ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Το γονίδιο του πολέμου!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 15:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει άραγε αυτό το πράγμα?
Πολλοί υποστηρίζουν ότι ο πόλεμος αποτελεί ένα κομματάκι της ανθρώπινης ψυχοσύνθεσης, πως η τάση αυτή για κυριαρχία και επιβολή είναι έμφυτη.
Αν αυτό ισχύει τότε δεν θα υπάρχει λογικά και το αντίστοιχο γονίδιο, το οποίο ευθύνεται για την εκδήλωση τέτοιας συμπεριφοράς?
Γνωρίζει κάποιος αν κάτι τέτοιο υπάρχει?
Αν ναι, θα μπορούσαμε ίσως να ελπίζουμε ακόμη στην ουτοπία...
Αν ήταν δυνατό να εντοπιστεί αυτό το γονίδιο και να εξαλειφτεί, πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος?
Θα υπήρχε η πιθανότητα ενός κόσμου εντελώς διαφορετικού (και ενός ίσως φόρουμ εντελώς διαφορετικού ).
Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση μέσα από την συνεχόμενη εξελικτική διαδικασία του ανθρώπου, να ξαναδημιουργούνταν.
Αυτό θα αποδείκνυε όμως οριστικά και αμετάκλιτα πως για όλα φταίμε εμείς.
Μπορούμε άραγε να ελπίζουμε σε τέτοιες ανθρωπογονικές αλλαγές με ή χωρίς τη γενετική?
Έχει ο άνθρωπος τη δυνατότητα να ξεπεράσει τον κακό του εαυτό?
Γιατι η επίθεση?
Γιατί η καταστροφή?
Γιατί η μίζερη επικράτηση?
Τι θα την κάνουν την εξουσία και τη δύναμη σ'ένα κατεστραμένο κόσμο?
Μακάρι να υπάρχει αυτό το γονίδιο και να μπορεί να εξαλειφτεί?
Ή όχι?
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 08:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ωραίο topic και με κάνει να απορώ το γιατί δεν έχει λάβει καμία απάντηση ως τώρα...
Πιστεύω, αγαπητή μου kswtikoula, πως από την αρχή που εμφανίστηκε ο άνθρωπος στη γή έγινε γνωστή κι η ύπαρξη της τάσης του για κυριαρχία κι επιβολή όχι μόνο στο γύρω περιβάλλον του αλλά και στους συνανθρώπους του.
Δε γνωρίζω αν υπάρχει γονίδιο για κάτι τέτοιο ή όχι, πιστεύω πως είναι κάτι αλληλένδετο με τον άνθρωπο.
Ο άνθρωπος έχει καταφέρει να επιτύχει πολλά.
Έχει εφεύρει τις επιστήμες, έχει χτίσει πόλεις, μνημεία, χρησιμοποιεί το νού του, το λόγο και 1002 πράγματα.
Δυστυχώς η διάθεση του πολέμου, που πηγάζει από εμάς τους ανθρώπους, είναι ικανή να τα ισοπεδώσει όλα αυτά και να τα εκμηδενίσει.


In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 11:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ελπίσουμε ότι και άλλοι θα εχουν άποψη επί του θέματος αγαπητέ Dying_Incubus.
Το γεγονός ακριβώς ότι η τάση αυτή εμφανίστηκε ίσως ταυτόχρονα με την εμφάνιση του ανθρώπου, με οδήγησε στη σκέψη ότι ίσως να υπάρχει ένα γονίδιο που να οδηγεί σε τέτοιου είδους συμπεριφορές.
Η μεγάλη μου απορία και φόβος ταυτόχρονα,
ειδικά όσο η τεχνολογική εξέλιξη καλπάζει με ασύλληπτους ρυθμούς,
είναι το τι θα κάνουν την εξουσία ενός ερειπωμένου κόσμου?
Τα σενάρια του Orwell και ενός Γερμανού που μου διαφεύγει το όνομα (είχε βραβευτεί για το διήγημά του "Το Ψάρι") μοιάζουν πιο αληθινά από ποτέ.
Αν η πορεία είναι αυτή, τότε η μόνη λύση θα ήταν να υπάρχει όντως το γονίδιο του πολέμου και καταπολεμώντας το να κάναμε μια καινούρια αρχή.
Σε άλλα θέματα είδα αρκετούς "υποστηρτικτές" του πολέμου,
θα ήταν πολύ διαφωτιστική και η δική τους, αν όχι κυρίως η δική τους, άποψη επί του θέματος.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 17:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποστηρικτής του «πολέμου»… εδώ…

«τα πάντα ρει».... όλα αλλάζουν ...κινούνται ...δεν μένουν ποτέ τα ίδια…

Αλλά τι είναι αυτό που προκαλεί τα πάντα να αλλάζουν και να παραμένουν ρευστά..?

Ο Πόλεμος « πάντων πατήρ εστί, πάντων δε βασιλεύς, και τους μεν θεούς έδειξε τους δε ανθρώπους, τους μεν δούλους εποίησε τους δε ελευθέρους» τα πάντα πολεμούν μεταξύ τους άλλα επικρατούν αλλά χάνουν…

Έτσι είναι η φύση του κόσμου… και ο άνθρωπος είναι ενα μέρος ..

Γιατί απλά ένας κόσμος χωρίς «πόλεμο» χωρίς «τριβή» χωρίς «κίνηση» χωρίς «ρευστότητα» ή «εξέλιξη» αν θέλετε
είναι απλά ένας νεκρός κόσμος …(ακόμα και αν το περιβάλεις με το «μα ο Θεός είναι αιώνια αγάπη»..darling ...)

Τώρα για το γονίδιο… πολύ πιθανών να υπάρχει …έτσι και αλλιώς όλα εκεί «πάνω» «ενσαρκώνοντα騻 αργά η γρήγορα και εδώ κάτω…

Γιώργος
…ο σκοτεινούλης… (παρτε τον αγκαλιά και θα χάσετε το φως σας…)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 00:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κάτι που βρήκα πρόσφατα και ταιριάζει κάπως στο θέμα...

"Η joanna russ στο σημαντικότατο μυθιστόρημά της «the female man» («Ο Θηλυκός Άνδρας») περιγράφει μια κοινωνία όπου υπάρχουν μόνον γυναίκες, όπου οι άνθρωποι (δηλαδή οι γυναίκες) γεννιούνται με τεχνητή γονιμοποίηση, όπου ο πόλεμος έχει εξαλειφθεί επειδή ήταν το γονίδιο Υ αυτό που οδηγούσε στον πόλεμο. Ο φόβος του άλλου πηγάζει από την ανταγωνιστικότητα, λέει η russ. Όταν όλοι οι άνθρωποι έχουν γονίδια Χ η ανθρώπινη φύση θα γίνει συνεργατική. Και οι άντρες, προσθέτει η alice sheldon (που υπογράφει με το ψευδώνυμο james tiptree) δεν μπορούν να προσαρμόσουν την ιεραρχική τους νοοτροπία σε μια μη ανταγωνιστική κοινωνική δομή. «Πώς ονομάζετε τον εαυτό σας;» ρωτάει ο πρωταγωνιστής του «houston, houston, do you read?» τις εκπροσώπους του γυναικείου, λεσβιακού κόσμου στον οποίο βρέθηκε. Κι αυτές απαντούν «Ανθρωπότητα». Το ήμισυ του ανθρώπου, το κακό ήμισυ, το βίαιο ζωώδες ήμισυ, έχει ξεριζωθεί. Η βιολογική του χρησιμότητα, η αναπαραγωγή, αιτία της προσκόλλησης στην υπεράσπιση της περιοχής, της χάραξης συνόρων, της χθόνιας εξάρτησης έχει εξαλειφθεί. Είναι άραγε αυτή η νέα ανθρωπότητα μισή; Ή μήπως είναι για πρώτη φορά ολόκληρη;"

(κομμάτι από ένα άρθρο του Σπύρου Βρετού)

Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει την φράση "Αν κυβερνούσαν τον κόσμο οι γυναίκες θα ήταν όλα διαφορετικά!"
Ισχύει; Προσωπικά αμφιβάλλω...

Τι θα γινόταν τώρα αν υπήρχε όντως γονίδιο "πολέμου" και καταφέρναμε να το εξαλείψουμε; Τι άλλο θα χάναμε μαζί με αυτό και πόσο φυσικός ή αφύσικος θα ήταν ένας τέτοιος κόσμος; (εμένα μου έρχονται στο μυαλό εικόνες μαστουρωμένων που είναι στα hi τους και όλα τους φαίνονται ωραία και αγαπούν τους πάντες και τα πάντα...)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 07:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ!
Νομίζω πως το γονίδιο του πολέμου (αν υπήρχε) θα ήταν τόσο στον άνδρα όσο και στη γυναίκα.
Υπήρξαν περιπτώσεις που ορισμένες φορές στην ιστορία του κόσμου κι οι γυναίκες φάνηκαν πολεμοχαρείς πχ Αμαζόνες.
Πέρα από αυτό, να προσθέσω σε αυτό που έλεγα εχθές οτι το αίσθημα της επιβολής και της κυριαρχίας δεν είναι χαρακτηριστικό του ανθρώπου και μόνο.
Αν αναλύσουμε την συμπεριφορά των ζώων θα δούμε οτι διακατέχονται έντονα από τα ίδια συναισθήματα, ειδικά μεταξύ ζώων που ανήκουν στην ίδια "τάξη".
Ένα παράδειγμα είναι τα λιοντάρια, τα ελάφια κτλ.
Για να είμαι ειλικρινής, τις πιο πολλές φορές αυτό γίνεται μεταξύ των αρσενικών ζώων...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 09:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από αυτά που έχω δεί Ostria, δεν υπάρχει πιο κτητικό πλάσμα από την γυναίκα . Έχετε όμως περιορισμένη εκδηλωτικότητα και ίσως αυτό σε μια τέτοια περίπτωση να περιόριζε τους πολέμους. Μην νομίζεις όμως ότι οι γυναίκες στερούνται του ανθρώπινου σκοταδιού. Οι μηχανοραφίες και τα πισώπλατα μαχαιρώματα θα δίναν και θα έπερναν σε μια τέτοια κοινωνία.

Σε τελική ανάλυση αν θέλετε δοκιμάστε το....
Μια απορία έχω: μετά για ποιόν θα στολίζεστε και θα ξεγυμνώνεστε


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 12:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό θα ήταν να μην ξεκινήσουμε με την παράμετρο άντρες-γυναίκες, γιατί θα φανεί σα να ξανάνοιξα το παλιό μου θέμα(όπου και έγινε πόλεμος).

Φίλε Γιώργο, όταν ο Ηρόδοτος (ε!ελπίζω να μην κάνω λάθος ) μιλούσε για τον πόλεμο, ο πόλεμος ήταν κάτι τελείως διαφορετικό.
Βέβαια πάντα το μίσος και το πάθος για δύναμη επικρατούσε...
Τώρα όμως μας βάζουν καθημερινά απέναντί μας έναν νέο ανύπαρκτο εχθρό,
έχει μονοδρομηθεί η εξέλιξη και κατευθύνεται στο δρόμο του απόλυτου ελέγχου των μαζών (ημών).

Η κυρίαρχη απορία παραμένει...
Τι θα τον κάνουν αυτό τον κόσμο?
Η υπέρ του πολέμου άποψη που ζητάω, είναι αυτή που αντιλαμβάνεται το στόχο.
Αυτόν το στόχο που αδυνατώ εγώ ως απλός άνθρωπος (ενάντιος του πολέμου) να αντιληφθώ.

Ostria νομίζω πως και στο θέμα "what if this was a womans world" είχες πάρει την ίδια θέση...
Και να πω και το κρίμα μου, γράφοντας το θέμα, σκέφτηκα κι εγώ ότι ίσως το γονίδιο του πολέμου να είναι το Υ.
Δεν το έγραψα για να μην προκαλέσω ξεστράτισμα της συζήτησης, αλλά τελικά για ακόμη μια φορά, η σκέψη μου δεν ήταν καθόλου πρωτότυπη.
Πάντως δεν θα άντεχα έναν κόσμο χωρίς άντρες!!!

Dying_Incubus, όντως οι ανδρικοί πληθυσμοί εκδηλώνουν τέτοιες συμπεριφορές σε όλο το ζωικό βασίλειο, με εξαίρεση τον ιππόκαμπο, ο οποίος είναι το μόνο αρσενικό που κυοφορεί...
Ίσως τελικά το να θανατώσεις κάποιον για να επικρατήσεις να είναι πιο δύσκολο όταν έχεις φέρει κάποιον στη ζωή.

Εν πάσει περιπτώσει το θέμα δεν είναι ποιο φύλο είναι περισσότερο πολεμοχαρές φίλε Peronospore και μια δοκιμή χωρίς άντρες θα ήταν μάλλον αδόκιμη.
Το θέμα είναι Γ Ι Α Τ Ι ? ? ?
Μακάρι να εξαλειφτεί αυτό το γονίδιο, χωρίς να εξαλειφτεί και ο αντρικός πληθυσμός, γιατί αυτό θα ήταν εξίσου τραγικό με τον κόσμο μέσα στη γυάλα που φοβάμαι ότι μας περιμένει σε κάποια γωνία.

Για να δούμε...
Υπάρχει απάντηση?
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2006, 12:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι θα γινόταν τώρα αν υπήρχε όντως γονίδιο "πολέμου" και καταφέρναμε να το εξαλείψουμε; Τι άλλο θα χάναμε μαζί με αυτό και πόσο φυσικός ή αφύσικος θα ήταν ένας τέτοιος κόσμος; (εμένα μου έρχονται στο μυαλό εικόνες μαστουρωμένων που είναι στα hi τους και όλα τους φαίνονται ωραία και αγαπούν τους πάντες και τα πάντα...)


Εύλογα τα πρώτα δύο ερωτήματα, αλλά γιατί αυτή η εικόνα στο μυαλό σου?
Μόνο οι ναρκωμανείς μπορούν να αγαπούν τους πάντες και τα πάντα?
Η ευφορία έτσι κι αλλιώς παράγεται από την αγάπη και τα ευχάριστα συναισθήματα...
Αλλά ακόμη κι αν εννοείς ότι η εξάλλειψη των αρνητικών παθών οδηγήσει σε μια ευρύτερη τέτοια ευφορική κατάσταση, προς τι η αποστροφή για μια τέτοια πιθανότητα???
Φυσικά θεωρώντας δεδομένο ότι ΚΑΝΕΙΣ πλέον δεν έχει τάσεις κυριαρχίας,
γιατί αν έστω κι ένας έχει τότε ο δρόμος προς την απόλυτη υποδούλωση θα είναι πιο σύντομος από αυτόν που τώρα βαδίζουμε.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 08:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kswtikoula, ίσως να έχεις δίκιο στο εξής που είπες:

quote:
Ίσως τελικά το να θανατώσεις κάποιον για να επικρατήσεις να είναι πιο δύσκολο όταν έχεις φέρει κάποιον στη ζωή.

Μπορεί να είναι σωστό αυτό που λές.
Όταν φέρνεις στον κόσμο μια ζωή κι έχεις συνειδητοποιήσει την σημασία και την τεράστια βαρύτητα ενός τέτοιου γεγονότος, μαθαίνεις να σέβεσαι την ανθρώπινη ύπαρξη.
Δεν είναι απόλυτο αυτό βέβαια αλλά έχει μια λογική.

Σε αυτό το σημείο πάντως θα ήθελα να κάνω λίγο τον "δικηγόρο του Διαβόλου"
Εάν όντως υπήρχε αυτό το γονίδιο στον άνθρωπο (το γονίδιο του πολέμου δηλαδή) κι υπήρχε η δυνατότητα εξάλειψης του με διάφορες μεθόδους, πιστεύεις οτι τα αποτελέσματα θα ήταν 100% θετικά?
Εάν υποθέσουμε οτι η τάση για πόλεμο πηγάζει από την θέληση μας για επιβολή, κυριαρχία κι επέκταση του εαυτού μας, μήπως η εξάλειψη του γονιδίου του πολέμου (κι επομένως όλων των προαναφερθέντων αιτίων του), μας κάνει πιο παθητικούς?
Μήπως η τάση για να πολεμάμε, μεταφορικά κυρίως, μας δίνει την ευκαρία να καταφέρνουμε κάποια πράγματα στην ζωή μας?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 12:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από αυτά που έχω δεί Ostria, δεν υπάρχει πιο κτητικό πλάσμα από την γυναίκα . Έχετε όμως περιορισμένη εκδηλωτικότητα και ίσως αυτό σε μια τέτοια περίπτωση να περιόριζε τους πολέμους. Μην νομίζεις όμως ότι οι γυναίκες στερούνται του ανθρώπινου σκοταδιού. Οι μηχανοραφίες και τα πισώπλατα μαχαιρώματα θα δίναν και θα έπερναν σε μια τέτοια κοινωνία.


Χεχε αγαπητέ Περονόσπορε θα συμφωνήσω. Είμαστε κτητικές και καταπιεστικές κυρίως ως προς τα πρόσωπα (πχ μάνα και γιός, μεγάλο θέμα). Να διεκρινίσω ότι αυτό δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες βέβαια, αλλά είναι ένα υπάρχον φαινόμενο που δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε.

Μετά το παράδειγμα με τις Αμαζόνες που φέρνει ο incubus είναι σαφές. Για να μην μιλήσουμε για την αρχομανία των γυναικών στην Ιστορία.

quote:

Σε τελική ανάλυση αν θέλετε δοκιμάστε το....
Μια απορία έχω: μετά για ποιόν θα στολίζεστε και θα ξεγυμνώνεστε

Αν σου έλεγα ότι θα τα κάναμε για τον εαυτό μας, θα με πίστευες;
Ετσι κι αλλιώς θα συμφωνήσω με την ξωτικούλα
"Πάντως δεν θα άντεχα έναν κόσμο χωρίς άντρες!!!"


quote:
Ostria νομίζω πως και στο θέμα "what if this was a womans world" είχες πάρει την ίδια θέση...
Και να πω και το κρίμα μου, γράφοντας το θέμα, σκέφτηκα κι εγώ ότι ίσως το γονίδιο του πολέμου να είναι το Υ.
Δεν το έγραψα για να μην προκαλέσω ξεστράτισμα της συζήτησης, αλλά τελικά για ακόμη μια φορά, η σκέψη μου δεν ήταν καθόλου πρωτότυπη.

Μα αγαπητή μου είναι ένα all time classics! LOL
Mόνο που συνήθως το μοναδικό μας επιχείρημα είναι αυτό που λες παρακάτω "Ίσως τελικά το να θανατώσεις κάποιον για να επικρατήσεις να είναι πιο δύσκολο όταν έχεις φέρει κάποιον στη ζωή."
Και αυτό από μόνο του δεν αρκεί.
Εχω την εντύπωση ότι οι γυναίκες έχουμε περιοριστεί (ηθελημένα ή επιβεβλημένα ή και τα δύο) στα "του οίκου μας" και έχουμε αφήσει τα υπόλοιπα στους άντρες.
Αν κληθούμε να αναλάβουμε αυτά τα "υπόλοιπα" ίσως ξαφνιάσουμε και τον ίδιο μας τον εαυτό.


quote:
Εύλογα τα πρώτα δύο ερωτήματα, αλλά γιατί αυτή η εικόνα στο μυαλό σου?
Μόνο οι ναρκωμανείς μπορούν να αγαπούν τους πάντες και τα πάντα?
Η ευφορία έτσι κι αλλιώς παράγεται από την αγάπη και τα ευχάριστα συναισθήματα...
Αλλά ακόμη κι αν εννοείς ότι η εξάλλειψη των αρνητικών παθών οδηγήσει σε μια ευρύτερη τέτοια ευφορική κατάσταση, προς τι η αποστροφή για μια τέτοια πιθανότητα???

Να σου εξηγήσω τι εννοώ. Προσωπικά πιστεύω ότι όλα είναι μέσα στην ανθρώπινη φύση. Οταν λοιπόν επιβάλλουμε μια αλλαγή που έρχεται σε αντίθεση με την φύση μας δημιουργούμε ένα τέρας. Εστω κι αν αυτό το τέρας χαμογελάει συνέχεια και μιλάει μόνο για αγάπη. (Εχεις δει το κουρδιστό πορτοκάλι; Κάτι τέτοιο).
Τι αντίληψη λοιπόν θα έχει της ευφορικής του κατάστασης; Μήπως θα είναι σαν ένα προγραμματισμένο ρομποτάκι που τελικά δεν θα μπορεί να νοιώσει τίποτα; Αν δεν έχεις την αίσθηση του αρνητικού πώς μπορεί να έχεις την αίσθηση του θετικού; Και εδώ δεν μιλάμε για μια φυσική εξέλιξη που μας οδηγεί στην αυτογνωσία και εξ ου στην κατανόηση της κατάστασής μας, αλλά για μια επιβεβλημένη.


Και βέβαια αφήνω στην άκρη τα πρακτικά προβλήματα. πχ. για ποιούς λόγους γίνονται οι πόλεμοι; Αν εξαλλειφθεί το γόνιδιο, οι λόγοι θα εξαλλειφθούν επίσης; Οχι βέβαια!
πχ. είναι καλό να μοιράζεσαι το νερό (το απόλυτο αγαθό) με όλους τους ανθρώπους όταν αυτό περισσεύει, όταν δεν περισσεύει τι γίνεται; (Αυτό το παράδειγμα είναι προφανές γιατί το έβαλα, επειδή λέγεται ότι μπορεί να είναι η αιτία των περισσοτέρων πολέμων στο μέλλον).

Ενα πιό απλό παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό. Αν έχεις μια οικογένεια των 10 ατόμων και η πίττα φτάνει μόνο για να επιβιώσουν οι 5, τι γίνεται;

Απλώς σκέψεις προς συζήτηση. Δεν έχω εντελώς κατασταλαγμένη άποψη.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 20/01/2006 12:28:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2006, 18:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προβληματίστηκα!
Κυρίως "Το κουρδιστό πορτοκάλι" με ταρακούνησε πολύ.
Αν και στην περίπτωση αυτή πάλι δυνάμεις καταστολής δημιούργησαν το τέρας και όχι μια πιο ειρηνική θέαση του κόσμου.
Θα μου πέιτε, ποιος είναι τόσο αθώος ώστε να μην εκμεταλλευτεί τέτοιες καταστάσεις?

Αγαπητέ Dying_Incubus πιστεύω πως το ευ-αγωνίζεσθαι είναι αρκετο εφαλτήριο προόδου, η εχθρικότητα και τα αρνητικά συναισθήματα δεν είναι απαραίτητα στοιχεία του αγώνα για την καλυτέρευση.

Πάνω απ'όλα θα συμφωνήσω με την παρακάτω πρόταση της Ostria "Απλώς σκέψεις προς συζήτηση. Δεν έχω εντελώς κατασταλαγμένη άποψη."

Καλό βράδυ σε όλους,
Φιλικά
Ξωτικούλα

Υ.Γ. Θα συνεχίσω κάποια στιγμή που θα διαθέτω περισσότερο χρόνο...

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 16:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ένστικτο της επιβίωσης μπορεί να δημιουργήσει συνθήκες πολέμου και επικράτησης,
μπορεί όμως να τροφοδοτεί και το πάθος για δύναμη και έλεγχο?
Ακόμη και αν κάτι τέτοιο ισχύει και πάλι αποδεικνύεται η μετάλλαξή του.
Από ανάγκη γίνεται πάθος.
Δεν μιλούμε πια για ένστικτο, αλλά για στρατηγική-νόηση-σχεδιασμό.
Τόση φαιά ουσία που ξοδεύεται ανώφελα με στόχο μοναδικό την καταστροφή.
Η αλήθεια, η ουσία, η γενεσιουργός αιτία είναι πάντα το κέρδος, το συμφέρον.
Πράγματα ποταπά και όχι τόσο (?) συνυφασμένα με τη φύση του ανθρώπου.
Τα ζώα που επιδεικνύουν επιθετική συμπεριφορά, το κάνουν πραγματικά ενστικτωδώς,
μόνο όμως ένα κτήνος σχεδιάζει να κατακτήσει όλο τον κόσμο,
να τον κατασπαράξει,
για να απολαύσει μετά τι?
Έχει μάλιστα εφεύρει τόσες φατρίες που συνενώνουν τα αναλώσιμα στρατιωτάκια,
που τα κάνει να νιώθουν πως υπηρετούν έναν ανώτερο σκοπό,
που ορκίζονται ενωμένοι ενάντια στον "κοινό" πάντα εχθρό.
Αυτά όλα μακράν απέχουν από το ένστικτο της επιβίωσης,
είναι ένα καλά στημένο παιχνίδι με χιλιάδες οπαδούς.
Το δίκαιο της πυγμής.
Ανθρώπινα συστήματα.
Αυτά, τι εξυπηρετούν?
Τι είναι αυτό που γεννά τέτοιες επιθυμίες?
Μοιάζει περισσότερο με κορεσμό, παρά με πείνα.
Αναμένω....
Φιλικά Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 18:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τόση φαιά ουσία που ξοδεύεται ανώφελα με στόχο μοναδικό την καταστροφή.
Η αλήθεια, η ουσία, η γενεσιουργός αιτία είναι πάντα το κέρδος, το συμφέρον.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ.
ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΑΛΛΑ
ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ
ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΟΙΚΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΕΙΘΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΙΕΡΟ ΣΚΟΠΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ .
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΑΥΤΑ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΚΥΡΙΟΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΜΗΝ
ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΖΩΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΑΚΑ ΟΠΩΣ ΠΧ ΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ .
ΑΠΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗΣΤΟΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ.
ΟΠΟΤΕ ΣΑΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΟΛΑ ΔΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΤΟ
ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2006, 21:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΟΛΑ ΔΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΤΟ
ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ
Θα συμφωνήσω με αυτό.
Ίσως τελικά το γονίδιο που ψάχνω και θέλω να αφανίσω ( χιχι!)
να είναι το γονίδιο της απληστίας.
Και νομίζω πως, πραγματικά, αυτή η συμπεριφορά του άπληστου είναι που με ενοχλεί τα μέγιστα και όχι σαφώς ένας αγώνας επιβίωσης.
Καλό βράδυ σε όλους,
φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 11:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την άλλη φανταστείτε πώς θα ήταν ο κόσμος αν νοιώθαμε πλήρεις με όσα είχαμε (απληστία από το πίμπλημι που σημαίνει είμαι {εξ αυτού} γεμάτος)
Θα υπήρχε εξέλιξη σε οτιδήποτε;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 11:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tο συμφέρον είναι η αιτία του κακού, γιατί όχι των μεγάλων κακών; [΄Οπως σοφότατα αναφέρθηκε λίγο πιό πάνω]...

Αληθινός δείκτης του πολιτισμού ετούτου του γραφικού πλέον πλανήτη δεν είναι το επίπεδο του πλούτου ή της μόρφωσης, το μέγεθος των πόλεων, και ούτε η αφθονία των συγκομιδών, αλλά το ήθος των ανθρώπων που ανατρέφει η χώρα. Η κάθε χώρα.
Πρέπει να γίνουμε [η αλλαγή που θέλουμε να δούμε] πόσο μάλλον στο επίπεδο της ειρήνης της ομόνοιας και της ελευθερίας...
[Ο πόλεμος είναι άλλωστε πολιτικός καρκίνος που φθείρει το κορμί και των πιό δυνατών κρατών]...
Γονίδια...

Η πολεμική βιομηχανία είναι η κρυφή διαβολική δύναμη πίσω από τον εθνικισμό που οργιάζει παντού...

Την ουσιαστικότητα υπηρετεί μόνον η λογική σκέψη που όντας κυρίαρχη των ιδεών δρα κατά κάποιο τρόπο έξω από τον χρόνο, τον αγνοεί, κι αναζητεί το αμετάβλητο κι αναιώνιο την ουσία...
Την λευτεριά σε κάθε μορφή...
Ως τότε με πολέμους ή μη, με γονίδια ειρήνης ή επιθετικότητας η συνείδηση θα ζει, βίο μεγαλειώδη, σε πάθη αρπαγές εχθρότητες κι αποκαλύψεις...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2006, 20:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μιλούμε πια για ένστικτο, αλλά για στρατηγική-νόηση-σχεδιασμό.
Και όμως ξωτικούλα, εμφανίζεται η επιθετικότητα στην φύση και στα ζώα. Οι πίθηκοι οργανώνουν ομάδες εξόντωσης άλλων πιθήκων με σκοπό να τους διώξουν από αυτό που θεωρούν περιοχή τους. Τα αιλουροειδή ορίζουν πολύ επιθετικά τον χώρο τους και μονομαχούν για αυτόν. Οι λόγοι: περιορισμένοι πόροι. Τους διεκδικεί ο δυνατότερος...
Για παράδειγμα: στην αρχαία ελλάδα οι πλουτοπαραγωγικές πηγές όσον αφορά την καλλιέργεια ήταν πολύ περιορισμένες (λίγες πεδιάδες και φτωχά εδάφη στην πλειοψηφία της χώρας που ήταν ορεινή). Έτσι οι ιθαγενείς αναγκάστηκαν να υιοθετήσουν άλλες μεθόδους για να θρέψουν τον πληθυσμό, όπως το εμπόριο αλλά και τον "επιθετικό" αποικισμό. Το εμπόριο εξασφάλιζε τροφή και ο αποικισμός (σημειωτέον γινόταν σε μέρη που υπήρχαν ήδη ιθαγενείς "βάρβαροι") μείωνε την πληθυσμιακή πίεση. Αν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι δεν ασκούσαν αυτή την πολιτική, σήμερα θα μιλούσαμε πέρσικα, δηλαδή "Φαρσί"!!!
Αν μια πόλη υπερίσχυε στο εμπόριο μιάς άλλης τότε την καταδίκαζε (άθελά της) σε ΠΕΙΝΑ, οπότε ο πόλεμος ήταν φυσικό επακόλουθο.

Μιλάμε δηλαδή για τακτικές ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ καθαρά. Οι άνθρωποι δεν είχαν καμμία άλλη λύση. Το μεμπτό που είναι Όταν μιλάμε για επιβίωση δεν μπορείς να μιλάς για δικαιοσύνη, ούτε για καλό, ούτε για ηθικό.

quote:
Θα υπήρχε εξέλιξη σε οτιδήποτε;
Ostria φιλοσοφικό ερώτημα: είναι η εξέλιξη, βελτίωση προς το καλύτεροκαι αν όντως είναι, δεν έχει και κάποιο τίμημα


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 11:09:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλάμε δηλαδή για τακτικές ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ καθαρά. Οι άνθρωποι δεν είχαν καμμία άλλη λύση. Το μεμπτό που είναι Όταν μιλάμε για επιβίωση δεν μπορείς να μιλάς για δικαιοσύνη, ούτε για καλό, ούτε για ηθικό.



ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΕΡΔΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟ ΙΡΑΚ ΕΓΙΝΕ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ Η ΓΙΑ
ΛΟΓΟΥΣ ΚΕΡΔΟΥΣ?.
quote:
Οι πίθηκοι οργανώνουν ομάδες εξόντωσης άλλων πιθήκων με σκοπό να τους διώξουν από αυτό που θεωρούν περιοχή τους. Τα αιλουροειδή ορίζουν πολύ επιθετικά τον χώρο τους και μονομαχούν για αυτόν. Οι λόγοι: περιορισμένοι πόροι. Τους διεκδικεί ο δυνατότερος

ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΖΩΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΨΗΛΗ ΜΑΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ .
ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΗΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΘΥΜΑ ΤΟΥ ΤΟ ΚΛΕΨΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ.
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΟΔΕΥΣΟΥΜΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ .
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΑΣ ΚΕΡΔΟΥΣ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 11:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με παρεξήγησες open mind...
Δεν επικροτώ τον πόλεμο, άσχετα με το τί γράφω παραπάνω. Αλλά κατά την άποψή μου είναι αδύνατο να εξαληφθεί από την ανθρώπινη φύση.
Αυτό που έγραψε η Ostria ισχύει, χωρίς ανταγωνισμό-διαμάχες δεν υπάρχει πρόοδος. Σχεδόν όλα τα μεγάλα τεχνολογικά επιτεύγματα του αιώνα μας έχουν τη βάση τους στον Β παγκόσμιο πόλεμο, αν κάτσεις και το σκεφτείς.
quote:
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΑΣ ΚΕΡΔΟΥΣ .
Αν έστω και ένας ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να λειτουργήσει με αυτό το σκεπτικό, η φιλοσοφία αυτή καταρρέει που δείχνει πόσο ουτοπική είναι...
Αν δεν μπορείς να τον πείσεις τί θα κάνεις δηλαδή?? θα καταφύγεις στην βία??? μα τότε πέφτεις σε φαύλο κύκλο. Ακόμα και η φυλάκιση είναι βία.
quote:
ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΖΩΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΨΗΛΗ ΜΑΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ .
Η ψυχολογία σου και η δική μου ελάχιστα διαφέρουν από αυτές των ζώων. Η νοημοσύνη σου απλώς περιπλέκει τα πράγματα και εισάγει καινούριες παραμέτρους στην εξίσωση. Αφού λοιπόν είμαστε τόσο "ανώτεροι" γιατί φοβόμαστε ?. Η φύση του φόβου δείχνει ότι δεν είμαστε φωτισμένα ζώα αλλά δρούμε με βάση την επιβίωση όπως και να την ορίζουμε. Διεκδικούμε "χώρο" όπως και να το ορίζουμε αυτό.

Δεν έχεις παρατηρήσει καμμιά φορά σε ανάμεικτες παρέες ότι τα αρσενικά συμπεριφέρονται προστατευτικά-κτητικά στα θηλυκά της παρέας ??? Την χρειάζονται αυτήν την προστασία ?? όχι βέβαια, τότε όμως γιατί συμβαίνει??

Ο Ηράκλειτος κάποτε είπε "πόλεμος πατήρ πάντων" πόσο δίκιο είχε...


I'm going to enjoy watching you die, Mr. Anderson.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 12:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές οι απόψεις και αυτό είναι θετικό.
quote:
Αληθινός δείκτης του πολιτισμού ετούτου του γραφικού πλέον πλανήτη δεν είναι το επίπεδο του πλούτου ή της μόρφωσης, το μέγεθος των πόλεων, και ούτε η αφθονία των συγκομιδών, αλλά το ήθος των ανθρώπων που ανατρέφει η χώρα. Η κάθε χώρα.

Θα συνταχτώ με αυτή την άποψη της ΑΦΡΟΔΙΤΗΣ....
Ταυτόχρονα θα αναιρέσω τον εαυτό μου, χρησιμοποιώντας ένα αρκετά πολεμικο ρήμα.
Ο λόγος που κυρίως δεν συμφωνώ με την πρόοδο που πρήγαγε ο οποιοσδήποτε πόλεμος, είναι αυτή ακριβώς η εικόνα του "πολιτισμένου" κόσμου μας.
Που τόσα πέτυχε, αλλά τελικά και ουσιαστικά απέτυχε.
Οι αγώνες που δόθηκαν για την πρόοδο, δημιούργησαν την κοινωνία του ελεύθερου σκλάβου.
Δεν πάμε πια στα ποτάμια να πλύνουμε τα ρούχα, έχουμε το πλυντήριο και το στεγνωτήριο και δουλεύουμε μια ζωή για να τα ξεχρεώσουμε.
Τελικά η πρόοδος αυτή πόσο αλήθεια καλυτέρευσε τη ζωή μας.
Όλοι αυτοί οι αγώνες, πόσο αλήθεια απέδωσαν.
Σε ποιο σημείο μας έφεραν?
Οι μόνοι πόλεμοι που δικαιολογούνται, είναι αυτοί που πραγματικά ήταν αναπόφευκτοι και απαραίτητοι.
Όπου η σύμπραξη των ανθρώπων γινόταν ενάντια στο κακό...
Όπως για παράδειγμα ο 2ος παγκόσμιος, ήταν ο μόνος ίσως πόλεμος της νεότερης ιστορία, ο οποίος πραγματικά έπρεπε να γίνει.
Ο 1ος παγκόσμιος όμως?
Σε καμμία περίπτωση...
Στη Γιουγκοσλαβία?
Στο Ιράκ?
Στο Αφγανιστάν?
Στην Τσετσενία?
Η τωρινή απειλή στην Τεχεράνη?
Είναι μόνο η απληστία και τίποτε άλλο.
Μια ακόμη διαφορά μας με τα ζώα, είναι η αίσθηση του κορεσμού.
Τα ζώα χορταίνουν, ο ανθρώπινος νους έχει απωλέσει αυτή την ικανότητα.
Η φράση του Ηράκλειτου μήπως είναι απλά παρεξηγημένη?
Μήπως μιλούσε για τη δύναμη του φόβου?
Για τη δύναμη της υποδούλωσης των μαζών ώστε να υπηρετούν τους σκοπούς της εξουσίας?
Μήπως αποτελούσε προειδοποίηση και όχι απόδοση ευσήμων?
Εν αναμονή
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 14:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ αν αλλάζαμε. Σε παγκόσμιο επίπεδο.
Κάθε μέρα και λίγο. Τόσο δα.
Πόσο ειρηνικός ο κόσμος!
ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ. ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ...
ΠΟΣΟ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 18:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΜΑΣ ΚΕΡΔΟΥΣ .
--------------------------------------------------------------------------------

Αν έστω και ένας ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να λειτουργήσει με αυτό το σκεπτικό, η φιλοσοφία αυτή καταρρέει που δείχνει πόσο ουτοπική είναι...
Αν δεν μπορείς να τον πείσεις τί θα κάνεις δηλαδή?? θα καταφύγεις στην βία??? μα τότε πέφτεις σε φαύλο κύκλο. Ακόμα και η φυλάκιση είναι βία.



ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΟΥΤΟΠΙΑ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΤΟΥΣ ΚΕΡΔΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ .
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΣΩΣΤΗΣ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΩΝ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΥΣΕ ΕΤΣΙ.
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΑ ΖΩΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΥΨΗΛΗ ΜΑΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΤΑ ΖΩΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΗΛΟΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ .
--------------------------------------------------------------------------------

Η ψυχολογία σου και η δική μου ελάχιστα διαφέρουν από αυτές των ζώων. Η νοημοσύνη σου απλώς περιπλέκει τα πράγματα και εισάγει καινούριες παραμέτρους στην εξίσωση. Αφού λοιπόν είμαστε τόσο "ανώτεροι" γιατί φοβόμαστε ?. Η φύση του φόβου δείχνει ότι δεν είμαστε φωτισμένα ζώα αλλά δρούμε με βάση την επιβίωση όπως και να την ορίζουμε. Διεκδικούμε "χώρο" όπως και να το ορίζουμε αυτό.

Δεν έχεις παρατηρήσει καμμιά φορά σε ανάμεικτες παρέες ότι τα αρσενικά συμπεριφέρονται προστατευτικά-κτητικά στα θηλυκά της παρέας ??? Την χρειάζονται αυτήν την προστασία ?? όχι βέβαια, τότε όμως γιατί συμβαίνει??



Ο ΦΟΒΟΣ ΣΕ NORMAL ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΠΟΥ ΣΑΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΘΑ ΕΙΧΕ
ΤΗΝ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΣΗ ΤΗΣ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.
Η ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ.
ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΖΩΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΖΩΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ Η ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΧΟΜΠΙ .
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΠ ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ
ΚΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΑΠΛΑ ΜΕ ΣΥΜΜΑΧΟ ΤΗΝ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ
ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΑ ΔΙΑΘΕΤΑΜΕ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ ,ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΚΟΣΜΟ.ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΜΑΣΤΑΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΛΕΓΟΜΕΝΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΟΠΟΤΕ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρήστος Κ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2006, 20:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος Κ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους οτι ο πόλεμος είναι μέσα στη φυση του ανθρωπου..Είναι νόμος της φύσης..
Απλα σκεφτητε ποσα ατομα θα υπήρχαν επιπλέων πάνω στη γη απο ένα ζευγαρι ανθρώπων που σκοτώθηκε, αν δεν σκοτωνόταν..
Μιλάμε για μαθηματικη πρόοδο(αριθμιτική ή γεωμετρική δεν θυμαμαι καλά)..Φαντασου ποσοι ανθρωποι θα υπήρχαν αν δεν σκοτώνονταν τοσα δις ανθρωπων στους πολέμους..Απλα δεν θα χωρούσαμε στη γη!
Αρα είναι αναγκαιο κακο οπως τόσα άλλα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 11:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει πάντα και η άποψη ενός πραγματιστή!
Αλλά υπάρχει στ'αλήθεια κάποιος που να πιστεύει ότι το κίνητρο ενός πολέμου στην εποχή μας μπορεί να είναι το καλό?
Αν δεν χωράμε πάνω στη γη, η γη ξέρει πολύ καλά πως να επαναφέρει την ισορροπία.
Είναι πραγματικά απαραίτητη η δική μας συμμετοχή, με μαζικές καταστροφές, τεχνητές αρρώστιες, και τη βιομηχανία των πολεμοκάπηλων από πίσω?

Δεν μπορώ να το δεχτώ ως αναγκαίο κακό, εκτός βέβαια, όπως προανέφερα, σε περιπτώσεις όπως του 2ου παγκοσμίου, όπου ο πόλεμος ήταν μονόδρομος.

Δεν μπορώ να πιστέψω πως αυτοί που μας μαθαίνουν πως να καταστρέφουμε καθημερινά τη φύση, πως να γινόμαστε λιγότερο άνθρωποι, πως να καταναλώνουμε για να το βουλώνουμε, έχουν ως στόχο την εξισορρόπηση της πολυπληθούς πλέον γης.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Open Mind ότι ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος αν μας έλειπε όλη αυτή η περί πολέμου τρομοκρατία.
Η χειραγώγηση είναι πολύ εύκολη υπόθεση όταν κάποιος εξουσιάζει εικόνα και ήχο.

Κάποτε ονειρευόμουν παρέα με το Hey you! και το if the guns των Ρink Floyd ότι όλοι οι σταρτιώτες του κόσμου θα αρνούνταν να πολεμήσουν.
Κανένα παραμύθι όμως δεν βγαίνει αληθινό!

Μπορεί ένας άνθρωπος χωρίς το γονίδιο του πολέμου στο DNA του, να ήταν ο Φρανγκεστάιν, ή ένας χαζοχαρούμενος μαστουρωμένος, πάντως θα ήταν σίγουρα πιο φιλικός προς τον συνάνθρωπο,
ή ίσως καλύτερα θα ξαναέβλεπε πως υπάρχει συνάνθρωπος.

Έχουμε φτάσει στο τραγικό σημείο, όταν κάποιος μας φέρεται καλά να αναρωτιόμαστε τι μπορεί να θέλει από μας....
Πόσο πιο εμπόλεμα και ψυχρά, μπορούμε να ζήσουμε?
Πόσο θα θυμόμαστε ακόμη πως ο διπλανός δεν είναι εχθρός?
Αναρωτιέμαι απλά!
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 17:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ kswtikoula ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ.
ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΣ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΟΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ.
ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ
ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
ΠΑΝΤΟΣ ΣΤΟ ΙΡΑΚ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟ ΒΑΡΕΛΙΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρήστος Κ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2006, 20:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος Κ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν δεν χωράμε πάνω στη γη, η γη ξέρει πολύ καλά πως να επαναφέρει την ισορροπία.


Διαφωνω μαζι σου Ξωτικούλα, γιατι η Γη δεν μπορει να σκεφτει τι θα κανει όταν δει οτι δεν χωράνε οι άνθρωποι πανω της. Δεν έχει σκέψη!Γι 'αυτο το λόγο η φύση έχει δώσει στον άνθρωπο το γονίδιο του πολέμου, ωστε να υπάρχει αυτη η ισορροπια που ανέφερες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 12:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως και να μας βολεύει αυτή η άποψη....
Δεν είμαστε κακοί, δεν πολεμούμε για το κέρδος, αλλά για την ισορροπία και το καλό της μάνας γης....
Ούτε όσκαρ δεν χτυπάμε με τέτοια ιδεολογία όμως.
Είναι η απόλυτη αποποίηση ευθυνών για την κατάντια που ζούμε.
Όπως έλεγε κι ένα άσμα,
"είμαι ο Ρομπέν των καμμένων δασών και των πολυκατοικιών".
Γιατί ο υπερπληθυσμός ενοχλεί όπου υπάρχει πλουτοπαραγωγική πηγή?
Γιατί έβαλαν τον κόσμο να σφάζεται στη Σιέρα Λεόνε που είναι γεμάτη διαμάντια?
Γιατί γεννήθηκαν τρομοκράτες ειδικά στην Τσετσενία που έχει πετρέλαια?
Για την ισορροπία της γης?
Γιατί συνεχίζουν να κατασκευάζουν χαρτί από κορμούς και όχι από κάνναβη?
Γιατί τα περισσότερα δάση αποχαρακτηρίζονται για να χτιστούν?
Μιλούμε δεδομένα για το γονίδιο της απληστίας, που έχει ως εκδήλωση τον πόλεμο...
Και σίγουρα ο πόλεμος δεν θα σώσει τη γη που μαραίνεται, παρά μόνο θα μας μαντρώσει στη γυάλα....
Νομίζει κάποιος πως πραγματικά οι κύριοι που οραματίζονται πολέμους, οραματίζονται κι ένα καλύτερο κόσμο?
Η ουτοπία της ζωής χωρίς πόλεμο, έχει σκιαγραφηθεί, είτε μελανά, είτε πολύχρωμα, είτε αδιάφορα....
Κανείς όμως ποτέ δε μας είπε πως θα είναι ο κόσμος μετά τον πόλεμο.
Γιατί άραγε???
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος Κ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2006, 21:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος Κ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαστε κακοί, δεν πολεμούμε για το κέρδος, αλλά για την ισορροπία και το καλό της μάνας γης....


Αγαπητη μου ξωτικούλα δεν μιλάω για το σημερινό πόλεμο, ο οποιος είναι καθαρα κερδοσκοπικός..
Βεβαιως και είμαστε κακοι! Η κακία είναι μέσα στον άνθρωπο..
Μιλάω όμως για τον πόλεμο επιβίωσης ή για τον πόλεμο άμυνας και υπεράσπισης των ιδανικών και του πολιτισμου..
"Εις οιωνός άριστος, αμύνεσθε περι πάτρις"
Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση: Φαντασου έναν κόσμο που θα είμασταν όλοι καλοι, δεν θα πολεμουσε κανεις, δεν θα εκλεβε κανεις ,δεν θα σκότωνε κανεις, δεν θα υπήρχαν εκστρατειες εξόντωσης χιλιαδων ανθρωπων απο υιους που δήθεν μόνοι τους εμφανίζονται..
Θα χωρούσαμε?
Και αυτο που σου λέω δεν είναι παραμύθι..Να ξέρεις οτι προβληματίζει όλους τους μεγάλους, γι'αυτο και ανα τακτα χρονικά διαστήματα εμφανίζεται και μια γρίπη των πουλερικών ας πουμε για να καθαρίζουν μερικούς!Νομίζεις οτι ο Μπους δεν μπορει να ταισει τους νυστικούς αφρικανούς? Ή μήπως νομίζεις οτι τι AIDS προήλθε απο τον πίθικο?
Ολα αυτα που σου λεω σαφως είναι απαράδεκτα πράγματα, αλλα ετσι είναι η ζωη..Δεν είναι όλοι καλοι, και δεν είναι τυχαιο αυτο..
Δεν μπορει όλοι να ειναι καλοι. Σου εξήγησα πριν γιατι..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 11:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιλαμβάνομαι τι εννοείς φίλε μου.
Αλλά πλέον η κατάσταση είναι λόγω της αλαζονίας των χειριστών τόσο μα τόσο εμφανής, που καταντά εξοργιστικό.
Από το "τέλος" του ψυχρού πολέμου και μετά, έχουν ξαμολυθεί για κυνήγι μαγισσών.
Βρήκαν τους πιστούς μουσουλμάνους και τους εμπότισαν μίσος για να μας προσφέρουν ακόμη έναν φόβο.
Όποιος έχει γνωρίσει και συναναστραφεί αρκετούς μουσουλμάνους δεν μπορεί παρά να ξέρει για τί ανθρώπους μιλάμε.
Είναι καλοί άνθρωποι, είναι αθώοι γιατί ακριβώς έτσι τους χρειάζεται η θρησκεία τους.
Είναι λαοί ολόκληροι που στις πλάτες τους παίζεται το παιχνίδι.
Χαμηλό μορφωτικό επίπεδο για να μην καταλάβουν και σηκώσουν κεφάλι,
άθλιες οικονομικές συνθήκες για να ελπίζουν μόνο στο θεό,
και αγνότητα σε μεγάλες δόσεις.
Αυτός είναι ο νέος; τρομερός εχθρός.
Μπορεί εγώ να τα βλέπω παρατραβηγμένα τα πράγματα, αλλά βαδίζουμε ολοταχώς στην εποχή που θα πολεμούν η Ευρασία, η Ωκεανία και η Ανατολασία.
Ζούμε με καθυστέρηση κάποιων χρόνων από τις προβλέψεις του συγγραφέα το 1984.
Σε καμμιά περίπτωση δεν πιστεύω πως το aids μας ήρθε από τον πίθηκο, ούτε ότι όλοι οι ιοί που εμφανίζονται κάθε χρόνο είναι γεννήματα της φύσης.
Αλλά επιμένω στο αρχικό ερώτημά μου...
Τι θα τον κάνουν αυτό το ρημαγμένο κόσμο???
Γιατί ρημάζει καθημερινά.
Θα μειωθεί ο πληθυσμός της γης οκ...
Αλλά θα καταστραφεί και η γη μαζί του...
Είναι δυνατόν να λένε οι Ευρωπαίοι ότι σκέφτονται να χρησιμοποιήσουν όπλα μαζικής καταστροφής στο Ιράν????
Αυτό θα ήθελα να εκλείψει, αν ο πόλεμος είναι επιτακτικός, αν το κακό είναι εναντίον μας, ναι να πολεμήσουμε.
Αλλά το κακό είμαστε εμείς πλέον...
Έρχεται η στιγμή στη ζωή του καθενός που πρέπει να πει το μεγάλο ναι ή το μεγάλο όχι...
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 11:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που δεν είναι καθόλου τυχαίο είναι πως το κριτήριο επιλογής του κάθε καινούριου εχθρού, είναι η άγνοιά μας για το λαό αυτό και η ταυτόχρονη εμφανής ανέχειά του.
Ο κόσμος χωρίζεται σε δύο κατηγορίες:
Σε αυτούς που πεινάνε
Και σ'αυτούς που φοβούνται μήπως οι πρώτοι εισβάλλουν στην τραπεζαρία τους....

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy