ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Έλληνες – ο εκλεκτός λαός του πλανήτη .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 13:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

-Με τις περί ανωτερότητας της Ελληνικής φυλής απόψεις/γνώσεις του Άμοθεν , συμφωνώ 99% . Αυτό για την ιδεολογική μου ταυτότητα για όποιον συνδίκτυο δεν έχει παρακολουθήσει τα ποστς μου.
-Ξέρω ότι είμαι Έλληνας. Το πώς το ξέρω δεν εξηγείτε.(Πάντως όχι
από εξωτερικά χαρακτηριστικά, όπως πατούσες..χαχα..αυτιά...χαχα
και άλλα τετοια.)Από την ίδια πηγή όμως ξέρω επίσης , ότι οι χρυσαυγίτες και οι ομογάλακτοί τους ανά τον κόσμο, είναι η φαρμακερή αιχμή του δόρατος του κατεστημένου, ενάντια στο Ελληνικό πνεύμα και τον φυσικό του φορέα την Ελληνική φυλή.


Ποιο είναι το 99% και ποιο το 1% ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 13:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Τι να σου πω ρε Notirk...
Ειλικρινα τι να πω

Σε τι συνήσταται η ανωτερωτητα;
Και απο πού φαινεται αυτό; από το αίμα μας;


Από την πλούσια προσφορά μας στην ανθρωπότητα στην σύγχρονη ιστορία μας, από την παραδειγματική πολιτικοκοινωνική μας δομή, από το πάθος και την αγάπη μας στον αθλητισμό τις τέχνες και τα γράμματα, από την οικολογική μας συνείδηση και την αγάπη μας προς τα υπόλοιπα ζώα, από τα αξεπέραστα σύγχρονα τεχνολογικά μας επιτεύγματα, από τον σεβασμό μας στης νέες και παλαιές γενιές, από την σχεδόν ιεροποίηση της παιδείας μιας και η παιδεία είναι το Α και το Ω στην Ελλάδα και οι πέτρες το ξέρουν. Σταματάω γιατί μπορώ να γεμίσω σελίδες αποδεικνύοντας περίτρανα την ανωτερότητα του Έλληνα.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/06/2012 13:51:44
---------------------------------------------------------


- Όμως και από την αιτία που έφερε τέτοια μεγαλειώδη αποτελέσματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

[quote]
Τι να σου πω ρε Notirk...
Ειλικρινα τι να πω

Σε τι συνήσταται η ανωτερωτητα;
Και απο πού φαινεται αυτό; από το αίμα μας;


Από την πλούσια προσφορά μας στην ανθρωπότητα στην σύγχρονη ιστορία μας, από την παραδειγματική πολιτικοκοινωνική μας δομή, από το πάθος και την αγάπη μας στον αθλητισμό τις τέχνες και τα γράμματα, από την οικολογική μας συνείδηση και την αγάπη μας προς τα υπόλοιπα ζώα, από τα αξεπέραστα σύγχρονα τεχνολογικά μας επιτεύγματα, από τον σεβασμό μας στης νέες και παλαιές γενιές, από την σχεδόν ιεροποίηση της παιδείας μιας και η παιδεία είναι το Α και το Ω στην Ελλάδα και οι πέτρες το ξέρουν. Σταματάω γιατί μπορώ να γεμίσω σελίδες αποδεικνύοντας περίτρανα την ανωτερότητα του Έλληνα.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/06/2012 13:51:44
---------------------------------------------------------


- Όμως και από την αιτία που έφερε τέτοια μεγαλειώδη αποτελέσματα.




Δεν ξέρω αν κατάλαβες πως τα έγραψα ειρωνικά τα παραπάνω ε; Ή μπορεί να μην κατάλαβα εγώ το ύφος της απάντησής σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
-Με τις περί ανωτερότητας της Ελληνικής φυλής απόψεις/γνώσεις του Άμοθεν , συμφωνώ 99% . Αυτό για την ιδεολογική μου ταυτότητα για όποιον συνδίκτυο δεν έχει παρακολουθήσει τα ποστς μου.
-Ξέρω ότι είμαι Έλληνας. Το πώς το ξέρω δεν εξηγείτε.(Πάντως όχι
από εξωτερικά χαρακτηριστικά, όπως πατούσες..χαχα..αυτιά...χαχα
και άλλα τετοια.)Από την ίδια πηγή όμως ξέρω επίσης , ότι οι χρυσαυγίτες και οι ομογάλακτοί τους ανά τον κόσμο, είναι η φαρμακερή αιχμή του δόρατος του κατεστημένου, ενάντια στο Ελληνικό πνεύμα και τον φυσικό του φορέα την Ελληνική φυλή.


Ποιο είναι το 99% και ποιο το 1% ;
========================================================

-Το 99% θα το βρεις στα αντιστοιχα forums στα ποστς του Άμοθεν ,
-Το 1% στο Ελληνικό χαρακτηριστικό της αμφισβήτησης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πολύ μικρό δεν είναι το ποσοστό της αμφισβήτησης βρε; Άσε που δεν είναι Ελληνικό προνόμιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

[quote]
[quote]
Τι να σου πω ρε Notirk...
Ειλικρινα τι να πω

Σε τι συνήσταται η ανωτερωτητα;
Και απο πού φαινεται αυτό; από το αίμα μας;


Από την πλούσια προσφορά μας στην ανθρωπότητα στην σύγχρονη ιστορία μας, από την παραδειγματική πολιτικοκοινωνική μας δομή, από το πάθος και την αγάπη μας στον αθλητισμό τις τέχνες και τα γράμματα, από την οικολογική μας συνείδηση και την αγάπη μας προς τα υπόλοιπα ζώα, από τα αξεπέραστα σύγχρονα τεχνολογικά μας επιτεύγματα, από τον σεβασμό μας στης νέες και παλαιές γενιές, από την σχεδόν ιεροποίηση της παιδείας μιας και η παιδεία είναι το Α και το Ω στην Ελλάδα και οι πέτρες το ξέρουν. Σταματάω γιατί μπορώ να γεμίσω σελίδες αποδεικνύοντας περίτρανα την ανωτερότητα του Έλληνα.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/06/2012 13:51:44
---------------------------------------------------------


- Όμως και από την αιτία που έφερε τέτοια μεγαλειώδη αποτελέσματα.




Δεν ξέρω αν κατάλαβες πως τα έγραψα ειρωνικά τα παραπάνω ε; Ή μπορεί να μην κατάλαβα εγώ το ύφος της απάντησής σου.
---------------------------------------------------

Ο.Κ. βιαστηκα και δεν είδα την ειρωνία.Νόμιζα ότι αναφερώσουν στο
γνήσιο το αμόλυντο Ελληνικό πνεύμα.Διορθόνεται έτσι;

Edited by - Notirk on 12/06/2012 14:25:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 14:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπ, παρεξήγηση, ήθελα να πω πως όντως! τα έγραψα ειρωνικά. Πρόσεξε τι γράφω όμως, αναφέρομαι στο παρόν και όχι στο παρελθόν, γι' αυτό λέω σύγχρονη ιστορία μας.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 12/06/2012 14:27:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Πάντως κατάλαβες ότι έκανα μούφα και αυτό έχει τη σημασία του.
Ελπίζω να το σώσαμε.

Είναι και κάτι ρακέςμέρες πούναι.

Edited by - Notirk on 12/06/2012 15:06:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νταααξ. Θα τα βρούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nays
quote:
Σε τι συνίσταται η ανωτερότητα;

Σε εμένα.

Άλλη ερώτηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Νότρικ, εσύ διαβάζεις παλάμες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 15:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Quote
=========
Yugi-oh
οσφυοκάμπτες ήσαν και έλληνες, ή έλληνες ήσαν και οσφυοκάμπτες ;
=========
Φιλτατε yugi-oh

Είναι περα από βεβαιο σε μενα,απο την ερωτηση που θετεις,πως σου διαφευγουν βασικες πληροφοριες για το τι συνιστα ανθρωπο.


Φίλτατε άμοθεν, τόσο πολύ μου διαφεύγουν,ε; Πέρα απο βέβαιο για σένα! Και τώρα αυτή τη δική σου σκέψη το "πέρα από βέβαιο σε σένα", την εξωτερικεύεις με ισχυρή σιγουριά μεταφέροντας την και σε μένα. Ε, εντάξει, φτάνει που γνωρίζεις εσύ τις βασικές ούτε καν γνώσεις αλλά πληροφορίες όπως λες για το τι συνιστά άνθρωπο!
quote:
Οσφυοκαμπτες μπορει να είναι ολοι,ακομη και Ελληνες εφ’οσον αντιλαμβανονται τον κοσμο και τον εαυτο τους με τον ιδιο τροπο που τα αντιλαμβανεσαι και εσυ.
Αν και δίνεις απάντηση άμοθεν, δεν τη καταλαβαίνεις. Μ'αρέσει όμως η σιγουριά που αντλείς και που γνωρίζεις επακριβώς τον τρόπο που τ'αντιλαμβάνομαι εγώ. Απ'ότι φαίνεται, δεν έχεις ψάξει από που πηγάζουν όλες αυτές οι βεβαιότητες και οι σιγουριές που εκφράζεις, αν το είχες κάνει, απλά δεν θα τις έγραφες.
quote:
Ποιος είναι ο τροπος αυτος;;;

Ο αριστερος καθημερινος εγκεφαλος σου.Αυτος που αγνοει την υπαρξη του αλλου του εαυτου [δεξιος εγκεφαλικος λοβος] και των ικανοτητων του παρα του ότι εχει σαφεις ενδειξεις-αποδειξεις πως κατι συμβαινει μεσα στο σωμα του και το κρανιο του και πως ο «ιδιος» δεν εχει κανενα λογο στο συγκεκριμενο γιγνεσθαι.

Ετσι ενώ καταλαβαινεις πως πολυπλοκες διεργασιες λαμβανουν χωρα στο σωμα σου-εγκεφαλο σου 24 ωρες το 24ωρο αρνεισαι να κανεις την παραμικρη νοητικη προσπαθεια να ψαξεις σε βαθος ποιος είναι υπευθυνος.

Όταν οι γιατροι μιλουν για το placebo effect γιατι δεν μας εξηγουν ποιος είναι υπευθυνος για τα αποτελεσματα του;;;

Όταν μιλουν για αυτό-ιαση ,τι εννοουν;;;

Όταν μιλουν για αυθυποβολη τι δεν μας λενε;;;

Είναι πολλα τα λεφτα yugi-oh. >;]


άμοθεν, καλά κι άγια όλα τούτα που γράφεις αλλά πολλάκις γνωστά και πολυγραμμένα. Αν ανοίξεις καμιά δεκαριά περιοδικά και εφημερίδες όλο και κάπου θα τα βρείς ξανά και ξανά γραμμένα. Εν τω μεταξύ το στυλ αυτό της απάντησης με τους αριστερούς και δεξιούς λοβούς του εγκεφάλου, το χεις γράψει καρμπόν ή περίπου ίδιο καμιά δεκαριά φορές και σ'άλλους εδώ μέσα απ'όσα πόστ σου έχω διαβάσει. Το θέμα είναι αν εσύ έχεις κάνει τον εγκέφαλο σου να λειτουργεί ολικά πρώτα απ'όλα για σένα.
quote:
Ο ανθρωπος [και ο Ελληνας] είναι διττη προσωπικοτητα,ο καθημερινος του εαυτος και ο «θεος» μεσα του.Οσοι το αγνοουν αυτό γινονται και οσφυοκαμπτες και αλλα πραγματα.
Για ψάξε λίγο περισσότερο αυτή την απάντηση που δίνεις εδώ. Μέσα σου άμοθεν ψάξε, να δείς αν απαντάει και το βασικό ερώτημα του θέματος περί εκλεκτούς και μη εκλεκτούς.
quote:
Γνωθι σ’αυτόν λοιπον.
Έχει πολύ νόημα αρκεί να ερευνάται στη πράξη και να μη καταντάει σύνθημα για το σύνθημα.
quote:
Δεν ηταν οσφυοκαμπτες Ελληνες όπως ο Σωκρατης,ο Πλατων,Ο Αριστοτελης,ο Ηρακλειτος και χιλιαδες ακομη αγνωστοι στην αρχαιοτητα και ο μονος λογος που δεν ηταν είναι πως γνωριζαν ποιοι πραγματικα είναι.
Αυτοί που αναφέρεις όπως και πολλοί άλλοι δεν ήταν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπήρχαν και πολλοί άλλοι που ήταν.
quote:
Ενώ εσύ δεν εχεις την παραμικρη ιδεα.
Φτάνει που έχεις εσύ άμοθεν. Δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Πολλή σιγουριά και πολλή βεβαιότητα για το τι έχω ή δεν έχω ιδέα. Ψάξε μέσα σου πρώτα να δείς από που πηγάζει και μετά έλα να τα πούμε.
quote:
Ανηκεις σ’αυτους που υποστηριζουν πως όλα είναι φαε πιες ριξε και κανενα και αντε γεια.Το χρημα να κυκλοφορει,πως θα ζησουμε χωρις αυτό κ.α.τ.τ. . >.<
Τί λές άμοθεν, ξέρεις και που ανήκω αν ανήκω, και ποιούς υποστηρίζω και αν υποστηρίζω...έτοιμος να μου κοτσάρεις και ταμπέλες, πως τα βρίσκεις ούτε χαρτορίχτρα ή καφετζού να σουνα. Ψάξε να δείς γιατί το μυαλό σου κινείται ψάχνοντας να βρεί κατηγορίες ταξινόμησης των ανθρώπων με ύψιστη αυτή των εκλεκτών και μη εκλεκτών και μετά τα λέμε.

Εν κατακλείδι:
1.Δεν καταλαβαίνεις ούτε την ερώτηση και το πνεύμα της όπως ετέθη εναρμονισμένο με τη κεντρική ιδέα του θέματος, ούτε τις απαντήσεις που δίνεις.
2.Στις απαντήσεις που δίνεις σε μένα, ψάξε να δείς αν καθρεφτίζεται ο εαυτός σου.
3.Ψάξε μέσα σου να δείς από που πηγάζει το μοτίβο σιγουριάς και βεβαιότητας για το τι ξέρω ή δεν ξέρω, για το τι έχω ή δεν έχω ιδέα, για το τι αντιλαμβάνομαι ή δεν αντιλαμβάνομαι.
4.Απ'τις απαντήσεις που εσύ δίνεις ψάξε να δείς το μοτίβο σκέψης που δημιουργεί στο μυαλό σου τις τάσεις ταξινόμησης των ανθρώπων σε εκλεκτούς και μη εκλεκτούς. Εσύ ο ίδιος που υψώνεις τείχη διαχωρισμού στο μυαλό σου, εσύ ο ίδιος δίνεις την απάντηση που ρίχνει τα τείχη.

Αυτά τα ολίγα, άμοθεν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 19:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
=========
nays
Εξάλλου τα εγκεφαλικά μου κύταρα μπορεί να μην είναι ελληνικά... …………………………………………..ολοι εχουμε τον ιδιο Γενετικο Κωδικα περιπου.

Ας μιλήσετε έσεις οι τέλειοι, οι ανώτεροι, οι άριστοι! Οι εκλεκτοι με τις σωστες πατουσες, μυτες, αυτια και δεν ξέρω και γω τι άλλο……………………………………είναι θεμα καθαρα σωστης πληροφορησης και Γενετικου Κωδικα επιμενω.

Αν και οφείλω να ομολογήσω για να μην τα τσουβαλιάζουμε και όλα ότι αυτά που είπες στον Yugi-Oh ήταν σημαντικά……………………………………………ευχαριστω

αυτό δειχνει ότι εσαι δικαιος και σωστος στην τελικη.Το εκτιμω αφανταστα.


και σε πολλους γνωστα ίσως……………………………………… Ναι τα γνωριζουν πολλοι.Δεν διεκδικω την αποκλειστικοτητα της γνωσης.


Τα διαβασα μετά απο τα μηνύματά μου…………………………… Καλλιο αργα παρα ποτε nays


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 19:53:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
=======================
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
Από την πλούσια προσφορά μας στην ανθρωπότητα στην σύγχρονη ιστορία μας, από την παραδειγματική πολιτικοκοινωνική μας δομή, από το πάθος και την αγάπη μας στον αθλητισμό τις τέχνες και τα γράμματα, από την οικολογική μας συνείδηση και την αγάπη μας προς τα υπόλοιπα ζώα, από τα αξεπέραστα σύγχρονα τεχνολογικά μας επιτεύγματα, από τον σεβασμό μας στης νέες και παλαιές γενιές, από την σχεδόν ιεροποίηση της παιδείας μιας και η παιδεία είναι το Α και το Ω στην Ελλάδα και οι πέτρες το ξέρουν. Σταματάω γιατί μπορώ να γεμίσω σελίδες αποδεικνύοντας περίτρανα την ανωτερότητα του Έλληνα.
========================

Εχεις απολυτο δικαιο σε οσα λες.

Πες μου όμως ποιοι είναι οι λογοι που τιποτα δεν συμβαινει από οσα καταθετεις στην σημερινη Ελληνικη κοινωνια.

Ποια είναι η θεωρια σου ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2012, 20:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
=========
Yugi-oh
άμοθεν, καλά κι άγια όλα τούτα που γράφεις αλλά πολλάκις γνωστά και πολυγραμμένα…………………δεν διεκδικω αποκλειστικότητες φιλε.

Αν ανοίξεις καμιά δεκαριά περιοδικά και εφημερίδες όλο και κάπου θα τα βρείς ξανά και ξανά γραμμένα………………………………………..να φανταστω λοιπον πως οσα σου ειπα τα γνωριζες ηδη;;;

Εν τω μεταξύ το στυλ αυτό της απάντησης με τους αριστερούς και δεξιούς λοβούς του εγκεφάλου, το χεις γράψει καρμπόν ή περίπου ίδιο καμιά δεκαριά φορές και σ'άλλους εδώ μέσα απ'όσα πόστ σου έχω διαβάσει…………………………εγω τογραψα καρμπον,εσυ εχεις καταλαβει κατι;;;

Το θέμα είναι αν εσύ έχεις κάνει τον εγκέφαλο σου να λειτουργεί ολικά πρώτα απ'όλα για σένα…………………………………………………..πες μου σε παρακαλω,ειμαι στο σκοταδι, πως κανεις τον εγκεφαλο σου να λειτουργει ολικα;;;


Quote
=========
Yugi-oh
quote:
________________________________________
Γνωθι σ’αυτόν λοιπον.
________________________________________
Έχει πολύ νόημα αρκεί να ερευνάται στη πράξη και να μη καταντάει σύνθημα για το σύνθημα………………………………………………………….εσυ πως το ερευνας,φωτισε μου.


Quote
=========
Yugi-oh
quote:
________________________________________
Δεν ηταν οσφυοκαμπτες Ελληνες όπως ο Σωκρατης,ο Πλατων,Ο Αριστοτελης,ο Ηρακλειτος και χιλιαδες ακομη αγνωστοι στην αρχαιοτητα και ο μονος λογος που δεν ηταν είναι πως γνωριζαν ποιοι πραγματικα είναι.
________________________________________
Αυτοί που αναφέρεις όπως και πολλοί άλλοι δεν ήταν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπήρχαν και πολλοί άλλοι που ήταν………………………………………………………………………………………………….τοχω πει οσφυοκαμπτες υπηρχαν ,υπαρχουν και θα εξακολουθησουν να υπαρχουν.Το θεμα είναι αν καταλαβαινεις τι είναι αυτό που δημιουργει το φαινομενο.

Yugi-oh
quote:
Εν κατακλείδι:

1.Δεν καταλαβαίνεις ούτε την ερώτηση και το πνεύμα της όπως ετέθη εναρμονισμένο με τη κεντρική ιδέα του θέματος, ούτε τις απαντήσεις που δίνεις…………………………………βοηθησε με να καταλαβω.Πες μου την δικη σου θεωρια και που την βασιζεις


2.Στις απαντήσεις που δίνεις σε μένα, ψάξε να δείς αν καθρεφτίζεται ο εαυτός σου………………………………………….Ποιος από τους δυο εαυτους μου ;;;


3.Ψάξε μέσα σου να δείς από που πηγάζει το μοτίβο σιγουριάς και βεβαιότητας για το τι ξέρω ή δεν ξέρω, για το τι έχω ή δεν έχω ιδέα, για το τι αντιλαμβάνομαι ή δεν αντιλαμβάνομαι…………………………………από τον άλλο μου εαυτο,αυτόν που εσυ επιμενεις να αγνοεις.


4.Απ'τις απαντήσεις που εσύ δίνεις ψάξε να δείς το μοτίβο σκέψης που δημιουργεί στο μυαλό σου τις τάσεις ταξινόμησης των ανθρώπων σε εκλεκτούς και μη εκλεκτούς. Εσύ ο ίδιος που υψώνεις τείχη διαχωρισμού στο μυαλό σου, εσύ ο ίδιος δίνεις την απάντηση που ρίχνει τα τείχη……………………………………………………..................εγω δεν εχω υψωσει κανενα τοιχο διαχωρισμου.Ηταν αποφαση του δημιουργου σου ο «τοιχος» αναμεσα στον καθημερινο εαυτο σου και τον θεο μεσα σου,Αντιθετα προσπαθω να βοηθησω ανθρωπους όπως εσυ να καταλαβουν την αληθεια και να ενεργοποιηθουν προς την σωστη κατευθυνση.Ειναι δυσκολο,κατανοητο, αλλα τι άλλο εχουμε να κανουμε;;;

Αυτά τα ολίγα, άμοθεν……………………………………………………λες πολλα,για την ηλικια σου, ενώ θαπρεπε νακους περισσοτερο και να μιλας λιγο.Το Λακωνιζειν………


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 00:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Μίλησα για "δοτή" επιστήμη.Δεν το αποδέχεσαι απο ότι βλέπω.
Υποστηρίζω αυτη την άποψή μου με επιχειρήματα και όχι με παραφιλολογίες.
Ας δούμε μερικά:

http://www.tcm.phy.cam.ac.uk/~bdj10/archivefreedom/main.html


http://www.etheric.com/physarchive/suppression.html


http://archivefreedom.org/


Διαβάζοντας τις πηγές σου διαπιστώνω τα εξής αγαπητές ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Επικεντρώνονται στην άρνηση και μη δημοσιοποίηση άρθρων από μια συγκεκριμένη βάση δεδομένων (arXiv) που διαχειρίζεται το Πανεπιστήμιο Cornell. Βλέπω μάλιστα ότι αφορούν κυρίως άρθρα φυσικής.

Από αυτά σίγουρα δεν μπορούμε να μιλάμε για δοτή και κατευθυνόμνενη επιστήμη γενικά. Πέρα απ' αυτά, δεν ξέρουμε τους λόγους που αυτές οι εργασίες δεν δημοσιεύονται εκεί ούτε τα κριτήρια των υπεύθυνων του Cornell για να περάσουν μια εργασία. Από τα link ακούμε μονάχα τις θέσεις των διαμαρτυρόμενων επιστημόνων, δίχως να ξέρουμε κατά πόσο είναι δίκαιη ή όχι η απόρριψή τους. Βέβαια στο εισαγωγικό κείμενο της ιστοσελίδας http://archivefreedom.org υποστηρίζεται ότι αυτές οι εργασίες έχουν δημοσιευθεί σε άλλα επιστημονικά journals άρα είναι σοβαρές. Εγώ δεν μπορώ να τις κρίνω αλλά τουλάχιστον αυτή η δήλωση μάλλον στηρίζει τη θέση μου για την επιστήμη η οποία δεν είναι συλλήβδην κατευτθυνόμενη αλλά ανοιχτή.

Επίσης παρατηρώ ότι μερικοί από τους διαμαρτυρόμενους επιστήμονες είναι λίγο ιδιόρρυθμες περιπτώσεις. Για παράδειγμα ο LaViolette είναι και ουφολόγος. Ένας άλλος που διάβασα ότι "καταπιέζεται" είναι ο Dr. Ryke Geerd Hamer ο οποίος προωθεί μια ψευδοεπιστημονική ιατρική μέθοδο και που έχει στείλει στο θάνατο αρκετούς ασθενείς του. Ο ίδιος είναι μάλιστα και συνωμοσιολόγος θεωρώντας την mainstream ιατρική "Εβραϊκή συνωμοσία"!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Ryke_Geerd_Hamer

Είναι αναμενόμενο να τον περνούν σε μαύρη λίστα μ 'αυτά που έχει κάνει.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ολα τα επιστημονικά ιδρύματα του κόσμου,όλες οι σχολές και τα εργαστήρια,δεν είναι ανεξάρτητα και αυτοχρηματοδοτούμενα.Εχουν χορηγούς,ιδιοκτήτες,μετόχους κ.λ.π.Χορηγούνται τεράστια χρηματικά ποσά για έρευνες,παχυλοί μισθοί,έξοδα συντήρησης εγκαταστάσεων, δ/κο προσωπικό,τα ξέρεις άλλωστε.

Δεν θα μπορούσε κανένα τέτοιο ίδρυμα να σταθεί χωρίς χορηγία.Σε όλα οι χορηγοί είναι ιδιώτες,είτε απευθείας,είτε απο τις κυβερνήσεις μέσω των ιδιωτών [τραπεζίτες].Επόμενη σκέψη:Θα χορηγούσες εσυ ποτε ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό σε κάποιον, χωρίς να έχεις κάποιο κέρδος?
Φυσικά καταλαβαίνεις ποιό είναι το κέρδος των χορηγών.


Γνωστό αυτό. Η εποχή που ένας επιστήμονας προέβαινε σε μια μεγαλειώδη ανακάλυψη στο φτωχικό του εργαστήριο έχουν περάσει και σήμερα η χορηγία/χρηματοδότηση είναι απαραίτητη για μια έρευνα. Όμως αυτό δεν πλήττει απαραίτητα την αντικειμενικότητα της έρευνας ούτε καθιστά την επιστήμη γενικά δοτή και κατευθυνόμενη. Φυσικά δεν θα ήθελα τα λεφτα μου να πάνε στο βρόντο αν ήμουν χρηματοδότης αλλά πολλοί επιστημονικοί κλάδοι δεν ερευνούν στα τυφλά κι άμα κάτσει έκατσε. Επί παραδείγματι οι αρχαιολόγοι μπορούν να κάνουν ανασκαφές σε θέσεις που μέσω αεροφωτογραφήεων φαίνεται ότι θα περιέχουν απτά ευρήματα. Τα τροπικά δάση είναι ένας πολύ καλός φίλος των ζωολόγων αφού σ' αυτά είναι συνηθισμένος ο εντοπισμός πολλών νέων ειδών. Οι παλαιοντολόγοι γνωρίζουν τους τύπους των πετρωμάτων που είναι πιθανότερο να βρεθούν απολιθώματα κ.ο.κ.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Λές οτι η επιστήμη προχωρά με γρήγορους ρυθμούς και η τεχνολογία ακολουθεί με ανάλογους.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Ερώτηση: Γιατί,αφού η επιστήμη καλπάζει,εσυ είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς ορυκτά καύσιμα,ώς κύρια πηγή ενέργειας τα τελευταία 100 και βάλε χρόνια?

Απάντηση:Γιατι δεν συμφέρει τους ανωτέρω χορηγούς,οποιαδήποτε επιστημονική πρόοδος σε αυτον τον τομέα.


Κοίτα από μια φευγαλέα εικόνα, έχω δει και προσπάθειες αξιοποίησης εναλλακτικών πηγών ενέργειας αλλά δεν έχω ασχοληθεί εκτενώς με το ζήτημα για να σου δώσω μια τεκμηριωμένη απάντηση παρουσιάζοντας μεγέθη και ποσότητες. Εικάζω ότι μπορεί να παίζουν ρόλο και λόγοι ανεπαρκούς εξυπηρέτησης μεγάλων πληθυσμαικών κέντρων όπου οι παραδοσιακές μορφές ενεργειακής εκμετάλλευσης καλύπτουν ακόμη τις ανάγκες αποδοτικότερα.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Για την επιστήμη της οικονομίας τι να πώ?
Αν ο πλανητικός πληθυσμός καταλάβαινε την απάτη του χρήματος,θα χυνόταν πολύ αίμα.Ομως υπάρχουν ολόκληρα πανεπιστημιακά ιδρύματα και σχολές,που διδάσκουν αυτή ακριβώς την απάτη αφαίμαξης του εργατικού δυναμικού του πλανήτη.Το κέρδος!!
Σκέψου κάτι απλό Agnostic.Ολα τα κράτη του κόσμου οφείλουν τεράστια ποσά.Σε ποιόν/ους?Στις αγορές θα μου πείς.Ποιοί είναι πίσω απο τις αγορές?Σε αυτη την ερώτηση σταματά κάθε επιστημονική έρευνα και είναι αδύνατη κάθε πραγματική χωρίς υπεκφυγές απάντηση.
Και που είναι τα χρήματα όλου του πλανήτη?Εχουν επενδυθεί σε άλλους γαλαξίες?Οχι βέβαια,εδώ είναι.Που?Στην κατοχή ποίου και γιατί?
Αλλά κουράζω.Λίγο πολύ είναι σε όλους γνωστά αυτά.
Επομένως η επιστήμη της οικονομίας,για να επανέλθουμε στο θέμα μας,είναι κι αυτή ελεγχόμενη.

Αφου λοιπόν είναι ελεγχόμενη αυτη,ή άλλη,εκείνη,γιατι να μην είναι όλες?Αν ναι,τότε είναι "δοτές".


Η οικονομία είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση εφόσον σχετίζεται άμεσα με την επιβίωση των ανθρώπων. Δεν θα την έβαζα στο ίδιο τσουβάλι με πολλές διαφορετικής φύσεως επιστήμες. Για το κέρδος που λες νομίζω ότι ευθυνόμαστε όλοι αφού το έχουμε αποδεχτεί και πιθανώς το επιδιώκουμε κι εμείς άσχετα με το τι φαίνεται να λέμε σε παρέες και forums.
Η εξίσωση που υποστηρίζεις δεν μου φαίνεται σωστή. Μπορεί αυτός ο ιδιαίτερος κλάδος να είναι "δοτός" αλλά αυτό δεν επηρεάζει απαραίτητα τους άλλους. Σε μια ομάδα δεν "λαδώνονται" όλοι.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

και να ρωτάμε τους εαυτούς μας:Αφού έχω ανακαλύψει το Α,γιατι ακόμη δεν μπορώ να ανακαλύψω το Β ή το Γ ?
Και αρχίζει έτσι η σκέψη να σε οδηγεί σε πράγματα,που δεν θέλεις να παραδεχθείς.Δεν συνάδουν με τον αρχικό σου ενθουσιασμό,όταν διάβηκες για πρώτη φορά την πύλη της γνώσης,το πανεπιστήμιο της αρεσκείας σου.
Και αφου το τελείωσες και είδες τα "στραβά" στο αντικείμενό σου,άρχισες να σκέφθεσαι,ότι και στα άλλα υπάρχουν στραβά.
Και απογοητεύθηκες!

Αν δεν το είδες,τότε κάποιο πρόβλημα έχει η...όρασή σου!!


Πολύ ισοπεδωτικά και γενικόλογα τα κρίνω αυτά. Δεν μπορώ να τα γενικεύσω για κάθε εκπαιδευμένο στα Πανεπιστήμια. Πολλοί επιστήμονες προχώρησαν σε ανατρεπτικές ανακαλύψεις πέρα από τις υπάρχουσες που έμαθαν από τις σχολές τους.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Χρειάζεσαι περισσότερα απο τα ανωτέρω?


Πολλά περισσότερα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 04:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προώθηση της επιστήμης στην εποχή μας βασίζεται στο βαθμό που χρηματοδοτείται η κάθε επιμέρους έρευνα.
Όπως φαντάζομαι να συμφωνείτε, αυτό σημαίνει καθοδήγηση της πορείας της έρευνας από το κεφάλαιο και το συμφέρον του.
Οι τυχαίες ανακαλύψεις είναι υπαρκτές δε ,αλλά και αυτές καθοδηγούνται στην πορεία.
Γεγονός επίσης είναι ότι οι ανεξάρτητες έρευνες για να αποκτήσουν επίσημη σφραγίδα πρέπει να περάσουν από σαράντα κύματα,όπου και "φιλτράρονται".Αντιθέτως αν εξυπηρετούν κάποιο μεγάλο συμφέρον,αποκτούν χρηματοδότηση και υπό την αιγίδα του, ξεπερνούν την ανάγκη επισημοποίησης ακαριαία.
Οι μόνες ανεξάρτητες έρευνες που προχωρούν "με το σπαθί τους" είναι αυτές που δεν αποτελούν κίνδυνο για τα παγκόσμια μονοπώλια.
Αυτά για όσους έχουν επίγνωση των τζίρων που γίνονται από την εμπορευματοποίηση της επιστήμης, (βλ. φάρμακα για τον καρκίνο κ.λ.π.),δεν αποτελούν συνομωσιολογία, αλλά απλά την αλήθεια όσον αφορά την μορφή της προόδου της επιστήμης.
Νικόμαχε βοήθησα στο σκεπτικό σου ή είμαι εκτός θέματος?(είναι και αργά...)

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 09:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν, λογικα θα εχεις λαβει ενα μεηλ. Αν οχι, ενημερωσε με σε παρακαλω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 10:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φαιδρα καλημερα

εχω λαβει [2] μεχρι στιγμης σε αγνωστη γλωσσα.

σου εχω στειλει [2] αλλα επεστρεψαν.

ειναι επιλογη σου να σου απαντησω μεσω εσωτερικα;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 10:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν, ναι, απαντησε μου απο εδω μιας και δεν ελαβα κατι, εφοσον το παλιο μου μεηλ πια ειναι ανενεργο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 12:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να στείλω μια μούτζα, να μου τη διαβάσει κάποιος αν είμαι έλληνας;
Ή αποτελεί αυταπόδειξη της ελληνικότητας στο αίμα μου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 12:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΕΙΝΙΑ

Επιασες το θέμα,ακριβώς όπως έχει.

Ο φίλος μας ο Agnostic,δεν...βλέπει καλά το παιδί!!

Ο σκεπτικισμός είναι καλός.
Ο υπερ-σκεπτικισμός βλάπτει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 13:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια, δεν καιγομαστε να βγουμε Ελληνες/Ελληνιδες σωνει και καλα.
Ας βγω και Τουρκαλα την τελικη.
Βρισκω ομως την ολη προσεγγιση ενδιαφερουσα και θελω να την καταλαβω οσο μπορω στα σημεια της.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 13:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να στείλω μια μούτζα, να μου τη διαβάσει κάποιος αν είμαι έλληνας;
Ή αποτελεί αυταπόδειξη της ελληνικότητας στο αίμα μου;


Εφοσον η μουντζα ειναι καθαρα ελληνικη συνηθεια, ναι εισαι Ελληνας!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 14:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμοθεν,
quote:
δεν διεκδικω αποκλειστικότητες φιλε.
Σα κι αυτή του τίτλου του θέματος "Έλληνες – ο εκλεκτός λαός του πλανήτη.", το ίδιο λένε κι άλλοι γι'άλλους λαούς π.χ.ότι "ο Θεός έχει διαλέξει το ισραήλ να είναι ο εκλεκτός λαός του απο καταβολής κόσμου"
quote:
να φανταστω λοιπον πως οσα σου ειπα τα γνωριζες ηδη;;;
Δικά σου λόγια: "Είναι περα από βεβαιο σε μενα,απο την ερωτηση που θετεις,πως σου διαφευγουν βασικες πληροφοριες για το τι συνιστα ανθρωπο.", από τη σιγουριά και τη βεβαιότητα, πέρασες στην αμφιβολία και στην αβεβαιότητα.
quote:
εγω τογραψα καρμπον,εσυ εχεις καταλαβει κατι;;;
Δικά σου λόγια: "Ανηκεις σ’αυτους που υποστηριζουν πως όλα είναι φαε πιες ριξε και κανενα και αντε γεια.Το χρημα να κυκλοφορει,πως θα ζησουμε χωρις αυτό κ.α.τ.τ. . >.<", ε μετά απ'αυτά που λες με τόση σιγουριά, απορείς αν μπορώ να καταλάβω κάτι, ε κάτι είναι κι αυτό.
quote:
πες μου σε παρακαλω,ειμαι στο σκοταδι, πως κανεις τον εγκεφαλο σου να λειτουργει ολικα;;;
εσύ είσαι εκλεκτός, έχεις ήδη γνώση, που είναι πέρα από βέβαιο κατ'εσέ πως δε καταλαβαίνω, οπότε θα πρεπε να είσαι ήδη στο φώς και όχι στο σκοτάδι.
quote:
εσυ πως το ερευνας,φωτισε μου.
Δικά σου λόγια: "Ενώ εσύ δεν εχεις την παραμικρη ιδεα.", κατ'εσέ δεν έχω την παραμικρή ιδέα, μιας και εσύ είσαι εκλεκτός θα πρεπε ήδη να γνωρίζεις το πως και το φώς για το πως.
quote:
τοχω πει οσφυοκαμπτες υπηρχαν ,υπαρχουν και θα εξακολουθησουν να υπαρχουν.Το θεμα είναι αν καταλαβαινεις τι είναι αυτό που δημιουργει το φαινομενο.
Δικά σου λόγια:"Ο ανθρωπος [και ο Ελληνας] είναι διττη προσωπικοτητα,ο καθημερινος του εαυτος και ο «θεος» μεσα του.Οσοι το αγνοουν αυτό γινονται και οσφυοκαμπτες και αλλα πραγματα.", το θέμα είναι αν εσύ το καταλαβαίνεις αυτό που γράφεις, ώστε να καταλαβαίνεις και το ζήτημα εκλεκτού και μη εκλεκτού λαού κι ανθρώπων.
quote:
βοηθησε με να καταλαβω.Πες μου την δικη σου θεωρια και που την βασιζεις
Εσύ έχεις θεωρίες, τις ακολουθείς, και ξέρεις κατά τα λεγόμενα σου και το που τις βασίζεις. Εγώ δεν έχω καμία θεωρία, δεν ακολουθώ θεωρίες και δεν βασίζομαι πουθενά και σε τίποτα.
quote:
Ποιος από τους δυο εαυτους μου ;;;
Ρωτάς και πρόσεξε αμέσως μετά πως απαντάς:
quote:
από τον άλλο μου εαυτο,αυτόν που εσυ επιμενεις να αγνοεις.
Αφού κατ'εσέ αγνοώ, τι ρωτάς κι απαντάς και ξαναρωτάς και ξαναπαντάς.
Μια ερώτηση της μιας γραμμής έκανα και εσύ γράφεις ολόκληρες θεωρίες με ερωταπαντήσεις λέγοντας κιόλας εκ των προτέρων ότι έχω άγνοια. Μη προβληματίζεσαι, άφησε σε μένα αυτή την άγνοια και μείνε στην περιδίνηση της γνώσης των θεωριών του δικού σου μυαλού.
quote:
εγω δεν εχω υψωσει κανενα τοιχο διαχωρισμου.Ηταν αποφαση του δημιουργου σου ο «τοιχος» αναμεσα στον καθημερινο εαυτο σου και τον θεο μεσα σου,Αντιθετα προσπαθω να βοηθησω ανθρωπους όπως εσυ να καταλαβουν την αληθεια και να ενεργοποιηθουν προς την σωστη κατευθυνση.Ειναι δυσκολο,κατανοητο, αλλα τι άλλο εχουμε να κανουμε;;;
Ούτε ένα μικρομέγαλο τοίχο εκλεκτών σα το σινικό τείχος, κάτι που συνεπάγεται και μη εκλεκτούς. Εντάξει φίλτατε, συνέχισε τις προσπάθειες σου και τους ευγενείς σκοπούς σου, δεν σε αποτρέπω από τίποτα.
quote:
λες πολλα,για την ηλικια σου, ενώ θαπρεπε νακους περισσοτερο και να μιλας λιγο.Το Λακωνιζειν………
Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν αρκεί να μην εστί αμπελοφιλοσοφείν.
Το ν'ακούει κανείς περισσότερο δεν είναι μόνο δείγμα νοημοσύνης, κάποιες φορές είναι και δείγμα ανοησίας.
Και μιας και εσύ που τα γνωρίζεις όλα για μένα, λες ότι λέω πολλά, θα σου πώ κι ένα τελευταίο.[εσύ ξεκίνησες ν'ασχολείσαι μαζί μου κι όχι εγώ με σένα.]
Οι άνθρωποι ανεξαρτήτως ηλικίας αρέσκονται στο να επαναλαμβάνουν το μοτίβο, η διανόηση της επινόησης της διανόησης της επινόησης της διανόησης,και πάει λέγοντας,θεωριών στο μυαλό τους κι αν τύχει να τους τις πειράξουν έστω και λίγο, αναφωνούν μη μου τους κύκλους τάρατε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 15:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote] Doctor

Να στείλω μια μούτζα, να μου τη διαβάσει κάποιος αν είμαι έλληνας;
Ή αποτελεί αυταπόδειξη της ελληνικότητας στο αίμα μου;
---------------------------------------------------------
-Ψαγμένη μούτζα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 18:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yugi-oh

[η σιωπη είναι χρυσος]

[γνωθι σ’αυτόν]

[μηδεν αγαν]

Βαλε σαν προτεραιότητες στην ζωή σου τ’ανωτερω αρχαία γνωμικά και δεν θα χάσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2012, 18:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλαμη=160[7]= η παλαμη ,το χερι ,εργον της χειρος,εργον τεχνης,εργον βιας,ωσ.-Ευφυια,τεχνη,τεχνασμα,σχεδιον,επινοια,μεθοδος.

Προσθετω και το νεοελληνικον [μουτζα] για να μην εχουμε διαμαρτυριες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Φ α ί δ ρ α
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2012, 09:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Φ α ί δ ρ α  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - Φ α ί δ ρ α on 14/06/2012 12:13:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2012, 22:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και άλλη ανακάλυψη παίδες

ΠΑΛΑΜΗ=160
ΚΑΛΗ=59
ΜΑΛ%$ΚΙΑ=103


Επομένως:
ΠΑΛΑΜΗ = 160 = ΚΑΛΗ ΜΑΛ%^ΚΙΑ + 2 (Χέρια)

Επιπλέον, ΚΑΛΗ ΜΑΛ$%ΚΙΑ = 9 = ΕΡΓΟΧΕΙΡΟ

Εν σοφία εποίησεν...

Αργότερα θα εμβαθύνουμε περισσότερο στα μυστήρια της ελληνικής γλώσσης... εσσεται

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 18/06/2012 22:54:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy