ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Απετυχε ο Θεος στα αρχικα σχεδια της Δημιουργιας Του;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2012, 13:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο κάθε άνθρωπος έχει τον εσωτερικό του Θεό, και αυτόν και μόνο αυτόν, έχει το δικαίωμα να υπηρετεί αλλά και το δικαίωμα να μην υπηρετεί. Κάθε θρησκεία βοηθάει τον άνθρωπο να έρθει σε επαφή με αυτον τον θεό που έχει ήδη μέσα του.

Εννοείς τον τιτανοτεράστιο ΕΑΥΤΟΥΛΗ του;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2012, 13:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εννοείς τον τιτανοτεράστιο ΕΑΥΤΟΥΛΗ του;
Καμία σχέση με τον εαυτούλη του.
Ο εαυτούλης είναι το αντίθετο του Θεού.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/11/2012 13:59:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2012, 14:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εννοείς τον τιτανοτεράστιο ΕΑΥΤΟΥΛΗ του;
Καμία σχέση με τον εαυτούλη του.
Ο εαυτούλης είναι το αντίθετο του Θεού.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/11/2012 13:59:23


Τα ψιλομπερδέψαμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2012, 14:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα ψιλομπερδέψαμε;
Το μυαλό σου, μάλλον δεν χρειάζεται κανείς να το μπερδέψει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2012, 22:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι ειναι ο πινακας? αφηρημενη τεχνη της ανεμοδουρας???

Ποιός ήρθε?

Edited by - Κostakourtas on 03/11/2012 22:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2012, 15:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν ο Θεός είναι μια οντότητα τύπου παζλ?
Αν τα κομμάτια αυτού του παζλ είναι η ύπαρξη κάθε πλάσματος στο σύμπαν?

Ποιός μπορεί να γνωρίζει?

Κάποιος άθεος είπε:
-Ήμουν άθεος μέχρι που ανακάλυψα πως είμαι Θεός.

Εγώ λέω πως όταν ο άνθρωπος καβαλήσει το καλάμι, δεν έχει σημασία που πιστεύει ή αν δεν πιστεύει πουθενά, έτσι κι αλλιώς καμμένο χαρτί είναι.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2012, 18:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Industrial_Angel

Η επιχειρηματολογία σου και τα τερτίπια σου είναι για το φοιτητικό κυλικείο και σίγουρα δεν απευθύνονται σ'αυτά που σου γράφω εγώ.

Εγώ από εσένα πήρα παραπάνω από αυτά που περιμένα και είμαι έτοιμος όταν ποστάρεις σε τρίτους να συμμετάσχω.

Ελπίζω και εσύ να τα κατάφερες να με ρεζιλέψεις και να έχεις αρχίσει να γράφεις τη διπλωματική σου για να πάρεις το πολυπόθητο πτυχίο σου όπως ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.

Ένα λινκ μου έφερες στο τελευταίο σου ποστ και αυτό θα σου σχολιάσω.


quote:
Industrial_Angel

PanosT
Μιλούσα για Τίμαιο ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΩΡΙΟ για κατασκευή του ανθρώπου από άλλες οντότητες κατ'εντολή του " ο το παν δημιουργήσας" και εσύ έφερες ΑΟΡΙΣΤΩΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΧΩΡΙΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ Εμπεδοκλή και Αναξίμανδρο ως...Νατουραλιστές και πρόδρομους της θεωρίας της Εξέλιξης για το ίδιο θέμα (υποθέτω?)


Και γιατί ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ το ότι υπάρχουν αυτά τα χωρία ΧΩΡΙΣ να το ψάξεις; Τι σόι επιστήμονας είσαι;


Εγώ σου είπα ότι ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ και όχι ότι εγώ τους απορρίπτω αλλά για την έλλειψη επικοινωνίας εκ μέρους σου δεν θα σε ξανακουράσω....

quote:

Δεύτερον

Ξαναδές τη δεύτερη σελίδα:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11536&whichpage=2&ARCHIVE=

Επιμένεις ότι δεν έδωσα χωρίο;


Αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΡΗΣΕΙΣ και δεν μας τις "έφερες" όπως εγώ από το pdf του Τίμαιου ΑΛΛΑ googlαρες το keyword ΑΝΑΞΙΜΑΝΔΡΟΣ και μας έφερες το πρώτο link της ελληνικής wiki που εμφανίστηκε...

Ούτε με τις φιλοσοφικές ρήσεις ούτε με τη wiki έχω κάποιο πρόβλημα αρκεί να ξέρουν και οι δύο συνομιλητές το αντικείμενο και περί τίνος μιλάνε.

Στην περίπτωσή μας είναι φανερό ότι δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα και άρα οι εμφανίσεις απλών και ξεκομμένων ρήσεων αποσκοπούν στη δημιουργία εντυπώσεων του στυλ ότι " και εγώ έχω κάτι να ψελλίσω, να κοίτα".

Στο ίδιο link που έφερες υπάρχει και αυτό.

"
Simplikios in Phys., p. 24, 13sq.; Theophrastos, Phys. op. fr. 2 Diels (DK 12 A 9, B 1)

Ἀναξίμανδρος μἐν Πραξιάδου Μιλήσιος Θαλοῦ γενόμενος διάδοχος καὶ μαθητὴς ἀρχήν τε καὶ στοιχεῖον εἴρηκε τῶν ὄντων τὸ ἄπειρον, πρῶτος τοῦτο τοὔνομα κομίσας τῆς ἀρχῆς. λέγει δ' αὐτὴν μήτε ὕδωρ μήτε ἄλλο τι τῶν καλουμένων εἶναι στοιχείων, ἀλλ' ἑτέραν τινὰ φύσιν ἄπειρον, ἐξ ἧς ἅπαντας γίνεσθαι τοὺς οὐρανοὺς καὶ τοὺς ἐν αὐτοῖς κόσμους· ἐξ ὧν δὲ ἡ γένεσίς ἐστι τοῖς οὖσι, καὶ τὴν φθορὰν εἰς ταῦτα γίνεσθαι κατὰ τὸ χρεών· διδόναι γὰρ αὐτὰ δίκην καὶ τίσιν ἀλλήλοις τῆς ἀδικίας κατὰ τὴν τοῦ χρόνου τάξιν, ποιητικωτέροις οὕτως ὀνόμασιν αὐτὰ λέγων. δῆλον δὲ ὅτι τὴν εἰς ἄλληλα μεταβολὴν τῶν τεττάρων στοιχείων οὗτος θεασάμενος οὐκ ἠξίωσεν ἕν τι τούτων ὑποκείμενον ποιῆσαι, ἀλλά τι ἄλλο παρὰ ταῦτα· οὗτος δὲ οὐκ ἀλλοιουμένου τοῦ στοιχείου τὴν γένεσιν ποιεῖ, ἀλλ' ἀποκρινομένων τῶν ἐναντίων διὰ τῆς αἰδίου κινήσεως.
"

Αν καταλάβαινες τι λέει δεν θα μου έγραφες τις μπούρδες του στυλ.

quote:
Ορίστε τα πρώτα σπέρματα της ιδέας ότι οι ζώντες οργανισμοί προέκυψαν από διαδικασίες χημικές (αβιογέννεση) και ότι ο άνθρωπος συγγενεύει με (και κατάγεται από) το ζωικό βασίλειο. Τι απαντάς θιασωτή της θεωρίας των "ανώτερων οντοτήτων" που δημιούργησαν τον άνθρωπο με κάποιου είδους "τεχνολογία";

Βέβαια για να καταλαβεις τη φιλοσοφική διαφορά που είχε ορίσει ο Αναξίμανδρος περί "Γέννησης" όντων και στοιχείων και της αντίστοιχης "Φθοράς" τους έχεις πολλά ψωμιά να φας...

Καλά κάνεις και μένεις σ'όσους απλά βρίσκουν ερείσματα για τη θεωρία της Εξέλιξης στην Αρχαία Ελληνική σκέψη.

Στο είχα ξαναγράψει αλλά μιας που μου το ζητάς ξανά σου αναφέρω ότι η Εξέλιξη των όντων (και του Ανθρώπου βεβαίως) είναι ΥΠΑΡΚΤΟΤΑΤΗ αλλά η "αρχή των όντων" που λέει ΚΑΙ ο Αναξίμανδρος είναι το "άπειρον".

Η "φθορά" των όντων συμβαίνει "εδώ" και έχει ημερομηνία λήξης αφού ΔΕΝ προκύπτει/προέρχεται από το "άπειρο".

Αυτό που ονομάζουμε εμείς σήμερα Σύμπαν είναι έτσι κατασκευασμένο να "φθείρει" τη "ζωή" και άρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ.

Γι'αυτό πνιγήκατε όταν σας έφερα αντιμέτωπη τη θεωρία της Εξέλιξης με το 2ο Θερμοδυναμικό Νόμο και την Εντροπία και το μόνο που προσπαθήσατε ήταν να....καταρίψετε τον 2ο Θερμοδυναμικό Νόμο και το θετικό πρόσημο της Εντροπίας...

Το'πιασες φοιτητάκο???

Η Ζωή Δημιουργήθηκε από το "άπειρο" (και όχι από τα "τέσσερα στοιχεία") και στο "άπειρο" θα επιστρέψει "ΚΑΙΝΟΥΡΓΗ" μετά από την αναπόφευκτη φθορά της για όσο χρόνο είναι "εδώ" μέχρι τον τελικό μεν, προσωρινό δε "θάνατό" της...

ΚΑΙ ο ΑΝΑΞΙΜΑΝΔΡΟΣ σας τα έγραψε όσο καλύτρα μπορούσε αλλά ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΤΕ...

Μόνο το ΤΟΤΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΣΑΣ τους καταλάβαινε απόλυτα και τους κυνήγησε αλύπητα ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2012, 22:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η επιχειρηματολογία σου και τα τερτίπια σου είναι για το φοιτητικό κυλικείο και σίγουρα δεν απευθύνονται σ'αυτά που σου γράφω εγώ.

Ποια είναι ακριβώς τα τερτίπια;

Το πασίγνωστο επιχείρημα ηλικίας αιώνων ότι η πολλαπλότητα της θρησκευτικής αλήθειας αποτελεί σοβαρό πρόβλημα στην αποδοχή της ορθότητά της;

Στην ιδέα ότι η συχνή εμφάνιση του θρησκευτικού αισθήματος ανά τον κόσμο για την ικανοποίηση του οποίου οι άνθρωποι υποβάλλουν τους εαυτούς τους σε ένα κάρο περίεργα (ίσως και επικίνδυνα) πράγματα δεν αποτελεί κανένα σοβαρό επιχείρημα για τίποτα;

Στο ότι ένας ΘΕΣΜΟΣ όπως η επιστήμη μπορεί να έχει μεγαλύτερη αξιοπιστία από τους λειτουργούς του (που είναι άνθρωποι με δικαίωμα στο λάθος ή όχι πάντα ιδανικά κίνητρα) όταν υπάρχουν μηχανισμοί ελέγχου και αυτορύθμισης;

quote:
Εγώ από εσένα πήρα παραπάνω από αυτά που περιμένα και είμαι έτοιμος όταν ποστάρεις σε τρίτους να συμμετάσχω.


Τι λες ρε φίλε; "Περιπολείς" στο φόρουμ και παρακολουθείς τις συζητήσεις;

Μήπως τελικά όντως πληρώνεσαι για τη δραστηριότητά σου εδώ μέσα;

Είσαι ελεύθερος να γράψεις ΟΠΟΥ θέλεις ΟΤΙ θέλεις, ακόμα και τα στρεψόδικα, κομπιναδόρικα κολπάκια σου.

quote:
Ελπίζω και εσύ να τα κατάφερες να με ρεζιλέψεις και να έχεις αρχίσει να γράφεις τη διπλωματική σου για να πάρεις το πολυπόθητο πτυχίο σου όπως ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕΣ ΔΗΜΟΣΙΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.

Δεν ξέρω και δε με αφορά τι κατάφερα. Φαίνεται πάντως να σε έτσουξαν αρκετά. Ειδικά εκεί από τότε που ασχολήθηκα με το θέμα της απροσδιοριστίας ΟΛΩΣ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ουδέποτε την επικαλέστηκες ως επιχείρημα.

quote:
Ένα λινκ μου έφερες στο τελευταίο σου ποστ και αυτό θα σου σχολιάσω.

Γιατί προφανώς τα άλλα ούτε μπορείς να τα αντικρούσεις ούτε σε παίρνει να τα σχολιάσεις.

quote:
Εγώ σου είπα ότι ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ ΟΥΤΕ ΤΟΥΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ και όχι ότι εγώ τους απορρίπτω αλλά για την έλλειψη επικοινωνίας εκ μέρους σου δεν θα σε ξανακουράσω....


Κάτσε κάτσε, ποιους εν λόγω; Εδώ και 15 μέρες σε έχω προτρέψει να ψάξεις περί Εμπεδοκλή και ακόμα!


quote:

Αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΑ ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ ΡΗΣΕΙΣ και δεν μας τις "έφερες" όπως εγώ από το pdf του Τίμαιου ΑΛΛΑ googlαρες το keyword ΑΝΑΞΙΜΑΝΔΡΟΣ και μας έφερες το πρώτο link της ελληνικής wiki που εμφανίστηκε...

Ούτε με τις φιλοσοφικές ρήσεις ούτε με τη wiki έχω κάποιο πρόβλημα αρκεί να ξέρουν και οι δύο συνομιλητές το αντικείμενο και περί τίνος μιλάνε.



Μπούρδες. Για να googlarw τενεκέ το όνομα του φιλοσόφου πρέπει να ξέρω ότι ο συγκεκριμένος έχει πει κάτι το οποίο στην προκειμένη περίπτωση το γνώριζα εκ των προτέρων. Απλώς ήθελα να παραθέσω μια πηγή η οποία έχει τα αποσπάσματα στην ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ γλώσσα και έβαλα την πρώτη διαθέσιμη.


quote:
Στην περίπτωσή μας είναι φανερό ότι δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα και άρα οι εμφανίσεις απλών και ξεκομμένων ρήσεων αποσκοπούν στη δημιουργία εντυπώσεων του στυλ ότι " και εγώ έχω κάτι να ψελλίσω, να κοίτα".

Όχι, εξήγησα ξεκάθαρα ποια ήταν η πρόθεσή μου, σε κάθε ένα φιλόσοφο που θα βρεις εγώ μπορώ να βρω ένα φιλόσοφο που να λέει κάτι άλλο το οποίο να διαφωνεί ΕΥΘΕΩΣ με αυτά που πιστεύεις.

quote:
Στο ίδιο link που έφερες υπάρχει και αυτό.

"
Simplikios in Phys., p. 24, 13sq.; Theophrastos, Phys. op. fr. 2 Diels (DK 12 A 9, B 1)

Ἀναξίμανδρος μἐν Πραξιάδου Μιλήσιος Θαλοῦ γενόμενος διάδοχος καὶ μαθητὴς ἀρχήν τε καὶ στοιχεῖον εἴρηκε τῶν ὄντων τὸ ἄπειρον, πρῶτος τοῦτο τοὔνομα κομίσας τῆς ἀρχῆς. λέγει δ' αὐτὴν μήτε ὕδωρ μήτε ἄλλο τι τῶν καλουμένων εἶναι στοιχείων, ἀλλ' ἑτέραν τινὰ φύσιν ἄπειρον, ἐξ ἧς ἅπαντας γίνεσθαι τοὺς οὐρανοὺς καὶ τοὺς ἐν αὐτοῖς κόσμους· ἐξ ὧν δὲ ἡ γένεσίς ἐστι τοῖς οὖσι, καὶ τὴν φθορὰν εἰς ταῦτα γίνεσθαι κατὰ τὸ χρεών· διδόναι γὰρ αὐτὰ δίκην καὶ τίσιν ἀλλήλοις τῆς ἀδικίας κατὰ τὴν τοῦ χρόνου τάξιν, ποιητικωτέροις οὕτως ὀνόμασιν αὐτὰ λέγων. δῆλον δὲ ὅτι τὴν εἰς ἄλληλα μεταβολὴν τῶν τεττάρων στοιχείων οὗτος θεασάμενος οὐκ ἠξίωσεν ἕν τι τούτων ὑποκείμενον ποιῆσαι, ἀλλά τι ἄλλο παρὰ ταῦτα· οὗτος δὲ οὐκ ἀλλοιουμένου τοῦ στοιχείου τὴν γένεσιν ποιεῖ, ἀλλ' ἀποκρινομένων τῶν ἐναντίων διὰ τῆς αἰδίου κινήσεως.
"


Αγνοείς εντελώς την πορεία της ελληνικής σκέψης και τη σχέση που έχει το άπειρο που αναφέρει εδώ με το ΧΑΟΣ που αναφέρει ο Ησίοδος, έννοιες που ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχουν με ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ θεούς.


quote:
Βέβαια για να καταλαβεις τη φιλοσοφική διαφορά που είχε ορίσει ο Αναξίμανδρος περί "Γέννησης" όντων και στοιχείων και της αντίστοιχης "Φθοράς" τους έχεις πολλά ψωμιά να φας...


Πολύ θα ήθελα να δω την ανάλυση που θα κάνεις εσύ, με βάση αυτά που γράφουν (και όχι αυτά που φαντάζεσαι).


Τελικά τα αποσπάσματα που έφερα, θα τα σχολιάσεις ή μπαααααα;

quote:
Καλά κάνεις και μένεις σ'όσους απλά βρίσκουν ερείσματα για τη θεωρία της Εξέλιξης στην Αρχαία Ελληνική σκέψη.

Κανένα απολύτως έρεισμα. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ανέφερα τη λέξη έρεισμα ή συνώνυμά της. Το μόνο που κάνω είναι να δείχνω ΠΟΙΟΙ είναι οι πρωτογραφείς της ιδέας αυτής. Όση σχέση έχει η Δημόκριτος με τη σύγχρονη ατομική θεωρία (και όσα στηρίγματα βρίσκει στη φιλοσοφία του η θεωρία αυτή) άλλα τόση σχέση έχει ο Αναξίμανδρος και ο Εμπεδοκλής με τη σύγχρονη εξελικτική θεωρία (και τα στηρίγματά της).


quote:
Στο είχα ξαναγράψει αλλά μιας που μου το ζητάς ξανά σου αναφέρω ότι η Εξέλιξη των όντων (και του Ανθρώπου βεβαίως) είναι ΥΠΑΡΚΤΟΤΑΤΗ αλλά η "αρχή των όντων" που λέει ΚΑΙ ο Αναξίμανδρος είναι το "άπειρον".

Ω βέβαια...εδώ συμφωνούμε. Και μήπως αυτό το άπειρο είναι ένα σύμπαν που βρίσκεται μεταξύ του νιοστού και του νιοστού+1 big bang; Ή μήπως είναι το αρχέγονο χάος; Μια ιδέα τόσο ελαφρά θρησκευτική που μπορώ να τη δεκτώ απόλυτα.


Εσύ έχεις γράψει κομπιναδόρικα ότι τη δέχεσαι (εκ των υστέρων, αφού έψαξες σε σάιτ και ΟΧΙ στο κλασσικό εγχειρίδιο που διδάσκονται σήμερα στα πανεπιστήμια στο οποίο σε παρέπεμψα, γιατί άραγε) αλλά έχει γράψει και κάτι ΕΥΘΕΩΣ αντίθετο, ότι ο άνθρωπος είναι αποτέλεσμα ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ.

quote:
Αυτό που ονομάζουμε εμείς σήμερα Σύμπαν είναι έτσι κατασκευασμένο να "φθείρει" τη "ζωή" και άρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ.


άμα σου λέω ότι είσαι τενεκές. Από που προκύπτει αυτό το δόγμα; Γιατί δεν μπορεί να τη δημιούργησε;

quote:
Γι'αυτό πνιγήκατε όταν σας έφερα αντιμέτωπη τη θεωρία της Εξέλιξης με το 2ο Θερμοδυναμικό Νόμο και την Εντροπία και το μόνο που προσπαθήσατε ήταν να....καταρίψετε τον 2ο Θερμοδυναμικό Νόμο και το θετικό πρόσημο της Εντροπίας...


1) Απατεώνα γρασαδόρε, ΕΓΩ δεν επιχείρησα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να τον καταρρίψω. Υποστήριξα και υποστηρίζω ότι ΚΑΙ τα ισχύουν και είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συμβατά. Εγώ σε αντίθεση με σένα ΔΕΝ είναι αντιεπιστημονικός αλλά ΠΑΝΤΑ συνεπής με την ισχύουσα επιστημονική άποψη.


2)Τι εννοείς με τη λέξη αντιμέτωπη; Στο φιλοσοφικό επίπεδο; Ότι ΚΑΠΟΤΕ δε θα έχουμε υψηλής ποιότητας ενέργεια (δηλαδή χαμηλής εντροπίας) και πάπαλα η ζωή (ως εκ τούτου και η εξέλιξη), η κάτι πιο συγκεκριμένο;


Να ξεκαθαρίσω κάτι, όπως οι άνθρωποι ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ και δεν υπάρχει τίποτα
(γεγονός με το οποίο εγώ έχω συμφιλιωθεί απόλυτα) το ίδιο μπορεί να συμβαίνει και στο σύμπαν και δεν ούτε και με αυτό κανένα κόλλημα. Εκτός αν το σύμπαν "ταλαντώνεται", δεν ξέρω αν το έχουν αποκλείσει αυτό το ενδεχόμενο.

quote:
Η Ζωή Δημιουργήθηκε από το "άπειρο" (και όχι από τα "τέσσερα στοιχεία") και στο "άπειρο" θα επιστρέψει "ΚΑΙΝΟΥΡΓΗ" μετά από την αναπόφευκτη φθορά της για όσο χρόνο είναι "εδώ" μέχρι τον τελικό μεν, προσωρινό δε "θάνατό" της...


Ξαναψάξε και δες ΠΟΣΟ παλιά είναι η ιδέα της αβιογέννεσης και ποιος την είχε πρωτοαναφέρει.


Ή αυτό που περιγράφεις είναι ο κύκλος της ζωής, από τη γη γεννήθηκες, από τη γη τρέφεσαι, στη γη θα επιστρέψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2012, 20:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Industrial_Angel
quote:
Η επιχειρηματολογία σου και τα τερτίπια σου είναι για το φοιτητικό κυλικείο και σίγουρα δεν απευθύνονται σ'αυτά που σου γράφω εγώ.

Ποια είναι ακριβώς τα τερτίπια;


To πιο πρόσφατο είναι το εξής.

Παράθεσα ολόκληρες παραγράφους από Τίμαιο μιλώντας με Αίολο (κυρίως).

Πετάχτηκες εσύ σαν...άντε μην πω, ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΣΕΣ τίποτα από αυτά που παρέθεσα και για να ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΕΙΣ τη συζήτηση πετάς τις ξεκάρφωτες και αποκομμένες ρήσεις του gοogle-άρισμένου Αναξίμανδρου.

Για τον Τίμαιο απλά γράφεις αυτό στις 22/10/12

"
Εγώ θεωρώ ότι η άποψη του Πλάτωνα ΜΠΟΡΕΙ να συνυπάρξει με την άποψη του Αναξίμανδρου και του Εμπεδοκλή.
"

Έκτοτε ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΞΟΥΝ οι δύο απόψεις όσο και αν σε προκαλώ.

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ???

Αφήνω και εγώ τον Τίμαιο και σε στριμώχνω από το ίδιιο σου το link ΜΕ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ και όχι ξεκομμένη πρόταση ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΑΞΙΜΑΝΔΡΟ.

Και τι μου απαντάς ρε λιγδιάρη φοιτητάκο?

Ότι δεν ξέρω τον...Ησίοδο!!!!

Δηλαδή από τον Τίμαιο πήγες την κουβέντα με το έτσι θέλω στον Αναξίμανδρο (βγάζοντας έτσι και τον Αίολο από τη δύσκολη θέση) και τώρα θες να την πας στον... Ησίοδο.

Δηλαδή όταν σε στριμώξω ΚΑΙ στον Ησίοδο που θα με πας???

Στους Ορφικούς Ύμνους και τον Όμηρο???

Αυτά τα περί Κοσμογονίας δεν είναι Μυθολογία πρωτόγονων ανθρώπων που προσπαθούσαν με φαντασιακό τρόπο (ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ) να εξηγήσουν τα φυσικά φαινόμενο και τον κόσμο που τους περιέβαλε, για εσένα και την Επίσημη Επιστήμη ή κάνω λάθος???

Βρε ουυυυυστ που μου θες και φιλοσοφική συζήτηση παλιολιγδάρη....

Πάμε και στο πιο σοβαρό για να τελειώνω μια και καλή με την κουτοπόνηρη τακτική σου παλιολιγδιασμένε φοιτητάκο.

quote:
Industrial_Angel

PanosT

quote:
Γι'αυτό πνιγήκατε όταν σας έφερα αντιμέτωπη τη θεωρία της Εξέλιξης με το 2ο Θερμοδυναμικό Νόμο και την Εντροπία και το μόνο που προσπαθήσατε ήταν να....καταρίψετε τον 2ο Θερμοδυναμικό Νόμο και το θετικό πρόσημο της Εντροπίας...


1) Απατεώνα γρασαδόρε, ΕΓΩ δεν επιχείρησα ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ να τον καταρρίψω. Υποστήριξα και υποστηρίζω ότι ΚΑΙ τα ισχύουν και είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ συμβατά. Εγώ σε αντίθεση με σένα ΔΕΝ είναι αντιεπιστημονικός αλλά ΠΑΝΤΑ συνεπής με την ισχύουσα επιστημονική άποψη.


Δεν εννοούσα ΕΣΕΝΑ ΒΛΑΚΕΝΤΙΕ αλλά τον Κηφέα με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ.

Αλλού όμως είναι το θέμα που χαρακτηρίζει την κουτοπόνηρη τακτική σου.

Στο thread περί Αθείας σου απαντάει ο Κηφέας και σου λέει κάποια απόψεις οι οποίες ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ με την Επίσημη Φυσική.

ΕΣΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΤΑ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΕΚΤΟΤΕ ΣΤΟ THREAD ΠΕΡΙ ΑΘΕΙΑΣ.

Το link είναι εδώ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=39&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11379

Ο Κηφέας και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ συνεχίζουν να ποστάρουν στο εν λόγω thread και στην ίδια σελίδα επιμένοντας σε απόψεις που δεν συμφωνούν με την επίσημη Επιστήμη.

ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΕΝΕΒΕΙΣ ΡΕ ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ???

ΤΙ ΣΕ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ???

Η ΑΓΝΟΙΑ?
Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ?
Ο ΦΟΒΟΣ?

Πάμε και στο χειρότερο.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ THREAD.

Στις σελίδες 2 και 3 Rankett, NIKOMΑΧΟΣ, Κηφέας και εγώ μιλάμε για Κβαντομηχανική.

Μια παρένθεση εδώ.
Μιλήσαμε ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ ρε λιγδιάρη που τολμάς να ψεύδεσαι ασυστόλως ότι την...παράτησα μετά την εμφάνισή σου.

ΟΥΥΥΥΥΥΣΤ παλιολίγδα που μου έλεγες ότι δεν σε ενοχλεί η Αρχή της Απροσδιοριστίας επειδή ...πήγαμε στο Φεγγάρι και χωρίς αυτή.

Μετά από αυτή τη "βαρύγδουπη" θέση τι συνέχεια ήθελες να δώσω βρε ταλαίπωρε φοιτητάκο???
(Για να μη σου θυμίσω ότι πέρασαν 3 σελίδες στο thread Περί Αθείας για να κατανοήσεις ΟΤΙ ΔΕ ΣΥΝΔΕΩ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ πανάσχετε βλακέντιε...)

Κλείνει η παρένθεση και προχωράμε.

Και πάλι λοιπόν στο παρών thread και στις εν λόγω σελίδες (2 και 3) γράφονται απόψεις ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΦΩΣ ΕΚΤΟΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ όπου μόνος μου εγώ να τις αντικρούω ζητώντας τους τη σχετική βιβλιογραφία.

Η λιγδιάρικη κουτόπονηρη φοιτητίλα σου ενώ τα βλέπει αυτά ΠΟΣΤΑΡΕΙ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΕΙ...ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ!!!

Άκου τι πρέπει να κάνεις λιγδιάρη αν θες να είσαι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΗΣ.

ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΝΙΚΟΜΑΧΟ ΚΗΦΕΑ ΚΑΙ RANKETT ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ THREADS ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ.

Δεν γίνεται να καταστρατηγούνται οι θεμελιώδεις νόμοι της Φυσικής και εσύ ασχολείσαι ΜΟΝΟ μαζί μου για Αναξίμανδρο και Ησίοδο...

Το'πιάσες λιγδιάρη???

Άντε μπράβο!!!

Και ύστερα ξαναέλα από εμένα για να σε περάσω τα υπόλοιπα χέρια.

Υ.Γ Θα σε παρακαλέσω πάντως να μην τους αποκαλέσεις γρασαδόρους, τενεκέδες, ψευδοεπιστήμονες κτλ όπως κάνεις και μαζί μου. Μείνε ήρεμος και κράτα τη ψυχραιμία σου. ΟΚ? Το ότι είσαι ένας απλός λιγδιάρης φοιτητάκος δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι και ευγενικός ε???

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 08/11/2012 20:18:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 03:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκνευριζόμαστε κύριε Πανούλη; Να συστήσω ξυδάκι; Μήπως δεν μπορείς να ΧΩΝΕΨΕΙΣ ότι ένας φοιτητής ανέδειξε την ψευδεπιστήμη

quote:
To πιο πρόσφατο είναι το εξής.

Παράθεσα ολόκληρες παραγράφους από Τίμαιο μιλώντας με Αίολο (κυρίως).

Πετάχτηκες εσύ σαν...άντε μην πω, ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΣΕΣ τίποτα από αυτά που παρέθεσα και για να ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΕΙΣ τη συζήτηση πετάς τις ξεκάρφωτες και αποκομμένες ρήσεις του gοogle-άρισμένου Αναξίμανδρου.



Σου ξαναγράφω ότι η φιλοσοφία δεν είναι ένα σύνολο ιδεών με όμοια ή ίδια κατεύθυνση,λογική ή αρχές. Ο κάθε φιλόσοφος μπορεί και λέει τα δικά του. Και ακριβώς έτσι πρέπει να γίνεται. Αυτό ακριβώς προσπάθησα να καταδείξω ότι δεν μπορείς να στηρίξεις κανένος είδους σοβαρή επιχειρηματολογία στη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.

quote:
Για τον Τίμαιο απλά γράφεις αυτό στις 22/10/12

"
Εγώ θεωρώ ότι η άποψη του Πλάτωνα ΜΠΟΡΕΙ να συνυπάρξει με την άποψη του Αναξίμανδρου και του Εμπεδοκλή.
"

Έκτοτε ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΞΟΥΝ οι δύο απόψεις όσο και αν σε προκαλώ.

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ???



Θες να πεις ότι ΔΕΝ καταλαβαίνεις το πώς μπορούν να συνυπάρξουν; Θεωρείς ότι είναι αμοιβαία αποκλειόμενες;


quote:
Αφήνω και εγώ τον Τίμαιο και σε στριμώχνω από το ίδιιο σου το link ΜΕ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ και όχι ξεκομμένη πρόταση ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΑΞΙΜΑΝΔΡΟ.


ΧΩΡΙΣ ποτέ να σχολιάσεις τα κομμάτια που έδωσα. Αν ήσουν μάγκας, θα είχες ψάξει να βρεις ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ τις παραγράφους από τα κομμάτια που έδωσα ώστε να διασαφηνιστεί το νόημα και όχι να αφήνεις υπόνοιες μιλώντας για ξεκομμένες παραγράφους.


Αν έκανα out of context quoting να μου το δείξεις και να επανορθώσω τη θέση μου.


quote:
Και τι μου απαντάς ρε λιγδιάρη φοιτητάκο?

Ότι δεν ξέρω τον...Ησίοδο!!!!

Δηλαδή από τον Τίμαιο πήγες την κουβέντα με το έτσι θέλω στον Αναξίμανδρο (βγάζοντας έτσι και τον Αίολο από τη δύσκολη θέση) και τώρα θες να την πας στον... Ησίοδο.



Σου εξηγώ το ευρύτερο πλαίσιο της ελληνικής σκέψης πάνω στην οποία δομεί τη φιλοσοφία του ο Αναξίμανδρος. Όταν αυτός γράφει για άπειρο δεν το εννοεί ΟΥΤΕ όπως ένας μαθηματικός, ούτε όπως ένας φυσικός της σύγχρονης εποχής, και κατά μείζοντα λόγο ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση έχει με τη χριστιανική μεταφυσική.


quote:
Δηλαδή όταν σε στριμώξω ΚΑΙ στον Ησίοδο που θα με πας???

Στους Ορφικούς Ύμνους και τον Όμηρο???


Πότε με στρίμωξες μωρέ κακομοίρη που δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα από φιλοσοφία και τα έχεις μπλέξει όλα για να βγει αυτό που θες αλλά και πάλι σου στραβώνει;

quote:
Αυτά τα περί Κοσμογονίας δεν είναι Μυθολογία πρωτόγονων ανθρώπων που προσπαθούσαν με φαντασιακό τρόπο (ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ) να εξηγήσουν τα φυσικά φαινόμενο και τον κόσμο που τους περιέβαλε, για εσένα και την Επίσημη Επιστήμη ή κάνω λάθος???


Μπα; Έρχεσαι στα λόγια μου, ψευδοπροφήτη; Εσύ δεν έλεγες για το χρυσό γένος του Ησίοδου; Δύσκολος στη χώνεψη τώρα; Εσύ είσαι υποχρεωμένος να το δεχτείς όχι εγώ!


Προφανώς και είναι ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ η κοσμογονία του Ησιόδου (όπως και οι κοσμογονίες όλων των θρησκειών) αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι λέξεις και η νοηματοδότησή τους από αυτήν μπορεί να μας δώσει πληροφορία για το πώς σκεφτόταν οι τότε άνθρωποι.

Ένας σύγχρονος ΑΘΕΟΣ επιστήμονας μπορεί να είναι σε θέση να γνωρίζει ΠΟΛΥ καλά το σύγχρονο κοινωνικό και φιλοσοφικό υπόβαθρο και πλαίσιο της λέξης "Θεός" και να το χρησιμοποιήσει στις σκέψεις του, λέγοντας πχ "το χ πρόβλημα δεν το λύνει ούτε ο Θεός" ή " ο Θεός δεν παίζει ζάρια με το σύμπαν". Ακριβώς ανάλογα ένας αρχαίος φιλόσοφος ήταν σε θέση να γνωρίζει ΠΟΛΥ καλά το περιεχόμενο της έννοιας του ΧΑΟΥΣ όπως του διδάχτηκε από την κοσμογονία και να το επεκτείνει ώστε να το επαναπροσδιορίσει ως ΑΠΕΙΡΟ.


Και σε κάθε περίπτωση, η άποψη ότι το ΧΑΟΣ συνδέεται με το ΑΠΕΙΡΟ είναι δεν είναι δική μου εφεύρεση αλλά είναι διαπίστωση των μελετητών.


quote:
Βρε ουυυυυστ που μου θες και φιλοσοφική συζήτηση παλιολιγδάρη....

Πάμε και στο πιο σοβαρό για να τελειώνω μια και καλή με την κουτοπόνηρη τακτική σου παλιολιγδιασμένε φοιτητάκο.



Όσα ουστ και να γράψεις, όσες προσβολές εγώ δε θα λιγοψυχήσω. Θα στέκομαι όρθιος απέναντι σου να πολεμάω την άρρωστη, ψευδοθρησκευτική, ψευδεπιστημονική ιδεολογία σου.


Δε μας είπες όμως, τελικά πληρώνεσαι για τη δραστηριότητα σου στο φόρουμ; Είναι τυχαίο άραγε ότι εκνευρισμός σου εμφανίστηκε με το που το ανέφερα;

quote:
Δεν εννοούσα ΕΣΕΝΑ ΒΛΑΚΕΝΤΙΕ αλλά τον Κηφέα με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ.

Έγραψες ΠΡΩΤΟ πληθυντικό γρασαδόρε. Άμα δεν ξέρεις να γράφεις ελληνικά δε φταίω εγώ. Θα μου πεις εδώ δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις μήλα από πορτοκάλια και συγκρίνεις ΕΘΝΟΣ με ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ή ΘΕΣΜΟ με ΑΤΟΜΟ στα ελληνικά θα κολλήσουμε τώρα;


Ένα κέρμα είναι ελαφρύ, 1000 000 κέρματα είναι ελαφριά;
Ένας εγκέφαλος κάνει λάθος, 1000 000 εγκέφαλοι πάλι κάνουν λάθος;

Ξέρεις πώς λέγεται αυτό ε; fallacy of composition.


quote:
Αλλού όμως είναι το θέμα που χαρακτηρίζει την κουτοπόνηρη τακτική σου.

Στο thread περί Αθείας σου απαντάει ο Κηφέας και σου λέει κάποια απόψεις οι οποίες ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ με την Επίσημη Φυσική.

ΕΣΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΤΑ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΕΚΤΟΤΕ ΣΤΟ THREAD ΠΕΡΙ ΑΘΕΙΑΣ.

Το link είναι εδώ.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=39&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11379

Ο Κηφέας και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ συνεχίζουν να ποστάρουν στο εν λόγω thread και στην ίδια σελίδα επιμένοντας σε απόψεις που δεν συμφωνούν με την επίσημη Επιστήμη.

ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΕΝΕΒΕΙΣ ΡΕ ΔΟΝ ΚΙΧΩΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ???

ΤΙ ΣΕ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ???

Η ΑΓΝΟΙΑ?
Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ?
Ο ΦΟΒΟΣ?

Πάμε και στο χειρότερο.


Για κοίτα λίγο και την προηγούμενη σελίδα


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=38&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11379

Όπου γράφω ότι ΣΥΜΦΩΝΩ και μου ΑΡΕΣΕΙ αυτό που γράφεις απατεώνα

Από τη στιγμή που κάποιος γράφει για ΕΠΙΣΗΜΗ επιστήμη και λέει πράγματα που γνωρίζω ότι ΙΣΧΥΟΥΝ εγώ δηλώνω ΑΠΕΡΙΦΡΑΣΤΑ τη συμφωνία μου. Στη συζήτηση θεώρησα δε χρειαζόταν να καταθέσω κάτι παραπάνω. Εκτός αν νιώθεις ότι ήθελες ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ μου!

Για πες μου ρε φυσικέ της πλάκας, χρειάζεσαι τη βοήθεια ενός ΦΟΙΤΗΤΗ για να υπερασπιστής την παγκόσμια ισχύ της εντροπίας και να συντρίψεις τον αντίλογο με επιστημονικά επιχειρήματα; Εκεί κατάντησες;Ή χρειάζεσαι δεύτερη φωνή ρε κακομοίρη;


Με το Νικόμαχο αποφεύγω να κάνω διάλογο και να του απευθύνω το λόγο για προφανείς λόγους. Και αν θυμάσαι στο παρελθόν σε έχω κατηγορήσει για νικομαχισμό. Με τον Κηφέα, στο συγκεκριμένο διαφωνούσα (προφανώς αφού δήλωσα ότι συμφωνώ μαζί σου) αλλά δεν επέμεινα.

quote:
Πάμε και στο χειρότερο.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΣΤΟ ΠΑΡΩΝ THREAD.

Στις σελίδες 2 και 3 Rankett, NIKOMΑΧΟΣ, Κηφέας και εγώ μιλάμε για Κβαντομηχανική.

Μια παρένθεση εδώ.
Μιλήσαμε ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΙΑΣ ρε λιγδιάρη που τολμάς να ψεύδεσαι ασυστόλως ότι την...παράτησα μετά την εμφάνισή σου.


Όχι δε μιλήσατε. Την ανέφερε ο Rankett (κάτι μου λέει ότι εσύ ΠΟΤΕ στο φόρομ δε θα ξαναξεκινήσεις να μιλάς για αυτή όσο γράφω εγώ) και εσύ το μόνο που έκανες ήταν να του ζητήσεις *διαπιστευτήρια* ώστε να έχει το *δικαίωμα* να μιλήσει. Τον επιστημονικό αντίλογο στην ερμηνεία που έδωσε δεν τον είδαμε πουθενά.

quote:
ΟΥΥΥΥΥΥΣΤ παλιολίγδα που μου έλεγες ότι δεν σε ενοχλεί η Αρχή της Απροσδιοριστίας επειδή ...πήγαμε στο Φεγγάρι και χωρίς αυτή.


Δε με ενοχλεί ΚΑΘΟΛΟΥ γιατί στη φύση δεν υπάρχουν παραδοξότητες. Εγώ σε αντίθεση με τους ανώνυμους (=φανταστικούς) φίλους σου δεν έχασα τον ύπνο μου όταν έμαθα ότι υπάρχει. Αντιθέτως τον ΒΡΗΚΑ γιατί κατάλαβα ότι η πλάση δεν είναι ένα καλοκουρδισμένο ρολόι του μεγάλου σχεδιαστή των πάντων αλλά ένα ΤΥΧΑΙΟ αλλαλλούμε.

quote:
Μετά από αυτή τη "βαρύγδουπη" θέση τι συνέχεια ήθελες να δώσω βρε ταλαίπωρε φοιτητάκο???
(Για να μη σου θυμίσω ότι πέρασαν 3 σελίδες στο thread Περί Αθείας για να κατανοήσεις ΟΤΙ ΔΕ ΣΥΝΔΕΩ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΡΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ πανάσχετε βλακέντιε...)

Καλά τσίριζε και άλλο.

quote:
Κλείνει η παρένθεση και προχωράμε.

Και πάλι λοιπόν στο παρών thread και στις εν λόγω σελίδες (2 και 3) γράφονται απόψεις ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΦΩΣ ΕΚΤΟΣ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ όπου μόνος μου εγώ να τις αντικρούω ζητώντας τους τη σχετική βιβλιογραφία.

Η λιγδιάρικη κουτόπονηρη φοιτητίλα σου ενώ τα βλέπει αυτά ΠΟΣΤΑΡΕΙ ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΕΝΗ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΕΙ...ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ!!!

Άκου τι πρέπει να κάνεις λιγδιάρη αν θες να είσαι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΗΣ.

ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΠΟΥ ΤΕΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΝΙΚΟΜΑΧΟ ΚΗΦΕΑ ΚΑΙ RANKETT ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ THREADS ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΣΗ ΕΝΑΝΤΙ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ.

Δεν γίνεται να καταστρατηγούνται οι θεμελιώδεις νόμοι της Φυσικής και εσύ ασχολείσαι ΜΟΝΟ μαζί μου για Αναξίμανδρο και Ησίοδο...

Το'πιάσες λιγδιάρη???

Άντε μπράβο!!!


Δεν κατάλαβα ρε μεγάλε και τρανέ, ζητάς τη ΒΟΗΘΕΙΑ μου; Έχεις διδακτορικό και χρειάζεσαι ΒΟΗΘΕΙΑ για να υπερασπιστείς την επιστήμη;Εγώ θεωρώ ότι ένας ΣΩΣΤΟΣ φυσικός δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα να διαλύσει οποιοδήποτε αντίλογο με επιστημονικά επιχειρήματα (πάνω σε θέματα επιστήμης). Βέβαια όταν έχεις ένα φυσικό ο οποίος αντί να μιλάει για εξέλιξη των ειδών μιλάει για παρέμβαση και εκφράζει ενστάσεις για τον τρόπο που λειτουργεί η σύγχρονη επιστήμη, τα πράγματα δυσκολεύουν.


quote:
Και ύστερα ξαναέλα από εμένα για να σε περάσω τα υπόλοιπα χέρια.

Ούτε χέρια σου έχουν μείνει, ούτε δόντια μόνο να γλείφεις μπορείς. Ένα ξεπεσμένο ιδεολογικό κουφάρι που σέρνεται από νήμα σε νήμα και από τη μία το παίζει αλλαζόνας κάποιος (ενώ είναι πουθενάς) και από την άλλη πουλάει ένα μίγμα επιστημοθρησκείας.


Είσαι φυσικός; στο εργαστηριό σου!
Είσαι χριστιανός; στο ναό και στο σπίτι σου.
Μπορείς να είσαι και τα δύο αρκεί να θυμάσαι τι πρέπει να είσαι σε κάθε περίπτωση.


quote:
Υ.Γ Θα σε παρακαλέσω πάντως να μην τους αποκαλέσεις γρασαδόρους, τενεκέδες, ψευδοεπιστήμονες κτλ όπως κάνεις και μαζί μου. Μείνε ήρεμος και κράτα τη ψυχραιμία σου. ΟΚ? Το ότι είσαι ένας απλός λιγδιάρης φοιτητάκος δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι και ευγενικός ε???


Ξέρεις γιατί δεν είμαι ευγενικός μαζί σου; Γιατί σε ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ εσένα και τις ιδέες σου. Ο τρόπος που εκφράζεσαι είναι ΕΜΕΤΙΚΟΣ.

Σου δίνω την ευκαιρία να επανορθώσεις στα μάτια μου:

Αποδέχεσαι στην ΕΠΙΣΗΜΗ ισχύουσα επιστήμη;
Αποδέχεσαι τη φυσική και τις θεωρίες της;
Αποδέχεσαι τη βιολογία και τις θεωρίες της(με κυρίαρχη την εξέλιξη των ειδών );

(=απεταξάμην το Σατανά;)

Αν απαντήσεις 3 φορές ναι και μείνεις συνεπής με αυτό εγώ σου λέω ότι στο εξής θα συμφωνώ με όλα όσα γράφεις. Και αν είσαι συνεπής με αυτό ΔΕΝ έχεις ανάγκη, γρασαδόρε, ούτε τον Ησίοδο, ούτε τον Όμηρο, ούτε τον Πλάτωνα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 10:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

Απαντώ λίγο καθυστερημένα σε διάφορα ερωτήματά σου που μοο έθεσες παλαιότερα και αφορούσαν κυρίως τον Δεύτρο Νόμο της Θερμοδυναμικής όπως και την αρνητική εντροπία που εμφανίζεται στις θερμοπυρηνική σύντηξη του υδρογόνου . Δεν θέλησα να σου απαντήσω τότε για το λόγο απ' ότι θυμάσαι τότε είχαν πέσει πολλά ερωτήματα στη συζήτηση και αυτό θα με ανέγκαζε να σου απαντήσω πολύ αποσπασματικά και περιληπτικά , πράγμα το οποίο δεν το ήθελα διότι υπήρχε ο κίνδυνος παρανοήσεων των γραφομένων μου .

Σου παραθέτω σήμερα τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου, αφού προσπάθησα να συμπτύξω όσο μπορούσα περισσότερο τις απόψεις μου, αποφεύγοντας στο μέτρο του δυνατού την όποια υπεραπλούστευση που θα δημιουργούσε κίνδυνο παρερμηνειών.

Στα επόμενα 2 - 3 μηνύματά μου θα προσπαθήσω να γίνω όσο μπορώ σαφέστερος .

Ας ξεκινήσουμε σιγά - σιγά :

Το βέλος του χρόνου γίνεται σαφέστερο καθώς απομακρυνόμαστε από τον μικροσκοπικό κόσμο της κβαντικής μηχανικής και πλησιάζουμε τον μακροσκοπικό κόσμο της καθημερινής ζωής .

Εδώ είναι το βασίλειο της θερμοδυναμικής , μιας θεωρίας με τεράστια δύναμη που εντοπίζει το πέρασμα του χρόνου με εικόνες σαν κι αυτές που φοβίζουν τους ποιητές και τους μυθιστοριογράφους .

Ο Robert Graves περιέγραψε κάποτε με συγκίνηση “το μέτρημα των κτύπων , το μέτρημα των αργών κτύπων της καρδιάς , το χρόνο που αιμορραγεί μέχρι θανάτου των αργών κτύπων της καρδιάς” .

Και η θερμοδυναμική κάνει περίπου το ίδιο . Αποκαλύπτει την πραγματικότητα του εφήμερου στις ίδιες τις μη αντιστρεπτές διαδικασίες που δίνουν στην ανθρώπινη ύπαρξη την οδύνη και το νόημά της , από την γέννηση των σωμάτων μας ως το στέγνωμα των δακρύων μας .

Αυτό δεν σημαίνει , βέβαια , ότι όλες οι εφαρμογές της είναι τόσο πλούσιες σε συμβολισμούς .

Η θερμοδυναμική εξηγεί επίσης πώς λειτουργούν οι ατμομηχανές και γιατί κρυώνουν τα φλιτζάνια με το τσάι .

Η θερμοδυναμική συνδέει το χρόνο με ιδέες που σχετίζονται με την οργάνωση και το τυχαίο .

Η ροή του χρόνου γίνεται φανερή επειδή σε κάθε σύστημα που αφήνεται στους δικούς του μηχανισμούς , υπάρχει η άτεγκτη τάση να μειωθεί η οργάνωση και να αυξηθεί η αταξία του .

Αν προσθέσουμε γάλα σε μαύρο τσάι , τα μόρια του γάλακτος αναμειγνύονται και διαχέονται ανάμεσα στα μόρια του τσαγιού .

Τελικά , τα δύο είδη μορίων θα κατανεμηθούν ομοιόμορφα , δίνοντας στο τσάι τη χαρακτηριστική σκούρα καφετιά εμφάνισή του .

Όταν ολοκληρωθεί η ανάμειξη , δεν υπάρχει πια καμιά αλλαγή .

Μέσα στο τσάι , στην τελική του κατάσταση , η μοριακή τυχαιότητα – ή , για να είμαστε θερμοδυναμικά ακριβείς , η εντροπία – έφτασε στη μεγίστη τιμή της .

Στην κατάσταση ισορροπίας , λοιπόν , τα μόρια του γάλακτος και του τσαγιού κατανέμονται ομοιόμορφα παντού μέσα στο μείγμα , και έχει χαθεί η ικανότητα για παραπέρα ανάμειξη .
Ουδέποτε παρατηρούμε την αντίστροφη διαδικασία , κατά την οποία το ομοιόμορφο καφέ υγρό θα ξεχώριζε αυθόρμητα σε άσπρο γάλα και μαύρο τσάι .

Γιατί , για να γίνει κάτι τέτοιο , θα’ πρεπε να ταξιδέψουμε πίσω στο χρόνο .

Το βέλος του χρόνου αναφέρεται ρητώς στον λεγόμενο Δεύτερο Νόμο της Θερμοδυναμικής , κατά τον οποίο όλες οι φυσικές διαδικασίες είναι μη αντιστρεπτές στο χρόνο , επειδή πάντοτε διασκορπίζεται κάποια ενέργεια με τη μορφή της θερμότητας .

Ο συγγραφέας C. P. Snow την άποψη ότι αυτός ο νόμος θα έπρεπε να αποτελεί τμήμα των πνευματικών εφοδίων κάθε ανθρώπου με υψηλή παιδεία . Αναφέρει μάλιστα ότι συνάντησε ανθρώπους υψηλής παιδείας “οι οποίοι περιέγραφαν ιδιαίτερα χαριτωμένα τη δυσπιστία που έτρεφαν προς τους επιστήμονες για την αγραμματοσύνη τους . Με προκάλεσαν μία ή δύο φορές και τους ρώτησα αν θα μπορούσαν να περιγράψουν τον Δεύτερο Νόμο της θερμοδυναμικής .

Η απάντησή τους ήταν ψυχρή , και βεβαίως αρνητική .

Και όμως , η ερώτησή μου είναι περίπου αντίστοιχη της ερώτησης που θα μπορούσα να υποβάλω σε κάθε επιστήμονα αν έχει διαβάσει ποτέ του κάποιο έργο του Σαίξπηρ” .

Δυστυχώς , όπως οι κριτικοί της λογοτεχνίας καβγαδίζουν για την ερμηνεία των θεατρικών έργων του Σαίξπηρ , έτσι και οι επιστήμονες αμφισβητούν οργισμένα το νόημα του Δεύτερου Νόμου.

Οι βασικές προτάσεις της θερμοδυναμικής είναι μάλλον ασαφείς και προσφέρονται για την εμφάνιση μεγάλων διαφορών στις εκτιμήσεις .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 11:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζω . . .

Αυτό το ζήτημα αποκαλύπτει πόσο παράλογη είναι η άποψη των πολλών ότι οι επιστήμονες αποτελούν μια σοβαροφανή κλίκα ανθρώπων με άσπρες ρόμπες οι οποίοι σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο .

Στην πραγματικότητα , οι διχογνωμίες μεταξύ των επιστημόνων είναι τόσο ισχυρές ώστε συχνά δημιουργείται η επιφανειακή εντύπωση ότι πρόκειται για προσωπικές αψιμαχίες και θυελλώδεις καυγάδες .

Ο αμερικανός φιλόσοφος David Hull επισήμανε πρόσφατα ότι οι φυσικοί μπορούν εύκολα να συγκεντρώσουν έναν κατάλογο τουλάχιστον είκοσι διαφορετικών διατυπώσεων του Δεύτερου Νόμου .

Κατά τον Hull , η φαινομενική συναίνεση , που τόσο πολύ εντυπωσιάζει τους απ’ έξω , οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην επιμονή κάθε επιστήμονα ότι η δική του άποψη είναι η σωστή.

Μερικές από τις εν λόγω διαμάχες γίνονται προφανείς μόλις πραγματευθούμε τις διαφορετικές προσεγγίσεις της θερμοδυναμικής θεωρίας .

Μια εκδοχή , η οποία βασίζεται στη θερμοδυναμική ισορροπία , είναι τόσο ειδική περίπτωση ώστε καταστέλλει κάθε ροή και αλλαγή που υπάρχει στον πυρήνα της θεωρίας – και όμως είναι το μόνο τμήμα της θεωρίας το οποίο συναντούν οι πορείες των περισσότερων επιστημόνων .

Μπορούμε να δείξουμε ότι η θερμοδυναμική της ισορροπίας είναι κυριολεκτικά αδιέξοδη .

Μερικοί κάνουν το λάθος να θεωρούν ότι η θερμοδυναμική αποκλείει τη φυσιολογική ανάδυση της τάξης , και ότι συνεπάγεται πως η συνολική πορεία του σύμπαντος είναι μια απευθείας καθοδική πορεία προς την τυχαία αταξία .

Μπορούμε να δείξουμε ότι και αυτό επίσης είναι εσφαλμένο , και ότι στην πραγματικότητα η θεωρία κρατάει το κλειδί για την τάξη της ζωής .

Προς το παρόν , όμως , το ενδιαφέρον μας πρέπει να εστιαστεί στη θεμελιακή διαμάχη που αφορά το πώς μπορεί να συμφιλιωθεί η θερμοδυναμική με τις μικροσκοπικές θεωρίες για τη μοριακή μηχανική , οι οποίες είναι συμμετρικές ως προς το χρόνο .

Αυτή η προφανής σύγκρουση ανάμεσα σε δύο καίριους κλάδους της επιστημονικής σκέψης είναι γνωστή ως το παράδοξο της μη αντιστρεπτότητας (μερικοί μιλούν για το παράδοξο της αντιστρεπτότητας) , που οδήγησε ορισμένους επιστήμονες στο συμπέρασμα ότι το θερμοδυναμικό βέλος του χρόνου δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα έξω από τα μυαλά μας , και είναι καθαρά υποκειμενικό .

(Συνεχίζω στο επόμενο μήνυμα και τελειώνω)

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 11:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
΄Οσον αφορά τη σύντηξη του υδρογόνου αντιγράφω από την παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση:

ΣΥΝΤΗΞΗ ΥΔΡΟΓΟΝΟΥ

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση , γιατί η γνώση είναι περιορισμένη ενώ η φαντασία αγκαλιάζει ολόκληρο τον κόσμο .
Α. Einstein

Όλα συγκλίνουν σήμερα στην ιδέα ότι τα άστρα δημιουργούνται από συνεχή κλασμάτωση του διαστρικού νεφελώματος .

Τα περισσότερα από τα βαριά στοιχεία , που υπάρχουν σ’ ένα τυπικό νέφος ανάμεσα στ’ άστρα , βρίσκονται υπό μορφή κόκκων .

Αυτή η διαστρική σκόνη φαίνεται να είναι η στάχτη από το ολοκαύτωμα κάποιου γιγαντιαίου αστεριού , μιας σουπερνόβας , που υπήρξε δισεκατομμύρια χρόνια πριν .

Τα νεφελώματα αυτά καθεαυτά αποτελούν μέρος γιγαντιαίων συμπλεγμάτων , που εκτείνονται σε τεράστιες εκτάσεις (εκατοντάδων ετών φωτός) και καθένα απ’ αυτά περιλαμβάνει μάζες εκατό χιλιάδες φορές μεγαλύτερες από του δικού μας Ήλιου .

Οι σπειροειδείς βραχίονες του Γαλαξία κινούνται , και με την κίνηση δημιουργούν κύματα σκόνης , αστρικά νεφελώματα , όπως το κύμα του ωκεανού που όταν σπάζει στα βράχια δημιουργεί εκατομμύρια σταγόνες αφρού .

Όσον αφορά στη δημιουργία των πλανητών , υποτίθεται ότι το σύννεφο αρχικά παρουσίαζε πολύ σιγανή περιστροφή .

Σε μεγάλες αποστάσεις , επομένως , οι ταχύτητες ήταν πολύ μικρές , αλλά , όπως το σύννεφο κατέρρεε , θα πρέπει να στριφογύριζε όλο και πιο γρήγορα , όπως ακριβώς ο παγοδρόμος που έχει απλωμένα τα χέρια του στριφογυρίζει γρηγορότερα όταν μαζεύει τα μπράτσα του .

Όταν ένα μέρος της ύλης συσπειρωθεί στις σχετικά μικρές διαστάσεις ενός αστεριού και η δυναμική της ενέργεια είναι τόσο χαμηλή , ώστε δεν είναι δυνατόν να ξεκινήσει η θερμοπυρηνική αντίδραση , δηλαδή η σύντηξη υδρογόνου προς ήλιον , τότε υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να δημιουργηθούν οι ψυχρότεροι πλανήτες . (σελίδα 26)

Τα άστρα γενικά είναι πεδία μάχης ανταγωνιζόμενων δυνάμεων .

Η βαρύτητα που τείνει να συνθλίψει ένα άστρο παλεύει εναντίον των δυνάμεων της θερμικής πίεσης και της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας , που τείνουν να το ανατινάξουν – δυνάμεις που με τη σειρά τους αναπτύσσονται από την ενέργεια την οποία απελευθερώνουν πυρηνικές αντιδράσεις .

Οι φυγόκεντρες δυνάμεις αντισταθμίζουν τη βαρυτική έλξη .

Τέλος οι πυρηνικές σχάσεις εξασφαλίζουν το βραδύ ρυθμό ανάλωσης των πυρηνικών καυσίμων των άστρων .

Αν οι συντιθέμενες δυνάμεις ήταν λιγότερο ή περισσότερο άνισες , η μία ή η άλλη δύναμη θα κυριαρχούσε σε όλα τα φυσικά φαινόμενα και γρήγορα θα έπαυε κάθε δραστηριότητα .
Το μεγάλο δράμα που εκτυλίσσεται στους ωκεανούς του χρόνου προέρχεται απ’ αυτήν την κοσμική ισοπαλία .

Παντού η δράση και η αντίδραση .

Στο ίδιο το Σύμπαν , ένα Σύμπαν που διαστέλλεται και ψύχεται , δηλαδή αυξάνει η αταξία , η εντροπία του , δημιουργούνται τ’ αστέρια , εστίες υψηλής ενεργειακής στάθμης , δηλαδή αρνητικής εντροπίας . (σελίδα 27)

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 14:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρα πολύ καλό το link που παραθέτεις Κηφέα και θα προσπαθήσω να το διαβάσω με την πρώτη ευκαιρία.

Στην ίδια σελίδα (27) αλλά και στην επόμενη διαβάζουμε και αυτό.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 14:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης θα ήθελα να φέρω προς σχολιασμό από τον Industrial_Angel και αυτό σου το ποστ Κηφέα το οποίο είναι από τη σελίδα 3 του παρόντος thread.

quote:
Κηφέας

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ :

Σημασία έχει,ότι καταστρατηγούνται οι θερμοδυναμικοί νόμοι,έστω και για λίγο.Το άν επηρρεάζει αυτο ή όχι τους φυσικούς,εξαρτάται απο την κατηγορία που ανήκουν.


Νικόμαχε

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου ότι : “καταστρατηγούνται οι θερμοδυναμικοί νόμοι,έστω και για λίγο” .

Ας δούμε το γιατί :

Αρχίζω από το ότι : Η αρχή του Heisenberg έχει συνέπειες στη μέτρηση του χρόνου . Κατ’ αρχάς περιορίζεται η ακρίβεια με την οποία μπορούμε να μετρήσουμε την ενέργεια σε δεδομένο χρονικό διάστημα . Η ακριβής μέτρηση της ενέργειας ενός ατόμου σε ιδιαίτερη κβαντική κατάσταση μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο αν καταβληθεί το τίμημα μιας σημαντικής απροσδιοριστίας σχετικά με το χρόνο που παραμένει σ’ αυτή την κατάσταση .

Μερικοί κοσμολόγοι πιστεύουν ότι είναι δυνατόν να ψαρέψουν ολόκληρο σύμπαν απ’ αυτή την απροσδιοριστία . Αυτή η σχέση επιτρέπει να παραβιαστεί η προσφιλής ιδέα ότι η ενέργεια δεν μπορεί να δημιουργηθεί εκ του μηδενός .

Στην κλασική φυσική η ενέργεια ούτε δημιουργείται ούτε καταστρέφεται αλλά διατηρείται αυστηρά , μετασχηματιζόμενη από τη μια μορφή στην άλλη ( Α΄ Νόμος της Θερμοδυναμικής), για παράδειγμα , η χημική ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στο πετρέλαιο μετατρέπεται σε θερμότητα και σε κίνηση αυτοκινήτων . Ένας ισολογισμός ενέργειας θα εξηγούσε μ’ αυτόν τον τρόπο πού πήγε η αρχική χημική ενέργεια . Εντούτοις , για μικρά χρονικά διαστήματα η διατήρηση της ενέργειας υπονομεύεται από την αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg .

Η σύνδεση ενέργειας και χρόνου στην αρχή του Heisenberg λέει ότι όσο μικρότερο το θεωρούμενο χρονικό διάστημα , τόσο μεγαλύτερη θα είναι η απροσδιοριστία στην ενέργεια . Αυτό επιτρέπει να αναιρείται για πολύ σύντομα χρονικά διαστήματα ο νόμος διατήρησης της ενέργειας (Α΄ Θερμοδυναμικός νόμος) , χάρη στις τυχαίες κβαντομηχανικές διακυμάνσεις , η ενέργεια μπορεί να δανειστεί χωρίς κόστος . Τέτοια συμβάντα εκτυλίσσονται ακόμα και μέσα στο κενό , όπου , μιλώντας κλασικά , δεν υπάρχει απολύτως “τίποτε” .

Η κβαντική θεωρία , όμως μας δίνει μια αρκετά διαφορετική εικόνα του τι είναι κενό : Λόγω της αρχής της απροσδιοριστίας , είναι στην πραγματικότητα κατάμεστο από δραστηριότητα .

Για τη σύγχρονη εικόνα του κενού ευθύνεται κυρίως ο Dirac , ο οποίος αναγνώρισε ότι το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο του Maxwell πρέπει να περιγραφεί με κβαντικούς όρους , αν θέλουμε να εξηγήσει σωστά τον τρόπο που η ύλη απορροφά και εκπέμπει φωτόνια . Επεκτείνοντας το μαθηματικό μοντέλο του Maxwell , ο Dirac προέβαλε την εικόνα του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου ως συλλογή πάμπολλων ταλαντώσεων , οι ενεργειακές στάθμες των οποίων είναι επίσης κβαντωμένες , όπως ακριβώς οι ενεργειακές στάθμες ενός ηλεκτρονίου στο άτομο . Τώρα όμως , χάρη στην αρχή της απροσδιοριστίας , κάθε ταλαντωτής δεν μπορεί να έχει ποτέ ενέργεια μικρότερη από μια σταθερή ελάχιστη – την ενέργεια του μηδενικού σημείου. Ως εκ τούτου , ακόμα και ένα κενό σφύζει πάντοτε από δυνάμει δραστηριότητα : υπάρχουν άπειρες διακυμάνσεις της ενέργειας του πεδίου σε όλα τα σημεία στο χώρο . Οι διακυμάνσεις με αρκετή ενέργεια κάνουν δυνατό τον στιγμιαίο σχηματισμό ζευγών ύλης – αντιύλης , όπως ηλεκτρονίων και ποζιτρονίων – όσο περισσότερη ενέργεια δανείζεται κανείς , τόσο περισσότερο εφήμερα θα είναι τα ζεύγη των σωματιδίων .

Οι διακυμάνσεις του κβαντικού πεδίου έχουν σπουδαίο φυσικό νόημα . Για παράδειγμα , η διαρκής δημιουργία και εξαφάνιση φωτονίων παρέχει το έναυσμα ώστε τα άτομα που είναι υπερπλήρη από ενέργεια να εκπέμψουν αυθόρμητα ακτινοβολία με τη μορφή του φωτός . Στην πραγματικότητα οι διακυμάνσεις του κενού ανασταίνουν , κατά κάποιον τρόπο , τον νεφελώδη αιθέρα που εξαφάνισε ο Αϊνστάιν το 1905 ως περιττή αποσκευή της φυσικής .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 09/11/2012 14:38:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 14:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος, αφού αναφέρεσαι και στο εν λόγω επιστημονικό παράδοξο

quote:
Κηφέας
Προς το παρόν , όμως , το ενδιαφέρον μας πρέπει να εστιαστεί στη θεμελιακή διαμάχη που αφορά το πώς μπορεί να συμφιλιωθεί η θερμοδυναμική με τις μικροσκοπικές θεωρίες για τη μοριακή μηχανική , οι οποίες είναι συμμετρικές ως προς το χρόνο .

Αυτή η προφανής σύγκρουση ανάμεσα σε δύο καίριους κλάδους της επιστημονικής σκέψης είναι γνωστή ως το παράδοξο της μη αντιστρεπτότητας (μερικοί μιλούν για το παράδοξο της αντιστρεπτότητας) , που οδήγησε ορισμένους επιστήμονες στο συμπέρασμα ότι το θερμοδυναμικό βέλος του χρόνου δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα έξω από τα μυαλά μας , και είναι καθαρά υποκειμενικό .


σε παρακαλώ δώσε μας το πλαίσιο (ιστορικοεπιστημονικό) και την πρόθεση του Feynman όταν διατύπωσε τη ρήση που θα σου επαναλάβει ο Industrial_Angel σύμφωνα με τις πάντα έγκυρες πηγές σου αλλά και την προσωπική σου άποψη επί της εν λόγω ρήσης.

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 09/11/2012 14:55:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 17:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγραψα στο δεύτερο σημερινό μου μήνυμα:

quote:
Κηφεύς :

Μια εκδοχή , η οποία βασίζεται στη θερμοδυναμική ισορροπία , είναι τόσο ειδική περίπτωση ώστε καταστέλλει κάθε ροή και αλλαγή που υπάρχει στον πυρήνα της θεωρίας – και όμως είναι το μόνο τμήμα της θεωρίας το οποίο συναντούν οι πορείες των περισσότερων επιστημόνων .
Μπορούμε να δείξουμε ότι η θερμοδυναμική της ισορροπίας είναι κυριολεκτικά αδιέξοδη .

Μερικοί κάνουν το λάθος να θεωρούν ότι η θερμοδυναμική αποκλείει τη φυσιολογική ανάδυση της τάξης , και ότι συνεπάγεται πως η συνολική πορεία του σύμπαντος είναι μια απευθείας καθοδική πορεία προς την τυχαία αταξία .

Μπορούμε να δείξουμε ότι και αυτό επίσης είναι εσφαλμένο , και ότι στην πραγματικότητα η θεωρία κρατάει το κλειδί για την τάξη της ζωής .


Οι καταστάσεις , λοιπόν , που προκύπτουν μακριά από την ισορροπία μπορεί να εμφανίζουν εξαιρετική τάξη , όπου τρισεκατομμύρια μόρια συντονίζουν τη δράση τους στο χρόνο και το χώρο .

Ο Prigogine επινόησε τον όρο “δομές διασκορπισμού” για να τις περιγράψει , αφού προκύπτουν από την ανταλλαγή ύλης και ενέργειας ανάμεσα στο σύστημα και το περιβάλλον , με ταυτόχρονη παραγωγή εντροπίας (διασκορπισμός ενέργειας) από το σύστημα .

Οι εξαιρετικά πολύπλοκες και αμοιβαία εξαρτώμενες διαδικασίες που οδηγούν στο σχηματισμό αυτών των δομών έχουν συνολικά την ονομασία “αυτοοργάνωση”.

Η αυθόρμητη δημιουργία τάξης, λοιπόν , δεν απαγορεύεται από τη θερμοδυναμική , μολονότι ο Δεύτερος Νόμος θεωρείται συνήθως – εσφαλμένα βέβαια – ότι είναι το σύνθημα για τον ομοιόμορφο εκφυλισμό στην αταξία .

Αυτό είναι το πραγματικό μήνυμα του έργου των Glansdorff και Prigogine .Το 1977 ο Ilya Prigogine βραβεύθηκε με το Νόμπελ Χημείας . Στην αιτιολογημένη πρόταση μνημονεύονταν οι συνεισφορές του στη θερμοδυναμική της μη ισορροπίας , ενώ γινόταν ιδιαίτερη αναφορά στη θεωρία των δομών διασκορπισμού .

Πώς ταιριάζουν , λοιπόν , οι δομές διασκορπισμού με την ιδέα του θερμικού θανάτου ;

Η κοσμολογική μας οπτική , που προέκυψε από την απερίσκεπτη εφαρμογή της θερμοδυναμικής της ισορροπίας και την παραγνώριση του ρόλου της βαρύτητας , θα συνεπαγόταν ότι η εξέλιξη του σύμπαντος είναι συνώνυμη με την αναπότρεπτη αύξηση της τυχαιότητας που τελικά θα απέληγε στη θερμοδυναμική ισορροπία , όταν κάθε αλλαγή θα σταματούσε .

Εντούτοις , η μελέτη των διαδικασιών της μη ισορροπίας έδειξε ότι ένα σύμπαν που εξελίσσεται μακριά από την ισορροπία δεν μπορεί να περιγραφεί μ’ αυτούς τους απλοϊκούς όρους .

Η εικόνα που σχηματίζεται τότε είναι πολύ πιο αισιόδοξη .

Σε ένα τέτοιο σύμπαν , η μη αντιστρεπτή θερμοδυναμική της μη ισορροπίας παρέχει τη δυνατότητα αυθόρμητης αυτοοργάνωσης που οδηγεί σε πλήθος δομών , από τους πλανήτες και τους γαλαξίες έως τα κύτταρα και τους οργανισμούς .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 17:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο ίδιο μήνυμα ανέφερα :

quote:
Κηφεύς :

Προς το παρόν , όμως , το ενδιαφέρον μας πρέπει να εστιαστεί στη θεμελιακή διαμάχη που αφορά το πώς μπορεί να συμφιλιωθεί η θερμοδυναμική με τις μικροσκοπικές θεωρίες για τη μοριακή μηχανική , οι οποίες είναι συμμετρικές ως προς το χρόνο .

Αυτή η προφανής σύγκρουση ανάμεσα σε δύο καίριους κλάδους της επιστημονικής σκέψης είναι γνωστή ως το παράδοξο της μη αντιστρεπτότητας (μερικοί μιλούν για το παράδοξο της αντιστρεπτότητας) , που οδήγησε ορισμένους επιστήμονες στο συμπέρασμα ότι το θερμοδυναμικό βέλος του χρόνου δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματικότητα έξω από τα μυαλά μας , και είναι καθαρά υποκειμενικό .


Ας πούμε δυο λόγια για το “παράδοξο της μη αντιστρεπτότητας”.

Πολλοί επιστήμονες πιστεύουν ότι έχουν κατανοήσει ένα φαινόμενο μόνον όταν μπορούν να το συσχετίσουν με τις δραστηριότητες των ατόμων και των μορίων .

Αυτή η προσέγγιση ονομάζεται αναγωγιστική , επειδή στη βάση της διατυπώνεται ο ισχυρισμός ότι το καθετί μπορεί να αναχθεί στο υποτιθέμενο θεμελιακότερο επίπεδο .

Η προσέγγιση αυτή όμως αντιμετωπίζει δυσκολίες με τη θερμοδυναμική και το περίπλοκο βέλος του χρόνου της .

Επειδή , στον μικροσκοπικό κόσμο δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο τέτοιο βέλος , είτε η πραγματικότητα περιγράφεται από τη νευτώνεια μηχανική είτε από τη σχετικιστική ή την κβαντική.

Κατά συνέπεια , δεν μπορεί να υπάρξει μια κατάσταση μικροσκοπικής ισορροπίας :

Οι συμμετρικοί ως προς το χρόνο νόμοι δεν ξεχωρίζουν μια ειδική τελική κατάσταση όπου θα έχει αναλωθεί κάθε δυναμικό αλλαγής , εφόσον όλες οι στιγμές του χρόνου είναι ισοδύναμες .

Η φαινομενική αντιστρεπτότητα της κίνησης μέσα στο ατομικό και μοριακό καθεστώς , που βρίσκεται σε σαφή αντίφαση με τη μη αντιστρεπτότητα των θερμοδυναμικών διαδικασιών , συνιστά το περίφημο “παράδοξο της μη αντιστρεπτότητας” που το διατύπωσε , ανάμεσα σ’ άλλους , ο Loschmidt , τo 1876 .

Το παράδοξο υποδεικνύει ότι τα δυο μεγάλα οικοδομήματα – η θερμοδυναμική και η μηχανική – είναι στην καλύτερη περίπτωση ατελή .

Αντιπροσωπεύει ένα πολύ σαφές πρόβλημα που απαιτεί ερμηνεία και βέβαια δεν μπορούμε να το κρύψουμε κάτω από το χαλί .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 20:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βιομγχανικός

Με το Νικόμαχο αποφεύγω να κάνω διάλογο και να του απευθύνω το λόγο για προφανείς λόγους. Και αν θυμάσαι στο παρελθόν σε έχω κατηγορήσει για νικομαχισμό.


Εγω θα ντρεπόμουν να γράψω τέτοια για σένα.Ακόμη και άν διαφωνώ σε πολλά απο τα λεγόμενά σου,όσον αφορά το σκεπτικιστικό μέρος.

Δείχνει ανωριμότητα και πάνω απο όλα άγνοια,επι των θεμάτων που πραγματεύομαι στο φόρουμ!

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 09/11/2012 20:25:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 20:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφέας
Το παράδοξο υποδεικνύει ότι τα δυο μεγάλα οικοδομήματα – η θερμοδυναμική και η μηχανική – είναι στην καλύτερη περίπτωση ατελή .

Αντιπροσωπεύει ένα πολύ σαφές πρόβλημα που απαιτεί ερμηνεία και βέβαια δεν μπορούμε να το κρύψουμε κάτω από το χαλί .


Φίλε Κηφέα

Μόνο ένας φυσικός μπορεί να καταλάβει την ουσία αυτών που λές.

και όχι τυχαίος φυσικός...

Θα ήθελα να μας πουν οι "διαφωνούντες",τι ακριβώς συμβαίνει με την εντροπία και τον 2ο Θερμοδυναμικο νόμο,στο πείραμα του Alain Aspect.
KAI MHN "πεταχτεί" κανένας άσχετος να πει ότι,το πείραμα δεν αφορα τον 2ο Νόμο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 22:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NIKOMAXOΣ

quote:
Κηφέας
Το παράδοξο υποδεικνύει ότι τα δυο μεγάλα οικοδομήματα – η θερμοδυναμική και η μηχανική – είναι στην καλύτερη περίπτωση ατελή .

Αντιπροσωπεύει ένα πολύ σαφές πρόβλημα που απαιτεί ερμηνεία και βέβαια δεν μπορούμε να το κρύψουμε κάτω από το χαλί .


Φίλε Κηφέα

Μόνο ένας φυσικός μπορεί να καταλάβει την ουσία αυτών που λές.

και όχι τυχαίος φυσικός...


Εγώ ως τυχαίος φυσικός μπορώ να έχω από εσάς κάποια άρθρα κορυφαίων Φυσικών που να ισχυρίζονται ή να υποννοούν κάτι τέτοιο?

Εκ των προτέρων σας λέω ότι για το εν λόγω παράδοξο δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποια σοβαρή αιτίαση στους κύκλους των Φυσικών κατά της Θερμοδυναμικής ή/και της Μηχανικής.

Θα χαρώ πολύ να το μάθω από εσάς.

quote:

Θα ήθελα να μας πουν οι "διαφωνούντες",τι ακριβώς συμβαίνει με την εντροπία και τον 2ο Θερμοδυναμικο νόμο,στο πείραμα του Alain Aspect.
KAI MHN "πεταχτεί" κανένας άσχετος να πει ότι,το πείραμα δεν αφορα τον 2ο Νόμο.

Τώρα, εγώ που είμαι ταυτόχρονα και "διαφωνούντας" και άσχετος (που θα ήθελα να πεταχτώ και να πω ότι το πείραμα δεν αφορά το 2ο Θερμοδυναμικό Νόμο) τι κάνω βρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ???

Τέσπα. Απλά παραθέτω το λινκ για το pdf από ένα σχετικό άρθρο του Alain Aspect στο Nature

http://www-ece.rice.edu/~kono/ELEC565/Aspect_Nature.pdf


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 22:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα λινκ είναι για τους μαθητές,τους φοιτητές και για τους...τυχαίους,που δεν καταλαβαίνουν τι λέει,πόσο μάλλον τι εννοεί ο συνομιλητής τους.

Τοποθετήθηκα λέγοντας ότι το πείραμα αυτο,περιλαμβάνει και την μη διατήρηση και αν μπορεί κάποιος να καταλάβει,έχει καλώς.Αν οχι λυπάμαι,δεν θα επεκταθώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 22:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Industrial_Angel

Στο παράδοξο του Loschmidt βάλε και το παράδοξο EPR του Εinstein το οποίο περιγράφει ο Alain Aspect όταν με το καλό γράψεις στον Κηφέα (αλλά και στο ΝΙΚΟΜΑΧΟ που εσύ μπορεί να χλευάζεις αλλά τόσο ο Κηφέας (σε περισσότερα) όσο και εγώ (σε αρκετά ζητήματα) συμφωνούμε με τις απόψεις του) την ίδια άποψη που έγραφες και σε εμένα ξανά και ξανά περί μη Παραδόξων στη Φύση/Φυσική στηριζόμενος στη ρήση του υπερμέγιστου Φυσικού Richard Feynman...

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 22:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tα λινκ είναι για τους μαθητές,τους φοιτητές και για τους...τυχαίους,που δεν καταλαβαίνουν τι λέει,πόσο μάλλον τι εννοεί ο συνομιλητής τους.

Τοποθετήθηκα λέγοντας ότι το πείραμα αυτο,περιλαμβάνει και την μη διατήρηση και αν μπορεί κάποιος να καταλάβει,έχει καλώς.Αν οχι λυπάμαι,δεν θα επεκταθώ.


Μα εγώ σου δήλωσα ΤΥΧΑΙΟΣ ΦΥΣΙΚΟΣ εξ'αρχής άρα έχω ανάγκη τα links ακόμα και κατ'εσέ.

Γιατί δεν μου τα δίνεις ώστε να μη χρειάζεται καν να μου εξηγείς τι εννοείς?

Και όσον αφορά κάποιον οι κάποιους Φυσικούς που να έχουν εγείρει αιτιάσεις για ατελή Θερμοδυναμική/Μηχανική?

Έχεις διαθέσιμο κανένα link/textbook/paper κτλ?

Με ειλικρινή απορία στα ζητάω πάντως και να το ξέρεις...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 22:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο παράδοξο του Loschmidt βάλε και το παράδοξο EPR του Εinstein το οποίο περιγράφει ο Alain Aspect

Βλέπω ότι μπαίνεις στο νόημα...

Με λίγη προσπάθεια ακόμη θα καταλάβεις κι άλλα.Σοβαρά το λέω.Σκέψου λίγο ακόμη.

quote:

Και όσον αφορά κάποιον οι κάποιους Φυσικούς που να έχουν εγείρει αιτιάσεις για ατελή Θερμοδυναμική/Μηχανική?

Για σένα έχει αξία,να υπάρχουν πολλοί "αντιφρονούντες" με κατατεθιμένα συγγράματα και αναγωρισμένες αιτάσεις,ή μερικοί φυσικοί που...σκέπτονται?
Που αναλύουν αυτα που έχουν μάθει και δεν επαναπαύονται στα δόγματα?
Που ερευνούν,συνεχώς και αναρωτιούνται,για την ορθότητα των αξιωμάτων?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 23:11:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Και όσον αφορά κάποιον οι κάποιους Φυσικούς που να έχουν εγείρει αιτιάσεις για ατελή Θερμοδυναμική/Μηχανική?

Για σένα έχει αξία,να υπάρχουν πολλοί "αντιφρονούντες" με κατατεθιμένα συγγράματα και αναγωρισμένες αιτάσεις,ή μερικοί φυσικοί που...σκέπτονται?
Που αναλύουν αυτα που έχουν μάθει και δεν επαναπαύονται στα δόγματα?
Που ερευνούν,συνεχώς και αναρωτιούνται,για την ορθότητα των αξιωμάτων?


Τουλάχιστόν ΕΣΥ ΝΙΚΟΜΑΧΕ με ξέρεις.

Αν είχε πέσει στην αντίληψή μου κάποια παραβίαση Νόμου, Αρχής κτλ την οποία θα είχα τσεκάρει όσο καλύτερα μπορούσα θα ήμουν ο πρώτος που θα την πόσταρα χωρίς να με νοιάζει τίποτα όπως σας έχω αποδείξει.

Όταν σας ζητάω βιβλιογραφία είναι

α) για να μάθω για ένα θέμα που δεν ξέρω ότι υπάρχει θεματάκι στην επιστημονική κοινότητα και

β) για να δω σε ποιο βαθμό έχει προχωρήσει η αμφισβήτηση

και σε καμμία περίπτωση να σας φέρω σε δύσκολη θέση ή να μου αποδείξετε κάτι που ΕΞ'ΟΡΙΣΜΟΥ δεν θα το είχε αφήσει η επίσημη επιστήμη να βγει προς τα έξω αλλιώς ακόμα και ο Βιομηχανικός θα ήταν με το μέρος σας.

Σίγουρα καταλαβαίνεις τι εννοώ και ελπίζω το ίδιο και για τον Κηφέα.

Στο esoterica αν δεν μάθω κάτι από εσένα, τον Κηφέα, τον Agnostic (σε άλλους τομείς καθώς προτιμά την επιστημονική σιγουριά, αλλά επειδή το κάνει με τη σωστή προαίρεση δεν με ενοχλεί σε καμμία περίπτωση), τον Doc κ.α, από ποιον θα μάθω???

Άντε να μη γίνω κακός βραδυάτικα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2012, 23:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δώστε την πρέπουσα σημασία στα λόγια του Κηφέα και μην τα προσπερνάτε με απλή ανάγνωση.
Ομολογουμένως η γνώση φυσικής είναι απαραίτητη για την κατανόηση.

quote:

Μπορούμε να δείξουμε ότι η θερμοδυναμική της ισορροπίας είναι κυριολεκτικά αδιέξοδη .

Μερικοί κάνουν το λάθος να θεωρούν ότι η θερμοδυναμική αποκλείει τη φυσιολογική ανάδυση της τάξης , και ότι συνεπάγεται πως η συνολική πορεία του σύμπαντος είναι μια απευθείας καθοδική πορεία προς την τυχαία αταξία .

Μπορούμε να δείξουμε ότι και αυτό επίσης είναι εσφαλμένο , και ότι στην πραγματικότητα η θεωρία κρατάει το κλειδί για την τάξη της ζωής .

Προς το παρόν , όμως , το ενδιαφέρον μας πρέπει να εστιαστεί στη θεμελιακή διαμάχη που αφορά το πώς μπορεί να συμφιλιωθεί η θερμοδυναμική με τις μικροσκοπικές θεωρίες για τη μοριακή μηχανική , οι οποίες είναι συμμετρικές ως προς το χρόνο .



quote:

Η βαρύτητα που τείνει να συνθλίψει ένα άστρο παλεύει εναντίον των δυνάμεων της θερμικής πίεσης και της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας , που τείνουν να το ανατινάξουν – δυνάμεις που με τη σειρά τους αναπτύσσονται από την ενέργεια την οποία απελευθερώνουν πυρηνικές αντιδράσεις .

quote:

Στο ίδιο το Σύμπαν , ένα Σύμπαν που διαστέλλεται και ψύχεται , δηλαδή αυξάνει η αταξία , η εντροπία του , δημιουργούνται τ’ αστέρια , εστίες υψηλής ενεργειακής στάθμης , δηλαδή αρνητικής εντροπίας

Και το σπουδαιότερο:

quote:

Οι βασικές προτάσεις της θερμοδυναμικής είναι μάλλον ασαφείς και προσφέρονται για την εμφάνιση μεγάλων διαφορών στις εκτιμήσεις

Πολλή σκέψη και λίγη "φαντασία" όπως είπε ο εβραίος σοφός!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2012, 14:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι λες ρε φίλε; "Περιπολείς" στο φόρουμ και παρακολουθείς τις συζητήσεις;

Μήπως τελικά όντως πληρώνεσαι για τη δραστηριότητά σου εδώ μέσα;

Είσαι ελεύθερος να γράψεις ΟΠΟΥ θέλεις ΟΤΙ θέλεις, ακόμα και τα στρεψόδικα, κομπιναδόρικα κολπάκια σου.


Άρχισες να υποψιάζεσαι πως πρόκειται για επαγγελματία;


Μα και βέβαια. Είναι οι γνωστοί ΑΠΟΛΟΓΗΤΕΣ του παπα ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ.


Υπερασπιστές του δικαιώματος να συνεχίσουν να κάνουν ότι θέλουν στην πολύπαθη Ελλάδα.

Είναι οι ανώνυμοι, απολογητές της ΟΟΔΕ με το διαδι­κ­τυακό άρθρο τους http://www.oodegr.com/neopaganismos/diogmoi/quaesitor_1.htm «Το αντιχριστιανικό κείμενο-απάτη, "Περί ορθοδόξου και βυζαντινής Ιεράς Εξετάσεως" - Η κ. Αμαλία Κ. Ηλιάδη (ιστορικός), ο Ιωάννης Νεοκλής Ρούσσος (ανιστόρητος) και ο κρατικός υπάλληλος "Κοιαισίτωρ" (quaesitor), ο οποίος μετατράπηκε από υπεύθυνος για θέματα αστυφιλίας, σε ...; "ιεροεξεταστή"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2012, 23:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μερικοί κάνουν το λάθος να θεωρούν ότι η θερμοδυναμική αποκλείει τη φυσιολογική ανάδυση της τάξης , και ότι συνεπάγεται πως η συνολική πορεία του σύμπαντος είναι μια απευθείας καθοδική πορεία προς την τυχαία αταξία .

Μπορούμε να δείξουμε ότι και αυτό επίσης είναι εσφαλμένο , και ότι στην πραγματικότητα η θεωρία κρατάει το κλειδί για την τάξη της ζωής .



Με το πρώτο συμφωνώ απόλυτα για το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς συνδέονται. Δέχομαι ότι είναι συμβατές αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ το πώς ακριβώς κρατάει το κλειδί.Σε παρακαλώ να επεκταθείς, Μίλτο.


Πάνο περιμένω σχόλια και αντίλογο.


quote:
Εγώ ως τυχαίος φυσικός μπορώ να έχω από εσάς κάποια άρθρα κορυφαίων Φυσικών που να ισχυρίζονται ή να υποννοούν κάτι τέτοιο?

Εκ των προτέρων σας λέω ότι για το εν λόγω παράδοξο δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποια σοβαρή αιτίαση στους κύκλους των Φυσικών κατά της Θερμοδυναμικής ή/και της Μηχανικής.



Ούτε εγώ έχω ακούσει για αιτιάσεις αλλά οι γνώσεις μου στη θερμοδυναμική σταματάνε στους θερμοδυναμικούς κύκλους και σε αντίστοιχους υπολογισμούς.


Μια διόρθωση όμως, θεωρώ ότι δεν είσαι ΟΥΤΕ τυχαίος (όταν έχεις ατζέντα δεν είσαι τυχαίος) ΟΥΤΕ φυσικός με την "ορθόδοξη" ένοια του όρου (oh yes, another pun). Έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις αιρετικές απόψεις αλλά από ένα σημείο και πέρα ε δεν μπορείς να δηλώνεις και ότι θες!


quote:
Επίσης θα ήθελα να φέρω προς σχολιασμό από τον Industrial_Angel και αυτό σου το ποστ Κηφέα το οποίο είναι από τη σελίδα 3 του παρόντος thread.


Γιατί είναι εκτός πεδίου γνώσεών σου και χρειάζεσαι βοήθεια;

Σου έχω ξαναπεί. Έχεις γνήσιο επιστημονικό αντίλογο σε αυτά;Αν έχεις από μένα τουλάχιστον είναι απολύτως δεκτός τουλάχιστον ως ΕΓΚΥΡΟΣ και ως πιθανότατα αληθής, ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Ορίστε σου δίνω λευκή επιταγή αλλά είμαι αναγκασμένος να ξαναπώ: Απεταξάμην το Σατανά;


quote:
Θα χαρώ πολύ να το μάθω από εσάς.

Άμα λέω ότι δεν έχεις ούτε χέρια, ούτε δόντια αλλά μόνο γλώσσα...


quote:
@ Industrial_Angel

Στο παράδοξο του Loschmidt βάλε και το παράδοξο EPR του Εinstein το οποίο περιγράφει ο Alain Aspect όταν με το καλό γράψεις στον Κηφέα (αλλά και στο ΝΙΚΟΜΑΧΟ που εσύ μπορεί να χλευάζεις αλλά τόσο ο Κηφέας (σε περισσότερα) όσο και εγώ (σε αρκετά ζητήματα) συμφωνούμε με τις απόψεις του) την ίδια άποψη που έγραφες και σε εμένα ξανά και ξανά περί μη Παραδόξων στη Φύση/Φυσική στηριζόμενος στη ρήση του υπερμέγιστου Φυσικού Richard Feynman...



Το παράδοξο που αναφέρει ο Κηφέας περιγράφει περισσότερο αγνοία από τη μεριά μας για το φαινόμενο παρά φιλοσοφική ερμηνεία όπως έκανες εσύ, από όσα μπορώ να καταλάβω. Παρόλα αυτά θα ήθελα να αναπτύξεις περισσότερο την επιχειρηματολογία σου και μετά εγώ να τοποθετηθώ αν διαφωνώ.


Edited by - IndustrialAngel on 11/11/2012 00:05:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2012, 00:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να σταθώ λίγο στην έννοια του τυχαίου, του σχεδίου και του ντετερμινισμού με 4 προγραμματάκια που έγραψα σε python.

Πρόγραμμα 1, τυχαιότητα:

'''
Created on Nov 10, 2012

@author: george
'''
import sys
import random

for j in range(0,50):
for i in range (0,80):
sys.stdout.write(" ")
if (100<random.randint(0,300)<130):
sys.stdout.write("X")
print('')

Σε ένα "κουτί" 50χ80 θέσεων γράφουμε χ αν ένας τυχαίος αριθμός από το 0 ως το 300 ειναι μεταξύ του 100 και του 130. Η randint, γεννάει τυχαίους ακέραιους.

Έξοδος:
http://imageshack.us/photo/my-images/534/screenshotfrom201211102.png/

Πρόγραμμα 2, ντετερμινισμός

'''
Created on Nov 10, 2012

@author: george
'''
import sys

for j in range (0,50):
for i in range (0,80):
if (j%4)==0:
sys.stdout.write("!")
sys.stdout.write(" ")

if (i%5==0) and not(j%4==0):
sys.stdout.write("x")
print("")

στο ίδιο κουτί 50χ80 σε κάθε σειρά που είναι πολλαπλάσια του τέσσερα γράφουμε θαυμαστικό και σε κάθε άλλη σειρά γράφουμε x σε κάθε στήλη που είναι πολλαπλάσιο του 5. (Εντελώς ντερμινιστικά μαθηματικά)

Έξοδος:

http://imageshack.us/photo/my-images/547/screenshotfrom201211102.png/

Πρόγραμμα 3, σχέδιο.

'''
Created on Nov 10, 2012

@author: george
'''
print("x x")
print("x x x")
print("x x")
print("xxxxxxx x")
print("x x x")
print("x x x")
print("x x x")

Έξοδος:

http://imageshack.us/photo/my-images/203/screenshotfrom201211110.png/

Τυπώνω τη λέξη Hi με x στην οθόνη. Καθόρισα πλήρως τις θέσεις του κάθε σημείου όχι όμως το "νόμο" που τις διέπει.

Και προκύπτει το ερώτημα, αν ένα ντερμινιστικό αίτιο ενεργεί πάνω στο τυχαίο τι θα συμβεί; Αν ας πούμε το ντερμινιστικό "αριθμός της σειράς" αλλάζει την πιθανότητα να γραφεί το χ (το διάστημα που αντί για 100-130 γίνει μεγαλύτερο ή μικρότερο;

'''
Created on Nov 10, 2012

@author: george
'''
import sys
import random

for j in range (0,50):
for i in range (0,80):
if (j%4)==0:
if (100<random.randint(0,300)<200):
sys.stdout.write("x")
elif (j%9==0) and not(j%4==0):
if (100<random.randint(0,30)<105):
sys.stdout.write("x")
else:
if (100<random.randint(0,300)<130):
sys.stdout.write("x")
sys.stdout.write(" ")
print("")

Εδώ στις σειρές που είναι πολλαπλάσια του 4 έχουμε μεγάλη πιθανότητα 100-200 απο τους τυχαίους αριθμούς από το 0 ως το 300
Μικρή πιθανότητα στις σειρές που είναι πολλαπλάσια του 9 (αποκλείοντας τα κοινά πολλαπλάσια) και σε όλα τα υπόλοιπα κρατάμε την παλιά πιθανότητα>

Έξοδος:

http://imageshack.us/photo/my-images/685/screenshotfrom201211102.png/


3 Ερωτήματα:

Πόσο διαφορετικό είναι το απολύτως τυχαίο από το τυχαίο με την επίδραση ντετερμινισμού

Αν κάποιος δε μιλάει αγγλικά, το Hi θα το θεωρήσει σχέδιο ή ντετερμινισμό;


Και πώς ακριβώς διαφοροποιείται το σχέδιο από το νόμο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy