ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χριστιανισμός. Οι ερωτήσεις και οι υπέρμαχοι
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 04:50:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Tripod για ακόμη μία φορά έχασες τον έλεγχο. Πέρα από τα γραφόμενα σου που στερούνται λογικής, δεν έχεις και τρόπους, και το αποδεικνύεις για ακόμη μία φορά. Γιατί δεν πας να παίξεις σε καμία άλλη παραλία;
Το δις εξ αμαρτήν ουκ ανδρός σοφού, αν και έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν ξεπερνάς τα είκοσι…




«Ω ψυχή μου, μην ποθείς αθάνατη ζωή μονάχα επιδίωκε ό,τι μπορείς να κατορθώσεις»
[/center]

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 16/12/2005 04:53:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 13:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Πλωτίνε...

Μα τί κόκκινη κάρτα king size ήταν αυτή; Μου θύμισες...

Αυτόν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tripod
Μέλος 1ης Βαθμίδας


61 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 15:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tripod
Αυτά που λέω για λίγους γνωστικούς έχουν νοήμα. Για τους λοιπούς, μοιάζουν με ασυναρτησίες. Βλέπεις όταν σας βάζω αστροφυσική, βιολογία, φυσική και γεωλογία μαζί μου μπερδευεστέ μικρά μου και νομίζετε ότι λέω ασυναρτησίες.
Δεν πειράζει Πλωτίνε και durden δεν έχετε τιποτα να δηλώσετε πέρα απο την αστοιχείοτη απαξιωσή σας και να ευλογάτε ό ένας τα γένια του άλλου.
Αν είχατε λιγό παραπάνω γνώσεις, θα καταλαβαίνατε ότι αυτά που λέω δεν ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας. Αλλά βλέπεις σήμερα οι Επιστημονιστές αν δεν το ξέρουν το απορριπτούν. Δεν πειράζει αλλά αν δεν έχετε κάτι να πείτε γιατί ασχολείστε μαζί μου; Αισθανεστέ άσχημα απο την παρουσία μου και επειδή δεν έχετε να πείτε κάτι για αυτά που γράφω, δηλώνετε την απαξιωση σας, συμφωνα με την δική σας αυθεντία;;;
You are for crying (Είστε για κλάματα)

Όταν όλες οι προφητείες έχουν τελειώσει, μένει μια υπόσχεση να εκπληρωθεί.
Μ.Χ 7εΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 15:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
quote:
συμφωνα με την δική σας αυθεντία;;;

Αυτό που έπρεπε να είχες καταλάβει, Τρίποδα, είναι ότι αυθεντίες ΔΕΝ υπάρχουν...Ξεκίνα εφαρμόζοντάς το στον εαυτό σου το ρητό, καθώς και στα βιβλία που διαβάζεις...Τότε ίσως συνειδητοποιήσεις ότι ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ κάτι απλά να γράφεται σ' ένα βιβλίο, αλλά να στηρίζεται κιόλας με ΣΤΟΙΧΕΙΑ...Στην αντίθετη περίπτωση, είναι για τα σκουπίδια!

quote:
Βλέπεις όταν σας βάζω αστροφυσική, βιολογία, φυσική και γεωλογία μαζί μου μπερδευεστέ μικρά μου και νομίζετε ότι λέω ασυναρτησίες.

Δηλαδή τώρα θες σοβαρά να μας πείσεις ότι κατέχεις όλες αυτές τις επιστήμες! Πόσο χρονών είσαι είπαμε;

quote:
You are for crying

Α βλέπω ότι και με τα Αγγλικά τα πας περίφημα!

Edited by - durden_alie on 16/12/2005 15:23:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2005, 15:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Αυτά που λέω για λίγους γνωστικούς έχουν νοήμα. Για τους λοιπούς, μοιάζουν με ασυναρτησίες. Βλέπεις όταν σας βάζω αστροφυσική, βιολογία, φυσική και γεωλογία μαζί μου μπερδευεστέ μικρά μου και νομίζετε ότι λέω ασυναρτησίες.
Δεν πειράζει Πλωτίνε και durden δεν έχετε τιποτα να δηλώσετε πέρα απο την αστοιχείοτη απαξιωσή σας και να ευλογάτε ό ένας τα γένια του άλλου.
Αν είχατε λιγό παραπάνω γνώσεις, θα καταλαβαίνατε ότι αυτά που λέω δεν ανήκουν στην σφαίρα της φαντασίας. Αλλά βλέπεις σήμερα οι Επιστημονιστές αν δεν το ξέρουν το απορριπτούν. Δεν πειράζει αλλά αν δεν έχετε κάτι να πείτε γιατί ασχολείστε μαζί μου; Αισθανεστέ άσχημα απο την παρουσία μου και επειδή δεν έχετε να πείτε κάτι για αυτά που γράφω, δηλώνετε την απαξιωση σας, συμφωνα με την δική σας αυθεντία;;;
You are for crying (Είστε για κλάματα)

Συγνώμη που θα επεμβαίνω αγαπητέ, αλλά νομίζω πως εάν και εσύ ο ίδιος πιστεύεις στην δύναμη της επιστήμης, πιστεύεις πως η αστρονομία, η βιολογία και η φυσική μπορούν να μας λύσουν αρκετά προβλήματα, θα είχες τουλάχιστον υιοθετήσει και μια παρόμοια, ευγενική συμπεριφορά ως προς όσους δεν ξέρουν τις επιστήμες αρκετά καλά ώστε να σταθούν μπροστά σου.
Προσωπικα, αγαπητέ, είμαι της άποψης πως αυτός ο οποίος είναι επιστήμονας και αναζητά την αγνή, αντικειμενική γνώση δεν έχει καμμία μα καμμία επιδίωξη να υπερηφανευτεί για την υπεροχή του πάνω στο γνωστικό αντικείμενο, άλλά είναι έτοιμος να βάλει τα όσα πρεσβεύει στο μικροσκόπιο προς εξέταση, τόσο από τον ίδιο όσο και από τους υπόλοιπους συνομιλητές.
Προσωπικά πάλι, επίσης πιστεύω πως το να αγαπάει ένας άνθρωπος τις επιστήμες και να τις κατέχει, προυποθέτει όχι απλώς ένα επίπεδο ανώτερης ωριμότητας, αλλά επίσης ένα δυνατό μυαλό. Θέλω να πιστεύω πως ο καθένας ο οποίος διαθέται ένα τέτοιο μυαλό, ικανό να ασχοληθεί με την αστρονομία ή την βιολογία, είναι επίσης σε θέση να αντιληφθεί βασικά στοιχειώδη δικαιώματα του συνανθρώπου του, και να συμπεριφερθεί αναλόγως, γνωρίζοντας πως όσα και να πει και όσα και να κάνει, η άποψή του θα ευδοκιμήσει στους άλλους μόνο αν αυτή προσφερθεί σε τέτοια μορφή ώστε να μην θίγει τον εγωισμό και την αξιοπρέπεια του άλλου.

Εαν λοιπόν όντως κατέχεις τα γνωστικά αντικείμενα τα οποία μας λες ότι κατέχεις, πιστεύω θα είσαι σε θέση να αναλογιστείς πως μόνο να τα κατέχεις δεν επαρκεί για να γίνει σεβαστή και αποδεκτή η άποψή σου στον άλλο, αλλά χρειάζεται να καλλιεργήσεις περισσότερο την μεταδοτικότητά σου, και τον τρόπο με τον οποίο την εφαρμόζεις.

Πιστεύω πως τα μηνύματά σου δεν είναι σε θέση να θίξουν σημαντικά ζητήματα στο μυαλό του αναγνώστη, και μόνο και μόνο η ίδια σου η πράξη να αυτοδιαφημίζεις τον εαυτό σου και να τον επαινείς για τις γνώσεις του, προξενεί μόνο τον δικό σου θαυμασμό και κανενός άλλου.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 13:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
όσο και από τους υπόλοιπους συνομιλητές.

Για ποιούς συνομιλητές μιλάς φίλε μου

Μήπως εννοείς τους 4-5 που έχουν κάνει μπάχαλο το esoterica πότε με τις προσβολές τους και πότε με την ειρωνία τους

ΠΛΩΤΙΝΕ:
Βλέπω βιάστηκες να σηκώσεις την κόκκινη κάρτα στον τρίποδα.
Δεν βλέπω όμως να έχεις σηκώσει κίτρινη κάρτα σε άλλους χρήστες.
Γιατί
Μήπως το οτι επειδή έχουνε 2 κιλά μυνήματα παραπάνω τους καθιστά άτρωτους???


Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 14:00:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μήπως το οτι επειδή έχουνε 2 κιλά μηνύματα παραπάνω τους καθιστά άτρωτους???
όχι αλλα ο υποφαινόμενος τουλάχιστον έχει μόνο καμμιά δεκαριά προσβλητικά μηνύματα οπότε μπορεί να κρίνει βάση ιστορίας. Εσύ έχεις από τα 120-κάτι μυνήματα,τα 20 είναι μηνύματα γκρίνιας. Τα δε προσβλητικά μηνύματα του Tripod φτάνουν στο 50%. Άρα ο άνθρωπος κρίνει με βάση το ιστορικό του καθενός και αυτά που έχει πεί κατά καιρούς στο φόρουμ (εγώ πχ συμμετείχα σε άλλες συζητήσεις πιο πολιτισμένα και είχα να συνεισφέρω περισσότερα, άσε τί κάνω στο Μύθος και Θρησκεία..). Ο Tripod είναι ουρανοκατέβατος και δεν έχει δείξει καλή συμπεριφορά ποτέ. Άρα τί περιμένεις να κάνει ο Πλωτίνος????.

Να σημειωθεί δε ότι ο Πλωτίνος δεν είναι χριστιανός και διαφωνεί μαζί μας όπως όποιοδήποτε άνθρωπος. Αυτό όμως δεν τον οδήγησε ποτέ να φέρεται με ασέβεια προς τους συνομιλητές του.Και μην ξεχνάς ότι πριν να σε προσβάλλουμε εμείς εσύ έβριζες τα πιστεύω μας που είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για καποιον που ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ότι θέλει την αναβίωση της ελληνικής παιδείας.

Το να απαξιώνεις τον συνομιλητή σου συνεχώς επειδή διαφωνείς δεν είναι δείγμα ορθής παιδείας, πόσο μάλλον ελληνικής παιδείας.

quote:
Μήπως εννοείς τους 4-5 που έχουν κάνει μπάχαλο το esoterica πότε με τις προσβολές τους και πότε με την ειρωνία τους
Και εσένα τί σε νοιάζει??? Όπως είπε και ο ψηλός εσύ το βρήκες το φόρουμ και κάποιους ήδη μέσα και είχες την επιλογή να μην ασχοληθείς με μας. Ποιός σε κρατάει στο φόρουμ, εγω ή κανένας άλλος???
Η πόρτα είναι ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα....

τὰ δὲ πάντα οἰακίζει Κεραυνός - ΗράκλειτοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
quote:
Και μην ξεχνάς ότι πριν να σε προσβάλλουμε εμείς εσύ έβριζες τα πιστεύω μας που είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ

Γιά δείξτε μου ρε Peronospore και ρε Ψηλέ που άρχισα εγώ να σας βρίζω.
Θέλω ΤΩΡΑ να μου δείξετε ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ Β-Ρ-Ι-Ζ-Ω!!!

Αν θυμάμαι καλά η όλη αντιπαράθεση ξεκίνησε απο μια απάντηση που έδωσα για την άλλωση της πόλης.
Στην απάντησή μου δεν έβρισα ΚΑΝΕΝΑΝ, έθεσα την γνώμη μου και μου την πέσατε ομαδικώς επειδή δεν σας γούσταρε αυτό που είδατε.

Πως την έχετε δει ρε? Τσιφλίκι σας εδώ μέσσα?
Οι τσαμπουκάδες σας μόνο εδώ περνάνε και ΟΥΤΕ κι' εδώ!
Τι είσαστε? Πουθενάδες είσαστε και μην το τραβάς άλλο γιατί ξέρεις καλά οτι ΔΕΝ σε παίρνει να μιλάς...you know!

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:46:38  Εμφάνιση Προφίλ
Telekinesis,
Δεν πουλάω-με τσαμπουκά σε κανένα!!
Τσαμπουκάδες, τσακωμοί, χειροδικίες, .... είναι από τα πράγματα που απεχθάνομαι!!

Σου το είπα τόσες φορές. Δεν μου καίγεται καρφί αν εσύ διαφωνείς και δεν ασπάζεσαι τις απόψεις μου.
Αυτό που με ενοχλεί είναι ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεσαι!
Θυμίζεις και εσύ κάτι από τη σχολή του Ρασιά και της ιστοσελίδας hellenicreligion.

Γνωρίζουμε όλοι τα μελανά σημεία της ιστορίας μας. Δεν αρνήθηκα ποτέ ότι ο φανατισμός και η μισαλλοδοξία παρήγαγαν το κακό και μόνο αυτό!

Όχι όμως βρε αδερφέ να τα κόβουμε και να τα ράβουμε όλα στα μέτρα μας προκειμένου να περάσουμε τη γραμμή μας!!!!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 15:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
quote:
ΠΛΩΤΙΝΕ:
Βλέπω βιάστηκες να σηκώσεις την κόκκινη κάρτα στον τρίποδα.
Δεν βλέπω όμως να έχεις σηκώσει κίτρινη κάρτα σε άλλους χρήστες.
Γιατί
Μήπως το οτι επειδή έχουνε 2 κιλά μυνήματα παραπάνω τους καθιστά άτρωτους???


Τελεκίνησης θεωρώ ότι κρίνεις επιπόλαια και έχοντας ένα μικρό χρονικό διάστημα στον χώρο.
Όλοι κρινόμαστε από αυτά που γράφουμε, από τον τρόπο που τα γράφουμε, και όχι από τον αριθμό των μηνυμάτων.
Αν δεν με απατά η μνήμη μου και εσύ είχες εφιστήσει την προσοχή στον τρίποδα, για το ύφος των γραφόμενων του.
Άντε τώρα να καθαρίσω με τις ενισχύσεις που θα έρθουν από τον Σείριο….

« Το μυστικό της μακροζωίας: φάτε περισσότερα φρούτα και λιγότεροo ο ένας τον άλλον.»

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 17/12/2005 16:01:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 16:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Φίλε ΠΛΩΤΙΝΕ

Παρά τον μικρό χρόνο μου ως ενεργό μέλλος. παρακολουθώ την σελίδα εδώ και 2 έτη.
Μου αρέσει πολλύ το ήθος και το ύφος σου παρά το οτι διαφωνώ με κάποιες απόψεις σου.
Ο Τρίποδας είναι ένας οξύθυμος άνθρωπος και ξέρω οτι αργά η γρήγορα θα εκραγεί.
Και φυσικά θα διαγραφεί.
Του την είπα, αν δεις όμμως με τι τρόπο του την είπα θα καταλάβεις και απο την απάντησή του πως ο Τρίποδας με σεβάστηκε.
Με σεβάστηκε διότι σέβομαι την οξυθυμία του.
Η εν λόγω παρεούλα που θα έπρεπε να έχετε βάλει στην θέση τους εσύ και η διαχείρηση...δεν σέβεται ούτε την οξύτητα ενός ατόμου ούτε την διαφορετική γνώμη του.
Γνωρίζουν οτι ο Τρίποδας θα θυμώσει και τον κουρδίζουν επίτηδες για να σπάσουν πλάκα.
Εσύ σαν συντονιστής τι έκανες γι' αυτό?
Αν δεν μπορείς να δεις τι κρύβεται πίσω απο το υφάκι της παρεούλας αυτής και να τους βάλεις στην θέση τους τότε ΤΙ συντονίζεις?

Ο τρίποδας βρίσκεται αντιμέτωπος με ολομέτωπη επίθεση απο 4-5 διαφορετικούς χρήστες.
Πέραν του τρίποδα υπήρξαν και άλλοι στο παρελθόν που δεν άντεξαν, θαμάμαι και μερικά μέλλη που έφυγαν οικιοθελώς, μέλλη σεβαστά και εμπεριστατωμένα. (Με 8.000+ μυνήματα)
ΓΙΑΤΙ?
Γιατί θεώρησαν το αυτό!

Εγώ μπορεί να απαντάω στην βλακεία τους αλλά στηρίζομαι στην δική μου δύναμη, μακάρι να με γνώριζες απο κοντά ρε φίλε μου και θα καταλάβαινες για ποιό λόγο αυτές οι βλακείες και οι ειρωνίες δεν με αγγίζουν.

Εσύ φαίνεσαι άνθρωπος με σφαιρική αντίληψη, δες λίγο αυτό που σου λέω.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2005, 16:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Φίλε Τηλεκίνησης, δεν θα έπρεπε πιστεύω να συνεχιστεί άλλο το θέμα. Πολύ ευχαρίστως να δοθούν εξηγήσεις με προσωπικά e-mail εάν επιθυμείς.
Δεν συντονίζω τίποτα φίλε μου. Δεν πληρώνομαι από κανέναν και δεν πατρονάρομαι από κανέναν. Την γνώμη μου γράφω και μοιράζω λίγες κάρτες, που και που...
Ευχαριστώ όλους τους φίλους και εσένα για τα καλά σχόλια. Για να πω την αλήθεια λόγω του ότι δεν γράφω πια συχνά, δεν τα περίμενα….

« Το μυστικό της μακροζωίας: φάτε περισσότερα φρούτα και λιγότερο ο ένας τον άλλον...»[/center]

Edited by - ΠΛΩΤΙΝΟΣ on 17/12/2005 16:47:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TRiGodsend
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 06:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TRiGodsend
Μα καλά πόσο μαλάκες είναι κάπιοι εδω μέσα!!!
Σας το πα μια σας το πα δυο, δεν πάτε να με διαγραψετε 1002 εγώ αμα γουστάρω θα μπαίνω.
Για 2 λογους ξαναμπήκα. Για να ζητήσω συγνώμη απο τους λίγους γνωστικούς και να στείλω στο διάολο όλους τους λοιπούς.
Είστε αμαθείς και βλάκες.
Μαλάκες το λιγότερον..
**** και φοινικιστές
Παλιοσκοταδιστές του κερατά και αστοιχείοτοι επιστημονιστές.
Ετσί για να τα ακουσούν ορισμένοι χωρίς φόβο και πάθος.
Durden, peronospore,πλωτινε,hotchilip,Αμαλια,ψηλέ, είστε η υποβάθμιση της ανθρωπότητας, όχι χιμπατζίδες αλλά μαλάκια και αμοιβάδες.


Θα θυμήθητε στο μέλλον, που θα τα φάτε στη μάπα ότι σας είχα προειδοποιήσει και τότε θα ξύνουν μερικοί το κώλο τους, γιατί με αυτό σκέφτονται. Απο κει μπαινει και βγαινει οτι είναι.


Θέλω τέλος να ζητήσω συγνώμην απο τους γνωστικούς που τους ενόχλησαν ταυτά τα γραπτά, αλλά μερικές φορές τα πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομα τους.
Ηρθέ ωρά του όρκου της σιωπής.
Σάλτα και **** να δείτε άσπρη μέρα, εγώ αποχωρώ διαπαντός απο δω, με ανάλαφρους δρασκελισμούς.
Δεν είστε άξιοι εδω μέσα, όσοι μου εναντιοθήκατε να ξέρετε την αλήθεια γιατί σας έχει φάει η μαλακία στην οθόνη του pc.

Πιτσιρίκια είστε η πλειοψηφία (35 ετών και κάτω) και νομίζετε ότι ξέρετε το κόσμο.
Σάλτα να πάτε έκει που ξέρετε μα θα με δείτε δήμιο στο σύνταγμα μια μέρα, αν σας κοιτάξω μην ιδρώσετε, θα σας αναγνωρίσω απο τη βρώμα σας
και τότε ΧΡΑΤΣ!
... Μέχρι τότε...
Ciao

___________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
___________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 09:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
TRiGodsend, μετά λύπης μου διάβασα το σημερινό σου post κι ειλικρινά εξεπλάγην...
Αναφέρεις πως σε διέγραψαν.
Αναρωτήθηκες όμως, φίλε μου, τους λόγους των συνεχόμενων διαγραφών σου?
Αναρωτήθηκες μήπως έχεις κι εσύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης?
Έχοντας διαβάσει πολλά από τα μηνύματα σου σου εκφράζω (όπως είχα κάνει και παλιότερα) την πεποίθηση μου οτι έχεις αρκετές γνώσεις για τα θέματα με τα οποία καταπιάστηκες.
Γιατί όμως οδηγήθηκες σε αυτή την απαξίωση των συνομιλητών σου?
Γιατί προβαίνεις συνεχώς σε αυτό το σφάλμα?
Γιατί αποδίδεις βαρύτατους χαρακτηρισμούς δημοσίως για άτομα τα οποία μπορεί το κάθε ένα ξεχωριστά να έχει διαγράψει την δική του πορεία, να έχει επιτύχει 1002 πράγματα?
Γιατί τα αναιρείς με τον τρόπο σου όλα αυτά?
Όταν σε είχα ρωτήσει παλιότερα γιατί το κάνεις αυτό μου είχες απαντήσει πως σε είχαν θίξει και οδηγήθηκες κι εσύ με την σειρά σου σε αυτή την παρεκτροπή.
Πιστεύω πως στη καθημερινή μας ζωή αντιμετωπίζουμε πολλές τέτοιες συμπεριφορές.
Το θέμα είναι πως τις αντιμετωπίζουμε εμείς, φίλε μου.
Ερχόμενος σε αυτό το forum θέλησες, όπως έχεις δηλώσει, να μας δώσεις μέρος από τις γνώσεις σου κι αυτό είναι καθ' όλα θεμιτό.
Πρέπει όμως να έχεις υπόψιν σου οτι κάθε φορά που καταθέτουμε τις σκέψεις μας, τις απόψεις μας θα συναντήσουμε τον αντίλογο και την διαφωνία που πηγάζει από την διαφορά απόψεων.
Τότε είναι η στιγμή που καλούμαστε να δείξουμε την ικανότητα μας να κάνουμε έναν ορθό και γόνιμο διάλογο και να παραθέσουμε τα επιχειρήματα μας.
Αναλογιζόμαστε όμως με ΤΙ τρόπο το κάνουμε και σκεφτόμαστε κατά πόσο είναι εύκολο να δεχθούν οι συνομιλητές μας την δική μας εκδοχή, έχοντας τις κρατώσες αντιλήψεις τους έως σήμερα.
Σου συνιστώ λοιπόν ως συνομιλητής σου να ηρεμήσεις, να συγκρατήσεις την οργή σου όποτε αυτή σε "πνίγει" και προσπάθησε με υπομονή κι ευγένεια να κάνεις τον διάλογο που επιθυμείς.
Αν δεν το κάνεις αυτό δημιουργείς μια αρνητικότητα η οποία όχι μόνο δεν οδηγεί πουθενά αλλά μειώνει και την βαρύτητα των όσων λές στα μάτια των συνομιλητών σου.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 11:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Επειδή λόγω ολιγοήμερης απουσίας δεν παρακολούθησα τις εξελίξεις, χρωστάω νομίζω ορισμένες απαντήσεις, για να μην "αιωρούνται" ορισμένα πράγματα ούτε καν στη ζωηρή φαντασία κάποιων...

Φυσικά δεν αναφέρομαι στα παραληρήματα και στις ιδέες μεγαλείου του φίλου μας με τα πολλά ονόματα--"GodsenD", "Tripod", κλπ κλπ--για τα οποία είναι ίσως υπεύθυνη να απαντήσει η επιστήμη--δεν χρειάζεται να πω ΠΟΙΑ ακριβώς, έτσι;--αλλά στις μομφές που εκτοξεύτηκαν από ένα άλλος μέλος, τον αγαπητό Telekinesis--βλέπεις, φίλε μου, εγώ δε φοβάμαι να πω ονόματα, σε αντίθεση με σένα που μιλάς γενικά και αόριστα περί "παρεούλας". Και αν νομίσει κάποιος ότι έχουμε να κάνουμε με μια περίπτωση εφαρμογής του παλιού καλού ρητού "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται", ε τότε θα έχει δίκιο! ΝΑΙ λοιπόν, εγώ είμαι αυτός που "μυγιάζεται" και ΑΠΑΙΤΩ αυτή τη στιγμή κάποιες εξηγήσεις.

Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω τον αγαπητό Telekinesis να μας πει, ΤΙ ακριβώς εννοεί με τα παρακάτω :

quote:
Αν δεν μπορείς να δεις τι κρύβεται πίσω απο το υφάκι της παρεούλας αυτής και να τους βάλεις στην θέση τους τότε ΤΙ συντονίζεις?

Και μια παρατήρηση ακόμα : Το να είναι κανείς οξύθυμος είναι δικαίωμά του βεβαίως. Το να βρίζει και να επιτίθεται με χαρακτηρισμούς που δείχνουν σ' όλο της το μεγαλείο την "εκλεπτυσμένη φύση του", αυτό ΔΕΝ είναι δικαίωμά του και πρέπει να είναι έτοιμος να αντιμετωπίζει τις συνέπειες. Αν έκανες τον κόπο να έριχνες μια ματιά στο ιστορικό των δικών μου τουλάχιστον "διαλόγων" με τον εν λόγω "οξύθυμο κύριο", στους οποίους με "στόλισε" κανονικότατα με λογής λογής επιθετικούς προσδιορισμούς, θα καταλάβαινες τι εννοώ.

Για πες μας λοιπόν, εσύ που "καταλαβαίνεις πολλά", ΠΟΙΑ είναι η παρεούλα και τί σκοπούς έχει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 15:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2
quote:
Durden, peronospore,πλωτινε,hotchilip,Αμαλια,ψηλέ, είστε η υποβάθμιση της ανθρωπότητας, όχι χιμπατζίδες αλλά μαλάκια και αμοιβάδες.

Εχμ,Xoτchipilli,ή αν προτιμάς μπορείς να με ειρωνευτείς ώς "Mr Tabasco" όπως είχε διαλέξει να κάνει παλιότερα άλλο μέλος του φόρουμ.

Tripod, δηλαδή για να μην είμαι "μαλάκιο και αμοιβάδα" καθώς και τους λοιπούς χαρακτηρισμούς σεξουαλικής φύσεως πρέπει να συμφωνώ μαζί σου? Δεν μπορώ να μην συμφωνω σε κάποια στοιχεία αλλα να είμαι "ΟΚ τυπάκος"? Αποκλείεις το ενδεχόμενο δηλαδή στο να συμφωνίσουμε οτι διαφωνούμε?

Εντάξει,δεν σαρέσουν αυτά που λέω, έχεις κάθες δικαίωμα και να μου πείς οτι σου την σπάνε ή οτι σου ανεβάζουν το αίμα στο κεφάλι επειδή δεν συμφωνούν με αυτά που πιστέυεις εσύ. Γιατί να βρίσεις όμως?

Έτσι αναφορικά,έκανα γνωστά τα πιστεύω μου (οτι δεν "απολογούμε ώς χριστιανός" που ΔΕΝ είμαι), έβαλα κάποια στοιχεία στην συζήτηση,δεν νιώθω μέρος κάποιας "ομαδούλας" (αν τσεκάρεις και την πρώτη μου αποστολή σε αυτό το φόρουμ θα δείς οτι είμαι φορέας ιδεών που σε πολλά φόρουμ θα θεωρώντουσαν "non grata",ξέρει ο Telekinesis τι λέω και ας επέλεξε να μην ανταπαντήσει στις ερώτησεις μου όταν με ρώτησε την άποψή μου για κάποια πράματα) και στην τελική δεν έχω κάτι εναντίων σου,εδώ σε γνώρισα,τα είπαμε και έτσι πάει η κατάσταση.

Αναρωτίεσαι όμως γιατί ενώ με στολίζεις (ως μέρος των αποδέκτων του μηνύματος) και θέλεις να αναλάβεις και ρόλο δήμιου, παρόλαυτα το μήνυμα μου δεν περιέχει βρισιές κατά του προσώπου σου? Μήπως είναι πιο σωστό σε μια συζήτηση αν θέλουμε να χτυπήσουμε κάτι αυτό να είναι τα επιχειρήματα του συνομιλητή μας και όχι το πρόσωπο του?

Και στην τελική: ¶ντε εδώ μέσα η πλειοψηφία ανοίκει στις...συνομοταξίες που περιέγραψες και οι χριστιανοί απο την άλλοι δεν ακουνέ την σφοδρή σου επιχειρηματολογία.¶ντε και διαγράφτηκες και ξαναγράφτηκες και σκοπεύεις να το κάνεις όσες φορές θέλεις...Γιατί λοιπόν να το κάνεις αφού σου την σπάει αυτός ο χώρος ή τουλάχιστον οι συνομιλητές σου?

Reality: A serotonine induced Hallucination?

Edited by - Xotchipilli2 on 19/12/2005 15:51:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 18:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Duren,

Δεν θα μπω σε μεγάλη διαδικασία.

Εγώ όταν πρωτομπήκα, μπήκα για να ανταλάξω απόψεις, με διάθεση για κουβέντα και σωστό διάλογο.

Η αντίθετη άποψή μου, αν και είναι ιστορικά επιβεβαιωμένη, ενόχλησε πολλούς.
Ενόχλησε όλους αυτούς που προσποιούνται τον συζητητή και φυσικά μου την πέσανε όλοι μαζί και ΦΥΣΙΚΑ είναι οι ίδιοι που τώρα προσποιούνται και πάλι τον σωστό συζητητή.
Κάνουνε τις συζητήσεις μπάχαλο και μετά τραβάνε την ουρά τους απ' έξω.
Και καλά "εγώ είμαι καλό παιδί δεν είμαι σαν τον Τηλεκίνισης που είναι αγριάνθρωπος".
Μπες στον κόπο να διαβάσεις όλα μου τα post και πες μου μετά ποιός είναι το καλό παιδί που βάζει τις φυτιλιές.

Αν ΕΣΥ ήσουνα στόχος 5-10-15 ατόμων που ο καθ' ένας καίει κάρβουνο θα είχες εκνευριστεί φίλε μου.
Τι κάνεις λοιπόν όταν ένα μάτσο μύγες σε γυρωφέρνουν επειδή είσαι δελεαστικός στόχος?

Εγώ πάντως περιορίζομαι στο να γράφω ποιά είναι τα συναισθήματα και οι σκέψεις μου προς αυτούς/αυτές.
ΟΚ είμαι λίγο καυστικός. Δες όμμως και τις δικές τους απαντήσεις, ρίξε μια ματιά!!!

Και στην ομαδούλα που είπα δεν πιστεύω οτι συμπεριλαμβάνεσαι ούτε εσύ ούτε ο tambasko.
Παρ' όλα αυτά έπρεπε να έχετε προσεγγίσει αλλιώς το μέλλος, ο κάθε άνθρωπος έχει τα πιστεύω του, κάποια απ' αυτά είναι λίγο εκεντρικά ως προς τις απόψεις μας, δεν σημαίνει οτι πρέπει να τον ειρωνευόμαστε.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2005, 23:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
TRiGodsend
quote:
Σας το πα μια σας το πα δυο, δεν πάτε να με διαγραψετε 1002 εγώ αμα γουστάρω θα μπαίνω.

Η φοβερή πλάκα με το όλο θέμα, είναι ότι κανείς δεν σε διέγραψε!
Ενεργός ήταν ο λογαριασμός σου, μέχρι και τώρα.
Μιας και το ανέφερες όμως,
να μην πάνε και χαμένα τα "καντήλια" που διαβάσαμε...

διαγράφονται και οι 2 λογαριασμοί σου (TRiGodsend και Tripod).

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 00:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker
quote:
Μα καλά πόσο μαλάκες είναι κάπιοι εδω μέσα!!!
Σας το πα μια σας το πα δυο, δεν πάτε να με διαγραψετε 1002 εγώ αμα γουστάρω θα μπαίνω.
Για 2 λογους ξαναμπήκα. Για να ζητήσω συγνώμη απο τους λίγους γνωστικούς και να στείλω στο διάολο όλους τους λοιπούς.
Είστε αμαθείς και βλάκες.
Μαλάκες το λιγότερον..
**** και φοινικιστές
Παλιοσκοταδιστές του κερατά και αστοιχείοτοι επιστημονιστές.
Ετσί για να τα ακουσούν ορισμένοι χωρίς φόβο και πάθος.
Durden, peronospore,πλωτινε,hotchilip,Αμαλια,ψηλέ, είστε η υποβάθμιση της ανθρωπότητας, όχι χιμπατζίδες αλλά μαλάκια και αμοιβάδες.


Θα θυμήθητε στο μέλλον, που θα τα φάτε στη μάπα ότι σας είχα προειδοποιήσει και τότε θα ξύνουν μερικοί το κώλο τους, γιατί με αυτό σκέφτονται. Απο κει μπαινει και βγαινει οτι είναι.


Θέλω τέλος να ζητήσω συγνώμην απο τους γνωστικούς που τους ενόχλησαν ταυτά τα γραπτά, αλλά μερικές φορές τα πράγματα πρέπει να λέγονται με το όνομα τους.
Ηρθέ ωρά του όρκου της σιωπής.
Σάλτα και **** να δείτε άσπρη μέρα, εγώ αποχωρώ διαπαντός απο δω, με ανάλαφρους δρασκελισμούς.
Δεν είστε άξιοι εδω μέσα, όσοι μου εναντιοθήκατε να ξέρετε την αλήθεια γιατί σας έχει φάει η μαλακία στην οθόνη του pc.
Πιτσιρίκια είστε η πλειοψηφία (35 ετών και κάτω) και νομίζετε ότι ξέρετε το κόσμο.
Σάλτα να πάτε έκει που ξέρετε μα θα με δείτε δήμιο στο σύνταγμα μια μέρα, αν σας κοιτάξω μην ιδρώσετε, θα σας αναγνωρίσω απο τη βρώμα σας
και τότε ΧΡΑΤΣ! ... Μέχρι τότε...
Ciao


Μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει για το θρησκευτικό υπόβαθρο του μέλους Goldsend, έτσι απλά για να ξέρω ποιας παράταξης οι οπαδοί έχουν να πουν τι.
Εντελώς φιλικά και χωρίς να θέλω να γενικεύσεω.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 10:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie
Αγαπητέ Telekinesis,

Επειδή λοιπόν όπως λες κι εσύ :

quote:
μπήκα για να ανταλάξω απόψεις, με διάθεση για κουβέντα και σωστό διάλογο.

και φαντάζομαι αυτό ισχύει για όλους τους καλοπροαίρετους συνομιλητές, τίποτε άλλο δεν έχει σημασία κατά τη γνώμη μου! Αν λοιπόν ο λόγος σου έχει ΒΑΣΗ και ΟΥΣΙΑ, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε από καμία "παρεούλα", αυτή είναι η άποψή μου!

Και, για να τελειώνουμε και με το μέλος για το οποίο έγινε η όλη φασαρία κι επειδή όπως λες έπρεπε να τον είχα/είχαμε προσεγγίσει διαφορετικά, θα ήθελα να σου πω ότι ναι, φυσικά και η αρχική προσέγγιση έγινε με κάθε ειλικρινή διάθεση για συζήτηση και ανταλλαγή ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ! Θέλεις να παραδεχτώ ότι δεν έμεινε εκεί; Να το παραδεχτώ! Θέλεις να παραδεχτώ ότι τον ειρωνεύτηκα; Ναι, το παραδέχομαι και αν μ' αυτή μου τη στάση έγινα ενοχλητικός σε κάποιους, τι να πω, ζητώ συγγνώμη! Αλλά, αγαπητέ μου, όταν διαπίστωσα ότι το μέλος αυτό όχι μόνον αναφέρθηκε στο πρόσωπό μου με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς, αλλά χρησιμοποίησε και ψευδοεπιστημονικά επιχειρήματα από μια επιστήμη που θέλω να πιστεύω πως έχω διδαχθεί καλά, για να στηρίξει έναν άνευ προηγουμένου ρατσιστικό οχετό, ε, συγγνώμη αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ άλλο! Έσφαλα και το αναγνωρίζω στο ότι κι εγώ "τράβηξα το σκοινί" ίσως λίγο παραπάνω...Αλλά το σκοινί έχει πάντα δύο άκρες...

Λοιπόν, επειδή αναγνωρίζω την καλή σου πρόθεση, θα μείνω σ' αυτά που σου είπα στην εισαγωγή μου...ΟΥΣΙΑ φίλε μου...Μείνε σ' αυτήν και δεν θα χάσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telekinesis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


221 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2005, 14:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telekinesis
Κι εγώ λυπάμαι για την όλη έκβαση.
Θα ήθελα να έχει πάει καλύτερα, τεσπα...
Τα λέμε σε άλλες συζητήσεις.

Υπέρτερον πάντων αγαθών, η υγεία της διανοίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 22:16:24  Εμφάνιση Προφίλ
"Όταν, φίλε μου, προσβάλλεις ανοικτά τον Χριστιανισμό κι οποιαδήποτε θρησκεία έμμεσα προσβάλλεις τους ανθρώπους που πιστεύουν σε αυτή την θρησκεία, μεγάλωσαν με αυτή τη νοοτροπία κι έχουν ενστερνιστεί τις αρχές της."
INCUBUS μεγάλε τι λες να κλείσουμε ενα συμβόλεο να 'ρχεσε να υπερασπίζεσε τους "φανατικους" χριστιανους στο "αντιπαλότιτα χριστιανων-δωδεκαθεϊστων:2"?? ή στο "υπήρξε ο Ιησους??"....ενα καινούριο μέλος στην ομάδα θα 'ταν ευσπροδεκτο.
Τι λες λοιπον INCUBULINO??Οπως και να χει περνα απ' τα προαναφερομενα φορουμς.

Λοιπον το παραδέχομαι:Γουσταρω τους τσακωμους...καλα,καλα μ' αρεσει και η ειρωνία...δεν εχει πλακα όμως να τα κάνω μόνος...
note:Αν διαβάσεις εδω Incubus, let me know


mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Palatianos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
129 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 22:17:35  Εμφάνιση Προφίλ
"Όταν, φίλε μου, προσβάλλεις ανοικτά τον Χριστιανισμό κι οποιαδήποτε θρησκεία έμμεσα προσβάλλεις τους ανθρώπους που πιστεύουν σε αυτή την θρησκεία, μεγάλωσαν με αυτή τη νοοτροπία κι έχουν ενστερνιστεί τις αρχές της."
INCUBUS μεγάλε τι λες να κλείσουμε ενα συμβόλεο να 'ρχεσε να υπερασπίζεσε τους "φανατικους" χριστιανους στο "αντιπαλότιτα χριστιανων-δωδεκαθεϊστων:2"?? ή στο "υπήρξε ο Ιησους??"....ενα καινούριο μέλος στην ομάδα θα 'ταν ευσπροδεκτο.
Τι λες λοιπον INCUBULINO??Οπως και να χει περνα απ' τα προαναφερομενα φορουμς.

Λοιπον το παραδέχομαι:Γουσταρω τους τσακωμους...καλα,καλα μ' αρεσει και η ειρωνία...δεν εχει πλακα όμως να τα κάνω μόνος...
note:Αν διαβάσεις εδω Incubus, let me know


mike
k.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 01:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Γεια χαρά και πάλι,
Διαβάζοντας τον τίτλο του θέματος θα ήθελα να θέσω μερικά ερωτήματα στα παιδιά που πιστεύουν στο χριστιανισμό.

1)Ακόμα κι αν πιστέψει κάποιος ας πούμε σε μια "ανώτερη οντότητα" που δημιούργησε τα πάντα..για ποιο λόγο θα πρέπει να βάλει την θρησκευτική του πίστη στα καλούπια οποιασδήποτε θρησκείας και να ακολουθεί τις υποδείξεις της?
2)Πιστεύετε ότι η θρησκεία,εν προκειμένω, η ορθόδοξη πίστη, σε κάνει καλύτερο άνθρωπο ή σου δημιουργεί μισσαλοδοξία και φανατισμό?(μούτζες απο κληρικούς στα Ιεροσόλυμα, ξύλο πιστών στη Λάρισα, επίθεση στον Ανδρουλάκη για εκείνο το βιβλίο του, για να μην πάμε στα θλιβερά παραδείγματα του Μεσαίωνα και πιο πριν)
3)Πιστεύετε ότι η ορθόδοξη πίστη είναι η μόνη ορθή? Ναι,όχι και γιατί? Και αν ναι δεν θεωρείτε λίγο τραβηγμένο όλες οι άλλες θρησκείες να είναι λάθος και η ορθόδοξη η μόνη σωστή?

Εννοειται δεν θέτω τα παραπάνω ερωτήματα για να προσβάλλω την πίστη κανενός. Απλά με ενδιαφέρει να διασταυρώνω απόψεις απο όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα.

God is dead and can't help your soul...so long live the freedom that lives in us all

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2006, 21:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia

ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ
ΕΝΟΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ ΕΠΑΝΑΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ
ΤΗΣ ΘΕΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
ΠΟΥ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟ ΣΧΕΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ
ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ FORUMS.
περισσότερα στο σχετικό θέμα:

Ανακοίνωση: ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
κάνε κλικ^^^^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy