ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εμβαδό τριγώνου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2003, 00:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως θα ΠΕΙ
ο μουγγος στον τυφλο
οτι ο κουφος πηδαει τη γυναικα του

ΜΜΜ...... ΑΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟΝ ΜΟΥΓΚΟΚΟΥΦΟΤΥΦΛΟ ΓΡΙΦΟ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ
Ο ΜΟΥΓΚΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΟΜΩΣ Ο ΤΥΦΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ......ΕΤΣΙ ΚΑΙ Ο ΜΟΥΓΓΟΣ ΜΗΝ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΜΟΥΣΙΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΟΤΙ Ο ΚΟΥΦΟΣ ΠΗΔΑΕΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ(ΤΩΡΑ Ο ΤΥΦΛΟΣ ΠΩΣ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΠΗΔΑΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΛΕΙΠΩ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ)ΠΗΓΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΑΝΕ ΣΧΗΜΑΤΟΕΙΔΗΣ ΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΥΦΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΝΟΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΑΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΙΑ ΝΑ ΠΗΔΑΕΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΧΩΡΙΣ ΜΑΤΙΑ!ΑΥΤΗ ΗΤΑΝ Η ΑΣΤΕΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ
ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΣΟΒΑΡΗ ΤΟΥ

quote:
Πρώτο ΒΗΜΑ! Γιατί τρώγονται οι άνθρωποι σαν τα σκυλιά?

Απάντησε καλή μου…

Δεύτερο ΒΗΜΑ! ΜΟΥΓΚΟΣ …ΤΥΦΛΟΣ……ΚΟΥΦΟΣ

Για διευκόλυνση, Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΥΔΑΙΑ….
Μα έξυπνη!

Να Θυμάσαι τα σκυλιά!



ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗΠΛΑΤΩΝΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ Ο ΤΥΦΛΟΣ Ο ΜΟΥΓΚΟΣ ΚΑΙ Ο ΤΥΦΛΟΣ......
ΤΙ ΛΕΩ ΠΑΛΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 00:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΡΙΚΑ ΑΣΤΕΙΑ ΓΙΑΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕΤΕ...
ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΡΙΦΟ....

ΑΦΟΥ ΤΑ ΛΑΓΟΠΟΔΑΡΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΙΦΑΔΟ?

ΣΤΑ ΑΓΡΑΦΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ?

ΤΙ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ?

ΠΟΥ ΚΑΤΟΥΡΑΝΕ ΟΙ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΔΕΣ?

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΙΨΙΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΡΜΠΑ-ΜΠΕΝ?

ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝ ΠΝΙΓΕΙ Η ΜΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΤΡΙΑ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ?

ΣΤΗ ΣΚΟΥΛΗΚΟΜΥΡΜΗΓΚΟΤΡΥΠΑ ΜΕΝΟΥΝ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ Η ΜΥΡΜΗΓΚΙΑ?

ΜΕ ΤΙ ΣΚΙΤΣΑΚΙΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΝΤΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΙΕΣ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ ΣΤΗΝ ΣΚΩΤΙΑ?

ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΟΡΦΑΝΟΣ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΤΑΒΕΡΝΕΣ?

ΤΙ ΞΕΧΝΟΥΣΕ Η ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ ΤΕΧΝΗ?

ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΟΠΙΣΘΕΝ?

ΤΑ ΥΠΟΒΡΥΧΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΓΚΥΡΑ?

ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΛΥΣΙΜΟ ΟΙ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΤΟΥ ΝΤΟΥΣ ΑΦΟΥ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ
ΚΑΘΑΡΟΙ?

ΑΦΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΘΗΚΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΠΙΘΗΚΟΙ?

ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ Η ΦΕΤΑ ΠΡΙΝ ΚΟΠΕΙ?

ΟΙ ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΛΕΠΙΣΗ?

ΟΤΑΝ Η ΤΑΙΝΙΑ ΛΕΕΙ "ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ Η ΓΟΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ" ΣΤΑ ΟΡΦΑΝΟΤΡΟΦΕΙΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΑ ΣΥΚΑ "ΣΚΑΦΗ" ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΑΦΗ "ΣΥΚΑ"?

Η ΚΟΚΚΙΝΟΣΚΟΥΦΙΤΣΑ ΗΤΑΝ ΚΟΥΡΙΕΡ?

ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ ΟΙ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ?

ΤΑ ΑΤΜ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ ΤΗΣ ΑΝΑΛΗΨΕΩΣ?

ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΛΕΜΕ ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΒΟΜΒΕΣ ΑΦΟΥ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΠΟΛΛΟΥΣ?

ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΟ?

Ο TEN-TEN ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ TWENTY?

ΟΙ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΙ ΨΩΝΙΖΟΥΝ ΣΤΑ ΑΛΦΑ-ΒΗΤΑ?

ΤΑ ΓΑΡΙΔΑΚΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΓΑΡΙΔΕΣ?


Ερωτήματα που χρειάζονται επειγόντως απάντηση:

ΓΙΑΤΙ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ-ΘΡΟΝΕΣ ΑΦΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ?

ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΑΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΤΟΥ ΤΡΑΙΝΟΥ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ, ΑΦΟΥ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΛΑΡΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ?

Η ΑΙΓΙΝΑ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΛΕΓΕΤΑΙ "I BECAME"?

ΑΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΘΕΙ ΜΙΑ ΑΛΟΓΟΜΥΓΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΡΥΣΟΜΥΓΑ ΘΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΕΝΑ ΧΡΥΣΟ ΑΛΟΓΟ?


ΦΟΙΝΙΞΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 00:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΓΡΙΦΟΣ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ
Υπάρχουν 5 σπίτια διαφορετικών χρωμάτων. Σε κάθε σπίτι ζει ένας άνθρωπος διαφορετικής εθνικότητας. Οι 5 ιδιοκτήτες πίνουν συγκεκριμένο είδος ποτού, καπνίζουν μια συγκεκριμένη μάρκα τσιγάρων και έχουν ένα συγκεκριμένο κατοικίδιο. Όλοι έχουν
μεταξύ τους διαφορετικά κατοικίδια, διαφορετικές μάρκες τσιγάρων, διαφορετικά είδη ποτών.
Η ερώτηση είναι : "Ποιος έχει για κατοικίδιο το ψάρι;"

ΣΤΟΙΧΕΙΑ:
1. Ο Άγγλος μένει στο κόκκινο σπίτι.
2. Ο Σουηδός έχει σκύλο.
3. Ο Δανός πίνει τσάι
4. Το πράσινο σπίτι, είναι αριστερά από το άσπρο.
5. Ο ιδιοκτήτης του πράσινου σπιτιού πίνει καφέ.
6. Αυτός που καπνίζει Pall Mall, εκτρέφει πουλιά.
7. Ο ιδιοκτήτης του κίτρινου σπιτιού, καπνίζει Dunhill.
8. Αυτός που μένει στο μεσαίο σπίτι, πίνει γάλα.
9. Ο Νορβηγός μένει στο πρώτο σπίτι.
10. Αυτός που καπνίζει Blends, μένει δίπλα σε αυτόν που έχει γάτα.
11. Αυτός που έχει το άλογο, μένει δίπλα σε αυτόν που καπνίζει Dunhill.
12. Ο ιδιοκτήτης που καπνίζει Blue Masters, πίνει μπύρα.
13. Ο Γερμανός καπνίζει Prince.
14. Ο Νορβηγός μένει δίπλα στο μπλε σπίτι.
15. Αυτός που καπνίζει Blends, έχει για γείτονα, αυτόν που πίνει νερό.

ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟ 98% ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΛΥΣΕΙ!
ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.
ΣΑΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΛΥΣΗΣ!!

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ 30 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΜΑΣ ΤΟ ΡΩΤΗΣΑΝΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΟΣ, ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 5sec: ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΕΠΙΜΕΡΙΣΤΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΙΡΕΣΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...

ΦΟΙΝΙΞΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 02:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1ο σπίτι:
Κίτρινο, Νορβηγός, νερό Dunhill, γάτα.
2ο σπίτι:
μπλε, Δανός, τσάι, Blends, άλογο
3ο σπίτι:
κόκκινο, Αγγλος, γάλα, Pall Mall, πουλιά
4ο σπίτι:
πράσινο, Γερμανός, καφές, Prince, ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΚΑΙ ΤΣΙΠΟΥΡΕΣ
5ο σπίτι:
Ασπρο, Σουηδός, μπύρα, Blue Masters, σκύλος

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2003, 14:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

quote:
ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

Αναρρωτιέμαι: Πως δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, αφού όταν βρεις τη λύση, διαβάζοντας και τις 15 προτάσεις, τσεκάρεις εάν η λύση σου τις καλύπτει.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 00:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το πρόβλημα αυτό είναι αρκετά εύκολο στην εποχή μας και εύκολα μπορεί να λυθεί από τον καθένα ( σε καμία περίπτωση μόνο το 2% μπορεί να το λύσει...) με εις άτοπον απαγωγή με συνδυασμό των προτάσεων..
H amalia παραθέτει τις λύσεις πολύ σωστά..

Ποιός όμως μπορεί να το λύσει χωρίς μολύβι και χαρτί...?

Σας προκαλώ....my time 3 ώρες και 40 λεπτά μόνο με το μυαλό...


**Τake It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 00:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,
ΚΑΝΑΤΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ ΠΟΘ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ...
ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΦΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΕΚΤΙΚΗ???
ΛΟΙΠΟΝ, ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...
ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΓΡΙΦΟ (ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΪΝ), ΒΡΗΚΑ ΕΝΤΟΣ 10 ΛΕΠΤΩΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΑΜΑΛΙΑ...
ΟΜΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΛΥΣΗΣ!! Η ΕΠΑΛΥΘΕΥΣΗ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ... ΟΤΑΝ ΛΥΝΕΙΣ ΜΙΑ ΕΞΙΣΩΣΗ ΠΡΩΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΞΕΡΕΙΣ (ΑΠΟ ΘΕΩΡΗΜΑΤΑ) ΤΟΝ ΠΙΘΑΝΟ ΑΡΙΘΜΟ ΛΥΣΕΩΝ: ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΙΑ!
ΕΔΩ ΤΙ ΣΟΥ ΤΟ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΑΥΤΟ?

ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ... ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΟΥΤΟ ΚΑΘΕΞΗΣ. 4 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥΣ ΒΡΗΚΑ... ΠΕΡΙΣΥ ΕΝΑΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ!!!!!

ΒΡΕΙΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ...
ΥΠΟΜΟΝΗ...

Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ Η ΕΠΙΛΥΣΗ ΕΝΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ...!!!!

ΦΟΙΝΙΞΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2003, 10:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Η αλήθεια είναι ότι εάν ένα από τα δεκαπέντε δεδομένα το χειριστείς λίγο διαφορετικά, τότε πιθανότατα να εμφανιστεί κι άλλη λύση. Θα το δοκιμάσω αργότερα, να δω κι αν επαληθεύονται οι προτάσεις.
Πάντως, εκτός από εμένα, το γρίφο κατάφεραν να λύσουν και δυό μαθήτριές μου, με διαφορετικό τρόπο σκέψης ωστόσο. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Προτείνω λοιπόν, να μας αφήσεις να το ξανακοιτάξουμε το θέμα με τις άλλες λύσεις που λες, κι αν δεν βγάλουμε συμπέρασμα, ας πούμε σε 3-4 μέρες, να μας δώσεις τα μαθηματικά σου φώτα. Κάθε τέτοιος γρίφος πάντως, είναι καλοδεχούμενος, μιας και βοηθάει το μυαλό να ξεσκουριάσει.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 12:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένας από τους αγαπημένους μου γρίφους είναι ο παρακάτω
Δύο παλιοί φίλοι οι οποίοι είχαν να μιλήσουν μεταξύτους πολλά χρόνια συναντιούνται.
Καθώς περπατούν στο δρόμο συζητώντας, ο ένας από τους δύο ρωτάει

- Λοιπόν είσαι παντρεμένος; Έχεις παιδιά;
-Ναι και στα δύο – Έχω 3
- Πόσο χρονών είναι;
-Χμ θυμάσαι τους γρίφους που λύναμε παλιά; Να ένας για σένα: Το γινόμενο των ηλικιών τους είναι ίσο με 36
-Αυτό δεν δίνει απάντηση σ' αυτό που ρώτησα…
- Σύμφωνοι. Το άλλο στοιχείο είναι ότι το άθροισμα των ηλικιών τους είναι ίσο με το νούμερο του σπιτιού που βρίσκεται απέναντι στο δρόμο.
- Λυπάμαι, αλλά ακόμα δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.
-Εντάξει, ορίστε και το τελευταίο στοιχείο: Στο μεγαλύτερο παιδί μου αρέσει το παγωτό σοκολάτα.
-Αχα, το βρήκα!


Βασισμένοι στην ιστορία μπορείτε να βρείτε τις ηλικίες των παιδιών;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε πάλι χαρτί και μολύβι...

Τον αριθμό του απένανι σπιτιού δεν τον δίνεις; Από τα μαθηματικά που ξέρω, αν δεν τον δίνεις, εκτός από τους 3 αγνωστους έχουμε και έναν 4ο, τον αριθμό του σπιτιού. Οπότε ότι αναγωγή και να κάνω, με τελικά 3 αγνώστους και μια ανισότητα δεν βγαίνει κάτι. Εκτός εάν ισχύει κάποιο πολυώνυμο που δεν θυμάμαι...

αυτή...που τα κατάφερε!

Edited by - amalia on 03/04/2003 15:32:56

Edited by - amalia on 03/04/2003 15:33:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 15:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, έτσι όπως το δίνεις, οι πιθανότητες που προκείπτουν είναι:

2-2-9
2-3-6
2-1-18
3-3-4
3-1-12
6-1-6
9-1-4

Εκτός από την πιθανότητα το νούμερο του απέναντι σπιτιού να είναι 13 (οπότε προκείπτουν 2 πιθανές λύσεις για την περίπτωση αυτή), αν ξέραμε το άθροισμα, η απάντηση θα ήταν:
11(2-3-6), 21(2-1-8),10(3-3-4),16(3-1-12),14(9-1-4)και 13(2-2-9 και 6-1-6).

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2003, 20:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια μου μια απο όλες ειναι η σωστή
Η απαντηση ειναι μια και μοναδικη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 10:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι βρε Ωρίωνά μου, αλλά σε ρώτησα, εάν δίνεις και τον αριθμό του σπιτιού, ή πρέπει να το βρούμε μόνο με τα δεδομένα που έχεις ήδη γράψει.

Γιατί ο τύπος που συνάντησε τον φίλο του και κατάλαβε, τον αριθμό τον έβλεπε. Εμείς γιατί να μην τον ξέρουμε;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 10:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία μου δεν χρειάζεται να δοθεί το νουμερο του σπιτιού. Τα δεδομένα είναι αρκετά. Είναι ένα πρόβλημα καθαρής λογικής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 15:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2, 2 και 9

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 15:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νέος γρίφος.
Το παραπάνω σχήμα, πρέπει να γίνει με μονοκονδηλιά, χωρίς όμως να περάσουμε δεύτερη φορά από την ίδια γραμμή.

Αν το καταφέρετε, φτύστε με! (εγώ πάντως, παρέα με 2-3 φίλους μαθηματικούς ακόμα προσπαθούμε...)

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 10:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ακόμα ένας:

Μία μάνα, η κόρη της και ένας αράπης.
Πως είναι δυνατόν η μάνα να λέει τον αράπη γιο, και η κόρη της να τον αποκαλέι παππού;

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jupiter
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 20:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jupiter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aμαλία,
δυο μηνύματα ακόμα και επιασες το Νούμρο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jupiter
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 20:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jupiter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εν τάξει, Νούμερο ήθελα να πω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 22:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία έγραψες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2003, 23:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν...
Η λευκή μάνα είχε παντρευτεί έναν μαύρο, με τον οποίο απέκτησαν έναν γιο, τον συγκεκριμένο αράπη (τα χρωμοσώματα του άνδρα βλέπεις...).
Πέρασαν τα χρόνια, ο αράπης μεγάλωσε, ερωτεύτηκε και παντρεύτηκε μία νεαρά, με την οποία απέκτησαν μία κόρη...
Πέρασαν κι άλλα χρόνια, η κόρη μεγάλωσε, ερωτεύτηκε και παντρέυτηκε έναν νεαρό τον οποίον όμως λιμπίστηκε η μάνα η τεκνατζού, πήγε μαζί του και κάναν αυτήν την κόρη...
...η οποία έχει παππού τον πρώτο γιο της μάνας που ήταν αράπης...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 23:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρίωνα, ο γρίφος σου ήταν πολύ έξυπνος.

Τώρα θα γίνει και δικός μου αγαπημένος γρίφος...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 12:09:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Amalia
Έχω ακόμα ένα που μ' αρέσει αρκετά , χρειάζεται όμως και λίγα μαθηματικά.

Υπάρχουν n άτομα από τα οποία το καθένα γνωρίζει ένα διαφορετικό κομμάτι μιας φήμης. Τα άτομα αυτά μπορούν να τηλεφωνούν το ένα στο άλλο και να ανταλλάσσουν το κομμάτι της πληροφορίας που γνωρίζουν, έτσι ώστε μετά από κάθε τηλεφώνημα και οι δύο να γνωρίζουν καθετί που ήξερε ο καθένας πριν το τηλεφώνημα.
Ποιος είναι ο μικρότερος αριθμός τηλεφωνημάτων που χρειάζεται έτσι ώστε ο καθένας να γνωρίζει τα πάντα για την φήμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 15:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειάσου βρε Ωρίωνα με τους μη-πανεύκολους γρίφους!!!

Πάω να φτιάξω λίγο επιδερμίδα και όταν ξυπνήσω θα επανέλθω...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 21:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χωρίς ιδιαίτερη σκέψη και με την επιφύλαξη ότι η λύση μου είναι πολύ απλή για να είναι σωστή στο πρόβλημα του Ωρίωνος :


Έστω ν οι "κουτσομπόληδες"

Τότε ν ( ν - 1 ) τα τηλεφωνήματα που πρέπει να γίνουν επειδή δεν θα πάρει τον εαυτό του ο κάθε κουτσομπόλης.


**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Keisatsu
Μέλος 1ης Βαθμίδας


147 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2003, 23:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Keisatsu  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
2n-3 αν n>1; ίσως...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 00:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι και στα δύο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 00:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν ν=6
τοτε ο πρωτος εχει να παρει τηλεφωνα 5
ο δευτερος εχει να παρει ενα τηλεφωνο, αυτον που το ξερει
ο τριτος εχει να παρει ενα τηλεφωνο, αυτον που το ξερει...
κλπ

αρα αν ν ειναι ο αριθμος των τμηματων της φημης και η ο αριθμος των τηλεφωνηματων τοτε
η=(ν-1)+(ν-1)=2ν-2

αρα αν ν=6 τοτε η=10

φανταζομαι...

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 10:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όχι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 11:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε *X@3!*^& Ωρίωνα!!!

Δε θα σε πετύχω πουθενά;;;
Με τους γρίφους σου......μάτι δεν έκλεισα!

Τι να πω με τη φήμη; Τι γραφικές παραστάσεις επικαλέστηκα, τι προόδους σύνθετες με κλάσματα έφτιαξα, τι που το δοκίμασα για n=ένα και δύο και τρία και τέσσερα παιδιά......
Μου βγαίνει το εξείς ανακόλουθο:n=2/1τηλ. n=3/2τηλ. n=4/4τηλ. n=5/6τηλ. n=6/7τηλ. n=7/8τηλ. n=8/10τηλ.(εκεί αρχίζει να σκάει μύτη το πρόβλημα), n=9/11τηλ. n=10/15τηλ.(δεν άντεξα να το ψάξω λίγο ακόμα το τελευταίο).
Δε βγάζω νόημα εάν προσπαθήσω να το εφαρμόσω σε μερικές περιπτώσεις και μετά να το ανάγω σε γενικό συμπέρασμα. Δηλαδή να δω τι είδους πρόοδο ακολουθούν οι λύσεις (αριθμός τηλεφωνημάτων) για κάποια δεδομένα άτομα.
Θα ξαναπροσπαθήσω όμως, αργότερα.

Γκρρρρρρρρρρρρρρ...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy