ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ Η ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 04:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θυμίζει την ερώτηση στο βιβλίο βιολογίας της Β΄ Γυμνασίου, χρόνια πριν, που μου έκανε εντύπωση και τη θυμάμαι ακόμη.

Ποια η διαφορά ενός ανθρώπου και μιας μηχανής. Τελικά, μία διαφορά φαίνεται να έχουν


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 12:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ερωτησή σου είναι εντελώς υποθετική γιατί αυτό που περιγράφεις δεν γίνεται , τουλάχιστον απο όσο ξέρουμε

Ακριβως οι ερωτησεις μου ειναι υποθετικες γιαυτο να απαντησετε χωρις φοβο και θα σας δειξω τα στοιχεια που θελετε,αλλα χρειαζομαι απαντηση.Αφου η ερωτηση ειναι υποθετικη σαφως να απαντησετε υποθετικα.Για πολλους η ερωτηση μου ειναι αδυνατη γιαυτο και λεω αν γινοταν κατι τετοιο...Το οτι το ανθρωπινο μυαλο δεν μπορει να φανταστει οτι μπορει να γινει αυτο που περιεγραψα,δεν σημαινει οτι δεν δινεται.Γιαυτο απλα θα το υποθεσουμε.Η ερωτηση λοιπον ηταν «ειναι ενας νεκρος 1 μηνα σαπιος με σκουλικια(μακαβριο ε)για να καταλαβετε τι θελω να πω και ερθει καποιος και πει θα τον αναστησω και θα σου πει με ποιανου δυναμη τον ανεστησε και σου πει οτι αυτος ειναι πχ μια καρεκλα θα το πιστεψεις;;;Εγω θα τον πιστεψω!»Κανω δηλαδη μια ερωτηση που η ανθρωπινη ΛΟΓΙΚΗ λεει οτι δεν μπορει να συμβει αυτο και αν τυχον συνεβη χρειαζεται αποδειξη!Ακριβως επειδη ο ανθρωπος βλεπει την ερωτηση αυτη ως εξωπραγματικη,ας απαντηση ο καθενας υποθετικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 15:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Odysseus_nemo :
Σε τι είδους άπειρο αναφέρεσαι ?
Υπάρχουν πολλών ειδών άπειρα π.χ. :
Α) Αλγεβρικά άπειρα :
1) Το άπειρο των ακέραιων αριθμών . (Αριθμήσιμο άπειρο)
2) Το άπειρο των πραγματικών αριθμών. (Μη αριθμήσιμο άπειρο)
Β) Γεωμετρικα άπειρα :
1) Το άπειρο της μονοδιάστατης ευθείας γραμμής .
2) Το άπειρο ενός 2-διάστατου επιπέδου .
3) Το άπειρο του 3-διάστατου χώρου .
κ.ο.κ .

Σε αυτά που ρωτάς τώρα :
Το σημείο θεωρούμε οτι έχει διάσταση μηδέν .
Το άπειρο ώς ποσότητα δεν έχει διάσταση γιατί δεν είναι γεωμετρική οντότητα .
Εκτός αν αναφέρεσαι σε γεωμετρικό άπειρο όπως αυτά που προανέφερα .

quote:
Τα αποτελέσματα του παραπάνω μπορείς να τα φανταστείς ; Αντιλαμβάνεσαι καμία διαφορά ή κάτι κοινό ;

Εσύ τι αντιλαμβάνεσαι απο αυτό ?

Φίλε Πάνο :
Νομίζω σου απάντησα .
Δεν τίθεται για μένα θέμα πίστης .
Το γεγονός είναι ή αληθινό , ή απάτη .
Απλά πρέπει να διαπιστώσουμε τι ακριβώς απο τα δύο συμβαίνει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panos840
Μέλος 1ης Βαθμίδας


80 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 17:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους panos840  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να βοηθησω λοιπον την κατασταση θα πω το εξης΄Με πιο τροπο θα μπορουσε να αποδειχθει κατι το (υπερφυσικο-εξωπραγματικο)κατι που δεν το χωραει ο ανθρωπινος νους οτι μπορει να συμβει;;;Ας πουμε δηλαδη για το μεγαλο 'παραμυθι' της ερυθρας θαλασσας που ανοιξε για να περασουν οι ισραηλιτες!Αν υποθεσουμε οτι συνεβη πως θα το αποδυκνειαν οι ανθρωποι των καιρων εκεινων;;;και πως σημερα;;;Ιδου η σοφια των ανθρωπωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 20:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο θεος ειναι παντοδυναμος οπως ακουγεται αλλα ειναι και παρα πολυ δικαιος διοτι μας εφτιαξε και μας αφηνει να κανουμε οτι θελουμε ακομη και να ομιλουμε και να ψαχνουμε για αυτον τον ιδιο

οσο για αυτους που λεν εγω ειμαι αυτος εγω ειμαι μορφωμενος εγω εχω λεφτα εγω και εγω και εγω...να ξερει οτι κανενας δεν ειναι τιποτα και οτι ειναι στον θεο το οφειλει...ο οποιος εαν θελει του δινει μια σφαλιαρα οπως λεμε στην καθομιλουμενη και απο την αλλη μερα ειναι ενα τιποτα και σε καποιον που τον περιφρονουμε και τον κοροιδευουμε δινει σε μια στιγμη τα παντα και τον κανει ανωτερο απο καποιους αλλους

ο θεος εφτιαξε τον εξυπνο και τον πλουσιο για να δει τι καλλες πραξεις θα κανει οσο ζει και εφτιαξε και τον φτωχο και τον κακομοιρη για να τον βοηθησουν αυτοι που μπορουν...στο τελος οταν ολοι θα παμε στο θεο
θα μας κρινει εναν προς εναν για τις πραξεις μας

οσο για το... και γιατι να μας κρινει ..και ποιος ειναι ..και λοιπα

ειναι ο ενας και μοναδικος χωρις αντιπαλο και δημιουργος μας οποτε εχει ολα τα δικαιωματα πανω μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 20:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
ο θεος ειναι παντοδυναμος οπως ακουγεται

Είναι τόσο παντοδύναμος που δεν μπορεί να κάνει τίποτε για τις αρρώστιες που βασανίζουν τον κόσμο και αφήνει τη λύση στα χέρια των ιατρικών εργαστηρίων.

quote:
19cp20eh
οσο για αυτους που λεν εγω ειμαι αυτος εγω ειμαι μορφωμενος εγω εχω λεφτα εγω και εγω και εγω...να ξερει οτι κανενας δεν ειναι τιποτα και οτι ειναι στον θεο το οφειλει...

Να με συγχωρείς αλλά το να είναι κάποιος μορφωμένος δεν το οφείλει στο θεό. Στην όρεξή του να διαβάζει το οφείλει και στην επιθυμία του να μορφωθεί. Αυτό που οφείλει στο θεό είναι η αμάθειά του.

quote:
19cp20eh
ο θεος εφτιαξε τον εξυπνο και τον πλουσιο για να δει τι καλλες πραξεις θα κανει οσο ζει και εφτιαξε και τον φτωχο και τον κακομοιρη για να τον βοηθησουν αυτοι που μπορουν

Αυτά σου τα αποκάλυψε προσωπικά ο θεός ή είναι δικές σου θεωρήσεις;

quote:
19cp20eh
ειναι ο ενας και μοναδικος χωρις αντιπαλο και δημιουργος μας οποτε εχει ολα τα δικαιωματα πανω μας

Επάνω σου μπορεί. Επάνω μου δεν έχει κανένα δικαίωμα. Αλλωστε δε βλέπω το λόγο ένας θεός που έφτιαξε το αρρωστημένο μυαλό των άπλυτων και κτηνοβατών τσομπαναραίων της ερήμου να έχει δικαιώματα επάνω μου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 21:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

Αλλωστε δε βλέπω το λόγο ένας θεός που έφτιαξε το αρρωστημένο μυαλό των άπλυτων και κτηνοβατών τσομπαναραίων της ερήμου να έχει δικαιώματα επάνω μου.

Aπο χυδαίο αντισημιτισμό καλά πας. Συγχαρητήρια.

Με εκτίμηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 22:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
symbol
Aπο χυδαίο αντισημιτισμό καλά πας. Συγχαρητήρια.

Ανάμεσα στο"χυδαίο αντισημιτισμό" και στο χυδαίο ανθελληνισμό του χριστιανισμού, προτιμώ σαφώς το πρώτο.

Να υποθέσω πως είσαι οπαδός του δεύτερου;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 22:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
Ανάμεσα στο"χυδαίο αντισημιτισμό" και στο χυδαίο ανθελληνισμό του χριστιανισμού, προτιμώ σαφώς το πρώτο.
Να υποθέσω πως είσαι οπαδός του δεύτερου;

Εσύ μείνε στο πρώτο όπου τα πας υπέροχα. Σε άλλα θέματα (π.χ. ιστορία) δεν τα καταφέρνεις. Το «δεύτερο» είναι πλάσμα της φαντασίας σου. Αφού όμως σαφώς παραδέχεσαι, ότι είσαι οπαδός του αντισημιτισμού στην πιο χυδαία του έκφραση, η περίπτωσή σου μάλλον ανήκει σε άλλες επιστήμες.

Με εκτίμηση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 22:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κακόμοιρε symbol...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 22:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon καπου το εχασες

απο τις απαντησεις σου σιγουρα δεν εισαι χριστιανος ορθοδοξος και περιτο να πω οτι εισαι μαλλον αθεος
βεβαια δεν σημαινει οτι ενας που δηλωνει χριστιανος ορθοδοξος ειναι και χριστιανος....αλλο τι δηλωνω και αλλο τι ειμαι απλα δεν μπορει ενας η πραγματικος η κατα δηλωση χριστιανος να επικοινωνησει με καποιον αθεο η και αλλοθρησκο σε θεματα θρησκειας και μονο φυσικα σε ολα τα αλλα θεματα
μπορει μια χαρα

τωρα ο θεος δεν μου τα ειπε αυτα απλα αυτα διδαξε ο χριστος και τα μετεφεραν αυτουσια οι αποστολοι εμενα για την ακριβεια μου τα ειπαν αγιοριτες μοναχοι

οσο για την μορφωση που λες εαν ο θεος δεν αποφασιζε να σου δωσει κοφτερο μυαλο και ορεξη για μαθηση δεν θα μορφονωσουν ποτε αλλα να ξερεις οτι μπορει να δωσει και ενα εγκεφαλικο εκει που δεν το περιμενεις και μετα ελα μιλα μου για μυαλο και ορεξη για μαθηση

οσο για το γιατι δεν μας βοηθα με τις αρωστιες δεν ξερω ακριβως γιατι
αλλα υποθετω οτι αφου εμεις τις δημιουργησαμε καλα να τις χαιρομαστε
και στο κατω κατω μας αφηνει να δει που θα φτασει η μ...α μας

παντως να παρακαλας να μην φτασεις σε σημειο απο ασχημη θεση να αρχισεις να πιστευεις τον θεο

εγω προσωπικα σου ευχομαι υγεια και καλη τυχη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 23:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

Κακόμοιρε symbol...

--------------------------
Macedon σε ευχαριστώ που δείχνεις ότι με λυπάσαι.
Η λύπη πάντα κάνει καλό στην ψυχή.
Ποιο καλά όμως να λυπόμαστε τον ίδιο μας τον εαυτό, και αυτό το «κακόμοιρε» προτιμότερο είναι να το απευθύνουμε σε αυτόν.
Σαν τρίτοι.

Με αγάπη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2006, 23:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
τωρα ο θεος δεν μου τα ειπε αυτα απλα αυτα διδαξε ο χριστος και τα μετεφεραν αυτουσια οι αποστολοι εμενα για την ακριβεια μου τα ειπαν αγιοριτες μοναχοι

A, εντάξει τότε.

quote:
19cp20eh
οσο για το γιατι δεν μας βοηθα με τις αρωστιες δεν ξερω ακριβως γιατι
αλλα υποθετω οτι αφου εμεις τις δημιουργησαμε καλα να τις χαιρομαστε
και στο κατω κατω μας αφηνει να δει που θα φτασει η μ...α μας

Για την ενημέρωσή σου, τις αρρώστιες δεν τις έφτιαξε ο άνθρωπος, τις βρήκε έτοιμες.

Παιχνιδιάρη τον κόβω τον θεό σου πάντως...

quote:
19cp20eh
παντως να παρακαλας να μην φτασεις σε σημειο απο ασχημη θεση να αρχισεις να πιστευεις τον θεο

Πιο άσχημη θέση απ'αυτήν που βρίσκομαι τώρα δε νομίζω να υπάρχει, γι'αυτό και πιστεύω στη δύναμη της επιστήμης (αυτό που βλέπω δηλαδή) παρά στα θαύματα και την καλή διάθεση οποιουδήποτε θεού.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 00:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα σου δωσω μια τελικη απαντηση οχι διοτι σε βαρεθηκα απλα αυτος που κατεβηκε να μιλησει για αγαπη και για τον θεο ηταν ο χριστος ενω εγω ειμαι απλα ο χρηστος και δεν ειμαι και ιεραποστολος συν της αλλης

τον θεο η τον δεχεσαι η τον αποριπτεις δεν υπαρχη μεση λυση
φυσικα ο καθενας εχει δικαιωμα να ψαχνει και να μην πιστευει
αυτος ομως που αποφασισε να τον πιστευει δεν ψαχνει τιποτα
εμενα δεν με ενδιαφερει τιποτα πιστευω απλα στον θεο

τελειες απαντησεις για τα ερωτηματα σου μπορεις να παρεις στο forum της
σελιδας του αγιου ορους
εγω ειμαι πολυ μικρος για να ερμηνευω και υποθετω τι κανει ο θεος

σχετικα με τις αρωστιες
δεν τις βρηκαμε εμεις ειμαστε υπευθηνοι
εκτος απο τις τελευταιες aids εμπολα και κατι αλλες που αμολυθηκαν απο εργαστηρια και για τις παλαιοτερες εμεις ειμαστε υπευθηνοι
εαν κοιταζαμε τον ανθρωπο και οχι την δοξα και το χρημα ουτε πανουκλα
αλλα ουτε φυματιωση θα μας επιανε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 00:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

19cp20eh:
quote:
οσο για την μορφωση που λες εαν ο θεος δεν αποφασιζε να σου δωσει κοφτερο μυαλο και ορεξη για μαθηση δεν θα μορφονωσουν ποτε αλλα να ξερεις οτι μπορει να δωσει και ενα εγκεφαλικο εκει που δεν το περιμενεις και μετα ελα μιλα μου για μυαλο και ορεξη για μαθηση

Εκτός απο εγκεφαλικά δίνει τίποτε άλλο ?
Γιατί απο ότι βλέπω κυκλοφορεί πολύ αλτσχάιμερ γενικά ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 00:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

19cp20eh :
quote:
σχετικα με τις αρωστιες
δεν τις βρηκαμε εμεις ειμαστε υπευθηνοι
εκτος απο τις τελευταιες aids εμπολα και κατι αλλες που αμολυθηκαν απο εργαστηρια και για τις παλαιοτερες εμεις ειμαστε υπευθηνοι
εαν κοιταζαμε τον ανθρωπο και οχι την δοξα και το χρημα ουτε πανουκλα
αλλα ουτε φυματιωση θα μας επιανε

ΩΡΙΣΤΕ ?
Δηλαδή οι ασθένειες οφείλονται στην αμαρτία , αν κατάλαβα καλά ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 01:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε think math η δεν τα αρπαζεις ευκολα η κανεις πως δεν καταλαβαινεις

εγω ειπα πως εαν θελει ο θεος ριχνει ενα εγκεφαλικο σε εναν υπεροπτη και βλασθημο και τον βαζει στη θεση του δεν ειπα οτι ο θεος αρωστησε ολον τον κοσμο

για τις ασθενειες ναι εμεις ειμαστε υπευθηνοι
ο θεος μας εδωσε και μυαλο και εναν πλανητη με τα παντα και εμεις τα καταστρεφουμε ολα και δεν βοηθουμε αυτους που εχουν αναγκη
εξαλου ναι αρωσταινει και ορισμενους για να δει την φιλανθρωπια των αλλων ανθρωπων
εξαλου οποιος περναει αδικα καποιο μαρτυριο σε αυτον τον ματαιο κοσμο
θα ανταμειφθει στην βασιλεια των ουρανων

εξαλου ειπα και σε καποιον αλλο φιλο τον θεο η τον δεχεσαι η τον αποριπτεις δεν εχει μεσες λυσεις
απο τη στιγμη που θα τον δεχτεις δεν εχει τι και πως
εαν θες τι και πως να εισαι στην πλευρα που τον αποριπτουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 01:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω ειπα πως εαν θελει ο θεος ριχνει ενα εγκεφαλικο σε εναν υπεροπτη και βλασθημο και τον βαζει στη θεση του δεν ειπα οτι ο θεος αρωστησε ολον τον κοσμο

για τις ασθενειες ναι εμεις ειμαστε υπευθηνοι
ο θεος μας εδωσε και μυαλο και εναν πλανητη με τα παντα και εμεις τα καταστρεφουμε ολα και δεν βοηθουμε αυτους που εχουν αναγκη
εξαλου ναι αρωσταινει και ορισμενους για να δει την φιλανθρωπια των αλλων ανθρωπων
εξαλου οποιος περναει αδικα καποιο μαρτυριο σε αυτον τον ματαιο κοσμο
θα ανταμειφθει στην βασιλεια των ουρανων



quote:
εξαλου ειπα και σε καποιον αλλο φιλο τον θεο η τον δεχεσαι η τον αποριπτεις δεν εχει μεσες λυσεις
απο τη στιγμη που θα τον δεχτεις δεν εχει τι και πως
εαν θες τι και πως να εισαι στην πλευρα που τον αποριπτουν


με αυτο συμφωνω


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 02:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φίλε 19cp20eh :
quote:
εγω ειπα πως εαν θελει ο θεος ριχνει ενα εγκεφαλικο σε εναν υπεροπτη και βλασθημο και τον βαζει στη θεση του δεν ειπα οτι ο θεος αρωστησε ολον τον κοσμο

Μάλιστα . Εδώ έχουμε μία νέα ιατρικη θεωρία :
Οι κακοί άνθρωποι αρρωσταίνουν απο το Θεό και οι καλοί κατα τύχη . Η μήπως όχι . Κατάλαβα καλά γιατί είμαι και αργόστροφος ...
Και άμα κάποιος άρρωστος κακός κολλήσει έναν καλό , τότε τι γίνεται ? Μεταφορά της τιμωρίας ? Η δεν γίνεται αυτό ??
Οταν ένας κακός γίνεται καλά με κάποια θεραπεία , απέτυχε η τιμωρία , η ούτε αυτό γίνεται ??
Μήπως τον έκανε καλά ο Θεός αντί για τα φάρμακα ??
Μήπως τα φάρμακα είναι όργανα ...του διαβόλου αφού πάνε κόντρα στην Θεική βούληση ?
Μήπως ο γιατρός που θα επιχειρήσει να τον κάνει καλά είναι όργανο του διαβόλου ?
Μήπως αντί για τον γιατρό , πρέπει να πάει σε παππά να τον διαβάσει ??
Τι προτείνεις στον καημένο τον κακό ??

quote:
εξαλου ναι αρωσταινει και ορισμενους για να δει την φιλανθρωπια των αλλων ανθρωπων
εξαλου οποιος περναει αδικα καποιο μαρτυριο σε αυτον τον ματαιο κοσμο
θα ανταμειφθει στην βασιλεια των ουρανων

Μάλιστα μερικούς τους αρρωσταίνει για να δοκιμάσει κάποιους άλλους . Ωραίο αυτό . Και δίκαιο .
Αφού θα τρώς πιλάφια στον παράδεισο πάρε τώρα ένα εγκεφαλικό.
( Τελικά θα το πάθω εγώ με αυτά που διαβάζω )
Ρε σείς στ' αλήθεια τα πιστεύετε αυτά ,η μας κάνετε πλάκα ?

Εσύ αν ο μη γένοιτο πάθαινες κάτι , Θα πηγαινες σε νοσοκομείο η στην εκκλησία να εξομολογηθείς ?? Η και στα δύο ??
Αν το πάθαινε κάποιος συγγενής σου τι θα έκανες ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 02:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
think math πραγματι πρεπει να εισαι πολυ αθεος και να μισεις ειδικα τον χριστο

οτι και οπου ειναι να συμβει ο θεος το γνωριζει και η το επιτρεπει η παρεμβαινει και το σταματα

φυσικα στο νοσοκομειο θα παω εαν μου συμβει κατι αλλα θα κανω την προσευχη μου και εαν θελει ο θεος θα δωσει δυναμη στους γιατρους να με κανουν καλα εαν δεν θελει οι γιατροι δεν μπορουν να κανουν τιποτα

παντως αδυνατεις να καταλαβεις οτι σε ολα εχει λογο ο θεος και απο αυτον
εξαρτατε η εκβαση καθε καταστασης
παντως το ειπα πολλες φορες τον θεο η τον αποδεχεσαι η τον αποριπτεις
εγω τον αποδεχομαι και τον παρακαλω να με βοηθα
δεν με νοιαζει εαν λες οτι θα τρωγω πιλαφια (αν και αυτα ειναι για τους μουσουλμανους) η αν ειμαι χαζος και οτι αλλο θες
εγω τον αποδεχτεικα και τον πιστευω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 02:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια, μονο οι κακοι παθαινουν εγκεφαλικα! Και οι καλοι αν παθουν, τους ανταμοιβει ο θεος! Αληθεια! Μου το ειπαν μοναχοι απο το αγιο ορος! Εχω και φωτογραφιες τους!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 03:16:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η βασική κακοδαιμονία όσων πιστεύουν στη Μητέρα-Φύση είναι η παντελής έλλειψη ασφαλών επιχειρημάτων γύρω από όλα σχεδόν τα καίρια θεωρητικά ζητήματα που τίθενται.

Και είναι επίσης αλήθεια, ότι η ιστορική και εμπειρική -χιλιοειπωμένη- επιχειρηματολογία δεν μπορεί να απαντήσει σε θεωρητικά ζητήματα, γιατί η ιστορία -ιδιαίτερα όταν είναι παρωχημένη-δεν αποτελεί έγκυρη αποδεικτική διαδικασία σε θεωρητικά προβλήματα.

Ούτε επίσης η θλιβερή εικόνα προσωπικών προσβολών ιδιαίτερα από εκείνους που αυτοαποκαλούνται "μορφωμένοι" δεν συνάδει με κόσμιες συζητήσεις γύρω από ενδιαφέροντα θέματα.

Το βασικό ερώτημα λοιπόν που τίθεται για μια ακόμα φορά είναι αν υπάρχει Θεός και αν είναι παντοδύναμος.

Δεν θέλω να επαναλάβω τα επιχειρήματα των οπαδών της Μητέρας-Φύσης γιατί είναι γνωστά. Σε δύο μόνο θέλω να σταθώ που έχουν και μια ιδιαίτερη αξία.

1) Στο γνωστό επιχείρημα των οπαδών της εξέλιξης γύρω από τον Νόμο της Φυσικής Επιλογής. Και ήθελα να ρωτήσω, η παραπάνω νόρμα αποτελεί φαντάζομαι ex ante συνθήκη μιας και για να ισχύει ο νόμος της φυσικής επιλογής, κάπως, με κάποιο τρόπο, θα πρέπει να έχει τεθεί. Γιατί ο νόμος της φυσικής επιλογής δεν αποτελεί φυσικό νόμο με την κλασσική φυσική σημασιολογία αλλά σκοποθετικό κανόνα εξέλιξης ή αλλιώς κανόνα μιας συγκεκριμένης προσαρμογής σε ένα δυναμικό περιβάλλον. Ορίζει η φύση σκοπούς; Υπάρχει κάποιος εκ των προτέρων κανόνας προσαρμογής;

2) Στη γνωστή θέση ότι η λογική αποτελεί εγγενές χαρακτηριστικό της ύλης. Αφήνοντας στην άκρη τις θέσεις νευροεπιστημόνων που δέχονται (ανεξάρτητα με τις θέσεις που υποστηρίζουν) ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις γύρω από το πως η ύλη 'δημιουργεί' τη λογική, είναι ενδιαφέρον να αναρωτηθεί κανείς καλοπροαίρετα: Αν η βάση της λογικής είναι βιολογική και επομένως υπόκειται σε φυσικούς-αιτιοκρατικούς νόμους, τότε πως μπορεί να νοηθεί η εξέλιξη (εννοώ η παραγωγή νέας γνώσης). Γιατί η παραγωγή νέας γνώσης δεν είναι απλά το άθροισμα της ήδη υπάρχουσας γνώσης, ούτε καν συνάρτησή της. Δεν είναι δηλαδή απλά ότι ένα κι ένα κάνει δύο και δύο συν δύο κάνει τέσσερα. Είναι κάτι παραπάνω από αυτό. Κάτι παραπάνω από όσα ήδη ξέρουμε. Πως μπορεί λοιπόν το ντετερμινιστικό και περιορισμένο να δημιουργήσει το μη-αιτιοκρατικό και μη-περιορισμένο (γιατί η σκέψη δεν περιορίζεται).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 10:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
isNGood:
«Η βασική κακοδαιμονία όσων πιστεύουν στη Μητέρα-Φύση είναι η παντελής έλλειψη ασφαλών επιχειρημάτων γύρω από όλα σχεδόν τα καίρια θεωρητικά ζητήματα που τίθενται.»

Ενώ ο Ιουδαιοχριστιανισμός έχει.....«ασφαλέστατα» επιχειρήματα για κάθε μεταφυσικό ή θεωρητικό ερώτημα έ??

Αλήθεια, μήπως δεν έχεις πάρει χαμπάρι για ποιο λόγο σε ολάκερη την Ευρώπη κάθε χρόνο και λιγότεροι Ευρωπαίοι πιστεύουν τον μύθο της Βίβλου? Μήπως επειδή έχουνε γεμίσει με «ασφαλή επιχειρήματα»?

Μήπως είναι καιρός να κάνετε την αυτοκριτική σας και να διακρίνετε τι εστί άγνωστο, τεκμήριο και φαντασιακή προβολή?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 15:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φίλε isnogood :

Τα ερωτήματα σου είναι ενδιαφέροντα , αλλά νομίζω οτι σε ένα μεγάλο βαθμό έχουν απαντηθεί απο την σύγχρονη επιστήμη .
Υπάρχουν βέβαια κάποια μικρά σκοτεινά σημεία , άλλα είναι νομίζω θέμα χρόνου να διαλευκανθούν .
Τώρα σε πιά κακοδαιμονία αναφέρεσαι δεν το καταλαβαίνω ...

quote:
Στο γνωστό επιχείρημα των οπαδών της εξέλιξης γύρω από τον Νόμο της Φυσικής Επιλογής. Και ήθελα να ρωτήσω, η παραπάνω νόρμα αποτελεί φαντάζομαι ex ante συνθήκη μιας και για να ισχύει ο νόμος της φυσικής επιλογής, κάπως, με κάποιο τρόπο, θα πρέπει να έχει τεθεί. Γιατί ο νόμος της φυσικής επιλογής δεν αποτελεί φυσικό νόμο με την κλασσική φυσική σημασιολογία αλλά σκοποθετικό κανόνα εξέλιξης ή αλλιώς κανόνα μιας συγκεκριμένης προσαρμογής σε ένα δυναμικό περιβάλλον. Ορίζει η φύση σκοπούς; Υπάρχει κάποιος εκ των προτέρων κανόνας προσαρμογής;

Ο νόμος της φυσικής επιλογής φυσικά και δεν έχει θεσμοθετηθεί απο κάποιον .
Είναι γενικός νόμος κάθε εξελισσόμενου συστήματος .
Παρατηρείται όχι μόνο στο φαινόμενο της ζωής άλλα και σε κάθε φυσικοχημική διεργασία και έχει την βάση του σε θεμελιωδέστερους νόμους .

Π.χ. Μία χημική αντίδραση μπορεί να παρασκευάσει το Α η το Β αποτέλεσμα , ανάλογα με την θερμοκρασία την πίεση την πυκνότητα , και τις ιδιότητες των στοιχείων που συμετέχουν σε αυτή . Το ποιό αποτέλεσμα τελικά θα "επιβιώσει" καθορίζεται , απο την αντοχή του στις παραπάνω συνθήκες .

Οι συνθήκες λοιπόν καθοδηγούν την φυσική επιλογή ,και αυτές με τη σειρά τους καθοδηγούνται απο τους φυσικούς νόμους .
Με ανάλογο τρόπο λειτουργεί η φυσική επιλογή και στους οργανισμούς .

quote:
Στη γνωστή θέση ότι η λογική αποτελεί εγγενές χαρακτηριστικό της ύλης. Αφήνοντας στην άκρη τις θέσεις νευροεπιστημόνων που δέχονται (ανεξάρτητα με τις θέσεις που υποστηρίζουν) ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις γύρω από το πως η ύλη 'δημιουργεί' τη λογική, είναι ενδιαφέρον να αναρωτηθεί κανείς καλοπροαίρετα: Αν η βάση της λογικής είναι βιολογική και επομένως υπόκειται σε φυσικούς-αιτιοκρατικούς νόμους, τότε πως μπορεί να νοηθεί η εξέλιξη (εννοώ η παραγωγή νέας γνώσης). Γιατί η παραγωγή νέας γνώσης δεν είναι απλά το άθροισμα της ήδη υπάρχουσας γνώσης, ούτε καν συνάρτησή της. Δεν είναι δηλαδή απλά ότι ένα κι ένα κάνει δύο και δύο συν δύο κάνει τέσσερα. Είναι κάτι παραπάνω από αυτό. Κάτι παραπάνω από όσα ήδη ξέρουμε. Πως μπορεί λοιπόν το ντετερμινιστικό και περιορισμένο να δημιουργήσει το μη-αιτιοκρατικό και μη-περιορισμένο (γιατί η σκέψη δεν περιορίζεται).

Αυτό είναι πιό δύσκολο ερώτημα , στο οποίο τελευταία παρατηρείται μεγάλη πρόοδος .
Το ότι η νόηση έχει την βάση της στην ύλη ( και συγκεκριμένα τον εγκέφαλο ) δεν αμφισβητείται απο κανένα νευροεπιστήμονα . Αυτό αποδεικνύεται πολύ εύκολα .
Η νόηση είναι Ηλεκτροχημικό φαινόμενο .
Δεν γνωρίζουμε όμως ακόμα , πως ακριβώς αναδύεται απο τον εγκέφαλο .

Το κατα πόσο οι νόμοι με τους οποίους λειτουργεί ο εγκέφαλος είναι αιτιοκρατικοί ή όχι δεν το γνωρίζουμε .
Αν ο εγκέφαλος είναι ένα είδος κβαντικού υπολογιστή τότε οι νόμοι που τον διέπουν είναι ενδεχομένως μη αιτιοκρατικοί .
Αλλά και πέρα απο αυτό , εδώ έχεις κάνει ένα σοβαρό λάθος .
ποιός σου είπε ότι αιτιοκρατικοί νόμοι , παράγουν πάντα αιτιοκρατικά αποτελέσματα ??

Η λογική αυτή έχει καταρεύσει προ πολλού .
Η θεωρία του χάους και της πολυπλοκότητας έχει αποδείξει ότι ακόμα και τα φαινομενικά απλούστερα συστήματα μπορεί να εμφανίσουν απρόβλεπτη , μη αιτιοκρατική συμπεριφορά . ( Βλέπε θεωρία παιγνίων και θεωρία καταστροφών ).
Ακόμα και οι τροχιές των πλανητών που καθοριζονται απο τους απλούς νόμους της νευτώνειας μηχανικής έχει αποδειχθει οτι είναι χαοτικές .

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω οτι είμαστε πλέον κοντά στην απάντηση και του ερωτήματος "πως προκύπτει η νόηση " γιατί πλέον έχουν ωριμάσει όλες οι συνθήκες .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 20:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φίλε 19cp20eh :
quote:
think math πραγματι πρεπει να εισαι πολυ αθεος και να μισεις ειδικα τον χριστο

Αυτό το συμπέρασμα απο που το έβγαλες ?
Αν με την λέξη άθεος εννοείς οτι δεν πιστεύω αυτόν που σου έμαθαν για Θεό , ναι τότε είμαι άθεος .
Πως είσαι όμως σίγουρος οτι ο Θεός σου είναι ο πραγματικός Θεός ?

Τον χριστό τώρα οχι μόνο δεν τον μισώ , αλλά αντιθέτως τον θαυμάζω , γιατί τόλμησε στην εποχή του κάτι που εσείς οι θρησκευόμενοι δεν τολμήσατε ποτέ . Να αμφισβητήσει τα κακώς κείμενα του μωσαικού νόμου και την αυθεντία του ιερατείου .
Διδαχτείτε κάτι απο το παραδειγμά του !

quote:
φυσικα στο νοσοκομειο θα παω εαν μου συμβει κατι αλλα θα κανω την προσευχη μου και εαν θελει ο θεος θα δωσει δυναμη στους γιατρους να με κανουν καλα εαν δεν θελει οι γιατροι δεν μπορουν να κανουν τιποτα

Αν όλοι οι άνθρωποι έβλεπαν την ζωή τόσο μοιρολατρικά τότε σημερα δεν θα είχαμε γιατρούς άλλα θα μας έκανε καλά ο ... μάγος της φυλής .
Ευτυχώς όμως υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν στις δυνάμεις τους και όχι στην ουρανοκατέβατη θεια φώτιση .

quote:
παντως αδυνατεις να καταλαβεις οτι σε ολα εχει λογο ο θεος και απο αυτον
εξαρτατε η εκβαση καθε καταστασης

Αυτό φίλε δεν το πιστεύω . Και ο λόγος είναι οτι ποτέ κανείς δεν παρατήρησε κατι τέτοιο , ούτε μπόρεσε ποτέ να το αποδείξει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 22:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο θεος δεν ειπε να μην πιστευεις στις δυναμεις σου
απλα να ξερεις οτι τις δυναμεις αυτες ο θεος σου τις δινει
τωρα θα μου πεις καλα και εμεις που δεν πιστευουμε στον θεο πως εχουμε δυναμεις
η απαντηση ειναι απλη οταν κατι δεν στο δωσει ο θεος να ξερεις οτι στο εδωσε ο σατανας διοτι ο θεος ειναι δικαιος και αφηνει τον σατανα να παρασυρει τους ανθρωπους
εξαλου αυτην την συμφωνια εκανε ο θεος με τον διαολο
ο διαολος του ειπε θεε αφου εισαι δικαιος οπως λες αφησε με να κατεβω στη γη και να δω ποσους θα παρω με το μερος μου και ο θεος του ειπε ενταξει ξεκινα

οτι συμβαινει καλο η κακο ο θεος το επιτρεπει η το σταματα
γιατι...μονο ο ιδιος ξερει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 22:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ
ΛΥΠΗΣΟΥ ΜΑΣ!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 23:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο θεος δεν ειπε να μην πιστευεις στις δυναμεις σου
απλα να ξερεις οτι τις δυναμεις αυτες ο θεος σου τις δινει
τωρα θα μου πεις καλα και εμεις που δεν πιστευουμε στον θεο πως εχουμε δυναμεις
η απαντηση ειναι απλη οταν κατι δεν στο δωσει ο θεος να ξερεις οτι στο εδωσε ο σατανας διοτι ο θεος ειναι δικαιος και αφηνει τον σατανα να παρασυρει τους ανθρωπους
εξαλου αυτην την συμφωνια εκανε ο θεος με τον διαολο
ο διαολος του ειπε θεε αφου εισαι δικαιος οπως λες αφησε με να κατεβω στη γη και να δω ποσους θα παρω με το μερος μου και ο θεος του ειπε ενταξει ξεκινα

οτι συμβαινει καλο η κακο ο θεος το επιτρεπει η το σταματα
γιατι...μονο ο ιδιος ξερει


για να το δουμε λιγο αυτο

εχουμε τον θεο και τον διαολο

εχουμε και τον ανθρωπο

ο ανθρωπος εχει μυαλο,υγεια,χρημα,τυχη,ευτυχια,δυναμη
αγαπη,κλπ
αυτα μπορει να του τα δωσει και ο θεος και ο διαβολος

γιαναστα δωσειο θεος πρεπει να τον λατρευεις και να τον γλυφεις

για να στα δωσει ο διαολος αρκει να μην κανεις τιποτα απο τα παραπανω

στην συνεχεια εχουμε

τον ανθρωπο που ο θεος επιτρεπει να παθει κακο για να δει να θα του ειναι πιστος η οχι
και για να δοκιμασει τους αλλους ανθρωπους αν θα τον βοηθησουν η οχι


σορυ αλλα με αυτα που λες θα παρω τον διαολο
γιατι
1)δεν χρειαζετε να ειμαι δουλος κανενος
2)δεν προκεται να μου κανει κακο για να δει αν θα του ειμαι πιστος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 23:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακριβως οπως τα ειπες ειναι
ο θεος ειναι ο δυσκολος δρομος και ο διαολος ο ευκολος
η διαφορα ειναι οτι με τον θεο μπορει να περασεις στην χειροτερη περιπτωση ασχημα τα χρονια σου στη γη αλλα μια υπεροχη αιωνια ζωη διπλα του και με τον διαολο μια σχετικα καλη ζωη στη γη και αιωνια τιμωρια οταν πεθανεις....διαλεγεις και παιρνεις

φυσικα μπορεις να περασεις και πανω και κατω καλα αναλογος τι εχει προβλεψει για εσενα ο θεος

αυτα για να τα ασπαστεις και να τα πιστεψεις πρεπει να πιστευεις και να φοβασαι τον θεο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2006, 23:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η διαφορα ειναι οτι με τον θεο μπορει να περασεις στην χειροτερη περιπτωση ασχημα τα χρονια σου στη γη αλλα μια υπεροχη αιωνια ζωη διπλα του και με τον διαολο μια σχετικα καλη ζωη στη γη και αιωνια τιμωρια οταν πεθανεις....

στην αλλη ζωη τι θα ειναι αυτο που θα ονομαζεται υπεροχη ζωη και τι αυτο που θα ονομαζεται κακη ζωη;;

αφου η θρησκεια σου λεει οτι στην αλλη ζωη δεν θα εχουμε τις υλικες
αναγκες που εχουμε στην γη
(αισθημα πεινας,πονου,κρυου,ζεστης,κλπ κλπ κλπ)

δεν θα εχουμε υλικο σωμα
τι ακριβως ειναι αυτο που θα μας κανει να περναμε καλα η ασχημα;;;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy