ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ (Μέρος 3ον)"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 10:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φήμες για διοικητικές εξελίξεις
Έφτασε ο Αρτσε για ΑΕΚ, στην Κύπρο ο Θανόπουλος

Στην Αθήνα βρίσκεται από το μεσημέρι του Σαββάτου ο Νίκολας Μπιάνκι Αρτσε το τελευταίο (;) μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ και στις πρώτες δηλώσεις του στο «Ελ. Βενιζέλος» τόνισε πως στόχος του είναι να μείνει στην ομάδα και την επόμενη σεζόν, ενώ μίλησε και για τον πρώην συμπαίκτη του, Κριστιάν Λεντέσμα.

«Έχω μεγάλες προσδοκίες για το καλύτερο δυνατό. Η σκέψη μου είναι να μείνω στην ΑΕΚ και την επόμενη σεζόν. Αυτό έχω στο μυαλό μου. Θέλω να πείσω ότι αξίζω, για να μείνω στην ΑΕΚ. Τώρα θα πάμε στα γραφεία για να τελειώσουμε τις λεπτομέρειες του συμβολαίου», είπε αρχικά ο Αργεντινός αμυντικός.

Για το αν είναι έτοιμος να ενταχθεί άμεσα στην ΑΕΚ και να παίξει στο φιλικό με τον Θρασύβουλο, είπε: «Κάθε ποδοσφαιριστής θέλει να μπαίνει γρήγορα στην ομάδα. Είμαι στη διάθεση του συλλόγου και του προπονητή όποτε κρίνει σκόπιμο να με χρησιμοποιήσει».

Τέλος, αναφέρθηκε και στον παλιό του συμπαίκτη Κριστιάν Λεντέσμα, τον οποίο θα βρει αντίπαλο με τον Ολυμπιακό. «Έχουμε μιλήσει και θα ξαναμιλήσουμε. Μου έχει πει για την Αθήνα. Μακάρι να τον κερδίσω στα μεταξύ μας παιχνίδια».

«Ύποπτο» ταξίδι Θανόπουλου στην Κύπρο

«Φωτιές» άναψε το ξαφνικό ταξίδι του Νίκου Θανόπουλου στην Κύπρο την Παρασκευή συνοδεία του αντιπροέδρου της ΠΑΕ ΑΕΚ, Παντελή Αθηνή, αλλά και νομικών συμβούλων της ομάδας, καθώς φήμες ανέφεραν για συνάντηση του προέδρου της «Ένωσης» με Κύπριους επιχειρηματίες για την ολοκλήρωση της συμφωνίας για την κάλυψη της αύξησης του ΜΚ.

Εξάλλου, τον τελευταίο καιρό οι φήμες έδιναν και έπαιρναν από τη Μεγαλόνησο πως ο Θανόπουλος βρίσκεται σε επαφές με επιφανείς επιχειρηματίες της Κύπρου, όπως ο ιδιοκτήτης του τοπικού ΑΝΤ1, Λουκή Παπαφιλίππου και ο Ηλίας Ηλίου.

Το βράδυ της Παρασκευής ο Θανόπουλος επιβεβαίωσε οτι βρίσκεται στην Κύπρο, ισχυριζόμενος όμως πως ο λόγος του ταξιδιού του ήταν το πάρτι που διοργάνωσε ο Παντελής Αθηνής στη Λεμεσό.

Ανεξαρτήτως του τι είπε για τον σκοπό του ταξιδιού του ο πρόεδρος της ΑΕΚ, επειδή οι μέρες είναι «πονηρές», δεν αποκλείεται να συνδύασε... δουλειά και διασκέδαση. Αλλωστε, «Κυριακή, κοντή γιορτή», όπως λέει και ο λαός, αφού την Τετάρτη ο Νίκος Θανόπουλος θα ανοίξει τα χαρτιά του στην προγραμματισμένη συνέντευξη Τύπου.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 14:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την «Καραϊσκάκης ΑΕ»
Οι όροι του «deal» ανάμεσα σε Κόκκαλη και Λαυρεντιάδη

Δεδομένη πρέπει να θεωρείται η συμφωνία Κόκκαλη - Λαυρεντιάδη, παρότι από την ΠΑΕ Ολυμπιακός δεν επιβεβαιώνεται επίσημα. Ο Κύπριος επιχειρηματίας μάλιστα, εκτός από το 50% της «Καραϊσκάκη ΑΕ» αναμένεται να μπει και στην ΠΑΕ.

Ο Λαυρεντιάδης θα πληρώσει ένα ποσό της τάξεως των 27 εκατομμυρίων ευρώ για να πάρει το 49% της «Καραϊσκάκη ΑΕ», αλλά και ένα ποσοστό της ΠΑΕ Ολυμπιακός που θα κυμαίνεται ανάμεσα στο 5% με 9%.

Όπως αναφέρει η εφημερίδα «ΦΩΣ» ο Κύπριος επιχειρηματίας θα μπει στο ΔΣ της «Καραϊσκάκη ΑΕ» και της ΠΑΕ, χωρίς πάντως να υπάρχει δέσμευση από πλευράς Κόκκαλη για μελλοντική πώληση της εταιρίας.

Ο Κόκκαλης θα παραμείνει το μεγάλο αφεντικό της ΠΑΕ με τον Λαυρεντιάδη, πάντως, να έχει τον πρώτο λόγο σε περίπτωση που τεθεί θέμα διαδοχής.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 15:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ελλάδα έχει ήδη προκριθεί πρώτη
Live το Ελλάδα-Σλοβενία στον γ' όμιλο του Ευρωβόλεϊ

Μετά τις δύο νίκες επί της Ισπανίας και της Σλοβακίας στους δύο πρώτους αγώνες, η αναμέτρηση με την Σλοβενία (3μ.μ. – Novasports1) είναι αδιάφορη βαθμολογικά για την Εθνική βόλεϊ ανδρών.

Ακόμα και με ήττα όχι μόνο δεν χάνεται η πρόκριση αλλά ούτε και η πρώτη θέση διότι η Σλοβενία είναι «καταδικασμένη» σε αποκλεισμό από την 12άδα και το μεταξύ μας αποτέλεσμα δεν μετράει στην επόμενη φάση.

Η Σλοβενία βρέθηκε στην Τουρκία με υψηλές βλέψεις, όμως οι αλλοπρόσαλλες αποφάσεις του προπονητή Γκρέγκορ Χρίμπαρ, τον έφεραν σε ρήξη με τους παίκτες και ειδικά με τους Ούρναουτ και Γκασπαρίνι.

Βασικοί είναι Τίνε Ούρναουτ, Αλεν Πάγιενκ, Ματία Πλέσκο, Τόμισλαβ Σμουτς, Ντράγκαν Ράντοβιτς, ενώ τους τελευταίους δύο μήνες γύρισε και ο Γιασμίν Κούρουριτς.

ΙΣΤΟΡΙΑ: ΕΛΛΑΔΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ
ΑΓΩΝΕΣ: 6. Ελλάδα 1 νίκη και Σλοβενία 5 νίκες.
01/06/07: Παιανία – Ευρωπαϊκό Λιγκ: Ελλάδα – Σλοβενία 0-3 (20-25, 22-25, 18-25)
02/06/07: Παιανία – Ευρωπαϊκό Λιγκ: Ελλάδα – Σλοβενία 3-2 (19-25, 25-21, 23-25, 25-18, 15-10)
22/06/07: Σλοβενία – Ευρωπαϊκό Λιγκ: Ελλάδα – Σλοβενία 0-3 (15-25, 24-26, 17-25)
23/06/07: Σλοβενία – Ευρωπαϊκό Λιγκ: Ελλάδα – Σλοβενία 2-3 (27-25, 23-25, 16-25, 25-22, 10-15)
27/05/09: Πορτογαλία – Προκριματικά Παγκοσμίου Πρωταθλήματος: Ελλάδα – Σλοβενία 1-3 (22-25, 25-23, 25-18, 25-19)
30/06/09: Πεσκάρα – Μεσογειακοί Αγώνες: Ελλάδα – Σλοβενία 1-3 (19-25, 21-25, 25-19, 21-25)

Newsroom ΔΟΛ
www.in.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 15:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ
Νίκη με ΠΓΔΜ θέλουν Περπέρογλου και Κουφός


Η νίκη στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ με αντίπαλο την ΠΓΔΜ είναι πολύ σημαντική υπόθεση, όπως τόνισε ο Στράτος Περπέρογλου σε δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ΕΟΚ, ενώ ο Κώστας Κουφός κινήθηκε στο ίδιο μήκος κύματος, επισημαίνοντας παράλληλα πως «είμαι τυχερός, γιατί βρίσκομαι σε μια πολύ καλή ομάδα που διαθέτει πολλούς ταλαντούχους παίκτες, αλλά και ένα πολύ καλό τεχνικό επιτελείο».

Ο Στράτος Περπέρογλου σε συλλογικό επίπεδο έχει ήδη δώσει το «παρών» σε σημαντικά ραντεβού και έχει παίξει καθοριστικό ρόλο στη συγκομιδή τίτλων. Έχει κατακτήσει μετάλλια με τις «μικρές» Εθνικές.

Σε επίπεδο Εθνικής ανδρών το Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας είναι το πρώτο του μεγάλο ραντεβού. Γνωρίζει καλά όμως ότι πολύ σημαντική για την πορεία της ομάδας είναι η πρεμιέρα, όπως ανέφερε.

«Η ομάδα είναι σε καλή κατάσταση και πνευματικά και σωματικά και σίγουρα έχουμε πολλές φιλοδοξίες μπαίνοντας στο Ευρωμπάσκετ. Από την άλλη γνωρίζουμε ότι έχουμε και περιθώρια βελτίωσης. Σε τέτοιες περιπτώσεις η βελτίωση αυτή έρχεται μέσα από τα παιχνίδια μέρα με τη μέρα.

»Από αυτή την άποψη και με δεδομένο ότι η απειρία είναι κάτι που χαρακτηρίζει αυτή την ομάδα, θέλουμε μια νίκη στο ξεκίνημα, θέλουμε τη νίκη στην πρεμιέρα με την ΠΓΔΜ, γιατί έτσι θα λυθούν τα πόδια μας και θα μας βοηθήσει να προσαρμοστούμε ταχύτερα στις απαιτήσεις του τουρνουά.

Πάντοτε τέτοια παιχνίδια σε μια πρεμιέρα είναι ιδιαίτερα και 'ύπουλα', από την άποψη ότι είναι ομάδες που δεν έχουν τίποτα να χάσουν και όταν έχουν απέναντί τους ένα φαβορί, μια ομάδα που έχει ψηλότερες προσδοκίες, έχουν ιδιαίτερο κίνητρο για να κάνουν την έκπληξη.

»Πόσο μάλλον όταν η συγκεκριμένη ομάδα είναι μια απρόβλεπτη ομάδα, η οποία από το σκάουτινγκ ξέρουμε ότι δεν έχει κλασικό ψηλό, αλλά τρέχει συνέχεια και όλοι της οι παίκτες σουτάρουν. Το πρώτο μας μέλημα λοιπόν είναι να μην τους επιτρέψουμε να πάνε στο ρυθμό τους».

Πρώτη πραγματικά μεγάλη εμπειρία

Η εμπειρία ενός τέτοιου μεγάλου ραντεβού θα είναι η πρώτη σε επίπεδο ανδρών για τον Κώστα Κουφό. Η προηγούμενη μοναδική ανάλογη εμπειρία, αλλά σε επίπεδο Εφήβων, ήταν το 2007 και πάλι με τη φανέλα της Εθνικής. Ο ίδιος χαρακτηρίζει «πραγματικά μεγάλη εμπειρία το Ευρωμπάσκετ» και εξηγεί το γιατί:

«Με δεδομένο ότι πέρυσι δεν είχα συμμετοχή στα πλέι οφ με τη Γιούτα Τζαζ, για μένα είναι ουσιαστικά η πρώτη πραγματικά μεγάλη εμπειρία αυτό το Ευρωμπάσκετ. Είναι σαν να προχωράς στα πλέι οφ στο ΝΒΑ, να διεκδικείς κάτι σημαντικό. Νιώθω έτοιμος, έχω αυτοπεποίθηση και το ζητούμενο για μένα σε αυτή την ηλικία που βρίσκομαι είναι να γίνομαι κάθε μέρα καλύτερος.

»Είμαι τυχερός, γιατί βρίσκομαι σε μια πολύ καλή ομάδα που διαθέτει πολλούς ταλαντούχους παίκτες, αλλά και ένα πολύ καλό τεχνικό επιτελείο.

»Σίγουρα παίκτες όπως ο Διαμαντίδης και ο Παπαλουκάς που όλοι ξέρουν ότι πρόκειται για δύο πολύ μεγάλες προσωπικότητες λείπουν, αλλά εμείς δεν έχουμε την πολυτέλεια να στεκόμαστε σε αυτό το δεδομένο.

Νιώθουμε καλά, νιώθουμε άνετα σε μεγάλο βαθμό και νομίζω ότι βρισκόμαστε στη σωστή κατεύθυνση. Θα πρέπει να δούμε να ενώνονται όλα τα κομμάτια σε αυτό το παζλ της Εθνικής για να αποδώσει η ομάδα σύμφωνα με τις δυνατότητες, αλλά και τις προσδοκίες της.

»Η πρεμιέρα είναι πολύ σημαντική και τη Δευτέρα απέναντι στην ΠΓΔΜ σίγουρα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί. Δεν πρέπει να αντιμετωπίσουμε καμία ομάδα «χαλαρά», γιατί για να βρίσκεται εδώ έχει ήδη αποδείξει ότι αξίζει να βρίσκεται εδώ. Πρέπει να προχωρήσουμε παιχνίδι με παιχνίδι και πολύ προσεκτικά...».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 15:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μείωσε στον ένα βαθμό από Χίρβονεν
Νίκη Λοέμπ στο Σίδνεϊ και η «μάχη» του WRC στον πόντο


Ύστερα από ένα τετράμηνο... ξηρασίας, ο Σεμπαστιέν Λοέμπ επέστρεψε στις νίκες στο Ράλι Αυστραλίας, τερματίζοντας πρώτος μπροστά από τον Μίκο Χίρβονεν. Έτσι, μείωσε στον έναν βαθμό την απόσταση που τον χωρίζει από τον Φινλανδό αντίπαλό του και πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, δύο αγώνες πριν πέσει η αυλαία της φετινής σεζόν στο WRC.

«Αυτή η νίκη είναι καλή, γιατί ήρθε ύστερα από σκληρό αγώνα, και είχε περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα που δεν κέρδιζα», τόνισε ο Γάλλος οδηγός της Citroen, ο οποίος είχε να βρεθεί στο πρώτο σκαλί του βάθρου από την Αργεντινή τον περασμένο Απρίλιο.

«Αλλά η νίκη μου αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική για το πρωτάθλημα. Είμαι πραγματικά χαρούμενος. Ακολουθεί η Ισπανία και ο Μίκο είναι έναν πόντο πίσω. Θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε εκεί, όμως περιμένω να γίνει τρομερή μάχη».

Ο Λοέμπ πήγε στην 3η και τελευταία μέρα του ράλι με σχεδόν πανομοιότυπο χρόνο με τους Χίρβονεν και Ντάνι Σόρντο.

Ωστόσο η τακτική της Citroen στο τέλος της 2ης μέρας τού εξασφάλισε πιο ευνοϊκές συνθήκες στις ειδικές της Κυριακής, καθώς έμπαινε τρίτος στον δρόμο μετά τον οδηγό της Ford και τον Ισπανό team mate του.

Ετσι δεν άργησε να τεθεί επικεφαλής της γενικής κατάταξης και να χτίσει μια διαφορά 11' από τον Χίρβονεν στο πρώτο loop, πριν κλείσει τελικά το ράλι 12.5' μπροστά από τον μεγάλο του αντίπαλο για τον τίτλο.

Από την πλευρά του, ο Χίρβονεν κατάφερνε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Λοέμπ μόνο όπου το οδόστρωμα ήταν βρεγμένο, αλλά κατά κύριο λόγο έχανε χρόνο λόγω της πολλής σκόνης που έβρισκε στο διάβα του.

Πάντως ο Φινλανδός κατέβαλλε μεγάλη προσπάθεια για να παραμείνει μπροστά από τον Σόρντο και τελικά - ύστερα από μερικές εναλλαγές θέσεων μεταξύ των δυο τους - τα κατάφερε για 4.6', εξασφαλίζοντας μια πολύ σημαντική δεύτερη θέση για το πρωτάθλημα.

«Ηταν ένα σκληρό αγωνιστικό τριήμερο», τόνισε ο Χίρβονεν. «Πήγαμε εντελώς με τέρμα γκάζι από την εκκίνηση ως τον τερματισμό. Η Citroen το έπαιξε πολύ ωραία χτες, έτσι ώστε να μην έχω εγώ καμία τύχη σήμερα. Νομίζω ότι θα ήταν αλλιώς τα πράγματα αν ήμουν εγώ πίσω (στην σειρά εκκίνησης των ειδικών). Θα πρέπει απλά να το ξεχάσουμε και να προχωρήσουμε».

Η τέταρτη θέση πήγε τελικά στον Σεμπαστιάν Οζιέ της Citroen Junior, ο οποίος κατάφερε τελικά να επικρατήσει στην μονομαχία του με τον δεύτερο εργοστασιακό οδηγό της Ford, Γιάρι-Μάτι Λάτβαλα.

Νικητής στην μάχη των δύο οδηγών της Stobart Ford για την έκτη θέση βγήκε τελικά ο Μάθιου Γουίλσον, αφήνοντας έβδομο τον Χένινγκ Σόλμπεργκ, ενώ ο τελευταίος βαθμός του αγώνα πήγε στον Φεντερίκο Βιγιάγκρα (Munchi's Ford).

Ο προτελευταίος αγώνας του WRC για φέτος είναι το Ράλι Καταλονίας (2-4 Οκτωβρίου).

Θέση Οδηγός - Ομάδα Ειδικές Χρόνος Βαθμοί οδηγού Βαθμοί κατασκευαστή
1 Σεμπαστιέν Λοέμπ - Citroen Total 35 2:52:54.0 10 10
2 Μίκο Χίρβονεν - BP-Ford Abu Dhabi 35 +12.5 8 8
3 Ντάνι Σόρντο - Citroen Total 35 +17.1 6 6
4 Σεμπαστιάν Οζιέ - Citroen Junior Team 35 +1:35.8 5 5
5 Γιάρι-Μάτι Λάτβαλα - BP-Ford Abu Dhabi 35 +2:04.5 4 4
6 Μάθιου Γουίλσον - Stobart VK M-Sport Ford 35 +5:38.8 3 3
7 Χένινγκ Σόλμπεργκ - Stobart VK M-Sport Ford 35 +7:30.3 2 2
8 Φεντερίκο Βιγιάγκρα - Munchi`s Ford 35 +7:51.9 1 1

Βαθμολογία οδηγών
1. Μίκο Χίρβονεν (BP-Ford Abu Dhabi) 76
2. Σεμπαστιέν Λοέμπ (Citroen Total) 75
3. Ντάνι Σόρντο (Citroen Total) 50
4. Γιάρι-Μάτι Λάτβαλα (BP-Ford Abu Dhabi) 35
5. Χένινγκ Σόλμπεργκ (Stobart VK M-Sport Ford) 29
6. Πέτερ Σόλμπεργκ (Petter Solberg WRT) 25
7. Μάθιου Γουίλσον (Stobart VK M-Sport Ford) 23
8. Σεμπαστιάν Οζιέ (Citroen Junior Team) 21
9. Φεντερίκο Βιγιάγκρα (Munchi`s Ford) 15
10. Κόνραντ Ράουτενμπαχ (Citroen Junior Team) 8
11. Μαντς Οστμπεργκ (Adapta) 7
12. Καλίντ Αλ Κασίμι (BP-Ford Abu Dhabi) 6
13. Κρις Ατκινσον (Citroen Junior Team) 4
14. Εβγκένι Νόβικοφ (Citroen Junior Team) 4
15. Μάτι Ράντανεν (Munchi`s Ford) 4
16. Κριστόφ Χόλοφτσικ (ORLEN Team) 3
17. Γιάρι Κέτομα (Ketomaa WRT) 2
18. Ούρμο Ααβα (Stobart VK M-Sport Ford) 1
19. Λάμπρος Αθανασούλας (Team Greece) 1
20. Νασέρ Αλ-Ατίγια (Al-Attiyah - Subaru) 1
21. Μάρκους Γκρόνχολμ (Prodrive) 0

Βαθμολογία κατασκευαστών
1. Citroen Total 135
2. BP-Ford Abu Dhabi 117
3. Stobart VK M-Sport Ford 69
4. Citroen Junior Team 38
5. Munchi`s Ford 21

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2009, 19:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Με απήγαγαν στην πατρίδα μου»
«Έχουμε μεγάλα περιθώρια βελτίωσης» είπε ο Αράνο για τον Αρη


Την ικανοποίησή του για το αγωνιστικό πρόσωπο που εμφανίζει έως τώρα ο Αρης εξέφρασε ο Κάρλος Αράνο, που πιστεύει ωστόσο ότι υπάρχουν μεγάλα περιθώρια βελτίωσης για τους «κίτρινους».

Ο Αργεντινός με συνέντευξη που παραχώρησε δήλωσε πως έχει εγκλιματιστεί πλήρως στην Θεσσαλονίκη, ενώ μίλησε και για τη περιπέτεια του Σηφάκη. Αποκάλυψε επίσης πως έχει πέσει θύμα απαγωγής, τονίζοντας όμως πως στην συμπρωτεύουσα νιώθει ασφαλής.

«Με έπιασαν έξω από το πατρικό μου στο Μπουένος Αιρες, με έδεσαν και με έβαλαν σε ένα αυτοκίνητο. Με κράτησαν όμηρο για περίπου επτά ώρες μέχρι που ο πατέρας πλήρωσε τα λύτρα και με απελευθέρωσαν.

»Αν εξαιρέσω ότι με χτύπησαν τη στιγμή που με απήγαγαν, τις υπόλοιπες ώρες που με κρατούσαν όμηρο μου συμπεριφέρθηκαν σχετικά καλά. Το ξεπέρασα και συνεχίζω την ζωή μου», δήλωσε στην εφημερίδα «Εξέδρα» ο Αράνο.

Αναφερόμενος στην αγωνιστική παρουσία του Αρη μέχρι τώρα, τόνισε:

«Θα έλεγα ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Στο παιχνίδι με τον Ηρακλή, με βάση την εικόνα που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη, αλλά είναι σημαντικό να ξεκινάς με μία νίκη και μία ισοπαλία, στο πρωτάθλημα, όταν το ένα ματς είναι ντέρμπι και εκτός έδρας.

»Έχουμε φυσικά τεράστια περιθώρια βελτίωσης και όσο περνάει ο καιρός θα γινόμαστε καλύτεροι. Αυτό δείχνει ότι θέλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί και να διεκδικούμε πάντα μια θέση στις πρώτες της βαθμολογίας».

Αναφερόμενος στο περιστατικό του Σηφάκη με τον οπαδό του Ηρακλή, υποστήριξε:

«Aν δεν σου συμβεί δεν ξέρεις πως να αντιδράσεις. Εκείνη την ώρα πρέπει να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και να σκεφτείς ότι δεν μπορείς να αφήσεις την ομάδα σου με δέκα παίκτες».

Τέλος, όσον αφορά στην προσαρμογή του στην Θεσσαλονίκη και την Ελλάδα, ο αργεντινος είπε:

«Εχω εγκλιματιστεί γρήγορα. Η Θεσσαλονίκη είναι μία πολύ όμορφη πόλη, την οποία έχω λατρέψει τόσο εγώ όσο και η οικογένειά μου.

»Συν τις άλλοις μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ η συμπεριφορά του κόσμου, όχι μόνο στο γήπεδο, αλλά και στον δρόμο που μας συναντάει. Νιώθω άνετα, η οικογένεια μου το ίδιο και έχω γράψει την κόρη μου στο σχολείο».

Στην αρχική 11άδα Αμπρέου, Νάτσο

Στο αρχικό σχήμα των Εθνικών τους ομάδων βρέθηκαν Σεμπάστιαν Αμπρέου και Νάτσο Γκαρσία. Ο «loco» αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο του αγώνα Περού- Ουρουγουάη αλλά δεν κατάφερε να βοηθήσει όσο θα ήθελε, αφού το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του ηττήθηκε με 0-1.

Βασικός και με το περιβραχιόνιο του αρχηγού ήταν και ο Νάτσο Γκαρσία στην ήττα με 0-1 της Βολιβίας με την Παραγουάη. Ο Νάτσο αντικαταστάθηκε στο 84'.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Δεν πρέπει να ενεργεί έτσι»
Αδικαιολόγητος ο Σισέ και «κάκιστος» ο Παναθηναϊκός σύμφωνα με τον Τεν Κάτε


Το περιστατικό με τον Σισέ, όπως ήταν φυσικό, είχε κυρίαρχο ρόλο στην συνέντευξη Τύπου του Τεν Κάτε μετά το φιλικό με τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ολλανδός τεχνικός επέκρινε την ενέργειά του Γάλλου να επιστρέψει στην εξέδρα το μπουκάλι που του πέταξαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού Βόλου, λέγοντας πως ένας παίκτης της εμβέλειάς του δεν θα πρέπει να παρασύρεται. Παράλληλα, παραδέχθηκε ότι η ομάδα του είχε «κάκιστη απόδοση» και εξήρε τον αντίπαλό του.

«Σε καμία περίπτωση δεν τον δικαιολογώ. Ένας παίκτης, ο οποίος ανήκει στον Παναθηναϊκό, είναι επαγγελματίας και της εμβέλειας του Σισέ δεν θα πρέπει να ενεργεί έτσι ασχέτως αν τον βρίζουν. Άλλωστε γνωρίζουμε ότι οι φίλαθλοι ανέκαθεν εκφράζονται με αυτόν τον τρόπο.

» Βέβαια από ό,τι μου είπε ο ίδιος, μετέφερε δύο φορές στον Δαλούκα το γεγονός (σ.σ.: ότι του πέταξαν μπουκάλια), αλλά δεν του έδωσε σημασία. Ήταν απλά ένα ξέσπασμα» είπε ο Τεν Κάτε για τον Σισέ.

Για την εικόνα της ομάδας του Παναθηναϊκού, ο Ολλανδός τεχνικός επεσήμανε:

«Είχαμε κάκιστη απόδοση σήμερα. Εξαιρώ βέβαια τον Λέτο που είχε μια αρκετά καλή παρουσία, όπως επίσης και τους νέους από τις Ακαδημίες. Η ομάδα δεν ανταποκρίθηκε σε αυτό που περίμενα».

Στη συνέχεια ο Τεν Κάτε πρόσθεσε:

«Αλλιώς ένας ποδοσφαιριστής παίζει στα επίσημα παιχνίδια ή σε φιλικά με ευρωπαϊκές ομάδες και αλλιώς σε ένα φιλικό με μια η υποδεέστερη ομάδα, χωρίς να θέλω να προσβάλω τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος έπαιξε πολύ καλά και έχει ένα καλό σύνολο».

Σχολιάζοντας τη συνέχεια, είπε:

«Πρώτα κοιτάμε το επόμενο ματς με τον Πανθρακικό και μετά την ευρωπαϊκό παιχνίδι (σ.σ. με Γαλατασαράι στο ΟΑΚΑ), στο οποίο θα είμαστε έτοιμοι».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα νέα «θύματα» του Ολυμπιακού
Θλάση ο Μαρέσκα, κάταγμα στο ρινικό οστό ο Ραούλ Μπράβο


Η... κατάρα των τραυματισμών συνεχίζεται στον Ολυμπιακό, με τους Μαρέσκα και Ραούλ Μπράβο να αποτελούν τα νέα «θύματα». Μάλιστα, η περίπτωση του Ιταλού να είναι πιο σοβαρή και να κινδυνεύει να μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων για περίπου 20 μέρες.

Ο Μαρέσκα αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο με θλάση στον τετρακέφαλο και οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για απουσία περίπου 20 ημερών. Η κατάστασή του πάντως θα επανεκτιμηθεί μετά την επιστροφή της ομάδας στην Αθήνα.

Ο Ραούλ Μπράβο, από την πλευρά του, υπέστη κάταγμα στο ρινικό οστό και θα τεθεί στην διάθεση του Κετσπάγια αφού περάσει ένα διάστημα 7 - 10 ημερών.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με Κετσπάγια, Καραγεωργίου
Στα πέντε γκολ τα τρία... δώρο και προσπάθειες «προσγείωσης» στο Ηράκλειο

Απουσίες μπορεί να υπήρχαν αλλά ο Τιμούρ Κετσπάγια δεν τις δέχεται ως δικαιολογία για τη συντριβή του Ολυμπιακού με 5-0 από τον Εργοτέλη. Ο Γεωργιανός τεχνικός υποστήριξε πως η ομάδα του παρουσιάστηκε αδιάφορη και πως έκανε... δώρο τρία γκολ.

«Τα τρία γκολ τα κάναμε δώρο. Δεν παρουσιαστήκαμε με όρεξη, δείξαμε αδιαφορία και τα γκολ δε μάς τα έβαλε ο Εργοτέλης αλλά εμείς. Όταν δίνεις την μπάλα στον αντίπαλο μπροστά στο τέρμα, λογικό είναι να σκοράρει. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι και έχουμε να πούμε πολλά. Είχαμε απουσίες και αρκετοί έπαιξαν σε θέσεις που δεν τις γνωρίζουν πολύ καλά αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να χάνει ούτε στα φιλικά. Δεν αποτελεί δικαιολογία αυτό που είπα πριν» τόνισε αρχικά ο Κετσπάγια.

Αναφερόμενος στην επιστροφή των Ντάρμπισιρ και Στολτίδη δήλωσε:

«Ο Ντάρμπισιρ δείχνει εντάξει, του λείπουν αγώνες αλλά θα επιστρέψει σιγά-σιγά κανονικά. Ο Στολτίδης προπονείται μαζί μας καιρό αλλά και εκείνος έχει έλλειψη από παιχνίδια και θέλει χρόνο».

Τέλος, σχετικά με την κατάσταση των Ραούλ Μπράβο και Μαρέσκα, οι οποίοι αποχώρησαν τραυματίες είπε:

«Δεν ξέρω ακόμα και δεν μπορούμε να μιλάμε υποθετικά».

Καραγεωργίου: «Δεν ξέρω πως να τους... προσγειώσω»

Ο Νίκος Καραγεωργίου από την πλευρά του, τόνισε πως άπαντες στον Εργοτέλη θα πρέπει να μείνουν προσγειωμένοι.

«Δεν κερδίσαμε τον Ολυμπιακό αλλά... άλλη ομάδα. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε έχοντας πολλές απουσίες υποτονικά, ενώ εμείς είχαμε τον ενθουσιασμό, λόγω του νεαρού της ηλικίας και των 80 χρόνων» είπε.

Και πρόσθεσε:

«Πραγματικά προβληματίζομαι για το πως θα κυλήσει αυτή η εβδομάδα, δεν έχω έμπειρους παίκτες και δεν ξέρω πως να τους προσγειώσω μετά από αυτό το αποτέλεσμα».

Όσο για την επανεμφάνιση του Ογκονσούτο τόνισε:

«Επέστρεψε στην ομάδα και θα βοηθήσει».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θετικές εντυπώσεις για Αρστε, Χέρσι
Βρίσκει τα πατήματά της η ΑΕΚ, 2-0 τον Θρασύβουλο

Μολονότι αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 του Θρασύβουλου, στο γήπεδο της Φυλής. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς δεν είχε στη διάθεση του αρκετούς από τους βασικούς του, καθώς απουσίαζαν με τις εθνικές τους ομάδες. Θετικές εντυπώσεις άφησε ο Αρτσε, αρκετά καλός ήταν και ο Χέρσι. Τα γκολ για την «Ένωση» ο Μπλάνκο και ο Λεονάρντο.

Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς παρέταξε την ΑΕΚ με καθαρό 4-4-2, τοποθετώντας τον Λούκατς κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Αραούχο, αριστερά τον Χουανφράν και κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Αρτσε, Ζεράλντο. Στα χαφ έπαιξαν οι Γιαχάγια, Ενσαλίβα, ενώ μπροστά τους ήταν ο Ιορντάκε αριστερά και ο Χέρσι δεξιά. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Μπλάνκο και πίσω του σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Σκόκο.

Ο συνήθης ύποπτος... Μπλάνκο

Η «Ένωση» πήρε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο κιόλας λεπτό, δημιουργώντας αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Θρασύβουλου. Στο 25ο λεπτό μάλιστα πήρε και κεφάλι στο σκορ, όταν ο Χουανφράν πέρασε στον Σκόκο και αυτός με εξαιρετική ατομική ενέργεια τράβηξε τους παίκτες όλους πάνω του και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μπλάνκο που σε κενή εστία έκανε αυτό για το οποίο τον απέκτησε η ΑΕΚ.

Το γκολ αυτό χώριζε και τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λεονάρντο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 58', έπειτα από όμορφη ασίστ του Μπλάνκο. Ο βραζιλιάνος είχε περάσει στο ημίχρονο στη θέση του Χέρσι. Το γκολ αυτό ήταν και το τελευταίο της αναμέτρησης, με τις πολλές αλλαγές αλλά και τη δυνατή μπόρα που ξέσπασε, βαραίνοντας το γήπεδο, να ρίχνουν τον ρυθμό του αγώνα.

Πανέτοιμος ο Αρτσε

Ο Αρτσε Μπιάνκι αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έχοντας πολύ καλή απόδοση, τόσο με παρτενέρ τον Ζεράλντο, όσο και με τον Μαϊστόροβιτς. Καλές εντυπώσεις άφησε και ο Χέρσι όσο αγωνίστηκε, δείχνοντας όμως ότι χρειάζεται παιχνίδια στα πόδια του.

Από τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές, εξαιρετική παρουσία είχε ο Αραούχο, ενώ άρεσε και ο Γιαχάγια, πριν αντικτασταθεί από τον Σάββα Γκέντσογλου. Από κει και πέρα, δεν αγώνιστηκαν πολύ Μανωλάς, Κουτρομάνος και Λαγός, οι οποίοι πήραν απλά κάποια λεπτά συμμετοχής.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ: Κωστάκης, Ζαπρόπουλος Πιπίνης, Παληγεώργος, Βασιλείου, Μαυροματίδης, Χατζηπαντελίδης, Κατσίκης (46' Ντελγκάδο), Γκονζάλο, Ντοριβάλ, Αλεξάντροβιτς

ΑΕΚ: Λούκατς, Αραούχο (65' Γεωργέας), Χέρσι (46' Λεονάρντο), Ζεράλντο (70' Μανωλάς), Χουανφράν, Ενσαλίβα (46' Καφές), Γιαχάγια (68' Γκέντζογλου), Μπλάνκο (81' Λαγός), Ιορντάκε (72' Κουτρομάνος), Σκόκο, Άρτσε


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Ό,τι έχουμε, έχουμε»
Ικανοποίηση Μπάγεβιτς για τις περισσότερες επιλογές και τους Χέρσι, Αρτσε


Ικανοποιημένος από το γεγονός ότι πλέον διαθέτει περισσότερες λύσεις για την κατάρτιση της ενδεκάδας εμφανίστηκε ο Ντούσαν Μπάγεβιτς μετά το τέλος του αγώνα με τον Θρασύβουλο. Ο προπονητής της ΑΕΚ έκρινε θετική την εμφάνιση των δύο νέων μεταγραφικών αποκτημάτων της «Ένωσης», Χέρσι και Αρτσε.

«Έχω περισσότερες λύσεις από ό,τι είχα πριν λίγο καιρό. Αν θα κάνουμε άλλες μεταγραφές; Ό,τι έχουμε, έχουμε. Δεν μπορώ να πω ακριβώς αν θα είμαστε έτοιμοι για τα επόμενα παιχνίδια. Εμείς θα δουλεύουμε και θα το δούμε αυτό στο γήπεδο. Είμαι ικανοποιημένος από τους Ατσε και Χέρσι.

» Χρειάζονται λίγο καιρό για να προσαρμοστούν περισσότερο, αλλά είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση τους. Είμαι σίγουρος ότι στη συνέχεια θα μας βοηθήσουν. Σήμερα (σ.σ.: Κυριακή) δεν μάς βοήθησε ο καιρός. Είμαι ικανοποιημένος κυρίως από το δεύτερο ημίχρονο, αν και λόγω του δυνατού αέρα και της βροχής δεν έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο οι δύο ομάδες» ήταν τα λόγια του Μπάγεβιτς μετά το τέλος του αγώνα.

Μπλάνκο: «Ήρθαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο»

Ο Ισμαελ Μπλάνκο από την πλευρά του, τόνισε ότι αυτός και οι συμπαίκτες του πήγαν στη Φυλή με σκοπό να παίξουν ποδόσφαιρο, ωστόσο ο καιρός κάθε άλλο παρά τους βοήθησε.

«Εμείς ήρθαμε εδώ για έναν σκοπό. Να παίξουμε ποδόσφαιρο. Προσπαθήσαμε αλλά ο καιρός δεν μας βοήθησε κι έτσι ο Θρασύβουλος αντιστάθηκε όσο μπορούσε. Στόχος μας είναι να εμφανιστούμε έτοιμοι για το παιχνίδι με τον Ηρακλή.

» Έχουμε μία εβδομάδα μπροστά μας για να δουλέψουμε κατάλληλα. Εμείς προσπαθούμε όταν δεν έχουμε την μπάλα να τρέχουμε και να την κάνουμε δική μας. Όταν την κερδίζουμε, τρέχει ο αντίπαλος».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο δρόμο για το Μουντιάλ 2010
Πήρε το εισιτήριο για τη Νότια Αφρική η Γκάνα


Γκάνα είναι η πρώτη ομάδα της αφρικανικής ζώνης που εξασφάλισε το εισιτήριο για την τελική φάση του Μουντιάλ του 2010, μετά τη νίκη της με 2-0 επί του Σουδάν.

Τα τέρματα της αναμέτρησης στην Ακρα πέτυχαν ο Μουντάρι στο 14ο λεπτό και ο Εσιέν στο 53ο. Με τη νίκη αυτή η Γκάνα πέτυχε την τέταρτη της σε ισάριθμους αγώνες στον 4ο όμιλο, έφτασε τους 12 βαθμούς και πήρε την πρόκριση.

Εκτός από την Γκάνα την παρουσία τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο έχουν εξασφαλίσει οι Ιαπωνία, Αυστραλία, Ν. Κορέα, Ολλανδία, Β. Κορέα και Βραζιλία.

Σε αγώνες της αφρικανικής ζώνης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010, σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα:

1ος όμιλος
Τογκο-Μαρόκο 1-1

2ος όμιλος
Μοζαμβίκη-Κένυα 1-0
Νιγηρία-Τυνησία 2-2

3ος όμιλος
Αλγερία-Ζάμπια 23:00

4ος όμιλος
Γκάνα-Σουδάν 2-0


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλει να ενημερώσει την UEFA
Έξαλλος ο Σισέ με τη ρατσιστική επίθεση που δέχθηκε


Εξοργισμένος ήταν ο Τζιμπρίλ Σισέ με τη ρατσιστική επίθεση που δέχτηκε στο φιλικό με τον Ολυμπιακό Βόλου. Μάλιστα ο Γαλλος δεν δίστασε να πει ότι αν ήξερε πως θα υπήρχαν ρατσιστικές συμπεριφορές εναντίον του δεν θα ερχόταν στην Ελλάδα και στον Παναθηναϊκό... «Εγώ δεν ήρθα στην Ελλάδα για να μου κάνουν ρατσιστική επίθεση και να μου φωνάζουν 'ουγκ ουγκ'» είπε χαρακτηριστικά.

«Πρώτη φορά στην καριέρα μού μου φέρονται έτσι. Εγώ δεν ήρθα στην Ελλάδα για να μου κάνουν ρατσιστική επίθεση και να μου φωνάζουν 'ουγκ ουγκ' όποτε έπιανα την μπάλα στα πόδια μου. Αν το ήξερα αυτό, δεν θα ερχόμουν!

»Αυτό που έγινε δεν πρόκειται να το αφήσω να περάσει έτσι. Είναι απαράδεκτο και δεν μπορώ να πιστέψω ότι μου συνέβη. Από ένα σημείο και μετά δεν είχα μυαλό για το παιχνίδι.

»Θόλωσα από αυτά που άκουγα. Από τα πρώτα λεπτά, όποτε έπιανα την μπάλα στα πόδια μου κάποιοι από ένα συγκεκριμένο σημείο της εξέδρας μου φώναζαν 'ουγκ ουγκ'.

»Το είπα στον διαιτητή και μου είπε ότι θα βγει ανακοίνωση από τα μεγάφωνα. Ανακοίνωση δεν ξέρω αν βγήκε, αλλά αυτοί συνέχισαν. Στο γκολ που βάλαμε τρελάθηκα και πήγα μπροστά τους και τους έκανα να σωπάσουν.

»Συνέχισαν τα ίδια, μου πέταξαν μπουκάλια και δεν άντεξα και τους πέταξα ένα. Δεν μπορώ να ηρεμήσω, μόνο που το σκέφτομαι τρελαίνομαι», ήταν τα λόγια του Σισέ μετά το τέλος του ματς με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Ο Γάλλος επιθετικός ήταν τόσο εκνευρισμένος με αυτά που έζησε στο γήπεδο που σκέφτηκε να κάνει επίσημη καταγγελία στην UEFA για ρατσιστική συμπεριφορά εναντίον του, κάτι πάντως που δεν έχει επιβεβαιωθεί.

Υπενθυμίζουμε πως σύμφωνα με την τελευταία ντιρεκτίβα της Ομοσπονδίας, αν υποπέσει στην αντίληψη του διαιτητή ρατσιστική συμπεριφορά, οφείλει να διακόψει το ματς και να γίνουν συστάσεις από τα μεγάφωνα.

Αν αυτό δεν έχει αποτέλεσμα, ο διαιτητής διακόπτει το ματς για 5-10 λεπτά, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και γίνονται πάλι συστάσεις από τα μεγάφωνα. Σε περίπτωση που το ματς ξαναρχίσει και οι ρατσιστικές συμπεριφορές από την εξέδρα συνεχιστούν, τότε ο διαιτητής είναι υποχρεωμένος να διακόψει οριστικά το ματς...

Σε ενδεχόμενη λοιπόν προσφυγή του Σισέ στην UEFA, εξαιτίας της ευαισθησίας που έχει η ευρωπαϊκή ομοσπονδία σε τέτοια ζητήματα, η χώρα μας κινδυνεύει με σοβαρές κυρώσεις.

Μπιέρσμιρ: Είναι κακό για μας όταν χάνουμε

Ο Ματίας Μπιέρσμιρ δεν κρύφτηκε πίσω από το δάχτυλο του μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, παραδεχόμενος πως αυτός και οι συμπαίκτες του δεν έπαιξαν καλά.

«Δεν παίξαμε καλά. Δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να τις εκμεταλλευτούμε και να πετύχουμε και άλλο γκολ. Αντίθετα οι αντίπαλοί μας ότι ευκαιρίες έκαναν τις μετέτρεψαν σε γκολ.

»Είναι κακό για μας όταν χάνουμε. Σαφώς η βροχή έκανε πιο δύσκολα τα πράγματα, αλλά αυτό δεν ισχύει μόνο για τη δική μας ομάδα, αλλά και για τους αντιπάλους. Οπότε δεν είναι δικαιολογία η βροχή», είπε ο σουηδός αμυντικός.

«Εκοψε» το ρεπό ο Τεν Κάτε

Οι ήττες δεν φέρνουν μόνο γκρίνια, αλλά κι επιπλέον... κούραση, αφού ο Χενκ Τεν Κάτε «έκοψε» το διήμερο ρεπό (Δευτέρα-Τρίτη) στους παίκτες του Παναθηναϊκού και οι «πράσινοι» την Τρίτη (8/9) θα πάνε κανονικά στην Παιανία για προπόνηση.

«Ήσασταν απαράδεκτοι. Μόνο ο Λέτο και τα παιδιά της ομάδας Νέων δικαιολόγησαν την παρουσία τους», είπε ο Ολλανδός στα αποδυτήρια απευθυνόμενος στους παίκτες του μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα από τον Ολυμπιακό Βόλου.

Καταδιάζει το περιστατικό ο Ολυμπιακός Βόλου

Μεμονωμένο περιστατικό χαρακτηρίζει η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου το επεισόδιο που είχε ο Σισέ με οπαδούς της ομάδας της Μαγνησίας, στο φιλικό με τον Παναθηναϊκό.

Στην ανακοίνωση που εξέδωσε, ευχαριστεί μεταξύ άλλων τόσο την ΠΑΕ Παναθηναϊκός για την παρουσία στην πόλη του Βόλου, όσου και τους φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στο γήπεδο, παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες.

«Η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου θέλει να ευχαριστήσει δημόσια την ΠΑΕ Παναθηναϊκός που τίμησε με την παρουσία της την πόλη του Βόλου και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ολυμπιακού να αγωνιστεί με μία μεγάλη ομάδα, όπως ο Παναθηναϊκός.

Η διοίκηση και ολόκληρη η οικογένεια του Ολυμπιακού Βόλου εύχεται στον Παναθηναϊκό ό,τι καλύτερο και να υλοποιήσει όλους τους στόχους που έχει θέσει.

Πολλά συγχαρητήρια επίσης και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον υπέροχο φίλαθλο κόσμο της ομάδας μας που επί δύο και πλέον ώρες, συνολικά 5.000 άνθρωποι παρακολουθούσαν κάτω από καταρρακτώδη βροχή ένα σπουδαίο αγώνα και χειροκροτούσε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων.

Συγχαρητήρια επίσης στους φιλάθλους μας για την ποδοσφαιρική κουλτούρα και συμπεριφορά τους.

Καταδικάζουμε, βέβαια, ένα μεμονωμένο περιστατικό που προήλθε από 5-10 ανεγκέφαλους, οι οποίοι προφανώς δεν ανήκουν στην οικογένεια του Ολυμπιακού Βόλου και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αμαυρώσουν τη χθεσινή εικόνα και την όμορφη ατμόσφαιρα που όλοι ζήσαμε» αναφέρει η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μουντιάλ χωρίς Αργεντινή δεν είναι το ίδιο
«Θέλω να προκριθεί η Αργεντινή» τόνισε ο Βραζιλιάνος Κακά


Η ήττα της Αργεντινής με 3-1 από τη Βραζιλία στο Ροζάριο έβαλε σε μπελάδες την «αλμπισελέστε» αναφορικά με την πρόκριση της στο Μουντιάλ της Ν.Αφρικής, καθώς οι Αργεντινοί κινδυνεύουν να μην προκριθούν για πρώτη φορά από το 1970 σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, κάτι που δεν θέλει ούτε ο... Κακά, ο οποίος τόνισε ότι «χωρίς πλάκα, θα χαρώ αν προκριθεί η Αργεντινή».

«Μουντιάλ χωρίς Αργεντινή δεν είναι το ίδιο. Εμείς κάναμε το καθήκον μας και προκριθήκαμε.

»Φυσικά και χαίρομαι που νικήσαμε την Αργεντινή, αλλά θα χαρώ πολύ να πάρει και αυτή την πρόκριση στο Μουντιάλ, χωρίς πλάκα', είπε ο ο Βραζιλιάνος άσος.

«Νικήσαμε, αλλά στο Μουντιάλ πρέπει να παίρνουν μέρος οι καλύτερερες ομάδες στον κόσμο», πρόσθεσε ο παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης για την «αιώνια αντίπαλο» της σελεσάο.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλαξε το κλίμα στους πρωταθλητές
Ενοχλημένος ο Κόκκαλης, ραντεβού με τους αρχηγούς


Η επόμενη μέρα της φιλικής... συντριβής του Ολυμπιακού από τον Εργοτέλη με 5-0 στο Παγκρήτιο άλλαξε άρδην το κλίμα στη συνάντηση που θα έχουν τη Δευτέρα οι αρχηγοί της ομάδας στα γραφεία της ΠΑΕ με τους ανθρώπους της ομάδας για το θέμα των πριμ, αφού η ατζένετα μάλλον θα είναι διαφορετική.

Όπως ήταν γνωστό πριν από το φιλικό στην Κρήτη, οι Νικοπολίδης, Ντουντού και Γκαλέτι θα πήγαιναν στην Πλατεία Αλεξάνδρας για να συζητήσουν για τα πριμ της φετινής σεζόν, αν όμως τελικά πραγματοποιηθεί το ραντεβού, η συζήτηση θα περιστραφεί φυσικά γύρω από την ντροπιαστική εικόνα της ομάδας στο Παγκρήτιο.

Όσον αφορά στον Κετσπάγια, ο Γεωργιανός τεχνικός αρκέστηκε στις - έντονες - παρατηρήσεις στη διάρκεια του ημιχρόνου και μετά το ματς, αλλά ο θα έχει σίγουρα πολλά να πει στους παίκτες του, αν και τη Δευτέρα οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεπό, ενώ δεν θα πρέπει να αποκλειστεί και προεδρική επίσκεψη στο Ρέντη.

Ο προβληματισμός βέβαια ήταν μεγάλος και από τον Σωκράτη Κόκκαλη που επικοινώνησε τηλεφωνικά με τους ανθρώπους της ομάδας, ενώ ο πρόεδρος του Ολυμπιακού πλην του διασυρμού ήταν ιδιαότερα ενοχλημένος για τους τραυματισμούς των Μαρέσκα (κυρίως) και Ραούλ Μπράβο.

Αρνητικό ρεκόρ...

Μία από τις μεγαλύτερες ήττες του επί προεδρίας Σωκράτης Κόκκαλη υπέστη ο Ολυμπιακός με το 5-0 από τον Εργοτέλη.

Μεγαλύτερη παραμένει το 7-0 από τη Γιουβέντους τη σεζόν 2003-04 και το 6-1 από τη Ρόμα σε φιλικό το καλοκαίρι του 1999.

Σε έκταση ακολουθούν το 5-1 από τη Ρόζενμποργκ, αλλά και από τη Ρεάλ Μαδρίτης τη σεζόν 1997-98, τα 4-0 από τη Μάντσεστερ το 2002-03 και από την ΑΕΚ το 2007-2008.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπροστάρης ο αντιπρόεδρος Αθηνής
Κοντά στο «deal» με τους Κύπριους επενδυτές η ΑΕΚ


Πολύ κοντά σε συμφωνία με τους επενδυτές από την Κύπρο που ενδιαφέρονται να συμβάλουν στην αύξηση του ΜΚ της ΠΑΕ φέρεται να βρίσκονται οι άνθρωποι της ΑΕΚ, σύμφωνα με δημοσιεύματα του Τύπου.

Μπροστάρης στο επερχόμενο deal είναι ο Κύπριος αντιπρόεδρος της ΠΑΕ, Παντελής Αθηνής, ο οποίος σύμφωνα με την εφημερίδα «GoalNews» αναμένεται και να αναλάβει αυξημένες αρμοδιότητες στην ομάδα, εφόσον ευοδωθεί η συμφωνία.

Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνεται και από τη συνάντηση που είχε γίνει πριν από το αναβληθέν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό μεταξύ του κύπριου παράγοντα της Ενωσης με τον πρόεδρο της Ερασιτεχνικής και κορυφαίο στέλεχος της «ORIGINAL», Δημήτρη Χατζηχρήστο.

«Του είπα (σ.σ του Δημήτρη Χατζηχρήστο) ότι κάνω μια προσπάθεια μαζί με κάποιους επιχειρηματίες με στόχο να καλύψουμε την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου, ότι οι συζητήσεις είναι σε εξέλιξη και δεν θα ήταν καλό να δώσουμε αρνητική εικόνα, να τους τρομάξουμε τους ανθρώπους.

»Αυτός ήταν ο λόγος που μίλησα με τον Χατζηχρήστο για τις επαφές με τους επενδυτές. Για να μην υπάρξει ένταση στο γήπεδο στο ματς με τον Ολυμπιακό».

Οπωσδήποτε, παρά τη γενικευμένη αισιοδοξία, τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στη συνέντευξη Τύπου του Νίκου Θανόπουλου την Τετάρτη (9/9), όπου ο πρόεδρος της ΑΕΚ αναμένεται να δώσει απαντήσεις στα καίρια αυτά ζητήματα.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την Τρίτη στην Τρίπολη
Έτοιμη η εθνική Ελπίδων για τον αγώνα με την Αγγλία


«Πρόκειται για ένα σημαντικό και δύσκολο ματς. Η ομάδα μας έχει ταλέντο και νοοτροπία νικητή. Είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα της Τρίτης», τόνισε στη συνέντευξη Τύπου για την αναμέτρηση της Εθνικής Ελπίδων με την Αγγλία ο Νίκος Νιόπλιας. Ο ομοσπονδιακός προπονητής ανέφερε, μεταξύ άλλων:

«Πρόκειται για ένα σημαντικό και δύσκολο ματς. Οι Αγγλοι έχουν πολύ καλή ομάδα, με την προηγούμενη γενιά να φτάνει στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Δεν παίζουν, πλέον, όπως παλιά μόνο με σέντρες.

»Εχουν αλλάξει τρόπο παιχνιδιού και θεωρώ ότι είναι το φαβορί του ομίλου. Η ομάδα μας έχει ταλέντο και νοοτροπία νικητή και ξεκίνησε στον όμιλο με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Στόχος μου είναι πάντα να παρουσιαζόμαστε ανταγωνιστικοί και να παίζουμε για τη νίκη.

»Μεγάλο ρόλο στην προσπάθειά μας θα παίξει η βοήθεια του κόσμου. Είναι μια καλή έδρα και είμαστε ευχαριστημένοι που βρισκόμαστε ξανά στην Τρίπολη.

»Εχουμε την απουσία του Γιάννη Παπαδόπουλου, ο οποίος είναι σημαντικός για εμάς, ενώ θα περιμένουμε να δούμε και την κατάσταση των Σοϊλέδη-Ιωαννίδη. Βρίσκονται, όμως, μαζί μας ο Νίνης με τον Πλιάτσικα και πιστεύω ότι είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα της Τρίτης».

Τους παίκτες της εθνικής εκπροσώπησε ο Βασίλης Πλιάτσικας:

«Είναι ευχαρίστηση για τους παίκτες να παίζουν τέτοια μεγάλα ματς. Πάντα με δυνατούς αντιπάλους είχαμε καλή απόδοση. Οφείλουμε να είμαστε σοβαροί και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά», ανέφερε ο διεθνής ποδοσφαιριστής.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεις αγωνιστικές από την UEFA
Βαριά η τιμωρία στον Σισέ, χάνει τα ματς των ομίλων


Η Πειθαρχική Επιτροπή της UEFA εξάντλησε την αυστηρότητα της στον Τζιμπρίλ Σισέ για την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Γάλλος φορ στο ματς με την Ατλέτικο στη Μαδρίτη, τιμωρώντας τον παίκτη του Παναθηναϊκού με ποινή τριών αγωνιστικών.

Υπενθυμίζεται οτι ο 28χρονος ποδοσφαιριστής είχε αποβληθεί στο 71' με απευθείας κόκκινη κάρτα για βίαιο μαρκάρισμα στον Πάουλο Ασουνσάο, ενώ πρακτικά αυτό σημαίνει οτι ο Σισέ θα απουσιάσει από τα ματς των ομίλων του Europa League με Γαλατασαράι, Ντιναμό Βουκουρεστίου και Στουρμ Γκρατς.

Η Πειθαρχική Επιτροπή δικαιολόγησε την απόφαση της βάση του φύλλου αγώνα που έκανε λόγο για «βάναυσο και αντιαθλητικό χτύπημα» του Σισέ, σε ένα θέμα στο οποίο η UEFA είναι ιδίως αυστηρή.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[b][Να μείνουμε συγκεντρωμένοι
«Πέντε γκολ ούτε στο playstation» είπε ο Δασκαλάκης για τον Ολυμπιακό/b]

Ιδιαίτερα συγκρατημένος και χαμηλών τόνων, παρά τον φιλικό θρίαμβο του Εργοτέλη επί του Ολυμπιακού με 5-0, παρουσιάστηκε σε δηλώσεις του στον ραδιοφωνικό σταθμό «NovaΣΠΟΡ 94,6» ο Σήφης Δασκαλάκης.

Ο τερματοφύλακας των κρητικών τόνισε ότι δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα από το φιλικό παιχνίδι με τους «ερυθρόλευκους», ότι η ομάδα πρέπει να μείνει συγκεντρωμένη και να μην σταθεί στο αποτέλεσμα του φιλικού, ενώ επεσήμανε ότι στόχος του Εργοτέλη είναι μία καλύτερη πορεία από την περσινή.

«Οταν παίζεις με τον Ολυμπιακό δεν περιμένεις να έχεις ήσυχο απόγευμα. Ηταν ένα φιλικό παιχνίδι εορταστικού χαρακτήρα. Πέρασα ένα απόγευμα ήσυχο. Θεωρώ ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν ίσως και άτυχοι. Αν παρατηρήσατε τα δύο γκολ, μπήκαν από συγκυρίες, το δεύτερο και το τρίτο.

»Αλλά και εμείς όταν παίζουμε με μια μικρότερη ομάδα, δεν έχουμε και τόση όρεξη. Η μικρότερη θέλει πάντα να αποδείξει πράγματα. Πάντα συμβαίνει αυτό.

»Το 5-0 είναι βαρύ σκορ και δύσκολα θα το δεχτεί ο φίλαθλος, Οι παίκτες που φοράνε το σήμα και τη φανέλα της ομάδας δύσκολα θα το δεχτούν.

»Όταν παίζεις στον Ολυμπιακό, δεν πρέπει να δέχεσαι πέντε γκολ ούτε στο playstation», δήλωσε αρχικά για το φιλικό με τον Ολυμπιακό και συνέχισε, αναφερόμενος στον Εργοτέλη της φετινής σεζόν.

«Υπάρχει σύστημα και πλάνο, σύμφωνα με τους παίκτες που αποκτήσαμε. Δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα. Oταν νικάς τον Ολυμπιακό 5-0 δεν βγάζεις συμπεράσματα. Πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να κοιτάξουμε τους αγώνες του πρωταθλήματος, όπου χρειαζόμαστε βαθμούς.

Ο» Ολυμπιακός είναι Ολυμπιακός. Είτε παίζει με την πρώτη ομάδα, είτε με την τρίτη και τον κερδίσεις 5-0, σημαίνει ότι κάνεις δουλειά. Από εκεί και πέρα δεν πρέπει να σταθούμε εκεί. Δεν πήραμε βαθμούς. Ενα φιλικό ήταν. Είμαστε αισιόδοξοι, αλλά θέλουμε να ανεβάσουμε την ψυχολογία μας και να ανέβουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε».

Όσον αφορά στο άγχος που μπορεί να δημιουργεί το γεγονός ότι ο Εργοτέλης είναι η μοναδική ομάδα της Κρήτης στην Σούπερ Λίγκα, είπε: «Δεν το θεωρώ άγχος ή βάρος, αλλά τιμή. Ο στόχος είναι να πάμε καλύτερα από πέρυσι. Πέρυσι ήμασταν στην ένατη θέση, φέτος θέλουμε να πάμε καλύτερα».

Τέλος, αναφέρθηκε στον προπονητή της ομάδας, Νίκο Καραγεωργίου και στο γεγονός ότι βρίσκεται χρόνια στον πάγκο της ομάδας: «Έχουμε πολλά παραδείγματα, όπως τον ΟΦΗ, στον οποίο ο Γκέραρντ ήταν χρόνια. Η σταθερότητα είναι καλή. Ο κ. Καραγεωργίου ξέρει την ομάδα, βοηθάει τους παίκτες και είναι στα θετικά αυτό».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεπέρασε τον Μουρίνιο...
Ο Σκολάρι ο πιο ακριβοπληρωμένος προπονητής στον κόσμο

Ο προπονητής της Ίντερ, Ζοσέ Μουρίνιο, δεν είναι πια ο πιο ακριβοπληρωμένος προπονητής στον κόσμο. Το προνόμιο αυτό το έχει πλέον ο πρώην τεχνικός της Εθνικής Πορτογαλίας και της Τσέλσι, Λουίς Φελίπε Σκολάρι, ο οποίος υπέγραψε συμβόλαιο διάρκειας 18 μηνών με την ομάδα του Ουζμπεκιστάν, Μπουνιοντκόρ.

Ο Βραζιλιάνος προπονητής θα εισπράξει 13 εκατομμύρια ευρώ για τις υπηρεσίες του στην ομάδα του Ριβάλντο, ξεπερνώντας τα 11 εκατ. ευρώ που παίρνει ετησίως ο Μουρίνιο.

«Είμαι εδώ γιατί πιστεύω ότι μπορώ να συμβάλω στην ανάπτυξη του ποδοσφαίρου του Ουζμπεκιστάν. Επίσης πιστεύω σε αυτό το σχέδιο» δήλωσε ο Σκολάρι, στο πλαίσιο της παρουσίασης του.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:57:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον διασυρμό του Ολυμπιακού
«Εξευτελιστική ήττα με ευεργετικά αποτελέσματα» κατά τον Σάββα Θεοδωρίδη


«Εξευτελιστική», χαρακτήρισε ο Σάββας Θεοδωρίδης σε δηλώσεις του στην «ΕΡΑ ΣΠΟΡ» την ήττα με 0-5 του Ολυμπιακού από τον Εργοτέλη, παράλληλα όμως ο αντιπρόεδρος των «ερυθρολεύκων» παρατήρησε οτι «είναι ένα πάρα πολύ μεγάλο μάθημα που θα έχει ευεργητικά αποτελέσματα», ενώ καταφέρθηκε και κατά μερίδας των ΜΜΕ.

«Δεν είναι ευχάριστο γιατί πραγματικά ήταν μια εξευτιλιστική ήττα. Ο Ολυμπιακός είναι Ολυμπιακός και οι οπαδοί του έχουν κάθε δίκιο. Ένας από αυτούς που έφταιγαν ήμουν και εγω όπου λόγω προσωπικών μου ασχολιών δεν πήγα στην Κρήτη.

»Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι με τα παπαγαλάκια από εφημερίδες που δεν άφησαν τίποτα όρθια και τους φωτογραφίζω. Οποιαδήποτε νίκη του Ολυμπιακού την βγάζουν πρωτοσέλιδα για να πουλήσουν φύλλα, σήμερα ξεσκεπάστηκαν.

»Ο Ολυμπιακός τα τελευταία χρόνια έχει κάνει μονοπώλιο, διεκδικεί το νταμπλ και αυτά κερδίζονται πολύ από έναν καλό τερματοφύλακα και από την άμυνα. Χτες δεν τα είχε ο Ολυμπιακός γιατί τα γκολ τα βάλαμε μόνοι μας , έγιναν σημεία και τέρατα και μπήκαν αυτά τα γκολ», είπε αρχικά ο κ. Θεοδωρίδης.

Για τα κενά του Ολυμπιακού, ο αντιπρόεδρος της ΠΑΕ, σχολίασε:

«Το φιλικό πιστεύω ότι θα μας διδάξει πολλά πράγματα και το ίδιο είχε συμβεί και με την Τότεναμ. Καταρχήν θα καταλάβουν οι παίκτες σε ποια ομάδα παίζουν. Εγώ δεν δέχομαι τον Ολυμπιακό να χάνει πουθενά.

»Μιλάω με φίλους του Ολυμπιακού και δεν αντέχουνε τα καυστικά σχόλια ορισμένων εφημερίδων... Είναι ελάχιστοι αυτοί για να κάνουν χιούμορ εις βάρος του Ολυμπιακού. Εμείς φταίμε, δεν ψάχνω δικαιολογίες, όπως ότι έλειπαν όλοι οι αμυντικοί.

»Όταν σου λείπουν πέντε πρωτοκλασάτοι αμυντικοί και σου λείπει και ο τερματοφύλακας... Προσπάθησε ο προπονητής να καλύψει αυτά τα κενά όμως δεν καλύπτονται αυτά τα κενά. Μας έλειψε το μεγαλύτερο ατού του Ολυμπιακού».

Καταλήγοντας, ο Σάββας Θεοδωρίδης, τόνισε:

«Καλά έκανε ο Εργοτέλης και έπαιζε σαν να ήταν τελικός κυπέλλου Ελλάδας. Αυτό φανερώνει με τι πάθος έπαιξε ο Εργοτέλης και μπράβο του, δεν θα ρίξω ευθύνες. Δεν θα μετατρέψουμε όμως το φιλικό ματς σε τραγωδία.

»Εμείς κοιτάμε πάντα μπροστά, η διοίκηση και όλοι κοιτάμε αυτό το θέμα όπου δεν θα περάσει απαρατήρητο. Οι παίκτες γυμνάζονται κανονικά και σωστά.

»Ο Μαρέσκα αυτή την στιγμή βρίσκεται στο 60% της απόδοσης του. Ο Ολυμπιακός θα είναι έτοιμος στις 20 Σεπτεμβρίου. Ο Λεντέσμα έπαιζε στην Αργεντινή με ένα πλήρες πρωτάθλημα.

»Είναι ένα πάρα πολύ μεγάλο μάθημα που θα έχει ευεργητικά αποτελέσματα. Αυτοί είμαστε με αυτούς θα διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα, περίμενε μέχρι τον Ιανουάριο γιατί σίγουρα κάτι θα γίνει.

»Ας δείξει ο κάθε παίκτης ποιος είναι και τι θέση θα έχει στην ενδεκάδα. Από εδώ και εμπρός θα πεθαίνουμε για την φανέλα. Ένα φιλικό δεν λέει τίποτα μόνο το σκορ».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 16:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Δεν είναι οικονομικό το θέμα»
«Κανένα θέμα με Ολυμπιακό» τόνισε ο μάνατζερ του Σαλπιγγίδη


Ανοιχτό παραμένει ακόμη στον Παναθηναϊκό το θέμα της ανανέωσης του συμβολαίου του Δημήτρη Σαλπιγγίδη. Ο μάνατζερ του διεθνούς επιθετικού, μιλώντας στον «ARRENA 89,2», τόνισε μεταξύ άλλων:

«Αυτή τη στιγμή οι συζητήσεις έχει παγώσει, γιατί ο Δημήτρης βρίσκεται εκτός Ελλάδας για τις υποχρεώσεις με την Εθνική ομάδα. Θέλω να πιστεύω ότι τις επόμενες ημέρες, που θα γυρίσει, θα ξαναμπούμε σε ένα καινούριο κύκλο συζητήσεων.

»Όταν έχεις να κάνεις με κάποιον ποδοσφαιριστή, ο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού τα τρία τελευταία χρόνια, είναι μία δύσκολη υπόθεση, το θέμα δεν είναι εύκολο. Για τον Δημήτρη το θέμα δεν είναι το οικονομικό, όπως ακούγεται τις τελευταίες μέρες».

Για το σενάριο που τον θέλει στόχο του Ολυμπιακού, απάντησε:

«Θέλω να το διαψεύσω, δεν υπάρχει καμία επαφή από τον Ολυμπιακό προς εμάς. Επειδή και σήμερα είχα μια επικοινωνία με τον Δημήτρη, μου ξεκαθάρισε και εμένα και θα το αναφέρει και ο ίδιος, όταν γυρίσει, ότι δεν υπάρχει θέμα να αγωνιστεί στον Ολυμπιακό, ακόμα και αν δεν συμφωνήσει να ανανεώσει το συμβόλαιό του με τον Παναθηναϊκό».

Και για το ενδεχόμενο να αγωνιστεί στο εξωτερικό είπε:

«Αυτή την ιδέα πάντα την έχει ο Δημήτρης. Είναι και σε μια ηλικία 28 ετών. Υπάρχουν κάποια παιδιά από την εθνική ομάδα που συζητούν μαζί του και του λένε πώς είναι να παίζεις στην Ευρώπη, κάποια στιγμή το έχει στο μυαλό του.

»Υπάρχουν κάποιες ομάδες που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον, όμως αυτή τη στιγμή δεν θέλει να συζητήσει για αυτά τα θέματα, γιατί είναι παίκτης του Παναθηναϊκού μέχρι το καλοκαίρι. Πιστεύω ότι θα αποφασίσει τι θα κάνει από το Γενάρη και ύστερα.

»Δεν είναι μόνο το οικονομικό θέμα, είναι και θέμα φιλοδοξίας, τι θέλει μέσα του να κάνει. Θέλει να συζητήσει και με την οικογένειά του και να πάρει μία κρίσιμη απόφαση, γιατί είναι το προτελευταίο σχεδόν συμβόλαιο που θα κάνει. Δεν είναι εύκολη περίπτωση».

Όσο για τα πρωταθλήματα που δείχνει να προτιμά ο Σαλπιγγίδης, είπε ότι είναι το Γερμανικό κατά πρώτο λόγο και μετά το Ισπανικό.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 17:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλώντας εξ ονόματος της ομάδας
«Βαριόμαστε στις προπονήσεις σου» είπε ο Ανρί στον Ντομενέκ

Πρόβλημα με τον Ραϊμόν Ντομενέκ φαίνεται πως έχουν οι Γάλλοι διεθνείς, όπως προκύπτει από τα όσα δήλωσε ο Τιερί Ανρί στον τεχνικό των «τρικολόρ», καθώς ασκείται έντονη κριτική για την ικανότητα του Γάλλου ομοσπονδιακού προπονητή.

Δημοσίευμα της καθημερινής εφημερίδας «Parisien» αναφέρει ότι ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκρότηματος με 49 τέρματα σε 112 αγώνες, τόνισε στον Ντομενέκ, μιλώντας του την Παρασκευή, στην προπόνηση της εθνικής:

«Μιλώ εξ ονόματος της ομάδας. Βαριόμαστε στη διάρκεια των προπονήσεών σου. Σε δώδεκα χρόνια με την εθνική Γαλλίας, δεν έχω βρεθεί ποτέ σε τέτοια κατάσταση.

»Δεν ξέρουμε πώς να παίξουμε, πού να είμαστε στον αγωνιστικό χώρο, πώς να οργανωθούμε. Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Δεν έχουμε στιλ, δεν έχουμε οδηγίες. Το πράγμα δεν δουλεύει».

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Γαλλική ομοσπονδία αρνήθηκε να σχολιάσει το θέμα, ενώ η εθνική ομάδα θα διεκδικήσει πιθανότατα στα μπαράζ το «εισιτήριο» της πρόκρισης στην τελική φάση του Μουντιάλ, μετά την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ρουμανία.

Το αποτέλεσμα αυτό άφησε τους δευτεραθλητές κόσμου τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο του 7ου ομίλου Σερβία, την οποία η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη στο Βελιγράδι.

Ο Ντομενέκ ανέλαβε την τεχνική ηγεσία των «τρικολόρ» το 2004 και οδήγησε την ομάδα στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2006, ωστόσο στο EURO 2008 η ομάδα αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 17:01:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλάζει πλάνα ο Ρεχάγκελ
Στο Κισινάου η Εθνική με «Κάρα» αλλά χωρίς Βύντρα


Με τη συμμετοχή του Γιώργου Καραγκούνη έγινε η τελευταία προπόνηση της Εθνικής επί Ελβετικού εδάφους. Ο «Κάρα» ακολούθησε κανονικά το πρόγραμμα με τους υπόλοιπους διεθνείς, χωρίς να νιώσει κάποια ενόχληση, και εκτός απροόπτου θα παίξει στον αγώνα της Τετάρτης με τη Μολδαβία.

Μετά το πέρας της προπόνησης η αποστολή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος «πέταξε» με πτήση τσάρτερ για το Κισινάου της Μολδαβίας.

Ο Βύντρα, που αποβλήθηκε στον αγώνα με την Ελβετία και δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής εναντίον της Μολδαβίας, δεν ταξίδεψε με την αποστολή και επιστρέφει στην Ελλάδα.

Ο μπακ του Παναθηναϊκού είναι και το μοναδικό πρόβλημα του Ότο Ρεχάγκελ ενόψε τους ματς με τους Μολδαβούς, με τον 71χρονο τεχνικό πάντως να αναπροσαρμόζει τα πλάνα του.

Ο Γερμανός το πιθανότερο είναι οτι θα παίξει με τέσσερις στην άμυνα, με τον Πατσατζόγλου να παίρνει τη θέση του Βύντρα και τους Κυργιάκο και Αβραάμ στο κέντρο της άμυνας.

Οι Κατσουράνης, Καραγκούνης θα έχουν παρτενέρ τους στα χαφ έναν εκ των Τζιόλη ή Μόρα, ενώ στην κορυφή πλάι στους Σαλπιγγίδη και Χαριστέα, ίσως ξεκινήσει ο Σαμαράς.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 17:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Ν.Αφρική λόγω τραυματισμού
Παρουσιάστηκε από τον ΠΑΟΚ ο Μουν και ανυπομονεί να παίξει


Ο ΠΑΟΚ αποτελεί τη καινούργια προοπτική στη καριέρα του Μπράις Μουν, αλλά και μια ευκαιρία για να αποδείξει στο ελληνικό κοινό, την αξία του. Ο Νοτιοαφρικανός ποδοσφαιριστής βρίσκεται ήδη στη Θεσσαλονίκη και παρουσιάστηκε τη Δευτέρα επίσημα από την ΠΑΕ ΠΑΟΚ. Ο ίδιος δήλωσε ικανοποιημένος από τη συμφωνία, εκτιμώντας ότι μέσω του ΠΑΟΚ θα καταφέρει να αναδείξει το ταλέντο του.

«Ο ΠΑΟΚ είναι μια καλή ομάδα και γνωρίζω επίσης ότι βασίζεται στο οικογενειακό κλίμα. Το συγκεκριμένο γεγονός έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην απόφασή μου.

»Δεν έχω καμία άσχημη σκέψη, επειδή δόθηκα δανεικός, αλλά ανυπομονώ να ξεκινήσω προπονήσεις με την ομάδα. Είμαι εξάλλου ενθουσιασμένος με αυτή τη προοπτική», είπε αρχικά ο νεαρός δεξιός οπισθοφύλακας.

Εντός των επόμενων ωρών, θα φανεί πότε θα τεθεί στη διάθεση του Φερνάντο Σάντος, καθώς αποχώρησε από την αποστολή της Νότιας Αφρικής λόγω τραυματισμού.

«Πέρυσι, ο ΠΑΟΚ έκανε καλή αγωνιστική περίοδο. Ξέρω ότι ο στόχος είναι να παραμείνει στις κορυφαίες θέσεις και μου αρέσει. Διαθέτει εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές, για αυτό εξάλλου γνωρίζω ότι θα πρέπει να δώσω ότι έχω για να κερδίσω μια θέση στην ενδεκάδα.

»Μου αρέσει να αγωνίζομαι σε μια ομάδα που έχει ανταγωνισμό», συμπλήρωσε και αναφέρθηκε στην αγωνιστική κατάστασή του.

«Θα έλεγα ότι είμαι καλά, απλά χρειάστηκα περίπου μια εβδομάδα ξεκούρασης. Ενδεχομένως να λείπω τις προγραμματισμένες ημερομηνίες της διεξαγωγής των αγώνων».

Ερωτηθείς για τις διαδικασίες που ακολουθήθηκαν έως ότου ολοκληρωθεί ο δανεισμός του, αλλά και το κατά πόσο υπήρχε ζήτημα μεταγραφής του σε ομάδα της Αγγλίας, απάντησε ότι «δεν ξέρω τους λόγους για τους οποίους ο Παναθηναϊκός απέρριψε μια πρόταση από την Αγγλία.

»Ξέρω όμως ότι τέσσερις ημέρες πριν την ολοκλήρωση της μεταγραφικής περιόδου, ενημερώθηκα ότι δεν ήμουν στα πλάνα του προπονητή», είπε, αφήνοντας (ενδεχομένως) και αιχμές για τις διαδικασίες που ακολούθησαν οι «πράσινοι».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 17:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστρέφει φουριόζος...
«Βασικός ή φεύγω» η απειλή του Τόνι στην Μπάγερν Μονάχου


Ο Λούκα Τόνι δήλωσε ότι θα εξετάσει το ενδεχόμενο να φύγει από την Μπάγερν Μονάχου, εάν δεν ξαναγίνει βασικός, ύστερα από την επιστροφή του στην ενεργό δράση από τραυματισμό.

Ο Ιταλός στράικερ τονίζει, με δηλώσεις του που δημοσιεύονται στο «Kicker», πως χρειάζεται να παίζει, προκειμένου να έχει ελπίδες ότι θα κληθεί στην αποστολή της εθνικής Ιταλίας για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Τόνι αναμένεται να επιστρέψει στις προπονήσεις, ύστερα από τα προβλήματα που αντιμετώπισε στον αχίλλειο τένοντα, ωστόσο είναι βέβαιο ότι θα έχει έντονο συναγωνισμό στη «μάχη» για μια θέση στην ενδεκάδα, δεδομένου ότι στο ρόστερ της βαυαρικής ομάδας βρίσκονται παίκτες, όπως οι Αριεν Ρόμπεν, Φρανκ Ριμπερί, Μίροσλαβ Κλόζε, Ίβιτσα Όλιτς και Μάριο Γκόμεζ.

«Έως τώρα, η ομάδα ήταν χαρούμενη που βρίσκομαι εδώ. Εάν τα πράγματα δεν είναι πια έτσι, θα εξετάσω το ενδεχόμενο να φύγω», επισημαίνει χαρακτηριστικά ο πρώην παίκτης της Φιορεντίνα, ο οποίος έχει σημειώσει 38 γκολ σε 56 συμμετοχές στην Μπουντεσλίγκα, και συμπληρώνει:

«Εάν πρέπει να πάρω μια θέση στον πάγκο των αναπληρωματικών, θα την πάρω. Όμως, γνωρίζω την αξία μου και πολλοί σύλλογοι ξέρουν τη δύναμή μου. Επομένως, θα πρέπει να αναθεωρήσω, εάν δεν έχω την ευκαιρία να παίζω. Αλλωστε, το Παγκόσμιο Κύπελλο πλησιάζει».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 17:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπωσδήποτε δεύτεροι...
«Να βάλουμε γκολ από νωρίς» είπε ο Κατσούρ για το ματς με τη Μολδαβία


Η εξασφάλιση της δεύτερης θέσης στον όμιλο είναι πλέον ο στόχος της Εθνικής μετά την ήττα από την Ελβετία, όπως παραδέχτηκε και ο Κώστας Κατσουράνης σε δηλώσεις του. Ο διεθνής μέσος αναφερόμενος στη διαιτησία του Ντε Μπλέκερε τόνισε πως «μάλλον υπάρχει κάποια αβάντα για τους Ελβετούς», ενώ σχολιάζοντας το επόμενο ματς με τους μολδαβούς σημείωσε οτι «θα είναι δύσκολο, γιατί πρέπει εσύ να δημιουργήσεις».

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Κατσουράνη:

«Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές πήγαινε όπως το θέλαμε. Μετά δεχτήκαμε την κόκκινη κάρτα, αλλά δεν φάνηκε κάποια τεράστια διαφορά στο δεύτερο μέρος. Συνέχισε η ομάδα στο ίδιο μοτίβο όπως και στο πρώτο και ήρθε το γκολ των Ελβετών από αυτή τη στημένη φάση.

»Ετσι είναι το ποδόσφαιρο, πολλά ματς τα έχουμε πάρει και εμείς έτσι. Κάποια στιγμή θα μας ερχόταν και κόντρα αυτό. Μπορεί να είχαμε σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο και να μη χρειαζόταν να κριθεί το ματς από μία στημένη φάση.

»Ένα ματς στο οποίο το δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία μπορεί να έρθει ανάποδα και να το χάσεις».

Θεωρείς ότι η αποβολή ήταν καθοριστική για την έκβαση του ματς;

«Σίγουρα ήταν άδικη η αποβολή. Έτσι μας είπαν όλοι, γιατί εμείς δεν το έχουμε δει ακόμα. Σίγουρα έπαιξε ρόλο, έχεις έναν παίκτη παραπάνω στο γήπεδο με 11, έχει να καλύψει κάποιους χώρους και αυτός.

»Μας έλειψε αυτός ο παίκτης κυρίως από το κέντρο και από την επίθεση. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πετύχουμε και εμείς κάποιο γκολ και, αν το καταφέρναμε, το παιχνίδι θα ήταν διαφορετικό».

Τι μένει για την επόμενη μέρα; Οργή για τον διαιτητή ή στενοχώρια για το αποτέλεσμα;

«Θα έλεγα ούτε οργή ούτε στενοχώρια. Είχαμε μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε την πρώτη θέση. Δεν τα καταφέραμε και νομίζω ότι πρέπει να τα έχουμε και λίγο με τους εαυτούς μας.

»Αλλά επειδή δεν τελείωσε τίποτα, πρέπει να προσπαθήσουμε οπωσδήποτε να πάρουμε τη δεύτερη θέση, που μπορεί να μας οδηγήσει στο Μουντιάλ».

Παίζεται ακόμα πάντως η πρώτη θέση...

«Βαθμολογικά παίζεται η πρώτη θέση, αλλά δεν εξαρτάται από εμάς, ενώ πριν ήταν στο χέρι μας. Το καλό είναι να κοιτάς τον στόχο που έχεις στα χέρια σου.

»Περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει στο Λετονία - Ελβετία, αλλά προσωπικά θεωρώ, γιατί είδα στιγμιότυπα από το ματς του Ισραήλ - Λετονία, ότι δεν μπορεί να νικήσει η Λετονία τους Ελβετούς».

Ο Ντε Μπλέκερε σε κάθε «επικίνδυνο» παιχνίδι των Ελβετών είναι παρών...

«Εντάξει, μάλλον υπάρχει κάποια αβάντα. Θέλουν να τους βοηθήσουν, έτσι δείχνει τουλάχιστον. Το ότι είναι παρών ο συγκεκριμένος διαιτητής σε σημαντικά ματς Ελβετών. Εμείς τι να σχολιάσουμε; Τη φάση την είδαν όλοι».

Μίλησες καθόλου με τον διαιτητή;

«Μίλησα, μου είπε ότι του έκανε παρατήρηση και συνέχισε να τραβάει. Αυτό ακριβώς μου είπε ο διαιτητής. Δική μου άποψη είναι ότι είχε ξεχάσει πως είχε δείξει κίτρινη στον Λουκά, μετά του έβγαλε τη δεύτερη και για αυτό έπαιξε αρκετά υπέρ μας στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου με φάουλ έξυπνα που έδωσε υπέρ μας, αλλά μακριά από την εστία».

Πώς βλέπεις το ματς με τη Μολδαβία; Η νίκη είναι τώρα επιβεβλημένη...

«Θα είναι δύσκολο, γιατί πρέπει εσύ να δημιουργήσεις. Γενικά, έχουμε μάθει πιο πολύ να αμυνόμαστε. Νομίζω ότι γενικά σε ματς όπως με την Ελβετία και όλου του ομίλου μπορούμε να πάρουμε πιο ενεργητικό ρόλο.

»Εχουμε τους παίκτες για να τον πάρουμε αυτόν τον ρόλο. Πρέπει σιγά σιγά να το κάνουμε αυτό. Αλλο να παίζεις με τη Γαλλία, την Ισπανία και τη Βραζιλία. Θα παίξεις έτσι εκεί. Η Ελβετία δεν έχει καλύτερους παίκτες από εμάς, καμία ομάδα στον όμιλο δεν έχει καλύτερους από εμάς.

»Μπορούμε να παίξουμε αλλά νομίζω ότι το παιχνίδι μας είναι ακριβώς το αντίθετο. Την Τετάρτη πρέπει εμείς να δημιουργήσουμε. Το έχουμε καταφέρει αυτό στο προηγούμενο Euro, ενώ το ματς με τη Μολδαβία στο δεύτερο μέρος ήταν καταπληκτικό.

»Τους είχαμε κλείσει μέσα στα καρέ και φαινόταν ότι το γκολ θα ερχόταν αργά ή γρήγορα. Αυτό πρέπει να κάνουμε την Τετάρτη από την αρχή. Να βάλουμε γκολ νωρίς».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 18:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Live από το in.gr/sports
Σούπερ εθνική με 52-28 στο ημίχρονο την ΠΓΔΜ


Mε Σπανούλη και Ζήση σε μεγάλα κέφια η εθνική πραγματοποιεί ιδανικό ξεκίνημα στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας, καθώς προηγείται με 52-28 στο 20λεπτο της ΠΓΔΜ, που προσπαθεί να αντισταθεί μόνο με τρίποντα. Πολύ καλά ποσοστά σε όλους τους τομείς και σωστή αμυντική λειτουργία για τους παίκτες του Καζλάουσκας.

Live η αναμέτρηση από το in.gr/sports...

65-35 Στεφάνοφ

65-33 Ζήσης

63-33 Περπέρογλου

61-33 Περπέρογλου

58-29 Κουφός

56-29 Μάσεϊ

56-28 Πρίντεζης

55-28 Πρίντεζης

54-28 Κουφός

53-28 Κουφός

Β' δεκάλεπτο:

52-28 Κουφός

51-28 Κουφός

50-28 Καλαμπόκης

49-28 Καλαμπόκης

48-28 Μάσεϊ

48-26 Μάσεϊ

48-25 Μάσεϊ

48-23 Σχορτσιανίτης

46-23 Στογιανόφσκι

46-21 Σχορτσιανίτης

44-21 Στεφάνοφ

44-19 Σπανούλης

43-19 Σπανούλης

42-19 Μπουρούσης

40-19 Σαμαρτζίσκι

40-17 Ζήσης

38-17 Σαμαρτζίσκι

38-15 Ζήσης

37-15 Μπουρούσης

36-15 Μπουρούσης

35-15 Σαμαρτζίσκι

35-13 Σχορτσιανίτης

34-13 Πρίντεζης

32-13 Σχορτσιανίτης

30-13 Πρίντεζης

Α' δεκάλεπτο:

28-13 Αντιτς

28-10 Σχορτσιανίτης

26-10 Μπουρούσης

23-10 Μάσεϊ

23-9 Μάσεϊ

23-6 Μπουρούσης

21-6 Ζήσης

20-6 Ζήσης

18-6 Στεφάνοφ

18-3 Σπανούλης

17-3 Σπανούλης

16-3 Σπανούλης

15-3 Σπανούλης

13-3 Περπέρογλου

10-3 Σπανούλης

8-3 Σπανούλης

7-3 Σπανούλης

6-3 Ζήσης

4-3 Γκετσέφσκι

4-0 Σπανούλης

2-0 Μπουρούσης

Oι αρχικές πεντάδες:

Ζήσης, Σπανούλης, Φώτσης, Μπουρούσης, Περπέρογλου.

Αντιτς, Στεφάνοφ, Στογιανόφσκι, Γκετσέφσκι, Σαμαρτζίσκι.

Newsroom ΔΟΛ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 22:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το δεξί στην Πολωνία
Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την εθνική 86-54 την ΠΓΔΜ


Ιδανική αρχή έκανε η εθνική ομάδα μπάσκετ στην Πολωνία. Επιβλήθηκε με 86-54 της ΠΓΔΜ με τους 11 από τους 12 παίκτες του Καζλάουσκας να σκοράρουν (ο Φώτσης μόνο δεν έβαλε καλάθι!) και να δείχνουν τη σοβαρότητα που απαιτείται σε μία πρεμιέρα Ευρωμπάσκετ. Πλέον οι Ελληνες διεθνείς σκέφτονται το ματς με την Κροατία την Τρίτη (20:15).

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι διεθνείς μας κυριάρχησαν στο παιχνίδι με τους Σπανούλη και Μπουρούση, ενώ η διαφορά στο σκορ είχε συνεχώς ανοδικές τάσεις. Ο Γιόνας Καζλάουσκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής και ξεκούρασε στο δεύτερο ημίχρονο τους παίκτες της πρώτης πεντάδας.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο παρκέ και με τον Σπανούλη οδηγό έφερε τη διαφορά στο +10 μέσα στο πρώτο τρίλεπτο (13-3).

Σπανούλης, Μπουρούσης, Ζήσης και Περπέρογλου ήταν κεφάτοι από το ξεκίνημα και οι παίκτες της ΠΓΔΜ, απλώς... παρακολουθούσαν. Η ελληνική άμυνα λειτουργούσε άψογα και δέχθηκε μόλις τρεις πόντους στο πεντάλεπτο, ενώ την ίδια στιγμή το ελληνικό... κοντέρ είχε γράψει 18.

Η είσοδος του Τζερεμάια Μάσεϊ, ο οποίος είναι ό,τι καλύτερο διαθέτει στο ρόστερ του ο Γιόβιτσα Αρσιτς, βελτίωσε επιθετικά την ΠΓΔΜ, αλλά η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Αυτό αποδεικνύεται και από το σκορ της πρώτης περιόδου (28-13). Αλλωστε, οι σκοπιανοί, εκτός από τις ενέργειες του Μάσεϊ, προσπαθούσαν να διασπάσουν την ελληνική άμυνα με τα τρίποντά τους, χωρίς όμως να είναι ιδιαίτερα εύστοχοι.

Παρότι η διαφορά είχε... ανοίξει από νωρίς, οι διεθνείς μας συνέχισαν να αντιμετωπίζουν το παιχνίδι με την ίδια σοβαρότητα. Ο Καζλάουσκας δοκίμασε άμυνες σε όλο το γήπεδο, ενώ έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στον Γιάννη Καλαμπόκη και τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Ο 'Sofo' μάλιστα σημείωσε εννέα πόντους στο διάστημα που αγωνίστηκε, με αποτέλεσμα η Εθνική μας να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 20 στο 15` (40-19) και να την διατηρήσει σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (52-28, 20`).

Στα αξιοσημείωτα των πρώτων είκοσι λεπτών το ότι οι σκοπιανοί είχαν σουτάρει περισσότερα τρίποντα απ` ό,τι δίποντα, αλλά και η κυριαρχία της Ελλάδας κοντά στο καλάθι. Η Ελλάδα είχε 21 ριμπάουντ έναντι μόλις 9 των σκοπιανών και παράλληλα εντυπωσιακό είναι το 83,3% που είχαν οι παίκτες του Καζλάουσκας στα δίποντα.

Η μεγάλη διαφορά έδωσε τη δυνατότητα στον Καζλάουσκας να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με τους Κουφό και Πρίντεζη να αρπάζουν την ευκαιρία που τους δόθηκε. Με δικά τους καλάθια η διαφορά ανέβηκε στους 27 (58-31) και στη συνέχεια με πέντε συνεχόμενους πόντους του Περπέρογλου φτάσαμε στο +30 (63-33). Το σύστημα... τρίποντα των σκοπιανών συνεχίστηκε, χωρίς να ανησυχεί την Εθνική μας που έφτασε στο 30' να προηγείται με 69-37.

Καϊμακόγλου και Γλυνιαδάκης, που ήταν οι μόνοι χωρίς χρόνο συμμετοχής μέχρι εκείνη την ώρα, πέρασαν στο παρκέ κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου. Η Ελλάδα βάδιζε με άνεση στην πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ και παρότι έκανε κάποια αβίαστα λάθη, έδειξε σοβαρότητα και δεν επέτρεψε στους σκοπιανούς να μειώσουν τη διαφορά. Το +30 (86-54) είναι ενδεικτικό της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 28-52, 37-69, 54-86.

Διαιτητές: Ντόλινεκ (Τσεχία), Μπελόσεβιτς (Σερβία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία)

ΠΓΔΜ (Γιόβιτσα Άρσιτς): Β. Στεφάνοφ 3 (1), Μιρακόφσκι 3 (1), Ρ. Στεφάνοφ 2, Στογιανόφσκι 6, Μπαζέφσκι, Τασόφσκι, Τσετσέφσκι 9 (1), Αντιτς 9 (1), Στογιανόφσκι 2, Μάσεϊ 12 (1), Σεμαρτζίσκι 8.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιόνας Καζλάουσκας): Καλαμπόκης 5 (1), Μπουρούσης 11 (1), Ζήσης 8, Σπανούλης 17, Καλάθης 4, Φώτσης, Πρίντεζης 6, Γλυνιαδάκης 5, Καϊμακόγλου 3 (1), Κουφός 6, Περπέρογλου 10 (2), Σχορτσιανίτης 11.

Newsroom ΔΟΛ
www.in.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2009, 22:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πανό...
Προκλήσεις πριν το τζάμπολ από τη ΠΓΔΜ


Πολιτικές προεκτάσεις φαίνεται πώς αποκτά το ματς της Εθνικής με την ΠΓΔΜ για την πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ. Με αφορμή το ματς που διεξάγεται σε λίγη ώρα μεταξύ των δύο εθνικών ομάδων, σκοπιανοί οπαδοί βρήκαν την ευκαιρία να διαδηλώσουν με πολιτικές αιχμές.

Συγκεκριμένα, στο Πόζναν της Πολωνίας, όπου θα γίνει ο αγώνας οι φίλοι της ΠΓΔΜ, ένα πλήθος περίπου 300 ατόμων, με φωνές και ζητωκραυγές, έστησαν ένα πάρτι στην κεντρική πλατεία της πόλης. Οι φίλαθλοι της ΠΓΔΜ, όμως, δεν περιορίστηκαν απλά στο να υποστηρίξουν την ομάδα τους. Εμφανίζονται ιδιαίτερα προκλητικοί και για αρκετή ώρα τραγουδούσαν «Μακεδονία, Μακεδονία».

Παράλληλα, φορούν μπλουζάκια που γράφουν «Macedonia» και φέρουν το ανάλογο σύμβολο με τον ήλιο της Βεργίνας. Σαν να μην έφτανε αυτό, -αφού μην ξεχνάμε πως και στις στολές της εθνικής ομάδας της χώρας γράφουν «Macedonian basketball team»-, είχαν κι ένα πανό το οποίο έγραφε «Χτυπήστε την Ελλάδα» «'Kick Hell-ass»)...

Το εν λόγω πανό βρέθηκ έξω από το γήπεδο που θα διεξαχθεί το παιχνίδι αλλά και εντός, ενώ οι αποδοκιμασίες κατά την ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου ήταν έντονες.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι γείτονες συνδυάζουν τη συμμετοχή τους στο Ευρωμπάσκετ με τον εορτασμό της ημέρας ανεξαρτησίας τους που είναι η 8η Σεπτεμβρίου.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2011719
Maintained by Digital Alchemy