ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Κατάλογος στοιχειωμένων περιοχών
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2003, 17:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nakto,
Αυτό που περιγράφεις (αν κατάλαβα σωστά) είναι ένα όχι και τόσο σπάνιο φυσικό σύμπτωμα. Δεν θυμάμαι πώς εξηγείται, έχει κάποια σχέση με την αναπνοή νομίζω, ειδικά αν βρίσκεσαι ανάσκελα. Δημιουργεί μια αίσθηση πίεσης και αδυναμίας για κίνηση. Στο χωριό μου το έλεγαν "βραχνάς" έχοντας προσωποποιήσει το σύμπτωμα με το "βραχνά" που ήταν, υποτίθεται, ένα ξωτικό ή κάτι τέτοιο, και καθόταν στο στήθος σου εμποδίζοντάς σε να κινηθείς. Έπρεπε να πεις κάποια ξόρκια για να το διώξεις. Με ξόρκια ή χωρίς, το θέμα είναι στην ουσία ότι αποκτάς πια συναίσθηση οπότε συνέρχεσαι, στριφογυρίζεις και σου περνάει. Κάτι σαν αναπνευστική κράμπα, ας πούμε. (Αν με διαβάζει κανένας επιστήμονας θα φρικάρει με την ορολογία μου. Ευτυχώς που γράφω με ψευδώνυμο). :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nakto
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2003, 07:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nakto  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Reo ίσως και να έχεις δίκιο...η περιγραφή που μου κάνεις μοιάζει με αυτό που μου συνέβη. Η διαφορά είναι ότι το "πλάκωμα" το ένιωθα σε όλο το σώμα και όχι μόνο στο στήθος...

Φιλικά
Nakto

"Parting is all we know of heaven and all we need of hell"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τσανάκαλος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
198 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2003, 14:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες φίλη nacto.
Πραγματικά συνταρακτική η εμπειρία σου. Κάτι σχετικό που έχω ακούσει για αυτό το θέμα είναι πως σε πλακώνει κάτι και δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δακτυλάκι. Είναι κάτι σαν μαύρη σκιά και πολλοί το αποκαλούν αράπη.
Αυτά τα λίγα ξέρω!!


Feel the anxiety hold off the fear...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2004, 23:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιδιαβώμενος το Δάσος του Κτήματος Συγγρού στο Μαρούσι
και έχοντας ασπρόμαυρο 400άρι fuji film και μιά αυτόματη
fujica το 2000 τράβαγα διάφορες φωτογραφίες που μου φαίνονταν
εμένα τότε καλλιτεχνικές. Εκεί σε μία διαστάυρωση έφτασα σε
ένα απο τα σπιτάκια που πηγαίναμε όταν ήμασταν στο σχολείο
εκδρομή τότε αλλα κανένας δεν τολμούσε να πλησιάσει...
Ήταν γύρω στις 7 το απόγευμα και ο ουρανός ήταν μώβ...
Το φλάς άναψε και αναρωτιόμουν γιατί δεν πήγαιναν τα παιδιά
σε εκείνο το σπιτάκι...Είχαν διαίσθηση για κάτι;
Όταν εμφάνισα το φίλμ κατάλαβα μερικά γιατί...

και σε μεγαλύτερη ανάλυση
http://img40.exs.cx/my.php?loc=img40&image=Spit.jpg


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2004, 13:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω δεν καταφερα να δω το περιεργο της φωτο θα με βοηθεισετε?



I Stand Alone


Aigio Guardians Clan
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ZARKOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 01:18:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZARKOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ALOS ENNOEIΣ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΣΚΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ????ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΔΑ ΠΑΝΤΩΣ...

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΕΥΘΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giagiaka
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 09:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giagiaka  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ΑLOS στα συγγεκριμενα σπιτια στο κτημα οπως επισης και λιγο πιο πανω που ειναι το παρατηρητηριο ηταν για πολλα χρονια τοπος συγκεντρωσης μυστικιστικων και σατανιστικων ομαδων. Ειδικα την περιοδο που ο σατανισμος ειχε "διαφημιστει" απο τα καναλια με τις συλληψεις του Κατσούλη και της παρεας του στα σπιτακια αυτα μαζευονταν καποιο και κανανε διαφορες τελετες ! ειχε γινει μεγαλος ντορος στην αστυνομια του αμαρουσιου και ειχαν στειλει και συνεργεια να καθαρισουν τις πενταλφες απο τους τοιχους ( δεν ειχες ακουσει τιποτα ?) ισως λοιπον, ο φοβος των παιδιων να πλησιασουν ειναι καταλοιπα του ντορου που ειχε γινει.


I went to the woods because I wished to live deliberately, to front only the essential facts of life, and see if I could not learn what it had to teach, and not, when I came to die, to discover that I had not lived !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giagiaka
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
61 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 09:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giagiaka  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nakto,
Αυτό που περιγράφεις (αν κατάλαβα σωστά) είναι ένα όχι και τόσο σπάνιο φυσικό σύμπτωμα. Δεν θυμάμαι πώς εξηγείται, έχει κάποια σχέση με την αναπνοή νομίζω, ειδικά αν βρίσκεσαι ανάσκελα. Δημιουργεί μια αίσθηση πίεσης και αδυναμίας για κίνηση. Στο χωριό μου το έλεγαν "βραχνάς" έχοντας προσωποποιήσει το σύμπτωμα με το "βραχνά" που ήταν, υποτίθεται, ένα ξωτικό ή κάτι τέτοιο, και καθόταν στο στήθος σου εμποδίζοντάς σε να κινηθείς. Έπρεπε να πεις κάποια ξόρκια για να το διώξεις. Με ξόρκια ή χωρίς, το θέμα είναι στην ουσία ότι αποκτάς πια συναίσθηση οπότε συνέρχεσαι, στριφογυρίζεις και σου περνάει. Κάτι σαν αναπνευστική κράμπα, ας πούμε. (Αν με διαβάζει κανένας επιστήμονας θα φρικάρει με την ορολογία μου. Ευτυχώς που γράφω με ψευδώνυμο). :)



"ο θειος μου που ειναι γιατρος αιτιολογησε το παραπανω ως την απολυτη αναγκη ολοκληρου του σωματος να " ξεκουραστει " γι'αυτο και στις πιο πολλες περιπτωσεις που συμβαινει ή ειμαστε κουρασμενοι ή κοιμομαστε αβολα !
για να ξεφυγεις απο αυτη την παραλυσια που το μονο που μπορεις να κανεις κατα την διαρκεια της ειναι παρα μονο ενα βουγκητο , ενα να προσπαθησεις να κινηθεις εστω και λιγο !
η συμβουλη της γιαγιακας ειναι την ωρα που σε πιανει να πεις μια οποιαδηποτε ευχη ή προσευχουλα !"

δες επισης και το http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=459

I went to the woods because I wished to live deliberately, to front only the essential facts of life, and see if I could not learn what it had to teach, and not, when I came to die, to discover that I had not lived !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2004, 17:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρόλο που έχουν γίνει δύο δολοφονίες έξω απο το παλιό
μου σπίτι στο Μαρούσι απο το 82 και μετά δεν θυμάμαι
τίποτα για σατανιστικές τελετές. Μόνο στην Γοτθική εκκλησία
στο Κτήμα Συγγρού και σε διάφορα άλλα απομωνομένα μέρη
μετά την πυρκαγιά του 81 στο Κέντρο Υγείας του Παπανικόλα
(κοινώς γνωστή ώς η καμμένη βίλα τότε) υπήρχαν διάφοροι
ναρκομανείς στην γύρω περιοχή. Τώρα έχω αλλάξει περιοχή
και απο το 99 δεν ξέρω να σου πώ...Πού και πού όμως κάνω
βόλτες απο εκεί...και ότι πιάνει το μάτι ή η κάμερα το
καταγράφω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tsek
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 19:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tsek  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΙΩΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ???????/

tsekΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

John-II
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 03:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους John-II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν φήμες για τρία συγκεκριμένα σπίτια στην Αθήνα στα οποία έχουν παρατηρηθεί περίεργα και ανεξήγητα φαινόμενα. Το ένα βρίσκεται κοντά στο Παναθηναϊκό στάδιο, το άλλο στο Θησείο και το τρίτο κάπου στην Παραλιακή. Γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες σχετικά με αυτά τα σπίτια; Ποιες είναι οι ακριβείς διευθύνσεις τους; Τι ειδόυς φαινόμενα έχουν παρατηρηθεί εκεί; Υπάρχει κάποια ιστορία ή θρύλος πίσω από αυτά τα φαινόμενα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 12:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ John-II, προσωπικά δεν έχω ακούσει κάτι για κάποιο στοιχειωμένο σπίτι στις περιοχές που αναφέρεις.
Έχεις κάποιες πληροφορίες εσύ ώστε να τις καταθέσεις?

Νομίζω πως ειδικά για την Αθήνα υπάρχουν αρκετές αναφορές για στοιχειωμένα σπίτια - πιστεύω πως αν ψάξεις μάλιστα και στις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος θα βρεις κάποιες αναφορές - όπως και για πολλές άλλες περιοχές της Ελλάδος.
Στα περισσότερα μέρη της υπαίθρου πχ υπάρχουν αρκετά σπίτια που θεωρούνται ως στοιχειωμένα.

Θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον να εξετάσουμε τον τρόπο με τον οποίο θεωρείται ένα σπίτι ως στοιχειωμένο αλλά και ποιά ανάγκη του ανθρώπου εξυπηρετεί αυτή η θεώρηση.
Ένα σπίτι πχ το οποίο έχει παραμείνει κλειστό για χρόνια, τα μέλη της οικογένειας που διέμενε σ' αυτό έχουν φύγει εδώ και χρόνια ή έχουν πεθάνει ίσως να φοβίζει τους γύρω κατοίκους.
Ίσως πάλι να είναι και γοητευτική κατά κάποιον τρόπο η ιδέα ενός στοιχειωμένου σπιτιού σε μια περιοχή.
Ίσως κάποιοι φυσικοί θόρυβοι που μπορεί να έχουν προέλθει μέσα απ' αυτό να έχει τροφοδοτήσει την φαντασία των γύρω κατοίκων και μ' αυτό τον τρόπο να ενισχύεται η άποψη ότι είναι στοιχειωμένο.
Ίσως πάλι να συμβαίνουν κάποια πράγματα που προς το παρόν να είναι ανεξήγητα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
John-II
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 05:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους John-II  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus, οι πληροφορίες που έχω για τα συγκεκριμένα σπίτια είναι αρκετά αόριστες, γι αυτό και ζήτησα πιο ακριβείς λεπτομέρειες. Θα σου πω τι έχω ακούσει για καθένα από αυτά τα κτίρια.
Για το σπίτι στην παραλιακή έχω αντιφατικές αναφορές. Άλλοι μου λένε ότι ανήκε σε έναν πλούσιο που έβαζε συνέχεια υποψηφιότητα για δήμαρχος αλλά δεν κατάφερε ποτέ να εκλεγεί. Γι αυτό και το ονομάζουν 'το σπίτι του δημάρχου'. Άλλοι υποστηρίζουν ότι πρόκειται για την οικία του πρωθυπουργού Αλέξανδρου Κοριζή, ο οποίος αυτοκτόνησε όταν κατέρρευσε το μέτωπο και τα γερμανικά στρατεύματα κατευθύνονταν προς την Αθήνα το 1941. Ακριβή διεύθυνση δεν γνωρίζω.
Για το σπίτι στο Θησείο έχω ακούσει ότι βρίσκεται κάπου κοντά στον σταθμό του ηλεκτρικού, αλλά ούτε σε αυτήν την περίπτωση γνωρίζω ακριβή διεύθυνση. Λένε πως το στοιχειώνει το πνεύμα μιας κοπέλας που αυτοκτόνησε και την έλεγαν Αθανασία, γι αυτό και το αποκαλούν 'σπίτι της Αθανασίας'. Δεν μου είναι γνωστές κάποιες άλλες λεπτομέρειες σχετικά με αυτό το κτίριο.
Τέλος, για το σπίτι στο Παναθηναϊκό στάδιο ξέρω απλά οτί...υπάρχει!...Το μόνο που μου έχουν πει δηλαδή είναι ότι κάπου εκεί κοντά έχει ένα σπίτι που φημολογείται ότι είναι στοιχειωμένο. Τίποτε άλλο.
Τώρα, σχετικά με τα περίεργα φαινόμενα που έχουν παρατηρηθεί σε αυτά τα σπίτια, είναι τα γνωστά: φωνές από το πουθενά, φώτα ενώ δεν βρίσκεται κανείς μέσα ή δεν υπάρχει ηλεκτροδότηση, έντονα αρνητικά συναισθήματα σε όσους πλησιάζουν κ.τ.λ, κ.τ.λ. Αυτά τουλάχιστον μου έχουν μεταφέρει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ghostrider
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 07:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ghostrider  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
well well
καλος σας βρηκα καταρχην.
ειμαι ο γιαννης και ειμαι απο ηρακλειο κρητης,λοιπον εχω μια σχετικη απορια.
στο κεντρο του ηρακλειου και συγκεκριμενα στον αγιο μηνα κοντα,στα 100 μετρα περιπου δεξια υπαρχει ενα μεγαλο σπιτι,κατι σαν παλιο αρχοντικο,βλεπωντας το απ εξω φαινεται να ειναι τουλαχιστον 100-120 ετων κτιριο,ειναι καπως αναπαλαιωμενο.
εχει μεγαλες κολωνες σαν κυωνες στην εισοδο της πορτας του και η αυλη ειναι κλεισμενη με 2 μεγαλες καγκελοπορτες με κατι παραξενα συμβολα.
λεγεται οτι αυτο το σπιτι παλιοτερα το χρησιμοποιουσαν για κηδειες και μνημοσυνα οικογενειες που ειχαν μικρα σπιτια και δεν μπορουσαν να φιλοξενησουν τον κοσμο που ερχοταν,δεν ξερω βεβαια.
και περναω στο παραξενο της υποθεσης.
συχνα με την κοπελα μου τωρα που ειναι καλοκαιρακι κανουμε βολτουλες τα βραδια με την μηχανη,μια μερα λοιπον κι ενω ημασταν με το αμαξι της ελεγα γι αυτο το σπιτι με αποτελεσμα να θελουμε να περασουμε απο κει γυρω στις 3 το βραδυ.
πηγαμε λοιπον και χωθηκαμε μεσα στο στενο που βρισκεται το σπιτι,εκατσε και το ειδε και ξεκινησαμε να φυγουμε,λογω του οτι δεν με εβαζε να φυγω ευθεια λογω του οτι εχω μεγαλο αυτοκινητο ξεκινησα να φυγω οπισθεν σιγα σιγα,λοιπον οι αισθητηρες παρκινγκ ειχαν τρελαθει,ολοι ξερουμε τι ειναι οι αισθητηρες.
χτυπουσαν συνεχως λες και ηταν καποιος πισω απο το αυτοκινητο,με τα πολλα φυγαμε.
αγχωθηκαμε αρκετα ωστοσο κι ακουγαμε και κατι παραξενους θορυβους .
ομως η περιεργεια ειναι περιεργεια.
πηγαμε και πηραμε την μηχανη και παμε παλι απο κει.
την στιγμη λοιπον που ημασταν ακριβως στο σπιτι στα πλαγια συγκεκριμενα η μηχανη σβηνει,οχι δεν ειναι καμια παλιατζουρα,bmw gs 2008 μοντελο,παταω μιζα αλλα τιποτα,νεκρη απολυτως.
ειχαν σβησει τα παντα ακομα και το λαμπακι της νεκρας και τα φωτα πορειας αλλα το κυριωτερο ειναι οτι ολη η μηχανη ηταν οληρως ακινητοποιημενη.
γυρναμε κι εγω και η κοπελα μου αυτοματως να δουμε πισω μας γιατι τουλαχιστον εγω ενιωθα μια παρουσια απροσδιοριστη θα ελεγα.μετα απο λιγο πηρε μπροστα μονη της παρακαλω.
περναει μια βδομαδα σχεδον.
εχω και μια δευτερη μηχανη περα απο το gs και την αλλαξα με μια καινουρια μιας κι εχω και λοξα με τα μηχανοκινητα,καναμε παλι βολτες αυτη την φορα με την ολοκαινουρια μοτοσυκλετα.
μας μπαινει παλι η ιδεα να περασουμε απο κει και παμε και παλι.
μπαινουμε κλασσικα στο στενο και μολις φτανουμε στο σπιτι παλι τα ιδια,νεκρη η μηχανη,σβηνει και δεν επαιρνε και παλι,μετα απο 2-3 λεπτα πηρε,ωστοσο και παλι ακουγαμε θορυβους παραξενους εκεινη την στιγμη.
φυσικα την καναμε γρηγορα γρηγορα.
πες την πρωτη φορα απλα ετυχε,την δευτερη ομως?αν κι ακομα και στην πρωτη φορα ο λογος ηταν ανεξηγητος και παλι.αλλα και δευτερη φορα και με αλλη μηχανη?
μου χει κινησει το ενδιαφερον το ολο θεματακι και προσπαθω να το ψαξω,προς το παρον δεν εχω βρει τιποτα,ισως αυριο να παω και να βγαλω φωτογραφιες οπου και θα ανεβασω να το δειτε το σπιτι.
παντως παιδια μιλαμε για τρομαρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 15:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ALOS
Το φλάς άναψε και αναρωτιόμουν γιατί δεν πήγαιναν τα παιδιά
σε εκείνο το σπιτάκι...Είχαν διαίσθηση για κάτι;
Όταν εμφάνισα το φίλμ κατάλαβα μερικά γιατί...

και σε μεγαλύτερη ανάλυση
http://img40.exs.cx/my.php?loc=img40&image=Spit.jpg



Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι συμβαίνει με τη συγκεκριμένη φωτογραφία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hanter
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
211 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2009, 09:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hanter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλημέρα σας παιδια
εψαχνα ενα θεμα να γραψω κατι ιστοριες φαντασματων που ακουσα χθες βραδυ. αν και ο original τιτλος του θεματος αυτου αφορα περισσοτερο στοιχειωμενες περιοχες, ειδα οτι αλλοι εχουν κανει την αρχη -με ιστοριες φαντασματων- και μια και κυκλοφορουν εδω -οι ενδιαφερομενοι- ειπα να τις γραψω εδω.

λοιπον, τις ιστοριες (4) μου τις διηγηθηκε ενας φιλος. ουσιαστικο θα ηθελα να τονιζω οτι ειναι ισως η 7η ή 8η φορα που τις ακουω απο τον ιδιο. (εχουν συμβει στον ιδιο). οσον αφορα την αυθεντικοτητα τους, πιστευω οτι ειναι αληθινες και ξεκαθαρες εμπειριες -τουλαχιστον οι 3 πρωτες.
το αναφερω αυτο γιατι πολλες ιστοριες μεταφερονται απο στομα σε στομα και κυκλοφορει και πολυ φαντασια αναμεσα τους... τις συγκεκριμενες 3 πρωτες ιστοριες εγω θα τις ονομαζα "οικογενειακο ντοκουμεντο" γιατι με τα ιδια λογια και χωρις να προσθετουν η να μεγαλοποιουν τα πραγματα οι ιστοριες αυτες εχουν εξιστορηθει απ ολα τα ατομα της οικογενειας που τις εζησε.

το στοιχειωμενο επίκεντρο των 3 ιστοριων ειναι μια φαρμα κοντα στη Θηβα, οπως καταλαβα απο την εθνικη οδο με κατευθυνση αθηνα προς θεσσαλονικη ειναι λιγο πριν και δεξια του δρομου, κοντα σε ενα λοφο.
τη φαρμα την ειχε αυτη η οικογενεια μεχρι το 1987, οποτε πωληθηκε και εχει γινει τωρα μια μεγαλη κτηνοτροφικη μοναδα που περιβαλλεται απο εναν οικισμο.
πριν το 1987 η φαρμα αποτελουνταν απο ενα μικρο σπιτακι, το σιλο με τις τροφες και τον χωρο των ζωων -500 μοσχαρια. στη φαρμα αυτη πηγαινε ο φιλος μου μαζι με τον παππου του και καμμια φορα καθονταν και τα βραδια στο σπιτακι.
ενα βραδυ, ενω παππους και εγγονος κοιμουνται, ακουνε δυνατο ποδοβολητο απο τον χωρο που κοιμουνται τα μοσχαρια. ξυπνουν και σκεφτονται οτι γινεται σεισμος και μετα πιο ψυχραιμα οτι κλεβουν τα μοσχαρια. βγαινουν απο το σπιτακι -του οποιου η πορτα δεν κοιταγε προς την κατευθυνση των μοσχαριων- κανουν σιγα-σιγα το γυρω του σπιτιου -και μολις φτανουν στη γωνια που ξεκινα ο χωρος των μοσχαριων τοτε καθε θορυβος σταματαει αποτομα και τα μοσχαρια κοιμουνται μακαριως.
αλλο βραδυ, το ιδιο σκηνικο, τα ιδια ατομα ξυπνουν απο φασαρια στην κουζινα του σπιτιου. πιατα σπανε, φωνες και τσακωμοι ακουγονται -εντωμεταξυ το σπιτακι ειναι στη μεση του πουθενα, δεν υπαρχουν γειτονες η αλλη πηγη φασαριας -εκτος απο τα μοσχαρια παντα. μεταξυ του δωματιου που κοιμουνται και της κουζινας μεσολαβουν 2 πορτες και ενας διαδρομος. πανε σιγα-σιγα προς την κουζινα, πλησιαζουν την πορτα και ξαφνικα ησυχια... ανοιγουν την πορτα κανενας.
αλλο βραδυ, ακουνε απ εξω απο το σπιτακι φασαρια, αυτο κινητα να ερχονται, φωνες, κλαματα. ωχ -λενε- ηρθαν οι γυφτοι, κλεινουν φωτα, κλειδωνουν μην τους παρουν ειδηση οτι ειναι εκει και ακουνε. μεσα στη φασαρια καταλαβαινουν οτι ακουν γερμανικα -raus- (εξω). μετα ακουν φωνες, κλαματα, πυροβολισμους, μετα ησυχια. την επομενη μερα βγαινουννα δουν αν υπαρχουν ιχνη απο καλυκες -τιποτε φυσικα, ουτε και κανενα ιχνος απο τους "υποτιθεμενους τσιγγανους".

η συγκεκριμενη φαρμα ειχε μια φημη φαντασματων. κανενας φιλακας δεν δεχοταν να κατσει βραδυ εκει και πολλα εκπαιδευμενα σκυλια που αφηναν το βραδυ για φυλαξη το σκαγαν μετα απο 2-3 μερες.
καποια στιγμη, ο φιλος μου εμαθε -η το ηξεραν(?)- οτι σε αυτο το μερος, συγκεκριμενα στο λοφο οι γερμανοι ειχαν εκτελεσει πολλους κατα τη διαρκεια της κατοχης.

η τεταρτη ιστορια συνδεεται με τα αντικηθυρα. με εναν δρομο που κατεβαινει απο τον οικισμο -νομιζω- προς το λιμανι, εχει στα αριστερα το βουνο, το κυκλωνει, περνα και απο ενα σχολειο. καθως ο φιλος μου κατεβαινε βραδυ μονος και περνουσε διπλα απο το σχολειο ακουει σε μια μετρια αποσταση απο πισω του μια βαρια ανασα. γυρνα να δει -κανενας. προχωραει και μετα απο τη στροφη που χανεται το σχολειο απο το οπτικο πεδιο η ανασα σταματα ν ακουγεται. το λεει σε κατι φιλους του και αυτοι τον λενε φαντασιοπληκτο. το αλλο βραδυ κατεβαινουν μαζι. η ανασα τους ακολουθει απο πισω παλι. ε. και οι φιλοι φυσικα φοβουνται και πανε πλεον τρεχοντας...


λιλιθ -η πρωτη γυναικα


(''v'') ' v 'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

midnightmelody
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 14:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους midnightmelody  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera se olous kai oles....kainourio aima edw...hahhaa
diavasa ola ta parapanw....diladi paidia milame gia pragmatika gegonota??? exw trelathei...den kserw ti na pistepsw....den ennow oti amfisvitw kanenan apla katalavainete otan empleketai to parafysiko i logiki xanetai....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 15:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή midnightmelody καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλή παραμονή. Προσπάθησε να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με greeklish για να είναι περισσότερο ευανάγνωστα τα μηνύματά σου.

Ευχαριστώ

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
midnightmelody
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 02:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους midnightmelody  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οοοπςςς χιλια συγνωμη εχεισ δικιο αγαπητε agnostic ευχαριστω πολυ για την υποδοχη....απλα εχω μπερδευτει δεν ξερω πια τι να πιστεψω δηλαδη ολα αυτα ειναι αληθινα?? δεν αμφισβητω κανεναν προς Θεου απλα οταν εμπλεκεται το παραφυσικο η λογικη παει περιπατο νομιζωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 03:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα η σωστή μέθοδος είναι να χρησιμοποιείς τη δύναμη της λογικής για να ερμηνεύσεις αυτό που φαίνεται "παραφυσικό" ή σου το παρουσιάζουν ως τέτοιο.
Το ίδιο πρέπει να κάνει κάποιος κατά τη γνωμη μου και για "στοιχειωμένους" τόπους ή σπίτια.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
midnightmelody
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 16:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους midnightmelody  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχεις επισκευθει κανεναν απο αυτους τους χωρους??? εγω βασικα ναι αλλα τοτε δεν το ηξερα....ειχα παει στο παλαιο αρχοντικο της Λασκαριδου για μια εκθεση της θειας μου, μου εκανε μεγαλη εντυπωση το σπιτι ηταν πολυ ωραιο και σαν εκθεσιακος χωρος αλλα τοτε δεν ειχα στο μυαλο μου καν οτι θα μπορουσε να ειναι στοιχειωμενο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 22:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι φίλη midnightmelody δεν έχω πάει σε κανένα από αυτά και γενικά τέτοιες ιστορίες τις αντιμετωπίζω με τεράστια επιφύλαξη. Αν κάποιος έχει προϊδεάσει τον εαυτό του για στοιχειωμένες παρουσίες, τότε μάλλον αυτό που περιμένει θα το βρει ή ορθότερα θα το επινοήσει
Ενας φυσιολογικός ήχος από τρίξιμο επίπλου, ένα ρεύμα αέρα κλπ.. θα το μεταφράσει ως "στοιχειωμένο σπίτι", "φάντασμα" κ.ο.κ...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
midnightmelody
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 01:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους midnightmelody  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σωστο αυτο ακριβως μου ειπε και η φιλη μου πως τοτε που πηγα και δεν ηξερα καν οτι ηταν στοιχειωμενο δεν ειχα δωσει σημασια αλλα τωρα που θα εχω μια ιδεα μπορει να μου φανουν πολλα φυσιολογικα για το τοτε πραγματα να μου φανουν τωρα περιεργα..... ειναι πολυ παραξενο το πως λειτουργει η ψυχολογια σε τετοιες καταστασεις..... συμφωνειτε φιλοι μου???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
midnightmelody
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 03:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους midnightmelody  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμμ μηπως ξερει κανεις την διευθυνση του σπιτιου στο θησειο??? ή εστω να μας βοηθισει στο πως θα παμε??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
minwas
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 14:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα παιδιά!
θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς οτιδήποτε για κάποια "περίεργη" περιοχή στην ευρύτερη περιοχή της πάτρας!!!
θα με ενδιέφερε πολύ οποιοδήποτε στοιχείο!
έχω ακούσει για 1-2 σημεία, αλλά πρίν τα αποκαλύψω θα ήθελα να δω αν θα τα αναφέρει και κάποιος άλλος!

ευχαριστώ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy