ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical - ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ ΘΕΜΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ ΑΠΟΨΕΩΝ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 16:53:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Προς ολα τα ενδιαφέρομενα μέλη.

Παραθέτω post του geox απο την 20η σελίδα του τόπικ Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical oπου ζητά τηλεδιάγνωση καθώς την απάντηση μου προς αυτόν.

_
GEOX
_______________________________________
Έχεις να προτείνεις κάτι για την πιτυρίδα;
________________________________________

ALLZZARO
Για σένα .. τα πάντα..
Λοιπόν....
Θα πρέπει να επισκεφθείς έναν δερματολόγο…
Εγώ θα σου πώ όμως τι πρέπει να κάνεις εμπειρικά..
Θα πρέπει να παρατηρήσεις προσεκτικά τι είδους πιτυρίδα εχεις.
Αν δηλαδή η «απολέπιση του δέρματος του τριχωτού της κεφαλής» όπως αποκαλείται η πάθηση δημιουργεί …μικρά λευκά και ξηρά κομματάκια δέρματος … ή να παρατηρήσεις μεγαλύτερα κομμάτια δέρματος πιο χονδρά από τα συνηθισμένα τα οποία εχουν λιπαρή μορφή .. ή αν μαζί με το δεύτερο πρόβλημα παρουσιάζεται φαγούρα ή εκκρίσεις λιπαρών ουσιών.. και κοκκίνισμα του δέρματος της κεφαλής και τέλος αν το πρόβλημα εντοπίζεται σε ορισμένα μέρη του τριχωτού της κεφαλής…
Αν διαπιστώσεις ότι πρόκειται γι το τελευταίο ..το κοκκίνισμα του δέρματος και φαγούρα, τότε δεν πρόκειται περί της αυτής πάθησης δηλαδή της ``απολέπισης του δέρματος του τριχωτού της κεφαλής`` κοινώς πιτυρίδα.. αλλά για κάποια μυκητίαση ή κάποια δερματική πάθηση..
Στη δική σου περίπτωση μάλλον θα πρέπει να πρόκειται για μία απλή ξηροδερμία οπου είναι ενα προχωρημένο στάδιο της (πιτυρίδας).. μάλλον λοιπόν βρίσκεσαι στα πρώτα στάδια της ξηροδερμίας.

Η σμηγματορροϊκή δερματίτιδα κατατάσσεται και αυτή στην πρώτη κατηγορία που περιγράφω..οπου έχουμε τη λεγόμενη (πιτυρίδα) δηλαδή μικρά κομματάκια άσπρου ξηρού δέρματος συνήθως στο τριχωτό της κεφαλής… εάν δεν το προσέξεις.. θα επεκταθεί και θα εχεις μεταλύτερα κομμάτια ξηρού δέρματος και .. η οποία αφήνει κατάλοιπα ακόμα και στα ρούχα…
Το στρές και η διατροφή κυρίως ευθύνονται για το εως εδώ πρόβλημα.
Tώρα υπάρχει περίπτωση αν κάποιος δεν προσέξει το πρόβλημα να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις σε περίπτωση σμηγματορροϊκής δερματίτιδας αλλά και προχωρημένης ξηροδερμίας και να δημιουργηθεί κάποια φλεγμονή εξαιτίας τυχόν λιπαρών οξέων του δέρματος με αποτέλεσμα πολύ πιο έντονη απολέπιση.
H λύση στο πρόβλημα σου είναι Δενδρολίβανο, Rosmarinus officinalis λ μπορείς να βράσεις δενδρολίβανο.. και μετά το λούσιμο να ξεπλύνεις με το έγχυμα το τριχωτό της κεφαλής…
Μία δεύτερη λύση είναι τα φαρμακευτικά σαμπουάν.. τα οποία κυκλφορούν σε δύο είδη …σε αυτά που περιέχουν αντιεκζεματικές και σε αυτά που περιέχουν αντιμυκητιασικές ουσίες ανάλογα λοιπόν με αυτά που σου περιέγραψα σε συνδυασμό με την παρατήρηση που θα κάνεις.. θα επιλέξεις και το κατάλληλο σαμπουάν..
Εγώ να σε συμβουλέψω να προσπαθήσεις να περιορίσεις το στρές.. τους καφέδες.. το τσιγάρο.. και την κακή διατροφή…
Εαν δεν φροντίσεις να αποβάλλεις αυτές τις κακές συνήθειες.. oπως και ορισμένες αλλες κακιές συνήθειες.... αμέσως μετά τη διακοπή των σαμπουάν.. το πρόβλημα σου θα επεκταθεί.. και θα εχεις ακόμα πιο δυσάρεστες συνέπειες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 16:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Παραθέτω 2 μηνύματα του osev στο τόπικ Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical οπου ζητά τηλεδιάγνωση.

Αξιον προσοχής είναι οτι το μέλος osev ζητά τηλεδιάγνωση στην 20η σελίδα ως εξής.


osev
Είμαι 40 ετών, 1.68 υψος, 88 κιλα, διαβητικός τύπου 2, με χολοκυστεκτομή και θυρεοειδεκτομή, μη καπνιστής (εδώ και 10 χρόνια).
Πήρα διάδρομο και ασχολούμαι μαζί του 3 ώρες περίποου την ημέρα , με ταχύτητα 6 χλμ την ώρα. Ακόμα πήρα και ζώνη εφίδρωσης (απλή - νεοπρενίου).
Βλέπω στην ένδειξη του διαδρόμου πως ξοδεύω περί τις 1400 θερμίδες κάθε φορά. Ερωτηση: είναι πραγματική αυτή η ένδειξη; Ακόμα, σε πόσον καιρό θα χάσω 20 κιλά, αν συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό , 3 ώρες την ημέρα;
Ακόμα, δυσκολεύομαι (αντικειμενικά) να ακολουθήσω κάποιο πρόγραμμα μείωσης της πρόσληψης τροφής.

Kαι συνεχίζει στην 24η σελίδα .

βρε σεις...
έκανα εντατικά διάδρομο κάθε μέρα για 2 μήνες (2,5-3 ώρες την ημέρα - 15 χλμ περίπου ημερήσια) κι έχασα περί τα 8 κιλά. Τον επόμενο μήνα, που κάνω επίσης γρήγορο βάδισμα 2,5 ώρες την ημέρα, δε χάνω τίποτε. Σα να κόλλησα. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Για να έρθω στα κανονικά μου κιλά πρέπει να χάσω άλλα 15-16 κιλά.. (ολα αυτά τα πήρα τα τελευταία 5 χρόνια...)
κανένας με σχετική εμπειρία;
------
υ.γ. προχτές διάβασα στις εφημερίδες για το θάνατο κάποιας που πήρε συμβουλές ή βότανα από κάποια άλλη στο Κιλκίς (έπασχε από ψωρίαση) κι ότι ο εισαγγελέας άσκησε δίωξη εναντίον της βοτανατζούς.
Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε, αλλά πάντα να είμαστε προσεκτικοί σε ότι ακούμε ή διαβάζουμε....

Ερωτώ λοιπόν για ποιό λόγο ο osev ως διαβητικός τύπου 2, με χολοκυστεκτομή και θυρεοειδεκτομή, ζητά τη γνώμη απο ενα τόπικ το οποίο κατακρίνει..

Edited by - allzzaro on 18/03/2006 17:09:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osev
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 18:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osev

> Έχεις να προτείνεις κάτι για την πιτυρίδα;

εγώ θα πρότεινα ultrex ή wash & goΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osev
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 18:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osev
btw
δε θυμάμαι πως τον έλεγαν εκείνο τον τύπο με τις σκόνες σλιμ από φύκια, πακεταρισμένες με κορδέλες, που έβγαινε στις εκπομπές τελεμάρκετινγκ πριν καμιά 15ετία, πρώην παλαιστή - μπόξινγκ κίκκερ θα λέγαμε σήμερα, Μεγκαρίτη ίσως;

Τι απέγινε, είναι έξω σήμερα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osev
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 18:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osev

> Στην ερώτηση ... απάντηση.

δεν έχεις υπόψη πως πιάνουν κρυφές κι αδήλωτες ?

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 18:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 18:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2006, 19:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Έχεις να προτείνεις κάτι για την πιτυρίδα;
εγώ θα πρότεινα ultrex ή wash & go

Δεν απαντάς στο ερώτημα μου osev
Δεν μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημα μου.

Εαν απαντήσεις οτι ζήτησες τηλεδιάγνωση τινάζεις τα επιχειρήματα σου στον αέρα.
Εαν απαντήσεις οτι το έκανες με σκοπό να λοιδωρήσεις , να χλευάσεις, να κοροιδέψεις, να κατηγορήσεις, να κάνεις ζημιά, τότε θα θεωρηθείς ένοχος.

Το τόπικ αυτό σε λίγο θα λήξει. Ο GEOX-OSEV τηρούν ``σιωπή ιχθύος``.
Κύριοι .. η σιωπή σας είναι το Βατερλό σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2006, 02:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Όπως είχε αναφερθεί στο εισαγωγικό μήνυμα αυτού του θέματος,
έφτασε η ώρα για να απενεργοποιηθεί.
Μεταφέρεται επίσης (απενεργοποιημένο) στην κατηγορία
"Απόψεις, Προτάσεις, κ.α."


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy