ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Απετυχε ο Θεος στα αρχικα σχεδια της Δημιουργιας Του;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2012, 17:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis
quote:

Τι λες ρε φίλε; "Περιπολείς" στο φόρουμ και παρακολουθείς τις συζητήσεις;

Μήπως τελικά όντως πληρώνεσαι για τη δραστηριότητά σου εδώ μέσα;

Είσαι ελεύθερος να γράψεις ΟΠΟΥ θέλεις ΟΤΙ θέλεις, ακόμα και τα στρεψόδικα, κομπιναδόρικα κολπάκια σου.


Άρχισες να υποψιάζεσαι πως πρόκειται για επαγγελματία;


Μα και βέβαια. Είναι οι γνωστοί ΑΠΟΛΟΓΗΤΕΣ του παπα ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ.


Υπερασπιστές του δικαιώματος να συνεχίσουν να κάνουν ότι θέλουν στην πολύπαθη Ελλάδα.


Είναι οι ανώνυμοι, απολογητές της ΟΟΔΕ με το διαδι­κ­τυακό άρθρο τους http://www.oodegr.com/neopaganismos/diogmoi/quaesitor_1.htm «Το αντιχριστιανικό κείμενο-απάτη, "Περί ορθοδόξου και βυζαντινής Ιεράς Εξετάσεως" - Η κ. Αμαλία Κ. Ηλιάδη (ιστορικός), ο Ιωάννης Νεοκλής Ρούσσος (ανιστόρητος) και ο κρατικός υπάλληλος "Κοιαισίτωρ" (quaesitor), ο οποίος μετατράπηκε από υπεύθυνος για θέματα αστυφιλίας, σε ...; "ιεροεξεταστή"!


Eumenis λύσε πρώτα τις δικές μας απορίες για το ΠΟΙΟΝ σου και το ΣΚΟΠΟ ΣΟΥ ΕΔΩ

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11412&whichpage=9

και ύστερα αν ΤΟΛΜΑΣ έλα και από εδώ για τα υπόλοιπα χέρια....

Μην κρίνεις ΕΞ'ΙΔΙΩΝ ΤΑ ΑΛΛΟΤΡΙΑ.

Ιδίως ο Βιομηχανικός που σιγοντάρεις "τώρα" ήταν ο πρώτος που σε ξεσκέπασε στο παραπάνω thread και βέβαια ήρθε και ο Doc με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

Βρε ΟΥΥΥΥΥΥΥΣΤ που μου θέλετε να ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΣΕΤΕ και από πάνω...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2012, 18:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Industrial_Angel

quote:
Μερικοί κάνουν το λάθος να θεωρούν ότι η θερμοδυναμική αποκλείει τη φυσιολογική ανάδυση της τάξης , και ότι συνεπάγεται πως η συνολική πορεία του σύμπαντος είναι μια απευθείας καθοδική πορεία προς την τυχαία αταξία .

Μπορούμε να δείξουμε ότι και αυτό επίσης είναι εσφαλμένο , και ότι στην πραγματικότητα η θεωρία κρατάει το κλειδί για την τάξη της ζωής .



Με το πρώτο συμφωνώ απόλυτα για το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς συνδέονται. Δέχομαι ότι είναι συμβατές αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ το πώς ακριβώς κρατάει το κλειδί.Σε παρακαλώ να επεκταθείς, Μίλτο.


Πάνο περιμένω σχόλια και αντίλογο.


Πας καλά???

Και τα σχόλια και ο αντίλογος μου είναι ΗΔΗ κατατιθεμένος.

Ο δικός σου έλειπε (και λείπει) και μου προξένησε απορία ως προς το γιατί (από το σημείο και από τα threads που σου υπέδειξα σε προηγούμενο ποστ μου)

quote:


Μια διόρθωση όμως, θεωρώ ότι δεν είσαι ΟΥΤΕ τυχαίος (όταν έχεις ατζέντα δεν είσαι τυχαίος) ΟΥΤΕ φυσικός με την "ορθόδοξη" ένοια του όρου (oh yes, another pun). Έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις αιρετικές απόψεις αλλά από ένα σημείο και πέρα ε δεν μπορείς να δηλώνεις και ότι θες!

Ότι και ταμπέλα να μου βάλεις ούτε μ'ενδιαφέρει ούτε μ'αφορά. Η πραγματικότητα όπως τη βίωσες και τη βιώνεις στο esoterica είναι η μόνη που μετράει και έχει νόημα...

quote:

quote:
Επίσης θα ήθελα να φέρω προς σχολιασμό από τον Industrial_Angel και αυτό σου το ποστ Κηφέα το οποίο είναι από τη σελίδα 3 του παρόντος thread.


Γιατί είναι εκτός πεδίου γνώσεών σου και χρειάζεσαι βοήθεια;

Σου έχω ξαναπεί. Έχεις γνήσιο επιστημονικό αντίλογο σε αυτά;Αν έχεις από μένα τουλάχιστον είναι απολύτως δεκτός τουλάχιστον ως ΕΓΚΥΡΟΣ και ως πιθανότατα αληθής, ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Ορίστε σου δίνω λευκή επιταγή αλλά είμαι αναγκασμένος να ξαναπώ: Απεταξάμην το Σατανά;


Τι είδους σαχλαμάρα είναι αυτή που αναμασάς περί "βοήθειας" που σου ζήτησα???

Είσαι με τα καλά σου???

Επαναλαμβάνω.

Εγώ τοποθετήθηκα ΣΕ ΟΣΟ ΑΝΑΦΕΡΕ ΤΟΣΟ Ο ΚΗΦΕΑΣ ΟΣΟ ΚΑΙ Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ.

Απλά εσένα είδα είτε να λακίζεις σιγά-σιγά στο thread περί Αθείας και να μην υποστηρίζεις ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΘΕΣΕΙΣ, είτε να μην εμφανίζεσαι καν στο παρών thread ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΘΕΣΕΙΣ.

Εγώ υπερασπίζομαι τις δικές μου θέσεις και δεν έχω ανάγκη από κανέναν, ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ που τέθηκαν είναι το ερώτημα...

Θα σε παρακαλούσα πάντως να ΣΧΟΛΙΑΣΕΙΣ το quote από Κηφέα που σου έδωσα (σε περίπτωση που δεν το είδες) ώστε να έχουμε ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΘΕΣΗ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ αφού αυτοανακηρύχθηκες υπερασπιστής της επίσημης Επιστήμης.

Τις λευκές επιταγές να τις κρατήσεις για κανέναν άλλον διότι εγώ έχω κάτι που εσύ δεν πρόκειται να αποκτήσεις ΠΟΤΕ.

ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ στο γνωστικό μου αντικείμενο.

quote:

quote:
Θα χαρώ πολύ να το μάθω από εσάς.

Άμα λέω ότι δεν έχεις ούτε χέρια, ούτε δόντια αλλά μόνο γλώσσα...


Όταν μιλάς σε ανθρώπους που σέβεσαι και εκτιμάς (Κηφέας, ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, αλλά και Agnostic, Doc, Notirk, zip, skartados κλπ) ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΣΤΟ 95% ή και στο 100% είναι λογικό να είσαι ευγενής.

Όταν μιλάς σε ανθρώπους που σε θεωρούν ΣΙΧΑΜΕΝΟ εσένα και ΚΑΙ τις απόψεις σου (sic!) και προτιμούν πρώτα να σε κάνουν ρεζίλι και ύστερα να γράψουν τη διπλωματική τους για να πάρουν μετά από τόσα χρόνια το πτυχίο τους ε, τότε όσο και να τους... το χρειάζονται και το επιζητούν.

Και ενώ είσαι ο πιο ΣΙΧΑΜΕΝΟΣ κατ'αυτούς, εν τούτοις έρχονται και ξερογλείφονται γιατί τους κάνεις τόσο ωραία πράγματα που όσο και να τους πονάνε και να σκούζουνε τους αρέσει και έρχονται ξανά και ξανά ασχολούμενοι μάλιστα σχεδόν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μαζί σου.

Το'πιασες λιγδιάρη φοιτητάκο????

quote:

quote:
@ Industrial_Angel

Στο παράδοξο του Loschmidt βάλε και το παράδοξο EPR του Εinstein το οποίο περιγράφει ο Alain Aspect όταν με το καλό γράψεις στον Κηφέα (αλλά και στο ΝΙΚΟΜΑΧΟ που εσύ μπορεί να χλευάζεις αλλά τόσο ο Κηφέας (σε περισσότερα) όσο και εγώ (σε αρκετά ζητήματα) συμφωνούμε με τις απόψεις του) την ίδια άποψη που έγραφες και σε εμένα ξανά και ξανά περί μη Παραδόξων στη Φύση/Φυσική στηριζόμενος στη ρήση του υπερμέγιστου Φυσικού Richard Feynman...



Το παράδοξο που αναφέρει ο Κηφέας περιγράφει περισσότερο αγνοία από τη μεριά μας για το φαινόμενο παρά φιλοσοφική ερμηνεία όπως έκανες εσύ, από όσα μπορώ να καταλάβω. Παρόλα αυτά θα ήθελα να αναπτύξεις περισσότερο την επιχειρηματολογία σου και μετά εγώ να τοποθετηθώ αν διαφωνώ.


Λοιπόν, κατ'εσέ μίλησα ΚΑΙ για παράδοξα ΚΑΙ έδωσα και... φιλοσοφική ερμηνεία την οποία, αν και ανύπαρκτη (κατ'εμέ) εσύ την...απορρίπτεις και από πάνω...

Φέρε τα εν λόγω ποστ μου ΑΜΕΣΑ!

Εγώ ουδέποτε μίλησα για παράδοξα (αν και υπάρχουν ΕΠΙΣΗΜΩΣ ως τέτοια στην "Επίσημη" Φυσική).

Σ'έχω προκαλέσει κατ'επανάληψιν να μου φέρεις κάποιο quote αλλά μέχρι στιγμή ΚΑΙ εκεί ατύχησες...

Απλά ήταν τέτοιο το στρίμωγμα που είχες ήδη φάει από τότε που πήγες και κρύφτηκες πίσω από τη ρήση του Feynman που ουδέποτε κατανόησες τι εννοούσε και που επί δύο σελίδες τη θεωρούσες ως ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ απέναντί μου. Όταν "κατάλαβες" ότι δεν στέκεται ως ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ προσπάθησες να βάλεις στο στόμα μου τον ισχυρισμό περί "ύπαρξη παραδόξων στη Φύση" ώστε εκ του ασφαλούς να με...αποστομώσεις με τη ρήση του Feynman.

Λοιπόν, ασχολήσου με ΟΛΕΣ τις θέσεις, έστω του Κηφέα (μιας που χλευάζεις ΚΑΙ τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ όπως εμένα, ως "μη επιστημονικά ορθό" μέλος) διότι είδα μόλις ένα και μετά βίας σχολιάκι επί των γραφομένων του Κηφέα και ύστερα έλα από εδώ και για τα υπόλοιπα χέρια λιγδιασμένε φοιτητάκο...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2012, 18:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Industrial_Angel

3 Ερωτήματα:

Πόσο διαφορετικό είναι το απολύτως τυχαίο από το τυχαίο με την επίδραση ντετερμινισμού

Αν κάποιος δε μιλάει αγγλικά, το Hi θα το θεωρήσει σχέδιο ή ντετερμινισμό;


Και πώς ακριβώς διαφοροποιείται το σχέδιο από το νόμο;


Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας έφερες ΚΑΙ ΚΡΙΜΑ που τα έφερες για ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΙΚΟΥΣ λόγους και όχι από ενδιαφέρον για το thread.

Θέλω τη ΘΕΣΗ σου (ΜΕ TA ANTIΣTOIXA QUOTES) εκεί όπου γράφεται ότι παραβιάζονται έστω και για λίγο, θεμελιώδεις Νόμοι της Επίσημης Φυσικής.

Ύστερα συζητάμε όοοοοοτι θες....

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 12/11/2012 18:59:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2012, 20:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πανος
Θέλω τη ΘΕΣΗ σου (ΜΕ TA ANTIΣTOIXA QUOTES) εκεί όπου γράφεται ότι παραβιάζονται έστω και για λίγο, θεμελιώδεις Νόμοι της Επίσημης Φυσικής.

Ζητάς απο τον Βιομηχανικό κάτι ουτοπικό.
Πώς θα σου εκθέσει τις απόψεις του,χωψρίς γνώση του αντικειμένου?

Και εν τέλει,τι "κόλλημα" είναι αυτο που έχεις με τα λινκ που αποδεικνύουν ή οχι την ορθότητα των συλλογισμών του Κηφέα και εμου?

Αντι Πάνο να ζητάς απο εμας λινκ,παρέθεσε την δική σου άποψη για το αντίθετο.

Είπες σε μια μόνο γραμμή κάποιες σελίδες πίσω,ότι η ενέργεια που χάνεται σε ένα σημείο αναπληρώνεται κάπου αλλού.Δέκα λέξεις και νομίζεις οτι απάντησες,με άρτιο επιχείρημα,σε σοβαρότατη αμφισβήτηση θεμελιώδους νόμου.

Τι σκέπτεσαι?
Οτι αγνοούμε αυτο που λες και είναι καινούργιο για μας?
Θα πρέπει να μας εκτιμάς ώς πολύ άσχετους ή πολύ ηλίθιους,νομίζοντας οτι αυτο το επιχείρημά σου,μας "αποστομώνει".


Ούτε ο Κηφέας,ούτε εγω,υποστηρίξαμε ότι οι θεμελιώδεις νόμοι της φυσικής,δεν είναι σωστοί.

Επειδή όμως,κατα τα φαινόμενα,δ ε ν φαίνονται να ι σ χ ύ ο υ ν σε όλο το Σύμπαν,εκθέσαμε κάποιες σκέψεις για την μερική έστω α ν α θ ε ω ρ η σ ή τους , κύριε Πάνο και όχι της απόρριψή τους όπως συνεχίζεις να "παπαγαλίζεις" σε κάθε σελίδα του φόρουμ!!!


Πάνο,χρειάζεται να σου τονίσω ότι,η φυσική με την αστροφυσική,έχει κάποιες "μικροδιαφορές",ή το ξέρεις ήδη?

Θα σου δώσω δυο παραδείγματα.Ενα μελετημένο σχεδόν εξ ολοκλήρου και ένα υπο παρατήρηση,για να έχεις "εικόνα",τι εννούμε όταν λέμε << παραβιάζονται οι φυσικοί νόμοι,έστω και για λίγο>>.

ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ
Πρόκειται για το Crab Nebula.
Οτι απέμεινε απο την έκρηξη,στο νεφέλωμα του Καρκίνου,σε σχετικά κοντινή απόσταση απο εμας (6.500ε.φ).Σήμερα εξακολουθεί να διαστέλλεται με ταχύτητα 2000χιλ./δεύτερο και έχει έκταση δώδεκα ετών φωτός.Η μάζα του,κατα την στιγμή της έκρηξης ήταν μερικές Ηλιακές μάζες.(υπάρχει διαφωνία σχετικά με την ακριβή ποσότητα).Το ερώτημα είναι,άν κατα τα πρώτα δεύτερα της τεράστιας αυτής έκρηξης,οι θερμοδυναμικοί νόμοι ίσχυαν ή όχι.Σκέψου και μελέτησε το θέμα πριν απαντήσεις.

ΤΟ ΥΠΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
Ο ενεργός γαλαξίας NGC 5128.
Ευρίσκεται σε απόσταση 11.000.000 ε.φ.
Η φωτεινότητά του υπερβαίνει κατα εκατοντάδες φορές τους κοντινούς του γαλαξίες και η ακτινοβολία του ( ειδικά σε χ και γ),ξεπερνούν ακόμη και TeV.Πρόκειται για έναν υπερμεγέθη πίδακα υπερ-σχετικιστικών σωματιδίων.
Το ερώτημα είναι,αν και εδώ ισχύουν οι θερμοδυναμικοί νόμοι ή όχι.
Σκέψου πάλι,πριν απαντήσεις.
Ισως τώρα καταλάβεις τι λέμε με τον Κηφέα.

Δεν σε προσβάλω,ούτε κρίνω τις γνώσεις σου.Απλά,άν κατέχεις το αντικείμενο,σκέψου!

Σημ:
Μην προσκομίσεις και μη ζητήσεις λινκ.Κάνε την έρευνα μόνος σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2012, 22:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Κηφέας και ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Το ποστ που ακολουθεί θα σας το έγραφα ούτως ή άλλως αλλά εντελώς "καρμικά" μου έδωσες την τέλεια εισαγωγή ΝΙΚΟΜΑΧΕ.

quote:
NIKOMAXOΣ

Τι σκέπτεσαι?
Οτι αγνοούμε αυτο που λες και είναι καινούργιο για μας?
Θα πρέπει να μας εκτιμάς ώς πολύ άσχετους ή πολύ ηλίθιους,νομίζοντας οτι αυτο το επιχείρημά σου,μας "αποστομώνει".


ΟΥΔΕΠΟΠΟΤΕ!!!

Άλλωστε σε πάνω από δέκα μου ποστς σε διάφορα threads όταν με επιπλήτουν για τη συμπεριφορά μου σας αναφέρω ως παραδείγματα μελών που αν και διαφωνούμε σας εκτιμώ αφάνταστα και γι'αυτό και ο διάλογός μας έχει εκ μέρους μου άλλη υφή.

Πάμε και στην ταμπακιέρα που είναι οι πηγές που σας ζητώ.

quote:

Ούτε ο Κηφέας,ούτε εγω,υποστηρίξαμε ότι οι θεμελιώδεις νόμοι της φυσικής,δεν είναι σωστοί.

Επειδή όμως,κατα τα φαινόμενα,δ ε ν φαίνονται να ι σ χ ύ ο υ ν σε όλο το Σύμπαν,εκθέσαμε κάποιες σκέψεις για την μερική έστω α ν α θ ε ω ρ η σ ή τους , κύριε Πάνο και όχι της απόρριψή τους όπως συνεχίζεις να "παπαγαλίζεις" σε κάθε σελίδα του φόρουμ!!!


Ουδέποτε μίλησα για απόρριψη εκ μέρους σας αλλά σας ζήτησα βιβλιογραφία ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ που ισχυρίζεστε.

Αρχικά δεν ήξερα ούτε και εγώ αν υπάρχει σχετική βιβλιογραφία οπότε ρωτούσα με ειλικρινές ενδιαφέρον.

Τελικά επειδή δεν μου έχετε δώσει μέχρι στιγμής βιβλιογραφία αυτό σημαίνει ότι Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ δεν το συζητά καν.

Εγώ, δεν είμαι ο...Industrial_Angel για να αρχίσω να σας χλευάζω που βρίσκεστε εκτός επίσημης γραμμής.
Αυτό που πραγματικά ήθελα ήταν να συμφωνήσουμε ότι η Επίσημη Επιστήμη τηρεί σιγή ιχθύος (αν ισχύει κάτι τέτοιο).

Οπότε με πραγματικό και ειλικρινές ενδιαφέρον ακόμα και τώρα σας ζητώ πηγές.

Η ταμπακιέρα όμως είναι ΑΛΛΗ....

Αν έχετε δίκιο για τις "μικροπαραβιάσεις" των θεμελιωδών νόμων της Φυσικής (ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤ'ΕΜΕ) τότε τι στην ευχή ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ????

Λοιπόν, έχουμε από τη μια την Κλασσική Φυσική και από την άλλη την Κβαντική.

Αν μεταφέρουμε τα "πορίσματα" από την μία στην άλλη οδηγούμαστε σε ΠΑΡΑΔΟΞΑ όπως αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί.

Για παράδειγμα, άντε να μεταφέρεις το φαινόμενος της σήραγγας στον κλασσικό κόσμο που βιώνουμε ή το βέλος του χρόνου με την σχετική αντιστρεπτότητα στον κβαντικό κόσμο που πιθανοκρατείται...

Εσύ ΝΙΚΟΜΑΧΕ με τον Κηφέα, μέσω των παραδειγμάτων που αναφέρατε, είναι σαν να ανακαλύψατε μια ξηλωμένη κλωστή σ'ένα πουλόβερ. Τραβάτε την κλωστή ελπίζοντας ότι θα ξηλώσετε το πουλόβερ.

Εγώ με τον τρόπο μου και τις ερωτήσεις μου περί βιβλιογραφίας θέλω να σας δείξω την "λεπτομέρεια" που κατά τη γνώμη μου ισχύει αλλά δεν την έχετε παρατηρήσει.

Το χρώμα της ξηλωμένης κλωστής ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από το χρώμα του πουλόβερ.

Όσο και να την τραβάτε το πουλόβερ ΔΕΝ πρόκειται να ξηλωθεί δηλαδή η τροποιποίηση των Νόμων που εκτιμάτε ότι πρέπει να γίνει ώστε να περιλαμβάνει ΚΑΙ τις περιπτώσεις που αναφέρετε (π.χ πυρηνική σύντηξη στα άστρα) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Το αν κάποιοι θεμελιώδεις Νόμοι (όπως ο 2ος Θερμ. Νόμος) παραβιάζονται έστω και λίγο και έστω για ορισμένες περιπτώσεις ΕΧΕΙ ΤΗΝ (ΤΕΡΑΣΤΙΑ) ΑΞΙΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ, ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΨΥΓΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ.

Ο τρόπος σκέψης σας "χονδρικά" είναι ότι οι κβαντικοί νόμοι είναι οι "αληθείς" (αφού ισχύουν στις δομικές μονάδες της ύλης που είναι φτιαγμένος ο κόσμος μας) και οι κλασσικοί νόμοι είναι οι "στρεβλωμένοι/ελλειπείς" που θα πρέπει να διορθωθούν σε μια νέα θεωρία ώστε να περιλαμβάνει/προβλέπει/υπολογίζει τις εν λόγω παραβιάσεις και να συγκεράσει τις αναντιστοιχίες και τα παράδοξα.

Έχετε φτάσει κοντά σε μια μεγάλη αλήθεια με την παρατηρητικότητά σας επί των φαινομένων αλλά θεωρώ ότι έχετε πάρει λάθος δρόμο ως προς την ΕΞΗΓΗΣΗ που αποτελεί και το δυσκολότερο ΠΛΕΟΝ κομμάτι.

Δική μου προτροπή προς τα εσάς είναι ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΘΕΩΡΙΕΣ (ΚΒΑΝΤΙΚΗ/ΚΛΑΣΣΙΚΗ) ΟΛΟΣΩΣΤΕΣ.

Έτσι, σαν υπόθεση εργασίας.

ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ???

Υ.Γ Αν θέλετε παραβίαση κατα συρροή και κατ'εξακολούθηση του 2ου Θερμοδυναμικού νόμου και μάλιστα σε μακροσκοπικό επίπεδο κοιτάξτε...τους εαυτούς σας.

Κάθε μέρα τρώτε φαγητά με πολύ χαμηλή ποιοτικά ενέργεια (αυξημένης εντροπίας) και τη μετατρέπετε/μεταβολίζετε σε υψηλής ποιότητας ενέργεια (χαμηλότερης εντροπίας) καθώς είστε εις θέσιν να παράγετε έργο (με τη Φυσική έννοια του όρου) αφού "καρδαμώσετε".

Οι θερμίδες των τροφών που αναφέρουν όλοι οι θερμιδομετρητές έχουν αυτές τις τιμές μόνο αν μεταβολισθούν από τον άνθρωπο και όχι εγγενώς π.χ αν τις "κάψουμε" με κάποια χημική/θερμοδυναμική διεργασία αντί για πετρέλαιο ή βενζίνη...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2012, 23:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους!!!

Αποφάσισες να σκεφθείς το θέμα,απο την δική μας οπτική.
Το όλο κείμενό σου,δείχνει ότι τουλάχιστον δεν είχες πρόθεση αντιπαράθεσης,αλλά ήσουν ειλικρινής.

quote:
Πάνος
Αν έχετε δίκιο για τις "μικροπαραβιάσεις" των θεμελιωδών νόμων της Φυσικής (ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤ'ΕΜΕ) τότε τι στην ευχή ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ????

Πολλά και τίποτα.
Πολλά άν αποφασισθεί επίσημα η "αλλαγή πλεύσης" της φυσικής,επειδή θα "ανοίξουν" οι δρόμοι πρός την ελεύθερη,αστείρευτη και καθαρή ενέργεια για όλους.
Τίποτα άν δεν γίνει η αλλαγή αυτή.

quote:
Πάνος
Αν μεταφέρουμε τα "πορίσματα" από την μία στην άλλη οδηγούμαστε σε ΠΑΡΑΔΟΞΑ όπως αυτά που έχουν ήδη αναφερθεί

Πάρα πολύ σωστά.

quote:
Πάνος
Το χρώμα της ξηλωμένης κλωστής ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από το χρώμα του πουλόβερ.

Μια μικρή διόρθωση:Το χρώμα της κλωστής δεν υπάρχει επίσημα.΅Είναι του μέλλοντος!!

quote:
Πάνος
Όσο και να την τραβάτε το πουλόβερ ΔΕΝ πρόκειται να ξηλωθεί δηλαδή η τροποιποίηση των Νόμων που εκτιμάτε ότι πρέπει να γίνει ώστε να περιλαμβάνει ΚΑΙ τις περιπτώσεις που αναφέρετε (π.χ πυρηνική σύντηξη στα άστρα) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (κατά τη γνώμη μου πάντα).

Το αν κάποιοι θεμελιώδεις Νόμοι (όπως ο 2ος Θερμ. Νόμος) παραβιάζονται έστω και λίγο και έστω για ορισμένες περιπτώσεις ΕΧΕΙ ΤΗΝ (ΤΕΡΑΣΤΙΑ) ΑΞΙΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ, ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΨΥΓΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ.


Δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.
Οσο για το δεύτερο,σίγουρα δεν θα καταφέρουμε ποτε να φτιάξουμε ψυγείο χωρίς ενέργεια (ρεύμα),αλλά κάποτε θα καταφέρουμε να κάνουμε την ενέργεια αστείρευτη,χωρίς να το απαγορεύει...κανένας νόμος!!!

quote:
Πάνος
Ο τρόπος σκέψης σας "χονδρικά" είναι ότι οι κβαντικοί νόμοι είναι οι "αληθείς" (αφού ισχύουν στις δομικές μονάδες της ύλης που είναι φτιαγμένος ο κόσμος μας) και οι κλασσικοί νόμοι είναι οι "στρεβλωμένοι/ελλειπείς" που θα πρέπει να διορθωθούν σε μια νέα θεωρία ώστε να περιλαμβάνει/προβλέπει/υπολογίζει τις εν λόγω παραβιάσεις και να συγκεράσει τις αναντιστοιχίες και τα παράδοξα

Ακριβώς.Αν όχι για τον περιορισμένο μας χώρο,τουλάχιστον σε μεγάλο μέρος του Σύμπαντος.

quote:
Πάνος
Έχετε φτάσει κοντά σε μια μεγάλη αλήθεια με την παρατηρητικότητά σας επί των φαινομένων αλλά θεωρώ ότι έχετε πάρει λάθος δρόμο ως προς την ΕΞΗΓΗΣΗ που αποτελεί και το δυσκολότερο ΠΛΕΟΝ κομμάτι.

Δεν είναι καθόλου δύσκολη η εξήγηση.Απλή θεωρητική,ή πειραματική (όπου είναι δυνατόν),συνέχεια απαιτεί.Και...κεφάλαια φυσικά!!!
Αντε όμως να πείς στον κάθε J.P.Morgan,οτι θα περέχεις στον κόσμο ενέργεια χωρίς κόστος!

quote:
Πάνος
Δική μου προτροπή προς τα εσάς είναι ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΘΕΩΡΙΕΣ (ΚΒΑΝΤΙΚΗ/ΚΛΑΣΣΙΚΗ) ΟΛΟΣΩΣΤΕΣ.

Βεβαίως και τις θεωρώ.Την κάθε μια στον χώρο της.

quote:
Πάνος
ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΕΙ???

Αυτο σηκώνει πολλή συζήτηση και απαιτεί να γίνει δια ζώσης.Κάτι ανέφικτο προς το παρόν.Ο γραπτός λόγος σε τέτοια θέματα,όπως το τεράστιο αυτο ερώτημα,είναι επικίνδυνος να παρεκτραπεί.

quote:
Πάνος
Υ.Γ Αν θέλετε παραβίαση κατα συρροή και κατ'εξακολούθηση του 2ου Θερμοδυναμικού νόμου και μάλιστα σε μακροσκοπικό επίπεδο κοιτάξτε...τους εαυτούς σας.

Σωστός,σωστότατος!

Υ.Γ
Βλέπεις macedon,τι καλός συζητητής μπορεί να γίνει ο Πάνος?
Εκτός θεμάτων θρησκείας φυσικά!!

Αν και κάτι μου λέει πώς δεν πρόκειται για φανατικό,αλλά μάλλον "διαφορετικό" χριστιανό.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 12/11/2012 23:09:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 16:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ η ελεύθερη/αστείρευτη ενέργεια ΝΙΚΟΜΑΧΕ βρίσκεται κάπου κρυμμένη στα ΑΣΤΡΑ και ακόμα πιο κρυμμένη μέσα μας (εννοώ ΤΗ ΨΥΧΡΗ ΣΥΝΤΗΞΗ που συμβαίνει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ κάτω από τη μύτη μας και τόσο εύκολα και αβίαστα σ'όλη την έμβια ύλη).

Πάντως επιμένω ότι η Κλασσική Φυσική μας τα λέει ΟΛΟΣΩΣΤΑ όπως και η Κβαντική άλλωστε.

Δεχθείτε το ως υπόθεση εργασίας και θα μείνετε ΕΚΠΛΗΚΤΟΙ ως προς τα συμπεράσματα που θα βγάλετε.

ΆΛΛΟ (και μεγαλύτερο κατ'εμέ) είναι το λαβράκι που βγαίνει όπως θα διαπιστώσετε (συγκριτικά με την τροποποίηση/γενίκευση της Κλασικής Φυσικής που θεωρείτε ότι πρέπει να συμβεί...)

Μη το περιορίζεις μόνο στην παραγωγή ενέργειας.

Χάνεις τη μεγαλύτερη εικόνα...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 13/11/2012 17:05:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 19:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάνος
Μη το περιορίζεις μόνο στην παραγωγή ενέργειας.

Χάνεις τη μεγαλύτερη εικόνα...


Αν εννοείς την αρμονία,τότε ναι.

Αν εννοείς το αέναο και θαυμαστό,<< γέννηση=θάνατος και θάνατος=γέννηση >>,τότε ναι.

Αν εννοείς κάτι άλλο,τότε γνωστοποίησέ το μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 22:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πάνος
Μη το περιορίζεις μόνο στην παραγωγή ενέργειας.

Χάνεις τη μεγαλύτερη εικόνα...


Αν εννοείς την αρμονία,τότε ναι.

Αν εννοείς το αέναο και θαυμαστό,<< γέννηση=θάνατος και θάνατος=γέννηση >>,τότε ναι.

Αν εννοείς κάτι άλλο,τότε γνωστοποίησέ το μου.


Όχι, όχι.

Εννοώ τι ΘΑ σημαίνουν ΚΑΤ'ΕΣΑΣ οι "μικροπαραβιάσεις" των θεμελιωδών νόμων για την ίδια τη δημιουργία του Σύμπαντος ΑΦΟΥ κάνετε την υπόθεση εργασίας ότι και οι δύο Φυσικές θεωρίες είναι ολόσωστες.

Εκεί που θα καταλήξετε, εκεί ακριβώς θα είναι η μεγαλύτερη εικόνα (για όσο θεωρούνται και οι δύο θεωρίες σωστές)...

Αν το κάνετε και αν καταλήξετε κάπου και αν αυτό το κάπου μπορεί να δημοσιευθεί τότε το συνεχίζουμε...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 22:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς (9 / 11 / 2012 :

Μερικοί κάνουν το λάθος να θεωρούν ότι η θερμοδυναμική αποκλείει τη φυσιολογική ανάδυση της τάξης , και ότι συνεπάγεται πως η συνολική πορεία του σύμπαντος είναι μια απευθείας καθοδική πορεία προς την τυχαία αταξία .

Μπορούμε να δείξουμε ότι και αυτό επίσης είναι εσφαλμένο , και ότι στην πραγματικότητα η θεωρία κρατάει το κλειδί για την τάξη της ζωής .


quote:
IndustrialAngel :

Με το πρώτο συμφωνώ απόλυτα για το δεύτερο δεν μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς συνδέονται. Δέχομαι ότι είναι συμβατές αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ το πώς ακριβώς κρατάει το κλειδί.Σε παρακαλώ να επεκταθείς, Μίλτο.


Αυτό που γράφω ότι : “Μπορούμε να δείξουμε ότι και αυτό επίσης είναι εσφαλμένο , και ότι στην πραγματικότητα η θεωρία κρατάει το κλειδί για την τάξη της ζωής”, πρέπει να . . . σαρώσω όλη τη Θερμοδυμαική μέσα από πάρα πολλά μηνύματα για να το εξηγήσω (πρακτικά είναι ανάφικτο) . Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να συμπτήξω , όσο γίνεται περισσότερο , το απαντητικό κείμενο χρησιμοποιώντας λέξεις , θεωρίες και σκεπτικά τα οποία θα θεωρήσω ότι είναι γνωστά , με κίνδυνο να δημιουργηθούν πολύ περισσότερα ερωτήματα από αυτό/αυτά που αρχικά ετέθησαν ή και εξυπονοήθηκαν

Ας αρχίσουμε , λοιπόν .

Θα μιλησουμε πρώτα για τη θερμοδυναμική ισορροπία (με δυό λόγια βέβαια) :

Αν ενδιαφέρεται κανείς για ατμομηχανές , η απώλεια θερμότητας λόγω διασκορπισμού ενέργειας , η οποία προβλέπεται από τον Δεύτερο Νόμο , είναι πραγματικά ενοχλητική .

Γι’ αυτό ακριβώς οι πρώτοι θερμοδυναμικοί αναζήτησαν τρόπους να ανατρέψουν τη μη αντιστρεπτότητα (για την οποία έχω ήδη αναφερθεί , σε σχετικά πρόσφατα μηνύματά μου) .

Κάτι τέτοιο φαινόταν εύκολα στον ιδανικό κόσμο των νοητικών πειραματικών αρκεί να ρύθμιζε κανείς τα πράγματα έτσι ώστε η ατμομηχανή να δουλεύει απείρως αργά , ώστε κάθε στιγμή του χρόνου τα σύστημα και το περιβάλλον του να βρίσκονται σε θερμοδυναμική ισορροπία .

Σ’ αυτή τη “σχεδόν στατική” κατάσταση δεν θα σημειωνόταν αλλαγή στις συνολικές ιδιότητες ενόσω θα περνούσε ο χρόνος .

Η εντροπία θα είχε κάθε στιγμή τη μεγίστη τιμή της και δεν θα συνέβαιναν μη αντιστρεπτές απώλειες θερμότητας . Αυτό αντιστοιχεί σε μια τελείως αντιστρεπτή θερμική μηχανή . (Στη θερμοδυναμική το να παραμείνει ένα σύστημα κοντά στην ισορροπία είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθήκη για την αντιστρεπτότητα) .

Ακόμα και τότε , η αποδοτικότητα κατά τη μετατροπή θερμότητας σε έργο δεν θα μπορούσε να φθάσει το 100% – δεν υπάρχει παραβίαση του Δεύτερου Νόμου . Φυσικά , υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα :

Στο βαθμό που αυτά θα ήταν κατορθωτά , η ατμομηχανή θα χρειαζόταν άπειρο χρόνο για να ολοκληρώσει την απλούστερη λειτουργία .

Αυτά τα προβλήματα μπορεί να υποδεικνύουν ότι η προσέγγιση της ισορροπίας είναι μάλλον ελαττωματική . Ισοδυναμεί με την εξαφάνιση του ουσιαστικού ρόλου του χρόνου στην ίδια την ιδέα της διαδικασίας . Γιατί όλες οι διαδικασίες λαμβάνουν χώρα σε πεπερασμένη περίοδο χρόνου και συνεπώς δεν μπορεί να εμπεριέχουν άπειρη διαδοχή των καταστάσεων ισορροπίας κατά τη διάρκειά του .

Εντούτοις , πολλοί επιστήμονες εξακολουθούν να σκέφτονται μ’ αυτόν τον τρόπο τις θερμοδυναμικές διαδικασίες . Ένας λόγος είναι ότι επικεντρώνοντας την προσοχή τους στην ισορροπία , καταφέρνουν να αντιμετωπίσουν την ενόχληση και τη δυσκολία περιγραφής μη αντιστρεπτών διαδικασιών , παρά το γεγονός ότι αυτές είναι που κατά κύριο λόγο οδηγούν ένα σύστημα στην ισορροπία .

Στην ουσία , ο ορισμός του Clausius για την εντροπία αφορά μόνο καταστάσεις ισορροπίας , και παραμένει ανοιχτό το ζήτημα αν μπορεί να οριστεί η εντροπία γενικά , έξω από την ισορροπία (Πρόκειται για ζήτημα που έχει προκαλέσει σήμερα αισθητό ερευνητικό ενδιαφέρον στη στατιστική μηχανική της μη ισορροπίας) .

Ο αμερικανός φυσικός Josiah Willard Gibbs δικαίως θεωρείται ένας από τους θεμελιωτές της σύγχρονης θερμοδυναμικής ισορροπίας .

Ο Gibbs ήταν κατά μεγάλο μέρος υπεύθυνος που η θερμοδυναμική διευρύνθηκε από περιορισμένη διερεύνηση της σχέσης ανάμεσα σε θερμότητα και έργο [ στη μελέτη του μετασχηματισμού της ενέργειας σε όλες τις μορφές της ] .

Τα τρία άρθρα του , που ήταν κλειδί για την εξέλιξη αυτή , δημοσιεύτηκαν ανάμεσα στο 1873 και το 1878 , όταν ήταν 39 χρονών . Τα δημοσίευσε η Ακαδημία του Κοννέκτικατ , παρότι αργότερα η επιτροπή δημοσιεύσεών της παραδέχθηκε ότι κανένα μέλος της δεν είχε καταλάβει για τι μίλαγε ο Gibbs . Όπως είπε κάποιος : “Γνωρίζαμε τον Gibbs και είχαμε εμπιστοσύνη στις συνεισφορές του” .

Ο Gibbs και πολλοί άλλοι που τον ακολούθησαν απέφυγαν επιμελώς κάθε αναφορά σε φαινόμενα μη ισορροπίας . Μολονότι το έργο του είναι ζωτικής σημασίας για συστήματα που έχουν φτάσει στην ισορροπία , εντούτοις είναι κάπως σαν να περιορίζει κανείς το αντικείμενο της ιατρικής στους νεκρούς .

Για να σταματήσω κάπου, (γιατί θα μπορούσαν να ειπωθούν αρκετά για την θερμοδυναμική ισορροπία) κλείνω με ένα συμέρασμα :

Η εντροπία και η ελεύθερη ενέργεια αποτελούν παραδείγματα των λεγόμενων θερμοδυναμικών δυναμικών . Μ’ αυτό εννοούμε ότι τα αντίστοιχα ακρότατά τους – η μέγιστη τιμή της εντροπίας και η ελάχιστη τιμή της ελεύθερης ενέργειας – αποκαλύπτουν τη θέση της θερμοδυναμικής ισορροπίας .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 22:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αναφερθούμε τώρα στις καταστάσεις μακριά από την ισορροπία :

Η θερμοδυναμική της ισορροπίας έχει αξία για τη μελέτη των ανεξάρτητων από το χρόνο ιδιοτήτων των μακροσκοπικών συστημάτων – ενός δοκιμαστικού σωλήνα όπου έχει σταματήσει κάθε χημική αντίδραση , της στάχτης μιας φωτιάς ή ενός κρύου φλιτζανιού τσάι .

Η έννοια ενός ελκυστή μας εφοδιάζει επίσης μ’ ένα “στόχο” για το βέλος του χρόνου .

Εντούτοις κατά μία απολύτως πραγματική έννοια , η ισορροπία είναι επίσης ένα αδιέξοδο (αυτό δεν σημαίνει ότι τα αποτελέσματά της είναι ασήμαντα για τον πραγματικό κόσμο .

Για παράδειγμα μπορεί κανείς να υπολογίσει χαρακτηριστικά που είναι ανεξάρτητα από το χρόνο , λόγου χάρη τον τρόπο που το σημείο βρασμού του νερού αλλάζει με την πίεση και πόσο μειώνεται η βαρομετρική πίεση με το ύψος .

Πρόκειται για χρήσιμες πληροφορίες για τους λάτρεις των εκδρομών στα βουνά ,που θέλουν να βράσουν αυγά σε μεγάλα ύψη) .

Εφόσον ασχολείται με την τελική κατάσταση της θερμοδυναμικής εξέλιξης και συνεπώς του χρόνου , δεν μπορεί να περιγράψει αυτές καθ’ εαυτές τις διαδικασίες με τις οποίες εκδηλώνεται ο χρόνος .

Ιδού πώς έθεσε το ζήτημα ο Peter Landberg : “ . . . εφόσον η συντεταγμένη του χρόνου απουσιάζει , τίποτε δεν συμβαίνει στη θερμοδυναμική”.

Ο πραγματικός κόσμος έχει πολύ λίγα να κάνει με την πληκτική κατάσταση της ισορροπίας : “ Αναπνέουμε , αλλάζουμε ! Χάνουμε τα μαλλιά μας , τα δόντια μας ! τη φρεσκάδα μας ! Τις ιδέες μας ! ”

Για τα ζωντανά όντα η θερμοδυναμική ισορροπία κατακτάται μόνο με το θάνατο , όταν ένα σώμα που αποσυντίθεται , τελικά θρυμματίζεται και γίνεται σκόνη .

Η ζωή αποτελείται από πολλές διαδικασίες , από τη διχοτόμηση των κυττάρων και τους χτύπους της καρδιάς έως την πέψη και τη σκέψη : όλες τους μπορούν να συμβαίνουν μόνον επειδή βρίσκονται έξω από την ισορροπία .

Αν κάποιος ήθελε να είναι προκλητικός , θα μπορούσε να πει ότι η προβλεπτική ισχύς της θερμοδυναμικής της ισορροπίας έχει τόσο ενδιαφέρον , όσο και ένα μέντιουμ , το οποίο μας λέει ότι θα πεθάνομε κάποτε στο μέλλον , αλλά αποφεύγει να μας δώσει λεπτομέρειες για τις όμορφες ξένες που θα συναντήσουμε στο μεταξύ .

Το συμπέρασμα είναι βαθιά απογοητευτικό για μια θεωρία η οποία στηρίζεται στον Δεύτερο Νόμο και τη μεγάλη διορατικότητά του σχετικά με την προσωρινότητα και την αλλαγή .

Αν θέλουμε να προχωρήσουμε σε έρευνα για το χρόνο , πρέπει να εξετάσουμε τι μπορεί να μας πει η θερμοδυναμική για τις μη αντιστρεπτές διαδικασίες που δεν βρίσκονται σε ισορροπία .

Αυτό που προκύπτει είναι ότι η θερμοδυναμική της μη ισορροπίας διαιρείται φυσιολογικά σε δύο μέρη :

Η “γραμμική” εκδοχή περιγράφει τη συμπεριφορά συστημάτων κοντά στην ισορροπία , ενώ η “μη γραμμική” ασχολείται με συστήματα για τα οποία η ισορροπία είναι ακόμα πολύ μακριά .

Η γραμμικότητα είναι ένας μαθηματικός όρος για κάθε είδους συμπεριφορά που η αποτύπωσή της σε γραφική παράσταση δίνει ευθεία γραμμή , η οποία απορρέει από την ευθεία αναλογία ανάμεσα σε δύο μεγέθη .

Ενώ , όμως , η δράση ενός γραμμικού συστήματος ισούται προς το άθροισμα της συμπεριφοράς των μερών του , η συμπεριφορά ενός μη γραμμικού συστήματος είναι κάτι παραπάνω από το άθροισμα των μερών του .

(Συνεχίζεται)

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 23:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος θα αναφερθώ, στον λόγο για τον οπόιο έγραψα το παρακάτω συμπέρασμα :

Μπορούμε να δείξουμε ότι και αυτό επίσης είναι εσφαλμένο , και ότι στην πραγματικότητα η θεωρία κρατάει το κλειδί για την τάξη της ζωής .

Το 1945 εισήλθε μια νέα μορφή στη θερμοδυναμική σκηνή – ο Ilya Prigogine . Γεννημένος στη Μόσχα τη χρονιά της επανάστασης , το 1917 , ο νεαρός Prigogine ήρθε με την οικογένειά του στη Δυτική Ευρώπη δέκα χρόνια αργότερα , και εγκαταστάθηκε στις Βρυξέλλες .

Μεγάλωσε ως μαθητευόμενος στην αποκαλούμενη Σχολή θερμοδυναμικής των Βρυξελλών , που θεμελιώθηκε από τον φυσικοχημικό Théophile de Donder . Το μεγαλύτερο μέρος της πανεπιστημιακής σταδιοδρομίας του αναλύθηκε στο Ελεύθερο Πανεπιστήμιο των Βρυξελλών , ένα ίδρυμα που δημιουργήθηκε από τους τέκτονες ως αντίδοτο στην καταπιεστική , όπως πίστευαν , εξουσία της Καθολικής Εκκλησίας σε καθαρά κοσμικά ζητήματα . Η άποψη αυτή αντανακλάται ακόμη και σήμερα στην επίσημη πολιτική του Πανεπιστημίου .

Ο 28χρονος Prigogine έδειξε ότι στο “φρόνιμο” καθεστώς της γραμμικότητας , ο θερμοδυναμικός διασκορπισμός οδηγείται στη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα . Έτσι ο ρυθμός μεταβολής της εντροπίας του συστήματος , που αναφέρεται απλώς ως εσωτερική παραγωγή εντροπίας , θα μειωθεί .

Γενικά , όποιο και αν είναι το σύστημα θα καταλήξει σε μια σταθερή ή στάσιμη κατάσταση , στην οποία ο διασκορπισμός θα βρίσκεται στο ελάχιστο επίπεδό του (η ισχύς αυτού του θεωρήματος περιορίζεται από τις προϋποθέσεις που είναι αναγκαίες για την απόδειξή του , (Βλ. για παράδειγμα , K. G. Denbigh , “Transactions of the Faraday Society” 48 , 389 – 1952 – , G. Nicolis , “Reports on Progress in Physics”, 42 , 225 - 1979) .

Στην περίπτωση της θερμοδιάχυσης , η συνολική εντροπία μπορεί να αυξάνει αλλά ο ρυθμός παραγωγής εντροπίας βρίσκεται στην κατώτατη τιμή μόλις εγκαθιδρύεται η τελική διαβάθμιση συγκέντρωσης των αερίων .

Η διδακτορική διατριβή του Prigogine δημοσιεύθηκε το 1947 με τον τίτλο “Μια θερμοδυναμική μελέτη των μη αντιστρεπτών φαινομένων” (I. Prigogine , “Etude thermodynamique des phenomènes irreversible” – Desoer , Λιέγη , 1947 ) .

Περιείχε το θεώρημα της ελάχιστης παραγωγής εντροπίας και προσδιόριζε το πεδίο δράσης για το έργο της ζωής του .

Ο Prigogine άρχισε ν’ ανεβαίνει θεαματικά , ανέλαβε μάλιστα την ηγεσία της Σχολής των Βρυξελλών . Μαζί με τον γηραιότερο συνάδελφό του Paul Glansdorff προσπάθησαν να επεκτείνουν τη θερμοδυναμική ανάλυση σε νέα βασίλεια .

Η εικόνα του Prigogine για τον ελαχιστοποιημένο διασκορπισμό είναι πιο χρήσιμη για μας απ’ ό,τι η έννοια της μεγιστοποίησης της εντροπίας στην ισορροπία , επειδή είναι σημαντικότερη για τον αληθινό κόσμο , όπου τίποτε δεν βρίσκεται πραγματικά σε κατάσταση ισορροπίας .

Πάντοτε υπάρχει δυναμικό για περισσότερη εξέλιξη , για να αναμειχθούν τα υγρά , για να καταρρεύσουν τα κτίρια , για να κρυώσουν τα αντικείμενα .

Για όσο διάστημα ασκείται κάποια μικρή εξωτερική επιρροή που διατηρεί ένα σύστημα έξω από την ισορροπία (όπως η διαβάθμιση θερμότητας που ζεσταίνει το δοχείο διάχυσης) , το σύστημα θα παραμένει σε σταθερή κατάσταση και δεν θα καταρρέει στην πλήρη τυχαιότητα .

Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες σπιτιού είναι εξοικειωμένοι με τη σταθερή κατάσταση . Ο αέρας και η βροχή , η έκθεση γενικά στις καιρικές συνθήκες , θα μετατρέψουν κάποτε το σπίτι σ’ έναν σωρό χαλάσματα , θα το οδηγήσουν δηλαδή στην κατάσταση ισορροπίας .

Όμως , ένα σπίτι βρίσκεται συνήθως σε σταθερή κατάσταση για πολλά χρόνια , όπου ο ρυθμός των επισκευών ισούται με το ρυθμό της αποσύνθεσης .

Μόνο όταν ο ιδιοκτήτης πάψει να παρεμβαίνει θα αρχίσει να γκρεμίζεται το σπίτι (μολονότι κάποια στιγμή – ίσως στο απώτερο μέλλον – αυτό θα συμβεί αναγκαστικά σε κάθε περίπτωση) .

(Συνεχίζω και τελειώνω στο επόμενο μήνυμα)

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2012, 23:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη θερμοδυναμική της ισορροπίας , ο “στόχος” του βέλους του χρόνου περιγράφηκε ως σταθερός σημειακός ελκυστής, όπου μεγέθη όπως η ελάχιστη ελεύθερη ενέργεια ή η μέγιστη εντροπία σύρουν το σύστημα προς την ισορροπία .

Τα ίδια περίπου ισχύουν σε συστήματα που διατηρούνται έξω από την ισορροπία , αλλά παραμένουν κοντά σ’ αυτήν επειδή οι εξωτερικές επιδράσεις πάνω τους είναι σχετικά μικρές .

Η τελική κατάσταση – όπως η διαβάθμιση συγκέντρωσης – εξακολουθεί να μην αλλάζει με το χρόνο , παραμένοντας σταθερή .

Επεκτείνοντας την ανάλυση λίγο έξω από tην ισορροπία , ο Prigogine έδειξε ότι ένα σύστημα θα εξελιχθεί γενικά προς ένα σημείο όπου ο ρυθμός παραγωγής εντροπίας είναι ελάχιστος .

Εδώ ήλπιζε να κάνει το τολμηρό βήμα αναπτύσσοντας τη σκέψη του για πιο πολύπλοκες καταστάσεις – ειδικά για μη γραμμικά συστήματα που βρίσκονται μακριά από την ισορροπία – , ώστε να δώσει μια εκτεταμένη εικόνα για το πώς εξελίσσονται τα πράγματα μέσα στα χρόνο .

Όμως , δεν ισχύουν πλέον οι ομοιότητες με τη συμπεριφορά της ισορροπίας .

Το νέο καθεστώς μπορεί να είναι περισσότερο δυσνόητο , είναι όμως και πολύ πιο συναρπαστικό , επειδή σχετίζεται περισσότερο με τον κόσμο που βλέπουμε γύρω μας και προσφέρει μια πολύ πιο περίπλοκη εικόνα του χρόνου και της αλλαγής .

Το θεώρημα του Prigogine για την ελάχιστη παραγωγή εντροπίας είναι σημαντικό αποτέλεσμα .

Εντούτοις , η απόδειξή του εξαρτάται (εκτός των άλλων) από τη “φρόνιμη” , γραμμική σχέση ανάμεσα στις ροές και τις δυνάμεις που περιέγραψε o Onsager .

Ο Prigogine , μαζί με τους συναδέλφους του στις Βρυξέλλες , άρχισε να εξερευνά συστήματα που διατηρούνταν ακόμα πιο μακριά από την ισορροπία , εκεί όπου καταρρέει ο γραμμικός νόμος .

Προσπάθησε να δει κατά πόσον ήταν δυνατόν να γενικεύσει το θεώρημά του μετατρέποντάς το σε κριτήριο της εξέλιξης που θα ίσχυε για μη γραμμικά συστήματα , στα οποία δεν ίσχυε η απλή σχέση ανάμεσα σε ροές και δυνάμεις . Αυτή η διαδρομή έμελλε να οδηγήσει σε μερικές συναρπαστικές συνέπειες , οι οποίες όμως μετριάστηκαν εξαιτίας μερικών σκληρών διαμαχών .

Είπαμε ήδη ότι και οι επιστήμονες , όπως όλοι οι άνθρωποι , έχουν έντονες διαφωνίες και αντιπαλότητες . Οι διαμάχες που αφορούν τη Σχολή των Βρυξελλών εξακολουθούν αμείωτες μέχρι και σήμερα , και δυστυχώς πυροδοτούνται από τους κατά περιόδους υπερβολικούς ισχυρισμούς που διατυπώνει αυτή η ομάδα όταν γνωστοποιεί τα ευρήματά της στον έξω κόσμο .

Το πρόβλημα είναι πρωτίστως πρόβλημα παρουσίασης , εντούτοις έχει οδηγήσει σε μια μάλλον μη ικανοποιητική κατάσταση : στην πόλωση των απόψεων , περίπου όπως συμβαίνει και με τις πολιτικές γραμμές των κομμάτων . Δυστυχώς , αυτή η “φυλετική” συμπεριφορά συχνά υπονομεύει την ορθολογική διαμάχη ως προς τι έχει να προσφέρει η Σχολή των Βρυξελλών .

Για μια εικοσαετή περίοδο , η Σχολή των Βρυξελλών επεξεργάστηκε λεπτομερώς μια θεωρία που έχει γίνει γνωστή ως “γενικευμένη θερμοδυναμική” . Στόχος της ήταν να εφαρμόσει θερμοδυναμικές αρχές σε καταστάσεις ευρισκόμενες μακριά από την ισορροπία (Η Σχολή των Βρυξελλών δεν χρησιμοποιεί τον όρο “γενικευμένη θερμοδυναμική”) .

Στην ουσία οι Glansdorff και Prigogine χρησιμοποίησαν μια προσέγγιση η οποία κάνει τα συστήματα που βρίσκονται μακριά από την ισορροπία να φαίνονται και να συμπεριφέρονται τοπικά σαν μια καλόβολη συρραφή συστημάτων εν ισορροπία .

Από εννοιολογική σκοπιά , κάτι τέτοιο μοιάζει με την εικονογράφηση του καμπύλου χωρόχρονου στη γενική σχετικότητα ως αποτελούμενου από περιοχές επίπεδου χωρόχρονου συρραμένες μεταξύ τους (Είναι μια καλή προσέγγιση για συστήματα και οι ιδιότητές του δεν αλλάζουν πολύ γρήγορα στο χώρο) .

Οι Glansdorff και Prigogine χρησιμοποίησαν αυτή την προσέγγιση της “τοπικής ισορροπίας” ως μέσον για να προχωρήσουν σ’ έναν μακρύ δρόμο μακριά από τον άνετο κόσμο της θερμοδυναμικής ισορροπίας .

Διατύπωσαν αυτό που οι ίδιοι χαρακτήρισαν “ παγκόσμιο κριτήριο της εξέλιξης ” , το οποίο πίστευαν ότι θα έδινε μια πολύ πιο αναβαθμισμένη εικόνα για τον τρόπο εξέλιξης των πραγμάτων μέσα στο χρόνο .

Το έργο τους κορυφώθηκε στο βιβλίο τους “Thermodynamic Theory of Structure , Stability and Fluctuations” (Θερμοδυναμική Θεωρία της Δομής , της Σταθερότητας και των Διακυμάνσεων) που δημοσιεύθηκε το 1971 ( P. Glansdorff and I. Prigogine , “Thermodynamic Theory of Structure , Stability and Fluctuations” (Wiley , Νέα Υόρκη , 1971) .

Είναι αλήθεια ότι στο “τέλος” του χρόνου , όταν δεν μπορεί να συμβεί περαιτέρω αλλαγή , πιθανόν να κερδίσει η τυχαιότητα . Όμως για μικρότερες χρονικές κλίμακες μπορούμε να δούμε την ανάδυση παροδικών δομών , οι οποίες επιβιώνουν για όσο καιρό συνεχίζεται η ροή ύλης και ενέργειας .

Είναι πράγματι σημαντικό να εκτιμήσει κανείς ότι ένα σύστημα μπορεί να διατηρηθεί μακριά από την ισορροπία μόνο όταν είναι ανοιχτό στο περιβάλλον του :

Έτσι καθίσταται εφικτό η εντροπία που παράγεται από το σύστημα να εξάγεται στο περιβάλλον . Μ’ αυτόν τον τρόπο διατηρείται η οργάνωση ενώ παράλληλα η εντροπία του συστήματος και του περιβάλλοντος αυξάνεται συνολικά .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2012, 23:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος θεος;;;;;Μπορεις να αποδειξεις την υπαρξη του;;;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 12:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος θεος;;;;;Μπορεις να αποδειξεις την υπαρξη του;;;;;;;

Βεβαίως:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 16:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eumenis το ξέραμε οτι είσαι τρα -λα-λα αλλα εντάξει μη το χέζεις Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2012, 16:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιος ειναι αυτος???...ο μεγαλεξαντρος???

π.σ.τον κατηραμενο οφις δεν βλεπω...αλλα τεσπα μπορει να φταινε τα windows 8

Ποιός ήρθε?

Edited by - Κostakourtas on 25/11/2012 16:38:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psykick
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2012, 03:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετώ δεν βρηκα θεμα πανω σε αυτο που εψαχνα αλλα πιστευω και εδω πιανει τοπο. Λοιπον, στα θρησκευτικα του δημοτικου μαθαμε για τον πυργο της βαβελ. Γιατι ο θεός τους σταμάτησε την επικοινωνία μεταξύ τους ? τουσ σταματισε για το καλο τους ? φοβιθικε μηπως τον φτάσουν .Για τον θεο μιλαμε ουτε να μας καταράστηκε ποιος ο λογος να μας σταματήσει ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2012, 12:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
psykick
χαιρετώ δεν βρηκα θεμα πανω σε αυτο που εψαχνα αλλα πιστευω και εδω πιανει τοπο. Λοιπον, στα θρησκευτικα του δημοτικου μαθαμε για τον πυργο της βαβελ. Γιατι ο θεός τους σταμάτησε την επικοινωνία μεταξύ τους ? τουσ σταματισε για το καλο τους ? φοβιθικε μηπως τον φτάσουν .Για τον θεο μιλαμε ουτε να μας καταράστηκε ποιος ο λογος να μας σταματήσει ?

Φίλε psykick καλώς ήλθες στην συντροφιά μας και καλή παραμονή . Ο "Πύργος της Βαβέλ" και το μπέρδεμα των γλωσσών φίλε μου , είναι αλλη μια φαντασίωση των γιδοβοσκών της ερήμου που την συμπεριέλαβαν στην μυθολογία τους , δηλαδή την Παλαιά Διαθήκη . Όταν το 586 παχχ ο Ναβουχοδονόσωρ ή Ashurbanipal όπως ήταν το όνομά του κατέστρεψε την Ιερουσαλήμ , αφού κατέστρεψε τον ναό του Σολομώντα έσυρε και τους Εβραίους σκλάβους στην Βαβυλώνα . Ως γνωστό η Βαβυλώνα τότε ήταν το κέντρο εμπορίου και εκεί διασταυρώνονταν όλες οι φυλές και μιλιόντουσαν όλες οι γλώσσες της εποχής . Οι Εβραίοι εντυπωσιασμένοι από τα πανύψηλα Ziggurat που ήταν αφιερωμένα στον θεό Mardouk και ακούγοντας τόσες διαφορετικές γλώσσες , έπλασαν τον μύθο του Πύργου της Βαβέλ (Βαβυλώνας) , και τον πρόσθεσαν στη μυθολογία τους . Σχετικά με τον Πύργο της Βαβέλ μπορείς να διαβάσης εδώ


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2012, 13:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eumenis το ξέραμε οτι είσαι τρα -λα-λα αλλα εντάξει μη το χέζεις

Οποία αντιπαράθεσις επιχειρημάτων!

Και τι πλούτος λεξιλογίου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2012, 09:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποία αντιπαράθεσις επιχειρημάτων!

Και τι πλούτος λεξιλογίου!


Δηλαδή το οτι έχωσες μια φωτογραφία του Μέγα Αλέξανδρου το θεωρείς.. επιχείρημα; ή μήμπως θεωρείς οτι γίνεσαι και εσύ σπουδαίος με κάποιο τρόπο;
Βρε τρα-λα-λα που έχει πιάσει τον κόσμο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2012, 09:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τι πλούτος λεξιλογίου!
Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο, παρόλα αυτά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2012, 11:57:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Οποία αντιπαράθεσις επιχειρημάτων!

Και τι πλούτος λεξιλογίου!


Δηλαδή το οτι έχωσες μια φωτογραφία του Μέγα Αλέξανδρου το θεωρείς.. επιχείρημα; ή μήμπως θεωρείς οτι γίνεσαι και εσύ σπουδαίος με κάποιο τρόπο;
Βρε τρα-λα-λα που έχει πιάσει τον κόσμο.


Οποία αντιπαράθεσις επιχειρημάτων!

Και τι πλούτος λεξιλογίου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2012, 19:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχει σχεση το αρχικο σχεδιο δημιουργιας του με το σχεδιο οικονομιας του Θεου που λενε θεολογοι κ παπαδες???

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2012, 12:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εχει σχεση το αρχικο σχεδιο δημιουργιας του με το σχεδιο οικονομιας του Θεου που λενε θεολογοι κ παπαδες???

Ποιός ήρθε?


Έχει σχέση με τον αναφαβητισμό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2012, 06:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχει σχεση το αρχικο σχεδιο δημιουργιας του με το σχεδιο οικονομιας του Θεου που λενε θεολογοι κ παπαδες???

Και πως μπορούμε να γνωρίζουμε εμείς ποιο ήταν το αρχικό σχέδιο δημιουργίας του Θεού;
Αφού από την αρχή της Παλαιάς Διαθήκης φαίνεται ότι απέτυχε αυτό το σχέδιο με το προπατορικό αμάρτημα...






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2012, 11:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
εχει σχεση το αρχικο σχεδιο δημιουργιας του με το σχεδιο οικονομιας του Θεου που λενε θεολογοι κ παπαδες???

Και πως μπορούμε να γνωρίζουμε εμείς ποιο ήταν το αρχικό σχέδιο δημιουργίας του Θεού;
Αφού από την αρχή της Παλαιάς Διαθήκης φαίνεται ότι απέτυχε αυτό το σχέδιο με το προπατορικό αμάρτημα...


απέτυχε το σχέδιο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2013, 14:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eumenis
quote:
εχει σχεση το αρχικο σχεδιο δημιουργιας του με το σχεδιο οικονομιας του Θεου που λενε θεολογοι κ παπαδες???

Ποιός ήρθε?


Έχει σχέση με τον αναφαβητισμό;

Θα ήταν καλό να προσέξεις την ορθογραφία σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2013, 23:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μπω στο θέμα λίγο "ανορθόδοξα" και να θέσω μερικά ερωτήματα (κρίσεως) ?

Τίτλος:
Απετυχε ο Θεος στα αρχικα σχεδια της Δημιουργιας Του;

Αν βγάλουμε τα άρθρα μιλάμε για πρόταση/ερώτηση με 5 λέξεις,
που στο σύνολό τους δίνουν...άκυρο.

1. "Απέτυχε"... Για να κρίνεις κάτι αν πέτυχε, απέτυχε ή ...έτυχε, πρέπει να ξέρεις ποια είναι η ΑΦΕΤΗΡΙΑ και ποιος είναι ο ΣΤΟΧΟΣ (=επιτυχία).
Βάσει ποίων κριτηρίων λοιπόν εν προκειμένω μπορούμε να πούμε αν αυτό το ΚΑΤΙ , ο κόσμος, ο άνθρωπος, η Δημιουργία, το Σύμπαν, πέτυχε, απέτυχε ή ...έτυχε? Αν τα ξέρετε εσείς τα κριτήρια, την αφετηρία και το στόχο, να μου πείτε κι εμένα -που δεν τα ξέρω- και ύστερα συζητάμε για την κατηγοριοποίηση.

2.ο "Θεός". Υπάρχει? Δεν υπάρχει? αν υπάρχει πώς είναι? Εχει σχέδιο? Δεν έχει? και αν έχει ποιοι είμαστε εμείς που θα το ερμηνεύσουμε/κατανοήσουμε, ώστε ακολούθως μετά να αποφανθούμε αν 'πετυχε' ή 'δεν πετυχε'. Βαλαμε δηλαδη το Θεό στα δικά μας καλούπια, τον βαλαμε να δωσει εξετασεις, να δωσει στον ΑΣΕΠ και λεμε αν πετυχε ή δεν πετυχε?
Ακυρο λοιπόν και αυτό....

3. Σχέδια, και δη 'αρχικά' σχέδια. (Δηλαδή υπάρχουν αρχικά, μέσα και τελικά, κάτι σε design drawings, shop-drawings, και as-built drawings που εν γένει υπάρχουν στις ανθρωπινες κατασκευές?) Σε επέκταση του (2) υπάρχουν τέτοια σχέδια γενικώς? κι αν ναι, ποιος τα είδε, ποιος τα ξερει, ποιος τα ερμήνευσε, και ποιος τα αξιολογεί στην τελική? Μήπως πάμε λίγο "ψηλά τον αμανέ" σε 'αλλουνού παπά ευαγγέλια' ???

4. Δημιουργία, ή Δημιουργία Του. Η Δημιουργία προϋποθέτει Δημιουργό. Αν υπάρχει όντως Δημιουργός, τότε αυτός σίγουρα δεν είμαστε εμείς. Και αφού δεν είμαστε εμείς Δημιουργοί, ενώ ταυτόχρονα Υπάρχουμε στη Δημιουργία, τότε είμαστε απλώς ένα Μέρος της, δηλαδή είμαστε "Δημιούργημα". Μπορεί το Δημιούργημα να 'εχει άποψη' για τα σχεδια τη 'λογική' και τη 'φιλοσοφία' του Δημιουργού (με 'αν' και 'εφόσον' πάντα μπροστά στην κάθε λέξη/έννοια από όλες τις προαναφερόμενες).

Ύστερα από όλα αυτά λοιπόν, τι ψάχνουμε και πού το ψάχνουμε?

Για μένα αυτό το ερώτημα είναι τελείως άστοχο/άκυρο, εάν και εφόσον δεν έχουμε γνώση/εξηγήσεις στα επιμέρους.

Για να ορίσεις και να αξιολογήσεις κάτι πρέπει τουλάχιστον να το γνωρίζεις. Να υπέρκεισαι γνωσιακά αυτού, ώστε εσύ να βάλεις τα μέτρα και τα σταθμά.

Άμα δεν το γνωρίζεις τότε η γνώμη σου και η κρίση σου θα έχει τόση αξία όση η γνώμη του μανάβη προς τον πυρηνικό Φυσικό, να του λέει "Μάστορα δυο κιλά το Πλουτώνιο, να τ'αφήσω?"



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2013, 00:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαναβης: "Μάστορα δυο κιλά το Πλουτώνιο, να τ'αφήσω?

Φυσικός: Εχει κρίσιμη μάζα?Αν έχει άστο.

Μανάβης: πώς δεν έχει,να πιάσε όλο ζουμί είναι,πρώτο πράμα μάστορα.

Α ρε Πυθαγόρα, με κάνεις και γελώ όπως τα λές!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy