ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Το γονίδιο του πολέμου!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 12:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση: Φαντασου έναν κόσμο που θα είμασταν όλοι καλοι, δεν θα πολεμουσε κανεις, δεν θα εκλεβε κανεις ,δεν θα σκότωνε κανεις, δεν θα υπήρχαν εκστρατειες εξόντωσης χιλιαδων ανθρωπων απο υιους που δήθεν μόνοι τους εμφανίζονται..
Θα χωρούσαμε?


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΠΛΗΘΥΣΜΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ .
ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΚΡΙΝΕΙ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ? ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ?
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΩΡΑΜΕ ΑΣ ΚΑΤΕΒΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ.
quote:
Ολα αυτα που σου λεω σαφως είναι απαράδεκτα πράγματα, αλλα ετσι είναι η ζωη..Δεν είναι όλοι καλοι, και δεν είναι τυχαιο αυτο..
Δεν μπορει όλοι να ειναι καλοι. Σου εξήγησα πριν γιατι

ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΔΕΚΤΕΙ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ
ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
quote:
Αλλά το κακό είμαστε εμείς πλέον...
Έρχεται η στιγμή στη ζωή του καθενός που πρέπει να πει το μεγάλο ναι ή το μεγάλο όχι

ΣΩΣΤΗ! ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΕΙΔΗ ΤΟΝ ΜΟΝΑΧΙΚΟ ΜΟΥ ΔΡΟΜΟ.
quote:
Ο κόσμος χωρίζεται σε δύο κατηγορίες:
Σε αυτούς που πεινάνε
Και σ'αυτούς που φοβούνται μήπως οι πρώτοι εισβάλλουν στην τραπεζαρία

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΣΚΑΣΜΟΥ ΠΑΡΑ ΔΩΣΟΥΝ
ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΥΣ.Η ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 12:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας μας μπορεί να κάνει τη διαφορά.
Αντίσταση τουλάχιστον μπορεί να υπάρξει.
Να σκοτώσουμε το γονίδιο του πολέμου μέσα μας.
Να μην εθελοτυφλούμε.
Ο άνθρωπος μπορεί να είναι κτήνος, μπορεί και θεός.
Όσο χαζοχαρούμενο και ποιητικό κι αν ακούγεται η αγάπη και όσα από αυτήν εκπορεύονται μπορεί να κάνει θαύματα.
Όχι! δεν θα καταφέρει να κάνει η πυρηνική βόμβα μικρότερη ζημιά,
μπορεί όμως να κθυστερήσει τη χρήση της.
Και μόνο το να μην καταπίνουμε αμάσητο το παραμύθι που μας πουλάνε αποτελεί αντίσταση και ελπίδα αλλαγής.
Ο κόσμος είναι έτσι όντως,
αλλά είμαστε κύταρα αυτού του κόσμου και είμαστε αλλιώς.
Άρα και ο κόσμος μπορεί να είναι αλλιώς.
Υπεραισιόδοξα
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 13:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το θέμα είναι να ξεφύγουμε πιά από το παραμύθι του άσπρου-μαύρου. Τίποτα δεν είναι άσπρο-μαύρο, όλα βρίσκονται στις σκοτεινότερες ή φωτεινότερες αποχρώσεις του γκρίζου. Υπάρχουν καλοί άνθρωποι; Απόλυτα καλοί; Και απόλυτα κακοί; Δεν το πιστεύω. Υπάρχει άνθρωπος που δεν βαδίζει με πρώτο το συμφέρον του; Το υλικό, το πνευματικό, το ψυχολογικό;


quote:
quote:
Ο κόσμος χωρίζεται σε δύο κατηγορίες:
Σε αυτούς που πεινάνε
Και σ'αυτούς που φοβούνται μήπως οι πρώτοι εισβάλλουν στην τραπεζαρία

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΣΚΑΣΜΟΥ ΠΑΡΑ ΔΩΣΟΥΝ
ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΥΣ.Η ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ



Ωραία, και βάζεις τους πεινασμένους στην τραπεζαρία σου και τι γίνεται; Τι κερδίζουν αυτοί, εκτός από ένα πιάτο φαί που θα πρέπει να τους έχεις έτοιμο για σήμερα και την επόμενη και την επόμενη της επόμενης, μέρα; Και εσύ τι κερδίζεις; Το γεγονός είναι ότι για να τους ταίζεις επ άπειρον, πρέπει να γίνεσαι όλο και πιό πλούσιος για να σου περισσεύουν για να δίνεις και σε αυτούς. Και αυτοί θα πρέπει να παραμένουν φτωχοί και πεινασμένοι, γιατί αλλιώς πώς θα μπορείς εσύ να αυτοϊκανοποιείσαι με την ιδέα ότι ναι μεν έχεις, αλλά δεν τα κρατάς όλα για τον εαυτό σου, αλλά προσφέρεις;

Γι αυτό δεν συμπαθώ την φιλανθρωπία έτσι όπως έχει καθιερωθεί. Μας δίνει την δικαιολογία να γινόμαστε πιό πλούσιοι και την ψευδαίσθηση ότι είμαστε καλοί άνθρωποι επειδή προσφέρουμε σε κάποιους που έχουν ανάγκη (την ανάγκη μας), ενώ ταυτόχρονα εμείς οι ίδιοι τους κρατάμε εκεί χαμηλά για να συνεχίσουν να έχουν την ανάγκη μας (υλική), επειδή εμείς έχουμε την ανάγκη τους (ψυχολογική), ένας φαύλος κύκλος.

Η λύση λίγο πιό δύσκολη μα δραστική, αλλά πόσο μας συμφέρει τελικά; Επειδή αν τους βοηθήσεις και τους μάθεις πώς να βγάζουν μόνοι τους αυτό το πιάτο φαί, μετά δεν θα έχουν την ανάγκη μας και πιθανότατα τα καλά χαρτιά διαπραγμάτευσης θα περάσουν σε άλλα χέρια.
(δες πετρέλαιο, ή φυσικό αέριο ας πούμε).


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 13:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ πως η λύση δεν είναι να τους ταίσουμε μια φορά και καθαρίσαμε, αλλά να τους αφήσουμε να ζήσουν.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να τους μάθουμε τον δυτικό τρόπο ζωής, το θεωρω μάλλον καταστροφικό για τους λαούς αυτούς.
Μπορούμε όμως να τους μάθουμε τις τεχνικές, να τους βοηθήσουμε να μορφωθούν και να πάρουνε τη ζωή τους στα χέρια τους, να παράγουν εξέλιξη στη γη τους, με τις δυνάμεις τους, με τα πιστεύω τους.
Γιατί με την "ελεημοσύνη" τους κάνουμε να ονειρεύονται να γίνουν δυτικοί και αυτό είναι τραγικό.
Έχουν ακόμη αγνότητα μέσα τους και αυτό δεν πρέπει να χαθεί.
Η δυτική κοινωνία παράγει τρομοκράτες, είτε θέλουμε να το δούμε είτε όχι.
Αυτό που θα έπρεπε να γίνει συνείδηση είναι ότι ο φτωχός, ο μακρυνός, δεν είναι απειλή, είναι ακόμη ένας διπλανός.
Δεν φταίει πάντα ο ξένος...
"Τους Λαιστρυγώνες και τους Κύκλωπες,
το μανιασμένο Ποσειδώνα,
τέτοιους στο δρόμο σου δεν θα 'βρεις,
μέσα σου αν δεν τους κουβαλείς"....
Φιλικά
Ξωτικούλα
Υ.Γ.
quote:
μετά δεν θα έχουν την ανάγκη μας και πιθανότατα τα καλά χαρτιά διαπραγμάτευσης θα περάσουν σε άλλα χέρια.
(δες πετρέλαιο, ή φυσικό αέριο ας πούμε).

Συμφωνώ!

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρήστος Κ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2006, 23:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χρήστος Κ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως χιλιάδες αλλα πραγματα, η φυση μας προικησε με το γονίδιο του πολέμου..Ας μην τα βαζουμε λοιπον με τη φυση..Κατι θα ξερει..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 07:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, κάθε άνθρωπο, φίλε μου, πρέπει να τον διέπει η μαχητικότητα στην ζωή του.
Πρέπει να πολεμάει ο καθένας κάθε μέρα για να επιτύχει αυτό που επιθυμεί, να φτάσει στους στόχους του, να δεί τα ιδανικά του να ενσαρκώνονται.
Αυτή η τάση "πολέμου" λοιπόν είναι απαραίτητη.
Από κει και πέρα, θα ήθελα να σταθώ σε κάτι που είπε η αγαπητή kswtikoula και που με βρίσκει σύμφωνο:

quote:
Συμφωνώ πως η λύση δεν είναι να τους ταίσουμε μια φορά και καθαρίσαμε, αλλά να τους αφήσουμε να ζήσουν.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να τους μάθουμε τον δυτικό τρόπο ζωής, το θεωρω μάλλον καταστροφικό για τους λαούς αυτούς.
Μπορούμε όμως να τους μάθουμε τις τεχνικές, να τους βοηθήσουμε να μορφωθούν και να πάρουνε τη ζωή τους στα χέρια τους, να παράγουν εξέλιξη στη γη τους, με τις δυνάμεις τους, με τα πιστεύω τους.
Γιατί με την "ελεημοσύνη" τους κάνουμε να ονειρεύονται να γίνουν δυτικοί και αυτό είναι τραγικό.

Νομίζω πως έχεις δίκιο εδώ, φίλη μου!
Το να τους μάθουμε τον δυτικό τρόπο σκέψης με τη μορφή της "επιβολής" θα απέφερε καταστροφικά αποτελέσματα στους λαούς αυτούς.
Το νόημα λοιπόν δεν είναι να τους επιβάλλουμε τον δικό μας τρόπο ζωής και συμπεριφοράς γενικότερα.
Σεβόμενοι τις πολιτισμικές τους αξίες, τα κοινωνικά τους πρότυπα και τα θρησκευτικά τους πιστεύω θα έπρεπε να τους δείξουμε απλά κάποιους τρόπους, κάποιες τεχνικές για να αναπτυχθούν και να το καταφέρουν οι ίδιοι αυτό.
Και το κίνητρο μας για να προσπαθήσουμε κάτι τέτοιο δεν είναι τα πιθανά οφέλη που θα αποκομίσουμε εμείς (ως μέρος της δυτικής κοινωνίας φυσικά) αλλά η αγάπη μας για εκείνους.

Πάντως, αγαπητή μου kswtikoula, διαφωνώ σε αυτό:

quote:
Η δυτική κοινωνία παράγει τρομοκράτες, είτε θέλουμε να το δούμε είτε όχι.

Δε νομίζω, φίλη μου, πως οι τρομοκράτες προέρχονται μόνο από τις δυτικές κοινωνίες.
Μην ξεχνάμε τις ακραίες ισλαμιστικές οργανώσεις...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 11:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying_Incubus αυτούς ακριβώς τους τρομοκράτες εννοώ κι εγώ.
Όταν ο Οσάμα έχει εκπαιδευτεί από τη CIA, έχει χρηματοδοτηθεί από το γαμπρό του, που έχει χρηματοδοτήσει και τον Μπους και πάει λέγοντας....
Voila τρομοκράτες αδυσώπητοι....
Πως να πείσουμε τον κοσμάκι να πάει να ανατιναχτεί, του λέμε ότι απειλείται η θρησκεία του και το Τζιχάντ αρχίζει.
Πως θα πείσουμε τους υπόλοιπους ότι αυτοί είναι οι κακοί,
τους λέμε ότι αυτά που κάνουν τα λέει το Κοράνι.
Ποιος μπλέχτηκε στη ζωή τους και τους έκανε κινούμενες βόμβες(?), μα φυσικά η δύση.
Όταν τελείωσαν οι ορατοί εχθροί, δεν γινόταν, κάποιον έπρεπε να φοβάται ο κόσμος, οπότε δημιούργησαν ακόμη έναν.
Εξάλλου η δύση εσωτερικά, έχει κλείσει μ'αυτό το κεφάλαιο....
Άμα χρωστάς σε πέντε πιστωτικές και ξεπληρώνεις και το δάνειο και το καινούριο αυτοκίνητο και πρέπει στην πενταετία οπωσδήποτε να αλλάξεις έπιπλα, ποιος ασχολείται με το γαϊτανάκι της πολιτικής και ποιος να επαναστατήσει....
quote:
Οπως χιλιάδες αλλα πραγματα, η φυση μας προικησε με το γονίδιο του πολέμου..Ας μην τα βαζουμε λοιπον με τη φυση..Κατι θα ξερει..
Δεν διαφωνώ, αλλά το πρώτο θύμα του πολέμου είναι η ίδια η φύση, δεν νομίζεις?
Εκτός αν αντί για εποχή παγετώνων αυτή τη φορά ο άνθρωπος σκέφτηκε να τα ψήσει όλα έτσι για αλλαγή.
Η ανθρώπινη αλαζονεία δεν αντιλαμβάνεται όρια και δεν σέβεται τίποτα.
Μπορούμε βέβαια να το δούμε και μοιρολατρικά και να πούμε ότι είναι να γίνει θα γίνει, η φύση ξέρει καλύτερα και εμείς είμαστε απλά θεατές της μοίρας του πλανήτη.

Ελπίζω το ύφος μου να μην είναι επιθετικό,
το θέμα μου προκαλεί μια αγανάκτηση, αλλά το θέμα, όχι οι απόψεις σας.
Αυτές είναι πάντα σεβαστές και καλοδεχούμενες,
εξάλλου αυτές είναι ο λόγος ύπαρξης του τόπικ.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 12:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Dying_Incubus αυτούς ακριβώς τους τρομοκράτες εννοώ κι εγώ.
Όταν ο Οσάμα έχει εκπαιδευτεί από τη CIA, έχει χρηματοδοτηθεί από το γαμπρό του, που έχει χρηματοδοτήσει και τον Μπους και πάει λέγοντας....
Voila τρομοκράτες αδυσώπητοι....
Πως να πείσουμε τον κοσμάκι να πάει να ανατιναχτεί, του λέμε ότι απειλείται η θρησκεία του και το Τζιχάντ αρχίζει.
Πως θα πείσουμε τους υπόλοιπους ότι αυτοί είναι οι κακοί,
τους λέμε ότι αυτά που κάνουν τα λέει το Κοράνι.
Ποιος μπλέχτηκε στη ζωή τους και τους έκανε κινούμενες βόμβες(?), μα φυσικά η δύση.
Όταν τελείωσαν οι ορατοί εχθροί, δεν γινόταν, κάποιον έπρεπε να φοβάται ο κόσμος, οπότε δημιούργησαν ακόμη έναν.
Εξάλλου η δύση εσωτερικά, έχει κλείσει μ'αυτό το κεφάλαιο....
Άμα χρωστάς σε πέντε πιστωτικές και ξεπληρώνεις και το δάνειο και το καινούριο αυτοκίνητο και πρέπει στην πενταετία οπωσδήποτε να αλλάξεις έπιπλα, ποιος ασχολείται με το γαϊτανάκι της πολιτικής και ποιος να επαναστατήσει....
quote:
Οπως χιλιάδες αλλα πραγματα, η φυση μας προικησε με το γονίδιο του πολέμου..Ας μην τα βαζουμε λοιπον με τη φυση..Κατι θα ξερει..
Δεν διαφωνώ, αλλά το πρώτο θύμα του πολέμου είναι η ίδια η φύση, δεν νομίζεις?
Εκτός αν αντί για εποχή παγετώνων αυτή τη φορά ο άνθρωπος σκέφτηκε να τα ψήσει όλα έτσι για αλλαγή.
Η ανθρώπινη αλαζονεία δεν αντιλαμβάνεται όρια και δεν σέβεται τίποτα.
Μπορούμε βέβαια να το δούμε και μοιρολατρικά και να πούμε ότι είναι να γίνει θα γίνει, η φύση ξέρει καλύτερα και εμείς είμαστε απλά θεατές της μοίρας του πλανήτη.

Ελπίζω το ύφος μου να μην είναι επιθετικό,
το θέμα μου προκαλεί μια αγανάκτηση, αλλά το θέμα, όχι οι απόψεις σας.
Αυτές είναι πάντα σεβαστές και καλοδεχούμενες,
εξάλλου αυτές είναι ο λόγος ύπαρξης του τόπικ.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...


ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΤΣΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΚΡΑΥΓΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΚΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ...
ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΛΥΤΡΩΣΗΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΞΩΤΙΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΔΕΥΤΕΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΚΙ ΟΧΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΠΑΡΩΠΙΔΕΣ.
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΙ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ ΠΙΘΑΝΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΕΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΟΥ ΩΦΕΛΕΙ ΟΛΟΥΣ;
ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΧΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ.
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΤΗΣ ΟΡΘΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ;
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ;

Ο ΞΕΝΟΣ ΠΟΝΟΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟΣ...
ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΓΓΙΞΕΙ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.
=))=II=((=Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 12:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ πως η λύση δεν είναι να τους ταίσουμε μια φορά και καθαρίσαμε, αλλά να τους αφήσουμε να ζήσουν.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν καλό να τους μάθουμε τον δυτικό τρόπο ζωής, το θεωρω μάλλον καταστροφικό για τους λαούς αυτούς.
Μπορούμε όμως να τους μάθουμε τις τεχνικές, να τους βοηθήσουμε να μορφωθούν και να πάρουνε τη ζωή τους στα χέρια τους, να παράγουν εξέλιξη στη γη τους, με τις δυνάμεις τους, με τα πιστεύω τους.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΔΕΙΞΩ ΠΟΣΟ ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ .
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΙΝΑΕΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΛΥΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΜΟΝΙΜΗ ΛΥΣΗ
ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΧΤΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ.

quote:
Η λύση λίγο πιό δύσκολη μα δραστική, αλλά πόσο μας συμφέρει τελικά; Επειδή αν τους βοηθήσεις και τους μάθεις πώς να βγάζουν μόνοι τους αυτό το πιάτο φαί, μετά δεν θα έχουν την ανάγκη μας και πιθανότατα τα καλά χαρτιά διαπραγμάτευσης θα περάσουν σε άλλα χέρια.
(δες πετρέλαιο, ή φυσικό αέριο ας πούμε).




ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΡΟΧΑ?


quote:
Οπως χιλιάδες αλλα πραγματα, η φυση μας προικησε με το γονίδιο του πολέμου..Ας μην τα βαζουμε λοιπον με τη φυση..Κατι θα ξερει..


ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ .
ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΙ Η ΦΥΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ Η ΦΥΣΗ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ.
quote:
Μα, κάθε άνθρωπο, φίλε μου, πρέπει να τον διέπει η μαχητικότητα στην ζωή του.
Πρέπει να πολεμάει ο καθένας κάθε μέρα για να επιτύχει αυτό που επιθυμεί, να φτάσει στους στόχους του, να δεί τα ιδανικά του να ενσαρκώνονται.


ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΛΛΟ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ Η ΦΙΛΟΦΟΞΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ Η ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΙΤΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ
ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ
ΠΑΡΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 12:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα το έλεγα καλή μου ΑΦΡΟΔΙΤΗ κραυγή διαμαρτυρίας ακριβώς, αγανάκτηση είναι για την οποία αφορμή στάθηκαν τα τελευταία γεγονότα με το Ιράν.
Δυστυχώς με τις κραυγές διαμαρτυρίας δεν γίνεται τίποτα.
Με αγανακτεί το γεγονός πως η μαμά Αμερική εδώ και τόσα χρόνια εφευρίσκει εχθρούς και προβλήματα που τρέχει να τα λύσει, για να πουλήσει τα όπλα της, για να αναλάβει την ανοικοδόμηση αυτών που γκρέμισε, για να έχει πρόσβαση σε πετρέλαιο και άλλες πλουτοπαραγωγικές πηγες,
αλλά κυρίως και πάνω απ'όλα για να έχει τον έλεγχο.
Μόνο η Μέρκελ τόλμησε να τους μιλήσει ανοιχτά για το Γκουαντάναμο και τα ανθρώπινα δικαιώματα και φυσικά πήρε την αρμόζουσα αλαζονική απάντηση...
-Δεν μας ενδιαφέρουν αυτά που λέτε!!!
Και η ανταπάντηση είναι η μόνη αλήθεια:
-Κι ένας συμπατριώτης μου πριν μερικές δεκαετίες τα έλεγε αυτά και δεν σας τιμά να του μοιάζετε.
Θα μου πεις: Ε! και?
Κάτι είναι όμως κι αυτό, είναι ένα βήμα.
Οργανώνουν τόσο καλά τη διείσδηση στην Ευρώπη εν τω μεταξύ που ούτε θα το πάρουμε χαμπάρι.
Η πορτοκαλί επανάσταση στην Ουκρανία.
Αμερικανοτραφής και Αμερικανόφιλος ο πορτοκαλί επαναστάτης....
Αλλά ο αντίπαλός του ήταν το απόλυτο Ατού της Αμερικής.
Ο κύριος ήταν στη φυλακή γιατί είχε βιάσει.
Νοθεία...κερδίζει ο βιαστής...ο κόσμος αντιδρά...επαναστάτης-σωτήρας...ο αμερικανόφιλος. Γιούπιιιιιιιιιιιι!
Ειρηνική επανάσταση.
Η Πολωνία σε λίγα χρόνια θα λύνει και θα δένει, δεν προλαβαίνει να πει κάτι η Αμερική η Πολωνία υπερψηηφίζει....
Όπου Πολωνία = ίσως η πολυπληθέστερη χώρα της Ευρώπης....
Αυτά γίνονται και που πάμε δεν ξέρω
και τι θα γίνει δεν ξέρω
και αν υπάρχει πλευρά που να μπορώ να συνταχτώ δεν ξέρω.
Γιατί εδώ που ζούμε, αντί για πολιτικούς, έχουμε ακρίδες.
Ο κόσμος καίγεται και αυτοί πως θα διοριστούν κοιτάνε...
Αγανάκτηση μόνο.
Σας κούρασα όμως και σας μαύρισα ίσως και τη σκέψη λίγο,
συγνώμη αν το έκανα,
καλό μεσημέρι
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 13:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με αγανακτεί το γεγονός πως η μαμά Αμερική εδώ και τόσα χρόνια εφευρίσκει εχθρούς και προβλήματα που τρέχει να τα λύσει, για να πουλήσει τα όπλα της, για να αναλάβει την ανοικοδόμηση αυτών που γκρέμισε, για να έχει πρόσβαση σε πετρέλαιο και άλλες πλουτοπαραγωγικές πηγες,


ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΙΤΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 13:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Dying_Incubus
Το νόημα λοιπόν δεν είναι να τους επιβάλλουμε τον δικό μας τρόπο ζωής και συμπεριφοράς γενικότερα.
Σεβόμενοι τις πολιτισμικές τους αξίες, τα κοινωνικά τους πρότυπα και τα θρησκευτικά τους πιστεύω θα έπρεπε να τους [bold]δείξουμε απλά κάποιους τρόπους, κάποιες τεχνικές [/bold] για να αναπτυχθούν και να το καταφέρουν οι ίδιοι αυτό.

Δηλαδή ποιούς τρόπους ?

quote:
kswtikoula
Άμα χρωστάς σε πέντε πιστωτικές και ξεπληρώνεις και το δάνειο και το καινούριο αυτοκίνητο και πρέπει στην πενταετία οπωσδήποτε να αλλάξεις έπιπλα, ποιος ασχολείται με το γαϊτανάκι της πολιτικής και ποιος να επαναστατήσει....

Αυτούς !!!!

Με το "γονίδιο του πολέμου" έγιναν απελευθερωτικές επαναστάσεις, κατακτήθηκαν δικαιώματα, καταστρέφεται το "παλιό" και γεννιέται το "νέο".

Με το "γονίδιο του πολέμου" έγιναν γενοκτονίες, καταπνίχτηκαν επαναστάσεις, συρικνώθηκαν δικαιώματα, γιγαντώνεται το "παλιό", θανατώνεται το "νέο".

Το "γονίδιο του πολέμου" δεν είναι ούτε "καλό", ούτε "κακό".Απλά "είναι".

Η πιθανότητα ενός κόσμου "καλύτερου" εξαρτάται απο την χρήση του και όχι απο την ύπαρξη του.

Και φυσικά η χρήση του , όπως και η θεώρηση του "καλύτερου" ή "χειρότερου" γίνεται απο εμάς, τους [bold]ανθρώπους[/bold].

To Know | To Be | To UnderstandΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2006, 14:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς μας ήρθες φίλε force385!
Και ήρθες και δυναμικά.
Έχεις δίκιο σ'αυτό που λες με τη διαφορά ότι συνήθως οι μεν (απελευθερωτικός αγώνας κλπ) είναι απέναντι στους δε (κατακτητές κλπ).
Μιλούμε για τον ίδιο πόλεμο, και για τους δύο αντιμαχόμενους.
Η εξάλλειψη του πολέμου δεν θα καθιστούσε υποχρεωτικό έναν απελευθερωτικό πόλεμο καθώς θα είχε εκλείψει ο κατακτητής.

Οι τρόποι είναι να μορφωθούν και να εξελιχτούν σύμφωνα με το δικό τους ήθος και έθος.
Θα μου πεις ποιος θα προσφέρει παιδεία χωρίς απώτερο σκοπό...
Ο Προμηθέας μας τελείωσε, μόνο δούρειους ίππους έχουμε...

Τέλος θέλω να πω ότι η πολεμική μου (!!!) στρέφεται εναντίον της Αμερικής μόνο και μόνο γιατί είναι η τωρινή αυτοκρατορία.
Όταν έρθει η ώρα της να παρακμάσει, γιατί όπως όλες οι αυτοκρατορίες και αυτή κάποια στιγμή θα παρακμάσει, θα γεννηθεί κάποια άλλη και τανάπαλιν.
Δεν πρόκειται για Αντιαμερικανικό Μανιφέστο, σε περίπτωση που έδωσα αυτή την εντύπωση.
Αν δεν ήταν η Αμερική, θα ήταν κάποια άλλη χώρα.

Το αρχικό ερώτημα ακόμη δεν έχει απαντηθεί:
Τι θα την κάνουν την εξουσία και τη δύναμη σ'ένα κατεστραμένο κόσμο?
Ο Όργουελ λέει στο τέλος πως η ίδια η δύναμη είναι το ζητούμενο.
Το δικό μου το φτωχό το μυαλουδάκι δεν το χωρά αυτό το πράγμα.
Μπορεί κάποιος να αντιληφθεί αυτό το πάθος και γιατί αξίζει για κάτι τέτοιο να τα καταστρέψει κανείς όλα?


Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 15:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θα το έλεγα καλή μου ΑΦΡΟΔΙΤΗ κραυγή διαμαρτυρίας ακριβώς, αγανάκτηση είναι για την οποία αφορμή στάθηκαν τα τελευταία γεγονότα με το Ιράν.
Δυστυχώς με τις κραυγές διαμαρτυρίας δεν γίνεται τίποτα.
Με αγανακτεί το γεγονός πως η μαμά Αμερική εδώ και τόσα χρόνια εφευρίσκει εχθρούς και προβλήματα που τρέχει να τα λύσει, για να πουλήσει τα όπλα της, για να αναλάβει την ανοικοδόμηση αυτών που γκρέμισε, για να έχει πρόσβαση σε πετρέλαιο και άλλες πλουτοπαραγωγικές πηγες,
αλλά κυρίως και πάνω απ'όλα για να έχει τον έλεγχο.
Μόνο η Μέρκελ τόλμησε να τους μιλήσει ανοιχτά για το Γκουαντάναμο και τα ανθρώπινα δικαιώματα και φυσικά πήρε την αρμόζουσα αλαζονική απάντηση...
-Δεν μας ενδιαφέρουν αυτά που λέτε!!!
Και η ανταπάντηση είναι η μόνη αλήθεια:
-Κι ένας συμπατριώτης μου πριν μερικές δεκαετίες τα έλεγε αυτά και δεν σας τιμά να του μοιάζετε.
Θα μου πεις: Ε! και?
Κάτι είναι όμως κι αυτό, είναι ένα βήμα.
Οργανώνουν τόσο καλά τη διείσδηση στην Ευρώπη εν τω μεταξύ που ούτε θα το πάρουμε χαμπάρι.
Η πορτοκαλί επανάσταση στην Ουκρανία.
Αμερικανοτραφής και Αμερικανόφιλος ο πορτοκαλί επαναστάτης....
Αλλά ο αντίπαλός του ήταν το απόλυτο Ατού της Αμερικής.
Ο κύριος ήταν στη φυλακή γιατί είχε βιάσει.
Νοθεία...κερδίζει ο βιαστής...ο κόσμος αντιδρά...επαναστάτης-σωτήρας...ο αμερικανόφιλος. Γιούπιιιιιιιιιιιι!
Ειρηνική επανάσταση.
Η Πολωνία σε λίγα χρόνια θα λύνει και θα δένει, δεν προλαβαίνει να πει κάτι η Αμερική η Πολωνία υπερψηηφίζει....
Όπου Πολωνία = ίσως η πολυπληθέστερη χώρα της Ευρώπης....
Αυτά γίνονται και που πάμε δεν ξέρω
και τι θα γίνει δεν ξέρω
και αν υπάρχει πλευρά που να μπορώ να συνταχτώ δεν ξέρω.
Γιατί εδώ που ζούμε, αντί για πολιτικούς, έχουμε ακρίδες.
Ο κόσμος καίγεται και αυτοί πως θα διοριστούν κοιτάνε...
Αγανάκτηση μόνο.
Σας κούρασα όμως και σας μαύρισα ίσως και τη σκέψη λίγο,
συγνώμη αν το έκανα,
καλό μεσημέρι
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...


Από την ώρα που έστειλα αυτό το μήνυμα και μετά, το pc μου έχει δεχτεί και συνεχίζει να δέχεται επίθεση από ιούς και spyware....
Δεν μου αρέσει να βγάζω συμπεράσματα, αλλά λογικά αυτό που συνέβει δεν στέκει.
Έχω όλα τα απαραίτητα προγράμματα προστασίας.
Ελπίζω να είναι πραγματικά τυχαίο και δεν πιστεύω πως έγραψα τίποτα αρκετά σημαντικό για να μην είναι τυχαίο, αλλά όλα ξεκίνησαν από αυτή τη στιγμή.
Έγραψα άλλα δύο μηνύματα που απευθυνόταν στο παρόν τόπικ, αλλά ξαφνικά χανόταν η σύνδεση (έχω dsl)!!!
Ας μου πει κάποιος ότι αποκλείεται αυτό να έγινε εσκεμμένα, γιατί έχω ψιλοτρομάξει!



Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 15:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και έγινε ξανά μόλις έστειλα το προηγούμενο.
Κάτι δεν πάει καλά....
Τώρα κατάφερα να ξαναμπώ.
Υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει κάτι τέτοιο????

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 17:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kswtikoula ΜΑΛΛΟΝ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2006, 22:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε ναι, μάλλον τυχαίο είναι. Μην ανησυχείς (πολύ)...

Θα συμφωνήσω με αυτό

quote:
Με το "γονίδιο του πολέμου" έγιναν απελευθερωτικές επαναστάσεις, κατακτήθηκαν δικαιώματα, καταστρέφεται το "παλιό" και γεννιέται το "νέο".

Με το "γονίδιο του πολέμου" έγιναν γενοκτονίες, καταπνίχτηκαν επαναστάσεις, συρικνώθηκαν δικαιώματα, γιγαντώνεται το "παλιό", θανατώνεται το "νέο".

Το "γονίδιο του πολέμου" δεν είναι ούτε "καλό", ούτε "κακό".Απλά "είναι".



Το ερώτημα είναι πού σταματάμε. Αν πάρεις φόρα που λένε δεν σταματάς εύκολα. Αν έχεις μάθει στα "κεκτημένα" δεν δέχεσαι να τα χάσεις εύκολα. Πρέπει να αλλάξουμε ρότα αλλά χωρίς να πισωγυρίσουμε. Δύσκολο;
Νομίζω πως ναι, αλλά όχι ακατόρθωτο. Φοβάμαι ότι τα χειρότερα έρχονται. Σκέφτομαι πώς θα την βγάζαμε αυτή την βδομάδα χωρίς πετρέλαιο. (Πώς την έβγαλαν στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη μια βδομάδα χωρίς ρεύμα;)
Πώς θα την βγάλουμε στο μέλλον, που λένε ότι ο καιρός αλλάζει και θα έχουμε πιό συχνά τέτοια "ακραία" φαινόμενα. Τι είδους προετοιμασία κάνουμε; Ως κράτος, ως άτομα. Τι θα γίνει αν το χειμώνα δεν έχουμε πετρέλαιο, αν το καλοκαίρι κάνει καύσωνα, κόβεται το ρεύμα και δεν έχουμε air condition; Τι θα γίνει αν έχουμε πρόβλημα με το νερό;
Νομίζετε ότι αυτά τα ερωτήματα είναι άσχετα με το θέμα; ...Χμ...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 08:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Τίποτε δεν είναι άσχετο με το θέμα Ostria. Αλλά αν πάψουμε τον χειμώνα να έχουμε πετρέλαιο και το καλοκαίρι ρεύμα για να λειτουργούν τα air-condition, μην ανησυχείς, ψυχανεμίζομαι ότι όλο και κάποια νέα βιομηχανία θα αναδυθεί και θα έρθει η σειρά κάποιων άλλων να πλουτίσουν - ή των ίδιων με άλλους, ανανεωμένους τρόπους... Φαίνεται σαν όλα να δουλεύουν για να αναπαράγεται ολοένα ο ίδιος φαύλος κύκλος... Αλλά είναι έτσι;

Η στιγμή που θα το πιστέψουμε είναι η στιγμή που θα αρχίσουμε να χάνουμε το παιχνίδι. Ο κόσμος ΜΠΟΡΕΙ να αλλάξει και προσωπικά πιστεύω ότι η αλλαγή αυτή είναι κάτι που θα ξεκινήσει μέσα στον καθένα, στις επιμέρους μονάδες, και ολοένα θα διευρύνεται. Δεν ξέρω κατά πόσον η αλλαγή θα μπορέσει να γίνει ειρηνικά ή αν το παλιό θα πρέπει να αναιρεθεί μέσω μιας "πολεμικής" διαδικασίας (το απεύχομαι), γιατί τελικά δεν είναι πάντα απαραίτητο να ακολουθούμε τη διαδικασία της τριβής για να υπάρξει θερμότητα και δημιουργία (Γιώργο), μπορούμε να ακολουθήσουμε και τον τρόπο της διάλυσης, κατά τον οποίο το παλιό απλά καθιζάνει και στην επιφάνεια αναδύεται το νέο...

Για να επιστρέψω στα αρχικά ερωτήματα: προσωπικά πιστεύω ότι ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκε με την ίνα του κακού στην ύπαρξή του. Δημιουργήθηκε αγνός, όμως στην πορεία υπήρξε κάτι, ένα σημαντικό γεγονός, μια παρέκκλιση, αυτό που μας δίδαξαν ως "πτώση". Και πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει με την απόκτηση προσωπικής ταυτότητας, με την ανάδυση του εγώ.

Καθένας μας έχει πολλαπλά εγώ, το προσωπικό, το ομαδικό, το κοινωνικό, το εθνικό κ.ο.κ. Όταν κάποιο από αυτά τα εγώ απειλείται, η απειλή μετουσιώνεται σε αιτία πολέμου... Δεν ξέρω αν η λύση είναι η διάλυση του εγώ μέσα στο εμείς ή αν όλα αυτά είναι μέρος του θεάτρου της ζωής που ήρθαμε εδώ κάτω ηθελημένα και αυτοβούλως να παίξουμε, όπως τουλάχιστον πρεσβεύει η Νέα Εποχή. Προσωπικά, θα ήθελα κάποια στιγμή το θέατρο να αλλάξει ρεπερτόριο...

Έγραψα ήδη πολλά και θα σταματήσω εδώ για να μην σας κουράσω άλλο.

Το σημαντικότερο πάντως είναι αυτό που λέει η Αφροδίτη στην ψηφιακή της υπογραφή. Να επαναλάμπουμε.

Πολύ φιλικά,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 11:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Ostria καθόλου τυχαία ή άσχετα δεν θεωρώ τα όσα γράφεις.
Όλα αυτά είναι δυνάμει "αίτια" πολέμου.
Δεν ξέρω πως, πότε και γιατί γεννιέται ο κακός μας εαυτός, ούτε και νομίζω πως η χρονική στιγμή και η αιτία είναι ίδια για όλους.
Γεγονός είναι πάντως ότι η γέννεση αυτή λαμβάνει χώρα εντός όλων μας.
Το θέμα είναι πως αυτοπεριορίζεται ο καθένας και πως αυτοαξιολογείται και που αυτό κάθε φορά οδηγεί.
Κατά πόσο ο χαρακτήρας του του επιτρέπει να άγεται και να φέρεται ή του επιβάλλει την προσωπική αναζήτηση και την εξαγωγή συμπερασμάτων.
Αρκετοί μεγαλύτεροι σε ηλικία άνθρωποι, βλέποντας τις εξελίξεις μουρμουρίζουν...
"Μαύρα τα γραμμένα μας".
Ποιος όμως το καθορίζει αυτό?
Σίγουρα η δύναμη της κοινωνικής μονάδας είναι μικρή έναντι του όχλου, παραμένει όμως δύναμη.
Οι "μικρές" προσωπικές επαναστάσεις είναι ουσιαστικές.
Η υποψία και η έρευνα πίσω από τις εικόνες και τον βομβαρδισμό πληροφοριών βοηθούν τουλάχιστον σε προσωπικό επίπεδο στο σχηματισμό προσωπικής άποψης και τοποθέτησης.
Ένα τραγούδι που γράφτηκε για την απεργεία των ανθρακορύχων και η διαφήμηση το ξαναέκανε επίκαιρο ξαναφέρνει στο προσκήνιο τον προβληματισμό:
Which side are you on boy,
which side are you on....
Καλώς μας ήρθες καλή μου Unseen, με άποψη και ουσία!
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

force385
Μέλος 1ης Βαθμίδας


56 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 12:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους force385  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kswtikoula
Η εξάλλειψη του πολέμου δεν θα καθιστούσε υποχρεωτικό έναν απελευθερωτικό πόλεμο καθώς θα είχε εκλείψει ο κατακτητής.

Έχεις δίκιο. Σκέψου όμως αν αυτή την στιγμή είχες την δυνατότητα να εξαλείψεις αυτό το «γονίδιο» , θα το έκανες.? Και αν το έκανες, θα είχες στα χέρια σου λύση για να ανατρέψεις την υφιστάμενη κατάσταση ? Της οποίας σου αναφέρω απλά κάποια δείγματα.
-Το 20% των κατοίκων του πλανήτη καταναλώνει το 90% των πόρων του.
-Κάποια εκατομμύρια παιδιά δουλεύουν από πολύ μικρή ηλικία και στερούνται έστω την βασική παιδεία.
-Κάποια εκατομμύρια άνθρωποι δεν έχουν φαγητό και στοιχειώδη περίθαλψη.

quote:
kswtikoula
Σίγουρα η δύναμη της κοινωνικής μονάδας είναι μικρή έναντι του όχλου, παραμένει όμως δύναμη.
Οι "μικρές" προσωπικές επαναστάσεις είναι ουσιαστικές.

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω. Και μάλιστα να προσθέσω ότι είναι πολύ πιο ουσιαστικές απ΄ ότι φανταζόμαστε. Θα σου αναφέρω δυό πολύ απλοικά προσωπικά μου παραδείγματα.
Παλαιότερα είχα την συνήθεια όταν έμπαινα στην πολυκατοίκια που έμενα πατούσα μηχανικά το κοινόχρηστο φως για να ανάψει άσχετα αν υπήρχε το φως της μέρας και δεν χρειαζόταν.Αφου το συνειδητοποίησα προσπάθησα να το σταματήσω. Φυσικά δεν ήταν τόσο εύκολο όσο το φανταζόμουν.
Κάποια στιγμή διάβασα ότι 1 μερίδα κρέατος στο τραπέζι μου είναι ίση με 7 μερίδες φυτικής τροφής.(όχι θερμιδικά, αλλά από την άποψη ότι μπορούν να τραφούν 7 άνθρωποι).Από τότε προσπαθώ να περιορίσω στο ελάχιστο την κατανάλωση σε κρέας.

Αυτά τα αναφέρω γιατί όπως βλέπεις, πολλές από τις «μηχανικές» μας συνήθειες επιβαρύνουν κάποια πράγματα, και μπορούν να κοπούν με μόνο κόστος την προσωπική μας προσπάθεια να τις σταματήσουμε. Θ΄ αλλάξει κάτι ? Αυτό είναι ένα ουσιαστικό ερώτημα το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να απαντηθεί.
Το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι οποιαδήποτε αλλαγή αν δεν έρθει από μέσα και με προσπάθεια, θα είναι απλώς μια πράξη που θα κρύψει τα σκουπίδια κάτω από το χαλί.Δεν μπορούμε να πολεμάμε για κοινωνικές, μαζικές κλπ. αλλαγές, αν αυτή την προσπάθεια δεν την συνδέσουμε με την δική μας εσωτερική ανάπτυξη και αλλαγή.

To Know | To Be | To UnderstandΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2006, 12:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Το 20% των κατοίκων του πλανήτη καταναλώνει το 90% των πόρων του.
-Κάποια εκατομμύρια παιδιά δουλεύουν από πολύ μικρή ηλικία και στερούνται έστω την βασική παιδεία.
-Κάποια εκατομμύρια άνθρωποι δεν έχουν φαγητό και στοιχειώδη περίθαλψη.

Αυτό ακριβώς είναι το ζουμί!
Αυτό που πρέπει να αλλάξει.
Για να μπορέσει να επιβιώσει ο κόσμος χωρίς το γονίδιο του πολέμου, θα πρέπει να αφαιρεθεί και το γονίδιο της απληστείας (αν δεν μιλούμε για το ένα και το αυτό).
Πρόκειται βέβαια για την απόλυτη ουτοπική θεώρηση, με ανακατανομή του πλούτου, νέες κοινωνικές δομές σε παγκόσμιο επίπεδο κλπ.κλπ.
Κοινώς η μόνη ευθύνη που μπορούμε πραγματικά να σηκώσουμε ως μονάδες, είναι αυτή της προσωπικής επανάστασης.
Αλλιώς οι επίδοξοι σωτήρες καραδοκούν σχεδιάζοντας νέου τύπου δικτατορίες και μεταμοντέρνα σκλαβιά.
Το ότι το αρχικό ερώτημα παραμένει αναπάντητο,
από τη μία με καθησυχάζει, γιατί οι αρχομανείς δεν είναι τόσοι πολλοί ανάμεσά μας.
Από την άλλη όμως με προβληματίζει το γεγονός πως αυτοί οι ίσως λίγοι που υπάρχουν, βρίσκουν πάντα το μονοπάτι της εξουσίας ανοιχτό.
Μήπως η έλλειψη αυτής της φιλοδοξίας να αλλάξουμε τον κόσμο δίνει την ευκαιρία στα "γουρούνια" (βλ. "Η φάρμα των ζώων") να εξουσιάζουν και να διαμορφώνουν το κατεστημένο?
Μήπως η καθημερινότητα μας καθιστά μη πολίτες και είμαστε άξιοι της μοίρας μας?
Πόσοι λένε με παρρησία δεν ασχολούμε με την πολιτική?
Μήπως το γονίδιο του πολέμου και της απληστίας τρέφεται και γιγαντώνεται από την κοινή αδιαφορία?
Ίσως θα έπρεπε να μετονομάσω το θέμα σε "Ο Όργουελ και η πραγματικότητα", καθώς όσο περνά ο καιρός και όσο μαθαίνω, τόσο πιο πολύ αντιλαμβάνομαι την αξία του έργου του, ως μια βαθειά κοινωνική μελέτη που καταδεικνύει τα αίτια και τα αποτελέσματα της ανθρώπινης συμπεριφοράς στα πλαίσια της πολιτικής και της κοινωνίας.
Περιμένω τις απόψεις σας,
φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2006, 14:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γονίδιο του πολέμου δεν προκαλεί μόνο τους γνωστούς πολέμους με όπλα, με πέτρες, με ξύλα, με βόμβες και νεκρούς.

Προκαλεί και τους μικρούς καθημερινούς πολέμους, αυτούς της επικράτησης του εγώ.

Διαπράττει μικρά καθημερινά εγκλήματα, εξαγοράζει συνειδήσεις, δημιουργεί ανάγκες, επαναπροσδιορίζει θύτες και θύματα.

Αποτελεί την πιο ύπουλη μορφή επικράτησης του "αρνητικού".
Είναι ένας ακόμη "Δούρειος Ίππος" για την επικράτηση της άρχουσας ιδεολογίας.

Πως να κατακρίνει κάποιος το ευρύτερο φαινόμενο όταν είναι και ο ίδιος φορέας του μικροβίου στις πιο απλές εκφάνσεις της καθημερινότητας?

Τι να απέγινε άραγε εκείνη η ανάσα του Διαφωτισμού που τόσο όμορφα εξέφρασε ο Βολταίρος:
Δεν συμφωνώ ούτε με μία λέξη απ'όσα λες,
αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη,
το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις!

Εφόσον μορφοποιήθηκε στην ανθρώπινη συνείδηση ο σεβασμός,
τι τον καθιστά τόσο ουσιαστικά αδύναμο?

"Δεν μπορείς παρά να σιωπάς,
δεν μπορώ παρά να εγκληματώ
πράττοντας ανομολόγητες συνήθειες"...

Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dragon rider
Μέλος 2ης Βαθμίδας


267 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 04:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dragon rider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μας κατακτήσει το ΕΓΩ μας αμέσως ξεκινάει η σταυροφορία για την αναζήτηση και κατάκτηση των άλλων ΕΓΩ.

Οι επίδοξοι σωτήρες βασίζονται στην αδυναμία των ΕΓΩ που έχουν βάλει στο μάτι.
Αυτά τα ΕΓΩ δεν λειτουργούν με συνηθισμένο τρόπο.

Ξέρουν τι θέλουν τα υπόλοιπα ΕΓΩ και τους τα προσφέρουν έστω και εικονικά.
Το εικονικό μετράει παρά πολύ στα αδύναμα ΕΓΩ.

Το ΕΓΩ που κέρδισε τον χαμένο μας εαυτό βασίστηκε σε εικόνες.
Οι ταλαιπωρημένοι άνθρωποι είναι μικρές εικόνες που συνθλίβονται από την πίεση των πολυάριθμων εικόνων πολυτελών αυτοκίνητων και πλούσιας ζωής.

Η ψυχή θέλει συναίσθημα και κίνηση ενώ το ΕΓΩ εικόνα.
Προσφέρει εικόνα και ποθεί εικόνα.

Όσο μας ταΐζουν με εικόνες θα υπάρχουν πεινασμένοι και πρόσφυγες.
Μεγαλόπρεπα ΕΓΩ που γεμίζουν με εικόνες χιλιάδες μικρά ΕΓΩ και τα κάνουν να τρέχουν με βόμβες και όπλα σπέρνοντας τον πανικό σε αλλά ΕΓΩ.
Τόσες πολλές εικόνες που όλα μοιάζουν ίδια.
Όλοι οι αμερικανοί είναι μπουά και ηλίθιοι και όλοι οι μουσουλμάνοι μπιν λαντεν και τρομοκράτες.
"Σοφά" ΕΓΩ που πιάνουν στα δίχτυα τους ΕΓΩ που ζητούν κάποιον να τους βοηθήσει να ανυψωθούν.

όταν δώσεις κάτι σε αυτόν που δεν έχει δεν θα σε κάνει τον καλύτερο άνθρωπο του κόσμου αλλά θα σπάσει την εικόνα που προβάλλουν οι πολιτικοί.
Η εικόνα τους μας λέει ότι όλα πάνε καλά.
Η πράξη μας είναι απόδειξη για το αντίθετο.
Δίνεις ψυχή και όχι εικόνα.

Είμαστε άξιοι της μοίρας μας όσο αφήνουμε κάποια ΕΓΩ να μας πλημμυρίζουν με εικόνες και όχι με ψυχικές ικανότητες.

το γονίδιο του πόλεμου υπάρχει και λειτουργεί.
Ο τρόπος που θα το χρησιμοποιήσουμε είναι θέμα προσωπικής επιλογής.
Θα πολεμήσουμε την εικόνα ή όσους επαναστατούν ενάντια στην εικόνα;

Θα πολεμήσουμε το αλλοιωμένο ΕΓΩ ή το υγιές ΕΓΩ;
Θα πολεμήσουμε το δήθεν ή θα πάμε με τα υπόλοιπα ΕΓΩ του δήθεν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 10:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πολεμική εκφράζεται με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. Είδατε τι γίνεται με την δημοσίευση σε Δανική εφημερίδα κάποιων χιουμοριστικών -υποτίθεται- σκίτσων του Μωάμεθ.
Αντιδράσεις των μουσουλμάνων είχαμε εναντίον Δανίας και Νορβηγίας (που αναδημοσίευσε τα σκίτσα) και νομίζω ότι είχαμε και έντονη διαμαρτυρία στην Γαλλία για τον ίδιο λόγο.

Το άρθρο εδώ μαζί με τα επίχαμα σκίτσα
http://www.msnbc.msn.com/id/11097877/

Η Λιβύη έκλεισε την πρεσβεία της στη Δανία, η Σαουδική Αραβία ανακάλεσε τον πρέσβη της. Διάφορες ισλαμικές οργανώσεις ζητούν την παραπομπή του θέματος στα Ηνωμένα Έθνη. Το περασμένο Σαββατοκύριακο ακραίοι ισλαμιστές έκαψαν στη Δυτική Όχθη σημαίες της Δανίας και της Νορβηγίας. Στο μεταξύ μεγάλες αλυσίδες σούπερ-μάρκετ στην Υεμένη, το Μπαχρέιν και το Κατάρ μποϋκοτάρουν προϊόντα που προέρχονται από τις δύο σκανδιναβικές χώρες.

Σε δημοσκόπιση που έγινε στην Δανία οι περισσότεροι ερωτώμενοι είπαν ότι δεν πρέπει η Δανία να ζητήσει συγνώμη από τους Μουσουλμάνους.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2006, 11:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι τραγικό το πόσο καλά οργανωμένο είναι το φιάσκο.
Με εξαίρεση τα εμιράτα και τη Σαουδική Αραβία όπου ο πλούτος ρέει, σε όλες τιε υπόλοιπες χώρες η μόνη ανάσα ζωής που έχουν είναι η θρησκεία.
Σωστό ή λάθος δεν έχει αλήθεια και πολύ σημασία,
το θέμα είναι η έλλειψη σεβασμού απέναντι στην πίστη των άλλων.
Σε χώρες κατ'εξοχήν άθεες είναι ίσως εώς ενός σημείου δικαιολογημένη η έλλειψη καταννόησης,
αλλά όταν η Ιταλία αναδημοσιεύει κάτι τέτοιο είναι καθαρή προπαγάνδα.
Είναι πρόκληση άνευ νοήματος που δεν θα έπρεπε να συμβεί.
Από τα προβλήματα που μαστίζουν κάθε χώρα,
το ότι οι γελοιογράφοι βρίσκουν τροφή σε ξένες θρησκείες,
δεν είναι αρκετά ύποπτο από μόνο του?
Δεν αποτελεί προπέτασμα καπνού και δημιουργία εντυπώσεων?
Ψάχνουν απεγνωσμένα εχθρούς για να δικαιολογήσουν τους πολέμους τους.
Αυτά τα τεράστια ΕΓΩ που καταπίνουν μπερδεμένες και βολεμένες συνειδήσεις, μελανιασμένες κατανοήσεις.
Η ψυχή μας δυστυχώς είναι μικρή για να αντιπαρέλθουμε τον αληθινό εχθρό.
Βολευόμαστε ακόμη με τους αδύναμους,
τους διαφορετικούς,
τους μακρυνούς
κι αφήνουμε τους Λαιστρυγώνες και τους Κύκλωπες να μαίνονται μέσα μας, σφυρίζοντας αδιάφορα.
Να 'σαι καλά Ostria για την πληροφόρηση κι εσύ dragon rider για την προσέγγιση.
Πρέπει επιτέλους να ξυπνήσουμε,
ο σεβασμός δεν υφίσταται από την πλευρά μας,
ας μην τον αξιώνουμε από τους "απέναντι".
Με δυτικού τύπου προβληματισμούς,
Ξωτικούλα


Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 12:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψάχνουν απεγνωσμένα εχθρούς για να δικαιολογήσουν τους πολέμους τους

Ετσι, ας μην ξεχνάμε ότι μας προετοιμάζουν και για την επίθεση στο Ιράν.
Πάντως πολύ φοβάμαι ότι κάποια στιγμή θα τραβήξουμε τόσο πολύ το σκοινί (Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι) που πραγματικά η ομαλή συμβίωση θα γίνει πολύ πολύ δύσκολη.
Οι στατιστικές λένε ότι οι Μουσουλμάνοι στην Ευρώπη το 1988 υπολογίζονται γύρω στα 12-14 εκ περίπου, το 2% του συνόλου του Ευρωπαϊκού πληθυσμού. Ακολουθώντας την σημερινή αύξηση μέχρι το 2025 θα έχουν φτάσει τα 1.9 δις, δηλ. στο 24% του πληθυσμού της Ευρώπης.

Οι Μουσουλμάνοι στην Αμερική (USA και Καναδά) υπολογίζονται από 3-9 εκ. (Μάλλον είναι γύρω στα 7εκ.) Η αύξησή τους εδώ τις τελευταίες δεκαετίες υπολογίζεται από 25% μέχρι 40%.

Το πρόβλημα αγαπητή ξωτικούλα είναι ότι και στα πλούσια κράτη (τα δυτικά εννοώ) οι μουσουλμάνοι κατέχουν τις τελευταίες θέσεις επιπέδου ζωής. Οπότε και εκεί η ανάσα τους είναι η θρησκεία.

Σας δίνω και μερικά γενικά στατιστικά στοιχεία που βρήκα
ΟΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ
Σύμφωνα με στοιχεία, που παρέχουν οι εκκλησιαστικοί και οι παγκόσμιοι οργανισμοί, ο πληθυσμός της Γης έφτασε σε 5,5 δισεκατομμύρια κατοίκους. Για την ακρίβεια 5.367.435.000 (απογραφή 31ης Ιουνίου 1993). Τα πρωτεία κατέχει η Κίνα με 1.170.000.000 κατοίκους και οι Ινδίες με 897.000.000 (σ.σ. αυτοί οι δύο τελευταίοι αριθμοί έχουν ήδη ξεπεραστεί).
Από θρησκευτικής άποψης οι πληθυσμοί κατανέμονται ως εξής:
1. ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ 1.834.325.000 (ποσοστό 34%)
2. Μουσουλμάνοι 959.500.000 - 1.100.000.000 (ή
1.3 δις σύμφωνα με άλλες μελέτες)
3. Ινδουιστές 749.500.000
4. Κομφουκιανοί 351.350.000
5. Βουδιστές 341.570.000
6. Άθρησκοι 277.100.000
7. Aιρέσεις-Γκουρού-Προφήτες 18.000.000

πηγή
http://www.kalami.net/2005/arthra/eurothriskies.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 12:30:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς δεν βρίσκουν άλλο πάτημα πέρα από τη θρησκεία για να εδραιώσουν τους καθαρά οικονομικούς πολέμους.

Το μεγάλο κρίμα είναι ότι πρώτοι τη φόλα τη φάγανε οι ίδιοι οι μουσουλμάνοι που πείστηκαν ότι απειλούνται και όσοι δεν είχαν πειστεί τώρα πλέον είναι σχεδόν πεπεισμένοι, αν μη τι άλλο, για την πλήρη έλλειψη σεβασμού απέναντι στα πιστεύω τους.

Ειλικρινά δεν ξέρω αν η κατάσταση μπορεί να είναι αναστρέψιμη, αφού όλες οι πλευρές ακονίζουν τα μαχαίρια τους, αρκούντως επιδεικτικά.

....Δεν θα αλλάξει ποτέ αυτός ο κόσμος Κεμάλ!

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 12:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Μπαλάντα Του Κυρ-Μέντιου

Δε λυγάνε τα ξεράδια
και πονάνε τα ρημάδια!
Κούτσα μια και κούτσα δυο
της ζωής το ρημαδιό!

Mεροδούλι, ξενοδούλι!
Δέρναν ούλοι: αφέντες, δούλοι,
ούλοι: δούλοι, αφεντικό
και μ' αφήναν νηστικό.

Tα παιδιά, τα καλοπαίδια,
παραβγαίνανε στην παίδεια
με κοτρόνια στα ψαχνά,
φούχτες μύγα στ' αχαμνά!

Aνωχώρι, Κατωχώρι,
ανηφόρι, κατηφόρι,
και με κάμα και βροχή,
ώσπου μου 'βγαινε η ψυχή.

Eίκοσι χρονώ γομάρι
σήκωσα όλο το νταμάρι
κι έχτισα, στην εμπασιά
του χωριού την εκκλησιά.

Kαι ζευγάρι με το βόδι
(άλλο μπόι κι άλλο πόδι)
όργωνα στα ρέματα
τ' αφεντός τα στρέματα.

Kαι στον πόλεμ' "όλα γι' όλα"
κουβαλούσα πολυβόλα
να σκοτώνονται οι λαοί
για τ' αφέντη το φαΐ.

Kαι γι' αυτόνε τον ερίφη
εκουβάλησα τη νύφη
και την προίκα της βουνό,
την τιμή της ουρανό!

Aλλά εμένα σε μια σφήνα
μ' έδεναν το Μάη το μήνα
στο χωράφι το γυμνό
να γκαρίζω, να θρηνώ.

Kι ο παπάς με τη κοιλιά του
μ' έπαιρνε για τη δουλειά του
και μου μίλαε κουνιστός:
"Σε καβάλησε ο Χριστός!

Δούλευε για να στουμπώσει
όλ' η Χώρα κι' οι καμπόσοι.
Μη ρωτάς το πως και τί,
να ζητάς την αρετή!"

-Δε βαστάω! Θα πέσω κάπου!
-Ντράπου! Τους προγόνους ντράπου!
-Αντραλίζομαι!... Πεινώ!...
-Σούτ! θα φας στον ουρανό!"

Kι έλεα: όταν μιαν ημέρα
παρασφίξουνε τα γέρα,
θα ξεκουραστώ κι' εγώ,
του θεού τ' αβασταγό!

Kι όταν ένα καλό βράδυ
θα τελειώσει μου το λάδι
κι αμολήσω τη πνοή
(ένα πουφ είν' η ζωή),

H ψυχή μου θε να δράμει
στη ζεστή αγκαλιά τ' Αβράμη,
τ' άσπρα, τ' αχερένια του
να φιλάει τα γένια του!

Γέρασα κι ως δε φελούσα
κι αχαϊρευτος κυλούσα,
με πετάξανε μακριά
να με φάνε τα θεριά.

Kωλοσούρθηκα και βρίσκω
στη σπηλιά τον Αι-Φραγκίσκο:
"Χαίρε φως αληθινόν
και προστάτη των κτηνών!

Σώσ' το γέρο τον κυρ-Μέντη
απ' την αδικιά τ' αφέντη,
συ που δίδαξες αρνί
τον κυρ-λύκο να γενεί!

Tο σκληρόν αφέντη κάνε
από λύκο άνθρωπο κάνε!..."
Μα με την κουβέντα αυτή
πόρτα μου 'κλεισε κι' αυτί.

Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνά με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι όξαποδώ
κει δεν είναι παρά 'δω.

Aν το δίκιο θες, καλέ μου,
με το δίκιο του πολέμου
θα το βρεις. Όπου ποθεί
λευτεριά, παίρνει σπαθί.

Mη χτυπάς τον αδερφό σου-
τον αφέντη τον κουφό σου!
Και στον ίδρο το δικό
γίνε συ τ' αφεντικό.

Χάιντε θύμα, χάιντε ψώνιο
χάιντε Σύμβολον Αιώνιο!
Αν ξυπνήσεις, μονομιάς
θα 'ρτει ανάποδα ο ντουνιάς.

Kοίτα! Οι άλλοι έχουν κινήσει
κι έχ' η πλάση κοκκινήσει
κι άλλος ήλιος έχει βγει
σ' άλλη θάλασσ', άλλη γη".

Περίμενα καιρό. Πολύ καιρό.
Δεν είπα σε κανένα μήτε λέξη.
Δεν ήθελα κανένας να προσέξει,
ότι διψούσα κι ήθελα νερό...

Κι ήρθ' από πάνω η εντολή να βρέξει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2006, 22:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μια εβδαμάδα θα σας αφήσω,
ταξιδάκι στον ορίζοντα, εν μέσω χιονιά και διεθνών εξελίξεων.
Καλή εβδομάδα σε όλους...
Ειρηνικά
Ξωτικούλα

Περίμενα καιρό. Πολύ καιρό.
Δεν είπα σε κανένα μήτε λέξη.
Δεν ήθελα κανένας να προσέξει,
ότι διψούσα κι ήθελα νερό...

Κι ήρθ' από πάνω η εντολή να βρέξει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2006, 21:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια στους Μουσουλμάνους γι' αυτό που κάνουν!
Τους έθιξαν τα ιερά και τα όσια και αντιδρούν μαζικά! Πολύ καλά κάνουν!
Απαράδεκτοι οι σκιτσογράφοι.
Μπορεί να ναι άθεοι αλλά θα τους άρεσε να γελοιοποιήσουν κάποιοι τη μητέρα τους
Κάπως έτσι είναι και ακόμα χειρότερα…
Σίγουρα το χάσμα και ο “πόλεμος” των πολιτισμών διευρύνετε με απρόβλεπτες συνέπειες για την διεθνή τάξη και ασφάλεια.

Τα πυρηνικά όπλα κατάφεραν να αποτρέψουν τον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο μέχρι στιγμής μέσω του δόγματος MAD=Αμοιβαία εξασφαλισμένη καταστροφή.

Προσωπικά υποστηρίζω ένθερμα την απόκτηση πυρηνικών όπλων και από τρίτες χώρες όπως το Ιράν η Κορέα, η Συρία κλπ. Γιατί να τα έχουν μόνο οι ΗΠΑ Είναι πιο "μάγκες"
Ας πάρουν πυρηνικά και αυτοί και μετά να δούμε με τι @@ θα επιχειρήσουν να εισβάλουν οι γκάνκστερς της Ουάσιγκτον...



Ε.Ο. Ανδρομέδιος ]+[ http://andromedios.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy