ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εμβαδό τριγώνου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 02:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα παιδιά.

Αγαπητέ Ωρίωνα, δεκτό θα ήταν το "εξακολουθώ να έχω δίκιο" σου, εάν όμως το δικαιολογούσες επίσης.
Σε ρώτησα: Εσύ τι πιστέυεις; Και περίμενα να μου πεις την προσωπική σου γνώμη, βασίζοντάς την σε επιχειρήματα. Εσύ όμως, δεν μου παραθέτεις κανένα, ούτε μου εξήγησες εάν αυτή τη λύση την υποστηρίζεις επειδή κι εσύ την σκέφτηκες, ή την διάβασες στο site που παραθέτεις.

Σχετικά με τους δυο δρόμους, μία είναι η ερώτηση που πρέπει να γίνει.
Ο TaKeIT or LeaveIT έχει δώσει ήδη τη σωστή απάντηση.

Χαιρετώ λοιπόν, και θα επανέλθω.

(Ωρίωνα! περιμένω ε;)

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 10:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!

Λοιπόν, σχετικά με το σαλιγγάρι,
μέχρι και την 38η μέρα, θα έχει ανέβει 152 μέτρα (συμπεριλαμβανομένου του βραδυού της συγκεκριμένης μέρας).
την 39η μέρα, θα έχει φτάσει στα 160 μέτρα, αν όμως υπολογίσουμε ότι το βράδυ αυτής της μέρας κατέβει πάλι στα 156, τότε θα χρειαστεί το πρωί της 40ης μέρας για να πάει στα 164 και το βράδυ της ίδιας μέρας για να γυρίσει στα 160, για να τον βρει εκεί το ξημέρωμα της 41ης ημέρας.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 13:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όσον αφορά το σαλιγκάρι..


Το αίνιγμα έχει 2 λύσεις διότι έχει δύο "παγίδες".

Την πρώτη, την εντόπισε η Αμαλία σωστά και έχει να κάνει με το ότι το σαλιγκάρι θα έχει φτάσει στην κορυφή την 39η μέρα άσχετο αν θα πέσει το βράδυ της συγκεκριμένης μέρας.

Η δεύτερη ( που δίνει και την 2η λύση ) είναι ότι το σαλιγκάρι κινείται με 8 μ / μέρα , πέφτει τη νύχτα μίας μέρας 4 μέτρα και το πρωί της συγκεκριμένης μέρας ανεβαίνει 12 μέτρα ώστε να έχει σύνολο 12-4 = 8 μέτρα τη ΜΕΡΑ ( 24 h ).

Ύστερα, εύκολα βρίσκεται η λύση.


Φίλε Ωρίωνα,

Ή θα μιλήσουμε σοβαρά με επιχειρήματα ή ας μην μιλάμε καθόλου.
Επειδή είναι πολύ εύκολο και εμείς να πούμε

quote:

Φίλε Ωρίωνα, συνεχίζουμε να έχουμε δίκιο

Έτσι δεν είναι...? Ας μιλήσουμε λοιπόν σοβαρά..

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 21:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναδιατύπωση της απάντησης
1 τηλεφ. για η=2
3 τηλεφ. για η=3
2η-4 τηλεφ. για η>=4
Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί ως εξής: διαλέγω 1 άτομο Α= αρχηγός ο οποίος μαζί με τους Β,Γ και Δ σχηματίζει μία ομάδα από 4 άτομα χωρίς να χρησιμοποιήσει το τηλέφωνο . Τώρα ο Α τηλεφωνεί σε κάθε άτομο έξω από την ομάδα , έχω η-4 τηλεφωνήματα. Τώρα τα μέλη της ομάδας κάνουν 4 τηλεφωνήματα: Α-Β, Γ-Δ, Α-Γ και Β-Δ. Σ' αυτό το σημείο, κάθε μέλος της ομάδας ξέρει τα πάντα. Τώρα ο Α τηλεφωνεί σε όλους τους υπόλοιπου έξω από την ομάδα έχω .
η-4+4+ν-4=2η-4 τηλεφ.

Η διφωνία μου με τη λύση της amalia βρίσκεται στο γεγονός ότι για να βγει το 7 όταν το η=6 πρέπει να χωρίσει τα άτομα σε δυο ομάδες 4 +2 αυτό όμως απαιτεί ακόμα ένα τηλεφώνημα 7+1=8 οπότε συμφωνούμε.
Το ίδιο ισχύει και για του περιττούς αριθμούς.
Με λίγα λόγια για να έχω λιγότερα τηλεφωνήματα από τα 2η-4 πρέπει να χωρίσω τα η άτομα σε ομάδες χωρίς να μετρήσω τα τηλεφ. για τον χωρισμό
Αν τα 6 άτομα τα χωρίσω σε τρεις ομάδες των 2 ατόμων τότε χρειάζονται 6 τηλεφ. 1 για κάθε δυάδα=3 και 3 οι δυάδες μεταξύ τους =6 Αν όμως υπολογίσω και τα δύο τηλφ. που απαιτούνται για τον χωρισμό των ομάδων τότε φτάνω τα 8 τηλ. σύνολο.
Η παραπάνω "λύση" είναι δική μου με δεδομένο ότι ήξερα το 2η-4

Θέλω επίσης να διευκρινίσω ότι τα εισαγωγικά στη λέξη λύση σημαίνουν ότι τα παραπάνω δεν αποτελούν απόδειξη με την μαθηματική έννοια.
Για όποιον θέλει να δει μια αυστηρή απόδειξη έχω δύο διαφορετικές μεταξύ τους στα Αγγλικά. Τα αγγλικά μου δεν φτάνουν για μια αξιοπρεπή μετάφραση.]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2003, 22:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μαθηματική αποδειξη δεν νομίζω ότι θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους μη μαθηματικούς.
TaKeIT or LeaveIT "Όχι μεγάλο το λάθος..."
Κανένα λάθος. Αν αυτος που ερωτάται λέει αλήθεια τοτε απαντάει "ναι" αν το δεξι μονοπάτι οδηγεί στην πόλη αλλιως λέει "οχι".Το ίδιο απαντάει και αυτός που λέει ψεματα.
Ετσι αν η απάντηση ειναι "ναι" πάει δεξια αλλιώς πάει αριστερά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 01:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί να το κάνουμε το θέμα περισσότερο περίπλοκο, αφού είναι πράγματι απλό, και φίλε Ωρίωνα σκέψου το, η λύση που δίνω (δίνουμε ) βασίζεται στη λογική.

Εξηγώ λοιπόν τον τρόπο που θα γίνονται τα τηλεφωνήματα, μιας και έχω παραθέσει μόνο τον τύπο. Θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου, καθώς και ο φίλος μας ο TaKeIT or LeaveIT, αν είναι αυτός ο τρόπος που είχε σκεφτεί.

Λοιπόν. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ν=16 άτομα.
Πέρνει ο πρωτος τον δεύτερο, οπότε και οι δυό ξέρουν 2/16 της πληροφορίας. Στη συνέχεια πέρνει ο δεύτερος τον τρίτο και αποκτούν από 3/16 έκαστος. Μετά ο τρίτος τον τέταρτο οπότε θα έχουν από 4/16, και πάει λέγοντας μέχρι τους δύο τελευταίους που με ένα 15ο τηλεφώνημα θα ξέρουν τα πάντα και οι δύο για τη φήμη.
Στη συνέχεια, μας μένουν 14 άτομα που σε σχήμα καθρέφτη θα ξέρουν ανά ζεύγη: 2/16 - 15/16, 3/16 - 14/16, κ.λ.π. (εξού και το ν/2). Οταν τηλεφωνηθούν και αυτοί μεταξύ τους, τότε όλοι θα ξέρουν τα πάντα.
Βέβαια, περιγράφοντας τον παραπάνω μηχανισμό ο τύπος θα μπορούσε να εκφραστεί ελαφρώς διαφορετικά (ένας αλγόριθμος του ν-1 για τα αρχικά τηλεφωνήματα και ένας του (ν-2)/2 για τα υπόλοιπα, το οποίο όμως στην ουσία είναι ακριβώς το ίδιο). Ο τύπος που έγραψα είναι αφενός η απλοποίηση των αλγόριθμων που έδωσα στην παρένθεση, και αφετέρου το κλειδί της μαθηματικής προόδου για τους αριθμούς που προκείπτουν από τα πειραματικά δεδομένα, ανεξαρτήτου μηχανισμού.

Διαφωνείς σε κάτι;


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 10:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia νομίζω ότι του έχουμε δώσει μεγαλύτερη σημασία από όσο αξίζει.
Δεν διαφωνώ με το τύπο ή τον τρόπο που σκέφτηκες εκείνο που λέω είναι με αυτό τον τρόπο αγνοείς τα τηλεφωνήματα που απαιτούνται έτσι ώστε στη δεύτερη φάση να τηλεφωνηθούν τα κατάλληλα πρόσωπα μεταξύ τους.
Εκτός από αυτή την αντίρρηση δεν έχω άλλη παρατήρηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 11:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.

Δεκτόν αυτό περί της συννενόησης.
Ας κλείσει το θέμα εδώ, συμφωνώ κι εγώ.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 18:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν συμφωνώ αλλά δεν πειράζει..Let it fall που λέμε...


Τώρα όσον αφορά το αίνιγμα με τους δύο δρόμους.

Έγω επιχειρηματολόγησα την απάντησή μου και απ'ότι φαίνεται (σύμφωνα με την Αμαλία που έθεσε και τον γρίφο..). Όμως επειδή δεν είμαστε μονόπλευροι, και δεχόμαστε πολλές διαφορετικές σωστές λύσεις. Να δούμε λοιπόν τι προτείνει ο Ωρίωνας και που διαφωνώ...

Έστω ότι θέτουμε την ερώτηση "Εαν επρόκειτο να σε ρωτήσω εαν το αριστερό μονοπάτι οδηγεί στην πόλη θα έλεγες ναι?" ( με δεδομένο ότι για να φτάσεις στην πόλη έπρεπε να στρίψεις δεξιά )

Αυτός ο οποίος λέει την αλήθεια θα απαντούσε ΟΧΙ ασφαλώς
Ο ψεύτης επίσης θα απαντούσε ΟΧΙ


Εαν θέσουμε την ερώτηση " Εαν επρόκειτο να σε ρωτήσω εαν το δεξί μονοπάτι οδηγεί στην πόλη θα έλεγες ναί? "

Αυτός ο οποίος λέει την αλήθεια θα απαντούσε ΝΑΙ
Ο ψεύτης θα απαντούσε ΝΑΙ

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα με την ερώτηση που κάνεις..
Επειδή όμως δεν πείθεσαι ας παίξουμε το παιχνιδάκι...

Πες μου τώρα εαν θέσω ως το σωστό μονοπάτι όποιο εγώ θέλω χωρίς να σου πώ ποιο είναι, κάνε μου μία ερώτηση, θα σου δώσω μία απάντηση και ύστερα θα μου πεις προς τα που θα πορευθείς..

**Take It or Leave It**


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 23:42:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Take It or Leave It Δεν καταλαβα που διαφωνούμε;
Αντε να σου ξανακάνω την ίδια ερώτηση

Edited by - ΩΡΙΩΝΑΣ on 14/04/2003 23:46:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 23:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε και κάτι νέο
Ποιος είναι ο επόμενος αριθμός;
α) 3 1 4 1 5 9 2...
β) 6 8 6 8 7 5 7 6 6 ...

Edited by - ΩΡΙΩΝΑΣ on 15/04/2003 17:55:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2003, 23:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έστω λοιπόν ότι μου κάνεις την ερώτηση

" Εαν επρόκειτο να σε ρωτήσω εαν το δεξί μονοπάτι οδηγεί στην πόλη θα έλεγες ναί? "

Εγώ σου απαντάω ΟΧΙ παραδείγματος χάρη....


Που θα πας λοιπόν φίλε μου Ωρίωνα..???


*Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 01:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αριστερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 07:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντε και κάτι νέο
Ποιος είναι ο επόμενος αριθμός;
α) 3 1 4 1 5 9 2...
β) 6 8 6 8 7 5 6 ...

Φίλε Ωρίωνα!
μπορεί να μην έχω βρει ακόμα τον επόμενο αριθμό από τις προόδους που παραθέτεις, σου δίνω όμως για αρχή τον προηγούμενο (ισχύει και για τις δύο): 210!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2003, 18:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia δες ξανα το post με ττους αριθμους διοτι έχω αλλαξει μερικα νουμερα στη δευτερη σειρα απο αυτους.
Το 210 δεν το καταλαβα.
Στο (α) ειναι οπτικο το πρόβλημα Στο (β) .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 16:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το 210 δεν το καταλαβα.

Ρίξε ένα τηλεφωνάκι στους αριθμούς που είχες παραθέσει, προσθέτοντας το -210 μπροστά και θα το καταλάβεις!!!

δεν πρόλαβα πάντως να ασχοληθώ με τις σειρές αυτές και φαντάζομαι ότι μάλλον θα με προλάβει άλλος στο συγκεκριμένο πρόβλημα λόγω χρόνου...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2003, 21:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Εγώ νομίζω 9 στην δεύτερη...


Καλά πως είναι δυνατόν να είναι 210..?...

δεν βρίσκω καμία τέτοια πρόοδο ώστε να είναι τριψήφιος ο επόμενος..
ούτε στη μία, ούτε στην άλλη

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 00:14:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι ακολουθιες με την κλασικη ενοια του ορου
Ειναι ζητημα παρατηρησης το (α) και σκέψης έξω απο τα δεδομένα το (β)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2003, 07:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά πως είναι δυνατόν να είναι 210..?...

δεν βρίσκω καμία τέτοια πρόοδο ώστε να είναι τριψήφιος ο επόμενος..
ούτε στη μία, ούτε στην άλλη


Αγαπητέ μου,
το -210 είναι το τριψήφιο νούμερο του ΟΤΕ που προσθέτεις πριν πάρεις κάποιο αθηναϊκό τλέφωνο!

Αυτή ήταν και η μόνη σχέση του με τις προόδους.
Που στην αρχική τους μορφή ήταν 7ψήφιες.

Καλά, δεν ήρθε σε κανέναν από τους δυό σας να τηλεφωνήσετε στα δύο αυτά νούμερα;
Εγώ τους πήρα...
αλλά δεν μπόρεσαν να μου πουν το επόμενο νόυμερο!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 00:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΝΥΝΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΙΦΟ ΤΟΥ ΩΡΙΩΝΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.
ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΟΙ ν ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΕΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ν-ΓΩΝΟΥ, ΠΟΣΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ? 2ν-4!!! ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ... ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΤΗ ¨ΛΥΣΗ¨ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ.
ΔΕΝ ΤΟ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ? ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΤΟ ΔΕΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ...
Η ΓΝΩΣΗ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΩΡΙΩΝΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ, ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

ΦΟΙΝΙΞΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 00:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε.

Εγώ προσωπικά το πρόβλημα του Ωρίωνα το έλυσα με χαοτικά μαθηματικά...ίσως γιαυτό δεν έπιασε ο Ευκλείδης

Κατανοώ πάντως (πέρα από την πλάκα) ότι η λύση που έδωσε ο φίλος μας δεν είναι του καφαλιού του, κι ότι σαφώς βασίζεται σε κάποιες μαθηματικές αρχές.
Εγώ μαθηματικός δεν είμαι, αλλά πάντα στη ζωή μου έβλεπα τον κόσμο γύρω μου με έναν μαθηματικό τρόπο. Εβλεπα ομοιότητες, διαφορές, αλλά κυρίως προόδους και πορίσματα που προερχόντουσαν από παρατηρήσεις ενός αρχικού τμήματος μιας σύνθετης προόδου.
Με αυτόν τον τρόπο είδα και τον γρίφο, και η λογική μου είπε ότι με τον τρόπο που παρέθεσα, είναι δυνατόν να γίνουν τα λιγότερα τηλεφωνήματα. Το τρίγωνο και οι διαγώνιοι που μου γράφεις, δυστυχώς δεν λένε τίποτε στη λογική μου, που έχει προσαρμοστεί στα εφαρμοσμένα μαθηματικά μέσα από την ίδια τη φύση και τη ζωή.
Δάσκαλος είναι σε τελική ανάλυση αυτός που καταφέρνει να αποδείξει και να δείξει μια λύση σε κάποιον, προσεγγίζοντας τον τρόπο σκέψεως του μη ειδήμονα, αλλά του απλού, και ίσως έξυπνου παρατηρητή.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2003, 10:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΟΙΝΙΞ σου στέλνω τη λύση στο e-mail που έχεις δηλώσει στο φορθμ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 01:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΩΣ ΟΙ ν ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΕΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ν-ΓΩΝΟΥ, ΠΟΣΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ? 2ν-4!!!

Και τότε με την ίδια λογική τι μας εμποδίζει από το να χρησιμοποιήσουμε τον τύπο από τον οποίο προέρχεται το (2ν-4) 90 τον τύπο που λέει (ν-2)180..?

**Take It or Leave It**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 15:31:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα υπάρξει πρόβλημα.
Αν την εικόνα τη μεταφέρεις στο photoshop, και φτιάξεις ένα τρίγωνο για ν>200, πρέπει να έχεις αρκετό χώρο στο σκληρό σου (πάνω από 500Mega) για να μπορείς να το επεξεργαστείς...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 16:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
31415926535897932384626433832795...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 16:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αμαλία καταρχάς....για ν-γωνο μιλάμε έτσι..? Υποθέτω ότι κατά λάθος έγραψες τρίγωνο..
Αλλά η διαφωνία μας απέναντι στον Ωρίωνα ( τουλάχιστον για εμένα σίγουρα..) δεν είναι αν ισχύει ο τύπος (2ν-4)90 για (ΚΥΡΤΟ) ν-γωνο αλλα γιατί να χρησιμοποιήσουμε αυτόν τον τύπο και όχι τον (ν-2) 180 ο οποίος είναι ο τύπος από τον οποίο απορρέει ο 2ν-4..

Με τις σειρές αριθμών έκανες τίποτα...?

**Τake It or Leave It**


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TaKeIT or LeaveIT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 16:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TaKeIT or LeaveIT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

" Εαν επρόκειτο να σε ρωτήσω εαν το δεξί μονοπάτι οδηγεί στην πόλη θα έλεγες ναί? "

Εγώ σου απαντάω ΟΧΙ παραδείγματος χάρη....


Που θα πας λοιπόν φίλε μου Ωρίωνα..???


quote:

αριστερά


Για να επανέλθουμε..

Μην είσαι σίγουρος...ο ψεύτης θα μπορούσε να σου πει ΟΧΙ στην παραπάνω ερώτηση και ο σωστός δρόμος να ήταν όντως ο δεξιός...δηλαδή να μην έλεγε ΨΕΜΜΑΤΑ για το ΨΕΜΑ που θα έλεγε ( δηλαδή με λίγα λόγια να σου δώσει την σωστή απάντηση..) κατάλαβες..?


**Take It or Leave It**


Mh

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 18:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ, ΟΥΤΕ ΣΑ ΔΑΣΚΑΛΟΣ... ΕΧΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΕΞΥΠΝΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΩΝ...
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΧ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΣΕ ΙΣΟΔΥΝΑΜΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΧΩΡΟ... ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΓΑΝΤΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ TAKE IT OR LEAVE IT, ΑΛΛΟ ΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΟΙ ΤΟΥ ΠΟΛΥΓΩΝΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΓΩΝΙΩΝ ΚΥΡΤΟΥ ν-ΓΩΝΟΥ!!!!
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΤΙΔΙΚΗΣΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΤΕ Η ΑΓΝΟΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ??

ΩΡΙΩΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΗ ΛΥΣΗ... ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ... ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΦΟΙΝΙΞΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 18:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑ...
ΜΕ ΤΟ ΓΡΙΦΟ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΪΝ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ??
ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ ΚΙ ΕΓΩ...

ΦΟΙΝΙΞΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΩΡΙΩΝΑΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
213 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2003, 20:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη σωστός ειναι πραγματι το π

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy