ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ (Μέρος 3ον)"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δήλωση Πιλάβιου
Mε Ρεχάγκελ στο Μουντιάλ 2010 εφόσον προκριθεί η εθνική

Τέλος στα όσα ακούγονται για τον Οτο Ρεχάγκελ, μετά το παιχνίδι με την Λετονία, έβαλε ο Σοφοκλής Πιλάβιος. Με δηλώσεις του στον ραδιοφωνικό σταθμό «SENTRA 103,3» ο πρόεδρος της ΕΠΟ ξεκαθάρισε πως το συμβόλαιο του ομοσπονδιακού τεχνικού θα ανανεωθεί αυτόματα, αν η Ελλάδα προκριθεί στο Μουντιάλ του 2010.

Οσον αφορά στα όσα έγιναν στα αποδυτήρια της ομάδας στο ματς με τους Λετονούς δήλωσε: «Υπήρξαν διαφορετικές απόψεις, δημιουργήθηκε κάποια ένταση, αλλά πιστεύω ότι τελικά μας βγήκε σε καλό».

Aναλυτικά:

Για τις σχέσεις στην εθνική ομάδα:

Η εθνική ομάδα είναι ένας ζωντανός οργανισμός και είναι λογικό να υπάρχουν διαφωνίες και διαφορετικές απόψεις. Δε νομίζω όμως ότι έχει ξεφύγει η κατάσταση. Στο ημίχρονο πράγματι ακούστηκαν διαφορετικές απόψεις από διάφορες πλευρές. Είναι λογικό να υπάρχει εκνευρισμός, ειδικά όταν είσαι πίσω στο σκορ. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Μας βγήκε σε καλό, τα παιδιά βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο και έβαλαν τέσσερα γκολ.

Για τον προπονητή της εθνικής ομάδας:

Το συμβόλαιο του κ. Ρεχάγκελ λήγει στις 31/12/2009 και ανανεώνεται αυτόματα μέχρι τις 30/06/2010 σε περίπτωση πρόκρισης. Αν τελικά πάμε στο Μουντιάλ, δε θα έχει μερίδιο ο κ. Ρεχάγκελ; Είμαστε μεσογειακή χώρα κι έχουμε διάθεση να δημιουργούμε συνέχεια θέμα για το αν θα μείνει ή θα φύγει. Η δική μου θέση είναι να είμαι πιο ψύχραιμος. Ο στόχος είναι να πάμε στο Μουντιάλ και να δίνουμε το παρών σε κάθε μεγάλη διοργάνωση.

Εγώ είμαι εδώ για να ακούω τους ποδοσφαιριστές και το τεχνικό τιμ. Ο καθένας έχει τις δικές του ευθύνες και κρίνεται από εμένα και το διοικητικό συμβούλιο της ομοσπονδίας. Δεν μπορώ να κρίνω εγώ τις επιλογές του προπονητή. Ο καθένας κρίνεται όταν κρίνουμε ότι πρέπει να κρίθει. Δεν μπορώ να μπω σ' αυτή τη διαδικασία όπως άλλοι έξι εκατομμύρια προπονητές που υπάρχουν σ' αυτή τη χώρα. Κι αν μπω σε μία τέτοια στη διαδικασία, θα την κρατήσω για τον εαυτό μου. Δεν μπορώ να σχολιάσω καμία ενδεκάδα, πόσο μάλλον όταν ένα παιχνίδι έχει τελειώσει 5-2 υπέρ της εθνικής.

Ενας άνθρωπος που κάθεται πολλά χρόνια στο τιμόνι μιας ομάδας, θα υποστεί κριτική, θα υπάρξει σίγουρα φθορά αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Το θέμα είναι, οποιοδήποτε αρνητικό θέμα δημιουργείται, να το λύνουμε και η ομάδα να πηγαίνει παρακάτω. Εγώ θέλω η εθνική να πάει στο Μουντιάλ άρα δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να λέω τι πάει καλά και τι δεν πάει.

Για τους πιθανούς αντιπάλους της εθνικής στα μπαράζ:

Η κάθε ομάδα έχει τα υπέρ της και τα κατά της. Η Βοσνία, από τη μέση και μπροστά είναι φωτιά αλλά έχει μέτρια άμυνα, η Σλοβενία έχει νέα παιδιά που τρέχουν συνέχεια, η Ουκρανία έχει τρεις πολύ έμπειρους παίκτες και η Ιρλανδία του Τραπατόνι είναι μία σφιχτή ομάδα. Ολες οι ομάδες παίζουν ποδόσφαιρο. Και το Λουξεμβούργο την Τετάρτη ποδόσφαιρο θα παίξει.


Για το γήπεδο που θα φιλοξενήσει τον αγώνα μπαράζ:

Θα το δούμε, δεν έχουμε αποφασίσει. Θα δούμε την κλήρωση, πού θα γίνει το πρώτο παιχνίδι και πού το δεύτερο...


Newsroom ΔΟΛ
www.in.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίζουν με Ολυμπιακό
Ανεβάζουν στροφές Μπαρτολίνι και Ζεάν Κάρλος


Ευχάριστα είναι τα νέα για τον Μάριο Γκόμες ενόψει του αγώνα του Αστέρα Τρίπολης με τον Ολυμπιακό το Σάββατο (17/10), καθώς ο αργεντινός τεχνικός είδε τους Μπαρτολίνι και Ζεάν Κάρλος να ανεβάζουν στροφές στην προπόνηση της Δευτέρας (12/10) και λογικά θα είναι στη διάθεση του.

Αντίθετα, δύσκολα θα προλάβει το ματς στο Καραϊσκάκη ο Καρέρα, ενώ αμφίβολη είναι και η συμμετοχή του Αργυρόπουλου λόγω των υποχρεώσεων του με την Εθνική Ελπίδων. Νέα προπόνηση για τους αρκάδες έχει προγραμματιστεί την Τρίτη (13/10, 9:00GR).

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκίμασε και το 4-3-3 ο Ντούσκο
Φιλική νίκη της ΑΕΚ επί των Νέων με επιστροφή Καφέ και Ενσαλίβα

Φιλική νίκη κόντρα στην ομάδα Νέων με 5-0 πέτυχε τη Δευτέρα το πρωί η πρώτη ομάδα της ΑΕΚ, με σκόρερ τους Χέρσι, που πέτυχε δυο γκολ, Μαντούκα, Μπλάνκο και Σκόκο. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς χρησιμοποίησε όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές του, ενώ στα ευχάριστα της ημέρας, ήταν η επιστροφή των Καφέ και Ενσαλίβα, σε αγωνιστική δράση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο τεχνικός της ΑΕΚ παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 και βασικούς τους Σάχα, Καράμπελα, Λεονάρντο, Μανωλά, Αραούχο, Χέρσι, Μαντούκα, Σκόκο, Αρτσε, Καφέ, Μπλάνκο, ενώ με τους Νέους έπαιξαν οι Γιαχάγια, Γκέντσογλου, Ενσαλίβα και Ιορντάκε.

Ο Μπάγεβιτς στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε αλλαγές φέρνοντας στην πρώτη ομάδα τους Ενσαλίβα, που τον έβαλε στην θέση του Καφέ), Γκέντσογλου (αντί του Μαντούκα) και Ιορντάκε (αντί του Σκόκο), αλλάζοντας παράλληλα και το σύστημα της ομάδας σε 4-3-3.

Εκτός από τους διεθνείς, από το φιλικό τεστ απουσίασαν και οι Χουανφράν, Γεωργέας, που έκαναν ατομικό πρόγραμμα και τρέξιμο για προληπτικούς λόγους, ο Αλβες που προπονήθηκε στο γυμναστήριο, αλλά και ο Αλεξόπουλος που ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα.

Οι συνθέσεις:

Σάχα, Καράμπελας, Λεονάρντο, Μανωλάς, Αραούχο, Χέρσι, Μαντούκα (46' Γκέντσογλου), Σκόκο (46' Ιορντάκε), Άρτσε, Καφές (46' Ενσαλίβα), Μπλάνκο. Στο β' ημίχρονο έπαιξαν επίσης οι Αραμπατζής και Μοσχονάς.

Τσουκαλάς, Ζιάμπαρης, Αμαραντίδης, Γιαχάγια, Γκέντσογλου, Ρίκκα, Ενσαλίβα, Τσαμουρλίδης,. Ιορντάκε, Λαγός, Αμπντουραχμάνι. Στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Λούκατς, Αχείμαστος, Δωριάδης, Μαυροβασίλης, Πούρνος, Σταματέας, Πλάντζος, Νικόλτσης.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι έτοιμος να ξαναπαίξει...
Ο Ρανιέρι αποκάλυψε ότι ο Τότι θέλει να επιστρέψει στην εθνική Ιταλίας

Στην αποκάλυψη πως ο Φραντσέσκο Τότι θέλει να επιστρέψει στην Εθνική ομάδα της Ιταλίας, ενόψει της τελικής φάσης του Μουντιάλ 2010, προχώρησε σε δηλώσεις του στην «Gazzetta dello Sport» ο προπονητής της Ρόμα, Κλαούντιο Ρανιέρι.

«Πιστεύω ότι ο δρόμος της επιστροφής του Φραντσέσκο στην Εθνική είναι ανοιχτός. Είχε εγκαταλείψει την ομάδα, λόγω προβλημάτων φυσικής κατάστασης. Τώρα, μου δείχνει ότι θέλει να γυρίσει.

»Εάν κάνει ένα βήμα πίσω, θέτοντας τον εαυτό του διαθέσιμο και την ίδια στιγμή κάνει και ο Λίπι ένα βήμα πίσω και ετοιμαστεί να τον δεχτεί ξανά στην ομάδα, τότε η πόρτα μπορεί να ξανανοίξει», δήλωσε ο Ρανιέρι.

Ο 33άχρονος μεσοεπιθετικός έπαιξε για τελευταία φορά με την Σκουάντρα Ατζούρα στις 9 Ιουλίου του 2006, όταν η Ιταλία κέρδισε στα πέναλτι την Γαλλία και στέφθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στο Βερολίνο.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού 2011
«Χρειάζεται υπομονή απέναντι στη Λιθουανία» προειδοποίησε ο Νιόπλιας


Με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα της ΕΠΟ, ο προπονητής της Εθνικής Ελπίδων, Νίκος Νιόπλιας, μίλησε για τον αγώνα της Τετάρτης με τη Λιθουανία (19:00) στο γήπεδο του Αστέρα Τρίπολης για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2011.

«Ισχύει αυτό που είχα πει πριν από τον αγώνα με την Πορτογαλία. Στόχος μας είναι να πάρουμε τους έξι βαθμούς από τους δύο εντός έδρας αγώνες. Με τους Πορτογάλους το καταφέραμε, τώρα μένει να κάνουμε το ίδιο και κόντρα στη Λιθουανία.

»Είμαστε σε καλό δρόμο στον τομέα της ετοιμότητας και δεν αντιμετωπίζουμε προβλήματα τραυματισμών. Οφείλουμε να έχουμε υπομονή στο παιχνίδι μας, καθώς η Λιθουανία θα παίξει άμυνα στο μισό γήπεδο. Απαιτείται γρήγορη σκέψη και πολύ καλό ξεκίνημα, για να έχουμε στη συνέχεια του αγώνα ευκολότερο έργο».

Η ελληνική ομάδα ολοκλήρωσε τη Δευτέρα την προετοιμασία της. Στην αποστολή ενσωματώθηκε ο τερματοφύλακας Νίκος Μπαμπανιώτης, ακολουθώντας ατομικό πρόγραμμα. Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Ουκρανός Γιούρι Μόσεϊτσουκ.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμφίβολοι Αμπουχατζίρα και Stelios
Επιστροφή στις προπονήσεις για τους παίκτες της Λάρισας ενόψει Ξάνθης


Αφού σκέφτηκαν καλά τα όσα τους είπαν οι οργανωμένοι οπαδοί στην φιλήσυχη επίσκεψή τους το περασμένο Σάββατο, ξεκουράστηκαν ψυχή τε και σώματι την Κυριακή, από το πρωί της Δευτέρας οι παίκτες της ΑΕΛ ξεκίνησαν την προετοιμασία τους για τον κυριακάτικο αγώνα με την Ξάνθη, που μοιάζει σαν «τελικός» για τους «βυσσινί».

Το πρόγραμμα περιείχε κυρίως ασκήσεις τακτικής και τελειώματα φάσεων με τους ρυθμούς να είναι σε... νορμάλ επίπεδο. Όσον αφορά το μέτωπο των τραυματιών, ο Ματίας Ιγκλέσιας έκανε ατομικό, αλλά ανέβασε αρκετά τους ρυθμούς κάνοντας και ασκήσεις με μπάλα. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του προπονητικού τιμ θα είναι έτοιμος για την αναμέτρηση με τους «ακρίτες».

Μαζί με τον Αργεντίνο μέσο, έτρεξε και ο Νίκος Βλασόπουλος που του χορηγήθηκε ένεση με ένζυμα και αυτές τις μέρες κάνει προπονήσεις συντηρητικά, αφού οι ενοχλήσεις στους κοιλιακούς είναι ύπουλοι και το ιατρικό τιμ φοβάται κάποια υποτροπή.

Αναφορικά με τον Σιμόν Αμπουχατζίρα, ο Ισραηλινός μόνο με θαύμα θα προλάβει το ερχόμενο παιχνίδι μιας και είναι πολύ πίσω από φυσική κατάσταση, κάτι που σημαίνει ότι ο Μαρίνος Ουζουνίδης θα στερηθεί τις υπηρεσίες του για ένα ακόμη κρίσιμο ματς.

«Χαζομπαμπάς» επέστρεψε από την Αθήνα ο Στέλιος Γιαννακόπουλος. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έγινε ξανά πατέρας, αφού γέννησε η σύζυγός του και έδωσε το «παρών» στα Δένδρα με γλυκά για να κεράσει τους συμπαίκτες του. Και αυτός έτρεξε χαλαρά και είναι αμφίβολο, αν θα προλάβει το ματς με τους θρακιώτες.

Εξάλλου, μέσα στα επόμενα 24ωρα αναμένεται να ανακοινωθεί η πρόσληψη του Γιάννη Τζήμα στη θέση του γενικού διευθυντή της ΠΑΕ. Βέβαια, οι αρμοδιότητές του θα απέχουν παρασάγγας από εκείνες του προκατόχου του, Νίκου Λυράκη. Κυρίως θα περιορίζονται σε οργανωτικά θέματα.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανακοίνωση της ΠΑΕ Ηρακλής
«Είμαστε παρόντες και μόνοι» διέψευσε τα σενάρια αποχώρησης ο Ρέμος


Με γραπτή δήλωσή του στην επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ Ηρακλής, ο Αντώνης Ρέμος διέψευσε ότι - στη παρούσα φάση - τίθεται θέμα αποχώρησης του από την ηγεσία της ομάδας, αμφισβητώντας μάλιστα τα δημοσιεύματα του Τύπου που έκαναν λόγο για διαπραγματεύσεις με επιχειρηματίες. Ανέφερε μάλιστα ότι η ομάδα χρειάζεται την στήριξη όλων, καθώς είναι θέμα χρόνου να βρει τον δρόμο της και σε αγωνιστικό επίπεδο.

Ο ισχυρός άνδρας του Ηρακλή ανέφερε αρχικά ότι ο ίδιος με τους άμεσους συνεργάτες του είναι οι μόνοι παρόντες.

«Με αφορμή πρόσφατα δημοσιεύματα, θα ήθελα να κάνω κάποιες επισημάνσεις, απευθυνόμενος, κυρίως, στον κόσμο του ΗΡΑΚΛΗ: Πρώτη μου και κύρια προτεραιότητα εξακολουθεί να είναι πάντα ο ΗΡΑΚΛΗΣ, του οποίου ήμουν, είμαι και θα είμαι, πρώτα από όλα, οπαδός του. Εξακολουθώ να έχω την ευθύνη της ομάδας και είμαι Πρόεδρός της, δηλαδή ο πρώτος υπεύθυνος για όλα. Εγώ και οι συνεργάτες μου είμαστε πάντα παρόντες και, θέλω να το υπογραμμίσω, οι μόνοι παρόντες», είπε αρχικά και αναφέρθηκε στο αγωνιστικό τμήμα.

«Η ομάδα χρειάζεται στήριξη, αγάπη και λίγη υπομονή. Κυρίως χρειάζεται τη συμπαράσταση του κόσμου της. Ο ΗΡΑΚΛΗΣ έχει καλούς παίκτες, είναι ενισχυμένος και διαφορετικός, σε σύγκριση με πέρυσι και είναι θέμα χρόνου να βρει τον δρόμο του. Είναι μια καλή ομάδα, που μπορεί να δώσει στον κόσμο μεγάλες χαρές, αρκεί ο κόσμος να είναι δίπλα της».

Στη συνέχεια, σχολίασε τα δημοσιεύματα του Τύπου, υποστηρίζοντας ότι η πόρτα του είναι ανοιχτή για να συζητήσει με τον οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.

«Εξακολουθεί να ισχύει αυτό, που πάντοτε υποστηρίζω: όποιος θέλει να βοηθήσει τον ΗΡΑΚΛΗ είναι ευπρόσδεκτος. Ποτέ, ούτε εγώ, ούτε οι συνεργάτες μου, δεν έχουμε αρνηθεί τη βοήθεια κανενός. Θέλω, τέλος, να κάνω σαφές, πως αν βρεθούν αρωγοί στην προσπάθεια, που καταβάλουμε, θα το μάθουν πρώτα οι φίλοι του ΗΡΑΚΛΗ, πρώτοι και πριν από όλους τους άλλους.

»Η ανεύρεση χορηγών, υποστηρικτών της προσπάθειας και φίλων, οι οποίοι θέλουν να βοηθήσουν, είναι δική μου δουλειά και δε γίνεται με 'τάχα μου' εκμυστηρεύσεις στον Τύπο, διαρροές και αποκαλυπτικά ρεπορτάζ. Εχω δεσμευτεί, πως αν κάτι υπάρξει, θα το κάνω γνωστό. Προέχει η ηρεμία, η συγκέντρωση και η στήριξη της ομάδας. Και δεν υπάρχει κανένα θέμα Διοίκησης. Όσοι είμαστε εδώ, προχωράμε, καιρό τώρα, μόνοι».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ατομικό Ντιόγκο και Ζεβλάκοφ
Τη μεταγραφική λίστα του Ιανουαρίου ετοιμάζει ο Ζίκο

Παρότι ο Ιανουάριος είναι ακόμα μακριά, οι ιθύνοντες του Ολυμπιακού συγκεντρώνουν ήδη τα ονόματα όσων θα βρεθούν στο «ερυθρόλευκο» μεταγραφικό στόχαστρο.

Σε αυτό, θα βρεθεί εκ νέου ο Φάνης Γκέκας, που άρεσε πολύ στον Ζίκο στο παιχνίδι με τους Λετονούς, ενώ αρκετές θα είναι και οι εισηγήσεις του Μπαρμπαλιά που παρακολουθεί το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων. Στο μεταξύ, με ατομικό πρόγραμμα συνέχισαν Ντιόγκο και Ζεβλάκοφ το πρωί της Δευτέρας.

Το βράδυ του Σαββάτου, ο Ζίκο βρέθηκε στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου και παρακολούθησε την Εθνική μας να κερδίζει με 5-2 την Λετονία. Τα τέσσερα γκολ του Φάνη Γκέκα κέντρισαν το ενδιαφέρον του Βραζιλιάνου τεχνικού που ρώτησε να μάθει περισσότερα για τον έλληνα διεθνή.

Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που το όνομα του Γκέκα εμπλέκεται σε μεταγραφικά σενάρια για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Και στο παρελθόν έχει εκδηλωθεί ενδιαφέρον αλλά ποτέ δεν προχώρησε η περίπτωσή του. Μετά λοιπόν, τα κολακευτικά λόγια του Ζίκο αλλά και την επιθυμία του για απόκτηση επιθετικού, είναι πολύ πιθανό να βρεθεί το όνομά του άσου της Λεβερκούζεν στην μεταγραφική λίστα του Ολυμπιακού.

Εκεί που μπορεί να βρεθεί και ο επιθετικός του Εργοτέλη, Μάρις Βερπακόφσκις που σημείωσε και τα δύο τέρματα της Λετονίας επί της Εθνικής μας και άρεσε επίσης στον Ζίκο.

Από εκεί και πέρα και σύμφωνα με όσα έχουν δει το φως της δημοσιότητας, στο μπλοκάκι του Μπαρμπαλιά που παρακολουθεί στην Αίγυπτο το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων, βρίσκονται τέσσερα βραζιλιανάκια, οι Αλεξ Τεϊξέιρα, Αλαν Κάρντετς (Βάσκο ντα Γκάμα), Μαϊκόν (Φλουμινένσε) και Μποκίτα (Κορίνθιανς), που έχουν αφήσει θετικότατες εντυπώσεις στον σκάουτερ των πειραιωτών.

Συνέχισε το ατομικό Ντιόγκο

Στα... βάσανα επέστρεψαν οι παίκτες του Ολυμπιακού μετά το ρεπό της Κυριακής. Η μίνι προετοιμασία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε τη Δευτέρα το πρωί, με τον Ντιόγκο να γυμνάζεται ατομικά (το ίδιο και ο Ζεβλάκοφ, που όμως, το απόγευμα μπήκε στο κανονικό πρόγραμμα).

Ο Βραζιλιάνος ακολούθησε πρόγραμμα, που περιελάμβανε θεραπεία στην πισίνα. Ο Ντάρμπισιρ τέλος, συνέχισε το πρόγραμμα αποκατάστασης στους προσαγωγούς-κοιλιακούς του.

Χωρίς Νικοπολίδη η απογευματινή προπόνηση

Απόντος του Αντώνη Νικοπολίδη διεξήχθη στο Ρέντη η απογευματινή προπόνηση του Ολυμπιακού. Ο έμπειρος τερματοφύλακας υποφέρει από οσφυαλγία και έκανε θεραπεία, όμως η κατάστασή του δεν εμπνέει ιδιαίτερη ανησυχία και εκτιμάται ότι θα είναι έτοιμος το Σάββατο, για τον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης.

Σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων επέστρεψε ο Ζεβλάκοφ, που ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπιζε στην ποδοκνημική.

Την Τρίτη οι «ερυθρόλευκοι» θα έχουν την ευκαιρία να... ξεμουδιάσουν από την αγωνιστική απραξία, αντιμετωπίζοντας στις εγκαταστάσεις του Ρέντη την ομάδα νέων του συλλόγου.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκίνησε η νέα εποχή στον ΠΑΟΚ
Και τυπικά ανέλαβε ο Βρύζας, χωρίς κόσμο στο ΟΑΚΑ

Δίχως την συμπαράσταση των φιλάθλων του θα αντιμετωπίσει ο ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερλιγκα.

Οι «πράσινοι» μπορεί να αποδέχθηκαν το αίτημα του Δικεφάλου για την χορήγηση 5.000 εισιτηρίων, όμως οι Αστυνομικές Αρχές κατέθεσαν αντίθετη άποψη, στην σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα σχετικά με τα μέτρα ασφαλείας του ντέρμπι.

Πρόκειται για μια εξέλιξη που λίγο πολύ είχαν φανταστεί οι επιτελείς του ΠΑΟΚ, έπειτα από τα επεισόδια που σημειώθηκαν τις τελευταίες ημέρες στη Θεσσαλονίκη. Αυτά επικαλέστηκε εξάλλου και η αστυνομία, δικαιολογώντας τη στάση της επί του θέματος.

Για την ακρίβεια, αρνήθηκε να δώσει την συγκατάθεσή της στην προοπτική παρουσίας των φιλάθλων του ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο, εκτιμώντας ότι μπορεί να προκαλέσει διαφόρων ειδών προβλήματα.

Υπό αυτές τις συνθήκες, είναι σαφές ότι ο «Δικέφαλος» δεν θα έχει την στήριξη των φιλάθλων του, παρότι είχε συμφωνήσει (σε πρώτη φάση) με τον Παναθηναϊκό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η δεύτερο φορά, μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα, που οι Αστυνομικές Αρχές αρνούνται να δώσουν την συγκατάθεσή τους για την παρουσία φιλάθλων της φιλοξενούμενης ομάδας στο ΟΑΚΑ.

Είχε προηγηθεί η αρνητική στάση που είχε κρατήσει ενόψει του αγώνα Παναθηναϊκού-Αρη, όπου ενώ οι δύο ομάδες είχαν συμφωνήσει για έναν αριθμό 3.000 εισιτηρίων, η αστυνομία επέτρεψε την παρουσία μόλις 1000 φίλων των «κίτρινων».

Ανέλαβε και τυπικά ο Βρύζας

Σε διοικητικό επίπεδο, με προσωρινή απόφαση του Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης εγκρίθηκε η συμμετοχή του Ζήση Βρύζα στην διοίκηση της ΠΑΕ ΠΑΟΚ. Ο νέος πρόεδρος του «Δικεφάλου» συναντήθηκε μάλιστα σήμερα (12/10) με τον Θοδωρή Ζαγοράκη, όπου συζήτησαν σχετικά με την ομάδα, αλλά και για συγκεκριμένα πράγματα που θα πρέπει να δρομολογηθούν εντός των επόμενων ημερών.

Αγωνιστικά, η προετοιμασία για την εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε με πολλά προβλήματα λόγω των απουσιών των διεθνών ποδοσφαιριστών, αλλά και των τραυματισμών.

Κώστας Χαλκιάς, Γιώργος Φωτάκης, Βασίλης Κουτσιανικούλης, Θανάσης Παπάζογλου, Φώτης Κουτζαβασίλης, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς και Αντελίνιο Βιεϊρίνια έχουν υποχρεώσεις με τα εθνικά συγκροτήματα.

Ατομικό πρόγραμμα προπόνησης ακολουθούν οι Αμπουμπακάρι, Φιλομένο και Βιτόλο οι οποίοι δεν υπολογίζονται εξάλλου για τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά... κοινά σε ποδόσφαιρο-μπάσκετ
Ο Νικοπολίδης ξεκίνησε το έργο του ως πρόεδρος του ΠΣΑΠ με... άνοιγμα προς τον ΠΣΑΚ


Στην αγαστή συνεργασία του Πανελληνίου Συνδέσμου Αμειβομένων Ποδοσφαιριστών (ΠΣΑΠ) με τον αντίστοιχο των καλαθοσφαιριστών (ΠΣΑΚ) αναφέρθηκε ο νέος πρόεδρος του ΠΣΑΠ, Αντώνης Νικοπολίδης, με δηλώσεις του στην επίσημη ιστοσελίδα του ΠΣΑΚ.

Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού τόνισε πως τα μεγαλύτερα προβλήματα εστιάζονται στις μικρότερες κατηγορίες, ενώ αναφέρθηκε και στην ΚΑΕ ΑΕΚ, η οποία δεν κατάφερε να συμμετάσχει στο Κύπελλο Ελλάδας, λόγω οφειλών από παρελθόντα έτη.

«Σαν πιο παλιοί και με μεγαλύτερη εμπειρία θέλουμε να βοηθάμε και να συνεργαζόμαστε με τους καλαθοσφαιριστές. Τα προβλήματα που μας απασχολούν είναι περίπου τα ίδια και έχουν να κάνουν με τα αιτήματα μας, τις συνεργασίες με τις ομάδες, τις συλλογικές σχέσεις εργασίας με τις ΠΑΕ και τις ΚΑΕ.

»Θέλουμε να συνεχίσουμε την καλή συνεργασία με τον ΠΣΑΚ, που μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να αποφέρει για όλους μας» είπε αρχικά ο Νικοπολίδης και στη συνέχεια παραδέχτηκε για τον ΠΣΑΠ:

«Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε εμείς ως ΠΣΑΠ είναι πως δεν έχουμε καταφέρει να πείσουμε τους επαγγελματίες ποδοσφαιριστές για την αναγκαιότητα του Συνδέσμου μας. Μπορεί να είναι λάθος του διοικητικού συμβουλίου, μπορεί να είναι θέμα αδιαφορίας, αλλά αυτό είναι πολύ ουσιαστικό πρόβλημα.

»Εκεί έχουμε εστιάσει όλη μας την προσοχή. Στο διάστημα που μεσολαβεί μέχρι τις εκλογές μας τον Μάη, επιθυμούμε να δούμε όλα τα μέλη μας πιο ενεργά. Σε αυτή την κατεύθυνση πορευόμαστε να αφυπνιστούν όλοι και να είμαστε μαζί και πιο δυνατοί».

Ο διεθνής γκολκίπερ έστειλε μήνυμα προς όλους και κυρίως στους πρωτοκλασάτους και καλά αμειβόμενους συναθλητές του πως οφείλουν να κοιτάζουν και παρακάτω, ενώ παράλληλα αναφέρθηκε με θλίψη στα όσα συνέβησαν στη μπασκετική ΑΕΚ, που δεν αγωνίστηκε στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας:

«Τα προβλήματα πρέπει να καταλάβουν όλοι πως μας αφορούν και πρέπει να σκύψουμε πάνω σε αυτά. Όπως και στον ΠΣΑΚ με την Α1, έτσι και σε εμάς με την Σούπερ Λιγκ τα μεγαλύτερα προβλήματα εστιάζονται στις μικρότερες κατηγορίες. Πολλά παιδιά αντιμετωπίζουν βιοτικά προβλήματα και οι καταστάσεις δεν είναι καθόλου ευχάριστες.

»Οι αθλητές που έχουν λυμένα τα προβλήματα τους πρέπει να σκύψουν πάνω από τους συναθλητές τους, Εξάλλου, τα πάντα είναι σαν μια αλυσίδα και δεν πρέπει να κλείνουμε τα μάτια και τα αυτιά μας. Στο μπάσκετ είδαμε με μεγάλη θλίψη το φαινόμενο με την ΑΕΚ, που δεν κατάφερε να αγωνιστεί στο Κύπελλο Ελλάδας.

»Στο ποδόσφαιρο έχουμε δει πολλάκις ομάδες να διαλύονται και παίκτες να μένουν στον δρόμο. Όλους μας στεναχωρεί αυτό, ανεξαρτήτως αν προέρχεται από άλλο άθλημα. Εμείς με τις ομάδες θέλουμε αρμονικές σχέσεις. Αυτός είναι ο σκοπός μας, όμως πρέπει να παλέψουμε για τα δικαιώματα μας».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξασφάλισε εισιτήρια η ΠΑΕ
Με 1.300 οπαδούς του θα παίξει στην Τούμπα ο ΠΑΣ Γιάννινα


Την υποστήριξη 1.300 φιλάθλων του θα έχει ο ΠΑΣ Γιάννινα στην αναμέτρηση της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Κανονικά προπονήθηκαν την Δευτέρα οι Κώτσιος και Τζάνης, συνεχίζει την θεραπεία στην μέση του ο Ελευθερόπουλος.

Το πρωί της Δευτέρας πραγματοποιήθηκε σύσκεψη αναφορικά με το παιχνίδι της Θεσσαλονίκης το Σάββατο, με την ηπειρώτικη ΠΑΕ να εξασφαλίζει ικανοποιητικό αριθμό εισιτηρίων, που θα ξεκινήσουν να διανέμονται την Τρίτη.

Στα καθαρά αγωνιστικά, η προετοιμασία του ΠΑΣ για το ματς με τον «Δικέφαλο» του Βορρά ξεκίνησε την Δευτέρα, με τους Ηλία Κώτσιο και Χρήστο Τζάνη να λαμβάνουν μέρος κανονικά στο ομαδικό πρόγραμμα, προσφέροντας δύο λύσεις περισσότερες στον Γιώργο Παράσχο. Η προπόνηση αναλώθηκε σε ασκήσεις φυσικής κατάστασης και τακτικής.

Οσον αφορά τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο, ο Έλληνας τερματοφύλακας εξακολουθεί να βρίσκεται στην Αθήνα και να συνεχίζει την θεραπεία στην μέση του.

Για τον λόγο αυτό αναβλήθηκε και η βράβευσή του ως MVP της 6ης αγωνιστικής, κάτι που αναμένεται να γίνει με την επιστροφή του από την πρωτεύουσα.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποβάθμισε το σκηνικό στα αποδυτήρια
«Ελάτε για να πάμε στα μπαράζ» το κάλεσμα του Ρεχάγκελ στον κόσμο ενόψει Λουξεμβούργου


Η εικόνα του άδειου ΟΑΚΑ στο κρίσιμο αγώνα της Εθνικής μας απέναντι στην Λετονία το περασμένο Σαββάτο μόνο απογοήτευση και θλίψη προκάλεσε. Τόσο ο Ρεχάγκελ, όσο και οι διεθνείς μας δεν θα ήθελαν σε καμία περίπτωση να αντικρίσουν το ίδιο τοπίο στο ματς της Τετάρτης (21:00, MEGA) κόντρα στο Λουξεμβούργο.

Για αυτό το λόγο, ο ομοσπονδιακός τεχνικός ζήτησε από τους έλληνες φιλάθλους να έρθουν στο γήπεδο και να ενισχύσουν την Εθνική, ώστε να πετύχει τη νίκη που θα τη στείλει στα μπαράζ του Νοεμβρίου.

«Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο, γιατί μας στήριξε σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια. Τους θέλουμε στο πλευρό μας και σε αυτό το ματς, για να πάμε στα μπαράζ και από εκεί και πέρα να προκριθούμε στο Μουντιάλ της Νότιας Αφρικής. Θέλουμε να είναι ακόμα και περισσότεροι από τον αγώνα με τη Λετονία», είπε ο Ότο Ρεχάγκλε στην συνέντευξη Τύπου, λίγο πριν την έναρξη της προπόνησης της Δευτέρας στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά.

«Σκεφτόμαστε μόνο το Λουξεμβούργο και τίποτε άλλο»

Για την αναμέτρηση της Τετάρτης, ανέφερε: «Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι το παιχνίδι με το Λουξεμβούργο. Ο αντίπαλος έρχεται εδώ για να μας δυσκολέψει πολύ. Δεν έρχεται για να χάσει. Πρέπει να ξέρουμε, σε κάθε φάση στον αγωνιστικό χώρο, τί κάνουμε.

»Πρέπει να έχουμε ορθολογική ανάπτυξη και να μην κάνουμε τα λάθη που κάναμε στον αγώνα με τη Λετονία. Είμαστε καλύτερη ομάδα αλλά δεν έχουμε ακόμα νικήσει.

»Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, γιατί έχουμε δύο απουσίες, των Σαμαρά και Σεϊταρίδη και πρέπει να τους αντικαταστήσουμε και επίσης δεν πρέπει να πέσουμε στην παγίδα των αντεπιθέσεων των αντιπάλων. Πρέπει να ξέρουμε τι κάνουμε στο παιχνίδι μας. Το μόνο που έχουμε στο μυαλό μας είναι αυτό το παιχνίδι και τίποτα άλλο».

Υποβάθμισε το σκηνικό στα αποδυτήρια

Ο Γερμανός, ρωτήθηκε για τα όσα συνέβησαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του αγώνα με τους Λετονούς, με τον Ρεχάγκελ να προσπαθεί να υποβαθμίσει το θέμα, τονίζοντας: «Το κλίμα είναι πολύ καλό. Δε συνέβη κάτι σημαντικό στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με τη Λετονία.

»Απλά η ατμόσφαιρα ήταν πολύ φορτισμένη. Ημασταν πίσω στο σκορ και οι παίκτες τα είπαν μεταξύ τους σε έντονο τόνο. Είπαμε ότι θα επιστρέψουμε στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να πάρουμε το παιχνίδι και αυτό κάναμε. Τίποτα παραπάνω».

Προπόνηση χωρίς τους Γκέκα, Μόρα

Επιστροφή στις προπονήσεις για τους διεθνείς της εθνικής ποδοσφαίρου τη Δευτέρα, ενόψει του αγώνα της Τετάρτης με το Λουξεμβούργο στο ΟΑΚΑ, για την τελευταία αγωνιστική του 2ου προκριματικού ομίλου για το Μουντιάλ 2010.

Ο Φάνης Γκέκας και ο Βαγγέλης Μόρας ακολούθησαν για προληπτικούς λόγους ατομικό πρόγραμμα, εξαιτίας κάποιων μικροπροβλημάτων, αλλά λογικά δεν τίθεται θέμα απουσίας τους από το ματς της Τετάρτης.

Από την προετοιμασία της Εθνικής αποχώρησαν πρόωρα οι Γιούρκας Σεϊταρίδης και Γιώργος Σαμαράς, οι οποίοι λόγω καρτών δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στο παιχνίδι με το Λουξεμβούργο.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τέσσερα γκολ και πρώτος στις ασίστ
Στις καλύτερες μεταγραφές της Bundesliga κατατάσσει το Kicker τον Ίβανσιτς!

Ακρως εντυπωσιακές εμφανίσεις πραγματοποιεί ο Αντρέας Ιβανσιτς στη Bundesliga με την φανέλα της Μάιντς.

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού έχει καταφέρει να ξεχωρίσει στο γερμανικό πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα να καταταχθεί στη λίστα με τις πιο επιτυχημένες μεταγραφές που έγιναν το περασμένο καλοκαίρι στην χώρα.

Το γερμανικό περιοδικό Kicker βαθμολόγησε όλες τις μεταγραφές των ομάδων της Bundesliga, και ανέδειξε τον αυστριακό στην έκτη θέση της σχετικής κατάταξης.

Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ο Ιβανσιτς έχει ξεπεράσει και το νέο μεταγραφικό αστέρι της Μπάγερν, τον Μάριο Γκόμεζ. Ο πρώην «πράσινος» έχει πετύχει ήδη τέσσερα γκολ με τη Μάιντς και είναι πρώτος στον πίνακα με τις ασίστ!

Η απόδοσή του σε συνδυασμό με την τιμητική θέση του περιοδικού έχουν κάνει τους ανθρώπους της ομάδας να θέλουν να ενεργοποιήσουν την οψιόν αγοράς του, καταβάλλοντας στον Παναθηναϊκό το ποσό των 500.000 ευρώ.

Η κορυφαία πεντάδα της σχετικής λίστας του Kicker:
1) Χέιντζ Μέλερ (Μάιντς)
2) Ζε Ρομπέρτο (Αμβούργο)
3) Γιόσιπ Σίμουνιτς (Χόφενχαϊμ)
4) Σάμι Χίπια (Μπάγερ Λεβερκούζεν)
5) Κλαούντιο Πιζάρο (Βέρντερ Βρέμης)

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι εκτός των κανονισμών της FIFA
Η διεθνής Ένωση ποδοσφαιριστών ζητά την ακύρωση του νέου συμβολαίου του Μέσι

Την ακύρωση του συμβολαίου του Λιονέλ Μέσι με τη Μπαρτσελόνα, ζητά η διεθνής ένωση ποδοσφαιριστών, FIFPro!

Με επιστολή της στη FIFA, στηρίζεται στον κανονισμό που ισχύει από το 2001, σύμφωνα με τον οποίο τα συμβόλαια που υπογράφουν οι επαγγελματίες ποδοσφαιριστές πρέπει να έχουν διάρκεια από ένα έως πέντε έτη.

Όμως, ο Αργεντινός σούπερ σταρ ανανέωσε τον περασμένο μήνα τη συνεργασία του με τους «μπλαουγκράνα» έως το 2016, δηλαδή για τα επόμενα επτά χρόνια!

Η νέα συμφωνία του αποφέρει ετήσιες αποδοχές 10εκ. ευρώ, που μπορούν να φτάσουν και τα 12,5 με τα μπόνους, ενώ ασφαλώς η ρήτρα αποδέσμευσής του έχει... εκτοξευθεί από τα 150 στα 250εκ. ευρώ.

«Εγραψα στη FIFΑ και την Κομισιόν, αλλά ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση» είπε ο 67χρονος Φιλίπ Πιά, πρόεδρος της FIFPro τα τελευταία 40 χρόνια!

Σύμφωνα με τον Πιά, το συμβόλαιο του Μέσι, «... δεν ανταποκρίνεται στο πνεύμα των κανονισμών της FIFA. Προβλέπονται μεν κάποιες εξαιρέσεις, αλλά όχι όμως στην περίπτωση μίας τόσο υψηλής ρήτρας αποδέσμευσης».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:42:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην 4η αγωνιστική της Β' Εθνικής
Ο Ολυμπιακός Βόλου «άλωσε» την Κατερίνη με σούπερ Ροτζέριο

Με το «τρίποντο» της νίκης έφυγαν από την Κατερίνη, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού Βόλου, καθώς σε ένα συγκλονιστικό εκτός έδρας ντέρμπι με τον Πιερικό αναδείχθηκαν νικητές με 3-2.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» αναρριχήθηκαν στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β' Εθνικής με επτά βαθμούς, αφήνοντας τους γηπεδούχους στους τέσσερις.

Το νικητήριο τέρμα σημείωσε στο 77' ο Ροτζέριο Μάρτινς, που σημείωσε δύο τέρματα, την ώρα που τα δύο του Γκουγκουλιά δεν στάθηκαν αρκετά για τους γηπεδούχους.

Παρότι ο Πιερικός ανέλαβε από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων, διαδρόμους προς την εστία του Γλύκου δεν έβρισκε.

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι, που χάρη σε τέρματα των Ουμπίτες (στο 23') και Ροτζέριο Μάρτινς (στο 40'), πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, βάζοντας τις βάσεις για ένα σημαντικό διπλό.

Οι παίκτες του Κατσαβάκη μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και με πρωταγωνιστή τον Γκουγκουλιά, που ήταν ο σκόρερ και των γκολ (στο 50' και στο 75'), κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα και να ισοφαρίσουν σε 2-2.

Προτού κοπάσουν όμως οι πανηγυρισμοί, ο Ροτζέριο εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια και στο 77' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Βόλου.

Πιερικός (Μάκης Κατσαβάκης): Κοτταράς, Καλλιμάνης, Εξουζίδης (80' Εξουζίδης), Παστός, Παντελιάδης, Μαρτίνεζ, Μακρής, Ντεμπελέ, Γιαζιτζόγλου (31' Γκουγκουλιάς), Θάνος, Ολγκίν (46' Πέντα).

Ολυμπιακός Β. (Σάκης Τσιώλης): Γλύκος, Κοτίτσας, Κακαράς, Κοντέων, Ζαραδούκας (55' Αρβανίτης), Αλβάρες, Μπουλούτ, Ουμπίντες (84' Αμπράμοβιτς), Ροτζέριο, Μόνχε, Χανιώτης (78' Ψυχογιός).

Ξέσπασμα Μπέου: «Ούτε στην Χούντα...»

Καταγγελίες σε βάρος των αστυνομικών αρχών έκανε ο μεγαλομέτοχος του Ολυμπιακού Βόλου, Αχιλλέας Μπέος, μετά τη νικηφόρα αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Πιερικό στην Κατερίνη.

Η αστυνομία έχει συλλάβει το μέλος του διοικητικού συμβουλίου του Ολυμπιακού, Νίκο Ζερβό και ακόμα έναν φίλαθλο της ομάδας, οι οποίοι την Τρίτη θα τεθούν ενώπιον του εισαγγελέα.

Εξω από το γήπεδο παρέμεινε για ώρες η αποστολή του Βόλου, όπως και οι φίλαθλοι που ακολούθησαν την ομάδα στην Κατερίνη.

Σύμφωνα με τον Αχιλλέα Μπέο, ο φίλαθλος συνελήφθη, καθώς εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο μόλις οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν το τρίτο τέρμα, ενώ ο κ. Ζερβός, που είναι κι ο αρχηγός της αποστολής, καθώς είχε κάποια «ατυχή στιγμή» με 2-3 αστυνομικούς.

Μετά το επεισόδιο αυτό, περίπου 30 άτομα της ασφάλειας τον περίμεναν έξω από το γήπεδο για να τον συλλάβουν.

«Πρόκειται για ένα θλιβερό γεγονός», είπε αρχικά ο κ. Μπέος, σε δηλώσεις του στον «ΣΠΟΡ FM» και συμπλήρωσε: «Ενας φίλαθλος μπήκε στο γήπεδο από την χαρά του, όταν σκοράραμε το 3ο γκολ και γι' αυτό συνελήφθη.

»Ατομα που ήταν γύρω του μάλιστα, είπαν πως έπεσε από τα κάγκελα. Στην συνέχεια ο Νίκος Ζερβός είχε μία ατυχή στιγμή με 2-3 αστυνομικούς, ενώ 30 άτομα της ασφάλειας τον περίμεναν έξω από το γήπεδο.

»Ούτε στην Χούντα τέτοια κατάσταση, ζήσαμε στιγμές αστυνομικού κράτους».

Στην συνέχεια τόνισε ο Μπέος: «Εγώ θα μείνω στην Κατερίνη και θα βρω δικηγόρο για να εκπροσωπήσει τον κ. Ζερβό και τον φίλαθλο της ομάδας, που βρίσκονται στο κρατητήριο.

»Ενας αξιωματικός της αστυνομίας που είπε πως θα αναλάβει την ευθύνη ώστε να απομακρυνθεί η ομάδα και οι φίλαθλοι από το γήπεδο και θα μιλήσει με καλά λόγια στον εισαγγελέα για τους δύο συλληφθέντες.

»Λες και πρόκειται για εγκληματίες. Ελπίζω με τη νέα κυβέρνηση, να βελτιωθεί η κατάσταση».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΟΦΗ - Πανσερραϊκός 2-2
Ηλιούπολη - Ιωνικός 1-1
Αγροτικός Αστέρας - Δόξα Δράμας 0-2
Διαγόρας - Καλαμάτα 2-0
Παναιτωλικός - Θρασύβουλος 3-0
Εθνικός Αστέρας - Ρόδος 2-0
Κέρκυρα - Αναγέννηση Καρδίτσας 4-2
Αιγάλεω - Εθνικός 1-1
Πιερικός - Ολυμπιακός Βόλου 2-3

Η βαθμολογία (σε 4 αγώνες)
1. Κέρκυρα 10
2. Πανσερραϊκός 8
3. Δόξα Δράμας 8
4. Εθνικός 8
5. Ολυμπιακός Βόλου 7
6. Διαγόρας 7
7. Εθνικός Αστέρας 7
8. Ρόδος 5
9. ΟΦΗ 5
10. Παναιτωλικός 5
11. Πιερικός 4
12. Αγροτικός Αστέρας 4
13. Αναγέννηση Καρδίτσας 3
14. Ηλιούπολη 3
15. Καλαμάτα 2
16. Θρασύβουλος 2
17. Ιωνικός 2
18. Αιγάλεω 2

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2009, 12:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμφίβολος ο Βραζιλιάνος αμυντικός
Ο Ρονάλντο Γκιάρο ένιωσε ενοχλήσεις στην προπόνηση του Αρη ενόψει Εργοτέλη

Σε υπέρηχο θα υποβληθεί την Τρίτη ο Ρονάλντο Γκιάρο, προκειμένου να εκτιμηθεί η σοβαρότητα των ενοχλήσεων που αισθάνθηκε το απόγευμα της Δευτέρας, στην επιστροφή του Αρη σε ρυθμό προπονήσεων εν όψει της σαββατιάτικης, εκτός έδρας, δοκιμασίας με τον Εργοτέλη.

Στο πρόγραμμα, αντίθετα, το οποίο τελέστηκε υπό τις οδηγίες του Ιομάρ Μαζίνιο, ο οποίος επέστρεψε σε ελληνικό έδαφος μετά το σύντομο ταξίδι που έκανε στη Βραζιλία, συμμετείχαν κανονικά οι Μεντί Ναφτί, Ντάριο Φερνάντες, Βασίλης Ρόβας.

Ολοι τους ξεπέρασαν τα προβλήματά τους και εκτός απροόπτου θα υπολογίζονται από τον προπονητή τους για τη μάχη στην Κρήτη.

Ο Νάτσο Γκαρσία, από την άλλη, ανεβάζει συνεχώς ρυθμούς, κινούμενος, όπως τονίζεται, με προσοχή, ώστε να αποφευχθεί κάθε περίπτωση υποτροπής στον τραυματισμό του, ενώ με φυσιοθεραπείες εξακολουθεί να πορεύεται ο Κρίστι Βανγκέλι.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 10:08:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την Ουκρανία στα... ουράνια
Ελλαδάρα σε αγαΠΑΜΕ στο Μουντιάλ ξανά με επική νίκη 1-0 και πρόκριση στο Ντόνετσκ

Στην πορεία έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά την ύστατη στιγμή, η Εθνική έσωσε την «παρτίδα» και πάει στο Μουντιάλ!

Ναι, ύστερα από το «στοιχειωμένο» Παγκόσμιο Κύπελλο του 1994 και έπειτα από τρεις χαμένες ευκαιρίες (1998, 2002, 2006) η Ελλάδα θα βρεθεί ξανά σε τελική φάση.

Με γκολ του Σαλπιγγίδη στο 31', οι διεθνείς νίκησαν την Ουκρανία 1-0 στη ρεβάνς των μπαράζ μέσα στο «Ντόνμπας Αρίνα» του Ντόνετσκ και πήραν παλικαρίσια πρόκριση.

Στο Μουντιάλ και οι Σλοβενία, Πορτογαλία, Γαλλία, Αλγερία - Εκτός η Ρωσία
Οι ομάδες που έχουν προκριθεί

Οι 31 από τις 32 ομάδες που θα συμμετάσχουν στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010 έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση. Απομένει ένα και μοναδικό εισιτήριο, που θα «εκδοθεί» τα ξημερώματα, με τον δεύτερο αγώνα μπαράζ μεταξύ Ουρουγουάης και Κόστα Ρίκα.

Η κλήρωση των τελικών θα γίνει στις 4 Δεκεμβρίου στην πόλη Ντέρμπαν.

Αναλυτικά, στη Νότια Αφρική θα ταξιδεύσουν οι:


ΑΦΡΙΚΗ

Νότια Αφρική (διοργανώτρια)
Γκάνα
Ακτή Ελεφαντοστού
Νιγηρία
Καμερούν
Αλγερία

ΕΥΡΩΠΗ

Ελλάδα
Ιταλία
Ολλανδία
Αγγλία
Ισπανία
Σερβία
Γερμανία
Δανία
Ελβετία
Σλοβακία
Σλοβενία
Πορτογαλία
Γαλλία

ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ

Βραζιλία
Παραγουάη
Χιλή
Αργεντινή


ΑΣΙΑ

Nότια Κορέα
Βόρεια Κορέα
Ιαπωνία


ΩΚΕΑΝΙΑ

Αυστραλία
Νέα Ζηλανδία


ΒΟΡΕΙΑ, ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ & ΚΑΡΑΪΒΙΚΗ

Μεξικό
ΗΠΑ
Ονδούρα


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 10:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Χρυσός» σκόρερ ο Σαλπιγγίδης
Παλικαρίσια πρόκριση της Ελλάδας στο Μουντιάλ με νίκη 1-0 στην Ουκρανία

Νέα ολόχρυση σελίδα στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου έγραψαν οι Έλληνες διεθνείς στο επιβλητικό «Ντόνμπας Αρίνα» και το 100ο παιχνίδι του Ρεχάγκελ στο τιμόνι της Εθνικής συνδυάστηκε με την τρίτη σπουδαία επιτυχία του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος επί των ημερών του.

Την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νοτίου Αφρικής, που έρχεται μετά από δύο διαδοχικές παρουσίες σε τελικά Ευρωπαϊκού Κυπέλλου. Ο Σαλπιγγίδης σαν άλλος... Μαχλάς, ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε το νικητήριο γκολ, αφήνοντας εκτός Μουντιάλ τους Ουκρανούς, που αποκλείονται για τρίτη φορά σε διαδικασία μπαράζ.

Οι ψυχωμένοι και αποφασιστικοί παίκτες του Ρεχάγκελ θυμήθηκαν το καλό τους εαυτό και εξαργύρωσαν την εμφάνισή τους με το εισιτήριο της πρόκρισης στο Μουντιάλ. Το τελευταίο σφύριγμα θύμισε κάποιο από τα γήπεδα της Πορτογαλίας, με τους Έλληνες να πανηγυρίζουν σαν μικρά παιδιά την 2η συμμετοχή της σε τελικά Παγκοσμίόυ Κυπέλλου, μετά από αυτή του 1994 στις ΗΠΑ.

Μία και μοναδική αλλαγή, χωρίς να αλλάξει σχηματισμό (3-4-3), είχε η 11άδα που επέλεξε ο Ρεχάγκελ, συγκριτικά με αυτή του πρώτου αγώνα, τον Χαριστέα στην θέση του Γκέκα.

Από την άλλη, οι Ουκρανοί επέστρεψαν σε 4-4-2 με ρόμβο, με τους Γιαρμολένκο και Αλίγεφ να αποτελούν τα νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα.

Ενα γρήγορο γκολ ζήτησε ο Μιχαϊλιτσένκο και αυτό ακριβώς επεδίωξαν οι παίκτες του. Αλίγεφ (6' και 17') και Σεφτσένκο (7') απείλησαν τον Τζόρβα, αλλά οι Έλληνες διεθνείς, όχι μόνο δεν φάνηκε να επηρεάζονται αλλά είχαν και απαντήσεις, παρουσιάζοντας στον «τελικό» του Ντόνετσκ τον παλιό καλό τους πρόσωπο.

Σάλπισμα πρόκρισης

Μία κεφαλιά του Σαμαρά (11') και ένα άστοχο σουτ του Σαλπιγγίδη (19') αποτέλεσαν προειδοποιητικές βολές αλλά οι Ουκρανοί δεν το πήραν το μήνυμα. Μήνυμα που φρόντισε να τους στείλει... συστημένο ο Σαλπιγγίδης, όταν μετά από καταπληκτική κάθετη του Σαμαρά, νίκησε τον Πιάτοφ και άνοιξε το σκορ στο 31' για την Εθνική μας. Γκολ που ισοδυναμεί με πρόκριση στο Μουντιάλ.

Λίγο νωρίτερα είχε αντικατασταθεί αναγκαστικά ο Παπασταθόπουλο (ο Βύντρα μετατοπίστηκε στην θέση του και ο Πλιάτσικας πήγε δεξιά), αλλά η αμυντική μας λειτουργία προσαρμόστηκε γρήγορα στις νέες συνθήκες και με εξαίρεση μία στημένη φάση, δεν επέτρεψε να απειληθεί η εστία του Τζόρβα. Ετσι, οι παίκτες του Ρεχάγκελ αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια με το «εισιτήριο» της πρόκρισης στα χέρια τους.

Στα μέτρα μας το παιχνίδι

Οι γηπεδούχοι, όπως ήταν λογικό, μπήκαν δυνατά στην επανάληψη αλλά με την ψυχολογία υπέρ μας, ήταν φανερό πως το παιχνίδι είχε έρθει στα μέτρα μας. Η άμυνά μας κρατούσε μακριά τους ουκρανούς, ο Τζόρβας όποτε χρειάστηκε δήλωσε «παρών», ενώ είναι χαρακτηριστικό πως στις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες νικητές έβγαιναν οι Έλληνες.

Την ώρα που Μιχαϊλιτσένκο περνούσε στο γήπεδο τον έναν επιθετικό μετά τον άλλο, ο Ρεχάγκελ έριχνε στην μάχη Γκέκα και Τζιόλη, βάζοντας φρέσκα πόδια στην ελληνική «μηχανή». Όσο το παιχνίδι πλησίαζε στο τέλος, οι Έλληνες έδειχναν ακόμα πιο αποφασισμένοι και καθόλου διατεθειμένοι να χαρίσουν το «εισιτήριο» της πρόκρισης.

Λήξη και... φύγαμε για Μουντιάλ

Ενδεικτικό της υπεράνθρωπης προσπάθειας των Έλλήνων, οι Μόρας και Πλιάτσικας που στα τελευταία λεπτά αν και τραυματίες έσφιξαν τα δόντια και άντεξαν μέχρι το τέλος. Ενα τέλος που τους βρήκε όλους αγκαλιασμένους να πανηγυρίζουν μία πανάξια πρόκριση, που ισοδυναμεί με την δεύτερη συμμετοχή μας σε τελικά Μουντιάλ.


Το φιλμ του αγώνα...

8' Διπλή ευκαιρία για την Ουκρανία. Αρχικά ο Γιαρμολένκο έκανε τη σέντρα από δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Σεφτσένκο βρήκε αέρα από το ύψος του πέναλτι, στη συνέχεια της φάσης, ο Αλίγεφ σούταρε έξω από την περιοχή, ο Τζόρβας έπεσε και έδιωξε, ο Σεφτσένκο πήρε το «ριμπάουντ» και από θέση μέσα αριστερά πλάσαρε άουτ.

10' Φάουλ του Καραγκούνη από δεξιά, ο Σαμαράς πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πιάτοφ.

18' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλίγεφ από την αριστερή γωνία της περιοχής, ο Τζόρβας έπεσε στην αριστερή γωνία του και έσωσε την εστία του.

19' Ο Χαριστέρας «έσπασε» αριστερά στον Σπυρόπουλο, αυτός έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Σαλπιγγίδης μόνος στην περιοχή, σούταρε απελπιστικά άουτ.

31' ΓΚΟΛ 0-1: Κάθετη πάσα του Σαμαρά, ο Σαλπιγγίδης «έσπασε» το οφ σάιντ και με ψύχραιμο πλασέ στην αριστερή γωνία του Πιάτοφ, έγραψε το 0-1.

37' Φάση διαρκείας για τους Ουκρανούς στην ελληνική άμυνα με τον Σεφτσένκο να εκμεταλλεύεται τα «τακουνάκια» και να βγαίενι τετ-α-τετ με τον Τζόρβα, αλλά την τελευταία στιγμή «κόπηκε» σωτήρια.

40' Ατομική προσπάθεια του Σεφτσένκο από δεξιά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και από διαγώνια θέση έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

42' Εκτέλεση φάουλ από δεξιά, η μπάλα περνάει χαμηλά δίπλα από την προβολή του Σεφτσένκο και χτυπάει στο πόδι του Σαμαρά που έδιωξε προ του Τζόρβα.

55' Καλή εκτέλεση φάουλ του Ρακίτσκι, ο Τζόρβας έδιωξε δύσκολα και ο κίνδυνος πέρασε...

59' Δυνατό σουτ του Σεφτσένκο από το ύψος της περιοχής, ο Τζόρβας έπεσε στα αριστερά του και έδιωξε πλάγια.

60' Στην προσπάθεια του Σπυρόπουλου να διώξει, η μπάλα στρώθηκε στον Μιλέφσκι, αυτός σούταρε από το ύψος της περιοχής και σημάδεψε λίγο άουτ.

66' Ο Σεφτσένκο κέρδισε τις κόντρες μπήκε στην περιοχή και πάνω στο σουτ ο Κυργιάκος έβαλε το πόδι και έδιωξε σε κόρνερ.

68' Σέντρα από δεξιά, ο Ρακίτσκι κατέβασε ωραία μέσα στην περιοχή του Τζόρβα, έκανε και το σουτ, αλλά ο Έλληνας πορτιέρο ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.

84' Σέντρα από δεξιά, ο Ρακίτσκι πήδηξε για την κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και την έστειλε άουτ.

93' Σουτ του Ζελέζνοφ, ο Τζόρβας έδιωξε και στη συνέχεια η μπάλα κόρνερ.

Τέλος του αγώνα και η Ελλάδα προκρίνεται στο Μουντιάλ του 2010!

Διαιτητής: Ολεγκάριο Μπενκερένσα (Πορτογαλία)

Κίτρινες: Κατσερίντι - Κατσουράνης, Βύντρα, Κυργιάκος

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Αλεξέι Μιχαϊλιτσένκο): Πιάτοφ, Ρακίτσκι, Κούτσερ, Τίμοστσουκ, Κατσερίντι, Αλίγεφ (56' Ζελέσνοφ), Μιλέφσκι, Κόμπιν, Μίχαλικ (65' Γκάι), Γιαρμολένκο (69' Χούσεφ), Σεφτσένκο.

ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μόρας, Κυργιάκος, Παπασταθόπουλος (29' Πλιάτσικας), Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς (62' Γκέκας), Χαριστέας (71' Τζιόλης).

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 10:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιλάβιος: «Με Ότο και στο Μουντιάλ»
Το «δίκαιο» του Ότο, το «άδικο» του Μιχαϊλιτσένκο και συγχαρητήρια από Παπούλια

Ο Ότο Ρεχάγκελ απέφυγε τα μεγάλα λόγια μετά την σπουδαία επιτυχία της Εθνικής στην Ουκρανία. Ο Γερμανός προπονητής υπογράμμισε ότι οι παίκτες του ανταμείφθηκαν για τους κόπους τους, ενώ επισήμανε ότι η στρατηγική της ομάδας ήταν να παίξει με αντεπιθέσεις.

«Ανταμείφτηκαν οι παίκτες μου για το πάθος τους και το καλό παιχνίδι. Έπρεπε να οργώσουμε το γήπεδο και να τρέξουμε παντού. Πριν έρθει η επιτυχία πρέπει να δουλέψεις.

»Οι ουκρανοί είχαν πάρα πολύ καλούς συνδυασμούς και δεν μπορούσαμε να το ανακόψουμε αυτό όπως το φανταζόμασταν. Η στρατηγική μας ήταν να παίξουμε με αντεπιθέσεις και μία αντεπίθεση μάς βγήκε και πετύχαμε το γκολ.

»Ξέραμε ότι οι Ουκρανοί δεν βάζουν πολλά γκολ παρ' ότι έχει πολύ καλούς επιθετικούς. Είχαμε προβλήματα απουσιών στην άμυνα και στη συνέχεια χάσαμε τον Παπασταθόπουλο αλλά τα καταφέραμε. Τα παιδιά εφάρμοσαν τις εντολές που τους έδωσα και χαίρομαι πολύ που πήραμε την πρόκριση. Στα αποδυτήρια έγινε χαμός».

Όταν ένας Ουκρανός δημοσιογράφος άφησε αιχμές για την ποιότητα του ποδοσφαίρου της Εθνικής και την τακτική της, ο Ρεχάγκελ απάντησε: «Θα παίζαμε πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, αν έχουμε στην ομάδα τον Κακά, τον Μέσι και τον Τσάβι στην ομάδα».

Για τις διαφορές της σημερινής ομάδας με εκείνη που πέτυχε το... έπος της Πορτογαλίας τόνισε: «Η σημερινή ομάδα έχει αλλάξει πάρα πολύ από αυτή που υπήρχε το 2004».

Μιχαϊλιτσένκο: «Εμείς αξίζαμε την πρόκριση»

Εμφανώς απογοητευμένος, ο τεχνικός του ουκρανικού συγκροτήματος, Αλεξέι Μιχαϊλιτσένκο, δήλωσε: «Λυπάμαι πολύ που η ομάδα μου έχασε. Δεν υπάρχουν σοβαρές δικαιολογίες.

»Τα παιδιά έκαναν ό,τι μπορούσαν για να πάρουν τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν. Μας έλειψε λίγο η τύχη και κάναμε κάποια λάθη. Δεν μπορώ να πω πως η ομάδα έπαιξε άσχημα. Πιστεύω πως εμείς αξίζαμε να είμαστε παρόντες στα τελικά του Μουντιάλ».

Ως προς την κριτική που του ασκήθηκε από τα ουκρανικά ΜΜΕ για την τακτική και τις επιλογές του, είπε: «Παίξαμε το ποδόσφαιρο που μπορούσαμε και κάναμε ένα καλό παιχνίδι».

Πιλάβιος: «Με τον Ρεχάγκελ στη Νότια Αφρική»

Ο Ρεχάγκελ θα οδηγήσει την Εθνική ομάδα και στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Νότιας Αφρικής. Αυτή ήταν η ξεκάθαρη θέση του Σοφοκλή Πιλάβιου, λίγη ώρα μετά τη λήξη του αγώνα με την Ουκρανία στο Ντόνετσκ: «Ο άνθρωπος που μας οδήγησε εδώ είναι ο Ότο Ρεχάγκελ. Δεν πρέπει να τα μηδενίζουμε όλα», ήταν η χαρακτηριστική τοποθέτηση του προέδρου της ΕΠΟ.

Αναφερόμενος στη μεγάλη επιτυχία της Εθνικής, ο κ. Πιλάβιος είπε: «Ενα μεγάλο ευχαριστώ και πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες και την τεχνική ηγεσία, που μας χάρισαν αυτόν τον ανεπανάληπτο θρίαμβο.

»Πίστεψαν πολύ στον εαυτό τους, ήταν κάτι που έβλεπα στα μάτια τους αυτές τις ημέρες που προηγήθηκαν του αγώνα και πανηγυρίσαμε μαζί αυτή τη μεγάλη επιτυχία που αφιερώνουμε στον ελληνικό λαό.

»Αυτά τα παιδιά που τόσα έχουν ακούσει, απέδειξαν πως μπορούν να παίξουν ποδόσφαιρο σε τόσο υψηλό επίπεδο και να αποκλείσουν την Ουκρανία μέσα στο σπίτι της.

»Ο στόχος επετεύχθη. Θέλαμε να πάμε στη διοργάνωση, είτε ως πρώτοι είτε ως δεύτεροι μέσω των μπαράζ, και τα καταφέραμε. Το 2004 είναι μία μεγάλη κληρονομιά και η ομάδα πιστεύει πως μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε.

»Θα δούμε τους αντιπάλους μας στην κλήρωση, θα τους μελετήσουμε και τα όνειρα είναι πάντα για μας».

Συγχαρητήρια από τον Παπούλια

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας με τηλεγράφημά του συνεχάρη τους παίκτες της Εθνικής για την πρόκριση στο Μουντιάλ της Ν. Αφρικής. «Σας εκφράζω τα θερμά μου συγχαρητήρια για την πρόκρισή σας στα τελικά της κορυφαίας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης. Με την προσπάθειά σας κάνατε όλους τους Έλληνες περήφανους. Είσαστε αξιέπαινοι και σας εύχομαι συνεχείς επιτυχίες», αναφέρει στο τηλεγράφημά του ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 10:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκαναν λόγο για «απαντήσεις»
Έξαλλοι πανηγυρισμοί των παικτών με δηλώσεις χαράς και... καρφιά

Στον έβδομο ουρανό βρίσκονταν οι διεθνείς μας μετά τη νίκη στην Ουκρανία και την πρόκριση στο Μουντιάλ της Ν. Αφρικής. Ο Αγγελος Χαριστέας τόνισε ότι όλοι οι συμπαίκτες του έπαιξαν με ψυχή, ενώ ο «χρυσός» σκόρερ Δημήτρης Σαλπιγγίδης μίλησε για απαντήσεις που δόθηκαν σε όσους έκαναν επικριτικά σχόλια για την Εθνική ομάδα.

«Είναι μια πολύ μεγάλη επιτυχία. Ολοι δώσαμε και την ψυχή μας. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Πετύχαμε ένα πανέμορφο γκολ και το κρατήσαμε. Δεν μπορούσαμε να χάσουμε από την Ουκρανία», τόνισε ο Χαριστέας.

Από την μεριά του ο Σαλπιγγίδης υπογράμμισε: «Είναι μια τεράστια επιτυχία και μέρα γιορτής γι' όλους. Ακούγαμε πολλά άσχημα σχόλια στην πορεία μας προς το Μουντιάλ και δώσαμε τις απαντήσεις μας στους επικριτές μας».

Για δικαίωση τόσο των παικτών όσο και του Ρεχάγκελ μίλησε ο Φάνης Γκέκας που τόνισε: «Ήταν μια δικαίωση για όλους. Πάνω από όλα για τον προπονητή που δέχτηκε σκληρή κριτική. Αποδείξαμε πως είμαστε μία οικογένεια και μία ομάδα. Υπερείχαμε, εμείς καθορίσαμε το παιχνίδι και φτάσαμε στο στόχο μας. Είναι μεγάλη η χαρά για όλους μας. Είναι πολύ νωρίς να κοιτάμε αντιπάλους. Όλα αυτά θα τα δούμε από αύριο», τόνισε ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής στην προκριματική φάση.

Ο Γιώργος Σαμαράς με τη σειρά του δήλωσε: «Είχαμε μία κακή περίοδο το Σεπτέμβρη, στα παιχνίδια με Ελβετία και Μολδαβία. Πιστεύω όμως πως η γενικότερη παρουσία μας στα προκριματικά ήταν καλή. Φτάσαμε στα μπαράζ, κάναμε δύο καλές εμφανίσεις και προκριθήκαμε. Το κύριο σημείο της υπεροχής μας έναντι των Ουκρανών ήταν η καρδιά μας».

Ονειρο ζωής χαρακτήρισε την πρόκριση ο Βαγγέλης Μόρας, που στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε τραυματίας. «Δεν υπήρχε άλλη αλλαγή και έπρεπε να μείνω στον αγωνιστικό χώρο. Δεν υπήρχε άλλη επιλογή. Πριν το ματς στο ΟΑΚΑ είχαμε πει ότι μπορούμε να προκριθούμε αρκεί να είμαστε ενωμένοι και να δώσουμε ό,τι μπορούμε. Πιστεύω πως τα καταφέραμε κι αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά. Είναι μία πολύ ευτυχισμένη στιγμή για μένα», είπε αρχικά ο Έλληνας αμυντικός και πρόσθεσε.

«Είναι όνειρο ζωής για κάθε ποδοσφαιριστή να αγωνιστεί σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο. Θέλουμε να μείνουμε ενωμένοι, να διατηρήσουμε το καλό κλίμα και να υπάρχει στήριξη στην ομάδα. Ο Ότο Ρεχάγκελ είναι ο άνθρωπος που οδηγεί την ομάδα, εμείς θα τον στηρίξουμε μέχρι τέλους και θα πρέπει να το κάνουν και οι φίλαθλοι».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 10:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την πρόκριση επί της Ουκρανίας
Ο διεθνής Τύπος εξυμνεί την Εθνική, τον Σαλπιγγίδη και τον Ρεχάγκελ

Όλοι οι Έλληνες ανά τον κόσμο πανηγυρίζουν για την πρόκριση της Εθνική στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής. Τι λέει, όμως, ο διεθνής Τύπος; Γίνονται εκτενείς αναφορές στο διαδίκτυο, με άλλους να χαρακτηρίζουν την πρόκριση κατόρθωμα και άλλους να... βγάζουν το καπέλο στον Ότο Ρεχάγκελ.

Η επίσημη ιστοσελίδα της FIFA αναφέρει: «Οι Έλληνες επιστρέφουν στην παγκόσμια σκηνή. Αρπαξαν την πρόκριση από τους Ουκρανούς».

Reuters.co.uk: «Η Ελλάδα έριξε αναίσθητη την Ουκρανία και προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο».

Gazzeta.it: «Η Ελλάδα πηγαίνει στο Παγκόσμιο Κύπελλο πικραίνοντας την Ουκρανία του Σέβα. Ο Ότο Ρεχάγκελ πέτυχε άλλο ένα κατόρθωμα».

L'Equipe.fr: «Η Ελλάδα προκρίθηκε. Η Ουκρανία πήρε ένα καλό αποτέλεσμα στην Αθήνα, αλλά απέτυχε να το υπερασπιστεί».

Sport1.de: «Ο βασιλιάς Ότο οδηγεί την Ελλάδα στη Νότια Αφρική».

Marca.com: «Ο Σαλπιγγίδης στέλνει την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο».

Sports.yahoo: «Η Ελλάδα προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά μετά το 1994».

As.com: «Ο Σαλπιγγίδης 'ψήλωσε' την Ελλάδα. Η ομάδα του Ρεχάγκελ απέκλεισε τους Ουκρανούς στο Κίεβο με ένα γκολ που ήταν αρκετό μετά την ισοπαλία της Αθήνας».

ΒΒC.com: «Η Ελλάδα έκλεισε θέση για το Παγκόσμιο Κύπελλο».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 14:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη σκιά του χαμού του Ντε Νίγκρις
«Αφεντικό» ο ΠΑΟΚ 4-1 τον Αρη, γκέλα του ΠΑΟ, νίκη Πανιωνίου, «Χ» στο Καυτανζόγλειο


Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, καθώς επικράτησε 4-1 του Αρη στην Τούμπα στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής που έγινε στη σκιά του χαμού του Ντε Νίγκρις.

Ο Παναθηναϊκός σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από διαιτητικά λάθη, έμεινε στο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ.

Στο Καυτανζόγλειο, Ηρακλής και Ατρόμητος τα μοιράστηκαν όλα στο 2-2, ενώ ο Πανιώνιος επικράτησε 3-1 του Πανθρακικού.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται στις 2 Δεκεμβρίου με τον αγώνα Εργοτέλης - Λάρισα στο Παγκρήτιο (16:45, NovaSports 1). Η αναμέτρηση αναβλήθηκε λόγω του θανάτου του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ, Αντόνιο Ντε Νίγκρις.

'Ενταση στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Μικρής έκτασης επεισόδια μεταξύ οπαδών του Αρη και δυνάμεων της αστυνομίας έλαβαν χώρα έξω από το «Κλεάνθης Βικελίδης» λίγο μετά την ολοκλήρωση του ντέρμπι στην Τούμπα.

Υπό τον φόβο πιθανών αντιδράσεων κατά την επιστροφή της αποστολής του Αρη στο Βικελίδης, η αστυνομία έστειλε δύο διμοιρίες ΜΑΤ στο γήπεδο του Αρη στου Χαριλάου.

Στην ευρύτερη περιοχή υπήρχαν αρκετοί φίλοι των «κιτρίνων», που είχαν ανάψει φωτιές σε κάδους απορριμμάτων, ενώ φώναζαν και συνθήματα για την εικόνα που παρουσίασε το σύνολο του Κούπερ.

Βλέποντας τις διμοιρίες, λίγο έλειψε να ανάψουν τα αίματα. Οι δυνάμεις της αστυνομίας έκαναν χρήση δακρυγόνων για να διαλύσουν το πλήθος αλλά δεν δόθηκε συνέχεια.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ
www.in.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 14:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Του έριξε «ντόρτια» και απογειώθηκε
«Τετρακίνητος» ΠΑΟΚ έκανε... μίνι το ντεμπούτο του Κούπερ στον Αρη


Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ το κλασικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά διέσυρε τον Αρη με 4-1, σε ένα παιχνίδι που όσοι ανήκουν στην «ασπρόμαυρη» οικογένεια θα το εξιστορούνται για χρόνια.

Το πάρτι στις κερκίδες της Τούμπας είχε στηθεί από νωρίς και απογειώθηκε από το 60' και μετά, καθώς σε εκείνο το σημείο ο Μουσλίμοβιτς είχε ήδη δώσει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων.

Είχαν προηγηθεί δύο γκολ από ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι των Ιβιτς και Βιτόλο και άλλο ένα του Βόσνιου επιθετικού. Στο ντεμπούτο του Κούπερ, ο Αρης παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Νέτο.

Στάθηκε και άτυχος βέβαια, καθώς ο Κόκε σε δύο περιπτώσεις βρήκε το δοκάρι του Κρέσιτς, ενώ οι «κίτρινοι» διαμαρτυρήθηκαν και για τα δύο πέναλτι που έδειξε ο Καλόπουλος.

Πολλά νεύρα λίγο, ποδόσφαιρο
Τα δύο γκολ του ΠΑΟΚ, τα πολλά νεύρα και οι εννιά κίτρινες κάρτες που έδειξε ο Καλόπουλος κυριάρχησαν στο πρώτο 45λεπτο της Τούμπας. Χαρακτηριστικό είναι πως παίχτηκαν μόλις 15 λεπτά καθαρού αγώνα. Ο «Δικέφάλος» προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το πολύ δυνατό του ξεκίνημα αλλά ο Ιβιτς δεν βρήκε στόχο, στην πρώτη ευκαιρία του ντέρμπι.

Ο Αρης ισορρόπησε γρήγορα και ανέλαβε την πρωτοβουλία, επιδιώκοντας να επιτεθεί κυρίως από την πλευρά του Κάλβο. Από τα πόδια του ξεκίνησε η μεγαλύτερη ευκαιρία των «κίτρινων», αλλά ο Κόκε σημάδεψε το δοκάρι.

«Ασπρόμαυρη» υπεροχή
Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Ο Καλόπουλος έδειξε πέναλτι σε χέρι του Νέτο (διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι «κίτρινοι») και ο Ιβιτς άνοιξε το σκορ, βάζοντας «φωτιά» στις εξέδρες της Τούμπας στο 21'. Στην συνέχεια, οι πολλές αψιμαχίες δεν επέτρεψαν σε καμία από τις δύο ομάδες να βρει ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να προφυλάσσει τα νώτα του και τον Αρη να ψάχνει να βρει διαδρόμους.

Ο Κόκε έχασε μία ακόμα καλή ευκαιρία στο 37' αλλά η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν εκ νέου, καθώς ο Μουσλίμοβιτς, μετά από φάουλ του Γκαρσία, νίκησε τον Σηφάκη στο 45' και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Θρίαμβος και πάρτι στις εξέδρες
Με ακόμα μεγαλύτερη διάθεση συνεχίστηκε το πάρτι που στήθηκε στις εξέδρες, καθώς ο ΠΑΟΚ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με την έναρξη της επανάληψης.

Ο Καλόπουλος καταλόγισε για δεύτερη φορά την εσχάτη των ποινών σε μαρκάρισμα του Αράνο στον Βιεϊρίνια και ο Βιτόλο, που σκόραρε απέναντι στην πρώην του ομάδα, έγραψε το 3-0 στο 48'.

Ο Αρης με την πλάτη στον τοίχο, έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να αντιδράσει αλλά το σκορ δεν άφηνε πολλά περιθώρια. Η ομάδα του Κούπερ πάντως, ήταν άτυχη αφού ο Κόκε στο 58' σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι.

Τέσσερα και... γκολ της τιμής
Ο ΠΑΟΚ όμως, χωρίς να πατήσει φρένο, φόρτωσε και με τέταρτο τέρμα την εστία του Σηφάκη. Δράστης ο Μουσλίμοβιτς που στο 60' με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το 4-0.

Με την ψυχολογία στα ύψη και τον κόσμο να τους αποθεώνει, οι παίκτες του Σάντος είχαν υπερισχύσει πλήρως και τα τελευταία τριάντα λεπτά πήραν την μορφή τυπικής διαδικασίας.

Με την μορφή του αγώνα, ο Αρης άξιζε ένα γκολ και τελικά το πέτυχε στο 84', με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Το φιλμ του αγώνα...

3' Ο Βιεϊρίνια ξέφυγε από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα, ο Ίβιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά την τελευταία στιγμή οι παίκτες του Αρη έδιωξαν σε κόρνερ.

15' ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα από αριστερά για τον Αρη, ο Κόκε αφύλαχτος στην καρδίά της άμυνας του ΠΑΟΚ, πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Κρέσιτς.

17' ΠΕΝΑΛΤΙ: Εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, ο Νέτο προσπαθεί να αποφύγει τη μπάλα και ο διαιτητής δίνει πέναλτι.

21' ΓΚΟΛ 1-0: Εύστοχη εκτέλση από τον Ίβιτς και 1-0.

30' Κάθετη πάσα του Γκαρσία, ο Ίβιτς μπήκε στην περιοχή, αλλά ο Σηφάκης μπλόκαρε στα πόδια του Σέρβου.

38' Σέντρα του Κάλβο από αριστερά, ο Κόκε πήρε τη γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά σημάδεψε άουτ.

45' ΓΚΟΛ 2-0: Εκτέλεση φάουλ από τον Γκαρσία, ο Μουσλίμοβιτς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με προβολή έκανε το 2-0.

47' ΠΕΝΑΛΤΙ: Λάθος στην άμυνα του Αρη, ο Βιεϊρίνια έκλεψε τη μπάλα και μπήκε στην περιοχή, όπου ανατράπηκε από τον Αράνο.

47' ΓΚΟΛ 3-0: Ο Βιτόλο εκτελεί και κάνει το 3-0 για τον ΠΑΟΚ.

57' ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα του Αράνο από αριστερά, ο Κόκε έβαλε την προβολή, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.|

60' ΓΚΟΛ 4-0: Στην κόντρα ο ΠΑΟΚ με τον Βιεϊρίνια από δεξιά, αυτός έβγαλε στον Μουσλίμοβιτς μέσα στην περιοχή και ο Βόσνιος με πλασέ έκανε το 4-0.

65' Εκτέλεση φάουλ από δεξιά για τον ΠΑΟΚ, ο Νασούτι προσπάθησε να διώξει, αλλά έστειλε τη μπάλα με καρφωτή κεφαλιά προς τα δίχτυα του Αρη για να σώσει ο Σηφάκης.

76' Σέντρα του Αρη από δεξιά, ο Γκρασιάν σούταρε από κοντά, αλλά ο Κρέσιτς έδιωξε εντυπωσιακά.

81' Ώραίο γύρισμα του Βιεϊρίνια από δεξιά, ο Μουσλίμοβιτς έκανε το σουτ, η μπάλα ψηλά άουτ.

85' ΓΚΟΛ 4-1: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νέτο, η μπάλα στα δίχτυα και ο Αρης μειώνει σε 4-1.

Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Ιβιτς, Γκαρσία, Μουσλίμοβιτς, Τσιρίλο, Βιτόλο - Βαλεντίν, Κόκε, Νέτο, Νασούτι, Ναφτί, Αράνο, Λαμπριάκος

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Κρέσιτς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Βιτόλο, Τσιρίλο, Σορλέν (80' Κουτσιανικούλης), Μουσλίμοβιτς (90' Παπάζογλου), Κοντρέρας, Λίνο, Βιεϊρίνια, Ιβιτς (55' Φωτάκης).

ΑΡΗΣ (Εκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ναφτί, Κάλβο (80' Πίτου Γκαρσία), Φερνάντες, Κόκε, Νασούτι, Κάμπορα (62' Λαμπριάκος), Χαβίτο (61' Γκρασιάν), Ρομπέρζ.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 14:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαμένη ευκαιρία για το +4
Ο Παναθηναϊκός... μιμήθηκε τον Ολυμπιακό και έφερε 1-1 με τον Αστέρα στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ και έχασε ευκαιρία να πάει με μεγάλο βαθμολογικό και ψυχολογικό αβαντάζ στο ντέρμπι του «Καραϊσκάκη» με τον Ολυμπιακό, μετά τη γκέλα των «ερυθρολεύκων» με τον ΠΑΣ.

Οι «πράσινοι» αφού πέταξαν πάλι ένα ημίχρονο έπρεπε να μείνει ο Αστέρας με 10, λόγω της αποβολής του Λαδάκη, και να δεχτούν νωρίτερα γκολ για να πάρουν μπρος. Ακόμα κι έτσι, έσωσαν κάπως την παρτίδα με το 1-1 από τον Σισέ, ενώ στο τέλος είχαν φοβερή γκίνια και δεν μπόρεσαν να πάρουν την πολύτιμη αυτή νίκη.

Χαλαρά και με λάθη

Το απρόοπτο πρόβλημα με τον Ζιλμπέρτο ανάγκασε τον Τεν Κάτε να αναπροσαρμόσει τα σχέδια του, ξεκινώντας στη βασική 11άδα τον Σιμάο. Πρόβλημα ανασταλτικά δεν είχε πάντως ο Παναθηναϊκός, αλλά στην ανάπτυξη.

Οι «πράσινοι» στο ξεκίνημα έκαναν λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση, με εξαίρεση την κεφαλιά του Κατσουράνη στο 20` από την ενέργεια του Νίνη, δείχνοντας μπλοκαρισμένοι από το αμυντικογενές παιχνίδι του Αστέρα.

Βρήκε φάσεις

Η καλύτερη φάση του Παναθηναϊκού, με την κεφαλιά του Σαλπιγγίδη στο 31', προήλθε από στημένο του Νίνη, με τους δύο παίκτες μαζί με τον Σισέ και τις προσωπικές ενέργειες τους να είναι ο,τι καλύτερο είχαν να αντιπαρατάξουν οι πράσινοι στο αμυντικό «μπλόκο» των φιλοξενούμενων.

Η πίεση γινόταν όλο και πιο έντονη, αλλά τελικά στην ουσία ο Παναθηναϊκός «πέταξε» ένα ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι σε όλο το πρώτο μέρος, αλλά το κακό γι` αυτούς ήταν οτι και τις λίγες φάσεις που δημιούργησαν δεν μπόρεσαν να τις κάνουν γκολ, ενώ απειλήθηκαν ελάχιστα.

Ψυχρολουσία...

Ασχημο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και στο δεύτερο μέρος, με βεβιασμένες και λάθος επιλογές στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Οι «πράσινοι» το πλήρωσαν και ο Ουντότζι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τζόρβα (που αντί να κυνηγήσει τη φάση διαμαρτυρήθηκε για φάουλ που του έγινε) κάνοντας το 1-0 στο 61', φορτώνοντας με ακόμα περισσότερο άγχος τους γηπεδούχους.

Η είσοδος του Ρουκάβινα και κυρίως η αυστηρή αποβολή του Λαδάκη μετά το γκολ δημιούργησαν νέα δεδομένα στο ματς, που πήρε την αναμενόμενη μορφή. Η πίεση των γηπεδούχων είχε γίνει ακόμα πιο έντονη ενώ οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου ήταν συνέχεια πίσω από την μπάλα.

Ισοφάριση αλά... Σισέ, πέναλτι και δοκάρι

Το υπέροχο προσωπικό γκολ του Σισέ στο 75' έφερε το ματς στα ίσα και δημιούργησε ενθουσιασμό, αλλά ο Ρουκάβινα, που είχε μπει αντί του Νίνη στο 79' έχασε αυτό που δεν... χάνεται! Ένα λεπτό αργότερα, ο Βύντρα μπήκε στην περιοχή μαρκαρίστηκε από τον Ζεάν Κάρλος και με τα δύο πόδια, αλλά ο διαιατητής δεν έδωσε το πέναλτι!

Το τελευταίο 10λεπτο ήταν φυσικά μονόλογος του Παναθηναϊκού αλλά χωρίς ουσία εξαιτίας των αρκετών λαθών που έγιναν, αλλα έστω κι έτσι ο Πετρόπουλος έγινε μοιραίος χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 87', ενώ ο Σαριέγκι είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις!

Το φιλμ του αγώνα...

22' Ο Παναθηναϊκός στην κόντρα με δύο εναντίον δύο, αλλά ο Νίνης προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση αντί να δώσει στον Σαλπιγγίδη και το σουτ που έκανε πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

30' Κόρνερ του Νίνη, κεφαλιά του Σαλπιγγίδη από τη μικρή περιοχή, απέκρουσε ο Αναστασόπουλος.

31' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους» με τον Λέτο να βγάζει ωραία πάσα στον Κατσουράνη και αυτός να αστοχεί εξ επαφής.

45' Ο Νίνης έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Κατσουράνη, ο οποίος σούταρε με όλη του την άνεση από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πήγε στα χέρια του Αναστασόπουλου.

52' Κάθετη πάσα του Βίλτσες για τον Σέζαρεκ, ο Κροάτης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, όμως, το πλασέ που έκανε κατέληξε άουτ.

61' ΓΚΟΛ 0-1: Εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή και αριστερά, ο Λαζαρίδης πηδάει για την κεφαλιά, ο Τζόρβας διαμαρτύρεται για φάουλ επάνω του και ο Ουντότζι με κοντινό σουτ πέτυχε το 0-1.

63' ΑΠΟΒΟΛΗ: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λαδάκη και κόκκινη, αλλά από τα τηλεοπτικά ριπλέι φαίνεται ότι ο Λαζαρίδης είναι αυτός που έχει υποπέσει σε φάουλ, ενώ ο παίκτης που αποβλήθηκε δεν διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή.

67' Κάθετη του Κατσουράνη στον Λέτο, αυτός βρήκε ελάχιστα τη μπάλα, αλλά την έστειλε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αναστασόπουλου.

75' ΓΚΟΛ 1-1: Κάθετη πάσα για τον Παναθηναϊκό με τον Ρουκάβινα, ο Σισέ νίκησε στο σπριντ τον Φυτανίδη και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1.

79' Φοβερή φάση για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Ρουκάβινα πλάσαρε άουτ από τη μικρή περιοχή του Αναστασόπουλου.

80' Ο Βύντρα μαρκαρίστηκε από τον Ζεάν Κάρλος και με τα δύο πόδια μέσα στην περιοχή του Αστέρα, αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε το πέναλτι.

86' Ο Πετρόπουλος ξέφυγε από τον αντίπαλό του, πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

92' ΔΟΚΑΡΙ: Εκτέλεση κόρνερ του Λέτο από δεξιά, ο Σαριέγκι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Α. Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)
Κόκκινη: 63' Λαδάκης (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Σιμάο, Γκάμπριελ, Τζόρβας - Λαδάκης, Ουντότζι, Αναστασόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Σαριέγκι, Νίνης (73' Χριστοδουλόπουλος), Λέτο, Γκάμπριελ, Βύντρα, Σιμάο (62' Ρουκάβινα), Σπυρόπουλος, Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης (80' Σαλπιγγίδης), Σισέ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Τσέζαρεκ (83' Καούνος), Αργυρόπουλος, Καρέρα, Λαζαρίδης, Ουντότζι (78' Ζεάν Κάρλος), Βίλτσες (66' Ρόκας), Λαδάκης, Μαρσελάο.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 16:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 0-2 έγινε 2-2 και παραλίγο 3-2
Νίκησαν από... ένα ημίχρονο και στο τέλος Ηρακλής και Ατρόμητος ήρθαν ισόπαλοι


Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση του Ατρομήτου με τον Ηρακλή στο «Καυτανζόγλειο», καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Τα τέρματα της ομάδας του Γιώργου Δώνη, που προηγήθηκε με 2-0, σημείωσαν οι Μπρίτο (18') και Περόνε (22'), ωστόσο ο «Γηραιός» πήρε το βαθμό με τους Γιάκομπ (55') και Βέλλιο (90+3').

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις... διαθέσεις τους να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στο 2' ο Μιλάνο βρήκε χώρο απέναντι από τον Μιχαηλίδη, ωστόσο το μακρινό σουτ του έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Επστάιν προσπάθησε να «νικήσει» τον Μιχαηλίδη, ο οποίος στην έξοδό του με τα πόδια «έστρωσε» την μπάλα στον Ντίκα, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να «απαντήσει» στο 11', ωστόσο η κεφαλιά του Αναστασάκου, ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος του σημείου του πέναλτι, ήταν αδύναμη, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Κοβαλέφσκι.

Στο 18' η συνεργασία Φαβάλι, Αναστασάκου και Μπρίτο έφερε τον τελευταίο σε θέση βολής, ωστόσο το σουτ του δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα του Ηρακλή.

Ο Μπρίτο, όμως, πήρε «εκδίκηση» ένα λεπτό αργότερα, όταν η γρήγορη αντεπίθεση των παικτών του Ατρομήτου τον έβγαλε μόνο του απέναντι στον Κοβαλέφσκι και με πλασέ «άνοιξε το σκορ» (0-1).

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο το σουτ του Παπαστεριανού στο 20' σταμάτησε στο δοκάρι του Μιχαηλίδη. Και σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στο 22'.

Ο Μπρίτο εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Γιαννούλη και «τροφοδότησε» τον Περόνε, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή παραβίασε εκ νέου την εστία του Κοβαλέφσκι. Ένα λεπτό μετά ο Ατρόμητος βρέθηκε κοντά και σε τρίτο γκολ, ωστόσο το σουτ του Αποστολόπουλου έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 37' ο Γιάκομπ πήρε την κεφαλιά από το κόρνερ του Επστάιν, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μιχαηλίδη. Στο 40' ο Αναστασάκος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κοβαλέφσκι, όμως ο τερματοφύλακας του Ηρακλή ήταν ο νικητής στη συγκεκριμένη «μονομαχία».

Στο ημίχρονο οι φίλαθλοι του Ηρακλή αποδοκίμασαν τους παίκτες της ομάδας τους, οι οποίοι πάντως κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς την εστία του Ατρομήτου στο 55'. Ο Γιάκομπ εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Νάστου και πλάσαρε ευστοχα τον Μιχαηλίδη για να «γράψει» το 1-2.

Στο 66' ο Μιλάνο προσπάθησε να πλασάρει τον Μιχαηλίδη, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κοβαλέφσκι μπλόκαρε την μπάλα από το σουτ του Περόνε. Στο 85' ο Μιχαηλίδης απέκρουσε το δυνατό σουτ του Κονέ, όπως και το σουτ του Επστάιν στο 88'.

Τελικά η πίεση του Ηρακλή καρποφόρησε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κοβαλέφσκι, ο οποίος είχε προωθηθεί στην επίθεση, έκανε κεφαλιά - πάσα στον Βέλλιο και αυτός με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, χαρίζοντας για δεύτερη συνεχή αγωνιστική έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ηρακλής πέτυχε και τρίτο γκολ με κεφαλιά του Γιάκομπ, αλλά ο διαιτητής σωστά το ακυρώθηκε, καθώς ο παίκτης των γηπεδούχων πάνω στο άλμα του με το δεξί χέρι εμπόδισε τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

Το φιλμ του αγώνα...

2' Ο Μιλάνο έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και λίγο έξω από την περιοχή του Ατρομήτου, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαηλίδη.

5' Μεγάλη στιγμή για τον Ηρακλή, όταν ο Επστάιν μπαίνοντας από αρισρερά μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να σουτάρει, η μπάλα κόντραρε στον Μιχαηλίδη, στρώθηκε στον Ντίκα, ο οποίος ανενόχλητος πλάσαρε μέσα από την πέριοχή, αλλά σημάδεψε δίπλα από το δεξί δοκάρι!

11' Ο Μπρίτο έκανε σέντρα από αριστερά, ο Αναστασάκος μόνος στο σημείο του πέναλτι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε απευθείας στα χέρια του Κοβαλέφσκι.

18' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, όταν Μπρίτο και Αναστασάκος έπαιξαν το 1-2 , όμως το σουτ του Μπρίτο μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Κοβαλέφσκι.

19' ΓΚΟΛ 0-1: Ο Μπρίτο βγήκε στην κόντρα για τον Ατρόμητο, ο Βραζιλιάνος βγήκε απέναντι από τον Κοβαλέφσκι και αυτή τη φορά άνοιξε το σκορ.

21' ΔΟΚΑΡΙ: Εξαιρετικό σουτ του Παπαστεριανού έξω από την περιοχή, όμως ο Μιχαηλίδης ακούμπησε τη μπάλα και την έστειλε με δύναμη στο οριζόντιο δοκάρι του, έτσι χάθηκε η ευκαιρία για τον Ηρακλή.

22' ΓΚΟΛ 0-2: Νέα αντεπίθεση για τον Ατρόμητο, ο Μπρίτο είδε τον Περόνε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή και αριστερά, του έκανε την πάσα και αυτός με κοντινό πλάγιο σουτ, πέτυχε το 0-2.

24' Τεράστια ευκαιρία για το 0-3! Μετά από κόρνερ από αριστερά, ο Αποστολόπουλος έπιασε το σουτ από το κέντρο της άμυνας και η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοβαλέφσκι.

40' Νέα τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Περόνε να βγάζει κεφαλιά - πάσα στον Αναστασάκο, αυτός κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και με όλη του την άνεση σούταρε πάνω στον Κοβαλέφσκι.

44' Ξανά μια ανάσα από το γκολ ο Ατρόμητος, όταν ο Περόνε απέφυγε δύο φορές τον Κατσαμπή, έκανε τη μπαλιά στον Φαβάλι, και αυτός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

55' ΓΚΟΛ 1-2: Τραγικό λάθος του Νάστου στην άμυνα του Ατρομήτου, ο Γιάκομπ πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ μείωσε για τον Ηρακλή.

73' Μεγάλη ευκαιρία με τον Φαβάλι που κέρδισε τις κόντρες, σούταρε ανενόλχητος μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κοβαλέφσκι μπλόκαρε.

85' Ο Μπόσνιακ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την άμυνα του Ατρομήτου, αλλά ο Κονέ που μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σούταρε πάνω σε σώματα αμυντικών.

87' Ο Μπόσνιακ σούταρε έξω από την περιοχή, ο Μιχαηλίδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

93' ΓΚΟΛ 2-2: Κόρνερ για τον Ηρακλή, ο τερματοφύλακας Κοβαλέφσκι που είχε προωθηθεί πήρε την κεφαλιά και έστρωσε για τον Βέλλιο, ο οποίος με κοντινή προβολή ισοφάρισε.

94' Σωστά ακυρώθηκε γκολ του Γιάκομπ με κεφαλιά, καθώς πάνω στο άλμα του με το δεξί χέρι του εμπόδισε τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

Διαιτητής: Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)

Κίτρινες: Μπόσνιακ, Παπαστεριανός - Περόνε

ΗΡΑΚΛΗΣ (Σάββας Κωφίδης): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Μάρτος, Γιαννούλης (86' Βέλλιος), Παπαστεριανός, Ντιέ, Μιλάνο (79' Κονέ), Επστάιν, Ντίκα (36' Μπόσνιακ), Γιάκομπ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπαζίνσκι, Αποστολόπουλος, Νεμπεγλέρας, Μελισσάς (87' Ολιβέιρα), Φαβάλι, Μπρίτο (89' Σφακιανάκης), Νάστος, Σαρμιέντο, Περόνε (74' Κάμπας), Αναστασάκος.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ
www.in.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 16:39:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυο γκολ ο Ριέρα...
Ο Πανιώνιος νίκησε 3-1 τον Πανθρακικό και σκαρφάλωσε στην 5η θέση

Ο Πανιώνιος επικράτησε 3-1 του Πανθρακικού στη Νέα Σμύρνη για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, φτάνοντας πλέον τους 17 βαθμούς και ανεβαίνοντας στην πέμπτη θέση του πίνακα, προσπερνώντας την ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και αν και βρέθηκαν κάποιες στιγμές σε παθητικό ρόλο, στο τέλος απέδειξαν ότι διαθέτουν σαφώς ποιοτικότερη ομάδα από τον ουραγό της βαθμολογίας.

Ο Πανιώνιος μπήκε φουριόζος στο γήπεδο και έφτασε γρήγορα στο γκολ, με τον Εστογιανόφ να ανοίγει το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Μπάλαμπαν, στα 35' δευτερόλεπτα. Ο Κροάτης ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Ενγκαμπί και ο Ουρουγουανός δεν αστόχησε στην ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.

Το πρώτο ημίχρονο πάντως δεν κύλλισε όπως ξεκίνησε, καθώς ο Πανιώνιος είχε ακόμα μια καλή στιγμή στο 11ο λεπτό, αλλά από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν πρωτοβουλία. Ο Πανθρακικός που έχει καθηλωθεί στην τελευταία θέση του πίνακα, λειτούργησε με το ένστικτο της επιβίωσης και τα έπαιξε όλα για όλα ανοίγοντας το παιχνίδι του και κυνηγώντας κάτι παραπάνω από τις εντυπώσεις.

Με το «μαχαίρι» στα δόντια

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους «κυανέρυθρους» να είναι μπροστά στο σκορ, ενώ το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μοναδική ευκαιρία με τον Καζάκη και να ισοφαρίζουν τελικά στο 60' με καταπληκτικό γκολ του Ρομπέρ.

Η συνέχεια ήταν πραγματικά εντυπωσιακή με τους παίκτες των δύο ομάδων να χάνουν ευκαιρίες εκατέρωθεν και τον Πανιώνιο να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο χώρο του κέντρου.

Όλα αυτά μέχρι το 84ο λεπτό, όταν ο Όμο έδωσε στην ομάδα του το «φιλί της ζωής» γράφοντας σε κενή εστία το 2-1, έπειτα από σέντρα του Εστογιανόφ και πάσα του Ριέρα.

Ο Νιγηριανός αμυντικός μάλιστα χάρισε το δεύτερο τρίποντο της ομάδας του στα τελευταία λεπτά για φέτος, καθώς με δικό του γκολ ο Πανιώνιος είχε επικρατήσει και του Ατρομήτου και πάλι στη Νέα Σμύρνη και πάλι στα τελευταία λεπτά.

Το τελικό 3-1 έγινε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με τον Σίτο Ριέρα να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό τέρμα, με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ενός λεπτού σιγή για τον Αντόνιο Ντε Νίγκρις

1' Μόλις στα 35 δευτερόλεπτα ο Ενγκαμπί ανέτρεψε τον Μπάλαμπαν μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

1' ΓΚΟΛ 1-0: Ωραία εκτέλεση από τον Εστογιανόφ στην δεξιά γωνία του Ρόκα και 1-0.

6' Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο, όταν ο Μανιάτης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Γουνδουλάκης με απευθείας σουτ στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

10' Λάθος στην άμυνα του Πανθρακικού, ο Γουνδουλάκης έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό και ο Ρόκα μπλόκαρε εύκολα.

17' Καλή εκτέλεση φάουλ του Ρομπέρ έξω από την περιοχή του Μπέλιτς, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

25' Ο Μπουβάλ έβγαλε ωραία πάσα στον Αρσενίεβιτς μέσα στην περιοχή, αυτός από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

33' Ακυρωθέν γκολ για τον Πανιώνι. Ο Γουνδουλάκης ξεπέρασε τον Ενγκαμπί, βρέθηκε απέναντι από τον Ρόκα, πάσαρε στον Ριέρα, αυτός πλάσαρε εύστοχα, αλλά, ο βοηθός του Βοσκάκη ακύρωσε το γκολ, ως επιθετικό φάουλ του Έλληνα μεσοεπιθετικού πριν από το τελείωμα της φάσης.

54' Ο Καζάκης σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπέλιτς του είπε «όχι».

60' ΓΚΟΛ 1-1: Καταπληκτικό σουτ του Ρομπέρ έξω από την περιοχή, ο Μπέλιτς ακούμπησε τη μπάλα, αλλά εκείνη κατέληξε στο δεξί «γάμα» του πορτιέρο του Πανιωνίου.

61' Ακυρωθέν γκολ για τον Πανιώνιο, όταν ο Εστογιανόφ μπήκε στην περιοχή απο αριστερά, γύρισε στον Μπάλαμπαν, αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ απο τον βοηθό.

70' Διπλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο, όταν ο Ριέρα πλάσαρε σε κενή εστία, ο Αργυρίου έδιωξε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή και στην επαναφορά, ο Νικολάου προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, αλλά και πάλι ο Αργυρίου έδιωξε με το πόδι.

74' Σέντρα του Μανιάτη απο δεξιά, ο Κουμορτζί μόνος στο ύψος του πέναλτι, πήρε την κεφαλιά , η μπάλα πέρασε άουτ.

85' ΓΚΟΛ 2-1: Ο Εστογιανόφ έβγαλε ωραία βαθιά μπαλιά στον Ριέρα, αυτός από δεξιά γύρισε τη μπάλα στην «καρδιά» της άμυνας του Πανθρακικού και εκεί ο Όμο, με κοντινή προβολή πέτυχε το 2-1.

94' ΓΚΟΛ 3-1: Καταπληκτική λόμπα του Ριέρα, ο οποίος κρέμασε τον Ρούνιε και έγραψε το 3-1.

Διαιτητής: Μ. Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες: Εστογιανόφ - Φαγιάρδο, Αρεσνίγεβιτς, Τζόκιτς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Λάτκα, Όμο, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Εστογιανόφ (88' Σκούφαλης), Κουμορτζί, Γουνδουλάκης (68' Καστελιόνε), Κοντοές (90'+ Μπαρόνι), Νικολάου.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Αλμπέρ Καρτιέ): Ρόκα (72' Ρούνιε), Τζόκιτς, Αλβες, Αρεσνίγεβιτς, Μπουβάλ, Κανωτίδης (46' Κλεμάν), Ρομπέρ, Φαγιάρδο, Ενγκαμπί, Βελάσκο (53' Αργυρίου), Καζάκης.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 10:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αινιγματικός για το μέλλον
Θα ήταν το τελευταίο μας παιχνίδι στον πάγκο αυτό με την Ουκρανία, δήλωσε ο Τοπαλίδης

Την άποψη ότι το παιχνίδι με την Ουκρανία θα ήταν και το τελευταίο του Οτο Ρεχάγκελ στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδος, εφόσον η Ελλάδα δεν κατάφερνε να προκριθεί στα τελικά του Μουντιάλ, εξέφρασε ο Γιάννης Τοπαλίδης.

Ο βοηθός του «Herr Otto» μίλησε στον ραδιοφωνικό σταθμό 'NovaΣΠΟΡ FM 94.6' για την πορεία της Εθνικής μέχρι τα γήπεδα της Νοτίου Αφρικής, την αμφισβήτηση που δέχτηκαν όλοι στην ομάδα, αλλά και τη συνέχεια από δω και πέρα.

«Το διαισθανόμασταν πως σε περίπτωση που δεν πήγαινε κάτι καλά, αυτό θα ήταν το τελευταίο παιχνίδι. Δεν θέλει πολύ μυαλό να το καταλάβεις. Ομως δεν σκεφτόταν κανείς το δικό του μέλλον. Η μεγαλύτερη πίεση ήταν να φτάσουμε στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ο στόχος μας ήταν να πετύχουμε γκολ στο Ντόνετσκ. Οι ουκρανοί είχαν πρόβλημα στο σκοράρισμα στην έδρα τους. Είχαμε δώσει οδηγία να πετύχουμε και δεύτερο γκολ για να τους αποτελειώσουμε.

Ολοι οι παίκτες ήταν ενθουσιασμένοι και αισιόδοξοι στο ημίχρονο. Δεν καταφέραμε να σκοράρουμε ξανά, αλλά κρατήσαμε το μηδέν. Οταν παίζουμε εκτός έδρας και οι αντίπαλοι είναι το φαβορί, μας πηγαίνει καλύτερα. Είμαστε καλύτεροι όταν παίζουμε με αντεπιθέσεις και αμυντικά. Σε αυτόν τον όμιλο μπορούσαμε κι έπρεπε να βρεθούμε πρώτοι. Οταν έγινε η κλήρωση οι Ισραηλινοί έλεγαν ή τώρα ή ποτέ. Και οι άλλοι πίστευαν πως ήταν φαβορί. Αδικηθήκαμε, αλλιώς θα περνούσαμε πρώτοι».

Αναφορικά με το αν έχει κάνει κάποια συζήτηση σχετικά με το μέλλον του Ρεχάγκελ στον πάγκο της ελληνικής ομάδας, ήταν απόλυτος: «Δεν έχουμε κάνει καμία τέτοια συζήτηση και συνεπώς δεν θα μπορούσα να απαντήσω κάτι τέτοιο. Τον βλέπω ότι είναι δυνατός και ορεξάτος, αλλά δεν μπορώ να μιλήσω για λογαριασμό του».

Στη συνέχεια πάντως ξεκαθάρισε πως ο Ρεχάγκελ δεν θεωρεί ότι έδωσε απάντηση στους επικριτές του με την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ. «Ο κύριος Ρεχάγκελ δεν θέλει ο Τύπος να είναι προσβλητικός. Λέει πως όταν έρχονται άσχημα αποτελέσματα είναι φυσικό να γράφονται άσχημα πράγματα. Η καλύτερη απάντηση είναι το αποτέλεσμα. Δεν θεωρεί πως με την πρόκριση έδωσε απάντηση σε κάποιους. Είναι ρεαλιστής».

Παράλληλα, υπογράμμισε πως το κλίμα στα αποδυτήρια είναι άριστο, παρά τα όσα έχουν ακουστεί κατά καιρούς. «Το κλίμα ήταν πάντα καλό και παραμένει. Δεν ξέρω από πού βγήκαν αυτά τα πράγματα από τα ΜΜΕ. Το μόνο που είχε συμβεί ήταν να πει ένας παίκτης στον άλλο στο ημίχρονο ενός αγώνα 'Μη φωνάζεις, μας αγχώνεις'. Οταν τα αποτελέσματα δεν είναι καλά, όλοι είμαστε στενοχωρημένοι. Το κλίμα όμως ουδέποτε διαταράχθηκε».

Για την απουσία του 'Ρεχακλή' από την επίσκεψη στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, είπε: «Ο κύριος Ρεχάγκελ είχε ένα ραντεβού στη Γερμανία και δεν μπορούσε να έρθει. Ηταν ευδιάθετος, η ατμόσφαιρα ήταν πολύ όμορφη και όταν ο πρώτος πολίτης της χώρας πιστεύει κάτι τέτοιο, αυτό μας δίνει μεγάλη χαρά και δύναμη».

Ο βοηθός του ομοσπονδιακού μας τεχνικού πάντως, δεν εξέφρασε κάποια προτίμηση ενόψει της κλήρωσης του Μουντιάλ. «Δεν έχουμε ασχοληθεί με το ποιος θα μας πέσει στην κλήρωση. Δεν έχουμε κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Απολαμβάνουμε αυτό που πετύχαμε, είναι μεγάλη επιτυχία. Εχουμε πάει σε δύο EURO, ένα Συνομοσπονδιών και τώρα ένα Μουντιάλ τα τελευταία χρόνια. Θα δώσουμε ένα φιλικό στις 3 Μαρτίου και πριν φύγει η ομάδα για τη Νότιο Αφρική θα παίξουμε άλλα δύο με τρία παιχνίδια. Η προετοιμασία δεν θα γίνει στη Γερμανία».

Ερωτηθείς για το αν αναμένονται εκπλήξεις στην 23μελη αποστολή για την τελική φάση, απάντησε: «Παρακολουθούμε συνεχώς τους έλληνες παίκτες κι έχουμε μία λίστα. Νομίζω πως τον πρώτο λόγο έχουν οι παίκτες που κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση. Αν όμως υπάρχουν ποδοσφαιριστές που θα διακριθούν και μπορούν να μας βοηθήσουν, ίσως να κληθούν».

Τέλος, αναφέρθηκε στο δικό του ρόλο ως δεξί χέρι του Οτο Ρεχάγκελ. «Ο βοηθός ενημερώνει για τα πάντα το αφεντικό. Παρακολούθησα τα δέκα επίσημα και τα πέντε φιλικά της Ουκρανίας, Αυτό δεν το κάνω μόνο εγώ, αλλά κάθε βοηθός προπονητής».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 10:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην 5η αγωνιστική
Κορυφώνεται η αγωνία για τα εισιτήρια της πρόκρισης σε τρεις ομίλους


Με τους αγώνες στους ομίλους 1-4, ολοκληρώνεται την Τετάρτη η 5η αγωνιστική στην φάση των ομίλων του Champions League.

Στον 1ο όμιλο, η Μπορντό που έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στους «16» υποδέχεται την Γιουβέντους, που θέλει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας για να διατηρηθεί σε πλεονεκτική θέση απέναντι στην Μπάγερν. Από την πλευρά τους, οι Βαυαροί υποδέχονται την βαθμολογικά αδιάφορη Μακάμπι Χάιφα και είναι το απόλυτο φαβορί για την νίκη.

Στον 2ο όμιλο, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα φιλοξενήσει την Βόλφσμπουργκ και με νίκη θα «πιάσει» τους Γερμανούς στην δεύτερη θέση, μετατρέποντας σε «θρίλερ» την τελευταία αγωνιστική. Από την πλευρά τους, οι Γερμανοί, θέλουν την ισοπαλία για να παραμείνουν φαβορί, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που έχει προκριθεί, αναμένεται να έχει εύκολο βράδυ απέναντι στην Μπεσίκτας που έμεινε «εκτός νυμφώνος».

Στον 3ο όμιλο, η Ρεάλ Μαδρίτης, υποδέχεται την Ζυρίχη και είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση, ενώ η Μίλαν θα φιλοξενήσει την Μαρσέιγ και σε περίπτωση που πάρει τους τρεις βαθμούς θα «σφραγίσει το εισιτήριο» για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Τέλος, στον 4ο όμιλο, η Πόρτο υποδέχεται την Τσέλσι στο ντέρμπι που πιθανότατα θα κρίνει την πρώτη θέση, καθώς οι δύο ομάδες προκρίθηκαν ήδη στους «16». Παράλληλα, ο ΑΠΟΕΛ θα φιλοξενήσει την Ατλέτικο Μαδρίτης, με τον νικητή της αναμέτρησης να αποκτά πλεονέκτημα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στο Europa League.

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:


1ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπορντό-Γιουβέντους

Μπάγερν-Μακάμπι Χάιφα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)

Μπορντό 3-1-0 6-2 10 --Προκρίθηκε

Γιουβέντους 2-2-0 3-1 8
------------------------------
Μπάγερν 1-1-2 4-4 4

Μακάμπι Χάιφα 0-0-4 0-6 0

2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπουργκ

Μάντσεστερ Γ.-Μπεσίκτας

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)

Μάντσεστερ Γ. 3-1-0 7-4 10 --Προκρίθηκε

Βόλφσμπουργκ 2-1-1 7-3 7
------------------------------
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1-1-2 6-8 4

Μπεσίκτας 0-1-3 1-6 1


3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρεάλ Μαδρίτης-Ζυρίχη

Μίλαν-Μαρσέιγ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)

Ρεάλ Μαδρίτης 2-1-1 11-6 7

Μίλαν 2-1-1 6-5 7
------------------------------
Μαρσέιγ 2-0-2 8-6 6

Ζυρίχη 1-0-3 4-12 3

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Πόρτο-Τσέλσι

ΑΠΟΕΛ-Ατλέτικο Μαδρίτης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 4 αγώνες)

Τσέλσι 3-1-0 8-2 10 -Προκρίθηκε

Πόρτο 3-0-1 5-2 9 -Προκρίθηκε
------------------------------
Ατλέτικο Μαδρ. 0-2-2 2-8 2

ΑΠΟΕΛ 0-1-3 1-4 1


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ
www.in.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 10:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην τελική ευθεία
Στα χέρια του Νοτιά το 70% των μετοχών της ΠΑΕ ΑΕΚ μέχρι την Τρίτη


Μέσα στις επόμενες ώρες αναμένεται να συγκεντρωθούν όλες οι εξουσιοδοτήσεις που απαιτούνται, από τους μετόχους της ΠΑΕ ΑΕΚ, στα χέρια του Νίκου Νοτιά, που θα του παρχωρούν το δικαίωμα ψήφου και διαχείρισης σε ποσοστό που θα ξεπερνά το 70%, μαζί βέβαια με τις δικές του μετοχές.

Στη συνέχεια ο μεγαλομέτοχος της Ενωσης θα μπορεί να υπογράψει το προσύμφωνο με τον Μπομπ Κοζώνη και να μπει στην τελική ευθεία η αλλαγή ιδοκτησιακού καθεστώτος στην Ενωση. Ο Νοτιάς έχει ήδη στα χέρια του τις εξουσιοδοτήσεις των Αθηνή και Νάσου Θανόπουλου και μέσα στην ημέρα αναμένει και τις υπόλοιπες.

Ο πρώτος που έστειλε την δική του εξουσιοδότηση χωρίς ιδιαίτερο δισταγμό, ήταν ο Παντελής Αθηνής το βράδυ της Δευτέρας (23/11) για να ακολουθήσει ο Νάσος Θανόπουλος το πρωί της Τρίτης (24/11).

Μέσα στην ημέρα αναμένεται να συμβεί το ίδιο και με τους υπόλοιπους βασικούς μετόχους, πλην των Κανελλόπουλου, Κούλη (έχουν εκχωρήσει τις δικές τους μετοχές στην ερασιτεχνική) και του Ντέμη Νικολαΐδη που δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θα κάνει.

Από κει και πέρα, δεδομένη θεωρείται η αποστολή των πληρεξουσίων των Γκίκα Γκούμα, Πόλυ Χατζηϊωάννου και Πέτρου Παππά -ο τελευταίος το είχε γνωστοποιήσει και δημόσια πολύ πρόσφατα- καθώς υπάρχει σύμπνοια με τον ισχυρό άνδρα της ΠΑΕ.

Πράγμα που σημαίνει ότι πλέον είναι καθαρά θέμα χρόνου να αποκτήσει ο Νίκος Νοτιάς στα χέρια του το 70% των μετοχών και να ορίσει -σε συνεννόηση με τον Μπομπ Κοζώνη- την ημερομηνία υπογραφής του προσυμφώνου. Κάτι που θα γίνει στην Ελλάδα τις επόμενες ημέρες και θα βάλει τις διαπραγματεύσεις στην τελική ευθεία, για να περάσει η ομάδα στην κατοχή του ομογενή επιχειρηματία.

Ο Κοζώνης θα πάρει στα χέρια του το 70% των μετοχών, ενώ στην επόμενη Γενική Συνέλευση που θα γίνει πιθανότατα στις 10/01/2010, θα καταβάλει 19 εκ. ευρώ για τα οποία θα προσκομίσει άμεσα εγγυητική επιστολή. Με τη συγκεκριμένη κίνηση θα αυξήσει άμεσα το ποσοστό του κοντά στο 86% του συνολικού πακέτου.

Έτοιμοι Ενσαλίβα - Καράμπελας

Στη διάθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς για το σαββατιάτικο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ τέθηκαν οι Ενσαλίβα και Καράμπελας. Οι δύο ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ μετείχαν κανονικά στο πρόγραμμα της προπόνησης, σε αντίθεση με τον Νέμεθ, ο οποίος ακολούθησε και πάλι ατομικό πρόγραμμα.

Τράβηγμα στον μηρό υπέστη ο Μανωλάς στη προπόνηση κι έτσι ακολούθησε κι αυτός ατομικό πρόγραμμα. Η προπόνηση της Τετάρτης είναι προγραμματισμένη για τις 11 το πρωί.


Newsroom ΔΟΛ
www.in.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 10:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για «ψυχροπολεμικό κλίμα»
Επιστολή ΠΑΟ στην ΕΠΟ με ευθείες βολές κατά Κόκκαλη


Επιστολή προς την ΕΠΟ για τα όσα φέρεται να είπε ο Σωκράτης Κόκκαλης στους παίκτες του Ολυμπιακού στην προπόνηση της Κυριακής έστειλε η ΠΑΕ Παναθηναϊκός.

Στην επιστολή της προς την ομοσπονδία, η «πράσινη» ΠΑΕ χαρακτηρίζει ως «απαράδεκτα» τα όσα είπε -σύμφωνα με τα δημοσιεύματα- ο πρόεδρος των «ερυθρολεύκων», καλώντας τους παίκτες του «να σκοτώσουν τους αντιπάλους και να ρίξουν καμιά κλωτσιά».

Παράλληλα, στο «τριφύλλι» κάνουν λόγο για «ψυχροπολεμικό κλίμα, χουλιγκανισμό και αλητεία την εβδομάδα που η Εθνική ομάδα προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο».

Αναλυτικά η ανακοίνωση της ΠΑΕ:

«Χθεσινές (σ.σ 22/11) δηλώσεις του Προέδρου του Ολυμπιακού κ. Κόκκαλη, όπως μεταφέρονται σε σημερινά δημοσιεύματα, όχι μόνο οδηγούν σε μια επικίνδυνη κλιμάκωση εν όψει του αγώνα της προσεχούς Κυριακής (Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός), αλλά επιπλέον προκαλούν έντονη ανησυχία για τις συνθήκες διεξαγωγής του.

Απαράδεκτες δηλώσεις όπως: «σκοτώστε τους», «ρίξτε και καμιά κλωτσιά», «δεν με ενδιαφέρει αν ο Παναθηναϊκός μείνει με πέντε ή με δύο παίκτες», που φέρεται να είπε ο κ. Κόκκαλης στους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού στις 22 Νοεμβρίου 2009, παραπέμπουν σαφέστατα σε άλλες εποχές, ψυχροπολεμικό κλίμα, χουλιγκανισμό και αλητεία την εβδομάδα που η Εθνική ομάδα προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Σας παρακαλούμε για την άμεση παρέμβασή σας προκειμένου να τηρηθεί η νομιμότητα και να ληφθεί κάθε απαιτούμενο μέτρο προκειμένου να διασφαλιστεί η πιστή εφαρμογή των κανονισμών και να διαφυλαχθούν τα μέλη της ομάδας μας από κάθε είδους αντιαθλητική συμπεριφορά, εντός ή εκτός του αγωνιστικού χώρου».



Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr

H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy