ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Το γονίδιο του πολέμου!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2006, 11:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δεν θα ήθελα να επικεντρωθούμε σε αυτό το θέμα εδώ, υπάρχει το άλλο στο μύθος και θρησκεία αγαπητέ sceptic όπου μπορούμε να το συζητήσουμε. Εδώ ας κρατήσουμε την συζήτηση σε γενικότερα πλαίσια περί πολέμου και κινήτρων προς αντιπαράθεση.

Πάντως και μένα με έχει απασχολήσει η σκέψη σου για τα πυρηνικά όπλα και ποιός τελικά και κάτω από ποιά λογική αποφασίζει ποιά χώρα επιτρέπεται να αναπτύξει τεχνολογία αιχμής και ποιά απαγορεύεται. Και αυτό το θέμα νομίζω ότι είναι καλύτερα να συζητηθεί στο άλλο θέμα.


Αυτά περιμένοντας να γυρίσει η ξωτικούλα...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 23:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μαι και πάλι πίσω!
Παρόλο που διάγω ευτυχισμένη περίοδο, και κινδύνεψα να μπω στο κανάλι της ευδαιμονίας, οι καταστάσεις του έξω κόσμου δεν αφήνουν περιθώρια για τέτοιους εφησυχασμούς και παραιτήσεις.
Τώρα ίσα ίσα που με καίει ο καλύτερος κόσμος, για να χωρά η προσωπική ευτυχία στην καθημερινότητα.

Αν και τοποθέτησή μου είναι υπέρ της ευρύτερης κατάργησης του κόσμου της βίας και του δικαίου της πυγμής, ήτοι πραμυθιασμένος και ουχί παραμυθένιος, συμφωνώ με την απόκτηση πυρηνικών από τρίτες χώρες για τους λόγους που προαναφέρθηκαν και είναι εξοργιστικό το γεγονός πως οι ήδη κατέχοντες δθιαρρυγνύουν τα ιμάτιά τους για την επικινδυνότητα των υπολοίπων που μπαίνουν στο κλαμπ.
Εμείς οι καλοί να τα έχουμε εσείς οι κακοί όχι.
Ελεεινό τουλάχισατον ως επιχέιρημα.

Από την άλλη η τοποθέτηση αυτή του φίλου skeptic εισάγει και άλλα ζητήματα για το αρχικό μου ερώτημα.
Όπως σωστά μας λέει τα πυρηνικά έχουν αποτρέψει επί της ουσίας τον 3ο παγκόσμιο...
Άρα μας θέλουν απλά φοβισμένους,
επιθυμούν και οι ίδιοι την "ειρηνική" εισαγωγή μας στη γυάλα!
Να το κάνουμε εθελοντικά με μπροστάρη το φόβο μας.
Μήπως όλα τα παραπάνω "γονίδια" να έχουν ένα και μόνο τροφοδότη?
Ο φόβος οπλίζει πιο εύκολα ένα χέρι από την απληστία....
Fight the real enemy!
Θα επανέλθω αφου προσφέρω εαυτόν λίγο ύπνο.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Περίμενα καιρό. Πολύ καιρό.
Δεν είπα σε κανένα μήτε λέξη.
Δεν ήθελα κανένας να προσέξει,
ότι διψούσα κι ήθελα νερό...

Κι ήρθ' από πάνω η εντολή να βρέξει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 11:47:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά την έκρηξη της Τετάρτης (προχθές δηλαδή) στην Σαμάρα του Ιράκ που κατέστρεψε μεγάλο μέρος του ιερού τεμένους των Σιιτών όπου βρίσκεται ο τάφος του Hassan al-Askari, που θεωρείται απόγονος του Μωάμεθ και 11ος Ιμάμης, στην λίστα των 12.

Από την telegragh του Λονδίνου

Μέσα σε λίγες ώρες, φύγαμε από το σπίτι για να βρούμε καταφύγιο. Η κατάσταση θα χειροτερέψει
από τον Ahmad Ali στην Βαγδάτη
(Filed: 23/02/2006)

"Εμαθα την είδηση της έκρηξης από την τηλεόραση τρώγοντας πρόγευμα με τα παιδιά μου. Μέχρι το μεσημέρι είχαμε πακετάρει τα πιό σημαντικά υπάρχοντά μας και φύγαμε για να βρούμε καταφύγιο στο σπίτι ενός συγγενή.
Η γυναίκα μου δεν αντέδρασε. Ηξερε και αυτή τι σήμαινε η καταστροφή του τεμένους.
Μένουμε σε μία μικτή γειτονιά της Βαγδάτης, από Σουνίτες και Σιίτες. Σήμερα το βράδυ θα έχουμε αιμοτοχυσία και αντίποινα και αυτή την φορά δεν πρόκειται να καθήσουμε μέσα ελπίζοντας ότι θα είμαστε τυχεροί και οι σφαίρες δεν θα μπουν μέσα από τα παράθυρά μας. Αυτή την φορά φεύγουμε, επειδή η κατάσταση θα είναι πολύ άσχημη.

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν ήδη προβλήματα εδώ. Ενας γείτονας πυροβολήθηκε έξω από το σπίτι του λίγες μέρες πριν. Πρόσφατα κατέβηκα στα μαγαζιά και ο δρόμος ήταν κλειστός: πέντε αρματωμένοι άντρες πυροβολούσαν εναντίον ενός εκ των σιίτικων μαγαζιών. Οι ιδιοκτήτες των υπολοίπων μαγαζιών άρχισαν να πυροβολούν εναντίον τους και άψυχα σώματα κοίτονταν στον δρόμο.

Τέτοιες καταστάσεις είναι συνηθισμένες. Τις συνηθίζουμε και εμείς είτε πρόκειται για τον Ιρακινό στρατό που κλείνει όλους τους δρόμους πρόσβασης ώστε να λεηλατήσουν με την ησυχία τους μερικά σπίτια, είτε τα αμερικάνικα ελικόπτερα που πετούν από πάνω το βράδυ.

Αλλά φοβάμαι ότι αυτό θα είναι ακόμα χειρότερο. Μπορεί να είναι αυτό που όλοι φοβόμαστε, το ξεκίνημα του πολέμου των σεκτών που θα καταστρέψει την χώρα μου και το μέλλον των παιδιών μου.

Οι Σιίτες έχουν τρελλαθεί εξαιτίας αυτής της καταστροφής. Εγώ είμαι Σουνίτης και φοβάμαι ότι αν δεν πάω κάπου όπου θα είμαι περιτριγυρισμένος από ανθρώπους που μπορούν να με προστατεύσουν, τότε μπορεί να βγάλουν τον θυμό τους πάνω μου.

Δεν ήμασταν μόνοι στους δρόμους. Υπήρχαν πολλά αυτοκίνητα με οικογένειες μέσα. Ακόμα πιό αναπάντεχο, ήταν η θέαση πολλών οπαδών του/της Moqtada al-Sadr με τα μαύρα πουκάμισα και τα Καλάσνικοφ στους ώμους, σε αρκετές γωνίες των δρόμων.
Υπήρχαν και αστυνομικοί μαζί τους, αλλά απλώς στεκόντουσαν εκεί μαζί τους στα σημεία ελέγχου, δεν τους έλεγαν να πάνε στο σπίτι τους.

Εχω ξαναβρεθεί σε μια παρόμοια κατάσταση στο Najaf αλλά ποτέ στην Βαγδάτη. Η γυναίκα μου τρόμαξε. "Μυρίζει εμφύλιο πόλεμο" είπε.

Στο σπίτι των συγγενών μου όλοι ήσαν νευρικοί. Δεν είχαμε νέα από τα ξαδέρφια μας στο Najaf. Ελεγαν ότι η πόλη είχε αποκλειστεί και κανείς δεν μπορούσε να μπει ή να βγει. Ενας φίλος από την Basra είπε ότι η πόλη έμοιαζε με πόλη-φάντασμα, δεν υπήρχε κανείς στους δρόμους.

Ενας ανηψιός μου τηλεφώνησε να μας πει ότι μόλις έγινε μάρτυρας της δολοφονίας ενός Σουνίτη. Ηταν στο τέμενος Yalani όταν οπλισμένοι άντρες άρχισαν να πυροβολούν εναντίον του. Μετά, ένας από αυτούς πήρε τον Ιμάμη και τον πυροβόλησε δύο φορές στο κεφάλι. Είπε ότι ήταν νεαροί Mahdi, στρατός από νεαρούς (teenagers) με όπλα. Ολοι οι ειρηνικοί Ιρακινοί τους φοβούνται αυτές τις μέρες.

Προσπάθησα να παίξω με τα παιδιά μου για να τα προφυλάξω από να συνειδητοποιήσουν πόσο νευρικοί είμαστε όλοι, αλλά ο κόσμος μιλάει και τα πράγματα δεν πάνε καλά.

Αλλο ένα τέμενος δέχτηκε επίθεση από 40 οπλισμένους άντρες. Στην πόλη Sahr, ένα μεγάλο μέρος της γειτονιάς των Σιιτών, απέναντι από εκεί που βρίσκομαι τώρα, χιλιάδες Σιίτες κάνουν πορεία στους δρόμους. Στις ειδήσεις λένε ότι πολλοί έχουν Καλάνισκοφ.

Αυτή δεν είναι η πόλη που ξέρω. Είχα φίλους και συναδέρφους Σιίτες. Η οικογένειά μου παντρεύτηκε με οικογένειες Σιιτών. Τώρα φοβάμαι πολύ να μείνω στο σπίτι μου. Ισως να αισθανθούμε ασφαλείς και να γυρίσουμε πίσω όταν τα πράγματα γίνουν πιό ήρεμα. Αλλά σήμερα το βράδυ είμαστε πρόσφυγες. Πώς φτάσαμε ως εδώ; "

http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml?xml=/news/2006/02/23/wirq123.xml&sSheet=/news/2006/02/23/ixhome.html


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy