ίσως να επιδύκνειε ιδιότητες νόησης που ως ένα σημείο εμφάνισαν λαμπρά παραδείγματα του χώρου της σκέψης!

Τα παραπάνω είναι μια δικιά μου θεώρηση η οποία δεν είναι "αυστηρή" αλλα έχει σταθερή βάση στον τρόπο λειτουργίας του εγκεφάλου. Θα χαρακτηριζώταν περισσότερο ώς μια ψυχολογική θεώρηση παρα νευροφυσιολογική: Τα παρουσιάζω μέσα απο το πρίσμα του αποτελέσματος και όχι τόσο μεσα απο αλλαγές διεγερσιμότητας του επιμέρους στοιχείων του εγκεφάλου.

quote:
Η "μετάλλαξη" που προκαλείται από βαρυτικά πεδία συγκεκριμένου ήλιου γίγαντα, θα δώσει στον εγκέφαλο την δυνατότητα να ΕΠΑΝΑΚΤΗΣΕΙ της αρχικές του δυνάμεις.

Έχεις μελετήσει τον τρόπο δημιουργίας μεταλλάξεων? Ξέρεις πως δημιουργούνται και τις επιπτώσεις τους?

Αυτό που αναφέρεις φίλε μου ,αν μπορούσε να γίνει ακριβώς έτσι όπως το περιγράφεις θα έδινε ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΕΣ ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ ,δηλαδή μεταλλάξεις που θα χτυπούσαν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ γονίδια,και θα τα άλλαζαν σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ αλληλομορφά τους!

Συγνώμη,αλλα κάτι τέτοιο δεν γίνεται.Μακάρι να γινόταν,θα ζούσαμε στον κόσμο του Smallvile οπου μια βροχή μεταλλαξιογόνου κρυπτονίτη θα μας έδινε σούπερ δυνάμεις όλους μας. Οι μεταλλάξεις απο μεταλλαξιογόνους παράγοντες δεν μπορούν συγκεκριμένα και πάντα να στοχέυσουν μονο ενα γονίδιο με μαθηματική ακρίβεια ΚΑΙ να το μεταλλάσουν ΠΑΝΤΑ σε ένα συμφέρον αλληλόμορφο. Βασική Γενετική. ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΗ Γενετική!

Θάθελα να ξέρω ποιο/α γονίδιο/γονίδια η υποτιθέμενη μετάλλαξη εππιρεάζει,με ποιόν τρόπο και ΠΩΣ το πρωτεινικό τους προιόν τροποποιεί με τοσο θαυμαστό τρόπο την λειτουργία του εγκεφάλου? Έχει εκτενείς απαντήσεις οι πηγή σου?

Χωρίς να τρέφω οποιοδήποτε αίσθημα χλευασμού,για πιο έγκυρη πληροφόρηση θα σου πρότεινα ΠΡΙΝ το "Φορτήν" να διαβάσεις βιβλία επιστημονικού περιέχομένου,σαν αυτά που διδάσκονται στο πανεπιστήμιο.Πάρε ένα βιβλίο περι δομής και λειτουργίας εγκεφάλου, ένα βασικό βιβλίο γενετικής,ένα βιβλίο βιολογίας όπως επίσης αν θές και ένα βιβλίο φυσικής. Δεν χρειάζετε να είναι ΤΑ βιβλία,και βιβλία για προτοετείς φοιτητές αρκούν! Η μόνη παρενέργεια που θα έχει πάνω σου ένα τέτοιο διάβασμα είναι ίσως ...να μην ξαναδιαβάσεις το "Φορτήν"

Ο TELEKINESIS έγραψε

quote:
Xotchipilli2

Δεν μας είπες τι γνώμη έχεις για το peyotte???


Την γνώμη μου πάνω σε ποιά πτυχή του Πεγιότ? Την ερώτηση "τί γνώμη έχεις πάνω στο Χ θέμα" ποτέ δεν την κατάλαβα δεδομένου οτι δεν εστιάζει σε μια πτυχή του θέματος.

Να σχολιάσω δηλαδή τα αλκαλοειδή που περιέχει (γύρω στα 25 και βάλε!)?
Να εκθέσω την γνώμη μου για την ιστορία του απο αρχής χρήσης του σε τελετές στην Αμερική εώς σήμερα?
Την θεολογική του σημασία και τους μύθους γύρω απο αυτό?
Το έργο και τα λεγόμενα του Καστανέντα πάνω σε αυτό?
Απο νευροχημικής πλευράς (πολύ ζουμί εδώ!!!!!)?
Απο πλευράς χρήσης των αλκαλοειδών του στην ψυχιατρική?
Ψυχολογικές θεωρήσεις γύρω απο την επίδραση του πλήθους των αλκαλοειδών?
Την εππιροή του στην Μεξικάνική τέχνη?

Ότι και να σχολιάσω ,δεν ξέρω ,ιδίως στο χρονικό "σημείο" που κατέθεσες την ερώτησή σου το πώς δένει με το θέμα. Εκτός φυσικά αν δεν έπιασα την ερώτησή σου ή μου διέφυγε κάποιος υπαινιγμός.

Όπως και να έχει έχω ανοίξει ειδικό θέμα στην κατηγορία "Ψυχή" (ψάξε το φόρουμ με κλειδί "Ενθεογενή") οπου μπορούμε εκεί να συζητήσουμε οποιαδήποτε πτυχή αυτού του φυτού και οποιαδήποτε άποψή μου επι των πτυχών,χωρίς να κατηγορηθούμε οτι βγήκαμε απο το θέμα.

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 01:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
Και επειδή durden και peronospore είστε μικρά παιδάκια ή δεν καταλαβένετε τις λέξεις που χρησιμοποιώ θα σας το πώ για άλλη μια φορά, πιο απλά.

O durden και ο peronosporos σε δράση:



κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 03:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Για πες μου Xotchipilli2 σε ποιο βιβλίο της αναγνωρισμένης και διδασκόμενης επιστήμης υπάρχουν κεφάλαια όπως, η αύρα, ο κβαντικός εγκέφαλος, ψυχικές δυνάμεις ηλεκτρομαγνητικοί δίαυλοι, πλανητικές επιρροές ανθρώπινα ενεργειακά κέντρα (to name a few); Σε κανένα. Η επιστήμη σήμερα διδάσκει όσα πρέπει να ξέρεις για να γίνει η δουλειά και τίποτα παρά πάνω.

Το να στραφώ στην πολυδάπανη αγορά ενός ιατρικού βιβλίου σημαίνει αυτόματα ότι αναγνωρίζω την αυθεντία του ιατρού και την πληρότητα των γνώσεων του;

Νομίζεις ότι τα ξέρουμε όλα, και αποκλείεις το ενδεχόμενο της μετάλλαξης;
Πριν μερικές εκατοντάδες χρόνια νόμιζαν ότι η Γη ήταν επίπεδη και σκότωναν να το αποδείξουν.
Ξέρεις τι πάει να πει βαρυτικό πεδίο ενός πλανήτη ή σκέφτεσαι μόνο τη βαρύτητα;

Τα βαρυτόνια είναι σωματίδια και αυτά ξέρεις. Έχεις μήπως υπόψη σου κάποια άλλα σωματίδια που επιδρούν αρνητικά και ραδιενεργά στην μετάλλαξη των κυττάρων;
Ίσως η λέξη «μετάλλαξη» που χρησιμοποίησα για να περιγράψω το γεγονός της αλλαγής από τη μια κατάσταση στην άλλη, να ήταν λάθος.
Δεν μπορούμε να δούμε παραπέρα από το αποκλειστικό νόημα των λέξεων και να κρατήσουμε την ουσία της; Πρέπει να παίζουμε και με αυτές;

Τα βαρυτικά πεδία συγκεκριμένου ήλιου ενεργούν θετικά με τα κύτταρα και αυτό το πεδίο συμφωνά και με το πανάρχαιο ημερολόγιο τον Ίνκας θα επιδρά μέχρι το 2012 στο 95% του Ελλαδικού χώρου.

Όταν όλες οι προφητείες έχουν τελειώσει, μένει μια υπόσχεση να εκπληρωθεί.
Το πλήρωμα του χρόνου θα βγάλει αυτά που λέω αληθινά γιατί τα μυαλά των καιρών μας αδυνατούν να τα καταλάβουν τώρα. Έρχεται η μέρα, υπομονή.


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nossoforos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


295 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 03:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nossoforos
quote:
Έρχεται η μέρα

η Ιθάκη θα βρεθεί και πάλι?
ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ?
αμην και πότε!

Απ΄τη μέθη του πόθου γλιστρώ ξανά στην ηδονή...

Κι όσο μεθώ απο ηδονή,τόσο ξανά φουντώνει ο πόθος...
Φάουστ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 03:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Νόμιζα πως ήμουν παρέα με τις νυχτερίδες. Τι κάνεις από δω τέτοια ώρα;
Και η Ιθάκη, αλλά και πολλά άλλα μέρη θα έρθουν πάλι στη κατοχή μας.
Κάτι ψιθυρίζεταί για θερμό επεισόδιο το νέο έτος και κατά τους μήνες Φεβρουάριο-Μάρτιο. Δεν θέλω πανικό, θα είναι ένα σκαμπίλι για την εθνική μας περηφάνια και θα γίνει για να δώσει μουχλιασμένη τροφή στα μάτια κάποιων.
Τόσα πιασίματα στο ποπό αντέξαμε άντε να μας φάνε και κανένα νησάκι (βραχονησίδα) αυτή τη φορά.
Θα γυρίσουν πίσω και με τόκο.

Όταν όλες οι προφητείες έχουν τελειώσει, μένει μια υπόσχεση να εκπληρωθεί.
Μ.Χ 7ε


Το δικαίωμα να μιλά το κέρδισε, αυτός που ήξερε να ακούει.

Οι θεοί δεν με τρομάζουν και οι θνητοί με διασκεδάζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 04:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
quote:
Για πες μου Xotchipilli2 σε ποιο βιβλίο της αναγνωρισμένης και διδασκόμενης επιστήμης υπάρχουν κεφάλαια όπως, η αύρα, ο κβαντικός εγκέφαλος, ψυχικές δυνάμεις ηλεκτρομαγνητικοί δίαυλοι, πλανητικές επιρροές ανθρώπινα ενεργειακά κέντρα (to name a few); Σε κανένα.

Σε κανένα. Και αυτό επειδή δεν έχουν βρεθεί αδιάστειστά,επαληθεύσιμα και πλήρως ελέξιμα δεδομένα. Στην επιστήμη δεν μπορεί κάποιος να αρχίσει να θέτει υποθέσεις την μια πάνω στην άλλη και να "ξεφύγει".Πρέπει κάπου να πατάει.

Πχ : Αν μου ζητήσεις να σου αποδείξω την ύπαρξη του DNA μπορώ

α)Απομονώνωντάς το απο κύτταρα και κάνωντάς το αδυάλυτο σε αιθυλική αλκοόλη! Ορατό με γυμνό μάτι ,το ίζημα του DNA θα μπορέσω να στο ψαρέψω με πιπέτα!
β)Στα χρωμοσώματο του κυττάρου με μικροσκόπιο,σε συγκεκριμένες φάσεις της κυτταρικής διέρεσης οπου είναι ορατό
γ) Δείχνωντάς σου συσκευες οι οποίες δεν θα δούλευαν αν οι γνώσεις μας για το DNA δεν ήταν επαρκείς πόσο μάλλον αν δεν υπήρχε.ΠΧ η αντίδραση PCR.Ξέρουμε ακόμα και σε τι θερμοκρασιες η διπλή έλικα ανοίγει,σε τι θερμοκρασίες και με ποια ένζυμα ,ποια primer και ποια υλικά γίνεται η σύνθεσή του! Όλα αυτα θα ήταν επιστημονική φαντασία αν δεν υπήρχε.


Και όλα αυτα τα πειράματα επαναλαμβάνωντια όσες φορές θέλουμε! Και 50 φορές στην σειρά , 50 στις 50 θα μπορέσω να σου εξάγω DNA απο κύτταρα που το περιέχουν

Πώς αποδυκνύεις τον πχ κβαντικό εγκέφαλο? Και εννοώ όχι μόνο κάποια αφηρημένη ύπαρξή του αλλα την πλήρη λίστα ιδιοτήτων που του προσάπτουν? Αν υπάρχει σε σημείο που μπορείς να τον αντιληφθείς αυτό σημαίνει οτι εξέλαβες επαναλαμβανόμενα κάποιες πληροφορίες και έφτασες στο συμπέρασμα.Πο'υ είνια αυτές οι πληροφορίες?

quote:
Το να στραφώ στην πολυδάπανη αγορά ενός ιατρικού βιβλίου σημαίνει αυτόματα ότι αναγνωρίζω την αυθεντία του ιατρού και την πληρότητα των γνώσεων του;

Όχι φίλε μου.Αναγνωρίζεις όμως το πλήθος των εργασιών που έχουν γίνε ικαθώς επίσης και την πρακτικότατη εφαρμοφή τους. Στην επιστήμη δεν "πιστευουμε" επειδή "μας το είπαν" ή το "διαβάσαμε". ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ (αι όχι πιστεύουμε" επειδη μας το απέδειξαν πολλάκις με σαφήνεια και με τρόπο προσβάσιμο. Γιατί να πιστέψω πχ σε κάτι που μου είπαν? Πρώτα ερευνώ και μετά καταλήγω.Αυτά τα βιβλία λοιπον που σου προτείνω δεν είναι "νέα θρησκεία".Είναι πολλάκις επαληθευμένα δεδομένα.Κοινώς δεν ξύπνησε ένας τυπάς με πολλα "Dr" μπροστά απο το όνομά του,,είπε κάτι και εμείς προσκυνήσαμε.. Ίσα ίσα αν μελετήσεις επιστήμη φτάνεις σε κριτική σκέψη για αυτά που λένε...Και ξέρεις μετά πόσους καθηγητές πιάνεις στον ύπνο καμμιά φορά? Εκεί η δύναμη της επιστήμης....Δεν χωράει "αυθεντία" παρα μόνο "καλό γνώστη και ερευνητή"

Όσον αφορά την γνώση:
Δεν λέω οτι είναι στατικά και πλήρης ,απλά λέω οτι είανι η πληρέστερη εικόνα που έχουμε μέχρι τώρα!


quote:
Δεν μπορούμε να δούμε παραπέρα από το αποκλειστικό νόημα των λέξεων και να κρατήσουμε την ουσία της; Πρέπει να παίζουμε και με αυτές;

"Αρχή της φιλοσοφίας η των ονομάτων επίσκεψις".Πολύ μεγάλο ρόλο παίζουν οι ορισμοί!

Μα μιλάς για μια αλλαγή.ΤΙ είδους αλλαγή? Και πώς φτάνουμε στο συμπέρασμα οτι θα γίνε ικαι μάλιστα οτι τα αποτελέσματά της θα είναι τρανά? Εννοώ που τα δεδομένα μας? Πώς το συμπερένουμε?

Αν δεν έχουμε δεδομένα,μετρήσεις,πειράματα,αποτελέσματα τότε καταλήγουμε στο οτι .."κάποιος μας το είπε"...Δεν αγγίζουμε έτσι όμως την κατάσταση την οποία φοβήθηκες στην επιστήμη μην δηλαδή "προσκυνήσουμε την και καλά αυθεντία"?

quote:
Τα βαρυτικά πεδία συγκεκριμένου ήλιου ενεργούν θετικά με τα κύτταρα και αυτό το πεδίο συμφωνά και με το πανάρχαιο ημερολόγιο τον Ίνκας θα επιδρά μέχρι το 2012 στο 95% του Ελλαδικού χώρου.

Πώς φτάνουμε σε αυτό το συμπέρασμα? Αναφέρεις συγκεκριμένα νούμερα οπότε πες τις πηγές σου.Για να είναι κάποιος τόσο σίγουρος φίλε μου πρέπει να έχει στέρεα δεδομένα στα χέρια του!

Το 2012 επικινδυνη ημερομηνία επειδή είναι κοντά.Εγώ αν δεν είχα δεδομένα αλλα ήθελα να βγάλω κάποιο ουτοπικό/δυστοπικό σενάριο θα την πήγαινα πχ 2500... Όχι τίποτα άλλο αλλα "έσεται ήμαρ" του 2012 και αναρωτιέμαι τι θα συμβεί όταν ξημερώσει 2013 και ....δεν έχει γίνει τίποτα απολύτως απο όλα όσα ακούγωνταν.Και για το 2000 λέγωνταν πολλά και δεν έγινε τίποτα.Ξέρεις τι πλάκα πάθαν οι χιλιαστές?

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 10:53:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Νομίζεις ότι υπάρχουν πολύ τέτοιοι εγκέφαλοι;
Και αυτοί που υπάρχουν, θα καθίσουν νομίζεις να γίνουν αντικείμενο χλευασμού και μελέτης έτσι ώστε να δούμε στους πόσους βαθμούς αυτοί “ψήνονται”; (κατά πρώτον πάρα πολύ σπάνια, αρρωσταίνουν αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
Είναι πολύ πιο εύκολο να τους βρείς από ότι νομίζεις . Αρκεί να παρατηρήσεις κάποιον σε νοσοκομείο που έχει πυρετό 42 και δεν έχει σπασμούς.
Οι σπασμοί από πυρετό είναι ένδειξη καταστροφής των νευρικών κυττάρων, αν δεν έχει σπασμούς στους 42 βαθμούς κάτι παίζει...

Λοιπόν για να αντιπαρέλθω τα άλλα που είπες θα σου πώ 2-3 πράγματα: Έχω να αρρωστήσω 15 χρόνια (δεν υπερβάλλω καθόλου) και η φυσιολογική μου θερμοκρασία είναι 36 με 36,2 βαθμούς (δεν έχω ανεβάσει ποτέ πυρετό πάνω από 38,2). Υπονοείς δηλαδή ότι είμαι υπερεγκέφαλος.... LOL από τα καλύτερα που έχω ακούσει τελευταία....

Μα αν είμαι υπερεγκέφαλος και σου αντιτίθομαι κάτι δεν πάει καλά δεν νομίζεις... Εκτός αν είμαι μέρος της συνομωσίας .
Μάλλον δεν είμαι κανάς υπερεγκέφαλος (το δηλώνω ανοιχτά ότι είμαι ηλίθιος ) και πρέπει να αναθεωρήσεις λιγάκι αυτά που λές.
Σου το έχω ξαναγράψει δεν γίνονται αυτά τα "παράξενα" με την δύναμη του μυαλού, αλλά με "άλλους" τρόπους..... και μπορεί να τα κάνει ο οποιοσδήποτε, δεν χρειάζεται να είναι ιδιοφυία...

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 15:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Tripod,
κάπου σε είδα να λες για Ήλιο γίγαντα, τι εννοείς μ' αυτό?

Μήπως εννοείς την μετάλαξη του Ήλιου μας σε "κόκκινο γίγαντα?


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 16:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
Κάτι τέτοιο νομίζω πως θα συμβεί όταν ο ήλιος μας καταναλώσει όλο το υδρογόνο του ,το μετατρέψει μέσω πυρηνικής σύντηξης σε ήλιο και αυξάνει τον όγκο του (Επειδή δεν ξέρω αστροφυσική ,εδώ θα εκτιμούσα την παρέμβαση κάποιου που να γνωρίζει απο τούτα).

Σε αυτή την περίπτωση...Οι συνθήκες θα ήταν πολύ δυσμενείς.Μερικές προβλέψεις λένε οτι λόγο όγκου ο ηλιος θα "κατάπινε" την γή, αν μη τι άλλο οι θερμοκρασιακές αλλαγές και μόνο μιας τέτοιας μετατροπής θα ήταν δυσμενέστατες.Εδώ δεν μας σώζει ούτε Μάγια,ούτε πεγιότ,ούτε μεξικάνικη τέχνη και υπερεγκέφαλοι,ούτε φυλετική καθαρότητα,ούτε Δίες ούτε Χριστοί. Εδώ μας σώζει άν ως τότε έχουμε συνεργαστεί μεταξύ μας ώς ανθρώπινο είδος σε επαρκές επίπεδο έτσι ώστε να "την κάνουμε" για κάπου με πιο όμορφες συνήκες απο το "γειτόνιασμα" με κόκκινο γίγαντα!

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 18:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Xotchipilli2, είπες «Σε κανένα. Και αυτό επειδή δεν έχουν βρεθεί αδιάστειστά, επαληθεύσιμα και πλήρως ελέξιμα δεδομένα. Στην επιστήμη δεν μπορεί κάποιος να αρχίσει να θέτει υποθέσεις την μια πάνω στην άλλη και να "ξεφύγει".Πρέπει κάπου να πατάει.»

Επειδή δεν έχετε αποδεχθεί τα γεγονότα θες να πεις όχι επειδή δεν υπάρχουν.
Η αύρα και υπάρχει και έχει φωτογραφηθεί και έχει αποκρυπτογραφηθεί, αλλά στα βιβλία τα διδασκόμενα πουθενά.

Αν δεν γνωρίζεις για τους ηλεκτρομαγνητικούς διαύλους της Γης, ρώτησε καλύτερα ένα αστροφυσικό. Αν σέβεται τον εαυτό, του θα τους γνωρίζει έστω και σαν αντικείμενο πέρα του διδασκόμενου και θα στους εξηγήσει καλύτερα από εμένα.

Τα δεδομένο της αλλαγής είναι η υπόσχεση που έμεινε. Αυτή η υπόσχεση δόθηκε στο χάραμα της ανθρωπότητας από ανώτερα όντα. Αυτό που είμαστε σήμερα είναι η τιμωρία μας για μια σειρά ανεπίτρεπτων λαθών.
Έχεις γνώση για την αποκρυπτογράφηση του δίσκου της Φαιστού; Λέει μια μεγάλη ιστορία, από την αρχή μέχρι το τέλος της.

Αν διαβάσεις την υπογραφή μου, θα καταλάβεις για τη δύναμη των όσων λέγονταν και απόβηκαν όλα πλάνη (εκτός των κατασκευασμένων), καθώς και ότι δεν τελείωσαν γραπτά.
Υπάρχει ακόμα κάτι…

Δεν μπορώ να σου πω ότι θα γίνει το 2500, επειδή εσύ μπορεί να νομίζεις ότι είναι ουτοπικό το τοπίο που περιγράφω, αλλά για μένα είναι η επερχόμενη αλλαγή. Αν αντιλαμβάνεσαι τα γεγονότα γύρω σου ως έχουν, θα έχεις καταλάβει ότι πλησιάζουμε στα έσχατα του σιδηρούν γένους. Η ιστορία θα γυρίσει πάλι από την αρχή, είναι κυκλική.

Τα κείμενα που μιλάν για την αλλαγή αυτή, βρίσκονται σε πληθώρα πολιτισμών συμπεριλαμβανομένου και του Ελληνικού.
Η επιστήμη έμαθε να εξετάζει αυτό που βλέπει μόνο με τα μάτια και πιάνει με τα χέρια.

Αν σας πω ότι έχετε τρίτο “μάτι” θα μου πείτε ότι δεν ευσταθή, διότι δεν έχετε δεί ποτέ κάτι τέτοιο. Και όμως υπάρχει αλλά βλέποντας με τα ματιά μονό το τυφλώσατε.

Βγάζετε στην τηλεόραση όλους τους τσαρλατάνους της ομοιοπαθητικής που τόσο τρέμετε, για να μαυρίσετε το όνομα των πραγματικών θεραπευτών.

Περί ιατρικής...

Η επιστήμη της ιατρικής σήμερα είναι μια μεγάλη αποτυχία και απάτη. (Δεν αλλάζω γνώμη έχω περισσότερα επιχειρήματα και αποδείξεις.)

Αν πρέπει να πάρεις ένα χάπι για το πονοκέφαλο και σε πιάνει το στομάχι που είναι το όφελος;

Αν πρέπει να πάρεις χάπια για να κοιμηθείς και καταλήγεις μαστούρης και μετά πρέπει να πάρεις άλλα χάπια για να κόψεις τα πρώτα, που είναι το όφελος;


Ένα χάπι που αντιμετωπίζει ένα σύμπτωμα και έχει δεκάδες παρενέργειες δεν είναι ιατρικό, είναι καταναλωτικό.

Μας κρατάνε σκοπίμως νυχτωμένους και άρρωστους γιατί αν είχαμε όλοι την υγεία μας οι κύριοι θα πεινούσαν.

Κοροϊδεύουν τους καρκινοπαθείς δίνοντας τους ένα σωρό δηλητήρια για να νικήσουν το πρώτο δηλητήριο, το καρκίνο. Ο καρκίνος είναι δηλητήριο που προέρχεται από την ψυχή.

Πουλάνε λοιπόν ελπίδα με μεγάλο κόστος ξερώντας ότι το αποτέλεσμα θα είναι αναπόφευκτο γιατί δεν σκοπεύουν στην διόρθωση του προβλήματος αλλά στην διαιώνιση του.

Θεραπεία για τον καρκίνο έχει βρεθεί. Δεν θα την μάθουμε όμως μέχρι να είναι αργά, γιατί πολλοί θα πεινάσουν άμα γίνουμε καλά. Φροντίζουν με 1000δες τρόπους να μας αρρωσταίνουν. Νομίζετε ότι τους νοιάζει η υγειά ή ο πελάτης;

Φυσικά δεν θα πρέπει να λάβουμε υπόψη σε αυτή τη κατηγορία, ανθρώπους κύρους και αξιοπρεπείας, που με σεβασμό και αγάπη για το επάγγελμα τους, τελούν λειτούργημα.
Δυστυχώς όμως τα μέσα τις ιατρικής που χρησιμοποιούμε τόσα χρονιά, στοχεύουν στην αντιμετώπιση του προβλήματος όταν πλέον αυτό εμφανιστεί και όχι στην αιτία που το εμφάνισε.


Μπορεί ο ιατρός να έχει δώσει όρκο στον Ιπποκράτη αλλά ό ιδιοκτήτης της μεγάλης φαρμακοβιομηχανίας, πέρα του ότι είναι Εβραίος, έχει τελειώσει management και τον ενδιαφέρει το cash..

Έτσι όταν πάμε στο γιατρό με βρονχητιδα, θα πάρουμε ένα αντιβιοτικό (για την αιτία) και,
5-6 αλλά για τα συμπτώματα.

Από τις 10 παρενέργειες να υποθέσουμε ότι θα επιδράσει μια από κάθε φάρμακο στον ασθενή. Έχουμε λοιπόν 5 παρενέργειες.

Δεν σας αρέσει η λέξη ομοιοπαθητική γιατί τα συμφέροντα της φαρμακοβιομηχανίας και ιατρικής δεν βρίσκονται στην ουσία της λέξης.

Αν νομίζετε επιστημονιστές ότι μπορείτε να μετρήσετε όλα σήμερα, κάνετε λάθος. Έχετε τα κατάλληλα εργαλεία να κάνετε τις μετρήσεις; Τα έχετε χρησιμοποιήσει; Πως αντιμετωπίσατε αυτούς που τα έφτιαξαν;

Στην σημερινή επιστήμη και με μεγάλη απήχηση στην Ελλαδα, ότι είναι έξω από το δόγμα της είναι τσαρλατανισμός και αναπόδειχτη θεωρία.
Αποδείξεις υπάρχουν.
Δεν σας συμφέρει όμως να τις πάρετε σοβαρά γιατί παρουσιάζουν ένα άγνωστο μέρος που εσείς δεν λάβατε ποτέ υπόψην και έτσι τρέχετε να το καταρρακώσετε, φοβούμενοι την απώλεια της εξουσίας και της αυθεντίας από το τίτλο σας.

Αν νομίζετε πως μόνο η ύλη μπορεί να μετρηθεί, θα προβώ στην πιθανή κοσμοθεαση σας.
«Ο άνθρωπος είναι ένα κομμάτι κρέας, πάνω σε μια στρογγυλή πέτρα που λέγετε γη.»
(την ψυχή δεν την έχετε δει, ούτε την έχετε μετρήσει, άρα τι μένει;)
Αμ δεν είναι έτσι και πάρτε το χαμπάρι.
Μην σκοτώνεστε να αποδείξετε αυτά που ξέρετε, γιατί πολύ πιθανόν είναι να βρεθείτε εκτεθειμένοι στα νέα γεγονότα

Telekinesis μιλάω για ένα υπέρλαμπρο ήλιο που είναι γίγαντας ήδη (ο δικός μας είναι νάνος) και είναι ο επόμενος πιο κοντινός στη Γη σε απόσταση 4,5 ετών φωτός.
Σε εμάς μοιάζει με αστέρι, μια κουκίδα. Είναι όμως ήλιος και μάλιστα πολύ μεγαλύτερος από το δικό μας. Ο δικός μας ήλιος έχει χρώματα κόκκινο κίτρινο άσπρο. Αυτός εκεί ο γίγαντας έχει μπλε, γαλάζιο άσπρο. Ένα πανέμορφο φως.

Τέλος
Όσοι γιατροί αναζητούν το πραγματικό φάρμακο-αντίδοτο του καρκίνου και το αναζητούν σε μοριακό επίπεδο, λίγα θα καταφέρουν. Ο καρκίνος είναι αρρώστια της ψυχής.

Διαβάστε ΑΛΤΑΝΗ Άρρητοι λόγοι 1, 2 και 3. Τώρα απόκτησα και το καινούργιο της βιβλίο που είναι η απάντηση σε ένα ερώτημα χρόνων.

Ο τίτλος του,
Ελληνικός ΔΙΑ-λογισμός.

Καλά ακούσατε, Ελληνικός! Δεν βασίζεται στην ατομική βελτίωση μόνο όπως ο ανατολίτικος, αλλά και στην βελτίωση που θα μπορεί να φέρει αυτό το άτομο στο περιβάλλον του.
Είχαν στην ανατολή έχουμε και στην Ελλάδα και είναι και πιο παλιός!
Ο διαλογισμός είναι συμφωνά με τη μέθοδο που εφαρμόζονταν στη σχολή του Πυθαγόρα. Πρώτο στάδιο του είναι η βελτίωση της μνήμης!!!!
Θυμάστε που σας έλεγα ότι θα αρχίσουμε να θυμόμαστε;
Θυμάστε που σας έλεγα για την κυτταρική μνήμη; Το βιβλίο αυτό το αγόρασα εχτές!
Όσοι ενδιαφέρονται για την πνευματική ανάπτυξη τους, πρέπει να το πάρουν.

Δεν με ενδιαφέρει να σας αποδείξω τίποτα, εγώ τα γνωρίζω αυτά που λέω, όπως γνωρίζω και ότι είναι αληθινά. Δεν έχω καμιά εκκλησία να σας κάνω προσηλυτισμό, ούτε βιβλιοπωλείο για να πουλήσω βιβλία
Να ανοίξετε τον πνευματικό σας ορίζοντα σας λέω έτσι ώστε όλοι, ατομικά και συλλογικά να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι – παραδείγματα , για το μέλλον των παιδιών μας και αυτού του τόπου.

Έρχονται δύσκολοι καιροί και πρέπει να είμαστε ενωμένοι, θα δούμε το θεό κατάματα!
Η θα τον αγαπήσουμε ή θα τυφλωθούμε. Όχι γιατί είναι θέλημα του, αλλά γιατί αυτός είναι το φως.

Τη γνώση την έχουμε μέσα μας αλλά δεν την θυμόμαστε.

Peronospore μπορεί να είσαι υπερ εγκέφαλος όπως όλοι μας, αλλά δεν μπορείς να το αντιληφθείς. Όσα περισσότερα όρια έχουν οι γνώσεις σου, τόσο λιγότερα ξέρεις.
Το να μου αντιτίθεσαι είναι κάτι φυσιολογικό που μπορεί να προκύψει από την διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων.
Ως εκ τούτου, ορισμένα θέματα έχουν μία αντικειμενική εξήγηση και πέραν αυτού ο αντίλογος σου ήταν στην πλειοψηφία εμπαιγμός στη γνώση και όχι αντίλογος με επιχειρήματα.
Αν είχες επιχειρήματα το μέλλον σου θα μου φάνταζε δυσοίωνο, αλλά στην περίπτωση σου προστάτεψες μια ιδέα από συνήθεια.
Κοντά στο νου και η γνώση λέει μια παροιμία, έχε το νου σου στη γνώση λέω εγώ.
Και μην κατακρίνεις μια μεγάλη ιδέα αν δεν μπορείς να τη καταλάβεις.

Αυτά…


Όταν όλες οι προφητείες έχουν τελειώσει, μένει μια υπόσχεση να εκπληρωθεί.
Μ.Χ 7ε

Edited by - Tripod on 15/12/2005 18:32:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 19:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Ένα κοινωνικό μήνυμα από εμένα για σας.

Έχουμε τις προδιαγραφές να γίνουμε θεοί.
Έχετε την υπομονή, τη σεμνότητα και την ευθύνη της δύναμης;

Αν όχι δεν θα την έχετε όπως δεν την έχω εγώ ακόμα.

Οι ψυχικές δυνάμεις είναι υπαρκτές, τηλεπάθειά, τηλεόραση ,τηλεκίνηση, διαίσθηση, αστρική προβολή και τόσες άλλες, δεν είναι όμως προνόμιο των λίγων. Είναι δυνάμεις που όλοι έχουμε αλλά σχεδόν κανείς δεν ξέρει να ελέγχει.

Δηλαδή τι έχετε να πείτε για τον μετεωρισμό που επιτυγχάνουν οι μοναχοί στο Θιβέτ; Γεννηθήκαν χαρισματικοί ή το κατάφεραν μέσω άσκησης; Ο μετεωρισμός είναι μόνο η αρχή, για όλα τα υπόλοιπα δεν απαιτείται το υλικό σώμα.

Αν δεν ξέρεις πως έχεις κάτι πως θα το χρησιμοποιήσεις
Αν δεν ξέρεις ότι γνωρίζεις πως θα θυμηθείς;

Σκεφτείτε το και ελευθερώστε την ψυχή σας.
Δεν είναι υπάρχει μόνο ότι βλέπετε, η ουσία κρύβεται σε αυτά που δεν βλέπετε.

Δεν υπάρχει τιμωρία στην άλλη πλευρά, μόνο πάθη αυτής της ζωής που μας δένουν σε τούτο το πλανήτη.

(Μα τι έγραψα πάλι ο που…ς!!!)
( Με τη καλή έννοια)


Όταν όλες οι προφητείες έχουν τελειώσει, μένει μια υπόσχεση να εκπληρωθεί.
Μ.Χ 7εΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 19:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Τι πιο ωραίο το υπάρχει από το να γεννιέται ένα παιδί που είναι σπέρμα σου και στην ψυχή του να έχει ένα θεό. Έτσι ενσαρκώνονταν οι Έλληνες "θεοί".
Χωρίς δήθεν κρίνους και περιστέρες να κάνουν κερασφόρους ατυχούς ανθρωπάκους σαν τον Ιωσήφ.
Σας λέω για δεύτερη φορά, οι γείτονες δεν είδαν περιστέρα, αλλά ξανθό Πάνθηρ που εκείνη την ώρα δεν φύλαγε σκοπιά και ήταν άλλωστε, γνωστός στη γειτονιά!


Όταν όλες οι προφητείες έχουν τελειώσει, μένει μια υπόσχεση να εκπληρωθεί.
Μ.Χ 7εΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 20:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Tripod...Γεια χαρά!

Σου 'λειψα ε; Το ξέρω!

quote:
Περί ιατρικής...

Η επιστήμη της ιατρικής σήμερα είναι μια μεγάλη αποτυχία και απάτη. (Δεν αλλάζω γνώμη έχω περισσότερα επιχειρήματα και αποδείξεις.)

Αν πρέπει να πάρεις ένα χάπι για το πονοκέφαλο και σε πιάνει το στομάχι που είναι το όφελος;

Αν πρέπει να πάρεις χάπια για να κοιμηθείς και καταλήγεις μαστούρης και μετά πρέπει να πάρεις άλλα χάπια για να κόψεις τα πρώτα, που είναι το όφελος;


Ένα χάπι που αντιμετωπίζει ένα σύμπτωμα και έχει δεκάδες παρενέργειες δεν είναι ιατρικό, είναι καταναλωτικό.

Μας κρατάνε σκοπίμως νυχτωμένους και άρρωστους γιατί αν είχαμε όλοι την υγεία μας οι κύριοι θα πεινούσαν.

Κοροϊδεύουν τους καρκινοπαθείς δίνοντας τους ένα σωρό δηλητήρια για να νικήσουν το πρώτο δηλητήριο, το καρκίνο. Ο καρκίνος είναι δηλητήριο που προέρχεται από την ψυχή.

Πουλάνε λοιπόν ελπίδα με μεγάλο κόστος ξερώντας ότι το αποτέλεσμα θα είναι αναπόφευκτο γιατί δεν σκοπεύουν στην διόρθωση του προβλήματος αλλά στην διαιώνιση του.

Θεραπεία για τον καρκίνο έχει βρεθεί. Δεν θα την μάθουμε όμως μέχρι να είναι αργά, γιατί πολλοί θα πεινάσουν άμα γίνουμε καλά. Φροντίζουν με 1000δες τρόπους να μας αρρωσταίνουν. Νομίζετε ότι τους νοιάζει η υγειά ή ο πελάτης;

Φυσικά δεν θα πρέπει να λάβουμε υπόψη σε αυτή τη κατηγορία, ανθρώπους κύρους και αξιοπρεπείας, που με σεβασμό και αγάπη για το επάγγελμα τους, τελούν λειτούργημα.
Δυστυχώς όμως τα μέσα τις ιατρικής που χρησιμοποιούμε τόσα χρονιά, στοχεύουν στην αντιμετώπιση του προβλήματος όταν πλέον αυτό εμφανιστεί και όχι στην αιτία που το εμφάνισε.


Μπορεί ο ιατρός να έχει δώσει όρκο στον Ιπποκράτη αλλά ό ιδιοκτήτης της μεγάλης φαρμακοβιομηχανίας, πέρα του ότι είναι Εβραίος, έχει τελειώσει management και τον ενδιαφέρει το cash..

Έτσι όταν πάμε στο γιατρό με βρονχητιδα, θα πάρουμε ένα αντιβιοτικό (για την αιτία) και,
5-6 αλλά για τα συμπτώματα.

Από τις 10 παρενέργειες να υποθέσουμε ότι θα επιδράσει μια από κάθε φάρμακο στον ασθενή. Έχουμε λοιπόν 5 παρενέργειες.

Δεν σας αρέσει η λέξη ομοιοπαθητική γιατί τα συμφέροντα της φαρμακοβιομηχανίας και ιατρικής δεν βρίσκονται στην ουσία της λέξης.

Αν νομίζετε επιστημονιστές ότι μπορείτε να μετρήσετε όλα σήμερα, κάνετε λάθος. Έχετε τα κατάλληλα εργαλεία να κάνετε τις μετρήσεις; Τα έχετε χρησιμοποιήσει; Πως αντιμετωπίσατε αυτούς που τα έφτιαξαν;

Στην σημερινή επιστήμη και με μεγάλη απήχηση στην Ελλαδα, ότι είναι έξω από το δόγμα της είναι τσαρλατανισμός και αναπόδειχτη θεωρία.
Αποδείξεις υπάρχουν.
Δεν σας συμφέρει όμως να τις πάρετε σοβαρά γιατί παρουσιάζουν ένα άγνωστο μέρος που εσείς δεν λάβατε ποτέ υπόψην και έτσι τρέχετε να το καταρρακώσετε, φοβούμενοι την απώλεια της εξουσίας και της αυθεντίας από το τίτλο σας.

Αν νομίζετε πως μόνο η ύλη μπορεί να μετρηθεί, θα προβώ στην πιθανή κοσμοθεαση σας.
«Ο άνθρωπος είναι ένα κομμάτι κρέας, πάνω σε μια στρογγυλή πέτρα που λέγετε γη.»
(την ψυχή δεν την έχετε δει, ούτε την έχετε μετρήσει, άρα τι μένει;)
Αμ δεν είναι έτσι και πάρτε το χαμπάρι.
Μην σκοτώνεστε να αποδείξετε αυτά που ξέρετε, γιατί πολύ πιθανόν είναι να βρεθείτε εκτεθειμένοι στα νέα γεγονότα


Πολλά είπες πάλι, βρε παιδί μου, και δεν σε προλαβαίνω πλέον!

Βλέπω λοιπόν ότι σήμερα τα έβαλες και με την Ιατρική και φυσικά δεν μπορώ παρά να μείνω για άλλη μια φορά άφωνος από το "μεγαλείο" των επιχειρημάτων που μας παραθέτεις, που είναι οφθαλμοφανέστατο ότι στηρίζονται σε "βαθιά γνώση" ΟΛΩΝ--ναι, ναι, ΟΛΩΝ--των επιστημών που γνωρίζουμε στον κόσμο τούτο!

Θα στο ξαναπώ όμως, κι ας με βρίσεις πάλι...ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ...Κάποια στιγμή θα το καταλάβεις, αλλά ίσως θα είναι αργά...

Μέχρι τότε εγώ θα περιμένω να διαψευστώ από τα "ΓΕΓΟΝΟΤΑ"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 22:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Αυτός εκεί ο γίγαντας έχει μπλε, γαλάζιο άσπρο. Ένα πανέμορφο φως.

Συγνώμη φίλε, πως είπαμε οτι λέγεται αυτός ο γίγαντας?
Σε ποιό ηλιακό σύστημα ανήκει?

Απο τον χρωματισμό που αναφέρεις πρέπει να είναι τάξης Β ή Α, με 4,5 έτη φωτός απόσταση ένας τέτοιας τάξεως αστέρας θα έπρεπε να έχει καταργήσει την νύκτα στον πλανήτη μας.
Απο την άλλη είναι πολλύ πιθανόν σε 2 δεκαετίες ο Δίας να μετατραπεί σε 2ο Ήλιο, μήπως τα έχεις λίγο ανακατεμένα όμως???

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2005, 23:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
τα έχεις λίγο ανακατεμένα όμως???

Α, μπααα...Μα γιατί το λες αυτό, αγαπητέ;


quote:
O durden και ο peronosporos σε δράση:

Βρε Αμαλία, τώρα μόνο τις είδα τις φωτογραφίες!!

Ναι, ναι, εκείνος ο τύπος με τα πόδια στο κεφάλι μου φέρνει!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 03:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Κοίτα βρε Tripod που όσο σε διαβάζω, τόσο ανακαλύπτω θησαυρούς στα λεγόμενά σου :

quote:
Και η Ιθάκη, αλλά και πολλά άλλα μέρη θα έρθουν πάλι στη κατοχή μας.

Αλήθεια, η Ιθάκη σε ποιον ανήκει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 04:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Durden αμόρφωτος είσαι και αν δεν κάνεις κάτι, αυτό δεν θα αλλάξει. Δεν έχω μπερδέψει τίποτα και όλα είναι ξεκάθαρα αλλά κάποιοι ήρθαν για να κλάσουν εδώ μέσα. Υπάρχει η Ιθάκη το νησί και Η ΙΘΑΚΗ. Το νησί το ξέρεις και είναι Ελληνικό, τη δεύτερη δεν την ξέρεις και δεν θα την σου εξηγήσω γιατί ατροφικός εγκέφαλος δεν λαμβάνει μεγάλες ιδέες. Ίσως τα επιχειρήματα να μην είναι τα πιο πλήρη για την ιατρική, αλλά να σε σίγουρος ότι αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα και μου πήρε λιγότερο χρόνο να τα σκεφτώ από ότι έκανες εσύ να τα διαβάσεις. Μην χρησιμοποιείς της φράσεις μου "ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ".
Έχεις να προσφέρεις κάποια ουσιαστική γνώση ή είσαι απλά εδώ για να δηλώνεις την αστοιχείωτη απαξίωση σου;

Telekinesis έχω ακούσει ένα σχέδιο για τον Δία σύμφωνα με το όποιο θα προσπαθήσουν να τον κάψουν! Έχει την υποδομή για να αναφλεχτεί, μια πυρηνική αντίδραση λείπει. Καλά τα γραφώ, αλλά δεν νομίζω να το καταφέρουν.
Ο ήλιος που λέω είναι ο Σείριος. Ξέρεις ποσό είναι 4.5 έτη φωτός και νομίζεις ότι θα μας κάνει τη μέρα νύχτα; Πόσο απέχει ό ήλιος μας απο την Γή δεν ξέρεις και σου κάνει εντύπωση; Μπορεί να είναι 2ψήφίο νούμερο αλλά δεν είναι μικρό.
Είναι ό επόμενος πιο κοντινός ήλιος στη Γή και βρίσκεται στη μύτη του Κυνός.

2330 χρόνια είναι περίπου 9 λεπτά κάπου……


Όταν όλες οι προφητείες έχουν τελειώσει, μένει μια υπόσχεση να εκπληρωθεί.
Μ.Χ 7εΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy