ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Έλληνες – ο εκλεκτός λαός του πλανήτη .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 10:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειμαστε οι εκλεκτοι του πλανητη.Η ευθύνη μας σύμφωνα με την Αθηνά είναι τεραστια.

Ο Γενετικός μας Κώδικας είναι εμπλουτισμένος με περισσότερα πλεονεκτήματα από κάθε άλλον Γενετικό Κώδικα του πλανήτη.

Αυτό είναι κάτι που αποδεικνύεται εύκολα σήμερα απλά συγκρίνοντας τους σημερινούς Γενετικούς Κώδικες άλλων εθνών με τον Ελληνικό.

Οι διαφορές των προγόνων μας επίσης σε σύγκριση με τους άλλους λαούς της αρχαιότητας μπορούν να ανιχνευτούν και να συγκριθουν.Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Προσωπικά πιστεύω πως και τα δυο πειράματα έχουν γίνει από τους έχοντες και κατεχοντες.Ειναι προφανές πως τα αποτελέσματα δεν είναι ανακοινώσιμα.

Στους στίχους [α399 έως και α411-απαντηση του Ευρυμαχου στον Τηλέμαχο] γίνεται σαφές από την Αθηνά πως οι απόγονοι των Δωριέων ,οι σημερινοί Έλληνες ,αυτοί που κατοικούν στην γη του μεγαλιθικού μνημείου γνωστό ως «ο θησαυρός του Ατρέα» είναι αυτοί που οι δημιουργοι μας περιμενουν να δωσουν τις λυσεις για την σωτηρια του πλανητη.

Από τους σημερινούς Έλληνες περιμένουν οι δημιουργοί να μπουν μπροστά στην προσπάθεια σωτηρίας του πλανήτη.

Έχουμε τον καλύτερο Γενετικό Κώδικα από κάθε άλλο λαο,την καλύτερη «γλώσσα» στον γαλαξία, η σοφία όλου του κόσμου έχει κατατεθεί από Έλληνες σοφους,προγονοι μας είναι οι ΣΩΚΡΑΤΗΣ-ΠΛΑΤΩΝ.ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ,ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ,ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ο σχετικος καταλογος δεν εχει τελος , ακομη ο «θησαυρός του Ατρέα» βρίσκεται μέσα στα γεωγραφικά όρια της Ελλάδας.

Οι Έλληνες ειμαστε οι εκλεκτοί των δημιουργών μας.

Τι πιστευετε ;;;

Ποια μπορει να είναι τα υπερ και τα κατά ενός τετοιου ισχυρισμου;;;

Ath_hleios
Μέλος 1ης Βαθμίδας


77 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 13:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς είναι δυνατόν σήμερα με τόσους μικτούς γάμους και κινητικότητα των ανθρώπων να μιλάμε για "ελληνικό γεννετικό κώδικα"; Από πρακτική και μόνο πλευρά, δεν έχει υποστεί αλλοιώσεις και προσμιξεις στο πέρασμα του χρόνου;

ΑθήλειοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 14:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχουμε τον καλύτερο Γενετικό Κώδικα από κάθε άλλο λαο

Αυτό απο που προκύπτει ?
Εμένα στο σχολείο με έμαθαν οτι ο γενετικός κώδικας ... ειναι καθολικός


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2012, 18:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμοθεν,θα συμφωνήσω μαζί σου.

Οχι γιατι το λές εσυ,αλλά επειδή το λέει ο...Χενρυ!!

<<...οι Ελληνες είναι ο μόνος δύσκολος λαός,δυσκολοκυβέρνητοι και πρέπει να αλλοιώσουμε την γλώσσα τους,την θρησκεία τους...>>.

Καλά τώρα!!

ποιός πιστεύει ότι οι έρευνες που έγιναν για το DNA των φυλών της Γης,κατέδειξαν ακριβώς ίδια γονίδια για όλους?

Κι άν πράγματι το Ελληνικό DNA είναι κατά τι,ανώτερο θα το δημοσιοποιούσαν?

Ενα απλό ερώτημα:
Αν είχαμε όλοι το ίδιο ακριβώς γεννετικό υλικό,σε φυλετικό επίπεδο,θα είχαμε τόσες και τόσες ανθρώπινες φυλές?

Αν κάποιος δέχεται την παρεμβατική εξέλιξη,θα πρέπει και να δεχθεί,την πολλαπλή επέμβαση διαφόρων εξω-φυλών,ή αποτυχημένα πειράματα μιας εξω-φυλής,εκ των οποίων το πιο επιτυχημένο ήταν οι Ελληνες!

Ακραίο μέν.διόλου απίθανο δε.

Υ.Γ
Και μην αρχίσει κανείς τα γνωστά περί βιολογίας και τα επιτεύγματά της.Αν η βιολογία δώσει απάντηση στο αρχικό "γίγνεσθαι",τότε τα λέμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 30/05/2012 18:27:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2012, 09:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
===================
Αθήλειος
Πώς είναι δυνατόν σήμερα με τόσους μικτούς γάμους και κινητικότητα των ανθρώπων να μιλάμε για "ελληνικό γεννετικό κώδικα"; Από πρακτική και μόνο πλευρά, δεν έχει υποστεί αλλοιώσεις και προσμιξεις στο πέρασμα του χρόνου;
======================

Από την δημιουργία της[ Ελληνικής διπλής βίο-νανοελικας =612[9]=Ζευς] στην Φαιστό της Κρήτης περίπου το [1240π.χ.] δεν έχει αλλάξει ο Γενετικός μας Κώδικας ούτε κατά ένα «γράμμα» και έχει [6] δις «γράμματα».

Άρα το πέρασμα του χρόνου δεν αλλοιώνει τα βασικά δομικά χαρακτηριστικά του.Ειναι ο ίδιος Γενετικός Κώδικας που ήταν και πριν [3.000] χρόνια .

Οι μεικτοί γάμοι ήταν [ must ] από αρχαιοτάτων χρόνων.

Ο νικητής μεταδίδει τον Γενετικό του Κώδικα στον ηττημένο μέσω της ερωτικής επαφής.

Αρχιδια =626[5] = ΔΙΑ αρχι = η αρχη του ΔΙΑ [οπου ΔΙΑΣ ο γενετικος μας κωδικας φυσικα]

Θυμάσαι ένα Έλληνα στρατηλάτη και τις προτροπές στους αξιωματικούς του να παντρεύονται γυναίκες του εχθρού.

Γιατί άραγε ζήτησε από τους άνδρες του κάτι τέτοιο;;;

Γνώριζε κάτι που δεν γνωρίζουμε και ούτε μπορούμε να φανταστούμε;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2012, 09:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
Νικομαχος
=======================
Οχι γιατι το λές εσυ,αλλά επειδή το λέει ο...Χενρυ!!
<<...οι Ελληνες είναι ο μόνος δύσκολος λαός,δυσκολοκυβέρνητοι και πρέπει να αλλοιώσουμε την γλώσσα τους,την θρησκεία τους...>>.
========================

Τι ηλικια εχει αυτο το ατομο και ακομη «κυκλοφορει»;;;

Λες να είναι προβοκατορας του Κυνα.

God = dog ?????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2012, 09:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
===================
aitheroVamon
από πού προκυπτει;
Εμενα στο σχολειο με εμαθαν ότι ο γενετικος Κωδικας είναι καθολικος.
=============================

Καθολικος ;;;

Με ποια εννοια;;; Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος;;;

Π.χ. η επιστημονικη κοινοτητα ανακοινωσε προσφατα πως ο Γενετικος Κωδικας του ανθρωπου των Αλπεων [Οτζι] είναι σπανιος [διαβαζε μοναδικος] πως το εξηγει αυτό ο δασκαλος σου;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2012, 09:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Υπάρχουν απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα;
-Είναι όντως Έλληνας όποιος αυτάρεσκα δηλώνει Έλληνας; ( έχω στο μυαλό μου κάτι Ελληναράδες,- βλέπε Χ.Α.- για ην Ελληνικότητα των οποίων έχω ισχυρές αμφιβολίες).
- Πως μπορεί κάποιος να ξέρει στα σίγουρα ότι είναι Έλληνας χωρίς να ξέρει του DNA του;
-Υπάρχουν κάποια ιδιαίτερα εξωτερικά χαρακτηριστικά, η χαρακτηριστικά συμπεριφοράς και στάσης ζωής;
-Υπάρχει κάτι που να μας βεβαιώνει ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων κατοίκων της Ελλάδας είναι original Έλληνες;
-Λέει κάτι η ομάδα αίματος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2012, 09:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Άμοθεν ,από τον τίτλο του θέματος σου, η λέξη λαός δεν μου φαίνεται να ανταποκρίνεται στον γενετικό προσδιορισμό του Έλληνα. Νομίζω ότι βγαίνει από την λέξη λάας=λίθος,και παραπέμπει στο μύθο του Δευκαλίωνα και της Πύρας που πέταγαν πίσω τους λίθους
και έβγαιναν από την γη άνδρες και γυναίκες, ενώ όταν συνευρέθηκαν γέννησαν 4 παιδιά από τα οποία ο πρωτότοκος ήταν ο Έλληνας. Υποψιάζομαι ότι κάτι μας λέει αυτός ο μύθος για την καταγωγή των Ελλήνων.
-Θα ήθελα την άποψη σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2012, 16:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αμοθεν
Καθολικος ;;;

Με ποια εννοια;;; Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος;;;



Αναφέρομαι σε ένα απο τα πέντε κύρια χαρακτηριστικά του γενετικού κώδικα
δηλαδή:
1) είναι καθολικός(*) (με εξαίρεση το γ.κώδικα των μιτοχονδρίων)
2) είναι κώδικας τριπλέτας
3) είναι συνεχής και μη αλληλοκαλυπτόμενος
4) έχει συγκεκριμένες τριπλέτες έναρξης και λήξης
5) είναι εκφυλισμένος

Ποιο συγκεκριμένος δεν μπορώ... γιατί θα μου ζητηθεί πτυχίο !

quote:
το πέρασμα του χρόνου δεν αλλοιώνει τα βασικά δομικά χαρακτηριστικά του.Ειναι ο ίδιος Γενετικός Κώδικας που ήταν και πριν [3.000] χρόνια .

Όσων αφορά τα δομικά του στοιχεία δεν έχουν αλλοιωθεί εδω και εκατομμύρια χρόνια που υπάρχει ζωή στον πλανήτη !!!
ποιο συγκεκριμένα είναι τα ΙΔΙΑ από τότε που δημιουργήθηκε !

quote:

Οι μεικτοί γάμοι ήταν [ must ] από αρχαιοτάτων χρόνων.

Ο νικητής μεταδίδει τον Γενετικό του Κώδικα στον ηττημένο μέσω της ερωτικής επαφής.



προφανώς μιλάτε για άλλον "γενετικό κώδικα" ...
δε μπορεί να μιλάμε για το ίδιο πράγμα


(*)Ερμηνεία (μια κι έχουμε ενα θεματακι)
καθολικός απο το αρχαίο Ελληνικό "καθ' όλου"
που αναφέρεται σε ή περιλαμβάνει όλα τα μέλη ενός συνόλου



Hellas at War

Edited by - AitheroVamon on 31/05/2012 16:23:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 00:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

<<...οι Ελληνες είναι ο μόνος δύσκολος λαός,δυσκολοκυβέρνητοι και πρέπει να αλλοιώσουμε την γλώσσα τους,την θρησκεία τους...>>.


Αυτή η δήλωση είναι μύθος Νικόμαχε
http://www.iospress.gr/ios2001/ios20010401b.htm

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

ποιός πιστεύει ότι οι έρευνες που έγιναν για το DNA των φυλών της Γης,κατέδειξαν ακριβώς ίδια γονίδια για όλους?


Αυτός που εμπιστεύεται την επιστημονική έρευνα.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Κι άν πράγματι το Ελληνικό DNA είναι κατά τι,ανώτερο θα το δημοσιοποιούσαν?


Τι εννοείες "ανώτερο" και πώς θα εκφραζόταν αυτή η ανωτερότητα γονιδιακά? Πάντως δεν βρίσκω το λόγο μια νέα ανακάλυψη ειδικά για έναν τόσο ανοιχτό και εύκολο να συλλεχθεί υλικό τομέα να μη δημοσιεύεται ή να μη μπορεί να δημοσιευτεί.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ενα απλό ερώτημα:
Αν είχαμε όλοι το ίδιο ακριβώς γεννετικό υλικό,σε φυλετικό επίπεδο,θα είχαμε τόσες και τόσες ανθρώπινες φυλές?


Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα τι είναι φυλή και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα. Γενικά η φυλή όσον αφορά τον άνθρωπο είναι μια έννοια αυθαίρετη που συχνά την ορίζουμε υπό την επιρροή ιστορικών και πολιτιστικών παραγόντων.

Δηλαδή αν ορίσουμε ως κριτήριο τα εξωτερικά χαρακτηριστικά όπως το χρώμα του δέρματος κάποιοι επιστήμονες (ειδικά στις αρχές του προηγούμενου αιώνα) διέκριναν την "λευκή", τη "μαύρη", την "μογγολική"(κίτρινη), την "ινδιάνικη"(ερυθρή) και καμιά φορά θεωρούσαν ως ξεχωριστή φυλή τους Αβορίγινες της Αυστραλίας.

Αυτή η απλοϊκή εικόνα όμως μπορεί να είναι παραπλανητική καθώς ένας Παπούα που με βάση τον παραπάνω επιφανειακό διαχωρισμό θα τον κατατάσαμε στη "μαύρη" φυλή, γενετικά είναι πιο κοντά σ'έναν Ασιάτη ή έναν Ευρωπαίο απ' ό,τι με διάφορους νέγρους της Αφρικής όπως οι Μπαντού ή οι Χοϊσαν.

http://abagond.files.wordpress.com/2011/02/worldgenetics1.jpg?w=500&h=398

Αν πάλι χρησιμοποιήσουμε ως κριτήριο κατηγοριοποίησης των φυλών την κατανομή των ομάδων αίματος του συστήματος ABO τότε η εικόνα των "φυλών" αλλάζει και βλέπουμε νέγρους να μοιράζονται την ίδια ομάδα με πολλούς λευκούς ή ασιάτες κλπ.
http://anthro.palomar.edu/vary/vary_3.htm
(δείτε σχετικούς χάρτες)

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αν κάποιος δέχεται την παρεμβατική εξέλιξη,θα πρέπει και να δεχθεί,την πολλαπλή επέμβαση διαφόρων εξω-φυλών,ή αποτυχημένα πειράματα μιας εξω-φυλής,εκ των οποίων το πιο επιτυχημένο ήταν οι Ελληνες!


Γιατί οι Ελληνες και όχι π.χ. οι Κινέζοι?

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Και μην αρχίσει κανείς τα γνωστά περί βιολογίας και τα επιτεύγματά της.Αν η βιολογία δώσει απάντηση στο αρχικό "γίγνεσθαι",τότε τα λέμε.


Διαφωνώ. Αν ένας μαθητής δεν μπορεί να λύσει μια δύσκολη και πολύπλοκη μαθηματική άσκηση σημαίνει ότι οπωσδήποτε δεν μπορεί να τα καταφέρει σε απλούστερες και ευκολότερες ασκήσεις? Προφανώς όχι.

Ετσι κι εδώ. Είναι αντικειμενικά εξαιρετικά δύσκολο να γνωρίζει επακριβώς η βιολογία τις βιοχημικές συνθήκες προ 4-3,5 δισεκατομμυρίων ετών και την ακριβή διαδικασία με την οποία σχηματίστικαν όλο και συνθετότερες χημικές ενώσεις για να φτάσουμε στους ζωντανούς οργανισμούς. Αυτό δεν την εμποδίζει να μελετήσει ένα διαφορετικό (και πιο πρόσφατο) θέμα και να καταλήξει σε στέρεα συμπεράσματα βάσει των πειραμάτων και των παρατηρήσεών της.

Και στο φινάλε αν σύσσωμη η κοινότητα των βιολόγων έβγαζε αύριο μια ανακοίνωση που εξηγούσε επακριβώς την προέλευση της ζωής, θα άλλαζε σε τίποτα η γνώμη σου απ' τη στιγμή που υποθέτεις ότι η επιστήμη μπορεί να συγκαλύπτει καταστάσεις και ότι μπορεί να μη μας λέει όλη την αλήθεια? Πώς θα εξασφάλιζες ότι μια μελλοντική ανακοίνωση των βιολόγων θα ήταν έγκυρη ώστε μετά απ' αυτή να συνεχίσεις και στη μελέτη του ανθρώπινου γονιδιώματος?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 12:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
===================
notirk
-Υπάρχουν απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα;
-Είναι όντως Έλληνας όποιος αυτάρεσκα δηλώνει Έλληνας; ( έχω στο μυαλό μου κάτι Ελληναράδες,- βλέπε Χ.Α.- για ην Ελληνικότητα των οποίων έχω ισχυρές αμφιβολίες).
======================

Ο Γενετικος μας Κωδικας είναι παροχος ζωης και θανατου,καλου και κακου.Στον καθεναν από εμας εχει δοθει η δυνατοτητα της επιλογης.Ελευθερη βουληση το λενε.

Η διαφορα σου με αυτους που αποκαλεις Χ.Α. είναι η γνωση-πληροφορηση.


Quote
===================
notirk
- Πως μπορεί κάποιος να ξέρει στα σίγουρα ότι είναι Έλληνας χωρίς να ξέρει του DNA του;
-Υπάρχουν κάποια ιδιαίτερα εξωτερικά χαρακτηριστικά, η χαρακτηριστικά συμπεριφοράς και στάσης ζωής;
-Υπάρχει κάτι που να μας βεβαιώνει ότι η πλειοψηφία των Ελλήνων κατοίκων της Ελλάδας είναι original Έλληνες;
-Λέει κάτι η ομάδα αίματος;
=====================

Όλα τα «λεει» ο Γενετικος μας Κωδικας.

Αν υπαρχουν Ελληνες ερευνητες ας μας το απορριψουν η ας μας το βεβαιωσουν να σταματησει και η αντιπαραθεση,

Υπαρχουν;;;

Η ολοι εχουν «τσιμπησει» από ένα προγραμματακι από πανεπιστημια του εξωτερικου και ερευνουν τον γενετικο κωδικα της φρουτομυγας;;;

Δεν νομιζω πως είναι τυχαιο πως γενηθηκαμε και ζουμε στον Ελλαδικο χωρο καθως και ότι μιλαμε την Ελληνικη γλωσσα.Οπως και το ότι συμμετεχουμε σ’αυτή την συζητηση.

Η αποψη μου είναι πως τιποτα δεν είναι τυχαιο τα παντα όλα [τ’αθροα παντα] είναι αποτελεσμα των διεργασιων που λαμβανουν χωρα στους εγκεφαλους μας.

Οσο για το αν υπαρχει σημαδι που να καθοριζει τους απογονους των Δωριεων ,υπαρχει.

Δεν θελω στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη να το αποκαλυψω διοτι φοβαμαι πως θα αδικησω την συζητηση που μολις ξεκινα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 13:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί οι Ελληνες και όχι π.χ. οι Κινέζοι?

Γιατί οι Κινέζοι είναι πολλοί! Ενώ οι εκλεκτοί λίγοι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αμοθεν
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
516 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 13:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quote
===================
aitheroVamon
Αναφέρομαι σε ένα απο τα πέντε κύρια χαρακτηριστικά του γενετικού κώδικα
δηλαδή:
1) είναι καθολικός(*) (με εξαίρεση το γ.κώδικα των μιτοχονδρίων)
2) είναι κώδικας τριπλέτας
3) είναι συνεχής και μη αλληλοκαλυπτόμενος
4) έχει συγκεκριμένες τριπλέτες έναρξης και λήξης
5) είναι εκφυλισμένος
Ποιο συγκεκριμένος δεν μπορώ... γιατί θα μου ζητηθεί πτυχίο !
=============================

Μαλλον εγινες πολύ συγκεκριμενος εγω ειμαι αυτος που πρεπει να ψαχνω για πτυχια να μου εξηγησουν τα «κινεζικα».

Παντως φανταζομαι πως ένα από τα κυρια χαρακτηριστικα του Γενετικου μας Κωδικα πρεπει να είναι και οτι λεει το ονομα του,παροχος ζωης δηλαδη.


Quote
===================
aitheroVamon
Όσων αφορά τα δομικά του στοιχεία δεν έχουν αλλοιωθεί εδω και εκατομμύρια χρόνια που υπάρχει ζωή στον πλανήτη !!!
ποιο συγκεκριμένα είναι τα ΙΔΙΑ από τότε που δημιουργήθηκε !
============================

εδώ μαλλον δεν συμφωνουμε.

Ποτε πιστευεις πως δημιουργηθηκε;;; Δωσε μου μια εκτιμηση.

Πιστευεις πως οι πιθηκοι πριν εκ. χρονια ειχαν στον Γενετικο τους Κωδικα τα ιδια [22+1] χρωμοσωματα και τα ιδια [20.000] γονιδια με τον απογονο του Δωριεα;;;

Εάν όχι ποτε εγιναν οι αλλαγες ;;; τι λενε τα πτυχια;;;

Σε πια χρονικη περιοδο πιστευεις πως ο πιθηκος απεκτησε τα τρια νεα μυαλα που χαρακτηριζουν τον συγχρονο ανθρωπο ;;;

Γενικα ποτε αποκτηθηκαν τα βασικα χαρακτηριστικα του συγχρονου ανθρωπου και με ποιον Γενετικο Κωδικα αφου ισχυριζεσαι πως είναι ο ιδιος για εκ. χρονια.

Ειχε ο [homo sapiens] η o [cro magnon] Μεσολοβιο ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 14:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα τα παραπάνω που έγραψες αμοθεν
ΣΙΓΟΥΡΑ μιλας για αλλο πράγμα , και απλα το ονόμασες "γενετικό κώδικα"

Δεν μπορώ να σε πείσω οτι δεν είμαι ελέφαντας ...

Ο καθένα αναγνώστης ας βγάλει τα συμπεράσματα του .


ps
"κινέζικα" τα κύρια χαρακτηριστικά του γενετικού κώδικα ?
καλό !!!!


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 17:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ps
"κινέζικα" τα κύρια χαρακτηριστικά του γενετικού κώδικα ?
καλό !!!!
Βρε μη μιλάς εσύ Κινέζε, κανείς δε σε πιστεύει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 18:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όσους αμφισβητούν την ανωτερότητα της φυλής μας,
ιδού η απτή απόδειξη.

Ο μέσος κινέζος:


......


Ο μέσος έλληνας:


...................


Και φυσικά για να μην ξεχνιόμαστε, το απόγειο του έλληνα Homo Sapiens απο ύπαρξής του:

Τώρα, αμφισβητείστε μας αν μπορείτε!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/06/2012 18:30:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 18:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic

Δεν θα ήθελα να επεκταθώ λεπτομερώς στο θέμα,διότι θα καταλήξουμε σε "σεντόνια",χωρίς νόημα εκατέρωθεν.

Εχεις συγκεκριμένες απόψεις για την επιστήμη και δεν πρόκειται να σου τις αλλάξω εγω.Δεν το επιθυμώ άλλωστε.

quote:
Agnostic
Είναι αντικειμενικά εξαιρετικά δύσκολο να γνωρίζει επακριβώς η βιολογία τις βιοχημικές συνθήκες προ 4-3,5 δισεκατομμυρίων ετών και την ακριβή διαδικασία με την οποία σχηματίστικαν όλο και συνθετότερες χημικές ενώσεις για να φτάσουμε στους ζωντανούς οργανισμούς.

Αυτο που λές,είναι για μένα κάτι πέρα απο αρκετό,ώστε να διαμορφώσω άποψη.Δεν είναι εξαιρετικά δύσκολο.Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ.Αυτο ακριβώς εννοούσα με το αρχικό γίγνεσθαι.

Μπορείς να αποκλείσεις,πέραν πάσης αμφιβολίας την παρέμβαση ανώτερης νοημοσύνης στην ανθρώπινη εξέλιξη?

Αν μπορείς Agnostic,τότε θα σου ζητήσω γονυπετής συγνώμη για τις "αρλούμπες" μου.

Αν δεν μπορείς,τότε αναγνώρισέ μου το δικαίωμα,να έχω μια γωνίτσα στο μυαλό μου,για να χωρέσει μελλοντικά,το "απίθανο" του σήμερα!Το αδύνατον να συνεβη αυτο που λέω.Το απίστευτο και μακράν της επιστήμης.

Οσο για την κατευθυνόμενη και "δοτή" επιστήμη,Agnostic,πρέπει να είσαι τυφλός για να μην το βλέπεις.Απο το ένα μάτι.

Λέω απο ενα μάτι,αν δεν κατέχεις κάποιο πτυχίο.Αν έχεις πτυχίο και δεν το βλέπεις,τότε είσαι και απο τα δυο ματια!!

Δεν είχα ιδέα περι διάψευσης απο τον Κίσσινγκερ,της υποτιθέμενης δήλωσης.Επεσα θύμα παραπληροφόρησης κι εγω.Συμβαίνει καμμιά φορά.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2012, 18:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Doctor,έγραψες!!!
Να υποθέσω οτι η πρώτη είναι η αφεντιά σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2012, 01:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ο Γεωργούλης είμαι εγώ. Απλά έχουν κάνει λίγο μοντάζ και δείχνω πιο άσχημος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 05:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η λυση στο πρόβλημά σας Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 14:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η λυση στο πρόβλημά σας

Μια διευκρινση. Αυτο το γονιδιο ειναι κυριαρχικο; Δηλαδη παντα κυριαρχει στα αλλα γονιδια; Αν ναι, τοτε ειναι μουφα η δημοσιευση.

Γιατι ολοι θα ειχαμε τωρα "ελληνικα" ποδια με αυτη τη λογικη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 18:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ας επιστρέψουμε στο θέμα το οποίο δεν προσφέρεται ούτε για πλάκα , ούτε για επίδειξη γνώσεων.
-Το ζήτημα που πραγματεύεται, έχει να κάνει με το το μυστήριο της ύπαρξης μας όχι μόνο σαν Ελληνικής φυλής αλλά και σαν ανθρώπινο είδος και νομίζω ότι αυτό το μυστήριο είναι ο πυρήνας των προβληματισμών κάθε ειλικρινούς αναζητητή.
-Είναι οι Έλληνες το εκλεκτό δημιούργημα των δημιουργών του ανθρώπινου είδους;
-Αν αυτό το δεχόμαστε με την έννοια ότι σαν εκλεκτοί έχουμε δικαίωμα να κυριαρχήσουμε και να επιβληθούμε στους άλλους ,τους μη εκλεκτούς, τότε κάνουμε λάθος .Αυτή η λαθεμένη αντίληψη της ανωτερότητας της Ελληνικής φυλής ,είναι που οδηγεί στην εχθρική προς τον άνθρωπο φασιστική, ρατσιστική ιδεολογία και μπαίνει εμπόδιο στην εξέλιξη του θείου έργου.
-Είναι οι Έλληνες το εκλεκτό δημιούργημα των δημιουργών του ανθρώπινου είδους;
-Ότι μπορεί να είναι έτσι ,έχουμε τόσες πολλές ενδείξεις που αν και δεν έχουν την δύναμη αποδείξεων, μας δίνουν όμως ισχυρότατο κίνητρο να το ψάξουμε.
-Γιατί δεν το κάνουμε;
1.- Γιατί μας εμποδίζει η λαθεμένη, η ρατσιστική αντίληψη της ανωτερότητας της φυλής.
2.- Γιατί μας έχει επιβληθεί η εκ του πονηρού ’’ επιστημονική ‘’ άποψη, ότι όλοι είμαστε ίδιοι.
3.-Γιατί μας εμποδίζει ο σκληρός τοίχος της κοινής λογικής.
-Ας το δούμε αλλιώς..
-Οι Έλληνες είναι εκλεκτό δημιούργημα ,σημαίνει ότι έχουν ευθύνη για την σωτηρία της ανθρωπότητας και την πνευματική της ανάταση. Η Ανωτερότητα της Ελληνικής φυλής χαρακτηρίζεται από την αγάπη της για όλα τα πλάσματα της πλάσης και από την μέχρι θυσίας προσφορά της στον άνθρωπο.
-Για να ανταποκριθεί η Ελληνική φυλή στην ουράνια αποστολή της, είναι επείγουσα ανάγκη να υπερβεί τα συμπλέγματα που μεθοδευμένα της έχουν δημιουργήσει και ενώ διαισθάνεται την ανωτερότητα της, την κουκουλώνει για μη πάει κόντρα στη κοινή λογική.
-Είμαστε όλοι ίσοι, έχουμε όλοι τα ίδια δικαιώματα σαν ανθρώπινα όντα.
-Δεν είμαστε όμως όλοι ίδιοι. Οι Έλληνες είναι διαφορετικοί. Η διαφορετικότητα του Έλληνα υπάρχει στα γονίδια του . Μπορούμε να το αποδείξουμε αγνοώντας την κοινή λογική και με πίστη στην Ελληνικότητα μας, να βάλουμε στην πρώτη γραμμή των αναζητήσεων μας το ξεσκέπασμα αυτών που επιμελώς μας κρύβουν.
-Πιστεύω ότι ο θεματοθέτης, με το θέμα που μας προτείνει για συζήτηση βοηθάει προς αυτή την κατεύθυνση. Ας συμβάλουμε όσο μπορούμε σαυτήν την προσπάθεια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2012, 19:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
''Ανώτερος'' άνθρωπος θα γίνει εκείνος που θα βάλει τον κώλο του κάτω και θα κάνει πράγματα για εκείνον και για τους άλλους και αυτά δίχως υπεροπτικές τάσεις. Το να κάθομαι και να μην κάνω τίποτα άλλο από το να αναζητώ ''στοιχεία'' για την ''ανωτερότητα'' μου, είναι σα να κάνω τεστ πατρότητας δίχως να έχω έρθει ποτέ σε ερωτική επαφή.

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 09/06/2078 19:02:33

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 03:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως έχω Αιγυπτιακό πόδι και έχω στεναχωρηθεί πολύ.

Διότι μέχρι προσφάτως ήμουν πανευτυχής γνωρίζοντας ότι είμαι Ελληνίδα, καθώς έχω το γνώρισμα του λοβού του αυτιού
(σχετ: Δημοθοινία - "ΚΑΥΤΑ ( ? ) ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ", Αποκλειστική συνέντευξη του Ι. Φουράκη στον Π. Γιαννουλάκη).

Συγκεκριμένα, κατά τον Ι. Φουράκη:

"Μεταξύ άλλων, ένα τέτοιο σημάδι είναι και ο λοβός του αυτιού. Οι επιστήμονες μας λένε ότι το αυτί είναι μια μικρογραφία του εμβρύου. Όμως, το αυτί είναι ένα από τα βασικά κέντρα του γεννετικού κώδικα. Από την αρχαιότητα! σε όλες τις παραδόσεις, ο μεγάλος λοβός στο αυτί είναι σημάδι ιδιαιτερότητας και σοφίας, όλοι δίνουν πολύ μεγάλη σημασία στο αυτί. Οι αναπαραστάσεις του Βούδα μας δείχνουν μεγάλους λοβούς το ίδιο και όλων των κινέζων σοφών, πολλοί Αφρικανοί και Ινδιάνοι προσπαθούν να επιμηκύνουν με τεχνητό τρόπο τ' αυτιά τους κρεμώντας βάριά αντικείμένα, ο Κουμπλάι Χάν δέχεται να μιλήσει στον Μάρκο Πόλο όταν επισημαίνει ότι έχει "καλό λοβό στο αυτί", ο Ιούλιος Καίσαρας όταν ήθελε να δείξει την εύνοια του σε κάποιον του τραβούσε το αυτί, το ίδιο και ο Χίτλερ. Και αυτά δεν είναι παρά ελάχιστα παραδείγματα για την μεγάλη σημασία που δινόταν πάντα στον λοβό του αυτιού. Οι μεγάλοι λοβοί των αυτιών λοιπόν, είναι κι αυτό ένα από τα εξωτερικά χαρακτηριστικά του Έλληνα. Έχουν ήδη γίνει μελέτες με το DNA των αρχαίων Ελλήνων με δείγματα από ίχνη αίματος και οστών σε τάφους, με εκπληκτικά όντως αποτελέσματα... Όλα αυτά μας διαφοροποιούν από τους άλλους ανθρώπους και βέβαια από αυτούς που κατευθύνονται από τους "υπογήινους"."

Οι λοβοί μου λοιπόν, όπως τουλάχιστον μου αποκαλύπτει ο καθρέφτης, είναι Ελληνικοί!

(Καλά, δεν είναι και τεράστιοι!
Αλλά καλύπτουν τα λοβομετρικά στάνταρ ελληνικότητας κατά Φουράκη.)

Αν κάποιος έχει Αιγυπτιακό πόδι και Ελληνικούς λοβούς είναι εκλεκτός ή όχι;

Αγωνιώ...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 03:49:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν κάποιος έχει Αιγυπτιακό πόδι και Ελληνικούς λοβούς είναι εκλεκτός ή όχι;

Ηρέμησε..!!

Αιγυπτιακό πόδι και ελληνικός λοβός,είναι αχτύπητος συνδυασμός!
Και οι Αιγύπτιοι ήσαν δημιουργήματα των Αθανάτων Ελλήνων.
Τους δώσαμε όλα τα γονίδια ίδια,εκτός απο τα δάκτυλα του ποδιού,για να τους ξεχωρίζουμε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 04:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αυτο που λές,είναι για μένα κάτι πέρα απο αρκετό,ώστε να διαμορφώσω άποψη.Δεν είναι εξαιρετικά δύσκολο.Είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ.Αυτο ακριβώς εννοούσα με το αρχικό γίγνεσθαι.


Εγώ πάλι αγαπητέ Νικόμαχε θα ήμουν συγκρατημένος για το "αδύνατον" που λες δεδομένης της προόδου (τεχνολογικής/επιστημονικής) που γενικά δεν σταματά.
Διακρίνω και μια αντίφαση σ'αυτό που γράφεις διότι παρακάτω αφήνεις ανοιχτό το παράθυρο για την παρέμβαση νοημοσύνης στην ανθρώπινη εξέλιξη θεωρώντας την "απίθανο του σήμερα", αφήνοντας να εννοηθεί ότι κάτι που φαίνεται αδύνατο σήμερα μπορεί να είναι εφικτό στο μέλλον.
Γιατί στη μία περίπτωση αφήνεις ανοιχτό παραθυράκι ενώ στην άλλη όχι?

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Μπορείς να αποκλείσεις,πέραν πάσης αμφιβολίας την παρέμβαση ανώτερης νοημοσύνης στην ανθρώπινη εξέλιξη?

Αν μπορείς Agnostic,τότε θα σου ζητήσω γονυπετής συγνώμη για τις "αρλούμπες" μου.

Αν δεν μπορείς,τότε αναγνώρισέ μου το δικαίωμα,να έχω μια γωνίτσα στο μυαλό μου,για να χωρέσει μελλοντικά,το "απίθανο" του σήμερα!Το αδύνατον να συνεβη αυτο που λέω.Το απίστευτο και μακράν της επιστήμης.


Δεν χαρακτήρισα κάτι "αρλούμπες" και εννοείται βρε Νικόμαχε ότι είναι δικαίωμα του καθενός να έχει την άποψή του. Μια απλή κουβέντα κάνουμε

Τώρα σχετικά με το ερώτημα που μου θέτεις, η απάντηση είναι ότι εντελώς θεωρητικά ίσως δεν μπορώ να αποκλείσω το σενάριό σου αλλά πιστεύω ότι είναι αστήρικτο και κάπως αχρείαστο, ειδικά αν ακολουθήσουμε την αρχή της οικονομίας (ή λεπίδα του Όκαμ). Νομίζω δηλαδή ότι το σενάριό σου είναι μια πολύπλοκη απόπειρα εξήγησης και δημιουργεί περισσότερα προβλήματα απ' όσα λύνει αφού θα πρέπει να εξηγηθεί και αυτή η ανώτερη νοημοσύνη. Ποια είναι και σε τι συνίσταται? Ποιά η προέλευσή της? Γιατί παρενέβη στην εξέλιξη?
Με λίγα λόγια δεν αποτελεί μια οικονομική λύση, χώρια του ότι δεν έχω κανένα στοιχειο που να την στηρίζει.

Αν μπλέξουμε σ' αυτόν τον τύπο αόριστου προβληματισμού περί "πέραν πάσης αμφιβολίας" τότε προσφέρουμε ελπίδες σε κάθε μυθολογία, μυθοπλασία ή θρησκευτική δοξασία στο να εξηγούν τον κόσμο καλύτερα σε σχέση με την επιστημονική παρατήρηση και τα τεχνολογικά μέσα που διαθέτουμε. Επί παραδείγματι...εσύ μπορείς να αποκλείσεις "πέραν πάσης αμφιβολίας" ότι ο πλανήτης μας δεν φτιάχτηκε από τα διασπώμενα μέλη του γίγαντα Ymir της σκανδιναβικής παράδοσης? Μπορείς να αποκλείσεις ότι πίσω από την δημιουργία του κόσμου δεν κρύβεται ο οποιοσδήποτε θεός των ανά τον κόσμο θρησκειών? Πιστεύω ότι κάποιες θρησκείες σου φαίνονται παράλογες αν κρίνω από άλλα γραφόμενά σου στο "ΜΥΘΟΣ&ΘΡΗΣΚΕΙΑ". Πώς θα έβλεπες τώρα ένα αντίστοιχο ερώτημα ενός πιστού τους προς εσένα? Δεν θα σου φαινόταν παράλογο ας πούμε?

Κατ' εμέ αυτή η τακτική οδηγεί σε αδιέξοδο.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Οσο για την κατευθυνόμενη και "δοτή" επιστήμη,Agnostic,πρέπει να είσαι τυφλός για να μην το βλέπεις.Απο το ένα μάτι.


Φίλε μου αν κάποιος είναι μέσα στα πράγματα και έχει συγκεντρώσει αρκετά και έγκυρα στοιχεία γι' αυτό που λες, τότε θα μπορούσα να το δεχτώ με την απαραίτητη επιφύλαξη. Διαφορετικά ο καθένας μπορεί να βαφτίζει "κατευθυνόμενο" οτιδήποτε επιστημονικό, επηρεασμένος από τις προσωπικές του πεποιθήσεις ή τις ιδεοληψίες του χωρίς να είναι απαραίτητα σωστός. Από την άλλη, υπάρχουν περιπτώσεις επιστημονικών απατών που αναιρέθηκαν από τους ίδιους τους φορείς της επιστήμης. Αυτό μάλλον υποδεικνύει ότι κάτι αβάσιμο και απατηλό, δεν έχει πολύ χρόνο ζωής κι αυτό είναι προς τιμήν των επιστημονικών ομάδων που το αποκαλύπτουν και το απομυθοποιούν.

Γενικότερα ακούγεται κάπως υπερβολικό να χαρακτηρίζουμε ενα σύστημα σκέψης και έρευνας συλλήβδην "κατευθυνόμενο" ή "δοτό", δεδομένου του πλουραλισμού των ανεξάρτητων και διαφορετικών φορέων που το απαρτίζουν.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 06:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν κάποιος έχει Αιγυπτιακό πόδι και Ελληνικούς λοβούς είναι εκλεκτός ή όχι;
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Ηρέμησε..!!

Αιγυπτιακό πόδι και ελληνικός λοβός,είναι αχτύπητος συνδυασμός!
Και οι Αιγύπτιοι ήσαν δημιουργήματα των Αθανάτων Ελλήνων.
Τους δώσαμε όλα τα γονίδια ίδια,εκτός απο τα δάκτυλα του ποδιού,για να τους ξεχωρίζουμε!!



Δηλαδή είμαι τελικά Αιγύπτια, δημιούργημα των Ελλήνων. Αφού έχω μεν τον λοβό, αλλά όχι και το πόδι που θα ήταν το σημάδι του δημιουργού και όχι του δημιουργήματος, έτσι;
Πω πω...

Είμαι δημιούργημα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 11:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν κάποιος έχει Αιγυπτιακό πόδι και Ελληνικούς λοβούς είναι εκλεκτός ή όχι;

Ηρέμησε..!!

Αιγυπτιακό πόδι και ελληνικός λοβός,είναι αχτύπητος συνδυασμός!
Και οι Αιγύπτιοι ήσαν δημιουργήματα των Αθανάτων Ελλήνων.
Τους δώσαμε όλα τα γονίδια ίδια,εκτός απο τα δάκτυλα του ποδιού,για να τους ξεχωρίζουμε!!



Εννοείται... μη σου πω οτι τους δώσαμε και τις πυραμίδες. Λέγεται μάλιστα οτι για το μαύρο χρώμα του δέρματος, οφείλεται στο οτι κάποιος έλληνας έκλασε, την ώρα που έπαιζε με το DNA. Αλλά αυτό αποτελεί μύθο, δεν έχει εξακριβωθεί ακόμα απο κάποιον έμπιστο επιστημονικό ειδήμονα (π.χ. Άμοθεν).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 19:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic
Το ΑΔΥΝΑΤΟΝ,που έγραψα,αφορούσε μόνον την δυνατότητα της βιολογίας,να ανιχνεύσει την αρχική στιγμή της δημιουργίας.Το αρχέγονο εκείνο,"γιγνεσθαι",το προ 4 δις ετών,που εσυ πρωτοανέφερες στην απαρχή της συζήτησης.

Αρα δεν υπάρχει αντίφαση στα λεγόμενά μου.Πολλές φορές εχω δηλώσει οτι δεν είμαι οπαδός της mainstream επιστήμης,επειδή δεν εξηγεί απολύτως όλα τα κενά,των εκάστοτε και επι μέρους επιστημών.

Καταλαβαίνεις φαντάζομαι,ότι όπου χωρά αμφισβήτηση,όπου εί δυνατόν να υπάρχουν πέραν της μιας απαντήσεις,ερμηνείες,πιθανότητες κ.λ.π,τότε δεν πρέπει να γινόμαστε θιασώτες της μιάς προσφερόμενης λύσης.

Μίλησα για "δοτή" επιστήμη.Δεν το αποδέχεσαι απο ότι βλέπω.
Υποστηρίζω αυτη την άποψή μου με επιχειρήματα και όχι με παραφιλολογίες.
Ας δούμε μερικά:

http://www.tcm.phy.cam.ac.uk/~bdj10/archivefreedom/main.html


http://www.etheric.com/physarchive/suppression.html


http://archivefreedom.org/

Υπάρχουν κι άλλα Agnostic και ξέρω οτι θα τα αμφισβητήσεις,αλλά εγω απλά καταθέτω τις βάσεις των απόψεών μου,πάνω στις οποίες οικοδομώ τον "πύργο" της αμφισβήτησης.Ας δούμε και το οικονομικό μέρος.

Ολα τα επιστημονικά ιδρύματα του κόσμου,όλες οι σχολές και τα εργαστήρια,δεν είναι ανεξάρτητα και αυτοχρηματοδοτούμενα.Εχουν χορηγούς,ιδιοκτήτες,μετόχους κ.λ.π.Χορηγούνται τεράστια χρηματικά ποσά για έρευνες,παχυλοί μισθοί,έξοδα συντήρησης εγκαταστάσεων, δ/κο προσωπικό,τα ξέρεις άλλωστε.

Δεν θα μπορούσε κανένα τέτοιο ίδρυμα να σταθεί χωρίς χορηγία.Σε όλα οι χορηγοί είναι ιδιώτες,είτε απευθείας,είτε απο τις κυβερνήσεις μέσω των ιδιωτών [τραπεζίτες].Επόμενη σκέψη:Θα χορηγούσες εσυ ποτε ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό σε κάποιον, χωρίς να έχεις κάποιο κέρδος?
Φυσικά καταλαβαίνεις ποιό είναι το κέρδος των χορηγών.

Λές οτι η επιστήμη προχωρά με γρήγορους ρυθμούς και η τεχνολογία ακολουθεί με ανάλογους.Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Ερώτηση: Γιατί,αφού η επιστήμη καλπάζει,εσυ είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιείς ορυκτά καύσιμα,ώς κύρια πηγή ενέργειας τα τελευταία 100 και βάλε χρόνια?

Απάντηση:Γιατι δεν συμφέρει τους ανωτέρω χορηγούς,οποιαδήποτε επιστημονική πρόοδος σε αυτον τον τομέα.

Τα ίδια και σε άλλους τομείς με κυρίαρχο τον της υγείας.Να μην επεκταθώ,θα τα γνωρίζεις.
Το ίδιο στην τροφική αλυσίδα,όπου τα μονοπώλια [Monsanto κ.λ.π],δίνουν και παίρνουν.

Για την επιστήμη της οικονομίας τι να πώ?
Αν ο πλανητικός πληθυσμός καταλάβαινε την απάτη του χρήματος,θα χυνόταν πολύ αίμα.Ομως υπάρχουν ολόκληρα πανεπιστημιακά ιδρύματα και σχολές,που διδάσκουν αυτή ακριβώς την απάτη αφαίμαξης του εργατικού δυναμικού του πλανήτη.Το κέρδος!!
Σκέψου κάτι απλό Agnostic.Ολα τα κράτη του κόσμου οφείλουν τεράστια ποσά.Σε ποιόν/ους?Στις αγορές θα μου πείς.Ποιοί είναι πίσω απο τις αγορές?Σε αυτη την ερώτηση σταματά κάθε επιστημονική έρευνα και είναι αδύνατη κάθε πραγματική χωρίς υπεκφυγές απάντηση.
Και που είναι τα χρήματα όλου του πλανήτη?Εχουν επενδυθεί σε άλλους γαλαξίες?Οχι βέβαια,εδώ είναι.Που?Στην κατοχή ποίου και γιατί?
Αλλά κουράζω.Λίγο πολύ είναι σε όλους γνωστά αυτά.
Επομένως η επιστήμη της οικονομίας,για να επανέλθουμε στο θέμα μας,είναι κι αυτή ελεγχόμενη.

Αφου λοιπόν είναι ελεγχόμενη αυτη,ή άλλη,εκείνη,γιατι να μην είναι όλες?Αν ναι,τότε είναι "δοτές".

Μετα απο αυτα,επιμένεις σε αυτο?

quote:
Agnostic
Φίλε μου αν κάποιος είναι μέσα στα πράγματα και έχει συγκεντρώσει αρκετά και έγκυρα στοιχεία γι' αυτό που λες, τότε θα μπορούσα να το δεχτώ με την απαραίτητη επιφύλαξη. Διαφορετικά ο καθένας μπορεί να βαφτίζει "κατευθυνόμενο" οτιδήποτε επιστημονικό, επηρεασμένος από τις προσωπικές του πεποιθήσεις ή τις ιδεοληψίες του χωρίς να είναι απαραίτητα σωστός.

Φίλε μου,η κάθε επιστήμη αποτελεί το Α και το Ω της γνώσης,που διαθέτουμε ώς ανθρωπότητα.Δεν αντιτίθεμαι σε αυτο.Φυσικό είναι να υπάρχουν πολλά οφέλη απο την τεχνολογική πρόοδο.Αλλά πρέπει να κοιτάμε και πίσω απο το "παραβάν".

και να ρωτάμε τους εαυτούς μας:Αφού έχω ανακαλύψει το Α,γιατι ακόμη δεν μπορώ να ανακαλύψω το Β ή το Γ ?
Και αρχίζει έτσι η σκέψη να σε οδηγεί σε πράγματα,που δεν θέλεις να παραδεχθείς.Δεν συνάδουν με τον αρχικό σου ενθουσιασμό,όταν διάβηκες για πρώτη φορά την πύλη της γνώσης,το πανεπιστήμιο της αρεσκείας σου.
Και αφου το τελείωσες και είδες τα "στραβά" στο αντικείμενό σου,άρχισες να σκέφθεσαι,ότι και στα άλλα υπάρχουν στραβά.
Και απογοητεύθηκες!

Αν δεν το είδες,τότε κάποιο πρόβλημα έχει η...όρασή σου!!


quote:
Agnostic
Γενικότερα ακούγεται κάπως υπερβολικό να χαρακτηρίζουμε ενα σύστημα σκέψης και έρευνας συλλήβδην "κατευθυνόμενο" ή "δοτό", δεδομένου του πλουραλισμού των ανεξάρτητων και διαφορετικών φορέων που το απαρτίζουν

Χρειάζεσαι περισσότερα απο τα ανωτέρω?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 20:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Αν κάποιος έχει Αιγυπτιακό πόδι και Ελληνικούς λοβούς είναι εκλεκτός ή όχι;
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

Ηρέμησε..!!

Αιγυπτιακό πόδι και ελληνικός λοβός,είναι αχτύπητος συνδυασμός!
Και οι Αιγύπτιοι ήσαν δημιουργήματα των Αθανάτων Ελλήνων.
Τους δώσαμε όλα τα γονίδια ίδια,εκτός απο τα δάκτυλα του ποδιού,για να τους ξεχωρίζουμε!!



Δηλαδή είμαι τελικά Αιγύπτια, δημιούργημα των Ελλήνων. Αφού έχω μεν τον λοβό, αλλά όχι και το πόδι που θα ήταν το σημάδι του δημιουργού και όχι του δημιουργήματος, έτσι;
Κοίτα να δείς και μου φαινότανε παράξενο!

Τσάμπα τόσα χρόνια έσπαγα το κεφάλι μου να καταλάβω γιατί το δεύτερο δάχτυλο του ποδιού μου ήταν μεγαλύτερο απ'το πρώτο...κι έλεγα τι αλλόκοτο πράγμα κι αυτό,πως γίνεται να ναι έτσι;
Είναι τελικά απλό...έχω Ελληνικό πόδι!
Και τ'αυτιά μου έχουν μεγάλους λοβούς!
Δηλαδή έχω Ελληνικό πόδι και Ελληνικούς λοβούς!!
Άρα τι είμαι εγώ;...Έλληνας εξ Ελλήνων;
Δηλαδή δεν είμαι δημιούργημα αλλά έχοντας και το σημάδι[το πόδι] είμαι δημιουργός;
Είμαι δημιουργός και δε το ξερα τόσα χρόνια;
Για κάτσε ν'αρχίσω να δημιουργώ τίποτα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy