ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ Η ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 16:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε el.elyon :
quote:
ΤΩΡΑ, ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ 'ΑΣΤΥΝΟΜΟΥ' ΚΑΙ OXI ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ. ΕΑΝ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ: Ο ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΓΑΝΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ!

Το παράδοξο της παντοδυναμίας του Θεού δεν έχει καμμία σχέση με την λογική Αστυνόμου - Μπουζουκιού .

Είναι ένα χαρακτηριστικό παράδοξο αυτοαναφοράς .
Τα παράδοξα αυτοαναφοράς στην μαθηματική λογική δημιουργούνται όταν η αποδοχή της αλήθειας μίας πρότασης την μετατρέπει αμέσως σε ψευδή πρόταση και αντίστροφα .

Χαρακτηριστικά παραδείγματα :

1)Το παράδοξο του ψεύτη :
Ενας Κρητικός ισχυρίζεται οτι οι Κρητικοί είναι ψεύτες.
Λέει αλήθεια η ψέμματα ?

2)Αυτή η πρόταση είναι ψευδής .

3)Γιώργος : Η επόμενη δήλωση του Κώστα θα είναι ψευδής .
Κώστας : Ο Γιώργος μίλησε σωστά .

Τα παραπάνω και πολλά άλλα είναι λογικά παράδοξα όπως το αντίστοιχο με τον θεό και την πέτρα .
Αυτό δείχνει απλά , οτι ο παντοδύναμος Θεός βρίσκεται σε αντίφαση με την κοινή λογική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 16:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεος 'εφτιαξε' την κοινη λογικη,οποτε δεν μπορει να πεσει σε αντιφαση!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 16:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου όπως και η λογική.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 17:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ποιος εφτιαξε τον ανθρωπο;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 17:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άνοιξε ένα βιβλίο βιολογίας και θα μάθεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 17:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφου εξεφτελιζεις ετσι τον εαυτο σου και των αλλων τι να πω....
Να θυμασαι ομως τι ειπες!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 18:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panos840:
«Αφου εξεφτελιζεις ετσι τον εαυτο σου και των αλλων τι να πω....
Να θυμασαι ομως τι ειπες!!!»

Φίλτατε Πάνο, μιας και ανέφερες την λογική, μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις με λογικά κριτήρια ΠΩΣ ΠΡΟΗΛΘΕ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ?

Μήπως με άλλα λόγια μπορείς να μου ερμηνεύσεις ΠΩΣ προκύπτει ένας Θεός, με τόσες μύριες ικανότητες και σοφία, εκ του μηδενός? Η υπήρχε κάτι πριν τον Θεό?

Εάν δεν υπήρχε τίποτα απολύτως πριν τον Θεό, τότε εκ ποίας ύλης και ενέργειας προήλθε και σχηματίστηκε η υπόσταση του Θεού?

Καλή η λογική, αλλά ας μας συνοδεύει σε όλα τα θέματα φίλτατε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 18:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι Πανο. Τον εαυτο του και τους αλλους ξεφτιλιζει οποιος πιστευει σε Θεο. Και ειδικα στον αιμοβορο και σκοταδιστικο θεο του Ισραηλ.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 18:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πάνο840

Το μόνο ευτελισμό που βλέπω και αναγνωρίζω είναι η προσπάθειά μου να κάνω διάλογο μαζί σου, κάτι που προφανώς είναι αδύνατο.

Εντούτοις το επιτρέπω στον εαυτό μου γιατί τα λεγόμενά σου είναι διασκεδαστικά και προσωπικά με κάνουν και γελώ, όχι τόσο από την αμάθειά σου, όσο από τον τρόπο που αυτή εκφράζεται.

Γι'αυτό σου λέω. Συνέχισε να παραθέτεις ό,τι διαθέτεις. Το γέλιο παρατείνει τη ζωή και οι επιδράσεις του λειτουργούν ενισχυτικά στο ανοσοποιητικό σύστημα.

Ασε λοιπόν τους άλλους να "αγοράζουν υγρό" (σίγουρα ακόμα ψάχνεις να βρεις γιατί γελάει ο κόσμος μ'αυτό που είπες) και συνέχισε όπως γνωρίζεις. Αλλωστε δεν είσαι ο πρώτος. Το forum (αλλά και η κοινωνία μας) είναι γεμάτο με χριστιανούς "μάρτυρες" που δεν ξέρουν την τύφλα τους κι έχουν θέσει σκοπό της ζωής τους να διασκεδάζουν τον κόσμο. Ενας παραπάνω δε νομίζω πως χαλάει τη συνταγή...

Συνέχισε φίλε μου. Πες μας για τη θεωρία της δημιουργίας του ανθρώπου από το χώμα και τα σάλια του Γιαχβέ και να είσαι βέβαιος πως πολλοί θα εκτιμήσουν μια ακόμη διασκεδαστική ιστορία που έχεις να μας προσφέρεις


macedon

Edited by - macedon on 23/12/2006 18:09:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 18:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΩΣ ΠΡΟΗΛΘΕ Ο ΘΕΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ?

Schwabe,o Θεος υπηρχε παντα και τη σοφια Αυτος την εδωσε στον ανθρωπο,ολα προερχονται απο Αυτον ακομα και αυτα που δε μπορουμε να εξηγησουμε.Θελεις λογικα κτιτηρια για κατι το α΄υ΄λο.Ο Θεος βουνα μετακινει,να το εξηγησουμε με λογικα κριτιρια;;;Ο νους του ανθρωπου ειναι πολυ μικρος για να εξηγησει πολλα!Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ειμαστε καλοπροαιρετα δυσπιστοι!

velial,ο θεος του Ισραηλ δεν εχει εμφανιστει ακομα!!!

macedon,ευχαριστω για τα καλα σου λογια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 19:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε πάνο κανένα θαυματάκι παίζει ??
Αντε γιατί μας έχεις αφήσει χωρίς διασκέδαση κανα δυό μέρες .
Α , και άμα δείς τον ... γνωστό ΣΑΟΥΔΑΡΑΒΑ , πέστου να κάνει καμία έκπτωση στο πετρέλαιο , γιατί μας έχει ξεπαραδιάσει για να στέλνει τάματα στην παναγία .

Υ.Γ. Και αυτή , καλή και άγια αλλά 20000 δολλάρια για ένα θαύμα ? 100 δολλάρια θα φτάσει το βαρέλι !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2006, 19:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Bartimaeus : !!! Για υπέδειξέ μου, αγαπητέ snoopy, πού ακριβώς γράφω για την περιοχή της λίμνης Τιβεριάδας ως τόπο τελευταίας συνάντησης του Ιησού με τους μαθητές και για «ξεκάθαρη αναφορά στο κατα Ιωάννη» ;

Δέν καταλαβαίνω γιατί με παρεξήγησες τόσο πολύ
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ ΤΙΒΕΡΙΑΔΑΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΒΗΘΑΝΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ ΤΙΒΕΡΙΑΔΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.

quote:
snoopy :OΙ ΜΑΤΘΑΙΟΣ, ΙΩΑΝΝΗΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΓΙΑΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗΝ ΒΗΘΑΝΙΑ.

Και εγώ σε παρακαλώ πολύ να αναγιγνώσκεις καλύτερα αυτά που γράφω, εγώ ανέφερα το όνομα σου και την αναφορά σου στο κατα Ιωάννη για να εξηγήσω οτι ήταν ΟΧΙ Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ.
Ειλικρινά δέν περίμενα απο εσένα τόσο αρνητική αντίδραση, σου εύχομαι πάντως ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 11:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panos840:
«Schwabe,o Θεος υπηρχε παντα και τη σοφια Αυτος την εδωσε στον ανθρωπο,ολα προερχονται απο Αυτον ακομα και αυτα που δε μπορουμε να εξηγησουμε.»

Και εγώ σου λέω ότι ο «Θεός» είναι ένα δημιούργημα της φαντασίας των ανθρώπων, ένα κατάλοιπο της αμάθειας και της ασχετοσύνης, ένα καλό εργαλείο στα χέρια μάγων-ιερέων.

Έχεις ΣΤΟΙΧΕΙΑ να μου αποδείξεις ότι σφάλω? Έχεις ΤΕΚΜΗΡΙΑ να μου αποδείξεις ότι δήθεν υπήρχε «απο πάντα» ο Θεός σου?

Βλέπεις λοιπόν ότι μονάχα ΕΙΚΑΣΙΕΣ κάνεις και τίποτα άλλο? Βλέπεις ότι για να απαντήσεις στους παραλογισμούς του δόγματος σου θα πρέπει να καταφύγεις σε νεότερους παραλογισμούς?

panos840:
«Θελεις λογικα κτιτηρια για κατι το α΄υ΄λο.Ο Θεος βουνα μετακινει,να το εξηγησουμε με λογικα κριτιρια;;»

Κοίτα να δεις φίλτατε, δεν μπορείς να καπηλεύεσαι την λογική όποτε σε συμφέρει! Η θα κάνεις χρήση της λογικής ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ή ειδάλλως μην προσπαθείς να φέρεις άλλους σε δύσκολη θέση ντύνοντας έναν παραλογισμό με δήθεν «λογικά ερωτήματα».

Τα λόγια σου είναι έωλα, δίχως το ελάχιστο στοιχείο αληθείας.

panos840:
«Ο νους του ανθρωπου ειναι πολυ μικρος για να εξηγησει πολλα!Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να ειμαστε καλοπροαιρετα δυσπιστοι!»

Αυτά έλεγαν οι άνθρωποι και πριν κάτι αιώνες για διάφορα φυσικά φαινόμενα, που στο μεσοδιάστημα γνωρίζει ο κάθε μαθητής του δημοτικού φίλτατε!

Μιλάς για κάτι που δεν βλέπεις, δεν γνωρίζεις, δεν αισθάνεσαι, δεν σου λείπει, αλλά απλά....ελπίζεις να υπάρχει επειδή σου είπαν πως αν πεθάνεις μπορεί και να συνεχίσεις να υπάρχεις και να βασανίζεσαι!!!

Όλα αυτά, σου είπαν πως είναι ο Θεός.

panos840:
«velial,ο θεος του Ισραηλ δεν εχει εμφανιστει ακομα!!!»

Τι λες ρε Πάνο, γνωρίζεις άνθρωπε μου καθόλου την Ιουδαϊκή θεολογία?

Ο Θεός του Ισραήλ ποτέ δεν πρόκειται να εμφανιστεί. ΠΟΙΟΣ και ΠΟΤΕ σου είπε εσένα ότι οι Εβραίοι περιμένουν τον Θεό τους άνθρωπε μου?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 13:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι αγαπητε μου,οπως ειπαν πολυ συνομιλητες τον Ιησου ως ιστορικο προσωπο τον αποδεχονται,αλλα αμφισβητουν τα θαυματα ,το οτι ηταν ο Υιος του Θεου και πολλα αλλα.Και νεκροι αναστηθηκαν,και παραλυτοι περπατησαν,και αρρωστοι γιναν καλα και πολλοι τα ειδαν αυτα και συνεχιζουν να γινονται θαυματα αλλα οι ανθρωποι δεν πιστευουν.ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ λεγεται αυτο.Η βιολογια τα κανει αυτα;Πρωτα αυτοι να αποδειξουν οτι υπηρχε,υπαρχει και θα υπαρχει κατι αλλο και αν εισαι μεσα σε αυτους το ιδιο ισχυει και για σενα.Ποιανου τα επιχειρηματα ειναι πιο ισχυρα.Γιατι να προσπαθησω εγω να σε 'πεισω'για κατι και οχι εσυ;Γιατι να μην ακουσω τις δικιες σας αποδειξεις για να δεις ποσο ευκολα καταριπτονται!Ολοι θα επρεπε να λεμε τουλαχιστον το εξης΄'αν υπαρχει Θεος να τον δεχτω',αλλα πολλοι ουτε την υποθεση δε δεχονται.Ξερεις τι σημαινει αυτο,οτι και αποδειξεις να δωσουμε παλι θα βρουν μια δικαιολογια,το εχω γραψει επανειλημενα.Εσυ δεν ξερω σε πια κατηγορια ανηκεις,γιαυτο γραφω γενικα.

quote:
Τι λες ρε Πάνο, γνωρίζεις άνθρωπε μου καθόλου την Ιουδαϊκή θεολογία?

Μπορει να εχεις διαβασει πολλα κειμενα,αλλα μαλλον παρελειψες τα πιο σημαντικα.Εσυ την Ιουδαικη θεολογια διαβασες πρωτα;Μπορει να ξερεις αρκετα αλλα υπαρχουν και αλλα κειμενα,δε θα αναφερθω γιατι αν ειχε καποιος ενδιαφερον θα τα εβρισκε(γενικευω)
Ο θεος των εβραιων δεν εχει ερθει ακομα,τον περιμενουν και πολλοι θα τον πιστεψουν γιατι θα κανει τα 'ιδια' με τον Ιησου.και ξερεις γιατι θα τον πιστεψουν;Γιατι θα τα δουν με τα ματια τους!!!Ομως η δικη μου η πιστη που με καλυπτει πληρως μου εχει δωσει απαντηση και σε αυτο'Εγω ηρθα στο ονομα του Πατερα Μου και δε με πιστεψατε,οταν ερθει ο αλλος στο ονομα του ιδιου αυτον θα τον πιστεψετε'
Οχι αγαπητοι μου,δεν εχω σκοπο να πεισω κανεναν εξαλλου δε χρειαζεται,θα αφησω τους υπολοιπους να αμφισβητουν και να αποδειξουν σε μενα αυτα που λενε.Ακομα και με τα ματια μου να μην το δω εγω θα τους πιστεψω!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 16:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panos840:
«Οχι αγαπητε μου,οπως ειπαν πολυ συνομιλητες τον Ιησου ως ιστορικο προσωπο τον αποδεχονται,αλλα αμφισβητουν τα θαυματα ,το οτι ηταν ο Υιος του Θεου και πολλα αλλα.»

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Η ιστορικότητα του Ιησού, του Ιησού που περιγράφει η Καινή Διαθήκη, είναι έωλη. Ιησούδες υπήρξαν αρκετοί, όμως για τον συγκεκριμένο δεν υπάρχουν στοιχεία.

Το ότι δεν ήταν θεός, όπως εσφαλμένα ισχυρίζεστε, προκύπτει απο την ανάγνωση της Γραφής και όχι απο την αξίωση της ιστορικότητας ή μη.

panos840:
«Και νεκροι αναστηθηκαν,και παραλυτοι περπατησαν,και αρρωστοι γιναν καλα και πολλοι τα ειδαν αυτα και συνεχιζουν να γινονται θαυματα αλλα οι ανθρωποι δεν πιστευουν.ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ λεγεται αυτο»

Όλα μύθοι και εικασίες.

Τα ίδια είχαν λεχθεί για τον Έλληνα Απολλώνιο Τυανέα. Ανέστησε ένα νεκρό κορίτσι, καθώς και έδωσε ίαση σε πολλούς άλλους. Και λοιπόν?

Δηλαδή έχεις την αίσθηση ότι ο Θεός θα χρειαζόνταν μαντζούνια και κόλπα για να αποδείξει (και τελικά πάλι να μην γίνει δεκτός..) πως είναι.....θεός??

panos840:
«Γιατι να προσπαθησω εγω να σε 'πεισω'για κατι και οχι εσυ;Γιατι να μην ακουσω τις δικιες σας αποδειξεις για να δεις ποσο ευκολα καταριπτονται!»

Στην επιστήμη, ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΙ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ! Εάν δεν μπορέσει να αποδείξει τη θεωρία του, αυτομάτως αυτή απορρίπτεται. Αυτά επιτάσσει η λογική σκέψη τουλάχιστον, και επομένως φίλτατε Πάνο η αξίωση για τον Θεό σου είναι ΑΚΥΡΗ.

Για παράδειγμα, ας υποθέσουμε ότι εγώ υποστηρίζω πως 6 δις έτη φωτός από τη Γη υπάρχει ένας πλανήτης, ολόιδιος μάλιστα με τη Γη ή ότι ο Τιτάν Υπερίων ήταν υπαρκτό πρόσωπο ή ... ή... ή...δέν ξέρω τι άλλο ακόμα. ΕΓΩ φέρω το βάρος της απόδειξης αυτών που υποστηρίζω. Αν δεν μπορέσω να ΑΠΟΔΕΙΞΩ τις παραπάνω υποθέσεις μου, τότε αυτές απορρίπτονται και θεωρείται ότι «δεύτερη» Γη απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, και ο Τιτάν Υπερίων δεν ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας.

Εγώ μπορεί σαφέστατα να το πιστεύω αυτό το οποίο ισχυρίζομαι. Όπως μπορεί να βρω κι άλλους πέντε, δέκα, χίλιους κοκ που να το πιστεύουν κι αυτοί με την σειρά τους. Όμως η πίστη μου και η πίστη άλλων ας πούμε 2 δις ανθρώπων ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Είναι απλά πίστη, δηλαδή μια υπόθεση!

Βέβαια θα πρέπει ταυτόχρονα να αναλογιστούμε ότι η παραπάνω πρακτική της πίστης, ακολουθείται για τον απλούστατο λόγο ότι αν δεν ακολουθείτο, ο καθένας θα έλεγε το μακρύ και το κοντό του και όλοι οι υπόλοιποι θα είμασταν υποχρεωμένοι να ασχολούμαστε με το πως θα απορρίψουμε την κάθε ιδεοληψία.

Έτσι όμως, η επιστήμη και η ανθρωπότητα δεν θα προχωρούσε ούτε βήμα. Μπορεί κάποιος από εμάς να απορρίψει την υπόθεση (την πίστη δηλαδή) ότι κάπου στον Κόσμο υπάρχει μια «δεύτερη Γη»? Μπορεί κάποιος από εμάς να απορρίψει τη δήλωση κάποιου που λέει «εγώ είδα και συνομίλησα με τον Θεό»?

Το ανθρώπινο μυαλό, όπως αποδεικνύει το πλήθος των κινηματογραφικών σεναρίων ή των τοπικών παραδόσεων (θρησκείες επίσης αποκαλούνται) μπορεί να πλάσει ιστορίες και ιστορίες. ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ??

Και εάν το τραβήξουμε το θέμα λίγο περισσότερο, μιας και όλα αυτά που εκφράζω δεν έχουν σχέση με το θέμα της πίστης στο Χριστό αλλά με την «μονομανία» του Χριστιανισμού να ταυτίσει την ύπαρξη του θεού με την ύπαρξη του προσώπου, τότε βλέπουμε ότι όταν η θεωρία πάσχει είναι αναγκασμένη να βρει φτηνά κόλπα και παράλογα επιχειρήματα επιβεβαίωσής της.

Ας υποθέσουμε λοιπόν, σε αντίθεση με την επιστήμη και την ρημάδα την λογική, ότι ο Ιησούς υπήρξε. ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ??? Από που κι ως που η ύπαρξη του Ιησού, σημαίνει και ύπαρξη του Θεού? Επειδή εγώ υπάρχω, σημαίνει ότι υπάρχει και ο θεός που εγώ λέω ότι υπάρχει?

Αλλά είπαμε, το κρυφτούλι από την αμφισβήτηση είναι ένα παιχνίδι για το μικρό παιδί και…….τον μεγάλο Θεό!

panos840:
«Ο θεος των εβραιων δεν εχει ερθει ακομα,τον περιμενουν και πολλοι θα τον πιστεψουν γιατι θα κανει τα 'ιδια' με τον Ιησου»

Κάνεις οικτρό λάθος και καλά θα κάνεις να μη μιλάς για πράγματα που δεν γνωρίζεις.

Γνωρίζω άριστα αγαπητέ την Αγία Γραφή, και πριν μελετήσω την Ιουδαϊκή θεολογία πέρασα για δεκαετίες απο ορθόδοξα έδρανα.

Οι Εβραίοι ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ ΘΕΟ. Είναι πολύ πιο έξυπνοι απο ότι οι χριστιανοί θέλουν να φαντάζονται! Ο Μεσσίας της Πεντατεύχου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ «ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟΣ ΘΕΟΣ» αλλά φυσικά ούτε και.....«ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ» παρά ένας ΧΡΙΣΜΕΝΟΣ («Χριστός») ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ, δηλαδή ένας Μεσσίας.

Επίσης, στην Παλαιά Διαθήκη ο όρος Υιός του Θεού δεν σημαίνει τίποτα περισσότερο απο ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, και φυσικά έτσι δεν αποκαλείται μόνο ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης αλλά και άλλα πρόσωπα.

Τέλος, ο πραγματικός Μεσσίας που ορίζει η Παλαιά Διαθήκη δεν θα κάνει «τα ίδια» με τον Ιησού, καθώς εάν κάνει τα ίδια (εάν με άλλα λόγια δεν εκπληρώσει τις προφητείες και αυτός όπως και ο Ιησούς..) τότε πολύ απλά δεν θα είναι ο αληθινός Μεσσίας των προφητών.

Ξέρεις κάτι φίλτατε, όσο αλήθεια είναι ότι στις 25 Δεκεμβρίου γεννήθηκε ο Ιησούς (και όχι ο Μίθρας που πραγματικά εορτάζονταν στη Ρώμη..) άλλο τόσο είναι και αλήθεια ότι ήταν ο ενσαρκωμένος θεός.

Τελεία και παύλα, και εάν έχεις άλλα ΣΤΟΙΧΕΙΑ ορίστε να τα δούμε. Ειδάλλως, μην κουράζεις με τετριμμένες αναφορές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 19:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας τα παρουμε σιγα σιγα τοτε ερωτηση με ερωτηση για να καταλαβω και εγω για σενα αν πιστευεις σε κατι και τι ειναι αυτο!Αν υποθεσουμε οτι εισαι παρων στο εξης θαυμα΄ειμαστε μαζεμενοι 10 ανθρωποι σε ενα σπιτι και υπαρχει ενας παραλυτος αποδεδειγμενα με ιατρικες βεβαιωσεις και τα λοιπα,και καποιος προσευχεται σε καποιον,να πουμε στο'δημητρη'και πει στο ονομα του δημητρη του μοναδικου 'θεου' να γινεις καλα και γινει ο παραλυτος καλα,και ειναι αυτα τα 10 ατομα παροντα και σε αλλα τετοια περιστατικα με σκοπο παντα βεβαια να διαπιστωθει η θεοτητα αυτου του δημητρη μετα απο αποδεδειγμενα τετοια θαυματα και εφοσον τα 10 ατομα ηταν παροντα θα δεχοταν το δημητρη ως θεο,και εγω το ιδιο πιστευω και εσυ!Αν μου πεις οχι δεν υπαρχει λογος να συνεχισω!Απαντησε μου σε παρακαλω και θα συνεχισω.Δε χρειαζεται να γραψεις πολλα ενα ναι ή ενα οχι,θα πιστευα ή δε θα πισευα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 20:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας τα παρουμε σιγα σιγα τοτε ερωτηση με ερωτηση για να καταλαβω και εγω για σενα αν πιστευεις σε κατι και τι ειναι αυτο!Αν υποθεσουμε οτι εισαι παρων στο εξης θαυμα΄ειμαστε μαζεμενοι 10 ανθρωποι σε ενα σπιτι και υπαρχει ενας παραλυτος αποδεδειγμενα με ιατρικες βεβαιωσεις και τα λοιπα,και καποιος προσευχεται σε καποιον,να πουμε στο'δημητρη'και πει στο ονομα του δημητρη του μοναδικου 'θεου' να γινεις καλα και γινει ο παραλυτος καλα,και ειναι αυτα τα 10 ατομα παροντα και σε αλλα τετοια περιστατικα με σκοπο παντα βεβαια να διαπιστωθει η θεοτητα αυτου του δημητρη μετα απο αποδεδειγμενα τετοια θαυματα και εφοσον τα 10 ατομα ηταν παροντα θα δεχοταν το δημητρη ως θεο,και εγω το ιδιο πιστευω και εσυ!Αν μου πεις οχι δεν υπαρχει λογος να συνεχισω!Απαντησε μου σε παρακαλω και θα συνεχισω.Δε χρειαζεται να γραψεις πολλα ενα ναι ή ενα οχι,θα πιστευα ή δε θα πισευα;


ΠΑΝΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ 10 ΑΤΟΜΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΛΥΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ 'ΔΗΜΗΤΡΗ' ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΟΝ 'ΔΗΜΗΤΡΗ' ΩΣ ΘΕΟ; ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ;

ΕΑΝ ΩΜΟΣ ΑΛΛΑ 10 ΑΤΟΜΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ 'ΘΑΝΑΣΗ' ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΘΕΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑΛΥΤΟ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΛΥΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΑ, ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ Ο 'ΘΑΝΑΣΗΣ' ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ; ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ; ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ, Ο 'ΔΗΜΗΤΡΗΣ' Η Ο 'ΘΑΝΑΣΗΣ'; ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ 10 ΜΑΡΤΥΡΕΣ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 20:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panos840:
«Αν υποθεσουμε οτι εισαι παρων στο εξης θαυμα΄ειμαστε μαζεμενοι 10 ανθρωποι σε ενα σπιτι και υπαρχει ενας παραλυτος αποδεδειγμενα με ιατρικες βεβαιωσεις και τα λοιπα,και καποιος προσευχεται σε καποιον,να πουμε στο'δημητρη...»

Προσωπικά, όχι, δεν θα πίστευα σε κανέναν «Δημήτρη» και φυσικά σε κανέναν Ιησού!!

Ακόμη και εάν κάτι τέτοιο συμβεί, τότε δεν είναι ο Χ Δημήτρης που έκανε το «θαύμα», αλλά ο Δημήτρης ήταν στην καλύτερη περίπτωση Ο ΑΓΩΓΟΣ δια του οποίου μπόρεσε ο άρρωστος να ενεργοποιήσει αρχέγονες δυνάμεις του σώματος του, να κινήσει διαδικασίες που πράγματι χρειάζονται ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΙΣΤΗ.

Η πίστη και τα «θαυματουργά» της παράγωγα, θα λειτουργήσουν είτε προσκυνάς τον Ιησού είτε ένα άγαλμα του Δία.

Αυτό που μας λείπει, δεν είναι ούτε ο Χριστός ούτε ο Βούδας, αλλά Η ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. Η πίστη για το καλό, η πίστη για την πρόοδο, το όνειρο για την ευτυχία και ευημερία.

Όλα αυτά, εφόσον μόνοι μας δεν μπορούμε να τα ενεργοποιήσουμε, τότε υπάρχουν πάντοτε ανα τους αιώνες άνθρωποι που το μπορούνε, που έχουνε την ικανότητα και το χάρισμα της «επικοινωνίας». Πολύ πιθανό λοιπόν, ένας τέτοιος να ήταν και ο Χριστός που αργότερα και μετά θάνατον κατέληξε ως «θεός».

Εξάλλου, θυμάσαι τι είπε? Είπε «η πίστη σου σε έσωσε»! Το νόημα είναι εμφανές, η ανάδειξη της πίστης, ως διαδικασία και ίαση, είναι σημείο αναφοράς.

Έχεις ακούσει ποτέ σου π.χ. για τον Βραζιλιάνο θεραπευτή Πάολο Νέτο? Στις συναντήσεις που έχει κάνει ανα τον κόσμο, υπάρχουνε άπειρες αναφορές για θαύματα απο ανθρώπους που τον επισκέφτηκαν. Υπάρχουν παιδάκια που δεν μίλησαν ποτέ, και μίλησαν μετά το άγγιγμα του. Υπάρχουν άτομα που έπασχαν απο βαριές αρρώστιες, και έγιναν καλά.

Λοιπόν? Θεός ο Πάολο Νέτο ή απάτη?

Όχι φίλτατε, τίποτα απο τα δυο. Απλά, αισθάνεται και «κινεί» πράγματα που άλλοι ούτε καν μπορούνε να φανταστούνε. Ίσως και δεν θέλουνε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 21:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι ενας νεκρος 1 μηνα σαπιος με σκουλικια(μακαβριο ε)για να καταλαβετε τι θελω να πω και ερθει καποιος και πει θα τον αναστησω και θα σου πει με ποιανου δυναμη τον ανεστησε και σου πει οτι αυτος ειναι πχ μια καρεκλα θα το πιστεψεις;;;Εγω θα τον πιστεψω!Απαντηστε στηβ ερωτηση με ειλικρινεια,δε θα μιλησω για τον Θεο,απλα απαντηστεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2006, 21:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειναι ενας νεκρος 1 μηνα σαπιος με σκουλικια(μακαβριο ε)για να καταλαβετε τι θελω να πω και ερθει καποιος και πει θα τον αναστησω και θα σου πει με ποιανου δυναμη τον ανεστησε και σου πει οτι αυτος ειναι πχ μια καρεκλα θα το πιστεψεις;;;Εγω θα τον πιστεψω!Απαντηστε στηβ ερωτηση με ειλικρινεια,δε θα μιλησω για τον Θεο,απλα απαντηστε

εγινε ποτε καμια τετοια ανασταση;;
εγινε ποτε ανασταση ατομου που ηταν νεκρος περαν των 3-4 ημερων;;;

οχι

το γιατι ειναι πολυ ευκολο να απαντηθει

νεκροφανια

και αυτη η απαντηση δινετε οταν ο νεκρος δεν ηταν μερος της παραστασης του καθε θεραπευτη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 00:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] και ο Τιτάν Υπερίων δεν ήταν υπαρκτό πρόσωπο. Τουλάχιστον μέχρι νεοτέρας.
[/quote Schwabe Απεστάλη: 24/12/2006, ]

"Υπερίων και αυτός ο Ήλιος ο υπερ πάντα Ιών"

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μετρον
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 01:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μετρον  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπεριων`ονος
Επιθ.{αβεβ. ετυμ.]αυτός που διαβαίνη ψηλά||ουσ. Θεός Ηλιος

Γιός του Ουρανού και πατέρας του Ηλιου,της Σελλήνης και της Ηούς!

Αλήθεια ποιός Λουκάς??? Ο περιβόητος?!


Ούκ ήμην, εγέγονα, ούκ είμι ου μέλει μοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 03:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά μια σχετικά άσχετη ερώτηση : ποιά η διαφορά του σημείου από το άπειρο;

...(Μην βιαστείτε να απαντήσετε )

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 09:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα απαντησει κανενας στην ερωτηση που εκανα,γιατι δυσκολευεστε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 13:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panos840:
«ειναι ενας νεκρος 1 μηνα σαπιος με σκουλικια(μακαβριο ε)για να καταλαβετε τι θελω να πω και ερθει καποιος και πει θα τον αναστησω και θα σου πει με ποιανου δυναμη τον ανεστησε και σου πει οτι αυτος ειναι πχ μια καρεκλα θα το πιστεψεις;;;Εγω θα τον πιστεψω!»

Εσύ φίλτατε μπορείς να πιστέψεις ότι θέλεις. Μάλλον ΘΕΛΕΙΣ, έχεις ΑΝΑΓΚΗ να πιστέψεις.

Άσε λοιπόν τα «θα» και «θα» και γίνε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ δεδομένων περιστατικών.

Αυτό που αναφέρεις είναι χριστιανική μυθολογία. Επίσης, μάθε να απαντάς στα όσα σου απαντούν.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 15:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κατ' αρχήν χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και ευτυχία .

Πάμε στις ερωτήσεις :
Φίλε πάνο :
Η ερωτησή σου είναι εντελώς υποθετική γιατί αυτό που περιγράφεις δεν γίνεται , τουλάχιστον απο όσο ξέρουμε .

Απο κει και πέρα αν θέλεις κάποια απάντηση , θα σου έλεγα οτι ένα τέτοιο γεγονός θα σήμαινε οτι αυτός που το κατάφερε έχει κάποια δύναμη άγνωστη για τους υπόλοιπους ανθρώπους , και ασφαλώς θα ήταν πολύ ενδιαφέρον η δύναμη αυτή να μελετηθεί επιστημονικά προς όφελος όλης της ανθρωπότητας .
(Πάντως αμφιβάλλω αν θα είχε γενικά , κάποιο όφελος)

Το θέμα της πίστης που θέτεις δεν το αντιλαμβάνομαι .
Να πιστέψεις σε τι ?
Αν το γεγονός παρατηρηθεί κάτω απο εργαστηριακές συνθήκες και αποδειχθεί αληθινό τότε είναι πραγματικότητα .
Αν το γεγονός είναι μη επαναλήψιμο , τότε να μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω για το πόσο αληθινό είναι , ιδίως όταν οι μάρτυρες που το είδαν δεν είναι αντικειμενικοί παρατηρητές .
( Βλέπε "Θαύμα" Βησσαρίωνα )

Ευτυχώς στην ορθόδοξη πίστη , υπάρχει θαύμα που επαναλαμβάνεται (Για το Αγιο φώς μιλάω) . Θα ήταν λοιπόν χρήσιμο να εξεταστεί πως πραγματοποιείται το θαύμα αυτό απο μία ανεξάρτητη επιστημονική ομάδα.
Για ευνόητους λόγους πιστεύω οτι τέτοια άδεια εξέτασης δεν θα δοθεί ποτέ ...

Φίλε Odysseus_nemo :
Δεν ξεκαθαρίζεις σε τι είδους άπειρο αναφέρεσαι και έτσι η ερώτηση είναι λίγο ασαφής .

Αν το θέτεις μαθηματικά το ερώτημα , τότε :
Ομοιότητες απείρου - σημείου :
1) Είναι και οι δύο κατ'εκδοχήν μαθηματικές οντότητες που δεν εμφανίζονται στον φυσικό κόσμο , αλλά γίνονται αντιληπτές επαγωγικά και διαισθητικά .
2)Δεν υπάρχει για τις οντότητες αυτές κάποιος αυστηρός μαθηματικός ορισμός .

Διαφορές άπειρου - σημείου :
1) Η μία οντότητα είναι βασικό γεωμετρικό στοιχείο ενώ η δεύτερη είναι ένας τεράστιος "αριθμός" . (τα εισαγωγικά τα βάζω γιατί το άπειρο δεν λογίζεται ως αριθμός. Θα ήταν καλύτερα κάποιος να γράψει την λέξη "ποσότητα ").
Συνεπώς οι δύο οντότητες δεν έχουν την ίδια υπόσταση .

2)Η μία οντότητα περιγράφει την ποσότητα :
"Οσο μικρό μπορείς να φανταστείς "
Ενώ η άλλη την ποσότητα :
"Οσο μεγάλο μπορείς να φανταστείς"

Πέρα απο αυτά δεν γνωρίζω άλλη διαφορά - ομοιότητα .
Ισως αν διατύπωνες την ερώτηση με πιό μεγάλη σαφήνεια θα μπορούσαμε να βρούμε και άλλες .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2006, 16:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!Ο ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΛΟΓΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΚΕΠΕΙ!!!ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΕΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ(ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ)!!

Φιλικά.-
ICXCΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 01:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια ποιός Λουκάς??? Ο περιβόητος?!-----Μετρον Απεστάλη: 25/12/2006,


Εις ΖΕΥΣ, εις Αϊδης, εις Ήλιος(έγραφε ο Μακρόβιος). Αυτός που ..."σαβακτάνει" κάθε πρωί γράφει ο Ερίωπας.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 02:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η παντοδυναμια του θεου εχει τα ιδια ορια με την απληστια των πιστων του

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 04:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Think_Math ωραίες οι απαντήσεις σου !

Μήπως μπορείς να μας πεις πόσες διαστάσεις έχει το σημείο και πόσες το άπειρο ;

quote:
Η μία οντότητα περιγράφει την ποσότητα :
"Οσο μικρό μπορείς να φανταστείς "
Ενώ η άλλη την ποσότητα :
"Οσο μεγάλο μπορείς να φανταστείς"

Τα αποτελέσματα του παραπάνω μπορείς να τα φανταστείς ; Αντιλαμβάνεσαι καμία διαφορά ή κάτι κοινό ;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy