ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 WICCA
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 23:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε σκορπιέ
Θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ.
Αυτή η απάντησή μου δεν θα έχει σχέση με το θέμα και γι'αυτό ζητώ συγγνώμη απο τους αναγνώστες και τα μέλη.
Δεν έχω τίποτα απολύτως με εσένα δεν σε γνωρίζω προσωπικά, αν και οφείλω να ομολογήσω ότι γνωρίζω προσωπικά το μέλος ovelon. Οπότε αν τον χαϊδεύω πίσω απο τα αφτιά αυτό σίγουρα δεν θα το κάνω δημόσια και σίγουρα όχι προκλητικά. Δεν πήρα το μέρος του απλά συμβαίνει να συμπίπτουν οι γνώμες μας πάνω στο θέμα.
Όσον αφορά την εικόνα μου, ναι οφείλω να ομολογήσω πως είναι επιβλητικότατη και άν γίνεται κάποιος συντονιστής να μου την μικρύνει λίγο γιατί θα υπάρξουν προβλήματα, σε σχέση με την δική σου που απ'ότι έχω καταλάβει είναι το νεφέλωμα του σκορπιόυ, για να μην νομίζεις πως είναι ο αστερισμός του Σκορπιού.
Δεν πρόκειται να σου αντεπιτεθώ γιατί στο τέλος θα έχουμε τραυματίες και ίσως είναι απο την μεριά την δική σου.

Οι άνθρωποι βλέπουν μόνο ότι θέλουν, έχουν κλειστά τα μάτια. Όταν θα τα ανοίξουν δε θέλω να βρίσκομαι εν ζωή για να δω τις συνέπειες.
Arthour J. Elorot


Αγαπητέ(και το εννοώ) Eliathor εγώ λυπάμαι πολύ που δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ και έγραψα πράγματα που τελικά προσέβαλαν... κάτι το οποίο δεν ήταν ο τελικός μου στόχος.
Όσο για τον εξίσου αγαπητό ovelon είναι λάθος που που έγραψα ότι τον χαϊδεύεις πίσω από τα αυτιά. Όπως αναφέρεις οι απόψεις σας απλά συμπίπτουν... ξέρεις εγώ για άλλη μία φορά δεν συγκρατήθηκα και θεώρησα πάλι λάθος πως θέλεις να κερδίσεις την εύνοια του.
Η εικόνα σου ομολογώ πως μου αρέσει πολύ και είναι επιβλητικότατη και πράγματι σου προσδίδει ένα, τέλος πάντων, κάποιο κύρος... το οποίο είμαι σίγουρος πως θα το αποκτήσεις και με την γραπτή συμμετοχή σου στο forum στο μέλλον. (Πράγματι η εικόνα επιδέχεται σμίκρυνσης!!!)

Δεν έχω τπτ εναντίον σου απλώς προσπάθησα να με υπερασπιστώ κια έφτασα στα άκρα... άλλο ένα μεγάλο μου ΛΑΘΟΣ!

Λοιπόν ζητώ ταπεινά συγγνώμη...

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Όταν θελήσεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει μαζί σου για να το πετύχεις...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 23:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Ημιμαθής μπορεί να είσαι ακόμη και όταν έχεις διαβάσει τα περισσότερα βιβλία του κόσμου! Εάν αυτά τα βιβλία είναι παραπλανητικά ή τα περιεχόμενα τους είναι λανθασμένα και αναχρονιστικά, μπορούν να σε οδηγήσουν πολύ εύκολα σε λάθος συμπεράσματα και να σου μεταλαμπαδεύσουν λάθος αντιλήψεις. Γι αυτό ακόμη και σε παγανιστική οικογένεια να μεγάλωσες και δεν ξέρω εγώ τι μπορεί να σου έδωσαν οι γονείς σου να διαβάσες περί παγανισμού... Δεν σημαίνει ταυ΄τόχρονα ότι ότι πίστεψες και ότι έμαθες είναι ΣΩΣΤΌ!

K TORA ESI RE NOTI PIGES K EPESES PANO STA TELIA BIBLIA??ELEOS.. DN LEO IPARXUN BIBLIA MONO GIA PULIMA ALLA K KALA ALLA DN S TRIZOME MONO SE BIBLIA GIATI TOTE 8A MUNA POLI BLAKAS...
---------------------------------------------------------------------
Τέλεια βιβλία δεν υπάρχουν νομίζω... γιατί πάντα κάτι θα αποδειχθεί λάθος στο μέλλον, όταν τώρα θεωρείται σωστό... Και πάντα θα εξέρχεται στην επιφάνεια της γνώσης κάτι καινούριο και ίσως αυτό να καταρρίπτει κάποια άλλα που θεωρούνται δεδομένα.

Επίσης δεν έχω διαβάσει κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο που αφορά τη Wicca. Μόνο αποσπάσματα, αφιερώματα και άρθρα... που κάποια κυκλοφορούν και στο Ίντερνετ... για το οποίο ΘΑ ΚΑΝΩ ΛΟΓΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.
---------------------------------------------------------------------
Ναι και όταν η γενικότερη έννοια γίνεται πιο συγκεκριμένη στη WICCA όλα τα βλαστάρια της μαζεύονται και συνουσιάζονται κάτω από το φεγγάρι... με σκοπό τη λατρεία του ΘΕΟΥ και της ΘΕΑΣ. Μήπως τελικά ο ΘΕΟΣ και η ΘΕΑ είναι ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ και οι πιστοί οι "ΙΕΡΌ-ΔΟΥΛΕΣ";

AGAPI MU GLIKIA POS SU IPE OTI SINOSIAZONTE??? AMA TO 8ELUN TO KANUN K UTE INE IERO-DULES O AN8ROPOS KANI AUTO PU TU ARESI K ES8ANETE ANETA O XRISTIANISMOS NE MEN APODEXETE TO SEX EPITA GAMU ETC ETC ALLA TO 8EORI MONO GIA POLLAPLASIASMO TU AN8ROPINU IDUS!! DILADI ESI SEX 8A KANIS OTAN PANTREUTIS??
--------------------------------------------------------------------
Αγαπητέ μου όσων αφορά το αισχρό συνειρμό που έγραψα σχετικά με τον Θεό και την Θεά... μεγάλη μου ανοησία! Απλά έχω διαβάσει και δεν είναι δημιούργημα της φαντασίας μου πως οι πιστοί της Wicca κάθε πανσέληνο συγκεντρώνονται και κάνουν τα προαναφερθέντα...

Δεν κολλάω σε πράγματα που επιβάλλει η Δεσποτική εκκλησία και δεν ανέφερε ποτέ Του στα βασικά του κυρήγματα ο Χριστός...

Πολλές φορές η εκκλησία επιβάλλει κάποια πράγματα που είναι λάθος και απλώς έχουν παραμείνει στο πέρασμα των αιώνων ως απαγορεύσεις που δεν πρέπει να παραβιάσεις. Ο Χριστός είπε αγαπάτε Αλλήλους...
-------------------------------------------------------------------
EPISIS INE POLI XRISTIANOI PU EXUN APARNI8I TO XRISTIANISMO AUTO GIATI LES NA GINETE?? PANTOS OXI APO PROSILITISMO ALLON 8RISKION.. ALLA MIPOS O XRISTIANISMOS INE LIIIGO KATAPIESTIKOS?? MONO LIGO..GIATI DEN EXO AKUSI NA LEEI K KANA ''NAI''!!!


------------------------------------------------------------------
Πράγματι είναι λιγάκι καταπιεστικός... αλλά δεν θέλω να τοποθετηθώ με περεταίρω ανάλυση
-----------------------------------------------------------------
Η στάμπα της απομίμησης όταν αφορά σε ένα συγκεκριμένο "αντικείμενο" υφίσταται μόνο για την σύσταση και την εσωτερική δομή του αντικειμένου και όχι απλώς για την εξωτερική του εμφάνιση...

Γι' αυτό επιμένω πως οι χριστιανικές εορτές ουδεμία σχέση έχουν με τις αιγυπτιακές!

ANTE PALI ME TIN EGIPTO EXIS KOLLISI STIN EGIPTO OS PARADIGMA TIN ANEFERA APOMIMISI EGI GINI INE SIGURO POS EXI GINI APO POLLES PROXRISTIANIKES 8RISKIES PSA3TO SE PARAKLAO K 8A SIMFONISIS K ESI!!
-------------------------------------------------------------------

Συμφωνώ μαζί σου πως πολλές χριστιανικές εορτές συμπίπτουν με άλλες άλλων θρησκειών... και είναι απομίμηση μόνο στην ημερομηνία. Είναι και σε κάτι άλλο; Δεν ξέρω... αν έχεις την διάθεση απάντησε μου σε αυτό το ερώτημα γιατί με "τρώει".
--------------------------------------------------------------------
Τελικά φίλε μου είσαι πιστός της Γουίκα ή δωδεκαθειστής; Γιατί τότε αλλάζουν πολλά... Οι ελάχιστες διαφορές ανάμεσα στη θρησκεία του Χριστιανισμού και του Δωδεκαθεισμού αφορούν μόνο στον ένα Θεό που έχουμε εμείς και στους πολλούς (παραπάνω από δώδεκα) που είχαν οι αρχαίοι. Γιατί η νοοτροπία της λατρείας και του σκοπού της ουσιαστικά δεν διαφέρει και πολύ από αυτή του Χριστιανισμού.

OLES OI 8RISKIES UTOS I ALLOS EXUN TO IDIO SKOPO TIN 'AGAPI' K PAROLA AUTADIAFORES IPARXUN K ENTONES MALISTA 8A MPORUSA NA PO STO XRISTIANISMO ME TON 128EISMO! WICCAN IME..!!
---------------------------------------------------------------------
Ναι πράγματι υπάρχουν έντονες διαφορές αλλά θέλω να πω η ιδεολογίες και οι βασικοί στόχοι κάθε θρησκείας συνήθως αν όχι πάντα συνάδουν μεταξύ τους...!
-------------------------------------------------------------------
Εγώ αναφέρομαι στα ξόρκια της Γουικά που αποσκοπούν στη συσσώρευση υλικών αγαθών και όχι σε κάτι πνευματικό. Τα στιχάκια που μπορεί να χρησιμοποιούν οι δωδεκαθειστές τα οποία βοηθούν στην πνευμνατική συγκέντρωση, έχουν τον ίδιο στόχο με τα "χριστιανικά στιχάκια"... Πάτερ Ημών κ.λ.π

NA SU DOSO ENA PARADIGMA PIGENE KANE ESI ENA 3ORKI K AMA PETIXI SFIRA MU... TA 3ORKIA INE KAUTA SAN PROSEUXES K LITURGUN OS BOI8IA SIGENTROSIS TOU NOU SOU. DILADI AMA ESI LES POS INE GIA ILIKA AGA8A KANE 1 3ORKI GIA LEFTA PAI NA PI OTI 8A SU FERI LEFTA????DEN NOMIZO... MESA APO TA 3ORKIA E3IPSONIS TIN ENERGIA PU EXIS MAZEPSI
-------------------------------------------------------------------

Θα αναφερθώ στην τελευταία μου απάντηση για ξόρκια που έχουν την ταμπέλα Wicca...
------------------------------------------------------------------

Ο κόσμος μας είναι ρευστός... κάθε επιστημονική θεωρία φτιάχνει την πραγματιότητα του κόσμου μας, και όταν αυτή αλλάζει τότε αλλάζει και ο τρόπος που τον βλέπουμε. Ο κόσμος μας ουσιαστικά διαμορφώνεται ανάλογα με το πως τον βλέπουμε και το τι πιστεύουμε γι αυτόν. Όταν κάποια πράγματα είναι απλά και μόνο στο μυαλό μας ίσως να επηρρεάζουν και το γύρω περιβάλλον μας... γι αυτό μην υποτιμούμε τόσο πολύ ότι βρίσκεται στην φαντασία μας και στο μυαλό μας.

OPOS SU IPA DN PISTEUO KATI PU BRISKETE STI FANTASIA MU EXO PLIRI EPIGNOSI GIA TO TI GINETE GIRO MU!!!
------------------------------------------------------------------
Να λοιπόν σε κάτι που συμφωνούμε... αν και νομίζω πως συμφωνούμε σε πιο πολλά πράγματα!!!
Μαζί με τα ΞΕΡΑ καίγονται και τα ΧΛΩΡΑ... τώρα ποια φταίνε τα χλωρά που είναι δίπλα τους ή τα ξερά επειδή καίγονται;

Μα επιτέλους πότε θα πέσει η δικτατορία της ηλιθιότητας;

OSO IPARXUN ELLINES DEN PROKITE NA PESI I DIKTATORIA TIS ILI8IOTITAS
---------------------------------------------------------------------
Γιατί το πιστεύεις αυτό; Οι Έλληνες είναι των άκρων... είναι ταυτόχρονα και εχθρικοί και φιλόξενοι και κλειστόμυαλο και ανοιχτόμυαλο και κάνουν "θαύματα" και γίνονται "ρεζίλι" Τι να πω... πάντως είμαι υπερβολικά υπερήφανος που είμαι Έλληνας...!
--------------------------------------------------------------------
Ποιοι Σκορπιοί αγαπητέ μου;! Έπεσες σε παραλήρημα; Αν ρίξεις μια ματιά στο ιστορικό μου και στις απαντήσεις μου... θα καταλάβεις πολύ καλά ότι μισώ τον αναχρονισμό και επιθυμώ διακαώς την απελευθέρωσή μας από κάθε είδους προκαταλήψεις και γελοίες αντιλήψεις για να ανυψωθούμε πνευματικά... γιατί από υλικής πλευράς τα πάμε περίφημα!
Για πολύ καιρό δεν νομίζετε επιπλέουμε σε λιμνάζοντα ύδατα; Ποιος θα τα αναταράξει; Πάντως όχι εσείς οι κλειστόμυαλοι που λειτουργείτε σαν κυματοθράυστες και με Γουίκα και άλλες βλακείες μας γυρίζετε στο νοητικό επίπεδο του Νεάτερντα
SXEDON OLOI XRIAZOMASTE NA PISEUOUME KAPOU GIA NA PETIXUME TIN PNEUMATIKI E3IPSOSI...SE PLIROFORO POS OI PAGANISTES INE POLI ANIXTOMIALOI ESI ISE KLISTOMIALOS PU DN TO APODEXESE
------------------------------------------------------------------
Όλοι τότε είμαστε κλειστόμυαλοι γιατί κανένας δεν είναι 24 ώρες το 24ωρο πιστός στο δόγμα που θέλει να πιστεύει...

Λοιπόν θέλω να εξωραΐσω την κόντρα που επιπόλαια δημιούργησα μεταξύ μας... και σε παρακαλώ μην μου κολλάς ταμπέλες όπως κλειστόμυαλος εφόσον δεν με έχεις γνωρίσει προσωπικά.

Είμαστε κλειστόμυαλοι ή ανοιχτόμυαλοι όχι ανάλογα με τα δόγμα στο οποίο πιστεύουμε αλλά ανάλογα με την ευφυία μας και το είναι μας γενικά...
------------------------------------------------------------------
Έχουμε ανεξιθρησκεία... και δεν σε κατηγόρησα για το ότι είσαι παγανιστής.

Και επιτέλους γιατί μου επιτίθεσαι αφού δεν υποστηρίζεις πλήρως τη Γουίκα; Εγώ στις αρχές της Γουίκα αντετάχθην και όχι στου Δωδεκαθεισμού!

TIN IPOSTIRIZO PLIROS TO MONO PU DN IPOSTIZO INE OI ORGANOSIS TIS GIATI POLLES APO AUTES DN LEO.. INE GIA NA KERDISUN XRIMATA

K SEBOME APOLITA TUS 128EISTES MIAS K AUTI I PISTI EXI POLI MEGALI ISTORIA FILOSOFIA K INE APO TIS PALEOTERES AUTI K I EGIPTIAKI K META OI KELTES... K OI WICCA INE ENAS TROPOS NE R8IS KONTA SE AUTO PU PISTEUIS...ETC
--------------------------------------------------------------------
Λοιπόν επαναλαμβάνω πως συμφωνώ μαζί σου σε πολλά... και στο συγκεκριμένο.

Ευχαριστώ για την κατανόηση...

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Όταν θελήσεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει μαζί σου για να το πετύχεις...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 23:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πραγματικά είναι μια πράξη ανδρείας να ζητάει κανείς συγνώμη και μάλιστα δημόσια!

Σε ευχαριστούμε πολύ Σκορπιέ Νότη για το καλό αυτό παράδειγμα

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 23:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι νέος όπως πληροφορήθηκες από τρίτο πρόσωπο... και το εν λόγω πρόσωπο σε πληροφόρησε για πολλά πράγματα λάθος, μόνο και μόνο επειδή έχουμε μαλώσει... αλλά πλέον ξαναγίναμε φίλοι.

Αλλά η ηλικία και δη η πνευματική δεν συμβαδίζει πάντα με τη ροή του χρόνου...
Ελπίζω να μην με αντιμετωπίζεις ως πολύ κατώτερο σου για το νεαρό της ηλίκίας μου...

Ευχαριστώ...

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Όταν θελήσεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει μαζί σου για να το πετύχεις...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 00:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σας και καλή χρονιά σε όλους!

--------------------------------------------------------------------
Σκορπιέ Νότη
Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές και μπορεί κάποιος ελεύθερα να τις εκφράσει. Φτάνει βέβαια να υπάρχει σεβασμός μεταξύ των συνομιλητών.

Ωστόσο, στις διαφωνίες σαν αυτή που εξελίσσεται στο παρόν θέμα, πρέπει κανείς να λάβει υπόψιν του μία σημαντική διαφορά:
Αλλη είναι η θέση αυτού, ο οποίος υποστηρίζει το πιστεύω του, αυτόν δηλαδή το δρόμο που διάλεξε να ακολουθήσει, και άλλη η θέση αυτού ο οποίος έρχεται να αμφισβητήσει αυτό το πιστεύω.
Είναι καταρχήν πολύ πιθανό, αυτός ο οποίος διάλεξε ένα συγκεκριμένο δόγμα, ιδεολογία, θρησκεία, κ.λπ, να ξέρει τα πράγματα καλύτερα από κάποιον ο οποίος είναι εξωτερικός παρατηρητής, αλλά ακόμα κι αν έχει πλανηθεί, είναι αμφισβητήσιμο το κατά πόσο έχει το δικαίωμα κάποιος άλλος που δεν συμφωνεί με το πιστεύω αυτό, να του επιβάλλει αυτή του τη διαφωνία. Κινδυνεύοντας μάλιστα να αναπαράγει φήμες αμφιλεγόμενης αξιοπιστίας, που το μόνο αποτέλεσμά τους είναι να προσβάλλουν τον αποδέκτη, αφού ομολογώντας το πιστεύω του, αυτόματα μπαίνει στο στόχαστρο αυτών των φημών.

Για τον λόγο αυτό, προτείνω πως θα ήταν καλύτερα να ζυγίσεις καλύτερα τα λόγια σου, που πιθανώς προσβάλλουν τους συνομιλητές σου, διαλέγοντας έναν πιο ευγενικό και φιλικό τρόπο διαφωνίας.


κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!


Αγαπητή Amalia τα θερμά μου συγχαρητήρια για την επάξια κατάκτηση της θέσης του διαχειριστή στο esoterica!!!

Νομίζω ότι ο στοιχειώδης τουλάχιστον σεβασμός υπάρχει ακόμη και στα πιο μαχητικά μου μηνύματα. Επειδή όμως κάποιες ιδεολογίες μου και αντιλήψεις έρχονται σε φαινομενική (για μένα) αντιπαράθεση με αυτές του αγαπητού Ovelon, παρέθεσα την γνώμη μου και τις σκέψεις μου και αν αυτές προσέβαλαν κάποιον ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Δεν αντιτίθεμαι στον ovelon αλλά σε κάποιες απόψεις που ίσως να μην εκφράστηκαν επαρκώς σωστά...

Ο Ovelon και φυσικά είναι πιο πληροφορημένος στο topic της Wicca εφόσον είναι μυημένος σε αυτήν... αυτό όμως δεν νομίζω ότι με εμποδίζει να διαφωνήσω με κάποια πιστέυω του, να υπερασπιστώ τα δικά μου... να ζητήσω κάποιες εξηγήσεις και αναλύσεις και να συνειδητοποιήσω, πάνω απ' όλα, μετά από μια, έστω έντονη, συζήτηση εάν αυτά που διάβασα ήταν σωστά ή όχι. Και φυσικά δεν ήταν ποτέ στόχος μου η σπίλωση της λέξης Wicca που ανασύρει μαζί της πολλά δόγματα και ιδεολογίες... στις οποίες το παραδέχομαι δεν έχω εμβαθύνει πολύ.

Ζητώ μετανιωμένος συγγνώμη εάν πράγματι μετρίασα το επίπεδο του forum... κάτι που δεν θέλω να το πιστέψω, γιατί απλά όπως επαναλαμβάνω δεν θέλησα να είμαι ούτε χυδαίος, ούτε επιπόλαια επιθετικός... Ξέρετε είχα μία προσωπική εμπειρία που παρέθεσα παραπάνω και με παρεκίνησε σε κάθε ακραία μου φράση και πρόταση. Αυτή έχει τη στάμπα (μάλλον άδικα) Wicca... θα αναφερθώ σ' αυτήν στην τελευταία μου απάντηση.
Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να διαλύθηκε κάθε αμφιβολία που αφορά στην υποτυπώδη υπόληψη μου και κάθε κακή διάθεση που ίσως να έχει περιστοιχίσει το όνομα μου...

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Όταν θελήσεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει μαζί σου για να το πετύχεις...!

Edited by - Σκορπιός Νότης on 08/01/2005 01:10:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 00:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣκορπιέΝότη είδες όμως που τελικά εγώ βγήκα ο σωστός; εσύ δεν μας έλεγες ότι έχεις διαβάσει πολλά βιβλία και γνωρίζεις περρισότερα? Ε να λοιπόν που έκανες ένα λάθος,στην τελευταία σου απάντηση είπες πως θα ζητήσεις ένα βιβλίο απο τον φίλο σου και θα μάθεις... συμπεράσματα μόνος σου. Κάτι βαθιά μέσα μου όμως μου λέει πως αυτό ο φίλος σου δεν πρόκειται ποτέ να σου δώσει το βιβλίο, γιατί δεν έχει γρατεί ακόμα κανένα βιβλίο που να αναλύει την μαγεία wicca.

Σε ποιο πράγμα βγήκες αγαπητέ σωστός; Δεν είπα πως έχω διαβάσει πολλά βιβλία... έχω διαβάσει πολλά αποκόμματα, άρθρα κ.λ.π. Το βιβλίο που ζήτησα να είσαι σίγουρος πως θα φτάσει στα χέρια μου γιατί δεν είναι γραμμένο με θεματικό πυρήνα τη Wicca... απλά έχει ένα μικρό απόσπασμα που αφορά στη Wicca και θα ήθελα να το μελετήσω όταν πολύ σύντομα θα μου δοθεί... δεν επιθυμώ όμως διακαώς να συμμετάσχω ενεργά για πολύ ακόμη σε αυτή τη συζήτηση... ίσως να με πείσατε για κάποια πράγματα. Γι΄αυτό άλλωστε παραδέχτηκα και τα λάθη μου!

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Όταν θελήσεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει μαζί σου για να το πετύχεις...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 01:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν ήρθε η ώρα να απολογηθώ και να μην ζητάω συγγνώμη χωρίς να εξηγώ γιατί πραγματικά μετανιωσα για κάτι που έκανα. Αν και όπως γράφεις αγαπητή Amalia είναι μια πράξη ανδρείας να ζητάει κανείς δημόσια συγγνώμη και σε ευχαριστώ πολύ...!

Ο φίλος μου που είχα αναφέρει στην πρώτη μου απάντηηση (αν δεν κάνω λάθος) κατέβαζε άρθρα για τη Wicca από το Ίντερνετ, που παρέθεταν διάφορες σελίδες επώνυμες ή μη. Πολλές φορές μπορεί να έτυχε να διαβάσουμε πράγματα που ήταν παραπλανητικά... Επίσης κατέβαζε διάφορα ξόρκια τα οποία είχαν την ταμπέλα Wicca όπως προανεφερα. Το όνομα της μπορεί να "πουλάει" στην εποχή μας, αλλά δυστυχώς κανένας δεν μας διαβεβαίωσε ότι μπορεί να μην αντιπροσωπεύουν το δόγμα της Wicca.
Έπεσε θύμα ο φίλος μου και κατ' επέκτασην εγώ, σελίδων που μπορεί να έγραφαν πως ήταν παραρτήματα της Wicca αλλά στην πραγματικότητα ουδεμία σχέση είχαν με αυτήν και φυσικά βασικός του στόχος ήταν η συγκέντρωση χρημάτων.
Αυτά τα αναθεματισμένα ξόρκια με έκαναν έξω φρενών τέλος πάντων! Ο φίλος μου παραλίγο να υιοθετήσει τα πιστέυω μιας θρησκείας... η οποία τελικά δεν ήταν η Wicca, απλά είχε την ταμπέλα της. Για μένα ίσως να ήταν άλλη θρησκεία... Εγώ συμμετείχα στο topic γιατί ήθελα να διαπιστώσω αν πράγματι όλα αυτά μπορεί να άνηκαν στις ιδεολογίες της Wicca και φυσικά για να μάθω περισσότερα πράγματα γι' αυτήν...
Τι να πω... το πάθημα έγινε μάθημα. Έμαθα πολλά από την όλη "ιστορία". Κάποια ήταν διδακτικά και κάποια γνωστικού επιπέδου...

Άλλωστε αυτός δεν είναι ένας από τους βασικούς στόχους του forum; Η προσφορά γνώσης στα μέλη του... έστω και αν αυτό γίνεται μέσα από οξείες αντιπαραθέσεις!

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Όταν θελήσεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει μαζί σου για να το πετύχεις...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 04:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα και μέσα από την έρευνα στο διαδίκτυο μπορεί κανείς πολύ εύκολα να μπερδευτεί - όπως πολύ σωστά γράφεις Σκορπιέ Νότη.
Γιαυτό είναι απαραίτητο ένα μυαλό που να μπορεί να διακρίνει.
Ένα μυαλό που να σκέφτεται αμερόληπτα και καθαρά και ο μόνος σύμβουλός του να είναι η εσωτερική φωνή του.

Λέει ο Max Heindel στην εισαγωγή ενός βιβλίου του, πως "όταν παρουσιάζεται μια καινούργια φιλοσοφία στον κόσμο, έχει διαφορετική απήχηση σε κάθε άνθρωπο.
Κάποιος θα αδράξει άπληστα κάθε καινούργια φιλοσοφική προσπάθεια, επιχειρώντας να ανακαλύψει κατά πόσο αυτή υποστηρίζει τις δικές του ιδέες. Για αυτόν η ίδια η φιλοσοφία έχει ελάχιστη σημασία. Αυτό που προέχει είναι η επιβεβαίωση των δικών του ιδεών. Αν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες του, θα την υοθετήσει με ενθουσιασμό και θα προσκολληθεί με τον πιο παράλογο φανατισμό. Αν όχι, είναι πολύ πιθανόν να την εγκαταλείψει αηδιασμένος και απογοητευμένος, νιώθοντας πως ο εμπνευστής της, του έκανε κακό.

Έτσι λοιπόν και το διαδίκτυο βρύθει από θεωρίες, παρουσιάσεις διαφόρων δογμάτων, απόψεις και άλλα. Κάποιες από τις παρουσιάσεις είναι εντελώς λανθασμένες και ικανές να παραπλανήσουν κάποιον, σε σημείο που μπορούν να αποβούν ιδιαίτερα επικίνδυνες. Όπως ίσως να συνέβη με τον φίλο σου, εάν διάλεξε σαν σύμβουλο στις αναζητήσεις του κάποιες διαδικτυακές σελίδες άγνωστης προέλευσης και σκοπού. Όλες αυτές οι πληροφορίες περιμένουν τον άπειρο αναγνώστη, που διαβάζοντάς τις είτε επιβεβαιώνεται - οπότε τις υοθετεί, ή βρίσκει γρήγορες και εύκολες λύσεις για την αναζήτησή του, οπότε και πάλι τις υοθετεί.

Γενικά, ένας απλός κανόνας που ισχύει σε πολλές τέτοιες διαδικτυακές περιπλανήσεις είναι το κοινώς γνωστό: "όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι".
Με άλλα λόγια, όπου βλέπεις συνταρακτικές αποκαλύψεις, φοβερά και τρομερά αποτελεσματικά ξόρκια ευτυχίας και όλα τα συναφή, κράτα μία στάση επιφυλακτική. Διάβασε, σκέψου και μη βιαστείς να τα υοθετήσεις.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eliathor_Elf
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 09:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eliathor_Elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Αγαπητέ Σκορπιέ Νοτη, απ'ότι φαίνεται μας έπεισες οτί κατάλαβες τα λάθη σου, (αν και κάτι στα λόγια σου δεν με πείθεις)! Ελπίζω πως αυτή η ιστορία με πισόπλατα χτυπήματα και πισόπλατες φιλίες προς το μέρος του ενός να τελειώσουν σύντομα!!!
θα αναφέρω κάποια στοιχεία σχετικά με την Wicca τα οποία είναι ορθά και δυστηχώς ή ευτυχώς καταρίπτουν τις ιδέες του Νοτη.
Η Wicca ως πίστη έχει σίγουρα θεούς! Έχει την μία Θεά που πέρνει τρεις υποστάσεις οι οποίες συμβολίζονται ανάλογα με την φάση της σελήνης. Αυτή είναι η μητέρα η δημιουργός της φύσης, Επίσης υπάρχει και ένας θεός ο οποίος συμβολίζεται με τον ήλιο. Αυτοί οι δύο μαζί είναι το θείο το τέλειο. Ο νόμος "Rede of Godess" & "Rede of God" είναι κάτι το οποίο γράφτηκε απο την θεά και τον θεό αντίστοιχα και όχι απο ανθρώπους όπως στην βίβλο ή στο Κοράνι ή ακόμα στο Q'uran (Βίβλος Σατανιστών). Ο Κύριος προορισμός κάθενος που πιστεύει στην Wicca είναι η τέλεια ένωση με το θείο και συνεπώς την εξύψωση του πνεύματος του. Δεν θα κάνω τον κόπο να μπω σε λεπτομέρειες γιατί και εγώ ακόμα δεν τα ξέρω πολύ καλά, θα μπορούσε όμως πιστεύω να μας διαφωτίσει ο Ovelon μιας και ξέρει πολλά περρισότερα απο τον καθένα μας.

Φιλικά Eliathor

Οι άνθρωποι βλέπουν μόνο ότι θέλουν, έχουν κλειστά τα μάτια. Όταν θα τα ανοίξουν δε θέλω να βρίσκομαι εν ζωή για να δω τις συνέπειες.
Arthour J. ElorotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eliathor_Elf
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 09:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eliathor_Elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα που ξέχασα να αναφέρω.
Πολλοί πέφτουν στην παγίδα του internet η οποία έχει ως εξής, Κυκλοφορούν ξόρκια με το όνομα wicca τα οποία δεν έχουν καμία βάση και καμία σχέση με την πραγματική wicca, γιατί ο απώτερος σκοπός αυτών είναι η απόκτηση υλικών αγαθών και τίποτα άλλο. Μάλλον εκεί θα έχουν πέσει και πολλοί άλλοι όπως και εσύ Σκορπιέ!

Φιλικά πάντα Eliathor!

Οι άνθρωποι βλέπουν μόνο ότι θέλουν, έχουν κλειστά τα μάτια. Όταν θα τα ανοίξουν δε θέλω να βρίσκομαι εν ζωή για να δω τις συνέπειες.
Arthour J. ElorotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 09:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
απ οτι φαινεται η μεγαλοψυχια δεν ειναι κατι που χαρακτηριζει τους wiccans, τουλαχιστον αυτους βρισκονται εδω.

η συγνωμη δεν γινεται ετσι ευκολα δεκτη. πρεπει να τον πατησουμε τον αντιπαλο κατω.

το οτι μπορει καποιος να μην συμφωνει με την ολη ιδεα της wicca, τον κανει αδαη, αμορφωτο κτλ.

θεωρω οτι ειμαστε εδω για να ανταλλασουμε αποψεις και οχι να δεχομαστε αδικα ραπισματα ειτε προκειται απο χρηστες ειτε απο συντονιστες, απο την στιγμη βεβαια που δεν προσβαλουμε καποιον και ουδεις μας προσβαλλει. (δεν ειδα να δεχονται παρατηρησεις οι wiccans για την απρεπη συμπεριφορα τους, αντιθετως μονο ο νεαρος σε ηλικια νοτης)

anyway στο θεμα μας τωρα,


θα ηταν ενδιαφερον αντι για τους διαφορους διαπληκτισμους να διαβαζαμε απο τους μυημενους το περιεχομενο των τελετων της wicca, ωστε να παρουμε μια ιδεα.

τα γενικα μερη, την πιστη στο θηλυκο και στο αρσενικο πανω κατω τα γνωριζουμε και πιστευω οτι ειναι αδιαφορα στους περισσοτερους εδω.

θα ηταν ενδιαφερον επισης το πως περναει την ημερα του ενας wiccan.
τι προσευχες κανει, τι λιβανια καιει (αν καιει) κτλ το ολο τελετουργικο δηλαδη.


αυτα.

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eliathor_Elf
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 12:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eliathor_Elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ astralProject!
Πρέπει κάποιος να σε πληροφορήσει πως η προσωπική ζωή κάθε wiccan δεν πέζει ρόλο στην πίστη του. Μπορεί ο καθένας να είναι κακός αν το θέλει (αλλά αυτός φυσικά θα φτάσει λίγο δύσκολα στο ύψιστο σημείο το πνεύμα του) μπορεί επίσεις να τον χαρακτηρίζει η μεγαλοσύνη.
Ο καθένας όμως πρέπει να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις του.
Το περιεχόμενο των τελετών είναι ένα θέμα το οποίο δεν σε ενδιαφέρει, αλλά για να μην νομίζει κανείς ότι σας κρύβω κάτι και αν θέλει κάποιος να μάθει πολύ, τότε καλό θα ήταν να ρωτήσει τον ovelon για να μην γίνει καμία παρεξήγηση...

Οσον αφορά τα γενικά μέρη της πίστης που όπως λες δεν ενδιαφέρουν κανέναν, σε πληροφορώ πως αυτά είναι η βάση και χωρίς αυτά δεν μπορώ να προχωρίσω σε περαιτέρω διευκρινίσεις!!!

Φιλικά Eliathor (Η δύναμη των ξωτικών είναι μεγάλη)!!!

Οι άνθρωποι βλέπουν μόνο ότι θέλουν, έχουν κλειστά τα μάτια. Όταν θα τα ανοίξουν δε θέλω να βρίσκομαι εν ζωή για να δω τις συνέπειες.
Arthour J. ElorotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 13:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ astralproject,

επίτρεψε μου να σου απαντήσω κι εγώ λίγο στην ερώτηση για την καθημερινή ζωή ενός wiccan...

με μια άλλη ερώτηση :

φαντάζεσαι ότι διαφέρει πολύ από την καθημερινή ζωή ενός χριστιανού? σε συνάρτηση βέβαια με το τι πιστεύει και τι όχι?


και όχι μόνο χριστιανού αλλά και οποιουδήποτε άλλου "οπαδού" της οποιασδήποτε άλλης "θρησκείας"?

ακόμα κι αν υπάρχουν κάποιες "συνήθειες" που πρέπει να τηρούνται δεν βλέπω και πολλούς να το κάνουν...

προφανώς γιατί δεν ταιριάζει με την ανθρώπινη φύση...

όσο για το θέμα των "τυπικών"...

ακόμα κι αν κάποιος είχε την πρόθεση να τα παραθέσει (και σίγουρα όχι εγώ γιατί δεν είμαι η κατάλληλη) θα μπορούσε κανείς να αντιληφθεί το νόημα τους?

όπως κι ένας χριστιανός θα μπορούσε να παραθέσει το τυπικό της Θείας Λειτουργίας... πόσοι όμως θα καταλάβαιναν πλήρως τι σημαίνει?


αυτά...

να είστε όλοι καλά και
συγνώμη για την παρέμβαση στην συζήτηση


Galadriel of Galadhrim

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σκορπιός Νότης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 22:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Σκορπιός Νότης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και κάτι ακόμα που ξέχασα να αναφέρω.
Πολλοί πέφτουν στην παγίδα του internet η οποία έχει ως εξής, Κυκλοφορούν ξόρκια με το όνομα wicca τα οποία δεν έχουν καμία βάση και καμία σχέση με την πραγματική wicca, γιατί ο απώτερος σκοπός αυτών είναι η απόκτηση υλικών αγαθών και τίποτα άλλο. Μάλλον εκεί θα έχουν πέσει και πολλοί άλλοι όπως και εσύ Σκορπιέ!

Φιλικά πάντα Eliathor!




Στα λόγια μου έρχεσαι αγαπητέ Eliathor!!! Εγώ να ξεκαθαρίσω πως σε αυτή τη wicca αντιτάχθηκα και όχι σε αυτή που σχολιάζεται εδώ. Αυτή η wicca δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με αυτά που διάβασα... αυτό για μένα ήταν όντως μία παρεξήγηση!

Πάντως να εκφράσω και μία ενδόμυχη σκέψη μου ρε παιδιά; Πλακώσετε να με κατασπαράξετε βρε! Σας φοβήθηκε το μάτι μου στην αρχή... Τέλος πάντων... εγώ ζήτησα συγγνώμη. Συγγνώμη κύριως:
Α)Γιατί δεν διασαφήνισα από την αρχή σε ποια wicca αναφέρομαι. Άλλωστε δεν ήξερα από την αρχή τη διαφορά...
Β)Επειδή ίσως να προσέβαλλα ιδεολογικά και σε προσωπικό επίπεδο κάποια άτομα…

Να ρωτήσω κάτι; H wicca τι αντιπροσωπεύει ιδεολογικά όσων αφορά στο μεταθανάτιο μέλλον του ανθρώπου;

Φιλικά, Νότης Σκορπιός!

Όταν θελήσεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν θα συνομωτήσει μαζί σου για να το πετύχεις...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 08:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ astralProject!
Πρέπει κάποιος να σε πληροφορήσει πως η προσωπική ζωή κάθε wiccan δεν πέζει ρόλο στην πίστη του. Μπορεί ο καθένας να είναι κακός αν το θέλει (αλλά αυτός φυσικά θα φτάσει λίγο δύσκολα στο ύψιστο σημείο το πνεύμα του) μπορεί επίσεις να τον χαρακτηρίζει η μεγαλοσύνη.
Ο καθένας όμως πρέπει να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις του.
Το περιεχόμενο των τελετών είναι ένα θέμα το οποίο δεν σε ενδιαφέρει, αλλά για να μην νομίζει κανείς ότι σας κρύβω κάτι και αν θέλει κάποιος να μάθει πολύ, τότε καλό θα ήταν να ρωτήσει τον ovelon για να μην γίνει καμία παρεξήγηση...

Οσον αφορά τα γενικά μέρη της πίστης που όπως λες δεν ενδιαφέρουν κανέναν, σε πληροφορώ πως αυτά είναι η βάση και χωρίς αυτά δεν μπορώ να προχωρίσω σε περαιτέρω διευκρινίσεις!!!

Φιλικά Eliathor (Η δύναμη των ξωτικών είναι μεγάλη)!!!

Οι άνθρωποι βλέπουν μόνο ότι θέλουν, έχουν κλειστά τα μάτια. Όταν θα τα ανοίξουν δε θέλω να βρίσκομαι εν ζωή για να δω τις συνέπειες.
Arthour J. Elorot



επειδη ακριβως με ενδιαφερει το περιεχομενο των τελετων, θα ηθελα καποιος υπευθυνος να με πληροφορησει - δημοσια- για το περιεχομενο τους.

οι επισημες θρησκειες εχουν τις πορτες τους ανοιχτες για οποιον ενδιαφερεται να μαθει ή απλως για να παρακολουθησει το τελετουργικο, ακομη και αν δεν το κατανοει απολυτα. απο κει και περα, εαν προκαλεσει ενδιαφερον στο ατομο που το παρακολουθησε, διδεται βιβλιογραφια ωστε να μπορει να κατανοησει και το πνευματικο μερος ειτε προκειται για χριστιανικη, ειτε για μουσουλμανικη, ειτε για βουδιστικη ειτε για λοιπες θρησκειες.

οσο για τα γενικα μερη της καθε πιστης, αυτα ειναι πολυ ευκολο να τα αναζητησει κανεις ειτε σε βιβλια θεολογιας, ειτε σε σαιτς σαν αυτο εδω, ειτε στο ιντερνετ γενικα, ειτε απο στομα σε στομα. δι αυτο και ειπα οτι δεν με ενδιαφερουν αμμεσα.

οπως ανεφερα και παραπανω, για το τελετουργικο ενδιαφερομαι (ποιες και ποσες τελετες και σχετικη βιβλιογραφια) και παρακαλω εαν υπαρχει καποιος wiccan σε αυτο το φορουμ και θελει να μιλησουμε σοβαρα, τον ευχαριστω προκαταβολικα γιατι βαριεμαι να χανω τον χρονο μου σε ανοητες αντιπαραθεσεις.

ευχαριστω και καλη σας μερα.

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ovelon
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 23:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ovelon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε σκορπιε,

οκ τωρα καταλαβαινω προς τη ολη αυτη η φασαρια για την γουικα σε αυτο που λες ωντοσ εχεισ δικιο pedia sorry dn mporo na grapso sta ellinika

lipon ontos iparxun poloi pu xrisimopoioun to onoma tis wicca gia na parasirun kosmo allu...

episis simfono: klistomialoi k anixtomialoi dn orizete apo 8riskia ktl ktl

me alla logia noti mu ixes pare3igisi mia 8riskia pu kala ekanes simfona me auta pu xes akusi

sinexizo me ta ipolipa meloi

mr astral project simfono apolitos me tin galadriel
o wiccan min nomizis oti ine kati diaforetiko i oti i zoi tu ginete magiki me enan magiko tropo!!! ine enas sini8ismenos a n8ropos pu skeftete k prati diaforetika!!!
oso gia to teleturgiko meros dn katalabeno tis 8es na ma8is ama 8a mporuses na soun pio sigekrimenos 8a boi8uses k mena oi wiccan exoun proseuxes teletes pros tus 8eus 3orkia ktl ktl ola exun to skopo tus sti zoi.
k epidi dn 8a 8ela na kano kati dimosia gia o ka8enas to perni opos 8eli... ama 8elis prv meso mail i messenger karmaos2003@msn.com

epanerxome ston noti

noti mu ok dikeologo tin simperifora k ixes dikio se ola simfona me auta pu i3eres alla eprepe na ixes kani ligo piso k na skeftis thats all
blessings upon usΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 01:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οκ τωρα καταλαβαινω προς τη ολη αυτη η φασαρια για την γουικα σε αυτο που λες ωντοσ εχεισ δικιο pedia sorry dn mporo na grapso sta ellinika

ovelon
δεν βλέπω να υπάρχει "δεν μπορώ"
αφού κατάφερες ήδη και έγραψες κάποια πράγματα στα ελληνικά!

Σκέψου:
Μπορεί για σένα να είναι λίγος περισσότερος κόπος, που θα διαρκέσει μόνο όσο σου πάρει για να συνηθίσεις τα ελληνικά (ελάχιστα δηλαδή), αλλά για πολλά από τα μέλη και το site αυτό γενικότερα, η χρήση των greeklish όντως αποτελεί πρόβλημα.

Περιμένω ειλικρινά, μια μεγαλύτερη προσπάθεια από σένα και θέλω να πιστεύω, πως μπορείς να τα καταφέρεις

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ovelon
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 16:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ovelon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok προσπαθω........ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 17:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε οβελον, θεωρω οτι ολοι λιγο εως πολυ σε αυτο εδω το φορουμ ειμαστε εγγραμματοι. μπορουμε λοιπον να κατανοησουμε καποια πραγματα και να τα συνδεσουμε με τα τελετουργικα της αρχαιας ελληνικης θρησκειας πχ ή των λατρειων που υπηρχαν στην αρχαιοτητα. αλλωστε ειναι γνωστο τοις πασι οτι οι τωρινες θρησκειες εχουν παρει αρκετα πραγματα απο τις αρχαιες και οτι μιμουνται η μια την αλλη.
(πχ το φωτοστεφανο του κρισνα στους χριστιανους αγιους κτλ)


ας παρουμε την χριστιανικη θρησκεια ως παραδειγμα, την οποια λιγο εως πολυ ολοι μας γνωριζουμε:


εχουμε λοιπον τελετες βαπτισης, γαμου, κηδειας, μνημοσυνου, τελετες που αναφερονται στην ζωη του θεανθρωπου κτλ. πχ στην τελετη της βαπτισης ο ιερεας βουταει το παιδι μεσα σε μια κολυμπηθρα, το λαδωνει, του κοβει μαλλια κτλ.ολα αυτα εχουν καποιον ιδιαιτερο συμβολισμο, τον οποιο μπορει οιοσδηποτε να μαθει εαν ρωτησει ειτε τον ιερεα ειτε να ψαξει σε βιβλια ή ακομη και αν θες μεσα στο ιντερνετ.

γιατι λοιπον ειναι τοσο δυσκολο να γινει περιγραφη των τελετων της wicca και πρεπει να γινει "ιδιαιτερως" μεσω email???

κατι καθαρο δεν εχει να φοβηθει τιποτα.

εαν θες λοιπον, κανε μας μια περιγραφη.

ευχαριστω.

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ovelon
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 19:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ovelon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμ για οτιδηποτε συμβει δν ευθηνομε εγο

εχει αρκετεσ τελετεσ οποσ

κιδιεσ, γαμουσ, μοιηση, βαπτισια κ μνιμοσινα επισησ τελετεσ για τουσ 8εουσ κ τις θεεσ κ αλλα πολλα λατρεια απογονων λατρεια της φυσησ κτλ κτλ
αν γινεται να ειστε πιο συγεκριμενοι βρε παιδια... να σας δωσω αυτο που θελετε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trainman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


536 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 20:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trainman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Wicca, Gardner και Crowley:

Ρίξτε αν θέλετε, ένα βλέφαρο κι εδώ

http://www.mindspring.com/%7Ehellfire/wicca/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eliathor_Elf
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 20:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eliathor_Elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά εντάξει μην τον πιέζετε τον Ovelon Φαίνεται ξεκάθαρα ότι μια ζωή γράφει στα Greeklish!!
Εξάλου είδαμε τα αποτελέσματα!!!

Συγγνώμη φίλε Ovelon αλλά ίσως αν προσπαθήσεις να μάθεις τα Ελληνικά κάποτε θα καταφέρεις να γίνεις και ένας μεγάλος συγγραφέας!!!!!

Φιλικά πάντα Eliathor (Η δύναμη των ξωτικών είναι μεγάλη)!!

Οι άνθρωποι βλέπουν μόνο ότι θέλουν, έχουν κλειστά τα μάτια. Όταν θα τα ανοίξουν δε θέλω να βρίσκομαι εν ζωή για να δω τις συνέπειες.
Arthour J. ElorotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ovelon
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2005, 20:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ovelon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμ οκ δν μυ λεει κατι αυτο το σιτε

λολ χαχαχ ελια8ορ δν πιραζι ηεηε σιγα μι κιταζο κ τα ορθπγραφικα....
φιλικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 01:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως, κι όμως!
Παρά τα ορθογραφικά...
είναι πιο ευανάγνωστα τα ελληνικά!

Θα σας δείξω κάτι, που είχε παρουσιαστεί παλιότερα στο forum:

Προσπαθήστε να διαβάσετε την παρακάτω φράση

Η χσηρη των ενηκιλλων εναιι ιταιδιρεα χμιρηση οατν κπαοιος γφαρει ενα μυμυνα και τα εχασιλτα η και πλολα ογροαρφθικα λθαη που εεχι, δεν επαρζειρουν το αλοπετεσμα

τα καταφέρατε;
Αν ναι, προσέξτε πως, μόνο το πρώτο και το τελευταίο γράμμα κάθε λέξης βρίσκεται στη θέση του, ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι ανακατεμένα!
Παίζει κάτι παιχνίδια πότε-πότε το μυαλό μας

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eliathor_Elf
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 13:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eliathor_Elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι συμφωνώ και εγώ με αυτό που λέει ι φίλη μας amalia
Κτοπαε σε ένα γτωσνό πκοριδιεό το Strange εχια σνατινσηνυε μία φσραη στο ίιδο μτοβιο που έγλεε πως ακηπθοδχηε ετσηνομπικιά ότι αν το πτρωο και το τετελαιευο γμαρμα ενιαι σητν θσεη τυος και τα υποιπολα μσεα σητν λξεη εανιι ανεμετακαα ο εκοφαλεγς του ανροθπωυ μεπορί να τα βελαι σητν στωσή σεριά και να βλεγαι το ατελοσαμεπα!!!

Καλά δεν περιμένω να καταλάβετε πολλά αλλά το μεταφράζω: Κάποτε σε ένα γνωστό περιοδικό το Strange είχα συναντίσει μία φράση στο ίδιο μοτίβο που έλεγε πως αποδήχθηκε επιστημονικά ότι αν το πρώτο και το τελευταίο γράμμα είναι στην ίδια θέση τους και τα υπόλοιπα μέσα στην λέξη είναι ανακατεμένα ο εγκέφαλος του ανθρώπου μπορεί να τα βάλει στην ίδια σειρά και βγάλει το αποτέλεσμα!!!

Φίλε Ovelon συγγνώμη που σου επιτέθικα αλλά δεν το έκανα επίτηδες απλά προσπάθησε περρισότερο και με το αποτέλεσμα θα είσαι ενθουσιασμένος!!

Φιλικά Eliathor! (Η δύναμη των ξωτικών είναι μεγάλη)

Οι άνθρωποι βλέπουν μόνο ότι θέλουν, έχουν κλειστά τα μάτια. Όταν θα τα ανοίξουν δε θέλω να βρίσκομαι εν ζωή για να δω τις συνέπειες.
Arthour J. ElorotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 16:46:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ ευχαριστω για την απαντηση.


θα ηθελα να μας περιγραψεις πως γινεται η τελετη μυησης.

------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ovelon
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2005, 18:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ovelon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε πεδια χαλαροστε δν ινε οτι δν ξερω να γραφω ελινικα ελεοσ... χεχεχε

λιπον αστραλ 8α στα πο περιλιπτικα αναλιτικα πθ να χτιπιεσε δν σθ λεο γιατι δν συχριαζετε ετσι κ αλλιοσ

λιπον

προετιμασια
προετιμαζισ το χορο πυ8α γινι ι τελετι μαζεθισ τα τελετθργικα συ εργαλια[τορα 8α με ροτισισ πια ινε] 8α κανισ οτι προετιμασιεσ χριαζοντε κτλ κτλ

8α κανισ ενα μπανιο ε3γνισμου [μπορο να σασ δοσο αμα 8ελετε δν εχο προβλιμα σε αυτο] κ αρχιζετε τι τελετι

στινισ τον βομο συ τον ''κα8αριζισ τον εβλογισ κτλ κτλ [με λογακια κ αλλα πολλα]

χαραζισ τον μαγικο κικλο γιρο συ [λογακια κ σκεπσι]

καλισ τα 4 τεταρτα

καλισ τυσ 8ευσ

σε αθτι τι φασι τθσ λεσ γιατι εχισ ερ8ι

λεσ τον ορκο

τυσ ευχαριστισ με offerings

αποχερετασ τθσ 8ευσ
αποχερετασ τα τεταρτα
κλινισ τον κικλο κ τελιοσε

αυτι ινε ι τελετι παραπολι περιλιπτικα μερικα πραματα μπορο να σασ τα δοσο χοι ολα ομοσ οπιοσ 8ελι ασ το πσα3ι μονοσ τθ κ αμα νομιζι ποσ 8ελι να ακολυ8ισι αυτο το μονοπατι κτλ κτλ τοτε μπορι να μθ μιλισι μονο τοτε λεπτομεριεσ κ βλε βλε 8εοριεσ κτλ κτλ

φιλια πολαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

purple fairy
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 12:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους purple fairy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπραβο βρε παιδια!Tελειο το θεμα!Επειδη ομως δεν προλαβα να τα διαβασω ολα,μπορει καποιος να μου πει αν τελικα υπαρχει καποια οργανωση,ενωση ή κατι τετοιο τελος παντων στην ελλαδα?(by the way, πολυ καλη περιγραφη της τελετης μυησης,χεχε lol!)και αν υπαρχει ξερει κανεις να μου πει λεπτομερειες?
plzzzzzzzzzzz
thnx a lot

blessed be by the Goddess

Fair is foul and foul is fair.
Hover through the forg and the filthy air!...

-Macbeth-

pppΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Madroskylo
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 16:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Madroskylo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Purple fairy
Ψάξε να βρεις σύνδεσμο μέσα απο τις εκδόσεις Μακρή που δεν ξέρω ΟΥΤΕ ΚΑΝ που και αν υπάρχουν ακόμα.
Επίσης κάποτε υπήρχε στην Αθηνάς ένα μαγαζάκι που πούλαγε διάφορα σύνεργα και υλικά για μαγεία.
Εγώ προσωπικά τα έχω παρατήσει αυτά εδώ και 14 χρόνια περίπου.
Πρόσεχε όμως γιατί αυτά τα πράγμματα κρύβουν και κινδύνους, βλέπε Κατσούλα - Δημητροκάλη - Μαργιέτη.

Wicca
Αν και διάβασα πολλύ, αν και επέμεινα πολλύ και επιμελώς κατέληξα στο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ συμπέρασμα οτι η μαγεία έχει εντελώς φιλοσοφική υπόσταση.
Ειδικά αν διαβάσεις Francis Barret ίσσως καταλήξεις κι' εσύ στο ίδιο συμπέρασμα.
Αν και είμαι οπαδός του ορθολογισμού και της επιστήμης, πρέπει να τονίσω πως πολλά πράγμματα η επιστήμη αδυνατεί να τα εξηγήσει για την ώρα.
Παρ αυτά έχω παρατηρήσει ένα άλλο είδος μαγείας, χωρίς ξόρκια ή παρθένες περγαμηνές.
Την μαγεία της συνομωσίας του σύμπαντος στην ίδια την ζωή μου, πάντα προς το καλύτερο.
Σας εύχωμαι μια απ΄τα ίδια.

Φιλικά και με σεβασμό προς τις απόψεις σας ΤΟ ΜΑΝΤΡΟΣΚΥΛΟ.

ΓΡΡΡΡΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Desperate_Crying_Angel
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2005, 21:56:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Desperate_Crying_Angel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hi..rikse mia matia sto vivlio "Paganismos k xristianiki 8rikeia" tu Eduard Karpenter.8elei genika diavasma i 8riskeia.k apaitei k mia A orimotita..kali 8elisi na iparxei k 8a ma8eis.covens iparxun stn ellada.an ise katw twn 18 8elun ipografi gonea gia na gineis melos.Mporeis na to psakseis k monos su omws.wiccans 8a iparxun pantws gia na se voi8isun an 8es pragmatika na to psakseis.gi auto gia oti k an xreiasteis steile mu mail.
Blessed be.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy